Graphs main - en to ro translation catalogue (371 entries)

en: Graphs
ro: Grafice

en: Plot and manipulate data
ro: Plotează și manipulează date

en: Graphs is a simple, yet powerful tool that allows you to plot and manipulate your data with ease. New data can be imported from a wide variety of filetypes, or generated by equation. All data can be manipulated using a variety of operations such as the ability to select, cut, translate, multiply, center and smoothen data, as well as apply any custom transformations on the data.
ro: Grafice este un instrument simplu, dar puternic, care vă permite să plotați și să manipulați datele cu ușurință. Date noi pot fi importate dintr-o varietate largă de tipuri de fișiere sau generate prin ecuație. Toate datele pot fi manipulate utilizând o varietate de operațiuni cum ar fi abilitatea de a selecta, tăia, traduce, multiplica, centra și netezi date, precum și de a aplica orice transformări personalizate asupra datelor.

en: Moreover, Graphs supports curve fitting on imported data and offers extensive customization options for the style of the plots. You can fine-tune and personalize stylesheets to your liking.
ro: Mai mult, Grafice suportă potrivirea curbelor pe datele importate și oferă opțiuni extinse de personalizare pentru stilul ploturilor. Puteți ajusta și personalizate foile de stil după bunul plac.

en: Graphs is an excellent fit for both plotting and data manipulation. The plots created with Graphs can be saved in a variety of formats suitable for sharing and presenting to a wide audience, such as in a scientific publication or presentations. Additionally, the option to save plots as vector images allows for easy editing in software like Inkscape for further refinement. Graphs is written with the GNOME environment in mind, but should be suitable for any other desktop environment as well.
ro: Grafice este o potrivire excelentă atât pentru plotare, cât și pentru manipularea datelor. Ploturile create cu Grafice pot fi salvate într-o varietate de formate potrivite pentru partajare și prezentare unui public larg, cum ar fi într-o publicație științifică sau prezentări. În plus, opțiunea de a salva ploturi ca imagini vectoriale permite editarea ușoare în programe precum Inkscape pentru o rafinare suplimentară. Grafice este scris având în vedere mediul GNOME, dar ar trebui să fie potrivit și pentru orice alt mediu desktop.

en: For any feedback, questions or general issues, please file an issue on the GitLab page.
ro: Pentru orice feedback, întrebări sau probleme generale, trimiteți o problemă pe pagina GitLab.

en: 1 - Plot and manipulate any data of choice
ro: 1 - plotează și manipulează orice date alese

en: 2 - Full support for light and dark mode
ro: 2 - suport complet pentru modurile luminos și întunecat

en: 3 - Generate data from an equation
ro: 3 - generează date dintr-o ecuație

en: 4 - Edit plot stylesheets
ro: 4 - editează foile de stil ale plotului

en: 5 - Manipulate imported data with ease
ro: 5 - manipulează datele importate cu ușurință

en: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualisation;Visualization;Fitting;xrdml;
ro: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualisation;Visualization;Fitting;xrdml;Plotare;Grafic;Graficare;Știință;Matematică;Mate;Ecuații;Date;Vizualizare;Potrivire;

en: Add Equation
ro: Adaugă o ecuație

en: Cancel
ro: Anulează

en: Add
ro: Adaugă

en: Enter a mathematical expression to generate data from
ro: Introduceți o expresie matematică din care să se genereze date

en: Name (optional)
ro: Nume (opțional)

