Graphs main - en to pt_BR translation catalogue (480 entries)

en: Graphs
pt_BR: Gráficos

en: Plot and manipulate any data
pt_BR: Plote e manipule dados

en: Full support for light and dark mode
pt_BR: Suporte total para modo claro e escuro

en: Generate data from an equation
pt_BR: Gere dados a partir de uma equação

en: Manage plot stylesheets
pt_BR: Edite folhas de estilo de plotagem

en: Manipulate imported data
pt_BR: Manipule dados importados com facilidade

en: Plot and manipulate data
pt_BR: Plote e manipule dados

en: Graphs is a simple, yet powerful tool that allows you to plot and manipulate your data with ease. New data can be imported from a wide variety of filetypes, or generated by equation. All data can be manipulated using a variety of operations such as the ability to select, cut, translate, multiply, center and smoothen data, as well as apply any custom transformations on the data.
pt_BR: Gráficos é uma ferramenta simples, mas poderosa, que permite plotar e manipular seus dados com facilidade. Novos dados podem ser importados de uma ampla variedade de tipos de arquivos ou gerados por equação. Todos os dados podem ser manipulados usando uma variedade de operações, como a capacidade de selecionar, recortar, traduzir, multiplicar, centralizar e suavizar dados, bem como aplicar quaisquer transformações personalizadas neles.

en: Moreover, Graphs supports curve fitting on imported data and offers extensive customization options for the style of the plots. You can fine-tune and personalize stylesheets to your liking.
pt_BR: Além disso, o Gráficos oferece suporte ao ajuste de curvas em dados importados e oferece amplas opções de personalização para o estilo dos gráficos. Você pode ajustar e personalizar as folhas de estilo de acordo com sua preferência.

en: Graphs is an excellent fit for both plotting and data manipulation. The plots created with Graphs can be saved in a variety of formats suitable for sharing and presenting to a wide audience, such as in a scientific publication or presentations. Additionally, the option to save plots as vector images allows for easy editing in software like Inkscape for further refinement. Graphs is written with the GNOME environment in mind, but should be suitable for any other desktop environment as well.
pt_BR: Gráficos é uma excelente opção para plotagem e manipulação de dados. Os gráficos criados nele podem ser salvos em diversos formatos adequados para compartilhamento e apresentação a um público amplo, como em publicações científicas ou apresentações. Além disso, a opção de salvar gráficos como imagens vetoriais permite fácil edição em softwares como o Inkscape, para maior refinamento. Gráficos foi desenvolvido tendo em mente o ambiente GNOME, mas também deve ser adequado para qualquer outro ambiente de área de trabalho.

en: For any feedback, questions or general issues, please file an issue on the GitLab page.
pt_BR: Para qualquer feedback, perguntas ou problemas gerais, registre um problema na página do GitLab.

en: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualization;Fitting;xrdml;
pt_BR: Plotting;Graph;Graphing;Science;Mathematics;Math;Equations;Data;Plot;Visualisation;Fitting;xrdml;Plotagem;Gráfico;Ciência;Matemática;Equações;Dados;Visualização;

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Style Editor
pt_BR: Editor de estilo

en: Beta Project
pt_BR: Projeto beta

en: The project you are trying to import is from a beta version of Graphs. It may contain invalid data.
pt_BR: O projeto que você está tentando importar é duma versão beta do Graphs. Pode conter dados inválidos.

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Delete Style?
pt_BR: Excluir estilo?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Legacy Project
pt_BR: Projeto legado

en: You are trying to open a legacy project.
    
    The legacy project format may contain dangerous code and may cause harm to your system.
    
    Only proceed if you trust the author of this file.
pt_BR: Você está tentando abrir um projeto legado.
    
    O formato do projeto legado pode conter código perigoso e causar problemas ao seu sistema.
    
    Somente proceda se você confia no autor deste arquivo.

en: Reset to Defaults?
pt_BR: Redefinir para os padrões?

en: Are you sure you want to reset the import settings?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir as configurações de importação?

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Save Changes?
pt_BR: Salvar alterações?

en: Current project contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
pt_BR: O projeto atual contém alterações não salvas. As alterações que não forem salvas serão perdidas permanentemente.

