granite - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Show Granite Options
pt: Mostrar as opções de Granite

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
pt: %I:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
pt: %I:%M %p

en: Now
pt: Agora

en: %dm ago | %dm ago
pt[0]: %dm atrás
pt[1]: %dm atrás

en: %dh ago | %dh ago
pt[0]: há %dh
pt[1]: há %dh

en: in %dm | in %dm
pt[0]: em %dm
pt[1]: em %dm

en: in %dh | in %dh
pt[0]: em %dh
pt[1]: em %dh

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Tomorrow
pt: Amanhã

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
pt: %a, %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
pt: %e %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
pt: %a, %e %b

en: Close Tab
pt: Fechar separador

en: Open in a New Window
pt: Abrir numa Nova Janela

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Close Other Tab
pt: Fechar o outro separador

en: Close Other Tabs
pt: Fechar os outros separadores

en: Close Tab to the Right
pt: Fechar o separador à direita

en: Close Tabs to the Right
pt: Fechar separadores à direita

en: Pin
pt: Fixar

en: Unpin
pt: Desafixar

en: Clear All
pt: Limpar tudo

en: New Tab
pt: Novo separador

en: Undo Close Tab
pt: Anular Fechar Separador

en: Closed Tabs
pt: Separadores Fechados

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Details
pt: Detalhes

en: Audio
pt: Áudio

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
pt: Vídeos

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
pt: Fotografias

en: Apps
pt: Aplicações

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
pt: Ficheiros

en: Other
pt: Outros

en: %s free out of %s
pt: %s livre de %s

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
pt: Alt Esquerdo

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
pt: Alt Direito

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
pt: Ctrl Direito

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
pt: Ctrl Esquerdo

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
pt: Menos

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
pt: Mais

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
pt: Igual

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
pt: Shift Esquerdo

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
pt: Shift direito