en: X Start
ro: Start X

en: X Stop
ro: Stop X

en: Step Size
ro: Dimensiune pas

en: Add New Style
ro: Adaugă un stil nou

en: Template
ro: Șablon

en: Name
ro: Nume

en: Curve Fitting
ro: Potrivire curbă

en: Open Curve Fitting Menu
ro: Deschide meniul de potrivire curbă

en: Equation
ro: Ecuație

[ctx: regression-type]
en: Linear
ro: Liniară

[ctx: regression-type]
en: Quadratic
ro: Pătratică

[ctx: regression-type]
en: Exponential
ro: Exponențială

[ctx: regression-type]
en: Power Law
ro: Legea puterii

[ctx: regression-type]
en: Logarithmic
ro: Logaritmică

[ctx: regression-type]
en: Sigmoid Logistic
ro: Logistică sigmoidă

[ctx: regression-type]
en: Gaussian
ro: Gaussiană

[ctx: regression-type]
en: Custom
ro: Personalizată

en: Add Fit to Data
ro: Adaugă potrivirea la date

en: Toggle Sidebar
ro: Comută bara laterală

en: Canvas Failed to Load
ro: Canavaua nu s-a putut încărca

en: Optimization Method
ro: Metodă de optimizare

[ctx: optimization]
note: Translators: see https://world.pages.gitlab.gnome.org/Graphs/help/C/curve_fitting.html#algorithms
en: Trust Region Reflective
ro: Regiunea de încredere reflectivă

en: Confidence Bounds
ro: Limite de încredere

[ctx: confidence]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: confidence]
en: 1σ: 68% Confidence
ro: 1σ: încredere 68%

[ctx: confidence]
en: 2σ: 95% Confidence
ro: 2σ: încredere 95%

[ctx: confidence]
en: 3σ: 99.7% Confidence
ro: 3σ: încredere 99.7%

en: Save Changes?
ro: Salvați modificările?

en: Current project contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
ro: Proiectul curent conține modificări nesalvate, modificările care nu sunt salvate vor fi pierdute permanent.

en: Discard
ro: Renunță

en: Save
ro: Salvează

en: Delete Style?
ro: Ștergeți stilul?

en: Delete
ro: Șterge

en: Reset to Defaults?
ro: Restabiliți la implicite?

en: Reset
ro: Restabilește

en: Selected Item
ro: Element selectat

en: Choose which item to edit
ro: Alegeți ce element să editați

en: Data
ro: Date

en: X-Axis Position
ro: Poziție axa-X

en: Bottom
ro: Jos

en: Top
ro: Sus

en: Y-Axis Position
ro: Poziție axa-Y

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Line Properties
ro: Proprietăți linie

en: Linestyle
ro: Stil linie

[ctx: linestyle]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: linestyle]
en: Dotted
ro: Punctat

[ctx: linestyle]
en: Dashed
ro: Liniat

[ctx: linestyle]
en: Dashdot
ro: Linie punct

en: Linewidth
ro: Lățime linie

en: Markers
ro: Marcatori

[ctx: markerstyle]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: markerstyle]
en: Point
ro: Punct

[ctx: markerstyle]
en: Circle
ro: Cerc

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Down
ro: Triunghi în jos

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Up
ro: Triunghi în sus

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Left
ro: Triunghi stânga

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Right
ro: Triunghi dreapta

[ctx: markerstyle]
en: Octagon
ro: Octogon

[ctx: markerstyle]
en: Square
ro: Pătrat

[ctx: markerstyle]
en: Star
ro: Adaugă o stea

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Diamond
ro: Diamant

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Thin Diamond
ro: Diamant subțire

[ctx: markerstyle]
en: Vertical Line
ro: Linie verticală

[ctx: markerstyle]
en: Horizontal Line
ro: Linie orizontală

[ctx: markerstyle]
en: Filled Plus
ro: Plus umplut

[ctx: markerstyle]
en: Filled X
ro: X umplut

en: Marker Size
ro: Dimensiune marker-ului

en: Export Figure
ro: Exportă figura

en: Export
ro: Exportă

en: File Format
ro: Format de fișier

[ctx: file-format]
en: Encapsulated Postscript
ro: PostScript încapsulat

[ctx: file-format]
en: Joint Photographic Experts Group
ro: Grupul mixt de experți fotografici

[ctx: file-format]
en: Portable Document Format
ro: Format de document portabil

[ctx: file-format]
en: Portable Network Graphics
ro: Grafică de rețea portabilă

[ctx: file-format]
en: Scalable Vector Graphics
ro: Grafică vectorială scalabilă

[ctx: file-format]
en: WebP Image Format
ro: Format de imagine WebP

en: Resolution (dpi)
ro: Rezoluție (dpi)

