gretl 1.9.91 - en to it translation catalogue (4258 entries)

en: try
it: provo

en: found version
it: versione trovata:

en: not found
it: non trovato

en: check for %s
it: Controlla disponibilità addon %s

en: indexed version
it: versione indicizzata:

en: 
    GLS demean/detrend: using %s-%s (T = %d)
it: 
    centratura/detrendizzazione GLS: %s-%s (T = %d)

en: 
    OLS demean/detrend: (T = %d)
it: 
    centratura/detrendizzazione OLS: (T = %d)

en: lagged differences
it: differenze ritardate

en: modified BIC, Perron-Qu
it: BIC modificato, Perron-Qu

en: modified AIC, Perron-Qu
it: AIC modificato, Perron-Qu

en: modified BIC
it: BIC modificato

en: t-statistic
it: Statistica t

en: modified AIC
it: AIC modificato

en: Dickey-Fuller (GLS) test for %s
it: Test Dickey-Fuller (GLS) per %s

en: Dickey-Fuller test for %s
it: Test Dickey-Fuller per %s

en: Augmented Dickey-Fuller (GLS) test for %s
it: Test Dickey-Fuller aumentato (GLS) per %s

en: Augmented Dickey-Fuller test for %s
it: Test Dickey-Fuller aumentato per %s

en: testing down from %d lags, criterion %s
it: test all'indietro da %d ritardi, criterio %s

en: including one lag of (1-L)%s
it: incluso un ritardo di (1-L)%s

en: including %d lags of (1-L)%s
it: inclusi %d ritardi di (1-L)%s

en: test without constant
it: Test senza costante

en: test with constant
it: Test con costante

en: with constant and trend
it: Con costante e trend

en: with constant, linear and quadratic trend
it: Con costante, trend lineare e quadratico

en: unknown
it: sconosciuto

en: asymptotic p-value
it: p-value asintotico

en: approximate p-value
it: p-value approssimato

en: sample size %d
it: Ampiezza campionaria %d

en: unit-root null hypothesis: a = 1
it: Ipotesi nulla di radice unitaria: a = 1

en: model
it: Modello

en: plus seasonal dummies
it: Con dummy stagionali

en: estimated value of (a - 1)
it: Valore stimato di (a - 1)

en: test statistic
it: Statistica test

en: Critical values
it: Valori critici

en: 1st-order autocorrelation coeff. for e
it: Coefficiente di autocorrelazione del prim'ordine per e

en: squared time trend variable
it: variabile per il trend temporale quadratico

en: time trend variable
it: Trend temporale

en: GLS detrending: b0 = %g, b1 = %g
it: detrendizzazione GLS: b0 = %g, b1 = %g

en: GLS estimate of b0: %g
it: Stima GLS di b0: %g

en: Invalid option
it: Opzione non valida

en: %s is a constant
it: %s è una costante

en: Im-Pesaran-Shin test: cannot be computed
it: Impossibile calcolare il test IM-Pesaran-Shin

en: Inverse chi-square
it: Chi-quadro inverso

en: Inverse normal test
it: Test normale inverso

en: Logit test
it: Test logit

en: Choi meta-tests:
it: Meta test di Choi:

en: Unit
it: Unità

en: lag order
it: ordine dei ritardi

en: H0: all groups have unit root
it: H0: tutti i gruppi hanno radice unitaria

en: Robust estimate of variance
it: Stima robusta della varianza

en: Sum of squares of cumulated residuals
it: Somma dei quadrati dei residui cumulati

en: 
    KPSS test for %s
it: 
    Test KPSS per %s

en:  (including trend and seasonals)
it:  (inclusi trend e stagionalità)

en:  (including trend)
it:  (trend incluso)

en:  (including seasonals)
it:  (inclusa stagionalità)

en: Lag truncation parameter = %d
it: Parametro di troncamento del ritardo = %d

en: Test statistic
it: Statistica test

en: Interpolated p-value
it: p-value interpolato

en: 
    KPSS test for %s %s
it: 
    Test KPSS per %s %s

en: (including trend)
it: (trend incluso)

en: (without trend)
it: (senza trend)

en: Lag truncation parameter: %d - %d
it: Parametro di troncamento del ritardo: %d - %d

en: Lag truncation automatic
it: Troncamento del ritardo automatico

en: interpolated p-value
it: p-value interpolato

en: H0: all groups are stationary
it: H0: tutti i gruppi sono stazionari

en: Note: these are LOWER BOUNDS on the true p-values
it: Nota: questi sono ESTREMI INFERIORI per i veri p-value

en: Individual p-values > .10, and recorded as .10
it: p-value indviduali > 0.10, e registrati come 0.10

en: Note: these are UPPER BOUNDS on the true p-values
it: Nota: questi sono ESTREMI SUPERIORI per i veri p-value

en: Individual p-values < .01, and recorded as .01
it: p-value indviduali < 0.01, e registrati come 0.01

en: Choi test: cannot be calculated
it: Choi test non calcolabile

en: Sorry, this command is not yet available for panel data
it: Questo comando non è ancora disponibile per dati panel

en: Step %d: testing for a unit root in %s
it: Passo %d: test per una radice unitaria in %s

en: Step %d: cointegrating regression
it: Passo %d: regressione di cointegrazione

en: 
    There is evidence for a cointegrating relationship if:
    (a) The unit-root hypothesis is not rejected for the individual variables, and
    (b) the unit-root hypothesis is rejected for the residuals (uhat) from the 
        cointegrating regression.
it: 
    Ci sono sintomi di una relazione di cointegrazione se:
    (a) L'ipotesi di radice unitaria non è rifiutata per le singole variabili.
    e contemporaneamente
    (b) L'ipotesi di radice unitaria è rifiutata per i residui (uhat) della 
        regressione di cointegrazione.

en: bootstrap F-test
it: Test F bootstrap

en: For the coefficient on %s (point estimate %g)
it: Per il coefficiente su %s (stima puntuale %g)

en: Studentized %g%% confidence interval = %g to %g
it: Intervallo di confidenza studentizzato al %g%%: da %g a %g

en: %g%% confidence interval = %g to %g
it: Intervallo di confidenza al %g%%: da %g a %g

en: Based on %d replications
it: Basato su %d replicazioni

en: using resampled residuals
it: usando residui del ricampionamento

en: using resampled y,X "pairs"
it: usando y e X ricampionati a coppie

en: using "wild" bootstrap
it: Usa il wild bootstrap

en: with simulated normal errors
it: con errori normali simulati

en: recognized lagged dependent variable
it: riconosciuta variabile dipendente ritardata

en: bootstrap t-ratio
it: Rapporto t bootstrap

en: bootstrap coefficient
it: Coefficiente bootstrap

en: Numerical summary with bootstrapped confidence interval for median
it: Riassunto numerico con intervallo di confidenza bootstrap per la mediana

en: Numerical summary for %s
it: Riassunto numerico per %s

en: Numerical summary
it: Riassunto numerico

en: median
it: mediana

en: (90% interval)
it: (int. conf. 90%)

en: mean
it: Media

en: group
it: gruppo

en: You must supply two variables, the second of which is discrete
it: Occorre indicare due variabili, l'ultima
    delle quali è una varabile discreta

en: Distribution of %s by %s
it: Distribuzione di %s per %s

en: Regression residuals (= observed - fitted %s)
it: Residui della regressione (= %s osservata - stimata)

en: Invalid starting date for %d-day data
it: Data di inizio non valida dati a %d giorni

en: Null hypothesis: the regression parameter is zero for %s
it: Ipotesi nulla: il parametro della regressione è zero per %s

en: Null hypothesis
it: Ipotesi nulla

en: no seasonal effects or trend
it: né trend né effetti stagionali

en: no seasonal effects
it: No effetti stagionali

en: no trend
it: No trend

en: 
      Null hypothesis: the regression parameters are zero for the variables
it: 
      Ipotesi nulla: i parametri della regressione valgono zero per le variabili

en: seasonal dummies
it: Con dummy stagionali

en: Test on Model %d:
it: Test sul modello %d

en: Wald test
it: Test di Wald

en: Chi-square
it: Chi-quadro

en: LR test
it: Test LR

en: F-form
it: Forma F

en: Robust F
it: F robusta

en: LM test
it: Test LM

en: Adding variables improved %d of %d information criteria.
it: L'aggiunta delle variabili ha migliorato %d dei %d criteri di informazione.

en: Omitting variables improved %d of %d information criteria.
it: L'omissione delle variabili ha migliorato %d dei %d criteri di informazione.

en: residual
it: Residuo

en: Non-linearity test (squared terms)
it: Test di non linearità (termini quadratici)

en: Non-linearity test (log terms)
it: Test di non linearità (termini logaritmici)

en: with p-value
it: con p-value

en: Failed to add %d variable(s)
it: Impossibile aggiungere %d variabili

en: Sequential elimination using two-sided alpha = %.2f
it: Eliminazione sequenziale usando alfa (a due code) = %.2f

en:  Dropping %-16s (p-value %.3f)
it:  Scartata %-16s (p-value %.3f)

en: No coefficient has a p-value less than %g
it: Nessun coefficiente ha un p-value minore di %g

en: squares only
it: solo quadrati

en: cubes only
it: solo cubi

en: squares and cubes
it: quadrati e cubi

en: RESET test for specification
it: Test RESET di specificazione

en: Godfrey (1994) test for
it: Test di Godfrey (1994) per

en: Breusch-Godfrey test for
it: Test Breusch-Godfrey per

en: autocorrelation up to order
it: Autocorrelazione fino all'ordine

en: first-order autocorrelation
it: Autocorrelazione del prim'ordine

en: lagging uhat failed
it: Impossibile calcolare i ritardi dei residui

en: Insufficient degrees of freedom for test
it: Gradi di libertà insufficienti per il test

en: Error calculating Ljung-Box statistic
it: Errore nel calcolo della statistica Ljung-Box

en: Test for autocorrelation up to order %d
it: Test per l'autocorrelazione fino all'ordine %d

en: Alternative statistic
it: Statistica alternativa

en: The model already contains %s
it: La tabella modelli contiene già %s

en: dummy variable for Chow test
it: Variabile dummy per il test Chow

en: Chow F-test for break
it: Test F di Chow per il break strutturale

en: Robust Wald test for break
it: Test di Wald robusto per un break strutturale

en: 5% QLR critical value
it: Valore critico QLR al %g per cento

en: Quandt likelihood ratio test for structural break at an unknown point,
    with 15 percent trimming
it: Test del rapporto di verosimiglianza di Quandt per break strutturale
    in un punto sconosciuto del campione, escludendo il 15 percento iniziale e finale

en: The maximum Wald test = %g occurs at observation %s
it: Il massimo test di Wald (%g) corrisponde all'osservazione %s

en: The maximum F(%d, %d) = %g occurs at observation %s
it: Il massimo di F(%d, %d) = %g corrisponde all'osservazione %s

en: Asymptotic p-value = %.6g for chi-square(%d) = %g
it: p-value asintotico = %.6g [Chi-quadro(%d) = %g]

en: Couldn't compute Chow test statistic
it: Impossibile calcolare la statistica test di Chow

en: Couldn't compute Chow test p-value (test = %g)
it: p-value per il Chow test non calcolabile (test = %g)

en: Chow test for structural difference with respect to %s
it: Test Chow per differenza strutturale rispetto a %s

en: Chow test for structural break at observation %s
it: Test Chow per break strutturale all'osservazione %s

en: Invalid sample split for Chow test
it: Punto di rottura non valido per il test Chow

en: Observation
it: Osservazione

en: CUSUMSQ plot with 95% confidence band
it: Grafico CUSUMSQ con banda di confidenza al 95%

en: CUSUM plot with 95% confidence band
it: Grafico CUSUM con banda di confidenza al 95%

en: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g with p-value %.4g
it: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g con p-value %.4g

en: CUSUMSQ test for stability of parameters
it: Test CUSUMSQ per la stabilità dei parametri

en: Cumulated sum of squared residuals
it: Somma cumulata dei quadrati dei residui

en: CUSUM test for stability of parameters
it: Test CUSUM per la stabilità dei parametri

en: mean of scaled residuals = %g
it: Media dei residui scalati = %g

en: sigmahat                 = %g
it: Sigmahat                  = %g

en: Cumulated sum of scaled residuals
it: Somma cumulata dei residui scalati

en: ('*' indicates a value outside of 95% confidence band)
it: ("*" indica un valore al di fuori della banda di confidenza al 95%)

en: Test of common factor restriction
it: Test del vincolo a fattore comune

en: with p-value = %g
it: con p-value = %g

en: This test is only relevant for pooled models
it: Questo test è rilevante solo per i modelli pooled

en: This test requires that the model contains a constant
it: Questo test richiede che il modello contenga una costante

en: Sorry, can't do this test on an unbalanced panel.
    You need to have the same number of observations
    for each cross-sectional unit
it: Impossibile eseguire questo test su un panel sbilanciato.
    Occorre avere lo stesso numero di osservazioni
    per ogni unità cross section

en: 'o' stands for %s and 'x' stands for %s (+ means they are equal)
it: 'o' sta per %s e 'x' sta per %s ('+' significa che sono uguali)

en: %25cNOTE: o stands for %s
    
    %8c
it: %25cNOTA: o sta per %s
    
    %8c

en: %17cNOTE: o stands for %s,   x stands for %s
    %17c+ means %s and %s are equal when scaled
it: %17cNOTA: o sta per %s,   x sta per %s
    %17c+ significa che %s e %s sono uguali se scalati

en: %20c%s and %s are plotted on same scale
    
    %8c
it: %20c%s e %s sono rappresentate con la stessa scala
    
    %8c

en: Invalid column specification
it: Specificazione di colonna non valida

en: '%s': no such matrix
it: %s: matrice inesistente

en: Observations: %d; days in sample: %d
it: Osservazioni: %d; giorni nel campione: %d

en: Probably annual data
it: Probabilmente dati annuali

en: Probably quarterly data
it: Probabilmente dati trimestrali

en: Probably monthly data
it: Probabilmente dati mensili

en: Probably weekly data
it: Probabilmente dati settimanali

en: Missing daily rows: %d
it: Osservazioni giornaliere mancanti: %d

en: Found a Saturday (%s): re-trying with pd = %d
it: Ho trovato un sabato (%s): riprovo con pd = %d

en: Found a Sunday (%s): re-trying with pd = %d
it: Ho trovato una domenica (%s): riprovo con pd = %d

en: Daily dates error at t = %d:
      calendar_obs_number() for '%s' = %d but t = %d
it: Errore nelle date giornaliere a t = %d
      calendar_obs_number() per '%s' = %d ma t = %d

en: Error: date '%s' out of bounds
it: Errore: la data '%s' è fuori dai limiti

en: Error: date '%s' is repeated
it: Errore: la data '%s' è ripetuta

en:    "%s": quarterly date with spurious zero?
it:   "%s"; data trimestrale con uno zero spurio?

en: not a consistent date
it: la data non ha senso

en: quarterly data pretending to be monthly?
it: dati trimestrali camuffati da mensili?

en: reversing the data!
it: dati invertiti!

en: Trying date order YYYYMMDD
it: Prova ordine data YYYYMMGG

en: Trying date order DDMMYYYY
it: Prova ordine data GGMMYYYY

en: Trying date order MMDDYYYY
it: Prova ordine data MMGGYYYY

en: Could be %s - %s
it: Potrebbe essere %s - %s

en: '%s' and '%s': couldn't get dates
it: '%s' e '%s': impossibile avere date

en:    %s: probably a year...
it:    %s: probabilmente un anno...

en:    %s: probably not a year
it:    %s: probabilmente non un anno

en:    but I can't make sense of the extra bit
it:    ma è impossibile interpretare il bit in più

en: and just a year
it: e solo un anno

en: quarter %s?
it: trimestre %s?

en: quarter %d: not possible
it: il trimestre %d non esiste

en: quarter %d?
it: trimestre %d?

en: month %s?
it: mese %s?

en: month %d: not possible
it: il mese %d non esiste

en:    but the dates are not complete and consistent
it:    ma le date non sono complete e coerenti

en:    dates are reversed?
it:    le date sono invertite?

en:    first row label "%s", last label "%s"
it:    Etichetta della prima riga "%s", dell'ultima "%s"

en: trying to parse row labels as dates...
it: Tentativo di leggere le etichette di riga come date...

en:    definitely not a four-digit year
it:    sicuramente non è un anno a quattro cifre

en: Found %d double-quotes, max %d per line
it: Trovate %d virgolette doppie, massimo %d per riga

en: Found %d single-quotes, max %d per line
it: Trovate %d virgolette, massimo %d per riga

en: Assuming double-quote is the relevant quotation character
it: Marcatore per i caratteri: virgoletta doppia

en: Assuming single-quote is the relevant quotation character
it: Marcatore per i caratteri: virgoletta singola

en: Quotation broken: marks not paired
it: Delimitazione stringhe fallita: marcatori non a coppie

en: Binary data (%d) encountered (line %d:%d): this is not a valid text file
it: Trovati dati binari (%d) alla riga %d:%d: questo non è un file di testo valido

en: Data file is empty
it: Il file di dati è vuoto

en: Data file has trailing commas
it: Il file di dati contiene virgole finali

en:    first field: '%s'
it:    primo campo: '%s'

en:    seems to be observation label
it:    sembra un'etichetta di osservazione

en:    the cell for variable %d, obs %d is empty: treating as missing value
it:    la cella per la variabile %d, oss. %d è vuota: considerata valore mancante

en:    warning: missing value for variable %d, obs %d
it:    attenzione: valore mancante per la variabile %d, osservazione %d

en: variable %d (%s): non-numeric values = %d (%.2f percent)
it: variabile %d (%s), valori non numerici = %d (%2f per cento)

en: ERROR: variable %d (%s), observation %d, expected numeric value
it: ERRORE: variabile %d (%s), osservazione %d, valore numerico atteso

en: allocating string table
it: allocazione tabella stringhe

en: 
    Please note:
    - The first row of the CSV file should contain the names of the variables.
    - The first column may optionally contain date strings or other 'markers':
      in that case its row 1 entry should be blank, or should say 'obs' or 'date'.
    - The remainder of the file must be a rectangular array of data.
it: 
    Si noti che:
    - La prima riga del file CSV deve contenere i nomi delle variabili.
    - La prima colonna può contenere stringhe data o altri 'marcatori':
      in quel caso il suo valore della riga 1 dev'essere vuoto, oppure 'obs' o 'date'.
    - Il resto del file dev'essere una matrice rettangolare di dati.

en:    number of columns = %d
it:    Numero di colonne = %d

en:    ...but row %d has %d fields: aborting
it:    ...ma la riga %d ha %d campi: abbandono

en: Warning: row %d has %d fields: %d entries set to missing
it: Attenzione: la riga %d ha %d campi: %d elementi settati a mancanti

en: If '%s' is intended as the name of a variable, please change it --
    strings of this sort usually mean 'not a number'.
it: Se '%s' è il nome di una variabile, meglio cambiarlo --
    stringhe del genere di solito stanno per 'valore non numerico'

en: scanning for variable names...
it: Ricerca dei nomi di variabile...

en:    line: %.115s...
it:    Riga: %.115s...

en:    line: %s
it:    Riga: %s

en: No relevant columns were found
it: Non sono state trovate colonne rilevanti

en: it seems there are no variable names
it: Sembra che non ci siano nomi di variabile

en: At row %d, column %d:
it: Alla riga %d, colonna %d:

en: '%s' -- no numeric conversion performed!
it: '%s' -- nessuna conversione numerica eseguita!

en: warning: %d labels were truncated.
it: attenzione: %d etichette sono state troncate

en: scanning for data...
it: Ricerca di dati...

en: scanning for row labels and data...
it: Ricerca di etichette di riga e dati...

en: parsing
it: Lettura di

en: Couldn't open %s
it: Impossibile aprire %s

en: using fixed column format
it: formato a colonna fissa

en: using delimiter '%c'
it: Delimitatore in uso: '%c'

en:    longest line: %d characters
it:    Riga più lunga: %d caratteri

en:    number of variables: %d
it:    Numero di variabili: %d

en:    number of non-blank lines: %d
it:    Numero di linee non vuote: %d

en: Invalid data file
it: File di dati non valido

en: WARNING: it seems '%c' is being used as thousands separator
it: ATTENZIONE: a quanto pare, '%c' è il separatore delle migliaia

en: taking date information from row labels
it: Estrazione delle date dalle etichette di riga

en: treating these as undated data
it: I dati sono considerati come non datati

en: Failed to interpret the data as numeric
it: Impossibile interpretare i dati come numerici

en: warning: some variable names were duplicated
it: attenzione: alcuni nomi di variabile sono stati duplicati

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Couldn't find all variable names
it: Impossibile trovare tutti i nomi di variabile

en: Expected an identifier
it: È necessario un identificatore

en: Varname exceeds the maximum of 31 characters
it: La lunghezza massima del nome di una variabile è di 32 caratteri

en: '%s' shadows a function of the same name
it: '%s' si sovrappone a una funzione con lo stesso nome

en: First char of varname '%s' is bad
    (first must be alphabetical)
it: Il primo carattere della variabile '%s' è errato
    (dev'essere alfabetico).

en: Varname '%s' contains illegal character '%c'
    Use only letters, digits and underscore
it: Il nome della variabile '%s' contiene il carattere non valido '%c'
    Usare solo lettere, numeri e trattino basso

en: First char of varname (0x%x) is bad
    (first must be alphabetical)
it: Il primo carattere della variabile (0x%x) è errato
    (dev'essere alfabetico).

en: Varname contains illegal character 0x%x
    Use only letters, digits and underscore
it: Il nome della variabile contiene il carattere non valido 0x%x
    Usare solo lettere, numeri e trattino basso

en: Bad character '%c' in date string
it: Carattere errato '%c' in una data

en: Bad character %d in date string
it: Carattere errato %d in una data

en: '%s': invalid observation index
it: '%s': indice osservazione non valido

en: Observation number out of bounds
it: Numero di osservazione oltre i limiti

en: wrote %s.gdt
it: scritto %s.gdt

en: wrote %s
it: scritto %s

en: index variable
it: Variabile indice

en: periodicity: %d, maxobs: %d
    observations range: %s to %s
it: Periodicità: %d, oss. max.: %d
    Intervallo delle osservazioni: %s-%s

en: Can't replace %s with a series
it: Impossibile rimpiazzare %s con una serie

en: append: don't know how to align the new series!
it: append: non si cpaisce come allineare la nuova serie!

en: No overlap in data ranges
it: Gli intervalli di dati non si sovrappongono

en: Out of memory!
it: Memoria esaurita!

en: Data frequency does not match
it: La frequenza dei dati non coincide

en: New data not conformable for appending
it: I nuovi dati non sono nel formato adatto per essere aggiunti

en: Found no data conformable for appending
it: Non ho trovato dati nel formato adatto per essere aggiunti

en: Inconsistency in observation markers
it: Incoerenza nei marcatori delle osservazioni

en: Can't concatenate string-valued and numeric series
it: Non si possono concatenare serie numeriche e serie stringa

en: Data appended OK
it: Dati aggiunti con successo

en: Invalid characters in imported string, line %d
it: Carattere non valido in una stringa importata (linea %d)

en: Expected %d markers; found %d
it: Attesi %d marcatori ma %d trovati

en: Couldn't read marker on line %d
it: Impossibile leggere i marcatori a linea %d

en: No labels found
it: Etichette non trovate

en: %s: no such array
it: %s: array inesistente

en: No labels are available for writing
it: Non è disponibile alcuna etichetta per la scrittura

en: Labels written OK
it: Etichette scritte con successo

en: Labels loaded OK
it: Etichette caricate

en: No markers are available for writing
it: Non è disponibile alcun marcatore per la scrittura

en: Markers written OK
it: Marcatori scritti con successo

en: Markers loaded OK
it: Marcatori caricati

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid text file
it: Trovati dati binari (%d): questo non è un file di testo valido

en:    Found matrix '%s' with %d rows, %d columns
it:    Trovata matrice '%s' con %d righe e %d colonne

en:    number of observations: %d
it:    numero di osservazioni: %d

en:    number of data blocks: %d
it:    numero di blocchi di dati: %d

en: Unrecognized data type
it: Tipo di dati sconosciuto

en: Extraneous character '%c' in data
it: Carattere estraneo '%c' nei dati

en: Extraneous character (0x%x) in data
it: Carattere estraneo (0x%x) nei dati

en: '%s' -- number out of range!
it: '%s' -- numero fuori dall'intervallo!

en: Data imported from %s file '%s', %s
it: Dati importati dal formato %s, file '%s' in data %s

en: Data imported from %s, %s
it: Dati importati dal formato %s, %s

en: This dataset is on 7-day calendar, but weekends are blank.
it: Questo dataset ha settimane di 7 giorni, ma i fine settimana sono vuoti.

en: This dataset is on 6-day calendar, but %s are blank.
it: Questo datasert ha settimane di 6 giorni, ma non ci sono %s.

en: Sundays
it: Domeniche

en: Saturdays
it: Sabati

en: In addition,
it: In aggiunta,

en: %.2f percent of weekday observations are missing.
it: %.2f per cento delle osservazioni giornaliere sono mancanti

en: %g percent of weekday observations are missing.
it: %g per cento delle osservazioni giornaliere sono mancanti

en: %.2f percent of daily observations are missing.
it: %.2f per cento delle osservazioni giornaliere sono mancanti

en: %g percent of daily observations are missing.
it: %g per cento delle osservazioni giornaliere sono mancanti

en: auto-generated constant
it: Costante generata automaticamente

en: Please open a data file first
it: Aprire un file di dati per prima cosa

en: The variable %s is read-only
it: La variabile %s è di sola lettura

en: There is already an object of this name
it: Un oggetto con questo nome esiste già

en: There is already a series of this name
it: C'è già una variabile con questo nome

en: Deleted %s
it: Cancellato %s

en: Deleted %d variables
it: Cancellate %d variabili

en: No variables were deleted
it: Non è stata cancellata alcuna variabile

en: some data were in use
it: alcuni dati erano in uso

en: variable %d duplicated in the command list.
it: la variabile numero %d duplicata nella lista comandi.

en: dataset is subsampled
it: il campione del dataset è ridotto

en: periods
it: Periodi

en: quarters
it: Trimestri

en: months
it: Mesi

en: years
it: Anni

en: weeks
it: settimane

en: days
it: giorni

en: hours
it: ore

en: You can only do this with undated data
it: Questa operazione si può eseguire solo su un dataset non datato

en: stack: this function cannot be used when the dataset is sub-sampled
it: Non è possibile usare la funzione stack se sul dataset è definito un sotto-campione.

en: The data set is currently sub-sampled.
it: Al momento sul dataset è definito un sotto-campione.

en: Panel time extended by %d observations
it: Dimensione temporale del panel estesa di %d osservazioni

en: Dataset extended by %d observations
it: Il dataset è stato esteso di %d osservazioni

en: This conversion is not supported
it: Coversione non supportata

en: Undated daily data: can't do compaction
it: Dati giornalieri senza data: il compattamento è impossibile

en: Variable %s cannot be renumbered
it: La variabile %s non può essere rinumerata

en: Target ID %d is not available
it: L'ID destinazione %d non è disponibile

en: Renumbered %s as variable %d
it: Rinumerata %s come variabile %d

en: The 'dataset' command is not available within functions
it: Il comando "dataset" non è disponibile all'interno di funzioni

en: Sorry, this command is not available in loop mode
it: Questo comando non è disponibile in modalità loop

en: The data set is currently sub-sampled
it: Al momento sul dataset è definito un sotto-campione

en: The target series has no valid values
it: La serie destinazione non ha valori validi

en: The minimum value of the target series must be >= 1
it: Il minimo della serie destinazione deve essere almeno 1

en: The series values must be integers
it: I valori della serie devono essere interi

en: String %d is not valid UTF-8
it: La strings %d non è UTF-8

en: map and dataset are out of sync!
it: La mappa e il dataset non sono allineati!

en: %s: no data found
it: %s: nessun dato trovato

en: Couldn't open database index file
it: Impossibile aprire il file indice del database

en: Couldn't open database binary file
it: Impossibile aprire il file binario del database

en: Failed to parse series information
it: Impossibile leggere le informazioni sulla serie

en: Series not found, '%s'
it: Impossibile trovare la serie '%s'

en: This is not a valid RATS 4.0 database
it: Questo non è un valido database di RATS 4.0

en: frequency %d is not supported
it: la frequenza %d non è supportata

en: No valid series found
it: Non è stata trovata alcuna serie valida

en: Out of memory!
it: Memoria esaurita!

en: Internet access not supported
it: Manca l'accesso a Internet

en: Connected to ODBC data source '%s'
it: Connessione alla fonte ODBC '%s'

en: Invalid null sample
it: Campione nullo non valido

en: field '%s' in command is invalid
it: il campo '%s' nel comando non è valido

en: Expected an SQL query string
it: Era attesa una query SQL

en: Expected a valid variable name
it: Era atteso un nome di variabile valido

en: %s: can't mix numeric and string data
it: %s: non si possono mischiare dati numerici e stringhe

en: ODBC import: '%s': no valid observations in sample range
it: importazione ODBC: '%s': nessuna osservazione valida nel campione attuale

en: No database has been opened
it: Nessun database aperto

en: Series imported OK
it: Serie importata con successo

en: %s: observation range does not overlap
    with the working data set
it: %s: l'intervallo delle osservazioni non si sovrappone
    al dataset in uso

en: %s: can't handle conversion
it: %s: impossibile gestire la conversione

en: Compacted dataset would be empty
it: Il dataset compattato sarebbe vuoto

en: Couldn't open %s for writing
it: Impossibile aprire %s per la scrittura

en: Of the variables to be saved, %d were already present in the database.
it: Delle variabili da salvare, %d sono già presenti nel database.

en: Insufficient data
it: Dati insufficienti

en: Residual correlation matrix, C
it: Matrice di correlazione dei residui, C

en: Eigenvalues of C
it: Autovalori di C

en: Doornik-Hansen test
it: Test di Doornik-Hansen

en: Insufficient data to build frequency distribution for variable %s
it: Dati insufficienti per costruire una frequenza di distribuzione per la variabile %s

en: gnuplot command failed
it: Comando gnuplot fallito

en: Matrix %s does not represent a contingency table
it: La matrice %s non rappresenta una tabella di contingenza

en: dropping %s: not a discrete variable
it: %s non è una variabile stringa: esclusa

en: Invalid lag order %d
it: Ordine di ritardo non valido %d

en: Residual autocorrelation function
it: Funzione di autocorrelazione dei residui

en: Autocorrelation function for %s
it: Funzione di autocorrelazione per %s

en: ***, **, * indicate significance at the 1%, 5%, 10% levels
it: ***, **, * indica significatività al livello dell'1%, 5%, 10%

en: using Bartlett standard errors for ACF
it: Errori standard di Bartlett per l'ACF

en: using standard error 1/T^%.1f
it: Errori standard 1/T^%.1f

en: Argument is a constant
it: L'argomento è una costante

en: lag
it: Ritardo

en: Correlations of %s and lagged %s
it: Correlazione tra %s e ritardi di %s

en: Argument %d is a constant
it: L'argomento %d è una costante

en: Cross-correlation function for %s and %s
it: Funzione di autocorrelazione incrociata per %s e %s

en:   LAG      XCF
it:   RIT      XFC

en: Residual periodogram
it: Periodogramma dei residui

en: 
    Periodogram for %s
it: 
    Periodogramma per %s

en: Number of observations = %d
it: Numero di osservazioni = %d

en: Using Bartlett lag window, length %d
it: Finestra di Bartlett, lunghezza %d

en:  omega  scaled frequency  periods  log spectral density
it:  Omega  Frequenza scalata Periodi  Log. densità spettrale

en:  omega  scaled frequency  periods  spectral density
it:  Omega  Frequenza scalata Periodi  Densità spettrale

en: Local Whittle Estimator
it: Stimatore locale di Whittle

en: Estimated degree of integration
it: Grado stimato di integrazione

en: GPH test
it: Test GPH

en: %s, using the observations %s - %s
it: %s, usando le osservazioni %s - %s

en: (missing values were skipped)
it: (i valori mancanti sono stati saltati)

en: Mean
it: Media

en: Median
it: Mediana

en: Minimum
it: Minimo

en: Maximum
it: Massimo

en: Standard deviation
it: Scarto quadratico medio

en: C.V.
it: Cf. variaz.

en: Skewness
it: Asimmetria

en: Ex. kurtosis
it: Curtosi ecc.

en: 5% percentile
it: 5° percentile

en: 95% percentile
it: 95° percentile

en: Interquartile range
it: Scarto interquartile

en: Missing obs.
it: Oss. mancanti

en: Within s.d.
it: D.s. nei gruppi

en: Between s.d.
it: D.s. tra i gruppi

en: Summary statistics
it: Statistiche descrittive

en: for column %d of %s (%d valid observations)
it: per la colonna %d di %s (%d osservazioni valide)

en: for column %d (%d valid observations)
it: per la colonna %d (%d osservazioni valide)

en: for the variable '%s' (%d valid observations)
it: per la variabile '%s' (%d osservazioni valide)

en: Weighting variable: %s
it: Variabile peso: %s

note: TRANSLATORS: 'S.D.' means Standard Deviation
en: S.D.
it: SQM

en: Std. Dev.
it: SQM

en: IQ range
it: Scarto interq.

en: Dropping %s: sample range contains no valid observations
it: %s scartato: l'intervallo del campione non contiene osservazioni valide

en: Dropping %s: string-valued series
it: Scartata %s: serie a valori stringa

en: corr: needs at least two non-constant arguments
it: corr: occorrono almeno due argomenti non costanti

en: undefined
it: non definito

en: Under the null hypothesis of no correlation:
it: Sotto l'ipotesi nulla di non correlazione:

en: t(%d) = %g, with two-tailed p-value %.4f
it: t(%d) = %g, con p-value a due code %.4f

en: Correlation Coefficients
it: Coefficienti di correlazione

en: Sample range has no valid observations.
it: L'intervallo del campione non contiene osservazioni valide

en: Sample range has only one observation.
it: L'intervallo del campione ha solo un'osservazione

en: 
    Equality of means test (assuming %s variances)
it: 
    Test per l'uguaglianza delle medie (assumendo varianze %s)

en: unequal
it: diverse

en: equal
it: uguali

en:    Difference between sample means = %g - %g = %g
it:    Differenza tra le medie campionarie = %g - %g = %g

en:    Null hypothesis: The two population means are the same.
it:    Ipotesi nulla: le medie delle due popolazioni sono uguali.

en:    Estimated standard error = %g
it:    Errore standard stimato = %g

en:    Test statistic: t(%d) = %g
it:    Statistica test: t(%d) = %g

en:    p-value (two-tailed) = %g
it:    p-value (due code) = %g

en:    The difference is not statistically significant.
it:    La differenza non è statisticamente significativa.

en: 
    Equality of variances test
it: 
    Test di uguaglianza delle varianze

en:    Ratio of sample variances = %g
it:    Rapporto delle varianze campionarie = %g

en: The two population variances are equal
it: Le varianze delle due popolazioni sono uguali

en: Mahalanobis distances
it: Distanze di Mahalanobis

en: Covariance matrix
it: Matrice di covarianza

en: Inverse of covariance matrix
it: Inversa della matrice di covarianza

en: Mahalanobis distances from the centroid
it: Distanze di Mahalanobis dal centroide

en: using the variables:
it: usando le variabili:

en: Distances saved as '%s'
it: Distanze salvate in '%s'

en: illegal negative value
it: Valore negativo non valido

en: Lorenz curve
it: Curva di lorenz

en: Warning: there were missing values
it: Attenzione: ci sono valori mancanti

en: Sample Gini coefficient
it: Coefficiente di Gini campionario

en: Estimate of population value
it: Stima del valore nella popolazione

en: Shapiro-Wilk W
it: W di Shapiro-Wilk

en: Jarque-Bera test
it: Test di Jarque-Bera

en: Lilliefors test
it: Test di Lilliefors

en: Test for normality of %s:
it: Test per la normalità di %s:

en: The variable '%s' is not discrete
it: La variabile '%s' non è discreta

en: Note: %s = %s%s at all observations
it: Nota: %s = %s%s per tutte le osservazioni

en: Note: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1
it: Nota: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1

en: Dropping %s
it: Variabile %s eliminata

en: '%s' is not a binary variable
it: '%s' non è una variabile binaria

en: Perfect prediction obtained: no MLE exists
it: Ottenuta una previsione perfetta: non esiste MLE

en: Illegal non-positive value of the dependent variable
it: Valore non positivo non valido per la variabile dipendente

en: Invalid value for the maximum of the dependent variable
it: Valore non valido per il massimo della variabile dipendente

en: This estimator requires panel data
it: Questo stimatore richiede dati panel

en: Fisher's Exact Test
it: Test esatto di Fisher

en: The variable '%s' is not a 0/1 variable.
it: La variabile '%s' non è una variabile 0/1.

