Graphs main - en to bg translation catalogue (485 entries)

en: Graphs
bg: Графики

en: Plot and manipulate any data
bg: Чертане и обработка на данни

en: Full support for light and dark mode
bg: Пълна поддръжка на светъл и тъмен режим

en: Generate data from an equation
bg: Генериране на данни по формула

en: Manage plot stylesheets
bg: Редактиране на стиловете на графиката

en: Manipulate imported data
bg: Лесно манипулиране на внесени данни

en: Plot and manipulate data
bg: Чертане на графики и обработка на данни

en: Graphs is a simple, yet powerful tool that allows you to plot and manipulate your data with ease. New data can be imported from a wide variety of filetypes, or generated by equation. All data can be manipulated using a variety of operations such as the ability to select, cut, translate, multiply, center and smoothen data, as well as apply any custom transformations on the data.
bg: „Графики“ е прост, но мощен инструмент, който ви позволява да чертаете и манипулирате данните си с лекота. Нови данни може да се внесат от различни видове файлове или да се генерират с формула. Всички данни може да се обработват с помощта на разнообразни операции, като избиране, изрязване, преместване, умножаване, центриране и изглаждане на данни, както и прилагане на всякакви други преобразувания.

en: Moreover, Graphs supports curve fitting on imported data and offers extensive customization options for the style of the plots. You can fine-tune and personalize stylesheets to your liking.
bg: Освен това „Графики“ поддържа напасване на криви по внесени данни и предлага много възможности за персонализиране на стила на графиките. Може да настройвате и персонализирате стилове по свой вкус.

en: Graphs is an excellent fit for both plotting and data manipulation. The plots created with Graphs can be saved in a variety of formats suitable for sharing and presenting to a wide audience, such as in a scientific publication or presentations. Additionally, the option to save plots as vector images allows for easy editing in software like Inkscape for further refinement. Graphs is written with the GNOME environment in mind, but should be suitable for any other desktop environment as well.
bg: „Графики“ е отличен инструмент за изчертаване на графики, както и за манипулиране на данни. Създадените графики може да се запазват в различни формати, подходящи за споделяне и представяне пред широка аудитория, например в научна публикация или презентации. Опцията за запазване на графики като векторни изображения позволява лесно редактиране в софтуер като Inkscape. „Графики“ първоначално е разработена за средата GNOME, но може да се ползва и във всяка друга среда.

en: For any feedback, questions or general issues, please file an issue on the GitLab page.
bg: За обратна връзка, въпроси и др., докладвайте проблем чрез страницата ни в GitLab.

en: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualization;Fitting;xrdml;
bg: чертане;изчертаване;начертаване;графики;наука;математика;уравнения;формули;данни;визуализация;напасване;plotting;graph;graphing;science;mathematics;math;equations;data;plot;visualization;fitting;xrdml;

en: New Window
bg: Нов прозорец

en: Style Editor
bg: Редактор на стилове

en: Beta Project
bg: Бета проект

en: The project you are trying to import is from a beta version of Graphs. It may contain invalid data.
bg: Проектът, който се опитвате да внесете, е от бета версия на „Графики“. Възможно е да съдържа неправилни данни.

en: Continue
bg: Напред

en: Abort
bg: Прекратяване

en: Delete Style?
bg: Премахване на стила?

en: Cancel
bg: Отказване

en: Delete
bg: Изтриване

en: Legacy Project
bg: Остарял проект

en: You are trying to open a legacy project.
    
    The legacy project format may contain dangerous code and may cause harm to your system.
    
    Only proceed if you trust the author of this file.
bg: Опитвате се да отворите остарял проект.
    
    Остарелият формат на проект може да съдържа опасен код и да причини вреда на системата ви.
    
    Продължете само ако имате доверие на автора на този файл.

en: Reset to Defaults?
bg: Връщане на стандартните настройки?

en: Are you sure you want to reset the import settings?
bg: Сигурни ли сте, че искате да върнете настройките за внасяне към първоначалните?

en: Reset
bg: Връщане

en: Save Changes?
bg: Запазване на промените?

en: Current project contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
bg: Текущият проект съдържа незапазени промени. Те ще бъдат окончателно загубени, ако не ги запазите.

en: Discard
bg: Отхвърляне

en: Save
bg: Запазване

en: Current style contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
bg: Текущият стил съдържа незапазени промени.  Те ще бъдат окончателно загубени, ако не ги запазите.

en: Add Item
bg: Добавяне на елемент

en: Remove
bg: Премахване

en: X Column
bg: Колона X

en: Y Column
bg: Колона Y

en: Y Values Only
bg: Само стойности за Y

en: Import only Y values, X values will be generated
bg: Внасяйте само стойности за Y, стойностите за X ще се генерират

en: Equation
bg: Формула

en: More info
bg: Още информация

en: <b>X Value Calculation</b>
    
    Enter an equation to calculate X values.
    Use 'n' for the row index (starting from 0).
    