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Current style contains unsaved changes, changes that are not saved will be permanently lost.
pt_BR: O estilo atual contém alterações não salvas. As alterações que não forem salvas serão perdidas permanentemente.

en: Add Item
pt_BR: Adicionar item

en: Remove
pt_BR: Remover

en: X Column
pt_BR: Coluna X

en: Y Column
pt_BR: Coluna Y

en: Y Values Only
pt_BR: Valores Y apenas

en: Import only Y values, X values will be generated
pt_BR: Importar apenas valores Y, os valores X serão gerados

en: Equation
pt_BR: Equação

en: More info
pt_BR: Mais informações

en: <b>X Value Calculation</b>
    
    Enter an equation to calculate X values.
    Use 'n' for the row index (starting from 0).
    
    <b>Examples:</b>
    • <b>n</b> → 0, 1, 2, 3, 4...
    • <b>n*0.5</b> → 0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0...
    • <b>n^2</b> → 0, 1, 4, 9, 16...
    • <b>2^n</b> → 1, 2, 4, 8, 16...
    • <b>n*10+100</b> → 100, 110, 120, 130...
pt_BR: <b>Cálculo do valor X</b>
    
    Insira uma equação para calcular os valores em X.
    Use 'n' para o índice da linha (começando do 0).
    
    <b>Exemplos:</b>
    • <b>n</b> → 0, 1, 2, 3, 4...
    • <b>n*0.5</b> → 0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0...
    • <b>n^2</b> → 0, 1, 4, 9, 16...
    • <b>2^n</b> → 1, 2, 4, 8, 16...
    • <b>n*10+100</b> → 100, 110, 120, 130...

en: X Error Bars
pt_BR: Barras de erro X

en: Y Error Bars
pt_BR: Barras de erro Y

en: X Error Column
pt_BR: Coluna de erro X

en: Y Error Column
pt_BR: Coluna de erro Y

en: Format
pt_BR: Formatar

en: Delimiter
pt_BR: Delimitador

en: Character used to separate columns
pt_BR: Caractere usado para separar as colunas

[ctx: delimiter]
en: Whitespace
pt_BR: Espaço em branco

[ctx: delimiter]
en: Tab
pt_BR: Tabulação

[ctx: delimiter]
en: Colon (:)
pt_BR: Dois pontos (:)

[ctx: delimiter]
en: Semicolon (;)
pt_BR: Ponto e vírgula (;)

[ctx: delimiter]
en: Comma (,)
pt_BR: Vírgula (,)

[ctx: delimiter]
en: Period (.)
pt_BR: Período (.)

[ctx: delimiter]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom Delimiter
pt_BR: Delimitador personalizado

en: Decimal Separator
pt_BR: Separador decimal

[ctx: separator]
en: Decimal comma (,)
pt_BR: Vírgula decimal (,)

[ctx: separator]
en: Decimal point (.)
pt_BR: Ponto decimal (.)

en: Skip Rows
pt_BR: Pular linhas

en: Number of rows to skip at the beginning
pt_BR: Número de linhas para pular no começo

en: Database Table
pt_BR: Tabela de base de dados

en: Column X
pt_BR: Coluna X

en: Column Y
pt_BR: Coluna Y

en: This table contains no numeric columns
pt_BR: Esta tabela não contém colunas numéricas

en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha

en: Sheet
pt_BR: Folha

en: Select which sheet to import
pt_BR: Selecione qual página deseja importar

en: Single Column
pt_BR: Coluna única

en: X Value Equation
pt_BR: Equação de valor em X

en: Import Parameters
pt_BR: Importar parâmetros

en: Add File
pt_BR: Adicionar arquivo

en: Import
pt_BR: Importar

en: Reset to guessed values
pt_BR: Redefinir para os valores sugeridos

en: Import Mode
pt_BR: Modo de importação

en: Set as Default
pt_BR: Definir como padrão

en: Name and Position
pt_BR: Nome e posição

en: Name
pt_BR: Nome

en: X-Axis Position
pt_BR: Posição do eixo X

en: Bottom
pt_BR: Baixo

en: Top
pt_BR: Cima

en: Y-Axis Position
pt_BR: Posição do eixo Y

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Line and Markers
pt_BR: Linha e marcadores

en: Linestyle
pt_BR: Estilo da linha

[ctx: linestyle]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: linestyle]
en: Solid
pt_BR: Sólida

[ctx: linestyle]
en: Dotted
pt_BR: Pontilhada

[ctx: linestyle]
en: Dashed
pt_BR: Tracejada

[ctx: linestyle]
en: Dashdot
pt_BR: Traço e ponto

en: Linewidth
pt_BR: Espessura

en: Markers
pt_BR: Marcadores

[ctx: markerstyle]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: markerstyle]
en: Point
pt_BR: Ponto