en: Transparent Background
ro: Fundal transparent

en: Style
ro: Stil

en: Figure Settings
ro: Configurări figură

en: Labels
ro: Etichete

en: Title
ro: Titlu

en: Bottom X Axis Label
ro: Eticheta axei X de jos

en: Top X Axis Label
ro: Eticheta axei X de sus

en: Left Y Axis Label
ro: Eticheta axei Y din stânga

en: Right Y Axis Label
ro: Eticheta axei Y din dreapta

en: Axis Limits
ro: Limite axă

en: Bottom X Axis Minimum
ro: Minimum axei X de jos

en: Bottom X Axis Maximum
ro: Maximum axei X de jos

en: Top X Axis Minimum
ro: Minimum axei X de sus

en: Top X Axis Maximum
ro: Maximum axei X de sus

en: Left Y Axis Minimum
ro: Minimum axei Y din stânga

en: Left Y Axis Maximum
ro: Maximum axei Y din stânga

en: Right Y Axis Minimum
ro: Minimum axei Y din dreapta

en: Right Y Axis Maximum
ro: Maximum axei Y din dreapta

en: Scaling
ro: Scalare

en: Bottom X Axis Scale
ro: Scala axei X de jos

[ctx: scale]
en: Linear
ro: Liniară

[ctx: scale]
en: Logarithmic
ro: Logaritmică

[ctx: scale]
en: Radians
ro: Radiani

[ctx: scale]
en: Square Root
ro: Rădăcină pătrată

[ctx: scale]
en: Inverse
ro: Inversă

en: Top X Axis Scale
ro: Scala axei X de sus

en: Left Y Axis Scale
ro: Scala axei Y din stânga

en: Right Y Axis Scale
ro: Scala axei Y din dreapta

en: Appearance
ro: Aspect

en: Legend
ro: Legendă

en: Legend Position
ro: Poziție legendă

[ctx: legend-position]
en: Auto
ro: Automat

[ctx: legend-position]
en: Upper Right
ro: Dreapta sus

[ctx: legend-position]
en: Upper Left
ro: Stânga sus

[ctx: legend-position]
en: Lower Left
ro: Stânga jos

[ctx: legend-position]
en: Lower Right
ro: Dreapta jos

[ctx: legend-position]
en: Center Left
ro: Centru stânga

[ctx: legend-position]
en: Center Right
ro: Centru dreapta

[ctx: legend-position]
en: Lower Center
ro: Centru jos

[ctx: legend-position]
en: Upper Center
ro: Centru sus

[ctx: legend-position]
en: Center
ro: Centru

en: Hide Unselected Items
ro: Ascunde elementele neselectate

en: Set as Default
ro: Stabilește ca implicit

en: Initial Guess
ro: Presupunere inițială

en: Maximum
ro: Maxim

en: Modify Import Parameters
ro: Modifică parametrii de importare

en: Import
ro: Importă

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Character sequence used to split values
ro: Secvență de caractere utilizată pentru a împărți valori

[ctx: delimiter]
en: Whitespace
ro: Spațiu continuu

[ctx: delimiter]
en: Tab
ro: Filă

[ctx: delimiter]
en: Colon (:)
ro: Două puncte (:)

[ctx: delimiter]
en: Semicolon (;)
ro: Punct și virgulă (;)

[ctx: delimiter]
en: Decimal comma (,)
ro: Virgulă zecimală (,)

[ctx: delimiter]
en: Decimal point (.)
ro: Punct zecimal (.)

[ctx: delimiter]
en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Delimiter
ro: Delimitator personalizat

en: Decimal Separator
ro: Separator zecimal

[ctx: separator]
en: Decimal comma (,)
ro: Virgulă zecimală (,)

[ctx: separator]
en: Decimal point (.)
ro: Punct zecimal (.)

en: Column X
ro: Coloana X

en: X-data column index
ro: Indexul coloanei de date X

en: Column Y
ro: Coloana Y

en: Y-data column index
ro: Indexul coloanei de date Y

en: Skip Rows
ro: Omite rânduri

en: Ignored row indices
ro: Indici de rând ignorați

en: Pick Color
ro: Alege culoarea

en: Move Item
ro: Mută elementul

en: Edit Item
ro: Editează elementul

en: Remove Item
ro: Elimină elementul

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Arată scurtăturile

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
ro: Deschide ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open Figure Settings
ro: Deschide configurările figurii

[ctx: shortcut window]
en: Close Application
ro: Închide aplicația

[ctx: shortcut window]
en: Close Application Window
ro: Închide fereastra aplicației

