GNU grep 3.10.12 - en to be translation catalogue (116 entries)

en: invalid argument %s for %s
be: няправільны аргумэнт %s для %s

en: ambiguous argument %s for %s
be: неадназначны аргумэнт %s для %s

en: Valid arguments are:
be: Сапраўдныя аргумэнты:

en: program error
be: праграмная памылка

en: stack overflow
be: перапаўненьне стэка

en: write error
be: памылка запісу

en: unbalanced [
be: неўраўнаважаная [

en: invalid character class
be: няправільная кляса сымбаляў

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
be: сынтаксіс клясы сымбаляў [[:space:]], а не [:space:]

en: unfinished \ escape
be: незавершаная \ экраніруючая пасьлядоўнасьць

en: ? at start of expression
be: ? у пачатку выразу

en: * at start of expression
be: * у пачатку выразу

en: + at start of expression
be: + у пачатку выразу

en: {...} at start of expression
be: {...} у пачатку выразу

en: invalid content of \{\}
be: няправільнае зьмесьціва ў \{\}

en: regular expression too big
be: занадта вялікі рэгулярны выраз

en: stray \ before unprintable character
be: залішні \ перад недрукаваным сымбалем

en: stray \ before white space
be: залішні \ перад прагалам

en: stray \ before %lc
be: залішні \ перад %lc

en: stray \
be: залішні \

en: unbalanced (
be: неўраўнаважаная (

en: no syntax specified
be: сынтаксіс нявызначаны

en: unbalanced )
be: неўраўнаважаная )

en: Unknown system error
be: Невядомая сыстэмная памылка

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
be: %s: опцыя «%s%s» неадназначная

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
be: %s: опцыя «%s%s» неадназначная; магчымыя варыянты:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
be: %s: нераспазнаная опцыя «%s%s»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
be: %s: опцыя «%s%s» не дапускае аргумэнтаў

en: %s: option '%s%s' requires an argument
be: %s: опцыя «%s%s» патрабуе аргумэнт

en: %s: invalid option -- '%c'
be: %s: няправільная опцыя -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
be: %s: опцыя патрабуе аргумэнт -- «%c»

en: memory exhausted
be: памяць вычарпана

en: unable to record current working directory
be: нельга захаваць бягучы рабочы каталёг

en: failed to return to initial working directory
be: не атрымалася вярнуцца ў пачатковы рабочы каталёг

en: failed to set file descriptor text/binary mode
be: не атрымалася задаць тэкставы або двайковы рэжым дэскрыптара файла

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
be: «

en: '
be: »

en: Success
be: Посьпех

en: No match
be: Няма супадзеньняў

en: Invalid regular expression
be: Памылковы рэгулярны выраз

en: Invalid collation character
be: Няправільны сымбаль параўнаньня

en: Invalid character class name
be: Няправільная назва клясы сымбаляў

en: Trailing backslash
be: Канчатковая адваротная косая рыска

en: Invalid back reference
be: Памылковая зваротная спасылка

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
be: Несупастаўляльны [, [^, [:, [. ці [=

en: Unmatched ( or \(
be: Несупастаўляльны ( ці \(

en: Unmatched \{
be: Несупастаўляльны \{

en: Invalid content of \{\}
be: Няправільнае зьмесьціва ў\{\}

en: Invalid range end
be: Няправільны канец дыяпазону

en: Memory exhausted
be: Памяць вычарпана

en: Invalid preceding regular expression
be: Памылковы папярэдні рэгулярны выраз

en: Premature end of regular expression
be: Заўчаснае завяршэньне рэгулярнага выразу

en: Regular expression too big
be: Рэгулярны выраз занадта вялікі

en: Unmatched ) or \)
be: Несупастаўляльны ) ці \)

en: No previous regular expression
be: Няма папярэдняга рэгулярнага выраза

en: Packaged by %s (%s)
be: Пакавальнік: %s (%s)

en: Packaged by %s
be: Пакавальнік: %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
be: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
be: Ліцэнзія GPLv3+: GNU GPL вэрсіі 3 або навей <%s>.
    Гэта свабоднае праграмнае забесьпячэньне: вы можаце вольна зьмяняць і распаўсюджваць яго.
    Няма НІЯКІХ ГАРАНТЫЙ у межах дзеючага заканадаўства.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
be: Аўтар: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
be: Аўтары: %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
be: Аўтары: %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s
    і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s і %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
be: Аўтары: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s і іншыя.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
be: Паведамляйце пра памылкі на: %s
    Паведамляйце пра памылкі перакладу на: debian-l10n-belarusian@lists.debian.org