en: Durations must be positive
it: Le durate devono essere positive

en: %s: the dependent variable must be count data
it: %s: la variabile dipendente deve rappresentare dati di conteggio

en: No. of obs (%d) is less than no. of parameters (%d)
it: Il numero delle osservazioni (%d) è minore di quello dei parametri (%d)

en: HAC standard errors not available
it: errori standard HAC non disponibili

en: Weight variable is all zeros, aborting regression
it: La variabile dei pesi è ovunque zero, regressione abbandonata

en: Weight variable contains negative values
it: La variabile peso contiene valori negativi

en: Weight variable is not a dummy but contains zeros
it: La variabile dei pesi non è binaria ma contiene zeri

en: Missing value encountered for variable %d, obs %d
it: Valore mancante nella variabile %d, osservazione %d

en: Error sum of squares (%g) is not > 0
it: La somma dei quadrati degli errori (%g) non è > 0

en: 
    
    ESS is minimized for rho = %g
it: 
    
    ESS è minimo per rho = %g

en: 
    Fine-tune rho using the CORC procedure...
it: 
    Raffina rho usando la procedura CORC...

en: 
    Performing iterative calculation of rho...
it: 
    Calcolo iterativo di rho in corso...

en: Prais-Winsten: invalid rho value %g (explosive error)
it: Prais-Winsten: valore di rho non valido (%g: errori esplosivi)

en: %s: rho = %g, error is unbounded
it: %s: rho = %g, l'errore è illimitato

en: Pesaran-Taylor test for heteroskedasticity
it: Test di Pesaran-Taylor per l'eteroschedasticità

en: Breusch-Pagan test for heteroskedasticity
it: Test di Breusch-Pagan per l'eteroschedasticità

en: with Koenker robust variance estimator
it: con stimatore della varianza robusto di Koenker

en: White's test for heteroskedasticity
it: Test di White per l'eteroschedasticità

en: Generalized Cochrane-Orcutt estimation
it: Stima generalizzata di Cochrane-Orcutt

en: ITER             ESS           % CHANGE
it: ITER             ESS           % DIFFER

en: Test for ARCH of order
it: Test per ARCH di ordine

en: Test for ARCH of order %d
it: Test per ARCH di ordine %d

en: Invalid lag order for arch (%d)
it: Ordine di ritardo non valido per arch (%d)

en: X-13ARIMA can't handle more than %d observations.
    Please select a smaller sample.
it: X-13ARIMA non può gestire più di %d osservazioni.
    Selezionare un campione più piccolo.

en: error evaluating 'if'
it: errore nel valutare 'if'

en: indeterminate condition for 'if'
it: condizione indeterminata per 'if'

en: Unmatched "%s"
it: Numero errato di "%s"

en: predicted values
it: Valori previsti

en: prediction
it: Previsione

en: Specification includes time dummies: cannot forecast out of sample
it: La specificazione comprende dummy temporali: la previsione fuori campione è impossibile

en: No out-of-sample observations are available
it: Non sono disponibili dati fuori campione

en: The --out-of-sample option is only supported in the time dimension
it: L'opzione --out-of-sample è prevista solo nella direzione del tempo

en: Replaced series %s (ID %d)
it: Sostituita la serie %s (ID %d)

en: Generated series %s (ID %d)
it: Generata la serie %s (ID %d)

en: Forecast plot not implemented for panel data
it: Grafico della previsione non implementato per dati panel

en: complex operands are not supported
it: operandi compolessi non supportati

en: complex arguments are not supported
it: argomenti complessi non supportati

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d)
it: Il numero di argomenti (%d) non corrisponde al numero di
    parametri per la funzione %s (%d)

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d to %d)
it: Il numero di argomenti (%d) non corrisponde al numero di
    parametri per la funzione %s (da %d a %d)

en: arg %d is missing or of invalid type
it: arg %d mancante o di tipo non valido

en: MPI is not supported in this gretl build
it: MPI non è supportato su questo sistema

en: got invalid field '%s'
it: Campo non valido '%s'

en: Sorry, can't do this with a sub-sampled dataset
it: Impossibile eseguire l'operazione su un dataset sotto-campionato

en: Matrix is not symmetric
it: La matrice non è simmetrica

en: Index value %d is out of bounds
it: Il valore indice %d è fuori dai limiti

en: Variable number %d is out of bounds
it: Il numero di variabile %d è fuori dai limiti

en: Wrong type of operand for unary '&'
it: Tipo di operando errato per '&'

en: The first argument must be a named series in the current dataset
it: Il primo argomento dev'essere una serie già presente nel dataset

en: Error message from %s():
     %s
it: Messaggio di errore da %s():
     %s

en: Warning: assertion '%s' failed
it: Attenzione: l'asserzione '%s' è falsa

en: Assertion '%s' failed
it: L'asserzione '%s' è falsa

en: Invalid observation specifier "%s"
it: Specifica di osservazione non valida "%s"

en: The constant cannot be lagged
it: Non si può ritardare la costante

en: Matrix specification is not coherent
it: La specificazione della matrice non è coerente

en: The function %s does not return any value
it: La funzione %s non ritorna alcun valore

en: "catch" should not be used on calls to user-defined functions
it: "catch" non può essere usato su funzioni definite dall'utente

en: R functions cannot be called via this gretl build
it: Le funzioni R non sono supportate da questa installazione di gretl

en: Expected %s but got %s
it: Al posto di %s è stato trovato %s

en: Specified type %s does not match array type %s
it: Il tipo %s non coincide col tipo di array (%s)

en: '%s' : not implemented for this type
it: '%s' : non implementato per questo tipo

en: Invalid list element
it: Elemento di lista non valido

en: The operator '%s' is not valid in this context
it: L'operatore '%s' non è valido in questo contesto

en: non-existent date
it: data inesistente

en: Bandwidth must be non-negative
it: L'ampiezza di banda non può essere negativa

en: %s: requires an even number of arguments
it: %s: richiede un numero pari di argomenti

en: array: no type was specified
it: non è stato specificato il tipo di array

en: indeterminate condition for '?' operator
it: condizione indeterminata per l'operatore '?'

en: '%s': invalid argument for %s()
it: "%s": argomento non valido per %s()

en: The result for %s is not well defined
it: Il risultato di %s non è ben definito

en: %s: insufficient arguments
it: %s: argomenti insufficienti

en: %s: invalid argument type %s
it: %s: tipo di argomento non valido %s

en: %s: argument %d: invalid type %s
it: %s: argomento %d: tipo non valido %s

en: %s: operand should be %s
it: %s: l'argomento dovrebbe essere %s

en: %s: operand %d should be %s
it: %s: l'argomento %d dovrebbe essere %s

en: %s: argument should be %s
it: %s: l'argomento dovrebbe essere %s

en: %s: argument %d should be %s
it: %s: l'argomento %d dovrebbe essere %s

en: , is %s
it: , ma è %s

en: '%s': name is too long (max %d characters)
it: '%s': il nome è troppo lungo (max %d caratteri)

en: The variable %s is of type %s, not acceptable in context
it: La variabile %s è di tipo %s, non accettabile nel contesto

en: A variable of type %s is not acceptable in context
it: Una variabile di tipo %s non è accettabile nel contesto

en: Incompatible types in assignment: %s %s %s
it: Tipi incompatibili in assegnamento: %s %s %s

en: '%s' : not implemented for matrices
it: '%s' : non implementato per le matrici

en: '%s' : not implemented for lists
it: '%s' : non implementato per le liste

en: '%s' : not implemented for strings
it: '%s' : non implementato per le stringhe

en: '%s' : not implemented for arrays
it: '%s' : non implementato per gli array

en: '%s' : only defined for matrices
it: '%s' : definito solo per le matrici

en: Invalid left-hand side expression
it: Espressione a sinistra non valida

en: Bare declarations are not allowed here
it: Le pure dichiarazioni non sono consentite qui

en: This function requires time-series or panel data
it: Questo stimatore richiede dati in serie storiche o panel

en: Input must be a monthly or quarterly time series
it: L'input deve essere una serie mensile o trimestrale

en: TRAMO can't handle more than 600 observations.
    Please select a smaller sample.
it: TRAMO non può gestire più di 600 osservazioni.
    Selezionare un campione più piccolo.

en: Butterworth: infeasible lambda value
it: Butterworth: valore di lambda non utilizzabile

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: centered periodic dummy
it: Dummy _periodiche centrate

en: uncentered periodic dummy
it: dummy periodiche non centrate

en: = 1 if quarter = %d, 0 otherwise
it: = 1 se trimestre è %d, altrimenti 0

en: = 1 if month = %d, 0 otherwise
it: = 1 se mese è %d, altrimenti 0

en: = 1 if day = %s, 0 otherwise
it: = 1 se il giorno è = %s, altrimenti 0

en: %s = 1 if period is %d, 0 otherwise
it: %s = 1 se periodo è %d, altrimenti 0

en: %s = 1 if %s is %d, 0 otherwise
it: %s = 1 se %s è %d, altrimenti 0

en: period
it: periodo

en: unit
it: unità

en: cross-sectional unit index
it: indice delle unità cross section

en: data index variable
it: Variabile indice

en: day of week (1 = Monday)
it: giorno della settimana (1 = lunedì)

en: standardized residual from model %d
it: Residui standardizzati del modello %d

en: residual from model %d
it: Residuo del modello %d

en: fitted value from model %d
it: Valore stimato del modello %d

en: squared standardized residual from model %d
it: Quadrato dei residui standardizzati del modello %d

en: squared residual from model %d
it: Quadrato dei residui del modello %d

en: fitted variance from model %d
it: Varianza stimata del modello %d

en: individual effects from model %d
it: Effetti individuali dal modello %d

en: per-unit constants from model %d
it: costanti per unità del modello %d

en: Invalid declaration: maybe you need the "clear" command?
it: Dichiarazione non valida: forse occorre il comando "clear"?

en: Invalid declaration
it: Dichiarazione non valida

en: List has %d members, but length of vector b is %d
it: La lista ha %d elementi, ma il vettore b ne ha %d

en: theta must be a 2-vector
it: theta deve avere 2 elementi

en: theta must be a 3-vector
it: theta deve avere 3 elementi

en: beta: parameters must be positive
it: beta: i parametri devono essere positivi

en: Failed to calculate MIDAS weights: %s
it: Impossibile calcolare i pesi MIDAS: %s

en: Failed to calculate MIDAS gradient: %s
it: Impossibile calcolare il gradiente MIDAS: %s

en: model-related
it: modello

en: none
it: nessuno

en: other
it: altro

en: Invalid observation %s
it: Osservazione %s non valida

en: Invalid number of draws %d
it: Numero di estrazioni non valido: %d

en: obsolete function isnull(): please use !exists() instead
it: la funzione isnull() è obsoleta: è necessario usare !exists()

en: %s: no such object
it: %s: nessun oggetto

en: The symbol '%s' is undefined
it: Il simbolo "%s" non è definito

en: '%s': no argument was given
it: "%s": non è stato fornito alcun argomento

en: The symbol '%c' is not valid in this context
it: Il simbolo '%c' non è valido in questo contesto

en: (for logical AND, use '&&')
it: (per l'AND logico, usare '&&')

en: (for logical OR, use '||')
it: (per l'OR logico, usare '||')

en: Incomplete expression
it: Espressione incompleta

en: The symbol '%s' is not valid in this context
it: Il simbolo '%s' non è valido in questo contesto

en: Unmatched '%c'
it: Numero errato di "%c"

en: Empty observation []
it: Osservazione vuota []

en: Unexpected byte 0x%x
it: Byte inaspettato 0x%x

en: If you meant to test for equality, please use '=='
it: Per testare l'uguaglianza, usare '=='

en: Invalid character '%c'
it: Carattere non valido "%c"

en: Replaced scalar %s
it: Sostituito lo scalare %s

en: Generated scalar %s
it: Generato lo scalare %s

en: Modified series %s (ID %d)
it: Modificata la serie %s (ID %d)

en: Modified matrix %s
it: Modificata la matrice %s

en: Replaced matrix %s
it: Sostituita la matrice %s

en: Generated matrix %s
it: Generata la matrice %s

en: Modified list %s
it: Modificata la lista %s

en: Replaced list %s
it: Sostituita la lista %s

en: Generated list %s
it: Generata la lista %s

en: Modified string %s
it: Modificata la stringa %s

en: Replaced string %s
it: Sostituita la stringa %s

en: Generated string %s
it: Generata la stringa %s

en: '%s' is a reserved word
it: '%s' è una parola riservata

en: Periodic dummy variables generated.
it: Variabili dummy periodiche generate.

en: Centered periodic dummy variables generated.
it: Variabili dummy periodiche centrate generate.

en: Panel dummy variables generated.
it: Variabili dummy per il panel generate.

en: The MPI library is not loaded
it: La libreria MPI non è caricata

en: Expected '%c' but found '%c'
it: Atteso '%c' ma trovato '%c'

en: Expected '%c' but formula ended
it: La formula è terminata, ma si attendeva "%c"

en: Expected '%c' but found '%s'
it: Al posto di "%c" è stato trovato "%s"

en: too many arguments
it: troppi argomenti

en: Expected ',' or ')'
it: Era atteso un carattere ',' oppure ')'

en: Unknown variable '%s'
it: Variabile ignota '%s'

en: Orthogonality conditions must come before the weights matrix
it: Le condizioni di ortogonalità devono precedere la matrice dei pesi

en: Weights must come after orthogonality conditions
it: I pesi devono seguire le condizioni di ortogonalità

en: Weights are already defined
it: I pesi sono già definiti

en: Weight matrix is of wrong size: should be %d x %d
it: La matrice dei pesi ha dimensioni errate: dovrebbe essere %d x %d

en: No orthogonality conditions have been specified
it: Non è stata specificata alcuna condizione di ortogonalità

en: Orthogonality conditions - descriptive statistics
it: Condizioni di ortogonalità - statistiche descrittive

en: std. dev
it: Dev. std.

en: You must supply three variables, the last of which is discrete
it: Occorre indicare tre variabili, l'ultima delle quali è una
    varabile dummy discreta

en: %s versus %s (with least squares fit)
it: %s rispetto a %s (con retta dei minimi quadrati)

en: %s versus %s (with inverse fit)
it: %s rispetto a %s (con fit inverso)

en: %s versus %s (with quadratic fit)
it: %s rispetto a %s (con fit quadratico)

en: %s versus %s (with cubic fit)
it: %s rispetto a %s (con fit cubico)

en: Actual and fitted %s
it: %s: valori effettivi e stimati

en: Actual and fitted %s versus %s
it: %s: valori effettivi e stimati, rispetto a %s

en: %s versus %s (with loess fit)
it: %s rispetto a %s (con fit loess)

en: time series by group
it: serie storiche per gruppo

en: right
it: destra

en: left
it: sinistra

en: actual
it: Effettivi

en: fitted
it: Stime

en: actual = predicted
it: effettivi = stimati

en: '%s' is a constant
it: '%s' è una costante

en: Test statistic for normality
it: Statistica test per la normalità

en: Test statistic for gamma
it: Statistica test per la gamma

en: Density
it: Densità

en: Relative frequency
it: Frequenza relativa

en: relative frequency
it: frequenza relativa

en: Correlation matrix
it: Matrice di correlazione

en: %g percent interval
it: intervallo al %g per cento

en: forecast
it: previsione

en: %g%% interval for mean
it: intervallo al %g%% per la media

en: Coefficient on %s
it: Coefficiente sy %s

en: Quantile estimates with %g%% band
it: Stime quantili con banda %g%%

en: OLS estimate with %g%% band
it: Stima OLS con banda %g%%

en: mean %s
it: %s media

en: Group means
it: Medie per gruppo

en: time
it: tempo

en: This command needs panel data
it: Questo comando richiede dati panel

en: response of %s to a shock in %s, with bootstrap confidence interval
it: Risposta di %s a uno shock in %s, con intervallo di confidenza bootstrap

en: response of %s to a shock in %s
it: Risposta di %s a uno shock in %s

en: %g percent confidence band
it: Banda di confidenza al %g per cento

en: point estimate
it: Stime puntuali

en: %g and %g quantiles
it: quantili %g e %g

en: forecast variance decomposition for %s
it: Scomposizione della varianza di previsione per %s

en: VAR residuals
it: Residui del VAR

en: System residuals
it: Residui del sistema

en: EC terms
it: Termini EC

en: EC term
it: Termine EC

en: VAR inverse roots in relation to the unit circle
it: Radici inverse del VAR, in relazione al cerchio unitario

en: %g%% confidence ellipse and %g%% marginal intervals
it: Ellisse di confidenza al %g%% e intervalli marginali al %g%%

en: Residual ACF
it: ACF dei residui

en: ACF for
it: ACF di

en: 95% interval
it: intervallo al 95%

en: Residual PACF
it: PACF dei residui

en: PACF for
it: PACF di

en: radians
it: radianti

en: degrees
it: gradi

en: scaled frequency
it: Frequenza scalata

en: Residual spectrum
it: Spettro dei residui

en: Spectrum of %s
it: Spettro di %s

en: Bartlett window, length %d
it: Finestra di Bartlett, lunghezza %d

en: log scale
it: Scala logaritmica

en: Sample periodogram vs ARMA Spectrum
it: Periodogramma e spettro ARMA

en: spectrum
it: spettro

en: periodogram
it: periodogramma

en: Q-Q plot
it: Grafico Q-Q

en: Q-Q plot for %s
it: Grafico Q-Q per %s

en: Normal quantiles
it: Quantili normali

en: adjusted %s
it: %s corretto

en: with least squares fit
it: con adattamento ai minimi quadrati

en: Couldn't open %s
it: Impossibile aprire %s

en: original data
it: dati originali

en: final series
it: serie finale

en: Array of %s, length %d
it: Array di %s, lunghezza %d

en: Failed to compute numerical Hessian
it: Impossibile calcolare l'Hessiana numerica

en: 
    
    *** User-specified starting values:
it: 
    
    *** Valori iniziali specificati dall'utente:

en: BFGS: initial value of objective function is not finite
it: BFGS: il valore iniziale della funzione obiettivo non è finito

en: Reached the maximum iterations (%d)
it: Raggiunto il massimo numero di iterazioni (%d)

en: Norm of gradient %g exceeds maximum of %g
it: La norma del gradiente %g è maggiore del valore massimo (%g)

en: norm of gradient = %g
it: norma del gradiente = %g

en: Function evaluations: %d
it: Valutazioni della funzione: %d

en: Evaluations of gradient: %d
it: Valutazioni del gradiente: %d

en: Gradient within tolerance (%g)
it: Gradiente nella tolleranza (%g)

en: Successive criterion values within tolerance (%g)
it: Valori successivi della funzione criterio nella tolleranza (%g)

en: Warning: couldn't improve criterion (gradient = %g)
it: Attenzione: impossibile migliorare la funz. criterio (grad. = %g)

en: Warning: couldn't improve criterion
it: Attenzione: impossibile migliorare la funz. criterio

en: Initial value of objective function is not finite
it: Il valore iniziale della funzione obiettivo non è finito

en: no such item
it: nessun elemento di questo tipo

en: %s: should be scalar
it: %s: dovrebbe essere uno scalare

en: xmlReadMemory failed
it: xmlReadMemory fallito

en: xmlDocGetRootElement failed
it: xmlDocGetRootElement fallito

en: %s: no data available
it: %s: non ci sono dati disponibili

en: Matrix is singular
it: La matrice è singolare

en: Matrix is not Hermitian
it: La matrice non è hermitiana

en: qrdecomp: the input must have rows >= columns
it: qrdecomp: l'argomento deve avere più righe che colonne

en: Data error
it: Errore nei dati

en: Exact or near collinearity encountered
it: Collinearità (quasi) perfetta

en: Insufficient degrees of freedom for regression
it: Gradi di libertà insufficienti per la regressione

en: Dependent variable is all zeros, aborting regression
it: La variabile dipendente è ovunque zero, regressione abbandonata

en: Total sum of squares was not positive
it: La somma dei quadrati totale non è positiva

en: Sum of squared residuals negative!
it: La somma dei quadrati dei residui è negativa!

en: Sorry, command not available for this estimator
it: Spiacente, il comando non è disponibile per questo stimatore

en: Unspecified error -- FIXME
it: Errore non specificato -- CORREGGIMI

en: This command won't work with the current periodicity
it: Questo comando non funziona con la periodicità in uso

en: Error attempting to open file
it: Errore nel tentativo di aprire il file

en: No formula supplied in genr
it: Nessuna formula fornita in genr

en: Unknown variable name in command
it: Nome di variabile sconosciuta nel comando

en: Command has insufficient arguments
it: Il comando ha argomenti insufficienti

en: This command is implemented only for OLS models
it: Questo comando è implementato solo per modelli OLS

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: No independent variables left after omissions
it: Non sono rimaste variabili indipendenti dopo le omissioni

en: No independent variables were omitted
it: Nessuna variabile indipendente è stata omessa

en: No new independent variables were added
it: Non è stata aggiunta alcuna nuova variabile indipendente

en: One or more "added" vars were already present
it: Una o più variabili "aggiunte" erano già presenti

en: Error generating logarithms
it: Errore nella generazione dei logaritmi

en: Error generating squares
it: Errore nella generazione dei quadrati

en: Error generating lagged variables
it: Errore nella generazione delle variabili ritardate

en: Attempting to take square root of negative number
it: Tentativo di calcolare la radice quadrata di un numero negativo

en: Excessive exponent in genr formula
it: Esponente eccessivo nella formula genr

en: Need valid starting and ending observations
it: Sono necessarie osservazioni iniziali e finali valide

en: You must include a constant in this sort of model
it: Occorre includere una costante in questo tipo di modello

en: The statistic you requested is not available
it: La statistica richiesta non è disponibile

en: Missing sub-sample information; can't merge data
it: Informazione mancante per il sotto-campione; impossibile aggiungere i dati

en: The convergence criterion was not met
it: Il criterio di convergenza non è stato soddisfatto

en: The operation was canceled
it: L'operazione è stata annullata

en: Missing values encountered
it: Sono stati trovati valori mancanti

en: Not a Number in calculation
it: Valore non numerico in un calcolo

en: Matrices not conformable for operation
it: Le matrici non sono conformabili

en: Data types not conformable for operation
it: I tipi di dati non sono conformabili per l'operazione richiesta

en: Incompatible options
it: Opzioni incompatibili

en: The restrictions do not identify the parameters
it: I vincoli non identificano i parametri

en: External command failed
it: Comando esterno fallito

en: Maximum length of command line (65536 bytes) exceeded
it: È stata superata la lunghezza massima della riga di comando (16384 byte)

en: No dataset is in place
it: Non c'è un dataset aperto

en: Matrix is not positive definite
it: La matrice non è definita positiva

en: Failed to calculate Jacobian
it: Impossibile calcolare lo Jacobiano

en: Insufficient observations for this operation
it: Osservazioni insufficienti per l'operazione richiesta

en: You cannot define a function within a function
it: Non si può definire una funzione dentro una funzione

en: Error executing function
it: Errore nell'esecuzione della funzione

en: Execution aborted by request
it: Esecuzione fermata su richiesta

en: 'catch' cannot be used in this context
it: Il modificatore 'catch' non è valido in questo contesto

en: complex arguments/operands not supported
it: argomenti/operandi complessi non supportati

en: mixed complex/real arguments not supported
it: argomenti misti (reale/complesso) non supportati

en: gradient is not close to zero
it: il gradiente non è vicino allo zero

en: generated missing values
it: valori mancanti generati

en: generated non-finite values
it: valori non finiti generati

en: In regard to function
it: A proposito della funzione

en: package
it: Pacchetto

en: Warning
it: Attenzione

en: MPI is already initialized
it: MPI già inizialiazzato

en: %s: unknown language
it: '%s': linguaggio sconosciuto

en: Got no output
it: Non c'è output

en: '%s': no such list
it: '%s': lista inesistente

en: Can't determine R_HOME
it: Impossibile determinare R_HOME

en: %s: not handled as R-function argument
it: %s: argomento non valido per una funzione R

en: %s: invalid array length %d
it: %s: lunghezza dell'array non valida (%d)

en: Couldn't find function %s
it: Non trovo la funzione "%s"

en: Missing function return type
it: Manca il tipo del ritorno della funzione

en: Expected a function return type, found '%s'
it: È stato trovato '%s' anziché un tipo di ritorno funzione

en: %s: invalid return type for function
it: %s: il tipo di ritorno della funzione non è valido

en: PDF doc should be called %s.pdf
it: Il file PDF deve chiamarsi %s.pdf

en: number of public interfaces = %d
it: Numero di funzioni pubbliche = %d

en: : *** not found
it: : *** non trovato

en: %s: validated against DTD OK
it: %s: validazione rispetto al DTD OK

en: No functions are available for packaging at present.
it: Al momento non sono disponibili funzioni per creare un pacchetto.

en: '%s' is the name of a built-in function
it: '%s' è il nome di una funzione interna

en: Package loading error:
    %s %s defines a function %s(), which conflicts with a built-in
    function in gretl %s. Please check for an updated version of %s.
it: Errore nel caricamento del pacchetto:
    %s %s definisce la funzione %s(), che è in conflitto con una funzione
    nativa di gretl %s. Probabilmente serve una versione aggiornata di %s

en: Time-series data
it: Dati serie storiche

en: Quarterly or monthly data
it: Dati trimestrali o mensili

en: Panel data
it: Dati panel

en: some sort of dataset
it: dataset di qualche tipo

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: Function names must start with a letter
it: I nomi di funzione devono iniziare con una lettera

en: '%s' is the name of a variable
it: '%s' è il nome di una variabile

en: Deleted function '%s'
it: Cancellata la funzione '%s'

en: Expected a type identifier
it: È necessario un identificatore di tipo

en: Unrecognized data type '%s'
it: Tipo di dati '%s' non riconosciuto

en: %s: invalid parameter type
it: %s: tipo di parametro non valido

en: parameter %d: name is missing
it: Manca il nome del parametro %d

en: %s: duplicated parameter name '%s'
it: %s: nome di parametro duplicato (%s)

en: Identifier exceeds the maximum of 31 characters
it: L'identificativo è più lungo di 31 caratteri

en: %s: "quit" cannot be used in a function
it: %s: il comando "quit" non può essere usato in una funzione

en: %s: expected an integer but found %g
it: %s: deve essere un intero, ma è stato trovato %g

en: %s: argument value %g is out of bounds
it: %s: il valore dell'argomento (%g) è fuori dai limiti

en: Duplicated pointer argument: not allowed
it: Argomento puntatore duplicato: non è consentito

en: %s: argument %d is of the wrong type (is %s, should be %s)
it: %s: l'argomento %d è del tipo sbagliato (è %s, dovrebbe essere %s)

en: %s, argument %d: value %g is out of bounds
it: %s, argomento %d: valore %g fuori dai limiti

en: %s: not enough arguments
it: %s: non ci sono abbastanza argomenti

en: "%s" is not defined.
it: "%s" non è definito.

en: Couldn't find %s
it: Non trovo %s

en: Removed %s
it: Rimosso %s

en: Unloaded %s
it: Scaricato %s dalla memoria

en: Unable to access the file %s.
it: Impossibile accedere al file %s.

en: 
    
    For help on a specific function, type: help funname
it: 
    
    Per avere aiuto su una funzione specifica: help nomefunzione

en:  (e.g. help qrdecomp)
it:  (es. help qrdecomp)

en: %s: sorry, no help available.
it: %s: spiacente, aiuto non disponibile.

en: 
    Valid gretl commands are:
it: 
    I comandi validi sono:

en: 
    
    For help on a specific command, type: help cmdname
it: 
    
    Per avere aiuto su un comando specifico: help nomecomando

en:  (e.g. help smpl)
it:  (es. help smpl)

en: You can also do 'help functions' for a list of functions
it: È possibile anche eseguire 'help functions' per la lista delle funzioni

en: "%s" is not a gretl command.
it: "%s" non è un comando di gretl.

en: _Open data
it: _Apri dati

en: annual
it: annuale

en: %s: locale is not supported on this system
it: %s: localizzazione non supportata su questo sistema

en: No matching data after filtering
it: Nessun dato corrispondente rimasto dopo il filtraggio

en: You need to specify an aggregation method for a 1:n join
it: Per una join 1:n bisogna specificare un metodo di aggregazione

en: '%s' is a string variable: aggregation type is not applicable
it: '%s' è una variabile stringa: questo tipo di aggregazione non è applicabile

en: %s: string key on left but numeric on right
it: %s: nessun dato corrispondente dopo il filtraggio

en: %s: string key on right but numeric on left
it: %s: chiave alfabetica a sinistra ma numerica a destra

en: Series length does not match the dataset
it: La lunghezza della serie non coincide col dataset

en: Invalid join specification
it: Specificazione di join non valida

en: Outer dataset: read %d columns and %d rows
it: Dataset esterno: lette %d colonne e %d righe

en: Data modified OK
it: Dati modificati con successo

en: No changes were made to the dataset
it: Non sono state eseguite modifiche al dataset

en: Variable %d was not in the original list
it: La variabile %d non è nella lista originale

en: Can't do this: some vars in original model have been redefined
it: Errore: alcune variabili del modello originale sono state ridefinite

en: quarterly
it: trimestrale

en: monthly
it: mensile

en: daily
it: giornaliero

en: The argument does not seem to be a MIDAS list
it: L'argomento non sembra essere una lista MIDAS

en: '%s': invalid %s specification
it: '%s': Specificazione %s non valida

en: MIDAS list %s, high-frequency lags %d to %d
it: Lista MIDAS %s, ritardi ad alta frequenza da %d a %d

en: Test for addition of variables
it: Test per l'aggiunta di variabili

en: parameters are zero for the variables
it: i parametri valgono zero per le variabili

en: Test for ARCH of order %s
it: Test per ARCH di ordine %s

en: no ARCH effect is present
it: non sono presenti effetti ARCH

en: LM test for autocorrelation up to order %s
it: Test LM per l'autocorrelazione fino all'ordine %s

en: no autocorrelation
it: Non c'è autocorrelazione

en: no structural break
it: nessun break strutturale

en: no structural difference
it: nessuna differenza strutturale

en: CUSUM test for parameter stability
it: Test CUSUM per la stabilità dei parametri

en: no change in parameters
it: nessun cambiamento nei parametri

en: QLR test for structural break
it: Test QLR per break strutturale

en: Likelihood ratio test for groupwise heteroskedasticity
it: Test del rapporto di verosimiglianza per l'eteroschedasticità di gruppo

en: the units have a common error variance
it: le unità hanno in comune la varianza dell'errore

en: Non-linearity test (logs)
it: Test di non linearità (logaritmi)

en: relationship is linear
it: la relazione è lineare

en: Test for normality of residual
it: Test per la normalità dei residui

en: error is normally distributed
it: L'errore è distribuito normalmente

en: Test for omission of variables
it: Test per le variabili omesse

en: specification is adequate
it: la specificazione è adeguata

en: Non-linearity test (squares)
it: Test di non linearità (quadrati)

en: heteroskedasticity not present
it: eteroschedasticità non presente

en: Sargan over-identification test
it: Test di sovra-identificazione di Sargan

en: all instruments are valid
it: tutti gli strumenti sono validi

en: Hausman test
it: Test di Hausman

en: OLS estimates are consistent
it: le stime OLS sono consistenti

en: GLS estimates are consistent
it: le stime GLS sono consistenti

en: Test for differing group intercepts
it: Test per la differenza delle intercette di gruppo

en: The groups have a common intercept
it: i gruppi hanno un'intercetta comune

en: Breusch-Pagan test
it: Test Breusch-Pagan

en: Variance of the unit-specific error = 0
it: varianza dell'errore specifico all'unità = 0

en: Wald joint test on time dummies
it: Test di Wald congiunto sulle dummy temporali

en: No time effects
it: Effetti temporali assenti

en: restriction is acceptable
it: Il vincolo è accettabile

en: Test of independence
it: Test di indipendenza

en: LR test for rho = 0
it: LR test per rho = 0

en: Joint test on named regressors
it: Test congiunto sui regressori

en: Robust test for differing group intercepts
it: Test robusto per la differenza delle intercette di gruppo

en: Pesaran CD test for cross-sectional dependence
it: Test CD di Pesaran per dipendenza fra unità

en: No cross-sectional dependence
it: Assenza di dipendenza fra unità

en: Wooldridge test for autocorrelation in panel data
it: Test di Wooldridge per l'autocorrelazione in dati panel

en: No first-order autocorrelation (rho = -0.5)
it: Non c'è autocorrelazione del prim'ordine (rho = -0.5)

en: Distribution free Wald test for heteroskedasticity
it: Test non-parametrico di Wald per l'eteroschedasticità

en: Likelihood ratio test of independence
it: Test del LR per l'indipendenza

en: robust variant
it: variante robusta

en: No first-order autocorrelation (rho = 0)
it: Non c'è utocorrelazione del prim'ordine (rho = 0)

en: chi-square(%d) = %g at observation %s
it: chi-quadro (%d) = %g all'osservazione %s

en: failed
it: fallito

en: parameter
it: parametro

en: %g percent critical value
it: Valore critico al %g per cento

en: Asymptotic test statistic
it: Statistica test asintotica

en: with asymptotic p-value
it: con p-value asintotico

en: with bootstrap p-value
it: con p-value da bootstrap

en: Can't retrieve uhat: data set has changed
it: Impossibile recuperare i residui (uhat): il dataset è cambiato

en: Can't retrieve yhat: data set has changed
it: Impossibile recuperare i valori stimati (yhat): il dataset è cambiato

en: Can't retrieve ht: data set has changed
it: Impossibile recuperare ht: il dataset è cambiato

en: Can't retrieve series: data set has changed
it: ampossibile recuperare la serie: il dataset è cambiato

en: The model exhibits an exact linear fit
it: Il modello produce un adattamento lineare perfetto

en: Invalid MPI rank %d
it: Rango MPI non valido %d

en: omp_num_threads: must be >= 1 and <= %d
it: omp_num_threads dev'essere compreso fra 1 e %d

en: set_omp_n_threads: OpenMP is not enabled
it: set_omp_n_threads: OpenMP è disabilitato

en: Variance estimators:
it: Stimatori delle varianze:

en: theta used for quasi-demeaning = %g
it: Theta usato per la quasi-differenziazione = %g

en: Panel is unbalanced: theta varies across units
it: Panel sbilanciato: theta varia da un'unità all'altra

en: Random effects estimator
    allows for a unit-specific component to the error term
it: Stimatore a effetti casuali
    comprende una componente specifica per ogni unità del termine di errore

en: Fixed effects estimator
    allows for differing intercepts by cross-sectional unit
it: Stimatore a effetti fissi
    implica intercette diverse per ogni unità longitudinale

en: Residual variance: %g/(%d - %d) = %g
it: Varianza dei residui: %g/(%d - %d) = %g

en: Joint significance of differing group means:
it: Significatività congiunta delle differenti medie dei gruppi:

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the fixed effects alternative.)
it: (un basso p-value conta contro l'ipotesi nulla che il modello pooled OLS
    sia adeguato, in favore del modello alternativo con effetti fissi)

en: Error estimating fixed effects model
it: Errore nella stima del modello a effetti fissi

en: Inadequate data for panel estimation
it: Dati inadeguati per stima panel

en: Hausman test matrix is not positive definite!
it: La matrice del test di Hausman non è definita positiva!

en: Hausman test statistic:
     H = %g with p-value = prob(chi-square(%d) > %g) = %g
it: Statistica test di Hausman:
     H = %g con p-value = prob(chi-quadro(%d) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the random effects
    model is consistent, in favor of the fixed effects model.)
it: (un basso p-value conta contro l'ipotesi nulla che il modello con coefficienti
    casuali sia adeguato, in favore del modello con effetti fissi)

en: Error estimating random effects model
it: Errore nella stima del modello a effetti casuali

en: Means of pooled OLS residuals for cross-sectional units:
it: Medie dei residui pooled OLS per le unità cross section:

en:  unit %2d: %13.5g
it:  unità %2d: %13.5g

en: Breusch-Pagan test statistic:
     LM = %g with p-value = prob(chi-square(1) > %g) = %g
it: Statistica test di Breusch-Pagan:
     LM = %g con p-value = prob(chi-quadro(1) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the random effects alternative.)
it: (un basso p-value conta contro l'ipotesi nulla che il modello pooled OLS
    sia adeguato, in favore del modello alternativo con effetti casuali)

en: Hausman test matrix is not positive definite
it: La matrice del test di Hausman non è definita positiva

en: %s: invalid option argument
it: %s: argomento non valido per l'opzione

en: Diagnostics: using n = %d cross-sectional units
it: Diagnostiche: incluse n = %d unità longitudinali

en: Couldn't estimate group means regression
it: Impossibile stimare la regressione delle medie dei gruppi

en: Couldn't estimate group means regression
it: Impossibile stimare la regressione sulle medie dei gruppi

en: Can't produce ML estimates: some units have only one observation
it: Impossibile produrre le stime ML: alcune unità hanno solo un'osservazione

en: iteration
it: iterazione

en: Pooled error variance
it: Varianza degli errori pooled

en: First differenced equation (dependent, d_y)
it: Prima equazione in differenze (dipendente, d_y)

en: Autoregression of residuals (dependent, uhat)
it: Autoregressione dei residui (dipendente, uhat)

en: Auxiliary regression including lagged residual
it: Regressione ausiliaria con l'aggiunta dei residui ritardati

en: Average absolute correlation = %.3f
it: Correlazione media assoluta = %.3f

en: Error: unit %g, period %g: duplicated observation
it: Errore: unità %g, periodo %g: osservazione duplicata

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_cmdref.en
it: gretl_cli_cmdref.it

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_cmdref.en
it: gretl_gui_cmdref.it

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_help.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_help.en
it: gretl_gui_help.it

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_fnref.en
it: gretl_cli_fnref.it

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_fnref.en
it: gretl_gui_fnref.it

en: Couldn't find package %s
it: Non trovo il pacchetto %s

en: Couldn't find file %s for package %s
it: Impossibile trovare il file %s per il pacchetto %s

en: User directory is not set
it: La directory utente non è impostata

en: Couldn't create directory '%s'
it: Impossibile creare la directory '%s'

en: Couldn't write to '%s': gretl will not work properly!
it: Impossibile scrivere in '%s': gretl non funzionerà correttamente!

en: gretl: using these basic search paths:
it: gretl: sono in uso i seguenti percorsi di ricerca:

en: Parse error at unexpected token '%s'
it: Errore di parsing a '%s' (token inatteso)

en: Matrix inversion failed: restrictions may be inconsistent or redundant
it: Inversione della matrice fallita: è possibile che i vincoli siano incoerenti o ridondanti

en: Invalid restriction on beta
it: Restrizione non valida su beta

en: Too many restrictions: the maximum number is %d
it: Troppi vincoli (il massimo è %d)

en: The R matrix must have %d columns
it: la matrice R deve avere %d colonne

en: %s: couldn't interpret as coefficient number
it: non è possibile interpretare %s come numero di un coefficiente

en: %s: division not allowed here
it: %s: divisione non consentita

en: Coefficient number (%d) is out of range
it: Il numero di coefficienti (%d) è fuori dai limiti

en: Equation number (%d) is out of range
it: Il numero di equazioni (%d) è fuori dai limiti

en: parse error in '%s'
it: errore di lettura in '%s'

en: Restriction set
it: Insieme di vincoli

en: Restriction
it: Vincolo

en: Coefficient number (%d) out of range for equation %d
it: Il numero di coefficienti (%d) è fuori dai limiti per l'equazione %d

en: Invalid restriction
it: Restrizione non valida

en: Too many restrictions (maximum is %d)
it: Troppi vincoli (il massimo è %d)

en: Restricted estimates
it: Stime vincolate

en: Standard error of the regression
it: Errore standard della regressione

en: Robust chi^2
it: Chi^2 robusto

en: Matrix inversion failed:
     restrictions may be inconsistent or redundant
it: Inversione della matrice fallita:
     è possibile che i vincoli siano incoerenti o ridondanti

en: Failed to compute test statistic
it: Impossibile calcolare la statistica test

en: The symbol '%s' is undefined
it: Il simbolo "%s" non è definito

en: Invalid input
it: Input non valido

en: Variables
it: Variabili

en: Sum of coefficients
it: Somma dei coefficienti

en: Standard error
it: Errore Standard

en: variable %d: translating from strings to code numbers
it: variabile %d: trasformazione da stringhe in codici numerici

en: String code table for variable %d (%s):
it: Tabella stringhe-codici per la variabile %d (%s):

en: The shell command is not activated.
it: Il comando della shell non è attivato.

