granite - en to sr translation catalogue (54 entries)

en: Show Granite Options
sr: Прикажи опције Гранита

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
sr: %l:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
sr: %l:%M %p

en: Now
sr: Сада

en: %dm ago | %dm ago
sr[0]: пре %dm
sr[1]: пре %dm
sr[2]: пре %dm

en: %dh ago | %dh ago
sr[0]: пре %dh
sr[1]: пре %dh
sr[2]: пре %dh

en: in %dm | in %dm
sr[0]: за %dm
sr[1]: за %dm
sr[2]: за %dm

en: in %dh | in %dh
sr[0]: за %dh
sr[1]: за %dh
sr[2]: за %dh

en: Yesterday
sr: Јуче

en: Tomorrow
sr: Сутра

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
sr: %A, %e. %B %Y.

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
sr: %e. %B %Y.

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the year
en: %Y
sr: %Y.

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
sr: %e. %B

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and year.
en: %a %Y
sr: %A, %Y.

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday
en: %a
sr: %A

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
sr: %A, %e. %B

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the month.
en: %b
sr: %B

en: Close Tab
sr: Затвори језичак

en: Open in a New Window
sr: Отворите у новом прозору

en: Duplicate
sr: Удвостручи

en: Close Other Tab
sr: Затвори други језичак

en: Close Other Tabs
sr: Затвори друге језичке

en: Close Tab to the Right
sr: Затвори језичак на десно

en: Close Tabs to the Right
sr: Затвори језичке на десно

en: Clear All
sr: Очисти све

en: New Tab
sr: Нови језичак

en: Undo Close Tab
sr: Поништи затварање језичка

en: Closed Tabs
sr: Затворени језичци

en: _Close
sr: _Затвори

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: Details
sr: Појединости

en: Audio
sr: Звук

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
sr: Снимци

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
sr: Фотографије

en: Apps
sr: Програми

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
sr: Датотеке

en: Other
sr: Друго

en: %s free out of %s
sr: „%s“ је ослобођен „%s“

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
sr: ПрП

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
sr: ПоП

en: Shift
sr: Промени

en: Ctrl
sr: Ктрл

en: Alt
sr: Алт

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
sr: Леви Алт

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
sr: Десни Алт

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
sr: Десни Ктрл

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
sr: Леви Ктрл

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
sr: Минус

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "+" key
en: Plus
sr: Плус

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
sr: Једнако

en: Enter
sr: Унеси

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
sr: Леви Промени

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
sr: Десни Промени
