grep 3.10.12 - en to ka translation catalogue (112 entries)

en: invalid argument %s for %s
ka: %s არასწორი არგუმენტია %s-თვის

en: ambiguous argument %s for %s
ka: %s გაურკვეველი არგუმენტია %s-თვის

en: Valid arguments are:
ka: სწორი არგუმენტებია:

en: program error
ka: პროგრამის შეცდომა

en: stack overflow
ka: სტეკის გადავსება

en: write error
ka: ჩაწერის შეცდომა

en: unbalanced [
ka: დაუბალანსებელი [

en: invalid character class
ka: სიმბოლოების არასწორი კლასი

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ka: სიმბოლოების კლასის სწორი სინტაქსია [[:space:]] და არა [:space:]

en: unfinished \ escape
ka: დაუსრულებელი დასრულების სიმბოლო \

en: ? at start of expression
ka: ? გამოსახულების დასაწყისში

en: * at start of expression
ka: * გამოსახულების დასაწყისში

en: + at start of expression
ka: + გამოსახულების დასაწყისში

en: {...} at start of expression
ka: {...} გამოსახულების დასაწყისში

en: invalid content of \{\}
ka: \{\}-ის არასწორი შემცველობა

en: regular expression too big
ka: რეგულარული გამოსახულება ძალიან დიდია

en: stray \ before unprintable character
ka: უცხო \ დაუბეჭდავად  სიმბოლომდე

en: stray \ before white space
ka: უცხო \ თეთრ გამოტოვებამდე

en: stray \ before %lc
ka: უცხო \ %lc-მდე

en: stray \
ka: უცხო \

en: unbalanced (
ka: დაუბალანსებელი (

en: no syntax specified
ka: სინტაქსი მითითებული არაა

en: unbalanced )
ka: დაუბალანსებელი )

en: Unknown system error
ka: სისტემის უცნობი შეცდომა

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ka: %s: პარამეტრი '%s%s' გაურკვეველია

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ka: %s: პარამეტრი '%s%s' გაურკვეველია; შესაძლო ვარიანტები:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ka: %s: უცნობი პარამეტრი '%s'%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ka: %s: პარამეტრს "%s%s' არგუმენტი არ სჭირდება

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ka: %s: პარამეტრს "%s%s" არგუმენტი ესაჭიროება

en: %s: invalid option -- '%c'
ka: %s: არასწორი პარამეტრი -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ka: %s: პარამეტრს ესაჭიროება არგუმენტი -- '%c'

en: memory exhausted
ka: მეხსიერება გადავსებულია

en: unable to record current working directory
ka: მიმდინარე საქაღალდის ჩაწერა შეუძლებელია

en: failed to return to initial working directory
ka: საწყისი საქაღალდის დაბრუნების შეცდომა

en: failed to set file descriptor text/binary mode
ka: ფაილის დესკრიპტორის ტექსტური/ბინარული რეჟიმის დაყენების შეცდომა

en: Success
ka: წარმატება

en: No match
ka: არ ემთხვევა

en: Invalid regular expression
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება

en: Invalid collation character
ka: კოლაციის არასწორი სიმბოლო

en: Invalid character class name
ka: სიმბოლოების არასწორი კლასი

en: Trailing backslash
ka: ბოლო Backslash

en: Invalid back reference
ka: არასწორი უკუბმა

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ka: არ ემთხვევა [, [^, [:, [., ან [=

en: Unmatched ( or \(
ka: არ ემთხვევა ( ან \(

en: Unmatched \{
ka: არ ემთხვევა \{

en: Invalid content of \{\}
ka: \{\}-ის არასწორი შემცელობა

en: Invalid range end
ka: დიაპაზონის არასწორი დასასრული

en: Memory exhausted
ka: მეხსიერება გადავსებულია

en: Invalid preceding regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების არასწორი საწყისი

en: Premature end of regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების მოულოდნელი დასასრული

en: Regular expression too big
ka: რეგულარული გამოსახულება ძალიან დიდია

en: Unmatched ) or \)
ka: არ ემთხვევა ) ან \)

en: No previous regular expression
ka: წინა რეგულარული გამოსახულება არ არსებობს

en: Packaged by %s (%s)
ka: აწყობილია %s-ის მიერ (%s)

en: Packaged by %s
ka: აწყობილია %s-ის მიერ

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ka: ავტორი: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ka: ავტორები: %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ka: ავტორები: %s, %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s
    და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s, %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    %s და %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ka: ავტორები: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    %s, %s და სხვ.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ka: შეცდომების შესახებ მიწერეთ: %s

en: Report %s bugs to: %s
ka: %s-ის შეცდომების შესახებ მისაწერი ელფოსტა: %s

en: %s home page: <%s>
ka: %s-ის საწყისი გვერდია: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ka: GNU-ის პროგრამული უზრუნველყოფის საერთო დახმარება: <%s >

en: warning: %s
ka: გაფრთხილება: %s

en: (standard input)
ka: (სტანდარტული შეტანა)

en: invalid context length argument
ka: კონტექსტის სიგრძის არასწორი არგუმენტი

en: input is too large to count
ka: შეტანილი დათვლისთვის ძალიან დიდია

en: %s: binary file matches
ka: %s: ემთხვევა ბინარული ფაილი

en: %s: warning: recursive directory loop
ka: %s: ყურადღებით: საქაღალდეების რეკურსიული მარყუჟი

en: %s: input file is also the output
ka: %s: შეტანის ფაილი ასევე გამოსატანიცაა

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
ka: გამოყენება: %s {პარამეტრი]... შაბლონები [ფაილი]...

