Gretl (2016) - en to gl_ES translation catalogue (4728 entries)

en: try
gl_ES: Intentar

en: found version
gl_ES: Versión atopada

en: not found
gl_ES: Non atopado

en: check for %s
gl_ES: Comprobar *%s*

en: no valid version found
gl_ES: Non se atopou unha versión correcta

en: indexed version
gl_ES: Versión indexada

en: 
    GLS demean/detrend: using %s-%s (T = %d)
gl_ES: 
    Quitar a media/tendencia MCX: usando %s-%s (T = %d)

en: 
    OLS demean/detrend: (T = %d)
gl_ES: 
    Quitar a media/tendencia MCO: (T = %d)

en: lagged differences
gl_ES: Diferenzas retardadas

en: modified BIC, Perron-Qu
gl_ES: BIC modificado, Perron-Qu

en: modified AIC, Perron-Qu
gl_ES: AIC de Akaike modificado, Perron-Qu

en: modified BIC
gl_ES: BIC modificado

en: t-statistic
gl_ES: Estatístico t

en: modified AIC
gl_ES: AIC de Akaike modificado

en: AIC
gl_ES: AIC de Akaike

en: Dickey-Fuller (GLS) test for %s
gl_ES: Proba de Dickey-Fuller (MCX) para *%s*

en: Dickey-Fuller test for %s
gl_ES: Proba de Dickey-Fuller para *%s*

en: Augmented Dickey-Fuller (GLS) test for %s
gl_ES: Proba ampliada de Dickey-Fuller (MCX) para *%s*

en: Augmented Dickey-Fuller test for %s
gl_ES: Proba ampliada de Dickey-Fuller para *%s*

en: testing down from %d lags, criterion %s
gl_ES: Probar cara atrás desde %d retardos, criterio %s

en: including one lag of (1-L)%s
gl_ES: con 1 retardo de (1-L)%s

en: including %d lags of (1-L)%s
gl_ES: con %d retardos de (1-L)%s

en: test without constant
gl_ES: Proba sen constante

en: test with constant
gl_ES: Proba con constante

en: with constant and trend
gl_ES: Con constante máis tendencia

en: with constant, linear and quadratic trend
gl_ES: Con constante máis tendencia linear e cadrada

en: p-value
gl_ES: Valor p

en: unknown
gl_ES: descoñecido

en: asymptotic p-value
gl_ES: Valor p asintótico:

en: approximate p-value
gl_ES: Valor p aproximado

en: sample size %d
gl_ES: Tamaño da mostra = %d

en: unit-root null hypothesis: a = 1
gl_ES: Hipótese nula de raíz unitaria:[a=1]

en: model
gl_ES: Modelo

en: plus seasonal dummies
gl_ES: máis variables ficticias estacionais

en: estimated value of (a - 1)
gl_ES: Valor estimado de (a-1)

en: test statistic
gl_ES: Estatístico de proba

en: Critical values
gl_ES: Valores críticos

en: 1st-order autocorrelation coeff. for e
gl_ES: Coeficiente de AR(1) para e

en: squared time trend variable
gl_ES: variable de tendencia temporal cadrada

en: time trend variable
gl_ES: variable de tendencia temporal

en: GLS detrending: b0 = %g, b1 = %g
gl_ES: Quitando tendencia MCX: b0 = %g, b1 = %g

en: GLS estimate of b0: %g
gl_ES: Estimación MCX de b0: %g

en: Invalid option
gl_ES: Opción incorrecta

en: %s is a constant
gl_ES: *%s* é unha constante

en: Im-Pesaran-Shin test: cannot be computed
gl_ES: Proba de Im-Pesaran-Shin: Non se pode calcular

en: Inverse chi-square
gl_ES: Khi-cadrado inversa

en: Inverse normal test
gl_ES: Proba de Normalidade inversa

en: Logit test
gl_ES: Proba Logit

en: Choi meta-tests:
gl_ES: Meta-probas de Choi

en: Unit
gl_ES: Unidade

en: lag order
gl_ES: Nivel de retardo

en: H0: all groups have unit root
gl_ES: H0:[Todos os grupos teñen raíz unitaria]

en: Robust estimate of variance
gl_ES: Estimación robusta da varianza

en: Sum of squares of cumulated residuals
gl_ES: Suma de cadrados dos erros acumulados

en: 
    KPSS test for %s
gl_ES: 
    Proba KPSS para *%s*

en:  (including trend and seasonals)
gl_ES:  (con tendencia e var. ficticias estacionais)

en:  (including trend)
gl_ES:  (con tendencia)

en:  (including seasonals)
gl_ES:  (con var. ficticias estacionais)

en: Lag truncation parameter = %d
gl_ES: Parámetro de tronzado dos retardos = %d

en: Test statistic
gl_ES: Estatístico de proba

en: P-value
gl_ES: Valor p:

en: Interpolated p-value
gl_ES: Valor p interpolado

en: 
    KPSS test for %s %s
gl_ES: 
    Proba KPSS para *%s* %s

en: (including trend)
gl_ES: (con tendencia)

en: (without trend)
gl_ES: (sen tendencia)

en: Lag truncation parameter: %d - %d
gl_ES: Parámetro de tronzado de retardos:%d - %d

en: Lag truncation automatic
gl_ES: Tronzado de retardos automático

en: interpolated p-value
gl_ES: valor p interpolado =

en: H0: all groups are stationary
gl_ES: H0:[Todos os grupos son estacionarios]

en: Note: these are LOWER BOUNDS on the true p-values
gl_ES: Aviso: Estes son LÍMITES INFERIORES dos verdadeiros valores p

en: Individual p-values > .10, and recorded as .10
gl_ES: Valores p individuais > .10, e rexistrados como .10

en: Note: these are UPPER BOUNDS on the true p-values
gl_ES: Aviso: Estes son LÍMITES SUPERIORES dos verdadeiros valores p

en: Individual p-values < .01, and recorded as .01
gl_ES: Valores p individuais < .01, e rexistrados como .01

en: Choi test: cannot be calculated
gl_ES: Proba de Choi: Non se pode calcular

en: Sorry, this command is not yet available for panel data
gl_ES: Lamentablemente, esta instrución aínda non está dispoñible para datos de panel

en: Step %d: testing for a unit root in %s
gl_ES: Paso %d: Probando a presenza dunha raíz unitaria en *%s*

en: Step %d: cointegrating regression
gl_ES: Paso %d: Regresión cointegrante

en: 
    There is evidence for a cointegrating relationship if:
    (a) The unit-root hypothesis is not rejected for the individual variables, and
    (b) the unit-root hypothesis is rejected for the residuals (uhat) from the 
        cointegrating regression.
gl_ES: 
    Existe evidencia dunha relación cointegrante se:
    (a) A hipótese de presenza de raíz unitaria non se rexeita para as variables individuais, e ademais
    (b) A hipótese de presenza de raíz unitaria rexéitase para os erros (uhat) da regresión cointegrante.

en: bootstrap F-test
gl_ES: Proba F bootstrap

en: For the coefficient on %s (point estimate %g)
gl_ES: Para o coeficiente de *%s* (Estimación = %g)

en: Studentized %g%% confidence interval = %g to %g
gl_ES: Intervalo de confianza %g%% "studentizado" = %g a %g

en: %g%% confidence interval = %g to %g
gl_ES: Intervalo de confianza %g%% = %g a %g

en: Based on %d replications
gl_ES: Baseado en %d replicacións

en: using resampled residuals
gl_ES: utilizando mostras renovadas de erros

en: using resampled y,X "pairs"
gl_ES: utilizando mostras renovadas de "pares" y,X

en: using "wild" bootstrap
gl_ES: utilizando "wild" bootstrap

en: with simulated normal errors
gl_ES: con erros simulados mediante a Normal

en: recognized lagged dependent variable
gl_ES: variable dependente retardada identificada

en: bootstrap t-ratio
gl_ES: estatístico t mediante bootstrap

en: bootstrap coefficient
gl_ES: coeficiente bootstrap

en: Numerical summary with bootstrapped confidence interval for median
gl_ES: Resumo numérico con intervalos de conf. para a mediana obtidos mediante bootstrap

en: Numerical summary for %s
gl_ES: Resumo numérico para *%s*

en: Numerical summary
gl_ES: Resumo numérico

en: median
gl_ES: Mediana

en: (90% interval)
gl_ES: (Intervalo ao 90%)

en: mean
gl_ES: Media

en: group
gl_ES: Grupo

en: You must supply two variables, the second of which is discrete
gl_ES: Debes de indicar dúas variables, a última delas debe de ser discreta

en: Distribution of %s by %s
gl_ES: Distribución de *%s* por *%s*

en: Regression residuals (= observed - fitted %s)
gl_ES: Erros da regresión (= *%s* observada - estimada)

en: Invalid starting date for %d-day data
gl_ES: Data de inicio incorrecta para datos de %d días

en: Broken syntax in %s: unmatched %s
gl_ES: Sintaxe rachada en %s: non coincide %s

en: Null hypothesis: the regression parameter is zero for %s
gl_ES: Hipótese nula:[O parámetro de regresión para *%s* é cero]

en: Null hypothesis
gl_ES: Hipótese nula

en: no seasonal effects or trend
gl_ES: sen efectos estacionais nin tendencia

en: no seasonal effects
gl_ES: sen efectos estacionais

en: no trend
gl_ES: sen tendencia

en: 
      Null hypothesis: the regression parameters are zero for the variables
gl_ES: 
      Hipótese nula:[Os parámetros de regresión son cero para as variables]

en: seasonal dummies
gl_ES: var. ficticias estacionais

en: Test on Model %d:
gl_ES: Proba sobre o Modelo %d:

en: Wald test
gl_ES: Proba de Wald

en: Chi-square
gl_ES: Khi-cadrado

en: LR test
gl_ES: Proba RV (razón de verosimilitudes)

en: F-form
gl_ES: forma F

en: Robust F
gl_ES: F robusto

en: LM test
gl_ES: Proba ML (multiplicador de Lagrange)

en: Adding variables improved %d of %d information criteria.
gl_ES: Ao engadir variables melloraron %d dos %d criterios de información.

en: Omitting variables improved %d of %d information criteria.
gl_ES: Ao omitir variables melloraron %d dos %d criterios de información.

en: residual
gl_ES: erro

en: Non-linearity test (squared terms)
gl_ES: Proba de non linearidade (termos ao cadrado)

en: Non-linearity test (log terms)
gl_ES: Proba de non linearidade (termos en logaritmos)

en: with p-value
gl_ES: con valor p

en: Failed to add %d variable(s)
gl_ES: Fallo ao engadir %d variable(s)

en: Sequential elimination using two-sided alpha = %.2f
gl_ES: Eliminación secuencial utilizando alfa= %.2f a dúas colas

en:  Dropping %-16s (p-value %.3f)
gl_ES:  Prescindindo de %-16s (valor p %.3f)

en: No coefficient has a p-value less than %g
gl_ES: Ningún coeficiente ten un valor p menor que %g

en: squares only
gl_ES: só cadrados

en: cubes only
gl_ES: só cubos

en: squares and cubes
gl_ES: cadrados e cubos

en: RESET test for specification
gl_ES: Proba de especificación RESET

en: Godfrey (1994) test for
gl_ES: Proba de Godfrey (1994) para

en: Breusch-Godfrey test for
gl_ES: Proba de Breusch-Godfrey para

en: autocorrelation up to order
gl_ES: autocorrelación ata orde

en: first-order autocorrelation
gl_ES: autocorrelación de 1ª orde

en: lagging uhat failed
gl_ES: Fallou o retardo de uhat

en: Insufficient degrees of freedom for test
gl_ES: Graos de liberdade insuficientes para facer a proba

en: Error calculating Ljung-Box statistic
gl_ES: Fallo ao calcular o estatístico de Ljung-Box

en: Test for autocorrelation up to order %d
gl_ES: Proba de autocorrelación ata a orde %d

en: Alternative statistic
gl_ES: Estatístico alternativo

en: The model already contains %s
gl_ES: O modelo xa inclúe *%s*

en: dummy variable for Chow test
gl_ES: Var. ficticia para a proba de Chow

en: Chow F-test for break
gl_ES: Proba F de Chow de cambio estrutural

en: Robust Wald test for break
gl_ES: Proba robusta de Wald de cambio estrutural

en: 5% QLR critical value
gl_ES: Valor crítico do QLR ao 5%

en: Quandt likelihood ratio test for structural break at an unknown point,
    with 15 percent trimming
gl_ES: Proba de razón de verosimilitudes de Quandt para analizar o
    cambio estrutural nun punto descoñecido, con recorte do 15%

en: The maximum Wald test = %g occurs at observation %s
gl_ES: O valor máximo do estatístico de Wald = %g dáse na observación *%s*

en: The maximum F(%d, %d) = %g occurs at observation %s
gl_ES: O valor máximo de F(%d, %d) = %g dáse na observación *%s*

en: Asymptotic p-value = %.6g for chi-square(%d) = %g
gl_ES: Valor p asintótico = %.6g para Khi-cadrado(%d)= %g

en: Couldn't compute Chow test statistic
gl_ES: Non se pode calcular o estatístico da proba de Chow

en: Couldn't compute Chow test p-value (test = %g)
gl_ES: Non puido calcularse o valor p da proba de Chow (proba = %g)

en: Chow test for structural difference with respect to %s
gl_ES: Proba de Chow de diferenza estrutural a respecto de *%s*

en: Chow test for structural break at observation %s
gl_ES: Proba de Chow de cambio estrutural na observación *%s*

en: Invalid sample split for Chow test
gl_ES: Ruptura de mostra incorrecta para a proba de Chow

en: Observation
gl_ES: Observación

en: CUSUMSQ plot with 95% confidence band
gl_ES: Gráfica CUSUM ao cadrado con interv. de confianza do 95%

en: CUSUM plot with 95% confidence band
gl_ES: Gráfica CUSUM con interv. de confianza do 95%

en: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g with p-value %.4g
gl_ES: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g con valor p %.4g

en: CUSUMSQ test for stability of parameters
gl_ES: Proba CUSUM ao cadrado de estabilidade dos parámetros

en: Cumulated sum of squared residuals
gl_ES: Suma acumulada dos cadrados dos erros

en: CUSUM test for stability of parameters
gl_ES: Proba CUSUM de estabilidade dos parámetros

en: mean of scaled residuals = %g
gl_ES: Media dos erros escalados = %g

en: sigmahat                 = %g
gl_ES: Sigma estimada            = %g

en: Cumulated sum of scaled residuals
gl_ES: Suma acumulada dos erros escalados

en: ('*' indicates a value outside of 95% confidence band)
gl_ES: ('*' Indica un valor fóra da banda do 95% de confianza)

en: Test of common factor restriction
gl_ES: Proba de restrición de factor común

en: with p-value = %g
gl_ES: con valor p =%g

en: This test is only relevant for pooled models
gl_ES: Esta proba só é relevante para modelos combinados (pooled models)

en: This test requires that the model contains a constant
gl_ES: Esta proba necesita que o modelo teña unha constante

en: Sorry, can't do this test on an unbalanced panel.
    You need to have the same number of observations
    for each cross-sectional unit
gl_ES: Mágoa, pero esta proba non pode facerse sobre un panel non equilibrado.
    Necesitas ter o mesmo número de observacións
    para cada unidade de sección cruzada

en: 'o' stands for %s and 'x' stands for %s (+ means they are equal)
gl_ES: 'o' indica *%s* e 'x' indica *%s* (+ significa que son iguais)

en: %25cNOTE: o stands for %s
    
    %8c
gl_ES: %25cCHAMADA: o indica %s
    
    %8c

en: %17cNOTE: o stands for %s,   x stands for %s
    %17c+ means %s and %s are equal when scaled
gl_ES: %17cCHAMADA: o indica *%s*,   x indica *%s*
    %17c+ quere dicir que *%s* e *%s* son iguais cando se escalan

en: %20c%s and %s are plotted on same scale
    
    %8c
gl_ES: %20c%s e *%s* represéntanse na mesma escala
    
    %8c

en: Invalid column specification
gl_ES: Especificación incorrecta de columna

en: '%s': no such matrix
gl_ES: *%s*: Non existe esa matriz

en: Observations: %d; days in sample: %d
gl_ES: Observacións: %d; días na mostra: %d

en: Probably annual data
gl_ES: Datos probablemente anuais

en: Probably quarterly data
gl_ES: Datos probablemente trimestrais

en: Probably monthly data
gl_ES: Datos probablemente mensuais

en: Probably weekly data
gl_ES: Datos probablemente semanais

en: Missing daily rows: %d
gl_ES: Filas diarias ausentes: %d

en: Found a Saturday (%s): re-trying with pd = %d
gl_ES: Atopouse un sábado (%s): tentando de novo con pd = %d

en: Found a Sunday (%s): re-trying with pd = %d
gl_ES: Atopouse un domingo (%s): tentando de novo con pd = %d

en: Daily dates error at t = %d:
      calendar_obs_number() for '%s' = %d but t = %d
gl_ES: Erro de datas diarias en t = %d:
      calendar_obs_number() para *%s* = %d pero t = %d

en: Error: date '%s' out of bounds
gl_ES: Fallo: Data *%s* fóra dos límites

en: Error: date '%s' is repeated
gl_ES: Fallo: A data *%s* está repetida

en:    "%s": quarterly date with spurious zero?
gl_ES:    "%s": Datos trimestrais con cero espurio?

en: not a consistent date
gl_ES: Data non consistente

en: quarterly data pretending to be monthly?
gl_ES: Datos trimestrais que pretenden ser mensuais?

en: BLS-type nonsense? Trying again
gl_ES: Tipo BLS sen sentido? Volvendo a intentar

en: reversing the data!
gl_ES: Invertendo os datos!

en: Trying date order YYYYMMDD
gl_ES: Intentando a estrutura de datas AAAAMMDD

en: Trying date order DDMMYYYY
gl_ES: Intentando a estrutura de datas DDMMAAAA

en: Trying date order MMDDYYYY
gl_ES: Intentando a estrutura de datas MMDDAAAA

en: Could be %s - %s
gl_ES: Podería ser %s - %s

en: '%s' and '%s': couldn't get dates
gl_ES: *%s* e *%s*: Non puideron obterse as datas

en:    %s: probably a year...
gl_ES:    %s: Probablemente un ano...

en:    %s: probably not a year
gl_ES:    %s: Probablemente non é un ano

en:    but I can't make sense of the extra bit
gl_ES:    pero non se pode darlle sentido ao bit extra

en: and just a year
gl_ES: e só un ano

en: quarter %s?
gl_ES: trimestre %s?

en: quarter %d: not possible
gl_ES: Trimestre %d: imposible

en: quarter %d?
gl_ES: Trimestre %d?

en: month %s?
gl_ES: mes %s?

en: month %d: not possible
gl_ES: Mes %d: imposible

en:    but the dates are not complete and consistent
gl_ES:    pero as datas non son consistentes e completas

en:    dates are reversed?
gl_ES:    invertéronse as datas?

en:    first row label "%s", last label "%s"
gl_ES:    etiqueta da primeira fila "%s", última etiqueta "%s"

en: trying to parse row labels as dates...
gl_ES: Tentando aplicar etiquetas de ringleiras como datas...

en:    definitely not a four-digit year
gl_ES:    Definitivamente non é un ano de catro díxitos

en: Found %d double-quotes, max %d per line
gl_ES: Atopáronse %d comiñas dobres, máx %d por liña

en: Found %d single-quotes, max %d per line
gl_ES: Atopáronse %d comiñas simples, máx %d por liña

en: Assuming double-quote is the relevant quotation character
gl_ES: Asumindo que a comiña dobre é o carácter pertinente de citación

en: Assuming single-quote is the relevant quotation character
gl_ES: Asumindo que a comiña simple é o carácter pertinente de citación

en: Quotation broken: marks not paired
gl_ES: Comiñas incompletas: marcas impares

en: Binary data (%d) encountered (line %d:%d): this is not a valid text file
gl_ES: Atopáronse (%d) datos binarios (liña %d:%d): este non é un ficheiro de texto correcto

en: Data file is empty
gl_ES: O ficheiro de datos está baldeiro

en: Data file has trailing commas
gl_ES: O ficheiro de datos ten comas posteriores

en:    first field: '%s'
gl_ES:    Primeiro campo: '%s'

en:    seems to be observation label
gl_ES:    Semella ser unha etiqueta de observación

en:    the cell for variable %d, obs %d is empty: treating as missing value
gl_ES:    A cela da variable %d, observación %d está baldeira. Considérase como valor ausente

en:    warning: missing value for variable %d, obs %d
gl_ES:    Aviso: Valor ausente para a variable %d, observación %d

en: variable %d (%s): non-numeric values = %d (%.2f percent)
gl_ES: Variable %d (%s): valores non numéricos = %d (%.2f por cento)

en: ERROR: variable %d (%s), observation %d, expected numeric value
gl_ES: Fallo: Variable %d (%s), observación %d, valor numérico agardado

en: allocating string table
gl_ES: Asignando táboa de códigos de cadea

en: 
    Please note:
    - The first row of the CSV file should contain the names of the variables.
    - The first column may optionally contain date strings or other 'markers':
      in that case its row 1 entry should be blank, or should say 'obs' or 'date'.
    - The remainder of the file must be a rectangular array of data.
gl_ES: 
    Chamada:
    - A primeira ringleira do ficheiro CSV debe de conter os nomes das variables.
    - A primeira columna pode conter opcionalmente cadeas de texto con datas ou outros marcadores:
      nese caso a súa primeira anotación na ringleira debe ser en branco, ou expresar 'obs' ou 'data'
    - O resto do ficheiro debe ser un arranxo rectangular de datos

en:    number of columns = %d
gl_ES:    Número de columnas : %d

en:    ...but row %d has %d fields: aborting
gl_ES:    ... pero a fila %d ten %d campos. Cancelando

en: Warning: row %d has %d fields: %d entries set to missing
gl_ES: Aviso: a fila %d ten %d campos: %d entradas indicadas como ausentes

en: If '%s' is intended as the name of a variable, please change it --
    strings of this sort usually mean 'not a number'.
gl_ES: Cando propós *%s* como nome dunha variable, modificao.--
    As cadeas desta clase xeralmente significan 'non numérico'.

en: scanning for variable names...
gl_ES: Escaneando para obter os nomes das variables...

en:    line: %.115s...
gl_ES:    Liña: %.115s...

en:    line: %s
gl_ES:    Liña: %s

en: No relevant columns were found
gl_ES: Non se atoparon columnas importantes

en: it seems there are no variable names
gl_ES: Semella que non existen nomes de variables

en: At row %d, column %d:
gl_ES: Na ringleira %d, columna %d:

en: '%s' -- no numeric conversion performed!
gl_ES: '%s' -- non se fixo conversión numérica!

en: warning: %d labels were truncated.
gl_ES: Aviso: Tronzáronse %d etiquetas.

en: scanning for data...
gl_ES: Escaneando para obter datos...

en: scanning for row labels and data...
gl_ES: Examinando etiquetas de fila e datos...

en: parsing
gl_ES: Analizando

en: Couldn't open %s
gl_ES: Non se puido abrir %s

en: using fixed column format
gl_ES: Usando un formato de columna fixo

en: using delimiter '%c'
gl_ES: Usando como delimitador '%c'

en:    longest line: %d characters
gl_ES:    Liña máis longa: %d caracteres

en:    number of variables: %d
gl_ES:    Número de variables : %d

en:    number of non-blank lines: %d
gl_ES:    Número de liñas que non están en branco: %d

en: Invalid data file
gl_ES: Ficheiro de datos incorrecto

en: WARNING: it seems '%c' is being used as thousands separator
gl_ES: AVISO: Semella que '%c' utilizouse como separador de milleiros

en: taking date information from row labels
gl_ES: Tomando a información sobre datas, das etiquetas de filas

en: WARNING: Check your data! gretl has stripped out what appear to be
    extraneous lines in a %s dataset: this may not be right.
gl_ES: Aviso: Comproba os teus datos. GRETL quitou o que semellaban ser
    liñas estrañas nun conxunto de datos *%s*. Isto podería non ser correcto.

en: treating these as undated data
gl_ES: Tratando estes como datos sen data

en: Failed to interpret the data as numeric
gl_ES: Fallo ao interpretar os datos como numéricos

en: warning: some variable names were duplicated
gl_ES: Aviso: Duplicáronse algúns nomes de variables

en: Out of memory
gl_ES: Fóra de memoria

en: Couldn't find all variable names
gl_ES: Non se puideron atopar tódolos nomes de variables

en: Expected an identifier
gl_ES: Agardábase un identificador

en: Varname exceeds the maximum of 31 characters
gl_ES: O nome da variable excede o máximo de 31 caracteres

en: '%s' shadows a function of the same name
gl_ES: '%s' se superpón cunha función do mesmo nome

en: First char of varname '%s' is bad
    (first must be alphabetical)
gl_ES: O primeiro carácter do nome de variable *%s* é erróneo
    (o primeiro debe de ser alfabético)

en: Varname '%s' contains illegal character '%c'
    Use only letters, digits and underscore
gl_ES: O nome de variable *%s* contén o carácter ilegal '%c'
    Use só letras, díxitos e o guión baixo (_)

en: First char of varname (0x%x) is bad
    (first must be alphabetical)
gl_ES: O primeiro carácter do nome de variable (0x%x) é erróneo
    (o primeiro debe de ser alfabético)

en: Varname contains illegal character 0x%x
    Use only letters, digits and underscore
gl_ES: O nome de variable contén o carácter ilegal 0x%x
    Use só letras, díxitos e o guión baixo (_)

en: Bad character '%c' in date string
gl_ES: Carácter '%c' incorrecto en etiqueta de datas

en: Bad character %d in date string
gl_ES: Carácter %d incorrecto en etiqueta de datas

en: '%s': invalid observation index
gl_ES: '%s': Índice de observación incorrecto

en: Observation number out of bounds
gl_ES: Número de observacións fóra dos límites

en: wrote %s.gdt
gl_ES: Escribiuse %s.gdt

en: wrote %s
gl_ES: Escribiuse %s

en: index variable
gl_ES: variable índice

en: periodicity: %d, maxobs: %d
    observations range: %s to %s
gl_ES: Periodicidade: %d, máx. obs: %d
    Rango de observacións: %s ata %s

en: Can't replace %s with a series
gl_ES: Non pode substituírse *%s* con unha serie

en: append: don't know how to align the new series!
gl_ES: Engadir: Non se sabe como aliñar a nova serie!

en: No overlap in data ranges
gl_ES: Os rangos das datas non coinciden

en: Out of memory!
gl_ES: Fóra de memoria!

en: Data frequency does not match
gl_ES: A frecuencia dos datos non cadra

en: New data not conformable for appending
gl_ES: Os novos datos non teñen a estrutura axeitada para engadilos

en: Found no data conformable for appending
gl_ES: Non se atoparon datos axeitados para engadir

en: Inconsistency in observation markers
gl_ES: Inconsistencia nos marcadores de observación

en: Can't concatenate string-valued and numeric series
gl_ES: Non poden concatenarse valores de cadea con series numéricas

en: Data appended OK
gl_ES: Os datos engadíronse correctamente

en: Invalid characters in imported string, line %d
gl_ES: Caracteres incorrectos na cadea de texto importada, liña %d

en: Expected %d markers; found %d
gl_ES: Agardábanse %d marcadores; atopáronse %d

en: Couldn't read marker on line %d
gl_ES: Non se puido ler o marcador da liña %d

en: Missing marker at observation %d
gl_ES: Marcador ausente na observación %d

en: No labels found
gl_ES: Non se atoparon etiquetas

en: %s: no such array
gl_ES: %s: Non existe ese arranxo

en: No labels are available for writing
gl_ES: Non existen marcadores dispoñibles para escribir

en: Labels written OK
gl_ES: Etiquetas grabadas correctamente

en: Labels loaded OK
gl_ES: Etiquetas cargadas correctamente

en: No description is available
gl_ES: Non se dispón dunha descrición

en: dataset description written OK
gl_ES: Ben escrita a descrición do conxunto de datos

en: description replaced OK
gl_ES: Ben substituída a descrición

en: description loaded OK
gl_ES: Ben cargada a descrición

en: No markers are available for writing
gl_ES: Non existen marcadores dispoñibles para escribir

en: Markers written OK
gl_ES: Marcadores grabados correctamente

en: Markers loaded OK
gl_ES: Marcadores cargados correctamente

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid text file
gl_ES: Atopados datos binarios (%d): este non é un ficheiro de texto correcto

en:    Found matrix '%s' with %d rows, %d columns
gl_ES:    Atopouse a matriz *%s* con %d filas e %d columnas

en:    number of observations: %d
gl_ES:    Número de observacións : %d

en:    number of data blocks: %d
gl_ES:    Número de bloques de datos: %d

en: Unrecognized data type
gl_ES: Tipo de datos descoñecido

en: Extraneous character '%c' in data
gl_ES: Carácter anómalo '%c' nos datos

en: Extraneous character (0x%x) in data
gl_ES: Carácter anómalo (0x%x) nos datos

en: '%s' -- number out of range!
gl_ES: '%s' -- número fóra de rango!

en: Data imported from %s file '%s', %s
gl_ES: Datos importados desde o %s ficheiro '%s', %s

en: Data imported from %s, %s
gl_ES: Datos importados desde %s, %s

en: This dataset is on 7-day calendar, but weekends are blank.
gl_ES: Este conxunto de datos está sobre un calendario de 7 días, pero os fins de semana están en branco.

en: This dataset is on 6-day calendar, but %s are blank.
gl_ES: Este conxunto de datos está sobre un calendario de 6 días, pero os *%s* están en branco.

en: Sundays
gl_ES: Domingos

en: Saturdays
gl_ES: Sábados

en: In addition,
gl_ES: Ademais,

en: %.2f percent of weekday observations are missing.
gl_ES: O %.2f por cento das observacións semanais están ausentes.

en: %g percent of weekday observations are missing.
gl_ES: O %g por cento das observacións semanais están ausentes.

en: %.2f percent of daily observations are missing.
gl_ES: O %.2f por cento das observacións diarias están ausentes.

en: %g percent of daily observations are missing.
gl_ES: O %g por cento das observacións diarias están ausentes.

en: auto-generated constant
gl_ES: Constante xerada automaticamente

en: Please open a data file first
gl_ES: Abre antes un ficheiro de datos

en: The variable %s is read-only
gl_ES: A variable *%s* é só de lectura

en: There is already an object of this name
gl_ES: Xa hai un obxecto con este nome

en: There is already a series of this name
gl_ES: Xa hai unha serie con este nome

en: Deleted %s
gl_ES: Eliminada *%s*

en: Deleted %d variables
gl_ES: Elimináronse %d variables

en: No variables were deleted
gl_ES: Non se eliminou ningunha variable

en: some data were in use
gl_ES: Algúns datos estaban sendo utilizados

en: variable %d duplicated in the command list.
gl_ES: A variable %d está duplicada na lista de instrucións.

en: dataset is subsampled
gl_ES: O conxunto de datos ten o tamaño da mostra recortado

en: periods
gl_ES: Períodos

en: quarters
gl_ES: Trimestres

en: months
gl_ES: Meses

en: years
gl_ES: Anos

en: weeks
gl_ES: Semanas

en: days
gl_ES: Días

en: hours
gl_ES: Horas

en: You can only do this with undated data
gl_ES: Só podes facer isto con datos sen data

en: stack: this function cannot be used when the dataset is sub-sampled
gl_ES: Stack: Esta función non se pode utilizar cando o conxunto de datos é unha submostra

en: The data set is currently sub-sampled.
gl_ES: O conxunto de datos ten agora o tamaño da mostra recortado.

en: Panel time extended by %d observations
gl_ES: A dimensión temporal do panel estendeuse %d observacións

en: Dataset extended by %d observations
gl_ES: O conxunto de datos estendeuse %d observacións

en: This conversion is not supported
gl_ES: Esta conversión non se admite

en: The dataset contains %d string-valued series. Such series cannot be compacted
    other than via the 'first' or 'last' method.
gl_ES: O conxunto de datos contén %d series con valores en cadeas de texto. Esas series
    non se poden compactar máis que mediante o 'primeiro' ou o 'último' métodos.

en: Undated daily data: can't do compaction
gl_ES: Datos diarios sen data: non se poden compactar

en: Variable %s cannot be renumbered
gl_ES: A variable *%s* non pode renumerarse

en: Target ID %d is not available
gl_ES: O obxectivo ID %d non está dispoñible

en: Renumbered %s as variable %d
gl_ES: Variable *%s* renumerada como variable %d

en: The 'dataset' command is not available within functions
gl_ES: A instrución 'dataset' non está dispoñible dentro das funcións

en: Sorry, this command is not available in loop mode
gl_ES: Esta instrución non está dispoñible en modo bucle

en: The data set is currently sub-sampled
gl_ES: O conxunto de datos ten agora o tamaño da mostra recortado

en: Dataset is not dated daily
gl_ES: O conxunto de datos non ten datas diarias

en: The target series has no valid values
gl_ES: A serie obxectivo non ten valores válidos

en: The minimum value of the target series must be >= 1
gl_ES: O valor mínimo da serie obxectivo debe ser >= 1

en: The series values must be integers
gl_ES: Os valores da serie deben ser enteiros

en: String %d is not valid UTF-8
gl_ES: A cadea de texto %d non ten formato UTF-8 válido

en: Dataset is already complete for %d-day calendar
gl_ES: O conxunto de datos xa está completo para o calenadario de %d días

en: no mapfile is present
gl_ES: Non existe ficheiro de mapas

en: dataset is resampled!
gl_ES: O conxunto de datos é unha mostra volta a extraer!

en: map and dataset are out of sync!
gl_ES: Mapa e conxunto de datos non están sincronizados!

en: %s: no data found
gl_ES: %s: Non se atoparon datos

en: Couldn't open database index file
gl_ES: Non puido abrirse o ficheiro índice de banco de datos

en: Couldn't open database binary file
gl_ES: Non puido abrirse o ficheiro binario de banco de datos

en: Failed to parse series information
gl_ES: Fallo ao procesar a información da serie

en: Series not found, '%s'
gl_ES: Non se atopou a serie *%s*

en: This is not a valid RATS 4.0 database
gl_ES: Isto non é un banco de datos RATS 4.0 correcta

en: frequency %d is not supported
gl_ES: A frecuencia %d non se admite

en: This is not a PcGive 700 data file
gl_ES: Isto non é un ficheiro de datos PcGive 700

en: No valid series found
gl_ES: Non se atoparon series correctas

en: Out of memory!
gl_ES: Fóra de memoria!

en: Internet access not supported
gl_ES: O acceso a Internet non se admite

en: You must specify a DSN using 'dsn=...'
gl_ES: Debes de especificar un DSN usando 'dsn=...'

en: Couldn't open the gretl ODBC plugin
gl_ES: Non puido abrirse o engadido ODBC de GRETL

en: Failed to connect to ODBC data source '%s'
gl_ES: Fallo ao conectar coa fonte '%s' de datos ODBC

en: Connected to ODBC data source '%s'
gl_ES: Conectado á fonte de datos ODBC *%s*

en: Invalid null sample
gl_ES: Mostra nula incorrecta

en: field '%s' in command is invalid
gl_ES: Campo '%s' incorrecto na instrución

en: Expected an SQL query string
gl_ES: Agardábase unha cadea de petición SQL

en: Expected a valid variable name
gl_ES: Agardábase un nome de variable correcto

en: %s: can't mix numeric and string data
gl_ES: %s: Non poden mesturarse datos numéricos e cadeas de texto

en: %s: string-valued
gl_ES: %s: Con valores en cadeas

en: %s: don't know how to align the data!
gl_ES: %s: Non se sabe como aliñar os datos!

en: ODBC import: '%s': no valid observations in sample range
gl_ES: Importar ODBC: '%s': non hai observacións válidas no rango mostral

en: No database has been opened
gl_ES: Non se abriu ningún banco de datos

en: Retrieved %d observations on %d series via ODBC
gl_ES: Recuperadas %d observacións sobre %d series mediante ODBC

en: Series imported OK
gl_ES: Series importadas correctamente

en: This only works for gretl databases
gl_ES: Isto só funciona con bancos de datos de GRETL

en: Deleted %d series from %s
gl_ES: Elimináronse %d series de %s

en: %s: observation range does not overlap
    with the working data set
gl_ES: %s: O intervalo de observación non se superpón
    co conxunto de datos de traballo

en: %s: can't handle conversion
gl_ES: %s: Non pode manexarse esta conversión

en: Unsupported conversion
gl_ES: Conversión non admitida

en: "compact=spread": requires a dataset in place
gl_ES: "compact=spread": Require un conxunto de datos no seu lugar

en: Compacted dataset would be empty
gl_ES: O conxunto de datos compactado estaría baldeiro

en: Error expanding daily data with missing observations
gl_ES: Erro expandindo datos diarios con observacións ausentes

en: Couldn't open %s for writing
gl_ES: Non puido abrirse *%s* para escritura

en: Of the variables to be saved, %d were already present in the database.
gl_ES: Das variables que ían gardarse, %d xa estaban no banco de datos.

en: Insufficient data
gl_ES: Non existen suficientes datos

en: Residual correlation matrix, C
gl_ES: Matriz de correlación dos erros, C

en: Eigenvalues of C
gl_ES: Autovalores de C

en: Doornik-Hansen test
gl_ES: Proba de Doornik-Hansen

en: Insufficient data to build frequency distribution for variable %s
gl_ES: Datos insuficientes para construír a distribución de frecuencias da variable *%s*

en: gnuplot command failed
gl_ES: Fallou a instrución gnuplot

en: Matrix %s does not represent a contingency table
gl_ES: A matriz *%s* non representa unha táboa de continxencia

en: dropping %s: not a discrete variable
gl_ES: Eliminando %s: non é unha variable discreta

en: Invalid lag order %d
gl_ES: Nivel de retardo %d incorrecto

en: Residual autocorrelation function
gl_ES: Función de autocorrelación dos erros

en: Autocorrelation function for %s
gl_ES: Función de autocorrelación para *%s*

en: ***, **, * indicate significance at the 1%, 5%, 10% levels
gl_ES: ***, **, * indica significación a niveis do 1%, 5%, 10%

en: using Bartlett standard errors for ACF
gl_ES: Utilizando desvíos padrón de Bartlett para FAC

en: using standard error 1/T^%.1f
gl_ES: Utilizando desvío padrón 1/T^%.1f

en:   LAG      ACF          PACF         Q-stat. [p-value]
gl_ES: RETARDO   FAC          FACP         Estat-Q. [Valor p]

en:   LAG      ACF          Q-stat. [p-value]
gl_ES:   RETARDO      FAC          Estat-Q. [Valor p]

en: Argument is a constant
gl_ES: O argumento é unha constante

en: lag
gl_ES: Retardo

en: Correlations of %s and lagged %s
gl_ES: Correlacións entre *%s* e *%s retardada*

en: Argument %d is a constant
gl_ES: O argumento %d é unha constante

en: Cross-correlation function for %s and %s
gl_ES: Función de correlación cruzada para *%s* e *%s*

en:   LAG      XCF
gl_ES:   RETARDO  FCC

en: Residual periodogram
gl_ES: Periodograma dos erros

en: 
    Periodogram for %s
gl_ES: 
    Periodograma de *%s*

en: Number of observations = %d
gl_ES: Número de observacións = %d

en: Using Bartlett lag window, length %d
gl_ES: Utilizando a xanela de retardos de Bartlett, longura %d

en:  omega  scaled frequency  periods  log spectral density
gl_ES:   Omega  Frec. escalada  Períodos  Log.densid.espectral

en:  omega  scaled frequency  periods  spectral density
gl_ES:   Omega  Frec. escalada  Períodos  Densid. espectral

en: Local Whittle Estimator
gl_ES: Estimador local de Whittle

en: Estimated degree of integration
gl_ES: Orde de integración estimada

en: GPH test
gl_ES: Proba GPH

en: %s, using the observations %s - %s
gl_ES: %s, usando as observacións %s - %s

en: (missing values were skipped)
gl_ES: (ignoráronse os valores ausentes)

en: Mean
gl_ES: Media

en: Median
gl_ES: Mediana

en: Minimum
gl_ES: Mínimo

en: Maximum
gl_ES: Máximo

en: Standard deviation
gl_ES: Desvío padrón

en: Skewness
gl_ES: Asimetría

en: Ex. kurtosis
gl_ES: Ex. curtose

en: 5% percentile
gl_ES: Percentil do 5%

en: 95% percentile
gl_ES: Percentil do 95%

en: Interquartile range
gl_ES: Rango intercuartílico

en: Missing obs.
gl_ES: Obs. ausentes

en: Within s.d.
gl_ES: DP intra

en: Between s.d.
gl_ES: DP entre

en: Summary statistics
gl_ES: Resumo estatístico

en: for column %d of %s (%d valid observations)
gl_ES: para a columna %d de *%s* (%d observacións correctas)

en: for column %d (%d valid observations)
gl_ES: para a columna %d (%d observacións correctas)

en: for the variable '%s' (%d valid observations)
gl_ES: para a variable *%s* (%d observacións correctas)

en: Weighting variable: %s
gl_ES: Variable de ponderacións: %s

note: TRANSLATORS: 'S.D.' means Standard Deviation
en: S.D.
gl_ES: DP

en: Min
gl_ES: Mínimo

en: Max
gl_ES: Máximo

en: Std. Dev.
gl_ES: Desv. padrón

en: 5% perc.
gl_ES: Perc. 5%

en: 95% perc.
gl_ES: Perc. 95%

en: IQ range
gl_ES: Rango IQ

en: Dropping %s: sample range contains no valid observations
gl_ES: Prescindindo de *%s*: o rango da mostra non contén observacións correctas

en: Dropping %s: string-valued series
gl_ES: Prescindindo de *%s*: Serie de cadeas de texto con valores

en: corr: needs at least two non-constant arguments
gl_ES: corr: Precísanse cando menos dous argumentos non constantes.

en: undefined
gl_ES: indefinido

en: Under the null hypothesis of no correlation:
gl_ES: Baixo a hipótese nula de non correlación:

en: t(%d) = %g, with two-tailed p-value %.4f
gl_ES: t(%d) = %g, con valor p = %.4f con dúas colas

en: Two-tailed critical values for n = %d
gl_ES: Valores críticos bilaterais para n = %d

en: Correlation Coefficients
gl_ES: Coeficientes de correlación

en: Sample range has no valid observations.
gl_ES: O rango da mostra non ten observacións correctas.

en: Sample range has only one observation.
gl_ES: O rango da mostra só ten unha observación.

en: 
    Equality of means test (assuming %s variances)
gl_ES: 
    Proba de igualdade de medias (supoñendo varianzas %s)

en: unequal
gl_ES: distintas

en: equal
gl_ES: iguais

en:    Difference between sample means = %g - %g = %g
gl_ES:    Diferenza entre as medias das mostras = %g - %g = %g

en:    Null hypothesis: The two population means are the same.
gl_ES:    Hipótese nula:[As dúas medias das poboacións son iguais]

en:    Estimated standard error = %g
gl_ES:    Desvío padrón estimado = %g

en:    Test statistic: t(%d) = %g
gl_ES:    Estatístico de proba: t(%d) = %g

en:    p-value (two-tailed) = %g
gl_ES:    valor p (con dúas colas) = %g

en:    The difference is not statistically significant.
gl_ES:    A diferenza non é estatisticamente significativa.

en: 
    Equality of variances test
gl_ES: 
    Proba de igualdade de varianzas

en:    Ratio of sample variances = %g
gl_ES:    Cociente entre varianzas mostrais = %g

en: The two population variances are equal
gl_ES: As dúas varianzas das poboacións son iguais

en: Mahalanobis distances
gl_ES: Distancias de Mahalanobis

en: Covariance matrix
gl_ES: Matriz de covarianzas

en: Inverse of covariance matrix
gl_ES: Inversa da matriz de covarianzas

en: Mahalanobis distances from the centroid
gl_ES: Distancias de Mahalanobis desde o centroide

en: using the variables:
gl_ES: utilizando as variables:

en: Distances saved as '%s'
gl_ES: As distancias gardáronse como '%s'

en: illegal negative value
gl_ES: valor negativo ilegal

en: Lorenz curve
gl_ES: Curva de Lorenz

en: Warning: there were missing values
gl_ES: Aviso: Había observacións ausentes

en: Sample Gini coefficient
gl_ES: Coeficiente de Gini da mostra

en: Estimate of population value
gl_ES: Estimación do valor na poboación

en: Shapiro-Wilk W
gl_ES: W de Shapiro-Wilk

en: Jarque-Bera test
gl_ES: Proba de Jarque-Bera

en: Lilliefors test
gl_ES: Proba de Lilliefors

en: Test for normality of %s:
gl_ES: Probas de Normalidade de *%s*:

en: The variable '%s' is not discrete
gl_ES: A variable *%s* non é discreta

en: Note: %s = %s%s at all observations
gl_ES: Nota: %s = %s%s en todas as observacións

en: Note: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1
gl_ES: Nota:  Prob(%s = %d | %s = %d) = 1

en: Dropping %s
gl_ES: Prescindindo %s

en: logit: the dependent variable must form a sequence of integers
gl_ES: Logit: A variable dependente debe formar unha secuencia de enteiros

en: '%s' is not a binary variable
gl_ES: *%s* non é unha variable binaria

en: Perfect prediction obtained: no MLE exists
gl_ES: Obtívose unha predición perfecta: non existen MLE

en: Illegal non-positive value of the dependent variable
gl_ES: Incorrecto valor non positivo da variable dependente

en: Invalid value for the maximum of the dependent variable
gl_ES: Valor incorrecto para o máximo da variable dependente

en: This estimator requires panel data
gl_ES: Este estimador necesita dispoñer de datos de panel

en: Fisher's Exact Test
gl_ES: Proba exacta de Fisher

en:   Left:   P-value = %g
gl_ES:   Esquerda: Valor p = %g

en:   Right:  P-value = %g
gl_ES:   Dereita: Valor p = %g

en:   2-Tail: P-value = %g
gl_ES:   Bilateral: Valor p = %g

en: The variable '%s' is not a 0/1 variable.
gl_ES: A variable *%s* non é unha variable 0/1.

en: Durations must be positive
gl_ES: As duracións deben de ser positivas

en: %s: the dependent variable must be count data
gl_ES: %s: A variable dependente debe de conter datos de reconto

en: No. of obs (%d) is less than no. of parameters (%d)
gl_ES: Nº de obs (%d) é menor ca nº de parámetros (%d)

en: HAC standard errors not available
gl_ES: Desvíos padrón HAC

en: Weight variable is all zeros, aborting regression
gl_ES: A variable das ponderacións ten todo ceros, cancelando a regresión

en: Weight variable contains negative values
gl_ES: A variable das ponderacións ten valores negativos

en: Weight variable is not a dummy but contains zeros
gl_ES: A variable das ponderacións non é ficiticia, pero contén ceros

en: Missing value encountered for variable %d, obs %d
gl_ES: Existe un valor ausente para a variable *%d*, obs %d

en: Error sum of squares (%g) is not > 0
gl_ES: A suma de cadrados dos erros (%g) non é > 0

en: ESS
gl_ES: SCE

en: 
    
    ESS is minimized for rho = %g
gl_ES: 
    
    A SCE é mínima para rho = %g

en: 
    Fine-tune rho using the CORC procedure...
gl_ES: 
    Axuste refinado de rho usando a subrutina CORC...

en: 
    Performing iterative calculation of rho...
gl_ES: 
    Realizando o cálculo iterativo de rho...

