grep-3.10.12 - en to nb translation catalogue (116 entries)

en: invalid argument %s for %s
nb: «%s» er et ugyldig argument for %s

en: ambiguous argument %s for %s
nb: «%s» er et tvetydig argument for %s

en: Valid arguments are:
nb: Følgende argumenter er gyldige:

en: program error
nb: programfeil

en: stack overflow
nb: stabel er overfylt

en: write error
nb: skrivefeil

en: unbalanced [
nb: ubalansert [

en: invalid character class
nb: ugyldig tegnklasse

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
nb: gjeldende tegnklasse-syntaks er [[:space:]], ikke [:space:]

en: unfinished \ escape
nb: ufullstendig \-skiftetegn

en: ? at start of expression
nb: ? ved starten av regulært uttrykk

en: * at start of expression
nb: * ved starten av regulært uttrykk

en: + at start of expression
nb: + ved starten av regulært uttrykk

en: {...} at start of expression
nb: {...} ved starten av regulært uttrykk

en: invalid content of \{\}
nb: ugyldig innhold i \{\}

en: regular expression too big
nb: regulært uttrykk er for stort

en: stray \ before unprintable character
nb: løs \ før uskrivbare tegn

en: stray \ before white space
nb: løs \ før mellomrom

en: stray \ before %lc
nb: løs \ før %lc

en: stray \
nb: løs \

en: unbalanced (
nb: ubalansert (

en: no syntax specified
nb: ingen syntaks er valgt

en: unbalanced )
nb: ubalansert «)»

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nb: %s: valget «%s%s» er flertydig, og kan bety følgende:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nb: %s: valget «%s%s» er ukjent

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nb: %s: valget «%s%s» tillater ikke argumenter

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nb: %s: valget «%s%s» krever et argument

en: %s: invalid option -- '%c'
nb: %s: valget -- «%c» er ugyldig

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nb: %s: valget -- «%c» krever et argument

en: memory exhausted
nb: minnet er oppbrukt

en: unable to record current working directory
nb: klarte ikke å hente gjeldende arbeidsmappe

en: failed to return to initial working directory
nb: klarte ikke å gå tilbake til opprinnelig arbeidsmappe

en: failed to set file descriptor text/binary mode
nb: klarte ikke å endre fildeskriptor for tekst-/binærmodus

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
nb: «

en: '
nb: »

en: Success
nb: Fullført

en: No match
nb: Ingen treff

en: Invalid regular expression
nb: Ugyldig regulært uttrykk

en: Invalid collation character
nb: Ugyldig sorteringstegn

en: Invalid character class name
nb: Ugyldig tegnklassenavn

en: Trailing backslash
nb: Avsluttende omvendt skråstrek

en: Invalid back reference
nb: Ugyldig tilbakereferanse

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nb: Ingen treff på «[», «[^», «[:», «[.» eller «[=»

en: Unmatched ( or \(
nb: Ingen treff på ( eller \(

en: Unmatched \{
nb: Ingen treff på \{

en: Invalid content of \{\}
nb: Ugyldig innhold i «\{\}»

en: Invalid range end
nb: Ugyldig slutt på rekkevidde

en: Memory exhausted
nb: Minnet er oppbrukt

en: Invalid preceding regular expression
nb: Ugyldig foregående regulært uttrykk

en: Premature end of regular expression
nb: For tidlig slutt på regulært uttrykk

en: Regular expression too big
nb: Regulært uttrykk er for stort

en: Unmatched ) or \)
nb: Ingen treff på «)» eller «\)»

en: No previous regular expression
nb: Intet tidligere regulært uttrykk

en: Packaged by %s (%s)
nb: Pakket av %s (%s)

en: Packaged by %s
nb: Pakket av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
nb: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb: Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller nyere <%s>.
    Dette er fri programvare. Du kan endre og dele den videre så mye du vil.
    Utgiveren stiller INGEN GARANTI, i den grad gjeldende lovverk tillater det.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
nb: Skrevet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
nb: Skrevet av %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nb: Skrevet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
nb: Rapporter feil til: %s

en: Report %s bugs to: %s
nb: Rapporter feil som oppstår med %s til: %s

en: %s home page: <%s>
nb: Nettside for %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
nb: Generell hjelp til bruk av GNU-programvare: <%s>

en: warning: %s
nb: advarsel: %s

en: (standard input)
nb: (standard inndata)

en: invalid context length argument
nb: ugyldig kontekstlengde

en: input is too large to count
nb: for mye inndata å telle

en: %s: binary file matches
nb: %s: Binærfil samsvarer

en: %s: warning: recursive directory loop
nb: %s: advarsel: rekursiv mappeløkke

en: %s: input file is also the output
nb: %s: inndatafil er også brukt som utdata

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
nb: Bruk: %s [VALG] … MØNSTER [FIL] …

en: Try '%s --help' for more information.
nb: Prøv å skrive «%s --help» for mer informasjon.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
nb: Søk etter MØNSTER i valgt(e) FIL(er).

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
nb: Eksempel: %s -i 'hei verden' menu.h main.c
    MØNSTER kan inneholde flere mønstre adskilt med linjeskift.
    
