gretl 2024c - en to pl translation catalogue (4427 entries)

en: found version
pl: Znaleziono wersje

en: not found
pl: Nie znaleziono

en: check for %s
pl: Sprawdź dodatki %s

en: no valid version found
pl: Nie znaleziono prawidłowej wersji

en: indexed version
pl: wersja indeksowana

en: 
    GLS demean/detrend: using %s-%s (T = %d)
pl: 
    Estymacja GLS demean/detrend: dla obserwacji %s-%s (T = %d)

en: 
    OLS demean/detrend: (T = %d)
pl: 
    Estymacja KMNK demean/detrend: (T = %d)

en: lagged differences
pl: opóźnione różnice

en: modified BIC, Perron-Qu
pl: zmodyfikowane BIC, Perron-Qu

en: modified AIC, Perron-Qu
pl: zmodyfikowane AIC, Perron-Qu

en: modified BIC
pl: zmodyfikowane BIC

en: t-statistic
pl: t-statystyka

en: modified AIC
pl: zmodyfikowane AIC

en: Dickey-Fuller (GLS) test for %s
pl: Test Dickeya-Fullera (GLS) dla procesu %s

en: Dickey-Fuller test for %s
pl: Test Dickeya-Fullera dla procesu %s

en: Augmented Dickey-Fuller (GLS) test for %s
pl: Rozszerzony test Dickeya-Fullera (GLS) dla procesu %s

en: Augmented Dickey-Fuller test for %s
pl: Rozszerzony test Dickeya-Fullera dla procesu %s

en: testing down from %d lags, criterion %s
pl: testowano istotność opóźnienia od rzędu %d, dla kryterium %s

en: including one lag of (1-L)%s
pl: dla opóźnienia pierwszego rzędu procesu (1-L)%s

en: including %d lags of (1-L)%s
pl: dla opóźnienia rzędu %d procesu (1-L)%s

en: test without constant
pl: test bez wyrazu wolnego (const)

en: test with constant
pl: test z wyrazem wolnym (const)

en: with constant and trend
pl: z wyrazem wolnym i trendem liniowym

en: with constant, linear and quadratic trend
pl: z wyrazem wolnym, trendem liniowym i trendem kwadratowym

en: p-value
pl: wartość p

en: unknown
pl: nieznany

en: asymptotic p-value
pl: asymptotyczna wartość p =

en: approximate p-value
pl: aproksymowana wartość p

en: sample size %d
pl: liczebność próby %d

en: unit-root null hypothesis: a = 1
pl: Hipoteza zerowa: występuje pierwiastek jednostkowy a = 1; proces I(1)

en: plus seasonal dummies
pl: oraz sezonowymi zmiennymi 0-1

en: estimated value of (a - 1)
pl: estymowana wartość (a-1) wynosi

en: test statistic
pl: Statystyka testu

en: Critical values
pl: Krytyczna wart.

en: 1st-order autocorrelation coeff. for e
pl: Autokorelacja reszt rzędu pierwszego

en: squared time trend variable
pl: kwadrat zmiennej czasowej t

en: time trend variable
pl: zmienna czasowa t

en: GLS estimate of b0: %g
pl: Estymacji GLS dla b0: %g

en: Invalid option
pl: Błędna opcja

en: %s is a constant
pl: %s jest stałą

en: Im-Pesaran-Shin test: cannot be computed
pl: TEST Im-Pesaran-Shin: nie można wyznaczyć

en: Inverse chi-square
pl: Odwrotność chi-kwadrat

en: Logit test
pl: test Logit

en: Unit
pl: Jednostka

en: lag order
pl: rząd opóźnienia

en: H0: all groups have unit root
pl: H0: wszystkie grupy mają pierwiastek jednostkowy

en: Robust estimate of variance
pl: Odporna estymacja wariancji (robust)

en: Sum of squares of cumulated residuals
pl: Suma kwadratów dla skumulowanych reszt

en: 
    KPSS test for %s
pl: 
    Hipoteza zerowa: proces stacjonarny I(0).
    Test KPSS dla zmiennej %s

en:  (including trend and seasonals)
pl:  (z trendem i sezonowością)

en:  (including trend)
pl:  (z trendem)

en:  (including seasonals)
pl:  (z sezonowością)

en: Lag truncation parameter = %d
pl: Parametr rzędu opóźnienia (lag truncation) = %d

en: Test statistic
pl: Statystyka testu

en: P-value
pl: wartość p

en: Interpolated p-value
pl: Interpolowana wartość p

en: 
    KPSS test for %s %s
pl: 
    Hipoteza zerowa: proces stacjonarny I(0); test KPSS dla zmiennej %s %s

en: (including trend)
pl: (z trendem)

en: (without trend)
pl: (bez trendu)

en: Lag truncation parameter: %d - %d
pl: Parametr rzędu opóźnienia (lag truncation) %d - %d

en: Lag truncation automatic
pl: Automatyczny parametr rzędu opóźnienia (lag truncation)

en: interpolated p-value
pl: interpolowana wartość p

en: H0: all groups are stationary
pl: H0: wszystkie grupy stacjonarne

en: Choi test: cannot be calculated
pl: Choi test: nie można jego obliczyć

en: Sorry, this command is not yet available for panel data
pl: Polecenie nie jest jeszcze dostępne dla danych panelowych

en: Step %d: testing for a unit root in %s
pl: Krok %d: test na pierwiastek jednostkowy dla zmiennej %s

en: Step %d: cointegrating regression
pl: Krok %d: równanie kointegrujące

en: 
    There is evidence for a cointegrating relationship if:
    (a) The unit-root hypothesis is not rejected for the individual variables, and
    (b) the unit-root hypothesis is rejected for the residuals (uhat) from the 
        cointegrating regression.
pl: 
    Kointegracja występuje, jeżeli każdy wykorzystywany proces jest I(1),
    tzn. hipoteza zerowa o pierwiastku jednostkowym nie jest odrzucana oraz
    proces resztowy (uhat) z równania kointegrującego jest procesem I(0),
    tzn. hipoteza zerowa o pierwiastku jednostkowym jest odrzucana.