    <b>Examples:</b>
    • <b>n</b> → 0, 1, 2, 3, 4...
    • <b>n*0.5</b> → 0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0...
    • <b>n^2</b> → 0, 1, 4, 9, 16...
    • <b>2^n</b> → 1, 2, 4, 8, 16...
    • <b>n*10+100</b> → 100, 110, 120, 130...
bg: <b>Изчисляване на стойността на X</b>
    
    Въведете уравнение за изчисляване на стойностите на X.
    Използвайте „n” за индекс на реда (започващ от 0).
    
    <b>Примери:</b>
    • <b>n</b> → 0, 1, 2, 3, 4…
    • <b>n*0.5</b> → 0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0…
    • <b>n^2</b> → 0, 1, 4, 9, 16…
    • <b>2^n</b> → 1, 2, 4, 8, 16…
    • <b>n*10+100</b> → 100, 110, 120, 130…

en: X Error Bars
bg: Интервали на грешка за X

en: Y Error Bars
bg: Интервали на грешка за Y

en: X Error Column
bg: Колона за грешка по X

en: Y Error Column
bg: Колона за грешка по Y

en: Format
bg: Формат

en: Delimiter
bg: Разделител

en: Character used to separate columns
bg: Знак за разделяне на колони

[ctx: delimiter]
en: Whitespace
bg: Интервали

[ctx: delimiter]
en: Tab
bg: Табулация

[ctx: delimiter]
en: Colon (:)
bg: Двоеточие (:)

[ctx: delimiter]
en: Semicolon (;)
bg: Точка и запетая (;)

[ctx: delimiter]
en: Comma (,)
bg: Запетая (,)

[ctx: delimiter]
en: Period (.)
bg: Точка (.)

[ctx: delimiter]
en: Custom
bg: Друго

en: Custom Delimiter
bg: Друг разделител

en: Decimal Separator
bg: Десетичен разделител

[ctx: separator]
en: Decimal comma (,)
bg: Запетая (,)

[ctx: separator]
en: Decimal point (.)
bg: Точка (.)

en: Skip Rows
bg: Пропускане на редове

en: Number of rows to skip at the beginning
bg: Брой редове, които да се пропуснат в началото

en: Database Table
bg: Таблица на база от данни

en: Column X
bg: Колона X

en: Column Y
bg: Колона Y

en: This table contains no numeric columns
bg: Тази таблица не съдържа числови колони

en: Spreadsheet
bg: Електронна таблица

en: Sheet
bg: Таблица

en: Select which sheet to import
bg: Изберете таблица за внасяне

en: Single Column
bg: Една колона

en: X Value Equation
bg: Уравнение на стойността на X

en: Import Parameters
bg: Параметри на внасяне

en: Add File
bg: Добавяне на файл

en: Import
bg: Внасяне

en: Reset to guessed values
bg: Връщане на първоначалните стойности

en: Import Mode
bg: Режим на внасяне

en: Set as Default
bg: Задаване по подразбиране

en: Name and Position
bg: Име и позиция

en: Name
bg: Име

en: X-Axis Position
bg: Позиция по оста X

en: Bottom
bg: Долу

en: Top
bg: Горе

en: Y-Axis Position
bg: Позиция по оста Y

en: Left
bg: Ляво

en: Right
bg: Дясно

en: Line and Markers
bg: Черта и маркери

en: Linestyle
bg: Стил на линия

[ctx: linestyle]
en: None
bg: Без

[ctx: linestyle]
en: Solid
bg: Плътно

[ctx: linestyle]
en: Dotted
bg: Пунктирана

[ctx: linestyle]
en: Dashed
bg: Тирета

[ctx: linestyle]
en: Dashdot
bg: Тирета и пунктирана

en: Linewidth
bg: Широчина на чертата

en: Markers
bg: Маркери

[ctx: markerstyle]
en: None
bg: Без

[ctx: markerstyle]
en: Point
bg: Точка

[ctx: markerstyle]
en: Pixel
bg: Пиксел

[ctx: markerstyle]
en: Circle
bg: Кръг

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Down
bg: Триъгълник надолу

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Up
bg: Триъгълник нагоре

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Left
bg: Триъгълник наляво

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Right
bg: Триъгълник надясно

