GNU grep 3.7.98 - en to fr translation catalogue (113 entries)

en: invalid argument %s for %s
fr: argument %s incorrect pour %s

en: ambiguous argument %s for %s
fr: argument %s ambigu pour %s

en: Valid arguments are:
fr: Les arguments valables sont :

en: program error
fr: erreur du programme

en: stack overflow
fr: débordement de pile

en: write error
fr: erreur d'écriture

en: unbalanced [
fr: [ non apparié

en: invalid character class
fr: classe de caractères incorrecte

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fr: la syntaxe d'une classe de caractères est [[:space:]], pas [:space:]

en: unfinished \ escape
fr: séquence d'échappement \ non terminée

en: ? at start of expression
fr: ? au début de l'expression

en: * at start of expression
fr: * au début de l'expression

en: + at start of expression
fr: + au début de l'expression

en: {...} at start of expression
fr: {...} au début de l'expression

en: invalid content of \{\}
fr: contenu de \{\} incorrect

en: regular expression too big
fr: expression rationnelle trop grande

en: stray \ before unprintable character
fr: \ surnuméraire avant un caractère non imprimable

en: stray \ before white space
fr: \ surnuméraire avant un espace

en: stray \ before %lc
fr: \ surnuméraire avant %lc

en: stray \
fr: \ surnuméraire

en: unbalanced (
fr: ( non appariée

en: no syntax specified
fr: aucune syntaxe indiquée

en: unbalanced )
fr: ) non appariée

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fr: %s : l'option « %s%s » est ambiguë

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s : l'option « %s%s » est ambiguë ; possibilités :

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fr: %s : option « %s%s » non reconnue

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option « %s%s » n'accepte pas d'argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fr: %s : l'option « %s%s » nécessite un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s : option incorrecte — « %c »

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s : l'option nécessite un argument — « %c »

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée

en: unable to record current working directory
fr: impossible d'enregistrer le répertoire de travail actuel

en: failed to return to initial working directory
fr: échec de retour au répertoire initial de travail

en: failed to set file descriptor text/binary mode
fr: l’obtention d’un descripteur de fichier en mode text / binaire a échoué

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: «

en: '
fr:  »

en: Success
fr: Réussite

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: Invalid regular expression
fr: Expression rationnelle incorrecte

en: Invalid collation character
fr: Caractère de collation incorrect

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caractères incorrect

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse finale

en: Invalid back reference
fr: Référence arrière incorrecte

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fr: [, [^, [:, [. ou [= sans correspondance

en: Unmatched ( or \(
fr: ( ou \( sans correspondance

en: Unmatched \{
fr: \{ sans correspondance

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu de \{\} incorrect

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle incorrecte

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression rationnelle précédente incorrecte

en: Premature end of regular expression
fr: Fin prématurée d'expression rationnelle

en: Regular expression too big
fr: Expression rationnelle trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: ) ou \) sans correspondance

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression rationnelle précédente

en: Packaged by %s (%s)
fr: Empaqueté par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Empaqueté par %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fr: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Licence GPLv3+: GNU GPL version 3 ou ultérieure <%s>.
    Logiciel libre : vous êtes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites autorisées par la loi.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fr: Écrit par %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: Écrit par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fr: Écrit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, et d'autres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
fr: Signalez toute anomalie à : %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez les anomalies de %s à : %s

en: %s home page: <%s>
fr: Page d'accueil de %s : <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
fr: Aide globale sur les logiciels GNU : <%s>

en: warning: %s
fr: avertissement : %s

en: (standard input)
fr: (entrée standard)

en: invalid context length argument
fr: argument de longueur de contexte incorrect

en: input is too large to count
fr: taille des données en entrée trop importante pour compter

en: %s: binary file matches
fr: %s : fichiers binaires correspondent

en: %s: warning: recursive directory loop
fr: %s : attention : boucle de répertoire récursive

en: %s: input file is also the output
fr: %s : le fichier d'entrée est aussi le fichier de sortie

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
fr: Usage : %s [OPTION]... MOTIFS [FICHIER]...

en: Try '%s --help' for more information.
fr: Exécutez « %s --help » pour obtenir des renseignements complémentaires.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
fr: Chercher des MOTIFS dans chaque FICHIER.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
fr: Exemple : %s -i 'Bonjour, le monde' menu.h main.c
    
    MOTIFS peut contenir plusieurs motifs séparés par des sauts de ligne.