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
it: È stata superata la lunghezza massima della riga di comando (%d byte)

en: A series named %s already exists
it: Esiste già una serie di nome %s

en: A matrix named %s already exists
it: Esiste già una matrice di nome %s

en: A scalar named %s already exists
it: Esiste già uno scalare di nome %s

en: A list named %s already exists
it: Esiste già una lista di nome %s

en: A string named %s already exists
it: Esiste già una stringa di nome %s

en: A bundle named %s already exists
it: Esiste già un bundle di nome %s

en: An array named %s already exists
it: Esiste già un array di nome %s

en: no ':' allowed in starting obs with frequency 1
it: non è consentito ':' in un'osservazione iniziale con frequenza 1

en: panel data must have frequency > 1
it: i dati panel devono avere frequenza > 1

en: starting obs must contain a ':' with frequency > 1
it: l'osservazione iniziale deve contenere un ':' con frequenza > 1

en: starting obs '%s' is incompatible with frequency
it: l'osservazione iniziale '%s' è incompatibile con la frequenza

en: cross-sectional data: frequency must be 1
it: dati cross section: la frequenza dev'essere 1

en: starting obs '%s' is invalid
it: l'osservazione iniziale '%s' non è valida

en: the starting date was corrected to Monday %s
it: la data iniziale è stata corretta a lunedì %s

en: You cannot do this within a function
it: Operazione non valida dentro una funzione

en: frequency (%d) does not seem to make sense
it: la frequenza (%d) non sembra aver senso

en: Panel datasets must be balanced.
    The number of observations (%d) is not a multiple
    of the number of %s (%d).
it: I dataset panel devono essere bilanciati.
    Il numero di osservazioni (%d) non è un multiplo
    del numero di %s (%d).

en: units
it: unità

en: Command failed
it: Comando fallito

en: Couldn't write to %s
it: Impossibile scrivere su %s

en: xmlReadFile failed on %s
it: xmlReadFile fallito su %s

en: %s: empty document
it: %s: documento vuoto

en: File of the wrong type, root node not %s
it: Tipo di file errato, il root node non è %s

en: Failed to parse count of variables
it: Conteggio delle variabili fallito

en: Got no variables
it: Nessuna variabile trovata

en: Variable %d has no name
it: La variabile %d non ha nome

en: Number of variables does not match declaration
it: Il numero delle variabili non corrisponde alla dichiarazione

en: Data file contains %d subnormal values
it: Il file contiene valori %d subnormali

en: Failed to parse data values at obs %d
it: Impossibile leggere i valori dei dati all'osservazione %d

en: Failed to parse number of observations
it: Impossibile leggere il numero delle osservazioni

en: Got no observations
it: Nessuna osservazione trovata

en: Case marker missing at obs %d
it: Marcatore mancante all'osservazione %d

en: Values missing at observation %d
it: Valore mancante all'osservazione %d

en: Number of observations does not match declaration
it: Il numero delle osservazioni non corrisponde alla dichiarazione

en: Required attribute 'type' is missing from data file
it: L'attributo richiesto 'type' manca dal file di dati

en: Unrecognized type attribute for data file
it: Attributo di tipo non riconosciuto per il file di dati

en: Failed to parse data frequency
it: Errore nella lettura della frequenza dei dati

en: Failed to parse startobs
it: Errore nella lettura dell'osservazione iniziale

en: Failed to parse endobs
it: Errore nella lettura dell'osservazione finale

en: dummy for %s = %lf
it: dummy per %s = %lf

en: 
    Read datafile %s
it: 
    Lettura del file dati %s

en: The version of this datafile (%g) is higher than that fully
    supported by this build of gretl (%g). Some features may not be
    correctly recognized.
it: La versione di questo datafile (%g) è più alta di quanto questa
    versione di gretl (%g) possa gestire. È possibile che qualche
    elemento non venga riconosciuto.

en: Variables information is missing
it: Informazione sulle variabili mancante

en: '%s': malformed gdt file
it: '%s': file di dati corrotto

en: Couldn't read '%s'
it: Impossibile aprire '%s'

en: No observations were found
it: Non è stata trovata alcuna osservazione

en: is a 0/1 variable
it: è una variabile 0/1

en: not integer-valued
it: non è a valori interi

en: No series are defined
it: Non sono definite serie

en: No series labels are defined
it: Non sono definite etichette per le serie

en: '%s' : not a string variable
it: %s: non è una variabile stringa

en: Now discarding output
it: I risultati non saranno salvati

en: Couldn't open %s for writing
it: Impossibile aprire %s per la scrittura

en: Now appending output to '%s'
it: Aggiunta dei risultati a '%s'

en: Now writing output to '%s'
it: Scrittura dei risultati su '%s'

en: Output is not currently diverted to file
it: Al momento i risultati non sono rediretti al file

en: Closed output file '%s'
it: Chiuso il file di output '%s'

en: No data information is available.
it: Non sono disponibili informazioni sui dati.

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
it: È stata superata la lunghezza massima della riga di comando (%d byte)

en: %s: invalid input '%s'
it: %s: input non valido '%s'

en: Inner key is missing
it: Manca la chiave interna

en: gretl session files can only be opened via the GUI program
it: I file di sessione possone essere aperti solo dall'appolcazione grafica

en: The "%s" command cannot be used in this context
it: Il comando '%s' non è valido in questo contesto

en: Read datafile %s
it: Letto il file dati %s

en: Summary statistics for %s, by value of %s
it: Statistiche descrittive per %s, per valori di %s

en: You cannot delete series in this context
it: Non è possibile cancellare serie in questo contesto

en: Model printed to %s
it: Modello stampato su %s

en: You can't end a loop here, you haven't started one
it: Impossibile terminare un loop senza prima averlo iniziato

en: data frequency = %d
it: frequenza dati = %d

en: store: no filename given
it: store: non è stato indicato alcun nome di file

en: Couldn't format model
it: Impossibile formattare il modello

en: Infinite loop detected in script
it: Ciclo infinito rilevato nello script

en: %s: command not available
it: %s: comando non disponibile

en: An error occurred when 'outfile' was active
it: C'è stato un errore mentre il comando 'outfile' era attivo

en: kalman: a required matrix is missing
it: kalman: manca una matrice richiest

en: kalman: required matrix %s is missing
it: kalman: manca la matrice %s, richiesta

en: obsx should have %d rows but has %d
it: obsx dovrebbe avere %d righe ma ne ha %d

en: Failed to compute factor of Omega_t
it: Impossibile calcolare il fattore di Omega_t

en: Failed to compute factor of Omega
it: Impossibile calcolare il fattore di Omega

en: You cannot resize a state-space system matrix
it: Non si può ridimensionare una matrice di un sistema stato-spazio

en: %s: expected matrix but got %s
it: %s dovrebbe essere una matrice, invece è %s

en: BDS test for %s, maximum order %d
it: Test BDS per %s, ordine massimo %d

en: H0: the series is linear/IID
it: H0: la serie è lineare/IID

en: Bootstrapped p-values in []
it: p-value da bootstrap in []

en: Asymptotic p-values in []
it: p-value asintotici in []

en: test order %d: z = %.3f [%.3f]
it: ordine del test %d: z = %.3f [%.3f]

en: Distance criterion based on first-order correlation
it: Criterio di distanza basato sulla correlazione del prim'ordine

en: Distance criterion based on sd(%s)
it: Criterio di distanza basato su sqm(%s)

en: eps = %g, first-order correlation %.3f
it: eps = %g, correlazione del prim'ordine %.3f

en: modprint: expected %d names
it: modprint: occorrono %d nomi

en: modprint: expected the name of a matrix
it: modprint: era atteso il nome di una matrice

en: modprint: the first matrix argument must have 2 columns
it: modprint: il primo argomento matriciale deve avere 2 colonne

en: %s: invalid value '%s'
it: %s: valore non valido '%s'

en: Variables that can be set using "set"
it: Variabili impostabili usando "set"

en: "help set" for details
it: "help set" per i dettagli

en: Program interaction and behavior
it: Interazione col programma

en: Numerical methods
it: Metodi numerici

en: Random number generation
it: Generazione di numeri casuali

en: Robust estimation
it: Stima robusta

en: Time series
it: Serie storiche

en: set: unknown variable '%s'
it: set: variabile ignota '%s'

en: Pseudo-random number generator seeded with %u
it: Generatore di numeri pseudocasuali inizializzato col seme %u

en: Non-positive values encountered
it: Sono stati trovati valori non positivi

en: %s: matrix is NULL
it: %s: la matrice è NULL

en: matrix is NULL
it: la matrice è NULL

en: %s: matrix is empty (%d x %d)
it: %s: la matrice è vuota (%d x %d)

en: matrix is empty (%d x %d)
it: Matrice nulla, %d x %d

en: Set %d values to "missing"
it: %d valori sono stati trasformati in "mancante"

en: Didn't find any matching observations
it: Non è stata trovata alcuna osservazione corrispondente

en: %s: set %d observations to "missing"
it: %s: %d osservazioni sono state trasformate in "mancante"

en: %s: Didn't find any matching observations
it: %s: Non è stata trovata alcuna osservazione corrispondente

en: Unconditional error variance
it: Varianza dell'errore non condizionale

en: The residuals are standardized
it: I residui sono standardizzati

en: Likelihood ratio test for (G)ARCH terms
it: Test del rapporto di verosimiglianza per i termini (G)ARCH

en: Left-unbounded observations
it: Osservazioni non limitate a sinistra

en: Right-unbounded observations
it: Osservazioni non limitate a destra

en: Bounded observations
it: Osservazioni limitate

en: Point observations
it: Osservazioni puntuali

en: Pseudo-point observations
it: Osservazioni pseudo-puntuali

en: Left-censored observations
it: Osservazioni censurate a sinistra

en: Right-censored observations
it: Osservazioni censurate a destra

en: Unadjusted R-squared
it: R-quadro

en: Sum of squared residuals
it: Somma dei quadrati dei residui

en: Explained sum of squares
it: Somma dei quadrati spiegata

en: Smallest eigenvalue
it: Autovalore minimo

en: LR over-identification test
it: Test LR di sovra-identificazione

en: Equation is just identified
it: L'equazione è esattamente identificata

en: Test for AR(%d) errors:
it: Test per errori AR(%d):

en: Hansen over-identification test
it: Test di sovra-identificazione di Hansen

en: Wald (joint) test
it: Test (congiunto) di Wald

en: Wald (time dummies)
it: Wald (dummy temporali)

en: J test
it: Test J

en: Overdispersion test
it: Test di sovradispersione

en: Sargan test
it: Test di Sargan

en: Hansen test
it: Test di Hansen

en: GMM criterion
it: Criterio GMM

en: Number of instruments = %d
it: Numero di strumenti = %d

en: Warning: convergence is questionable
it: Attenzione: la convergenza è dubbia

en: Convergence seems to be reasonably complete
it: La convergenza sembra ragionevolmente completa

en: GNR: got incomplete results
it: GNR: rsiultato incompleto

en: Warning: Jacobian is rank-deficient
it: Attenzione: lo Jacobiano è di rango ridotto

en: Warning: Jacobian near to rank-deficiency
it: Attenzione: Lo Jacobiano è prossimo ad avere rango ridotto

en: Warning: solution is probably not unique
it: Attenzione: la soluzione probabilmente non è unica

en: Warning: couldn't compute numerical Hessian
it: Attenzione: impossibile calcolare l'Hessiana numerica

en: Warning: non-pd Hessian (but still nonsingular)
it: Attenzione: l'hessiano non è pd (ma è comunque invertibile)

en: 'Between' variance
it: Varianza 'between'

en: 'Within' variance
it: Varianza 'within'

en: theta used for quasi-demeaning
it: Theta usato per la trasformazione

en: mean theta
it: theta medio

en: Excluding the constant, p-value was highest for variable %d (%s)
it: Escludendo la costante, il p-value è massimo per la variabile %d (%s)

en: P-value was highest for variable %d (%s)
it: Il p-value è massimo per la variabile %d (%s)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (squared terms)
it: Regressione ausiliaria per il test di non linearità (con termini quadratici)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (log terms)
it: Regressione ausiliaria per il test di non linearità (con termini logaritmici)

en: Auxiliary regression for added variables
it: Regressione ausiliaria per le variabili aggiunte

en: Augmented regression for Chow test
it: Regressione aumentata per il test Chow

en: Cointegrating regression --
it: Regressione di cointegrazione --

en: Cointegrating regression -
it: Regressione di cointegrazione -

en: Augmented Dickey--Fuller regression
it: Regressione aumentata Dickey--Fuller

en: Augmented Dickey-Fuller regression
it: Regressione aumentata Dickey-Fuller

en: Dickey--Fuller regression
it: Regressione Dickey--Fuller

en: Dickey-Fuller regression
it: Regressione Dickey-Fuller

en: KPSS regression
it: Regressione KPSS

en: Auxiliary regression for RESET specification test
it: Regressione ausiliaria per il test RESET di specificazione

en: Groupwise heteroskedasticity
it: Eteroschedasticità di gruppo

en: Augmented regression for common factor test
it: Regressione aumentata per il test del fattore comune

en: Heteroskedasticity-corrected
it: WLS corrette per l'eteroschedasticità

en: High-Precision OLS
it: OLS ad alta precisione

en: Negative Binomial
it: Binomiale negativa

en: Duration
it: Durata

en: Logistic
it: Logistico

en: Interval estimates
it: Stime per intervallo

en: Dynamic panel
it: Panel dinamico

en: Bivariate probit
it: Probit bivariato

en: Hildreth-Lu
it: HILU - Hildreth-Lu

en: Cochrane-Orcutt
it: CORC - Cochrane-Orcutt

en: Fixed-effects
it: Effetti fissi

en: Random-effects (GLS)
it: Effetti casuali (GLS)

en: Maximum Likelihood
it: Massima verosimiglianza

en: Between-groups
it: Tra i gruppi

en: 2-step dynamic panel
it: Panel dinamico a due passi

en: 1-step dynamic panel
it: Panel dinamico a un passo

en: 2-step GMM
it: GMM a due passi

en: Iterated GMM
it: GMM iterato

en: 1-step GMM
it: GMM a un passo

en: Ordered Logit
it: Logit ordinato

en: Multinomial Logit
it: Logit multinomiale

en: Random-effects probit
it: Probit a effetti casuali

en: Ordered Probit
it: Probit ordinato

en: Fixed-effects logistic
it: pacchetto

en: Two-step Heckit
it: Heckit a due passi

en: Quantile estimates
it: Stime quantili

en: Negative Binomial 1
it: Binomiale negativa 1

en: Duration (exponential)
it: Durata (esponenziale)

en: Duration (log-logistic)
it: Durata (log-logistica)

en: Duration (log-normal)
it: Durata (log-normale)

en: Duration (Weibull)
it: Durata (Weibull)

en: Restricted OLS
it: OLS vincolato

en: Critical values for TSLS bias relative to OLS:
it: Valori critici per la distorsione TSLS rispetto a OLS:

en: Critical values for desired LIML maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
it: Valori critici per la dimensione massima LIML desiderata,
      eseguendo i test al livello di significatività nominale del 5%:

en: Critical values for desired TSLS maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
it: Valori critici per la dimensione massima TSLS desiderata,
      eseguendo i test al livello di significatività nominale del 5%:

en: bias
it: distorsione

en: size
it: dimensione

en: value
it: Valore

en: Relative bias is probably less than %g%%
it: La distorsione relativa è probabilmente minore del %g%%

en: Maximal size is probably less than %g%%
it: Il livello di significatività massimale è probabilmente minore del %g%%

en: Relative bias may exceed %g%%
it: La distorsione relativa può eccedere il %g%%

en: Maximal size may exceed %g%%
it: Il livello di significatività massimale può eccedere il %g%%

en: Weak instrument test
it: Test strumenti deboli

en: First-stage F-statistic
it: Statistica F del primo stadio

en: Cragg-Donald minimum eigenvalue
it: Autovalore minimo di Cragg-Donald

en: Cragg--Donald minimum eigenvalue
it: Autovalore minimo di Cragg--Donald

en: A value < 10 may indicate weak instruments
it: Un valore < 10 può indicare strumenti deboli

en: Instrumented
it: Endogene

en: Instruments
it: Strumenti

en: Asymptotic standard errors
it: Errori standard asintotici

en: Beck-Katz standard errors
it: Errori standard di Beck-Katz

en: Beck--Katz standard errors
it: Errori standard di Beck--Katz

en: Standard errors clustered by %d values of %s
it: Errori standard clusterizzati su %d valori di %s

en: Clustered standard errors
it: Errori standard clusterizzati

en: Could not compute Beck-Katz standard errors
it: Impossibile calcolare gli errori standard di Beck-Katz

en: Could not compute robust standard errors
it: Impossibile calcolare gli errori standard robusti

en: Bartlett kernel
it: Kernel di Bartlett

en: Parzen kernel
it: Kernel di Parzen

en: QS kernel
it: Kernel QS

en: HAC standard errors, bandwidth %.2f
it: Errori standard HAC, larghezza di banda %.2f

en: HAC standard errors, bandwidth %d
it: Errori standard HAC, larghezza di banda %d

en: prewhitened
it: Con prewhitening

en: Heteroskedasticity-robust standard errors
it: Errori standard robusti rispetto all'eteroschedasticità

en: variant
it: variante

en: Standard errors based on Hessian
it: Errori standard basati sull'Hessiana

en: Standard errors based on Information Matrix
it: Errori standard basati sulla matrice di informazione

en: Standard errors based on Outer Products matrix
it: Errori standard basati sulla matrice dei prodotti esterni

en: QML standard errors
it: Errori standard QML

en: HAC standard errors
it: errori standard HAC

en: Bollerslev--Wooldridge standard errors
it: Errori standard di Bollerslev--Wooldridge

en: Bollerslev-Wooldridge standard errors
it: Errori standard di Bollerslev-Wooldridge

en: Warning: could not compute standard errors
it: Attenzione: impossibile calcolare gli errori standard

en: With robust %g percent confidence intervals
it: Con intervalli di confidenza robusti al %g per cento

en: With %g percent confidence intervals
it: Con intervalli di confidenza al %g per cento

en: Robust (sandwich) standard errors
it: Errori standard robusti (sandwich)

en: Asymptotic standard errors assuming IID errors
it: Errori standard asintotici assumendo errori IID

en: Omitted because all values were zero:
it: Omesso perché tutti i valori sono zero:

en: Omitted due to exact collinearity:
it: Omesse per perfetta collinearità:

en:  %d series
it: %d serie

en: Redundant instruments:
it: Strumenti ridondanti:

en: Dependent variable
it: Variabile dipendente

en: Estimated using X-13-ARIMA
it: Stimato con X-13-ARIMA

en: Estimated using X-12-ARIMA
it: Stimato con X-12-ARIMA

en: exact ML
it: MV esatta

en: conditional ML
it: MV condizionale

en: Estimated using least squares
it: Stimato usando i minimi quadrati

en: Estimated using AS %d
it: Stimato usando AS %d

en: Estimated using Kalman filter
it: Stimato usando il filtro di Kalman

en: Estimated using BHHH method
it: Stimato usando il metodo BHHH

en: Godfrey (1994) test for autocorrelation up to order %d
it: Test di Godfrey (1994) per l'autocorrelazione fino all'ordine %d

en: Godfrey (1994) test for first-order autocorrelation
it: Test di Godfrey (1994) per l'autocorrelazione del prim'ordine

en: Breusch-Godfrey test for autocorrelation up to order %d
it: Test di Breusch-Godfrey per l'autocorrelazione fino all'ordine %d

en: Breusch-Godfrey test for first-order autocorrelation
it: Test di Breusch-Godfrey per l'autocorrelazione del prim'ordine

en: Lower limit
it: Limite inferiore

en: Upper limit
it: Limite superiore

en: Using line search with conditional OLS
it: Tramite ricerca lineare con OLS condizionale

en: Using L-BFGS-B with conditional OLS
it: Tramite L-BFGS-B con OLS condizionale

en: Using Levenberg--Marquardt algorithm
it: Con algoritmo di Levenberg--Marquardt

en: Using Levenberg-Marquardt algorithm
it: Con algoritmo di Levenberg-Marquardt

en: Using Swamy-Arora as per Stata
it: Con metodo di Swamy-Arora secondo Stata

en: Using Swamy-Arora as per Baltagi-Chang
it: Con metodo di Swamy-Arora secondo Baltagi-Chang

en: Equation
it: Equazione

en: Model
it: Modello

en: %s, using observations %s%s%s
it: %s, usando le osservazioni %s%s%s

en: %s, using %d observations
it: %s, usando %d osservazioni

en: %s, obs. %s%s%s
it: %s, oss. %s%s%s

en: Missing or incomplete observations dropped
it: Sono state scartate osservazioni mancanti o incomplete

en: Using weighted Nerlove transformation
it: Con trasformazione di Nerlove ponderata

en: Using Nerlove's transformation
it: Con trasformazione di Nerlove

en: Included %d cross-sectional units
it: Incluse %d unità cross section

en: Time-series length = %d
it: Lunghezza serie storiche = %d

en: Time-series length: minimum %d, maximum %d
it: Lunghezza serie storiche: minimo %d, massimo %d

en: Including equations in levels
it: Incluse le equazioni in livelli

en: H-matrix as per Ox/DPD
it: Matrice H conforme ad Ox/DPD

en: scaled %s (Koenker robust variant)
it: %s scalata (variante robusta di Koenker)

en: scaled %s
it: %s scalata

en: Selection variable
it: Variabile di selezione

en: Using %d quadrature points
it: %d punti di quadratura utilizzati

en: Without squared terms in variance equation
it: Senza termini quadratici nell'equazione della varianza

en: Allowing for groupwise heteroskedasticity
it: Eteroschedasticità di gruppo permessa

en: Weights based on per-unit error variances
it: Pesi basati sulle varianze degli errori per unità

en: Variable used as weight
it: Variabile usata come peso

en: Weight var is a dummy variable, effective obs =
it: La variabile dei pesi è una variabile dummy, osservazioni effettive =

en: $t$-ratio
it: rapporto $t$

en: t-ratio
it: rapporto t

en: coefficient
it: coefficiente

en: std. error
it: errore std.

en: slope at mean
it: pendenze alla media

en: estimate
it: stima

en: lower
it: inferiore

en: upper
it: superiore

en: Estimate
it: Stima

en: Coefficient
it: Coefficiente

en: Lower
it: Inferiore

en: Upper
it: Superiore

en: Std.\ Error
it: Errore\ Std.

en: Std. Error
it: Errore Std.

en: Slope
it: Pendenza

en: Warning: data matrix close to singularity!
it: Attenzione: la matrice dei dati è vicina alla singolarità!

en: WARNING: The constant was present among the regressors but not among the
    instruments, so it has been automatically added to the instrument list.
    This behavior may change in future versions, so you may want to adjust your
    scripts accordingly.
it: ATTENZIONE: la costante era presente tra i regressori ma non tra gli
    strumenti, quindi è stata aggiunta automaticamente all'elenco degli strumenti.
    Questo comportamento potrebbe cambiare nelle future versioni, quindi occorre
    tenerne conto nei propri script.

en: Statistics based on the original data
it: Statistiche basate sui dati originali

en: Statistics based on the weighted data
it: Statistiche basate sui dati ponderati

en: Statistics based on the rho-differenced data
it: Statistiche basate sui dati rho-differenziati

en: Statistics based on the transformed data
it: Statistiche basate sui dati trasformati

en: Log-likelihood for %s
it: Log-verosimiglianza per %s

en: Mean of dependent variable
it: Media della variabile dipendente

en: Standard deviation of dep. var.
it: Scarto quadratico medio della variabile dipendente

en: Akaike information criterion
it: Criterio di informazione di Akaike

en: Schwarz Bayesian criterion
it: Criterio bayesiano di Schwarz

en: Hannan-Quinn Information Criterion
it: Criterio di Informazione di Hannan-Quinn

note: TRANSLATORS: please do not translate literally: this is for your use in describing locale-specific abbreviations. It is OK to leave it untranslated, in which case it will not be printed.
en: note on model statistics abbreviations here
it: Note: SQM = scarto quadratico medio; E.S. = errore standard

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Mean dependent var
it: Media var. dipendente

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.D. dependent var
it: SQM var. dipendente

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Sum squared resid
it: Somma quadr. residui

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.E. of regression
it: E.S. della regressione

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: R-squared
it: R-quadro

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Adjusted R-squared
it: R-quadro corretto

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Log-likelihood
it: Log-verosimiglianza

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Akaike criterion
it: Criterio di Akaike

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Schwarz criterion
it: Criterio di Schwarz

en: Adjusted $R^2$
it: $R^2$ corretto

en: Uncentered $R^2$
it: $R^2$ non centrato

en: Uncentered R-squared
it: R-quadro non centrato

en: Centered $R^2$
it: $R^2$ centrato

en: Centered R-squared
it: R-quadro centrato

en: McFadden $R^2$
it: $R^2$ di McFadden

en: McFadden R-squared
it: R-quadro di McFadden

en: Estrella $R^2$
it: $R^2$ di Estrella

en: Estrella R-squared
it: R-quadro di Estrella

en: LSDV R-squared
it: R-quadro LSDV

en: Within $R^2$
it: $R^2$ intra-gruppi

en: Within R-squared
it: R-quadro intra-gruppi

en: Mean of innovations
it: Media innovazioni

en: S.D. of innovations
it: SQM innovazioni

en: Median depend. var
it: Mediana var. dipendente

en: Sum absolute resid
it: Somma dei residui assoluti

en: Durbin's $h$
it: $h$ di Durbin

en: Durbin's h
it: Valore h di Durbin

en: Convergence achieved after %d iterations
it: Convergenza raggiunta dopo %d iterazioni

en: low
it: inf.

en: high
it: sup.

en: %g%% confidence intervals
it: Intervallo di confidenza al %g\%%

en: Sum of AR coefficients
it: Somma dei coefficienti AR

en: slope
it: pendenza

en:                         Real  Imaginary    Modulus  Frequency
it:                       Reale   Immaginario   Modulo  Frequenza

en: Root
it: Radice

en: Real
it: Reale

en: Imaginary
it: Immaginario

en: Modulus
it: Modulo

en: Frequency
it: Frequenza

en: AR (seasonal)
it: AR (stagionale)

en: MA (seasonal)
it: MA (stagionale)

en: Total observations
it: Totale osservazioni

en: Censored observations
it: Osservazioni censurate

en: Actual
it: Effettivo

en: Predicted
it: Previsto

en: Number of cases 'correctly predicted'
it: Numero dei casi 'previsti correttamente'

en: at mean of independent vars
it: nella media delle variabili indipendenti

en: Likelihood ratio test
it: Test del rapporto di verosimiglianza

en: Evaluated at the mean
it: Valutato nella media

en: Number of cases `correctly predicted'
it: Numero dei casi 'previsti correttamente'

en: percent
it: per cento

en: Analysis of Variance
it: Analisi della varianza

en: Sum of squares
it: Somma dei quadrati

en: Regression
it: Regressione

en: Residual
it: Residuo

en: Total
it: Totale

en: '%s': not a scalar
it: '%s': non è uno scalare

en: error evaluating loop condition
it: errore nel valutare la condizione di loop

en: Using the same index variable (%s) for nested loops:
    this is acceptable only with "for" loops.
it: La stessa variabile indice (%s) è usata in cicli annidati:
    questo è accettabile solo in cicli di tipo "for".

en: Reached maximum iterations, %d
it: Raggiunto il massimo numero di iterazioni, %d

en: You can use "set loop_maxiter" to increase the limit
it: È possibile usare "set loop maxiter" per aumentare il limite

en: The '%s' command is not available in loop mode
it: Il comando '%s' non è disponibile in modalità loop

en: delete %s: not allowed
it: la cancellazione di %s non è consentita

en: You cannot delete scalars in this context
it: Non è possibile cancellare scalari in questo contesto

en: The formula '%s'
     produced an error on execution
it: La formula '%s'
     ha prodotto un errore in esecuzione

en: The formula '%s'
     produced an error on compilation
it: La formula '%s'
    ha prodotto un errore in compilazione

en: The formula '%s'
     did not produce the required output type
it: La formula '%s'
     non ha prodotto il tipo di output richiesto

en: Only one 'params' specification is allowed
it: È permessa soltanto una specificazione 'params'

en: In Gauss-Newton Regression:
it: Nella regressione Gauss-Newton:

en: Perfect fit achieved
it: È stato ottenuto un adattamento perfetto

en: NLS: The supplied derivatives seem to be incorrect
it: NLS: le derivate indicate non sembrano corrette

en: Warning: The supplied derivatives may be incorrect, or perhaps
    the data are ill-conditioned for this function.
it: Attenzione: le derivate indicate non sembrano corrette,
    o forse i dati sono mal-condizionati per questa funzione

en: %d out of %d gradients looked suspicious.
it: %d dei %d gradienti sembrano sospettosi.

en: 
    Error: Hessian non-negative definite? (err = %d); dropping back to OPG
it: 
    Errore: Hessiana non definita negativa? (err = %d); passaggio a OPG

en: Invalid NLS specification
it: Specificazione NLS non valida

en: NLS: failed to converge after %d iterations
it: NLS: convergenza fallita dopo %d iterazioni

en: Analytical derivatives cannot be used with GMM
it: Non è possibile usare derivate analitiche con GMM

en: command '%s' not valid in this context
it: Il comando '%s' non è valido in questo contesto

en: '%s': not valid in this context
it: '%s': non valido in questo contesto

en: '%s' is not a known series
it: '%s' non è il nome di una serie

en: No regression function has been specified
it: Non è stata specificata alcuna funzione di regressione

en: You cannot supply both a "params" line and analytical derivatives
it: Non è possibile fornire sia una riga "params", sia le derivate analitiche

en: Analytical derivatives supplied: "params" line will be ignored
it: Sono state fornite derivate analitiche: la riga "params" verrà ignorata

en: No parameters have been specified
it: Non è stato specificato alcun parametro

en: No function has been specified
it: Non è stata specificata alcuna funzione

en: %s: no parameters were specified
it: %s: non è stato specificato alcun parametro

en: Using numerical derivatives
it: Sono state usate derivate numeriche

en: Using analytical derivatives
it: Sono state usate derivate analitiche

en: Tolerance = %g
it: Tolleranza = %g

en: rank
it: Rango

en: This command requires two variables
it: Questo comando richiede due variabili

en: 
    For the variables '%s' and '%s'
it: 
    Per le variabili '%s' e '%s'

en: Spearman's rank correlation is undefined
it: Il coefficiente di correlazione di rango di Spearman non è definito

en: Spearman's rank correlation coefficient (rho) = %.8f
it: Coefficiente di correlazione di rango di Spearman (rho) = %.8f

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %.4f
it: Valore z = %g, con p-value a due code %.4f

en: significant at the %g%% level (two-tailed)
it: significativo al livello del %g%% (due code)

en: not significant at the 10% level
it: non significativo al livello del 10 per cento

en: Sample is too small to calculate a p-value based on the normal distribution
it: Il campione è troppo piccolo per calcolare un p-value basato sulla distribuzione normale

en: Kendall's tau
it: Tau di Kendall

en: Runs test (first difference)
it: Test delle successioni (differenze prime)

en: Runs test (level)
it: Test delle successioni (livelli)

en: 
    Number of runs (R) in the variable '%s' = %d
it: 
    Numero di successioni (R) nella variabile '%s' = %d

en: Test statistic cannot be computed: try the deviation from the median?
it: La statistica test non può essere calcolata: provare con lo scarto dalla mediana?

en: Under the null hypothesis of independence and equal probability of positive
    and negative values, R follows N(%g, %g)
it: Sotto l'ipotesi nulla di indipendenza e pari probabilità tra valori
    positivi e negativi, R segue N(%g, %g)

en: Under the null hypothesis of independence, R follows N(%g, %g)
it: Sotto l'ipotesi nulla di indipendenza, R segue N(%g, %g)