[ctx: markerstyle]
en: Circle
pt_BR: Círculo

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Down
pt_BR: Triângulo para baixo

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Up
pt_BR: Triângulo para cima

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Left
pt_BR: Triângulo para esquerda

[ctx: markerstyle]
en: Triangle Right
pt_BR: Triângulo para direita

[ctx: markerstyle]
en: Octagon
pt_BR: Octógono

[ctx: markerstyle]
en: Square
pt_BR: Quadrado

[ctx: markerstyle]
en: Pentagon
pt_BR: Pentágono

[ctx: markerstyle]
en: Star
pt_BR: Estrela

[ctx: markerstyle]
en: Hexagon 1
pt_BR: Hexágono 1

[ctx: markerstyle]
en: Hexagon 2
pt_BR: Hexágono 2

[ctx: markerstyle]
en: Plus
pt_BR: Cruz

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Diamond
pt_BR: Diamante

[ctx: markerstyle]
note: Translators: Diamond as in Cards Symbol
en: Thin Diamond
pt_BR: Diamante fino

[ctx: markerstyle]
en: Vertical Line
pt_BR: Linha vertical

[ctx: markerstyle]
en: Horizontal Line
pt_BR: Linha horizontal

[ctx: markerstyle]
en: Filled Plus
pt_BR: Cruz preenchida

[ctx: markerstyle]
en: Filled X
pt_BR: X preenchido

en: Marker Size
pt_BR: Tamanho do marcador

en: Line
pt_BR: Linha

en: Simplify
pt_BR: Simplificar

en: Error Bars
pt_BR: Barras de erro

en: Show Horizontal
pt_BR: Mostrar horizontal

en: Show Vertical
pt_BR: Mostrar vertical

en: Draw Above Data
pt_BR: Desenhar dados acima

en: Color
pt_BR: Cor

en: Cap Length
pt_BR: Comprimento das extremidades

en: Cap Thickness
pt_BR: Espessura da extremidade

en: Line Width
pt_BR: Largura da linha

en: X Start
pt_BR: Início de X

en: X Stop
pt_BR: Fim de X

en: Steps
pt_BR: Passos

en: Scale
pt_BR: Escala

en: How points are spaced
pt_BR: Como pontos são espaçados

[ctx: scale]
en: Logarithmic (Base 10)
pt_BR: Logarítmico (Base 10)

[ctx: scale]
en: Logarithmic (Base 2)
pt_BR: Logarítmico (Base 2)

[ctx: scale]
en: Radians
pt_BR: Radianos

[ctx: scale]
en: Square Root
pt_BR: Raiz quadrada

[ctx: scale]
en: Inverse
pt_BR: Inverso

en: Edit Item
pt_BR: Editar item

en: Figure Settings
pt_BR: Ajustes da figura

en: Labels
pt_BR: Camadas

en: Title
pt_BR: Título

en: Bottom X Axis Label
pt_BR: Rótulo do eixo X inferior

en: Top X Axis Label
pt_BR: Rótulo do eixo X superior

en: Left Y Axis Label
pt_BR: Rótulo do eixo Y esquerdo

en: Right Y Axis Label
pt_BR: Etiqueta do eixo Y direito

en: Axis Limits
pt_BR: Limites do eixo

en: Bottom X Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo X inferior

en: Bottom X Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo X inferior

en: Top X Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo X superior

en: Top X Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo X superior

en: Left Y Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo Y esquerdo

en: Left Y Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo Y esquerdo

en: Right Y Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo Y direito

en: Right Y Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo Y direito

en: Scaling
pt_BR: Dimensionamento

en: Bottom X Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo X inferior

en: Top X Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo X superior

en: Left Y Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo Y esquerda

en: Right Y Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo Y direito

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Show Legend
pt_BR: Mostrar legenda

en: Legend Position
pt_BR: Posição da legenda

[ctx: legend-position]
en: Auto
pt_BR: Automático

[ctx: legend-position]
en: Upper Right
pt_BR: Superior direito

[ctx: legend-position]
en: Upper Left
pt_BR: Superior esquerdo

[ctx: legend-position]
en: Lower Left
pt_BR: Inferior esquerdo

[ctx: legend-position]
en: Lower Right
pt_BR: Inferior direito

[ctx: legend-position]
en: Center Left
pt_BR: Centro esquerdo

[ctx: legend-position]
en: Center Right
pt_BR: Centro direito

[ctx: legend-position]
en: Lower Center
pt_BR: Centro inferior

[ctx: legend-position]
en: Upper Center
pt_BR: Centro superior

[ctx: legend-position]
en: Center
pt_BR: Centro

en: Hide Unselected Items
pt_BR: Ocultar itens não selecionados

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Manage
pt_BR: Gerir

en: Add New Data
pt_BR: Adicionar novo dados

en: Open Application Menu
pt_BR: Abrir menu do aplicativo

en: No Data
pt_BR: Sem dados

en: Add data from a file or manually as an equation
pt_BR: Adicionar dados de um arquivo ou manualmente como uma equação

