grep 3.10.12 - en to ro translation catalogue (116 entries)

en: invalid argument %s for %s
ro: argument nevalid %s pentru %s

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: Valid arguments are:
ro: Argumentele valide sunt:

en: program error
ro: eroare de program

en: stack overflow
ro: debordare de stivă

en: write error
ro: eroare de scriere

en: unbalanced [
ro: „[” fără pereche

en: invalid character class
ro: clasă de caractere nevalidă

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ro: sintaxa de clasă de caractere este [[:spațiu:]], nu [:spațiu]

en: unfinished \ escape
ro: eludare « \ » neterminată

en: ? at start of expression
ro: „?” la începutul expresiei

en: * at start of expression
ro: „*” la începutul expresiei

en: + at start of expression
ro: „+” la începutul expresiei

en: {...} at start of expression
ro: „{...}” la începutul expresiei

en: invalid content of \{\}
ro: conținut nevalid al \{\}

en: regular expression too big
ro: expresia regulată este prea lungă

en: stray \ before unprintable character
ro: caracter în plus „\”, înainte de caracter neimprimabil

en: stray \ before white space
ro: caracter în plus „\”, înainte de spațiu în alb

en: stray \ before %lc
ro: caracter în plus „\”, înainte de „%lc”

en: stray \
ro: caracter în plus „\”

en: unbalanced (
ro: „(” fără pereche

en: no syntax specified
ro: nu s-a specificat nicio sintaxă

en: unbalanced )
ro: „)” fără pereche

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiunea nerecunoscută „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: unable to record current working directory
ro: nu s-a putut înregistra directorul de lucru curent

en: failed to return to initial working directory
ro: întoarcerea la directorul de lucru inițial a eșuat

en: failed to set file descriptor text/binary mode
ro: nu s-a putut stabili modul de text/binar al descriptorului de fișier

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ro: „

en: '
ro: ”

en: Success
ro: Succes

en: No match
ro: Nu există potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caracter nevalid

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Invalid back reference
ro: Referință anterioară nevalidă

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârșit prematur al expresiei regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată anterioară

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
ro: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau mai mare <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, și alții.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile la: %s

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați erorile %s la: %s

en: %s home page: <%s>
ro: %s pagina principală: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general utilizând software GNU: <%s>

en: warning: %s
ro: avertisment: %s

en: (standard input)
ro: (intrare standard)

en: invalid context length argument
ro: argument de lungime a contextului nevalid

en: input is too large to count
ro: cantitatea de date de la intrare este prea mare pentru a fi numărată

en: %s: binary file matches
ro: %s: fișierul binar conține textul căutat

en: %s: warning: recursive directory loop
ro: %s: avertisment: buclă recursivă de directoare

en: %s: input file is also the output
ro: %s: fișierul de intrare este de asemenea și ieșirea(fișierul de ieșire)

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... MODELE [FIȘIER]...

en: Try '%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
ro: Caută pentru MODELE în fiecare FIȘIER.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
ro: Exemplu: %s -i 'salutare lume' menu.h main.c
    MODELELE pot conține modele multiple separate prin linii noi.
    
    Selectarea modelelor și interpretarea:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
ro:   -E, --extended-regexp     MODELELE sunt expresii regulate extinse
      -F, --fixed-strings       MODELELE sunt șiruri
      -G, --basic-regexp        MODELELE sunt expresii regulate de bază
      -P, --perl-regexp         MODELELE sunt expresii regulate PERL

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
ro:   -e, --regexp=MODELE       utilizează MODELELE pentru potrivire
      -f, --file=FIȘIER         ia MODELELE din FIȘIER
      -i, --ignore-case         ignoră distincțiile dintre minuscule și majuscule în modele și date
          --no-ignore-case      nu ignoră distincțiile dintre minuscule și majuscule (implicit)
      -w, --word-regexp         potrivește doar cuvinte întregi
      -x, --line-regexp         potrivește doar linii întregi
      -z, --null-data           o linie de date se termină în octetul 0, nu în linie nouă

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
ro: 
    Diverse:
      -s, --no-messages         suprimă mesajele de eroare
      -v, --invert-match        selectează liniile care nu se potrivesc
      -V, --version             afișează informațiile de versiune și iese
          --help                afișează acest text de ajutor și iese

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
ro: 
    Control de ieșire:
      -m, --max-count=NUM       se oprește după NUM linii selectate
      -b, --byte-offset         afișează decalajul în octeți împreună cu liniile de ieșire
      -n, --line-number         afișează numărul de linie împreună cu liniile de ieșire
          --line-buffered       golește ieșirea la fiecare linie
      -H, --with-filename       imprimă numele fișierului cu liniile de ieșire
      -h, --no-filename         suprimă prefixul numelui de fișier la ieșire
          --label=ETICHETA      utilizează ETICHETA ca prefixul numelui de fișier de intrare standard