en: bootstrap F-test
pl: bootstrapowy test F

en: For the coefficient on %s (point estimate %g)
pl: Dla współczynnika %s (estymacja w punkcie %g)

en: Studentized %g%% confidence interval = %g to %g
pl: Studentyzowany %g%% przedział ufności = %g do %g

en: %g%% confidence interval = %g to %g
pl: %g%% przedział ufności = %g do %g

en: Based on %d replications
pl: Bazuje na %d powtórzeniach

en: using resampled residuals
pl: wykorzystuje próbkowe reszty

en: using resampled y,X "pairs"
pl: wykorzystuje próbkowanie y,X "pairs"

en: using "wild" bootstrap
pl: Wykorzystuje "wild" bootstrap

en: with simulated normal errors
pl: z generowanymi błędami z rozkładu normalnego

en: recognized lagged dependent variable
pl: rozpoznano opóźnioną zmienną zależną

en: bootstrap t-ratio
pl: bootstrapowa statystyka t-ratio

en: bootstrap coefficient
pl: bootstrapowy współczynnik

en: Numerical summary with bootstrapped confidence interval for median
pl: Wyniki numeryczne bootstrapowego przedziału ufności dla mediany

en: Numerical summary for %s by %s
pl: Pozycyjne miary opisu statystycznego dla: %s według %s

en: Numerical summary for %s
pl: Pozycyjne miary opisu statystycznego dla: %s

en: Numerical summary
pl: Pozycyjne miary opisu

en: median
pl: mediana

en: (90% interval)
pl:  (90% przedział)

en: mean
pl: średnia

en: group
pl: Group

en: You must supply two variables, the second of which is discrete
pl: Należy wprowadzić dwie zmienne, ale
    druga musi być zmienną dyskretną

en: Distribution of %s by %s
pl: Wykresy pudełkowe dla: %s względem %s

en: Regression residuals (= observed - fitted %s)
pl: Reszty regresji = (obserwacje - wyrównane %s)

en: Invalid starting date for %d-day data
pl: Błędna startowa data dla %d - dane dzienne

en: Broken syntax in %s: unmatched %s
pl: Błędnia składnia w %s: niedopasowany %s

en: Null hypothesis: the regression parameter is zero for %s
pl: Hipoteza zerowa: parametr regresji jest równy zero dla %s

en: Null hypothesis
pl: Hipoteza zerowa

en: no seasonal effects or trend
pl: Niesezonowe efekt lub trend

en: no seasonal effects
pl: Niesezonowy efekt

en: no trend
pl: Bez trendu

en: 
      Null hypothesis: the regression parameters are zero for the variables
pl: 
      Hipoteza zerowa: parametry regresji dla wskazanych zmiennych są równe zero

en: seasonal dummies
pl: sezonowe zmienne 0-1

en: Test on Model %d:
pl: Test porównawczy z Modelem %d

en: Wald test
pl: Test Walda

en: Chi-square
pl: Chi-kwadrat

en: LR test
pl: Test LR

en: LM test
pl: Test LM

en: Adding variables improved %d of %d information criteria.
pl: Dodanie zmiennych poprawiło %d z %d kryteriów informacyjnych (AIC, BIC, HQC).

en: Omitting variables improved %d of %d information criteria.
pl: Pominięcie zmiennych poprawiło %d z %d kryteriów informacyjnych (AIC, BIC, HQC).

en: residual
pl: reszty

en: Non-linearity test (squared terms)
pl: Test na nieliniowość (kwadraty)

en: Non-linearity test (log terms)
pl: Test na nieliniowość (logarytmy)

en: with p-value
pl: z wartością p

en: Failed to add %d variable(s)
pl: Nie udało sie dodać %d zmiennych

en: Sequential elimination using two-sided alpha = %.2f
pl: Sekwencyjna eliminacja nieistotnych zmiennych przy dwustronnym obszarze krytycznym, alfa = %.2f

en:  Dropping %-16s (p-value %.3f)
pl: Wyeliminowano nieistotną zmienną: %-16s (wartość p = %.3f)

en: No coefficient has a p-value less than %g
pl: Brak współczynników z wartościami p mniejszej niż% g

en: squares only
pl: tylko kwadrat zmiennej zależnej ^y

en: cubes only
pl: tylko sześcian zmiennej zależnej ^y

en: squares and cubes
pl: kwadrat i sześcian zmiennej zależnej ^y

en: Robust RESET test for specification
pl: Test Robust RESET na specyfikację

en: RESET test for specification
pl: Test RESET na specyfikację

en: Godfrey (1994) test for
pl: Test Godfreya (1994) na

en: Breusch-Godfrey test for
pl: Test Breuscha-Godfreya na

en: autocorrelation up to order
pl: autokorelacja do rzędu

en: first-order autocorrelation
pl: autokorelacja rzędu pierwszego

en: lagging uhat failed
pl: błędne opóźnienie uhat (reszt)