en: Pan Mode. Click and drag to pan
pt_BR: Modo panorâmico. Clique e arraste para deslocar

en: Zoom Mode. Select an area on the figure to zoom in
pt_BR: Modo de ampliação. Selecione uma área na figura para ampliar

en: Select Mode. Click and drag to make a selection of data
pt_BR: Modo de seleção. Clique e arraste para fazer uma seleção de dados

en: New Project
pt_BR: Novo projeto

en: Save Project…
pt_BR: Salva projeto…

en: Save Project as…
pt_BR: Salva projeto como…

en: Open Project…
pt_BR: Abrir projeto…

en: Close Project
pt_BR: Fechar projeto

en: Export Data…
pt_BR: Exportar dados…

en: Export Figure…
pt_BR: Exportar figura…

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: About Graphs
pt_BR: Sobre o Gráficos

en: Add Data from File…
pt_BR: Adicionar dados de arquivo…

en: Add Equation…
pt_BR: Adicionar equação…

en: Generate Data…
pt_BR: Gerar dados…

en: Adjust
pt_BR: Ajustar

en: Combine all selected data
pt_BR: Combina todos os dados selecionados

en: Combine
pt_BR: Combinar

en: Cut selected data
pt_BR: Recorta os dados selecionados

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Shift all data vertically with respect to each other
pt_BR: Desloca todos os dados verticalmente uns em relação aos outros

en: Shift
pt_BR: Deslocar

en: Normalize data
pt_BR: Normaliza os dados

en: Normalize
pt_BR: Normalizar

en: Smoothen data
pt_BR: Suaviza os dados

en: Smoothen
pt_BR: Suavizar

en: Center data
pt_BR: Centralizar dados

en: Center
pt_BR: Centro

en: Transform
pt_BR: Transformar

en: Get the derivative of the data
pt_BR: Obtém a derivada dos dados

en: Derivative
pt_BR: Derivada

en: Get the indefinite integral of the data
pt_BR: Obtém a integral indefinida dos dados

en: Get the Fast Fourier Transform of the data
pt_BR: Obtém a Transformada Rápida de Fourier dos dados

en: Get the Inverse Fast Fourier Transform of the data
pt_BR: Obtém a Transformada Rápida Inversa de Fourier dos dados

en: Inverse FFT
pt_BR: FFT inversa

en: Perform custom transformations on the data
pt_BR: Executa transformações personalizadas nos dados

en: Custom Transformation
pt_BR: Transformação personalizada

en: Modify
pt_BR: Modificar

en: Translate X
pt_BR: Transladar X

en: Translate Y
pt_BR: Transladar Y

en: Multiply X
pt_BR: Multiplicar X

en: Multiply Y
pt_BR: Multiplicar Y

en: At Maximum Y Value
pt_BR: No valor máximo de Y

en: At Middle X Value
pt_BR: No valor médio de X

en: Savitzky–Golay Filter
pt_BR: Filtro Savitzky-Golay

en: Moving Average
pt_BR: Média móvel

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Add New Style
pt_BR: Adicionar novo estilo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Change Color
pt_BR: Alterar cor

en: Style Name
pt_BR: Nome do estilo

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Title Size
pt_BR: Tamanho do título

en: Title size in relation to text size
pt_BR: Tamanho do título em relação ao tamanho do texto

en: Label Size
pt_BR: Tamanho do rótulo

en: Label size in relation to text size
pt_BR: Tamanho do rótulo em relação ao tamanho do texto