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
fr:   -E, --extended-regexp     MOTIFS sont des expressions rationnelles étendues
      -F, --fixed-regexp        MOTIFS sont des chaînes
      -G, --basic-regexp        MOTIFS sont des expressions rationnelles ordinaires
      -P, --perl-regexp         MOTIFS sont des expressions rationnelles Perl

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
fr:   -e, --regexp=MOTIFS       utiliser MOTIFS pour la recherche
      -f, --file=FICHIER        charger les MOTIFS depuis un FICHIER
      -i, --ignore-case         ignorer la différence de casse des motifs et données
      -w, --word-regexp         rechercher des mots entiers
      -x, --line-regexp         rechercher des lignes entières
      -z, --null-data           finir les lignes de données par un octet nul, pas une saut de ligne

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
fr: 
    Divers :
      -s, --no-messages         supprimer les messages d'erreur
      -v, --invert-match        sélectionner les lignes sans correspondance
      -V, --version             afficher le nom et la version du logiciel
          --help                afficher l'aide et quitter

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
fr: 
    Contrôle de la sortie :
      -m, --max-count=NOMBRE    arrêter après NOMBRE de ligne sélectionnées
      -b, --byte-offset         afficher la position en octet avec la sortie
      -n, --line-number         afficher le numéro de ligne avec la sortie
          --line-buffered       vider le tampon après chaque ligne
      -H, --with-filename       afficher le nom de fichier avec les lignes
      -h, --no-filename         supprimer le préfixe de nom de fichier en sortie
          --label=ÉTIQUETTE     utiliser ÉTIQUETTE pour le préfixe d'entrée standard

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
fr:   -o, --only-matching       n'afficher que la partie de ligne correspondante
      -q, --quiet, --silent     supprimer tout affichage vers la sortie standard
          --binary-files=TYPE   considérer que les fichiers binaires sont de type
                                TYPE : « binary », « text » ou « without-match »
      -a, --text                identique à --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
fr:   -I                        identique à --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  la façon de traiter les répertoires ;
                                ACTION est « read », « recurse » ou « skip »
      -D, --devices=ACTION      la façon de traiter les périphériques, les FIFOS
                                et les sockets ; ACTION est « read » ou « skip »
      -r, --recursive           identique à --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  similaire, mais avec suivi des liens symboliques

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
fr:       --include=GLOB        ne chercher que les fichiers correspondants à GLOB (motif de fichier)
          --exclude=GLOB        ignorer les fichiers correspondants à GLOB
          --exclude-from=FICHIER    ignorer les fichiers correspondants aux motifs contenus dans un FICHIER
          --exclude-dir=GLOB    ignorer les répertoires correspondants à GLOB

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
fr:   -L, --files-without-match n'afficher que les fichiers sans lignes sélectionnées
      -l, --files-with-matches  n'afficher que les fichiers avec des lignes sélectionnées
      -c, --count               n'afficher que le nombre de lignes sélectionnées par FICHIER
      -T, --initial-tab         insérer des tabulations (si nécessaire)
      -Z, --null                afficher l'octet nul après le nom de fichier

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
fr: 
    Contrôle de contexte :
      -B, --before-context=NBRE afficher NBRE lignes de contexte avant
      -A, --after-context=NBRE  afficher NBRE lignes de contexte après
      -C, --context=NBRE        afficher NBRE lignes de contexte en sortie

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
fr:   -NOMBRE                   identique à --context=NOMBRE
          --group-separator=SEP  affiche SEP entre les correspondances et le contexte
          --no-group-separator  ne pas afficher le séparateur pour les correspondances avec le contexte
          --color[=QUAND],
          --colour[=QUAND]      mettre en évidence les correspondances ; QUAND est
                                « always » (toujours) « never » (jamais) ou « auto »
      -U, --binary              ne pas enlever les retours chariot en fin de ligne (MSDOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
fr: Si FICHIER vaut « - », lire l'entrée standard. Sans FICHIER, lire « . ».
    Si mode récursif, autrement « - »
    Si moins de deux fichiers sont indiqués, supposer -h.
    Le code d'erreur est 0 si une ligne est sélectionnée, 1 autrement ;
    en cas d'erreur et si l'option -q n'est pas présente, le code est 2.

en: conflicting matchers specified
fr: opérateurs de correspondance indiqués en conflit

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
fr: Correspondance Perl non prise en charge pour un binaire construit avec l'option --disable-perl-regexp

en: invalid matcher %s
fr: motif de correspondance incorrect %s

en: unknown devices method
fr: méthode d'examen des périphériques inconnue

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
fr: Avertissement : --unix-byte-offsets (-u) est obsolète

en: invalid max count
fr: décompte maximal incorrect

en: unknown binary-files type
fr: type de fichier binaire inconnu

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
fr: attention : GREP_COLOR='%s' est obsolète ; utiliser GREP_COLORS='mt=%s'

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
fr: -P ne fonctionne qu’avec des paramètres régionaux monooctets ou UTF-8

en: the -P option only supports a single pattern
fr: l'option -P ne permet d'utiliser qu'un seul motif

en: exceeded PCRE's line length limit
fr: limite de longueur de ligne des PCRE dépassée

en: %s: memory exhausted
fr: %s : mémoire épuisée

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
fr: %s : pile PCRE JIT épuisée

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
fr: %s : limite de retour arrière des PCRE dépassée

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
fr: %s : limite de retour arrière imbriqués des PCRE dépassée

en: %s: PCRE detected recurse loop
fr: %s : PCRE a détecté une boucle de récursion

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
fr: %s : limite du tas PCRE dépassée

en: %s: internal PCRE error: %d
fr: %s : erreur PCRE interne : %d