en: Insufficient degrees of freedom for test
pl: Niewystarczająca liczba stopni swobody dla testu

en: Error calculating Ljung-Box statistic
pl: Błąd w wyliczeniu statystyki Ljunga-Boxa

en: Test for autocorrelation up to order %d
pl: Test na autokorelację do rzędu %d

en: Alternative statistic
pl: Statystyka testu

en: The model already contains %s
pl: Ten model już zawiera %s

en: dummy variable for Chow test
pl: zmienna zero-jedynkowa dla testu Chowa

en: Chow F-test for break
pl: Test F - Chowa na zmiany strukturalne

en: Robust Wald test for break
pl: Test Robust Walda na zmiany strukturalne

en: 5% QLR critical value
pl: 5% QLR wartość krytyczna

en: Quandt likelihood ratio test for structural break at an unknown point,
    with 15 percent trimming
pl: Test ilorazu wiarygodności Quandta na występowanie załamania strukturalnego
    w nieokreślonym momencie, z 15 procentowym przycięciem

en: The maximum Wald test = %g occurs at observation %s
pl: Maksimum testu Walda = %g dla obserwacji %s

en: The maximum F(%d, %d) = %g occurs at observation %s
pl: Maksymalne F(%d, %d) = %g dla obserwacji %s

en: Asymptotic p-value = %.6g for chi-square(%d) = %g
pl: Asymptotyczna wartość p = %.6g dla chi-kwadrat(%d) = %g

en: Couldn't compute Chow test statistic
pl: Nie można obliczyć statystyki testu Chow

en: Couldn't compute Chow test p-value (test = %g)
pl: Nie można obliczyć wartości p dla testu Chowa (test = %g)

en: Chow test for structural difference with respect to %s
pl: Test Chowa na strukturalne różnice poziomów ze względu na zmienną: %s

en: Chow test for structural break at observation %s
pl: Test Chowa na zmiany strukturalne przy podziale próby w obserwacji %s

en: Invalid sample split for Chow test
pl: Błędny podział próby dla testu Chowa

en: Observation
pl: Obserwacja

en: CUSUMSQ plot with 95% confidence band
pl: Wykres CUSUMSQ z 95% przedziałem ufności

en: CUSUM plot with 95% confidence band
pl: Wykres CUSUM z 95% przedziałem ufności

en: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g with p-value %.4g
pl: 
    Statystyka testu Harvey'a-Colliera t(%d) = %g z wartością p = %.4g

en: CUSUMSQ test for stability of parameters
pl: Test CUSUMSQ (CUmulated SUM of SQuare residual) na stabilność parametrów modelu

en: Cumulated sum of squared residuals
pl: Skumulowana suma przeskalowanych kwadratów reszt

en: CUSUM test for stability of parameters
pl: Test CUSUM (CUmulated SUM of residual) na stabilność parametrów modelu

en: mean of scaled residuals = %g
pl: średnia  arytmetyczna dla przeskalowanych reszt = %g

en: sigmahat                 = %g
pl: odchylenie standardowe dla przeskalowanych reszt = %g

en: Cumulated sum of scaled residuals
pl: Skumulowana suma przeskalowanych reszt

en: ('*' indicates a value outside of 95% confidence band)
pl: ('*' oznacza wartość przekraczającą 95%% przedział ufności)

en: Test of common factor restriction
pl: Restrykcje dla testu COMFAC

en: with p-value = %g
pl: z wartością p = %g

en: This test is only relevant for pooled models
pl: Ten test stosowany jest tylko dla modelu panelowego

en: This test requires that the model contains a constant
pl: Ten test wymaga, aby model zawierał stałą (const)

en: Sorry, can't do this test on an unbalanced panel.
    You need to have the same number of observations
    for each cross-sectional unit
pl: Uwaga: niezbilansowany panel.
    Każdy przekrój panelu musi mieć
    taką samą liczbę obserwacji.

en: %25cNOTE: o stands for %s
    
    %8c
pl: %25cUwaga: o dla %s
    
    %8c

en: %17cNOTE: o stands for %s,   x stands for %s
    %17c+ means %s and %s are equal when scaled
pl: %17cUwaga: o dla %s,   x dla %s
    %17c+ oznacza, że %s i %s są równe w tych skalach

en: %20c%s and %s are plotted on same scale
    
    %8c
pl: %20c%s i %s są w tej samej skali
    
    %8c

en: Invalid column specification
pl: Błąd w specyfikacji kolumn

en: '%s': no such matrix
pl: %s: nie jest macierzą

en: Observations: %d; days in sample: %d
pl: Liczba obserwacji: %d; dni w próbie: %d

en: Probably annual data
pl: Prawdopodobnie dane roczne

en: Probably quarterly data
pl: Prawdopodobnie dane kwartalne

en: Probably monthly data
pl: Prawdopodobnie dane miesięczne

en: Probably weekly data
pl: Prawdopodobnie dane tygodniowe

en: Missing daily rows: %d
pl: Brakujące dzienne wiersze: %d

en: Found a Saturday (%s): re-trying with pd = %d
pl: Znaleziono Sobotę (%s): ponowne sprawdzenie z pd = %d

en: Found a Sunday (%s): re-trying with pd = %d
pl: Znaleziono Niedzielę (%s): ponowne sprawdzenie z pd = %d

en: Daily dates error at t = %d:
      calendar_obs_number() for '%s' = %d but t = %d
pl: Błąd dat dziennych dla t = %d:
      calendar_obs_number() dla '%s' = %d ale t = %d

en: Error: date '%s' out of bounds
pl: Błąd: daty '%s' jest spoza zakresu

en: Error: date '%s' is repeated
pl: Błąd: daty '%s' się powtarzają

en:    "%s": quarterly date with spurious zero?
pl:    "%s": kwartalne daty ze sztucznym zerem?