[ctx: shortcut window]
en: Mode Switching
ro: Comutarea de moduri

[ctx: shortcut window]
en: Pan Mode
ro: Modul mișcare

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Mode
ro: Modul focalizare

[ctx: shortcut window]
en: Select Mode
ro: Modul selectare

[ctx: shortcut window]
en: New Data
ro: Date noi

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from Equation
ro: Adaugă date dintr-o ecuație

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from File
ro: Adaugă date dintr-un fișier

[ctx: shortcut window]
en: New Project
ro: Proiect nou

[ctx: shortcut window]
en: Open Project
ro: Deschide un proiect

[ctx: shortcut window]
en: Delete Selected Data
ro: Șterge datele selectate

[ctx: shortcut window]
en: Save and Export
ro: Salvează și exportă

[ctx: shortcut window]
en: Export Data
ro: Exportă datele

[ctx: shortcut window]
en: Export Figure
ro: Exportă figura

[ctx: shortcut window]
en: Save Project
ro: Salvează proiectul

[ctx: shortcut window]
en: Save Project As
ro: Salvează proiectul ca

[ctx: shortcut window]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
ro: Vizualizarea precedentă

[ctx: shortcut window]
en: Next View
ro: Vizualizarea următoare

[ctx: shortcut window]
en: Optimize limits
ro: Optimizează limitele

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Select None
ro: Nu selecta nimic

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
ro: Comută bara laterală

[ctx: shortcut window]
en: Actions
ro: Acțiuni

[ctx: shortcut window]
en: Select All
ro: Selectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Undo Action
ro: Refă acțiunea

[ctx: shortcut window]
en: Redo Action
ro: Repetă acțiunea

en: Smoothen Settings
ro: Configurări netezire

en: Savitzky–Golay Filter
ro: Filtru Savitzky–Golay

en: Span percentage
ro: Procentul de întindere

en: What percentage of the data span to use for the filter window
ro: Ce procent de întinderea datelor să se utilizeze pentru fereastra filtrului

en: Polynomial degree
ro: Grad polinomial

en: Moving Average
ro: Media mobilă

en: Box points
ro: Puncte cutie

en: Amount of points to use when calculating a moving average
ro: Cantitatea de puncte de utilizat la calcularea unei medii mobile

en: Edit
ro: _Editează

en: Remove
ro: Elimină

en: Error - No Style selected
ro: Eroare - niciun stil selectat

en: Style Name
ro: Nume stil

en: Title Size
ro: Dimensiune titlu

en: Title size in relation to text size
ro: Dimensiunea titlului în raport cu dimensiunea textului

en: Label Size
ro: Dimensiune etichetă

en: Label size in relation to text size
ro: Dimensiunea etichetelor în raport cu dimensiunea textului

en: Lines
ro: Linii

en: Axes
ro: Axe

en: Axis Width
ro: Lățime axă

en: Draw Frame
ro: Desenează cadru

en: Ticks
ro: Bifări

en: Tick Directions
ro: Direcții bifări

en: Inwards
ro: Înăuntru

en: Outwards
ro: Înafară

en: Minor Ticks
ro: Bifări minore

en: Major Tick Width
ro: Lățime bifă majoră

en: Minor Tick Width
ro: Lățime bifă minoră

en: Major Tick Length
ro: Lungime bifă majoră

en: Minor Tick Length
ro: Lungime bifă minoră

en: Ticks on Bottom Axis
ro: Bifări pe axa de jos

en: Ticks on Left Axis
ro: Bifări pe axa din stânga

en: Ticks on Right Axis
ro: Bifări pe axa din dreapta

en: Ticks on Top Axis
ro: Bifări pe axa de sus

en: Grid
ro: Grilă

en: Show Grid
ro: Arată grila

en: Grid Width
ro: Lățime grilă

en: Grid Opacity
ro: Opacitate grilă

en: Padding
ro: Completare

en: Padding for different parts of the figure
ro: Completare pentru diferitele părți ale figurii

en: Value Padding
ro: Completarea valorii

en: Padding between axes and values
ro: Completare între axe și valori

en: Label Padding
ro: Completarea etichetei

en: Padding between axes and labels
ro: Completare între axe și etichete

en: Title Padding
ro: Completarea titlului

en: Padding between axes and the title
ro: Completare între axe și titlu

en: Colors
ro: Culori

en: Label text might be hard to read
ro: Textul etichetei poate fi greu de citit

en: Poor Contrast
ro: Contrast slab

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Change Color
ro: Schimbă culoarea