en:                  ITER       RHO        ESS
gl_ES:                ITERACIÓN    RHO       SCE

en: Prais-Winsten: invalid rho value %g (explosive error)
gl_ES: Prais-Winsten: Valor de rho incorrecto %g (perturbación explosiva)

en: %s: rho = %g, error is unbounded
gl_ES: %s: rho = %g, a perturbación non ten límites

en: Pesaran-Taylor test for heteroskedasticity
gl_ES: Proba de heterocedasticidade de Pesaran-Taylor

en: Breusch-Pagan test for heteroskedasticity
gl_ES: Proba de heterocedasticidade de Breusch-Pagan

en: with Koenker robust variance estimator
gl_ES: con estimador robusto da varianza de Koenker

en: White's test for heteroskedasticity
gl_ES: Proba de heterocedasticidade de White

en: Generalized Cochrane-Orcutt estimation
gl_ES: Estimación xeneralizada de Cochrane-Orcutt

en: ITER             ESS           % CHANGE
gl_ES: ITERAC.          SCE          % CAMBIO

en: Test for ARCH of order
gl_ES: Proba de ARCH de orde

en: Test for ARCH of order %d
gl_ES: Proba de Heterocedasticidade Condicional Autorregresiva (ARCH) de orde %d

en: Invalid lag order for arch (%d)
gl_ES: Nivel de retardo incorrecto para ARCH (%d)

en: X-13ARIMA can't handle more than %d observations.
    Please select a smaller sample.
gl_ES: O ARIMA-X-13 non pode manexar máis de %d observacións
    Escolle unha mostra máis pequena.

en: error evaluating 'if'
gl_ES: Fallo ao avaliar 'if'

en: indeterminate condition for 'if'
gl_ES: Condición indeterminada para 'if'

en: Unmatched "%s"
gl_ES: "%s" non cadra

en: predicted values
gl_ES: predicións

en: prediction
gl_ES: Predición

en: Specification includes time dummies: cannot forecast out of sample
gl_ES: A especificación inclúe ficticias temporais: non pode facerse a predición fóra da mostra

en: No out-of-sample observations are available
gl_ES: Non se dispón de observacións fóra da mostra

en: The --out-of-sample option is only supported in the time dimension
gl_ES: A opción --out-of sample só se admite na dimensión temporal

en: Replaced series %s (ID %d)
gl_ES: Serie *%s* substituída (ID %d)

en: Generated series %s (ID %d)
gl_ES: Serie *%s* xerada (ID %d)

en: Estimated outcome probabilities
gl_ES: Probabilidades resultantes estimadas

en: Forecast plot not implemented for panel data
gl_ES: Gráfica de predición non preparada para datos de panel

en: complex operands are not supported
gl_ES: Non se admiten operandos complexos

en: complex arguments are not supported
gl_ES: Non se admiten argumentos complexos

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d)
gl_ES: O nº de argumentos (%d) non cadra co nº de parámetros
    para a función %s (%d)

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d to %d)
gl_ES: O nº de argumentos (%d) non cadra co nº de parámetros
    para a función %s (%d ata %d)

en: arg %d is missing or of invalid type
gl_ES: O argumento %d está ausente ou é dun tipo non válido

en: MPI is not supported in this gretl build
gl_ES: Esta compilación de GRETL non admite MPI

en: got invalid field '%s'
gl_ES: Obtívose un campo *%s* incorrecto

en: %s: series usage is valid only in direct assignment
gl_ES: %s: O uso de series é válido só na asignación directa

en: Sorry, can't do this with a sub-sampled dataset
gl_ES: Non pode facerse isto cunha submostra dun conxunto de datos

en: Matrix is not symmetric
gl_ES: A matriz non é simétrica

en: Index value %d is out of bounds
gl_ES: O valor %d do índice está fóra dos límites

en: Variable number %d is out of bounds
gl_ES: A variable nº %d está fóra dos límites

en: Wrong type of operand for unary '&'
gl_ES: Tipo de operando incorrecto para o operador dun solo parámetro '&'

en: The first argument must be a named series in the current dataset
gl_ES: O primeiro argumento debe ser unha serie indicada na base de datos

en: Error message from %s():
     %s
gl_ES: Mensaxe de fallo de %s():
     %s

en: Warning: assertion '%s' failed
gl_ES: Aviso: Afirmación *%s* errada

en: Assertion '%s' failed
gl_ES: Afirmación *%s* errada

en: comma(s) found in atof() input
gl_ES: Atopada(s) coma(s) na entrada de atof()

en: Invalid observation specifier "%s"
gl_ES: Indicador "%s" de observación incorrecto

en: The constant cannot be lagged
gl_ES: A constante non pode retardarse

en: This function requires time-series data
gl_ES: Esta función require datos de series temporais

en: Matrix specification is not coherent
gl_ES: A especificación da matriz non é coherente

en: The function %s does not return any value
gl_ES: A función %s non devolve ningún valor

en: "catch" should not be used on calls to user-defined functions
gl_ES: "catch" non debe usarse para invocar funcións definidas polo usuario

en: R functions cannot be called via this gretl build
gl_ES: As funcións de R non poden invocarse con esta compilación de GRETL

en: Expected %s but got %s
gl_ES: Agardábase %s pero obtívose %s

en: Specified type %s does not match array type %s
gl_ES: O tipo %s especificado non cadra co tipo de arranxo %s

en: '%s' : not implemented for this type
gl_ES: '%s' : Non está preparado para este tipo

en: Invalid list element
gl_ES: Elemento de lista incorrecto

en: The operator '%s' is not valid in this context
gl_ES: O operador '%s' é incorrecto neste contexto

en: non-existent date
gl_ES: Data non existente

en: Bandwidth must be non-negative
gl_ES: O largo de banda debe de ser non negativo

en: %s: requires an even number of arguments
gl_ES: %s: require un número par de argumentos

en: %s: function not found
gl_ES: %s: A función non se atopa

en: array: no type was specified
gl_ES: Arranxo: Non se especificou ningún tipo

en: indeterminate condition for '?' operator
gl_ES: Condición indeterminada para o operador '?'

en: '%s': invalid argument for %s()
gl_ES: '%s': Argumento incorrecto para %s()

en: The result for %s is not well defined
gl_ES: O resultado para *%s* non está ben definido

en: %s: insufficient arguments
gl_ES: %s: Non se determinaron suficientes argumentos

en: %s: invalid argument type %s
gl_ES: %s: Tipo de argumento incorrecto %s

en: %s: argument %d: invalid type %s
gl_ES: %s: Argumento %d: o tipo %s é incorrecto

en: %s: operand should be %s
gl_ES: %s: O operando debe de ser %s

en: %s: operand %d should be %s
gl_ES: %s: O operando %d debe de ser %s

en: %s: argument should be %s
gl_ES: %s: O argumento debe de ser %s

en: %s: argument %d should be %s
gl_ES: %s: O argumento %d debe de ser %s

en: , is %s
gl_ES: , é %s

en: '%s': name is too long (max %d characters)
gl_ES: '%s': O nome é demasiado longo (máx. %d caracteres)

en: The variable %s is of type %s, not acceptable in context
gl_ES: A variable *%s* é de tipo %s, non aceptable neste contexto

en: A variable of type %s is not acceptable in context
gl_ES: Neste contexto non é aceptable unha variable de tipo %s

en: Incompatible types in assignment: %s %s %s
gl_ES: Tipos incompatibles na asignación: %s %s %s

en: '%s' : not implemented for matrices
gl_ES: '%s' : Non está preparado para matrices

en: '%s' : not implemented for lists
gl_ES: '%s' : Non está preparado para listas

en: '%s' : not implemented for strings
gl_ES: '%s' : Non está preparado para cadeas de caracteres

en: '%s' : not implemented for arrays
gl_ES: '%s' : Non está preparado para arranxos

en: '%s' : only defined for matrices
gl_ES: '%s' : Só está definido para matrices

en: Invalid left-hand side expression
gl_ES: A expresión do lado esquerdo é incorrecta

en: Bare declarations are not allowed here
gl_ES: Aquí non están permitidas declaracións xenéricas

en: This function requires time-series or panel data
gl_ES: Esta función require dispoñer de series de tempo ou datos de panel

en: Input must be a monthly or quarterly time series
gl_ES: A serie introducida debe de ser mensual ou trimestral

en: TRAMO can't handle more than 600 observations.
    Please select a smaller sample.
gl_ES: TRAMO non pode manexar máis de 600 observacións.
    Escolle unha mostra máis pequena.

en: Error in Baxter-King frequencies
gl_ES: Fallo nas frecuencias de Baxter-King

en: Insufficient observations
gl_ES: Observacións insuficientes

en: Butterworth: infeasible lambda value
gl_ES: Butterworth: Valor inviable de lambda

en: Monday
gl_ES: Luns

en: Tuesday
gl_ES: Martes

en: Wednesday
gl_ES: Mércores

en: Thursday
gl_ES: Xoves

en: Friday
gl_ES: Venres

en: Saturday
gl_ES: Sábado

en: Sunday
gl_ES: Domingo

en: centered periodic dummy
gl_ES: Variable ficticia estacional centrada

en: uncentered periodic dummy
gl_ES: Variable ficticia estacional non centrada

en: = 1 if quarter = %d, 0 otherwise
gl_ES: = 1 se o trimestre é = %d, 0 noutro caso

en: = 1 if month = %d, 0 otherwise
gl_ES: = 1 se o mes é = %d, 0 noutro caso

en: = 1 if day = %s, 0 otherwise
gl_ES: = 1 se o día é = %s, 0 noutro caso

en: %s = 1 if period is %d, 0 otherwise
gl_ES: %s = 1 se o período é %d, 0 noutro caso

en: warning: requested %gMb of storage
gl_ES: Aviso: Requírense %gMb para a almacenaxe

en: %s = 1 if %s is %d, 0 otherwise
gl_ES: %s = 1 si %s é %d, 0 noutro caso

en: period
gl_ES: Período

en: unit
gl_ES: unidade

en: 'genr unit' can be used only with panel data
gl_ES: Só podes utilizar 'genr unit' con datos de panel

en: cross-sectional unit index
gl_ES: índice de unidades de sección cruzada

en: data index variable
gl_ES: variable índice de datos

en: day of week (1 = Monday)
gl_ES: día da semana (1 = luns)

en: standardized residual from model %d
gl_ES: erros estandarizados do modelo %d

en: residual from model %d
gl_ES: erros do modelo %d

en: fitted value from model %d
gl_ES: valores estimados co modelo %d

en: squared standardized residual from model %d
gl_ES: erros estandarizados ao cadrado do modelo %d

en: squared residual from model %d
gl_ES: erros ao cadrado do modelo %d

en: fitted variance from model %d
gl_ES: varianza estimada do modelo %d

en: individual effects from model %d
gl_ES: Efectos individuais do modelo %d

en: per-unit constants from model %d
gl_ES: constantes do modelo %d por unidade

en: Invalid declaration: maybe you need the "clear" command?
gl_ES: Expresión incorrecta: é posible que necesites utilizar a instrución "clear"?

en: Invalid declaration
gl_ES: Expresión incorrecta

en: Weighted stats: data list has %d members but weight list has %d
gl_ES: Estats ponderados: A lista de datos ten %d elementos, pero a lista de ponderacións ten %d

en: List has %d members, but length of vector b is %d
gl_ES: A lista ten %d membros, pero a lonxitude do vector b é %d

en: theta must be a 2-vector
gl_ES: Theta debe ser un vector-2

en: theta must be a 3-vector
gl_ES: Theta debe ser un vector-3

en: beta: parameters must be positive
gl_ES: Beta: Os parámetros deben ser positivos

en: Failed to calculate MIDAS weights: %s
gl_ES: Fallo ao calcular as ponderacións de MIDAS: %s

en: Failed to calculate MIDAS gradient: %s
gl_ES: Fallo ao calcular o gradiente de MIDAS: %s

en: Invalid MIDAS term index
gl_ES: Índice de termos MIDAS incorrecto

en: Not a valid midasreg bundle
gl_ES: Feixe (bundle) midasreg que non é válido

en: The constructed series names would collide with those of existing objects
gl_ES: Os nomes das series xeradas poderían chocar cos dos obxectos xa existentes

en: model-related
gl_ES: relativo ao modelo

en: none
gl_ES: Non

en: other
gl_ES: Outro

en: Invalid observation %s
gl_ES: Observación *%s* incorrecta

en: Invalid number of draws %d
gl_ES: Número de extraccións %d incorrecto

en: obsolete function isnull(): please use !exists() instead
gl_ES: Función isnull() anticuada: utiliza !exists() no seu lugar

en: deprecated alias 'fft2': please call fft()
gl_ES: Alias 'fft2' obsoleto: por favor, invoca a fft()

en: %s: no such object
gl_ES: %s: Non existe ese obxecto

en: The symbol '%s' is undefined
gl_ES: Non está definido o símbolo '%s'

en: '%s': no argument was given
gl_ES: '%s': Non se proporcionou ningún argumento

en: The symbol '%c' is not valid in this context
gl_ES: O símbolo '%c' é incorrecto neste contexto

en: (for logical AND, use '&&')
gl_ES: (para a Y lóxica, usar '&&')

en: (for logical OR, use '||')
gl_ES: (para a O lóxica, usar '||')

en: Incomplete expression
gl_ES: Expresión incompleta

en: The symbol '%s' is not valid in this context
gl_ES: O símbolo '%s' é incorrecto neste contexto

en: Unmatched '%c'
gl_ES: '%c' non cadra

en: Empty observation []
gl_ES: Observación baldeira []

en: Unexpected byte 0x%x
gl_ES: Byte inesperado 0x%x

en: If you meant to test for equality, please use '=='
gl_ES: Se pretendes probar igualdade, utiliza '=='

en: Invalid character '%c'
gl_ES: Carácter incorrecto '%c'

en: Replaced scalar %s
gl_ES: Substituíuse o escalar *%s*

en: Generated scalar %s
gl_ES: Xerouse o escalar *%s*

en: Modified series %s (ID %d)
gl_ES: Modificouse a serie *%s* (ID %d)

en: Modified matrix %s
gl_ES: Modificouse a matriz *%s*

en: Replaced matrix %s
gl_ES: Substituíuse a matriz *%s*

en: Generated matrix %s
gl_ES: Xerouse a matriz *%s*

en: Modified list %s
gl_ES: Modificouse a lista *%s*

en: Replaced list %s
gl_ES: Substituíuse a lista *%s*

en: Generated list %s
gl_ES: Xerouse a lista *%s*

en: Modified string %s
gl_ES: Modificouse a cadea *%s*

en: Replaced string %s
gl_ES: Substituíuse a cadea *%s*

en: Generated string %s
gl_ES: Xerouse a cadea de caracteres *%s*

en: '%s' is a reserved word
gl_ES: '%s' é unha palabra reservada

en: Periodic dummy variables generated.
gl_ES: Xeráronse variables ficticias estacionais.

en: Centered periodic dummy variables generated.
gl_ES: Xeráronse variables ficticias estacionais centradas.

en: Panel dummy variables generated.
gl_ES: Xeráronse variables ficticias de panel.

en: The MPI library is not loaded
gl_ES: A biblioteca MPI non se cargou

en: Expected '%c' but found '%c'
gl_ES: Agardábase '%c' pero atopouse '%c'

en: Expected '%c' but formula ended
gl_ES: Agardábase '%c' pero finalizou a fórmula

en: Expected '%c' but found '%s'
gl_ES: Agardábase '%c' pero atopouse '%s'

en: too many arguments
gl_ES: exceso de argumentos

en: Expected ',' or ')'
gl_ES: Agardábase ',' ou ')'

en: Unknown variable '%s'
gl_ES: Variable *%s* descoñecida

en: Orthogonality conditions must come before the weights matrix
gl_ES: As condicións de ortogonalidade deben de preceder á matriz de ponderacións

en: Weights must come after orthogonality conditions
gl_ES: As ponderacións deben de ir tras das condicións de ortogonalidade

en: Weights are already defined
gl_ES: As ponderacións xa están definidas

en: Weight matrix is of wrong size: should be %d x %d
gl_ES: A matriz de ponderacións é de tamaño incorrecto pois debe de ser %d x %d

en: No orthogonality conditions have been specified
gl_ES: Non se especificaron condicións de ortogonalidade

en: Orthogonality conditions - descriptive statistics
gl_ES: Condicións de ortogonalidade - estatísticos descritivos

en: std. dev
gl_ES: Desv. padrón

en: You must supply three variables, the last of which is discrete
gl_ES: Debes de indicar tres variables, a última delas debe de ser discreta

en: incompatible output specification
gl_ES: Especificación da saída de resultados incompatible

en: %s versus %s (with least squares fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste de mínimos-cadrados)

en: %s versus %s (with inverse fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste inverso)

en: %s versus %s (with quadratic fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste cadrado)

en: %s versus %s (with cubic fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste cúbico)

en: Actual and fitted %s
gl_ES: *%s* observada e estimada

en: Actual and fitted %s versus %s
gl_ES: *%s* (observada e estimada) fronte a *%s*

en: %s versus %s (with loess fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste LOESS)

en: loess fit, d = %d, q = %g
gl_ES: axuste Loess, d = %d, q = %g

en: time series by group
gl_ES: Series temporais por grupos

en: right
gl_ES: dereita

en: left
gl_ES: esquerda

en: actual
gl_ES: Observada

en: fitted
gl_ES: Estimada

en: actual = predicted
gl_ES: observada = predita

en: '%s' is a constant
gl_ES: *%s* é unha constante

en: Test statistic for normality
gl_ES: Estatístico de proba para Normalidade

en: Test statistic for gamma
gl_ES: Estatístico de proba para Gamma

en: Density
gl_ES: Densidade

en: Relative frequency
gl_ES: Frecuencia relativa

en: relative frequency
gl_ES: Frecuencia relativa

en: Correlation matrix
gl_ES: Matriz de correlacións

en: %g percent interval
gl_ES: Intervalo ao %g por cento

en: forecast
gl_ES: Predición

en: %g%% interval for mean
gl_ES: Intervalo de %g%% para a media

en: Coefficient on %s
gl_ES: Coeficiente de %s

en: Quantile estimates with %g%% band
gl_ES: Estimacións de cuantil con banda %g%%

en: OLS estimate with %g%% band
gl_ES: Estimación MCO con banda %g%%

en: +- sqrt(h(t))
gl_ES: +- raíz(h(t))

en: mean %s
gl_ES: media *%s*

en: Group means
gl_ES: Medias de grupo

en: time
gl_ES: tempo

en: This command needs panel data
gl_ES: Esta instrución necesita datos de panel

en: response of %s to a shock in %s, with bootstrap confidence interval
gl_ES: Resposta de *%s* a un impacto en *%s*, con intervalo de confianza bootstrap

en: response of %s to a shock in %s
gl_ES: Resposta de *%s* a un impacto en *%s*

en: %g percent confidence band
gl_ES: Banda de confianza do %g por cento

en: point estimate
gl_ES: Estimación por punto

en: %g and %g quantiles
gl_ES: Cuantís %g e %g

en: forecast variance decomposition for %s
gl_ES: Descomposición da varianza da predición para *%s*

en: VAR residuals
gl_ES: Erros do VAR

en: System residuals
gl_ES: Erros do sistema

en: EC terms
gl_ES: Termos de CE

en: EC term
gl_ES: Termo de CE

en: VAR inverse roots in relation to the unit circle
gl_ES: Raíces inversas do VAR en relación ao círculo unitario

en: %g%% confidence ellipse and %g%% marginal intervals
gl_ES: Elipse de confianza (%g%%) e intervalos marxinais de confianza (%g%%)

en: Residual ACF
gl_ES: FAC dos erros

en: ACF for
gl_ES: FAC de

en: 95% interval
gl_ES: Intervalo ao 95%

en: Residual PACF
gl_ES: FACP dos erros

en: PACF for
gl_ES: FACP de

en: radians
gl_ES: Radians

en: degrees
gl_ES: Graos

en: scaled frequency
gl_ES: Frecuencia escalada

en: Residual spectrum
gl_ES: Espectro dos erros

en: Spectrum of %s
gl_ES: Espectro de *%s*

en: Bartlett window, length %d
gl_ES: Xanela de Bartlett, longura %d

en: log scale
gl_ES: Escala logarítmica

en: Sample periodogram vs ARMA Spectrum
gl_ES: Periodograma da mostra vs Espectro ARMA

en: spectrum
gl_ES: Espectro

en: periodogram
gl_ES: Periodograma

en: Q-Q plot
gl_ES: Gráfica Q-Q

en: Q-Q plot for %s
gl_ES: Gráfica Q-Q de *%s*

en: Normal quantiles
gl_ES: Cuantís da Normal

en: adjusted %s
gl_ES: %s corrixido

en: with least squares fit
gl_ES: con axuste de mínimos-cadrados

en: Couldn't open %s
gl_ES: Non se puido abrir *%s*

en: original data
gl_ES: Datos orixinais

en: final series
gl_ES: Serie final

en: Array of %s, length %d
gl_ES: Arranxo de %s, longura %d

en: Failed to compute numerical Hessian
gl_ES: Fallo ao calcular a Hessiana mediante método numérico

en: 
    
    *** User-specified starting values:
gl_ES: 
    
    *** Valores iniciais especificados polo usuario:

en: BFGS: initial value of objective function is not finite
gl_ES: BFGS: O valor inicial da función obxectivo non é finito

en: Reached the maximum iterations (%d)
gl_ES: Acadouse o número máximo de iteracións (%d)

en: Norm of gradient %g exceeds maximum of %g
gl_ES: A Norma do gradiente %g excede o máximo de %g

en: norm of gradient = %g
gl_ES: Norma do gradiente = %g

en: Function evaluations: %d
gl_ES: Avaliacións da función: %d

en: Evaluations of gradient: %d
gl_ES: Avaliacións do gradiente: %d

en: fdjac: got %d non-finite value(s) on input
gl_ES: fdjac: Recibiuse %d valor(es) non finito(s) na entrada

en: Gradient within tolerance (%g)
gl_ES: Gradiente dentro da tolerancia (%g)

en: Successive criterion values within tolerance (%g)
gl_ES: Valores sucesivos do criterio dentro da tolerancia (%g)

en: Warning: couldn't improve criterion (gradient = %g)
gl_ES: Aviso: Non puido mellorarse o criterio (gradiente = %g)

en: Warning: couldn't improve criterion
gl_ES: Aviso: Non puido mellorarse o criterio

en: Initial value of objective function is not finite
gl_ES: O valor inicial da función obxectivo non é finito

en: 
    Simulated annealing: initial function value = %.8g
gl_ES: 
    Recocemento simulado: Valor inicial da función = %.8g

en: No improvement found in %d iterations
gl_ES: Non se atopou unha mellora despois de %d iteracións

en: *** warning: surface seems to be flat
gl_ES: *** Aviso: A superficie semella ser plana

en: 
    Outer iteration %d: function value = %#g
gl_ES: 
    Iteración externa %d: Valor da función = %#g

en: Outer iteration %d (reset)
gl_ES: Iteración %d externa (reiniciar)

en:  inner iter %3d: function value %#g
gl_ES: Iteración interna %3d: Valor da función %#g

en: Found optimum %#g after %d function calls, %d resets
gl_ES: Óptimo %#g atopado despois de %d invocacións á función, %d reinicios

en: no such item
gl_ES: Non existe ese elemento

en: bundle union: the right-hand operand cannot be a kalman bundle
gl_ES: Unión de feixes: O operando do lado dereito non pode ser un feixe de Kalman

en: %s: should be scalar
gl_ES: %s: Debe ser escalar

en: %s: invalid (missing) value
gl_ES: %s: Valor incorrecto (ausente) value

en: %s: value %g is out of bounds (lower limit %g)
gl_ES: %s: O valor de %g está fóra dos límites (límite inferior %g)

en: %s: value %g is out of bounds (upper limit %g)
gl_ES: %s: O valor de %g está fóra dos límites (límite superior %g)

en: xmlReadMemory failed
gl_ES: Fallou *xmlReadMemory *

en: xmlDocGetRootElement failed
gl_ES: Fallou *xmlDocGetRootElement*

en: %s: no data available
gl_ES: *%s*: sen datos dispoñibles

en: Matrix is singular
gl_ES: A matriz é singular

en: Matrix is not Hermitian
gl_ES: A matriz non é Hermitiana

en: qrdecomp: the input must have rows >= columns
gl_ES: qrdecomp: A entrada debe cumprir filas >= columnas

en: Unknown data import type
gl_ES: Tipo de importación de datos descoñecido

en: Data error
gl_ES: Erro de datos

en: Exact or near collinearity encountered
gl_ES: Atopouse multicolinearidade perfecta ou próxima

en: Insufficient degrees of freedom for regression
gl_ES: Graos de liberdade insuficientes para facer a regresión

en: Dependent variable is all zeros, aborting regression
gl_ES: A variable dependente ten todo ceros, cancelando a regresión

en: Total sum of squares was not positive
gl_ES: A suma de cadrados total non era positiva

en: Sum of squared residuals negative!
gl_ES: Suma de cadrados dos erros negativa!

en: Sorry, command not available for this estimator
gl_ES: Instrución non dispoñible para este estimador

en: Unspecified error -- FIXME
gl_ES: Fallo non especificado -- FÍXAME

en: This command won't work with the current periodicity
gl_ES: Esta orde non funciona coa periodicidade actual

en: Error attempting to open file
gl_ES: Fallo ao tentar abrir un ficheiro

en: No formula supplied in genr
gl_ES: Non se indicou fórmula en genr

en: Unknown variable name in command
gl_ES: Nome de variable descoñecido en instrución

en: Command has insufficient arguments
gl_ES: A instrución non ten suficientes argumentos

en: This command is implemented only for OLS models
gl_ES: Esta instrución está preparada só para modelos MCO

en: Invalid argument
gl_ES: Argumento incorrecto

en: Syntax error
gl_ES: Fallo de sintaxe

en: No independent variables left after omissions
gl_ES: Non quedan variables independentes logo das omisións

en: No independent variables were omitted
gl_ES: Non se omitiu ningunha variable independente

en: No new independent variables were added
gl_ES: Non se engadiron novas variables independentes

en: One or more "added" vars were already present
gl_ES: Unha ou máis variables "engadidas" xa estaban presentes

en: Error generating logarithms
gl_ES: Fallo xerando os logaritmos

en: Error generating squares
gl_ES: Fallo xerando os cadrados

en: Error generating lagged variables
gl_ES: Fallo xerando variables retardadas

en: Attempting to take square root of negative number
gl_ES: Tentando tomar a raíz cadrada dun número negativo

en: Excessive exponent in genr formula
gl_ES: Expoñente desmesurado na fórmula 'genr'

en: Need valid starting and ending observations
gl_ES: Precísanse observacións inicial e final correctas

en: You must include a constant in this sort of model
gl_ES: Debes de incluír unha constante neste tipo de modelo

en: The statistic you requested is not available
gl_ES: O estatístico solicitado non está dispoñible

en: Missing sub-sample information; can't merge data
gl_ES: Información ausente de submostra; non poden xuntarse os datos

en: The convergence criterion was not met
gl_ES: Non se acadou o criterio de converxencia

en: The operation was canceled
gl_ES: Cancelouse a operación

en: Missing values encountered
gl_ES: Atopáronse valores ausentes

en: Not a Number in calculation
gl_ES: Ningún número no cálculo

en: Matrices not conformable for operation
gl_ES: As matrices non teñen a estrutura axeitada para facer a operación

en: Data types not conformable for operation
gl_ES: Os tipos de datos non teñen a estrutura axeitada para facer a operación

en: Incompatible options
gl_ES: Opcións incompatibles

en: The restrictions do not identify the parameters
gl_ES: As restricións non permiten identificar os parámetros

en: External command failed
gl_ES: Fallou unha instrución externa

en: Maximum length of command line (65536 bytes) exceeded
gl_ES: Excedeuse a longura máxima da liña de instrucións (65536 bytes)

en: No dataset is in place
gl_ES: Non hai ningún conxunto de datos no seu lugar

en: Matrix is not positive definite
gl_ES: Non é unha matriz definida positiva

en: Failed to calculate Jacobian
gl_ES: Fallo ao calcular o Jacobiano

en: Insufficient observations for this operation
gl_ES: Observacións insuficientes para a operación

en: You cannot define a function within a function
gl_ES: Non podes definir unha función sen unha función

en: Error executing function
gl_ES: Fallo ao executar unha función

en: Execution aborted by request
gl_ES: Cancelouse a execución a petición do usuario

en: 'catch' cannot be used in this context
gl_ES: A instrución 'catch' non pode usarse neste contexto

en: complex arguments/operands not supported
gl_ES: Non se admiten argumentos/operandos complexos

en: mixed complex/real arguments not supported
gl_ES: Non se admite mesturar argumentos complexos/reais

en: Dependencies not met
gl_ES: Non se cumpren as dependencias

en: gradient is not close to zero
gl_ES: O gradiente non é próximo a cero

en: generated missing values
gl_ES: Xeráronse valores ausentes

en: generated non-finite values
gl_ES: Xeráronse valores non finitos

en: In regard to function
gl_ES: No que atinxe á función

en: package
gl_ES: Paquete

en: Warning
gl_ES: Aviso

en: MPI is already initialized
gl_ES: MPI xa se iniciou

en: %s: unknown language
gl_ES: %s: Idioma descoñecido

en: %s exited with status %d
gl_ES: %s rematou co estado %d

en: Got no output
gl_ES: Non se acadou un resultado

en: line could not be converted to UTF-8
gl_ES: A liña non se pode converter a UTF-8

en: '%s': no such list
gl_ES: '%s': Non existe esa listaxe

en: Can't find the R shared library
gl_ES: Non pode atoparse a biblioteca compartida de R

en: Can't determine R_HOME
gl_ES: Non se pode determinar R_HOME

en: Only strings arrays are accepted as R-function arguments
gl_ES: Só se aceptan arranxos de cadeas de texto como argumentos das funcións de R

en: %s: not handled
gl_ES: %s: Non tratado

en: %s: not handled as R-function argument
gl_ES: %s: Non tratado como argumento de función de R

en: %s: invalid matrix dimensions, %d x %d
gl_ES: %s: Dimensións incorrectas de matriz, %d x %d

en: %s: invalid array length %d
gl_ES: %s: Largo %d incorrecto de arranxo

en: %s: not generic vector, can't make into bundle
gl_ES: %s: Vector non xenérico, non se pode facer feixe

en: %s: R list has no tags, can't make into bundle
gl_ES: %s: A lista R non ten etiquetas, non se pode facer feixe

en: %s: got 'matrix' result, but not numeric
gl_ES: %s: Obtívose un resultado 'matricial', mais non numérico

en: %s: a block is already started
gl_ES: %s: Xa está iniciado un bloque

en: %s: no block is in progress
gl_ES: %s: Non hai ningún bloque en execución

en: Wrote '%s'
gl_ES: Escribiuse '%s'

en: Couldn't find function %s
gl_ES: Non puido atoparse a función *%s*

en: Missing function return type
gl_ES: Tipo de resultado de función ausente

en: Expected a function return type, found '%s'
gl_ES: Agardábase un tipo de resultado de función, atopouse '%s'

en: %s: invalid return type for function
gl_ES: %s: Tipo de resultado incorrecto para a función

en: function %s: invalid parameter type '%s'
gl_ES: Función %s: tipo '%s' incorrecto de parámetro

en: Old-style function definitions no longer supported
gl_ES: Non se admiten máis as definicións de funcións en formato anticuado

en: Duplicated function name '%s'
gl_ES: Nome '%s' duplicado de función

en: PDF doc should be called %s.pdf
gl_ES: O documento PDF debe chamarse %s.pdf

en: Invalid R-depends line
gl_ES: Liña incorrecta de dependencia de R

en: Some required information was missing
gl_ES: Falta alguna información requirida

en: Output must have extension ".gfn"
gl_ES: A saída debe ter a extensión ".gfn"

en: Found spec file '%s'
gl_ES: Atopouse o ficheiro '%s' de especificación

en: no specification of public functions was found
gl_ES: Non se atoparon máis ficheiros de función

en: number of public interfaces = %d
gl_ES: Número de interfaces públicas = %d

en: : *** not found
gl_ES: : *** Non atopado

en: '%s': no such function
gl_ES: '%s': Non existe esa función

en: %s: validated against DTD OK
gl_ES: %s: Validouse ben con respecto a DTD

en: No functions are available for packaging at present.
gl_ES: Neste intre non está cargada ningunha
    función que poda empaquetarse.

en: string value is missing
gl_ES: O valor de cadea está ausente

en: '%s': package contains duplicated function names
gl_ES: '%s': O paquete contén nomes de funcións duplicados

en: Warning: R_functions could not be enabled
gl_ES: Aviso: As funcións R non poden habilitarse

en: '%s' is the name of a built-in function
gl_ES: '%s' é o nome dunha función interna

en: The function %s is already defined by package '%s'
gl_ES: A función *%s* xa está definida polo paquete *%s*

en: Package loading error:
    %s %s defines a function %s(), which conflicts with a built-in
    function in gretl %s. Please check for an updated version of %s.
gl_ES: Fallo na carga de paquetes:
    %s %s define unha función %s(), que está en conflito cunha función
    interna de GRETL %s. Por favor, procura unha versión actualizada de %s.

en: %s: dependency %s was not found
gl_ES: %s: Non se atopou a dependencia *%s*

en: Provider package %s is not loaded
gl_ES: O paquete provedor %s non se cargou

en: Time-series data
gl_ES: Datos de series temporais

en: Quarterly or monthly data
gl_ES: Datos trimestrais ou mensuais

en: Panel data
gl_ES: Datos de panel

en: some sort of dataset
gl_ES: Algún tipo de conxunto de datos

en: 
    Broken package! Basic information is missing
gl_ES: 
    Paquete roto! A información básica perdeuse

en: Broken package! Basic information is missing
gl_ES: Paquete roto! A información básica perdeuse

en: Couldn't find sample script for '%s'
gl_ES: Non puido atoparse o guión de mostra para *%s*

en: No description available
gl_ES: Non se dispón dunha descrición

en: Function names must start with a letter
gl_ES: Os nomes de funcións deben de comezar cunha letra

en: '%s' is the name of a variable
gl_ES: '%s' é o nome dunha variable

en: %s: function is in use
gl_ES: %s: A función está usándose

en: %s: function belongs to package
gl_ES: %s: A función pertence ao paquete

en: Deleted function '%s'
gl_ES: Función '%s' eliminada

en: %s: parameters of type %s cannot have a default value of NA
gl_ES: %s: Os parámetros de tipo *%s* non poden ter NA como valor por defecto

en: %s: default value out of bounds
gl_ES: %s: O valor predeterminado está fóra dos límites

en: 'null' is not a valid default for scalars
gl_ES: 'Null' non é un valor predeterminado válido para escalares

en: %s: found %d values but %d value-labels
gl_ES: %s: Atopáronse %d valores pero %d etiquetas de valor

en: Expected a type identifier
gl_ES: Agardábase un identificador de tipo

en: Unrecognized data type '%s'
gl_ES: Tipo de datos '%s' non recoñecido

en: %s: invalid parameter type
gl_ES: %s: Tipo de parámetro incorrecto

en: parameter %d: name is missing
gl_ES: Parámetro %d: falta o nome

en: '%s': error scanning default value
gl_ES: '%s': Fallo ao escanear o valor predeterminado

en: %s: duplicated parameter name '%s'
gl_ES: %s: O nome do parámetro '%s' está duplicado

en: Identifier exceeds the maximum of 31 characters
gl_ES: O nome do identificador excede o máximo de 31 caracteres

en: A function definition must have a return type and name
gl_ES: A definición dunha función debe ter un nome e un tipo de volta

en: %s: "quit" cannot be used in a function
gl_ES: %s: "quit" non pode utilizarse nunha función

en: %s: empty function
gl_ES: %s: Función baldeira

en: %s: unbalanced if/else/endif
gl_ES: %s: Os if/else/endif non cadran

en: %s: expected an integer but found %g
gl_ES: %s: Agardábase un enteiro pero atopouse %g

en: %s: argument value %g is out of bounds
gl_ES: %s: O valor do argumento %g está fóra dos límites

en: Duplicated pointer argument: not allowed
gl_ES: Argumento de punteiro duplicado: non está permitido

en: %s() tries to pass const argument %s to %s() in pointer form with no
    const guarantee
gl_ES: %s() trata de pasar o argumento const %s a %s() en formato de punteiro
    sen garantizar a const

en: This function needs gretl version %s
gl_ES: Esta función require a versión *%s* de GRETL

en: This function needs a dataset in place
gl_ES: Esta función necesita un conxunto de datos no seu lugar

en: This function needs time-series data
gl_ES: Esta función require datos de series temporais

en: This function needs panel data
gl_ES: Esta función require datos de panel

en: This function needs quarterly or monthly data
gl_ES: Esta función require datos trimestrais ou mensuais.

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s, got %s)
gl_ES: A función *%s* non proporciona o valor de volta especificado
    (agardábase %s, obtívose %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s)
gl_ES: A función *%s* non proporciona o valor de volta especificado
    (agardábase %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
gl_ES: A función %s non deu o valor especificado

en: Incorrect use of 'outfile' in function
gl_ES: Uso incorrecto de 'outfile' na función

en: %s: argument %d is of the wrong type (is %s, should be %s)
gl_ES: %s: O argumento %d é de tipo incorrecto (é %s, debe de ser %s)

en: %s, argument %d: value %g is out of bounds
gl_ES: %s, argumento %d: O valor %g está fóra dos límites

en: %s: not enough arguments
gl_ES: %s: Non se indican suficientes argumentos

en: *** error within loop in function %s
    > %s
gl_ES: *** Fallo dentro dun bucle na función %s
    > %s

en: *** error within loop in function %s
gl_ES: *** Fallo dentro dun bucle na función %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
gl_ES: *** Fallo na función %s, liña %d
    > %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
gl_ES: *** Fallo na función %s, liña %d
    > %s

en:  called by function %s
gl_ES: Invocado pola función *%s*

en: %s: non-null return value '%s' is not valid
gl_ES: %s: O valor non nulo *%s* de retorno non é válido

en: %s, line %d: non-null return value '%s' is not valid
gl_ES: %s, liña %d: O valor devolto '%s' non nulo non é correcto

en: %s: return value is missing
gl_ES: %s: Falta o valor de volta

en: %s, line %d: return value is missing
gl_ES: %s, liña %d: Falta o valor de volta

en: return: can only be used in a function
gl_ES: Return: Só pode usarse nunha función

en: "%s" is not defined.
gl_ES: "%s" non está definida.

en: Couldn't delete %s
gl_ES: Non se puido eliminar *%s*

en: Couldn't find %s
gl_ES: Non se puido atopar *%s*

en: Removed %s
gl_ES: O %s está eliminado

en: Unloaded %s
gl_ES: O %s non está cargado

en: gpbuild: cannot be nested
gl_ES: gpbuild: Non pode aniñarse

en: %s: invalid (multiplot) plot specification
gl_ES: %s: Especificación de gráfica (multiplot) incorrecta

en: Invalid layout specification
gl_ES: Especificación incorrecta de formato

en: Unable to access the file %s.
gl_ES: Non pode accederse ao ficheiro %s.

en: 
    
    For help on a specific function, type: help funname
gl_ES: 
    
    Para axuda sobre unha función específica, teclee:
     help nome_de_función

en:  (e.g. help qrdecomp)
gl_ES:  (p.ex. help qrdecomp)

en: %s: sorry, no help available.
gl_ES: %s: Non se dispón de axuda.

en: 
    Valid gretl commands are:
gl_ES: 
    As instrucións correctas de GRETL son:

en: 
    
    For help on a specific command, type: help cmdname
gl_ES: 
    
    Para axuda sobre unha instrución específica, teclee:
     help nome_de_instrución

en:  (e.g. help smpl)
gl_ES:  (p.ex. help smpl)

en: You can also do 'help functions' for a list of functions
gl_ES: Tamén podes teclear 'help functions' para obter unha lista de funcións

en: "%s" is not a gretl command.
gl_ES: "%s" non é unha instrución de GRETL.

en: _Open data
gl_ES: _Abrir ficheiro de datos

en: annual
gl_ES: anual

en: _File
gl_ES: _Ficheiro

en: %s: locale is not supported on this system
gl_ES: %s: Este idioma local non se permite neste sistema

en: '%s' is not a valid date
gl_ES: '%s' non é unha data correcta

en: '%s' does not match the format '%s'
gl_ES: '%s' non cadra co formato '%s'

en: '%.8g' is not a valid date
gl_ES: '%.8g' non é unha data correcta

en: join filter: indeterminate value on row %d
gl_ES: Filtro join: Valor indeterminado na fila %d

en: %s: invalid secondary outer key value on row %d
gl_ES: %s: Valor incorrecto da chave externa secundaria na fila %d

en: %s: invalid (primary) outer key value on row %d
gl_ES: %s: Valor incorrecto da chave externa (primaria) na fila %d

en: No matching data after filtering
gl_ES: Os datos non coinciden despois do filtrado

en: You need to specify an aggregation method for a 1:n join
gl_ES: É necesario que especifiques un método de agregación para a instrución 'join' de 1 a n

en: join: '%s' not matched
gl_ES: join: '%s' non coincidente

en: join: the observation ranges don't match
gl_ES: join: Os rangos das observacións non cadran

en: join: series missing on the right
gl_ES: join: Series ausentes á dereita

en: The '%c' format is not applicable for data with frequency %d
gl_ES: O formato '%c' non pode aplicarse a datos con frecuencia %d

en: '%s' is a string variable: aggregation type is not applicable
gl_ES: '%s' é unha variable de cadea: o tipo de agregación non pode aplicarse

en: %s: column '%s' was not found
gl_ES: %s: Non se atopou a columna '%s'

en: %s: string key on left but numeric on right
gl_ES: %s: Clave alfabética á esquerda pero numérica á dereita

en: %s: string key on right but numeric on left
gl_ES: %s: Clave alfabética á dereita pero numérica á esquerda

en: checking for '%s'
gl_ES: Comprobando '%s'

en: '%s': not found
gl_ES: '%s': Non se atopou

en:  found %d match(es)
gl_ES: Atopada(s) %d coincidencia(s)

en: No matching data were found
gl_ES: Non se atoparon datos coincidentes

en: join_import_csv: failed in matching varnames
gl_ES: join_import_csv: Fallo ao cadrar os nomes de variables

en: Series length does not match the dataset
gl_ES: O tamaño da serie non cadra co do conxunto de datos

en: Invalid join specification
gl_ES: Especificación incorrecta de unión

en: frequency %d in import data: "spread" will not work
gl_ES: Frequency %d nos datos a importar: espallar (spread) non vai funcionar

en: Outer dataset: read %d columns and %d rows
gl_ES: Conxunto de datos externo: ler %d columnas e %d filas

en: Filter: %d rows were selected
gl_ES: Filtro: Seleccionáronse %d filas

en: Data modified OK
gl_ES: Os datos modificáronse correctamente

en: No changes were made to the dataset
gl_ES: Non se fixeron cambios no conxunto de datos

en: Variable %d was not in the original list
gl_ES: A variable %d non estaba na lista orixinal

en: Can't do this: some vars in original model have been redefined
gl_ES: Non pode facerse isto pois algunhas variables do modelo orixinal foron redefinidas

en: quarterly
gl_ES: trimestral

en: monthly
gl_ES: mensual

en: daily
gl_ES: diaria

en: The argument does not seem to be a MIDAS list
gl_ES: O argumento non semella ser unha lista MIDAS

en: '%s': invalid %s specification
gl_ES: '%s': Especificación %s incorrecta

en: MIDAS list %s, high-frequency lags %d to %d
gl_ES: Lista MIDAS *%s*, retardos de alta frecuencia %d ata %d

en: Test for addition of variables
gl_ES: Proba para engadir variables

en: parameters are zero for the variables
gl_ES: [Os parámetros son cero para as variables]

en: Test for ARCH of order %s
gl_ES: Proba de ARCH de orde %s

en: no ARCH effect is present
gl_ES: [Non existe efecto ARCH]

en: LM test for autocorrelation up to order %s
gl_ES: Proba ML de autocorrelación ata orde %s

en: no autocorrelation
gl_ES: [Non existe autocorrelación]

en: no structural break
gl_ES: [Non existe cambio estrutural]

en: no structural difference
gl_ES: [Non existe diferenza estrutural]

en: CUSUM test for parameter stability
gl_ES: Proba CUSUM de estabilidade dos parámetros

en: no change in parameters
gl_ES: [Ningún cambio nos parámetros]

en: QLR test for structural break
gl_ES: Proba QLR de cambio estrutural

en: Likelihood ratio test for groupwise heteroskedasticity
gl_ES: Proba de razón de verosimilitudes de heterocedasticidade por grupos

en: the units have a common error variance
gl_ES: [As unidades teñen a mesma varianza da perturbación]

en: Non-linearity test (logs)
gl_ES: Proba de non linearidade (logaritmos)

en: relationship is linear
gl_ES: [A relación é linear]

en: Test for normality of residual
gl_ES: Proba de Normalidade das perturbacións

en: error is normally distributed
gl_ES: [A perturbación ten distribución Normal]

en: Test for omission of variables
gl_ES: Proba de omisión de variables

en: specification is adequate
gl_ES: [A especificación é axeitada]

en: Non-linearity test (squares)
gl_ES: Proba de non linearidade (cadrados)

en: heteroskedasticity not present
gl_ES: [Non existe heterocedasticidade]

en: Sargan over-identification test
gl_ES: Proba de sobreidentificación de Sargan

en: all instruments are valid
gl_ES: [Todos os instrumentos son correctos]

en: Hausman test
gl_ES: Proba de Hausman

en: OLS estimates are consistent
gl_ES: [Os estimadores MCO son consistentes]

en: GLS estimates are consistent
gl_ES: [Os estimadores MCX son consistentes]

en: Test for differing group intercepts
gl_ES: Proba de ordenadas na orixe diferentes por grupos

en: The groups have a common intercept
gl_ES: [Os grupos teñen a mesma ordenada na orixe]

en: Breusch-Pagan test
gl_ES: Proba de Breusch-Pagan

en: Variance of the unit-specific error = 0
gl_ES: [Varianza da perturbación específica de unidade = 0]

en: Wald joint test on time dummies
gl_ES: Proba conxunta de Wald sobre variables ficticias temporais

en: No time effects
gl_ES: Efectos non temporais

en: restriction is acceptable
gl_ES: [A restrición é aceptable]

en: Test of independence
gl_ES: Proba de independencia

en: rho = 0
gl_ES: [rho = 0]

en: LR test for rho = 0
gl_ES: Proba RV para rho = 0

en: Joint test on named regressors
gl_ES: Proba conxunta dos regresores (agás a constante)

en: Robust test for differing group intercepts
gl_ES: Proba robusta para diferenciar ordenadas na orixe por grupos

en: Pesaran CD test for cross-sectional dependence
gl_ES: Proba CD de Pesaran para dependencia de sección cruzada

en: No cross-sectional dependence
gl_ES: [Sen dependencia de seccións cruzadas]

en: Wooldridge test for autocorrelation in panel data
gl_ES: Proba de Wooldridge de autocorrelación con datos de panel

en: No first-order autocorrelation (rho = -0.5)
gl_ES: Sen autocorrelación de 1ª orde (rho = -0.5)

en: Distribution free Wald test for heteroskedasticity
gl_ES: Proba de heterocedasticidade de distribución libre de Wald

en: Likelihood ratio test of independence
gl_ES: Proba de razón de verosimilitudes para independencia

en: robust variant
gl_ES: variante robusta

en: No first-order autocorrelation (rho = 0)
gl_ES: Sen autocorrelación de 1ª orde (rho = 0)

en: chi-square(%d) = %g at observation %s
gl_ES: khi-cadrado(%d) = %g na observación %s

en: failed
gl_ES: fallou

en: parameter
gl_ES: Parámetro

en: dfn
gl_ES: Graos de liberdade numerador

en: dfd
gl_ES: Graos de liberdade denominador

en: df
gl_ES: Graos de liberdade

en: %g percent critical value
gl_ES: Valor crítico ao %g por cento

en: Asymptotic test statistic
gl_ES: Estatístico de proba asintótico

en: with asymptotic p-value
gl_ES: con valor p asintótico

en: with bootstrap p-value
gl_ES: con valor p de bootstrap

en: Can't retrieve uhat: data set has changed
gl_ES: Non pode recuperarse uhat: o conxunto de datos cambiou

en: Can't retrieve yhat: data set has changed
gl_ES: Non pode recuperarse yhat: o conxunto de datos cambiou

en: Can't retrieve ht: data set has changed
gl_ES: Non pode recuperarse ht: o conxunto de datos cambiou

en: Can't retrieve series: data set has changed
gl_ES: Non pode recuperarse a serie: o conxunto de datos cambiou

en: The model exhibits an exact linear fit
gl_ES: O modelo presenta un axuste linear exacto

en: Invalid MPI rank %d
gl_ES: Rango MPI %d incorrecto

en: omp_num_threads: must be >= 1 and <= %d
gl_ES: omp_num_threads: debe ser >= 1 e <= %d

en: set_omp_n_threads: OpenMP is not enabled
gl_ES: set_omp_n_threads: OpenMP non está dispoñible

en: Variance estimators:
gl_ES: Estimadores da varianza:

en:  between = %g
gl_ES:  Entre = %g

en:  within = %g
gl_ES:  Dentro = %g

en: theta used for quasi-demeaning = %g
gl_ES: Theta usado para quasi-demeaning (case quitar a media) = %g

en: Panel is unbalanced: theta varies across units
gl_ES: O panel non está equilibrado: theta varía entre as unidades

en: Random effects estimator
    allows for a unit-specific component to the error term
gl_ES: O estimador de efectos aleatorios
    permite unha compoñente específica de unidade na perturbación

en: Fixed effects estimator
    allows for differing intercepts by cross-sectional unit
gl_ES: O estimador de efectos fixos
    permite distintas ordenadas na orixe para as unidades de sección cruzada

en: Residual variance: %g/(%d - %d) = %g
gl_ES: Varianza dos erros: %g/(%d - %d) = %g

en: Joint significance of differing group means:
gl_ES: Significatividade conxunta das medias dos diferentes grupos:

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the fixed effects alternative.)
gl_ES: (Un valor p baixo indica evidencia contraria á hipótese nula
     de que o modelo de MCO combinados é o axeitado,
     en favor da alternativa de efectos fixos.)

en: Error estimating fixed effects model
gl_ES: Fallo ao estimar o modelo de efectos fixos

en: Inadequate data for panel estimation
gl_ES: Datos inadecuados para estimación de panel

en: Hausman test matrix is not positive definite!
gl_ES: A matriz da proba de Hausman non é definida positiva!

en: Hausman test statistic:
     H = %g with p-value = prob(chi-square(%d) > %g) = %g
gl_ES: Estatístico da proba de Hausman:
     H = %g con valor p = prob(Khi-cadrado(%d) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the random effects
    model is consistent, in favor of the fixed effects model.)
gl_ES: (Un valor p baixo indica evidencia contraria á hipótese nula
     de que o modelo de efectos aleatorios é consistente,
     en favor do modelo de efectos fixos.)

en: Error estimating random effects model
gl_ES: Fallo ao estimar o modelo de efectos aleatorios

en: Means of pooled OLS residuals for cross-sectional units:
gl_ES: Medias dos erros MCO combinados para as unidades de sección cruzada:

en:  unit %2d: %13.5g
gl_ES:  unidade %2d: %13.5g

en: Breusch-Pagan test statistic:
     LM = %g with p-value = prob(chi-square(1) > %g) = %g
gl_ES: Estatístico de proba de Breusch-Pagan:
     ML = %g con valor p = prob(Khi-cadrado(1) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the random effects alternative.)
gl_ES: (Un valor p baixo indica evidencia contraria á hipótese nula
     de que o modelo de MCO combinados é o axeitado,
     en favor da alternativa de efectos aleatorios.)

en: Hausman test matrix is not positive definite
gl_ES: A matriz da proba de Hausman non é definida positiva

en: %s: invalid option argument
gl_ES: %s: Opción de argumento incorrecta

en: Diagnostics: using n = %d cross-sectional units
gl_ES: Diagnóstico: utilizando n = %d unidades de sección cruzada

en: Couldn't estimate group means regression
gl_ES: Non pode estimarse a regresión de medias de grupos

en: Couldn't estimate group means regression
gl_ES: Non pode estimarse a regresión de medias de grupos

en: Can't produce ML estimates: some units have only one observation
gl_ES: Non poden producirse as estimacións MV pois algunhas unidades teñen só unha observación

en: 
    OLS error variance = %g
gl_ES: 
    Varianza do erro MCO = %g

en: iteration
gl_ES: iteración

en: 
    FGLS pooled error variance = %g
gl_ES: 
    Varianza combinada FGLS da perturbación = %g

en: Pooled error variance
gl_ES: Varianza combinada da perturbación

en: First differenced equation (dependent, d_y)
gl_ES: Ecuación da primeira diferenza (dependente, d_y)

en: Autoregression of residuals (dependent, uhat)
gl_ES: Autorregresión dos erros (dependente, uhat)

en: Auxiliary regression including lagged residual
gl_ES: Regresión auxiliar incluíndo erros retardados

en: The dependent variable is constant
gl_ES: A variable dependente é constante

en: Average absolute correlation = %.3f
gl_ES: Correlación absoluta media = %.3f

en: Error: unit %g, period %g: duplicated observation
gl_ES: Fallo: Unidade %g, período %g; observación duplicada

en: You cannot use the --panel-vars option with the setobs command when
    
    * the dataset is currently sub-sampled and
    * the full dataset is not a panel.
    