    Reg.uttrykksutvalg og tolkning:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
nb:   -E, --extended-regexp     MØNSTER er et utvidet regulært uttrykk
      -F, --fixed-strings       MØNSTER er flere linje-adskilte strenger
      -G, --basic-regexp        MØNSTER er et enkelt regulært uttrykk
      -P, --perl-regexp         MØNSTER er et Perl-uttrykk

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
nb:   -e, --regexp=MØNSTER      søk etter MØNSTER
      -f, --file=FIL            hent MØNSTER fra valgt FIL
      -i, --ignore-case         ikke skill mellom store og små bokstaver
          --no-ignore-case      skill mellom store og små bokstaver (forvalgt)
      -w, --word-regexp         søk etter hele ord
      -x, --line-regexp         søk etter hele linjer
      -z, --null-data           linjer slutter på 0-byte i stedet for linjeskift

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
nb: 
    Diverse:
      -s, --no-messages         ikke skriv ut feilmeldinger
      -v, --revert-match        velg linjer som ikke passer
      -V, --version             vis versjon og avslutt
          --help                vis denne helpeteksten og avslutt

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
nb: 
    Utdata-kontroll:
      -m, --max-count=ANT       stopp ved valgt ANTall treff
      -b, --byte-offset         skriv ut hvor søkeuttrykket ga treff per utdatalinje
      -n, --line-number         skriv ut linjenummmer per utdatalinje
          --line-buffered       tøm utdata på hver linje
      -H, --with-filename       ta med filnavn på søketreff-linjer
      -h, --no-filename         ikke ta med filnavn-prefiks i utdata
          --label=ETIKETT         bruk valgt ETIKETT som prefiks på standard inndata-filnavn

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
nb:   -o, --only-matching       bare vis den delen av linja som ga treff
      -q, --quiet, --silent     ikke skriv ut noe vanlig utdata
          --binary-files=TYPE   forvent at binærfiler er av valgt TYPE.
                                TYPE er «binary» (binær), «text» (tekst) eller «without-match» (uten treff)
      -a, --text                tilsvarer «--binary-files=text»

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
nb:   -I                        tilsvarer «--binary-files=without-match»
      -d, --directories=HANDLING  hvordan mapper skal håndteres.
                                HANDLING er «read» (les), «recurse» (søk i undermapper og -filer) eller «skip» (hopp over)
      -D, --devices=HANDLING      hvordan enheter, FIFO-er og sokler skal behandles.
                                HANDLING er «read» (les) eller «skip» (hopp over)
      -r, --recursive           tilsvarer «--directories=recurse»
      -R, --dereference-recursive  likner «-r», men følger symbolske lenker

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
nb:       --include=MØNSTER  bare søk gjennom filer som samsvarer med MØNSTER
          --exclude=MØNSTER  hopp over filer som samsvarer med MØNSTER
          --exclude-from=FIL   hopp over filer som samsvarer med mønstre nevnt i FIL
          --exclude-dir=MØNSTER  hopp over mapper som samsvarer med MØNSTER.

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
nb:   -L, --files-without-match  bare skriv ut FILnavn som ikke inneholder søketreff
      -l, --files-with-matches  bare skriv ut FILnavn som inneholder søketreff
      -c, --count               bare skriv ut antall samsvarende linjer per FIL
      -T, --initial-tab         still opp tabulatorer (hvis nødvendig)
      -Z, --null                skriv ut 0-byte etter FILnavn

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
nb: 
    Kontekstkontroll:
      -B, --before-context=ANT  skriv ut valgt ANTall linjer med ledende kontekst
      -A, --after-context=ANT   skriv ut valgt ANTall linjer med avsluttende kontekst
      -C, --context=ANT         skriv ut valgt ANTall linjer med utdata-kontekst

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
nb:   -NUM                      tilsvarer «--context=NUM»
          --group-separator=SEP Skriv ut SEP på linje mellom treff med kontekst
          --no-group-separator ikke skriv ut skilletegn for treff med kontekst
          --color[=NÅR],
          --colour[=NÅR]       bruk markører for å fremheve strenger som samsvarer
                                NÅR er enten «always» (alltid) , «never» (aldri), eller «auto»
      -U, --binary              ikke fjern CR-tegn ved EOL (MSDOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
nb: Programmet leser standard inndata når FIL er «-».  Når FIL ikke er valgt, leses «.» i
    rekursiv modus, og ellers «-». Valget «-h» gjelder implisitt hvis færre enn to FILer er valgt.
    Avsluttende statuskode er 0 når søket gir treff, og ellers 1.
    Hvis det oppstår feil og «-q» ikke er valgt, avslutter programmet med statuskode 2.

en: conflicting matchers specified
nb: søkeuttrykkene er i konflikt med hverandre

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
nb: Søk støttes ikke i Perl når det er bygd med «--disable-perl-regexp»

en: invalid matcher %s
nb: «%s» er et ugyldig søkeuttrykk

en: unknown devices method
nb: ukjent enhetsmetode

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
nb: advarsel: --unix-byte-offsets (-u) er avleggs

en: invalid max count
nb: ugyldig maksantall

en: unknown binary-files type
nb: ukjent binærfiltype

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
nb: Skrevet av Mike Haertel og andre. Se
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
nb: advarsel: GREP_COLOR=«%s» er utdatert; bruk GREP_COLORS=«mt=%s»

en: 
    grep -P uses PCRE2 %s
nb: 
    grep -P bruker PCRE2 %s

en: -P supports only unibyte locales on this platform
nb: -P støtter bare lokaltilpassing i unibyte på denne plattformen

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
nb: -P støtter bare regioner i unibyte- og UTF-8

en: the -P option only supports a single pattern
nb: valget «-P» støtter bare ett mønster

en: exceeded PCRE's line length limit
nb: grensa for PCRE-linjelengde er overskredet

en: %s: memory exhausted
nb: %s: minnet er oppbrukt

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
nb: %s: PCRE JIT-stabel er oppbrukt

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
nb: %s: grensa for PCRE-tilbakegang er overskredet

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
nb: %s: grensa for innkapslet PCRE-tilbakegang er overskredet

en: %s: PCRE detected recurse loop
nb: %s: PCRE oppdaget rekurs-løkke

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
nb: %s: PCREs heap-grense er overskredet

en: %s: internal PCRE error: %d
nb: %s: intern PCRE-feil: %d