en: Tick Color
ro: Culoare bifă

en: Axis Color
ro: Culoare axă

en: Grid Color
ro: Culoare grilă

en: Background Color
ro: Culoare de fundal

en: Outline Color
ro: Culoare contur

en: Line Colors
ro: Culori linie

en: Add Color
ro: Adaugă o culoare

en: Transform Data
ro: Transformă datele

en: Transform
ro: Transformă

en: Additional variables:
    x_min, y_min
    x_max, y_max 
    
    Trigonometric functions use radians
    by default, append d to the function
    to use degrees, e.g. sind(x) or cosd(x).
ro: Variabile adiționale:
    x_min, y_min
    x_max, y_max 
    
    Funcțiile trigonometrice utilizează radiani
    implicit, adăugați d la funcție
    pentru a utiliza grade, adică sind(x) sau cosd(x).

en: More info
ro: Mai multe informații

en: Discard Unselected Data
ro: Renunță la datele neselectate

en: Add New Data
ro: Adaugă date noi

en: Open Application Menu
ro: Deschide meniul aplicației

en: No Data
ro: Nu există date

en: Add data from a file or manually as an equation
ro: Adaugă date dintr-un fișier sau manual ca o ecuație

en: Pan Mode. Click and drag to pan
ro: Mod mișcare. Clic și trageți pentru a mișca

en: Zoom Mode. Select an area on the figure to zoom in
ro: Mod focalizare. Selectați o zonă de pe figură pentru a mări

en: Select Mode. Click and drag to make a selection of data
ro: Modul selectare. Clic și trageți pentru a face o selecție de date

en: Adjust
ro: Ajustează

en: Shift
ro: Deplasează

en: Shift all data vertically with respect to each other
ro: Deplasează toate datele vertical una față de cealaltă

en: Normalize
ro: Normalizează

en: Normalize data
ro: Normalizează datele

en: Smoothen
ro: Netezește

en: Smoothen data
ro: Netezește datele

en: Center
ro: Centru

en: Center data
ro: Centrează datele

en: Combine
ro: Combină

en: Combine all selected data
ro: Combină toate datele selectate

en: Cut
ro: Taie

en: Cut selected data
ro: Taie datele selectate

en: Derivative
ro: Derivată

en: Get the derivative of the data
ro: Obține derivata datelor

en: Integral
ro: Integrală

en: Get the indefinite integral of the data
ro: Obține integrala nedefinită a datelor

en: Get the Fast Fourier Transform of the data
ro: Obține transformarea Fourier rapidă a datelor

en: Inverse FFT
ro: FFT inversă

en: Get the Inverse Fast Fourier Transform of the data
ro: Obține transformarea Fourier inversă a datelor

en: Custom Transformation
ro: Transformare personalizată

en: Perform custom transformations on the data
ro: Efectuează transformări personalizate asupra datelor

en: Modify
ro: Modifică

en: Translate X
ro: Traduce X

en: Translate Y
ro: Traduce Y

en: Multiply X
ro: Multiplică X

en: Multiply Y
ro: Multiplică Y

en: Undo
ro: Refă

en: Redo
ro: Repetă

en: View Menu
ro: Vizualizează meniul

en: Next View
ro: Vizualizarea următoare

en: Previous View
ro: Vizualizarea precedentă

en: New Project
ro: Proiect nou

en: Save Project…
ro: Salvează proiectul…

en: Save Project as…
ro: Salvează proiectul ca…

en: Open Project…
ro: Deschide proiectul…

en: Export Data…
ro: Exportă datele…

en: Export Figure…
ro: Exportă figura…

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About Graphs
ro: Despre Grafice

en: Add Data from File…
ro: Adaugă date din fișier…

en: Add Equation…
ro: Adaugă o ecuație…

en: At Maximum Y Value
ro: La valoarea Y maximă

en: At Middle X Value
ro: La valoarea X mijlocie

en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

en: {error} - Unable to add data from equation
ro: {error} - nu se pot adăuga date din ecuație