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
ro:   -o, --only-matching       afișează doar părțile liniilor care se potrivesc complet
      -q, --quiet, --silent     suprimă toată ieșirea normală
          --binary-files=TIP    presupune că fișierele binare sunt TIP;
                                TIP este „binary”, „text” sau „without-match”(fără-potrivire)
      -a, --text                echivalent cu „--binary-files=text”

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
ro:   -I                        echivalent cu --binary-files=fără-potrivire
      -d, --directories=ACȚIUNE cum să se manipuleze directoarele;
                                ACȚIUNE este „read”(citire), „recurse”(recursiv), sau „skip”(omite)
      -D, --devices=ACȚIUNE     cum să se manipuleze dispozitive, FIFO-uri și socluri;
                                ACȚIUNE este „read”(citire) sau „skip”(omite)
      -r, --recursive           echivalentă cu --directories=recurse(recursiv)
      -R, --dereference-recursive  similară, dar urmărește toate legăturile simbolice

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
ro:       --include=GLOB        caută doar fișiere care se potrivesc cu GLOB(un model de fișier)
          --exclude=GLOB        omite fișierele și directoarele care se potrivesc cu GLOB
          --exclude-from=FIȘIER omite fișierele care se potrivesc oricărui model de la FIȘIER
          --exclude-dir=GLOB    omite directoarele care se potrivesc cu GLOB

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
ro:   -L, --files-without-match imprimă doar numele de FIȘIERE fără linii selectate
      -l, --files-with-matches  imprimă doar numele de FIȘIERE cu linii selectate
      -c, --count               imprimă doar un număr al liniilor selectate per FIȘIER
      -T, --initial-tab         face ca tabulatoarele să fie aliniate (dacă este nevoie)
      -Z, --null                imprimă octetul 0 după numele de FIȘIER

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
ro: 
    Control de context:
      -B, --before-context=NUMĂR imprimă NUMĂRul de linii înainte de context
      -A, --after-context=NUMĂR imprimă NUMĂRul de linii după context
      -C, --context=NUMĂR       imprimă acest NUMĂR de linii ale contextului

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
ro:   -NUMĂR                    echivalent cu „--context=NUMĂR”
          --group-separator=SEP  imprimă SEP pe liniile dintre potrivirile cu contextul
          --no-group-separator  nu imprimă un separator pentru potrivirile cu contextul
          --color[=CÂND],
          --colour[=CÂND]       utilizează marcaje pentru a evidenția șirurile care se potrivesc;
                                CÂND este „always”(mereu), „never”(niciodată) sau „auto”
      -U, --binary              nu elimină caracterele CR la EOL (MSDOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
ro: Când FIȘIER este „-”, citește intrarea standard.  Fără un FIȘIER, dacă este
    recursiv citește „.”, altminteri „-”.  Cu mai puțin de două FIȘIERE, presupune -h.
    Starea de ieșire este 0 dacă orice linie este selectată, 1 în caz contrar; dacă
    apare orice eroare și opțiunea „-q” nu este specificată, starea de ieșire este 2.

en: conflicting matchers specified
ro: s-au specificat potriviri contradictorii

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
ro: Potrivirea Perl nu este suportată într-o construcție „--disable-perl-regexp”

en: invalid matcher %s
ro: model potrivire nevalid %s

en: unknown devices method
ro: metodă necunoscută pentru dispozitive

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
ro: avertisment: opțiunea „-unix-byte-offsets” (-u) este învechită

en: invalid max count
ro: numărare maximă nevalidă

en: unknown binary-files type
ro: tip de fișiere binare necunoscut

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
ro: Scris de Mike Haertel și alții; consultați
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
ro: avertisment: variabila GREP_COLOR='%s' este depreciată; utilizați GREP_COLORS='mt=%s'

en: 
    grep -P uses PCRE2 %s
ro: 
    «grep -P» utilizează PCRE2 %s

en: -P supports only unibyte locales on this platform
ro: opțiunea „-P” acceptă doar configurări regionale unioctet pe această platformă

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
ro: opțiunea „-P” suportă doar configurări regionale unioctet și UTF-8

en: the -P option only supports a single pattern
ro: opțiunea „-P” suportă doar un singur model

en: exceeded PCRE's line length limit
ro: s-a depășit limita de lungime a liniei PCRE

en: %s: memory exhausted
ro: %s: memorie epuizată

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
ro: %s: s-a epuizat stiva PCRE JIT

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
ro: %s: limita de referință inversă a PCRE a fost depășită

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
ro: %s: limita de referință inversă suprapusă a PCRE a fost depășită

en: %s: PCRE detected recurse loop
ro: %s: PCRE a detectat o buclă recursivă

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
ro: %s: limita de stivă a PCRE a fost depășită

en: %s: internal PCRE error: %d
ro: %s: eroare PCRE internă: %d
