Graphs main - en to ru translation catalogue (360 entries)

en: Graphs is a simple, yet powerful tool that allows you to plot and manipulate your data with ease. New data can be imported from a wide variety of filetypes, or generated by equation. All data can be manipulated using a variety of operations such as the ability to select, cut, translate, multiply, center and smoothen data, as well as apply any custom transformations on the data.
ru: Graphs - это простой, но мощный инструмент, позволяющий с легкостью строить графики и управлять данными. Новые данные могут быть импортированы из файлов различных типов или сгенерированы с помощью уравнения. Всеми данными можно управлять с помощью различных операций, таких как выделение, вырезание, сдвиг, умножение, центрирование и сглаживание данных, а также применять к ним любые пользовательские преобразования.

en: Moreover, Graphs supports curve fitting on imported data and offers extensive customization options for the style of the plots. You can fine-tune and personalize stylesheets to your liking.
ru: Кроме того, Graphs поддерживает подгонку кривых к импортированным данным и предлагает широкие возможности настройки стиля графиков. Вы можете настраивать и персонализировать таблицы стилей по своему вкусу.

en: Graphs is an excellent fit for both plotting and data manipulation. The plots created with Graphs can be saved in a variety of formats suitable for sharing and presenting to a wide audience, such as in a scientific publication or presentations. Additionally, the option to save plots as vector images allows for easy editing in software like Inkscape for further refinement. Graphs is written with the GNOME environment in mind, but should be suitable for any other desktop environment as well.
ru: Graphs отлично подходит как для построения графиков, так и для работы с данными. Графики, созданные с помощью Graphs, можно сохранять в различных форматах, подходящих для совместного использования и представления широкой аудитории, например, в научных публикациях или презентациях. Кроме того, возможность сохранять графики в виде векторных изображений позволяет легко редактировать их в приложениях вроде Inkscape для дальнейшей доработки. Graphs написан с учетом особенностей среды GNOME, но должен быть пригоден и для любой другой среды рабочего стола.

en: For any feedback, questions or general issues, please file an issue on the GitLab page.
ru: Для обратной связи, вопросов или общих проблем, пожалуйста, создайте тему на странице GitLab.

en: 1 - Plot and manipulate any data of choice
ru: 1 - Построение графиков и работа с любыми данными по выбору

en: 2 - Full support for light and dark mode
ru: 2 - Полная поддержка светлого и темного режима

en: 3 - Generate data from an equation
ru: 3 - Создание данных из уравнения

en: 4 - Edit plot stylesheets
ru: 4 - Редактирование таблиц стилей графика

en: 5 - Manipulate imported data with ease
ru: 5 - Легкое управление импортированными данными

en: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualisation;Visualization;Fitting;xrdml;
ru: Построение;График;Графики;Наука;Математика;Уравнения;Данные;Визуализация;Подгонка;xrdml;

en: Add Equation
ru: Добавить уравнение

en: Cancel
ru: Отменить

en: Add
ru: Добавить

en: Enter a mathematical expression to generate data from
ru: Введите математическое выражение для создания данных из

en: Name (optional)
ru: Имя (необязательно)

en: X Start
ru: Начало X

en: X Stop
ru: Остановка X

en: Step Size
ru: Размер шага

en: Add new style
ru: Добавить новый стиль

en: Template
ru: Шаблон

en: Name
ru: Имя

en: Curve Fitting
ru: Подгонка кривой

en: Open Curve Fitting Menu
ru: Открыть меню подгонки кривой

en: Equation
ru: Уравнение

en: Linear
ru: Линейное

en: Quadratic
ru: Квадратное

en: Exponential
ru: Показательное

en: Power Law
ru: Степенное

en: Logarithmic
ru: Логарифмическое

en: Sigmoid Logistic
ru: Логистическая сигмоида

en: Gaussian
ru: Гауссова функция

en: Custom
ru: Пользовательское

en: Add Fit to Data
ru: Добавить подгонку к данным

en: Toggle Sidebar
ru: Переключить боковую панель

en: Canvas Failed to Load
ru: Не удалось загрузить холст

en: Save changes?
ru: Сохранить изменения?

en: Current project contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
ru: Текущий проект содержит несохраненные изменения, изменения, которые не были сохранены, будут безвозвратно потеряны.

en: Discard
ru: Не сохранять

en: Save
ru: Сохранить

en: Delete style?
ru: Удалить стиль?

en: Delete
ru: Удалить

en: Reset to Defaults?
ru: Сбросить на значения по умолчанию?