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %g
it: Valore z = %g, con p-value a due code %g

en: Two-tailed p-value
it: p-value a due code

en: Test for difference between %s and %s
it: Test per la differenza tra %s e %s

en: Wilcoxon Signed-Rank Test
it: Test del rango con segno di Wilcoxon

en: the median difference is zero
it: la differenza mediana è zero

en: zero differences
it: zero differenze

en: non-zero ties
it: non-zero pareggi

en: Fail to reject H0
it: L'ipotesi H0 non può essere rifiutata

en: Expected value
it: Valore previsto

en: Variance
it: Varianza

en: Sample too small for statistical significance
it: Campione troppo piccolo per significatività statistica

en: Wilcoxon Rank-Sum Test
it: Test della somma del rango di Wilcoxon

en: the two medians are equal
it: le due mediane sono uguali

en: sum of ranks, sample 1
it: somma dei ranghi, campione 1

en: Sign Test
it: Test del segno

en: Number of differences: n = %d
it: Numero di differenze: n = %d

en: Number of cases with %s > %s: w = %d (%.2f%%)
it: Numero di casi con %s > %s: w = %d (%.2f%%)

en: Under the null hypothesis of no difference, W follows B(%d, %.1f)
it: Sotto l'ipotesi nulla di uguaglianza, W segue B(%d, %.1f)

en: System
it: Sistema

en: %s saved
it: %s salvato

en: Can't do this: no model has been estimated yet
it: Impossibile procedere: non è ancora stato stimato alcun modello

en: Can't do: the current data set is different from the one on which
    the reference model was estimated
it: Impossibile: il dataset attuale è diverso da quello su cui è stato
    stimato il modello di riferimento

en: The option '--%s' requires a parameter
it: L'opzione '--%s' richiede un parametro

en: Warning: option%s ignored outside of loop
it: Attenzione: opzione %s ignorata al di fuori del loop

en: %s: inapplicable option
it: %s: opzione inapplicabile

en: lines
it: linee

en: points
it: punti

en: lines/points
it: linee/punti

en: impulses
it: impulsi

en: dots
it: punti

en: steps
it: passi

en: boxes
it: scatole

en: error bars
it: Barre di errore

en: filled curve
it: curva piena

en: candlesticks
it: candele

en: left top
it: in alto a sinistra

en: right top
it: in alto a destra

en: left bottom
it: in basso a sinistra

en: right bottom
it: in basso a destra

en: outside
it: fuori

en: top left
it: in alto a sinistra

en: top right
it: in alto a destra

en: bottom left
it: in basso a sinistra

en: bottom right
it: in basso a destra

en: center
it: centra

en: annual growth
it: crescita annuale

en: Dates file does not conform to the specification
it: I file di data non sono conformi alla specificazione

en: Failed to load plugin: %s
it: Impossibile caricare il plugin: %s

en: Couldn't load plugin function
it: Impossibile caricare la funzione del plugin

en: Covariance matrix of regression coefficients
it: Matrice di covarianza dei coefficienti della regressione

en: Current session
it: Sessione corrente

en: gretl version %s
it: gretl versione %s

en: Copyright Ramu Ramanathan, Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
it: Copyright Ramu Ramanathan, Allin Cottrell e Riccardo "Jack" Lucchetti

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY
it: Questo è software libero SENZA ALCUNA GARANZIA

en: gretl: gui client for gretl version %s,
it: gretl: client grafico per gretl versione %s,

en: Copyright Allin Cottrell and Riccardo "Jack" Lucchetti
it: Copyright Allin Cottrell e Riccardo "Jack" Lucchetti

en: Test for null hypothesis of normal distribution
it: Test per l'ipotesi nulla di distribuzione normale

en: Test for null hypothesis of gamma distribution
it: Test per l'ipotesi nulla di distribuzione gamma

en: 
    Frequency distribution for %s, obs %d-%d
it: 
    Distribuzione di frequenza per %s, oss. %d-%d

en: frequency   percent
it: frequenza   percentuale

en: 
              frequency    rel.     cum.
it: 
              Frequenza    Rel.     Cum.

en: number of bins = %d, mean = %g, sd = %g
it: Numero di intervalli = %d, media = %g, scarto quadratico medio = %g

en: 
           interval          midpt   frequency    rel.     cum.
it: 
           Intervallo        P.med.  Frequenza    Rel.     Cum.

en: Missing observations
it: Osservazioni mancanti

en: Cross-tabulation of %s (rows) against %s (columns)
it: Tabulazione incrociata di %s (righe) rispetto a %s (colonne)

en: TOTAL
it: TOT.

en: %d missing values
it: %d valori mancanti

en: Pearson chi-square test not computed: some expected frequencies were less
    than %g
it: Il test chi-quadro di Pearson non è stato calcolato: alcune frequenza attese
    sono minori di %g

en: Pearson chi-square test = %g (%d df, p-value = %g)
it: Test chi-quadro di Pearson = %g (%d df, p-value = %g)

en: Warning: Less than of 80% of cells had expected values of 5 or greater.
it: Attenzione: meno dell'80% delle celle aveva valori attesi pari o superiori a 5.

en: Full data set: %d observations
it: Dataset completo: %d osservazioni

en: Current sample: %d observations
it: Campione attuale: %d osservazioni

en: Full data range
it: Campione completo dei dati

en: Current sample
it: Campione attuale

en: Cross-equation VCV for residuals
it: Matrice varianza-covarianza tra equazioni per i residui

en: correlations above the diagonal
it: correlazioni sopra la diagonale

en: log determinant
it: Log determinante

en: Recursive %d-step ahead forecasts
it: Previsioni ricorsive per %d periodi successivi

en: The forecast for time t is based on (a) coefficients obtained by
    estimating the model over the sample %s to t-%d, and (b) the
    regressors evaluated at time t.
it: La previsione per il periodo t si basa su:
    (a) i coefficienti ottenuti stimando il modello sul campione da %s a t-%d
    (b) i regressori valutati al periodo t.

en: This is truly a forecast only if all the stochastic regressors
    are in fact lagged values.
it: Questa è una vera previsione solo se tutti i regressori
    stocastici sono valori ritardati.

en: Model estimation range: %s - %s
it: Intervallo di stima del modello: %s - %s

en: error
it: errore

en: Listing %d variables:
it: %d variabili elencate:

en: Mean Error
it: Errore medio

en: Root Mean Squared Error
it: Radice dell'errore quadratico medio

en: Mean Absolute Error
it: Errore assoluto medio

en: Mean Percentage Error
it: Errore percentuale medio

en: Mean Absolute Percentage Error
it: Errore percentuale assoluto medio

en: Theil's U1
it: U1 di Theil

en: Bias proportion, UM
it: Proporzione del bias, UM

en: Regression proportion, UR
it: Proporzione della regressione, UR

en: Disturbance proportion, UD
it: Proporzione del disturbo, UD

en: Theil's U2
it: U2 di Theil

en: Forecast evaluation statistics
it: Statistiche della previsione

en: using %d observations
it: usando %d osservazioni

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
it: Nota: * indica un residuo che eccede di 2.5 volte l'errore standard

en:  For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
it:  Per intervalli di confidenza al %g%%, z(%g) = %.2f

en:  For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
it:  Per intervalli di confidenza al %g%%, t(%d, %g) = %.3f

en:  std. error
it: Errore std

en:         %g%% interval
it:    Intervallo al %g%%

en: loglikelihood
it: Log-verosimiglianza

en: Criterion
it: Criterio

en: FINAL VALUES
it: VALORI FINALI

en: Iteration
it: Iterazione

en:  (steplength = %g)
it:  (lunghezza del passo = %g)

en:  (step %g
it:  (passo %g

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Gradients:
it: Gradienti:

en: norm
it: norma

en: unprocessed argument(s): '%s'
it: argomento/i non processato/i: %s

en: %s: not a string variable
it: %s: non è una variabile stringa

en: progressive loop: model must be of constant size
it: loop con opzione "progressive": il modello deve avere dimensione costante

en: %s estimates using the %d observations %s-%s
it: Stime %s usando le %d osservazioni %s-%s

en: Statistics for %d repetitions
it: Statistiche per le %d ripetizioni

en: Dependent variable: %s
it: Variabile dipendente: %s

en:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Variable     coefficients   coefficients   std. errors    std. errors
it:                       media        dev. std.        media         dev. std.
                       coefficienti   coefficienti   errori std.     errori std.
          Variabile      stimati        stimati        stimati         stimati

en: store: using filename %s
it: store: usa nome file %s

en: write of data file failed
it: Scrittura del file di dati fallita

en: %s: not implemented in 'progressive' loops
it: %s: non implementato per i loop di tipo 'progressive'

en: Standard normal distribution
it: Distribuzione normale standard

en: right-tail probability = %g
it: Probabilità sulla coda destra = %g

en: complementary probability = %g
it: Probabilità complementare = %g

en: two-tailed probability = %g
it: Probabilità a due code = %g

en: Critical value = %g
it: Valore critico = %g

en: area to the right of %g: NA
it: area alla destra di %g: NA

en: area to the right of %g =~ %g
it: area alla destra di %g =~ %g

en: area to the right of %g = %g
it: area alla destra di %g = %g

en: Standard normal
it: Normale standard

en: (two-tailed value = %g; complement = %g)
it: (valore per due code = %g; complemento = %g)

en: (to the left: %g)
it: (a sinistra: %g)

en: Gamma (shape %g, scale %g, mean %g, variance %g):
     area to the right of %g = %g
it: Gamma (forma %g, scala %g, media %g, varianza %g):
     area a destra di %g = %g

en: Binomial (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g
it: Binomiale (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g

en: Poisson (mean = %g):
it: Poisson (media = %g):

en: Exponential (scale = %g):
it: Esponenziale (scala = %g):

en: Weibull (shape = %g, scale = %g):
it: Weibull (forma = %g, scala = %g):

en: GED (shape = %g):
it: GED (forma = %g):

en: Laplace (mean = %g, scale = %g):
it: Laplace (media = %g, scala = %g):

en: Unexpected symbol '%c'
it: Simbolo inaspettato '%c'

en: out of memory in XML encoding
it: memoria esaurita durante la codifica XML

en: Missing sub-sample information; can't merge data
it: Manca informazione per il campione ridotto; impossibile unire dati

en: No observations would be left!
it: Non rimarrebbe alcuna osservazione!

en: '%s' is not a dummy variable
it: '%s' non è una variabile dummy

en: Variable '%s' not defined
it: La variabile '%s' non è definita

en: Invalid number of cases %d
it: Numero di casi non valido: %d

en: No observations were dropped!
it: Non è stata scartata alcuna osservazione!

en: Sub-sample command failed mysteriously
it: Il comando di modifica del campione è fallito incomprensibilmente

en: --balanced option is invalid: the (full) dataset is not a panel
it: l'opzione --balanced non è valida: il dataset completo non è un panel

en: The dataset cannot be modified at present
it: Il dataset non può essere modificato al momento

en: The full dataset must be restored before imposing a permanent sample restriction
it: Prima di imporre una restrizione permanente, bisogna ritornare al dataset completo

en: '%s': invalid starting observation
it: '%s': osservazione iniziale non valida

en: '%s': invalid ending observation
it: '%s': osservazione finale non valida

en: error in new starting obs
it: Errore nella nuova osservazione iniziale

en: error in new ending obs
it: Errore nella nuova osservazione finale

en: invalid first unit %d
it: Prina unità (%d) non valida

en: invalid last unit %d
it: Ultima unità (%d) non valida

en: invalid null sample
it: Campione nullo non valido

en: missing values
it: valori mancanti

en: 
    Number of observations (rows) with missing data values = %d (%.2f%%)
it: 
    Numero di osservazioni (righe) con valori mancanti dei dati = %d (%.2f%%)

en: Total number of missing data values = %d (%.2f%% of total data values)
it: Numero totale di valori mancanti dei dati = %d (%.2f%% del totale dati)

en: valid values
it: valori validi

en: dataset is subsampled, model is not
it: Il campione del dataset è ridotto, quello del modello no

en: model is subsampled, dataset is not
it: Il campione del modello è ridotto, quello del dataset no

en: model and dataset subsamples not the same
it: I campioni del modello e del dataset dei dati non coincidono

en: time series
it: serie storiche

en: undated
it: non datato

en: special
it: speciale

en: hourly
it: orario

en: weekly
it: settimanale

en: daily (5 days)
it: Giornaliero (5 giorni)

en: daily (6 days)
it: Giornaliero (6 giorni)

en: daily (7 days)
it: Giornaliero (7 giorni)

en: decennial
it: decennale

en: Full dataset
it: Dataset completo

en: Type
it: Tipo

en: Number of cross-sectional units
it: Numero di unità cross section

en: Number of time periods
it: Numero di periodi temporali

en: Range
it: Intervallo

en: Subsampled data
it: Campione ridotto dei dati

en: restriction
it: vincolo

en: Data file %s
    as of
it: File dati %s
    al

en: (unsaved)
it: (non salvato)

en: Description
it: Descrizione

en: Type of data
it: Tipo di dati

en: Listing of variables
it: Lista delle variabili

en: Seemingly Unrelated Regressions
it: Regressioni apparentemente non collegate

en: Three-Stage Least Squares
it: Minimi quadrati a tre stadi

en: Full Information Maximum Likelihood
it: Massima verosimiglianza ad informazione completa

en: Limited Information Maximum Likelihood
it: Massima verosimiglianza ad informazione limitata

en: Ordinary Least Squares
it: Minimi quadrati ordinari

en: Two-Stage Least Squares
it: Minimi quadrati a due stadi

en: Weighted Least Squares
it: Minimi quadrati ponderati

en: No system of equations has been defined
it: Non è stato definito alcun sistema di equazioni

en: Unrecognized equation system type
it: Tipo di sistema di equazioni non riconosciuto

en: An equation system must have at least two equations
it: Un sistema di equazioni deve avere almeno due equazioni

en: Equation system
it: Sistema di equazioni

en: Endogenous variables:
it: Variabili endogene:

en: Predetermined variables:
it: Variabili predeterminate:

en: Exogenous variables:
it: Variabili esogene:

en: '%s': not a list or array of lists
it: '%s' : non è una lista né un array di liste

en: Wald test for the specified restrictions
it: Test di Wald per i vincoli specificati

en: F test for the specified restrictions
it: Test F per i vincoli specificati

en: LR test for the specified restrictions
it: Test LR per i vincoli specificati

en: Restricted log-likelihood
it: Log-verosimiglianza vincolata

en: Unrestricted log-likelihood
it: Log-verosimiglianza non vincolata

en: Invalid option '--%s'
it: Opzione non valida '--%s'

en: '%s': unrecognized name
it: '%s': nome non riconosciuto

en: %s: no system was specified
it: %s: non è stato specificato alcun sistema

en: iterated %s
it: %s iterato

en: Warning: the Hansen-Sargan over-identification test failed.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.
it: Attenzione: il test di sovra-identificazione di Hansen-Sargan è fallito.
    Probabilmente il problema di stima è mal-condizionato.

en: Hansen--Sargan over-identification test
it: Test di sovra-identificazione di Hansen--Sargan

en: Hansen-Sargan over-identification test
it: Test di sovra-identificazione di Hansen-Sargan

en: LR test for diagonal covariance matrix
it: Test LR per la matrice di covarianza diagonale

en: Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
it: Test Breusch--Pagan per la matrice di covarianza diagonale

en: Robust Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
it: Test Breusch--Pagan robusto per la matrice di covarianza diagonale

en: Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
it: Test Breusch-Pagan per la matrice di covarianza diagonale

en: Robust Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
it: Test Breusch-Pagan robusto per la matrice di covarianza diagonale

en: Estimator
it: Stimatore

en: Cross-equation covariance matrix
it: Matrice di covarianza tra le equazioni

en: determinant
it: Determinante

en: Cointegrating vectors
it: Vettori di cointegrazione

en: standard errors in parentheses
it: errori standard tra parentesi

en: Adjustment vectors
it: Vettori di aggiustamento

en: Determinant of covariance matrix
it: Determinante della matrice di covarianza

en: $t$-statistics in parentheses
it: statistiche $t$ tra parentesi

en: Invalid lag order %g
it: Ordine di ritardo non valido %g

en: catch: cannot be applied to this command
it: 'catch' non può essere applicato a questo comando

en: savename is too long
it: il nome è troppo lungo

en: "%s": obsolete %s; please use the function %s
it: uso obsoleto di "%s" (%s): usare la funzione %s

en: "%s": obsolete %s; please use "%s"
it: uso obsoleto di "%s" (%s): usare "%s"

en: 'end loop': did you mean 'endloop'
it: 'end loop': forse si intende 'endloop'?

en: end: invalid parameter '%s'
it: end: parametro '%s' non valido

en: Unexpected symbol %c
it: Simbolo inaspettato '%c'

en: Command line is not valid UTF-8
it: La linea di comando contiene dei caratteri non UTF-8

en: = first difference of %s
it: = differenza prima di %s

en: = log difference of %s
it: = differenza logaritmica di %s

en: = seasonal difference of %s
it: = differenza stagionale di %s

en: = log of %s
it: = logaritmo di %s

en: = %s squared
it: = %s quadro

en: = centered %s
it: = %s centrata

en: = standardized %s
it: = %s standardizzata

en: = resampled %s
it: = %s ricampionata

en: = high-frequency difference of %s
it: = differenza prima ad alta frequenza di %s

en: = high-frequency log difference of %s
it: = differenza logaritmica ad alta frequenza di %s

en: = %s times %s
it: = %s per %s

en: dummy for %s = '%s'
it: dummy per %s = '%s'

en: dummy for %s = %g
it: dummy per %s = %g

en: %s: collides with existing object name
it: %s è in collisione col nome di un oggetto già esistente

en: A minimum of %d observations is required
it: Sono necessarie almeno %d osservazioni

en: dummify: no suitable variables were found
it: dummify: non sono state trovate variabili rilevanti

en: Number of instruments (%d) exceeds the number of observations (%d)
it: Il numero degli strumenti (%d) eccede il numero delle osservazioni (%d)

en: The first-stage fitted values for %s are all zero
it: I valori stimati al primo stadio per %s sono tutti zero

en: You can't use the dependent variable as an instrument
it: Non è possibile usare la variabile dipendente come strumento

en: The order condition for identification is not satisfied.
    At least %d more instruments are needed.
it: La condizione d'ordine per l'identificazione non è soddisfatta.
    Occorrono almeno %d altri strumenti.

en: Range is non-positive!
it: L'intervallo è non-positivo!

en: Range %d to %d is non-positive!
it: L'intervallo da %d a %d è non-positivo!

en: Ambiguous matrix index
it: Indice di matrice ambiguo

en: Invalid submatrix specification
it: Specificazione della sottomatrice non valida

en: Matrix decomposition failed
it: Decomposizione della matrice fallita

en: The variable %s is currently read-only
it: La variabile %s è di sola lettura

en: variables of type %s:
it: variabili di tipo %s:

en:   (unnamed)
it:   (senza nome)

en: Replaced list '%s'
it: Sostituita la lista '%s'

en: Added list '%s'
it: Aggiunta la lista '%s'

en: vecm: rank %d is out of bounds
it: vecm: il rango %d è fuori dai limiti

en: Sample variance-covariance matrices for residuals
it: Matrice di varianza-covarianza per i residui del campione

en: VAR system in first differences
it: Sistema VAR nelle differenze prime

en: System with levels as dependent variable
it: Sistema con i livelli come variabile dipendente

en: Cross-products
it: Prodotti incrociati

en: Johansen test
it: Test di Johansen

en: Number of equations
it: Numero di equazioni

en: Lag order
it: Ordine dei ritardi

en: Estimation period
it: Periodo di stima

en: Responses to a one-standard error shock in %s
it: Risposte a uno shock in %s pari a un errore standard

en: Decomposition of variance for %s
it: Scomposizione della varianza per %s

en: continued
it: continua

en: Case 1: No constant
it: Caso 1: senza costante

en: Case 2: Restricted constant
it: Caso 2: costante vincolata

en: Case 3: Unrestricted constant
it: Caso 3: costante non vincolata

en: Case 4: Restricted trend, unrestricted constant
it: Caso 4: trend vincolato, costante non vincolata

en: Case 5: Unrestricted trend and constant
it: Caso 5: trend e costante non vincolati

en: cointegrating vectors
it: vettori di cointegrazione

en: adjustment vectors
it: vettori di aggiustamento

en: Restrictions on beta:
it: Vincoli su beta:

en: Restrictions on alpha:
it: Vincoli su alfa:

en: Relative to prior restriction
it: Relativo al vincolo a priori

en: Unrestricted loglikelihood $(l_u) = %.8g$
it: Log-verosimiglianza non vincolata $(l_u) = %.8g$

en: Restricted loglikelihood $(l_r) = %.8g$
it: Log-verosimiglianza vincolata $(l_r) = %.8g$

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
it: Log-verosimiglianza non vincolata (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
it: Log-verosimiglianza vincolata (lr) = %.8g

en: Cointegration rank
it: Rango di cointegrazione

en: Portmanteau test
it: Test portmanteau

en: All lags of %s
it: Tutti i ritardi di %s

en: All vars, lag %d
it: Tutte le variabili, ritardo %d

en: VECM system, lag order %d
it: Sistema VECM, ordine ritardi %d

en: VAR system, lag order %d
it: Sistema VAR, ordine ritardi %d

en: %s estimates, observations %s--%s ($T=%d$)
it: Stime %s usando le osservazioni %s--%s ($T=%d$)

en: Maximum likelihood
it: Massima verosimiglianza

en: %s estimates, observations %s-%s (T = %d)
it: Stime %s usando le osservazioni %s-%s (T = %d)

en: Equation for
it: Equazione per

en: F-tests of zero restrictions
it: Test F per zero vincoli

en: the longest lag is %d
it: il ritardo maggiore è %d

en: For the system as a whole
it: Per il sistema nel complesso

en: Alternative hypothesis
it: Ipotesi alternativa

en: Comparison of information criteria
it: Confronto dei criteri di informazione

en: Lag order %*d
it: Ordine dei ritardi %*d

en: Test for autocorrelation of order up to
it: Test per l'autocorrelazione fino all'ordine

en: Test for autocorrelation of order
it: Test per l'autocorrelazione fino all'ordine

en: Test for ARCH of order up to
it: Test per ARCH di ordine

en: VAR system, maximum lag order %d
it: Sistema VAR, ordine massimo ritardi %d

en: The asterisks below indicate the best (that is, minimized) values
    of the respective information criteria, AIC = Akaike criterion,
    BIC = Schwarz Bayesian criterion and HQC = Hannan-Quinn criterion.
it: Gli asterischi indicano i valori migliori (ossia minimizzati)
    dei rispettivi criteri di informazione, AIC = criterio di Akaike,
    BIC = criterio bayesiano di Schwartz e HQC = criterio di Hannan-Quinn.

en: lags        loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC
it: ritardi     logver    p(LR)       AIC          BIC          HQC

en: Test on the original VAR
it: Test sul VAR originale

en: Test on VAR
it: Test Wald su VAR

en: %s: no such object
it: %s: nessun oggetto

en: command '%s' not recognized
it: comando '%s' non riconosciuto

en: Freed %s
it: Liberato %s

en: 
    You may supply the name of a data file on the command line.
    Options:
     -b or --batch     Process a command script and exit.
     -r or --run       Run a script then hand control to command line.
     -m or --makepkg   Run a script and create a package from it.
     -i or --instpkg   Install a specified function package.
     -h or --help      Print this info and exit.
     -v or --version   Print version info and exit.
     -e or --english   Force use of English rather than translation.
     -q or --quiet     Print less verbose program information.
     -t or --tool      Operate silently.
    Example of batch mode usage:
     gretlcli -b myfile.inp > myfile.out
    Example of run mode usage:
     gretlcli -r myfile.inp
it: 
    È possibile indicare il nome di un file di dati sulla riga di comando.
    Opzioni:
      -b o --batch     Processa un file di comandi ed esce.
      -r o --run       Esegue un file di comandi e attende nuovi comandi.
      -m o --makepkg   Esegue un file di comandi e crea un pacchetto da esso.
      -i o --instpkg   Installa il pacchetto di funzioni specificato.
      -h o --help      Mostra queste informazioni ed esce.
      -v o --version   Mostra informazioni sulla versione ed esce.
      -e o --english   Forza l'uso della lingua inglese.
      -q o --quiet     Mostra meno informazioni sul programma.
      -t o --tool      Esegui senza output.
    Esempio di uso della modalità "batch":
     gretlcli -b miofile.inp > miofile.out
    Esempio di uso della modalità "run":
     gretlcli -r miofile.inp

en: 
    Special batch-mode option:
     --scriptopt=<value> sets a scalar value, accessible to a script
     under the name "scriptopt"
it: 
    Opzione speciale per la modalità batch:
    --scriptopt=<valore> fissa uno scalare, accessibile ad uno script
    col nome "scriptopt"

en: 
    "help" gives a list of commands
it: 
    "help" mostra una lista di comandi

en: help file %s is not accessible
it: il file di aiuto %s non è accessibile

en: Type "open filename" to open a data set
it: Digitare "open nomefile " per aprire un dataset

en: Opening a new data file closes the present one.  Proceed? (y/n)
it: Aprire un nuovo file di dati chiude quello in uso.  Procedere? (y/n)

en: OK, staying with current data set
it: OK, conservato il dataset attuale

en: type a filename to store output (enter to quit):
it: Digitare un nome di file in cui salvare i risultati (invio per terminare):

en: writing session output to %s%s
it: Salvataggio dei risultati della sessione in %s%s

en: Terminated on error
it: Terminato con errore

en: Done
it: Fatto

en: commands saved as %s
it: Comandi salvati in %s

en: Command '%s' ignored; not valid within equation system
it: Il comando '%s' è stato ignorato; non è valido in un sistema di equazioni

en: Enter commands for loop.  Type 'endloop' to get out
it: Inserire i comandi per il loop.  Digitare "endloop" per uscire

en: Take note: variables have been renumbered
it: Nota: le variabili sono state rinumerate

en: Data series length count missing or invalid
it: Conteggio della lunghezza della serie di dati mancante o non valido

en: Error reading %s
it: Errore nella lettura di %s

en: Dataset cleared
it: Dataset cancellato

en: This program should be run under mpiexec, and requires the name of a
    script file as argument.
it: Questo programma deve essere eseguito sotto mpiexec, e richiede come
    argomento il nome di un file di script

en: Options:
     -h or --help        Print this info and exit.
     -v or --version     Print version info and exit.
     -q or --quiet       Don't print logo on start-up.
     -e or --english     Force use of English rather than translation.
     -s or --single-rng  Use a single RNG, not one per process.
it: Opzioni:
      -h o --help        Mostra queste informazioni ed esce.
      -v o --version     Mostra informazioni sulla versione ed esce.
      -q o --quiet       Non stampare il logo all'avvio
      -e o --english     Forza l'uso della lingua inglese.
      -s o --single-rng  Usa un solo generatore di numeri casuali anziché
                         uno per processo.

en: "By econometricians, for econometricians."
it: "Da econometrici, per econometrici."

en: About gretl
it: Informazioni su gretl

en: build date
it: Data di compilazione

en: Rationale
it: Perché?

en: News
it: Novità

en: License
it: Licenza

en: Couldn't open temp file
it: Impossibile aprire il file temporaneo

en: Sorry, this item not yet implemented!
it: Purtroppo questa funzione non è ancora implementata

en: No output was produced
it: Non è stato prodotto alcun output

en: gretl: script output
it: gretl: risultato dei comandi

en: Gaussian sampling distribution
it: Distribuzione campionaria Gaussiana

en: t(%d) sampling distribution
it: Distribuzione campionaria t(%d)

en: Chi-square(%d) sampling distribution
it: Distribuzione campionaria Chi-quadro(%d)

en: F(%d, %d) sampling distribution
it: Distribuzione campionaria F(%d, %d)

en: Chi-square(%d)
it: Chi-quadro(%d)

en: Binomial(%d, %g)
it: Binomiale(%d, %g)

en: Standard errors
it: Errori standard

en: Incomplete entry
it: Valore incompleto

en: Invalid entry
it: Valore non valido

en: 5% critical values for Durbin-Watson statistic
it: Valori critici al 5% per la statistica di Durbin-Watson

en: gretl: critical values
it: gretl: valori critici

en: Failed to compute critical value
it: Impossibile calcolare il valore critico

en: Failed to compute p-value
it: Impossibile calcolare il p-value

en: You must give a name for the variable
it: Occorre dare un nome alla variabile

en: Two-tailed p-value = %.4g
    (one-tailed = %.4g)
it: P-value a due code = %.4g
    (a una coda = %.4g)

en: nonparametric test
it: test non parametrico

en: Null hypothesis: Difference of means = %g
it: Ipotesi nulla: differenza delle medie = %g

en: Sample 1:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
it: Campione 1:
     n = %d, media = %g, d.s. = %g

en:  standard error of mean = %g
it:  errore standard della media = %g

en:  95%% confidence interval for mean: %g to %g
it:  intervallo di confidenza al 95%% per la media: da %g a %g

en: Sample 2:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
it: Campione 2:
     n = %d, media = %g, d.s. = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g
it: Statistica test: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g
it: Statistica test: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g
it: Statistica test: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population mean = %g
it: Ipotesi nulla: media della popolazione = %g

en: Sample size: n = %d
it: Ampiezza del campione: n = %d

en: Sample mean = %g, std. deviation = %g
it: Media campionaria = %g, scarto quadratico medio = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g)/%g = %g
it: Statistica test: z = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population variance = %g
it: Ipotesi nulla: varianza della popolazione = %g

en: Sample variance = %g
it: Varianza campionaria = %g

en: Test statistic: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g
it: Statistica test: chi-quadro(%d) = %d * %g/%g = %g

en: Null hypothesis: population proportion = %g
it: Ipotesi nulla: proporzione nella popolazione = %g

en: Sample proportion = %g
it: Proporzione campionaria = %g

en: Null hypothesis: The population variances are equal
it: Ipotesi nulla: le varianze delle popolazioni sono uguali

en: Sample 1:
     n = %d, variance = %g
it: Campione 1:
     n = %d, varianza = %g

en: Sample 2:
     n = %d, variance = %g
it: Campione 2:
     n = %d, varianza = %g

en: Test statistic: F(%d, %d) = %g
it: Statistica test: F(%d, %d) = %g

en: Null hypothesis: the population proportions are equal
it: Ipotesi nulla: le proporzioni nelle popolazioni sono uguali

en: Sample 1:
     n = %d, proportion = %g
it: Campione 1:
     n = %d, proporzione = %g

en: Sample 2:
     n = %d, proportion = %g
it: Campione 2:
     n = %d, proporzione = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g) / %g = %g
it: Statistica test: z = (%g - %g) / %g = %g

en: gretl: hypothesis test
it: gretl: test di ipotesi

en: The assumption of a normal sampling distribution
    is not justified here.  Abandoning the test.
it: L'ipotesi di distribuzione campionaria normale
    non è giustificata in questo caso.  Test abbandonato.

en: uniform
it: Uniforme

en: normal
it: Normale

en: chi-square
it: Chi-quadro

en: binomial
it: binomiale

en: poisson
it: Poisson

en: minimum
it: Minimo

en: maximum
it: Massimo

en: std. deviation
it: Scarto quadratico medio

en: shape
it: Forma

en: scale
it: Scala

en: trials
it: prove

en: sample size, n
it: ampiezza campionaria, n

en: number of regressors
    (excluding the constant)
it: numero di regressori
    (escludendo la costante)

en: right-tail probability
it: Probabilità sulla coda destra

en: name
it: Nome

en: CDF instead of density
it: FDR invece che densità

en: Data missing for variable '%s'
it: Dati mancanti per la variabile '%s'

en: Variable %d
it: Variabile %d

en: Variable
it: Variabile

en: Use variable from dataset
it: Usa variabile dal dataset

en: Difference test
it: Test delle differenze

en: Runs test
it: Test delle successioni

en: Correlation
it: Correlazione

en: Sign test
it: Test dei segni

en: Wilcoxon rank sum test
it: Test della somma del rango di Wilcoxon

en: Wilcoxon signed rank test
it: Test del rango con segno di Wilcoxon

en: Spearman's rho
it: Rho di Spearman

en: Show details
it: Mostra dettagli

en: Use first difference
it: Usa la differenza prima

en: Assume positive and negative are equiprobable
it: Assumi che i valori positivi e negativi siano equiprobabili

en: variance
it: Varianza

en: proportion
it: Proporzione

en: 2 means
it: 2 medie

en: 2 variances
it: 2 varianze

en: 2 proportions
it: 2 proporzioni

en: sample mean
it: Media campionaria

en: sample size
it: Ampiezza campionaria

en: H0: mean =
it: H0: media =

en: Assume standard deviation is population value
it: Assumi che lo scarto quadratico medio sia il valore della popolazione

en: sample variance
it: Varianza campionaria

en: H0: variance =
it: H0: varianza =

en: sample proportion
it: Proporzione nel campione

en: H0: proportion =
it: H0: proporzione =

en: mean of sample 1
it: Media del campione 1

en: std. deviation, sample 1
it: Scarto quadratico medio del campione 1

en: size of sample 1
it: Dimensione del campione 1

en: mean of sample 2
it: Media del campione 2

en: std. deviation, sample 2
it: Scarto quadratico medio del campione 2

en: size of sample 2
it: Dimensione del campione 2

en: H0: Difference of means =
it: H0: differenza delle medie =

en: Assume common population standard deviation
it: Assumi che lo scarto quadratico medio sia comune tra le popolazioni

en: variance of sample 1
it: Varianza del campione 1

en: variance of sample 2
it: Varianza del campione 2

en: H0: Ratio of variances = 1
it: H0: rapporto tra le varianze = 1

en: proportion, sample 1
it: Proporzione del campione 1

en: proportion, sample 2
it: Proporzione del campione 2

en: H0: Difference of proportions = 0
it: H0: differenza delle proporzioni = 0

en: Show graph of sampling distribution
it: Mostra il grafico della distribuzione campionaria

en: gretl: add distribution graph
it: gretl: aggiungi grafico distribuzione

en: gretl: p-value finder
it: gretl: calcola p-value

en: gretl: test calculator
it: gretl: calcola test

en: gretl: nonparametric tests
it: gretl: test non parametrici

en: gretl: distribution graphs
it: gretl: grafici distribuzione

en: gretl: add random variable
it: gretl: aggiungi variabile casuale

en: No suitable data are available
it: Non sono disponibili dati adeguati

en: gretl: plot a curve
it: gretl: disegna una curva

en: x minimum
it: minimo x

en: x maximum
it: Massimo di x

en: normal CDF
it: FDR Normale

en: logistic CDF
it: FDR logistica

en: gretl: plot CDF
it: gretl: grafico FRD

en: standard normal
it: normale standard

en: logistic
it: logistica

en: both CDFs
it: entrambe le FDR

en: gretl: warning
it: gretl: attenzione

en: No MIDAS data were found in the current dataset
it: Nel dataset attuale non ci sono dati MIDAS

en: gretl: add var
it: gretl: aggiungi variabile

en: Enter formula for new variable:
it: Inserire la formula per la nuova variabile:

en: gretl: cointegration test
it: gretl: test di cointegrazione

en: gretl: VAR lag selection
it: gretl: scelta dei ritardi VAR

en: gretl: define graph
it: gretl: costruzione grafico

en: gretl: model tests
it: gretl: test del modello

en: Enter formula for new variable
it: Inserire la formula per la nuova variabile

en: Enter formula for new variable
    (or just a name, to enter data manually)
it: Inserire la formula per la nuova variabile
    (o solo il nome, per aggiungere i valori manualmente)

en: gretl: missing code
it: gretl: valori mancanti

en: Enter value to be read as "missing"
    for the variable "%s"
it: Inserire il valore da leggere come "mancante"
    per la variabile "%s"

en: Enter value to be read as "missing":
it: Inserire il valore da leggere come "mancante":

en: GMM: Specify function and orthogonality conditions:
it: GMM: specificare la funzione e le condizioni di ortogonalità:

en: gretl: maximum likelihood
it: gretl: massima verosimiglianza

en: MLE: Specify function, and derivatives if possible:
it: MLE: specificare la funzione e le derivate, se possibile:

en: gretl: nonlinear least squares
it: gretl: minimi quadrati non lineari

en: NLS: Specify function, and derivatives if possible:
it: NLS: specificare la funzione e le derivate, se possibile:

en: gretl: simultaneous equations system
it: gretl: sistema di equazioni simultanee

en: Specify simultaneous equations:
it: Specificare le equazioni simultanee:

en: gretl: linear restrictions
it: gretl: vincoli lineari

en: Specify restrictions:
it: Specificare i vincoli:

en: gretl: command entry
it: gretl: voce comando

en: Type a command:
it: Scrivere un comando:

en: Simple boxplot
it: Boxplot semplice

en: With confidence interval for median
it: Con intervallo di confidenza per la mediana

en: Factorized
it: Fattorizzato

en: system gfn directory
it: Directory gfn di sistema

en: personal gfn directory
it: Directory gfn utente

en: current working directory
it: directory di lavoro attuale

en: Open .gfn file
it: Apri il file gfn

en: Start looking in:
it: Guarda per prima cosa in:

en: cross-correlogram
it: Correlogramma incrociato

en: Collinearity check
it: Controllo collinearità

en: Include a constant?
it: Includere una costante?

