grep-3.8.35 - en to tr translation catalogue (112 entries)

en: invalid argument %s for %s
tr: %2$s için %1$s argümanı geçersiz

en: ambiguous argument %s for %s
tr: `%2$s' için %1$s argümanı belirsiz

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: program error
tr: program hatası

en: stack overflow
tr: yığın taşması

en: write error
tr: yazma hatası

en: unbalanced [
tr: karşılıksız [

en: invalid character class
tr: geçersiz karakter sınıfı

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
tr: karakter sınıfı sözdizimi [[:boşluk:]], [:boşluk] değil

en: unfinished \ escape
tr: tamamlanmamış \ kaçışı

en: ? at start of expression
tr: ifadenin başlangıcında ?

en: * at start of expression
tr: ifadenin başlangıcında *

en: + at start of expression
tr: ifadenin başlangıcında +

en: {...} at start of expression
tr: ifadenin başlangıcında {...}

en: invalid content of \{\}
tr: geçersiz \{\} içeriği

en: regular expression too big
tr: düzenli ifade pek büyük

en: stray \ before unprintable character
tr: yazdırılamayan karakter öncesi başıboş \

en: stray \ before white space
tr: boşluk öncesi başıboş \

en: stray \ before %lc
tr: %lc öncesi başıboş \

en: stray \
tr: başıboş \

en: unbalanced (
tr: karşılıksız (

en: no syntax specified
tr: sözdizim belirtilmemiş

en: unbalanced )
tr: karşılıksız )

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz; olasılıklar:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
tr: %s: '%s%s' seçeneği tanımlanamıyor

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği argümana izin vermiyor

en: %s: option '%s%s' requires an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bir argüman gerektiriyor

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: Geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: Seçenek bir argüman gerektiriyor -- '%c'

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: unable to record current working directory
tr: geçerli çalışma dizini kaydedilemiyor

en: failed to return to initial working directory
tr: başlangıç çalışma dizinine dönülemedi

en: failed to set file descriptor text/binary mode
tr: dosya tanımlayıcısı metin/ikili kipi ayarlanamadı

en: Success
tr: Başarılı

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Invalid regular expression
tr: Geçersiz düzenli ifade

en: Invalid collation character
tr: Geçersiz birleştirme karakteri

en: Invalid character class name
tr: Geçersiz karakter sınıfı adı

en: Trailing backslash
tr: İzleyen ters eğik çizgi

en: Invalid back reference
tr: Geçersiz geri başvuru

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
tr: [, [^, [:, [. veya [= eşleşmiyor

en: Unmatched ( or \(
tr: ( veya \( eşleşmiyor

en: Unmatched \{
tr: Eşleşmemiş \{

en: Invalid content of \{\}
tr: Geçersiz \{\} içeriği

en: Invalid range end
tr: Geçersiz erim sonu

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: Invalid preceding regular expression
tr: Önceki düzenli ifade geçersiz

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifade erken sonlandı

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade pek büyük

en: Unmatched ) or \)
tr: Eşleşmemiş ) veya \)

en: No previous regular expression
tr: Öncesinde düzenli ifade yok

en: Packaged by %s (%s)
tr: %s tarafından paketlendi (%s)

en: Packaged by %s
tr: %s tarafından paketlendi

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
tr: GPLv3+ lisansı: GNU GPL sürüm 3 veya sonrası <%s>.
    Bu özgür yazılımdır; değiştirmekte ve yeniden dağıtmakta özgürsünüz.
    Yasaların izin verdiği ölçüde herhangi bir GARANTİ verilmez.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
tr: %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
tr: %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s
    ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: %s, %s, %s,
    %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s,
    %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve %s
    tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ve %s tarafından
    yazıldı.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
tr: %s, %s, %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ve diğerleri
    tarafından yazıldı.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
tr: Hataları şuraya bildirin: %s