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: Line width
pt_BR: Largura da linha

en: Axes
pt_BR: Eixos

en: Axis Width
pt_BR: Largura do eixo

en: Draw Frame
pt_BR: Moldura de desenho

en: Ticks
pt_BR: Marcas

en: Tick Directions
pt_BR: Direções das marcas

en: Inwards
pt_BR: Para dentro

en: Outwards
pt_BR: Para fora

en: Minor Ticks
pt_BR: Marcas pequenas

en: Major Tick Width
pt_BR: Marcas com largura maior

en: Minor Tick Width
pt_BR: Marcas com largura menor

en: Major Tick Length
pt_BR: Marcas com comprimento maior

en: Minor Tick Length
pt_BR: Marcas com comprimento menor

en: Show Tick Labels on all Axes
pt_BR: Mostrar os rótulos das marcas em todos os eixos

en: Ticks on Bottom Axis
pt_BR: Marcas no eixo inferior

en: Ticks on Left Axis
pt_BR: Marcas no eixo esquerdo

en: Ticks on Right Axis
pt_BR: Marcas no eixo direito

en: Ticks on Top Axis
pt_BR: Marcas no eixo superior

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Show Grid
pt_BR: Mostrar grade

en: Grid Width
pt_BR: Largura da grade

en: Grid Opacity
pt_BR: Opacidade da grade

en: Padding
pt_BR: Espaçamento

en: Padding for different parts of the figure
pt_BR: Espaçamento para diferentes partes da figura

en: Value Padding
pt_BR: Valor do espaçamento

en: Padding between axes and values
pt_BR: Espaçamento entre eixos e valores

en: Label Padding
pt_BR: Espaçamento do rótulo

en: Padding between axes and labels
pt_BR: Espaçamento entre eixos e rótulos

en: Title Padding
pt_BR: Espaçamento do título

en: Padding between axes and the title
pt_BR: Espaçamento entre eixos e o título

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Label text might be hard to read
pt_BR: O texto do rótulo pode ser difícil de ler

en: Poor Contrast
pt_BR: Contraste ruim

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Tick Color
pt_BR: Cor da marca

en: Axis Color
pt_BR: Cor do eixo

en: Grid Color
pt_BR: Cor da grade

en: Background Color
pt_BR: Cor do fundo

en: Outline Color
pt_BR: Cor do contorno

en: Line Colors
pt_BR: Cores das linhas

en: Add Color
pt_BR: Adicionar cor

en: Error Bar Colors
pt_BR: Cores da barra de erro

en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
pt_BR: Abre ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Close Application
pt_BR: Fecha o programa

[ctx: shortcut window]
en: Close Application Window
pt_BR: Fecha a janela do programa

[ctx: shortcut window]
en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: shortcut window]
en: Save Style
pt_BR: Salva o estilo

[ctx: shortcut window]
en: Save Style As
pt_BR: Salva o estilo como

[ctx: shortcut window]
en: Open Style
pt_BR: Abre um estilo

en: Graphs Style Editor
pt_BR: Editor de estilo de Gráficos

en: Import File…
pt_BR: Importar um arquivo…

en: Create Style…
pt_BR: Criar estilo…

en: Open File…
pt_BR: Abrir um arquivo…

en: Open Preview
pt_BR: Abrir prévia

en: Canvas Failed to Load
pt_BR: Falha ao carregar a tela

en: Open Style…
pt_BR: Abrir estilo…

en: Save Style…
pt_BR: Salvar estilo…

en: Save Style as…
pt_BR: Salvar estilo como…

en: Close Style…
pt_BR: Fechar estilo…

en: Add Equation
pt_BR: Adicionar equação

en: Enter a mathematical expression
pt_BR: Insira uma expressão matemática

en: Name (optional)
pt_BR: Nome (opcional)

en: Curve Fitting
pt_BR: Ajuste de curva

en: Open Curve Fitting Menu
pt_BR: Abrir o menu de ajuste de curva

[ctx: regression-type]
en: Quadratic
pt_BR: Quadrática

[ctx: regression-type]
en: Exponential
pt_BR: Exponencial

[ctx: regression-type]
en: Power Law
pt_BR: Lei de potência

[ctx: regression-type]
en: Logarithmic
pt_BR: Logaritmo

[ctx: regression-type]
en: Sigmoid Logistic
pt_BR: Logística sigmoide

[ctx: regression-type]
en: Gaussian
pt_BR: Gaussiano

[ctx: regression-type]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Add Fit to Data
pt_BR: Adicionar ajuste aos dados

en: Toggle Sidebar
pt_BR: Alternar barra lateral

en: Optimization Method
pt_BR: Método de otimização

[ctx: optimization]
note: Translators: see https://help.gnome.org/graphs/curve_fitting.html#algorithms, NOTE: This is a reflective version of the Trust-region algorithm.
en: Trust Region Reflective
pt_BR: Região de Confiança Reflexiva

en: Confidence Bounds
pt_BR: Limites de confiança

[ctx: confidence]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: confidence]
en: 1σ: 68% Confidence
pt_BR: 1σ: 68% de confiança