    If you first structure your full dataset as a panel, you can then
    do what you are trying to do.
gl_ES: Non podes utilizar a opción --panel-vars coa instrución *setobs* cando
    
    * o conxunto de datos vixente é unha submostra, e
    * o conxunto completo de datos non é un panel.
    
    Se estruturas primeiro o teu conxunto completo de datos como un panel,
    entón podes facer o que estás intentando.

en: The string '%s' is given for two or more groups
gl_ES: A cadea de texto *%s* está indicándose para dous ou máis grupos

en: %s: values are not unique per group
gl_ES: %s: Os valores non son únicos en cada grupo

en: %s: is not constant within group
gl_ES: %s: non  é constante dentro do grupo

en: The series %s is not string-valued
gl_ES: A serie *%s* non é unha cadea de caracteres de valores

en: The series %s holds %d strings but %d are needed
gl_ES: A serie *%s* contén %d cadeas de texto, pero necesítanse %d

en: Panel models must include an intercept
gl_ES: Os modelos de panel deben incluír unha constante

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_cmdref.en
gl_ES: gretl_cli_cmdref.gl

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_cmdref.en
gl_ES: gretl_gui_cmdref.gl

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_help.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_help.en
gl_ES: gretl_gui_help.gl

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_fnref.en
gl_ES: gretl_cli_fnref.gl

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_fnref.en
gl_ES: gretl_gui_fnref.gl

en: Couldn't find package %s
gl_ES: Non puido atoparse o paquete %s

en: Couldn't find file %s for package %s
gl_ES: Non puido atoparse o ficheiro %s para o paquete %s

en: User directory is not set
gl_ES: Non se especificou o cartafol de usuario

en: Couldn't create directory '%s'
gl_ES: Non puido crearse o cartafol '%s'

en: Couldn't write to '%s': gretl will not work properly!
gl_ES: Non puido escribirse en '%s': GRETL non funcionará ben!

en: gretl: using these basic search paths:
gl_ES: GRETL: Usando os seguintes camiños de procura básicos:

en: Parse error at unexpected token '%s'
gl_ES: Fallo de análise en sinal inesperada '%s'

en: Matrix inversion failed: restrictions may be inconsistent or redundant
gl_ES: Fallou a inversión dunha matriz: é posible que as restricións sexan inconsistentes ou redundantes

en: Invalid restriction on beta
gl_ES: Restrición incorrecta sobre beta

en: Too many restrictions: the maximum number is %d
gl_ES: Demasiadas restricións: o nº máximo é %d

en: The R matrix must have %d columns
gl_ES: A matriz R debe de ter %d columnas

en: %s: couldn't interpret as coefficient number
gl_ES: %s: non se pode interpretar como coeficiente

en: %s: division not allowed here
gl_ES: %s: Aquí non se permite a división

en: Coefficient number (%d) is out of range
gl_ES: O coeficiente nº (%d) está fóra dos límites

en: Equation number (%d) is out of range
gl_ES: A ecuación nº (%d) está fóra dos límites

en: parse error in '%s'
gl_ES: Fallo de análise en '%s'

en: Restriction set
gl_ES: Conxunto de restricións

en: Restriction
gl_ES: Restrición

en: Coefficient number (%d) out of range for equation %d
gl_ES: O coeficiente nº (%d) está fóra dos límites para a ecuación %d

en: Invalid restriction
gl_ES: Restrición incorrecta

en: Too many restrictions (maximum is %d)
gl_ES: Demasiadas restricións (o máximo é %d)

en: Restricted estimates
gl_ES: Estimacións restrinxidas

en: Standard error of the regression
gl_ES: Desvío padrón da regresión

en: Robust chi^2
gl_ES: Khi^2 robusto

en: Matrix inversion failed:
     restrictions may be inconsistent or redundant
gl_ES: Fallou a inversión da matriz
     pode que as restricións sexan inconsistentes ou redundantes

en: Failed to compute test statistic
gl_ES: Fallo ao calcular o estatístico de proba

en: The symbol '%s' is undefined
gl_ES: Non está definido o símbolo '%s'

en: Invalid input
gl_ES: Entrada incorrecta

en: Sum of coefficients
gl_ES: Suma dos coeficientes

en: Standard error
gl_ES: Desvío padrón

en: variable %d: translating from strings to code numbers
gl_ES: Variable *%d*: Traducindo desde cadeas a números de código

en: String code table for variable %d (%s):
gl_ES: Táboa de códigos de cadea para a variable %d (%s):

en: The shell command is not activated.
gl_ES: A instrución 'shell' non está activada

en: filename too long (%d bytes)
gl_ES: Nome de ficheiro longo de máis (%d bytes)

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
gl_ES: Excedeuse a lonxitude máxima da liña de instrucións (%d bytes)

en: A series named %s already exists
gl_ES: Xa existe unha serie con nome *%s*

en: A matrix named %s already exists
gl_ES: Xa existe unha matriz con nome *%s*

en: A scalar named %s already exists
gl_ES: Xa existe un escalar con nome *%s*

en: A list named %s already exists
gl_ES: Xa existe unha lista con nome *%s*

en: A string named %s already exists
gl_ES: Xa existe unha cadea con nome *%s*

en: A bundle named %s already exists
gl_ES: Xa existe un feixe co nome *%s*

en: An array named %s already exists
gl_ES: Xa existe un arranxo co nome *%s*

en: no ':' allowed in starting obs with frequency 1
gl_ES: Non se permite o carácter ':' na observación inicial cando a frecuencia é 1

en: panel data must have frequency > 1
gl_ES: Os datos de panel deben de ter frecuencia > 1

en: starting obs must contain a ':' with frequency > 1
gl_ES: A observación inicial debe de conter un carácter ':' con frecuencia > 1

en: starting obs '%s' is incompatible with frequency
gl_ES: A observación inicial '%s' é incompatible coa frecuencia

en: cross-sectional data: frequency must be 1
gl_ES: Datos de sección cruzada: a frecuencia debe de ser 1

en: starting obs '%s' is invalid
gl_ES: Observación inicial '%s' incorrecta

en: the starting date was corrected to Monday %s
gl_ES: A data de inicio corrixiuse a Luns %s

en: You cannot do this within a function
gl_ES: Non podes facer isto dentro dunha función

en: frequency (%d) does not seem to make sense
gl_ES: A frecuencia (%d) non semella ter senso

en: Panel datasets must be balanced.
    The number of observations (%d) is not a multiple
    of the number of %s (%d).
gl_ES: Os conxuntos de datos de panel deben de estar equilibrados.
    O número de observacións (%d) non é un múltiplo
    do número de %s (%d).

en: units
gl_ES: unidades

en: Command failed
gl_ES: Fallou a instrución

en: Couldn't write to %s
gl_ES: Non puido escribirse a %s

en: Unloaded package %s
gl_ES: Paquete *%s* descargado

en: Package %s was not loaded
gl_ES: O paquete *%s* non se cargou

en: xmlReadFile failed on %s
gl_ES: xmlReadFile fallou en %s

en: %s: empty document
gl_ES: %s: Documento baldeiro

en: File of the wrong type, root node not %s
gl_ES: Ficheiro de tipo equivocado, o nodo raíz non é %s

en: xmlReadMemory: empty document
gl_ES: xmlReadMemory: Documento baldeiro

en: Failed to parse count of variables
gl_ES: Fallo ao aplicar reconto de variables

en: Got no variables
gl_ES: Non se obtiveron variables

en: Variable %d has no name
gl_ES: A variable %d non ten nome

en: Number of variables does not match declaration
gl_ES: O número de variables non cadra co declarado

en: Data file contains %d subnormal values
gl_ES: O ficheiro de datos contén %d valores anormais

en: Failed to parse data values at obs %d
gl_ES: Fallo ao pasar valores de datos na observación %d

en: Inconsistent record of number of observations
gl_ES: Rexistro inconsistente do número de observacións

en: Failed to parse number of observations
gl_ES: Fallo ao pasar o número de observacións

en: Got no observations
gl_ES: Non se obtiveron observacións

en: Case marker missing at obs %d
gl_ES: Marcador de caso ausente na observación %d

en: Values missing at observation %d
gl_ES: Valores ausentes na observación %d

en: Number of observations does not match declaration
gl_ES: O número de observacións non cadra co declarado

en: Required attribute 'type' is missing from data file
gl_ES: O atributo obrigatorio 'type' non se atopa no ficheiro de datos

en: Unrecognized type attribute for data file
gl_ES: Atributo 'type' descoñecido no ficheiro de datos

en: Failed to parse data frequency
gl_ES: Fallo ao aplicar a frecuencia dos datos

en: Failed to parse startobs
gl_ES: Fallo ao aplicar a observación inicial

en: Failed to parse endobs
gl_ES: Fallo ao aplicar a observación final

en: dummy for %s = %lf
gl_ES: variable ficticia para *%s* = %lf

en: 
    Read datafile %s
gl_ES: 
    Ler ficheiro de datos %s

en: The version of this datafile (%g) is higher than that fully
    supported by this build of gretl (%g). Some features may not be
    correctly recognized.
gl_ES: A versión deste ficheiro de datos (%g) é superior á que pode ser tolerada por
    completo mediante esta composición de GRETL (%g). Algunhas funcionalidades
    poden non recoñecerse correctamente.

en: Variables information is missing
gl_ES: Non se atopa a información de variables

en: '%s': malformed gdt file
gl_ES: '%s': Ficheiro gdt mal formado

en: Couldn't read '%s'
gl_ES: Non puido lerse '%s'

en: No observations were found
gl_ES: Non se atoparon observacións

en: %s: error %s
gl_ES: %s: Fallo *%s*

en: failed (%s)
gl_ES: fallou (%s)

en: failed
gl_ES: fallou

en: Copying %s...
gl_ES: Copiando *%s*...

en: Input must have extension ".gfn"
gl_ES: A entrada debe ter a extensión ".gfn"

en: Invalid package name (31 bytes max)
gl_ES: Nome de paquete incorrecto (máx. 31 bytes)

en: Getting in place...
gl_ES: Obtendo en troques...

en: Making temporary directory...
gl_ES: Facendo o cartafol temporal...

en: Making %s...
gl_ES: Facendo %s...

en: %s cannot be set as 'coded' (%s)
gl_ES: Non se pode establecer *%s* como 'codificado' (%s)

en: is a 0/1 variable
gl_ES: é unha variable 0/1

en: not integer-valued
gl_ES: Valores non enteiros

en: No series are defined
gl_ES: Non se definiu ningunha serie

en: No series labels are defined
gl_ES: Non hai definidas etiquetas das series

en: Output has already been redirected
gl_ES: O resultado xa foi redirixido

en: Output redirection: maximum depth reached
gl_ES: Redirección da saída de resultados: acadouse o fondo máximo

en: '%s' : not a string variable
gl_ES: '%s' : non é unha variable de cadea

en: Now discarding output
gl_ES: Estanse omitindo os resultados

en: Couldn't open %s for writing
gl_ES: Non puido abrirse *%s* para escritura

en: Now appending output to '%s'
gl_ES: Engadindo os resultados en '%s'

en: Now writing output to '%s'
gl_ES: Escribindo os resultados en '%s'

en: Output is not currently diverted to file
gl_ES: Os resultados non están sendo enviados ao ficheiro

en: Closed output file '%s'
gl_ES: Pechouse o ficheiro de resultados '%s'

en: Generated principal component series
gl_ES: Series de compoñentes principais xeradas

en: %s: not found
gl_ES: %s: Non se atopou

en: pkg: unknown action '%s'
gl_ES: Pkg: Acción *%s* descoñecida

en: No data information is available.
gl_ES: Non hai información dispoñible sobre os datos.

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
gl_ES: Excedeuse a longura máxima da liña de instrucións (%d bytes)

en: %s: invalid input '%s'
gl_ES: %s: Entrada '%s' incorrecta

en: '%s': no such series
gl_ES: '%s': Non existe esa serie

en: Missing option parameter
gl_ES: Parámetro de opción ausente

en: Inner key is missing
gl_ES: Falta a clave interna

en: gretl session files can only be opened via the GUI program
gl_ES: Os ficheiros de sesión de GRETL só se poden abrir mediante o programa GUI

en: join: only CSV and gdt[b] files are supported
gl_ES: join: Só se admiten ficheiros CSV e gdt[b]

en: The "%s" command cannot be used in this context
gl_ES: A instrución '%s' non pode usarse neste contexto

en: Invalid selection
gl_ES: Selección incorrecta

en: Read datafile %s
gl_ES: Ler ficheiro de datos *%s*

en: Summary statistics for %s, by value of %s
gl_ES: Estatísticos principais de *%s*, por valores de *%s*

en: You cannot delete series in this context
gl_ES: Neste contexto non podes borrar series

en: Model printed to %s
gl_ES: Modelo impreso en %s

en: Installed %s
gl_ES: Instalado *%s*

en: Installed dependency %s
gl_ES: Dependencia *%s* instalada

en: Warning: ignoring "%s <-"
gl_ES: Aviso: Obviando "%s <-"

en: You can't end a loop here, you haven't started one
gl_ES: Aquí non podes finalizar un bucle, se non iniciaches ningún

en: data frequency = %d
gl_ES: frecuencia dos datos = %d

en: Set option(s) for command "%s"
gl_ES: Establecer a(s) opción(s) para a instrución *%s*

en: store: no filename given
gl_ES: store: Non se proporcionou nome de ficheiro.

en: gpbuild/gridplot: cannot be nested
gl_ES: gpbuild/gridplot: Non pode aniñarse

en: Couldn't format model
gl_ES: Non se puido dar formato ao modelo

en: Infinite loop detected in script
gl_ES: Detectouse un bucle infinito no guión

en: '%s': can only be used within a function
gl_ES: '%s': Só pode utilizarse dentro dunha función

en: %s: command not available
gl_ES: %s: Instrución non dispoñible

en: An error occurred when 'outfile' was active
gl_ES: Ocorreu un fallo cando 'outfile' estaba activo

en: kalman: a required matrix is missing
gl_ES: Kalman: Falta unha matriz requirida.

en: kalman: required matrix %s is missing
gl_ES: Kalman: Falta a matriz *%s* requirida.

en: kalman: %s is %d x %d, should be %d x %d
gl_ES: Kalman: %s é %d x %d, e debería ser %d x %d

en: kalman: %s is not symmetric
gl_ES: Kalman: *%s* non é simétrica

en: Couldn't find function '%s'
gl_ES: Non puido atoparse a función '%s'

en: U should have %d columns but has %d
gl_ES: U debería ter %d columnas, pero ten %d

en: simstart should be %d x %d, is %d x %d
gl_ES: simstart debería ser %d x %d; é %d x %d

en: obsx should have %d rows but has %d
gl_ES: obsx debería ter %d filas, pero ten %d

en: Failed to compute factor of Omega_t
gl_ES: Houbo un fallo ao calcular o factor de Omega_t

en: Failed to compute factor of Omega
gl_ES: Houbo un fallo ao calcular o factor de Omega

en: You cannot resize a state-space system matrix
gl_ES: Non podes mudar o tamaño dunha matriz do sistema do espazo dos estados

en: kalman: the 'univariate' setting is not compatible with
    cross-correlated disturbances
gl_ES: Kalman: A configuración 'univariante' non é compatible con
    perturbacións correlacionadas cruzadas

en: %s: expected matrix but got %s
gl_ES: %s: Agardábase unha matriz pero obtívose %s

en: The member %s is read-only
gl_ES: O elemento *%s* é só de lectura

en: %s: cannot be deleted
gl_ES: %s: Non pode eliminarse

en: Kalman struct: empty
gl_ES: Estrut Kalman: baleiro

en: 
    Kalman input matrices
gl_ES: 
    Matrices de entrada de Kalman

en: 
    Kalman output matrices
gl_ES: 
    Matrices de saída de Kalman

en: 
    Kalman scalars
gl_ES: 
    Escalares de Kalman

en: modtest: no options selected
gl_ES: Modtest: Non se seleccionou ningunha opción

en: BDS test for %s, maximum order %d
gl_ES: Proba BDS para *%s*, orde máxima %d

en: H0: the series is linear/IID
gl_ES: H0:[A serie é linear/IID]

en: Bootstrapped p-values in []
gl_ES: Valores p de bootstrap en []

en: Asymptotic p-values in []
gl_ES: Valores p asintóticos en []

en: test order %d: z = %.3f [%.3f]
gl_ES: Orde da proba %d: z = %.3f [%.3f]

en: Distance criterion based on first-order correlation
gl_ES: Criterio de distancia baseado en correlación de 1ª orde

en: Distance criterion based on sd(%s)
gl_ES: Criterio de distancia baseado en sd(%s)

en: eps = %g, first-order correlation %.3f
gl_ES: eps = %g, correlación de 1ª orde %.3f

en: modprint: expected %d names
gl_ES: modprint: Agardábanse %d nomes.

en: modprint: expected the name of a matrix
gl_ES: modprint: Agardábanse o nome dunha matriz

en: modprint: the first matrix argument must have 2 columns
gl_ES: modprint: O primeiro argumento da matriz debe de ter 2 columnas.

en: %s: invalid value '%s'
gl_ES: %s: Valor incorrecto '%s'

en: Variables that can be set using "set"
gl_ES: Variables que poden ser determinadas mediante a instrución "set"

en: "help set" for details
gl_ES: Teclee "help set" para ver máis detalles

en: Program interaction and behavior
gl_ES: Interacción do programa e comportamento

en: Numerical methods
gl_ES: Métodos numéricos

en: Random number generation
gl_ES: Xénese de números aleatorios

en: Robust estimation
gl_ES: Estimación robusta

en: Time series
gl_ES: Series temporais

en: set: unknown variable '%s'
gl_ES: set: Variable *%s* descoñecida

en: Pseudo-random number generator seeded with %u
gl_ES: Xerador de números pseudoaleatorios iniciado con semente %u

en: R_functions could not be enabled
    Please see https://gretl.sourceforge.net/gretl_and_R.html
gl_ES: Non se poden habilitar as funcións de R
    Por favor, consulta https://gretl.sourceforge.net/gretl_and_R.html

en: %s: not supported in this build of gretl
gl_ES: %s: Non admitido nesta compilación de GRETL

en: Non-positive values encountered
gl_ES: Atopáronse valores non positivos

en: %s: matrix is NULL
gl_ES: %s: A matriz é NULA

en: matrix is NULL
gl_ES: A matriz é NULA

en: %s: matrix is empty (%d x %d)
gl_ES: %s: A matriz está baleira (%d x %d)

en: matrix is empty (%d x %d)
gl_ES: A matriz está baleira (%d x %d)

en: Set %d values to "missing"
gl_ES: Poñer %d valores como "ausentes"

en: Didn't find any matching observations
gl_ES: Non se atoparon observacións que cadren

en: %s: set %d observations to "missing"
gl_ES: %s: Poñer %d observacións como "ausentes"

en: %s: Didn't find any matching observations
gl_ES: %s: Non se atoparon observacións que cadren

en: Unconditional error variance
gl_ES: Varianza incondicional do erro

en: The residuals are standardized
gl_ES: Os erros están estandarizados

en: Likelihood ratio test for (G)ARCH terms
gl_ES: Proba de razón de verosimilitudes para os termos (G)ARCH

en: Left-unbounded observations
gl_ES: Observacións non censuradas pola esquerda

en: Right-unbounded observations
gl_ES: Observacións non censuradas pola dereita

en: Bounded observations
gl_ES: Observacións censuradas

en: Point observations
gl_ES: Observacións puntuais

en: Pseudo-point observations
gl_ES: Observacións pseudo-punto

en: Left-censored observations
gl_ES: Observacións censuradas pola esquerda

en: Right-censored observations
gl_ES: Observacións censuradas pola dereita

en: Unadjusted R-squared
gl_ES: R-cadrado

en: Sum of squared residuals
gl_ES: Suma de cadrados dos erros

en: Explained sum of squares
gl_ES: Suma de cadrados explicada

en: Smallest eigenvalue
gl_ES: Autovalor máis pequeno

en: LR over-identification test
gl_ES: Proba RV de sobreidentificación

en: Equation is just identified
gl_ES: A ecuación está exactamente identificada

en: Test for AR(%d) errors:
gl_ES: Proba de perturbacións AR(%d):

en: Hansen over-identification test
gl_ES: Proba de sobreidentificación de Hansen

en: Wald (joint) test
gl_ES: Proba (conxunta) de Wald

en: Wald (time dummies)
gl_ES: Proba (de var. ficticias temporais) de Wald

en: J test
gl_ES: Proba J

en: Overdispersion test
gl_ES: Proba de sobredispersión

en: Sargan test
gl_ES: Proba de Sargan

en: Hansen test
gl_ES: Proba de Hansen

en: GMM criterion
gl_ES: Criterio MXM

en: Number of instruments = %d
gl_ES: Número de instrumentos = %d

en: Warning: convergence is questionable
gl_ES: Aviso:  A converxencia é discutible

en: Convergence seems to be reasonably complete
gl_ES: A converxencia semella estar razoablemente completada

en: GNR: got incomplete results
gl_ES: GNR: Acadáronse resultados incompletos

en: Warning: Jacobian is rank-deficient
gl_ES: Aviso: O Jacobiano é de rango deficiente

en: Warning: Jacobian near to rank-deficiency
gl_ES: Aviso: O Jacobiano é de rango case deficiente

en: Warning: solution is probably not unique
gl_ES: Aviso: Probablemente a solución non é única

en: Warning: couldn't compute numerical Hessian
gl_ES: Aviso: Non puido calcularse a Hessiana mediante o método numérico

en: Warning: non-pd Hessian (but still nonsingular)
gl_ES: Aviso: Hessiana non def. positiva (pero aínda non singular)

en: 'Between' variance
gl_ES: Varianza 'entre' (between)

en: 'Within' variance
gl_ES: Varianza 'intra' (within)

en: theta used for quasi-demeaning
gl_ES: theta usado para quasi-demeaning (case quitar a media)

en: mean theta
gl_ES: theta media

en: Excluding the constant, p-value was highest for variable %d (%s)
gl_ES: Sen considerar a constante, o valor p máis alto foi o da variable %d (%s)

en: P-value was highest for variable %d (%s)
gl_ES: O valor p máis alto foi o da variable %d (%s)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (squared terms)
gl_ES: Regresión auxiliar para a proba de non linearidade (termos ao cadrado)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (log terms)
gl_ES: Regresión auxiliar para a proba de non linearidade (termos logarítmicos)

en: Auxiliary regression for added variables
gl_ES: Regresión auxiliar para as variables engadidas

en: Augmented regression for Chow test
gl_ES: Regresión ampliada para a proba de Chow

en: Cointegrating regression --
gl_ES: Regresión cointegrante --

en: Cointegrating regression -
gl_ES: Regresión cointegrante -

en: Augmented Dickey--Fuller regression
gl_ES: Regresión ampliada de Dickey--Fuller

en: Augmented Dickey-Fuller regression
gl_ES: Regresión ampliada de Dickey-Fuller

en: Dickey--Fuller regression
gl_ES: Regresión de Dickey--Fuller

en: Dickey-Fuller regression
gl_ES: Regresión de Dickey-Fuller

en: KPSS regression
gl_ES: Regresión KPSS

en: Auxiliary regression for RESET specification test
gl_ES: Regresión auxiliar para a proba de especificación RESET

en: Groupwise heteroskedasticity
gl_ES: Heterocedasticidade por grupos

en: Augmented regression for common factor test
gl_ES: Regresión ampliada para a proba de factor común

en: OLS
gl_ES: MCO

en: WLS
gl_ES: MC.Ponderados

en: WLS (ARCH)
gl_ES: MC.Ponderados (ARCH)

en: Heteroskedasticity-corrected
gl_ES: Con corrección de heterocedasticidade

en: LAD
gl_ES: MDA

en: High-Precision OLS
gl_ES: MCO de alta precisión

en: Negative Binomial
gl_ES: Binomial negativa

en: Duration
gl_ES: Duración

en: NLS
gl_ES: MC non lineais

en: ML
gl_ES: MV

en: GMM
gl_ES: MXM

en: Logistic
gl_ES: Loxística

en: Interval estimates
gl_ES: Estimacións por intervalo

en: Dynamic panel
gl_ES: Panel dinámico

en: Bivariate probit
gl_ES: Probit bivariante

en: Pooled OLS
gl_ES: MCO combinados

en: Fixed-effects
gl_ES: Efectos fixos

en: Random-effects (GLS)
gl_ES: Efectos aleatorios (MCX)

en: Maximum Likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude

en: Between-groups
gl_ES: Entre grupos

en: 2-step dynamic panel
gl_ES: Panel dinámico en dúas etapas

en: 1-step dynamic panel
gl_ES: Panel dinámico nunha etapa

en: 2-step GMM
gl_ES: MXM en dúas etapas

en: Iterated GMM
gl_ES: MXM reiterados

en: 1-step GMM
gl_ES: MXM nunha etapa

en: Ordered Logit
gl_ES: Logit ordenado

en: Multinomial Logit
gl_ES: Logit Multinomial

en: Random-effects probit
gl_ES: Probit de efectos aleatorios

en: Ordered Probit
gl_ES: Probit ordenado

en: Fixed-effects logistic
gl_ES: Loxística de efectos fixos

en: Two-step Heckit
gl_ES: Estimación de Heckit en dúas etapas

en: ML Heckit
gl_ES: Heckit MV

en: Quantile estimates
gl_ES: Estimacións de cuantil

en: LIML
gl_ES: MVIL

en: TSLS
gl_ES: MC2E

en: Negative Binomial 1
gl_ES: Binomial negativa 1

en: Duration (exponential)
gl_ES: Duración (exponencial)

en: Duration (log-logistic)
gl_ES: Duración (log-loxística)

en: Duration (log-normal)
gl_ES: Duración (log-normal)

en: Duration (Weibull)
gl_ES: Duración (Weibull)

en: Restricted OLS
gl_ES: MCO restrinxidos

en: MIDAS (OLS)
gl_ES: MIDAS (MC ordinarios)

en: MIDAS (NLS)
gl_ES: MIDAS (MC non lineais)

en: Critical values for TSLS bias relative to OLS:
gl_ES: Valores críticos para o nesgo de MC2E a respecto de MCO:

en: Critical values for desired LIML maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
gl_ES: Valores críticos para o tamaño maximal desexado de MVIL, ao executarse
      as probas cun nivel de significación nominal do 5%:

en: Critical values for desired TSLS maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
gl_ES: Valores críticos para o tamaño maximal desexado de MC2E, ao executarse
      as probas cun nivel de significación nominal do 5%:

en: bias
gl_ES: Nesgo

en: size
gl_ES: Tamaño

en: value
gl_ES: Valor

en: Relative bias is probably less than %g%%
gl_ES: O nesgo relativo probablemente é menor ca %g%%

en: Maximal size is probably less than %g%%
gl_ES: O tamaño maximal probablemente é menor ca %g%%

en: Relative bias may exceed %g%%
gl_ES: O nesgo relativo pode ser superior a %g%%

en: Maximal size may exceed %g%%
gl_ES: O tamaño maximal pode ser superior a %g%%

en: Weak instrument test
gl_ES: Proba de instrumento débil

en: First-stage F-statistic
gl_ES: Estatístico F da primeira etapa

en: Cragg-Donald minimum eigenvalue
gl_ES: Mínimo autovalor de Cragg-Donald

en: Cragg--Donald minimum eigenvalue
gl_ES: Mínimo autovalor de Cragg--Donald

en: A value < 10 may indicate weak instruments
gl_ES: Un valor < 10 pode indicar que os instrumentos son débiles

en: Instrumented
gl_ES: Variables instrumentadas

en: Instruments
gl_ES: Instrumentos

en: Asymptotic standard errors
gl_ES: Desvíos padrón asintóticos

en: Standard errors clustered by unit
gl_ES: Desvíos padrón agrupados por unidade

en: Beck-Katz standard errors
gl_ES: Desvíos padrón de Beck-Katz

en: Beck--Katz standard errors
gl_ES: Desvíos padrón de Beck--Katz

en: Standard errors clustered by time
gl_ES: Desvíos padrón agrupados por tempo

en: Driscoll-Kraay standard errors, bandwidth %d
gl_ES: Desvíos padrón de Driscoll-Kraay, con ancho de banda %d

en: Driscoll--Kraay standard errors, bandwidth %d
gl_ES: Desvíos padrón de Driscoll--Kraay, con ancho de banda %d

en: Standard errors clustered by unit and time
gl_ES: Desvíos padrón agrupados por unidade e tempo

en: Standard errors clustered by %s and %s
gl_ES: Desvíos padrón agrupados por %s e %s

en: Standard errors clustered by %d values of %s
gl_ES: Desvíos padrón agrupados en %d valores de *%s*

en: Clustered standard errors
gl_ES: Desvíos padrón agrupados

en: Could not compute Beck-Katz standard errors
gl_ES: Non puideron calcularse os desvíos padrón de Beck-Katz

en: Could not compute robust standard errors
gl_ES: Non puideron calcularse os desvíos padrón robustos

en: Bartlett kernel
gl_ES: Kernel de Bartlett

en: Parzen kernel
gl_ES: Kernel de Parzen

en: QS kernel
gl_ES: Kernel QS

en: HAC standard errors, bandwidth %.2f
gl_ES: Desvíos padrón HAC, con ancho de banda %.2f

en: HAC standard errors, bandwidth %d
gl_ES: Desvíos padrón HAC, con ancho de banda %d

en: prewhitened
gl_ES: prebranquexada

en: Observations not contiguous: %s method used
gl_ES: Observacións non consecutivas: usouse o método *%s*

en: Heteroskedasticity-robust standard errors
gl_ES: Desvíos padrón robustos ante heterocedasticidade

en: variant
gl_ES: variante

en: Standard errors based on Hessian
gl_ES: Desvíos padrón baseados na Hessiana

en: Standard errors based on Information Matrix
gl_ES: Desvíos padrón baseados na matriz de información

en: Standard errors based on Outer Products matrix
gl_ES: Desvíos padrón baseados na matriz de Produtos Externos

en: QML standard errors
gl_ES: Desvíos padrón CMV (QML)

en: HAC standard errors
gl_ES: Desvíos padrón HAC

en: Bollerslev--Wooldridge standard errors
gl_ES: Desvíos padrón Bollerslev--Wooldridge

en: Bollerslev-Wooldridge standard errors
gl_ES: Desvíos padrón de Bollerslev-Wooldridge

en: Warning: could not compute standard errors
gl_ES: Aviso: Non puideron calcularse os desvíos padrón

en: With robust %g percent confidence intervals
gl_ES: Con intervalo robusto do %g por cento de confianza

en: With %g percent confidence intervals
gl_ES: Con intervalos co %g por cento de confianza

en: Robust (sandwich) standard errors
gl_ES: Desvíos padrón robustos (sandwich)

en: Asymptotic standard errors assuming IID errors
gl_ES: Desvíos padrón asintóticos supoñendo perturbacións IID

en: Omitted because all values were zero:
gl_ES: Omitido porque tódolos valores eran cero.

en: Omitted due to exact collinearity:
gl_ES: Omitidas debido a multicolinearidade perfecta:

en:  %d series
gl_ES: Serie *%d*

en: Redundant instruments:
gl_ES: Instrumentos redundantes:

en: Dependent variable
gl_ES: Variable dependente

en: Estimated using X-13-ARIMA
gl_ES: Estimación usando ARIMA-X-13

en: Estimated using X-12-ARIMA
gl_ES: Estimación usando ARIMA-X-12

en: exact ML
gl_ES: MV exacta

en: conditional ML
gl_ES: MV condicional

en: Estimated using least squares
gl_ES: Estimado usando Mínimos Cadrados

en: = MLE
gl_ES: = EMV

en: Estimated using AS %d
gl_ES: Estimado usando AS %d

en: Estimated using Kalman filter
gl_ES: Estimado usando o filtro de Kalman

en: Estimated using BHHH method
gl_ES: Estimado usando o método BHHH

en: Godfrey (1994) test for autocorrelation up to order %d
gl_ES: Proba de Godfrey (1994) de autocorrelación ata orde %d

en: Godfrey (1994) test for first-order autocorrelation
gl_ES: Proba de Godfrey (1994) de autocorrelación de 1ª orde

en: Breusch-Godfrey test for autocorrelation up to order %d
gl_ES: Proba de Breusch-Godfrey de autocorrelación ata orde %d

en: Breusch-Godfrey test for first-order autocorrelation
gl_ES: Proba de Breusch-Godfrey de autocorrelación de 1ª orde

en: Lower limit
gl_ES: Límite inferior

en: Upper limit
gl_ES: Límite superior

en: Using line search with conditional OLS
gl_ES: Usando procura linear con MCO condicional

en: Using L-BFGS-B with conditional OLS
gl_ES: Utilizando L-BFGS-B con MCO condicional

en: Using Levenberg--Marquardt algorithm
gl_ES: Utilizando o algoritmo de Levenberg--Marquardt

en: Using Levenberg-Marquardt algorithm
gl_ES: Utilizando o algoritmo de Levenberg-Marquardt

en: Using Swamy-Arora as per Stata
gl_ES: Usando Swamy-Arora segundo Stata

en: Using Swamy-Arora as per Baltagi-Chang
gl_ES: Usando Swamy-Arora segundo Baltagi-Chang

en: Equation
gl_ES: Ecuación

en: Model
gl_ES: Modelo

en: %s, using observations %s%s%s
gl_ES: %s, estimado coas observacións %s%s%s

en: %s, using %d observations
gl_ES: %s, utilizando %d observacións

en: %s, obs. %s%s%s
gl_ES: %s, obs. %s:%s:%s

en: Missing or incomplete observations dropped
gl_ES: Prescindiuse das observacións ausentes ou incompletas

en: Using weighted Nerlove transformation
gl_ES: Usando a transformación ponderada de Nerlove

en: Using Nerlove's transformation
gl_ES: Utilizando a transformación de Nerlove

en: Included %d cross-sectional units
gl_ES: Incluíronse %d unidades de sección cruzada

en: Time-series length = %d
gl_ES: Largura da serie temporal = %d

en: Time-series length: minimum %d, maximum %d
gl_ES: Largura da serie temporal: mínimo=%d, máximo=%d

en: Including equations in levels
gl_ES: Incluíndo as ecuacións en niveis

en: H-matrix as per Ox/DPD
gl_ES: Matriz H como en Ox/DPD

en: scaled %s (Koenker robust variant)
gl_ES: %s escalado (variante robusta de Koenker)

en: scaled %s
gl_ES: %s escalado

en: Selection variable
gl_ES: Variable de selección

en: Using %d quadrature points
gl_ES: Usando %d puntos de cuadratura

en: Without squared terms in variance equation
gl_ES: Sen termos cadrados na ecuación de varianza

en: Allowing for groupwise heteroskedasticity
gl_ES: Permitindo heterocedasticidade por grupos

en: Weights based on per-unit error variances
gl_ES: Ponderacións baseadas en varianzas de perturbacións por unidade

en: Variable used as weight
gl_ES: Variable utilizada como ponderación

en: Weight var is a dummy variable, effective obs =
gl_ES: A variable de ponderacións é unha variable ficticia; observacións efectivas =

en: $t$-ratio
gl_ES: Estatístico $t$

en: t-ratio
gl_ES: Estatístico t

en: coefficient
gl_ES: Coeficiente

en: std. error
gl_ES: Desv. padrón

en: slope at mean
gl_ES: pendente na media

en: estimate
gl_ES: Estimación

en: lower
gl_ES: Inferior

en: upper
gl_ES: Superior

en: Estimate
gl_ES: Estimación

en: Coefficient
gl_ES: Coeficiente

en: Lower
gl_ES: Inferior

en: Upper
gl_ES: Superior

en: Std.\ Error
gl_ES: Desv.\ Padrón

en: Std. Error
gl_ES: Desv.Padrón

en: Slope
gl_ES: Pendente

en: Warning: data matrix close to singularity!
gl_ES: Aviso: Matriz de datos case singular!

en: WARNING: The constant was present among the regressors but not among the
    instruments, so it has been automatically added to the instrument list.
    This behavior may change in future versions, so you may want to adjust your
    scripts accordingly.
gl_ES: AVISO: A constante estaba presente entre os regresores pero non entre os
    instrumentos, polo que foi engadida automaticamente á lista de instrumentos.
    Este comportamento pode cambiar en versións futuras, por iso pode que
    queiras cambiar agora os teus guións de acordo con isto.

en: Statistics based on the original data
gl_ES: Estatísticos baseados nos datos orixinais

en: Statistics based on the weighted data
gl_ES: Estatísticos baseados nos datos ponderados

en: Statistics based on the rho-differenced data
gl_ES: Estatísticos baseados nos datos rho-diferenciados

en: Statistics based on the transformed data
gl_ES: Estatísticos baseados nos datos transformados

en: Log-likelihood for %s
gl_ES: Log-verosimilitude para %s

en: Mean of dependent variable
gl_ES: Media da var. dependente

en: Standard deviation of dep. var.
gl_ES: Desvío padrón da var. dependente

en: Akaike information criterion
gl_ES: Criterio de información de Akaike

en: Schwarz Bayesian criterion
gl_ES: Criterio de información Baiesiano de Schwarz

en: Hannan-Quinn Information Criterion
gl_ES: Criterio de información de Hannan-Quinn

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Mean dependent var
gl_ES: Media var.dependente Y

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.D. dependent var
gl_ES: Cuasidesv. padrón de Y

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Sum squared resid
gl_ES: Suma de erros cadrados

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.E. of regression
gl_ES: Desv.Pad. regresión(S)

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: R-squared
gl_ES: R-cadrado

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Adjusted R-squared
gl_ES: R-cadrado corrixido

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: P-value(F)
gl_ES: Valor p (de F)

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Log-likelihood
gl_ES: Log-verosimilitude

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Akaike criterion
gl_ES: Criterio de Akaike

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Schwarz criterion
gl_ES: Criterio de Schwarz

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Hannan-Quinn
gl_ES: Crit. de Hannan-Quinn

en: Adjusted $R^2$
gl_ES: $R^2$ corrixido

en: P-value($F$)
gl_ES: Valor p (de $F$)

en: LSDV F(%d, %d)
gl_ES: F(%d, %d) MCVF

en: Uncentered $R^2$
gl_ES: $R^2$ non centrado

en: Uncentered R-squared
gl_ES: R-cadrado non centrado

en: Centered $R^2$
gl_ES: $R^2$ centrado

en: Centered R-squared
gl_ES: R-cadrado centrado

en: McFadden $R^2$
gl_ES: $R^2$ de McFadden

en: McFadden R-squared
gl_ES: R-cadrado de McFadden

en: Estrella $R^2$
gl_ES: $R^2$ asterisco

en: Estrella R-squared
gl_ES: R-cadrado asterisco

en: LSDV $R^2$
gl_ES: $R^2$ MCVF

en: LSDV R-squared
gl_ES: R-cadrado MCVF

en: Within $R^2$
gl_ES: $R^2$ intra

en: Within R-squared
gl_ES: R-cadrado intra

en: Mean of innovations
gl_ES: Media das innovacións

en: S.D. of innovations
gl_ES: Desv. padrón das innovacións

en: Median depend. var
gl_ES: Mediana v. dependente

en: Sum absolute resid
gl_ES: Suma erros absolutos

en: Durbin's $h$
gl_ES: $h$ de Durbin

en: Durbin's h
gl_ES: h de Durbin

en: Convergence achieved after %d iterations
gl_ES: Acadouse a converxencia tras %d iteracións

en: SSR
gl_ES: SCE

en: low
gl_ES: Inferior

en: high
gl_ES: Superior

en: odds ratio
gl_ES: Razón de probabilidades

en: %g%% confidence intervals
gl_ES: Intervalos co %g%% de confianza

en: Sum of AR coefficients
gl_ES: Suma dos coeficientes AR

en: slope
gl_ES: Pendente

en:                         Real  Imaginary    Modulus  Frequency
gl_ES:                       Real   Imaxinaria    Módulo  Frecuencia

en: Root
gl_ES: Raíz

en: Imaginary
gl_ES: Imaxinaria

en: Modulus
gl_ES: Módulo

en: Frequency
gl_ES: Frecuencia

en: AR (seasonal)
gl_ES: AR (estacional)

en: MA (seasonal)
gl_ES: MA (estacional)

en: Total observations
gl_ES: Número de observacións

en: Censored observations
gl_ES: Observac. censuradas

en: Actual
gl_ES: Observado

en: Predicted
gl_ES: Predito

en: Number of cases 'correctly predicted'
gl_ES: Número de casos 'preditos correctamente'

en: at mean of independent vars
gl_ES: na media das variables independentes

en: Likelihood ratio test
gl_ES: Proba de razón de verosimilitudes

en: Evaluated at the mean
gl_ES: Avaliado na media

en: Number of cases `correctly predicted'
gl_ES: Número de casos 'preditos correctamente'

en: percent
gl_ES: por cento

en: Analysis of Variance
gl_ES: Análise de Varianza

en: Sum of squares
gl_ES: Suma de cadrados

en: Mean square
gl_ES: Media de cadrados

en: Regression
gl_ES: Regresión

en: Residual
gl_ES: Erro

en: '%s': not a scalar
gl_ES: '%s': Non é un escalar

en: error evaluating loop condition
gl_ES: Fallo ao avaliar a condición de bucle

en: Using the same index variable (%s) for nested loops:
    this is acceptable only with "for" loops.
gl_ES: Utilizando a mesma variable índice (%s) para ciclos aniñados:
    isto só é aceptable con ciclos "for".

en: Reached maximum iterations, %d
gl_ES: Acadouse o número máximo de iteracións, %d

en: You can use "set loop_maxiter" to increase the limit
gl_ES: Podes usar "set loop_maxiter" para aumentar o límite

en: The '%s' command is not available in loop mode
gl_ES: A instrución '%s' non está dispoñible en modo bucle

en: delete %s: not allowed
gl_ES: Borrar %s: Non permitido

en: You cannot delete scalars in this context
gl_ES: Neste contexto non podes borrar escalares

en: The formula '%s'
     produced an error on execution
gl_ES: A fórmula '%s'
     produciu un fallo ao executarse

en: The formula '%s'
     produced an error on compilation
gl_ES: A fórmula '%s'
     produciu un fallo ao compilarse

en: The formula '%s'
     did not produce the required output type
gl_ES: A fórmula '%s'
     non produciu o tipo de resultado requirido

en: '%s': expected a scalar or matrix
gl_ES: '%s': Agardábase un escalar ou unha matriz

en: Only one 'params' specification is allowed
gl_ES: Só se admite unha especificación de 'params'

en: In Gauss-Newton Regression:
gl_ES: Na regresión de Gauss-Newton:

en: Perfect fit achieved
gl_ES: Acadouse un axuste perfecto

en: NLS: The supplied derivatives seem to be incorrect
gl_ES: MC non lineais: As derivadas que se indicaron semellan incorrectas

en: Warning: The supplied derivatives may be incorrect, or perhaps
    the data are ill-conditioned for this function.
gl_ES: Aviso: As derivadas poden ser incorrectas, ou quizais
    os datos non son correctos para esta función.

en: %d out of %d gradients looked suspicious.
gl_ES: %d de %d gradientes semellaban sospeitosos.

