granite - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Show Granite Options
fr: Afficher les options de Granite

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %-l:%M:%S %p
fr: %I:%M:%S %p

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %-l:%M %p
fr: %I:%M %p

en: Now
fr: Maintenant

en: %dm ago | %dm ago
fr[0]: Il y a %dmin
fr[1]: Il y a %dmin

en: %dh ago | %dh ago
fr[0]: Il y a %dh
fr[1]: Il y a %dh

en: in %dm | in %dm
fr[0]: Dans %dmin
fr[1]: Dans %dmin

en: in %dh | in %dh
fr[0]: Dans %dh
fr[1]: Dans %dh

en: Yesterday
fr: Hier

en: Tomorrow
fr: Demain

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a, %b %e, %Y
fr: %a %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
fr: %e %b %Y

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
fr: %e %b

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a, %b %e
fr: %a %e %b

en: Close Tab
fr: Fermer l’onglet

en: Open in a New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Close Other Tab
fr: Fermer l'autre onglet

en: Close Other Tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close Tab to the Right
fr: Fermer l'onglet à droite

en: Close Tabs to the Right
fr: Fermer les onglets à droite

en: Pin
fr: Épingler

en: Unpin
fr: Désépingler

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: Undo Close Tab
fr: Rouvrir l'onglet fermé

en: Closed Tabs
fr: Onglets fermés

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Details
fr: Détails

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
fr: Vidéos

en: Apps
fr: Applications

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
fr: Fichiers

en: Other
fr: Autre

en: %s free out of %s
fr: %s libres sur %s

en: Shift
fr: Maj

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the left side of the keyboard
en: Left Alt
fr: Alt gauche

note: /TRANSLATORS: The Alt key on the right side of the keyboard
en: Right Alt
fr: Alt droit

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the right side of the keyboard
en: Right Ctrl
fr: Ctrl droit

note: /TRANSLATORS: The Ctrl key on the left side of the keyboard
en: Left Ctrl
fr: Ctrl gauche

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "-" key
en: Minus
fr: Moins

note: /TRANSLATORS: This is a non-symbol representation of the "=" key
en: Equals
fr: Égal

en: Enter
fr: Entrée

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the left side of the keyboard
en: Left Shift
fr: Majuscule gauche

note: /TRANSLATORS: The Shift key on the right side of the keyboard
en: Right Shift
fr: Majuscule droit