en: Report %s bugs to: %s
tr: %s hatalarını şuraya bildirin: %s

en: %s home page: <%s>
tr: %s ana sayfası: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
tr: GNU yazılımı kullanımı genel yardımı: <%s>

en: warning: %s
tr: uyarı: %s

en: (standard input)
tr: (standart girdi)

en: invalid context length argument
tr: geçersiz bağlam uzunluk değeri

en: input is too large to count
tr: girdi sayılamayacak kadar büyük

en: %s: binary file matches
tr: %s: İkili dosya eşleşiyor

en: %s: warning: recursive directory loop
tr: %s: Uyarı: Özyineli dizin döngüsü

en: %s: input file is also the output
tr: %s: Girdi dosyası aynı zamanda çıkış

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DİZGİLER [DOSYA]...

en: Try '%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için '%s --help' deneyin.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
tr: Her DOSYA'da DİZGİLER ara.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
tr: Örnek: %s -i 'merhaba dünya' menu.h main.c
    DİZGİLER, yenisatır ile ayrılan birden çok dizgi içerebilir.
    
    Dizgi seçimi ve yorumlanması:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
tr:   -E, --extended-regexp     DİZGİLER, genişletilmiş düzenli ifadedir
      -F, --fixed-strings       DİZGİLER, dizilerdir
      -G, --basic-regexp        DİZGİLER, yalın düzenli ifadelerdir
      -P, --perl-regexp         DİZGİLER, Perl düzenli ifadeleridir

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
tr:   -e, --regexp=DİZGİLER     eşleştirme için DİZGİLER kullan
      -f, --file=DOSYA          DİZGİLER'i DOSYA'dan al
      -i, --ignore-case         dizgilerde/veride BÜY./küçük harf ayrımını yok say
          --no-ignore-case      BÜYÜK/küçük harf ayrımını yok sayma (öntanımlı)
      -w, --word-regexp         yalnızca tam sözcükleri eşleştir
      -x, --line-regexp         yalnızca tam satırları eşleştir
      -z, --null-data           bir veri satırı yenisatır yerine 0 bayt ile biter

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
tr: 
    Çeşitli:
      -s, --no-messages         hata iletilerini sustur
      -v, --invert-match        eşleşmeyen satırları seç
      -V, --version             sürüm bilgisini görüntüle ve çık
          --help                bu yardım metnini görüntüle ve çık

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
tr: 
    Çıktı denetimi::
      -m, --max-count=NUM       NUM seçili satırdan sonra dur
      -b, --byte-offset         bayt ofsetini çıktı satırlarıyla yazdır
      -n, --line-number         çıktı satırlarıyla satır numarasını yazdır
          --line-buffered       her satırda çıktıyı boşalt
      -H, --with-filename       çıktı satırlarıyla dosya adını yazdır
      -h, --no-filename         çıktıda dosya adı önekini sustur
          --label=ETİKET        standart çıktı dosya adı önekinde ETİKET kullan

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
tr:   -o, --only-matching       yalnızca satırların eşli dolu kısımlarını göster
      -q, --quiet, --silent     tüm olağan çıktıyı sustur
          --binary-files=TÜR    ikili dosyaların TÜR olduğunu varsay; TÜR,
                                'binary', 'text' veya 'without-match'
      -a, --text                --binary-files=text eşdeğeri

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
tr:   -I                        --binary-files=without-match eşdeğeri
      -d, --directories=EYLEM   dizinlerin nasıl işleneceği; EYLEM, 'read',
                                'recurse' veya 'skip'
      -D, --devices=EYLEM       aygıtların, FIFO'ların ve soketlerin nasıl
                                  işleneceği; EYLEM, 'read' veya 'skip'
      -r, --recursive           --directories=recurse gibi
      -R, --dereference-recursive  benzer; ancak tüm sembolik bağları izle

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
tr:       --include=GLOB        yalnızca GLOB ile eşleşen dosyaları ara (dizgi)
          --exclude=GLOB        GLOB ile eşleşen dosyaları atla
          --exclude-from=DOSYA  DOSYA'dan herhangi bir dizgiyle eşleşen dosyaları
                                  atla
          --exclude-dir=GLOB    GLOB ile eşleşen dizinleri atla