en: 
    Error: Hessian non-negative definite? (err = %d); dropping back to OPG
gl_ES: 
    Fallo: Hessiana definida non negativa? (err = %d); saltando de novo ao método PEG (OPG)

en: Invalid NLS specification
gl_ES: Especificación incorrecta de MC non lineais

en: NLS: failed to converge after %d iterations
gl_ES: MC non lineais: Non se acadou a converxencia logo de %d iteracións

en: Analytical derivatives cannot be used with GMM
gl_ES: Non poden utilizarse as derivadas analíticas con MXM

en: command '%s' not valid in this context
gl_ES: A instrución '%s' non é correcta neste contexto

en: '%s': not valid in this context
gl_ES: '%s': Incorrecto neste contexto

en: '%s' is not a known series
gl_ES: '%s' non é unha serie coñecida

en: No regression function has been specified
gl_ES: Non se especificou ningunha función de regresión

en: You cannot supply both a "params" line and analytical derivatives
gl_ES: Non podes indicar ambas cousas, unha liña de "parámetros" e derivadas analíticas

en: Analytical derivatives supplied: "params" line will be ignored
gl_ES: Indicáronse derivadas analíticas. Vaise ignorar a liña "parámetros"

en: No parameters have been specified
gl_ES: Non se especificaron parámetros

en: No function has been specified
gl_ES: Non se especificou ningunha función

en: %s: no parameters were specified
gl_ES: %s: Non se especificaron parámetros

en: Using numerical derivatives
gl_ES: Utilízanse derivadas numéricas

en: Using analytical derivatives
gl_ES: Utilízanse derivadas analíticas

en: Tolerance = %g
gl_ES: Tolerancia = %g

en: rank
gl_ES: rango

en: This command requires two variables
gl_ES: Esta instrución require dúas variables

en: 
    For the variables '%s' and '%s'
gl_ES: 
    Para as variables '%s' e '%s'

en: Spearman's rank correlation is undefined
gl_ES: A correlación por rangos de Spearman non está definida

en: Spearman's rank correlation coefficient (rho) = %.8f
gl_ES: Coeficiente de correlación por rangos de Spearman (rho) = %.8f

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %.4f
gl_ES: z = %g, con valor p = %.4f con dúas colas

en: significant at the %g%% level (two-tailed)
gl_ES: significativo a nivel do %g%% (dúas colas)

en: not significant at the 10% level
gl_ES: non significativo a nivel do 10%

en: Sample is too small to calculate a p-value based on the normal distribution
gl_ES: A mostra é demasiado pequena para calcular un valor p baseado na distribución Normal

en: Kendall's tau
gl_ES: Tau de Kendall

en: Runs test (first difference)
gl_ES: Proba de ringleiras (primeiras diferenzas)

en: Runs test (level)
gl_ES: Proba de ringleiras (niveis)

en: 
    Number of runs (R) in the variable '%s' = %d
gl_ES: 
    Número de ringleiras (R) na variable *%s* = %d

en: Test statistic cannot be computed: try the deviation from the median?
gl_ES: O estatístico non pode calcularse. Inténtase a desviación desde a mediana?

en: Under the null hypothesis of independence and equal probability of positive
    and negative values, R follows N(%g, %g)
gl_ES: Baixo a hipótese nula de independencia e igual probabilidade dos valores
      positivos e negativos, R segue unha distribución N(%g; %g)

en: Under the null hypothesis of independence, R follows N(%g, %g)
gl_ES: Baixo a hipótese nula de independencia,
      R segue unha distribución N(%g; %g)

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %g
gl_ES: z = %g, con valor p = %g con dúas colas

en: Two-tailed p-value
gl_ES: Valor p con dúas colas

en: Test for difference between %s and %s
gl_ES: Proba de diferenzas entre *%s* e *%s*

en: Wilcoxon Signed-Rank Test
gl_ES: Proba dos rangos con signo de Wilcoxon

en: the median difference is zero
gl_ES: [A diferenza de medianas é cero]

en: difference
gl_ES: Diferenza

en: signed rank
gl_ES: Rango con signo

en: zero differences
gl_ES: diferenzas cero

en: non-zero ties
gl_ES: nós non nulos

en: Fail to reject H0
gl_ES: Fallo ao rexeitar H0

en: Expected value
gl_ES: Valor agardado

en: Variance
gl_ES: Varianza

en: critical values
gl_ES: Valores críticos

en: two-tailed
gl_ES: Bilateral

en: one-tailed
gl_ES: Unilateral

en: Sample too small for statistical significance
gl_ES: A mostra é pequena de máis para obter significatividade estatística

en: Wilcoxon Rank-Sum Test
gl_ES: Proba de suma de rangos de Wilcoxon

en: the two medians are equal
gl_ES: [As dúas medianas son iguais]

en: sum of ranks, sample 1
gl_ES: Suma de rangos, mostra 1

en: Sign Test
gl_ES: Proba de Signos

en: Number of differences: n = %d
gl_ES: Número de diferenzas: n = %d

en: Number of cases with %s > %s: w = %d (%.2f%%)
gl_ES: Número de casos con *%s* > *%s*: W = %d (%.2f%%)

en: Under the null hypothesis of no difference, W follows B(%d, %.1f)
gl_ES: Baixo a hipótese nula de non diferenza, W segue unha distribución B(%d; %.1f)

en: Prob
gl_ES: Probabilidade

en: loess: the data must be sorted by x
gl_ES: Loess: Os datos deben ordenarse conforme a x

en: System
gl_ES: Sistema

en: Replaced object '%s'
gl_ES: Obxecto '%s' substituído

en: Added object '%s'
gl_ES: Obxecto '%s' engadido

en: %s saved
gl_ES: %s gardado

en: Can't do this: no model has been estimated yet
gl_ES: Non pode facerse isto pois aínda non se estimou ningún modelo

en: Can't do: the current data set is different from the one on which
    the reference model was estimated
gl_ES: Non pode facerse: O conxunto de datos actual é diferente do que
    se usou para estimar o modelo de referencia

en: The option '--%s' requires a parameter
gl_ES: A opción '--%s' necesita un parámetro

en: Warning: option%s ignored outside of loop
gl_ES: Aviso: Fóra dun bucle a opción %s se ignora

en: %s: inapplicable option
gl_ES: %s: Opción non aplicable

en: lines
gl_ES: liñas

en: points
gl_ES: marcas

en: lines/points
gl_ES: liñas/puntos

en: impulses
gl_ES: impulsos

en: dots
gl_ES: puntos

en: steps
gl_ES: pasos

en: boxes
gl_ES: caixas

en: error bars
gl_ES: barras de erro

en: filled curve
gl_ES: curva chea

en: candlesticks
gl_ES: gráfica de candeas

en: left top
gl_ES: arriba esquerda

en: right top
gl_ES: arriba dereita

en: left bottom
gl_ES: abaixo esquerda

en: right bottom
gl_ES: abaixo dereita

en: outside
gl_ES: fóra

en: top left
gl_ES: Arriba á esquerda

en: top right
gl_ES: Arriba á dereita

en: bottom left
gl_ES: Abaixo á esquerda

en: bottom right
gl_ES: Abaixo á dereita

en: center
gl_ES: centro

en: annual growth
gl_ES: crecemento anual

en: Dates file does not conform to the specification
gl_ES: O ficheiro de datas non concorda coa especificación

en: Failed to load plugin: %s
gl_ES: Fallo ao cargar engadido (plugin): %s

en: Couldn't load plugin function
gl_ES: Non puido cargarse a función complementaria

en: Covariance matrix of regression coefficients
gl_ES: Matriz de covarianzas dos coeficientes de regresión

en: Current session
gl_ES: Sesión actual

en: gretl version %s
gl_ES: versión de GRETL %s

en: Copyright Ramu Ramanathan, Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
gl_ES: Copyright de Ramu Ramanathan, Allin Cottrell y Riccardo "Jack" Lucchetti

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY
gl_ES: Este é software libre sen ABSOLUTAMENTE NINGUNHA GARANTÍA

en: gretl: gui client for gretl version %s,
gl_ES: GRETL: Cliente gui para versión %s de GRETL,

en: Copyright Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
gl_ES: Copyright de Allin Cottrell e Riccardo "Jack" Lucchetti

en: Test for null hypothesis of normal distribution
gl_ES: Proba da hipótese nula de distribución Normal

en: Test for null hypothesis of gamma distribution
gl_ES: Proba da hipótese nula de distribución Gamma

en: 
    Frequency distribution for %s, obs %d-%d
gl_ES: 
    Distribución de frecuencias para *%s*. Observacións %d-%d

en: frequency   percent
gl_ES: Frequencia   Porcentaxe

en: 
              frequency    rel.     cum.
gl_ES: 
               Frecuencia   Rel.     Acum.

en: number of bins = %d, mean = %g, sd = %g
gl_ES: Nº de caixas = %d; Media = %g; Desv. pad. = %g

en: 
           interval          midpt   frequency    rel.     cum.
gl_ES: 
            Intervalo       Pto medio   Frecuencia rel.   Acum.

en: Missing observations
gl_ES: Observacións ausentes

en: Cross-tabulation of %s (rows) against %s (columns)
gl_ES: Tabulación cruzada de *%s* (filas) contra *%s* (columnas)

en: %d missing values
gl_ES: %d valores ausentes

en: Pearson chi-square test not computed: some expected frequencies were less
    than %g
gl_ES: Non se calculou o estatístico Khi-cadrado de Pearson:
    algunhas frecuencias esperadas foron menores que %g

en: Pearson chi-square test = %g (%d df, p-value = %g)
gl_ES: Proba Khi-cadrado de Pearson = %g (%d gl, valor p = %g)

en: Warning: Less than of 80% of cells had expected values of 5 or greater.
gl_ES: Aviso: Menos do 80% das celas tiñan valores agardados de 5 ou máis de 5.

en: Full data set: %d observations
gl_ES: Conxunto de datos completo: %d observacións

en: Current sample: %d observations
gl_ES: Mostra actual: %d observacións

en: Full data range
gl_ES: Rango completo de datos

en: Current sample
gl_ES: Mostra actual

en: Cross-equation VCV for residuals
gl_ES: Matriz de covarianzas cruzada dos erros

en: correlations above the diagonal
gl_ES: Correlacións por riba da diagonal principal

en: log determinant
gl_ES: Logaritmo do determinante

en: Recursive %d-step ahead forecasts
gl_ES: Predicións recursivas %d paso(s) adiante.

en: The forecast for time t is based on (a) coefficients obtained by
    estimating the model over the sample %s to t-%d, and (b) the
    regressors evaluated at time t.
gl_ES: A predición para o momento 't' baséase en
    (a) os coeficientes obtidos estimando o modelo
        coa mostra desde %s ata t-%d, e
    (b) os regresores avaliados no momento t.

en: This is truly a forecast only if all the stochastic regressors
    are in fact lagged values.
gl_ES: Isto é realmente unha predición só se tódolos regresores
    estocásticos son, de feito, variables retardadas.

en: Model estimation range: %s - %s
gl_ES: Rango de estimación do modelo: %s - %s

en: error
gl_ES: Erro

en: Listing %d variables:
gl_ES: Listando %d variables:

en: Mean Error
gl_ES: Media dos erros

en: Root Mean Squared Error
gl_ES: Raíz do erro cadrado medio

en: Mean Absolute Error
gl_ES: Media dos valores absolutos dos erros

en: Mean Percentage Error
gl_ES: Media dos erros relativos (%)

en: Mean Absolute Percentage Error
gl_ES: Media dos valores absolutos dos erros relativos (%)

en: Theil's U1
gl_ES: U1 de Theil

en: Bias proportion, UM
gl_ES: Proporción de nesgo, UM

en: Regression proportion, UR
gl_ES: Proporción de regresión, UR

en: Disturbance proportion, UD
gl_ES: Proporción de perturbación, UD

en: Theil's U2
gl_ES: U2 de Theil

en: Forecast evaluation statistics
gl_ES: Estatísticos de avaliación da predición

en: using %d observations
gl_ES: utilizando %d observacións

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
gl_ES: Nota: '*' denota un erro superior a 2,5 desvíos padrón

en:  For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
gl_ES:  Para intervalos co %g%% de confianza, z(%g) = %.2f

en:  For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
gl_ES:  Para intervalos co %g%% de confianza, t(%d; %g) = %.3f

en:  std. error
gl_ES:  Desv.padr.

en:         %g%% interval
gl_ES:        Intervalo ao %g%%

en: loglikelihood
gl_ES: Log-verosimilitude

en: Criterion
gl_ES: Criterio

en: FINAL VALUES
gl_ES: VALORES FINAIS

en: Iteration
gl_ES: Iteración

en:  (steplength = %g)
gl_ES:  (lonxitude de paso = %g)

en:  (step %g
gl_ES:  (paso %g

en: Parameters:
gl_ES: Parámetros:

en: Gradients:
gl_ES: Gradientes:

en: norm
gl_ES: Norma:

en: unprocessed argument(s): '%s'
gl_ES: argumento(s) non procesado(s): '%s'

en: %s: not a string variable
gl_ES: *%s* non é unha variable de cadea

en: progressive loop: model must be of constant size
gl_ES: Bucle progresivo: O modelo debe de ter un tamaño constante

en: %s estimates using the %d observations %s-%s
gl_ES: Estimacións de *%s* utilizando as %d observacións %s-%s

en: Statistics for %d repetitions
gl_ES: Estatísticas para %d repeticións

en: Dependent variable: %s
gl_ES: Variable dependente: %s

en:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Variable     coefficients   coefficients   std. errors    std. errors
gl_ES:                     media da     desv.pad. de     media de     desv. pad. de
                        estimado       estimado       estimado       estimado
          Variable    coeficientes   coeficientes   desv.pad.    desv.pad.

en: store: using filename %s
gl_ES: store: Usando o nome de ficheiro *%s*.

en: write of data file failed
gl_ES: fallou a escritura do ficheiro de datos

en: %s: not implemented in 'progressive' loops
gl_ES: *%s* : Non está integrado en bucles 'progresivos'

en: Standard normal distribution
gl_ES: Distribución Normal estándar

en: Binomial (P = %g, %g trials)
gl_ES: Binomial (P = %g, %g intentos)

en: Poisson (mean = %g)
gl_ES: Poisson (Media = %g)

en: Exponential (scale = %g)
gl_ES: Exponencial (Escala = %g)

en: Weibull (shape = %g, scale = %g)
gl_ES: Weibull (Forma=%g, Escala=%g)

en: right-tail probability = %g
gl_ES: Probabilidade na cola dereita = %g

en: complementary probability = %g
gl_ES: Probabilidade complementaria = %g

en: two-tailed probability = %g
gl_ES: Probabilidade con dúas colas = %g

en: Critical value = %g
gl_ES: Valor crítico = %g

en: area to the right of %g: NA
gl_ES: Área á dereita do valor *%g* = NA

en: area to the right of %g =~ %g
gl_ES: Área á dereita do valor *%g* =~ %g

en: area to the right of %g = %g
gl_ES: Área á dereita do valor *%g* = %g

en: Standard normal
gl_ES: Normal estándar

en: (two-tailed value = %g; complement = %g)
gl_ES: (Valor p con dúas colas = %g; Complementario = %g)

en: (to the left: %g)
gl_ES: (Á esquerda: %g)

en: Gamma (shape %g, scale %g, mean %g, variance %g):
     area to the right of %g = %g
gl_ES: Gamma (Forma=%g; Escala=%g; Media=%g; Varianza=%g):
     Área á dereita do valor *%g* =~ %g

en: Binomial (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g
gl_ES: Binomial (p = %g ; n = %d):
     Prob(x > %d) = %g

en: Poisson (mean = %g):
gl_ES: Poisson (Media = %g):

en: Exponential (scale = %g):
gl_ES: Exponencial (escala = %g):

en: Weibull (shape = %g, scale = %g):
gl_ES: Weibull (Forma=%g, Escala=%g):

en: GED (shape = %g):
gl_ES: GED (forma = %g):

en: Laplace (mean = %g, scale = %g):
gl_ES: Laplace (Media=%g, Escala=%g):

en: Unexpected symbol '%c'
gl_ES: Símbolo '%c' inesperado

en: out of memory in XML encoding
gl_ES: Fóra de memoria na codificación XML

en: Missing sub-sample information; can't merge data
gl_ES: Información ausente de submostra; non poden xuntarse os datos

en: No observations would be left!
gl_ES: Non quedarían observacións!

en: '%s' is not a dummy variable
gl_ES: '%s' non é unha variable ficticia

en: Variable '%s' not defined
gl_ES: Variable *%s* non definida

en: Invalid number of cases %d
gl_ES: Número de casos incorrecto %d

en: No observations were dropped!
gl_ES: Non se prescindiu de ningunha observación!

en: Sub-sample command failed mysteriously
gl_ES: A instrución 'sub-sample' fallou misteriosamente

en: --balanced option is invalid: the (full) dataset is not a panel
gl_ES: A opción '--balanced' é incorrecta: o conxunto de datos (completo) non é un panel

en: The dataset cannot be modified at present
gl_ES: Neste intre non pode modificarse o conxunto de datos

en: The full dataset must be restored before imposing a permanent sample restriction
gl_ES: O conxunto completo de datos debe de restablecerse antes de impoñer unha restrición mostral permanente

en: '%s': invalid starting observation
gl_ES: '%s': Observación inicial incorrecta

en: '%s': invalid ending observation
gl_ES: '%s': Observación final incorrecta

en: error in new starting obs
gl_ES: Fallo na nova observación inicial

en: error in new ending obs
gl_ES: Fallo na nova observación final

en: invalid first unit %d
gl_ES: Primeira unidade %d incorrecta

en: invalid last unit %d
gl_ES: Última unidade %d incorrecta

en: invalid null sample
gl_ES: Mostra nula incorrecta

en: missing values
gl_ES: Valores ausentes

en: 
    Number of observations (rows) with missing data values = %d (%.2f%%)
gl_ES: 
    Número de observacións (filas) con valores ausentes = %d (%.2f%%)

en: Total number of missing data values = %d (%.2f%% of total data values)
gl_ES: Número total de valores ausentes = %d (%.2f%% do total de observacións)

en: valid values
gl_ES: valores correctos

en: dataset is subsampled, model is not
gl_ES: O conxunto de datos foi submostrado, o modelo non é

en: model is subsampled, dataset is not
gl_ES: O modelo foi submostrado, o conxunto de datos non é

en: model and dataset subsamples not the same
gl_ES: Submostras de modelo e de conxunto de datos diferentes

en: time series
gl_ES: serie temporal

en: undated
gl_ES: sen data

en: special
gl_ES: especial

en: hourly
gl_ES: horaria

en: weekly
gl_ES: semanal

en: daily (5 days)
gl_ES: Diaria (5 días)

en: daily (6 days)
gl_ES: Diaria (6 días)

en: daily (7 days)
gl_ES: Diaria (7 días)

en: decennial
gl_ES: decenal

en: Full dataset
gl_ES: Conxunto de datos completo

en: Type
gl_ES: Tipo

en: Number of cross-sectional units
gl_ES: Número de unidades de sección cruzada

en: Number of time periods
gl_ES: Número de períodos de tempo

en: Range
gl_ES: Rango

en: Subsampled data
gl_ES: Datos submostrados

en: restriction
gl_ES: restrición

en: Data file %s
    as of
gl_ES: Ficheiro de datos *%s*
    lido o

en: (unsaved)
gl_ES: (non gardado)

en: Description
gl_ES: Descrición

en: Type of data
gl_ES: Tipo de datos

en: Listing of variables
gl_ES: Lista de variables

en: 3SLS
gl_ES: MC3E

en: FIML
gl_ES: MVIC

en: Seemingly Unrelated Regressions
gl_ES: Regresións Aparentemente Non Relacionadas

en: Three-Stage Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados en 3 Etapas

en: Full Information Maximum Likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude con Información Completa

en: Limited Information Maximum Likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude con Información Limitada

en: Ordinary Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados Ordinarios

en: Two-Stage Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados en 2 Etapas

en: Weighted Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados Ponderados

en: No system of equations has been defined
gl_ES: Non se definiu ningún sistema de ecuacións

en: Unrecognized equation system type
gl_ES: Sistema de ecuacións de tipo descoñecido

en: An equation system must have at least two equations
gl_ES: Un sistema de ecuacións debe de ter, cando menos, dúas ecuacións

en: Equation system
gl_ES: Sistema de ecuacións

en: Endogenous variables:
gl_ES: Variables endóxenas:

en: Predetermined variables:
gl_ES: Variables predeterminadas:

en: Exogenous variables:
gl_ES: Variables esóxenas:

en: '%s': not a list or array of lists
gl_ES: '%s' : Non é unha lista nin un arranxo de listas

en: Wald test for the specified restrictions
gl_ES: Proba de Wald das restricións especificadas

en: F test for the specified restrictions
gl_ES: Proba F das restricións especificadas

en: LR test for the specified restrictions
gl_ES: Proba RV das restricións especificadas

en: Restricted log-likelihood
gl_ES: Log-verosimilitude restrinxida

en: Unrestricted log-likelihood
gl_ES: Log-verosimilitude non restrinxida

en: Invalid option '--%s'
gl_ES: Opción '--%s' incorrecta

en: '%s': unrecognized name
gl_ES: '%s': Nome descoñecido

en: %s: no system was specified
gl_ES: %s: Non se especificou ningún sistema

en: iterated %s
gl_ES: %s reiterado

en: Warning: the Hansen-Sargan over-identification test failed.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.
gl_ES: Aviso: Fallou a proba de sobreidentificación de Hansen-Sargan.
    Isto indica probablemente que o problema de estimación está mal condicionado.

en: Hansen--Sargan over-identification test
gl_ES: Proba de sobreidentificación de Hansen--Sargan

en: Hansen-Sargan over-identification test
gl_ES: Proba de sobreidentificación de Hansen-Sargan

en: LR test for diagonal covariance matrix
gl_ES: Proba RV de diagonalidade da matriz de covarianzas

en: Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
gl_ES: Proba de Breusch--Pagan de diagonalidade da matriz de covarianzas

en: Robust Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
gl_ES: Proba robusta de Breusch--Pagan de diagonalidade da matriz de covarianzas

en: Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
gl_ES: Proba de Breusch-Pagan de diagonalidade da matriz de covarianzas

en: Robust Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
gl_ES: Proba robusta de Breusch-Pagan de diagonalidade da matriz de covarianzas

en: Estimator
gl_ES: Estimador

en: Ljung-Box Q'
gl_ES: Q de Ljung-Box

en: Cross-equation covariance matrix
gl_ES: Matriz de covarianzas cruzadas entre ecuacións

en: determinant
gl_ES: Determinante

en: Cointegrating vectors
gl_ES: Vectores cointegrantes

en: standard errors in parentheses
gl_ES: Desvíos padrón entre parénteses

en: Adjustment vectors
gl_ES: Vectores de axuste

en: Determinant of covariance matrix
gl_ES: Determinante da matriz de covarianzas

en: $t$-statistics in parentheses
gl_ES: entre parénteses, os estadísticos $t$

en: Invalid lag order %g
gl_ES: Nivel de retardo %g incorrecto

en: catch: cannot be applied to this command
gl_ES: catch: non pode aplicarse a esta instrución

en: savename is too long
gl_ES: O nome a gardar é longo de mais

en: "%s": obsolete %s; please use the function %s
gl_ES: "%s": obsoleto %s; utiliza a función %s

en: "%s": obsolete %s; please use "%s"
gl_ES: "%s": obsoleto %s; utiliza "%s"

en: '%s': invalid keyword in plot block
gl_ES: '%s': Palabra clave incorrecta no bloque de gráficas

en: 'end loop': did you mean 'endloop'
gl_ES: 'end loop': querías dicir 'endloop'

en: modprint: third argument must be a named matrix
gl_ES: Modprint: O terceiro argumento debe ser una matriz nomeada.

en: end: invalid parameter '%s'
gl_ES: end: parámetro incorrecto '%s'

en: Unexpected symbol %c
gl_ES: Símbolo %c inesperado

en: Command line is not valid UTF-8
gl_ES: A liña de instruccións non ten formato UTF-8 válido

en: "print": pointer arguments not allowed: please use "eval" or "printf"
gl_ES: "print": Argumentos de punteiro non admitidos. Por favor, utiliza "eval" ou "printf"

en: = first difference of %s
gl_ES: = primeira diferenza de *%s*

en: = log difference of %s
gl_ES: = diferenza logarítmica de *%s*

en: = seasonal difference of %s
gl_ES: = diferenza estacional de *%s*

en: = log of %s
gl_ES: = logaritmo de *%s*

en: = %s squared
gl_ES: = cadrado de *%s*

en: = centered %s
gl_ES: = *%s* centrada

en: = standardized %s
gl_ES: = *%s* tipificada

en: = resampled %s
gl_ES: = mostra renovada *%s*

en: = high-frequency difference of %s
gl_ES: = diferenza de alta fecuencia de *%s*

en: = high-frequency log difference of %s
gl_ES: = diferenza logarítmica de alta fecuencia de *%s*

en: = %s times %s
gl_ES: = %s veces *%s*

en: dummy for %s = '%s'
gl_ES: Variable ficticia para %s = '%s'

en: dummy for %s = %g
gl_ES: Variable ficticia para *%s* = %g

en: %s: collides with existing object name
gl_ES: %s: colide cun nome de obxecto xa existente

en: A minimum of %d observations is required
gl_ES: Requírese un mínimo de %d observacións

en: dummify: no suitable variables were found
gl_ES: dummify: Non se atoparon variables axeitadas.

en: Number of instruments (%d) exceeds the number of observations (%d)
gl_ES: O número de instrumentos (%d) é maior ca o número de observacións (%d)

en: The first-stage fitted values for %s are all zero
gl_ES: Os valores estimados na primeira etapa para *%s* son todos cero

en: You can't use the dependent variable as an instrument
gl_ES: Non podes usar como instrumento a variable dependente

en: The order condition for identification is not satisfied.
    At least %d more instruments are needed.
gl_ES: Non se cumpre a condición de orde para a identificación.
    Cando menos precísanse %d instrumentos máis.

en: Range is non-positive!
gl_ES: O rango non é positivo!

en: Range %d to %d is non-positive!
gl_ES: O rango desde %d ata %d non é positivo!

en: Ambiguous matrix index
gl_ES: Índice de matriz ambiguo

en: Invalid submatrix specification
gl_ES: Especificación incorrecta de submatriz

en: Matrix decomposition failed
gl_ES: Fallou a descomposición dunha matriz

en: %s: cannot be deleted here
gl_ES: %s: Aquí non se pode eliminar

en: Deleted all variables of type %s
gl_ES: Eliminadas tódalas variables de tipo %s

en: %s: no such scalar
gl_ES: '%s': Non hai ese escalar

en: The variable %s is currently read-only
gl_ES: A variable *%s* agora é só de lectura

en: variables of type %s:
gl_ES: Variables de tipo %s:

en:   (unnamed)
gl_ES:   (sen nome)

en: Replaced list '%s'
gl_ES: Substituíuse a lista '%s'

en: Added list '%s'
gl_ES: Engadiuse a lista '%s'

en: vecm: rank %d is out of bounds
gl_ES: VECM: O rango %d está fóra dos límites

en: Sample variance-covariance matrices for residuals
gl_ES: Matrices de varianzas-covarianzas dos erros na mostra

en: VAR system in first differences
gl_ES: Sistema VAR en primeiras diferenzas

en: System with levels as dependent variable
gl_ES: Sistema con variable dependente en niveis

en: Cross-products
gl_ES: Produtos cruzados

en: Johansen test
gl_ES: Proba de Johansen

en: Number of equations
gl_ES: Número de ecuacións

en: Lag order
gl_ES: Nivel de retardo

en: Estimation period
gl_ES: Período de estimación

en: Responses to a one-standard error shock in %s
gl_ES: Respostas a un impacto dun desvío padrón igual a 1 en *%s*

en: Decomposition of variance for %s
gl_ES: Descomposición da varianza para *%s*

en: continued
gl_ES: continuou

en: Forecast decomposition failed
gl_ES: Fallou a descomposición da predición

en: Case 1: No constant
gl_ES: Caso 1: Sen constante

en: Case 2: Restricted constant
gl_ES: Caso 2: Constante restrinxida

en: Case 3: Unrestricted constant
gl_ES: Caso 3: Constante non restrinxida

en: Case 4: Restricted trend, unrestricted constant
gl_ES: Caso 4: Tendencia restrinxida, constante non restrinxida

en: Case 5: Unrestricted trend and constant
gl_ES: Caso 5: Tendencia e constante non restrinxidas

en: cointegrating vectors
gl_ES: vectores cointegrantes

en: adjustment vectors
gl_ES: vectores de axuste

en: Restrictions on beta:
gl_ES: Restricións sobre beta:

en: Restrictions on alpha:
gl_ES: Restricións sobre alfa:

en: Relative to prior restriction
gl_ES: Relativo á anterior restrición

en: Unrestricted loglikelihood $(l_u) = %.8g$
gl_ES: Log-verosimilitude non restrinxida $(l_u) = %.8g$

en: Restricted loglikelihood $(l_r) = %.8g$
gl_ES: Log-verosimilitude restrinxida $(l_r) = %.8g$

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
gl_ES: Log-verosimilitude non restrinxida (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
gl_ES: Log-verosimilitude restrinxida (lr) = %.8g

en: Cointegration rank
gl_ES: Rango de cointegración

en: Portmanteau test
gl_ES: Proba Portmanteau

en: All lags of %s
gl_ES: Todos os retardos de *%s*

en: All vars, lag %d
gl_ES: Todas as variables, retardo %d

en: VECM system, lag order %d
gl_ES: Sistema VECM, nivel de retardo %d

en: VAR system, lag order %d
gl_ES: Sistema VAR, nivel de retardo %d

en: %s estimates, observations %s--%s ($T=%d$)
gl_ES: Estimacións de *%s*
    Observacións: %s--%s ($T=%d$)

en: Maximum likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude

en: %s estimates, observations %s-%s (T = %d)
gl_ES: Estimacións de *%s*
    Observacións: %s-%s (T = %d)

en: Equation for
gl_ES: Ecuación para

en: F-tests of zero restrictions
gl_ES: Probas F de restricións nulas

en: the longest lag is %d
gl_ES: [O retardo máis longo é %d]

en: For the system as a whole
gl_ES: Para o sistema en conxunto

en: Alternative hypothesis
gl_ES: Hipótese alternativa

en: Comparison of information criteria
gl_ES: Comparación de criterios de información

en: Lag order %*d
gl_ES: Nivel de retardo %*d

en: Test for autocorrelation of order up to
gl_ES: Proba de autocorrelación de orde ata

en: Test for autocorrelation of order
gl_ES: Proba de autocorrelación de orde

en: Test for ARCH of order up to
gl_ES: Proba de ARCH de orde ata

en: VAR system, maximum lag order %d
gl_ES: Sistema VAR, máximo nivel de retardo %d

en: The asterisks below indicate the best (that is, minimized) values
    of the respective information criteria, AIC = Akaike criterion,
    BIC = Schwarz Bayesian criterion and HQC = Hannan-Quinn criterion.
gl_ES: Os asteriscos de abaixo indican os mellores (é dicir, mínimos)
    valores de cada criterio de información, AIC = criterio de Akaike,
    BIC = criterio Baiesiano de Schwarz e HQC = criterio de Hannan-Quinn.

en: lags        loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC
gl_ES: Retard. Log.veros.   p(RV)       AIC          BIC          HQC

en: Test on the original VAR
gl_ES: Proba sobre o VAR orixinal

en: Test on VAR
gl_ES: Proba sobre o VAR

en: %s: no such object
gl_ES: %s: Non existe ese obxecto

en: command '%s' not recognized
gl_ES: Non se recoñece a instrución '%s'

en: Freed %s
gl_ES: Liberado %s

en: 
    You may supply the name of a data file on the command line.
    Options:
     -b or --batch     Process a command script and exit.
     -r or --run       Run a script then hand control to command line.
     -m or --makepkg   Run a script and create a package from it.
     -i or --instpkg   Install a specified function package.
     -h or --help      Print this info and exit.
     -v or --version   Print version info and exit.
     -e or --english   Force use of English rather than translation.
     -q or --quiet     Print less verbose program information.
     -t or --tool      Operate silently.
    Example of batch mode usage:
     gretlcli -b myfile.inp > myfile.out
    Example of run mode usage:
     gretlcli -r myfile.inp
gl_ES: 
    Podes indicar o nome dun ficheiro de datos na liña de instrucións
    Opcións:
     -b ou --batch    Procesar un guión de instrucións e saír.
     -r ou --run    Executar un guión e logo tomar o control da liña de instrucións.
     -m ou --makepkg    Executar un guión e crear un paquete a partir del.
     -i ou --instpkg    Instalar un paquete de función específico.
     -h ou --help    Amosar esta información e saír.
     -v ou --version    Amosar a información da versión e saír.
     -e ou --english    Forzar o uso do inglés en lugar da tradución.
     -q ou --quiet    Amosar información do programa menos cumprida.
     -t ou --tool    Funcionar en silenzo.
    Exemplo de utilización do modo 'batch':
     gretlcli -b myfile.inp >myfile.out
    Exemplo de utilización do modo 'run':
     gretlcli -r myfile.inp

en: 
    Special batch-mode option:
     --scriptopt=<value> sets a scalar value, accessible to a script
     under the name "scriptopt"
gl_ES: 
    Opción especial modo-lotes:
     --scriptopt=<valor> establece un valor escalar, accesible para un guión
     baixo o nome "scriptopt"

en: 
    "help" gives a list of commands
gl_ES: 
    "help" dá unha lista de instrucións

en: help file %s is not accessible
gl_ES: O ficheiro de axuda %s non está accesible

en: Type "open filename" to open a data set
gl_ES: Escribir "open filename" para abrir un conxunto de datos

en: Opening a new data file closes the present one.  Proceed? (y/n)
gl_ES: Ao abrir un novo ficheiro de datos, péchase o actual.  Continuar? (s/n)

en: OK, staying with current data set
gl_ES: De acordo, quedarse co conxunto actual de datos

en: type a filename to store output (enter to quit):
gl_ES: Teclear un nome de ficheiro para gardar os resultados (intro para saír):

en: writing session output to %s%s
gl_ES: Escribindo os resultados de sesión a %s%s

en: Error reading '%s'
gl_ES: Fallo ao ler '%s'

en: Terminated on error
gl_ES: Rematado con un fallo

en: Done
gl_ES: Feito

en: commands saved as %s
gl_ES: Instrucións gardadas como %s

en: Command '%s' ignored; not valid within equation system
gl_ES: Instrución '%s' ignorada; é incorrecta nun sistema de ecuacións

en: Enter commands for loop.  Type 'endloop' to get out
gl_ES: Inserir instrucións para o bucle. Teclear 'endloop' para saír

en: Take note: variables have been renumbered
gl_ES: Aviso: Volvéronse a numerar as variables

en: Data series length count missing or invalid
gl_ES: Anotación do tamaño da serie de datos ausente ou incorrecta

en: Error reading %s
gl_ES: Fallo ao ler %s

en: Dataset cleared
gl_ES: Librouse o conxunto de datos

en: This program should be run under mpiexec, and requires the name of a
    script file as argument.
gl_ES: Este programa debe de executarse baixo 'mpiexec' e necesita, como argumento,
    o nome dun ficheiro de guión .

en: Options:
     -h or --help        Print this info and exit.
     -v or --version     Print version info and exit.
     -q or --quiet       Don't print logo on start-up.
     -e or --english     Force use of English rather than translation.
     -s or --single-rng  Use a single RNG, not one per process.
gl_ES: Opcións:
     -h ou --help        Amosa esta información e remata.
     -v ou --version     Amosa información da versión e remata.
     -q ou --quiet       Non amosa o logo no inicio.
     -e ou --english     Forza o uso do inglés en troques da tradución.
     -s ou --single-rng  Usa un único RNG, non un por cada proceso.

en: "By econometricians, for econometricians."
gl_ES: "Por económetras, para económetras."

en: About gretl
gl_ES: Acerca de GRETL

en: build date
gl_ES: Data de creación

en: Rationale
gl_ES: Explicación

en: News
gl_ES: Novas

en: License
gl_ES: Licencia

en: Couldn't open temp file
gl_ES: Non puido abrirse un ficheiro temporal

en: Sorry, this item not yet implemented!
gl_ES: Este tema aínda non está preparado!

en: No output was produced
gl_ES: Non se produciron resultados

en: gretl: script output
gl_ES: GRETL: Resultados de guión

en: Gaussian sampling distribution
gl_ES: Distribución gaussiana da mostra

en: t(%d) sampling distribution
gl_ES: Distribución t(%d) da mostra

en: Chi-square(%d) sampling distribution
gl_ES: Distribución Khi-cadrado(%d) da mostra

en: F(%d, %d) sampling distribution
gl_ES: Distribución F(%d, %d) da mostra

en: N(%g, %g)
gl_ES: N(%g; %g)

en: Chi-square(%d)
gl_ES: Khi-cadrado(%d)

en: Binomial(%d, %g)
gl_ES: Binomial(%d; %g)

en: Weibull(%g, %g)
gl_ES: Weibull(%g; %g)

en: Standard errors
gl_ES: Desvíos padrón

en: Incomplete entry
gl_ES: Anotación incompleta

en: Invalid entry
gl_ES: Anotación incorrecta

en: 5% critical values for Durbin-Watson statistic
gl_ES: Valores críticos ao 5% do estatístico
    de Durbin-Watson

en: gretl: critical values
gl_ES: GRETL: Valores críticos

en: Failed to compute critical value
gl_ES: Produciuse un fallo ao calcular o valor crítico

en: Failed to compute p-value
gl_ES: Produciuse un fallo ao calcular o valor p

en: gretl: p-value
gl_ES: GRETL: Valor p

en: You must give a name for the variable
gl_ES: Debes de elixir un nome para a variable

en: Two-tailed p-value = %.4g
    (one-tailed = %.4g)
gl_ES: Valor p con dúas colas = %.4g
    (con unha cola = %.4g)

en: nonparametric test
gl_ES: Proba non paramétrica

en: Null hypothesis: Difference of means = %g
gl_ES: Hipótese nula:[Diferenza de medias = %g]

en: Sample 1:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
gl_ES: Mostra 1:
     N = %d, Media = %g, Desv. padr. =%g

en:  standard error of mean = %g
gl_ES:  Desvío padrón da media = %g

en:  95%% confidence interval for mean: %g to %g
gl_ES:  Intervalo de conf. do 95%% para a media: %g a %g

en: Sample 2:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
gl_ES: Mostra 2:
     N = %d, Media = %g, Desv. padr. =%g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population mean = %g
gl_ES: Hipótese nula:[Media da poboación = %g]

en: Sample size: n = %d
gl_ES: Tamaño da mostra: N = %d

en: Sample mean = %g, std. deviation = %g
gl_ES: Media da mostra = %g, Desv. padrón = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g)/%g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: z = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population variance = %g
gl_ES: Hipótese nula:[Varianza da poboación = %g]

en: Sample variance = %g
gl_ES: Varianza da mostra = %g

en: Test statistic: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: Khi-cadrado(%d) = %d * %g/%g = %g

en: Null hypothesis: population proportion = %g
gl_ES: Hipótese nula:[Proporción da poboación = %g]

en: Sample proportion = %g
gl_ES: Proporción da mostra = %g

en: Null hypothesis: The population variances are equal
gl_ES: Hipótese nula:[As varianzas das poboacións son iguais]

en: Sample 1:
     n = %d, variance = %g
gl_ES: Mostra 1:
     N = %d, Varianza = %g

en: Sample 2:
     n = %d, variance = %g
gl_ES: Mostra 2:
     N = %d, Varianza = %g

en: Test statistic: F(%d, %d) = %g
gl_ES: Estatístico de proba: F(%d, %d) = %g

en: Null hypothesis: the population proportions are equal
gl_ES: Hipótese nula:[As proporcións das poboacións son iguais]

en: Sample 1:
     n = %d, proportion = %g
gl_ES: Mostra 1:
     N = %d, Proporción = %g

en: Sample 2:
     n = %d, proportion = %g
gl_ES: Mostra 2:
     N = %d, Proporción = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g) / %g = %g
gl_ES: Estatístico de proba: z = (%g - %g) / %g = %g

en: gretl: hypothesis test
gl_ES: GRETL: Proba de hipóteses

en: The assumption of a normal sampling distribution
    is not justified here.  Abandoning the test.
gl_ES: O suposto de distribución Normal da mostra
    non está xustificado aquí.  Deixando a proba.

en: uniform
gl_ES: Uniforme

en: normal
gl_ES: Normal

en: chi-square
gl_ES: Khi-cadrado

en: gamma
gl_ES: Gamma

en: binomial
gl_ES: Binomial

en: poisson
gl_ES: Poisson

en: weibull
gl_ES: Weibull

en: minimum
gl_ES: Mínimo

en: maximum
gl_ES: Máximo

en: std. deviation
gl_ES: Desvío padrón

en: shape
gl_ES: Forma

en: scale
gl_ES: Escala

en: trials
gl_ES: Extraccións

en: sample size, n
gl_ES: Tamaño da mostra, T

en: number of regressors
    (excluding the constant)
gl_ES: Número de regresores
    (excluíndo a constante)

en: right-tail probability
gl_ES: Probab. na cola dereita

en: name
gl_ES: Nome

en: CDF instead of density
gl_ES: FDA en lugar da densidade

en: Data missing for variable '%s'
gl_ES: Dato ausente para a variable *%s*

en: Use variable from dataset
gl_ES: Utilice unha variable do conxunto de datos

en: Difference test
gl_ES: Proba de diferenzas

en: Runs test
gl_ES: Proba de ringleiras

en: Correlation
gl_ES: Correlación

en: Sign test
gl_ES: Proba de signos

en: Wilcoxon rank sum test
gl_ES: Proba de suma de rangos de Wilcoxon

en: Wilcoxon signed rank test
gl_ES: Proba de rangos con signo de Wilcoxon

en: Spearman's rho
gl_ES: Rho de Spearman

en: Show details
gl_ES: Amosar os detalles

en: Use first difference
gl_ES: Utilizar a primeira diferenza

en: Assume positive and negative are equiprobable
gl_ES: Supoñendo que os positivos e negativos son equiprobables

en: variance
gl_ES: Varianza

en: proportion
gl_ES: Proporción

en: 2 means
gl_ES: 2 medias

en: 2 variances
gl_ES: 2 varianzas

en: 2 proportions
gl_ES: 2 proporcións

en: sample mean
gl_ES: Media da mostra

en: sample size
gl_ES: Tamaño da mostra

en: H0: mean =
gl_ES: H0: Media=

en: Assume standard deviation is population value
gl_ES: Supoñendo que a desv. padrón é un valor da poboación

en: sample variance
gl_ES: Varianza da mostra

en: H0: variance =
gl_ES: H0: Varianza =

en: sample proportion
gl_ES: Proporción da mostra

en: H0: proportion =
gl_ES: H0: Proporción =

en: mean of sample 1
gl_ES: Media da mostra 1

en: std. deviation, sample 1
gl_ES: Desv. padrón, mostra 1

en: size of sample 1
gl_ES: Tamaño da mostra 1

en: mean of sample 2
gl_ES: Media da mostra 2

en: std. deviation, sample 2
gl_ES: Desv. padrón, mostra 2

en: size of sample 2
gl_ES: Tamaño da mostra 2

en: H0: Difference of means =
gl_ES: H0: Diferenza de medias =

en: Assume common population standard deviation
gl_ES: Supoñendo desvío padrón común nas poboacións

en: variance of sample 1
gl_ES: Varianza da mostra 1

en: variance of sample 2
gl_ES: Varianza da mostra 2

en: H0: Ratio of variances = 1
gl_ES: H0:[Cociente entre varianzas = 1]

en: proportion, sample 1
gl_ES: Proporción, mostra 1

en: proportion, sample 2
gl_ES: Proporción, mostra 2

en: H0: Difference of proportions = 0
gl_ES: H0:[Diferenza de proporcións = 0]

en: Show graph of sampling distribution
gl_ES: Amosar a gráfica da distribución da mostra

en: gretl: add distribution graph
gl_ES: GRETL: Engadir a gráfica de distribución

en: gretl: p-value finder
gl_ES: GRETL: Buscador de valor p

en: gretl: test calculator
gl_ES: GRETL: Calculadora de estatísticos de proba

en: gretl: nonparametric tests
gl_ES: GRETL: Probas non paramétricas

en: gretl: distribution graphs
gl_ES: GRETL: Gráficas de distribución

en: gretl: add random variable
gl_ES: GRETL: Engadir variable aleatoria

en: No suitable data are available
gl_ES: Non se dispón de datos axeitados

en: gretl: plot a curve
gl_ES: GRETL: Trazar unha curva

en: formula
gl_ES: Fórmula

en: x minimum
gl_ES: Mínimo x

en: x maximum
gl_ES: Máximo x

en: normal CDF
gl_ES: FDA Normal

en: logistic CDF
gl_ES: FDA Loxística

en: gretl: plot CDF
gl_ES: GRETL: Debuxar a FDA

en: standard normal
gl_ES: Normal estándar

en: logistic
gl_ES: Loxística

en: both CDFs
gl_ES: Ambas FDAs

en: gretl: warning
gl_ES: GRETL: Aviso

en: No MIDAS data were found in the current dataset
gl_ES: Non se atoparon datos MIDAS no actual conxunto de datos

en: gretl: add var
gl_ES: GRETL: Engadir variable

en: Enter formula for new variable:
gl_ES: Inserir a fórmula para a nova variable:

en: gretl: cointegration test
gl_ES: GRETL: Proba de cointegración

en: gretl: VAR
gl_ES: GRETL: VAR

en: gretl: VECM
gl_ES: GRETL: VECM

en: gretl: VAR lag selection
gl_ES: GRETL: Selección da orde do VAR

en: gretl: ARIMA lag selection
gl_ES: GRETL: Selección do retardo do ARIMA

en: gretl: define graph
gl_ES: GRETL: Definir gráfica

en: gretl: model tests
gl_ES: GRETL: Probas do modelo

en: Enter formula for new variable
gl_ES: Inserir a fórmula para a nova variable

en: Enter formula for new variable
    (or just a name, to enter data manually)
gl_ES: Inserir a fórmula para a nova variable
    (ou só o nome, se van inserirse os datos manualmente)

en: gretl: missing code
gl_ES: GRETL: Falta o código

en: Enter value to be read as "missing"
    for the variable "%s"
gl_ES: Inserir o valor para ler como "ausente"
    para a variable "%s"

en: Enter value to be read as "missing":
gl_ES: Inserir o valor para ler como "ausente":

en: gretl: GMM
gl_ES: GRETL: MXM

en: GMM: Specify function and orthogonality conditions:
gl_ES: MXM: Especificar a función e as condicións de ortogonalidade

en: gretl: maximum likelihood
gl_ES: GRETL: Máxima Verosimilitude

en: MLE: Specify function, and derivatives if possible:
gl_ES: EMV: Especificar a función e, se é posible, as derivadas

en: gretl: nonlinear least squares
gl_ES: GRETL: Mínimos cadrados non lineais

en: NLS: Specify function, and derivatives if possible:
gl_ES: MC non lineais: Especificar a función e, se é posible, as derivadas

en: gretl: simultaneous equations system
gl_ES: GRETL: Sistema de ecuacións simultáneas

en: Specify simultaneous equations:
gl_ES: Especificar as ecuacións simultáneas

en: gretl: linear restrictions
gl_ES: GRETL: Restricións lineais

en: Specify restrictions:
gl_ES: Especificar as restricións:

en: gretl: command entry
gl_ES: GRETL: Anotación de instrución

en: Type a command:
gl_ES: Escribir unha instrución:

en: Simple boxplot
gl_ES: Gráfica de caixa simple

en: With confidence interval for median
gl_ES: Con intervalo de confianza para a mediana

en: Factorized
gl_ES: Con factor de separación

en: system gfn directory
gl_ES: Cartafol gfn do sistema

en: personal gfn directory
gl_ES: Cartafol gfn persoal

en: current working directory
gl_ES: Cartafol actual de traballo

en: Open .gfn file
gl_ES: Abrir ficheiro .gfn

en: Start looking in:
gl_ES: Comezar mirando en:

en: cross-correlogram
gl_ES: Correlograma cruzado

en: Collinearity check
gl_ES: Comprobar multicolinearidade

en: Include a constant?
gl_ES: Incluír unha constante?