en: Reset
ru: Сбросить

en: Selected Item
ru: Выбранный объект

en: Choose which item to edit
ru: Выбрать объект для редактирования

en: Data
ru: Данные

en: X-Axis Position
ru: Положение оси X

en: Bottom
ru: Внизу

en: Top
ru: Вверху

en: Y-Axis Position
ru: Положение оси Y

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Line Properties
ru: Свойства линии

en: Linestyle
ru: Стиль линии

en: None
ru: Нет

en: Solid
ru: Сплошной

en: Dotted
ru: Точечный

en: Dashed
ru: Пунктирный

en: Dashdot
ru: Пунктир-точечный

en: Linewidth
ru: Ширина линии

en: Markers
ru: Маркеры

en: Nothing
ru: Ничего

en: Point
ru: Точка

en: Pixel
ru: Пиксель

en: Circle
ru: Круг

en: Triangle Down
ru: Треугольник вниз

en: Triangle Up
ru: Треугольник вверх

en: Triangle Left
ru: Треугольник влево

en: Triangle Right
ru: Треугольник вправо

en: Octagon
ru: Восьмиугольник

en: Square
ru: Квадрат

en: Pentagon
ru: Пятиугольник

en: Star
ru: Звезда

en: Hexagon 1
ru: Шестиугольник 1

en: Hexagon 2
ru: Шестиугольник 2

en: Plus
ru: Плюс

en: Diamond
ru: Ромб

en: Thin Diamond
ru: Тонкий ромб

en: Vertical Line
ru: Вертикальная линия

en: Horizontal Line
ru: Горизонтальная линия

en: Filled Plus
ru: Заполненный плюс

en: Filled X
ru: Заполненный X

en: Marker Size
ru: Размер маркера

en: Export Figure
ru: Экспортировать иллюстрацию

en: Export
ru: Экспортировать

en: File Format
ru: Формат файла

en: Resolution (dpi)
ru: Разрешение (dpi)

en: Transparent Background
ru: Прозрачный фон

en: Figure Settings
ru: Настройки иллюстрации

en: Labels
ru: Метки

en: Title
ru: Заголовок

en: Axis Limits
ru: Пределы оси

en: Scaling
ru: Масштаб

en: Radians
ru: Радианы

en: Square Root
ru: Квадратный корень

en: Inverse
ru: Инверсия

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Legend
ru: Легенда

en: Legend Position
ru: Положение легенды

en: Auto
ru: Авто

en: Upper Right
ru: Справа вверху

en: Upper Left
ru: Слева вверху

en: Lower Left
ru: Слева внизу

en: Lower Right
ru: Справа внизу

en: Center Left
ru: Слева по центру

en: Center Right
ru: Справа по центру

en: Lower Center
ru: Внизу по центру

en: Upper Center
ru: Вверху по центру

en: Center
ru: Центрировать

en: Hide Unselected Items
ru: Скрыть невыбранные объекты

en: Style
ru: Стиль

en: Initial Guess
ru: Начальное значение

en: Minimum
ru: Минимум

en: Maximum
ru: Максимум

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Open Figure Settings
ru: Открыть настройки иллюстрации

[ctx: shortcut window]
en: Close Application
ru: Закрыть приложение

[ctx: shortcut window]
en: Close Application Window
ru: Закрыть окно приложения

[ctx: shortcut window]
en: Mode Switching
ru: Переключение режимов

[ctx: shortcut window]
en: Pan Mode
ru: Режим панорамирования

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Mode
ru: Режим масштабирования

[ctx: shortcut window]
en: Select Mode
ru: Режим выделения

[ctx: shortcut window]
en: New Data
ru: Новые данные

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from Equation
ru: Добавить данные из уравнения

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from File
ru: Добавить данные из файла

[ctx: shortcut window]
en: New Project
ru: Новый проект

[ctx: shortcut window]
en: Open Project
ru: Открыть проект

[ctx: shortcut window]
en: Delete Selected Data
ru: Удалить выбранные данные

[ctx: shortcut window]
en: Save and Export
ru: Сохранить и экспортировать

[ctx: shortcut window]
en: Export Data
ru: Экспортировать данные

[ctx: shortcut window]
en: Export Figure
ru: Экспортировать иллюстрацию

[ctx: shortcut window]
en: Save Project
ru: Сохранить проект

[ctx: shortcut window]
en: Save Project As
ru: Сохранить проект как

[ctx: shortcut window]
en: View
ru: Вид

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
ru: Предыдущий вид

[ctx: shortcut window]
en: Next View
ru: Следующий вид

[ctx: shortcut window]
en: Optimize limits
ru: Оптимизировать пределы

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Уменьшить

[ctx: shortcut window]
en: Select None
ru: Выбрать нет

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
ru: Переключить боковую панель