[ctx: markerstyle]
en: Octagon
bg: Осмоъгълник

[ctx: markerstyle]
en: Square
bg: Квадрат

[ctx: markerstyle]
en: Pentagon
bg: Петоъгълник

[ctx: markerstyle]
en: Star
bg: Звезда

[ctx: markerstyle]
en: Hexagon 1
bg: Шестоъгълник 1

[ctx: markerstyle]
en: Hexagon 2
bg: Шестоъгълник 2

[ctx: markerstyle]
en: Plus
bg: Плюс

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Diamond
bg: Диамант

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Thin Diamond
bg: Тънък диамант

[ctx: markerstyle]
en: Vertical Line
bg: Вертикална линия

[ctx: markerstyle]
en: Horizontal Line
bg: Хоризонтална линия

[ctx: markerstyle]
en: Filled Plus
bg: Запълнен Плюс

[ctx: markerstyle]
en: Filled X
bg: Запълнен X

en: Marker Size
bg: Размер на маркера

en: Line
bg: Черта

en: Simplify
bg: Опростяване

en: Error Bars
bg: Интервали на грешка

en: Show Horizontal
bg: Показване хоризонтално

en: Show Vertical
bg: Показване вертикално

en: Draw Above Data
bg: Рисуване над данните

en: Color
bg: Цвят

en: Cap Length
bg: Дължина на маркерите

en: Cap Thickness
bg: Дебелина на маркерите

en: Line Width
bg: Широчина на чертата

en: X Start
bg: Начало по X

en: X Stop
bg: Край по X

en: Steps
bg: Стъпки

en: Scale
bg: Мащабиране

en: Determines the spacing between data points
bg: Определя отстоянието между точките с данните

[ctx: scale]
en: Linear
bg: Линейна

[ctx: scale]
en: Logarithmic (Base 10)
bg: Логаритмична (основа 10)

[ctx: scale]
en: Logarithmic (Base 2)
bg: Логаритмична (основа 2)

[ctx: scale]
en: Radians
bg: Радиани

[ctx: scale]
en: Square Root
bg: Квадратен корен

[ctx: scale]
en: Inverse
bg: Обратна

en: Edit Item
bg: Редактиране

en: Figure Settings
bg: Настройки на фигурата

en: Labels
bg: Етикети

en: Title
bg: Заглавие

en: Bottom X Axis Label
bg: Надпис по долната хоризонтална ос

en: Top X Axis Label
bg: Надпис по горната хоризонтална ос

en: Left Y Axis Label
bg: Надпис по лявата вертикална ос

en: Right Y Axis Label
bg: Надпис по дясната вертикална ос

en: Axis Limits
bg: Ограничения на осите

en: Bottom X Axis Minimum
bg: Минимум по долната хоризонтална ос

en: Bottom X Axis Maximum
bg: Максимум по долната хоризонтална ос

en: Top X Axis Minimum
bg: Минимум по горната хоризонтална ос

en: Top X Axis Maximum
bg: Максимум по горната хоризонтална ос

en: Left Y Axis Minimum
bg: Минимум по лявата вертикална ос

en: Left Y Axis Maximum
bg: Максимум по лявата вертикална ос

en: Right Y Axis Minimum
bg: Минимум по дясната вертикална ос

en: Right Y Axis Maximum
bg: Максимум по дясната вертикална ос

en: Scaling
bg: Мащабиране

en: Bottom X Axis Scale
bg: Ска̀ла по долната хоризонтална ос

en: Top X Axis Scale
bg: Ска̀ла по горната хоризонтална ос

en: Left Y Axis Scale
bg: Ска̀ла по лявата вертикална ос

en: Right Y Axis Scale
bg: Ска̀ла по дясната вертикална ос

en: Appearance
bg: Изглед

en: Show Legend
bg: Извеждане на легенда

en: Legend Position
bg: Позиция на легендата

[ctx: legend-position]
en: Auto
bg: Автоматично

[ctx: legend-position]
en: Upper Right
bg: Горе дясно

[ctx: legend-position]
en: Upper Left
bg: Горе ляво

[ctx: legend-position]
en: Lower Left
bg: Долу ляво

[ctx: legend-position]
en: Lower Right
bg: Долу дясно

[ctx: legend-position]
en: Center Left
bg: Център ляво

[ctx: legend-position]
en: Center Right
bg: Център дясно

[ctx: legend-position]
en: Lower Center
bg: Долу център

[ctx: legend-position]
en: Upper Center
bg: Горе център

[ctx: legend-position]
en: Center
bg: Център

en: Hide Unselected Items
bg: Скриване на неизбраните елементи

en: Style
bg: Стил

en: Manage
bg: Управление

en: Add New Data
bg: Добавяне на нови данни

en: Open Application Menu
bg: Отваряне на менюто на програмата

en: No Data
bg: Няма данни

en: Add data from a file or manually as an equation
bg: Добавяне на данни от файл или формула