en: X'X is singular to machine precision:
    it is of dimension %d but rank %d.
gl_ES: X'X é singular para a precisión de máquina:
    é de dimensión %d pero de rango %d.

en: # Log re-started %s
gl_ES: # Reiníciase o historial %s

en: # Log started %s
gl_ES: # Comeza o historial %s

en: # Record of session commands.  Please note that this will
    # likely require editing if it is to be run as a script.
gl_ES: # Rexistro das instrucións de sesión. Ten en conta que probablemente
    # precisarás editar este guión antes de executalo.

en: Really quit gretl?
gl_ES: Saír realmente de GRETL?

en: gretl console: type 'help' for a list of commands
gl_ES: Consola de GRETL: Teclea 'help' para obter unha lista de instrucións

en: Network status: %s
gl_ES: Estado da rede: %s

en: Error retrieving data from server
gl_ES: Fallo ao recuperar datos desde o servidor

en: Retrieving data...
gl_ES: Recuperando datos...

en: gretl: display database series
gl_ES: GRETL: Amosar series do banco de datos

en: The data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
gl_ES: Os datos a importar teñen unha frecuencia menor
    que o conxunto de datos vixente. Convés en continuar?

en: Some of the data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
gl_ES: Algúns dos datos a importar teñen unha frecuencia menor
    que o conxunto de datos vixente. Convés en continuar?

en: Disaggregate %s now?
gl_ES: Desagregar agora %s?

en: dbnomics bundle is broken
gl_ES: O feixe de dbnomics está rachado

en: Sorry, can't handle this frequency conversion
gl_ES: Non pode manexarse esta conversión de frecuencia!

en: There is already a variable of this name
    in the dataset.  OK to overwrite it?
gl_ES: Xa hai unha variable con este nome
    no conxunto de datos. Sobrescribila?

en: Really delete the selected series
    from the database '%s'?
gl_ES: Desexa realmente eliminar a(s) serie(s)
    escollida(s) do banco de datos '%s'?

en: Warning: series has missing observations
gl_ES: Aviso: A serie ten observacións ausentes

en: Couldn't access binary datafile
gl_ES: Non puido accederse ao ficheiro de datos binario

en: Display
gl_ES: Amosar

en: Graph
gl_ES: Gráfica

en: Import
gl_ES: Importar

en: Delete
gl_ES: Eliminar

en: Codebook
gl_ES: Libro de códigos

en: Display values
gl_ES: Amosar valores

en: Add to dataset
gl_ES: Engadir ao conxunto de datos

en: List databases
gl_ES: Listar bancos de datos

en: Network status: OK
gl_ES: Estado da rede: Correcto

en: Database parse error at variable '%s'
gl_ES: Fallo de proceso no banco de datos na variable *%s*

en: Name
gl_ES: Nome

en: Observations
gl_ES: Observacións

en: Results of DB.NOMICS search on '%s'
gl_ES: Resultados da procura DB.NOMICS de '%s'

en: Provider/Dataset : description
gl_ES: Provedor/Conxunto de datos: Descrición

en: gretl: DB.NOMICS search
gl_ES: GRETL: Procura de DB.NOMICS

en: DB.NOMICS search on '%s' in dataset %s/%s
gl_ES: Procura DB.NOMICS de '%s' no banco de datos %s/%s

en: Matching series %d to %d of %d
gl_ES: Series que cadran %d a %d de %d

en: No matches were found
gl_ES: Non se atoparon coincidencias

en: Database installed.
    Open it now?
gl_ES: Banco de datos instalado.
    Desexa abrilo agora?

en: Installed %s
gl_ES: Instalado %s

en: Up to date
gl_ES: Actualizado

en: Error unzipping compressed data
gl_ES: Fallo ao descomprimir datos

en: Reopen the local window to access this collection
gl_ES: Volver abrir a xanela local para acceder a esta colección

en: Unknown: access error
gl_ES: Descoñecido: Fallo de acceso

en: Not up to date
gl_ES: Non actualizado

en: Not installed
gl_ES: Non instalado

en: No database files found
gl_ES: Non se atoparon ficheiros de banco de datos

en: showing datasets %d-%d of %d
gl_ES: Amosando os bancos de datos %d-%d de %d

en: showing series %d-%d of %d
gl_ES: Amosando as series %d-%d de %d

en: No datasets were found
gl_ES: Non se atoparon bancos de datos

en: No series were found
gl_ES: Non se atoparon series

en: No function packages found
gl_ES: Non se atoparon paquetes de funcións

en: No data packages found
gl_ES: Non se atoparon paquetes de datos

en: data info
gl_ES: Información dos datos

en: %s: please close this object's window first
gl_ES: %s: Pecha antes a xanela deste obxecto

en: Package %s is not loaded, and you do not have permission to delete it.
gl_ES: O paquete %s non se cargou, e non tes permisos para borralo.

en: Unload member functions only
gl_ES: Descargar só as funcións internas

en: Unload and delete package file
gl_ES: Descargar e eliminar ficheiro de paquete

en: Function package %s
gl_ES: Paquete %s de función

en: Unload package %s?
gl_ES: Descargar o paquete %s?

en: Really delete %s?
gl_ES: Desexas realmente borrar *%s*?

en: No function files were found
gl_ES: Non se atoparon ficheiros de función

en: Found %d function file(s).
    Replace the current listing?
gl_ES: Atopados %d ficheiro(s) de función.
    Substituír a listaxe actual?

en: Really remove %s from menu?
gl_ES: Eliminar realmente %s do menú?

en: Info
gl_ES: Información

en: Open
gl_ES: Abrir

en: Sample script
gl_ES: Guión de exemplo

en: View code
gl_ES: Ver código

en: Execute
gl_ES: Executar

en: Resources...
gl_ES: Recursos...

en: Add to menu
gl_ES: Engadir ao menú

en: Help
gl_ES: Axuda

en: Unload/delete...
gl_ES: Descargar/eliminar

en: Install
gl_ES: Instalar

en: Remove
gl_ES: Eliminar

en: List series
gl_ES: Listar as series

en: Find...
gl_ES: Buscar...

en: Choose another directory
gl_ES: Escoller outro cartafol

en: Revert to installed packages
gl_ES: Reverter a paquetes instalados

en: Browse...
gl_ES: Revisar...

en: Specific series...
gl_ES: Serie específica...

en: Select directory
gl_ES: Seleccionar un cartafol

en: Details
gl_ES: Detalles

en: Package registry
gl_ES: Rexistro de paquete

en: Look on server
gl_ES: Mirar no servidor

en: Local machine
gl_ES: Máquina local

en: First
gl_ES: Primeiro

en: Previous
gl_ES: Previo

en: Next
gl_ES: Seguinte

en: Last
gl_ES: Derradeiro

en: Remove from menu
gl_ES: Quitar do menú

en: List datasets
gl_ES: Listar bancos de datos

en: All packages
gl_ES: Todos os paquetes

en: filter
gl_ES: Filtro

en: local machine
gl_ES: máquina local

en: gretl: databases on %s
gl_ES: GRETL: Bancos de datos en %s

en: gretl: function packages on %s
gl_ES: GRETL: Paquetes de funcións en %s

en: The gui package registry is empty
gl_ES: O rexistro do paquete *gui* está baldeiro

en: gretl: example scripts
gl_ES: GRETL: Guións de exemplo

en: gretl: data files
gl_ES: GRETL: Ficheiros de datos

en: gretl: databases on server
gl_ES: GRETL: Bancos de datos no servidor

en: gretl: DB.NOMICS providers
gl_ES: GRETL: Provedores de DB.NOMICS

en: gretl: function packages on server
gl_ES: GRETL: Paquetes de funcións no servidor

en: gretl: data packages on server
gl_ES: GRETL: Paquetes de datos no servidor

en: gretl: addons
gl_ES: GRETL: Complementos

en: gretl: packages on menus
gl_ES: GRETL: Paquetes nos menús

en: No gretl function packages were found on this computer.
    Please try /File/Functions packages/On server
gl_ES: Non se atoparon paquetes de funcións de GRETL neste ordenador.
    Proba en /Ficheiro/Paquetes de función/No servidor

en: File
gl_ES: Ficheiro

en: Summary
gl_ES: Resumo

en: Source
gl_ES: Fonte

en: Date
gl_ES: Data

en: Script
gl_ES: Guión

en: Topic
gl_ES: Tema

en: Data
gl_ES: Datos

en: Database
gl_ES: Banco de datos

en: Local status
gl_ES: Estado local

en: Code
gl_ES: Código

en: Content
gl_ES: Contido

en: Package
gl_ES: Paquete

en: Version
gl_ES: Versión

en: Author
gl_ES: Autor

en: Addon
gl_ES: Complemento

en: Window
gl_ES: Xanela

en: Menu
gl_ES: Menú

en: Structure of dataset
gl_ES: Estrutura do conxunto de datos

en: Time series frequency
gl_ES: Frecuencia das series temporais

en: Daily date to represent week
gl_ES: Día que representa á semana

en: Starting observation
gl_ES: Observación inicial

en: Panel data organization
gl_ES: Organización do panel de datos

en: Panel structure
gl_ES: Estrutura de panel

en: Side-by-side structure
gl_ES: Estrutura en paralelo

en: Panel index variables
gl_ES: Variables índices de panel

en: Panel series name
gl_ES: Nome da serie de panel

en: Panel time dimension
gl_ES: Dimensión temporal do panel

en: Panel first period
gl_ES: Primeiro período do panel

en: Confirm dataset structure
gl_ES: Confirmar a estrutura do conxunto de datos

en: Enter name for first variable
    (max. %d characters)
gl_ES: Inserir o nome da primeira variable
    (máx. %d caracteres)

en: gretl: name variable
gl_ES: GRETL: Nomear variable

en: No changes were made
gl_ES: Non se fixeron cambios

en: Failed to create empty data set
gl_ES: Fallo ao crear un conxunto de datos baldeiro

en: Annual
gl_ES: Anual

en: Quarterly
gl_ES: Trimestral

en: Monthly
gl_ES: Mensual

en: Weekly
gl_ES: Semanal

en: Daily (5 days)
gl_ES: Diaria (5 días)

en: Daily (6 days)
gl_ES: Diaria (6 días)

en: Daily (7 days)
gl_ES: Diaria (7 días)

en: Hourly
gl_ES: Horaria

en: Decennial
gl_ES: Decenal

en: Other
gl_ES: Outro

en: Undated
gl_ES: Sen data

en: Stacked time series
gl_ES: Series temporais amontoadas

en: Stacked cross sections
gl_ES: Seccións cruzadas amontoadas

en: Use index variables
gl_ES: Utilizar variables índice

en: Convert from side-by-side time series
gl_ES: Converter de series temporais en paralelo unhas coas outras

en: Non-standard frequency
gl_ES: Frecuencia non estándar

en: Cross-sectional
gl_ES: De sección cruzada

en: None (don't use dates)
gl_ES: Ningún (non usar datas)

en: Panel data (%s)
    %d cross-sectional units observed over %d periods
gl_ES: Datos de panel (%s)
    %d unidades de sección cruzada observadas durante %d períodos

en: stacked time series
gl_ES: series temporais amontoadas

en: Comprises a single series '%s', constructed
    by stacking %d individual time series.
gl_ES: Inclúe unha única serie *%s*, formada
    amontoando %d series temporais individuais.

en: Comprises %d series, each constructed by stacking
    %d individual time series.
gl_ES: Inclúe %d series, cada unha formada amontoando
    %d series temporais individuais.

en: stacked cross sections
gl_ES: seccións cruzadas amontoadas

en: Time dimension:
gl_ES: Dimension temporal:

en: %s, %s to %s
gl_ES: %s, %s a %s

en: %s, observations 1 to %d
gl_ES: %s, observacións 1 a %d

en: Cross-sectional data
gl_ES: Datos de sección cruzada

en: (dropping missing observations)
gl_ES: (prescindindo das observacións ausentes)

en: The selected index variables do not represent a panel structure
gl_ES: As variables índices escollidas non representan unha estrutura de panel

en: The unit and time index variables must be distinct
gl_ES: As variables índices de unidade e de tempo deben de ser distintas

en: This dataset cannot be interpreted as a panel
gl_ES: Este conxunto de datos non pode interpretarse como un panel

en: Unit or group index variable
gl_ES: Variable índice de unidade ou de grupo

en: Time index variable
gl_ES: Variable índice de tempo

en: Click on Help for guidance.
gl_ES: Fai clic na Axuda para ter máis información.

en: Found %d time series.
gl_ES: Atopadas %d series temporais

en: Number of side-by-side blocks
gl_ES: Nº de bloques en paralelo uns cos outros

en: purge missing observations
gl_ES: Eliminar as observacións ausentes

en: Take unit names from %s?
gl_ES: Coller os nomes das unidades de %s?

en: The data set contains no suitable index variables
gl_ES: O conxunto de datos non contén variables índice axeitadas

en: The data set contains no suitable time series
gl_ES: O conxunto de datos contén series temporais non axeitadas

en: Give a name for the panel series
gl_ES: Indicar un nome para a serie de panel

en: The individual series will be named by appending "1", "2", ...
    You can modify these names once this operation is completed.
gl_ES: As series individuais vanse nomear engadindo "1", "2", ...
    Podes modificar estes nomes unha vez que remate esta operación.

en: start entering data values
gl_ES: Empezar a introducir os valores dos datos

en: Data structure wizard
gl_ES: Asistente da estrutura de datos

en: The current dataset holds daily data on an incomplete calendar
    (missing values are skipped rather than recorded as such).
    
    If you wish, gretl can pad the data (insert NAs) to create a
    complete calendar. But note that this may make it difficult to
    apply time-series methods, many of which cannot handle missing
    values within the sample range. If you decide to do padding, you
    can choose the number of days per week (5, 6 or 7) for the
    completed calendar.
    
    Do you want to continue?
gl_ES: O conxunto de datos vixente contén datos diarios dun calendario incompleto
    (os valores ausentes omítense en troques de gravalos como están).
    
    Se queres, GRETL pode reencher os datos (insertar NAs) para xerar un
    calendario completo. Mais cae na conta de que iso pode dificultar a
    aplicación de métodos propios de series temporais, pois moitos deles
    non poden manexar valores ausentes no rango mostral. Se decides
    reencher, podes elixir o número de días por semana (5, 6 ou 7) para
    o calendario completo.
    
    Queres continuar?

en: Do you want to save this gretl session?
gl_ES: Queres gardar esta sesión de GRETL?

en: Save a record of the commands you executed?
gl_ES: Queres gardar un rexistro das instrucións que executaches?

en: Always prompt if there are unsaved changes
gl_ES: Se hai cambios sen gardar, preguntar sempre

en: save session
gl_ES: Gardar a sesión

en: save commands
gl_ES: Gardar as instrucións

en: Do you want to save the changes you made
    to this session?
gl_ES: Queres gardar os cambios que fixeches
    nesta sesión de GRETL?

en: Do you want to save changes you have
    made to the current data set?
gl_ES: Queres gardar os cambios que fixeches
    no conxunto de datos actual?

en: Print missing values as:
gl_ES: Amosar os valores ausentes como:

en: gretl: data delimiter
gl_ES: GRETL: Delimitar datos

en: Copy to clipboard
gl_ES: Copiar ao portapapeis

en: auto-detect
gl_ES: detectar automaticamente

en: comma (,)
gl_ES: coma (,)

en: space
gl_ES: espazo

en: tab
gl_ES: tabulador

en: semicolon
gl_ES: punto e coma (;)

en: separator for data columns:
gl_ES: Separador para columnas de datos:

en: decimal point character:
gl_ES: Carácter de punto decimal:

en: period (.)
gl_ES: punto (.)

en: include observations column
gl_ES: Incluír a columna das observacións

en: gretl: select format
gl_ES: GRETL: Escoller formato

en: Copy as:
gl_ES: Copiar como:

en: Save as
gl_ES: Gardar como

en: Tab separated
gl_ES: Separado por tabuladores

en: Comma separated
gl_ES: Separado por comas

en: plain text
gl_ES: Texto plano

en: gretl: bootstrap analysis
gl_ES: GRETL: Análise bootstrap

en: Confidence interval
gl_ES: Intervalo de confianza

en: Studentized confidence interval
gl_ES: Intervalo de confianza "studentizado"

en: Resample residuals
gl_ES: Renovar a mostra de erros

en: Resample data "pairs"
gl_ES: Renovar a mostra de "pares" de datos

en: Simulate normal errors
gl_ES: Simular erros Normais

en: Number of replications:
gl_ES: Número de replicacións

en: Save bootstrap data to file
gl_ES: Gardar os datos bootstrap nun ficheiro

en: gretl: database description
gl_ES: GRETL: Descrición do banco de datos

en: description:
gl_ES: Descrición:

en: gretl: seed for random numbers
gl_ES: GRETL: Semente de números aleatorios

en: Seed for generator:
gl_ES: Semente para o xerador:

en: Choose named list
gl_ES: Elixir unha lista nominal

en: gretl: iteration controls
gl_ES: GRETL: Controis de iteración

en: BHHH maximizer
gl_ES: Maximizador BHHH

en: BFGS maximizer
gl_ES: Maximizador BFGS

en: Maximum iterations:
gl_ES: Máximo número de iteracións:

en: Convergence tolerance:
gl_ES: Tolerancia da converxencia:

en: Use L-BFGS-B, memory size:
gl_ES: Utilización de L-BFGS-B,  cantidade de memoria:

en: groups (N = %d)
gl_ES: Grupos (N = %d)

en: Included groups: %d
gl_ES: Grupos incluídos: %d

en: Observations: %d
gl_ES: Observacións: %d

en: Panel groups
gl_ES: Grupos de panel

en: Start:
gl_ES: Inicio:

en: End:
gl_ES: Fin:

en: gretl: set sample
gl_ES: GRETL: Poñer mostra

en: Units
gl_ES: Unidades

en: to
gl_ES: a

en: Periods
gl_ES: Períodos

en: Make this restriction permanent
gl_ES: Facer permanente esta restrición

en: The current data range is too small for this option
gl_ES: O rango actual dos datos é pequeno de máis para esta opción

en: Number of observations to select (max %d)
gl_ES: Número de observacións a escoller (máx %d)

en: Set sample range
gl_ES: Establecer rango da mostra

en: gretl: define dummy
gl_ES: GRETL: Definir variable ficticia

en: Set dummy range
gl_ES: Establecer o rango da variable ficticia

en: Name of variable:
gl_ES: Nome da variable:

en: single graph: group means
gl_ES: Gráfica individual: Medias de grupos

en: single graph: groups overlaid (N <= %d)
gl_ES: Gráfica individual: Grupos superpostos (N <= %d)

en: single graph: groups in sequence (N <= %d)
gl_ES: Gráfica individual: Grupos en secuencia (N <= %d)

en: multiple plots in grid (N <= 16)
gl_ES: Gráficas múltiples en cuadrícula (N <= 16)

en: multiple plots arranged vertically (N <= 6)
gl_ES: Gráficas múltiples organizadas verticalmente (N <=6)

en: boxplots by group (N <= 150)
gl_ES: Gráficas de caixa por grupo (N <= 150)

en: single boxplot
gl_ES: Gráfica de caixa individual

en: panel plot
gl_ES: Gráfica de panel

en: Enter boolean condition for selecting cases:
gl_ES: Inserir condición booleana para escoller casos:

en: gretl: restrict sample
gl_ES: GRETL: Restrinxir mostra

en: Use dummy variable:
gl_ES: Utilizar unha variable ficticia:

en: add to current restriction
gl_ES: engadir á restrición actual

en: replace current restriction
gl_ES: substituír a restrición actual

en: Observation at which to split the sample:
gl_ES: Observación na que dividir a mostra:

en: Name of dummy variable to use:
gl_ES: Nome de variable ficticia a utilizar:

en: gretl: Chow test
gl_ES: GRETL: Proba de Chow

en: Test a subset of regressors
gl_ES: Probar un subconxunto de regresores

en: shaded area
gl_ES: área sombreada

en: Show interval for
gl_ES: Amosar o intervalo para

en: actual Y
gl_ES: Y observada

en: mean Y
gl_ES: Media de Y

en: Produce forecast for
gl_ES: Realizar a predición de

en: Number of pre-forecast observations to graph
gl_ES: Número de observacións a representar anteriores á predicción

en: automatic forecast (dynamic out of sample)
gl_ES: Predición automática (dinámica fóra da mostra)

en: dynamic forecast
gl_ES: Predición dinámica

en: static forecast
gl_ES: Predición estática

en: recursive k-step ahead forecasts: k =
gl_ES: Predicións recursivas k pasos adiante: k =

en: gretl: forecast
gl_ES: GRETL: Predición

en: Forecast range:
gl_ES: Dominio de predición:

en: Start
gl_ES: Inicio

en: End
gl_ES: Fin

en: Show fitted values for pre-forecast range
gl_ES: Amosar os valores axustados para o rango anterior á predición

en: low and high lines
gl_ES: liñas inferior e superior

en: Plot confidence interval using
gl_ES: Debuxar o intervalo de confianza usando

en: No out-of-sample observations are available.
    Show "forecast" information for the estimation sample?
gl_ES: Non se dispón de observacións fóra da mostra.
    Amosar a información "predita" para a mostra da estimación?

en: Add observations
gl_ES: Engadir observacións

en: Number of observations to add:
gl_ES: Número de observacións a engadir:

en: select variable
gl_ES: Escoller unha variable

en: Week starts on Monday
gl_ES: A semana comeza no luns

en: Week starts on Sunday
gl_ES: A semana comeza no domingo

en: Compact by averaging
gl_ES: Compactar utilizando a media

en: Compact by summing
gl_ES: Compactar sumando

en: Use end-of-period values
gl_ES: Usar valores final-de-período

en: Use start-of-period values
gl_ES: Usar valores principio-de-período

en: Spread to multiple series (MIDAS)
gl_ES: Espallar a múltiples series (MIDAS)

en: Default method:
gl_ES: Método por defecto:

en: Use representative day
gl_ES: Usar día representativo

en: gretl: compact data
gl_ES: GRETL: Compactar datos

en: You are adding a %s series to %s dataset
gl_ES: Estás engadindo unha serie %s a un conxunto de datos %s

en: a quarterly
gl_ES: trimestral

en: an annual
gl_ES: anual

en: Compact quarterly data to annual
gl_ES: Compactar datos trimestrais a anuais

en: Compact monthly data to:
gl_ES: Compactar datos mensuais a:

en: Compact daily data to:
gl_ES: Compactar datos diarios a:

en: Compact daily data to weekly
gl_ES: Compactar datos diarios a semanais

en: Compact weekly data to monthly
gl_ES: Compactar datos semanais a mensuais

en: Compact hourly data to:
gl_ES: Compactar datos horarios a:

en: gretl: expand data
gl_ES: GRETL: Expandir os datos

en: Expand annual data to
gl_ES: Expandir datos anuais a

en: Expand quarterly data to monthly
gl_ES: Expandir datos trimestrais a mensuais

en: Please read the Help before proceeding.
gl_ES: Consulta a Axuda antes de continuar.

en: Try to interpret the first column as containing
    observation information (for example, dates) if
    the column heading looks suitable.
gl_ES: Trata de interpretar a primeira columna como se contese
    información das observacións (por exemplo, datas) se
    o encabezamento da columna semella axeitado.

en: Treat the first column as an ordinary data series
    regardless of the column heading.
gl_ES: Trata de interpretar a primeira columna como unha serie
    de datos, a pesar do encabezamento da columna.

en: Data file options:
gl_ES: Opcións do ficheiro de datos:

en: "View": view the first few lines of the file
gl_ES: "Ver": ver algunhas das primeiras liñas do ficheiro

en: View
gl_ES: Ver

en: view code in this package
gl_ES: Ver o código deste paquete

en: install this package
gl_ES: Instalar este paquete

en: edit this package
gl_ES: Editar este paquete

en: density estimation options
gl_ES: Opcións para estimar a densidade

en: Gaussian kernel
gl_ES: Kernel gaussiano

en: Epanechnikov kernel
gl_ES: Kernel de Epanechnikov

en: bandwidth adjustment factor:
gl_ES: Factor de axuste do ancho de banda:

en: paste data from clipboard
gl_ES: Pegar datos desde o portapapeis

en: Try pasting data from clipboard?
gl_ES: Intentar pegar os datos desde o portapapeis?

en: Clear current dataset first
gl_ES: Librar antes o conxunto de datos actual

en: Try appending to current dataset
gl_ES: Tentar engadindo ao conxunto de datos actual

en: No model is specified
gl_ES: Ningún modelo foi especificado

en: gretl: periodogram
gl_ES: GRETL: Periodograma

en: Sample periodogram
gl_ES: Periodograma da mostra

en: Bartlett window, bandwidth:
gl_ES: Xanela de Bartlett, ancho de banda:

en: frequency axis scale:
gl_ES: Escala do eixe de frecuencia:

en: data-based
gl_ES: Baseado nos datos

en: Number of bins:
gl_ES: Número de intervalos:

en: Minimum value, left bin:
gl_ES: Valor mínimo, intervalo esquerdo:

en: Bin width:
gl_ES: Ancho do intervalo:

en: Show data only
gl_ES: Amosar só os datos

en: Test against normal distribution
gl_ES: Proba contra a distribución Normal

en: Test against gamma distribution
gl_ES: Proba contra a distribución Gamma

en: show plot
gl_ES: Amosar a gráfica

en: Use model names
gl_ES: Usar nomes de modelos

en: Show standard errors in parentheses
gl_ES: Amosar os desvíos padrón entre parénteses

en: Show t-statistics in parentheses
gl_ES: Amosar os estatísticos t entre parénteses

en: model table options
gl_ES: Opcións da táboa de modelos

en: column headings
gl_ES: Cabeceiras das columnas

en: Show p-values
gl_ES: Amosar os valores p

en: Show significance asterisks
gl_ES: Amosar os asteriscos de significatividade

en: Show
gl_ES: Amosar

en: significant figures
gl_ES: valores significativos

en: decimal places
gl_ES: nº de decimais

en: Reset
gl_ES: Restaurar

en: gretl: error
gl_ES: GRETL: Fallo

en: gretl: information
gl_ES: GRETL: Información

en: Unspecified error
gl_ES: Fallo non especificado

en: show scalars window
gl_ES: Amosar a xanela de escalares

en: show icons window
gl_ES: Amosar a xanela de iconas

en: gretl: TeX tabular format
gl_ES: GRETL: Formato tabular de TeX

en: Standard format
gl_ES: Formato estándar

en: Custom format
gl_ES: Formato definido polo usuario

en: Please specify a cluster variable
gl_ES: Especifica unha variable de agrupación

en: Select from Regular HCCME options
gl_ES: Escoller desde as opcións de HCCME regulares

en: Cluster by
gl_ES: Agrupación por

en: New script output:
gl_ES: Novo resultado de guión:

en: New script output should:
gl_ES: O novo resultado de guión debe de:

en: Replace previous output
gl_ES: Substituír o resultado previo

en: Add to previous output
gl_ES: Engadir ao resultado previo

en: Go to a new window
gl_ES: Ir a unha nova xanela

en: Replaces output in this window
gl_ES: Substitúe o resultado nesta xanela

en: Adds to output in this window
gl_ES: Engade o resultado nesta xanela

en: Always goes to a new window
gl_ES: Ir sempre a unha nova xanela

en: percent change in %s
gl_ES: Variación porcentual en %s

en: percent changes
gl_ES: Variacións porcentuais

en: Enter name for new variable
    (max. %d characters)
gl_ES: Inserir un nome para unha nova variable
    (máx. %d caracteres)

en: Quarterly, annualized
gl_ES: Trimestral, convertido a anual

en: Year on year
gl_ES: Interanual

en: Monthly, annualized
gl_ES: Mensual, convertido a anual

en: Calculate using logs
gl_ES: Calcular utilizando logaritmos

en: 100-based index of %s
gl_ES: Índice en base 100 de %s

en: 100-based indices
gl_ES: Índices en base 100

en: Base period:
gl_ES: Período base:

en: Unrestricted (U-MIDAS)
gl_ES: Non restrinxido (U-MIDAS)

en: Normalized exponential Almon
gl_ES: Almon exponencial normalizada

en: Normalized beta (zero last lag)
gl_ES: Beta normalizada (último retardo nulo)

en: Normalized beta (non-zero last lag)
gl_ES: Beta normalizada (último retardo non nulo)

en: Almon polynomial
gl_ES: Polinomio de Almon

en: Normalized beta, one parameter
gl_ES: Beta normalizada, un parámetro

en: High-frequency regressor %s
gl_ES: Regresor de alta frecuencia *%s*

en: Parameterization
gl_ES: Disposición de parámetros

en: Number of parameters
gl_ES: Número de parámetros

en: Lags
gl_ES: Retardos

en: series code:
gl_ES: Código de serie:

en: gretl: display map
gl_ES: GRETL: Amosar o mapa

en: series to plot:
gl_ES: Series a representar:

en: palette:
gl_ES: Paleta:

en: Log scale
gl_ES: Escala logarítmica

en: draw border around map
gl_ES: Trazar o bordo arredor do mapa

en: Feature border width:
gl_ES: Amosar ancho do borde:

en: height in pixels:
gl_ES: Altura en pixels:

en: constant
gl_ES: constante

en: The series %s seems to be of the same frequency as the current dataset
gl_ES: A serie *%s* semella ser da mesma frecuencia que a base de datos vixente

en: gretl: temporal disaggregation
gl_ES: GRETL: Desagregación temporal

en: Output name:
gl_ES: Nome do resultado:

en: Aggregation type:
gl_ES: Tipo de agregación:

en: Regression based
gl_ES: Baseado en regresión

en: Deterministic terms:
gl_ES: Termos determinísticos:

en: constant plus trend
gl_ES: constante máis tendencia

en: Covariate:
gl_ES: Covariable:

en: proportional
gl_ES: proporcional

en: additive
gl_ES: aditivo

en: Preliminary series:
gl_ES: Serie previa:

en: show regression results
gl_ES: Amosar os resultados da regresión

en: gretl: BDS test
gl_ES: GRETL: Proba BDS

en: Maximum dimension:
gl_ES: Dimension máxima:

en: Criterion for closeness:
gl_ES: Criterio de proximidade:

en: First-order correlation
gl_ES: Correlación de 1ª orde

en: Multiple of std. dev.
gl_ES: Múltiplo da desv. padr.

en: Asymptotic p-values
gl_ES: Valores p asintóticos

en: Bootstrap p-values
gl_ES: Valores p de bootstrap

en: LASSO algorithm:
gl_ES: Algoritmo LASSO:

en: RIDGE algorithm:
gl_ES: Algoritmo RIDGE:

en: gretl: regls options
gl_ES: GRETL: Opcións de REGLS

en: cross validation criterion
gl_ES: Criterio de validación cruzada

en: minimized MSE
gl_ES: ECM minimizado

en: one-standard-error rule
gl_ES: Regra de un erro típico

en: set seed for random folds
gl_ES: Establecer a semente para pregos aleatorios

en: use MPI if available
gl_ES: Usar MPI se está dispoñible

en: show execution time
gl_ES: Amosar o tempo de execución

en: New script
gl_ES: Novo guión

en: Quit
gl_ES: Saír

en: Add equation
gl_ES: Engadir ecuación

en: Add derivative
gl_ES: Engadir derivada

en: Add identity
gl_ES: Engadir identidade

en: Add list of endogenous variables
gl_ES: Engadir lista de variables endóxenas

en: Add list of instruments
gl_ES: Engadir lista de instrumentos

en: Iterated estimation
gl_ES: Estimación iterativa

en: Show details of iterations
gl_ES: Amosar os detalles das iteracións

en: Robust standard errors
gl_ES: Desvíos padrón robustos

en: Use bootstrap
gl_ES: Usar bootstrap

en: Show full restricted estimates
gl_ES: Amosar todas as estimacións restrinxidas

en: One-step estimation
gl_ES: Estimación nunha etapa

en: Two-step estimation
gl_ES: Estimación en dúas etapas

en: Outer product of gradient
gl_ES: Producto externo do gradiente

en: Hessian
gl_ES: Hessiana

en: Robust (QML)
gl_ES: Robusto (QML)

en: Robust (HAC)
gl_ES: Robusto (HAC)

en: (Please refer to Help for guidance)
gl_ES: (Consulta a Axuda para ter máis información)

en: right-click for some shortcuts
gl_ES: Pulsar no botón dereito para algúns atallos

en: untitled
gl_ES: sen nome

en: Open %s in new window
gl_ES: Abrir %s nunha nova xanela

en: Replace %s
gl_ES: Substituír %s

en: Save changes to %s
gl_ES: Gardar os cambios en %s

en: Open script
gl_ES: Abrir guión

en: Gretl datafiles (*.gdt, *.gdtb)
gl_ES: Ficheiros de datos GRETL (*.gdt, *.gdtb)

en: CSV files (*.csv)
gl_ES: Ficheiros CSV (*.csv)

en: ASCII files (*.txt)
gl_ES: Ficheiros ASCII (*.txt)

en: Gnumeric files (*.gnumeric)
gl_ES: Ficheiros de Gnumeric (*.gnumeric)

en: Open Document files (*.ods)
gl_ES: Ficheiros de folla de cálculo de Open Document (*.ods)

en: Excel files (*.xls)
gl_ES: Ficheiros Excel (*.xls)

en: Excel files (*.xlsx)
gl_ES: Ficheiros Excel (*.xlsx)

en: Stata files (*.dta)
gl_ES: Ficheiros de Stata (*.dta)

en: Eviews files (*.wf1)
gl_ES: Ficheiros de Eviews (*.wf1)

en: SPSS files (*.sav)
gl_ES: Ficheiros de datos de SPSS (*.sav)

en: SAS xport files (*.xpt)
gl_ES: Ficheiros xport de SAS (*.xpt)

en: JMulTi files (*.dat)
gl_ES: Ficheiros JMulTi files (*.dat)

en: Shapefiles (*.shp)
gl_ES: Ficheiros Shapefile (*.shp)

en: GeoJSON files (*.geojson, *.json)
gl_ES: Ficheiros GeoJSON (*.geojson, *.json)

en: all files (*.*)
gl_ES: Todos os ficheiros (*.*)

en: gretl script files (*.inp)
gl_ES: Ficheiros de guións de GRETL (*.inp)

en: GNU R files (*.R)
gl_ES: Ficheiros GNU R (*.R)

en: gnuplot files (*.plt)
gl_ES: Ficheiros gnuplot (*.plt)

en: GNU Octave files (*.m)
gl_ES: Ficheiros GNU Octave (*.m)

en: Python files (*.py)
gl_ES: Ficheiros Python (*.py)

en: Julia files (*.jl)
gl_ES: Ficheiros Julia (*.jl)

en: Ox files (*.ox)
gl_ES: Ficheiros de Ox (*.ox)

en: Stata files (*.do, *.ado)
gl_ES: Ficheiros de Stata (*.do, *.ado)

en: Dynare files (*.mod)
gl_ES: Ficheiros Dynare (*.mod)

en: lpsolve files (*.lp)
gl_ES: Ficheiros de LPSOLVE (*.lp)

en: Gretl datafiles (*.gdt)
gl_ES: Ficheiro de datos GRETL (.gdt)

en: Gretl binary datafiles (*.gdtb)
gl_ES: Ficheiros de datos binarios GRETL (*.gdtb)

en: Compression level (0 = none)
gl_ES: Nivel de compresión (0=ningún)

en: Open %s file
gl_ES: Abrir o ficheiro %s

en: select directory
gl_ES: Escoller un cartafol

en: select PDF file
gl_ES: Escoller un ficheiro PDF

en: select file
gl_ES: Escoller un ficheiro

en: Select package
gl_ES: Escoller paquete

en: install function package
gl_ES: Instalar paquete de funcións

en: open file
gl_ES: Abrir un ficheiro

en: save map as geojson
gl_ES: Gardar o mapa como GeoJSON

en: write map as geojson
gl_ES: Escribe o mapa como GeoJSON

en: save file
gl_ES: Gardar un ficheiro

en: Simple moving average
gl_ES: Media móbil simple

en: Exponential moving average
gl_ES: Media móbil exponencial

en: Hodrick-Prescott filter
gl_ES: Filtro de Hodrick-Prescott

en: Baxter-King Band-pass filter
gl_ES: Filtro paso-banda de Baxter-King

en: Butterworth filter
gl_ES: Filtro Butterworth

en: Polynomial trend
gl_ES: Tendencia polinómica

en: Fractional difference
gl_ES: Diferenza fraccional

en: Centered %d-period moving average of %s
gl_ES: Media móbil de %d-períodos centrada de *%s*

en: %d-period moving average of %s
gl_ES: Media móbil de %d periodos de *%s*

en: Residual from %d-period MA of %s
gl_ES: Erros da Media Móbil de %d períodos de *%s*

en: Exponential moving average of %s (current weight %g)
gl_ES: Media móbil exponencial de *%s* (ponderación actual %g)

en: Residual from EMA of %s (current weight %g)
gl_ES: Erros da media móbil exponencial de *%s* (ponderación actual %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
gl_ES: %s filtrada: Tendencia do Hodrick-Prescott dunha cola (lambda = %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
gl_ES: %s filtrada: Ciclo do Hodrick-Prescott dunha cola (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
gl_ES: %s filtrada: Tendencia do Hodrick-Prescott (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
gl_ES: %s filtrada: Ciclo do Hodrick-Prescott (lambda = %g)

en: Filtered %s: Baxter-King, frequency %d to %d
gl_ES: %s filtrada: Baxter-King, frecuencia %d a %d

en: Filtered %s: Butterworth low-pass (n=%d, cutoff=%d)
gl_ES: %s filtrada: Butterworth de paso-baixo (n=%d, peche=%d)

en: Filtered %s: Butterworth high-pass (n=%d, cutoff=%d)
gl_ES: %s filtrada: Butterworth de paso-alto (n=%d, peche=%d)

en: Filtered %s: polynomial of order %d
gl_ES: %s filtrada: Polinomio de orde %d

en: Filtered %s: residual from polynomial of order %d
gl_ES: %s filtrada: Erros do polinomio de orde %d

en: Variable name is missing
gl_ES: Falta o nome da variable

en: Conflicting variable names
gl_ES: Nomes de variable en conflito

en: Save output as
gl_ES: Gardar os resultados como

en: Save smoothed series as
gl_ES: Gardar a serie suavizada como

en: Save cyclical component as
gl_ES: Gardar a compoñente cíclica como

en: Lower frequency bound:
gl_ES: Cota de frecuencias inferior:

en: Upper frequency bound:
gl_ES: Cota de frecuencias superior:

en: The initial EMA value is
gl_ES: O valor inicial da media móbil exponencial é

en: the mean of the first n observations
gl_ES: a media das primeiras n observacións

en: the mean of the whole series
gl_ES: a media da serie completa

en: a user-specified value
gl_ES: un valor especificado polo usuario

en: quadratic
gl_ES: Cadrada

en: cosine-bell
gl_ES: Campá coseno

en: Weights:
gl_ES: Ponderacións:

en: with maximum:
gl_ES: con máximo:

en: Central fraction:
gl_ES: Fracción central:

en: Show weights
gl_ES: Amosar as ponderacións

en: gretl: time-series filter
gl_ES: GRETL: Filtro de series temporais

en: Number of observations in average:
gl_ES: Número de observacións en media:

en: Centered
gl_ES: Centrada

en: Weight on current observation:
gl_ES: Ponderación na observación actual:

en: lambda (higher values -> smoother trend):
gl_ES: Lambda (valores máis altos -> tendencia máis suave):

en: One-sided
gl_ES: Unha cola

en: k (higher values -> better approximation):
gl_ES: k (valores máis altos -> mellor aproximación):

en: n (higher values -> better approximation):
gl_ES: n (valores máis altos -> mellor aproximación):

en: frequency cutoff (degrees):
gl_ES: Frecuencia de peche (graos):

en: show poles
gl_ES: Amosar os polos

en: filter may be numerically unstable
gl_ES: Pode que o filtro sexa numericamente inestable

en: Order:
gl_ES: Orde:

en: differencing parameter:
gl_ES: Parámetro de diferenciación:

en: Graph filtered series
gl_ES: Debuxar a serie filtrada

en: Save filtered series as
gl_ES: Gardar a serie filtrada como

en: Graph differenced series
gl_ES: Debuxar a serie diferenciada

en: Graph original and smoothed series
gl_ES: Debuxar a serie orixinal e a suavizada

en: Graph residual or cycle series
gl_ES: Debuxar a serie de erros ou de ciclo

en: Graph frequency response
gl_ES: Debuxar a resposta de frecuencia

en: %s (original data)
gl_ES: *%s* (datos orixinais)

en: %s (smoothed)
gl_ES: *%s* (suavizada)

en: Cyclical component of %s
gl_ES: Compoñente cíclica de *%s*

en: Baxter-King component of %s at frequency %d to %d
gl_ES: Compoñente de Baxter-King de *%s* en frecuencias %d a %d

en: Butterworth poles (n = %d, cutoff = %d degrees)
gl_ES: Polos Butterworth (n = %d, corte = %d graos)

en: Gain for Butterworth filter
gl_ES: Ganancia do filtro Butterworth

en: nominal cutoff
gl_ES: peche nominal

en: Gain for H-P filter (lambda = %g)
gl_ES: Ganancia do filtro H-P (lambda = %g)

en: Argument %d (%s) is missing
gl_ES: Falta o argumento %d (%s)

en: State space model
gl_ES: Modelo do espazo dos estados

en: see Help for more
gl_ES: Consulta ademais a Axuda

en: help on %s
gl_ES: Axuda sobre %s

en: No name was given for the list
gl_ES: Non se deu nome á lista

en: Really create an empty list?
gl_ES: Crear realmente unha lista baldeira?

en: Define list
gl_ES: Definir lista

en: add series
gl_ES: Engadir unha serie

en: Enter name=formula for new series
gl_ES: Inserir unha expresión nome=fórmula para a nova serie

en: add scalar
gl_ES: Engadir escalar

en: Enter name=formula for new scalar
gl_ES: Inserir unha expresión nome=fórmula para o novo escalar

en: New variable
gl_ES: Nova variable

en: Define matrix
gl_ES: Definir matriz

en: Select arguments:
gl_ES: Escoller argumentos:

en: Assign return value (optional):
gl_ES: Asignar o valor de resposta (opcional) a:

en: selection (or new variable)
gl_ES: Selección (ou nova variable)

en: allow access to out-of-sample data
gl_ES: Permitir acceder a datos fóra da mostra

en: Select function
gl_ES: Escoller unha función

en: This function needs a model in place
gl_ES: Esta función necesita un modelo no seu lugar

en: Function package is broken
gl_ES: O paquete de función está roto

en: Couldn't get function package information
gl_ES: Non puido obterse a información do paquete de función

en: This package needs time series data.
gl_ES: Este paquete necesita datos de series temporais.

en: This package needs quarterly or monthly data.
gl_ES: Este paquete necesita datos trimestrais ou mensuais.

en: This package needs panel data.
gl_ES: Este paquete necesita datos de panel.

en: This package needs a dataset in place.
gl_ES: Este paquete necesita dun banco de datos no seu lugar.

en: Would you like to open its sample script?
gl_ES: Queres abrir o guión de exemplo?

en: main window
gl_ES: Xanela principal

en: model window
gl_ES: Xanela de modelo

en: The package %s can be attached to the gretl menus
    as "%s/%s" in the %s.
    Do you want to do this?
gl_ES: O paquete %s pode engadirse a os menús de GRETL
    como "%s/%s" en %s.
    Queres facer isto?

en: The function file %s.gfn is not installed correctly:
    it should be in a subdirectory named '%s'.
gl_ES: O ficheiro de función %s.gfn non está correctamente instalado:
    deberá estar nun subcartafol denominado *%s*.

en: Information on dbnomics dataset %s/%s (may be quite voluminous)
gl_ES: A información sobre o conxunto de datos de dbnomics %s/%s (pode ser avultado de máis)

en: This may indicate (as applicable):
     * topics covered by the dataset
     * countries included
     * units of measurement
     * other information
gl_ES: Isto podería indicar (se é aplicable):
     * tópicos que abarca o conxunto de datos
     * países incluídos
     * unidades de medida
     * outra información

en: No mapfile is present
gl_ES: Non existe ficheiro de mapas

en: _Save gfn
gl_ES: _Gardar gfn

en: Save _zip file...
gl_ES: Gardar ficheiro _zip

en: Save as _script...
gl_ES: Gardar como _Guión de instrucións

en: _Write spec file...
gl_ES: _Escribir ficheiro específico...

en: _Upload to server...
gl_ES: _Subir ao servidor...

en: Save the file to its standard "installed" location
gl_ES: Gardar o ficheiro no seu lugar de "instalación" estándar

en: Save it to a location of your own choosing
gl_ES: Gardar nun lugar da túa propia elección

en: Save gfn file
gl_ES: Gardar o ficheiro gfn

en: A file of this name already exists.
gl_ES: Xa existe un ficheiro con este nome

en: OK to overwrite it?
gl_ES: Sobrescribila?

en: Wrote gfn file as
    %s
gl_ES: Escribiuse o ficheiro gfn como
    %s

en: Please complete all fields
gl_ES: Completa tódolos campos

en: Please add some help text for this package
gl_ES: Engade algún texto de axuda para este paquete

en: Please delete the "pdfdoc:" line from the help text
gl_ES: Quita a liña "pdfdoc:" do texto de axuda

en: Please add a sample script for this package
gl_ES: Engade un guión de exemplo para este paquete de funcións

en: Please supply a valid email address
gl_ES: Indica unha dirección de email válida

en: Invalid version string: use numbers and '.' only
gl_ES: Expresión de versión incorrecta. Usa só números e '.'

en: Please select a tag (or two) for this package
gl_ES: Escolle unha etiqueta (ou dúas) para este paquete

en: %s: bad or missing return type
gl_ES: %s: Tipo de resultado incorrecto ou ausente

en: You can't change the name of a function here
gl_ES: Aquí non podes trocar o nome dunha función

en: Can't find the function '%s'
gl_ES: Non puido atoparse a función '%s'

en: Before adding or removing functions, please close
    the "extra properties" dialog (after applying any
    changes you wish to keep).
gl_ES: Antes de engadir ou eliminar funcións, pecha
    o diálogo de "Propiedades extra" (logo de aplicar
    calquera cambio que desexes conservar).

en: Saving packaged functions as script:
    include the sample script?
gl_ES: Gardando funcións empaquetadas como guión:
    incluír o guión de exemplo?

en: Save sample script as
gl_ES: Gardar guión de exemplo como

en: Save help text as
gl_ES: Gardar texto de axuda como

en: Save GUI help as
gl_ES: Gardar axuda GUI como

en: Saving %s.spec: also save ancillary file(s)?
gl_ES: Gardando %s.spec. Tamén campo(s) accesorio(s)?

en: Please save your package first
gl_ES: Garda antes o teu paquete

en: private
gl_ES: privado

en: No special requirement
gl_ES: Ningún requisito especial

en: No dataset needed
gl_ES: Non se necesita un conxunto de datos

en: Data requirement
gl_ES: Requírense datos

en: Switching to PDF help means that you must supply
    a PDF file containing help text for your package.
gl_ES: Cambiar á axuda PDF supón que debes de indicar
    un ficheiro PDF que conteña texto de axuda para o teu paquete.

en: It also means that any existing plain text help
    will be lost when the package is saved.
gl_ES: Tamén supón que calquera axuda de texto plano existente
    perderase cando o paquete se garde.

en: Switch to PDF help now?
gl_ES: Cambiar agora á axuda PDF?

en: Markdown
gl_ES: Recorte

en: Plain text
gl_ES: Texto plano

en: Help text
gl_ES: Texto de axuda

en: PDF file
gl_ES: Ficheiro PDF

en: Select
gl_ES: Escoller

en: Minimum gretl version
gl_ES: Versión mínima de GRETL

en: Tag
gl_ES: Etiqueta

en: Tag 2 (optional)
gl_ES: Etiqueta 2 (opcional)

en: Insert today's date
gl_ES: Inserir a data de hoxe

en: Save changes?
gl_ES: Gardar os cambios?