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
tr:   -L, --files-without-match seçili satır olmayan DOSYA'ların adlarını yazdır
      -l, --files-with-matches  seçili satır olan DOSYA'ların adlarını yazdır
      -c, --count               DOSYA başına seçili satır sayısını yazdır
      -T, --initial-tab         sekmelerin hizalanması sağla (gerekirse)
      -Z, --null                DOSYA adından sonra 0 bayt yazdır

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
tr: 
    Bağlam denetimi:
      -B, --before-context=NUM  öncü NUM satır bağlam yazdır
      -A, --after-context=NUM   izleyen NUM satır bağlam yazdır
      -C, --context=NUM         NUM satır çıktı bağlamı yazdır

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --group-separator=SEP  print SEP on line between matches with context
          --no-group-separator  do not print separator for matches with context
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
tr:   -NUM                      --context=NUM ile aynı
          --group-separator=AYI AYI'yı eşleşme-bağlam arasındaki satıra getir
          --no-group-separator  bağlamlı eşleşmeler için ayırıcı yazdırma
          --color[=NEZAMAN],
          --colour[=NEZAMAN]    eşleşen dizileri vurgulamak için imleyiciler
                                  kullan; NEZAMAN, 'always', 'never' veya 'auto'
      -U, --binary              satır sonundayken satır başı karakterlerini soyma
                                  (MS-DOS/Windows)

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
tr: DOSYA '-' iken, standart girdiyi oku. DOSYA olmadan, özyineliyse '.', değilse
    '-' oku. İkiden daha az DOSYA ile, -h varsay. Herhangi bir satır seçiliyse
    çıkış kodu 0, değilse 1'dir; bir hata oluştur ve -q verilmemişse çıkış
    kodu 2'dir.

en: conflicting matchers specified
tr: birbiriyle çatışan eşleştiriciler belirtildi

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
tr: Bir --disable-perl-regexp yapısında Perl eşleşmesi desteklenmiyor

en: invalid matcher %s
tr: geçersiz eşleştirici %s

en: unknown devices method
tr: bilinmeyen aygıt yöntemi

en: warning: --unix-byte-offsets (-u) is obsolete
tr: uyarı: --unix-byte-offsets (-u) artık kullanılmıyor

en: invalid max count
tr: en çok sayısı geçersiz

en: unknown binary-files type
tr: bilinmeyen ikili dosya türü

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
tr: Mike Haertel ve diğerleri tarafından yazılmıştır; bkz.
    <https://git.savannah.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.

en: warning: GREP_COLOR='%s' is deprecated; use GREP_COLORS='mt=%s'
tr: uyarı: GREP_COLOR='%s', artık kullanımdan kalkıyor; GREP_COLORS='mt=%s' kullanın

en: -P supports only unibyte locales on this platform
tr: -P, bu platformda yalnızca unibyte yerelini destekler

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
tr: -P yalnızca unibyte ve UTF-8 yerellerini destekler

en: the -P option only supports a single pattern
tr: -P seçeneği yalnızca tek bir dizgiyi destekler

en: exceeded PCRE's line length limit
tr: PCRE's satır uzunluğu limiti aşıldı

en: %s: memory exhausted
tr: %s: Bellek tükendi

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
tr: %s: PCRE JIT yığını tükendi

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
tr: %s: PCRE'nin geri izleme limiti aşıldı

en: %s: exceeded PCRE's nested backtracking limit
tr: %s: PCRE'nin iç içe geçmiş geri izleme limiti aşıldı

en: %s: PCRE detected recurse loop
tr: %s: PCRE, özyineleme döngüsü algıladı

en: %s: exceeded PCRE's heap limit
tr: %s: PCRE'nin öbek limiti aşıldı

en: %s: internal PCRE error: %d
tr: %s: İç PCRE hatası: %d