en: Try '%s --help' for more information.
ka: მეტი ინფორმაციისთვის სცადეთ '%s --help'

en: Search for PATTERNS in each FILE.
ka: შაბლონების ძებნა თითოეულ ფაილში.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
ka: მაგალითად: %s -I "hello world" menu.h main.c
    შაბლონები შეიძლება კარეტის გადატანით გამოყოფილ ბევრ ხაზსაც შეიცავდეს
    
    შაბლონების არჩევანი და ინტერპრეტაცია:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
ka:   -E, --extended-regexp    შაბლონები გაფართოვდება რეგულარული გამოსახულებებებით
      -F, --fixed-strings     შაბლონები სტრიქონებს წარმოადგენენ
      -G, --basic-regexp    შაბლონები მარტივ რეგულარული გამოსახულებებია
      -P, --perl-regexp      შაბლონები პერლის რეგულარული გამოსახულებებია

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
ka:   -e, --regexp=შაბლონები    მოსაძებნად შაბლონების გამოყენება
      -f, --file=ფაილი                     შაბლონების ფაილიდან აღება
      -I, --ignore-case                      დიდი და პატარა ასოებს შორის სხვაობის იგნორი
          --no-ignorecase                  დიდი და პატარა ასოებს შორის სხვაობის გათვალისწინება(ნაგულისხმები)
      -w, --word-regexp                  მხოლოდ მთლიანი სიტყვების დამთხვევა
      -x, --line-regexp                     მხოლოდ მთელი ხაზების დამთხვევის შემთხვევაში
      -z, --null-data                         თუ მონაცემები ნულოვანი ბაიტით მთავრდება და არა ახალი ხაზით.

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
ka: 
    სხვადასხვა:
      -s, --no-messages    შეცდომის შეტყობინებების არ-ჩვენება
      -v, --invert-match     მხოლოდ დაუმთხვეველი ხაზების ჩვენება
      -V, --version             ვერსიის ინფორმაციის ჩვენება და გასვლა
       --help                      ამ დახმარების ჩვენება და გასვლა

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
ka: 
    გამოტანის კონტროლი:
      -m, --max-count=რიცხვი    მითითებული რაოდენობა ხაზების ჩვენების შემდეგ გაჩერება
      -b --byte-offset                  ხაზის დასაწყისიდან ბაიტების წანაცვლების ჩვენება
      -n, --line-number               გამოტანილი ინფორმაციის ხაზების დანომრვა
           --line-buffered              გამოტანის ბუფერის ყოველი ხაზის შემდეგ წაშლა
      -H, --with-filename           გამოტანილი ხაზების დასაწყისში ფაილის სახელის მითითება
      -h, --no-filename              გამოტანილი ხაზების დასაწყისში ფაილის სახელის არ მითითება
          --label=ჭდე                 სტანდარტული შეყვანის ფაილის სახელის პრეფიქსად ჭდის გამოყენება

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
ka:   -o, --only-matching       ნაპოვნი ხაზების მხოლოდ არაცარიელი ადგილების ჩვენება
      -q, --quiet, --silent         ჩუმი რეჟიმი
       --binary-files=ტიპი     მითითებული ბინარული ფაილის ტიპის ხელით მითითება;
                      ტიპი შეიძლება იყოს "binary", "text" ან "without-match"
      -a, --text                         იგივე, რაც --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
ka:   -l                                            ექვივალენტურია --binary-files=without-match
      -d, --directories=ქმედება  რა მოუვათ საქაღალდეებსლ
                                                    ქმედებაშეიძლება იყოს "read", "recursive" და "skip"
      -D, --devices=ACTION         რა მოუვათ მოწყობილობებს, ფიფოებს და სოკეტებს;
                                                    ქმედება შეიძლება იყოს "read" ან "skip"
      -r, --recursive                        იგივე, რაც --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  იგივე, ოღონდ სიმბმულების მიყოლა

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
ka:       --include=შაბლონი     მხოლოდ იმ ფაილებში ძებნა, რომლის სახელიც შაბლონს ემთხვევა
          --exclude=შაბლონი    იმ დაილებს გამოტოვება, რომლის სახელიც შაბლონს ემთხვევა
          --exclude-from=ფაილი    იმ ფაილების გამოტოვება, რომლის სახელიც ფაილში აღწერილ ერთერთ შაბლონს ემთხვევა.
          --exclude-dir=შაბლონი   იმ საქაღალდეების გამოტოვება, რომლებიც შაბლონს ემთხვევა