[ctx: confidence]
en: 2σ: 95% Confidence
pt_BR: 2σ: 95% de confiança

[ctx: confidence]
en: 3σ: 99.7% Confidence
pt_BR: 3σ: 99,7% de confiança

en: Show Residuals
pt_BR: Mostrar resíduos

en: Export Figure
pt_BR: Exportar figura

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Settings
pt_BR: Exportar configurações

en: File Format
pt_BR: Formato do arquivo

[ctx: file-format]
en: Encapsulated PostScript
pt_BR: PostScript encapsulado

[ctx: file-format]
en: PostScript
pt_BR: Postscript

en: Transparent Background
pt_BR: Transparência do fundo

en: Export Size
pt_BR: Exportar tamanho

en: Width (pixels)
pt_BR: Largura (pixels)

en: Height (pixels)
pt_BR: Altura (pixels)

en: Use Same Size as App
pt_BR: Use o mesmo tamanho como programa

en: Initial Guess
pt_BR: Suposição inicial

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Generate Data
pt_BR: Gerar dados

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Pick Color
pt_BR: Escolher a cor

en: Move Item
pt_BR: Mover item

en: Remove Item
pt_BR: Remover item

en: Smoothen Settings
pt_BR: Configurações de suavização

en: Span percentage
pt_BR: Porcentagem do intervalo

en: What percentage of the data span to use for the filter window
pt_BR: Qual porcentagem do intervalo de dados usar para a janela de filtro

en: Polynomial degree
pt_BR: Grau polinomial

en: Box points
pt_BR: Pontos da caixa

en: Amount of points to use when calculating a moving average
pt_BR: Quantidade de pontos a serem usados ao calcular uma média móvel

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open With…
pt_BR: Abrir com…

en: Delete…
pt_BR: Excluir…

en: Transform Data
pt_BR: Transformar dados

en: <b>Available variables</b>
    General:
     counts - number of data points
    
    X-Axis:
     x_min, x_max - minimum and maximum values,
     x_mean, x_median - average and median,
     x_std, x_sum — standard deviation and sum
    
    Y-Axis:
     y_min, y_max - minimum and maximum,
     y_mean, y_median — average and median,
     y_std, y_sum - standard deviation and sum
    
    Trigonometric functions use radians by default.
    Append d to use degrees, e.g. sind(x) or cosd(x).
pt_BR: <b>Variáveis disponíveis</b>
    Geral:
     counts - número de pontos de dados
    
    X-Axis:
     x_min, x_max - valores mínimos e máximos,
     x_mean, x_median - médio e mediana,
     x_std, x_sum — desvio-padrão e soma
    
    Y-Axis:
     y_min, y_max - mínimo e máximo,
     y_mean, y_median — médio e mediana,
     y_std, y_sum - desvio-padrão e soma
    
    Funções trigonométricas usam radianos por padrão.
    Acrescentar d para usar graus, ex. sind(x) ou cosd(x).

en: Discard Unselected Data
pt_BR: Descartar dados não selecionados

en: Drop Here to Import
pt_BR: Arraste aqui para importar

en: Show Sidebar
pt_BR: Mostrar barra lateral

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Optimize View Limits
pt_BR: Otimizar limites da vista

en: Next View
pt_BR: Próxima visualização

en: Previous View
pt_BR: Visualização anterior

[ctx: shortcut window]
en: Open Figure Settings
pt_BR: Abre os ajustes da figura

[ctx: shortcut window]
en: Mode Switching
pt_BR: Troca de modos

[ctx: shortcut window]
en: Pan Mode
pt_BR: Modo Panorâmico

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Mode
pt_BR: Modo de Zoom

[ctx: shortcut window]
en: Select Mode
pt_BR: Modo de Seleção

[ctx: shortcut window]
en: New Data
pt_BR: Novos dados

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from File
pt_BR: Adiciona dados de arquivo

[ctx: shortcut window]
en: Add Data from Equation
pt_BR: Adiciona dados de equação

[ctx: shortcut window]
en: Generate Data
pt_BR: Gera dados

[ctx: shortcut window]
en: New Project
pt_BR: Novo projeto

[ctx: shortcut window]
en: Open Project
pt_BR: Abre projeto

[ctx: shortcut window]
en: Delete Selected Data
pt_BR: Apaga dados selecionados

[ctx: shortcut window]
en: Save and Export
pt_BR: Salva e exporta

[ctx: shortcut window]
en: Export Data
pt_BR: Exporta dados

[ctx: shortcut window]
en: Export Figure
pt_BR: Exporta figura

[ctx: shortcut window]
en: Save Project
pt_BR: Salva projeto

[ctx: shortcut window]
en: Save Project As
pt_BR: Salva projeto como

[ctx: shortcut window]
en: View
pt_BR: Vizualização

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
pt_BR: Visualização anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next View
pt_BR: Próxima visualização