en: Model requirement
gl_ES: Requisito do modelo

en: Any model
gl_ES: Un modelo calquera

en: request access to out-of-sample data
gl_ES: Solicitar acceso a datos fóra da mostra

en: You may add or delete names of datafiles to be included in the package.
gl_ES: Podes engadir ou eliminar nomes de ficheiros de datos a incluír no paquete.

en: You may add or delete names of packages to be recorded as dependencies.
    Leave off the .gfn or .zip suffix.
gl_ES: Podes engadir ou eliminar nomes de paquetes a grabar como dependencias.
    Non poñas o sufixo .gfn nin .zip.

en: You can also record a dependency on R.
gl_ES: Tamén podes gravar unha dependencia de R.

en: provider?
gl_ES: Fornecedor?

en: This package has no GUI-specific help text at present.
    Would you like to add some?
gl_ES: Este paquete non ten un texto de axuda específico GUI por agora.
    Queres engadir algún?

en: Label
gl_ES: Etiqueta

en: GUI help text
gl_ES: Texto de axuda da GUI

en: To create a menu attachment, you must supply a label.
gl_ES: Para crear un anexo ao menu, debes de proporcionar unha etiqueta.

en: Apply changes?
gl_ES: Aplicar os cambios?

en: gretl: extra properties
gl_ES: GRETL: Propiedades extra

en: Special functions
gl_ES: Funcións especiais

en: Menu attachment
gl_ES: Anexo ao menú

en: Data files
gl_ES: Ficheiros de datos

en: Dependencies
gl_ES: Dependencias

en: Email
gl_ES: Correo electrónico

en: Date (YYYY-MM-DD)
gl_ES: Data (AAAA-MM-DD)

en: Package description
gl_ES: Descrición do paquete

en: Edit function code
gl_ES: Editar código de función

en: Extra properties
gl_ES: Propiedades extra

en: Save...
gl_ES: Gardar...

en: Edit sample script
gl_ES: Editar un guión de exemplo

en: Add/remove functions
gl_ES: Engadir/borrar funcións

en: Validate
gl_ES: Validar

en: Upload package: This means that the package will
    be uploaded to the gretl server for approval.
    You should do this only if you are the author of
    this package and either the package is not already
    on the server or you have made changes since the
    last upload.
gl_ES: Subir o paquete: Isto significa que o paquete vaise
    subir ao servidor de GRETL para a súa aceptación.
    Debes de facer isto se es o autor deste
    paquete e, ou o paquete non está ainda no servidor,
    ou ben fixeches cambios nel desde a derradeira vez que 
    o subiches.

en: gretl: upload
gl_ES: GRETL: Subir

en: Login
gl_ES: Usuario

en: Password
gl_ES: Contrasinal

en: If you don't have a login to the gretl server
    please see http://gretl.sourceforge.net/apply/.
    The 'Website' button below should open this page
    in your web browser.
gl_ES: Se non tes un nome de usuario definido no servidor de GRETL,
    por favor, mira http://gretl.sourceforge.net/apply/.
    O botón de 'Sitio web' de abaixo debera de abrir esta páxina
    no teu navegador web.

en: build zip file
gl_ES: Crear un ficheiro comprimido

en: This package must be uploaded as a zip file.
    Try to create the zip file now?
gl_ES: Este paquete debe de subirse como ficheiro zip.
    Tratas de crear agora o ficheiro zip?

en: Invalid package filename: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, must include only
    ASCII letters, numbers and '_', and must end with ".gfn".
gl_ES: Nome incorrecto de ficheiro de paquete: O nome debe de comezar cunha
    letra, debe de ter menos de 32 caracteres, só pode conter letras ASCII,
    números e o carácter '_', ademais debe de finalizar con ".gfn".

en: Invalid package name: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, and must include
    only ASCII letters, numbers and '_'.
gl_ES: Nome incorrecto de ficheiro de paquete: O nome debe de comezar
    cunha letra, debe de ter menos de 32 caracteres, e só pode conter,
    letras ASCII, números e o carácter '_'.

en: No functions are available for packaging at present.
    Do you want to write a function now?
gl_ES: Neste intre non está cargada ningunha función que poda empaquetarse.
    Queres escribir agora a función?

en: gretl: function packages
gl_ES: GRETL: Paquetes de funcións

en: Found script file '%s'
gl_ES: Atopouse o ficheiro '%s' de guión

en: Failed to produce gfn file
gl_ES: Fallo ao xerar o ficheiro gfn

en: build gfn file
gl_ES: Crear un ficheiro gfn

en: gretl: plot collection %d
gl_ES: GRETL: Colección de gráficas %d

en: gretl: graph
gl_ES: GRETL: Gráfica

en: Bigger
gl_ES: Maior

en: Smaller
gl_ES: Máis pequeno

en: Windows
gl_ES: Xanelas

en:  Click to set position
gl_ES:  Prema para establecer a posición

en: gnuplot command failed
gl_ES: Fallou a instrución 'gnuplot'

en: Gnuplot error creating graph
gl_ES: Fallo de Gnuplot ao crear a gráfica

en: Plot file is corrupted
gl_ES: O ficheiro de gráfica está danado

en: Couldn't access graph info
gl_ES: Non puido accederse á información da gráfica

en: monochrome
gl_ES: Monocromo

en: Save as Windows metafile (EMF)...
gl_ES: Gardar como Windows metafile (EMF)...

en: Print
gl_ES: Imprimir

en: roots (real, imaginary, modulus, frequency)
gl_ES: raíces (real, imaxinaria, módulo, frecuencia)

en: roots
gl_ES: raíces

en: gretl: boxplot data
gl_ES: GRETL: Datos da gráfica de caixa

en:  Drag to define zoom rectangle
gl_ES:  Arrastre para definir o rectángulo do zoom

en: Add another curve...
gl_ES: Engadir outra curva...

en: Save as PNG...
gl_ES: Gardar como PNG...

en: Save as PDF...
gl_ES: Gardar como PDF...

en: Save as postscript (EPS)...
gl_ES: Gardar como postscript (EPS)...

en: Save to session as icon
gl_ES: Gardar na sesión como icona

en: Freeze data labels
gl_ES: Fixar as etiquetas dos datos

en: Clear data labels
gl_ES: Librar as etiquetas dos datos

en: All data labels
gl_ES: Todas as etiquetas dos datos

en: Restore full view
gl_ES: Restablecer a vista completa

en: Replace full view
gl_ES: Substituír a vista completa

en: Display PDF
gl_ES: Amosar PDF

en: OLS estimates
gl_ES: Estimacións de MCO

en: Numerical values
gl_ES: Valores numéricos

en: Edit
gl_ES: Editar

en: Font
gl_ES: Tipo de letra

en: Close
gl_ES: Pechar

en: Delete plot
gl_ES: Eliminar a gráfica

en: Close collection
gl_ES: Pechar a colección

en: Extract plot
gl_ES: Obter a gráfica

en: color
gl_ES: Cor

en: Malformed PNG file for graph
gl_ES: Ficheiro PNG de gráfico mal formado

en: Couldn't find a usable terminal program
gl_ES: Non se puido atopar un programa de terminal

en: quadratic: y = a + b*x + c*x^2
gl_ES: cadrada: y = a + b*x + c*x^2

en: cubic: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3
gl_ES: cúbica: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3

en: inverse: y = a + b*(1/x)
gl_ES: inversa: y = a + b*(1/x)

en: loess (locally weighted fit)
gl_ES: Loess (estimación ponderada localmente)

en: semilog: log y = a + b*x
gl_ES: semilogarítmica: log y = a + b*x

en: gretl: graph color selection
gl_ES: GRETL: Escoller a cor da gráfica

en: Copy color string
gl_ES: Copiar a cadea de texto da cor

en: Select color
gl_ES: Escoller unha cor

en: %s versus %s (with semilog fit)
gl_ES: *%s* con respecto a *%s* (con axuste semilogarítmico)

en: %s versus %s (with linear-log fit)
gl_ES: *%s* fronte a *%s* (con axuste linear-log)

en: Invalid position, must be X Y
gl_ES: Posición incorrecta, debe de ser X Y

en: font: %s
gl_ES: Tipo de letra: %s

en: Font for graphs
gl_ES: Tipo de letra para os gráficos

en: Reset to default
gl_ES: Restaurar as predefinidas

en: Fill color
gl_ES: Cor de recheo

en: other...
gl_ES: outro...

en: To add your own "bars" to a plot, you must supply the
    name of a plain text file containing pairs of dates.
gl_ES: Para engadir as túas propias "barras" a unha gráfica, debes de proporcionar
    o nome dun ficheiro de texto plano que conteña os pares de datas.

en: See example
gl_ES: Ver exemplo

en: Main
gl_ES: Principal

en: key position
gl_ES: Posición da chave

en: fitted line
gl_ES: Recta estimada

en: Use only one y axis
gl_ES: Usar só un eixe y

en: Show full border
gl_ES: Amosar o bordo completo

en: both
gl_ES: ambas

en: Show grid
gl_ES: Amosar grella

en: Show bars
gl_ES: Amosar barras

en: NBER recessions
gl_ES: Recesións do NBER

en: Set as default
gl_ES: Establecer por defecto

en: line %d:
gl_ES: Liña %d:

en: No formula was given
gl_ES: Non se indicou fórmula

en: box
gl_ES: Caixa

en: c.i. bound
gl_ES: Límite do I.C.

en: outliers
gl_ES: Valores atípicos

en: label %d:
gl_ES: Etiqueta %d:

en: Lines
gl_ES: Liñas

en: legend
gl_ES: Lenda

en: type
gl_ES: Tipo

en: y axis
gl_ES: Eixe y

en: line
gl_ES: Liña

en: line width
gl_ES: Ancho de liña

en: width
gl_ES: Anchura

en: point
gl_ES: Tipo de símbolo

en: Add line...
gl_ES: Engadir liña...

en: Labels
gl_ES: Etiquetas

en: text
gl_ES: Texto

en: position (X Y)
gl_ES: Posición (X Y)

en: justification
gl_ES: Xustificación

en: Add...
gl_ES: Engadir...

en: Arrows
gl_ES: Frechas

en: from (X Y)
gl_ES: desde (X Y)

en: to (X Y)
gl_ES: ata (X Y)

en: arrow has head
gl_ES: Frecha con cabeza

en: line is dotted
gl_ES: Liña de puntos

en: X-axis
gl_ES: Eixe X

en: Y-axis
gl_ES: Eixe Y

en: Y2-axis
gl_ES: Eixe Y2

en: auto axis range
gl_ES: Rango de eixes automático

en: manual range:
gl_ES: Rango manual:

en: linear scale
gl_ES: Escala linear

en: logarithmic scale, base:
gl_ES: Escala logarítmica, base:

en: Title of plot
gl_ES: Título da gráfica

en: Title for axis
gl_ES: Título do eixe

en: gretl plot controls
gl_ES: Controladores de gráfica GRETL

en: height
gl_ES: altura

en: inches
gl_ES: pulgadas

en: line width factor
gl_ES: Factor de grosor de liña

en: save graph
gl_ES: Gardar a gráfica

en: EPS file
gl_ES: Ficheiro EPS

en: Plot dimensions:
gl_ES: Dimensións da gráfica:

en: Preview
gl_ES: Vista previa

en: The graph page is full
gl_ES: A páxina da gráfica está chea

en: Failed to process TeX file
gl_ES: Fallo ao procesar o ficheiro TeX

en: The graph page is empty
gl_ES: A páxina da gráfica está baldeira

en: graph page options
gl_ES: Opcións da páxina de gráfica

en: 
    You may supply the name of a data or script file on the command line
gl_ES: 
    Podes indicar o nome dun ficheiro de datos ou de guión na liña de instrucións

en: open a script file on startup
gl_ES: Abrir un ficheiro de guión ao inicio

en: open a database on startup
gl_ES: Abrir un banco de datos ao inicio

en: open a remote (web) database on startup
gl_ES: Abrir un banco de datos remoto (web) ao inicio

en: open (edit) a function package on startup
gl_ES: Abrir (editar) un paquete de funcións ao inicio

en: force use of English
gl_ES: Forzar o uso do inglés

en: force use of Basque
gl_ES: Forzar o uso do euskera

en: dump gretl configuration to file
gl_ES: Gardar a configuración de GRETL nun ficheiro

en: ignore gretl configuration file
gl_ES: Ignorar o ficheiro de configuración de GRETL

en: send debugging info to console
gl_ES: Enviar a información de depurado á consola

en: print version information
gl_ES: Amosar a información da versión

en: start a new gretl instance unconditionally
gl_ES: Comezar incondicionalmente unha nova instancia de GRETL

en: reuse an existing gretl instance unconditionally
gl_ES: Volver usar incondicionalmente un caso xa existente de GRETL

en: Start a new gretl instance?
gl_ES: Comezar unha nova instancia de GRETL?

en: No lists are currently defined
gl_ES: Neste momento non hai definida ningunha lista

en: ID #
gl_ES: ID#

en: Variable name
gl_ES: Nome da variable

en: Descriptive label
gl_ES: Etiqueta descritiva

en:  No datafile loaded
gl_ES:  Non se cargou ningún ficheiro de datos

en: Working directory: click to configure
gl_ES: Cartafol de traballo: clic para configurar

en: _User file...
gl_ES: Ficheiro de _usuario...

en: _Sample file...
gl_ES: Ficheiro de _exemplo...

en: _Append data...
gl_ES: _Engadir datos

en: _Save data
gl_ES: _Gardar datos

en: Save data _as...
gl_ES: Gardar datos _como...

en: _Export data...
gl_ES: E_xportar datos...

en: Send To...
gl_ES: En_viar a...

en: _New data set
gl_ES: _Novo conxunto de datos

en: C_lear data set
gl_ES: _Librar conxunto de datos

en: New gretl instance
gl_ES: Nova instancia de GRETL

en: _Working directory...
gl_ES: Carta_fol de traballo...

en: _Script files
gl_ES: Ficheiros de guións de _instrucións

en: _Example scripts...
gl_ES: _Guións de exemplo...

en: _New script
gl_ES: _Novo guión de instrucións

en: gretl script
gl_ES: Guión de GRETL

en: gnuplot script
gl_ES: Guión de Gnuplot

en: R script
gl_ES: Guión de R

en: Octave script
gl_ES: Guión de Octave

en: Python script
gl_ES: Guión de Python

en: Julia program
gl_ES: Programa Julia

en: Ox program
gl_ES: Programa Ox

en: Stata program
gl_ES: Programa Stata

en: lpsolve program
gl_ES: Programa LPSOLVE

en: _Session files
gl_ES: Ficheiros de _sesión

en: _Open session...
gl_ES: _Abrir sesión...

en: _Save session
gl_ES: _Gardar sesión

en: Save session _as...
gl_ES: Gardar sesión _como...

en: _Databases
gl_ES: _Bancos de datos

en: _Gretl native...
gl_ES: Propio de _GRETL...

en: On database _server...
gl_ES: _No servidor de bancos de datos...

en: _Function packages
gl_ES: Pa_quetes de funcións

en: On _local machine...
gl_ES: Na _máquina local...

en: On _server...
gl_ES: No _servidor...

en: Install local package...
gl_ES: Instalar paquete local...

en: Edit package...
gl_ES: _Editar paquete...

en: _New package
gl_ES: _Novo paquete...

en: _Upload package...
gl_ES: S_ubir paquete...

en: Edit spec file...
gl_ES: Editar _ficheiro específico...

en: _Resource from addon
gl_ES: _Recurso desde un engadido

en: _Tools
gl_ES: F_erramentas

en: _Preferences
gl_ES: Pr_eferencias

en: _General...
gl_ES: _Xeral...

en: Font _scale...
gl_ES: _Escala da fonte...

en: Monospaced _font...
gl_ES: _Fonte monoespazada...

en: _Menu font...
gl_ES: Tipo de letra do _menú...

en: _Statistical tables
gl_ES: _Puntos críticos

en: _P-value finder
gl_ES: Buscador do _valor P

en: _Distribution graphs
gl_ES: _Debuxar distribucións de prob.

en: _Plot a curve
gl_ES: Debuxar unha _función de X

en: _Test statistic calculator
gl_ES: _Calculadora de estatísticos de proba

en: _Nonparametric tests
gl_ES: Pro_bas non paramétricas

en: _Seed for random numbers
gl_ES: _Semente de números aleatorios

en: _Command log
gl_ES: Rexistro de _instrucións

en: _Gretl console
gl_ES: C_onsola de GRETL

en: Start GNU _R
gl_ES: Iniciar GNU _R

en: Color tool
gl_ES: Ferramenta da cor

en: _NIST test suite
gl_ES: Conxunto de probas _NIST

en: _Basic
gl_ES: _Básico

en: _Verbose
gl_ES: _Cumprido

en: V_ery verbose
gl_ES: _Moi cumprido

en: _Data
gl_ES: _Datos

en: Select _all
gl_ES: _Escoller todo

en: Define or edit _list...
gl_ES: Definir ou editar unha _lista de variables...

en: _Set selection from list...
gl_ES: Escoller _variables desde unha lista...

en: _Display values
gl_ES: _Amosar valores

en: _Edit values
gl_ES: E_ditar os valores

en: _Add observations...
gl_ES: E_ngadir observacións...

en: _Remove extra observations
gl_ES: Eli_minar observacións extra

en: _Dataset info
gl_ES: In_formación do conxunto de datos

en: _Display string tables
gl_ES: _Presentar táboas de cadeas de texto

en: _Observation markers...
gl_ES: _Marcadores das observacións...

en: _Variable labels...
gl_ES: Eti_quetas de variables...

en: Dataset _structure...
gl_ES: Estrutura do _conxunto de datos...

en: _Compact data...
gl_ES: Com_pactar datos...

en: _Expand data...
gl_ES: E_xpandir datos...

en: _Transpose data...
gl_ES: _Traspoñer datos...

en: _Sort data...
gl_ES: _Ordenar os datos...

en: Paste from clipboard...
gl_ES: Pegar desde o portapapeis...

en: Set missing _value code...
gl_ES: E_stablecer código de 'valor ausente'...

en: _View
gl_ES: _Ver

en: _Icon view
gl_ES: _Vista de iconas

en: _Graph specified vars
gl_ES: _Gráfica de variables indicadas

en: _Time series plot...
gl_ES: Gráfica de _series temporais...

en: X-Y _scatter...
gl_ES: _Gráfica X-Y (scatter)...

en: X-Y with _impulses...
gl_ES: X-Y con _impulsos...

en: X-Y with _factor separation...
gl_ES: X-Y con _factor de separación...

en: X-Y with _control...
gl_ES: X-Y con c_ontrol...

en: _Boxplots...
gl_ES: Gráficas de _caixa...

en: _Factorized boxplot...
gl_ES: Gráfica _de caixa con factor de separación...

en: _Q-Q plot...
gl_ES: Gráfica _Q-Q...

en: _3D plot...
gl_ES: Gráfica en _3D...

en: _Display map
gl_ES: _Amosar o mapa

en: _Multiple graphs
gl_ES: Gráficas _múltiples

en: X-Y _scatters...
gl_ES: _Gráficas X-Y (scatters)...

en: _Time series...
gl_ES: _Series Temporais...

en: _Summary statistics
gl_ES: _Estatísticos principais

en: _Correlation matrix
gl_ES: Matriz de _correlacións

en: Cross _Tabulation
gl_ES: _Tabulación cruzada

en: _Principal components
gl_ES: Compoñentes _principais

en: _Mahalanobis distances
gl_ES: _Distancias de Mahalanobis

en: C_ross-correlogram
gl_ES: Correlograma cru_zado

en: _Add
gl_ES: E_ngadir

en: _Logs of selected variables
gl_ES: _Logaritmos das variables seleccionadas

en: _Squares of selected variables
gl_ES: _Cadrados das variables seleccionadas

en: _Lags of selected variables
gl_ES: _Retardos das variables seleccionadas

en: _First differences of selected variables
gl_ES: _Primeiras diferenzas das variables seleccionadas

en: _Log differences of selected variables
gl_ES: _Diferenzas de logaritmos das variables seleccionadas

en: _Seasonal differences of selected variables
gl_ES: Diferenzas e_stacionais das variables seleccionadas

en: _Percentage change of selected variables
gl_ES: _Variación porcentual das variables seleccionadas

en: _100-based indices of selected variables
gl_ES: _Índices en base 100 das variables seleccionadas

en: _Standardize selected variables
gl_ES: _Tipificar as variables seleccionadas

en: _Index variable
gl_ES: Var_iable índice

en: _Time trend
gl_ES: _Tendencia temporal

en: _Panel unit index
gl_ES: Í_ndice de unidades en panel

en: _Random variable...
gl_ES: Variable _aleatoria...

en: _Periodic dummies
gl_ES: Variables _ficticias estacionais

en: _Unit dummies
gl_ES: Variables ficticias de _unidade

en: _Time dummies
gl_ES: Variables ficticias de t_empo

en: _Observation range dummy
gl_ES: Variable ficticia de ran_go de observación

en: Dummies for _discrete variable...
gl_ES: Varia_bles ficticias para variable discreta

en: _Define matrix...
gl_ES: Definir matri_z...

en: _Sample
gl_ES: M_ostra

en: _Set range...
gl_ES: _Establecer rango...

en: _Restore full range
gl_ES: _Restablecer o rango completo

en: _Show status
gl_ES: _Ver o status actual

en: _Restrict, based on criterion...
gl_ES: Restrin_xir, a partir do criterio...

en: R_andom sub-sample...
gl_ES: Submostra _aleatoria...

en: _Resample with replacement...
gl_ES: Renovar a mostra con _substitución...

en: Drop observations with _missing values...
gl_ES: _Prescindir das observacións con valores ausentes...

en: Make current subsample permanent...
gl_ES: _Facer permanente a submostra actual

en: _Count missing values
gl_ES: Conta_r valores ausentes

en: _Variable
gl_ES: V_ariable

en: _Normality test
gl_ES: Probas de _Normalidade

en: _Frequency distribution...
gl_ES: Distribución de _frecuencias...

en: Estimated _density plot...
gl_ES: Gráfico da _densidade estimada...

en: _Boxplot
gl_ES: Gráfica de _caixa

en: Normal _Q-Q plot...
gl_ES: Gráfica _Q-Q normal...

en: _Gini coefficient
gl_ES: Coeficiente de _Gini

en: _Range-mean graph
gl_ES: Gráf_ica Rango-Media

en: _Time series plot
gl_ES: Gráfica de _series temporais

en: _Panel plot...
gl_ES: Gráfica de pane_l...

en: _Unit root tests
gl_ES: Probas de raíz _unitaria

en: _Augmented Dickey-Fuller test
gl_ES: Proba ampliada de _Dickey-Fuller

en: ADF-GLS test
gl_ES: Proba ADF-_MCX

en: _KPSS test
gl_ES: Proba _KPSS

en: _Levin-Lin-Chu test
gl_ES: Proba _Levin-Lin-Chu

en: _Fractional integration
gl_ES: _Integración fraccional

en: _Correlogram
gl_ES: C_orrelograma

en: _Periodogram
gl_ES: _Periodograma

en: _Filter
gl_ES: Fil_tro

en: _Simple moving average
gl_ES: Media móbil _simple

en: _Exponential moving average
gl_ES: Media móbil _exponencial

en: _Butterworth
gl_ES: B_utterworth

en: _Polynomial trend
gl_ES: _Tendencia polinómica

en: _Fractional difference
gl_ES: _Diferenza fraccional

en: _X-13ARIMA analysis
gl_ES: Análise ARIMA-_X-13

en: _TRAMO analysis
gl_ES: Análise TRA_MO

en: _Hurst exponent
gl_ES: Expoñente de _Hurst

en: BDS nonlinearity test
gl_ES: Proba BDS de non linearidade

en: Disaggregate...
gl_ES: Desagregar...

en: _Edit attributes
gl_ES: Edita_r atributos

en: Define _new variable...
gl_ES: Definir n_ova variable...

en: _Model
gl_ES: _Modelar

en: _Ordinary Least Squares
gl_ES: _Mínimos Cadrados Ordinarios

en: _Instrumental variables
gl_ES: Variables _Instrumentais

en: _Two-Stage Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados en _2 Etapas

en: _LIML
gl_ES: M_VIL

en: _GMM
gl_ES: Método _Xeneralizado Momentos

en: Other _linear models
gl_ES: _Outros Modelos Lineais

en: _Weighted Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados _Ponderados

en: H_eteroskedasticity corrected
gl_ES: Con Corrección de _Heterocedasticidade

en: _Regularized least squares
gl_ES: Mínimos Cadrados _Regularizados

en: High _precision OLS
gl_ES: MCO _Lineais de Alta Precisión

en: _Univariate time series
gl_ES: Series temporais _univariantes

en: ARI_MA
gl_ES: _ARIMA

en: ARIMA lag selection
gl_ES: Selección dos retardos de ARIMA

en: _AR errors (GLS)
gl_ES: _Perturbacións AR (MCX)

en: _AR (general)
gl_ES: AR(_Xeral)

en: _Multivariate time series
gl_ES: Series temporais _multivariantes

en: _Vector Autoregression
gl_ES: VAR (_Autorregresión de vectores)

en: VAR _lag selection
gl_ES: _Selección da orde do VAR

en: V_ECM
gl_ES: VE_CM

en: Cointegration test (_Johansen)
gl_ES: Proba de cointegración (_Johansen)

en: Cointegration test (_Engle-Granger)
gl_ES: Proba de cointegración (_Engle-Granger)

en: _Fixed or random effects
gl_ES: _Efectos fixos ou efectos aleatorios

en: _Weighted least squares
gl_ES: Mínimos Cadrados _Ponderados por grupos

en: _Between model
gl_ES: Modelo "entre" (_Between Model)

en: _Dynamic panel model
gl_ES: Modelo de Panel _Dinámico

en: FE logistic
gl_ES: _Loxística EF

en: _Limited dependent variable
gl_ES: Variable Dependente _Limitada

en: _Binary
gl_ES: _Binario

en: _Ordered
gl_ES: _Ordenado

en: Bi_variate
gl_ES: _Bivariante

en: _Random effects
gl_ES: _Efectos aleatorios

en: To_bit
gl_ES: _Tobit

en: _Count data
gl_ES: Datos de _Reconto

en: _Duration data
gl_ES: Datos de _Duración

en: Lo_gistic
gl_ES: Lo_xística

en: _Interval regression
gl_ES: Regresión por _Intervalos

en: _Robust estimation
gl_ES: Estimación _Robusta

en: Least _Absolute Deviation
gl_ES: _Mínimo Desvío Absoluto

en: _Quantile regression
gl_ES: _Regresión de cuantís

en: _Nonlinear Least Squares
gl_ES: Mínimos Cadrados _Non Lineais

en: _Maximum likelihood
gl_ES: Máxima _Verosimilitude

en: _Simultaneous equations
gl_ES: _Ecuacións Simultáneas

en: _Help
gl_ES: A_xuda

en: _Command reference
gl_ES: _Instrucións

en: _Function reference
gl_ES: Guía de _funcións

en: _Packages
gl_ES: _Paquetes

en: _User's guide
gl_ES: _Manual de usuario

en: _Keyboard shortcuts
gl_ES: _Atallos de teclado...

en: _Hansl primer
gl_ES: Manual básico de _HANSL

en: _Function package guide
gl_ES: Manual de _paquetes de funcións

en: Creating maps
gl_ES: Creando mapas

en: _gretl + DB.NOMICS
gl_ES: _GRETL + DB.NOMICS

en: _gretl + MPI
gl_ES: _GRETL + MPI

en: _gretl + SVM
gl_ES: _GRETL + SVM

en: _gretl + lpsolve
gl_ES: _GRETL + LPSOLVE

en: Check for _updates
gl_ES: _Buscar actualizacións

en: Check for _addons
gl_ES: Buscar _complementos

en: _About gretl
gl_ES: _Sobre GRETL

en: _Analysis
gl_ES: _Análise

en: _X-12-ARIMA analysis
gl_ES: Análise ARIMA-_X-12

en: _New gretl instance
gl_ES: _Nova instancia de GRETL

en: International data access
gl_ES: Acceso a datos internacionais

en: Parallelization
gl_ES: Cómputo en paralelo

en: Support Vector Machines
gl_ES: Máquinas de Soporte Vectorial

en: Linear Programming
gl_ES: Programación Linear

en: Enter name for list of series
gl_ES: Inserir un nome para a lista de series

en: gretl: name list
gl_ES: GRETL: Nome de lista

en: sample status
gl_ES: Estado da mostra

en: Copy buffer was empty
gl_ES: O búfer está baldeiro

en: Cannot open the clipboard
gl_ES: Non pode abrirse o portapapeis

en: Font name
gl_ES: Nome do tipo de letra

en: The X string that represents this font
gl_ES: A cadea X que representa a esta fonte

en: Preview text
gl_ES: Vista previa do texto

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
gl_ES: O texto a amosar para demostrar o tipo de letra elixido

en: Filter
gl_ES: Filtro

en: The filter for acceptable fonts.
gl_ES: O filtro para os tipos de letra aceptables.

en: _Family:
gl_ES: _Familia:

en: _Style:
gl_ES: _Estilo:

en: Si_ze:
gl_ES: _Tamaño:

en: _Preview:
gl_ES: _Vista previa:

en: Font Selection
gl_ES: Selección do tipo de letra

en: You have selected an action that requires access to
    the gretl addons. But these packages are missing,
    incomplete, or not up to date.
    
    Do you want to download and install the current
    addons now?
gl_ES: Escolliches unha acción que require acceder a
    complementos de GRETL. Pero eses paquetes
    están ausentes, incompletos ou sen actualizar.
    
    Queres descargar e instalar os complementos
    vixentes agora?

en: Summary Statistics, using the observations %s - %s
gl_ES: Estatísticos principais, usando as observacións %s - %s

en: for the variable %s (%d valid observations)
gl_ES: para a variable *%s* (%d observacións correctas)

en: 5% Perc.
gl_ES: Porc. 5%

en: 95% Perc.
gl_ES: Porc. 95%

en: sum of abs. residuals
gl_ES: Suma de erros absolutos

en: t-ratios in parentheses
gl_ES: entre parénteses os estatísticos t

en: Summary Statistics, using the observations %s--%s
gl_ES: Estatísticos principais, usando as observacións %s - %s

en: Std.\ Dev.
gl_ES: Desv.\ Padr.

en: Ex.\ kurtosis
gl_ES: Exc. de curtose

en: 5\% perc.
gl_ES: porc. 5\%

en: 95\% perc.
gl_ES: porc. 95\%

en: IQ Range
gl_ES: Rango IQ

en: Correlation coefficients, using the observations %s - %s
gl_ES: Coeficientes de correlación, usando as observacións %s - %s

en: 5%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
gl_ES: Valor crítico ao 5%% (con dúas colas) = %.4f para n = %d

en: Coefficient covariance matrix
gl_ES: Matriz de covarianzas dos coeficientes

en: Correlation coefficients, using the observations %s--%s
gl_ES: Coeficientes de correlación, usando as observacións %s - %s

en: 5\%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
gl_ES: valor crítico ao 5\%% (con dúas colas) = %.4f para n = %d

en: Mean Squared Error
gl_ES: Erro cuadrático medio

en: Theil's $U_1$
gl_ES: $U_1$ de Theil

en: Bias proportion, $U^M$
gl_ES: Proporción de nesgo, $U^M$

en: Regression proportion, $U^R$
gl_ES: Proporción da regresión, $U^R$

en: Disturbance proportion, $U^D$
gl_ES: Proporción da perturbación, $U^D$

en: Theil's $U_2$
gl_ES: $U_2$ de Theil

en: Model estimation range:
gl_ES: Rango de estimación do modelo:

en: Standard error of residuals = %g
gl_ES: Desvío padrón dos erros = %g

en: \textit{Note}: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
gl_ES: \textit{Nota}: '*' denota un erro superior a 2,5 desvíos padrón

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
gl_ES: Nota: '*' denota un erro superior a 2,5 desvíos padrón

en: For %g\%% confidence intervals, $z(%g) = %.2f$
gl_ES: Para intervalos co %g\%% de confianza , $z(%g) = %.2f$

en: For %g\%% confidence intervals, $t(%d, %g) = %.3f$
gl_ES: Para intervalos co %g\%% de confianza, $t(%d; %g) = %.3f$

en: %g\%% interval
gl_ES: Intervalo ao %g\%%

en: For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
gl_ES: Para intervalos co %g%% de confianza, z(%g) = %.2f

en: For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
gl_ES: Para intervalos co %g%% de confianza, t(%d; %g) = %.3f

en: %g%% interval
gl_ES: Intervalo ao %g%%

en: %g\%% confidence interval
gl_ES: Intervalo de confianza %g\%%

en: You can't use the same character for the column delimiter and the decimal point
gl_ES: Non podes utilizar o mesmo carácter para o delimitador de columnas e para os decimais

en: Delimited text
gl_ES: Texto delimitado

en: Format:
gl_ES: Formato:

en: No scalar variables are currently defined
gl_ES: Actualmente non hai definida ningunha variable escalar

en: equation
gl_ES: Ecuación

en: _Save as...
gl_ES: _Gardar como...

en: Save to session as _icon
gl_ES: Gardar na _sesión como icona

en: Save as icon and cl_ose
gl_ES: G_ardar como icona e pechar

en: _Print...
gl_ES: _Imprimir...

en: View as equation
gl_ES: _Ver como ecuación

en: _Close
gl_ES: _Pechar

en: _Edit
gl_ES: _Editar

en: _Copy
gl_ES: _Copiar

en: _Modify model...
gl_ES: _Modificar o modelo...

en: _Restore model sample
gl_ES: _Restablecer a mostra do modelo

en: _Tests
gl_ES: _Probas

en: _Save
gl_ES: _Gardar

en: _Graphs
gl_ES: G_ráficas

en: _Residual plot
gl_ES: Gráfica de _erros

en: _Fitted, actual plot
gl_ES: Gráfica de _variable estimada e observada

en: _Display actual, fitted, residual
gl_ES: _Amosar var. observada, var. estimada, erros

en: _Forecasts...
gl_ES: _Predicións...

en: _Confidence intervals for coefficients
gl_ES: _Intervalos de confianza para os coeficientes

en: Confidence _ellipse...
gl_ES: _Elipse de confianza...

en: Coefficient covariance _matrix
gl_ES: _Matriz de covarianzas dos coeficientes

en: _Collinearity
gl_ES: _Multicolinearidade

en: _Influential observations
gl_ES: Observacións _influentes

en: _ANOVA
gl_ES: A_NOVA

en: _Omit variables
gl_ES: E_xcluír variables

en: _Add variables
gl_ES: _Engadir variables

en: _Sum of coefficients
gl_ES: _Suma dos coeficientes

en: _Linear restrictions
gl_ES: _Restricións lineais

en: Non-linearity (s_quares)
gl_ES: Non linearidade (_cadrados)

en: Non-linearity (_logs)
gl_ES: Non linearidade (_logs)

en: _Ramsey's RESET
gl_ES: Proba RESE_T de Ramsey

en: _Heteroskedasticity
gl_ES: _Heterocedasticidade

en: _Normality of residual
gl_ES: _Normalidade das perturbacións

en: _Chow test
gl_ES: Proba de Cho_w

en: _Autocorrelation
gl_ES: A_utocorrelación

en: _Durbin-Watson p-value
gl_ES: _Valor p do estat. Durbin-Watson

en: A_RCH
gl_ES: _ARCH

en: Non-linearity (_BDS)
gl_ES: Non linearidade (_BDS)

en: _QLR test
gl_ES: _Proba de RV de Quandt (QLR)

en: _CUSUM test
gl_ES: Pr_oba CUSUM

en: CUSUM_SQ test
gl_ES: Pro_ba CUSUMSQ

en: _Common factor
gl_ES: _Factor común

en: _Cross-sectional dependence
gl_ES: _Dependencia de sección cruzada

en: _Panel specification
gl_ES: Especificación de _Panel

en: White's test
gl_ES: Proba de White

en: White's test (squares only)
gl_ES: Proba de White (só cadrados)

en: _groupwise
gl_ES: por _grupos

en: Pesaran-Taylor test
gl_ES: Proba de Pesaran-Taylor

en: _Tabular
gl_ES: En modo _tabular

en: _Equation
gl_ES: En modo _ecuación

en: _Equation options
gl_ES: Opcións de _ecuación

en: _Tabular options...
gl_ES: Opcións de _tabulación...

en: Show _standard errors
gl_ES: Amosar _desvíos padrón

en: Show _t-ratios
gl_ES: Amosar os estatísticos t

en: _Revise specification...
gl_ES: _Revisar a especificación...

en: _Forecasts
gl_ES: _Predicións

en: Leave the dataset as it is
gl_ES: Deixar o conxunto de datos como está

en: Delete the weekend rows
gl_ES: Eliminar as filas de fins de semana

en: Delete all blank rows
gl_ES: Eliminar todas as filas en branco

en: gretl: open data
gl_ES: GRETL: Abrir datos

en: The imported data have been interpreted as undated
    (cross-sectional).  Do you want to give the data a
    time-series or panel interpretation?
gl_ES: Os datos importados se interpretaron como 'sen data'
    (sección cruzada). Queres dar aos datos unha
    interpretación de series temporais ou de panel?

en: gretl: import %s data
gl_ES: GRETL: Importar datos %s

en: simple append
gl_ES: Engadido simple

en: "join" (advanced)
gl_ES: "join" (avanzado)

en: gretl: append data
gl_ES: GRETL: Engadir datos

en: Replace the current dataset (clears the current session)
gl_ES: Substituír o conxunto de datos vixente (libra a sesión vixente)

en: Try appending to the current dataset
gl_ES: Tentar engadir ao conxunto de datos vixente

en: Opening a new data file will automatically
    close the current one.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open data file?
gl_ES: Ao abrir un novo ficheiro de datos vai
    pecharse automaticamente o actual.
    Perderase calquera traballo non gardado.
    Abrir o ficheiro de datos?

en: gretl: open session
gl_ES: GRETL: Abrir sesión

en: Opening a new session file will automatically
    close the current session.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open session file?
gl_ES: Ao abrir un novo ficheiro de sesión
    vai pecharse automaticamente o actual.
    Vai perderse calquera traballo non gardado.
    Abrir o ficheiro de sesión?

en: gretl console
gl_ES: Consola de GRETL

en: model %d
gl_ES: modelo %d

en: gretl: model %d
gl_ES: GRETL: Modelo %d

en: 
    Estimated outcome probabilities for %s
gl_ES: 
    Probabilidades estimadas resultantes para *%s*

en: Outcome probabilities
gl_ES: Probabilidades finais

en: Odds ratios
gl_ES: Razóns de probabilidades

en: _Model as bundle
gl_ES: Modelo como _feixe

en: _Fitted values
gl_ES: _Valores estimados

en: _Residuals
gl_ES: _Erros

en: _Squared residuals
gl_ES: _Cadrados dos erros

en: _Error sum of squares
gl_ES: _Suma de cadrados dos erros

en: _Standard error of the regression
gl_ES: _Desvío padrón da regresión

en: _R-squared
gl_ES: _R-cadrado

en: _T*R-squared
gl_ES: _T*R-cadrado

en: _Log likelihood
gl_ES: _Log-verosimilitude

en: _Akaike Information Criterion
gl_ES: Criterio Inform. _Akaike

en: _Bayesian Information Criterion
gl_ES: Criterio Inform. _Baiesiano Schwarz

en: _Hannan-Quinn Information Criterion
gl_ES: Criterio Inform. _Hannan-Quinn

en: _Predicted error variance
gl_ES: Varianza do erro de _predición

en: Per-unit _constants
gl_ES: _Constantes por unidade

en: Individual effects
gl_ES: Efectos individuais

en: _Against time
gl_ES: Contra o _tempo

en: By _observation number
gl_ES: _Por número de observación

en: _Against %s
gl_ES: Contra _%s

en: Actual vs. Fitted
gl_ES: _Observada vs. Estimada

en: Residual _correlogram
gl_ES: _Correlograma dos erros

en: Residual _periodogram
gl_ES: _Periodograma dos erros

en: _Spectrum vs sample periodogram
gl_ES: _Espectro vs Periodograma da mostra

en: _MIDAS coefficients
gl_ES: Coeficientes _MIDAS

en: Residual _Q-Q plot
gl_ES: _Gráfica Q-Q dos erros

en: _Against %s and %s
gl_ES: _Contra %s e %s

en: Separation
gl_ES: Separación

en: By %s
gl_ES: Por %s

en: tau sequence
gl_ES: Secuencia tau

en: gretl: VAR covariance matrix
gl_ES: GRETL: Matriz de covarianzas do VAR

en: gretl: system covariance matrix
gl_ES: GRETL: Matriz de covarianzas do sistema

en: System fitted values
gl_ES: Valores estimados do sistema

en: View X-12-ARIMA output
gl_ES: Ver os resultados de ARIMA-X-12

en: Cholesky ordering:
gl_ES: Ordenación de Cholesky:

en: include bootstrap confidence interval
gl_ES: Incluír intervalo de confianza bootstrap

en: impulse responses
gl_ES: respostas ao impulso

en: forecast horizon (periods):
gl_ES: Horizonte de predición (períodos):

en: stacked bar graph
gl_ES: Gráfica de barras amontoadas

en: line graph
gl_ES: Gráfica de liñas

en: Forecast variance decomposition
gl_ES: Descomposición da varianza de predición

en: variance decompositions
gl_ES: Descomposición da varianza

en: gretl: forecasts
gl_ES: GRETL: Predicións

en: gretl: autocorrelation
gl_ES: GRETL: Autocorrelación

en: gretl: ARCH test
gl_ES: GRETL: Proba ARCH

en: Lag order for test:
gl_ES: Nivel de retardo para a proba:

en: _Normality of residuals
gl_ES: _Normalidade das perturbacións

en: Linear restrictions
gl_ES: Restricións lineais

en: Omit exogenous variables...
gl_ES: Omitir variables esóxenas...

en: Omit time trend
gl_ES: Omitir a tendencia temporal

en: Omit seasonal dummies
gl_ES: Omitir as variables ficticias estacionais

en: Residuals from equation
gl_ES: Erros da ecuación

en: Display residuals, all equations
gl_ES: Representar os erros, todas as ecuacións

en: Display fitted values, all equations
gl_ES: Representar os valores estimados, todas as ecuacións

en: Impulse responses
gl_ES: Respostas ao impulso

en: Residuals
gl_ES: Erros

en: Combined plot
gl_ES: Gráfica combinada

en: Multiple plots
gl_ES: Gráficas múltiples

en: EC plot
gl_ES: Gráfica de CE

en: Combined EC plot
gl_ES: Gráfica de CE combinado

en: VAR inverse roots
gl_ES: Raíces inversas do VAR

en: Impulse responses (combined)
gl_ES: Respostas ao impulso (todas)

en: Response of %s
gl_ES: Resposta de %s

en: to %s
gl_ES: a %s

en: _Save text...
gl_ES: _Gardar texto...

en: Save bundle to session as _icon
gl_ES: Gardar o feixe na sesión como _icona

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
    
    Do you want to restore the sample on which
    this model was estimated?
gl_ES: A mostra do modelo é diferente da mostra do conxunto de datos,
    por iso desactivaranse algunhas opcións de menú.
    
    Queres restablecer a mostra sobre a que se estimou este modelo?

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
gl_ES: A mostra do modelo é diferente da mostra do conxunto de datos,
    por iso desactivaranse algunhas opcións de menú.

en: Variable name %s... is too long
    (the max is %d characters)
gl_ES: O nome de variable *%s*... é demasiado longo
    (o nº de caracteres máximo é %d)

en: First char of name ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
gl_ES: O primeiro carácter do nome ('%c') é incorrecto
    (o primeiro debe de ser alfabético)

en: Name contains an illegal char (in place %d)
    Use only unaccented letters, digits and underscore
gl_ES: O nome contén un carácter ilegal (na posición %d).
    Use só letras non acentuadas, díxitos e carácter de subliñado (_)

en: Larger
gl_ES: Máis grande

en: Show English help
gl_ES: Amosar a axuda en inglés

en: Dataset
gl_ES: Conxunto de datos

en: Estimation
gl_ES: Estimación

en: Graphs
gl_ES: Gráficas

en: Prediction
gl_ES: Predición

en: Printing
gl_ES: Impresión

en: Programming
gl_ES: Programación

en: Statistics
gl_ES: Estatísticas

en: Tests
gl_ES: Probas

en: Transformations
gl_ES: Transformacións

en: Utilities
gl_ES: Utilidades

en: Accessors
gl_ES: Accesorios

en: Built-in strings
gl_ES: Cadeas de texto internas predefinidas

en: Data utilities
gl_ES: Utilidades de datos

en: Mathematical
gl_ES: Matemática

en: Matrix manipulation
gl_ES: Manexo de matrices

en: Linear algebra
gl_ES: Álxebra linear

en: Complex numbers
gl_ES: Números complexos

en: Probability
gl_ES: Probabilidade

en: Calendar
gl_ES: Calendario

en: Time-series
gl_ES: Serie temporal

en: Statistical
gl_ES: Estatísticas

en: Non-parametric
gl_ES: Estatística non paramétrica

en: State space
gl_ES: Espazo dos estados

en: Strings
gl_ES: Cadeas de caracteres

en: Index
gl_ES: Índice

en: this page
gl_ES: Esta páxina

en: all pages
gl_ES: Todas as páxinas

en: selected dataset
gl_ES: Conxunto de datos seleccionado

en: this dataset
gl_ES: Este conxunto de datos

en: all DB.NOMICS
gl_ES: Todo DB.NOMICS

en: this window
gl_ES: Esta xanela

en: Sorry, no help is available
gl_ES: Non hai axuda dispoñible

en: Sorry, help not found
gl_ES: Non se atopou a axuda

en: gretl: find
gl_ES: GRETL: Buscar

en:  Find what:
gl_ES:  Buscar:

en: Variable names only (case sensitive)
gl_ES: Só nomes das variables (sensible a maiúsculas/minúsculas)

en: Failed to download file
gl_ES: Fallo ao descargar un ficheiro

en: same as above
gl_ES: Igual que anterior

en: same as inner
gl_ES: Igual que interna

en: Import data from %s
gl_ES: Importar datos dende %s

en: gretl: join data
gl_ES: GRETL: Xuntar datos

en: import series
gl_ES: Importar series

en: named as
gl_ES: Nomeada como

en: inner key
gl_ES: Chave interna

en: outer key
gl_ES: Chave externa

en: aggregation
gl_ES: Agregación

en: show details of importation
gl_ES: Amosar os detalles da importación

en: The 'seq' aggregator requires an integer parameter, as in seq:1
gl_ES: O agregador 'seq' necesita un parámetro enteiro, como en seq:1

en: Error adding variables
gl_ES: Fallo ao engadir variables

en: error correction term %d from VECM %d
gl_ES: Termo de corrección do erro %d para VECM %d

en: forecast std errors of %s
gl_ES: Desvíos padrón de predición para *%s*

en: forecast of %s
gl_ES: Predición para *%s*

en: Show main statistics
gl_ES: Amosar estatísticos principais

en: Show full statistics
gl_ES: Amosar estatísticos completos

en: correlation matrix
gl_ES: Matriz de correlacións

en: summary statistics
gl_ES: Estatísticos principais

en: summary stats:
gl_ES: Estat. principais de:

en: normality test
gl_ES: Probas de Normalidade

en: principal components
gl_ES: Compoñentes principais

en: cross tabulation
gl_ES: Tabulación cruzada

en: Principal Components Analysis
gl_ES: Análise de Compoñentes Principais

en: criterion
gl_ES: criterio

en: test down from maximum lag order
gl_ES: Probar desde o máximo nivel de retardo cara abaixo

en: with constant
gl_ES: Con constante

en: with constant, trend and trend squared
gl_ES: Con constante, máis tendencia linear e cadrada

en: include seasonal dummies
gl_ES: Incluír variables ficticias estacionais

en: use level of variable
gl_ES: Usar o nivel da variable

en: use first difference of variable
gl_ES: Usar as primeiras diferenzas da variable

en: show individual test results
gl_ES: Amosar os resultados das probas individuais

en: Lag order for ADF test:
gl_ES: Nivel de retardo para a proba ADF:

en: use Perron-Qu method
gl_ES: Usar o método Perron-Qu

en: include a trend
gl_ES: Incluír unha tendencia

en: Lag order for KPSS test:
gl_ES: Nivel de retardo para a proba KPSS:

en: show individual results
gl_ES: Amosar os resultados individuais

en: gretl: ADF test
gl_ES: GRETL: Proba ADF

en: gretl: ADF-GLS test
gl_ES: GRETL: Proba ADF-MCX

en: gretl: KPSS test
gl_ES: GRETL: Proba KPSS

en: gretl: Levin-Lin-Chu test
gl_ES: GRETL: Proba Levin-Lin-Chu

en: Lag order:
gl_ES: Nivel de retardo:

en: gretl: add info
gl_ES: GRETL: Engadir información

en: The data file contains no informative comments.
    Would you like to add some now?
gl_ES: O conxunto de datos non ten variables índice axeitadas.
    Queres engadir algunhas agora?

en: gretl: edit data info
gl_ES: GRETL: Editar información de datos

en: gretl: data info
gl_ES: GRETL: Información dos datos

en: Changing the dataset in this way will result in the deletion
    of %d model(s) from this gretl session.
    