en: X'X is singular to machine precision:
    it is of dimension %d but rank %d.
it: X'X è singolare in precisione macchina:
    è di dimensione %d ma di rango %d.

en: # Log re-started %s
it: # Log riavviato %s

en: # Log started %s
it: # Log avviato %s

en: # Record of session commands.  Please note that this will
    # likely require editing if it is to be run as a script.
it: # Registrazione dei comandi di sessione. Attenzione: per
    # eseguire questo file come script occorrono alcune correzioni.

en: Really quit gretl?
it: Uscire da gretl?

en: gretl console: type 'help' for a list of commands
it: Terminale di gretl: scrivere 'help' per la lista dei comandi

en: Network status: %s
it: Stato della rete: %s

en: Error retrieving data from server
it: Errore nel recupero dei dati dal server

en: Retrieving data...
it: Recupero dei dati in corso...

en: gretl: display database series
it: gretl: mostra le serie del database

en: The data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
it: I dati da importare sono a una frequenza più bassa
    di quella del dataset aperto. Vado avanti?

en: Some of the data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
it: Alcuni dei dati da importare sono a frequenza più bassa
    del dataset aperto. Vado avanti?

en: Disaggregate %s now?
it: Disaggregare %s ora?

en: Sorry, can't handle this frequency conversion
it: Questa conversione di frequenza non è supportata

en: There is already a variable of this name
    in the dataset.  OK to overwrite it?
it: Esiste già una variabile con questo nome
    nel dataset.  OK per sovrascriverla?

en: Really delete the selected series
    from the database '%s'?
it: Eliminare davvero le serie selezionate
    dal database '%s'?

en: Warning: series has missing observations
it: Attenzione: la serie ha osservazioni mancanti

en: Couldn't access binary datafile
it: Impossibile accedere al file di dati binario

en: Display
it: Mostra

en: Graph
it: Grafico

en: Import
it: Importa

en: Delete
it: Cancella

en: Display values
it: Mostra valori

en: Add to dataset
it: Aggiungi al dataset

en: List databases
it: Lista dei database

en: Network status: OK
it: Stato della rete: OK

en: Database parse error at variable '%s'
it: Errore di lettura del database alla variabile '%s'

en: Name
it: Nome

en: Observations
it: Osservazioni

en: Results of DB.NOMICS search on '%s'
it: Risultati della ricerca in DB.NOMICS di '%s'

en: DB.NOMICS search on '%s' in dataset %s/%s
it: Ricerca di '%s' nel dataset DB.NOMICS '%s/%s'

en: No matches were found
it: Non ho trovato niente

en: Database installed.
    Open it now?
it: Database installato.
    Aprirlo ora?

en: Installed %s
it: Installato %s

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Error unzipping compressed data
it: Errore nello scompattare dati compressi

en: Unknown: access error
it: Ignoto: errore di accesso

en: Not up to date
it: Non aggiornato

en: Not installed
it: Non installato

en: No database files found
it: Non è stato trovato alcun file database

en: showing datasets %d-%d of %d
it: dataset mostrati: %d-%d (su %d)

en: showing series %d-%d of %d
it: serie mostrate: %d-%d (su %d)

en: No datasets were found
it: Non sono stati trovati dataset

en: No series were found
it: Non è stata trovata alcuna serie<

en: No function packages found
it: Non è stato trovato alcun pacchetto

en: No data packages found
it: Non è stato trovato alcun pacchetto di dati

en: data info
it: info dati

en: %s: please close this object's window first
it: %s: occorre prima chiudere la finestra di questo oggetto

en: Package %s is not loaded, and you do not have permission to delete it.
it: Il pacchetto %s non è caricato, e non hai i permessi per cancellarlo

en: Unload member functions only
it: Disattiva le funzioni del pacchetto

en: Unload and delete package file
it: Cancella e rimuovi pacchetto

en: Function package %s
it: Pacchetto di funzioni %s

en: Unload package %s?
it: Disattiva il pacchetto %s?

en: Really delete %s?
it: Cancellare davvero %s?

en: No function files were found
it: Non è stato trovato alcun file di funzioni

en: Found %d function file(s).
    Replace the current listing?
it: Trovati %d file di funzioni.
    Sostituire la lista attuale?

en: Really remove %s from menu?
it: Rimuovere %s dal menu? Sul serio?

en: Open
it: Apri

en: Sample script
it: Script di esempio

en: View code
it: Visualizza codice

en: Execute
it: Esegui

en: Resources...
it: Risorse...

en: Add to menu
it: Aggiungi al menu

en: Help
it: Aiuto

en: Unload/delete...
it: Rimuovi/cancella...

en: Install
it: Installa

en: Remove
it: Rimuovi

en: List series
it: Elenca serie

en: Find...
it: Trova...

en: Choose another directory
it: Scegli un'altra directory

en: Revert to installed packages
it: Torna al pacchetto installato

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Specific series...
it: Serie specifica...

en: Select directory
it: Seleziona directory

en: Details
it: Mostra dettagli

en: Package registry
it: Registro del pacchetto

en: Look on server
it: Cerca sul server

en: Local machine
it: Sistema locale

en: First
it: Prima

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Last
it: Ultima

en: Remove from menu
it: Rimuovi dal menu

en: List datasets
it: Lista dei dataset

en: All packages
it: Tutti i pacchetti

en: filter
it: Filtro

en: local machine
it: sistema locale

en: gretl: databases on %s
it: gretl: database su %s

en: gretl: function packages on %s
it: gretl: pacchetti di funzioni su %s

en: The gui package registry is empty
it: Il registro GUI dei pacchetti è vuoto

en: gretl: example scripts
it: gretl: script di esempio

en: gretl: data files
it: gretl: file di dati

en: gretl: databases on server
it: gretl: database sul server

en: gretl: DB.NOMICS providers
it: gretl: provider DB.NOMICS

en: gretl: function packages on server
it: gretl: pacchetti di funzioni sul server

en: gretl: data packages on server
it: gretl: pacchetti di dati sul server

en: gretl: addons
it: gretl: componenti aggiuntivi

en: gretl: packages on menus
it: gretl: pacchetti sui menu

en: No gretl function packages were found on this computer.
    Please try /File/Functions packages/On server
it: Non sono stati trovati pacchetti di funzioni sul computer.
    Prova su /File/Pacchetti di funzioni/Sul server

en: Summary
it: Statistiche

en: Source
it: Fonte

en: Date
it: Data

en: Topic
it: Argomento

en: Data
it: Dati

en: Local status
it: Stato

en: Code
it: Codice

en: Content
it: Contenuto

en: Package
it: Pacchetto

en: Version
it: Versione

en: Author
it: Autore

en: Window
it: Finestra

en: Structure of dataset
it: Struttura del dataset

en: Time series frequency
it: Frequenza delle serie storiche

en: Daily date to represent week
it: Scegliere un giorno per rappresentare la settimana

en: Starting observation
it: Osservazione iniziale

en: Panel data organization
it: Organizzazione dei dati panel

en: Panel structure
it: Struttura panel

en: Panel index variables
it: Variabili indice del panel

en: Panel time dimension
it: Dimensione panel temporale

en: Panel first period
it: Primo periodo del panel

en: Confirm dataset structure
it: Conferma la struttura del dataset

en: Enter name for first variable
    (max. %d characters)
it: Inserire un nome per la prima variabile
    (max. %d caratteri)

en: gretl: name variable
it: gretl: nome variabile

en: No changes were made
it: Non sono state eseguite modifiche

en: Failed to create empty data set
it: Impossibile creare un dataset vuoto

en: Annual
it: Annuale

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Monthly
it: Mensile

en: Weekly
it: Settimanale

en: Daily (5 days)
it: Giornaliero (5 giorni)

en: Daily (6 days)
it: Giornaliero (6 giorni)

en: Daily (7 days)
it: Giornaliero (7 giorni)

en: Hourly
it: Orario

en: Decennial
it: Decennale

en: Other
it: Altra frequenza

en: Undated
it: Non datato

en: Stacked time series
it: Pila di serie storiche

en: Stacked cross sections
it: Pila di dati cross section

en: Use index variables
it: Usa variabili indice

en: Non-standard frequency
it: Frequenza non standard

en: Cross-sectional
it: Cross section

en: None (don't use dates)
it: Nessuno (non usare date)

en: Panel data (%s)
    %d cross-sectional units observed over %d periods
it: Dati panel (%s)
    %d unità cross section osservate per %d periodi

en: stacked time series
it: pila di serie storiche

en: stacked cross sections
it: pila di dati cross section

en: Time dimension:
it: Dimensione temporale:

en: %s, %s to %s
it: %s, da %s a %s

en: %s, observations 1 to %d
it: %s, osservazioni da 1 a %d

en: Cross-sectional data
it: Dati cross section

en: (dropping missing observations)
it: (scartate osservazioni mancanti)

en: The selected index variables do not represent a panel structure
it: Le variabili indice selezionate non rappresentano una struttura panel

en: The unit and time index variables must be distinct
it: Gli indici per unità e per periodo devono essere diversi

en: This dataset cannot be interpreted as a panel
it: Questo dataset non può essere interpretato come un panel

en: Unit or group index variable
it: Variabile indice per le unità/gruppi

en: Time index variable
it: Variabile indice temporale

en: purge missing observations
it: elimina osservazioni mancanti

en: Take unit names from %s?
it: Prendere i nomi delle unità da %s?

en: The data set contains no suitable index variables
it: Il dataset non contiene adeguate variabili indice

en: start entering data values
it: Inizia a inserire valori dati

en: Data structure wizard
it: Impostazione della struttura dati

en: The current dataset holds daily data on an incomplete calendar
    (missing values are skipped rather than recorded as such).
    
    If you wish, gretl can pad the data (insert NAs) to create a
    complete calendar. But note that this may make it difficult to
    apply time-series methods, many of which cannot handle missing
    values within the sample range. If you decide to do padding, you
    can choose the number of days per week (5, 6 or 7) for the
    completed calendar.
    
    Do you want to continue?
it: Il dataset corrente contiene dati giornalieri con dei buchi
    (i valori mancanti sono saltati anziché essere mostrati come tali).
    
    Volendo, gretl può riempire i buchi inserendo NA per creare un
    calendario completo. Si noti che però questo potrebbe rendere
    difficile l'applicazione di tecniche di serie storiche che non sono
    in grado di gestire valori mancanti. Se si procede, si può scegliere
    il numero di giorni nella settimana (5, 6 o 7) per il calendario
    completo.
    
    Continuo?

en: Do you want to save this gretl session?
it: Si desidera salvare questa sessione di gretl?

en: Save a record of the commands you executed?
it: Salvare l'elenco dei comandi eseguiti?

en: Always prompt if there are unsaved changes
it: Avvisa sempre se ci sono modifiche non salvate

en: save session
it: salva sessione

en: save commands
it: salva i comandi

en: Do you want to save the changes you made
    to this session?
it: Si desidera salvare le modifiche fatte
    a questa sessione?

en: Do you want to save changes you have
    made to the current data set?
it: Salvare le modifiche eseguite sul
    dataset attuale?

en: Print missing values as:
it: Mostra valori mancanti come:

en: gretl: data delimiter
it: gretl: delimitatori

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: auto-detect
it: auto-riconoscimento

en: comma (,)
it: virgola (,)

en: space
it: spazio

en: semicolon
it: punto e virgola

en: separator for data columns:
it: Separatore per le colonne dei dati:

en: decimal point character:
it: Carattere per il punto decimale:

en: period (.)
it: punto (.)

en: include observations column
it: Includi la colonna delle osservazioni

en: gretl: select format
it: gretl: scelta formato

en: Copy as:
it: Copia come:

en: Save as
it: Salva come

en: Tab separated
it: Separato da tab

en: Comma separated
it: Separato da virgola

en: plain text
it: Testo semplice

en: gretl: bootstrap analysis
it: gretl: analisi bootstrap

en: Confidence interval
it: Intervallo di confidenza

en: Studentized confidence interval
it: Intervallo di confidenza studentizzato

en: Resample residuals
it: Residui del ricampionamento

en: Resample data "pairs"
it: ricampiona i dati a coppie

en: Simulate normal errors
it: Simula errori normali

en: Number of replications:
it: Numero di replicazioni:

en: Save bootstrap data to file
it: Salva i dati bootstrap in un file

en: gretl: database description
it: gretl: descrizione del database

en: description:
it: Descrizione:

en: gretl: seed for random numbers
it: gretl: seme per il generatore di numeri casuali

en: Seed for generator:
it: Seme per il generatore:

en: Choose named list
it: Scegli una lista

en: gretl: iteration controls
it: gretl: controlli sulle iterazioni

en: BHHH maximizer
it: Massimizzatore BHHH

en: BFGS maximizer
it: Massimizzatore BFGS

en: Maximum iterations:
it: Iterazioni massime:

en: Convergence tolerance:
it: Tolleranza per la convergenza:

en: Use L-BFGS-B, memory size:
it: Usa L-BFGS-B, dimensione della memoria:

en: groups (N = %d)
it: gruppi (N = %d)

en: Included groups: %d
it: Gruppi inclusi: %d

en: Observations: %d
it: Osservazioni: %d

en: Panel groups
it: Gruppi panel

en: Start:
it: Inizio:

en: End:
it: Fine:

en: gretl: set sample
it: gretl: modifica campione

en: Units
it: Unità

en: to
it: -

en: Periods
it: Periodi

en: Make this restriction permanent
it: Restrizione permanente

en: The current data range is too small for this option
it: Ci sono troppo pochi dati per questa opzione

en: Number of observations to select (max %d)
it: Numero di osservazioni da selezionare (max %d)

en: Set sample range
it: Impostare un intervallo per il campione:

en: gretl: define dummy
it: gretl: definire dummy

en: Set dummy range
it: Impostare un intervallo per la dummy

en: Name of variable:
it: Nome della variabile:

en: single graph: group means
it: grafico singolo: medie di gruppo

en: single graph: groups overlaid (N <= %d)
it: grafico singolo: gruppi sovrapposti (N <= %d)

en: single graph: groups in sequence (N <= %d)
it: grafico singolo: gruppi in sequenza (N <= %d)

en: multiple plots in grid (N <= 16)
it: grafici multipli disposti a griglia (N <= 16)

en: multiple plots arranged vertically (N <= 6)
it: grafici multipli disposti in verticale (N <= 6)

en: boxplots by group (N <= 150)
it: boxplot per gruppo (N <= 150)

en: single boxplot
it: boxplot singolo

en: panel plot
it: grafico panel

en: Enter boolean condition for selecting cases:
it: Inserire una condizione booleana per selezionare i casi:

en: gretl: restrict sample
it: gretl: impostazione campione

en: Use dummy variable:
it: Usa variabili dummy:

en: add to current restriction
it: Aggiungi al vincolo attuale

en: replace current restriction
it: Sostituisci il vincolo attuale

en: Observation at which to split the sample:
it: Osservazione in cui suddividere il campione:

en: Name of dummy variable to use:
it: Variabile dummy da usare:

en: gretl: Chow test
it: gretl: test Chow

en: Test a subset of regressors
it: Test per un sottoinsieme dei regressori

en: shaded area
it: Area ombreggiata

en: Show interval for
it: Mostra intervallo per

en: actual Y
it: Y effettiva

en: mean Y
it: Y media

en: Produce forecast for
it: Produci previsione per

en: Number of pre-forecast observations to graph
it: Numero di osservazioni pre-previsione da mostrare

en: automatic forecast (dynamic out of sample)
it: previsione automatica (dinamica, fuori campione)

en: dynamic forecast
it: previsione dinamica

en: static forecast
it: previsione statica

en: recursive k-step ahead forecasts: k =
it: Previsioni ricorsive a k periodi: k =

en: gretl: forecast
it: gretl: previsione

en: Forecast range:
it: Intervallo di previsione:

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Show fitted values for pre-forecast range
it: Mostra i valori stimati nell'intervallo precedente alla previsione

en: low and high lines
it: Linee di confidenza

en: Plot confidence interval using
it: Disegna l'intervallo di confidenza usando

en: No out-of-sample observations are available.
    Show "forecast" information for the estimation sample?
it: Non sono disponibili dati fuori campione
    Mostrare le "previsioni" per i dati interni al campione?

en: Add observations
it: Aggiungi osservazioni

en: Number of observations to add:
it: Numero di osservazioni da aggiungere:

en: select variable
it: scelta variabile

en: Week starts on Monday
it: La settimana inizia il lunedì

en: Week starts on Sunday
it: La settimana inizia la domenica

en: Compact by averaging
it: Usa la media dei valori nel periodo

en: Compact by summing
it: Usa la somma dei valori nel periodo

en: Use end-of-period values
it: Usa i valori di fine periodo

en: Use start-of-period values
it: Usa i valori di inizio periodo

en: Spread to multiple series (MIDAS)
it: Espansione su più serie (MIDAS)

en: Default method:
it: Metodo predefinito:

en: Use representative day
it: Usa i valori nel giorno rappresentativo

en: gretl: compact data
it: gretl: compatta dati

en: You are adding a %s series to %s dataset
it: Si sta aggiungendo una serie %s a un dataset %s

en: a quarterly
it: trimestrale

en: an annual
it: annuale

en: Compact quarterly data to annual
it: Compatta dati, da frequenza trimestrale ad annuale

en: Compact monthly data to:
it: Compatta dati, da frequenza mensile a:

en: Compact daily data to:
it: Compatta dati, da frequenza giornaliera a:

en: Compact daily data to weekly
it: Compatta dati da frequenza giornaliera a settimanale

en: Compact weekly data to monthly
it: Compatta dati da frequenza settimanale a mensile

en: Compact hourly data to:
it: Compatta dati, da frequenza oraria a:

en: gretl: expand data
it: gretl: espandi dati

en: Expand annual data to
it: Espandi dati annuali a

en: Expand quarterly data to monthly
it: Espandi dati da frequenza trimestrale ad annuale

en: Please read the Help before proceeding.
it: Si consulti la Guida prima di procedere

en: Try to interpret the first column as containing
    observation information (for example, dates) if
    the column heading looks suitable.
it: Prova a interpretare la prima colonna come
    marcatore delle osservazioni (ad es., date)
    se l'intestazione lo suggerisce

en: Treat the first column as an ordinary data series
    regardless of the column heading.
it: Tratta la prima colonna come una normale colonna
    di dati qualsiasi sia l'intestazione

en: View
it: Visualizza

en: density estimation options
it: Opzioni della stima di densità

en: Gaussian kernel
it: Kernel gaussiano

en: Epanechnikov kernel
it: Kernel di Epanechnikov

en: bandwidth adjustment factor:
it: Fattore di aggiustamento della banda:

en: paste data from clipboard
it: incolla dati dagli appunti

en: Try pasting data from clipboard?
it: Provare a incollare i dati dagli appunti?

en: Clear current dataset first
it: Cancellare il dataset attuale per prima cosa

en: Try appending to current dataset
it: Prova ad aggiungere al dataset attuale

en: No model is specified
it: Nessun modello specificato

en: gretl: periodogram
it: gretl: periodogramma

en: Sample periodogram
it: Periodogramma

en: Bartlett window, bandwidth:
it: Finestra di Bartlett, larghezza:

en: frequency axis scale:
it: scala dell'asse di frequenza:

en: data-based
it: Basata sui dati

en: Number of bins:
it: Numero di intervalli:

en: Minimum value, left bin:
it: Valore minimo, intervallo sinistro:

en: Bin width:
it: Ampiezza dell'intervallo:

en: Show data only
it: Mostra solo i dati

en: Test against normal distribution
it: Test contro la distribuzione normale

en: Test against gamma distribution
it: Test contro la distribuzione gamma

en: show plot
it: mostra grafico

en: Use model names
it: Usa nomi dei modelli

en: Show standard errors in parentheses
it: Mostra errori standard tra parentesi

en: Show t-statistics in parentheses
it: Mostra statistiche t tra parentesi

en: model table options
it: opzioni tabella modelli

en: column headings
it: titoli colonne

en: Show p-values
it: Mostra i p-value

en: Show significance asterisks
it: Mostra asterischi di significatività

en: Show
it: Mostra

en: significant figures
it: cifre significative

en: decimal places
it: cifre decimali

en: Reset
it: Reimposta

en: gretl: error
it: gretl: errore

en: gretl: information
it: gretl: informazione

en: Unspecified error
it: Errore non specificato

en: show scalars window
it: mostra finestra scalari

en: show icons window
it: mostra finestra icone

en: gretl: TeX tabular format
it: gretl: formato tabulare TeX

en: Standard format
it: Formato standard

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Please specify a cluster variable
it: Occorre specificare una variabile di cluster

en: Select from Regular HCCME options
it: Selezionare delle opzioni HCCME

en: Cluster by
it: Clusterizzare per

en: New script output:
it: Output del nuovo script:

en: New script output should:
it: L'output del nuovo script dovrà:

en: Replace previous output
it: Sostituire l'output preesistente

en: Add to previous output
it: Aggiungersi all'output preesistente

en: Go to a new window
it: Vai a nuova finestra

en: Replaces output in this window
it: Sostituisci l'output in questa finestra

en: Adds to output in this window
it: Aggiungi all'output in questa finestra

en: Always goes to a new window
it: Vai a sempre a nuova finestra

en: percent change in %s
it: Differenza percentuale di %s

en: percent changes
it: differenza percentuale

en: Enter name for new variable
    (max. %d characters)
it: Inserire un nome per la nuova variabile
    (max. %d caratteri)

en: Quarterly, annualized
it: Trimestrale, annualizzato

en: Year on year
it: Anno su anno

en: Monthly, annualized
it: Mensile, annualizzato

en: Calculate using logs
it: Usa i logaritmi

en: 100-based index of %s
it: Indice in base 100 di %s

en: 100-based indices
it: Indici in base 100

en: Base period:
it: Periodo base:

en: Unrestricted (U-MIDAS)
it: Non vincolata (U-MIDAS)

en: Normalized exponential Almon
it: Almon esponenziale normalizzata

en: Normalized beta (zero last lag)
it: Beta normalizzata (ultimo ritardo zero)

en: Normalized beta (non-zero last lag)
it: Beta normalizzata (ultimo ritardo non-zero)

en: Almon polynomial
it: Polinomio di Almon

en: Normalized beta, one parameter
it: Beta normalizzata a un parametro

en: High-frequency regressor %s
it: Regressore ad alta frequenza %s

en: Parameterization
it: Parametrizzazione

en: Number of parameters
it: Numero di parametri

en: Lags
it: Ritardi

en: series code:
it: codice della serie:

en: gretl: display map
it: gretl: mostra mappa

en: series to plot:
it: serie da plottare:

en: palette:
it: paletta:

en: Log scale
it: Scala logaritmica

en: draw border around map
it: disegna il bordo della mappa

en: Feature border width:
it: Spessore dei confini:

en: height in pixels:
it: altezza in pixel:

en: constant
it: costante

en: The series %s seems to be of the same frequency as the current dataset
it: Sembra che la serie %s sia della stessa frequenza del dataset

en: gretl: temporal disaggregation
it: gretl: disaggregazione temporale

en: Output name:
it: Nome dell'output:

en: Aggregation type:
it: Tipo di aggregazione:

en: Regression based
it: Basati su regressione

en: Deterministic terms:
it: Termini deterministici:

en: constant plus trend
it: costante e trend

en: Covariate:
it: Covariata:

en: proportional
it: proporzionale

en: additive
it: additivo

en: Preliminary series:
it: Serie preliminare:

en: show regression results
it: Mostra i risultati della regressione

en: gretl: BDS test
it: gretl: test BDS

en: Maximum dimension:
it: Dimensione massima:

en: Criterion for closeness:
it: Criterio di prossimità:

en: First-order correlation
it: Correlazione del prim'ordine

en: Multiple of std. dev.
it: Multiplo dello scarto q. m.

en: Asymptotic p-values
it: p-value asintotici

en: Bootstrap p-values
it: p-value da bootstrap

en: LASSO algorithm:
it: Algoritmo LASSO:

en: RIDGE algorithm:
it: Algoritmo RIDGE:

en: gretl: regls options
it: gretl: opzioni regls

en: cross validation criterion
it: Criterio di cross-validazione

en: minimized MSE
it: MSE minimizzato

en: one-standard-error rule
it: regola dello standard error

en: set seed for random folds
it: seme per il folding casuale

en: use MPI if available
it: usa MPI se disponibile

en: show execution time
it: mostra il tempo di esecuzione

en: New script
it: Nuovo script

en: Quit
it: Uscita

en: Add equation
it: Aggiungi equazione

en: Add derivative
it: Aggiungi derivata

en: Add identity
it: Aggiungi identità

en: Add list of endogenous variables
it: Aggiungi lista delle variabili endogene

en: Add list of instruments
it: Aggiungi lista degli strumenti

en: Iterated estimation
it: Stima iterata

en: Show details of iterations
it: Mostra i dettagli delle iterazioni

en: Robust standard errors
it: Errori standard robusti

en: Use bootstrap
it: Usa bootstrap

en: Show full restricted estimates
it: Mostra stime vincolate

en: One-step estimation
it: Stima a un passo

en: Two-step estimation
it: Stima a due passi

en: Outer product of gradient
it: Prodotto esterno del gradiente

en: Hessian
it: Hessiana

en: Robust (QML)
it: Robusta (QML)

en: Robust (HAC)
it: Robusta (HAC)

en: (Please refer to Help for guidance)
it: (si veda l'Aiuto per indicazioni)

en: right-click for some shortcuts
it:  Fare clic destro per alcune scorciatoie

en: untitled
it: senza titolo

en: Open %s in new window
it: Apri %s in una nuova finestra

en: Replace %s
it: Sostituisci %s

en: Save changes to %s
it: Salva le modifiche in %s

en: Open script
it: Apri file script

en: Gretl datafiles (*.gdt, *.gdtb)
it: File di dati gretl (*.gdt, *.gdtb)

en: CSV files (*.csv)
it: file CSV (*.csv)

en: ASCII files (*.txt)
it: file ASCII (*.txt)

en: Gnumeric files (*.gnumeric)
it: file Gnumeric (*.gnumeric)

en: Open Document files (*.ods)
it: Open Document Spreadsheet (*.ods)

en: Excel files (*.xls)
it: file Excel (*.xls)

en: Excel files (*.xlsx)
it: file Excel (*.xlsx)

en: Stata files (*.dta)
it: File di Stata (*.dta)

en: Eviews files (*.wf1)
it: file di lavoro di Eviews (*.wf1)

en: SPSS files (*.sav)
it: file SPSS (*.sav)

en: SAS xport files (*.xpt)
it: file di export di SAS (*.xpt)

en: JMulTi files (*.dat)
it: file JMulTi (*.dat)

en: Shapefiles (*.shp)
it: Shapefile (*.shp)

en: GeoJSON files (*.geojson, *.json)
it: file GeoJSON (*.geojson, *.json)

en: all files (*.*)
it: tutti i file (*.*)

en: gretl script files (*.inp)
it: gretl file di comandi (*.inp)

en: GNU R files (*.R)
it: file GNU R (*.R)

en: gnuplot files (*.plt)
it: file gnuplot (*.plt)

en: GNU Octave files (*.m)
it: file GNU Octave (*.m)

en: Python files (*.py)
it: file Python (*.py)

en: Julia files (*.jl)
it: file Julia (*.jl)

en: Ox files (*.ox)
it: file Ox (*.ox)

en: Stata files (*.do, *.ado)
it: File di Stata (*.do, *.ado)

en: Dynare files (*.mod)
it: File Dynare (*.mod)

en: lpsolve files (*.lp)
it: file lpsolve (*.lp)

en: Gretl datafiles (*.gdt)
it: File di dati gretl (*.gdt)

en: Gretl binary datafiles (*.gdtb)
it: File di dati binario gretl (*.gdtb)

en: Compression level (0 = none)
it: Livello di compressione (0=nessuna)

en: Open %s file
it: Apri il file %s

en: select directory
it: Seleziona directory

en: select PDF file
it: seleziona il file PDF

en: select file
it: scelta file

en: open file
it: Apri il file

en: save map as geojson
it: salva la mappa come geojson

en: write map as geojson
it: scrivi la mappa come geojson

en: save file
it: Salva il file

en: Simple moving average
it: Media mobile semplice

en: Exponential moving average
it: Media mobile esponenziale

en: Hodrick-Prescott filter
it: Filtro di Hodrick-Prescott

en: Baxter-King Band-pass filter
it: Filtro passa-banda di Baxter-King

en: Butterworth filter
it: Filtro di Butterworth

en: Polynomial trend
it: Trend polinomiale

en: Fractional difference
it: Differenza frazionale

en: Centered %d-period moving average of %s
it: Media mobile centrata di %2$s su %1$d-periodi

en: %d-period moving average of %s
it: Media mobile di %2$s su %1$d-periodi

en: Residual from %d-period MA of %s
it: Residuo della MA di %2$s su %1$d periodi

en: Exponential moving average of %s (current weight %g)
it: Media mobile esponenziale di %s (peso attuale: %g)

en: Residual from EMA of %s (current weight %g)
it: Residuo della EMA di %s (peso attuale: %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
it: %s filtrata: trend di Hodrick-Prescott a un lato (lambda = %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
it: %s filtrata: ciclo di Hodrick-Prescott a un lato (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
it: %s filtrata: trend di Hodrick-Prescott (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
it: %s filtrata: ciclo di Hodrick-Prescott (lambda = %g)

en: Filtered %s: Baxter-King, frequency %d to %d
it: %s filtrata: Baxter-King, frequenza da %d a %d

en: Filtered %s: Butterworth low-pass (n=%d, cutoff=%d)
it: %s filtrato: Butterworth passa-basso (n=%d, soglia=%d)

en: Filtered %s: Butterworth high-pass (n=%d, cutoff=%d)
it: %s filtrato: Butterworth passa-alto (n=%d, soglia=%d)

en: Filtered %s: polynomial of order %d
it: %s filtrato: polinomiale di ordine %d

en: Filtered %s: residual from polynomial of order %d
it: %s filtrato: residui da polinomiale di ordine %d

en: Variable name is missing
it: Manca il nome della variabile

en: Conflicting variable names
it: Nomi di variabile in conflitto

en: Save output as
it: Salva output come

en: Save smoothed series as
it: Salva la serie filtrata come

en: Save cyclical component as
it: Salva la componente ciclica come

en: Lower frequency bound:
it: Limite inferiore di frequenza

en: Upper frequency bound:
it: Limite superiore di frequenza

en: The initial EMA value is
it: Il valore iniziale è

en: the mean of the first n observations
it: la media delle prime n osservazioni

en: the mean of the whole series
it: la media della serie completa

en: a user-specified value
it: un valore fornito dall'utente

en: quadratic
it: quadratico

en: cosine-bell
it: campana coseno

en: Weights:
it: Pesi:

en: with maximum:
it: con massimo

en: Central fraction:
it: Frazione centrale:

en: Show weights
it: Mostra pesi

en: gretl: time-series filter
it: gretl: filtro per serie storiche

en: Number of observations in average:
it: Numero di osservazioni per la media:

en: Centered
it: Centrata

en: Weight on current observation:
it: Peso sull'osservazione attuale:

en: lambda (higher values -> smoother trend):
it: lambda (valori maggiori -> trend più smussato):

en: One-sided
it: A un lato

en: k (higher values -> better approximation):
it: k (valori maggiori -> miglior approssimazione):

en: n (higher values -> better approximation):
it: n (valori maggiori -> miglior approssimazione):

en: frequency cutoff (degrees):
it: soglia di frequenza (gradi):

en: show poles
it: mostra poli

en: filter may be numerically unstable
it: il filtro potrebbe essere numericamente instabile

en: Order:
it: Ordine:

en: differencing parameter:
it: parametro di differenziazione:

en: Graph filtered series
it: Grafico della serie filtrata

en: Save filtered series as
it: Salva la serie filtrata come

en: Graph differenced series
it: Grafico della serie differenziata

en: Graph original and smoothed series
it: Grafico della serie originale e di quella filtrata

en: Graph residual or cycle series
it: Grafico della serie residua o di ciclo

en: Graph frequency response
it: Grafico della risposta in frequenza

en: %s (original data)
it: %s (dati originali)

en: %s (smoothed)
it: %s (filtrata)

en: Cyclical component of %s
it: Componente ciclica di %s

en: Baxter-King component of %s at frequency %d to %d
it: Componente Baxter-King di %s per le frequenze da %d a %d

en: Butterworth poles (n = %d, cutoff = %d degrees)
it: Poli di Butterworth (n = %d, soglia = %d gradi)

en: Gain for Butterworth filter
it: Guadagno per il filtro di Butterworth

en: nominal cutoff
it: soglia nominale

en: Gain for H-P filter (lambda = %g)
it: Guadagno per il filtro H-P (lambda = %g)

en: Argument %d (%s) is missing
it: L'argomento %d (%s) è mancante

en: State space model
it: Modello in spazio degli stati

en: see Help for more
it: Vedi lo Help in linea

en: help on %s
it: aiuto su %s

en: No name was given for the list
it: Non è stato dato alcun nome alla lista

en: Really create an empty list?
it: Si vuole davvero creare una lista vuota?

en: Define list
it: Definisci lista

en: add series
it: aggiungi serie

en: Enter name=formula for new series
it: Inserire nome=formula per la nuova serie

en: add scalar
it: aggiungi scalare

en: Enter name=formula for new scalar
it: Inserire nome=formula per il nuovo scalare

en: New variable
it: Nuova variabile

en: Define matrix
it: Definisci matrice

en: Select arguments:
it: Scelta argomenti:

en: Assign return value (optional):
it: Assegna valore di uscita (opzionale):

en: selection (or new variable)
it: Selezione (o nuova variabile)

en: allow access to out-of-sample data
it: permetti l'accesso ai dati fuori dal sottocampione selezionato

en: Select function
it: Scegli una funzione

en: This function needs a model in place
it: Questa funzione richiede un modello

en: Function package is broken
it: Il pacchetto è danneggiato

en: Couldn't get function package information
it: Impossibile ottenere informazioni sul pacchetto

en: This package needs time series data.
it: Questo pacchetto richiede un dataset di serie storiche

en: This package needs quarterly or monthly data.
it: Questo pacchetto richiede un dataset di dati trimestrali o mensili

en: This package needs panel data.
it: Questo pacchetto richiede dati panel

en: This package needs a dataset in place.
it: Questo pacchetto richiede un dataset aperto

en: Would you like to open its sample script?
it: Vuoi aprire lo script di esempio?

en: main window
it: Finestra principale

en: model window
it: Finestra del modello

en: The package %s can be attached to the gretl menus
    as "%s/%s" in the %s.
    Do you want to do this?
it: Il pacchetto %s può essere aggiunto al menu di gretl
    come "%s/%s" nel %s.
    Procedere?

en: No mapfile is present
it: non è presente un file mappa

en: _Save gfn
it: _Salva gfn

en: Save _zip file...
it: Salva file zip come...

en: Save as _script...
it: Salva script come...

en: _Write spec file...
it: Scrivi file spec...

en: _Upload to server...
it: Carica sul server...

en: Save the file to its standard "installed" location
it: Salva il file nella sua directory di installazione \"standard\"

en: Save it to a location of your own choosing
it: Salvalo in un posto di tua scelta

en: Save gfn file
it: Salva il file gfn

en: A file of this name already exists.
it: Esiste già un file con questo nome

en: OK to overwrite it?
it: Conferma la sovrascrittura?

en: Wrote gfn file as
    %s
it: File gfn scritto come
    %s

en: Please complete all fields
it: Riempire tutti i campi

en: Please add some help text for this package
it: Aggiungere un testo di help per questo pacchetto

en: Please delete the "pdfdoc:" line from the help text
it: Eliminare la linea "pdfdoc:" dal testo di help

en: Please add a sample script for this package
it: Aggiungere uno script di esempio per questo pacchetto

en: Please supply a valid email address
it: Inserire un indirizzo email valido

en: Invalid version string: use numbers and '.' only
it: Stringa di versione non valida: usare solo numeri e "."

en: Please select a tag (or two) for this package
it: Aggiungere uno o due codici JEL per questo pacchetto

en: You can't change the name of a function here
it: Non è possibile il nome di una funzione qui

en: Can't find the function '%s'
it: Non trovo la funzione "%s"

en: Before adding or removing functions, please close
    the "extra properties" dialog (after applying any
    changes you wish to keep).
it: Prima di aggiungere o togliere funzioni, chiudere
    la finestra "proprietà extra" (dopo aver salvato
    i cambiamenti desiderati).

en: Saving packaged functions as script:
    include the sample script?
it: Salvataggio della funzione come script:
    includere lo script di esempio?

en: Save sample script as
it: Salva script di esempio con nome

en: Save help text as
it: Salva il testo di aiuto come

en: Save GUI help as
it: Salva lo help GUI come

en: Saving %s.spec: also save ancillary file(s)?
it: Salvataggio di %s.spec: salvare anche i file ancillari?

en: Please save your package first
it: Salvare il pacchetto per prima cosa

en: private
it: privata

en: No special requirement
it: Nessun requisito speciale

en: No dataset needed
it: Nessun dataset necessario

en: Data requirement
it: Requisiti sui dati

en: Switching to PDF help means that you must supply
    a PDF file containing help text for your package.
it: Se si opta per l'opzione PDF bisogna fornire un file
    PDF valido con dentro l'help per il pacchetto

en: It also means that any existing plain text help
    will be lost when the package is saved.
it: Fra le conseguenze, c'è anche che ogni help preesistente in
    formato testo verrà perso al momento del salvataggio

en: Switch to PDF help now?
it: Passare a PDF ora?