[ctx: shortcut window]
en: Optimize limits
pt_BR: Otimiza limites

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt_BR: Aproxima

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt_BR: Diminui

[ctx: shortcut window]
en: Select None
pt_BR: Seleciona nenhum

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
pt_BR: Alterna barra lateral

[ctx: shortcut window]
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: shortcut window]
en: Select All
pt_BR: Seleciona tudo

[ctx: shortcut window]
en: Undo Action
pt_BR: Desfaz ação

[ctx: shortcut window]
en: Redo Action
pt_BR: Refaz ação

[ctx: import-mode]
en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Custom delimiter cannot be empty
pt_BR: Delimitador personalizado não pode ser vazio

en: Index error in %s, cannot access index %d on line %d, only %d columns were found
pt_BR: Erro de índice em %s, não pode acessar o índice %d na linha  %d, só %d colunas foram encontradas

en: Cannot import from file, bad value on line %d
pt_BR: Não pode importar do arquivo, valor incorreto na linha %d

[ctx: import-mode]
en: Project
pt_BR: Projeto

[ctx: file-filter]
en: Graphs Project File
pt_BR: Arquivo de projeto do Gráficos

[ctx: import-mode]
en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha

[ctx: file-filter]
en: Spreadsheet
pt_BR: Planilha

en: No numeric data found in column.
pt_BR: Nenhum dado numérico encontrado na coluna.

en: Columns do not have the same length.
pt_BR: As colunas não têm o mesmo comprimento.

[ctx: import-mode]
en: Database
pt_BR: Base de dados

[ctx: file-filter]
en: SQLite Database
pt_BR: Base de dados SQLite

en: Could not import data from table "%s", no numeric columns were found
pt_BR: Não foi possível importar data da tabela "%s", nenhuma coluna numérica foi encontrada

en: No data found in table column
pt_BR: Nenhum dado encontrado na coluna da tabela

en: Intensity (cps)
pt_BR: Intensidade (cps)

en: Import failed
pt_BR: A importação falhou

[ctx: file-filter]
en: Supported files
pt_BR: Arquivos suportados

[ctx: file-filter]
note: columns
en: ASCII files
pt_BR: Arquivos ASCII

note: Remove direction prefix if only one is present
en: X Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo X

en: Y Axis Minimum
pt_BR: Mínimo do eixo Y

en: X Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo X

en: Y Axis Maximum
pt_BR: Máximo do eixo Y

note: Remove direction prefix if only one is present
en: X Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo X

en: X Axis Label
pt_BR: Rótulo do eixo X

en: Y Axis Scale
pt_BR: Escala do eixo Y

en: Y Axis Label
pt_BR: Rótulo do eixo Y

en: Defaults Updated
pt_BR: Padrões atualizados

en: Example Item
pt_BR: Exemplo de item

en: X Label
pt_BR: Rótulo X

en: Y Label
pt_BR: Rótulo Y

en: Color %d
pt_BR: Cor %d

note: Translators: Window title that will be formatted with the stylename.
en: Graphs Style Editor — %s
pt_BR: Editor de estilo de Gráficos — %s

en: Are you sure you want to delete %s?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir %s?

en: The Graphs Developers
pt_BR: Os desenvolvedores do Graphs

en: Deleted %s
pt_BR: Excluir %s

en: New window
pt_BR: Nova janela

en: [FILE…]
pt_BR: [ARQUIVO…]

en: Residuals
pt_BR: Residuais

en: Please enter valid 
    numeric parameters.
pt_BR: Por favor, insira um 
    parâmetro numérico válido.

en: Constraint error: ensure 
    Lower < Initial < Upper.
pt_BR: Erro de restrição: assegure 
    Mínimo < Inicial < Máximo.

en: Matrix error: Data is 
    insufficient for this model.
pt_BR: Erro de Matriz: Os dados são 
    insuficientes para este modelo.

en: Fit failed: Max iterations 
    reached without converging.
pt_BR: Ajuste falhou: Máximo de interações 
    alcançado sem conversão.

en: Domain error: Equation not 
    valid for this data range.
pt_BR: Erro de domínio: Equação inválida 
    para este intervalo de dados.

en: Invalid equation: Check 
    syntax and variables.
pt_BR: Equação inválida: Verifique 
    a sintaxe e variáveis.

en: Confidence band error: 
    Covariance matrix is unstable.
pt_BR: Erro de banda de confiança: 
    Matriz de covariância é instável.