    You may wish to say No here and save the session first.
    
    Do you want to go ahead with the subsampling now?
gl_ES: Modificando así o conxunto de datos eliminaranse
    %d modelo(s) desta sesión de GRETL.
    
    Queres dicir aquí 'Non', e gardar primeiro a sesión.
    
    Queres continuar agora coa submostra?

en: Dropped %d observations
gl_ES: Se prescinde de %d observacións

en: No missing data values
gl_ES: Non hai valores ausentes de datos

en: Drop rows with at least one missing value
gl_ES: Prescindir de filas con ao menos un valor ausente

en: Drop rows that have no valid data
gl_ES: Prescindir de filas que non teñen datos válidos

en: Drop missing data
gl_ES: Prescindir de datos ausentes

en: Make this permanent
gl_ES: Facer isto permanente

en: Drop observations with missing values
gl_ES: Prescindir das observacións con valores ausentes

en: Show count of missing values at each observation
gl_ES: Amosar a conta de valores ausentes en cada observación

en: gretl: missing values info
gl_ES: GRETL: Información de valores ausentes

en: Export the markers to file
gl_ES: Exportar os marcadores a un ficheiro

en: Remove the markers
gl_ES: Quitar os marcadores

en: The dataset has observation markers.
    Would you like to:
gl_ES: O conxunto de datos ten marcadores das observacións.
    Desexarías:

en: The dataset has no observation markers.
    Add some from file now?
gl_ES: O conxunto de datos non ten marcadores das observacións.
    Engadir algúns agora?

en: Export the labels to file
gl_ES: Exportar as etiquetas a un ficheiro

en: Remove the labels
gl_ES: Borrar as etiquetas

en: The dataset has variable labels.
    Would you like to:
gl_ES: O conxunto de datos ten etiquetas das variables
    Desexarías:

en: The dataset has no variable labels.
    Add some from file now?
gl_ES: O conxunto de datos non ten etiquetas das variables
    Engadir algunhas agora?

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  You can add some observations now
    if you wish.
gl_ES: Non hai observacións dispoñibles para facer predicións
    fóra da mostra.  Podes engadir agora observacións.

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  If you wish, you can add observations
    (Data menu, Add observations), or you can shorten the sample
    range over which the model is estimated (Sample menu).
gl_ES: Non hai observacións dispoñibles para facer predicións
    fóra da mostra. Se queres, podes engadir observacións
    (menú Datos -> Engadir observacións), ou podes acurtar o rango
    da mostra sobre o que se estima o modelo (menú Mostra).

en: The group-means dataset is not available
gl_ES: O conxunto de medias de grupo non está dispoñible

en: No variables are selected
gl_ES: Non se escolleu ningunha variable

en: gretl: sequential omit test
gl_ES: GRETL: Proba de omisión secuencial

en: gretl: Wald omit test
gl_ES: GRETL: Proba de omisión de Wald

en: gretl: LM test
gl_ES: GRETL: Proba ML

en: gretl: vector autoregression
gl_ES: GRETL: Autorregresión vectorial

en: gretl: LM test
gl_ES: GRETL: Proba ML

en: (heteroskedasticity)
gl_ES: (heterocedasticidade)

en: gretl: groupwise heteroskedasticity
gl_ES: GRETL: Heterocedasticidade por grupos

en: (non-linearity)
gl_ES: (non linearidade)

en: gretl: common factor test
gl_ES: GRETL: Proba de factor común

en: gretl: cross-sectional dependence
gl_ES: GRETL: Dependencia de sección cruzada

en: Lag order for ARCH test:
gl_ES: Nivel de retardo para a proba ARCH:

en: gretl: panel model specification
gl_ES: GRETL: Especificación do modelo de panel

en: gretl: leverage and influence
gl_ES: GRETL: Pancamento e influencia

en: gretl: collinearity
gl_ES: GRETL: Multicolinearidade

en: Gini coefficient
gl_ES: Coeficiente de Gini

en: use sample mean and variance for normal quantiles
gl_ES: Usar a media e a varianza da mostra para calcular os cuantís normais

en: standardize the data
gl_ES: Estandarizar os datos

en: raw quantiles versus N(0, 1)
gl_ES: Cuantís brutos fronte á N(0,1)

en: Normal Q-Q plot
gl_ES: Gráfica Q-Q normal

en: You must select at least one regressor
gl_ES: Debes de elixir cando menos un regresor

en: gretl: Chow test output
gl_ES: GRETL: Resultado da proba de Chow

en: This test only implemented for OLS models
gl_ES: Esta proba só está preparada para modelos de MCO

en: gretl: chow test
gl_ES: GRETL: Proba de Chow

en: gretl: QLR test output
gl_ES: GRETL: Resultado da proba QLR

en: gretl: CUSUM test output
gl_ES: GRETL: Resultado da proba CUSUM

en: gretl: CUSUMSQ test output
gl_ES: GRETL: Resultado da proba CUSUMSQ

en: all variants
gl_ES: Todas as variantes

en: gretl: RESET test
gl_ES: GRETL: Proba RESET

en: RESET specification test
gl_ES: Proba de especificación RESET

en: Durbin-Watson statistic
gl_ES: Estatístico de Durbin-Watson

en: Warning: the model contains a lagged dependent variable so DW is biased
gl_ES: Aviso: O modelo contén unha variable dependente retardada, polo que o DW está nesgado

en: p-value is "very small" (the Imhof integral could not
    be evaluated so a definite value is not available)
gl_ES: O valor p é "moi pequeno" (a integral Imhof non pode
    avaliarse polo que non se dispón dun valor definido)

en: H1: positive autocorrelation
gl_ES: H1:[Autocorrelación positiva]

en: H1: negative autocorrelation
gl_ES: H1:[Autocorrelación negativa]

en: linear restrictions
gl_ES: Restricións lineais

en: Please note: the decimal character must be '.'
    in this context
gl_ES: Ten en conta que o separador decimal
    debe de ser '.' neste contexto

en: Sorry, not implemented yet!
gl_ES: Aínda non preparado!

en: gretl: GARCH
gl_ES: GRETL: GARCH

en: loess
gl_ES: Loess

en: %s versus %s with loess fit
gl_ES: *%s* fronte a *%s* con axuste Loess

en: %s versus %s with Nadaraya-Watson fit
gl_ES: *%s* fronte a *%s* con axuste de Nadaraya-Watson

en: Set %d values to "missing"
gl_ES: Poñer %d valores como "ausentes"

en: Didn't find any matching observations
gl_ES: Non se atoparon observacións que cadren

en: Set %d observations to "missing"
gl_ES: Poñer %d observacións como "ausentes"

en: gretl: residual dist.
gl_ES: GRETL: Dist. dos erros

en: range %g to %g
gl_ES: Rango %g a %g

en: frequency distribution
gl_ES: Distribución de frecuencias

en: gretl: TRAMO analysis
gl_ES: GRETL: Análise con TRAMO

en: gretl: X-13ARIMA analysis
gl_ES: GRETL: Análise ARIMA X-13

en: Trim maximum and minimum in sub-samples
gl_ES: Descartar o máximo e o mínimo nas submostras

en: gretl: range-mean graph
gl_ES: GRETL: Gráfica Rango-Media

en: gretl: range-mean statistics
gl_ES: GRETL: Estatísticos da análise Rango-Media

en: gretl: Hurst exponent
gl_ES: GRETL: Expoñente de Hurst

en: Show partial autocorrelations
gl_ES: Amosar as Autocorrelacións Parciais

en: Use Bartlett standard errors
gl_ES: Utilizar desvíos padrón de Bartlett

en: correlogram
gl_ES: Correlograma

en: Maximum lag:
gl_ES: Retardo máximo:

en: gretl: fractional integration
gl_ES: GRETL: Integración fraccional

en: gretl: logit odds ratios
gl_ES: GRETL: Razóns de probabilidades de Logit

en: gretl: coefficient confidence intervals
gl_ES: GRETL: Intervalos de confianza para os coeficientes

en: Data set is gone
gl_ES: O conxunto de datos perdeuse

en: Error generating covariance matrix
gl_ES: Fallo ao xerar a matriz de covarianza

en: gretl: coefficient covariances
gl_ES: GRETL: Covarianzas dos coeficientes

en: Encode all values
gl_ES: Codificar tódolos valores

en: Skip the lowest value
gl_ES: Ignorar o menor valor

en: Skip the highest value
gl_ES: Ignorar o maior valor

en: Variable to dummify
gl_ES: Variable a converter en ficticia

en: Encoding %s as dummies
gl_ES: Codificando %s como variables ficticias

en: Encoding variables as dummies
gl_ES: Codificar as variables como variables ficticias

en: gretl: create dummy variables
gl_ES: GRETL: Crear variables ficticias

en: No discrete series are available
gl_ES: Non hai dispoñibles series discretas

en: All periodic dummies
gl_ES: Tódalas variables ficticias estacionais

en: Omit the first dummy
gl_ES: Omitir a primeira ficticia

en: Omit the last dummy
gl_ES: Omitir a última variable ficticia

en: Add periodic dummies
gl_ES: Engadir variables ficticias estacionais

en: Center the periodic dummies?
gl_ES: Centrar as variables ficticias estacionais?

en: in the cross-sectional dimension
gl_ES: na dimensión atemporal

en: in the time dimension
gl_ES: na dimensión temporal

en: Really delete the last %d observations?
gl_ES: Eliminar realmente as últimas %d observacións?

en: gretl: drop observations
gl_ES: GRETL: Prescindir de observacións

en: There are no extra observations to drop
gl_ES: Non hai observacións extra para quitar

en: Pad incomplete daily data
gl_ES: Reencher datos diarios incompletos

en: Days per week
gl_ES: Días por semana

en: Divide by sample standard deviation
gl_ES: Dividir polo desvío padrón mostral

en: Divide by standard deviation without df correction
gl_ES: Dividir polo desvío padrón sen corrección de graos de liberdade

en: Center only
gl_ES: Só centrar

en: Standardizing %s
gl_ES: Tipificando *%s*

en: Standardizing variables
gl_ES: Tipificando variables

en: gretl: create standardized variables
gl_ES: GRETL: Crear variables tipificadas

en: gretl: generate lags
gl_ES: GRETL: Xerar retardos

en: Number of lags to create:
gl_ES: Número de retardos a crear:

en: residual from VAR system, equation %d
gl_ES: Erros do sistema VAR, ecuación %d

en: residual from VECM system, equation %d
gl_ES: Erros do sistema VECM, ecuación %d

en: system residual, equation %d
gl_ES: Erros do sistema, ecuación %d

en: T*R-squared
gl_ES: T*R-cadrado

en: degrees of freedom
gl_ES: grados de liberdade

en: Akaike Information Criterion
gl_ES: Criterio de información de Akaike

en: Bundle from model %d
    Name (max. %d characters):
gl_ES: Feixe do modelo %d
    Nome (máx. %d caracteres)

en: add bundle
gl_ES: Engadir un feixe

en: Statistic from model %d
    %s (value = %g)
    Name (max. %d characters):
gl_ES: Estatístico do modelo %d
    %s (valor = %g)
    Nome (máx. %d caracteres)

en: standardized residual
gl_ES: Erros estandarizados

en: predicted %s
gl_ES: Predición para *%s*

en: Too many data values (%d) for display.
    You might try limiting the sample range.
gl_ES: Demasiados valores de datos (%d) para representar.
    Podes tratar de limitar o rango da mostra.

en: gretl: display data
gl_ES: GRETL: Amosar datos

en: Cannot delete %s; variable is in use
gl_ES: Non podes eliminar a variable *%s*, pois está en uso

en: Really delete the selected variables?
gl_ES: Desexas realmente borrar as variables seleccionadas?

en: gretl: delete
gl_ES: GRETL: Borrar

en: Cannot delete the specified variables
gl_ES: Non pode borrarse as variables especificadas

en: Cannot delete all of the specified variables
gl_ES: Non pode borrarse todas as variables especificadas

en: You must supply three variables
gl_ES: Debes de indicar tres variables

en: X-axis variable
gl_ES: Variable do eixe X

en: Plot all data
gl_ES: Representar tódolos datos

en: Plot group means
gl_ES: Debuxar as medias dos grupos

en: suppress fitted line
gl_ES: Eliminar a recta estimada

en: on a single graph
gl_ES: nunha soa gráfica

en: in separate small graphs
gl_ES: en gráficas pequenas separadas

en: Plot the series
gl_ES: Debuxar a serie

en: %s: no valid values in current sample
gl_ES: %s: Non hai valores correctos na mostra actual

en: %s: no valid values
gl_ES: %s: Non hai valores correctos

en: There's a script already running
gl_ES: Xa hai un guión executándose

en: Non-interactive (just get output)
gl_ES: Modo non interactivo (só obter os resultados)

en: Interactive R session
gl_ES: Sesión interactiva de R

en: R mode
gl_ES: modo R

en: pre-load data
gl_ES: precargar os datos

en: No string-valued series were found
gl_ES: Non se atoparon series con valores en cadeas de texto

en: gretl: save data
gl_ES: GRETL: Gardar datos

en: The data set is currently sub-sampled.
    Would you like to restore the full range?
gl_ES: O conxunto de datos ten agora o tamaño da mostra recortado.
    Queres restablecer o rango completo da mostra?

en: gretl: Compact data
gl_ES: GRETL: Compactar datos

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before compacting.
    Restore the full range now?
gl_ES: O conxunto de datos ten agora o tamaño da mostra recortado.
    Debes de restaurar o rango completo da mostra antes de compactar.
    Queres restablecer agora o rango completo da mostra?

en: gretl: Expand data
gl_ES: GRETL: Expandir os datos

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before expanding.
    Restore the full range now?
gl_ES: O conxunto de datos ten agora o tamaño da mostra recortado.
    Debes de restaurar o rango completo da mostra antes de expandir.
    Queres restablecer agora o rango completo da mostra?

en: gretl: transpose data
gl_ES: GRETL: Traspor os datos

en: Transposing means that each variable becomes interpreted
    as an observation, and each observation as a variable.
    Do you want to proceed?
gl_ES: Traspor significa que cada variable pasa a ser interpretada
    como unha observación e cada observación como unha variable.
    Queres continuar?

en: Data transposed
gl_ES: Os datos se traspuxeron

en: Ascending
gl_ES: Ascendente

en: Descending
gl_ES: Descendente

en: Select sort key
gl_ES: Escolla a clave de ordenación

en: resample dataset
gl_ES: Renovar a mostra do conxunto de datos

en: Resampling with replacement
gl_ES: Remostraxe con substitución

en: Number of cases
gl_ES: Número de casos

en: OK to overwrite?
gl_ES: Sobrescribir?

en: gretl: revised data set
gl_ES: GRETL: Conxunto de datos revisado

en: You have saved a reduced version of the current data set.
    Do you want to switch to the reduced version now?
gl_ES: Gardouse unha versión reducida do conxunto de datos actual.
    Queres cambiar agora á versión reducida?

en: Data files written in the current gdtb binary format
    cannot be read by gretl versions older than 2020b
gl_ES: Os ficheiros de datos gardados no formato binario gdtb vixente
    non se poden ler con versións de GRETL anteriores á 2020b

en: No commands to execute
gl_ES: Non hai instrucións a executar

en: 
    Error executing script: halting
gl_ES: 
    Fallo ao executar un guión. Parando

en: Unbalanced "loop"/"endloop" in script
gl_ES: No guión, "loop"/"endloop" están desaxustados

en: Unmatched "if" in script (fixed)
gl_ES: "if" que non cadra no guión (fixo)

en: Unterminated comment in script
gl_ES: No guión hai un comentario sen rematar

en: Couldn't find %s
gl_ES: Non se puido atopar *%s*

en: Error loading %s
gl_ES: Fallo ao cargar %s

en: No series were deleted
gl_ES: Non se eliminou ningunha serie

en: Script done
gl_ES: Guión executado

en: Ensure uniform sample size
gl_ES: Asegurar un tamaño da mostra uniforme

en: Display map...
gl_ES: Amosar o mapa...

en: Write map as GeoJSON...
gl_ES: Escribe o mapa como GeoJSON...

en: Edit values
gl_ES: Editar valores

en: Time series plot
gl_ES: Gráfica de series temporais

en: Panel plot...
gl_ES: Gráfica de panel...

en: Frequency distribution
gl_ES: Distribución de frecuencias

en: Boxplot
gl_ES: Gráfica de caixa

en: Correlogram
gl_ES: Correlograma

en: Periodogram
gl_ES: Periodograma

en: Edit attributes
gl_ES: Editar atributos

en: Show string table
gl_ES: Amosar a táboa de cadeas de texto

en: Collinearity
gl_ES: Multicolinearidade

en: Cross-correlogram
gl_ES: Correlograma cruzado

en: XY scatterplot
gl_ES: Gráfica de dúas variables XY

en: Add log
gl_ES: Engadir logaritmos

en: Add difference
gl_ES: Engadir diferenzas

en: Add percent change...
gl_ES: Engadir variación porcentual...

en: Add index values...
gl_ES: Engadir valores índice...

en: Dummify...
gl_ES: Converter en ficticia...

en: Add logs
gl_ES: Engadir logaritmos

en: Add differences
gl_ES: Engadir diferenzas

en: Add percent changes...
gl_ES: Engadir variacións porcentuais...

en: Define new variable...
gl_ES: Definir nova variable...

en: Add logs...
gl_ES: Engadir logaritmos...

en: Add differences...
gl_ES: Engadir diferenzas...

en: Display components
gl_ES: Amosar compoñentes

en: Plot components
gl_ES: Compoñentes de gráfica

en: Edit components
gl_ES: Editar compoñentes

en: Delete components
gl_ES: Eliminar compoñentes

en: Daily (5 days, incomplete)
gl_ES: Diaria (5 días, incompleta)

en: Daily (6 days, incomplete)
gl_ES: Diaria (6 días, incompleta)

en: Daily (7 days, incomplete)
gl_ES: Diaria (7 días, incompleta)

en: Unknown
gl_ES: Descoñecido

en: Undated: Full range n = %d; current sample n = %d
gl_ES: Sen data: Rango completo n = %d; mostra actual n= %d

en: %s; sample %s - %s
gl_ES: %s; mostra actual %s - %s

en: %s: Full range %s - %s
gl_ES: %s: Rango completo %s - %s

en: (unit:period)
gl_ES: (unidade:período)

en: Imported %s
gl_ES: %s importado

en:  Unsaved data
gl_ES:  Datos non gardados

en: Model table is full
gl_ES: A táboa de modelos está chea

en: Model table cleared
gl_ES: Librouse a táboa de modelos

en: Sorry, this model can't be put in the model table
gl_ES: Este modelo non pode incorporarse á táboa de modelos

en: Can't add model to table -- this model has a different dependent variable
gl_ES: Non pode engadirse o modelo á táboa pois este modelo ten unha variable dependente diferente

en: Model is already included in the table
gl_ES: O modelo xa está incluído na táboa

en: Model added to table
gl_ES: Engadiuse o modelo á táboa

en: MLE
gl_ES: EMV

en: Within
gl_ES: Dentro

en: GLS
gl_ES: MCX

en: Between
gl_ES: Entre

en: Adj. R{\super 2}
gl_ES: R{\super 2} corrixido

en: Adj. R**2
gl_ES: R**2 corrixido

en: Model %d
gl_ES: Modelo %d

en: significant at the 10 percent level
gl_ES: Significativo cun nivel do 10%

en: significant at the 5 percent level
gl_ES: Significativo cun nivel do 5%

en: significant at the 1 percent level
gl_ES: Significativo cun nivel do 1%

en: %s estimates
gl_ES: Estimacións de %s

en: Dependent variable: %s
gl_ES: Variable dependente: %s

en: t-statistics in parentheses
gl_ES: Entre parénteses os estatísticos t

en: Standard errors in parentheses
gl_ES: Entre parénteses os desvíos padrón

en: p-values in brackets
gl_ES: Entre corchetes os valores p

en: For logit and probit, R-squared is McFadden's pseudo-R-squared
gl_ES: Para logit e probit, o R-cadrado é o pseudo-R-cadrado de McFadden

en: The model table is empty
gl_ES: A táboa de modelos está baldeira

en: gretl: model table
gl_ES: GRETL: Táboa de modelos

en: $p$-values in brackets
gl_ES: valores $p$ entre corchetes

en: For logit and probit, $R^2$ is McFadden's pseudo-$R^2$
gl_ES: Para logit e probit, o $R^2$ é o pseudo-$R^2$ de McFadden

en: For logit and probit, R{\super 2} is McFadden's pseudo-R{\super 2}
gl_ES: Para logit e probit, o R{\super 2} é o pseudo-R{\super 2} de McFadden

en: No model is available
gl_ES: Non hai dispoñible ningún modelo

en: %s replaced
gl_ES: %s substituído

en: No command was supplied to start R
gl_ES: Non se indicou instrución para iniciar R

en: multiple time series object
gl_ES: Obxecto de series temporais múltiples

en: data frame
gl_ES: Armazón de datos

en: Send data as
gl_ES: Enviar datos como

en: gretl: specify model
gl_ES: GRETL: Especificar modelo

en: Select and right-click to edit specification
gl_ES: Selecciona e pulsa o botón dereito do rato para editar a especificación

en: Unrestricted
gl_ES: Non restrinxida

en: Restricted
gl_ES: Restrinxida

en: add exogenous variable
gl_ES: Engadir variable esóxena

en: Status of '%s' in VECM:
gl_ES: Status de '%s' no VECM:

en: You must select an X-axis variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable para o eixe X

en: You must select a Y-axis variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable para o eixe Y

en: You must select a lower bound variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable de límite inferior

en: You must select a dependent variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable dependente

en: Elastic net
gl_ES: Malla elástica

en: Ridge
gl_ES: Crista

en: random
gl_ES: Aleatorio

en: You must specify a quantile
gl_ES: Debes de especificar un cuantil

en: Invalid quantile specification
gl_ES: Especificación de cuantil incorrecta

en: Cluster
gl_ES: Agrupación

en: You must select a weight variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable de ponderación

en: You must specify a list of lags
gl_ES: Debes de especificar unha lista de retardos

en: You must specify a selection variable
gl_ES: Debes de especificar unha variable de selección

en: You must specify a second dependent variable
gl_ES: Debes de especificar unha segunda variable dependente

en: You must specify an upper bound variable
gl_ES: Debes de especificar unha variable de límite superior

en: You must specify a treatment variable
gl_ES: Debes de especificar unha variable de tratamento

en: You must specify an independent variable
gl_ES: Debes de especificar unha variable independente

en: You must select a Z-axis variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable para o eixe Z

en: You must select a factor variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable de factor

en: You must select a control variable
gl_ES: Debes de elixir unha variable de control

en: You must select two or more endogenous variables
gl_ES: Debes de elixir dúas ou máis variables endóxenas

en: You must specify a set of instrumental variables
gl_ES: Debes de especificar un conxunto de variables instrumentais

en: You must specify regressors for the selection equation
gl_ES: Debes de especificar regresores para a ecuación de selección

en: Heteroskedasticity corrected
gl_ES: Con corrección de heterocedasticidade

en: AR(1) errors
gl_ES: Perturbacións AR(1)

en: Random effects (binary) probit
gl_ES: Probit (binario) de efectos aleatorios

en: Fixed effects logistic model
gl_ES: Modelo loxístico de efectos fixos

en: Count data model
gl_ES: Modelo con datos de reconto

en: Duration model
gl_ES: Modelo de duración

en: Panel model
gl_ES: Modelo de panel

en: Groupwise WLS
gl_ES: MCP por grupos

en: Between-groups model
gl_ES: Modelo entre-grupos

en: Dynamic panel model
gl_ES: Modelo de panel dinámico

en: Weighted least squares
gl_ES: Mínimos cadrados ponderados

en: Two-stage least squares
gl_ES: Mínimos cadrados en dúas etapas

en: Limited information maximum likelihood
gl_ES: Máxima verosimilitude con información limitada

en: Generalized method of moments
gl_ES: Método xeneralizado dos momentos

en: Autoregressive errors
gl_ES: Perturbacións autorregresivas

en: VAR lag selection
gl_ES: Selección da orde do VAR

en: Quantile regression
gl_ES: Regresión de cuantís

en: Interval regression
gl_ES: Regresión por intervalos

en: Cointegration (Engle-Granger)
gl_ES: Cointegración (Engle-Granger)

en: Cointegration (Johansen)
gl_ES: Cointegración (Johansen)

en: Multiple precision OLS
gl_ES: MCO de alta precisión

en: MIDAS regression
gl_ES: Regresión MIDAS

en: Regularized least squares
gl_ES: Mínimos cadrados regularizados

en: Weight variable
gl_ES: Variable de ponderacións

en: Offset variable
gl_ES: Variable de exposición

en: Censoring variable
gl_ES: Variable de censura

en: Dependent variable 2
gl_ES: Variable dependente 2

en: List of AR lags
gl_ES: Lista de retardos AR

en: Desired quantile(s)
gl_ES: Cuantil(es) desexado(s)

en: Upper bound variable
gl_ES: Variable de límite superior

en: Y-axis variable
gl_ES: Variable do eixe Y

en: Treatment variable
gl_ES: Variable de tratamento

en: Independent variable
gl_ES: Variable independente

en: Y-axis variables
gl_ES: Variables do eixe Y

en: X-axis variables
gl_ES: Variables do eixe X

en: Distribution:
gl_ES: Distribución:

en: Exponential
gl_ES: Exponencial

en: Log-logistic
gl_ES: Log-loxística

en: Choose
gl_ES: Elixir

en: Variable to plot
gl_ES: Variable a debuxar

en: Lower bound variable
gl_ES: Variable do límite inferior

en: Response variable
gl_ES: Variable de resposta

en: Dependent variable 1
gl_ES: Variable dependente 1

en: lag order:
gl_ES: Nivel de retardo:

en: rank:
gl_ES: Rango:

en: maximum lag:
gl_ES: Máximo retardo:

en: Number of cointegrating vectors
gl_ES: Número de vectores cointegrantes

en: ARCH order:
gl_ES: Orde ARCH:

en: AR order:
gl_ES: Orde AR:

en: Z-axis variable
gl_ES: Variable do eixe Z

en: Factor (discrete)
gl_ES: Factor (variable discreta)

en: Control variable
gl_ES: Variable de control

en: Block variable (optional)
gl_ES: Variable de bloque (opcional)

en: Add
gl_ES: Engadir

en: All ->
gl_ES: Todo ->

en: lags...
gl_ES: Retardos...

en: Exogenous variables
gl_ES: Variables esóxenas

en: Selection regressors
gl_ES: Regresores de selección

en: Equation 2 regressors
gl_ES: Regresores da ecuación 2

en: High-frequency
gl_ES: Alta frecuencia

en: Helper functions
gl_ES: Funcións de axuda

en: left bound
gl_ES: Cota esquerda

en: right bound
gl_ES: Cota dereita

en: Polynomial order
gl_ES: Orde do polinomio

en: Bandwidth
gl_ES: Largura de banda

en: Automatic bandwidth
gl_ES: Largo de banda automático

en: User-specified
gl_ES: Especificado polo usuario

en: Use robust weights
gl_ES: Utilizar ponderacións robustas

en: Use "leave one out"
gl_ES: Utilizar "deixar unha fóra"

en: Non-seasonal
gl_ES: Non estacional

en: Seasonal
gl_ES: Estacional

en: Orders
gl_ES: Ordes

en: Maxima
gl_ES: Máximos

en: specific lags
gl_ES: Retardos específicos

en: Bits per floating-point value
gl_ES: Bits por valor de punto flotante

en: Quadrature points
gl_ES: Puntos de cuadratura

en: Robust standard errors/intervals
gl_ES: Desvíos padrón robustos/intervalos

en: Include a constant
gl_ES: Incluír unha constante

en: Include a trend
gl_ES: Incluír unha tendencia

en: Show details of regressions
gl_ES: Amosar os detalles das regresións

en: Include seasonal dummies
gl_ES: Incluír variables ficticias estacionais

en: Test down from maximum lag order
gl_ES: Probar desde o máximo nivel de retardo cara abaixo

en: Skip initial DF tests
gl_ES: Omitir as probas de Dickey-Fuller iniciais

en: Iterated weighted least squares
gl_ES: Mínimos cadrados ponderados reiterados

en: Include time dummies
gl_ES: Incluír variables ficticias temporais

en: Include levels equations (GMM-SYS)
gl_ES: Incluír as ecuacións en niveis (MXM-SYS)

en: Collapse instruments
gl_ES: Colapsar os instrumentos

en: DPD-style initial covariance matrix
gl_ES: Matriz de covarianzas inicial de estilo DPD

en: Show zeros explicitly
gl_ES: Amosar explicitamente os ceros

en: Make plot interactive
gl_ES: Facer a gráfica interactiva

en: Show interval for median
gl_ES: Amosar o intervalo para a mediana

en: Variance equation includes squares
gl_ES: A ecuación de varianza inclúe cadrados

en: Difference the independent variables
gl_ES: Diferenciar as variables independentes

en: Parameter covariance matrix via Hessian
gl_ES: Matriz de covarianzas dos parámetros mediante a Hessiana

en: Use X-12-ARIMA
gl_ES: Usar ARIMA X-12

en: Standardize the residuals
gl_ES: Estandarizar os erros

en: Use Fiorentini et al algorithm
gl_ES: Usar o algoritmo de Fiorentini et al.

en: Prefer NLS via Levenberg-Marquardt
gl_ES: Preferir MCNL mediante Levenberg-Marquardt

en: Show lagged variables
gl_ES: Amosar as variables retardadas

en: Compute standard errors
gl_ES: Calcular os desvíos padrón

en: Compute confidence intervals
gl_ES: Calcular os intervalos de confianza

en: Automatic maximum
gl_ES: Máximo automático

en: Specified maximum
gl_ES: Máximo especificado

en: Folds:
gl_ES: Pregos:

en: type:
gl_ES: Tipo:

en: contiguous
gl_ES: Adxacente

en: Single λ-fraction
gl_ES: Fracción λ única

en: Multiple λ values
gl_ES: Múltiples valores λ

en: Optimize via cross-validation
gl_ES: Optimizar mediante validación cruzada

en: Show criterion plot
gl_ES: Amosar a gráfica do criterio

en: Advanced...
gl_ES: Avanzado...

en: Confidence level
gl_ES: Nivel de confianza

en: Use correlation matrix
gl_ES: Usar a matriz de correlación

en: Use covariance matrix
gl_ES: Usar a matriz de covarianzas

en: Show slopes at mean
gl_ES: Amosar as pendentes na media

en: Use points
gl_ES: Usar puntos

en: Use lines
gl_ES: Usar liñas

en: Estimate augmented model
gl_ES: Estimar o modelo ampliado

en: LM test using auxiliary regression
gl_ES: Proba ML usando unha regresión auxiliar

en: Estimate reduced model
gl_ES: Estimar o modelo reducido

en: Wald test, based on covariance matrix
gl_ES: Proba de Wald baseada na matriz de covarianzas

en: Sequential elimination of variables
    using two-sided p-value:
gl_ES: Eliminación secuencial de variables
    utilizando o valor p con dúas colas:

en: Test only selected variables
gl_ES: Probar só as variables seleccionadas

en: Fixed effects
gl_ES: Efectos fixos

en: Random effects
gl_ES: Efectos aleatorios

en: Maximum likelihood estimation
gl_ES: Estimación por Máxima Verosimilitude

en: 2-step estimation
gl_ES: Estimación en dúas etapas

en: Plain numerical values
gl_ES: Valores numéricos en niveis

en: Show row percentages
gl_ES: Amosar porcentaxes de fila

en: Show column percentages
gl_ES: Amosar porcentaxes de columna

en: Fine-tune using Cochrane-Orcutt
gl_ES: Axuste fino usando Cochrane-Orcutt

en: Exact Maximum Likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude Exacta

en: Conditional Maximum Likelihood
gl_ES: Máxima Verosimilitude Condicional

en: with constant and quadratic trend
gl_ES: Con constante máis tendencia linear e cadrada

en: No constant
gl_ES: Sen constante

en: Restricted constant
gl_ES: Constante restrinxida

en: Unrestricted constant
gl_ES: Constante non restrinxida

en: Restricted trend
gl_ES: Tendencia restrinxida

en: Unrestricted trend
gl_ES: Tendencia non restrinxida

en: gretl datafile (.gdt)
gl_ES: Ficheiro de datos GRETL (.gdt)

en: gretl binary datafile (.gdtb)
gl_ES: Ficheiro de datos binarios GRETL (.gdtb)

en: gretl database (.bin)
gl_ES: Ficheiro de banco de datos(.bin)

en: space separated (R-friendly)
gl_ES: Separado por espazos (tratable por R)

en: Select format
gl_ES: Seleccionar formato

en: Name for package:
gl_ES: Nome do paquete:

en: plot with impulses
gl_ES: Gráfica con impulsos

en: 3D plot
gl_ES: Gráfica en 3D

en: multiple scatterplots
gl_ES: Varias gráficas de dúas variables

en: factorized plot
gl_ES: Gráfica con factor de separación

en: factorized boxplot
gl_ES: Gráfica de caixa con factor de separación

en: scatterplot with control
gl_ES: Gráfica de dúas variables con control

en: Variables to test
gl_ES: Variables a probar

en: Endogenous variables
gl_ES: Variables endóxenas

en: Equation 1 regressors
gl_ES: Regresores da ecuación 1

en: Regressors
gl_ES: Regresores

en: Public functions
gl_ES: Funcións públicas

en: Select variables for logging
gl_ES: Escolle as variables a transformar (log)

en: Select variables for lagging
gl_ES: Escolle as variables a retardar

en: Select variables to square
gl_ES: Escolle as variables a elevar ao cadrado

en: Select variables to difference
gl_ES: Escolle as variables a diferenciar

en: Select variables to log-difference
gl_ES: Escolle as variables a transformar (log+diferenza)

en: Select variables to add
gl_ES: Escolle as variables a engadir

en: Select variables to omit
gl_ES: Escolle as variables a omitir

en: Select coefficients to sum
gl_ES: Escolle os coeficientes a sumar

en: Q-Q plot: select one or two variables
gl_ES: Gráfica Q-Q: Escolle unha ou dúas variables

en: Confidence region: select two variables
gl_ES: Rexión de confianza: elixe dúas variables

en: Select variables to display
gl_ES: Indica as variables a amosar

en: Select variables for boxplot
gl_ES: Escolle as variables para facer a gráfica de caixa

en: Select variables to plot
gl_ES: Indica as variables a debuxar

en: Select variables to save
gl_ES: Indica as variables a gardar

en: Select variables to copy
gl_ES: Indica as variables a copiar

en: Select variables to test
gl_ES: Indica as variables a probar

en: Define named list
gl_ES: Define unha lista nominal

en: Select coefficients to track
gl_ES: Escoller os coeficientes a supervisar

en: Name of list
gl_ES: Nome da lista

en: You must specify a public interface
gl_ES: Debes de especificar unha interface pública

en: Copy data
gl_ES: Copiar os datos

en: Export data
gl_ES: Exportar os datos

en: Select functions
gl_ES: Escoller funcións

en: Edit package list
gl_ES: Editar lista de paquetes

en: Lags of endogenous variables
gl_ES: Retardos de variables endóxenas

en: lags
gl_ES: Retardos

en: or
gl_ES: ou

en: Lags of dependent variable
gl_ES: Retardos da variable dependente

en: default
gl_ES: Por defecto

en: Please add some variables to the model first
gl_ES: Por favor, engade primeiro algunhas variables ao modelo

en: Original order
gl_ES: Orde orixinal

en: Sort order:
gl_ES: Orde de clasificación:

en: Variable to sort by
gl_ES: Variable de ordenación

en: gretl: data format
gl_ES: GRETL: Formato dos datos

en: Select data format
gl_ES: Seleccionar formato dos datos

en: Save session
gl_ES: Gardar sesión

en: Arrange icons
gl_ES: Ordenar as iconas

en: Add matrix...
gl_ES: Engadir matriz...

en: Close window
gl_ES: Pechar a xanela

en: Add to model table
gl_ES: Engadir á táboa de modelos

en: Rename
gl_ES: Cambiar o nome

en: Clear
gl_ES: Librar

en: Save as TeX...
gl_ES: Gardar como TeX...

en: Edit plot commands
gl_ES: Editar as ordes de gráfica

en: Add to graph page
gl_ES: Engadir á páxina gráfica

en: Copy
gl_ES: Copiar

en: Export as CSV...
gl_ES: Exportar como CSV...

en: Copy as CSV...
gl_ES: Copiar como CSV...

en: Properties
gl_ES: Propiedades

en: gretl: session notes
gl_ES: GRETL: Notas de sesión

en: %s: no text to save
gl_ES: %s: non hai texto que gardar

en: Failed to copy graph file
gl_ES: Fallo ao copiar un ficheiro de gráfica

en: Model is already saved
gl_ES: O modelo xa se gardou

en: Couldn't set sample
gl_ES: Non puido estruturarse a mostra

en: Clearing the data set will end
    your current session.  Continue?
gl_ES: Ao librar o conxunto de datos
    vai pecharse a túa sesión actual.
    Continuar?

en: Display notes on opening session file
gl_ES: Amosar as notas ao abrir o ficheiro de sesión

en: versus
gl_ES: fronte a

en: Bundle is empty
gl_ES: O feixe está baldeiro

en: Really delete %s?
    (This will remove it from the Graph page.)
gl_ES: Eliminar realmente %s?
    (Se eliminará da páxina de Gráficas.)

en: '%s': there is already an object of this name
gl_ES: '%s': Xa hai un obxecto con este nome

en: Failed to copy object
gl_ES: Fallo ao copiar o obxecto

en: Enter new name
    (max. %d characters)
gl_ES: Inserir o novo nome
    (máx. %d caracteres)

en: gretl: copy object
gl_ES: GRETL: Copiar obxecto

en: gretl: rename object
gl_ES: GRETL: Cambiar o nome do obxecto

en: Data set
gl_ES: Conxunto de datos

en: Scalars
gl_ES: Escalares

en: Data info
gl_ES: Información dos datos

en: Notes
gl_ES: Notas

en: Correlations
gl_ES: Correlacións

en: Model table
gl_ES: Táboa de modelos

en: Graph page
gl_ES: Páxina de gráfica

en: icon view
gl_ES: Vista de iconas

en: Properties of matrix %s
gl_ES: Propiedades da matriz *%s*

en: Null matrix, %d x %d
gl_ES: Matriz nula, %d x %d

en: Scalar matrix, value %g
gl_ES: Matriz escalar, valor %g

en: Identity matrix, order %d
gl_ES: Matriz identidade, orde %d

en: Rows
gl_ES: Filas

en: Columns
gl_ES: Columnas

en: Rank
gl_ES: Rango

en: Square
gl_ES: Cadrada

en: Lower triangular
gl_ES: Triangular cara abaixo

en: Upper triangular
gl_ES: Triangular cara arriba

en: Symmetric
gl_ES: Simétrica

en: Positive definite
gl_ES: Definida positiva

en: Not positive definite
gl_ES: Non definida positiva

en: Idempotent
gl_ES: Idempotente

en: Not idempotent
gl_ES: Non idempotente

en: 1-norm
gl_ES: Norma-1

en: Infinity-norm
gl_ES: Norma-infinito

en: Trace
gl_ES: Traza

en: Determinant
gl_ES: Determinante

en: Eigenvalues
gl_ES: Valores propios

en: Main gretl directory
gl_ES: Cartafol principal de GRETL

en: User's gretl directory
gl_ES: Cartafol de usuario de GRETL

en: Remember main window size
gl_ES: Lembrar o tamaño da xanela principal

en: Use locale setting for decimal point
gl_ES: Usar as preferencias locais para o punto decimal

en: Theme preference
gl_ES: Preferencia de tema

en: Web browser
gl_ES: Navegador web

en: Allow shell commands
gl_ES: Permitir instrucións do intérprete

en: Show icon view automatically
gl_ES: Amosar automaticamente a vista de iconas

en: Model viewer uses tabs
gl_ES: Usar lapelas no visor de modelos

en: Prompt to save session
gl_ES: Preguntar se desexas gardar sesión

en: Enable collecting plots
gl_ES: Habilitar gráficas de recopilación

en: Main window includes console
gl_ES: A xanela principal inclúe a consola

en: Toolbar icon size
gl_ES: Tamaño das iconas da barra de ferramentas

en: Set working directory from shell
gl_ES: Establecer o cartafol de traballo desde o intérprete de instrucións (shell)

en: File selector remembers folder
gl_ES: O selector de ficheiros lembra o cartafol

en: Language preference
gl_ES: Preferencia de idioma

en: Default graph scale
gl_ES: Escala gráfica por defecto

en: Graph theme
gl_ES: Tema de gráfica

en: Command to launch gnuplot
gl_ES: Instrución para executar Gnuplot

en: Command to launch GNU R
gl_ES: Instrucción para executar GNU R

en: Path to R.exe
gl_ES: Ruta a R.exe

en: Command to compile TeX files
gl_ES: Instrución para compilar os ficheiros TeX

en: Command to view postscript files
gl_ES: Instrución para ver os ficheiros postscript

en: Command to view PDF files
gl_ES: Instrución para ver os ficheiros PDF

en: Calculator
gl_ES: Calculadora

en: Path to x12arima (or x13)
gl_ES: Ruta a x12arima (ou x13)

en: Path to tramo
gl_ES: Ruta a TRAMO

en: Path to R library
gl_ES: Ruta á biblioteca de R

en: Path to oxl executable
gl_ES: Ruta ao executable de Oxl

en: Path to octave executable
gl_ES: Ruta ao executable de Octave

en: Path to Stata executable
gl_ES: Ruta ao executable de Stata

en: Path to Python executable
gl_ES: Ruta ao executable de Python

en: Path to Julia executable
gl_ES: Ruta ao executable de Julia

en: Path to lpsolve library
gl_ES: Ruta á biblioteca lpsolve

en: Path to mpiexec
gl_ES: Ruta a mpiexec

en: Path to MPI hosts file
gl_ES: Ruta ao ficheiro de servidores MPI

en: Installed MPI variant
gl_ES: Instalouse a variante de MPI

en: HTTP proxy
gl_ES: Proxy HTTP

en: Use HTTP proxy
gl_ES: Utilizar proxy HTTP

en: Monospaced font
gl_ES: Fonte monoespazada

en: Menu font
gl_ES: Tipo de letra do menú

en: PNG graph font
gl_ES: Tipo de letra para a gráfica PNG

en: Gnuplot extra colors
gl_ES: Cores extra de Gnuplot

en: Number of spaces per tab
gl_ES: Nº de espazos por tabulador

en: "Smart" Tab and Enter
gl_ES: Tabulador e Intro "espelidos"

en: Show line numbers
gl_ES: Amosar os números de liña

en: Script editor uses tabs
gl_ES: Usar lapelas no editor de guións

en: Auto-completion
gl_ES: Autorecheo

en: Enable auto-brackets
gl_ES: Habilitar autocorchetes

en: Highlighting style
gl_ES: Estilo de resalte

en: Use robust covariance matrix by default
gl_ES: Utilizar por defecto unha matriz robusta de covarianzas

en: Use the normal distribution for robust p-values
gl_ES: Utilizar a distribución Normal para valores p robustos

en: For cross-sectional data
gl_ES: Para datos de sección cruzada

en: For time-series data
gl_ES: Para datos de series temporais

en: For GARCH estimation
gl_ES: Para a estimación GARCH

en: For panel data
gl_ES: Para datos de panel

en: PDF manual preference
gl_ES: Preferencia de manual en PDF

en: This change will apply to newly opened windows
gl_ES: Este cambio aplicarase a xanelas abertas recentemente

en: You seem to be running gretl as root.  Do you really want to do this?
gl_ES: Semella que estás executando GRETL como 'root'. Estás seguro de querer facer isto?

en: gretl: preferences
gl_ES: GRETL: Preferencias

en: English (US letter paper)
gl_ES: Inglés (en papel US letter)

en: English (A4 paper)
gl_ES: Inglés (en papel A4)

en: Translation, if available
gl_ES: Tradución, se está dispoñible

en: automatic, as you type
gl_ES: Automático, tal como tecleas

en: on demand, via Tab
gl_ES: Baixo pedido, mediante Tabulador

en: Automatic
gl_ES: Automático

en: small
gl_ES: Pequeno

en: medium
gl_ES: Medio

en: Examples
gl_ES: Exemplos

en: General
gl_ES: Xeral

en: Programs
gl_ES: Programas

en: Network
gl_ES: Rede

en: This change will take effect when you restart gretl
gl_ES: Este cambio terá efecto cando reinicies GRETL

en: Font for gretl output windows
gl_ES: Tipo de letra para a xanela de resultados GRETL

en: Font for menus and labels
gl_ES: Tipo de letra para menús e táboas

en: Remember this setting
gl_ES: Lembrar esta configuración

en: gretl: font scale
gl_ES: GRETL: Escala da fonte

en: Scale for monospaced and menu fonts
gl_ES: Escala para as fontes monoespazada e de menú

en: Working directory:
gl_ES: Cartafol de traballo:

en: On start-up, gretl should use:
gl_ES: Ao iniciar, GRETL debe usarse:

en: the directory selected above
gl_ES: o cartafol seleccionado arriba

en: the current directory as determined via the shell
gl_ES: o cartafol actual de traballo, determinado vía intérprete de instrucións (shell)

en: The file selection dialog should:
gl_ES: O diálogo de selección de ficheiro debe de:

en: remember the last-opened folder
gl_ES: lembrar o último cartafol que se abriu

en: always start in the working directory
gl_ES: comezar sempre no cartafol de traballo

en: Open working directory
gl_ES: Abrir o cartafol de traballo

en: gretl: working directory
gl_ES: GRETL: Cartafol de traballo

en: Apply
gl_ES: Aplicar

en: _Format...
gl_ES: _Formatar...