[ctx: shortcut window]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: shortcut window]
en: Select All
ru: Выбрать все

[ctx: shortcut window]
en: Undo Action
ru: Отменить действие

[ctx: shortcut window]
en: Redo Action
ru: Повторить действие

en: Modify Import Parameters
ru: Изменение параметров импорта

en: Import
ru: Импортировать

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Character sequence used to split values
ru: Последовательность символов, используемая для разделения значений

en: Whitespace
ru: Пробел

en: Tab
ru: Табуляция

en: Colon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Decimal comma (,)
ru: Десятичная запятая (,)

en: Decimal point (.)
ru: Десятичная точка (.)

en: Custom Delimiter
ru: Пользовательский разделитель

en: Decimal Separator
ru: Десятичный разделитель

en: Column X
ru: Столбец X

en: X-data column index
ru: Индекс столбца X-данных

en: Column Y
ru: Столбец Y

en: Y-data column index
ru: Индекс столбца Y-данных

en: Skip Rows
ru: Пропустить ряды

en: Ignored row indices
ru: Индексы игнорируемых рядов

en: Pick Color
ru: Выбрать цвет

en: Move Item
ru: Переместить объект

en: Edit Item
ru: Редактировать объект

en: Remove Item
ru: Удалить объект

en: Smoothen Settings
ru: Настройки сглаживания

en: Savitzky–Golay Filter
ru: Фильтр Савицкого-Голея

en: Span percentage
ru: Процентное соотношение

en: What percentage of the data span to use for the filter window
ru: Какой процент области данных использовать для окна фильтрации

en: Polynomial degree
ru: Степень полинома

en: Moving Average
ru: Скользящая средняя

en: Box points
ru: Точки рамки

en: Amount of points to use when calculating a moving average
ru: Количество точек, используемых при расчете скользящей средней

en: Edit
ru: Редактировать

en: Remove
ru: Удалить

en: Style Name
ru: Название стиля

en: Font
ru: Шрифт

en: Title Size
ru: Размер заголовка

en: Title size in relation to text size
ru: Размер заголовка по отношению к размеру текста

en: Label Size
ru: Размер метки

en: Label size in relation to text size
ru: Размер метки по отношению к размеру текста

en: Lines
ru: Линии

en: Axes
ru: Оси

en: Axis Width
ru: Ширина оси

en: Draw Frame
ru: Рамка чертежа

en: Ticks
ru: Галочки

en: Tick Directions
ru: Направления галочек

en: Inwards
ru: Внутрь

en: Outwards
ru: Наружу

en: Minor Ticks
ru: Мелкие галочки

en: Major Tick Width
ru: Ширина крупных галочек

en: Minor Tick Width
ru: Ширина мелких галочек

en: Major Tick Length
ru: Длина крупных галочек

en: Minor Tick Length
ru: Длина мелких галочек

en: Ticks on Bottom Axis
ru: Галочки на нижней оси

en: Ticks on Left Axis
ru: Галочки на левой оси

en: Ticks on Right Axis
ru: Галочки на правой оси

en: Ticks on Top Axis
ru: Галочки на верхней оси

en: Grid
ru: Сетка

en: Show Grid
ru: Показать сетку

en: Grid Width
ru: Ширина сетки

en: Grid Opacity
ru: Непрозрачность сетки

en: Padding
ru: Отступ

en: Padding for different parts of the figure
ru: Отступ для разных частей иллюстрации

en: Value Padding
ru: Отступ от значения

en: Padding between axes and values
ru: Отступ между осями и значениями

en: Label Padding
ru: Отступ от метки

en: Padding between axes and labels
ru: Отступ между осями и метками

en: Title Padding
ru: Отступ от заголовка

en: Padding between axes and the title
ru: Отступ между осями и заголовком

en: Colors
ru: Цвета

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Change Color
ru: Изменить цвет

en: Tick Color
ru: Цвет галочки

en: Axis Color
ru: Цвет оси

en: Grid Color
ru: Цвет сетки

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Outline Color
ru: Цвет контура

en: Line Colors
ru: Цвета линий

en: Add Color
ru: Добавить цвет

en: Transform Data
ru: Преобразовать данные

en: Transform
ru: Преобразовать

en: Additional variables:
    x_min, y_min
    x_max, y_max 
    
    Trigonometric functions use radians
    by default, append d to the function
    to use degrees, e.g. sind(x) or cosd(x).
ru: Дополнительные переменные:
    x_min, y_min
    x_max, y_max 
    