en: Exported Figure
ro: Figură exportată

en: Deleted {name}
ro: A fost șters {name}

en: Could not load {font}
ro: Nu s-a putut încărca {font}

en: Results:
ro: Rezultate:

en: Please enter valid fitting 
    parameters to start the fit
ro: Introduceți parametri de potrivire 
    valizi pentru a începe potrivirea

en: Please enter a valid equation 
    to start the fit
ro: Introduceți o ecuație validă 
    pentru a începe potrivirea

en: Please enter valid fitting bounds 
    to start the fit
ro: Introduceți limite de potrivire valide 
    pentru a începe potrivirea

en: Sum of R²: {R2}
ro: Suma lui R²: {R2}

en: Fitting Parameters for %s
ro: Parametri de potrivire pentru %s

en: Untitled Project
ro: Proiect fără titlu

en: Draft
ro: Ciornă

[ctx: filename]
en: Exported Figure
ro: Figură exportată

en: Defaults Updated
ro: Implicite actualizate

en: X Axis Minimum
ro: Minimum axa X

en: Y Axis Minimum
ro: Minimum axa Y

en: X Axis Maximum
ro: Maximum axa X

en: Y Axis Maximum
ro: Maximum axa Y

en: X Axis Scale
ro: Scala axa X

en: X Axis Label
ro: Etichetă axa X

en: Y Axis Scale
ro: Scala axa Y

en: Are you sure you want to reset the import settings?
ro: Sigur doriți să restabiliți configurările de importare?

[ctx: file-filter]
en: Graphs Project File
ro: Fișier proiect Grafice

en: {name}: Unable to do transformation, make sure the syntax is correct
ro: {name}: nu se poate efectua transformarea, asigurați-vă că sintaxa este corectă

en: Unable to do transformation
ro: Nu se poate efectua transformarea

en: Data that was outside of the highlighted area has been discarded
ro: Datele care se aflau în afara zonei evidențiate au fost eliminate

en: No data found within the highlighted area
ro: Nu s-au găsit date în cadrul zonei evidențiate

en: Combined Data
ro: Date combinate

en: Intensity (cps)
ro: Intensitate (cps)

en: Invalid .xry format
ro: Format .xry nevalid

en: Import failed, column index out of range
ro: Importarea a eșuat, indexul coloanei se află în afara intervalului

en: Unable to import from file
ro: Nu se poate importa din fișier

en: Saved Project
ro: Proiect salvat

en: Project
ro: Proiect

en: Missing colon in file {file}, line {line}
ro: Lipsește două puncte în fișierul {file}, linia {line}

en: Non-style related parameter {param} in file {file}
ro: Parametru care nu are legătură cu stilul {param} în fișierul {file}

en: Ignoring parameter {param} in file {file}
ro: Se ignoră parametrul {param} în fișierul {file}

en: Duplicate key in file {file}, on line {line}
ro: Cheie duplicată în fișierul {file}, la linia {line}

en: Bad value in file {file} on line {line}
ro: Valore greșită în fișierul {file} la linia {line}

en: Could not parse {filename}
ro: Nu s-a putut parsa {filename}

en: X Label
ro: Eticheta X

en: Y Label
ro: Eticheta Y

en: Could not parse {stylename}, loading system preferred style
ro: Nu s-a putut parsa {stylename}, se încarcă stilul preferat de sistem

en: Plot style {stylename} does not exist loading system preferred
ro: Stilul de plot {stylename} nu există, se încarcă preferatul de sistem

en: Are you sure you want to delete {stylename}?
ro: Sigur doriți să ștergeți {stylename}?

en: Color {number}
ro: Culoarea {number}

en: System
ro: Sistem

[ctx: file-filter]
en: Supported files
ro: Fișiere suportate

[ctx: file-filter]
en: ASCII files
ro: Fișiere ASCII

en: No data to export
ro: Nu există date de exportat

en: Exported Data
ro: Date exportate

[ctx: file-filter]
en: Text Files
ro: Fișiere text

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Graphs (Development)
ro: Grafice (dezvoltare)

en: Open Location
ro: Deschide locația

en: Optimize Limits
ro: Optimizează limitele

[ctx: scale]
en: Inverse Root
ro: Rădăcină inversă