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: PDF file
it: file PDF

en: Select
it: Seleziona

en: Minimum gretl version
it: Versione di gretl richiesta

en: Tag
it: Codice JEL

en: Tag 2 (optional)
it: Secondo codice JEL (opzionale)

en: Insert today's date
it: Inserire la data di oggi

en: Save changes?
it: Salva le modifiche?

en: Model requirement
it: Requisiti del modello

en: Any model
it: Qualsiasi modello

en: request access to out-of-sample data
it: richiedi l'accesso ai dati fuori dal sottocampione selezionato

en: You may add or delete names of datafiles to be included in the package.
it: Si possono aggiungere o cancellare file di dati da includere nel pacchetto

en: You may add or delete names of packages to be recorded as dependencies.
    Leave off the .gfn or .zip suffix.
it: Si possono aggiungere o cancellare nomi di pacchetti da indicare
    come dipendenze. Il suffisso .gfn o .zip va omesso

en: provider?
it: fornitore?

en: This package has no GUI-specific help text at present.
    Would you like to add some?
it: Il file di dati non contiene al momento help specifico 
    per la GUI. Si desidera aggiungerne ora?

en: Label
it: Etichetta

en: GUI help text
it: Testo di aiuto GUI

en: To create a menu attachment, you must supply a label.
it: È necessario inserire un'etichetta per creare un'aggiunta al menu

en: Apply changes?
it: Applicare le modifiche?

en: gretl: extra properties
it: gretl: proprietà extra

en: Special functions
it: Funzioni speciali

en: Menu attachment
it: Aggiunta al menu

en: Data files
it: File di dati

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Date (YYYY-MM-DD)
it: Data (AAAA-MM-GG)

en: Package description
it: Descrizione del pacchetto

en: Edit function code
it: Modifica codice funzione

en: Extra properties
it: Proprietà extra

en: Save...
it: Salva...

en: Edit sample script
it: Modifica script di esempio

en: Add/remove functions
it: Aggiungi/rimuovi funzioni

en: Validate
it: Valida

en: Upload package: This means that the package will
    be uploaded to the gretl server for approval.
    You should do this only if you are the author of
    this package and either the package is not already
    on the server or you have made changes since the
    last upload.
it: Carica pacchetto: con questa scelta, il pacchetto
    verrà caricato sul server di gretl per l'approvazione
    da parte degli sviluppatori.
    Questa azione è riservata agli autori del pacchetto,
    quando vogliano caricarne una versione nuova o
    modificata.

en: gretl: upload
it: gretl: carica

en: If you don't have a login to the gretl server
    please see http://gretl.sourceforge.net/apply/.
    The 'Website' button below should open this page
    in your web browser.
it: Se non si ha un login sul server di gretl
    si veda http://gretl.sourceforge.net/apply/.
    Il pulsante 'Sito web' dovrebbe aprire la pagina
    nel vostro browser web.

en: build zip file
it: genera il file zip

en: This package must be uploaded as a zip file.
    Try to create the zip file now?
it: Questo pacchetto deve essere caricato sul server
    in formato zip; vuoi creare il file zip adesso?

en: Invalid package filename: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, must include only
    ASCII letters, numbers and '_', and must end with ".gfn".
it: Nome file del pacchetto non valido: il nome deve iniziare con una lettera,
    essere lungo meno di 32 caratteri, includere solo lettere ASCII, numeri,
    il carattere "_", e deve terminare per ".gfn"

en: Invalid package name: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, and must include
    only ASCII letters, numbers and '_'.
it: Nome fdel pacchetto non valido: il nome deve iniziare con una
    lettera, essere lungo meno di 32 caratteri, includere solo
    lettere ASCII, numeri e il carattere "_".

en: No functions are available for packaging at present.
    Do you want to write a function now?
it: Al momento non sono disponibili funzioni per creare un pacchetto.
    Si desidera scrivere una funzione ora?

en: gretl: function packages
it: gretl: pacchetti di funzioni

en: build gfn file
it: genera il file gfn

en: gretl: plot collection %d
it: gretl: collezione grafici %d

en: gretl: graph
it: gretl: grafico

en: Bigger
it: Ingrandisci

en: Smaller
it: Riduci

en: Windows
it: Finestre

en:  Click to set position
it:  Fare clic per impostare la posizione

en: gnuplot command failed
it: comando gnuplot fallito

en: Gnuplot error creating graph
it: Errore di gnuplot nella creazione del grafico

en: Plot file is corrupted
it: Il file del grafico è danneggiato

en: Couldn't access graph info
it: Impossibile accedere alle informazioni del grafico

en: monochrome
it: Monocromatico

en: Save as Windows metafile (EMF)...
it: Salva come Windows metafile (EMF)...

en: Print
it: Stampa

en: roots (real, imaginary, modulus, frequency)
it: radici (reale, immaginaria, modulo, frequenza)

en: roots
it: radici

en: gretl: boxplot data
it: gretl: boxplot

en:  Drag to define zoom rectangle
it:  Trascina per definire il rettangolo da ingrandire

en: Add another curve...
it: Aggiungi un'altra curva...

en: Save as PNG...
it: Salva come PNG...

en: Save as PDF...
it: Salva come PDF...

en: Save as postscript (EPS)...
it: Salva come postscript (EPS)...

en: Save to session as icon
it: Salva alla sessione come icona

en: Freeze data labels
it: Blocca le etichette dei dati

en: Clear data labels
it: Cancella le etichette dei dati

en: All data labels
it: Tutte le etichette dei dati

en: Zoom...
it: Ingrandisci...

en: Restore full view
it: Ripristina la vista completa

en: Replace full view
it: Sostituisci la vista completa

en: Display PDF
it: Mostra PDF

en: OLS estimates
it: Stime OLS

en: Numerical values
it: Valori numerici

en: Edit
it: Modifica

en: Font
it: Carattere

en: Close
it: Chiudi

en: Delete plot
it: Elimina grafico

en: Close collection
it: Chiudi collezione

en: Extract plot
it: Estrai grafico

en: color
it: A colori

en: Malformed PNG file for graph
it: File PNG malformato per il grafico

en: Couldn't find a usable terminal program
it: Impossibile trovare un programma di terminale utilizzabile

en: linear: y = a + b*x
it: lineare: y = a + b*x

en: quadratic: y = a + b*x + c*x^2
it: quadratico: y = a + b*x + c*x^2

en: cubic: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3
it: cubico: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3

en: inverse: y = a + b*(1/x)
it: inverso: y = a + b*(1/x)

en: loess (locally weighted fit)
it: loess (fit pesato localmente)

en: linear-log: y = a + b*log(x)
it: log-lineare: y = a + b*log(x)

en: gretl: graph color selection
it: gretl: scelta dei colori del grafico

en: Select color
it: Seleziona colore

en: %s versus %s (with semilog fit)
it: %s rispetto a %s (con fit semilog)

en: %s versus %s (with linear-log fit)
it: %s rispetto a %s (con fit log-lineare)

en: Invalid position, must be X Y
it: Posizione non valida, deve essere X Y

en: font: %s
it: carattere: %s

en: Font for graphs
it: Carattere per i grafici

en: Reset to default
it: Imposta al valore predefinito

en: Fill color
it: Colore di riempimento

en: other...
it: altro...

en: To add your own "bars" to a plot, you must supply the
    name of a plain text file containing pairs of dates.
it: Per aggiungere le proprie "barre" a un grafico, occorre fornire
    il nome di un file di testo che contiene coppie di date.

en: See example
it: Vedi esempio

en: Main
it: Principale

en: key position
it: Posizione della legenda

en: fitted line
it: linea stimata

en: Use only one y axis
it: Usa solo un asse y

en: Show full border
it: Mostra bordo completo

en: horizontal
it: orizzontale

en: vertical
it: verticale

en: both
it: entrambe

en: Show grid
it: Mostra griglia

en: Show bars
it: Mostra barre

en: NBER recessions
it: Recessioni NBER

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: line %d:
it: Linea %d:

en: No formula was given
it: Nessuna formula fornita

en: box
it: scatola

en: c.i. bound
it: limite int. conf.

en: outliers
it: outlier

en: label %d:
it: Etichetta %d:

en: Lines
it: Linee

en: legend
it: Legenda

en: type
it: Tipo

en: y axis
it: Asse y

en: line
it: linea

en: line width
it: Spessore della linea

en: width
it: larghezza

en: point
it: punto

en: Add line...
it: Aggiungi linea...

en: Labels
it: Etichette

en: text
it: Testo

en: position (X Y)
it: Posizione (X Y)

en: justification
it: Allineamento

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Arrows
it: Frecce

en: from (X Y)
it: da (X Y)

en: to (X Y)
it: a (X Y)

en: arrow has head
it: freccia con punta

en: line is dotted
it: riga a tratti

en: X-axis
it: Asse X

en: Y-axis
it: Asse Y

en: Y2-axis
it: Asse Y2

en: auto axis range
it: Intervallo asse automatico

en: manual range:
it: Intervallo asse manuale

en: linear scale
it: scala lineare

en: logarithmic scale, base:
it: scala logaritmica, base:

en: Title of plot
it: Titolo del grafico

en: Title for axis
it: Titolo per l'asse

en: gretl plot controls
it: gretl: modifica grafico

en: height
it: altezza

en: inches
it: pollici

en: line width factor
it: fattore larghezza della linea

en: save graph
it: salva grafico

en: EPS file
it: file EPS

en: Plot dimensions:
it: Dimensioni del grafico:

en: Preview
it: Anteprima

en: The graph page is full
it: La pagina dei grafici è piena

en: Failed to process TeX file
it: Impossibile processare il file TeX

en: The graph page is empty
it: La pagina dei grafici è vuota

en: graph page options
it: Opzioni per la pagina dei grafici

en: 
    You may supply the name of a data or script file on the command line
it: 
    È possibile indicare il nome di un file di dati o uno script sulla riga di comando

en: open a script file on startup
it: Apre un file script all'avvio

en: open a database on startup
it: Apre un database all'avvio

en: open a remote (web) database on startup
it: Apre un database remoto (web) all'avvio

en: open (edit) a function package on startup
it: apri (modifica) un pacchetto all'avvio

en: force use of English
it: forza l'uso della lingua inglese

en: force use of Basque
it: forza l'uso della lingua basca

en: dump gretl configuration to file
it: scrive su un file la configurazione di gretl

en: send debugging info to console
it: invia l'output di debug alla console

en: print version information
it: mostra informazioni sulla versione

en: start a new gretl instance unconditionally
it: Aprire una nuova istanza di gretl comunque

en: reuse an existing gretl instance unconditionally
it: riutilizzare un'istanza esistente di gretl comunque

en: Start a new gretl instance?
it: Aprire una nuova istanza di gretl?

en: No lists are currently defined
it: Al momento non è definita alcuna lista

en: ID #
it: ID

en: Variable name
it: Nome

en: Descriptive label
it: Etichetta descrittiva

en:  No datafile loaded
it:  Nessun file dati caricato

en: Working directory: click to configure
it: Directory di lavoro: clicca per configurare

en: _User file...
it: File _utente...

en: _Sample file...
it: File di _esempio...

en: _Append data...
it: A_ggiungi dati

en: _Save data
it: _Salva dati

en: Save data _as...
it: Sa_lva dati come...

en: _Export data...
it: _Esporta dati...

en: Send To...
it: _Invia a...

en: _New data set
it: _Nuovo dataset

en: C_lear data set
it: A_bbandona dataset

en: New gretl instance
it: Nuova istanza di gretl

en: _Working directory...
it: _Directory di lavoro...

en: _Script files
it: _Comandi

en: _Example scripts...
it: Script di esempio...

en: _New script
it: _Nuovo

en: gretl script
it: script gretl

en: gnuplot script
it: script gnuplot

en: R script
it: script R

en: Octave script
it: Script Octave

en: Python script
it: Script di Python

en: Julia program
it: Programma Julia

en: Ox program
it: Programma Ox

en: Stata program
it: Programma Stata

en: lpsolve program
it: prgramma lpsolve

en: _Session files
it: _Sessioni

en: _Open session...
it: _Apri sessione...

en: _Save session
it: _Salva sessione...

en: Save session _as...
it: Sa_lva sessione come...

en: _Databases
it: _Database

en: _Gretl native...
it: _Gretl

en: On database _server...
it: Sul _server

en: _Function packages
it: Pacchetti di _funzioni

en: On _local machine...
it: Sul sistema _locale

en: On _server...
it: Sul _server

en: Edit package...
it: Modifica pacchetto...

en: _New package
it: _Nuovo pacchetto

en: _Upload package...
it: Carica il pacchetto

en: Edit spec file...
it: Modifica file spec...

en: _Resource from addon
it: _Risorsa da addon

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _General...
it: _Generali...

en: Font _scale...
it: Scala del _font...

en: Monospaced _font...
it: Carattere a larghezza unica...

en: _Menu font...
it: Carattere _menù...

en: _Statistical tables
it: Tavole _statistiche

en: _P-value finder
it: Calcola _p-value

en: _Distribution graphs
it: _Grafici distribuzione

en: _Plot a curve
it: _Disegna una curva

en: _Test statistic calculator
it: Calcola _test

en: _Nonparametric tests
it: Test _non parametrici

en: _Seed for random numbers
it: Seme per numeri _casuali

en: _Command log
it: _Visualizza log comandi

en: _Gretl console
it: T_erminale di gretl

en: Start GNU _R
it: Avvia GNU _R

en: _NIST test suite
it: Test _NIST

en: _Basic
it: _Basilare

en: _Verbose
it: _Prolisso

en: V_ery verbose
it: _Molto prolisso

en: _Data
it: _Dati

en: Select _all
it: Seleziona _tutto

en: Define or edit _list...
it: Definisci o modifica _lista...

en: _Set selection from list...
it: _Imposta selezione dalla lista...

en: _Display values
it: _Mostra valori

en: _Edit values
it: Mo_difica valori

en: _Add observations...
it: _Aggiungi osservazioni...

en: _Remove extra observations
it: _Rimuovi osservazioni in più

en: _Dataset info
it: _Info dataset

en: _Display string tables
it: _Mostra tavola delle stringhe

en: _Observation markers...
it: _Marcatori osservazioni...

en: _Variable labels...
it: _Etichette variabili...

en: Dataset _structure...
it: _Struttura dataset...

en: _Compact data...
it: _Compatta dati...

en: _Expand data...
it: _Espandi dati...

en: _Transpose data...
it: _Trasponi dati...

en: _Sort data...
it: _Ordina dati...

en: Paste from clipboard...
it: Incolla dati dagli appunti...

en: Set missing _value code...
it: Imposta codice valori _mancanti...

en: _View
it: _Visualizza

en: _Icon view
it: Finestra _icone

en: _Graph specified vars
it: _Grafico

en: _Time series plot...
it: _Serie storica...

en: X-Y _scatter...
it: X-Y a _dispersione...

en: X-Y with _impulses...
it: X-Y a _impulsi...

en: X-Y with _factor separation...
it: X-Y con _fattore...

en: X-Y with _control...
it: X-Y con _controllo...

en: _Boxplots...
it: _Boxplot...

en: _Factorized boxplot...
it: Boxplot con _fattore

en: _Q-Q plot...
it: _Q-Q...

en: _3D plot...
it: _3D...

en: _Display map
it: Mostra ma_ppa

en: _Multiple graphs
it: Grafici _multipli

en: X-Y _scatters...
it: X-Y a _dispersione...

en: _Time series...
it: _Serie storiche...

en: _Summary statistics
it: _Statistiche descrittive

en: _Correlation matrix
it: Matrice di _correlazione

en: Cross _Tabulation
it: Tabulazione _incrociata

en: _Principal components
it: Componenti _principali

en: _Mahalanobis distances
it: _Distanze di Mahalanobis

en: C_ross-correlogram
it: Correlogramma _incrociato

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Logs of selected variables
it: _Logaritmi delle variabili selezionate

en: _Squares of selected variables
it: _Quadrati delle variabili selezionate

en: _Lags of selected variables
it: _Ritardi delle variabili selezionate

en: _First differences of selected variables
it: _Differenze delle variabili selezionate

en: _Log differences of selected variables
it: Differenze _logaritmiche delle variabili selezionate

en: _Seasonal differences of selected variables
it: Differenze _stagionali delle variabili selezionate

en: _Percentage change of selected variables
it: Variazioni _Percentuali delle variabili selezionate

en: _100-based indices of selected variables
it: Indici in base 100 delle variabili selezionate

en: _Standardize selected variables
it: _Standardizza le variabili selezionate

en: _Index variable
it: Variabile _indice

en: _Time trend
it: _Trend temporale

en: _Panel unit index
it: Indice panel degli individui

en: _Random variable...
it: Variabile _casuale...

en: _Periodic dummies
it: Dummy _periodiche

en: _Unit dummies
it: Dummy per _unità

en: _Time dummies
it: Dummy _temporali

en: _Observation range dummy
it: Dummy per intervallo

en: Dummies for _discrete variable...
it: Dummy per variabile discreta...

en: _Define matrix...
it: Definisci _matrice

en: _Sample
it: _Campione

en: _Set range...
it: Imposta _intervallo...

en: _Restore full range
it: _Ripristina campione completo

en: _Show status
it: Mostra _stato

en: _Restrict, based on criterion...
it: Imposta in base a _condizione...

en: R_andom sub-sample...
it: _Sotto-campione casuale...

en: _Resample with replacement...
it: _Ricampiona con reimmissione...

en: Drop observations with _missing values...
it: Scarta osservazioni con valori mancanti

en: Make current subsample permanent...
it: Rendi il sottocampionamento attuale permanente...

en: _Count missing values
it: _Conta valori mancanti

en: _Variable
it: _Variabile

en: _Normality test
it: Test di _normalità

en: _Frequency distribution...
it: _Distribuzione di frequenza...

en: Estimated _density plot...
it: Grafico _densità stimata

en: Normal _Q-Q plot...
it: _Q-Q normale...

en: _Gini coefficient
it: Coefficiente di _Gini

en: _Range-mean graph
it: Grafico _range-mean

en: _Time series plot
it: Grafico _serie storica

en: _Panel plot...
it: Grafico _panel...

en: _Unit root tests
it: Test di radice _unitaria

en: _Augmented Dickey-Fuller test
it: Test Dickey-Fuller _aumentato

en: ADF-GLS test
it: Test ADF-_GLS

en: _KPSS test
it: Test _KPSS

en: _Levin-Lin-Chu test
it: Test _Levin-Lin-Chu

en: _Fractional integration
it: Integrazione _frazionale

en: _Correlogram
it: _Correlogramma

en: _Periodogram
it: _Periodogramma

en: _Filter
it: _Filtro

en: _Simple moving average
it: _Media mobile semplice

en: _Exponential moving average
it: Media mobile _esponenziale

en: _Polynomial trend
it: Trend _polinomiale

en: _Fractional difference
it: Differenza _frazionale

en: _X-13ARIMA analysis
it: Analisi _X-13ARIMA

en: _TRAMO analysis
it: Analisi _TRAMO

en: _Hurst exponent
it: Esponente di _Hurst

en: BDS nonlinearity test
it: Test BDS di non linearità

en: Disaggregate...
it: Disaggregazione...

en: _Edit attributes
it: Mo_difica attributi

en: Define _new variable...
it: Definisci _nuova variabile

en: _Model
it: _Modello

en: _Ordinary Least Squares
it: Minimi quadrati ordinari

en: _Instrumental variables
it: Variabili _strumentali

en: _Two-Stage Least Squares
it: Minimi quadrati a due stadi

en: _LIML
it: LIML

en: Other _linear models
it: Altri modelli _lineari

en: _Weighted Least Squares
it: Minimi quadrati ponderati

en: H_eteroskedasticity corrected
it: WLS corretti per eteroschedasticità

en: _Regularized least squares
it: Minimi quadrati regolarizzati

en: High _precision OLS
it: _MPOLS - Minimi quadrati in alta precisione

en: ANOVA
it: _ANOVA

en: _Univariate time series
it: Serie storiche univariate

en: _GARCH
it: GARCH

en: _AR errors (GLS)
it: Errori AR (GLS)

en: _AR(1)
it: AR(1)

en: _AR (general)
it: AR (generale)

en: _Multivariate time series
it: Serie storiche _multivariate

en: _Vector Autoregression
it: _VAR - Autoregressione vettoriale

en: VAR _lag selection
it: Selezione ritardi del VAR

en: Cointegration test (_Johansen)
it: Test di cointegrazione (Johansen)

en: Cointegration test (_Engle-Granger)
it: Test di cointegrazione (Engle-Granger)

en: _Fixed or random effects
it: _Effetti fissi o casuali

en: _Weighted least squares
it: WLS - Minimi quadrati ponderati

en: _Between model
it: Modello between

en: _Dynamic panel model
it: Modello panel dinamico

en: FE logistic
it: Logistica a effetti fissi

en: _Limited dependent variable
it: Variabile dipendente limitata

en: _Binary
it: _Binario

en: _Ordered
it: _Ordinato

en: _Multinomial
it: _Multinomiale

en: Bi_variate
it: _Bivariata

en: _Random effects
it: Effetti casuali

en: To_bit
it: _Tobit

en: _Heckit
it: Heckit

en: _Count data
it: Dati di _conteggio

en: _Duration data
it: Dati di _durata

en: Lo_gistic
it: Logistico

en: _Interval regression
it: Regressione per intervalli

en: _Robust estimation
it: Stima _robusta

en: Least _Absolute Deviation
it: L_AD - Minime deviazioni assolute

en: _Quantile regression
it: Regressione a quantili

en: _Loess
it: Loess

en: _Nadaraya-Watson
it: Nadaraya-Watson

en: _Nonlinear Least Squares
it: _NLS - Minimi quadrati non lineari

en: _Maximum likelihood
it: Massima verosimiglianza

en: _Simultaneous equations
it: _Equazioni simultanee

en: _Help
it: A_iuto

en: _Command reference
it: Guida _comandi

en: _Function reference
it: Guida _funzioni

en: _Packages
it: _Pacchetti

en: _User's guide
it: Guida all'_uso di gretl

en: _Keyboard shortcuts
it: Scelte rapide da tastiera

en: _Hansl primer
it: Introduzione ad Hansl (in inglese)

en: _Function package guide
it: Guida ai pacchetti

en: Creating maps
it: Creazione di mappe

en: Check for _updates
it: Controlla disponibilità _aggiornamenti

en: Check for _addons
it: Controlla disponibilità _componenti aggiuntivi

en: _About gretl
it: I_nformazioni su gretl

en: _Analysis
it: _Analisi

en: _X-12-ARIMA analysis
it: Analisi _X-12-ARIMA

en: _New gretl instance
it: _Nuova istanza di gretl

en: International data access
it: Accesso a dati internazionali

en: Parallelization
it: Parallelizzazione

en: Support Vector Machines
it: Macchine a vettori di supporto

en: Linear Programming
it: Programmazione lineare

en: Enter name for list of series
it: Inserire nome per la lista

en: gretl: name list
it: gretl: nome lista

en: sample status
it: stato del campione

en: Copy buffer was empty
it: Il buffer di copia è vuoto

en: Cannot open the clipboard
it: Impossibile aprire gli appunti

en: Font name
it: Nome del carattere

en: The X string that represents this font
it: La stringa X che rappresenta questo carattere

en: Preview text
it: Anteprima testo

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
it: Il testo da usare per una dimostrazione del carattere selezionato

en: Filter
it: Filtro

en: The filter for acceptable fonts.
it: Il filtro per i caratteri accettabili

en: _Family:
it: _Famiglia:

en: _Style:
it: S_tile:

en: Si_ze:
it: _Dimensione:

en: _Preview:
it: _Anteprima:

en: Font Selection
it: Selezione caratteri

en: Summary Statistics, using the observations %s - %s
it: Statistiche descrittive, usando le osservazioni %s - %s

en: for the variable %s (%d valid observations)
it: per la variabile %s (%d osservazioni valide)

en: t-ratios in parentheses
it: rapporti t tra parentesi

en: Summary Statistics, using the observations %s--%s
it: Statistiche descrittive, usando le osservazioni %s--%s

en: Std.\ Dev.
it: Dev.\ Std.

en: Ex.\ kurtosis
it: Curtosi

en: IQ Range
it: Scarto interq.

en: Correlation coefficients, using the observations %s - %s
it: Coefficienti di correlazione, usando le osservazioni %s - %s

en: 5%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
it: Valore critico al 5%% (per due code) = %.4f per n = %d

en: Coefficient covariance matrix
it: Matrice di covarianza dei coefficienti

en: Correlation coefficients, using the observations %s--%s
it: Coefficienti di correlazione, usando le osservazioni %s--%s

en: 5\%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
it: Valore critico al 5\%% (due code) = %.4f per n = %d

en: Mean Squared Error
it: Errore quadratico medio

en: Theil's $U_1$
it: $U1$ di Theil

en: Bias proportion, $U^M$
it: Proporzione del bias, $U^M$

en: Regression proportion, $U^R$
it: Proporzione della regressione, $U^R$

en: Disturbance proportion, $U^D$
it: Proporzione del disturbo, $U^D$

en: Theil's $U_2$
it: $U2$ di Theil

en: Model estimation range:
it: Intervallo di stima del modello:

en: Standard error of residuals = %g
it: Errore standard dei residui = %g

en: \textit{Note}: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
it: \textit{Nota}: * indica un residuo che eccede di 2.5 volte l'errore standard

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
it: Nota: * indica un residuo che eccede di 2.5 volte l'errore standard

en: Obs
it: Oss

en: For %g\%% confidence intervals, $z(%g) = %.2f$
it: Per intervalli di confidenza al %g\%%, $z(%g) = %.2f$

en: For %g\%% confidence intervals, $t(%d, %g) = %.3f$
it: Per intervalli di confidenza al %g\%%, $t(%d, %g) = %.3f$

en: %g\%% interval
it: Intervallo al %g\%%

en: For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
it: Per intervalli di confidenza al %g%%, z(%g) = %.2f

en: For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
it: Per intervalli di confidenza al %g%%, t(%d, %g) = %.3f

en: %g%% interval
it: intervallo al %g%%

en: %g\%% confidence interval
it: Intervallo di confidenza al %g\%%

en: You can't use the same character for the column delimiter and the decimal point
it: Impossibile usare lo stesso carattere per il delimitatore di colonna e il punto decimale

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: Format:
it: Formato:

en: No scalar variables are currently defined
it: Al momento non è definita alcuna variabile scalare

en: equation
it: equazione

en: _Save as...
it: Sa_lva come...

en: Save to session as _icon
it: Salva alla sessione come _icona

en: Save as icon and cl_ose
it: Salva come _icona e chiudi

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: View as equation
it: Visualizza come equazione

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Copy
it: _Copia

en: _Modify model...
it: _Modifica modello...

en: _Restore model sample
it: _Ripristina campione del modello

en: _Tests
it: _Test

en: _Save
it: _Salva

en: _Graphs
it: _Grafici

en: _Residual plot
it: _Residui

en: _Fitted, actual plot
it: _Valori effettivi e stimati

en: _Display actual, fitted, residual
it: _Mostra valori effettivi, stime, residui

en: _Forecasts...
it: _Previsione...

en: _Confidence intervals for coefficients
it: _Intervalli di confidenza per i coefficienti

en: Confidence _ellipse...
it: _Ellisse di confidenza...

en: Coefficient covariance _matrix
it: _Matrice di covarianza dei coefficienti

en: _Collinearity
it: _Collinearità

en: _Influential observations
it: LEVERAGE - _Osservazioni influenti

en: _Omit variables
it: OMIT - _Ometti variabili

en: _Add variables
it: ADD - _Aggiungi variabili

en: _Sum of coefficients
it: COEFFSUM - _Somma coefficienti

en: _Linear restrictions
it: _Vincoli lineari

en: Non-linearity (s_quares)
it: LMTEST - Non-linearità (_quadrati)

en: Non-linearity (_logs)
it: LMTEST - Non-linearità (_logaritmi)

en: _Ramsey's RESET
it: RESET - _Ramsey

en: _Heteroskedasticity
it: LMTEST - _Eteroschedasticità

en: _Normality of residual
it: TESTUHAT - _Normalità residui

en: _Chow test
it: _CHOW - Break strutturale

en: _Autocorrelation
it: LMTEST - _Autocorrelazione

en: _Durbin-Watson p-value
it: P-value di _Durbin-Watson

en: A_RCH
it: A_RCH - Eteroschedasticità condizionale

en: Non-linearity (_BDS)
it: Non-linearità (_BDS)

en: _QLR test
it: _QLR - Break strutturale

en: _CUSUM test
it: _CUSUM - Stabilità parametri

en: CUSUM_SQ test
it: _CUSUMSQ - Stabilità parametri

en: _Common factor
it: _Fattore comune

en: _Cross-sectional dependence
it: Dipendenza fra unità

en: _Panel specification
it: Specificazione panel

en: White's test
it: Test di _White

en: White's test (squares only)
it: Test di _White (solo quadrati)

en: _groupwise
it: a _gruppi

en: Pesaran-Taylor test
it: Test di Pesaran-Taylor

en: _Tabular
it: _Tabella

en: _Equation
it: _Equazione

en: _Equation options
it: Opzioni _equazione

en: _Tabular options...
it: Opzioni _tabella...

en: Show _standard errors
it: LaTeX/Opzioni equazione/Mostra errori _standard

en: Show _t-ratios
it: LaTeX/Opzioni equazione/Mostra rapporti _t

en: _Revise specification...
it: _Revisione specificazione

en: _Forecasts
it: _Previsioni

en: Leave the dataset as it is
it: Lascia il datset com'è

en: Delete the weekend rows
it: Elimina le righe corrispondenti ai fine settimana

en: Delete all blank rows
it: Elimina tutte le righe vuote

en: gretl: open data
it: gretl: apri dati

en: The imported data have been interpreted as undated
    (cross-sectional).  Do you want to give the data a
    time-series or panel interpretation?
it: I dati importati sono stati interpretati come non datati
    (cross-section). Si desidera interpretare i dati come
    serie storiche o panel?

en: gretl: import %s data
it: gretl: importazione di dati %s

en: simple append
it: aggiunta semplice

en: "join" (advanced)
it: "join" (avanzato)

en: gretl: append data
it: gretl: aggiungi dati

en: Replace the current dataset (clears the current session)
it: Rimpiazza il dataset corrente (azzera la sessione corrente)

en: Try appending to the current dataset
it: Prova ad aggiungere al dataset attuale

en: Opening a new data file will automatically
    close the current one.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open data file?
it: Aprire un nuovo file di dati chiuderà
    automaticamente quello in uso. Il lavoro
    non salvato andrà perso. Procedere con l'apertura?

en: gretl: open session
it: gretl: apri sessione

en: Opening a new session file will automatically
    close the current session.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open session file?
it: Aprire un nuovo file di sessione chiuderà
    automaticamente la sessione in corso. Il lavoro
    non salvato andrà perso. Procedere con l'apertura?

en: gretl console
it: Terminale di gretl

en: model %d
it: Modello %d

en: gretl: model %d
it: gretl: modello %d

en: Outcome probabilities
it: Probabilità del risultato

en: Odds ratios
it: Odds ratio

en: _Model as bundle
it: Modello come bundle

en: _Fitted values
it: Valori _stimati

en: _Residuals
it: _Residui

en: _Squared residuals
it: _Quadrati dei residui

en: _Error sum of squares
it: _Somma dei quadrati degli errori

en: _Standard error of the regression
it: _Errore standard della regressione

en: _R-squared
it: _R-quadro

en: _T*R-squared
it: _T*R-quadro

en: _Log likelihood
it: _Log-verosimiglianza

en: _Akaike Information Criterion
it: Criterio di informazione di _Akaike

en: _Bayesian Information Criterion
it: Criterio di Informazione _Bayesiano

en: _Hannan-Quinn Information Criterion
it: Criterio di Informazione di _Hannan-Quinn

en: _Predicted error variance
it: _Varianza degli errori stimata

en: Per-unit _constants
it: _Costanti per unità

en: Individual effects
it: Effetti individuali

en: _Against time
it: Rispetto al _tempo

en: By _observation number
it: Per numero di _osservazione

en: _Against %s
it: _Rispetto a %s

en: Actual vs. Fitted
it: Effettivo vs stimato

en: Residual _correlogram
it: _Correlogramma dei residui

en: Residual _periodogram
it: _Periodogramma dei residui

en: _Spectrum vs sample periodogram
it: _Spettro e periodogramma

en: _MIDAS coefficients
it: Coefficienti MIDAS

en: Residual _Q-Q plot
it: _Q-Q dei residui

en: _Against %s and %s
it: _Rispetto a %s e %s

en: Separation
it: Separazione

en: By %s
it: Per %s

en: tau sequence
it: sequenza tau

en: gretl: VAR covariance matrix
it: gretl: matrice di covarianza VAR

en: gretl: system covariance matrix
it: gretl: matrice di covarianza del sistema

en: System fitted values
it: Valori stimati del sistema

en: View X-12-ARIMA output
it: Visualizza risultati X-12-ARIMA

en: Cholesky ordering:
it: Ordinamento di Cholesky:

en: include bootstrap confidence interval
it: Includi l'intervallo di confidenza bootstrap

en: impulse responses
it: Impulso-risposta

en: forecast horizon (periods):
it: Orizzonte di previsione (periodi)

en: stacked bar graph
it: grafico a barre sovrapposte

en: line graph
it: grafico a linee

en: Forecast variance decomposition
it: Scomposizione della varianza di previsione

en: variance decompositions
it: Scomposizioni della varianza

en: gretl: forecasts
it: gretl: previsioni

en: gretl: autocorrelation
it: gretl: autocorrelazione

en: gretl: ARCH test
it: gretl: test ARCH

en: Lag order for test:
it: Ordine di ritardi per test:

en: _Normality of residuals
it: _Normalità dei residui

en: Linear restrictions
it: Vincoli lineari

en: Omit exogenous variables...
it: Ometti variabili esogene...

en: Omit time trend
it: Togli il trend temporale

en: Omit seasonal dummies
it: Togli le dummy stagionali

en: Residuals from equation
it: Residui dall'equazione

en: Display residuals, all equations
it: Mostra residui, tutte le equazioni

en: Display fitted values, all equations
it: Mostra valori stimati, tutte le equazioni

en: Impulse responses
it: Impulso-risposta

en: Residuals
it: Residui

en: Combined plot
it: Grafico combinato

en: Multiple plots
it: Grafici multipli

en: EC plot
it: Grafico EC

en: Combined EC plot
it: Grafico EC combinato

en: VAR inverse roots
it: Radici inverse del VAR

en: Impulse responses (combined)
it: Impulso-risposta (combinati)

en: Response of %s
it: Risposta di %s

en: to %s
it: a %s

en: _Save text...
it: Salva _testo come...

en: Save bundle to session as _icon
it: Salva il bundle alla sessione come _icona

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
    
    Do you want to restore the sample on which
    this model was estimated?
it: Il campione di questo modello è diverso da quello del dataset,
    quindi alcune voci del menù saranno disabilitate.
    
    Si desidera ripristinare il campione su cui
    questo modello era stato stimato?