    Тригонометрические функции по умолчанию
    используют радианы, чтобы использовать градусы,
    добавьте к функции d, например, sind(x) или cosd(x).

en: More info
ru: Больше информации

en: Discard Unselected Data
ru: Отбросить невыбранные данные

en: Add new Data
ru: Добавить новые данные

en: Open Application Menu
ru: Открыть меню приложения

en: No Data
ru: Нет данных

en: Add data from a file or manually as an equation
ru: Добавьте данные из файла или вручную в виде уравнения

en: Panning mode. Click and drag to pan
ru: Режим панорамирования. Нажмите и перетащите для панорамирования

en: Zoom mode. Select an area on the figure to zoom in
ru: Режим масштабирования. Выберите область на иллюстрации для увеличения

en: Highlight mode. Click and drag to make a selection of data
ru: Режим выделения. Нажмите и перетащите, чтобы выделить данные

en: Adjust
ru: Настроить

en: Shift
ru: Сдвинуть

en: Shift all data vertically with respect to each other
ru: Сдвинуть все данные по вертикали относительно друг друга

en: Normalize
ru: Нормализовать

en: Normalize data
ru: Нормализовать данные

en: Smoothen
ru: Сгладить

en: Smoothen data
ru: Сгладить данные

en: Center data
ru: Данные по центру

en: Combine
ru: Объединить

en: Combine all selected data
ru: Объедините все выделенные данные

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut selected data
ru: Вырезать выделенные данные

en: Derivative
ru: Производная

en: Get the derivative of the data
ru: Получить производную от данных

en: Integral
ru: Интеграл

en: Get the indefinite integral of the data
ru: Получить неопределенный интеграл от данных

en: FFT
ru: БПФ

en: Get the Fast Fourier Transform of the data
ru: Получить быстрое преобразование Фурье для данных

en: Inverse FFT
ru: Обратное БПФ

en: Get the Inverse Fast Fourier Transform of the data
ru: Получить обратное быстрое преобразование Фурье для данных

en: Custom Transformation
ru: Пользовательское преобразование

en: Perform custom transformations on the data
ru: Выполнить пользовательские преобразования данных

en: Modify
ru: Изменить

en: Translate X
ru: Сдвинуть по X

en: Translate Y
ru: Сдвинуть по Y

en: Multiply X
ru: Умножить X

en: Multiply Y
ru: Умножить Y

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Повторить

en: View Menu
ru: Меню просмотра

en: Next View
ru: Следующий вид

en: Previous View
ru: Предыдущий вид

en: New Project
ru: Новый проект

en: Save Project…
ru: Сохранить проект…

en: Save Project as…
ru: Сохранить проект как…

en: Open Project…
ru: Открыть проект…

en: Export Data…
ru: Экспортировать данные…

en: Export Figure…
ru: Экспортировать иллюстрацию…

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: About Graphs
ru: О приложении

en: Add Data from File…
ru: Добавить данные из файла…

en: Add Equation…
ru: Добавить уравнение…

en: At Maximum Y Value
ru: При максимальном значении Y

en: At Middle X Value
ru: При среднем значении X

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Deleted {name}
ru: Удалено {name}

en: {error} - Unable to add data from equation
ru: {error} - Невозможно добавить данные из уравнения

en: Could not load %s
ru: Не удалось загрузить %s

en: Optimization Method
ru: Метод оптимизации

en: Levenberg-Marquardt
ru: Левенберг-Марквардт

en: Confidence Bounds
ru: Достоверные границы

en: 1σ: 68% Confidence
ru: 1σ: 68% надежности

en: 2σ: 95% Confidence
ru: 2σ: 95% надежности

en: 3σ: 99.7% Confidence
ru: 3σ: 99.7% надежности

en: Results:
ru: Результаты:

en: Please enter valid fitting 
    parameters to start the fit
ru: Пожалуйста, введите правильные параметры 
    подгонки для начала подгонки

en: Please enter a valid equation 
    to start the fit
ru: Пожалуйста, введите правильное 
    уравнение для начала подгонки

en: Please enter valid fitting bounds 
    to start the fit
ru: Пожалуйста, введите правильные 
    границы подгонки для начала подгонки

