gretl 1.3.0 - en to rw translation catalogue (76 entries)

en: unknown
rw: itazwi

en: mean
rw: impuzandengo

en: Description
rw: Insobanuramiterere

en: Frequency
rw: ubwisubire

en: Range
rw: Igice

en: Mean
rw: Cyohagati

en: Minimum
rw: gito gishoboka

en: Maximum
rw: kinini bishoboka

en: Standard deviation
rw: ibusanya risanzwe/rimenyerewe

en: Variable
rw: Imburabuzi

en: undefined
rw: kidasobanuye

en: equal
rw: bingana

en: right
rw: iburyo

en: left
rw: ibumoso

en: Variables
rw: Ibihinduka

en: Host not found
rw: Inturo ntibonetse

en: Unknown error
rw: Ikosa itazwi

en: sigma
rw: sigima

en: Model
rw: Urugero

en: Root
rw: Imizi

en: normal
rw: bisanzwe

en: gamma
rw: gama

en: value
rw: Agaciro

en: Display
rw: igaragaza

en: Import
rw: Kuzana

en: Delete
rw: Gusiba

en: Find...
rw: Gushaka...

en: Name
rw: Izina

en: Info
rw: amakuru

en: Open
rw: Gufungura

en: Edit
rw: Guhindura

en: Install
rw: Kora iyinjizaporogaramu

en: Close
rw: Gufunga

en: File
rw: Idosiye

en: Summary
rw: Inshamake

en: Script
rw: Inyandiko-porogaramu

en: Topic
rw: Insanganyamatsiko

en: Data
rw: Ibyatanzwe

en: Database
rw: Ububikoshingiro

en: Source
rw: Inkomoko

en: tab
rw: simbuka

en: Show
rw: Erekana

en: Print
rw: Gucapa

en: Help
rw: Gufasha

en: Print...
rw: Gucapa...

en: Fill color
rw: Ibara ryo kuzuza

en: None
rw: Ntacyo

en: Lines
rw: Imirongo

en: Labels
rw: Uturango

en: text
rw: umwandiko

en: Filter
rw: Muyunguruzi

en: for
rw: Cya

en: Printing
rw: Icapa

en: Statistics
rw: imibare

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: Value
rw: Agaciro

en: Clear
rw: bigaragara,kigaragara

en: Save...
rw: Kubika...

en: View
rw: Kureba

en: Notes
rw: ibisobanuro

en: Browse...
rw: Gushakisha...

en: General
rw: Rusange

en: Databases
rw: Ububikoshingiro

en: Programs
rw: Porogaramu

en: Find:
rw: Shaka:

en: Replace with:
rw: Hinduranya na

en: Replace all
rw: Gusimbura Byose

en: Cancel
rw: Kureka

en: Save
rw: Kubika

en: Copy
rw: Guporora

en: Run
rw: Ihutishe

en: Paste
rw: Komeka

en: Undo
rw: Isubiranyuma

en: range
rw: igice

en: Output
rw: Ibisohoka

en: Automatic
rw: Byikora