en: not a consistent date
pl: nieistniejąca data

en: quarterly data pretending to be monthly?
pl: dane kwartalne udające miesięczne?

en: BLS-type nonsense? Trying again
pl: BLS- nonsens? Spróbuj ponownie?

en: reversing the data!
pl: przesortowanie rosnące danych według etykiet!

en: Trying date order YYYYMMDD
pl: Zidentyfikowano datę jako YYYYMMDD

en: Trying date order DDMMYYYY
pl: Zidentyfikowano datę jako DDMMYYYY

en: Trying date order MMDDYYYY
pl: Zidentyfikowano datę jako MMDDYYYY

en: Could be %s - %s
pl: Można być %s - %s

en: '%s' and '%s': couldn't get dates
pl: '%s' oraz '%s': nie może tworzyć daty

en:    %s: probably a year...
pl:    %s: prawdopodobnie dane roczne...

en:    %s: probably not a year
pl:    %s: prawdopodobnie dane nieroczne

en: and just a year
pl: i tylko jeden rok

en: quarter %s?
pl: kwartał %s?

en: quarter %d: not possible
pl: kwartał %d: niemożliwy

en: quarter %d?
pl: kwartał %d?

en: month %s?
pl: miesiąc %s?

en: month %d: not possible
pl: miesiąc %d: niemożliwy

en:    but the dates are not complete and consistent
pl:    ale dane niekompletne i niezgodne

en:    dates are reversed?
pl:    Czy dane są posortowane malejąco według etykiet?

en:    first row label "%s", last label "%s"
pl:    pierwszy wiersz etykiety "%s", ostatni wiersz etykiety "%s"

en: trying to parse row labels as dates...
pl: potraktowano etykiety wiersza jako daty...

en:    definitely not a four-digit year
pl:    definicja roku nie na czterech znakach

en: Quotation broken: marks not paired
pl: Cytat zepsuty: znaki nie są sparowane

en: Binary data (%d) encountered (line %d:%d): this is not a valid text file
pl: Plik (%d) w linii (%d:%d) nie jest prawidłowym plikiem tekstowym

en: Data file is empty
pl: Plik danych jest pusty

en:    first field: '%s'
pl:    pierwsze pole: '%s'

en:    seems to be observation label
pl:    prawdopodobnie to są etykiety obserwacji

en:    the cell for variable %d, obs %d is empty: treating as missing value
pl:    komórka zmiennej %d, obserwacji %d jest pusta: potraktowana zostanie jako brakująca wartość

en:    warning: missing value for variable %d, obs %d
pl:    uwaga: błędna wartość dla zmiennej %d, obserwacji %d

en: variable %d (%s): non-numeric values = %d (%.2f percent)
pl: zmienna %d (%s): %d (%.2f percent) obserwacji - są nienumeryczne

en: ERROR: variable %d (%s), observation %d, expected numeric value
pl: ERROR: zmienna %d (%s), obserwacja %d oczekiwana wartość numeryczną

en: 
    Please note:
    - The first row of the CSV file should contain the names of the variables.
    - The first column may optionally contain date strings or other 'markers':
      in that case its row 1 entry should be blank, or should say 'obs' or 'date'.
    - The remainder of the file must be a rectangular array of data.
pl: 
    Wyjaśnienie:
    - Pierwszy wiersz pliku CSV powinien zawierać nazwy zmiennych.
    - Pierwsza kolumna powinna zawierać daty lub 'etykiety': w takim przypadku
      pierwsze pole nazw powino zawierać 'obs' lub 'date', albo pozostać puste.
    - Pamiętaj, aby plik danych CSV tworzył regularną tablicę danych.

en:    number of columns = %d
pl:    liczba kolumn = %d

en:    ...but row %d has %d fields: aborting
pl:    ...wiersz %d zawiera %d pól: przerwano wykonanie

en: Warning: row %d has %d fields: %d entries set to missing
pl: Uwaga: wiersz %d ma %d pól: brak %d wpisów

en: If '%s' is intended as the name of a variable, please change it --
    strings of this sort usually mean 'not a number'.
pl: Jeśli '% s' jest pomyślana jako nazwy zmiennej, należy ją zmienić --
    tego rodzaju łańcuchy zwykle oznaczają 'not a number'.

en: scanning for variable names...
pl: skanowanie nazw zmiennych...

en:    line: %.115s...
pl:    linia: %.115s...

en:    line: %s
pl:    linia: %s

en: No relevant columns were found
pl: Nie znaleziono odpowiednich kolumn

en: it seems there are no variable names
pl: prawdopodobny brak nazw zmiennych

en: At row %d, column %d:
pl: Od wiersza %d, kolumny %d:

en: '%s' -- no numeric conversion performed!
pl: '%s' -- nie dokonano konwersji numerycznej!

en: warning: %d labels were truncated.
pl: Uwaga: %d etykiety zostały skrócone

en: scanning for data...
pl: skanowanie dla danych...

en: scanning for row labels and data...
pl: skanowanie etykiet wierszy i danych...

