granite - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Show Granite Options
pl: Wyświetl opcje Granite

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format) with seconds
en: %H:%M:%S
pl: %H∶%M∶%S

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (24h format)
en: %H:%M
pl: %H∶%M

en: Now
pl: Teraz

en: %dm ago | %dm ago
pl[0]: %dm temu
pl[1]: %dm temu
pl[2]: %dm temu

en: %dh ago | %dh ago
pl[0]: %dh temu
pl[1]: %dh temu
pl[2]: %dh temu

en: in %dm | in %dm
pl[0]: za %dm
pl[1]: za %dm
pl[2]: za %dm

en: in %dh | in %dh
pl[0]: za %dh
pl[1]: za %dh
pl[2]: za %dh

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: Tomorrow
pl: Jutro

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
pl: %a, %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
pl: %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
pl: %e %b,

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday
en: %a
pl: %a,

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
pl: %a, %e %b

en: Close Tab
pl: Zamknij kartę

en: Open in a New Window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Duplicate
pl: Duplikuj

en: Close Other Tab
pl: Zamknij pozostałą kartę

en: Close Other Tabs
pl: Zamknij pozostałe karty

en: Close Tab to the Right
pl: Zamknij kartę po prawej

en: Close Tabs to the Right
pl: Zamknij karty po prawej

en: Pin
pl: Przypnij

en: Unpin
pl: Odepnij

en: Clear All
pl: Wyczyść wszystko

en: New Tab
pl: Nowa karta

en: Undo Close Tab
pl: Przywróć zamkniętą kartę

en: Closed Tabs
pl: Zamknięte karty

en: _Close
pl: Za_mknij

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: Details
pl: Szczegóły

en: Audio
pl: Dźwięk

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
pl: Filmy

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
pl: Zdjęcia

en: Apps
pl: Programy

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
pl: Pliki

en: Other
pl: Inne

en: %s free out of %s
pl: %s wolnych z %s

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
pl: Przed południem

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
pl: Lewy Alt

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
pl: Prawy Alt

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
pl: Prawy Ctrl

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
pl: Lewy Ctrl

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
pl: Równe jest

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
pl: Lewy Shift

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
pl: Prawy Shift
