grdesktop 0.16 - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Please select or insert a valid hostname/ip-address!
fr: Sélectionnez ou insérez un nom ou une adresse IP valide!

en: Remote Desktop Client
fr: Client d'affichage déporté

en: Unable to create hash to store elements!
fr: Création de la liste impossible: %s

en: General
fr: Général

en: Display
fr: Affichage

en: Program
fr: Programm

en: Extended
fr: Etendu

note: create logon settings box
en: Logon Settings
fr: Paramêtres d'identification

en: Type the name of the computer, or
    choose a computer from the list.
fr: Entrez le nom de l'ordinateur, ou
    choisissez-le dans la liste.

note: create open/save settings box
en: Connection settings
fr: Paramêtres de connexion

en: Save settings or load saved
    connections from file.
fr: Enregistrer ou charger
    les paramêtres de connexion.

note: create display settings box
en: Remote desktop size
fr: Taille du bureau distant

en: Choose the size of your remote
    desktop, or select fullscreen.
fr: Choisissez la taille du bureau
    distant ou le mode plein écran.

note: create color settings box
en: Colors
fr: Couleurs

en: Select the available colorsize
    on remote box.
fr: Définissez la profondeur de couleur
    sur le bureau distant.

note: create keyboard settings box
en: Keyboard type
fr: Type de clavier

en: Select the language code for
    the keyboard.
fr: Choisissez la langue du clavier.

note: create program settings box
en: Launch Program
fr: Lancement de programme

en: Select a program which should start
    after connection.
fr: Entrez un programme à démarrer
    dès la connexion.

en: Tune your remote desktop connections.
fr: Paramétrez les connexions.

en: Computer:
fr: Ordinateur:

en: Username:
fr: Identifiant:

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Domain:
fr: Domaine:

en: Save my password
fr: Sauver le mot de passe

en: Less
fr: Moins

en: More
fr: Plus

en: Keyboard
fr: Clavier

note: insert checkbox
en: Run program
fr: Lancer un programme

en: Path and filename:
fr: Chemin et nom:

en: Working directory:
fr: Répertoire de travail:

note: insert checkboxes
en: Force bitmap updates
fr: Forcer la mise à jour des images

en: Don't send motion events
fr: Ignorer les évènements clavier et souris

en: by
fr: auf

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: 256 Colors
fr: 256 couleurs

en: High Color (15bit)
fr: Couleurs (15bit)

en: High Color (16bit)
fr: Couleurs (16bit)

en: True Color (24bit)
fr: Couleurs vraies (24bit)

en: Unable to find keyboad definitions: %s
fr: Définition de clavier non trouvée: %s

en: Please select a valid rdp file!
fr: Sélectionnez un fichier RDP valide!

en: Really override the already existing file?
fr: Ecraser le fichier existant?

en: Unable to save rdp-file: %s
fr: Sauvegarde du fichier RDP impossible: %s

en: Unable to open rdp-file: %s
fr: Ouverture du fichier RDP impossible: %s

en: File %s is empty!
fr: Le fichier %s est vide!