en: parsing
pl: analizowanie

en: Couldn't open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: using fixed column format
pl: wykorzystuje stały format kolumn

en: using delimiter '%c'
pl: wykorzystano separator '%c'

en:    longest line: %d characters
pl:    najdłuższa linia: %d znaków

en:    number of variables: %d
pl:    liczba zmiennych: %d

en:    number of non-blank lines: %d
pl:    liczba niepustych lini: %d

en: Invalid data file
pl: Błędny zbiór danych

en: WARNING: it seems '%c' is being used as thousands separator
pl: Uwaga: Znak '%c' jest używany jako separator tysięcy

en: taking date information from row labels
pl: Pobierz informacje o dacie z etykiet wierszy

en: WARNING: Check your data! gretl has stripped out what appear to be
    extraneous lines in a %s dataset: this may not be right.
pl: UWAGA: Sprawdź swoje dane! GRETL usunął to, co wydaje się być
    obce w zbiorze danych w lini %s: to może nie być prawidłowe.

en: treating these as undated data
pl: Dane traktowane jako niedatowane

en: Failed to interpret the data as numeric
pl: Błąd interpretacji danych numerycznych

en: warning: some variable names were duplicated
pl: Uwaga: kilka zmiennych ma zduplikowane nazwy

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: Couldn't find all variable names
pl: Nie udało się znaleźć wszystkich nazw zmiennych

en: Expected an identifier
pl: Oczekiwano identyfikatora

en: Varname exceeds the maximum of 31 characters
pl: Nazwa zmiennej przekracza maksymalne 31 znaków

en: First char of varname '%s' is bad
    (first must be alphabetical)
pl: Pierwszy znak dla zmiennej '%s' jest błędny
    (pierwszy znak musi być literą)

en: Varname '%s' contains illegal character '%c'
    Use only letters, digits and underscore
pl: Zmienna  '%s' zawiera błędny znak '%c'
    Użyć można tylko: litery, cyfry i znak podkreślenia

en: First char of varname (0x%x) is bad
    (first must be alphabetical)
pl: Pierwszy znak dla zmiennej (0x%x) jest błędny
    (pierwszy znak musi być literą)

en: Varname contains illegal character 0x%x
    Use only letters, digits and underscore
pl: Nazwa zmiennej zawiera błędny znak 0x%x
    Użyć można tylko: litery, cyfry i znak podkreślenia

en: Bad character '%c' in date string
pl: Błędny znak '%c' w łańcuchu danych

en: Bad character %d in date string
pl: Błędny znak '%d' w łańcuchu danych

en: '%s': invalid observation index
pl: '%s':, błąd indeksu obserwacji

en: Observation number out of bounds
pl: Numer obserwacji poza zakresem

en: wrote %s.gdt
pl: zapisano %s.gdt

en: wrote %s
pl: zapisano %s

en: Unknown data import type
pl: Nierozpoznany typ importu danych

en: index variable
pl: indeks zmiennej

en: periodicity: %d, maxobs: %d
    observations range: %s to %s
pl: okresowość: %d, maksymalna liczba obserwacji: %d
    zakres obserwacji: od %s do %s

en: append: don't know how to align the new series!
pl: Dołączanie: nie wiem jak dopasować nowy szereg!

en: No overlap in data ranges
pl: Brak nakładania się zakresów danych

en: Out of memory!
pl: Brak pamięci!

en: Data frequency does not match
pl: Okresowość danych nie pasuje

en: New data not conformable for appending
pl: Dodawane nowe dane nie są zgodne

en: Found no data conformable for appending
pl: Nie znaleziono danych odpowiednich do dołączenia

en: Inconsistency in observation markers
pl: Niezgodność w zaznaczonych obserwacjach

en: Can't concatenate string-valued and numeric series
pl: Nie można łączyć serii znaków i liczb

en: Data appended OK
pl: Dołączenie danych OK

en: Invalid characters in imported string, line %d
pl: Nieprawidłowe znaki w importowanym ciągu, lina %d

en: Expected %d markers; found %d
pl: Oczekiwano '%d' lecz znaleziono '%d'

en: Couldn't read marker on line %d
pl: Niemożliwe odczytanie znaku w lini %d

en: Missing marker at observation %d
pl: Brak wartości dla obserwacji %d

en: No labels found
pl: Nie znaleziono etykiety

en: %s: no such array
pl: %s: nie jest uporządkowany

en: No labels are available for writing
pl: Brak dostępnych etykiet do zapisania

en: Labels written OK
pl: Etykiety zapisane OK

en: Labels loaded OK
pl: Etykiety wczytane OK

en: No description is available
pl: Niedostępny opis

en: dataset description written OK
pl: Opis zbioru danych - Ok.

en: description replaced OK
pl: Opis zastąpiony  - Ok.

en: description loaded OK
pl: Opis wczytany - Ok.

en: No markers are available for writing
pl: Nie wskazano zaznaczenia dla wydruku

en: Markers written OK
pl: Markery zapisane OK

en: Markers loaded OK
pl: Markery wczytane OK

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid text file
pl: Analizowany plik binarny (%d) nie jest prawidłowym plikiem tekstowym

en:    Found matrix '%s' with %d rows, %d columns
pl:    Znaleziono macierz '%s', %d wierszy, %d kolumn

en:    number of observations: %d
pl:    liczba obserwacji: %d

en:    number of data blocks: %d
pl:    liczba bloków danych: %d

en: Unrecognized data type
pl: Nierozpoznany typ danych

en: Extraneous character '%c' in data
pl: Błędny znak '%c' w danych

en: Extraneous character (0x%x) in data
pl: Błędny znak (0x%x) w danych

en: '%s' -- number out of range!
pl: '%s' -- liczba poza zakresem!