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
it: Il campione di questo modello è diverso da quello del dataset,
    quindi alcune voci del menù saranno disabilitate.

en: Variable name %s... is too long
    (the max is %d characters)
it: Il nome della variabile %s... è troppo lungo
    (il massimo è %d caratteri)

en: First char of name ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
it: Il primo carattere del nome ('%c') non è valido
    (deve essere alfabetico)

en: Name contains an illegal char (in place %d)
    Use only unaccented letters, digits and underscore
it: Il nome contiene un carattere non valido (al posto %d)
    Usare solo caratteri non accentati, cifre e trattino basso

en: Larger
it: Ingrandisci

en: Show English help
it: Aiuto (in inglese)

en: Estimation
it: Stima

en: Graphs
it: Grafici

en: Prediction
it: Previsione

en: Printing
it: Stampa

en: Programming
it: Programmazione

en: Statistics
it: Statistiche

en: Tests
it: Test

en: Transformations
it: Trasformazioni

en: Utilities
it: Utilità

en: Accessors
it: Accessori

en: Built-in strings
it: Stringhe predefininte

en: Data utilities
it: Utilità dati

en: Mathematical
it: Matematica

en: Matrix manipulation
it: Manipolazione di matrici

en: Linear algebra
it: Algebra matriciale

en: Complex numbers
it: Numeri complessi

en: Probability
it: Probabilità

en: Calendar
it: Calendario

en: Time-series
it: Serie storiche

en: Statistical
it: Statistiche

en: Non-parametric
it: Statistica non parametrica

en: State space
it: Spazio degli stati

en: Strings
it: Stringhe

en: Index
it: Indice

en: this page
it: questa pagina

en: all pages
it: tutte le pagine

en: selected dataset
it: dataset selezionato

en: this dataset
it: questo dataset

en: all DB.NOMICS
it: tutto DB.NOMICS

en: this window
it: Questa finestra

en: Sorry, no help is available
it: Spiacente, aiuto non disponibile

en: Sorry, help not found
it: Nessun aiuto disponibile

en: gretl: find
it: gretl: trova

en:  Find what:
it:  Trova:

en: Variable names only (case sensitive)
it: Solo nomi delle variabili (attenzione a maiuscolo e minuscolo)

en: Failed to download file
it: Impossibile scaricare il file

en: same as above
it: come sopra

en: same as inner
it: come l'interna

en: Import data from %s
it: Importa dati da %s

en: gretl: join data
it: gretl: unisci dati

en: import series
it: importa serie

en: named as
it: col nome

en: inner key
it: chiave interna

en: outer key
it: chieve esterna

en: aggregation
it: aggregazione

en: show details of importation
it: Mostra i dettagli dell'importazione

en: The 'seq' aggregator requires an integer parameter, as in seq:1
it: L'aggregatore 'seq' richiede un parametro intero, come ad es.seq:1

en: Error adding variables
it: Errore nell'aggiunta delle variabili

en: error correction term %d from VECM %d
it: termine ECM n. %d dal VECM %d

en: forecast std errors of %s
it: errori standard della previsione di %s

en: forecast of %s
it: previsione di %s

en: Show main statistics
it: Solo statistiche principali

en: Show full statistics
it: Statistiche descrittive complete

en: correlation matrix
it: Matrice di correlazione

en: summary statistics
it: Statistiche descrittive

en: summary stats:
it: Statistiche descrittive:

en: normality test
it: Test di normalità

en: principal components
it: Componenti principali

en: cross tabulation
it: Tabulazione incrociata

en: Principal Components Analysis
it: Analisi delle componenti principali

en: criterion
it: Criterio

en: test down from maximum lag order
it: test dal massimo ordine di ritardi all'indietro

en: with constant
it: con costante

en: with constant, trend and trend squared
it: con costante, trend e trend quadratico

en: include seasonal dummies
it: Includi dummy stagionali

en: use level of variable
it: usa il livello della variabile

en: use first difference of variable
it: usa la differenza prima della variabile

en: show individual test results
it: mostra risultati dei test individuali

en: Lag order for ADF test:
it: Ordine di ritardo per il test ADF:

en: use Perron-Qu method
it: usa il metodo di Perron e Qu

en: include a trend
it: includi un trend

en: Lag order for KPSS test:
it: Ordine di ritardi per il test KPSS:

en: show individual results
it: mostra risultati dei test individuali

en: gretl: ADF test
it: gretl: test ADF

en: gretl: ADF-GLS test
it: gretl: test ADF-GLS

en: gretl: KPSS test
it: gretl: test KPSS

en: gretl: Levin-Lin-Chu test
it: gretl: test Levin-Lin-Chu

en: Lag order:
it: Ordine dei ritardi:

en: gretl: add info
it: gretl: aggiunta informazioni

en: The data file contains no informative comments.
    Would you like to add some now?
it: Il file di dati non contiene commenti informativi.
    Si desidera aggiungerne ora?

en: gretl: edit data info
it: gretl: modifica descrizione dei dati

en: gretl: data info
it: gretl: descrizione dei dati

en: Changing the dataset in this way will result in the deletion
    of %d model(s) from this gretl session.
    
    You may wish to say No here and save the session first.
    
    Do you want to go ahead with the subsampling now?
it: La modifica richiesta al dataset implica la cancellazione
    di %d modelli dalla sessione.
    
    Magari è il caso di rispondere "No" e salvare la sessione.
    
    Procedere col sottocampionamento ora?

en: Dropped %d observations
it: Rimosse %d osservazioni

en: No missing data values
it: Nessun valore mancante nei dati

en: Drop rows with at least one missing value
it: Scarta le righe con almeno un valore mancante

en: Drop rows that have no valid data
it: Elimina righe senza valori validi

en: Drop missing data
it: Scarta i dati mancanti

en: Make this permanent
it: Rendi permanente

en: Drop observations with missing values
it: Scarta le osservazioni con valori mancanti

en: Show count of missing values at each observation
it: Mostra il conto dei valori mancanti ad ogni osservazione

en: gretl: missing values info
it: gretl: informazioni sui valori mancanti

en: Export the markers to file
it: Esporta i marcatori in un file

en: Remove the markers
it: Rimuovi marcatori

en: The dataset has observation markers.
    Would you like to:
it: Il dataset contiene marcatori per le osservazioni.
    Si desidera:

en: The dataset has no observation markers.
    Add some from file now?
it: Il dataset non contiene marcatori per le osservazioni.
    Si desidera aggiungerne alcuni da un file?

en: Export the labels to file
it: Esporta le etichette in un file

en: Remove the labels
it: Rimuovi le etichette

en: The dataset has variable labels.
    Would you like to:
it: Il dataset contiene etichette per le variabili.
    Si desidera:

en: The dataset has no variable labels.
    Add some from file now?
it: Il dataset non contiene etichette per le variabili.
    Si desidera aggiungerne alcune da un file?

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  You can add some observations now
    if you wish.
it: Non sono disponibili osservazioni per la previsione
    fuori dal campione. È possibile aggiungerne alcune,
    se lo si vuole.

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  If you wish, you can add observations
    (Data menu, Add observations), or you can shorten the sample
    range over which the model is estimated (Sample menu).
it: Non sono disponibili osservazioni per la previsione
    fuori dal campione. Se lo si vuole, è possibile
    aggiungerne alcune (menù Dati, Modifica dati),
    oppure è possibile accorciare l'intervallo del
    campione su cui viene stimato il modello (menù Campione).

en: No variables are selected
it: Non è stata selezionata alcuna variabile

en: gretl: sequential omit test
it: gretl: test di omissione sequenziale

en: gretl: Wald omit test
it: gretl: test di Wald per le variabili omesse

en: gretl: LM test
it: gretl: test LM

en: gretl: vector autoregression
it: gretl: autoregressione vettoriale

en: gretl: LM test
it: gretl: test LM

en: (heteroskedasticity)
it: (eteroschedasticità)

en: gretl: groupwise heteroskedasticity
it: gretl: eteroschedasticità di gruppo

en: (non-linearity)
it:  (non linearità)

en: gretl: common factor test
it: gretl: test del fattore comune

en: gretl: cross-sectional dependence
it: gretl: dipendenza fra unità

en: Lag order for ARCH test:
it: Ordine di ritardi per test ARCH:

en: gretl: panel model specification
it: gretl: test diagnostici per modelli panel

en: gretl: leverage and influence
it: gretl: leverage e influenza

en: gretl: collinearity
it: gretl: collinearità

en: Gini coefficient
it: Coefficiente di Gini

en: use sample mean and variance for normal quantiles
it: usa media e varianza del campione per i quantili normali

en: standardize the data
it: standardizza i dati

en: raw quantiles versus N(0, 1)
it: quantili grezzi rispetto a N(0, 1)

en: Normal Q-Q plot
it: Grafico Q-Q normale

en: You must select at least one regressor
it: Scegliere almeno una variabile esplicativa

en: gretl: Chow test output
it: gretl: risultati del test Chow

en: This test only implemented for OLS models
it: Questo test è implementato solo per modelli OLS

en: gretl: chow test
it: gretl: test Chow

en: gretl: QLR test output
it: gretl: risultati del test QLR

en: gretl: CUSUM test output
it: gretl: risultati del test CUSUM

en: gretl: CUSUMSQ test output
it: gretl: risultati del test CUSUMSQ

en: all variants
it: tutte le varianti

en: gretl: RESET test
it: gretl: test RESET

en: RESET specification test
it: Test RESET di specificazione

en: Durbin-Watson statistic
it: Statistica Durbin-Watson

en: Warning: the model contains a lagged dependent variable so DW is biased
it: Attenzione: il modello contiene la dipendente ritardata e DW è distorto

en: p-value is "very small" (the Imhof integral could not
    be evaluated so a definite value is not available)
it: il p-value è infinitesimo (è stato impossibile valutare
    l'integrale di Imhof e quindi un valore non è disponibile)

en: H1: positive autocorrelation
it: H1: autocorrelazione positiva

en: H1: negative autocorrelation
it: H1: autocorrelazione negativa

en: linear restrictions
it: Vincoli lineari

en: Please note: the decimal character must be '.'
    in this context
it: Nota bene: il separatore decimale dev'essere '.'
    in questo contesto

en: Sorry, not implemented yet!
it: Spiacenti, non è ancora implementato!

en: %s versus %s with loess fit
it: %s rispetto a %s con fit loess

en: %s versus %s with Nadaraya-Watson fit
it: %s rispetto a %s con fit di Nadaraya-Watson

en: Set %d values to "missing"
it: %d valori assegnati come "mancanti"

en: Didn't find any matching observations
it: Impossibile trovare osservazioni corrispondenti

en: Set %d observations to "missing"
it: %d osservazioni assegnate come "mancanti"

en: gretl: residual dist.
it: gretl: distribuzione dei residui

en: range %g to %g
it: intervallo da %g a %g

en: frequency distribution
it: Distribuzione di frequenza

en: gretl: TRAMO analysis
it: gretl: analisi TRAMO

en: gretl: X-13ARIMA analysis
it: gretl: analisi X-13ARIMA

en: Trim maximum and minimum in sub-samples
it: Escludi massimo e minimo nei sottocampioni

en: gretl: range-mean graph
it: gretl: grafico range-mean

en: gretl: range-mean statistics
it: gretl: statistiche range-mean

en: gretl: Hurst exponent
it: gretl: esponente di Hurst

en: Use Bartlett standard errors
it: Usa errori standard di Bartlett

en: correlogram
it: Correlogramma

en: Maximum lag:
it: Ritardo massimo:

en: gretl: fractional integration
it: gretl: integrazione frazionale

en: gretl: logit odds ratios
it: gretl: odds ratio del logit

en: gretl: coefficient confidence intervals
it: gretl: intervalli di confidenza per i coefficienti

en: Data set is gone
it: Il dataset è andato

en: Error generating covariance matrix
it: Errore nella generazione della matrice di covarianza

en: gretl: coefficient covariances
it: gretl: covarianze dei coefficienti

en: Encode all values
it: Codifica tutti i valori

en: Skip the lowest value
it: Salta il valore minimo

en: Skip the highest value
it: Salta il valore massimo

en: Variable to dummify
it: Variabile per cui creare le dummy

en: Encoding %s as dummies
it: Codifica di %s come dummy

en: Encoding variables as dummies
it: Codifica delle variabili come dummy

en: gretl: create dummy variables
it: gretl: creazione variabili dummy

en: No discrete series are available
it: Non sono disponibili serie discrete

en: All periodic dummies
it: Tutte le dummy periodiche

en: Omit the first dummy
it: Omettere la prima dummy

en: Omit the last dummy
it: Ommettere l'ultima dummy

en: Add periodic dummies
it: Dummy periodiche

en: Center the periodic dummies?
it: Dummy periodiche centrate?

en: in the cross-sectional dimension
it: nella dimensione longitudinale

en: in the time dimension
it: nella dimensione temporale

en: Really delete the last %d observations?
it: Cancellare davvero le ultime %d osservazioni?

en: gretl: drop observations
it: gretl: elimina osservazioni

en: There are no extra observations to drop
it: Non ci sono osservazioni in più da eliminare

en: Pad incomplete daily data
it: Riempi dati giornalieri incompleti

en: Days per week
it: Giorni in una settimana

en: Divide by sample standard deviation
it: Divisione per lo scarto q. medio campionario

en: Divide by standard deviation without df correction
it: Divisione per lo scarto q. medio senza correzione gdl

en: Center only
it: Solo centrata

en: Standardizing %s
it: %s standardizzata

en: Standardizing variables
it: Standardizzazione variabili

en: gretl: create standardized variables
it: gretl: creazione variabili standardizzate

en: gretl: generate lags
it: gretl: genera ritardi

en: Number of lags to create:
it: Numero di ritardi da creare:

en: residual from VAR system, equation %d
it: residuo dal sistema VAR, equazione %d

en: residual from VECM system, equation %d
it: residuo dal sistema VECM, equazione %d

en: system residual, equation %d
it: residuo di sistema, equazione %d

en: T*R-squared
it: T*R-quadro

en: degrees of freedom
it: gradi di libertà

en: Akaike Information Criterion
it: Criterio di informazione di Akaike

en: Bundle from model %d
    Name (max. %d characters):
it: Bundle dal modello %d
    Nome (max. %d caratteri):

en: add bundle
it: aggiungi bundle

en: Statistic from model %d
    %s (value = %g)
    Name (max. %d characters):
it: Statistica dal modello %d
    %s (valore = %g)
    Nome (max. %d caratteri):

en: standardized residual
it: residui standardizzati

en: predicted %s
it: %s previsto

en: Too many data values (%d) for display.
    You might try limiting the sample range.
it: Troppi valori (%d) per essere mostrati a schermo.
    Restringere il campione per visualizzare.

en: gretl: display data
it: gretl: mostra dati

en: Cannot delete %s; variable is in use
it: Impossibile cancellare %s; la variabile è in uso

en: Really delete the selected variables?
it: Cancellare davvero le variabili selezionate?

en: gretl: delete
it: gretl: cancella

en: Cannot delete the specified variables
it: Impossibile eliminare le variabili specificate

en: Cannot delete all of the specified variables
it: Impossibile eliminare tutte le variabili specificate

en: You must supply three variables
it: Occorre fornire tre variabili

en: X-axis variable
it: Variabile asse X

en: Plot all data
it: Graficare tutti i dati

en: Plot group means
it: Graficare le medie per gruppo

en: suppress fitted line
it: elimina la linea stimata

en: on a single graph
it: su un solo grafico

en: in separate small graphs
it: su grafici separati

en: Plot the series
it: Disegna le serie

en: %s: no valid values in current sample
it: %s: nessun valore valido nel campione attuale

en: %s: no valid values
it: %s: nessun valore valido

en: There's a script already running
it: Uno script è già in esecuzione

en: Non-interactive (just get output)
it: Non interattiva

en: Interactive R session
it: Sessione R interattiva

en: R mode
it: Modalità R

en: pre-load data
it: pre-carica i dati

en: No string-valued series were found
it: Non è stata trovata alcuna serie a valori stringa

en: gretl: save data
it: gretl: salva i dati

en: The data set is currently sub-sampled.
    Would you like to restore the full range?
it: Al momento il campione del dataset è ridotto.
    Si desidera ripristinare il campione completo?

en: gretl: Compact data
it: gretl: compatta i dati

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before compacting.
    Restore the full range now?
it: Al momento il campione del dataset è ridotto.
    Occorre ripristinare il campione completo prima di compattare.
    Ripristinare il campione completo ora?

en: gretl: Expand data
it: gretl: espandi dati

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before expanding.
    Restore the full range now?
it: Al momento il campione del dataset è ridotto.
    Occorre ripristinare il campione completo prima di espandere.
    Ripristinare il campione completo ora?

en: gretl: transpose data
it: gretl: trasponi i dati

en: Transposing means that each variable becomes interpreted
    as an observation, and each observation as a variable.
    Do you want to proceed?
it: Trasporre significa che ogni variabile verrà interpretata
    come un'osservazione e ogni osservazione come una variabile.
    Procedere?

en: Data transposed
it: I dati sono stati trasposti

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Select sort key
it: Seleziona il campo di ordinamento

en: resample dataset
it: ricampiona dataset

en: Resampling with replacement
it: Ricampiona con reimmissione

en: Number of cases
it: Numero di casi

en: OK to overwrite?
it: Conferma la sovrascrittura?

en: gretl: revised data set
it: gretl: modifica dataset

en: You have saved a reduced version of the current data set.
    Do you want to switch to the reduced version now?
it: È stata salvata una versione ridotta del dataset attuale.
    Si desidera passare subito alla versione ridotta?

en: Data files written in the current gdtb binary format
    cannot be read by gretl versions older than 2020b
it: I file di dati scritti nel formato gtdb attuale non possono
    essere letti da versioni di gretl antecedenti alla 2020b

en: No commands to execute
it: Nessun comando da eseguire

en: 
    Error executing script: halting
it: 
    Errore nell'esecuzione dello script: abbandono

en: Unbalanced "loop"/"endloop" in script
it: Nello script c'è uno sbilanciamento "loop"/"endloop"

en: Unmatched "if" in script (fixed)
it: "if" non bilanciato nello script

en: Unterminated comment in script
it: Commento non chiuso nello script

en: No series were deleted
it: Non è stata cancellata alcuna variabile

en: Script done
it: Script eseguito

en: Ensure uniform sample size
it: Assicura ampiezza campionaria uniforme

en: Display map...
it: Mostra mappa...

en: Write map as GeoJSON...
it: Salva mappa come GeoJSON...

en: Edit values
it: Modifica valori

en: Time series plot
it: Grafico serie storica

en: Panel plot...
it: Grafico panel...

en: Frequency distribution
it: Distribuzione di frequenza

en: Correlogram
it: Correlogramma

en: Periodogram
it: Periodogramma

en: Edit attributes
it: Modifica attributi

en: Show string table
it: Mostra la tabella stringhe

en: Collinearity
it: Collinearità

en: Cross-correlogram
it: Correlogramma incrociato

en: XY scatterplot
it: Grafico X-Y a dispersione

en: Add log
it: Aggiungi logaritmi

en: Add difference
it: Aggiungi differenze

en: Add percent change...
it: Aggiungi differenza percentuale...

en: Add index values...
it: Aggiungi indici...

en: Dummify...
it: Crea dummy...

en: Add logs
it: Aggiungi logaritmi

en: Add differences
it: Aggiungi differenze

en: Add percent changes...
it: Aggiungi differenza percentuale...

en: Define new variable...
it: Definisci nuova variabile

en: Add logs...
it: Aggiungi logaritmi...

en: Add differences...
it: Aggiungi differenze...

en: Display components
it: Mostra le componenti

en: Plot components
it: Grafico delle componenti

en: Edit components
it: Modifica le componenti

en: Delete components
it: Elimina componenti

en: Daily (5 days, incomplete)
it: Giornaliero (5 giorni, incompleto)

en: Daily (6 days, incomplete)
it: Giornaliero (6 giorni, incompleto)

en: Daily (7 days, incomplete)
it: Giornaliero (7 giorni, incompleto)

en: Unknown
it: Ignoto

en: Undated: Full range n = %d; current sample n = %d
it: Senza data: campione completo n = %d; campione attuale n = %d

en: %s; sample %s - %s
it: %s; campione attuale %s - %s

en: %s: Full range %s - %s
it: %s: campione completo %s - %s

en: (unit:period)
it: (unità:periodo)

en: Imported %s
it: %s importato

en:  Unsaved data
it:  Dati non salvati

en: Model table is full
it: La tabella modelli è piena

en: Model table cleared
it: Tabella modelli cancellata

en: Sorry, this model can't be put in the model table
it: Questo modello non può essere aggiunto alla tabella modelli

en: Can't add model to table -- this model has a different dependent variable
it: Impossibile aggiungere il modello alla tabella: questo modello ha una diversa variabile dipendente

en: Model is already included in the table
it: Il modello è già incluso nella tabella

en: Model added to table
it: Modello aggiunto alla tabella

en: Within
it: Nei gruppi

en: Between
it: Tra i gruppi

en: Adj. R{\super 2}
it: R{\super 2} corretto

en: Adj. R**2
it: R**2 Corr.

en: Model %d
it: Modello %d

en: significant at the 10 percent level
it: Significativo al livello del 10 per cento

en: significant at the 5 percent level
it: Significativo al livello del 5 per cento

en: significant at the 1 percent level
it: Significativo al livello dell'1 per cento

en: %s estimates
it: Stime %s

en: Dependent variable: %s
it: Variabile dipendente: %s

en: t-statistics in parentheses
it: statistiche t tra parentesi

en: Standard errors in parentheses
it: Errori standard tra parentesi

en: p-values in brackets
it: p-value tra parentesi

en: For logit and probit, R-squared is McFadden's pseudo-R-squared
it: Per logit e probit, R-quadro è lo pseudo-R-quadro di McFadden

en: The model table is empty
it: La tabella modelli è vuota

en: gretl: model table
it: gretl: tabella modelli

en: $p$-values in brackets
it: $p$-value tra parentesi

en: For logit and probit, $R^2$ is McFadden's pseudo-$R^2$
it: Per logit e probit, $R^2$ è lo pseudo-$R^2$ di McFadden

en: For logit and probit, R{\super 2} is McFadden's pseudo-R{\super 2}
it: Per logit e probit, R{\super 2} è lo pseudo-R{\super 2} di McFadden

en: No model is available
it: Non è disponibile alcun modello

en: %s replaced
it: %s sostituito

en: No command was supplied to start R
it: Non è stato indicato alcun comando per avviare R

en: multiple time series object
it: Oggetto a serie storiche multiple

en: Send data as
it: Invia dati come...

en: gretl: specify model
it: gretl: specifica modello

en: U
it: N

en: R
it: V

en: Select and right-click to edit specification
it: Seleziona e clicca sul pulsante destro per cambiare la specificazione

en: Unrestricted
it: Non vincolata

en: Restricted
it: Vincolata

en: add exogenous variable
it: aggiungi variabile esogena

en: Status of '%s' in VECM:
it: Stato di '%s' nel VECM:

en: You must select an X-axis variable
it: Occorre scegliere una variabile per l'asse X

en: You must select a Y-axis variable
it: Occorre scegliere una variabile per l'asse Y

en: You must select a lower bound variable
it: Occorre scegliere una variabile limite inferiore

en: You must select a dependent variable
it: Occorre scegliere una variabile dipendente

en: Elastic net
it: Rete elastica

en: You must specify a quantile
it: Occorre specificare un quantile

en: Invalid quantile specification
it: Specificazione del quantile non valida

en: You must select a weight variable
it: Occorre scegliere una variabile di peso

en: You must specify a list of lags
it: Occorre specificare una lista di ritardi

en: You must specify a selection variable
it: Occorre specificare una variabile di selezione

en: You must specify a second dependent variable
it: Occorre specificare una seconda variabile dipendente

en: You must specify an upper bound variable
it: Occorre specificare una variabile limite superiore

en: You must specify a treatment variable
it: Occorre specificare una variabile di trattamento

en: You must specify an independent variable
it: Occorre specificare una variabile indipendente

en: You must select a Z-axis variable
it: Occorre scegliere una variabile per l'asse Z

en: You must select a factor variable
it: Occorre scegliere una variabile fattore

en: You must select a control variable
it: Occorre scegliere una variabile di controllo

en: You must select two or more endogenous variables
it: Occorre scegliere due o più variabili endogene

en: You must specify a set of instrumental variables
it: Occorre specificare un insieme di variabili strumentali

en: You must specify regressors for the selection equation
it: Occorre specificare i regressori per l'equazione di selezione

en: Heteroskedasticity corrected
it: WLS corretti per eteroschedasticità

en: AR(1) errors
it: Errori AR(1)

en: Random effects (binary) probit
it: Probit a effetti casuali

en: Fixed effects logistic model
it: Modello logistico a effetti fissi

en: Count data model
it: Modello per dati di conto

en: Duration model
it: Modello di durata

en: Panel model
it: Modello panel

en: Groupwise WLS
it: WLS a gruppi

en: Between-groups model
it: Modello tra i gruppi

en: Dynamic panel model
it: Modello panel dinamico

en: Weighted least squares
it: WLS - Minimi quadrati ponderati

en: Two-stage least squares
it: TSLS - Minimi quadrati a due stadi

en: Limited information maximum likelihood
it: Massima verosimiglianza ad informazione limitata

en: Generalized method of moments
it: Metodo generalizzato dei momenti

en: Autoregressive errors
it: Errori autoregressivi

en: VAR lag selection
it: Selezione ritardi del VAR

en: Quantile regression
it: Regressione quantile

en: Interval regression
it: Regressione per intervalli

en: Cointegration (Engle-Granger)
it: Cointegrazione (Engle-Granger)

en: Cointegration (Johansen)
it: Cointegrazione (Johansen)

en: Multiple precision OLS
it: OLS a precisione multipla

en: MIDAS regression
it: Regressione MIDAS

en: Regularized least squares
it: Minimi quadrati regolarizzati

en: Weight variable
it: Variabile pesi

en: Offset variable
it: Variabile offset

en: Censoring variable
it: Variabile di censura

en: Dependent variable 2
it: Variabile dipendente 2

en: List of AR lags
it: Lista dei ritardi AR

en: Desired quantile(s)
it: Quantili desiderati

en: Upper bound variable
it: Variabile limite superiore

en: Y-axis variable
it: Variabile asse Y

en: Treatment variable
it: Variabile di trattamento

en: Independent variable
it: Variabile indipendente

en: Y-axis variables
it: Variabili asse Y

en: X-axis variables
it: Variabili asse X

en: Distribution:
it: Distribuzione:

en: Exponential
it: Esponenziale

en: Log-logistic
it: Log-logistica

en: Log-normal
it: Log-normale

en: Choose
it: Scegli

en: Variable to plot
it: Variabile da disegnare

en: Lower bound variable
it: Variabile limite inferiore

en: Response variable
it: Variabile di risposta

en: Dependent variable 1
it: Variabile dipendente 1

en: lag order:
it: Ordine dei ritardi:

en: rank:
it: rango:

en: maximum lag:
it: Ritardo massimo:

en: Number of cointegrating vectors
it: Numero di vettori di cointegrazione

en: ARCH order:
it: Ordine ARCH:

en: AR order:
it: Ordine AR:

en: Z-axis variable
it: Variabile asse Z

en: Factor (discrete)
it: Fattore (discreto)

en: Control variable
it: Variabile di controllo

en: Block variable (optional)
it: Variabile di blocco (opzionale)

en: Add
it: Aggiungi

en: All ->
it: Tutte ->

en: lags...
it: Ritardi...

en: Exogenous variables
it: Variabili esogene

en: Selection regressors
it: Regressori dell'equazione di selezione

en: Equation 2 regressors
it: Regressori della seconda equazione

en: High-frequency
it: Alta frequenza

en: Helper functions
it: Funzioni ausiliarie

en: left bound
it: limite sinistro

en: right bound
it: limite destro

en: Polynomial order
it: Ordine polinomiale

en: Bandwidth
it: Ampiezza di banda

en: Automatic bandwidth
it: Ampiezza di banda automatica

en: User-specified
it: Specificato dall'utente

en: Use robust weights
it: Usa pesi robusti

en: Use "leave one out"
it: Usa "escludine uno"

en: Non-seasonal
it: Non stagionale

en: Seasonal
it: Stagionale

en: Orders
it: Ordini

en: specific lags
it: ritardi specifici

en: Bits per floating-point value
it: Bit per i valori in virgola mobile

en: Quadrature points
it: Punti di quadratura

en: Robust standard errors/intervals
it: Errori standard / intervalli robusti

en: Include a constant
it: Includi una costante

en: Include a trend
it: Includi un trend

en: Show details of regressions
it: Mostra i dettagli delle regressioni

en: Include seasonal dummies
it: Includi dummy stagionali

en: Test down from maximum lag order
it: Test dal massimo ordine di ritardi all'indietro

en: Skip initial DF tests
it: Salta i test DF iniziali

en: Iterated weighted least squares
it: Minimi quadrati ponderati iterati

en: Include time dummies
it: Includi dummy temporali

en: Include levels equations (GMM-SYS)
it: Includi le equazioni nei livelli (GMM-SYS)

en: Collapse instruments
it: Collassa gli strumenti

en: DPD-style initial covariance matrix
it: Matrice di covarianza iniziale DPD-style

en: Show zeros explicitly
it: Mostra esplicitamente i valori zero

en: Make plot interactive
it: Rendi il grafico interattivo

en: Show interval for median
it: Mostra intervallo per la mediana

en: Variance equation includes squares
it: L'equazione della varianza usa i quadrati

en: Difference the independent variables
it: Differenzia le variabili indipendenti

en: Parameter covariance matrix via Hessian
it: Matrice di covarianza dei parametri Hessiana

en: Use X-12-ARIMA
it: Usa X-12-ARIMA

en: Standardize the residuals
it: Standardizza i residui

en: Use Fiorentini et al algorithm
it: Usa l'algoritmo di Fiorentini et al

en: Prefer NLS via Levenberg-Marquardt
it: Usa di preferenza NLS via Levenberg-Marquardt

en: Show lagged variables
it: Mostra variabili ritardate

en: Compute standard errors
it: Calcola errori standard

en: Compute confidence intervals
it: Calcola intervalli di confidenza

en: Automatic maximum
it: Massimo automatico

en: Specified maximum
it: Massimo specificato

en: Folds:
it: Fold (sottocampioni):

en: type:
it: tipo:

en: contiguous
it: contigui

en: Single λ-fraction
it: Frazione λ singola

en: Multiple λ values
it: Valori di λ multipli

en: Optimize via cross-validation
it: Ottimizzare con cross-validation

en: Show criterion plot
it: Motra il grafico dei criteri

en: Advanced...
it: Opzioni avanzate...

en: Confidence level
it: Livello di confidenza

en: Use correlation matrix
it: Usa la matrice di correlazione

en: Use covariance matrix
it: Usa la matrice di covarianza

en: Show slopes at mean
it: Mostra le pendenze alla media

en: Use points
it: Usa punti

en: Use lines
it: Usa linee

en: Estimate augmented model
it: Stima modello aumentato

en: LM test using auxiliary regression
it: Test LM usando regressione ausiliaria

en: Estimate reduced model
it: Stima modello ridotto

en: Wald test, based on covariance matrix
it: Test di Wald, basato sulla matrice di covarianza

en: Sequential elimination of variables
    using two-sided p-value:
it: Eliminazione sequenziale delle variabili
    usando p-value a due code:

en: Test only selected variables
it: Testa solo le variabili selezionate

en: Fixed effects
it: Effetti fissi

en: Random effects
it: Effetti casuali

en: Maximum likelihood estimation
it: Stima di massima verosimiglianza

en: 2-step estimation
it: Stima a due passi

en: Plain numerical values
it: Valori numerici

en: Show row percentages
it: Mostra le percentuali di riga

en: Show column percentages
it: Mostra le percentuali di colonna

en: Fine-tune using Cochrane-Orcutt
it: Affina usando Cochrane-Orcutt

en: Exact Maximum Likelihood
it: Massima verosimiglianza esatta

en: Conditional Maximum Likelihood
it: Massima verosimiglianza condizionale

en: with constant and quadratic trend
it: Con costante e trend quadratico

en: No constant
it: Senza costante

en: Restricted constant
it: Costante vincolata

en: Unrestricted constant
it: Costante non vincolata

en: Restricted trend
it: Trend vincolato

en: Unrestricted trend
it: Trend non vincolato

en: gretl datafile (.gdt)
it: gretl file di dati (.gdt)

en: gretl binary datafile (.gdtb)
it: file di dati binario gretl(.gdtb)

en: gretl database (.bin)
it: gretl file database (.bin)

en: space separated (R-friendly)
it: separato da spazi (buono per R)

en: Select format
it: Selezionare il formato

en: Name for package:
it: Nome del pacchetto:

en: plot with impulses
it: Grafico X-Y a impulsi

en: 3D plot
it: Grafico 3D

en: multiple scatterplots
it: Grafici multipli a dispersione

en: factorized plot
it: Grafico X-Y con fattore

en: factorized boxplot
it: boxplot con fattore

en: scatterplot with control
it: Grafico a dispersione con controllo

en: Variables to test
it: Variabili da testare

en: Endogenous variables
it: Variabili endogene

en: Equation 1 regressors
it: Regressori della prima equazione

en: Regressors
it: Regressori

en: Public functions
it: Funzioni pubbliche

en: Select variables for logging
it: Selezionare le variabili di cui calcolare il logaritmo

en: Select variables for lagging
it: Selezionare le variabili di cui calcolare i ritardi

en: Select variables to square
it: Selezionare le variabili di cui calcolare il quadrato

en: Select variables to difference
it: Selezionare le variabili da differenziare

en: Select variables to log-difference
it: Selezionare le variabili per la differenza logaritmica

en: Select variables to add
it: Selezionare le variabili da aggiungere

en: Select variables to omit
it: Selezionare le variabili da omettere

en: Select coefficients to sum
it: Selezionare i coefficienti da sommare

en: Q-Q plot: select one or two variables
it: Grafico Q-Q: selezionare una o due variabili

en: Confidence region: select two variables
it: Regione di confidenza: selezionare due variabili

en: Select variables to display
it: Selezionare le variabili da mostrare

en: Select variables for boxplot
it: Selezionare le variabili per il boxplot

en: Select variables to plot
it: Selezionare le variabili per il grafico

en: Select variables to save
it: Selezionare le variabili da salvare

en: Select variables to copy
it: Selezionare le variabili da copiare

en: Select variables to test
it: Selezionare le variabili da testare

en: Define named list
it: Definire una lista

en: Select coefficients to track
it: Selezionare i coefficienti da seguire

en: Name of list
it: Nome della lista

en: You must specify a public interface
it: Occorre specificare un'interfaccia pubblica

en: Copy data
it: Copia i dati

en: Export data
it: Esporta dati

en: Select functions
it: Scegli le funzioni

en: Edit package list
it: Modifica la lista dei pacchetti

en: Lags of endogenous variables
it: Ritardi delle variabili endogene

en: lags
it: ritardi

en: or
it: o

en: Lags of dependent variable
it: Ritardi della variabile dipendente

en: default
it: predefinito

en: Please add some variables to the model first
it: Aggiungere una variabile al modello per prima cosa

en: Original order
it: Ordine originale

en: Sort order:
it: Ordine:

en: Variable to sort by
it: Variabili per cui ordinare

en: gretl: data format
it: gretl: formato dati

en: Select data format
it: Selezionare il formato dei dati

en: Save session
it: Salva sessione

en: Arrange icons
it: Disponi icone

en: Add matrix...
it: Aggiungi matrice...