en: Report %s bugs to: %s
be: Паведамляйце пра памылкі ў %s на: %s

en: %s home page: <%s>
be: Хатняя старонка %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
be: Агульная даведка па выкарыстаньні праграмнага забесьпячэньня GNU: <%s>

en: warning: %s
be: папярэджаньне: %s

en: (standard input)
be: (стандартны ўвод)

en: invalid context length argument
be: памылковы аргумэнт даўжыні кантэксту

en: input is too large to count
be: увод занадта вялікі да падліку

en: %s: binary file matches
be: %s: двайковы файл супадае

en: %s: warning: recursive directory loop
be: %s: папярэджаньне: зацыклены рэкурсіўны абход каталёгаў

en: %s: input file is also the output
be: %s: уваходны файл таксама выкарыстоўваецца для вываду

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
be: Выкарыстаньне: %s [ОПЦЫЯ]... УЗОРЫ [ФАЙЛ]...

en: Try '%s --help' for more information.
be: Паспрабуйце «%s --help» для атрыманьня больш падрабязных зьвестак.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
be: Шукаць УЗОРЫ ў кожным ФАЙЛе.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
be: Прыклад: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    УЗОРЫ могуць зьмяшчаць некалькі ўзораў, падзеленых сымбалямі новага радка.
    
    Выбар узору й інтэрпрэтацыя:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
be:   -E, --extended-regexp     УЗОРЫ — пашыраныя рэгулярныя выразы
      -F, --fixed-strings       УЗОРЫ — звычайныя радкі
      -G, --basic-regexp        УЗОРЫ — базавыя рэгулярныя выразы
      -P, --perl-regexp         УЗОРЫ — рэгулярныя выразы Perl

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
be:   -e, --regexp=УЗОРЫ        выкарыстоўваць УЗОРЫ для супастаўленьня
      -f, --file=ФАЙЛ           прымаць УЗОРЫ з ФАЙЛа
      -i, --ignore-case         ігнараваць рэгістар літар ва ўзорах і даных
          --no-ignore-case      не ігнараваць рэгістар літар (прадвызначана)
      -w, --word-regexp         супастаўляць цэламу слову
      -x, --line-regexp         супастаўляць цэламу радку
      -z, --null-data           радок даных падзелены нулявым байтам,
                                а ня сымбалем пераводу радка

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
be: 
    Разнастайныя:
      -s, --no-messages         заглушаць паведамленьні аб памылках
      -v, --invert-match        выбіраць несупастаўныя радкі
      -V, --version             адлюстраваць зьвесткі аб вэрсіі ды выйсьці
          --help                адлюстраваць гэтую даведку ды выйсьці

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
be: 
    Кіраваньне вывадам:
      -m, --max-count=ЛІК       спыніцца пасьля ЛІК радкоў
      -b, --byte-offset         друкаваць байтавае зрушэньне з радкамі вываду
      -n, --line-number         друкаваць нумар радка з радкамі вываду
          --line-buffered       скідваць буфэр пасьля кожнага радка
      -H, --with-filename       друкаваць назву файла разам з радкамі вываду
      -h, --no-filename         заглушаць назвы файлаў на вывадзе
          --label=МЕТКА         выкарыстоўваць МЕТКА ў якасьці назвы файла для
                                стандартнага ўводу

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
be:   -o, --only-matching       паказваць толькі адпаведныя непустыя часткі радкоў
      -q, --quiet, --silent     заглушаць увесь звычайны вывад
          --binary-files=ТЫП    лічыць, што двайковыя файлы маюць ТЫП;
                                ТЫП можа быць «binary», «text» ці «without-match»
      -a, --text                раўназначна --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
be:   -I                        раўназначна --binary-files=without-match
      -d, --directories=ДЗЕЯНЬНЕ  як апрацоўваць каталёгі;
                                  ДЗЕЯНЬНЕ можа быць  «read» (чытаць),
                                  «recurse» (рэкурсіўна абходзіць)
                                  ці  «skip» (абмінаць)
      -D, --devices=ДЗЕЯНЬНЕ    як апрацоўваць файлы прылад, FIFO й сокеты;
                                ДЗЕЯНЬНЕ можа быць  «read» (чытаць)
                                ці  «skip» (абмінаць)
      -r, --recursive           тое ж, што й --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  гэтак жа, але з пераходам па ўсім сымбалічным
                                   спасылкам