en: Data imported from %s file '%s', %s
pl: Zaimportowano dane z pliku %s '%s', %s

en: Data imported from %s, %s
pl: Zaimportowano dane %s, %s

en: This dataset is on 7-day calendar, but weekends are blank.
pl: Ten zbiór danych dotyczy kalendarza 7-dniowego, ale weekendy są puste.

en: This dataset is on 6-day calendar, but %s are blank.
pl: Ten zbiór danych jest w kalendarzu 6-dniowym, ale %s jest pusty.

en: Sundays
pl: Niedziele

en: Saturdays
pl: Soboty

en: In addition,
pl: Ponadto,

en: %.2f percent of weekday observations are missing.
pl: %.2f percent brakujących obserwacji w dni robocze.

en: %g percent of weekday observations are missing.
pl: %g percent brakujących obserwacji w dni robocze.

en: %.2f percent of daily observations are missing.
pl: %.2f percent brakujących dziennych obserwacji.

en: %g percent of daily observations are missing.
pl: %g percent brakujących dziennych obserwacji.

en: auto-generated constant
pl: stała - automatycznie generowana

en: Please open a data file first
pl: Proszę najpierw otworzyć plik danych

en: The variable %s is read-only
pl: Zmienna '%s' jest tylko do odczytu

en: There is already an object of this name
pl: Istnieje już obiekt o tej nazwie

en: There is already a series of this name
pl: Istnieje już szereg o tej nazwie

en: Deleted %s
pl: Usunąć %s

en: Deleted %d variables
pl: Usunąć %d zmienne

en: No variables were deleted
pl: Brak zmiennych do usunięcia

en: some data were in use
pl: Część danych jest wykorzystywanych

en: variable %d duplicated in the command list.
pl: zmienna %d jest zduplikowana w poleceniu.

en: dataset is subsampled
pl: Dane są podpróbą

en: periods
pl: okresy

en: quarters
pl: kwartały

en: months
pl: miesięcy

en: years
pl: lat

en: weeks
pl: tygodni

en: days
pl: dni

en: hours
pl: godzin

en: You can only do this with undated data
pl: Można to zrobić tylko w przypadku niedatowanych danych

en: stack: this function cannot be used when the dataset is sub-sampled
pl: stack: tej funkcji nie można użyć, gdy zbiór danych jest podpróbą

en: The data set is currently sub-sampled.
pl: Baza danych jest aktualnie podpróbą.

en: Panel time extended by %d observations
pl: Czas dla panelu danych rozszerzony o %d obserwacje

en: Dataset extended by %d observations
pl: Zakres danych rozszerzony o %d obserwacje

en: This conversion is not supported
pl: Ta konwersja nie jest obsługiwana

en: The dataset contains %d string-valued series. Such series cannot be compacted
    other than via the 'first' or 'last' method.
pl: Zestaw danych zawiera %d serie z łańcuchem znaków.
    Such series cannot be compacted other than via the 'first' or 'last' method.

en: Undated daily data: can't do compaction
pl: Niedatowane dane dzienne: can't do compaction

en: Variable %s cannot be renumbered
pl: Zmienną '%s' nie można przenumerować

en: Target ID %d is not available
pl: Zmienna ID %d nie jest dostępna

en: Renumbered %s as variable %d
pl: Przenumerowano zmienną %s na zmienną %d

en: The 'dataset' command is not available within functions
pl: To polecenie 'dataset' nie jest dostępne z funkcjami

en: Sorry, this command is not available in loop mode
pl: Polecenie niedostępne w module pętli

en: The data set is currently sub-sampled
pl: Baza danych jest aktualnie podpróbą

en: Dataset is not dated daily
pl: Zbiór danych dziennych nie jest datowany

en: The target series has no valid values
pl: Seria docelowa nie ma prawidłowych wartości

en: The minimum value of the target series must be >= 1
pl: Minimalna wartość serii docelowej musi wynosić >= 1

en: The series values must be integers
pl: Wartości serii muszą być liczbami całkowitymi

en: String %d is not valid UTF-8
pl: Ciąg %d nie jest prawidłowym kodem UTF-8

en: Dataset is already complete for %d-day calendar
pl: Zbiór danych dla tygodnia %d-dniowego jest już kompletny

en: no mapfile is present
pl: Brak pliku mapfile

en: dataset is resampled!
pl: zbiór danych jest ponownie podpróbą!

en: map and dataset are out of sync!
pl: mapa i zbiór danych nie są zsynchronizowane!

en: %s: no data found
pl: %s: nie znaleziono danych

en: Couldn't open database index file
pl: Nie możliwe otwarcie indeksu bazy danych

en: Couldn't open database binary file
pl: Nie możliwe otwarcie bazy danych binarnych

en: Failed to parse series information
pl: Błąd w analizie informacji o seriach

en: Series not found, '%s'
pl: Nie znaleziono serii '%s'

en: This is not a valid RATS 4.0 database
pl: To nie jest prawidłowy zbiór danych RATS 4.0

en: frequency %d is not supported
pl: częstość %d nie jest obsługiwana

en: This is not a PcGive 700 data file
pl: To nie jest prawidłowy zbiór danych PcGive 700

en: No valid series found
pl: Nie znaleziono serii danych

en: Out of memory!
pl: Brak pamięci!

en: Internet access not supported
pl: Dostęp do internetu nie jest obsługiwany

en: You must specify a DSN using 'dsn=...'
pl: Należy wyspecyfikować DSN za pomocą 'dsn=...'