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Add to model table
it: Aggiungi alla tabella modelli

en: Rename
it: Rinomina

en: Clear
it: Pulisci

en: Save as TeX...
it: Salva come TeX...

en: Edit plot commands
it: Comandi per modificare grafici

en: Add to graph page
it: Aggiungi alla pagina grafici

en: Copy
it: Copia

en: Export as CSV...
it: Esporta come CSV...

en: Copy as CSV...
it: Copia come CSV...

en: Properties
it: Proprietà

en: gretl: session notes
it: gretl: note di sessione

en: %s: no text to save
it: %s: non c'è testo da salvare

en: Failed to copy graph file
it: Impossibile copiare il file del grafico

en: Model is already saved
it: Il modello è già salvato

en: Couldn't set sample
it: Impossibile impostare il campione

en: Clearing the data set will end
    your current session.  Continue?
it: Abbandonando il dataset verrà chiusa
    la sessione in corso. Procedere?

en: Display notes on opening session file
it: Mostra note all'apertura del file di sessione

en: versus
it: Rispetto a

en: Bundle is empty
it: Il bundle è vuoto

en: Really delete %s?
    (This will remove it from the Graph page.)
it: Rimuovere davvero %s?
    (Questo la toglierà dalla pagina grafici)

en: '%s': there is already an object of this name
it: '%s': c'è già un oggetto con questo nome

en: Failed to copy object
it: Impossibile copiare l'oggetto

en: Enter new name
    (max. %d characters)
it: Inserire il nuovo nome
    (max. %d caratteri)

en: gretl: copy object
it: gretl: copia oggetto

en: gretl: rename object
it: gretl: rinomina oggetto

en: Data set
it: Dataset

en: Scalars
it: Scalari

en: Data info
it: Info dati

en: Notes
it: Note

en: Correlations
it: Correlazioni

en: Model table
it: Modelli

en: Graph page
it: Grafici

en: icon view
it: finestra icone

en: Properties of matrix %s
it: Proprietà della matrice %s

en: Null matrix, %d x %d
it: Matrice nulla, %d x %d

en: Scalar matrix, value %g
it: Matrice scalare, valore %g

en: Identity matrix, order %d
it: Matrice identità, ordine %d

en: Rows
it: Righe

en: Columns
it: Colonne

en: Rank
it: Rango

en: Square
it: Quadrata

en: Diagonal
it: Diagonale

en: Lower triangular
it: Triangolare inferiore

en: Upper triangular
it: Triangolare superiore

en: Symmetric
it: Simmetrica

en: Positive definite
it: Definita positiva

en: Not positive definite
it: Non definita positiva

en: Idempotent
it: Idempotente

en: Not idempotent
it: Non idempotente

en: 1-norm
it: Norma 1

en: Infinity-norm
it: Norma infinita

en: Trace
it: Traccia

en: Determinant
it: Determinante

en: Eigenvalues
it: Autovalori

en: Main gretl directory
it: Directory principale di gretl

en: User's gretl directory
it: Directory utente di gretl

en: Remember main window size
it: Ricorda la dimensione della finestra principale

en: Use locale setting for decimal point
it: Usa le impostazioni locali per il punto decimale

en: Theme preference
it: Preferenza sul tema

en: Web browser
it: Browser web

en: Allow shell commands
it: Abilita comandi shell

en: Show icon view automatically
it: Mostra automaticamente la finestra icone

en: Model viewer uses tabs
it: Usa i tab nella finestra modelli

en: Prompt to save session
it: Avvisa di salvare la sessione

en: Enable collecting plots
it: Abilita le collezioni di grafici

en: Main window includes console
it: La finestra principale include il terminale

en: Toolbar icon size
it: Dimensione delle icone

en: Set working directory from shell
it: Imposta la directory di lavoro dalla shell

en: File selector remembers folder
it: Il selettore dei file ricorda la cartella

en: Language preference
it: Preferenza sulla lingua

en: Default graph scale
it: Scala del grafico di default

en: Graph theme
it: Stile dei grafici

en: Command to launch gnuplot
it: Comando per eseguire gnuplot

en: Command to launch GNU R
it: Comando per eseguire GNU R

en: Path to R.exe
it: Path di R.exe

en: Command to compile TeX files
it: Comando per compilare i file TeX

en: Command to view postscript files
it: Comando per visualizzare i file postscript

en: Command to view PDF files
it: Comando per visualizzare i file PDF

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Path to x12arima (or x13)
it: Comando per eseguire X-12-ARIMA (oppure X13)

en: Path to tramo
it: Comando per eseguire TRAMO

en: Path to R library
it: Percorso per la libreria R

en: Path to oxl executable
it: Percorso per l'eseguibile oxl

en: Path to octave executable
it: Percorso per l'eseguibile octave

en: Path to Stata executable
it: Percorso per l'eseguibile Stata

en: Path to Python executable
it: Percorso per l'eseguibile python

en: Path to Julia executable
it: Percorso per l'eseguibile Julia

en: Path to lpsolve library
it: Percorso per la libreria lpsolve

en: Path to mpiexec
it: Percorso per mpiexec

en: Path to MPI hosts file
it: Percorso del file di host per MPI

en: Installed MPI variant
it: variante MPI installata

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: Use HTTP proxy
it: Usa il proxy HTTP

en: Monospaced font
it: Font a larghezza fissa

en: Menu font
it: Carattere del menù

en: PNG graph font
it: carattere per i grafici PNG

en: Gnuplot extra colors
it: Colori Gnuplot extra

en: Number of spaces per tab
it: Numero di spazi per tab

en: "Smart" Tab and Enter
it: Tab e invio intelligenti

en: Show line numbers
it: Attiva i numeri di linea

en: Script editor uses tabs
it: Usa i tab nell'editor

en: Auto-completion
it: Auto-completamento

en: Enable auto-brackets
it: Attiva le parentesi automatiche

en: Highlighting style
it: Stile grafico

en: Use robust covariance matrix by default
it: Usa la matrice di covarianza robusta in modo predefinito

en: Use the normal distribution for robust p-values
it: Usa la normale per i p-value robusti

en: For cross-sectional data
it: Per dati cross section

en: For time-series data
it: per dati serie storiche

en: For GARCH estimation
it: Per la stima GARCH

en: For panel data
it: Per dati panel

en: PDF manual preference
it: Preferenze sulle guide PDF

en: This change will apply to newly opened windows
it: Questa modifica avrà effetto nelle finestre aperte d'ora in poi

en: You seem to be running gretl as root.  Do you really want to do this?
it: Si intende davvero eseguire gretl come utente root?

en: gretl: preferences
it: gretl: preferenze

en: English (US letter paper)
it: Inglese (formato US letter)

en: English (A4 paper)
it: Inglese (formato A4)

en: Translation, if available
it: Traduzione, se disponibile

en: automatic, as you type
it: automatico, durante la digitazione

en: on demand, via Tab
it: a domanda, usando Tab

en: Automatic
it: Automatica

en: small
it: piccole

en: medium
it: medie

en: Examples
it: Esempi

en: General
it: Generali

en: Programs
it: Programmi

en: Network
it: Rete

en: This change will take effect when you restart gretl
it: Questa modifica avrà effetto al riavvio di gretl

en: Font for gretl output windows
it: Carattere per le finestre dei risultati di gretl

en: Font for menus and labels
it: Carattere per i menù e le etichette

en: Remember this setting
it: Ricorda questa impostazione

en: gretl: font scale
it: gretl: scala dei font

en: Scale for monospaced and menu fonts
it: Scala per i font di menu e a larghezza fissa

en: Working directory:
it: Directory di lavoro:

en: On start-up, gretl should use:
it: All'avvio, gretl deve usare:

en: the directory selected above
it: la directory selezionata sopra

en: the current directory as determined via the shell
it: la directory di lavoro attuale come definita dalla shell

en: The file selection dialog should:
it: La finestra di selezione dei file dovrebbe:

en: remember the last-opened folder
it: ricordarsi l'ultima cartella aperta

en: always start in the working directory
it: aprire sempre la directory di lavoro di gretl

en: Open working directory
it: Apri la directory di lavoro

en: gretl: working directory
it: gretl: directory di lavoro

en: Apply
it: Applica

en: _Format...
it: _Formato...

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Fill
it: _Riempi

en: _Identity matrix
it: Matrice _identità

en: _Uniform random
it: Casuale _uniforme

en: _Normal random
it: Casuale _normale

en: _Transform
it: _Trasforma

en: _Transpose
it: _Trasponi

en: _Invert
it: _Inverti

en: _Multiply by scalar
it: _Moltiplica per scalare

en: _Divide by scalar
it: _Dividi per scalare

en: Enter case marker for new obs
    (max. %d characters)
it: Inserire il marcatore per le nuove oss.
    (max. %d caratteri)

en: gretl: case marker
it: gretl: marcatori

en: gretl: name column
it: gretl: nome colonna

en: Enter name for column
    (max. 12 characters)
it: Inserire un nome per la colonna
    (max. 12 caratteri)

en: gretl: specify scalar
it: gretl: specifica scalare

en: Enter a numerical value
it: Inserire un valore numerico

en: Add Variable
it: Aggiungi variabile

en: Add Observation
it: Aggiungi osservazione

en: Insert Observation
it: Inserisci osservazione

en: Warning: there were missing observations
it: Attenzione: ci sono osservazioni mancanti

en: gretl: save matrix
it: gretl: salva matrice

en: Enter a name
it: Inserire un nome

en: Value
it: Valore

en: No series to edit
it: Nessuna serie da modificare

en: Warning: series %s is empty
it: Attenzione: la serie %s è vuota

en: gretl: edit matrix
it: gretl: modifica matrice

en: gretl: scalars
it: gretl: scalari

en: gretl: edit data
it: gretl: modifica dati

en: Please add a variable to the dataset first
it: Aggiungere una variabile nel dataset per prima cosa

en: You must give the matrix a name
it: Occorre dare un nome alla matrice

en: The matrix formula is empty
it: La formula della matrice è vuota

en: New matrix
it: Nuova matrice

en: Name:
it: Nome:

en: Build from series
it: Costruisci da una serie

en: Build from formula
it: Costruisci da formula

en: Build numerically
it: Costruisci numericamente

en: Number of rows:
it: Numero di righe:

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Initial fill value:
it: Valore di riempimento iniziale:

en: complex matrix
it: Matrice complessa

en: Couldn't open '%s'
it: Impossibile aprire '%s'

en: gretl: script editor
it: gretl: editor di script

en: gretl: foreign script editor
it: gretl: editor di script esterni

en: Editing %d scripts: really quit?
it: Ci sono %d script aperti: uscire?

en: gretl: models
it: gretl: modelli

en: Move to new window
it: Vai a nuova finestra

en: Move to tabbed window
it: Vai a finestra coi tab

en: No redo information available
it: Mancano informazioni per ripetere

en: No undo information available
it: Mancano informazioni per annullare

en: Next results
it: Risultati successivi

en: processing...
it: elaborazione in corso...

en: gretl + MPI
it: _gretl + MPI

en: gretl + SVM
it: _gretl + SVM

en: dbnomics for gretl
it: dbnomics per gretl

en: Couldn't read %s
it: Impossibile aprire '%s'

en: Gretl Command Reference
it: Guida ai comandi di gretl

en: Gretl Function Reference
it: Guida alle funzioni di gretl

en: Functions proper
it: Funzioni vere e proprie

en: Back
it: Indietro

en: Comment line
it: Commenta riga

en: Uncomment line
it: Rimuovi commento da riga

en: Comment region
it: Commenta regione

en: Uncomment region
it: Rimuovi commento da regione

en: Execute region
it: Esegui regione

en: Execute line
it: Esegui riga

en: Auto-indent region
it: Indenta automaticamente regione

en: Indent region
it: Indenta regione

en: Hide region
it: Nascondi la regione

en: Unindent region
it: Rimuovi indentazione da regione

en: Auto-indent script (Ctrl+I)
it: Indenta automaticamente lo script (Ctrl-I)

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: gretl: replace
it: gretl: sostituisci

en: Find:
it: Trova:

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Match case
it: Maiusc/minusc

en: Backward search
it: All'indietro

en: Replace all in:
it: Sostituisci tutto in:

en: Selection
it: Selezione

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Save
it: Salva

en: Not available
it: Non disponibile

en: gretl output
it: Risultati di gretl

en: for
it: per

en: %s page %d of %d
it: %s pagina %d di %d

en: Save to file
it: Salva al file

en: gretl: save text
it: gretl: salva testo

en: Save text
it: Salva testo

en: Number of digits to show for statistics
it: Numero di cifre decimali nelle statistiche

en: Number of digits to show for coefficients
it: Numerio di cifre per i coefficienti

en: Nothing to send
it: Non c'è niente da inviare

en: Really replace content with
    a selected file?
it: Rimpiazzare davvero il contenuto
    con un file selezionato?

en: Print with syntax highlighting?
it: Stampa con colorazione della sintassi?

en: Saved matrix as %s
it: Matrice salvata con il nome %s

en: New window
it: Nuova finestra

en: Open...
it: Apri...

en: Save as...
it: Salva come...

en: Open in script editor
it: Apri nell'editor di script

en: Save bundle content...
it: Salva il contenuto del bundle

en: Print...
it: Stampa...

en: Show/hide
it: Mostra/nascondi

en: Run
it: Esegui

en: Build package
it: Compila il pacchetto

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Replace...
it: Sostituisci...

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Sort
it: Ordina

en: Sort by...
it: Ordina per...

en: Auto-indent script
it: Indenta automaticamente lo script

en: Scripts index
it: Indice dei file di esempio

en: Confidence level...
it: Livello di confidenza...

en: Forecast
it: Previsioni

en: Heatmap
it: Mappa di calore

en: Reformat...
it: Riformatta...

en: Edit values...
it: Modifica valori...

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Add to dataset...
it: Aggiungi al dataset...

en: Add as matrix...
it: Aggiungi come matrice...

en: Stickiness...
it: Modalità risultati...

en: Toggle split pane
it: Attiva il pannello diviso

en: Help on command
it: Aiuto sul comando

en: Digits...
it: Cifre...

en: _Save forecast...
it: Sa_lva previsione...

en: Save standard errors...
it: Salva errori standard...

en: New tab
it: Nuovo tab

en: launch calculator
it: Calcolatrice

en: new script
it: Nuovo file comandi

en: open gretl console
it: Terminale di gretl

en: session icon view
it: Finestra icone

en: function packages
it: pacchetti di funzioni

en: command reference
it: guida comandi

en: find series
it: trova serie

en: X-Y graph
it: Grafico X-Y

en: OLS model
it: Modello OLS

en: databases
it: Database

en: open dataset
it: Apri dataset

en: Stop
it: Ferma

en: You are running gretl %s.
    Version %s is available at http://gretl.sourceforge.net/
it: Questa è la versione %s di gretl.
    La versione %s è disponibile all'indirizzo http://gretl.sourceforge.net/

en: You are running gretl %s.
    This seems to be a pre-release; the latest version available at
    http://gretl.sourceforge.net/ is %s
it: Questa è la versione %s di gretl, che sembra essere non
    ancora rilasciata; l'ultima versione disponibile all'indirizzo
    http://gretl.sourceforge.net/ è %s

en: You are running gretl %s.
    This is the current version.
it: Questa è la versione %s di gretl, che è
    l'ultima rilasciata

en: No new files
it: Non ci sono nuovi file

en: The display name for a variable cannot contain double quotes
it: Il nome di una variabile non può contenere virgolette doppie

en: not set
it: Non indicato

en: sum of observations
it: Somma dei valori

en: average of observations
it: Media dei valori

en: first observation
it: Primo valore

en: last observation
it: Ultimo valore

en: specific day in week
it: giorno della settimana specifico

en: spread (MIDAS)
it: sottoperiodi (MIDAS)

en: Previous series
it: Serie precedente

en: Next series
it: Serie successiva

en: ID number:
it: Numero ID:

en: gretl: variable attributes
it: gretl: attributi della variabile

en: Description:
it: Descrizione:

en: Display name (shown in graphs):
it: Nome mostrato nei grafici:

en: Compaction method (for reducing frequency):
it: Metodo di compattamento (in caso di riduzione della frequenza):

en: Treat this variable as discrete
it: Tratta questa variabile come discreta

en: Numeric values represent an encoding
it: I valori numerici rappresentano una codifica

en: gretl: save series
it: gretl: salva serie

en: Buffer is empty
it: Il buffer è vuoto

en: gretl: edit plot commands
it: gretl: modifica grafico

en: gretl: edit R script
it: gretl: modifica script R

en: gretl: edit Ox program
it: gretl: modifica programma Ox

en: gretl: edit Octave script
it: gretl: modifica script Octave

en: gretl: edit Python script
it: gretl: modifica script Python

en: gretl: edit Julia program
it: gretl: modifica programma Julia

en: gretl: edit Stata program
it: gretl: modifica programma Stata

en: gretl: edit Dynare script
it: gretl: modifica script Dynare

en: gretl: edit lpsolve script
it: gretl: modifica script lpsolve

en: gretl: edit package spec file
it: gretl: modifica il file spec del pacchetto

en: gretl: untitled
it: gretl: senza titolo

en: %s output
it: Risultati %s

en: gretl: script output %d
it: gretl: risultato dei comandi %d

en: gretl: command reference
it: gretl: guida ai comandi

en: gretl: help
it: gretl: comandi GUI

en: gretl: function reference
it: gretl: guida alle funzioni

en: gretl: command log
it: gretl: log dei comandi

en: Can't open %s for reading
it: Impossibile aprire %s per la lettura

en: Script editor
it: Editor di script

en: Main window
it: Finestra principale

en: Arrange
it: Riordina

en: command log
it: log di comandi

en: AR lags
it: ritardi AR

en: Constant
it: Costante

en: Covariance estimator
it: Stimatore covarianza

en: Dependent Variable
it: Variabile Dipendente

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Mean regressors
it: Regressori media

en: Model type
it: Tipo di modello

en: Normal
it: Normale

en: Plot type
it: Tipo di grafico

en: Skewed GED
it: GED asimmetrica

en: Skewed t
it: t asimmetrica

en: Taylor/Schwert GARCH
it: GARCH Taylor/Schwert

en: Variance regressors
it: Regressori in varianza

en: Verbosity
it: Verbosità

en: Between model
it: Modello between

en: dependent variable
it: variabile dipendente

en: instruments
it: strumenti

en: regressors
it: regressori

en: Structural VARs
it: VAR strutturali

en: AB-model
it: Modello AB

en: BFGS (analytical score)
it: BFGS (score analitico)

en: BFGS (numerical score)
it: BFGS (score numerico)

en: Bias correction
it: Correzione per la distorsione

en: Bootstrap alpha
it: alpha del bootstrap

en: Bootstrap replications
it: Replicazioni bootstrap

en: Bootstrap type
it: Tipo di bootstrap

en: C-model
it: Modello C

en: CI coverage
it: Copertura int. conf.

en: Check identification
it: Controlla l'identificazione

en: Exogenous regressors
it: Regressori esogeni

en: Full
it: Completa

en: Historical decomposition
it: Scomposizione storica

en: Horizon
it: orizzonte

en: Indices of responses to cumulate
it: Indici delle IRF da cumulare

en: Newton-Raphson (analytical score)
it: Newton-Raphson (score analitico)

en: Newton-Raphson (numerical score)
it: Newton-Raphson (score numerico)

en: None
it: Nessuno

en: Optimization method
it: Matodo di ottimizzazione

en: Partial
it: Parziale

en: Restriction pattern (long-run C or A)
it: Restrizioni di lungo periodo su C o su A

en: Restriction pattern (short-run C or B)
it: Restrizioni istantanee su C o su B

en: Scoring algorithm
it: Algoritmo scoring

en: Seasonal dummies
it: Dummy stagionali

en: Time trend
it: Trend temporale

en: VAR variables
it: Variabili VAR

en: bias correction (non-SVEC)
it: Correzione per la distorsione (non-SVEC)

en: bootstrap iterations
it: Iterazioni bootstrap

en: bootstrap type
it: tipo di bootstrap

en: choose 1 for medians
it: scegli 1 per la mediana

en: measure to target
it: indicatore da usare

en: moving blocks
it: a blocchi mobili

en: plain (Cholesky)
it: triangolare (Cholesky)

en: residual resampling
it: Ricampionamento residui

en: the model bundle
it: il bundle col modello

en: which shocks
it: quali shock

en: which variables
it: quali variabili

en: wild/Normal
it: wild/Normale

en: IV/Heteroskedastic
it: IV/Eteroschedastico

en: Covariance matrix estimation
it: Stimatore covarianza

en: Verbosity level
it: Verbosità

en: Treatment
it: Trattamento

en: Block
it: Blocco

en: Level
it: Livello

en: Grand mean
it: Media generale

en: anova: the treatment variable must be discrete
it: anova: la variabile trattamento deve essere discreta

en: anova: the block variable must be discrete
it: anova: la variabile blocco deve essere discreta

en: %s, response = %s, treatment = %s:
it: %s, risposta = %s, trattamento = %s:

en: ARMA initialization
it: Inizializzazione ARMA

en: user-specified values
it: valori forniti dall'utente

en: Hannan-Rissanen method
it: metodo Hannan-Rissanen

en: small MA values
it: valori MA piccoli

en: using nonlinear AR model
it: usando modello AR non lineare

en: using linear AR model
it: usando modello AR lineare

en: No usable data were found
it: Non sono stati trovati dati utilizzabili

en: Error in arma command
it: Errore nel comando arma

en: Shifting y by %g, scaling by %g
it: y traslata di %g, scalata di %g

en: Failed to execute x12arima
it: Impossibile eseguire x12arima

en: Step 1 parameter estimates, using %d observations
it: Stime di primo passo, usando %d osservazioni

en: Sargan test: Chi-square(%d) = %g [%.4f]
it: Test di Sargan: Chi-quadro(%d) = %g [%.4f]

en: No variables were read
it: Non è stata letta alcuna variabile

en: Error reading workfile header
it: Errore nella lettura dell'intestazione del file di lavoro

en: Perhaps you need to adjust the starting column or row?
it: Può essere necessario correggere la colonna o la riga di partenza.

en: String index too large
it: Indice di stringa troppo grande

en: %s: No BOF record found
it: %s: Nessun record BOF trovato

en: No data found.
it: Nessun dato trovato.

en: Failed to get workbook info
it: Impossibile leggere informazioni sulla cartella di lavoro

en: No worksheets found
it: Nessuna cartella di lavoro trovata

en: Invalid argument for worksheet import
it: Argomento non valido per l'importazione del foglio di lavoro

en: Failed to process Excel file
it: Impossibile processare il file di Excel

en: Starting row is out of bounds.
it: La riga iniziale è oltre i limiti.

en: Starting column is out of bounds.
it: La colonna iniziale è oltre i limiti.

en: One or more variable names are missing.
it: Mancano i nomi di una o più variabili.

en: Expected numeric data, found string:
    %s" at row %d, column %d
it: Trovata una stringa invece di dati numerici:
    %s" alla riga %d, colonna %d

en:  (using Hessian)
it:  (usando l'Hessiana)

en: No list of endogenous variables was given
it: Non è stata indicata la lista delle variabili endogene

en: Gradients at last iteration
it: Gradienti all'ultima iterazione

en: Rescaled-range plot for
it: Grafico dell'intervallo riscalato di

en: log(sample size)
it: log(ampiezza campionaria)

en: Size
it: Dimensione

en: RS(avg)
it: RS(media)

en: log(Size)
it: log(Dimensione)

en: There were missing data values
it: Ci sono valori mancanti nei dati

en: Sample is too small for Hurst exponent
it: Il campione è troppo piccolo per calcolare l'esponente di Hurst

en: Rescaled range figures for %s
it: Valori dell'intervallo riscalato per %s

en: (logs are to base 2)
it: (i logaritmi sono in base 2)

en: Error estimating Hurst exponent model
it: Errore nella stima del modello con esponente di Hurst

en: Intercept
it: Intercetta

en: Regression results
it: Risultati della regressione

en: Estimated Hurst exponent
it: Esponente di Hurst stimato

en: Manual initialization of parameters
it: Inizializzazione manuale dei parametri

en: Automatic initialization of parameters
it: Inizializzazione automatica dei parametri

en: Regression coefficients
it: Coefficienti della regressione

en: GARCH: neither p nor q can be negative
it: GARCH: p e q non possono essere negativi

en: GARCH: p > 0 and q = 0: the model is unidentified
it: GARCH: p > 0 e q = 0: il modello non è identificato

en: GARCH: p + q must not exceed %d
it: GARCH: p + q deve essere minore di %d

en: 
    Convergence was not reached.  One possible reason for this is
    autocorrelation in the error term.
it: 
    La convergenza non è stata raggiunta. Una possibile ragione potrebbe
    essere l'autocorrelazione nel termine di errore.

en: After estimating the model by OLS, the following result was
    obtained for a test of autocorrelation of order %d:
it: Dopo aver stimato il modello tramite OLS, il seguente risultato è
    stato ottenuto per un test di autocorrelazione di ordine %d:

en: unrecognized geoplot option(s):
it: opzione(i) geoplot non riconosciuta(e)

en: Couldn't get value for col %d, row %d.
    Maybe there's a formula in the sheet?
it: Impossibile trovare i valori per la colonna %d, riga %d.
    È possibile che il foglio contenga una formula

en: Selection equation
it: Equazione di selezione

en: No numeric data were found
it: Non sono stati trovati dati numerici

en: Bad date on row %d: '%s'
it: Data non valida nella riga %d: '%s'

en: Sending debugging output to %s
it: Invio dell'output di debug a %s

en: Sheet to import:
it: Foglio da importare:

en: gretl: spreadsheet import
it: gretl: importazione da foglio elettronico

en: Start import at:
it: Inizia ad importare da:

en: column:
it: Colonna:

en: row:
it: Riga:

en: Produce debugging output
it: Genera output di debug

en: GLS estimates
it: Stime GLS

en: Iterated GLS estimates
it: Stima GLS iterata

en: rho truncated to zero
it: rho troncato a zero

en: rho as revised via ML: %g
it: rho rivisto tramite ML: %g

en: Temporal disaggregation
it: Disaggregazione temporale

en: Obs %d: lower bound (%g) exceeds upper (%g)
it: Oss. %d: il limite inferiore (%g) eccede quello superiore (%g)

en: renormalized beta
it: Beta rinormalizzato

en: renormalized alpha
it: Alfa rinormalizzato

en: beta (cointegrating vectors)
it: Beta (vettori di cointegrazione)

en: alpha (adjustment vectors)
it: Alfa (vettori di aggiustamento)

en: long-run matrix (alpha * beta')
it: Matrice di lungo periodo (alfa * beta')

en: eigenvalue
it: Autovalore

en: Exogenous regressor(s)
it: Regressori esogeni

en: including constant term
it: termine costante incluso

en: Cointegration tests, ignoring exogenous variables
it: Test di cointegrazione, ignorando variabili esogene

en: Eigenvalue
it: Autovalore

en: Trace test
it: Test traccia

en: Lmax test
it: Test Lmax

en: Cointegration tests conditional on %d I(1) variable(s)
it: Test di cointegrazione su %d variabili I(1)

en: Corrected for sample size (df = %d)
it: Corretto per ampiezza campionaria (df = %d)

en: Warning: the p-values shown are for the case of
    a restricted trend
it: Attenzione: i p-value mostrati sono per il caso
    di un trend vincolato

en: Note: in general, the test statistics above are valid only in the
    absence of additional regressors.
it: Nota: in generale, le statistiche test viste sopra sono valide
    solo in assenza di regressioni aggiuntivi.

en: Failed to find eigenvalues
it: Impossibile trovare gli autovalori

en: eigenvalue %d = %g
it: autovalore %d = %g

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
it: Log-verosimiglianza non vincolata (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
it: Log-verosimiglianza vincolata (lr) = %.8g

en: Allowing for prior restriction, df = %d
it: Permetti restrizione a priori, df = %d

en: Test of restrictions on cointegrating relations
it: Test di vincoli sulle relazioni di cointegrazione

en: Switching algorithm: failed
it: Algoritmo di switching: fallito

en: Switching algorithm: %d iterations
it: Algoritmo di switching: %d iterazioni

en: user-supplied initial values
it: valori iniziali forniti dall'utente

en: Strong convergence
it: Convergenza forte

en: Weak convergence
it: Convergenza debole

en: Rank of Jacobian = %d, number of free parameters = %d
it: Rango dello Jacobiano = %d, numero di parametri liberi = %d

en: Model is not fully identified
it: Il modello non è pienamente identificato

en: Model is fully identified
it: Il modello è pienamente identificato

en: Based on Jacobian, df = %d
it: Basato sullo Jacobiano, df = %d

en: bandwidth = %g
it: Banda = %g

en: Estimated density of %s
it: Densità stimata di %s

en: Variables to save:
it: Variabili da salvare:

en: leverage
it: Leverage

en: influence
it: Influenza

en: ('*' indicates a leverage point)
it: ('*' indica un punto influente)

en: No leverage points were found
it: Non sono stati trovati punti influenti

en: Cross-validation criterion
it: Criterio di cross-validazione

en: lpsolve: didn't find a model specification
it: lpsolve: sopecificazione non trovata

en: Really store password?
it: Memorizzare password?

en: Use password once and forget it
it: Usa la password una volta senza salvarla

en: Store this password
it: Salva questa password

en: A password is not required
it: Password non richiesta

en: From:
it: Da:

en: Note:
it: Nota:

en: gretl: send mail
it: gretl: invia mail

en: Message
it: Messaggio

en: Please find the gretl data file %s attached.
it: In allegato, il file dati di gretl %s.

en: Please find the gretl script %s attached.
it: In allegato, lo script di comandi di gretl %s.

en: Append signature
it: Aggiungi la firma

en: Mail setup
it: Impostazioni posta

en: SMTP server:
it: Server SMTP

en: Mail username:
it: Nome utente mail:

en: Mail password:
it: Password di mail:

en: Mail sent
it: Mail inviata

en: Variable '%s' is all zeros
it: La variabile '%s' contiene solo zeri

en: Error sum of squares is not >= 0
it: La somma dei quadrati degli errori non è >= 0

en: Expected numeric data, found string:
    '%s' at row %d, column %d
it: Trovata una stringa invece di dati numerici:
    '%s' alla riga %d, colonna %d

en: Sheet row %d, column %d
it: Riga %d, colonna %d del foglio

en: expected %s but found %s
it: Al posto di %s è stato trovato %s

en: z-score
it: valore z

en: Levin-Lin-Chu pooled ADF test for %s
it: Test ADF pooled di Levin-Lin-Chu per %s

en: including %.2f lags of (1-L)%s (average)
it: inclusi %.2f ritardi di (1-L)%s (media)

en: Bartlett truncation at %d lags
it: Troncamento di Bartlett a %d ritardi

en: Components with eigenvalues > mean
it: Componenti con autovalori > media

en: All components
it: Tutte le componenti

en: The n most important components
it: Le prime n componenti

en:  (dropped %d incomplete observations)
it:  (rimosse %d osservazioni incomplete)

en: Eigenanalysis of the Correlation Matrix
it: Analisi degli autovalori della matrice di correlazione

en: Eigenanalysis of the Covariance Matrix
it: Auto-analisi della matrice di covarianza

en: Component  Eigenvalue  Proportion   Cumulative
it: Componente  Autovalore  Proporzione   Cumulata

en: Eigenvectors (component loadings)
it: Autovettori (pesi della componente)

en: Component with eigenvalue = %.4f
it: Componenti con autovalore = %.4f

en: gretl: loading data
it: gretl: caricamento dati

en: gretl: storing data
it: gretl: salvataggio dati

en: gretl: scanning fonts
it: gretl: lettura dei caratteri

en: Retrieving
it: Recupero in corso

en: Storing
it: Salvataggio in corso

en: Scanning %d fonts
it: Lettura di %d tipi di carattere

en: Couldn't calculate confidence intervals for this model
it: Impossibile calcolare intervalli di confidenza per questo modello

en: range-mean plot for
it: Grafico range-mean di

en: range
it: Intervallo

en: Sample is too small for range-mean graph
it: Il campione è troppo piccolo per un grafico range-mean

en: Range-mean statistics for %s
it: Statistiche range-mean per %s

en: using %d sub-samples of size %d
it: Usati %d sotto-campioni di dimensione %d

en: Error estimating range-mean model
it: Errore nella stima del modello range-mean

en: slope of range against mean = %g
it: Pendenza dell'intervallo rispetto alla media = %g

en: p-value for H0: slope = 0 is %g
it: Il p-value per H0: pendenza = 0 è %g

en: df = effective number of free parameters
it: df = numero effettivo di parametri liberi

en: This file does not seem to be a valid SAS xport file
it: Il file non sembra essere un file xport di SAS

en: cannot read SPSS .sav on this platform
it: impossibile leggere il file .sav di SPSS su questa piattaforma

en: unknown data type
it: tipo di dati sconosciuto

en: something strange in the file
    (Type 0 characteristic of nonzero length)
it: problema nel file
    (caratteristica "Type 0" con lunghezza non nulla)

en: cannot read Stata .dta on this platform
it: impossibile leggere il file .dta di Stata su questa piattaforma

en: This file does not seem to be a valid Stata data file
it: Il file non sembra essere un file dati di Stata

en: lower tail
it: coda inferiore

en: upper tail
it: coda superiore

en: Time-series model plus seasonal adjustment
it: Modello per serie storiche con aggiustamento stagionale

en: Time-series model only
it: Modello per serie storiche semplici

en: Standard automatic analysis
it: Analisi standard automatica

en: Seasonally adjusted series
it: Serie corretta per la stagionalità

en: Trend/cycle
it: Componente trend/ciclo stimata

en: Irregular
it: Componente irregolare stimata

en: Linearized series
it: Serie linearizzata

en: Output
it: Risultati

en: Output window:
it: Finestra dei risultati:

en: Full details
it: Dettagli completi

en: Reduced output
it: Risultati sintetici

en: Save to data set:
it: Salva nel dataset:

en: Generate graph
it: Genera grafico

en: Log transformation
it: Trasformazione logaritmica

en: No log transformation
it: Nessuna trasformazione logaritmica

en: Mean correction
it: Correzione della media

en: No mean correction
it: Nessuna correzione della media

en: Outliers
it: Outlier

en: Detect and correct for outliers
it: Individua e correggi gli outlier

en: Besides additive outliers, allow for:
it: Oltre agli outlier additivi, permetti:

en: transitory changes
it: Cambiamenti transitori

en: shifts of level
it: spostamenti di livello

en: innovational outliers
it: outlier di innovazione

en: Critical value for outliers:
it: Soglia critica per gli outlier:

en: Non-seasonal differences:
it: Differenze non stagionali:

en: Seasonal differences:
it: Differenze stagionali:

en: Non-seasonal AR terms:
it: Termini AR non stagionali:

en: Seasonal AR terms:
it: Termini AR stagionali:

en: Non-seasonal MA terms:
it: Termini MA non stagionali:

en: Seasonal MA terms:
it: Termini MA stagionali:

en: seasonally adjusted %s
it: %s corretto per la stagionalità

en: trend/cycle for %s
it: trend/ciclo per %s

en: irregular component of %s
it: componente irregolare di %s

en: linearized %s
it: %s linearizzata

en: X-13ARIMA options
it: opzioni X-13ARIMA

en: Seasonal adjustment algorithm:
it: Algoritmo di correzione stagionalità:

en: Correct for trading days effect
it: Correggi per l'effetto giorni di contrattazione

en: Save data
it: Salva i dati

en: Show full output
it: Mostra risultati completi

en: Execute X-13ARIMA directly
it: Esegui X-13ARIMA direttamente

en: Make X-13ARIMA command file
it: Scrivi file di comandi X-13ARIMA

en: irregular
it: irregolare

en: trend/cycle
it: trend/ciclo

en: adjusted
it: corretto

en: no seasonality was detected
it: Non sono stati trovati effetti stagionali

en: Count of condition indices >= 30
it: Numero dei condtion index >= 30

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 30
it: Proporzioni di varianza >= 0.5 associate a cond >= 30

en: Count of condition indices >= 10
it: Numero dei condtion index >= 10

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 10
it: Proporzioni di varianza >= 0.5 associate a cond >= 10

en: No evidence of excessive collinearity
it: Non c'0è evidenza di collinearità eccessiva:

en: According to BKW, cond >= 30 indicates "strong" near linear dependence,
    and cond between 10 and 30 "moderately strong".  Parameter estimates whose
    variance is mostly associated with problematic cond values may themselves
    be considered problematic.
it: Secondo BKW, cond >= 30 indica quasi-dipendenza lineare "forte"
    e cond fra 10 e 30 "moderatamente forte".  Stime dei parametri
    la cui varianza
    è associata a valori di cond problematici potrebbero essere
    a loro volta problematiche.

en: Belsley-Kuh-Welsch collinearity diagnostics
it: Diagnostiche di collinearità di Besley, Kuh e Welsch

en: variance proportions
it: proporzioni della varianza

en: eigenvalues of inverse covariance matrix
it: Autovalori dell'inversa della matrice di covarianza

en: condition index
it: indice di condizione

en: note: variance proportions columns sum to 1.0
it: nota: le colonne delle proporzioni di varianza sommano ad uno

en: Variance Inflation Factors
it: Fattori di Inflazione della Varianza (VIF)

en: Minimum possible value = 1.0
it: Valore minimo possibile = 1.0

en: Values > 10.0 may indicate a collinearity problem
it: Valori oltre 10.0 indicano un problema di collinearità

en: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), where R(j) is the multiple correlation coefficient
    between variable j and the other independent variables
it: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), dove R(j) è il coefficiente di correlazione multipla
    tra la variabile j e le altre variabili indipendenti

en: Password protected workbooks are not supported yet.
it: Le cartelle di lavoro protette con password non sono ancora supportate.

en: This file is not an 'OLE' file -- it may be too old for gretl to read
it: Questo non è un file 'OLE' -- è possibile che sia troppo vecchio per essere letto da gretl

en: Unexpected error reading the file
it: Errore inatteso durante la lettura del file

en: Found %d variables and %d observations
it: %d variabili trovate, per %d osservazioni

en: File contains no data
it: Il file non contiene dati

en: Found no sheets
it: Nessun foglio trovato

en: '%s': no such worksheet
it: %s: nessun foglio di lavoro

en: 
    Found %d valid sheet(s)
it: 
    Trovati %d fogli validi

en: Matrix algebra
it: Algebra matriciale

en: Statistics/transformations
it: Statistiche/trasformazioni

en: Decoration
it: Decorazione