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
be:       --include=ГЛАБ        шукаць толькі тыя файлы, якія адпавядаюць ГЛАБ
                                (файлаваму ўзору)
          --exclude=ГЛАБ        абмінаць файлы, якія адпавядаюць ГЛАБ
          --exclude-from=ФАЙЛ   абмінаць файлы, якія адпавядаюць любому
                                файлаваму ўзору з ФАЙЛа
          --exclude-dir=ГЛАБ    абмінаць каталёгі, якія адпавядаюць ГЛАБ

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
be:   -L, --files-without-match  надрукаваць назвы толькі тых ФАЙЛаў,
                                 у якіх няма выбраных радкоў
      -l, --files-with-matches  надрукаваць толькі назвы ФАЙЛаў з выбранымі
                                радкамі
      -c, --count               надрукаваць толькі колькасьць выбраных радкоў
                                да ФАЙЛа
      -T, --initial-tab         выраўнаваць табуляцыяй (калі патрэбна)
      -Z, --null                друкаваць байт «0» пасьля назвы ФАЙЛа

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
be: 
    Кіраваньне кантэкстам:
      -B, --before-context=ЛІК  надрукаваць ЛІК радкоў папярэдняга кантэксту
      -A, --after-context=ЛІК   надрукаваць ЛІК радкоў наступнага кантэксту
      -C, --context=ЛІК         надрукаваць ЛІК выходнага кантэксту

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
be:   -NUM                      тое ж, што й --context=ЛІК
          --group-separator=РАЗ  надрукаваць РАЗ у радку паміж супадзеньнямі
                                 з кантэкстам
          --no-group-separator  не друкаваць разьдзяляльнік паміж
                                супадзеньнямі з кантэкстам
          --color[=КАЛІ],
          --colour[=КАЛІ]       выкарыстоўваць маркеры да падсьветкі адпаведных
                                радкоў;
                                КАЛІ можа быць «always» (заўсёды),
                                «never» (ніколі) ці «auto» (аўтаматычна)
      -U, --binary              не выдаляць сымбалі CR у канцы радка
                                (MSDOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
be: Калі ў якасьці ФАЙЛа пазначаны сымбаль «-», тады чытаецца стандартны ўвод.
    Калі ФАЙЛ ня вызначаны, то чытаецца «.» у рэкурсіўным рэжыме, інакш «-». 
    Калі вызначана менш чым два ФАЙЛы, тады мяркуецца -h.
    Код завяршэньня 0 — калі знойдзены супадзеньні любога радка, 1 - калі іх няма,
    2 - калі адбылася памылка й не выкарыстоўвалася опцыя -q .

en: conflicting matchers specified
be: зададзены супярэчлівыя ўмовы супастаўленьня

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
be: Супастаўленьні Perl не падтрымліваюцца ў зборцы з --disable-perl-regexp

en: invalid matcher %s
be: няправільны параўнальны выраз %s

en: unknown devices method
be: невядомы мэтад прыладаў

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
be: папярэджаньне: --unix-byte-offsets (-u) зьяўляецца састарэлым

en: invalid max count
be: памылковая максымальная колькасць

en: unknown binary-files type
be: невядомы тып двайковых файлаў

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
be: Аўтары праграмы: Mike Haertel і іншыя; глядзіце
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
be: папярэджаньне: GREP_COLOR=«%s» састарэла;
                   выкарыстоўвайце GREP_COLORS=«mt=%s»

en: 
    grep -P uses PCRE2 %s
be: 
    grep -P ужывае PCRE2 %s

en: -P supports only unibyte locales on this platform
be: -P падтрымлівае толькі аднабайтавыя лякалі на гэтай плятформе

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
be: -P падтрымлівае толькі аднабайтавыя ды UTF-8 лякалі

en: the -P option only supports a single pattern
be: опцыя -P падтрымлівае толькі адзін узор

en: exceeded PCRE's line length limit
be: перавышана абмежаваньне даўжыні радка PCRE

en: %s: memory exhausted
be: %s: памяць вычарпана

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
be: %s: вычарпаны стэк JIT PCRE

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
be: %s: перавышаны ліміт пошуку зь вяртаньнем у PCRE

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
be: %s: перавышаны ліміт укладзенага пошуку зь вяртаньнем у PCRE

en: %s: PCRE detected recurse loop
be: %s: выяўлены рэкурсіўны цыкл у PCRE

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
be: %s: перавышаны ліміт кучы ў PCRE

en: %s: internal PCRE error: %d
be: %s: унутраная памылка PCRE: %d