en: Pan Mode. Click and drag to pan
bg: Режим на панорамиране. Натиснете с влачене за панорамиране

en: Zoom Mode. Select an area on the figure to zoom in
bg: Режим на мащабиране. Изберете част от фигурата за мащабиране

en: Select Mode. Click and drag to make a selection of data
bg: Режим на избиране. натиснете с влачене за избиране на данни

en: New Project
bg: Нов проект

en: Save Project…
bg: Запазване на проекта…

en: Save Project as…
bg: Запазване на проекта като…

en: Open Project…
bg: Отваряне на проект…

en: Close Project
bg: Затваряне на проекта

en: Export Data…
bg: Изнасяне на данните…

en: Export Figure…
bg: Изнасяне на фигурата…

en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: Help
bg: Помощ

en: About Graphs
bg: Относно „Графики“

en: Add Data from File…
bg: Добавяне на данни от файл…

en: Add Equation…
bg: Добавяне на уравнение…

en: Generate Data…
bg: Генериране на данни…

en: Adjust
bg: Нагласяне

en: Combine all selected data
bg: Комбиниране на всички избрани данни

en: Combine
bg: Комбиниране

en: Cut selected data
bg: Отрязване на избраните данни

en: Cut
bg: Отрязване

en: Shift all data vertically with respect to each other
bg: Преместване на всички данни вертикално

en: Shift
bg: Преместване

en: Normalize data
bg: Нормализиране на данните

en: Normalize
bg: Нормализиране

en: Smoothen data
bg: Заглаждане на данните

en: Smoothen
bg: Заглаждане

en: Center data
bg: Центриране на данните

en: Center
bg: Център

en: Transform
bg: Преобразуване

en: Get the derivative of the data
bg: Получаване на производната по данните

en: Derivative
bg: Производна

en: Get the indefinite integral of the data
bg: Получаване на неопределения интеграл по данните

en: Integral
bg: Интеграл

en: Get the Fast Fourier Transform of the data
bg: Прилагане на бързо преобразуване по Фурие върху данните

en: Get the Inverse Fast Fourier Transform of the data
bg: Прилагане на обратно бързо преобразуване на Фурие върху данните

en: Inverse FFT
bg: Обратно FFT

en: Perform custom transformations on the data
bg: Извършване на други трансформации на данните

en: Custom Transformation
bg: Друго преобразуване

en: Modify
bg: Променяне

en: Translate X
bg: Преместване по X

en: Translate Y
bg: Преместване по Y

en: Multiply X
bg: Умножаване на X

en: Multiply Y
bg: Умножаване на Y

en: At Maximum Y Value
bg: При максимална стойност на Y

en: At Middle X Value
bg: При средна стойност на X

en: Savitzky–Golay Filter
bg: Филтър на Savitzky–Golay

en: Moving Average
bg: Пълзяща средна стойност

en: Advanced Settings
bg: Допълнителни настройки

en: Add New Style
bg: Добавяне на нов стил

en: Add
bg: Добавяне

en: Template
bg: Шаблон

en: Change Color
bg: Промяна на цвета

en: Style Name
bg: Име на стил

en: Font
bg: Шрифт

en: Title Size
bg: Размер на заглавието

en: Title size in relation to text size
bg: Размер на заглавието спрямо размера на текста

en: Label Size
bg: Размер на етикетите

en: Label size in relation to text size
bg: Размер на етикетите спрямо размера на текста

en: Lines
bg: Редове

en: Line width
bg: Широчина на чертата

en: Axes
bg: Оси

en: Axis Width
bg: Широчина на оста

en: Draw Frame
bg: Рисуване на рамката

en: Ticks
bg: Деления

en: Tick Directions
bg: Посоки на деленията

en: Inwards
bg: Навътре

en: Outwards
bg: Навън

en: Minor Ticks
bg: Допълнителни деления

en: Major Tick Width
bg: Дебелина на основните деления

en: Minor Tick Width
bg: Дебелина на допълнителните деления

en: Major Tick Length
bg: Дължина на основните деления

en: Minor Tick Length
bg: Дължина на допълнителните деления

en: Show Tick Labels on all Axes
bg: Показване на етикетите на деленията на всички оси

