Graphs main - en to el translation catalogue (11 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Curve Fitting
el: Προσαρμογή καμπύλης

note: (itstool) path: section/title
en: Fitting data
el: Προσαρμογή δεδομένων

note: (itstool) path: section/p
en: Curve fitting allows for a powerful analysis method for your imported data. To start curve fitting on a data set, press the three vertical dots on the item you want to fit to, and choose "Curve Fitting". This brings up the Curve Fitting dialog for the selected data set. An extensive list of predefined equations can be chosen from the dropdown. The corresponding mathematical formula is shown in the same card.
el: Η προσαρμογή καμπύλης προσφέρει μια ισχυρή μέθοδο ανάλυσης για τα εισαγόμενα δεδομένα σας. Για να ξεκινήσετε, πατήστε τις τρεις κάθετες τελείες στο στοιχείο που θέλετε και επιλέξτε «Προσαρμογή καμπύλης». Αυτό θα εμφανίσει τον διάλογο προσαρμογής για το επιλεγμένο σύνολο δεδομένων. Μπορείτε να επιλέξετε από μια εκτενή λίστα προκαθορισμένων εξισώσεων, ενώ ο αντίστοιχος μαθηματικός τύπος εμφανίζεται στην ίδια κάρτα.

note: (itstool) path: section/title
en: Bounds
el: Όρια

note: (itstool) path: section/title
en: Results
el: Αποτελέσματα

note: (itstool) path: section/title
en: Fitting algorithms
el: Αλγόριθμοι προσαρμογής

note: (itstool) path: page/title
en: Importing Data
el: Εισαγωγή δεδομένων

note: (itstool) path: page/p
en: The other way to import data is to generate data directly using an equation. This can be done using the "Add Equation" button found in the top-left corner, or by pressing <cmd>Ctrl+Alt+N</cmd>. Most commonly used syntax is accepted, with an <code>x</code> denoting the x-coordinate. A simple quadratic equation could for instance be created using <code>x²+5</code> as input. Be aware that trigonometric functions are using radians by default. If you want to use degrees, simply add a <code>d</code> to the trigonometric function. For instance <code>cosd(x)</code> generates a cosine where the x coordinate is given in degrees while <code>cos(x)</code> generates a cosine with the x-coordinate in radians.
el: Ο άλλος τρόπος εισαγωγής δεδομένων είναι η απευθείας δημιουργία τους μέσω μιας εξίσωσης. Αυτό γίνεται με το κουμπί «Προσθήκη εξίσωσης» πάνω αριστερά ή πατώντας <cmd>Ctrl+Alt+N</cmd>. Υποστηρίζεται η συνήθης σύνταξη, όπου το <code>x</code> συμβολίζει την τετμημένη. Για παράδειγμα, μια τετραγωνική εξίσωση δημιουργείται ως <code>x²+5</code>. Σημειώστε ότι οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις χρησιμοποιούν ακτίνια (radians) ως προεπιλογή· για μοίρες, προσθέστε το <code>d</code> (π.χ. <code>cosd(x)</code>).

note: (itstool) path: page/title
en: Manipulating Data
el: Χειραγώγηση δεδομένων

note: (itstool) path: section/title
en: Smoothening
el: Εξομάλυνση

note: (itstool) path: section/title
en: Custom Transformations
el: Προσαρμοσμένοι μετασχηματισμοί