en: Couldn't open the gretl ODBC plugin
pl: Niemożliwe otwarcie wtyczki gretl ODBC

en: Failed to connect to ODBC data source '%s'
pl: Nie udało się połączyć ze źródłem danych ODBC '%s'

en: Connected to ODBC data source '%s'
pl: Połączono ze źródłem danych ODBC '%s'

en: Invalid null sample
pl: Błąd zakresu próby - pusta próba

en: field '%s' in command is invalid
pl: ciąg znaków '%s' jest błędnym poleceniem

en: %s: can't mix numeric and string data
pl: %s: nie można mieszać danych liczbowych i łańcuchowych

en: %s: string-valued
pl: %s: łańcuch znaków

en: %s: don't know how to align the data!
pl: %s: nie wiem jak wyrównać dane!

en: ODBC import: '%s': no valid observations in sample range
pl: ODBC import: '%s': brak prawidłowych obserwacji w próbie

en: No database has been opened
pl: Nie otwarto bazy danych

en: Retrieved %d observations on %d series via ODBC
pl: Pobrano %d obserwacji z serii %d poprzez ODBC

en: Series imported OK
pl: Seria zaimportowana: OK

en: This only works for gretl databases
pl: Działa to tylko w przypadku baz danych Gretla

en: Deleted %d series from %s
pl: Usunąć zmienną %d z %s

en: %s: observation range does not overlap
    with the working data set
pl: %s: zakres obserwacji nie pokrywa się
    z bieżącym zakresem danych w gretlu

en: %s: can't handle conversion
pl: %s: ta konwersja nie jest obsługiwana

en: Unsupported conversion
pl: Nieobsługiwana konwersja

en: "compact=spread": requires a dataset in place
pl: "compact=spread": wymaga posiadania zbioru danych

en: Compacted dataset would be empty
pl: Agregowany zbiór danych będzie pusty. Wykonanie przerwano.

en: Error expanding daily data with missing observations
pl: Błąd podczas rozszerzania danych dziennych o brakujące obserwacje

en: Couldn't open %s for writing
pl: Nie można otworzyć pliku %s do zapisania

en: Of the variables to be saved, %d were already present in the database.
pl: Wśród zmiennych do zapisu %d zmienne występują w bazie danych.

en: Insufficient data
pl: Nieodpowiednie dane

en: Residual correlation matrix, C
pl: Macierz korelacji reszt, C

en: Eigenvalues of C
pl: Wartość własna dla C

en: Doornik-Hansen test
pl: Test Doornika-Hansena

en: Insufficient data to build frequency distribution for variable %s
pl: Niewystarczająca liczba obserwacji do budowy rozkładu częstotliwości dla zmiennej %s

en: gnuplot command failed
pl: Błędne polecenie gnuplot

en: Matrix %s does not represent a contingency table
pl: Macierz %s nie reprezentuje tablicy przypadków

en: dropping %s: not a discrete variable
pl: pominięto %s: nie jest dyskretną zmienną

en: Invalid lag order %d
pl: Błędny rząd opóźnienia %d

en: Residual autocorrelation function
pl: Funkcja autokorelacji (ACF) i autokorelacji cząstkowej (PACF),
    test autokorelacji Ljunga-Boxa (Q) dla procesu resztowego

en: Autocorrelation function for %s
pl: Funkcja autokorelacji (ACF) i autokorelacji cząstkowej (PACF),
    test autokorelacji Ljunga-Boxa (Q) dla procesu: %s

en: ***, **, * indicate significance at the 1%, 5%, 10% levels
pl: ***, **, * oznacza istotność przy poziomach: 1%, 5%, 10%

en: using Bartlett standard errors for ACF
pl: z wykorzystaniem błędu standardowego Bartletta dla ACF

en: using standard error 1/T^%.1f
pl: z wykorzystaniem błędu standardowego 1/T^%.1f

en:   LAG      ACF          PACF         Q-stat. [p-value]
pl: Opóźnienia  ACF         PACF         Q-stat. [wartość p]

en:   LAG      ACF          Q-stat. [p-value]
pl: Opóźnienia  ACF         Q-stat. [wartość p]

en: Argument is a constant
pl: Argument jest stały

en: lag
pl: opóźnienia

en: Correlations of %s and lagged %s
pl: Korelogram pomiędzy zm. %s i opóźnieniami zm. %s

en: Argument %d is a constant
pl: Argument %d jest stały

en: Cross-correlation function for %s and %s
pl: Korelogram wzajemny dla %s i %s

en:   LAG      XCF
pl: Opóźnienia  XCF

en: Residual periodogram
pl: Periodogram dla procesu resztowego

en: 
    Periodogram for %s
pl: 
    Periodogram dla zmiennej: %s

en: Number of observations = %d
pl: Liczba obserwacji = %d

en: Using Bartlett lag window, length %d
pl: Wykorzystano wagi Bartletta o długości %d

en:  omega  scaled frequency  periods  log spectral density
pl:  omega   liczba okresów  dł.okresu  log gęstość spektralna

en:  omega  scaled frequency  periods  spectral density
pl:  omega  liczba okresów  dł. okresu  gęstość spektralna

en: Local Whittle Estimator
pl: Estymator lokalny Whittle'a

en: Estimated degree of integration
pl: Estymowany ułamkowy rząd integracji

en: GPH test
pl: Test GPH (Geweke'a, Portera-Hudaka)

en: %s, using the observations %s - %s
pl: %s, wykorzystane obserwacje %s - %s

en: (missing values were skipped)
pl: (obserwacje z brakującymi danymi będą pominięte)

en: Mean
pl: Średnia

en: Median
pl: Mediana

en: Minimum
pl: Minimalna

en: Maximum
pl: Maksymalna

en: Standard deviation
pl: Odchylenie standardowe

en: C.V.
pl: Wsp.zmienności

en: Skewness
pl: Skośność

en: Ex. kurtosis
pl: Kurtoza

en: 5% percentile
pl: Percentyl 5%

en: 95% percentile
pl: Percentyl 95%

en: Interquartile range
pl: Zakres Q3-Q1

en: Missing obs.
pl: Brakujące obs.