en: Ticks on Bottom Axis
bg: Деления по долната ос

en: Ticks on Left Axis
bg: Деления по лявата ос

en: Ticks on Right Axis
bg: Деления по дясната ос

en: Ticks on Top Axis
bg: Деления по горната ос

en: Grid
bg: Мрежа

en: Show Grid
bg: Показване на мрежата

en: Grid Width
bg: Широчина на мрежата

en: Grid Opacity
bg: Плътност на мрежата

en: Padding
bg: Запълване

en: Padding for different parts of the figure
bg: Запълване за различните части на фигурата

en: Value Padding
bg: Запълване за стойностите

en: Padding between axes and values
bg: Запълване за осите и стойностите

en: Label Padding
bg: Запълване на надписите

en: Padding between axes and labels
bg: Запълване между осите и надписите

en: Title Padding
bg: Запълване на заглавието

en: Padding between axes and the title
bg: Запълване между осите и заглавието

en: Colors
bg: Цветове

en: Label text might be hard to read
bg: Надписите може да са трудни за разчитане

en: Poor Contrast
bg: Лош контраст

en: Text Color
bg: Цвят на текста

en: Tick Color
bg: Цвят на деленията

en: Axis Color
bg: Цвят на оста

en: Grid Color
bg: Цвят на мрежата

en: Background Color
bg: Цвят на фона

en: Outline Color
bg: Цвят на очертанията

en: Line Colors
bg: Цветове на чертите

en: Add Color
bg: Добавяне на цвят

en: Error Bar Colors
bg: Цветове на интервалите на грешка

en: Edit
bg: Редактиране

[ctx: shortcut window]
en: General
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
bg: Показване на клавишните комбинации

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
bg: Отваряне на помощта

[ctx: shortcut window]
en: Close Application
bg: Спиране на програмата

[ctx: shortcut window]
en: Close Application Window
bg: Затваряне на прозореца

[ctx: shortcut window]
en: Save
bg: Запазване

[ctx: shortcut window]
en: Save Style
bg: Запазване на стила

[ctx: shortcut window]
en: Save Style As
bg: Запазване на стила като

[ctx: shortcut window]
en: Open Style
bg: Отваряне на стил

en: Graphs Style Editor
bg: Редактор на стила на графиките

en: Import File…
bg: Внасяне на файл…

en: Create Style…
bg: Създаване на стил…

en: Open File…
bg: Отваряне на файл…

en: Open Preview
bg: Отваряне на предварителния преглед

en: Canvas Failed to Load
bg: Канавата не може да се зареди

en: Open Style…
bg: Отваряне на стил…

en: Save Style…
bg: Запазване на стила…

en: Save Style as…
bg: Запазване на стила като…

en: Close Style…
bg: Затваряне на стила…

en: Add Equation
bg: Добавяне на формула

en: Enter a mathematical expression
bg: Въведете математически израз

en: Name (optional)
bg: Име (незадължително)

en: Curve Fitting
bg: Напасване на криви

en: Open Curve Fitting Menu
bg: Отваряне на менюто за напасване на криви

[ctx: regression-type]
en: Linear
bg: Линейно

[ctx: regression-type]
en: Quadratic
bg: Квадратно

[ctx: regression-type]
en: Exponential
bg: Експоненциално

[ctx: regression-type]
en: Power Law
bg: Степенен закон

[ctx: regression-type]
en: Logarithmic
bg: Логаритъм

[ctx: regression-type]
en: Sigmoid Logistic
bg: Сигмоидна логистична

[ctx: regression-type]
en: Gaussian
bg: Гаусово

[ctx: regression-type]
en: Custom
bg: Друго

en: Add Fit to Data
bg: Добавяне на напасване към данните

en: Toggle Sidebar
bg: Превключване на страничната лента

en: Optimization Method
bg: Метод на оптимизация

[ctx: optimization]
note: Translators: see https://help.gnome.org/graphs/curve_fitting.html#algorithms
en: Levenberg-Marquardt
bg: Левенберг-Марквард