en: _Properties
gl_ES: _Propiedades

en: _Fill
gl_ES: _Encher

en: _Identity matrix
gl_ES: Matriz _Identidade

en: _Uniform random
gl_ES: Aleatoria _Uniforme

en: _Normal random
gl_ES: Aleatoria _Normal

en: _Transform
gl_ES: _Transformar

en: _Transpose
gl_ES: _Traspor

en: _Invert
gl_ES: _Inverter

en: _Multiply by scalar
gl_ES: _Multiplicar por un escalar

en: _Divide by scalar
gl_ES: _Dividir por un escalar

en: Enter case marker for new obs
    (max. %d characters)
gl_ES: Inserir o marcador de caso para a nova observación
    (máx. %d caracteres)

en: gretl: case marker
gl_ES: GRETL: Marcador de caso

en: gretl: name column
gl_ES: GRETL: Nomear a columna

en: Enter name for column
    (max. 12 characters)
gl_ES: Inserir un nome para a columna
    (máx. 12 caracteres)

en: gretl: specify scalar
gl_ES: GRETL: Especificar escalar

en: Enter a numerical value
gl_ES: Inserir un valor numérico

en: Add Variable
gl_ES: Engadir variable

en: Add Observation
gl_ES: Engadir observación

en: Insert Observation
gl_ES: Inserir observación

en: Warning: there were missing observations
gl_ES: Aviso: Había observacións ausentes

en: gretl: save matrix
gl_ES: GRETL: Gardar matriz

en: Enter a name
gl_ES: Inserir un nome

en: Value
gl_ES: Valor

en: No series to edit
gl_ES: Non hai series para editar

en: Warning: series %s is empty
gl_ES: Aviso: A serie *%s* está baldeira

en: gretl: edit matrix
gl_ES: GRETL: Editar unha matriz

en: gretl: scalars
gl_ES: GRETL: Escalares

en: gretl: edit data
gl_ES: GRETL: Editar datos

en: Please add a variable to the dataset first
gl_ES: Engade antes unha variable ao conxunto de datos

en: You must give the matrix a name
gl_ES: Debes de dar un nome á matriz

en: The matrix formula is empty
gl_ES: A fórmula da matriz está baldeira

en: New matrix
gl_ES: Nova matriz

en: Name:
gl_ES: Nome:

en: Build from series
gl_ES: Xerar a partir de series

en: Build from formula
gl_ES: Xerar desde unha fórmula

en: Build numerically
gl_ES: Xerar numericamente

en: Number of rows:
gl_ES: Número de filas:

en: Number of columns:
gl_ES: Número de columnas:

en: Initial fill value:
gl_ES: Valor inicial de recheo:

en: complex matrix
gl_ES: Matriz complexa

en: matrix
gl_ES: matriz

en: Couldn't open '%s'
gl_ES: Non puido abrirse '%s'

en: gretl_edit
gl_ES: Editar_GRETL

en: gretl: script editor
gl_ES: GRETL: Editor de guións

en: gretl: foreign script editor
gl_ES: GRETL: Editor externo de guións

en: Editing %d scripts: really quit?
gl_ES: Editando %d guións. Realmente queres deixalo?

en: gretl: models
gl_ES: GRETL: Modelos

en: Move to new window
gl_ES: Mover a unha nova xanela

en: Move to tabbed window
gl_ES: Mover a unha xanela de lapela

en: No redo information available
gl_ES: Non hai información dispoñible para 'refacer'

en: No undo information available
gl_ES: Non hai información dispoñible para 'desfacer'

en: OK
gl_ES: Aceptado

en: Next results
gl_ES: Seguintes resultados

en: processing...
gl_ES: Procesando...

en: gretl + MPI
gl_ES: GRETL + MPI

en: gretl + SVM
gl_ES: GRETL + SVM

en: dbnomics for gretl
gl_ES: DBNOMICS para GRETL

en: gretl + lpsolve
gl_ES: GRETL + LPSOLVE

en: Couldn't read %s
gl_ES: Non puido lerse %s

en: Gretl Command Reference
gl_ES: Instrucións de GRETL

en: Gretl Function Reference
gl_ES: Guía de funcións de GRETL

en: Functions proper
gl_ES: Funcións propias

en: Back
gl_ES: Atrás

en: Comment line
gl_ES: Marcar como liña de comentarios

en: Uncomment line
gl_ES: Desmarcar como liña de comentarios

en: Comment region
gl_ES: Marcar como parágrafo de comentarios

en: Uncomment region
gl_ES: Desmarcar como parágrafo de comentarios

en: Execute region
gl_ES: Executar parágrafo

en: Execute line
gl_ES: Executar liña

en: Auto-indent region
gl_ES: Sangrar a rexión automaticamente

en: Indent region
gl_ES: Sangrar a rexión

en: Hide region
gl_ES: Agochar a rexión

en: Unindent region
gl_ES: Eliminar a sangría da rexión

en: Auto-indent script (Ctrl+I)
gl_ES: Sangrar automaticamente o guión (Ctrl+I)

en: Preferences...
gl_ES: Preferencias...

en: gretl: replace
gl_ES: GRETL: Substituír

en: Find:
gl_ES: Buscar:

en: Replace with:
gl_ES: Substituír con:

en: Match case
gl_ES: Emparellar caso

en: Backward search
gl_ES: Procura cara atrás

en: Replace all in:
gl_ES: Substituír todo en:

en: Selection
gl_ES: Selección

en: _Replace
gl_ES: _Substituír

en: Save
gl_ES: Gardar

en: Not available
gl_ES: Non dispoñible

en: gretl output
gl_ES: resultado GRETL

en: for
gl_ES: para

en: %s page %d of %d
gl_ES: %s páxina %d de %d

en: Save to file
gl_ES: Gardar nun ficheiro

en: gretl: save text
gl_ES: GRETL: Gardar texto

en: Save text
gl_ES: Gardar texto

en: Number of digits to show for statistics
gl_ES: Número de díxitos dos estatísticos a amosar

en: Number of digits to show for coefficients
gl_ES: Número de díxitos dos coeficientes a amosar

en: Nothing to send
gl_ES: Non hai nada que enviar

en: Really replace content with
    a selected file?
gl_ES: Substituír realmente o contido
    cun ficheiro seleccionado?

en: Print with syntax highlighting?
gl_ES: Imprimir con coloreado por sintaxe?

en: Saved matrix as %s
gl_ES: Matriz gardada como %s

en: Preview as markdown
gl_ES: Vista previa como recorte

en: Return to editing
gl_ES: Volver á edición

en: plain literal text
gl_ES: Texto literal plano

en: markdown
gl_ES: Recorte

en: Text status
gl_ES: Status do texto

en: New window
gl_ES: Nova xanela

en: Open...
gl_ES: Abrir...

en: Save as...
gl_ES: Gardar como...

en: Open in script editor
gl_ES: Abrir no editor de guións

en: Save bundle content...
gl_ES: Gardar o contido do feixe...

en: Print...
gl_ES: Imprimir...

en: Show/hide
gl_ES: Amosar/Ocultar

en: Run
gl_ES: Executar

en: Build package
gl_ES: Crear paquete

en: Cut
gl_ES: Cortar

en: Paste
gl_ES: Pegar

en: Replace...
gl_ES: Substituír...

en: Undo
gl_ES: Desfacer

en: Redo
gl_ES: Refacer

en: Sort
gl_ES: Ordenar

en: Sort by...
gl_ES: Ordenar por...

en: Auto-indent script
gl_ES: Sangrar automaticamente o guión

en: Scripts index
gl_ES: Índice de guións

en: Confidence level...
gl_ES: Nivel de confianza...

en: Forecast
gl_ES: Predición

en: Heatmap
gl_ES: Mapa de calor

en: Reformat...
gl_ES: Reformatar...

en: Edit values...
gl_ES: Editar valores...

en: Refresh
gl_ES: Actualizar

en: Add to dataset...
gl_ES: Engadir ao conxunto de datos...

en: Add as matrix...
gl_ES: Engadir como matriz...

en: Stickiness...
gl_ES: Pegañosidade...

en: Toggle split pane
gl_ES: Alternar división de panel

en: Help on command
gl_ES: Axuda sobre instrución

en: Digits...
gl_ES: Díxitos...

en: _Save forecast...
gl_ES: _Gardar predición...

en: Save standard errors...
gl_ES: Gardar desvíos padrón...

en: New tab
gl_ES: Nova lapela

en: Set markdown status
gl_ES: Establecer o status do recorte

en: launch calculator
gl_ES: Calculadora

en: new script
gl_ES: Guión novo

en: open gretl console
gl_ES: Abrir consola de GRETL

en: session icon view
gl_ES: Ver iconas de sesión

en: function packages
gl_ES: Paquetes de funcións

en: command reference
gl_ES: Instrucións

en: find series
gl_ES: Atopar serie

en: X-Y graph
gl_ES: Gráfica X-Y

en: OLS model
gl_ES: Modelo MCO

en: databases
gl_ES: Bancos de datos

en: open dataset
gl_ES: Abrir un conxunto de datos

en: Stop
gl_ES: Parar

en: You are running gretl %s.
    Version %s is available at http://gretl.sourceforge.net/
gl_ES: Estás executando GRETL %s.
    A versión %s está dispoñible en http://gretl.sourceforge.net/

en: You are running gretl %s.
    This seems to be a pre-release; the latest version available at
    http://gretl.sourceforge.net/ is %s
gl_ES: Estás executando GRETL %s.
    Esta semella ser unha versión preliminar; a derradeira versión dispoñible en
    http://gretl.sourceforge.net/ é %s

en: You are running gretl %s.
    This is the current version.
gl_ES: Estás executando GRETL %s.
    Esta é a versión vixente.

en: No new files
gl_ES: Non hai ficheiros novos

en: The display name for a variable cannot contain double quotes
gl_ES: O nome a amosar dunha variable non pode conter comiñas duplas

en: not set
gl_ES: non establecido

en: sum of observations
gl_ES: suma das observacións

en: average of observations
gl_ES: media das observacións

en: first observation
gl_ES: primeira observación

en: last observation
gl_ES: última observación

en: specific day in week
gl_ES: día específico da semana

en: spread (MIDAS)
gl_ES: espallar (MIDAS)

en: Previous series
gl_ES: Serie anterior

en: Next series
gl_ES: Serie seguinte

en: ID number:
gl_ES: Número de ID:

en: gretl: variable attributes
gl_ES: GRETL: Atributos de variable

en: Description:
gl_ES: Descrición:

en: Formula:
gl_ES: Fórmula:

en: Display name (shown in graphs):
gl_ES: Nome a amosar (nas gráficas):

en: Compaction method (for reducing frequency):
gl_ES: Método de compactado (para reducir a frecuencia):

en: Treat this variable as discrete
gl_ES: Tratar esta variable como discreta

en: Numeric values represent an encoding
gl_ES: Os valores numéricos representan unha codificación

en: gretl: save series
gl_ES: GRETL: Gardar serie

en: Buffer is empty
gl_ES: O búfer está baldeiro

en: Go to line
gl_ES: Ir á liña

en: gretl: edit plot commands
gl_ES: GRETL: Editar instrucións de gráfica

en: gretl: edit R script
gl_ES: GRETL: Editar un guión de R

en: gretl: edit Ox program
gl_ES: GRETL: Editar programa Ox

en: gretl: edit Octave script
gl_ES: GRETL: Editar un guión de Octave

en: gretl: edit Python script
gl_ES: GRETL: Editar un guión de Python

en: gretl: edit Julia program
gl_ES: GRETL: Editar programa Julia

en: gretl: edit Stata program
gl_ES: GRETL: Editar programa Stata

en: gretl: edit Dynare script
gl_ES: GRETL: Editar un guión Dynare

en: gretl: edit lpsolve script
gl_ES: GRETL: Editar un guión de LPSOLVE

en: gretl: edit package spec file
gl_ES: GRETL: Editar ficheiro específico de paquete

en: gretl: untitled
gl_ES: GRETL: Sen nome

en: %s output
gl_ES: Resultado %s

en: gretl_edit: %s output
gl_ES: GRETL_edit: Resultado %s

en: gretl: script output %d
gl_ES: GRETL: Resultado de guión %d

en: gretl: command reference
gl_ES: GRETL: Instrucións

en: gretl: help
gl_ES: GRETL: Axuda

en: gretl: function reference
gl_ES: GRETL: Guía de funcións

en: gretl: command log
gl_ES: GRETL: Historial de instrucións

en: Can't open %s for reading
gl_ES: Non pode abrirse *%s* para lectura

en: Script editor
gl_ES: Editor de guións

en: Main window
gl_ES: Xanela principal

en: Arrange
gl_ES: Organizar

en: command log
gl_ES: Rexistro de instrucións

en: AR lags
gl_ES: Retardos AR

en: Constant
gl_ES: Constante

en: Covariance estimator
gl_ES: Estimador de covarianza

en: Dependent Variable
gl_ES: Variable dependente

en: Distribution
gl_ES: Distribución

en: Mean regressors
gl_ES: Regresores da media

en: Model type
gl_ES: Tipo de modelo

en: OPG
gl_ES: PEG

en: Plot type
gl_ES: Tipo de gráfica

en: Skewed GED
gl_ES: GED asimétrico

en: Skewed t
gl_ES: t asimétrico

en: Taylor/Schwert GARCH
gl_ES: GARCH de Taylor/Schwert

en: Variance regressors
gl_ES: Regresores da varianza

en: Verbosity
gl_ES: Nivel de detalle

en: Between model
gl_ES: Modelo "entre" (Between Model)

en: G2SLS
gl_ES: MCX2E

en: dependent variable
gl_ES: variable dependente

en: instruments
gl_ES: instrumentos

en: regressors
gl_ES: regresores

en: Structural VARs
gl_ES: _VARs estrutural

en: AB-model
gl_ES: Modelo AB

en: BFGS (analytical score)
gl_ES: BFGS (tanteo analítico)

en: BFGS (numerical score)
gl_ES: BFGS (tanteo numérico)

en: Bias correction
gl_ES: Corrección do nesgo

en: Bootstrap alpha
gl_ES: Alfa bootstrap

en: Bootstrap replications
gl_ES: Réplicas bootstrap

en: Bootstrap type
gl_ES: Tipo de bootstrap

en: C-model
gl_ES: Modelo C

en: CI coverage
gl_ES: Cobertura do IC

en: Check identification
gl_ES: Comprobar a identificación

en: Exogenous regressors
gl_ES: Regresores esóxenos

en: Full
gl_ES: Completo

en: Historical decomposition
gl_ES: Descomposición histórica

en: Horizon
gl_ES: Horizonte

en: Indices of responses to cumulate
gl_ES: Índices de respostas a acumular

en: Newton-Raphson (analytical score)
gl_ES: Newton-Raphson (tanteo analítico)

en: Newton-Raphson (numerical score)
gl_ES: Newton-Raphson (tanteo numérico)

en: None
gl_ES: Ningún

en: Optimization method
gl_ES: Método de optimización

en: Partial
gl_ES: Parcial

en: Restriction pattern (long-run C or A)
gl_ES: Pauta de restrición (longo prazo C ou A)

en: Restriction pattern (short-run C or B)
gl_ES: Pauta de restrición (curto prazo C ou B)

en: Scoring algorithm
gl_ES: Algoritmo de puntuación

en: Seasonal dummies
gl_ES: Variables ficticias estacionais

en: Time trend
gl_ES: Tendencia temporal

en: VAR variables
gl_ES: Variables do VAR

en: bias correction (non-SVEC)
gl_ES: Corrección do nesgo (non SVEC)

en: bootstrap iterations
gl_ES: Iteracións do bootstrap

en: bootstrap type
gl_ES: Tipo de bootstrap

en: choose 1 for medians
gl_ES: Escolle 1 para as medianas

en: measure to target
gl_ES: Medida do obxectivo

en: moving blocks
gl_ES: Movendo bloques

en: plain (Cholesky)
gl_ES: Simple (Cholesky)

en: residual resampling
gl_ES: Remostraxe de erros

en: the model bundle
gl_ES: O feixe do modelo

en: which shocks
gl_ES: que impactos

en: which variables
gl_ES: que variables

en: wild/Mammen
gl_ES: Wild/Mammen

en: wild/Normal
gl_ES: Wild/Normal

en: wild/Rademacher
gl_ES: Wild/Rademacher

en: IV/Heteroskedastic
gl_ES: _VI/Heterocedástico

en: Covariance matrix estimation
gl_ES: Estimación da matriz de covarianza

en: Verbosity level
gl_ES: Nivel de detalle

en: Treatment
gl_ES: Tratamento

en: Block
gl_ES: Bloque

en: Level
gl_ES: Nivel

en: Grand mean
gl_ES: Media global

en: anova: the treatment variable must be discrete
gl_ES: Anova: A variable de tratamento debe de ser discreta.

en: anova: the block variable must be discrete
gl_ES: Anova: A variable de bloque debe de ser discreta.

en: %s, response = %s, treatment = %s:
gl_ES: %s: Resposta = %s, Tratamento = %s

en: OPG: rcond = %g; will try Hessian
gl_ES: PEG: rcond = %g; probarase a Hessiana

en: ARMA initialization
gl_ES: Iniciación do ARMA

en: user-specified values
gl_ES: Valores especificados polo usuario

en: Hannan-Rissanen method
gl_ES: método de Hannan-Rissanen

en: small MA values
gl_ES: valores MA pequenos

en: using nonlinear AR model
gl_ES: utilizando un modelo AR non linear

en: using linear AR model
gl_ES: utilizando un modelo AR linear

en: ARMA initialization: need %d coeffs but got %d
gl_ES: Inicio de ARMA: Requírense %d coeficientes, pero obtívose %d

en: No usable data were found
gl_ES: Non se atoparon datos utilizables

en: Error in arma command
gl_ES: Fallo na instrución ARMA

en: Shifting y by %g, scaling by %g
gl_ES: Desprazando y con %g, escalando con %g

en: Failed to execute x12arima
gl_ES: Fallo ao executar ArimaX12

en: %d redundant instruments dropped, leaving %d
gl_ES: Elimináronse %d instrumentos redundantes, deixando %d

en: GMM-style instruments, differences equation:
gl_ES: Instrumentos de tipo GMM, ecuación en diferenzas:

en: GMM-style instruments, levels equation:
gl_ES: Instrumentos de tipo GMM, ecuación en niveis:

en: Step 1 parameter estimates, using %d observations
gl_ES: Estimacións de parámetros da 1ª etapa, usando %d observacións

en: Sargan test: Chi-square(%d) = %g [%.4f]
gl_ES: Proba de Sargan: Khi-cadrado(%d) = %g [%.4f]

en: No variables were read
gl_ES: Non se leu ningunha variable

en: Error reading workfile header
gl_ES: Fallo ao ler a cabeceira do ficheiro de traballo

en: Perhaps you need to adjust the starting column or row?
gl_ES: Necesitarás axustar a columna ou fila inicial?

en: String index too large
gl_ES: Índice de cadea demasiado longo

en: %s: No BOF record found
gl_ES: %s: Non se atopou gravación de BOF

en: No data found.
gl_ES: Non se atoparon datos.

en: Failed to get workbook info
gl_ES: Fallo ao obter información do libro de traballo

en: No worksheets found
gl_ES: Non se atoparon follas de traballo

en: Invalid argument for worksheet import
gl_ES: Argumento incorrecto para a importación dunha folla de cálculo

en: Failed to process Excel file
gl_ES: Fallo ao pasar un ficheiro Excel

en: Starting row is out of bounds.
gl_ES: A fila inicial está fóra dos límites.

en: Starting column is out of bounds.
gl_ES: A columna inicial está fóra dos límites.

en: One or more variable names are missing.
gl_ES: Falta un ou máis nomes de variables.

en: Expected numeric data, found string:
    %s" at row %d, column %d
gl_ES: Agardábase un dato numérico, pero atopouse unha cadea:
    %s" na fila %d, columna %d

en:  (using Hessian)
gl_ES:  (usando a Hessiana)

en: 
    Parameters and gradients at iteration %d:
gl_ES: 
    Parámetros e gradientes na iteración %d:

en: 
    Sum of squared gradients = %.9g (should be less than %g)
gl_ES: 
    Suma de gradientes cadrados = %.9g (debera ser menor que %g)

en: 
    Full Hessian convergence at iteration %d, tol = %.9g
gl_ES: 
    Converxencia da Hessiana completa na iteración %d, tol = %.9g

en: No list of endogenous variables was given
gl_ES: Non se indicou unha lista de variables endóxenas

en: Gradients at last iteration
gl_ES: Gradientes na última iteración

en: 
    Tolerance %g, criterion %g
gl_ES: 
    Tolerancia %g, criterio %g

en: Tolerance of %g was not met
gl_ES: Non se acadou a tolerancia de %g

en: Rescaled-range plot for
gl_ES: Gráfica de rango reescalado de

en: log(sample size)
gl_ES: log(tamaño da mostra)

en: Size
gl_ES: Tamaño

en: RS(avg)
gl_ES: RS(medio)

en: log(Size)
gl_ES: log(Tamaño)

en: There were missing data values
gl_ES: Houbo valores ausentes de datos

en: Sample is too small for Hurst exponent
gl_ES: A mostra é pequena de máis para calcular o expoñente de Hurst

en: Rescaled range figures for %s
gl_ES: Cifras de rango reescalado de *%s*

en: (logs are to base 2)
gl_ES: (os logaritmos son en base 2)

en: Error estimating Hurst exponent model
gl_ES: Fallo ao estimar o modelo do expoñente de Hurst

en: Intercept
gl_ES: Ordenada na orixe

en: coeff
gl_ES: coef

en: Regression results
gl_ES: Resultados da regresión

en: Estimated Hurst exponent
gl_ES: Expoñente de Hurst estimado

en: Manual initialization of parameters
gl_ES: Iniciación manual de parámetros

en: Automatic initialization of parameters
gl_ES: Iniciación automática de parámetros

en: Regression coefficients
gl_ES: Coeficientes de regresión

en: Variance parameters
gl_ES: Parámetros da varianza

en: GARCH: neither p nor q can be negative
gl_ES: GARCH: Non poden ser negativos nin p nin q

en: GARCH: p > 0 and q = 0: the model is unidentified
gl_ES: GARCH: p > 0 e q = 0: o modelo non está identificado

en: GARCH: p + q must not exceed %d
gl_ES: GARCH: p + q debe de ser menor ou igual que %d

en: 
    Convergence was not reached.  One possible reason for this is
    autocorrelation in the error term.
gl_ES: 
    Non se acadou a converxencia. Unha causa disto é a posible
    autocorrelación no termo de perturbación.

en: After estimating the model by OLS, the following result was
    obtained for a test of autocorrelation of order %d:
gl_ES: Logo de estimar o modelo mediante MCO, obtívose o seguinte
    resultado para a proba de autocorrelación de nivel %d:

en: unrecognized geoplot option(s):
gl_ES: Opción(s) de geoplot descoñecidas:

en: Couldn't get value for col %d, row %d.
    Maybe there's a formula in the sheet?
gl_ES: Non puido obterse un valor para a columna %d, fila %d.
    Pode haber unha fórmula na folla?

en: Selection equation
gl_ES: Ecuación de selección

en: No numeric data were found
gl_ES: Non se atoparon datos numéricos

en: Bad date on row %d: '%s'
gl_ES: Data errónea na fila %d: '%s'

en: "%s": no such sheet
gl_ES: "%s": Non existe esa folla

en: Sending debugging output to %s
gl_ES: Enviando resultados de depuración a %s

en: Sheet to import:
gl_ES: Folla a importar:

en: gretl: spreadsheet import
gl_ES: GRETL: Importación de folla de cálculo

en: Start import at:
gl_ES: Comezar a importar en:

en: column:
gl_ES: columna:

en: row:
gl_ES: fila:

en: Produce debugging output
gl_ES: Producir resultados de depuración

en: GLS estimates
gl_ES: Estimacións de MCX

en: Iterated GLS estimates
gl_ES: Estimacións iterativas de MCX

en: rho truncated to zero
gl_ES: Rho tronzado cara a cero

en: rho as revised via ML: %g
gl_ES: Valor de rho revisado mediante MV: %g

en: Initial rho from OLS residuals: %g
gl_ES: Valor inicial de rho a partir dos erros MCO: %g

en: deterministics: %s
gl_ES: Termos determinísticos: %s

en: Input rho value %g
gl_ES: Introducir valor rho %g

en: Temporal disaggregation
gl_ES: Desagregación temporal

en: Obs %d: lower bound (%g) exceeds upper (%g)
gl_ES: Obs %d: O límite inferior (%g) excede ao superior (%g)

en: tobit: the dependent variable cannot be included as a regressor
gl_ES: Tobit: A variable dependente non se pode incluír como regresor

en: isocountry: '%s' was not matched
gl_ES: isocountry: '%s' non se cadrou

en: renormalized beta
gl_ES: Beta renormalizado

en: renormalized alpha
gl_ES: Alfa renormalizado

en: beta (cointegrating vectors)
gl_ES: Beta (vectores cointegrantes)

en: alpha (adjustment vectors)
gl_ES: Alfa (vectores de axuste)

en: long-run matrix (alpha * beta')
gl_ES: Matriz de longo prazo (alfa * beta')

en: eigenvalue
gl_ES: Autovalor

en: Exogenous regressor(s)
gl_ES: Regresor(es) esóxeno(s)

en: including constant term
gl_ES: incluíndo un termo constante

en: Cointegration tests, ignoring exogenous variables
gl_ES: Probas de cointegración, ignorando as variables esóxenas

en: Eigenvalue
gl_ES: Autovalor

en: Trace test
gl_ES: Proba Traza

en: Lmax test
gl_ES: Proba Lmáx

en: Cointegration tests conditional on %d I(1) variable(s)
gl_ES: Probas de cointegración condicionados sobre %d variable(s) I(1)

en: pval(T)
gl_ES: val. p(T)

en: Corrected for sample size (df = %d)
gl_ES: Corrixido polo tamaño da mostra (gl = %d)

en: Warning: the p-values shown are for the case of
    a restricted trend
gl_ES: Aviso: Os valores p que se amosan corresponden
    ao caso dunha tendencia restrinxida

en: Note: in general, the test statistics above are valid only in the
    absence of additional regressors.
gl_ES: Nota: En xeral, os estatísticos de proba de arriba só son correctos
    en ausencia de regresores adicionais.

en: Failed to find eigenvalues
gl_ES: Fallo ao buscar os valores propios

en: eigenvalue %d = %g
gl_ES: Autovalor %d = %g

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
gl_ES: Log-verosimilitude non restrinxida (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
gl_ES: Log-verosimilitude restrinxida (lr) = %.8g

en: Allowing for prior restriction, df = %d
gl_ES: Permitindo restrición a priori, df = %d

en: Test of restrictions on cointegrating relations
gl_ES: Proba de restricións sobre as relaciones de cointegración

en: Switching algorithm: failed
gl_ES: Algoritmo de cambio: fallou

en: Switching algorithm: %d iterations
gl_ES: Algoritmo de cambio: %d iteracións

en: user-supplied initial values
gl_ES: Valores iniciais proporcionados polo usuario

en: Strong convergence
gl_ES: Converxencia forte

en: Weak convergence
gl_ES: Converxencia débil

en: Rank of Jacobian = %d, number of free parameters = %d
gl_ES: Rango do Jacobiano = %d; Nº de parámetros libres = %d

en: Model is not fully identified
gl_ES: O modelo non está completamente identificado

en: Model is fully identified
gl_ES: O modelo está completamente identificado

en: Based on Jacobian, df = %d
gl_ES: Baseado no Jacobiano, df = %d

en: MA estimate(s) out of bounds
gl_ES: Estimación(s) MA fóra dos límites

en: bandwidth = %g
gl_ES: Ancho de banda = %g

en: Estimated density of %s
gl_ES: Densidade estimada de *%s*

en: Variables to save:
gl_ES: Variables a gardar:

en: leverage
gl_ES: Pancamento

en: influence
gl_ES: Influencia

en: ('*' indicates a leverage point)
gl_ES: ('*' indica un punto panca)

en: No leverage points were found
gl_ES: Non se atoparon puntos panca

en: Cross-validation criterion
gl_ES: Criterio de validación cruzada

en: Reading input from '%s'
gl_ES: Lendo entrada desde '%s'

en: lpsolve: failed to load %s
gl_ES: lpsolve: Fallo ao cargar %s

en: lpsolve: didn't find a model specification
gl_ES: lpsolve: Non se atopou unha especificación do modelo

en: lpsolve: failed to build model
gl_ES: lpsolve: Fallo ao xerar o modelo

en: lpsolve: solution failed
gl_ES: lpsolve: Fallou a solución

en: Really store password?
gl_ES: Desexas realmente gardar o contrasinal?

en: Use password once and forget it
gl_ES: Usar unha vez o contrasinal e esquecelo

en: Store this password
gl_ES: Gardar este contrasinal

en: A password is not required
gl_ES: Non é necesario contrasinal

en: To:
gl_ES: A:

en: From:
gl_ES: De:

en: Subject:
gl_ES: Tema:

en: Note:
gl_ES: Nota:

en: gretl: send mail
gl_ES: GRETL: Enviar correo

en: Message
gl_ES: Mensaxe

en: Please find the gretl data file %s attached.
gl_ES: Busca o ficheiro de datos de GRETL %s anexado.

en: Please find the gretl script %s attached.
gl_ES: Busca o guión de GRETL %s anexado.

en: Append signature
gl_ES: Engadir firma

en: Mail setup
gl_ES: Configuración de correo

en: SMTP server:
gl_ES: Servidor SMTP:

en: Mail username:
gl_ES: Nome de usuario de correo:

en: Mail password:
gl_ES: Contrasinal de correo:

en: Mail sent
gl_ES: Correo enviado

en: Variable '%s' is all zeros
gl_ES: A variable *%s* ten todos ceros

en: Error sum of squares is not >= 0
gl_ES: A suma de cadrados dos erros non é >= 0

en: Expected numeric data, found string:
    '%s' at row %d, column %d
gl_ES: Agardábase un dato numérico, pero atopouse unha cadea:
    '%s' na fila %d, columna %d

en: Number of columns = %d
gl_ES: Número de columnas : %d

en: ODBC: expected %d columns but got %d
gl_ES: ODBC: Agardábanse %d columnas, mais obtivéronse %d

en: Didn't get any data
gl_ES: Non se obtivo ningún dato

en: File contains no data
gl_ES: O ficheiro non contén datos

en: Sheet row %d, column %d
gl_ES: Folla fila %d, columna %d

en: expected %s but found %s
gl_ES: agardábase %s pero atopouse %s

en: Found a repeated row in the wrong place
gl_ES: Atopouse unha fila repetida no lugar equivocado

en: didn't get office:document-content
gl_ES: Non se acadou office:document-content

en: Couldn't find mimetype
gl_ES: Non se puido atopar o tipo MIME

en: Wrong or missing mime type,
     should be '%s'
gl_ES: Tipo MIME incorrecto ou ausente,
    debería ser *%s*

en: z-score
gl_ES: estatístico z

en: Levin-Lin-Chu pooled ADF test for %s
gl_ES: Proba combinada ADF de Levin-Lin-Chu para *%s*

en: including %.2f lags of (1-L)%s (average)
gl_ES: incluíndo %.2f retardos de (1-L)%s (media)

en: Bartlett truncation at %d lags
gl_ES: Tronzado de Bartlett en %d retardos

en: Components with eigenvalues > mean
gl_ES: Compoñentes con valores propios > media

en: All components
gl_ES: Todas as compoñentes

en: The n most important components
gl_ES: As n compoñentes máis importantes

en:  (dropped %d incomplete observations)
gl_ES:  (se prescinde de %d observacións incompletas)

en: Eigenanalysis of the Correlation Matrix
gl_ES: Análise dos valores propios da Matriz de Correlación

en: Eigenanalysis of the Covariance Matrix
gl_ES: Análise dos valores propios da matriz de covarianzas

en: Component  Eigenvalue  Proportion   Cumulative
gl_ES: Nº comp.  Autovalor    Proporción   Acumulado

en: Eigenvectors (component loadings)
gl_ES: Vectores propios (pesos das compoñentes)

en: Component with eigenvalue = %.4f
gl_ES: Compoñente con autovalor = %.4f

en: gretl: loading data
gl_ES: GRETL: Cargando datos

en: gretl: storing data
gl_ES: GRETL: Almacenando datos

en: gretl: scanning fonts
gl_ES: GRETL: Explorando fontes

en: Retrieving
gl_ES: Recuperando

en: Storing
gl_ES: Almacenando

en: Scanning %d fonts
gl_ES: Explorando %d fontes

en: failed reading variable %d
gl_ES: Fallo ao ler a variable %d

en: failed reading variable %d
gl_ES: Fallo ao ler a variable %d

en: Couldn't calculate confidence intervals for this model
gl_ES: Non se puideron calcular intervalos de confianza para este modelo

en: range-mean plot for
gl_ES: Gráfica Rango-Media de

en: range
gl_ES: Rango

en: Sample is too small for range-mean graph
gl_ES: A mostra é pequena de máis para facer unha gráfica Rango-Media

en: Range-mean statistics for %s
gl_ES: Estatísticos de Rango-Media para *%s*

en: using %d sub-samples of size %d
gl_ES: Utilizando %d submostras de tamaño %d

en: Error estimating range-mean model
gl_ES: Fallo ao estimar o modelo Rango-Media

en: slope of range against mean = %g
gl_ES: Pendente de 'Rango' con respecto a 'Media' = %g

en: p-value for H0: slope = 0 is %g
gl_ES: O valor p para H0:[Pendente=0] é %g

en: df = effective number of free parameters
gl_ES: df = número efectivo de parámetros libres

en: 
    Note: s = lambda/lambda-max
gl_ES: 
    Nota: s = lambda/lambda-máx

en: Average out-of-sample %s minimized at %#g for s=%#g ("*")
gl_ES: Media fóra da mostra *%s* minimizada en %#g para s=%#g ("*")

en: Largest s within one s.e. of best criterion: %#g ("+")
gl_ES: Maior s dentro de unha d.p. do mellor criterio: %#g ("+")

en: Invoking MPI...
gl_ES: Invocando o MPI...

en: This file does not seem to be a valid SAS xport file
gl_ES: Este non semella ser un ficheiro xport de SAS correcto

en: 
    Note: any values marked with a suffix of '[M]' are annotated
    in the SPSS data file as 'missing'.
gl_ES: 
    Nota: Calquera valor marcado co sufixo '[M]' anótase
    no ficheiro de datos de SPSS como 'ausente'.

en: Value -> label mappings for variable %d (%s)
gl_ES: Valor -> Asignacións de etiquetas para a variable %d (%s)

en: Value -> label mappings for the following %d variables
gl_ES: Valor -> Asignacións de etiquetas para as seguintes %d variables

en: cannot read SPSS .sav on this platform
gl_ES: Non pode lerse o ficheiro .sav de SPSS nesta plataforma

en: unknown data type
gl_ES: Tipo de datos descoñecido

en: 
    Value -> label mappings for variable %d (%s)
gl_ES: 
    Valor -> Asignacións de etiquetas para a variable %d (%s)

en: 
    Value -> label mappings for the following %d variables
gl_ES: 
    Valor -> Asignacións de etiquetas para as seguintes %d variables

en: breaking on end of value labels
gl_ES: Rotura ao final das etiquetas de valores

en: something strange in the file
    (Type 0 characteristic of nonzero length)
gl_ES: Hai algo estraño no ficheiro
    (característica de longura non nula de tipo 0)

en: This dta version not yet supported
gl_ES: Esta versión de datos aínda non se admite

en: Stata file version %d
gl_ES: Versión de ficheiro de Stata %d

en: cannot read Stata .dta on this platform
gl_ES: Non pode lerse o ficheiro .dta de Stata nesta plataforma

en: This file does not seem to be a valid Stata data file
gl_ES: Este ficheiro non semella ser un ficheiro de datos Stata correcto

en: lower tail
gl_ES: cola inferior

en: upper tail
gl_ES: cola superior

en: %s: unrecognized SVM type
gl_ES: %s: Tipo de SVM descoñecido

en: %s: unrecognized kernel type
gl_ES: %s: Tipo de kernel descoñecido

en: Sorry, svm weighting not handled yet
gl_ES: Lamentablemente, a ponderación SWM aínda non se trata

en: svm model: required matrix %s was not found
gl_ES: Modelo SVM: Non se atopou a matriz %s requirida

en: svm model: required list %s was not found
gl_ES: Modelo SVM: Non se atopou a lista %s requirida

en: Calling prediction function (this may take a while)
gl_ES: Chamando á función de predición (isto pode levar un tempiño)

en: Training data
gl_ES: Datos de práctica

en: Test data
gl_ES: Datos da proba

en: %s: miss ratio = %g (MSE = %g, R^2 = %g)
gl_ES: %s: Proporción de perda = %g (ECM = %g, R^2 = %g)

en: correct predictions
gl_ES: Predicións correctas

en: Cross validation
gl_ES: Validación cruzada

en: parameter search grid (start, stop, step):
gl_ES: Grella de procura de parámetros (inicio, parada, paso):

en: values
gl_ES: Valores

en: linear
gl_ES: Linear

en: log2-based
gl_ES: Baseado en log2

en: Non-RBF kernel, don't know how to tune parameters
gl_ES: Kernel non RBF: non se sabe como afinar os parámetros

en: *** Criterion optimized at %g: C=%g
gl_ES: *** Criterio optimizado en %g: C=%g

en: MPI: dividing %d parameter specifications between %d processes
gl_ES: MPI: Dividindo %d especificacións de parámetros entre %d procesos

en: Cross-validation
gl_ES: Validación-cruzada

en: using %d consecutive blocks
gl_ES: Utilizando %d bloques seguidos

en: using %d values of %s
gl_ES: Utilizando %d valores de %s

en: using %d random folds
gl_ES: Utilizando %d pregos aleatorios

en: (may take a while)
gl_ES: (pode levar un tempiño)

en: %s: found %d folds
gl_ES: %s: Atopados %d pregos

en: svm: unrecognized parameter '%s'
gl_ES: SVM: Parámetro '%s' non recoñecido

en: svm: invalid 'loadmod' value %d
gl_ES: SVM: Valor %d incorrecto de 'loadmod'

en: svm: invalid 'scaling' value %d
gl_ES: SVM: Valor %d incorrecto de 'scaling'

en: svm: invalid 'predict' value %d
gl_ES: SVM: Valor %d incorrecto de 'predict'

en: no training will be done
gl_ES: Non se vai facer o adestramento

en: svm: n_train must be at least %d
gl_ES: SVM: n_train debe ser %d, cando menos

en: svm: n_train cannot exceed the number of complete observations, %d
gl_ES: SVM: n_train non poder superar o número de observacións completas, %d

en: n_train = %d; use observations %s to %s for training
gl_ES: n_train = %d; usar as observacións %s ata %s para o adestramento

en: svm: invalid 'folds' value %d
gl_ES: SVM: Valor %d incorrecto de 'folds'

en: svm: invalid regcrit value %d
gl_ES: SVM: Valor %d incorrecto de 'regcrit'

en: The foldvar and consecutive options are incompatible
gl_ES: As opcións foldvar e seguintes son incompatibles

en: svm: 'use_mpi' option ignored in the absence of search
gl_ES: SVM: A opción 'use_mpi' ignórase na falta de procura

en: Getting data ranges from %s...
gl_ES: Tomando os rangos de datos de *%s*...

en: Getting data ranges (sample = %d to %d)...
gl_ES: Tomando os rangos de datos (mostra = %d a %d)...

en: Loading svm model from bundle...
gl_ES: Cargando o modelo SVM desde un feixe (bundle)...

en: Loading svm model from %s...
gl_ES: Cargando o modelo SVM de *%s*...

en: Saving svm model to bundle...
gl_ES: Gardando o modelo SVM nun feixe (bundle)...

en: Saving svm model as %s...
gl_ES: Gardando o modelo SVM como *%s*...

en: Checking parameter values...
gl_ES: Comprobando os valores dos parámetros...

en: svm: probability estimates not supported for this specification
gl_ES: SVM: Non se admiten as estimacións das probabilidades para esta especificación

en: svm: cross validation criterion %d not applicable
gl_ES: SVM: Non se pode aplicar o criterio %d de validación cruzada

en: initial params: C = %g
gl_ES: Param. iniciais: C = %g

en: Calling training function (this may take a while)
gl_ES: Invocando a función de práctica (pode levar un tempo)

en: Training done, err = %d
gl_ES: Práctica feita, err = %d

en: Found %d testing observations
gl_ES: Atopáronse %d observacións de proba

en: Dependent variable is NA at obs %d
gl_ES: A variable dependente é NA nas obs %d

en: svm: invalid list argument
gl_ES: SVM: Argumento de lista incorrecto

en: Allocating problem space...
gl_ES: Asignando o espacio do problema...

en: Scaling and transcribing data...
gl_ES: Escalando e transcribindo datos...

en: Iteration %3d, ll = %#.8g
gl_ES: Iteración %3d, ll = %#.8g

en: Iteration %3d, criterion = %g
gl_ES: Iteración %3d, criterio = %g

en: Tolerance of %g is met
gl_ES: Acadouse a tolerancia de %g

en: Reached %d iterations without meeting tolerance of %g
gl_ES: Fixéronse %d iteracións sen acadar a tolerancia de %g

en: Equation %d exhibits perfect collinearity.
    The regressor %s cannot be included. Please respecify the system.
gl_ES: A ecuación %d presenta multicolinearidade perfecta.
    O regresor %s non se pode incluír. Por favor, volve especificar o sistema.

en: Equation %d exhibits perfect collinearity.
    The instrument %s cannot be included. Please respecify the system.
gl_ES: A ecuación %d presenta multicolinearidade perfecta.
    O instrumento %s non se pode incluír. Por favor, volve especificar o sistema.

en: Time-series model plus seasonal adjustment
gl_ES: Modelo de series temporais + corrección estacional

en: Time-series model only
gl_ES: Só modelo de series temporais

en: Standard automatic analysis
gl_ES: Análise automática estándar

en: Seasonally adjusted series
gl_ES: Serie corrixida de estacionalidade

en: Trend/cycle
gl_ES: Tendencia/ciclo

en: Linearized series
gl_ES: Series linearizadas

en: Output
gl_ES: Resultados

en: Output window:
gl_ES: Xanela de resultados:

en: Full details
gl_ES: Todos os detalles

en: Reduced output
gl_ES: Resultados reducidos

en: Save to data set:
gl_ES: Gardar no conxunto de datos:

en: Generate graph
gl_ES: Xerar gráfica

en: Log transformation
gl_ES: Transformación logarítmica

en: No log transformation
gl_ES: Non facer transformación logarítmica

en: Mean correction
gl_ES: Corrección da media

en: No mean correction
gl_ES: Non facer corrección da media

en: Detect and correct for outliers
gl_ES: Detectar e corrixir 'outliers'

en: Besides additive outliers, allow for:
gl_ES: Ademais dos 'outliers' aditivos, considerar:

en: transitory changes
gl_ES: cambios transitorios

en: shifts of level
gl_ES: cambios de nivel

en: innovational outliers
gl_ES: 'outliers' das innovacións

en: Critical value for outliers:
gl_ES: Valor crítico para o método de detección de 'outliers':

en: Non-seasonal differences:
gl_ES: Diferenzas non estacionais:

en: Seasonal differences:
gl_ES: Diferenzas estacionais:

en: Non-seasonal AR terms:
gl_ES: Orde AR non estacional:

en: Seasonal AR terms:
gl_ES: Orde AR estacional:

en: Non-seasonal MA terms:
gl_ES: Orde MA non estacional:

en: Seasonal MA terms:
gl_ES: Orde MA estacional:

en: seasonally adjusted %s
gl_ES: *%s* corrixida de estacionalidade

en: trend/cycle for %s
gl_ES: tendencia/ciclo de *%s*

en: irregular component of %s
gl_ES: compoñente irregular de *%s*

en: linearized %s
gl_ES: %s linearizado

en: X-13ARIMA options
gl_ES: Opcións de ARIMA-X-13

en: Seasonal adjustment algorithm:
gl_ES: Algoritmo de axuste da estacionalidade:

en: Correct for trading days effect
gl_ES: Corrixir o efecto dos días de comercio

en: Save data
gl_ES: Gardar datos

en: Show full output
gl_ES: Amosar tódolos resultados

en: Execute X-13ARIMA directly
gl_ES: Executar directamente ARIMA-X-13

en: Make X-13ARIMA command file
gl_ES: Preparar un ficheiro de instrucións de ARIMA-X-13

en: trend/cycle
gl_ES: tendencia/ciclo

en: adjusted
gl_ES: corrixida

en: no seasonality was detected
gl_ES: Non se detectou estacionalidade

en: Count of condition indices >= 30
gl_ES: Reconto de índices de condición >= 30

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 30
gl_ES: Proporcións de varianza >= 0.5 asociadas con Cond >= 30

en: Count of condition indices >= 10
gl_ES: Reconto de índices de condición >= 10

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 10
gl_ES: Proporcións de varianza >= 0.5 asociadas con Cond >= 10

en: No evidence of excessive collinearity
gl_ES: Sen evidencia de alto grao de multicolinearidade

en: According to BKW, cond >= 30 indicates "strong" near linear dependence,
    and cond between 10 and 30 "moderately strong".  Parameter estimates whose
    variance is mostly associated with problematic cond values may themselves
    be considered problematic.
gl_ES: De acordo con BKW, Cond >= 30 indica relación "moi forte", case linear; e
    Cond entre 10 e 30 indica "moderadamente forte". As estimacións dos
    parámetros cuxa varianza se asocia en gran parte con valores de Cond
    problemáticos, poden considerarse á súa vez problemáticas.

en: Belsley-Kuh-Welsch collinearity diagnostics
gl_ES: Probas de  multicolinearidade de Belsley-Kuh-Welsch

en: variance proportions
gl_ES: Proporcións de varianza

en: eigenvalues of inverse covariance matrix
gl_ES: Autovalores da inversa da matriz de covarianzas

en: condition index
gl_ES: Índice de condición

en: note: variance proportions columns sum to 1.0
gl_ES: Nota: As columnas coas proporcións de varianzas suman 1.0

en: smallest is
gl_ES: o máis pequeno é

en: Variance Inflation Factors
gl_ES: Factores de inflación de varianza (FIV)

en: Minimum possible value = 1.0
gl_ES: Mínimo valor posible = 1.0

en: Values > 10.0 may indicate a collinearity problem
gl_ES: Valores maiores ca 10.0 poden indicar un problema de multicolinearidade

en: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), where R(j) is the multiple correlation coefficient
    between variable j and the other independent variables
gl_ES: FIV(j) = 1/(1 - R(j)^2), onde R(j) é o coeficiente de correlación múltiple
    entre a variable j e as demais variables independentes

en: Password protected workbooks are not supported yet.
gl_ES: Aínda non se admiten os libros de traballo protexidos por contrasinal.

en: This file is not an 'OLE' file -- it may be too old for gretl to read
gl_ES: Este ficheiro non é un ficheiro 'OLE' -- pode ser antigo de máis para que GRETL o poda ler

en: Unexpected error reading the file
gl_ES: Fallo inesperado ao ler o ficheiro

en: Couldn't find shared strings table
gl_ES: Non se puido atopar a táboa de cadeas de texto compartidas

en: didn't get sst count
gl_ES: Non se obtivo a cantidade de SCT

en: didn't get valid sst count
gl_ES: Non se obtivo unha cantidade válida de SCT

en: failed reading string %d
gl_ES: Fallo ao ler a cadea de texto %d

en: expected %d shared strings but only found %d
gl_ES: Agardábanse %d cadeas de texto compartidas, mais so atopáronse %d

en: couldn't find 'r' property
gl_ES: Non puido atoparse a propiedade 'r'

en: couldn't find coordinates
gl_ES: Non puideron atoparse as coordenadas

en: no data value
gl_ES: Sen valor de datos

en: Found %d variables and %d observations
gl_ES: Atopáronse %d variables e %d observacións

en: File contains no data
gl_ES: O ficheiro non contén datos

en: didn't get worksheet
gl_ES: Non se obtivo a folla de cálculo

en: '%s': couldn't find filename
gl_ES: '%s': Non se puido atopar o nome do ficheiro

en: '%s': contains no data
gl_ES: '%s': Non contén datos

en: '%s': couldn't find file Id
gl_ES: '%s': Non se puido atopar a Id do ficheiro

en: Found no sheets
gl_ES: Non se atoparon follas

en: '%s': no such worksheet
gl_ES: '%s': Non existe esa folla de cálculo

en: 
    Found no valid sheets
gl_ES: 
    Atopadas follas incorrectas

en: 
    Found %d valid sheet(s)
gl_ES: 
    Atopada(s) %d folla(s) correcta(s)

en: Name missing for variable %d
gl_ES: Nome ausente para a variable %d

en: Error reading xlsx data
gl_ES: Fallo ao ler datos xlsx

en: Matrix algebra
gl_ES: Álxebra matricial

en: Statistics/transformations
gl_ES: Estatísticas/transformacións

en: Decoration
gl_ES: Decoración