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
ka:   -L, --files-without-match     იმ ფაილების, რომლებიც არ შეიცავენ მითითებულ სტრიქონს, მხოლოდ სახელების გამოტანა
      -l, --files-with-matches     იმ ფაილების, როლებიც შეიცავენ მითითებულ სტრიქონს, მხოლოდ სახელების გამოტანა
      -c, --count     ფაილებიდან მხოლოდ მითითებული რაოდენობის ხაზების გამოტანა
      -T, --initial-tab  საჭიროების შემთხვევაში სტრიქონების ჰარეებით შევსება
      -Z, --null      ფაილის სახელის შემდეგ ნულოვანი ბაიტის დასმა

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
ka: 
    კონტექსტის კონტროლი:
      -B, --before-context=რიცხვი   კონტექსტის წინ მითითებული რაოდენობის ხაზების ჩასმა.
      -A, --after-context=რიცხვი   კონტექსტის შემდეგ მითითებული რაოდენობის ხაზების ჩასმა
      -C, --context=რიცხვი   კონტექსტის მითითებული რაოდენობის რიცხვის გამოტანა

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
ka:   -რიცხვი               იგივე, რაც --context=რიცხვი
            --group-separator=გამყოფი    კონტექსტის ხაზებს შორის გამყოფი სიმბოლოს ჩასმა
            --no-group-separator                 კონტექსტის ხაზებს შორის გამყოფის არ ჩასმა
            --color=[როდის],
            --colour=[როდის]                     დამთხვეული სტრიქონების გამოსაკვეთად ფერების გამოყენება
                                           როდის შეიძლება იყოს "always", "never" და "auto"
      -U, --binary                  არ მოაცილო CR სიმბოლო EOL-ის შემდეგ (MSDOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
ka: როცა ფაილი წარმოადგენს '-'-ს, კითხვა სტანდარტული შეტანით ხდება. ფაილის გარეშე წაიკითხება '."
    თუ რეკურსიულია, თუარადა -.  2 ფაილზე ნაკლების შემთხვევაში იგულისხმება "-h".
    გამოსვლის სტატუსი უდრის 0-ს, თუ 1 ხაზი მაინცაა არჩეული, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი 1-ს;
    თუ მოხდა რამე შეცდომა და -q მითითებული არაა, გამოსვლის სტატუსი 2-ის ტოლი იქნება.

en: conflicting matchers specified
ka: მითითებულია ურთიერთსაწინააღმდეგო დამთხვევები

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
ka: --disable-perl-regexp-ით აშენებულ გამშვებ ფაილს Perl-ის გამოსახულებების მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: invalid matcher %s
ka: %s არასწორი პირობაა

en: unknown devices method
ka: უცნობი მოწყობილობების მეთოდი

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
ka: გაფრთხილება: --unix-byte-offsets (-u) მოძველებულია

en: invalid max count
ka: არასწორი უდიდესი რიცხვი

en: unknown binary-files type
ka: მანქანური ფაილის არასწორი ფორმატი

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
ka: დაწერილია მაიკ ჰენთელისა და სხვების მიერ; იხ:
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
ka: გაფრთხილება: GREP_COLOR='%s' მოძველებულია; გამოიყენეთ GREP_COLORS='mt=%s'

en: 
    grep -P uses PCRE2 %s
ka: 
    grep -P იყენებს PCRE2 %s

en: -P supports only unibyte locales on this platform
ka: -P -ს ამ პლატფორმაზე მხოლოდ ერთბაიტიანი ენების მხარდაჭერა გააჩნია

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
ka: -P -ს მხოლოდ ერთბაიტიანი და UTF-8 ენების მხარდაჭერა გააჩნია

en: the -P option only supports a single pattern
ka: -P-ს მხოლოდ ერთი შაბლონის მხარდაჭერა გააჩნია

en: exceeded PCRE's line length limit
ka: გადაჭარბებულია PCRE-ის ხაზის სიგრძის ლიმიტი

en: %s: memory exhausted
ka: %s: მეხსიერება გადავსებულია

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
ka: %s: PCRE JIT stack-ი გახარჯულია

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
ka: %s: PCRE-ის უკუდევნების ლიმიტი გადაჭარბებულია

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
ka: %s: PCRE-ის ჩალაგებული უკუდევნების ლიმიტი გადაჭარბებულია

en: %s: PCRE detected recurse loop
ka: %s : PCRE-მ რეკურსიული მარყუჟი აღმოაჩინა

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
ka: %s: PCRE-ის გამოყოფილი მეხსიერების ლიმიტი გადაჭარბებულია

en: %s: internal PCRE error: %d
ka: %s: PCRE-ის შიდა შეცდომა: %d