en: Sum of R²: {R2}
ru: Сумма R²: {R2}

en: Fitting Parameters for {param_name}
ru: Параметры подгонки для {param_name}

en: Untitled Project
ru: Безымянный проект

en: Draft
ru: Черновик

en: Saved Project
ru: Сохраненный проект

en: Open Location
ru: Открыть расположение

en: Exported Figure
ru: Экспортированная иллюстрация

en: System
ru: Система

en: Top X Axis Minimum
ru: Верхний минимум по оси X

en: X Axis Minimum
ru: Минимум по оси X

en: Top X Axis Maximum
ru: Верхний максимум по оси X

en: X Axis Maximum
ru: Максимум по оси X

en: Top X Axis Scale
ru: Верхняя шкала по оси X

en: X Axis Scale
ru: Шкала по оси X

en: Top X Axis Label
ru: Верхняя метка по оси X

en: X Axis Label
ru: Метка по оси X

en: Bottom X Axis Minimum
ru: Нижний минимум по оси X

en: Bottom X Axis Maximum
ru: Нижний максимум по оси X

en: Bottom X Axis Scale
ru: Нижняя шкала по оси X

en: Bottom X Axis Label
ru: Нижняя метка по оси X

en: Left Y Axis Minimum
ru: Левый минимум по оси Y

en: Y Axis Minimum
ru: Минимум по оси Y

en: Left Y Axis Maximum
ru: Левый максимум по оси Y

en: Y Axis Maximum
ru: Максимум по оси Y

en: Left Y Axis Scale
ru: Левая шкала по оси Y

en: Y Axis Scale
ru: Шкала по оси Y

en: Left Y Axis Label
ru: Левая метка по оси Y

en: Y Axis Label
ru: Метка по оси Y

en: Right Y Axis Minimum
ru: Правый минимум по оси Y

en: Right Y Axis Maximum
ru: Правый максимум по оси Y

en: Right Y Axis Scale
ru: Правая шкала по оси Y

en: Right Y Axis Label
ru: Правая метка по оси Y

en: Defaults Updated
ru: Значения по умолчанию обновлены

en: Are you sure you want to reset the import settings?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить настройки импорта?

en: Data that was outside of the highlighted area has been discarded
ru: Данные, находящиеся за пределами выделенной области, были отброшены

en: No data found within the highlighted area
ru: В выделенной области данных не найдено

en: Combined Data
ru: Комбинированные данные

en: Intensity (cps)
ru: Интенсивность (в секундах)

en: Invalid .xry format
ru: Недопустимый формат .xry

en: Import failed, column index out of range
ru: Импорт не удался, индекс столбца вышел за пределы диапазона

en: Unable to import from file
ru: Невозможно импортировать из файла

en: X Label
ru: Метка X

en: Y Label
ru: Метка Y

en: Could not parse {stylename}, loading system preferred style
ru: Не удалось разобрать {stylename}, загружается стиль, предпочитаемый системой

en: Plot style {stylename} does not exist loading system preferred
ru: Стиль построения графика {stylename} не существует, загружается предпочитаемый системой

en: Are you sure you want to delete {self.style.get_name()}?
ru: Вы уверены, что хотите удалить {self.style.get_name()}?

en: Color {}
ru: Цвет {}

en: Missing colon in file {0}, line {1}
ru: Отсутствует двоеточие в файле {0}, строка {1}

en: Non-style related parameter {0} in file {1}
ru: Не связанный со стилем параметр {0} в файле {1}

en: Ignoring parameter {0} in file {1}
ru: Игнорирование параметра {0} в файле {1}

en: Duplicate key in file {0}, on line {1}
ru: Дубликат ключа в файле {0}, в строке {1}

en: Bad value in file {0} on line {1}
ru: Плохое значение в файле {0} в строке {1}

en: Could not parse {}
ru: Не удалось разобрать {}

en: {name}: Unable to do transformation, make sure the syntax is correct
ru: {name}: Невозможно выполнить преобразование, убедитесь в правильности синтаксиса

en: Unable to do transformation
ru: Невозможно выполнить преобразование

en: Optimize Limits
ru: Оптимизировать пределы

en: Items {} already exist
ru: Объекты {} уже существуют

en: Item {} already exists
ru: Объект {} уже существует

en: Supported files
ru: Поддерживаемые файлы

en: ASCII files
ru: Файлы ASCII

en: Graphs Project File
ru: Файл проекта Graphs

en: No data to export
ru: Нет данных для экспорта

en: Exported Data
ru: Экспортированные данные

en: Text Files
ru: Текстовые файлы

en: Unsupported Widget {}
ru: Неподдерживаемый виджет {}

en: No way to apply “{}”
ru: Невозможно применить "{}"

en: No valid number specified
ru: Не указано действительное число