[ctx: optimization]
note: Translators: see https://help.gnome.org/graphs/curve_fitting.html#algorithms, NOTE: This is a reflective version of the Trust-region algorithm.
en: Trust Region Reflective
bg: Диапазон на доверие с отражение

[ctx: optimization]
note: Translators: see https://help.gnome.org/graphs/curve_fitting.html#algorithms
en: Dogbox
bg: С чупки

en: Confidence Bounds
bg: Граници на доверие

[ctx: confidence]
en: None
bg: Без

[ctx: confidence]
en: 1σ: 68% Confidence
bg: 1σ: доверие 68%

[ctx: confidence]
en: 2σ: 95% Confidence
bg: 2σ: доверие 95%

[ctx: confidence]
en: 3σ: 99.7% Confidence
bg: 3σ: доверие 99,7%

en: Show Residuals
bg: Показване на остатъците

en: Export Figure
bg: Изнасяне на фигурата

en: Export
bg: Изнасяне

en: Export Settings
bg: Настройки за изнасяне

en: File Format
bg: Тип на файла

en: Transparent Background
bg: Прозрачен фон

en: Export Size
bg: Изнасяне на размера

en: Width (pixels)
bg: Широчина [пиксели]

en: Height (pixels)
bg: Височина [пиксели]

en: Use Same Size as App
bg: Същият размер като програмата

en: Initial Guess
bg: Първоначална стойност

en: Minimum
bg: Минимално

en: Maximum
bg: Максимално

en: Generate Data
bg: Генериране на данните

en: Generate
bg: Генериране

en: Pick Color
bg: Избиране на цвят

en: Move Item
bg: Преместване на елемент

en: Remove Item
bg: Премахване на елемент

en: Smoothen Settings
bg: Настройки на изглаждане

en: Span percentage
bg: Процент на обхвата

en: What percentage of the data span to use for the filter window
bg: Какъв процент от обхвата на данните да се използва за прозореца на филтъра

en: Polynomial degree
bg: Степен на многочлена

en: Box points
bg: Точки в рамките

en: Amount of points to use when calculating a moving average
bg: Брой точки, които да се използват при изчисляване на пълзяща средна стойност

en: Open
bg: Отваряне

en: Open With…
bg: Отваряне с…

en: Delete…
bg: Изтриване…

en: Transform Data
bg: Преобразуване на данните

en: <b>Available variables</b>
    General:
     counts - number of data points
    
    X-Axis:
     x_min, x_max - minimum and maximum values,
     x_mean, x_median - average and median,
     x_std, x_sum — standard deviation and sum
    
    Y-Axis:
     y_min, y_max - minimum and maximum,
     y_mean, y_median — average and median,
     y_std, y_sum - standard deviation and sum
    
    Trigonometric functions use radians by default.
    Append d to use degrees, e.g. sind(x) or cosd(x).
bg: <b>Налични променливи</b>
    Общи:
    • counts — брой на точките с данни.
    
    Ос X:
    • x_min, x_max — минимална и максимална стойност;
    • x_mean, x_median — средна стойност и медиана;
    • x_std, x_sum — стандартно отклонение и сума.
    
    Ос Y:
    • y_min, y_max — минимум и максимум;
    • y_mean, y_median — средна стойност и медиана;
    • y_std, y_sum — стандартно отклонение и сума.
    
    Стандартно тригонометричните функции използват.
    Добавете „d“, за да използвате градуси, напр. sind(x) или cosd(x).

en: Discard Unselected Data
bg: Отхвърляне на неизбраните данни

en: Drop Here to Import
bg: За внасяне пуснете тук

en: Show Sidebar
bg: Показване на страничната лента

en: Undo
bg: Отмяна

en: Redo
bg: Повтаряне

en: Optimize View Limits
bg: Оптимизиране на границите на изгледа

en: Next View
bg: Следващ изглед

en: Previous View
bg: Предишен изглед

[ctx: shortcut window]
en: Open Figure Settings
bg: Отваряне на настройките на фигурата

[ctx: shortcut window]
en: Mode Switching
bg: Превключване на режим

[ctx: shortcut window]
en: Pan Mode
bg: Режим на панорамиране

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Mode
bg: Режим на мащабиране

[ctx: shortcut window]
en: Select Mode
bg: Режим на избиране

[ctx: shortcut window]
en: New Data
bg: Нови данни

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from File
bg: Добавяне на данни от файл

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from Equation
bg: Добавяне на данни от формула