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Fitting Parameters for %s
pt_BR: Ajustando parâmetros para %s

en: Could not parse style {stylename}, loading system preferred style
pt_BR: Não foi possível analisar o estilo {stylename}, carregando o estilo predefinido do sistema

en: Style {stylename} does not exist, loading system preferred style
pt_BR: O estilo {stylename} não existe, carregando o estilo predefinido do sistema

en: Failed to load project
pt_BR: Falha ao carregar o projeto

[ctx: filename]
en: Exported Figure
pt_BR: Figura exportada

en: Exported Figure
pt_BR: Figura exportada

en: No data to export
pt_BR: Não há dados para exportar

[ctx: file-filter]
en: Text Files
pt_BR: Arquivos de texto

en: Could not load {font}
pt_BR: Não foi possível carregar {font}

en: Dataset
pt_BR: Conjunto de dados

en: Generated Dataset
pt_BR: Conjunto de dados gerados

en: Label
pt_BR: Camada

en: Fill
pt_BR: Preencher

[ctx: file-filter]
en: Matplotlib Style File
pt_BR: Arquivo de estilo Matplotlib

en: Unable to perform transformation, make sure the syntax is correct
pt_BR: Não foi possível executar a transformação. Verifique se a sintaxe está correta

en: No data found in highlighted area
pt_BR: Nenhum dado encontrado dentro da área destacada

en: Some items lack error bars; they will be discarded
pt_BR: Alguns itens não possuem barras de erro; eles serão descartados

en: Combined Data
pt_BR: Dados combinados

en: The operation on {name} did not result in a plottable equation
pt_BR: A operação em {name} não resultou em uma equação plotável

en: Operation not supported for equations.
pt_BR: Operação não suportada para equações.

en: No data found within the highlighted area
pt_BR: Nenhum dado encontrado na área destacada

en: Operation not supported for data items
pt_BR: Operação não suportada para itens de dados

en: {name}: Error performing the operation
pt_BR: {name}: Erro ao executar a operação

en: Data that was outside of the highlighted area has been discarded
pt_BR: Os dados que estavam fora da área destacada foram descartados

en: Project file is missing data
pt_BR: Está faltando dados no arquivo do projeto

en: Project is from a newer incompatible version of Graphs
pt_BR: O projeto é de uma versão mais nova incompatível do Gráficos

en: Failed to do legacy migration
pt_BR: Falha ao fazer migração legada

en: Failed to parse project file
pt_BR: Falha ao analisar o arquivo do projeto

en: Failed to migrate project
pt_BR: Falha ao migrar o projeto

en: Failed to validate project
pt_BR: Falha ao validar o projeto

en: Saved Project
pt_BR: Projeto salvo

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Exported Data
pt_BR: Dados exportados

en: Missing colon in file {file}, line {line}
pt_BR: Faltam dois pontos no arquivo {file}, linha {line}

en: Non-style related parameter {param} in file {file}
pt_BR: Parâmetro não relacionado ao estilo {param} no arquivo {file}

en: Ignoring parameter {param} in file {file}
pt_BR: Ignorando o parâmetro {param} no arquivo {file}

en: Duplicate key in file {file}, on line {line}
pt_BR: Chave duplicada no arquivo {file}, na linha {line}

en: Bad value in file {file} on line {line}, custom parameter {key} is not supported
pt_BR: Valor incorreto no arquivo {file} na linha {line}, parâmetro customizado {key} não é suportado

en: Bad value in file {file} on line {line}
pt_BR: Valor incorreto no arquivo {file} na linha {line}

en: Could not parse {filename}
pt_BR: Não foi possível analisar {filename}

en: File {file}, does not contain name tag
pt_BR: Arquivo {file}, não contém uma etiqueta de nome

en: System
pt_BR: Sistema

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Document Portal
pt_BR: Portal de documentos

en: Graphs (Development)
pt_BR: Gráficos (Desenvolvimento)

en: Untitled Project
pt_BR: Projeto sem título

en: Draft
pt_BR: Rascunho

note: Translators: Window title that will be formatted with the project name.
en: Graphs — %s
pt_BR: Gráficos — %s

en: Open Location
pt_BR: Abrir local
