granite - en to pt_BR translation catalogue (44 entries)

en: Show Granite Options
pt_BR: Exibir opções do Granite

en: Now
pt_BR: Agora

en: %dm ago | %dm ago
pt_BR[0]: %dm atrás
pt_BR[1]: %dm atrás

en: %dh ago | %dh ago
pt_BR[0]: %dh atrás
pt_BR[1]: %dh atrás

en: in %dm | in %dm
pt_BR[0]: em %dm
pt_BR[1]: em %dm

en: in %dh | in %dh
pt_BR[0]: em %dh
pt_BR[1]: em %dh

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
pt_BR: %a, %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
pt_BR: %e de %b de %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
pt_BR: %e de %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
pt_BR: %a, %e de %b

en: Close Tab
pt_BR: Fechar aba

en: Open in a New Window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Close Other Tab
pt_BR: Fechar outra aba

en: Close Other Tabs
pt_BR: Fechar outras abas

en: Close Tab to the Right
pt_BR: Fechar aba à direita

en: Close Tabs to the Right
pt_BR: Fechar abas à direita

en: Pin
pt_BR: Fixar

en: Unpin
pt_BR: Desfixar

en: Clear All
pt_BR: Limpar tudo

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

en: Undo Close Tab
pt_BR: Desfazer fechar aba

en: Closed Tabs
pt_BR: Abas fechadas

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Audio
pt_BR: Áudio

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
pt_BR: Vídeos

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
pt_BR: Fotos

en: Apps
pt_BR: Aplicativos

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Other
pt_BR: Outro

en: %s free out of %s
pt_BR: %s livre de %s

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
pt_BR: Alt Esquerdo

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
pt_BR: Alt Direito

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
pt_BR: Ctrl Direito

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
pt_BR: Ctrl Esquerdo

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
pt_BR: Menos

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
pt_BR: Mais

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
pt_BR: Igual

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
pt_BR: Shift Esquerdo

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
pt_BR: Shift Direito