[ctx: shortcut window]
en: Generate Data
bg: Генериране на данни

[ctx: shortcut window]
en: New Project
bg: Нов проект

[ctx: shortcut window]
en: Open Project
bg: Отваряне на проект

[ctx: shortcut window]
en: Delete Selected Data
bg: Премахване на избраните данни

[ctx: shortcut window]
en: Save and Export
bg: Запазване и изнасяне

[ctx: shortcut window]
en: Export Data
bg: Изнасяне на данните

[ctx: shortcut window]
en: Export Figure
bg: Изнасяне на фигурата

[ctx: shortcut window]
en: Save Project
bg: Запазване на проекта

[ctx: shortcut window]
en: Save Project As
bg: Запазване на проекта като

[ctx: shortcut window]
en: View
bg: Изглед

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
bg: Предишен изглед

[ctx: shortcut window]
en: Next View
bg: Следващ изглед

[ctx: shortcut window]
en: Optimize limits
bg: Оптимизиране на границите

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
bg: Увеличаване

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
bg: Намаляване

[ctx: shortcut window]
en: Select None
bg: Изчистване на избора

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
bg: Превключване на страничната лента

[ctx: shortcut window]
en: Actions
bg: Действия

[ctx: shortcut window]
en: Select All
bg: Избиране на всичко

[ctx: shortcut window]
en: Undo Action
bg: Отмяна на действието

[ctx: shortcut window]
en: Redo Action
bg: Повтаряне на действието

[ctx: import-mode]
en: Columns
bg: Колони

en: Custom delimiter cannot be empty
bg: Собственият разделител не може да е празен

en: Index error in %s, cannot access index %d on line %d, only %d columns were found
bg: Грешка в индекса в %s, не може да се осъществи достъп до индекс %d на ред %d, намерени са само %d колони

en: Cannot import from file, bad value on line %d
bg: Неуспешно внасяне от файл, неправилна стойност на ред %d

en: Item %d
bg: Елемент %d

[ctx: import-mode]
en: Project
bg: Проект

[ctx: file-filter]
en: Graphs Project File
bg: Файл с проект на Графики

[ctx: import-mode]
en: Spreadsheet
bg: Електронна таблица

[ctx: file-filter]
en: Spreadsheet
bg: Електронна таблица

en: No numeric data found in column.
bg: Липсват числови данни в колоната.

en: Columns do not have the same length.
bg: Колоните не са с еднаква дължина.

[ctx: import-mode]
en: Database
bg: База от данни

[ctx: file-filter]
en: SQLite Database
bg: База от данни SQLite

en: Could not import data from table "{table_name}", no numeric columns were found
bg: Не може да се внесат данни от таблицата „{table_name}“, липсват числови колони

en: No data found in table column
bg: В колоната на таблицата няма данни

en: Intensity (cps)
bg: Интензивност (cps)

en: Import failed
bg: Неуспешно внасяне

[ctx: file-filter]
en: Supported files
bg: Поддържани файлове

[ctx: file-filter]
note: columns
en: ASCII files
bg: ASCII файлове

note: Remove direction prefix if only one is present
en: X Axis Minimum
bg: Минимум по оста X

en: Y Axis Minimum
bg: Минимум по оста Y

en: X Axis Maximum
bg: Максимум по оста X

en: Y Axis Maximum
bg: Максимум по оста Y

note: Remove direction prefix if only one is present
en: X Axis Scale
bg: Ска̀ла по оста X

en: X Axis Label
bg: Надпис по оста X

en: Y Axis Scale
bg: Ска̀ла по оста Y

en: Y Axis Label
bg: Надпис по оста Y

en: Defaults Updated
bg: Стандартните настройки са променени

en: Example Item
bg: Примерен елемент

en: X Label
bg: Етикет за X

en: Y Label
bg: Етикет за Y

en: Color %d
bg: Цвят %d

note: Translators: Window title that will be formatted with the stylename.
en: Graphs Style Editor — %s
bg: Редактор на стила на графиките — „%s“

en: Are you sure you want to delete %s?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете %s?

en: The Graphs Developers
bg: Разработчиците на „Графики“

en: Deleted %s
bg: %s е изтрито

en: Residuals
bg: Остатъци

en: Please enter valid 
    numeric parameters.
bg: Въведете правилни
    числови параметри.

en: Constraint error: ensure 
    Lower < Initial < Upper.
bg: Грешка в ограниченията: уверете се, че
    Долна граница < Начална < Горна граница.

en: Matrix error: Data is 
    insufficient for this model.
bg: Грешка в матрицата: Данните
    са недостатъчни за този модел.

en: Fit failed: Max iterations 
    reached without converging.
bg: Грешка при приближението: достигнат е максималният
    брой итерации без постигане на сближаване.

en: Domain error: Equation not 
    valid for this data range.
bg: Грешка в дефиниционната област: Уравнението
    е невалидно за този диапазон от данни.

en: Invalid equation: Check 
    syntax and variables.
bg: Невалидно уравнение: Проверете
    синтаксиса и променливите.

en: Confidence band error: 
    Covariance matrix is unstable.
bg: Грешка в доверителния интервал:
    Ковариационната матрица е нестабилна.

en: Parameters
bg: Параметри

en: Statistics
bg: Статистика

en: RMSE
bg: СКО

en: Fitting Parameters for %s
bg: Параметри на напасване за %s

en: Could not parse style {stylename}, loading system preferred style
bg: Стилът {stylename} не може да се разчете, зареждане на предпочитания стил на системата

en: Style {stylename} does not exist, loading system preferred style
bg: Стилът {stylename} не съществува, зареждане на предпочитания стил на системата

en: Failed to load project
bg: Проектът не може да се зареди

[ctx: filename]
en: Exported Figure
bg: Изнесена фигура

en: Exported Figure
bg: Изнесена фигура

en: No data to export
bg: Няма данни за изнасяне

[ctx: file-filter]
en: Text Files
bg: Текстови файлове

en: Could not load {font}
bg: {font} не може да зареди

en: Dataset
bg: Данни

en: Generated Dataset
bg: Генерирани данни

en: Label
bg: Етикет

en: Fill
bg: Запълване

[ctx: file-filter]
en: Matplotlib Style File
bg: Файл със стил на Matplotlib

en: Unable to perform transformation, make sure the syntax is correct
bg: Преобразуването не може да се изпълнени, уверете се, че синтаксисът е правилен

en: No data found in highlighted area
bg: Няма намерени данни в откроената част

en: Some items lack error bars; they will be discarded
bg: Някои елементи нямат интервали на грешка — ще се прескочат

en: Combined Data
bg: Комбинирани данни

en: The operation on {name} did not result in a plottable equation
bg: Операцията {name} не създаде уравнение, което да може да се начертае

en: Operation not supported for equations.
bg: Операцията не поддържа формули.

en: No data found within the highlighted area
bg: Няма намерени данни в откроената част

en: Operation not supported for data items
bg: Операцията не се поддържа за елементите с данни

en: {name}: Error performing the operation
bg: {name}: Грешка при изпълнението на операцията

en: Data that was outside of the highlighted area has been discarded
bg: Данните извън откроената част са изхвърлени

en: Project file is missing data
bg: Липсват данни във файла за проекта

en: Project is from a newer incompatible version of Graphs
bg: Проектът е от по-нова, несъвместима версия на „Графики“

en: Failed to do legacy migration
bg: Неуспешна миграция

en: Failed to parse project file
bg: Файлът с проект не може да се разчете

en: Failed to migrate project
bg: Проектът не може да се мигрира

en: Failed to validate project
bg: Проектът не може да се провери

en: Saved Project
bg: Запазен проект

en: Project
bg: Проект

en: Exported Data
bg: Изнесени данни

en: Missing colon in file {file}, line {line}
bg: Липсващо двоеточие във файл {file}, ред {line}

en: Non-style related parameter {param} in file {file}
bg: Несвързан със стила параметър {param} във файл {file}

en: Ignoring parameter {param} in file {file}
bg: Игнориране на параметър {param} във файл {file}

en: Duplicate key in file {file}, on line {line}
bg: Дублиран ключ във файл {file}, на ред {line}

en: Bad value in file {file} on line {line}, custom parameter {key} is not supported
bg: Лоша стойност във файл {file}, на ред {line}, собственият параметър {key} не се поддържа

en: Bad value in file {file} on line {line}
bg: Лоша стойност във файл {file}, на ред {line}

en: Could not parse {filename}
bg: {filename} не може да се разчете

en: File {file}, does not contain name tag
bg: Файлът {file} е без етикет за име

en: System
bg: Система

en: All Files
bg: Всички файлове

en: Document Portal
bg: Портал за документи

en: Graphs (Development)
bg: Графики (в разработка)

en: Untitled Project
bg: Ненаименуван проект

en: Draft
bg: Чернова

note: Translators: Window title that will be formatted with the project name.
en: Graphs — %s
bg: Графики — %s

en: Open Location
bg: Отваряне на пътя