en: Summary statistics
pl: Statystyki opisowe

en: for column %d of %s (%d valid observations)
pl: dla kolumny %d z %s (%d prawidłowych obserwacji)

en: for column %d (%d valid observations)
pl: dla kolumny %d (%d prawidłowych obserwacji)

en: for the variable '%s' (%d valid observations)
pl: dla zmiennej '%s' (%d prawidłowych obserwacji)

en: Weighting variable: %s
pl: Zmienna - wagi: %s

en: Min
pl: Minimalna

en: Max
pl: Maksymalna

en: Std. Dev.
pl: Odch.stand.

en: 5% perc.
pl: Percentyl 5%

en: 95% perc.
pl: Percentyl 95%

en: IQ range
pl: Zakres Q3-Q1

en: Dropping %s: sample range contains no valid observations
pl: Usunięcie %s: zakres próby zawiera nieprawidłowe obserwacje

en: Dropping %s: string-valued series
pl: Usunięcie %s: szereg o wartościach łańcuchowych

en: The variable '%s' is not discrete
pl: Zmienna '%s' nie jest dyskretna

en: Summary statistics for %s, by value of %s
pl: Statystyki opisowe dla %s, dla wartości %s

en: undefined
pl: niezdefiniowana

en: Under the null hypothesis of no correlation:
pl: Hipoteza zerowa: R = 0, brak korelacji:

en: t(%d) = %g, with two-tailed p-value %.4f
pl: t(%d) = %g, przy dwustronnym obszarze krytycznym p = %.4f

en: Two-tailed critical values for n = %d
pl: Dwustronna wartość krytyczna dla n = %d

en: %s, using the %d observations %s - %s
pl: %s, wykorzystano %d obserwacji %s - %s

en: Correlation Coefficients
pl: Współczynniki korelacji

en: %s, using %d observations from %s - %s
pl: %s, wykorzystano %d obserwacji z %s - %s

en: %s, using samples of size %d to %d
pl: %s, używając próbek o rozmiarze %d do %d

en:    Estimated standard error = %g
pl:    Błąd standardowy estymatora = %g

en:    Test statistic: t(%d) = %g
pl:    Statystyka testu: t(%d) = %g

en:    p-value (two-tailed) = %g
pl:    wartość p (dwustronny obszar krytyczny) = %g

en: 
    Equality of means test (assuming %s variances)
pl: 
    Test dla średnich w dwóch populacjach (założenie: %s wariancje)

en: unequal
pl: różne

en: equal
pl: równe

en:    Difference between sample means = %g - %g = %g
pl:    Różnica pomiędzy średnimi z prób = %g - %g = %g

en:    Null hypothesis: The two population means are the same.
pl:    Hipoteza zerowa: średnie z dwóch populacji są jednakowe.

en: 
    Equality of variances test
pl: 
    Test równości wariancji w dwóch populacjach

en:    Ratio of sample variances = %g
pl:    Stosunek wariancji z prób = %g

en: The two population variances are equal
pl: wariancje z dwóch populacji są jednakowe.

en: Mahalanobis distances
pl: Odległość Mahalanobisa

en: Covariance matrix
pl: Macierz kowariancji

en: Inverse of covariance matrix
pl: Odwrotna macierz kowariancji

en: Mahalanobis distances from the centroid
pl: Odległości Mahalanobisa od środka ciężkości

en: using the variables:
pl: wykorzystane zmienne:

en: Distances saved as '%s'
pl: Odległości zapisano jako '%s'

en: illegal negative value
pl: Niewłaściwa ujemna wartość

en: Lorenz curve
pl: Krzywa Lorenza

en: Warning: there were missing values
pl: Uwaga: występują braki w danych

en: Sample Gini coefficient
pl: Współczynnik Giniego z próby

en: Estimate of population value
pl: Estymowany wsp.dla populacji

en: Shapiro-Wilk W
pl: Test Shapiro-Wilka

en: Jarque-Bera test
pl: Test Jarque'a-Bera

en: Lilliefors test
pl: Test Lillieforsa

en: Test for normality of %s:
pl: Test na normalność rozkładu %s:

en: Note: %s = %s%s at all observations
pl: Uwaga: %s = %s%s dla wszystkich obserwacji

en: Note: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1
pl: Uwaga: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1

en: Dropping %s
pl: Usunięto %s

en: logit: the dependent variable must form a sequence of integers
pl: logit: zmienna zależna musi tworzyć ciąg liczb całkowitych

en: '%s' is not a binary variable
pl: '%s' nie jest zmienną zero-jedynkową

en: Illegal non-positive value of the dependent variable
pl: Wartości niedodatnie są niewłaściwe dla zmiennej zależnej

en: Invalid value for the maximum of the dependent variable
pl: Błędna maksymalna wartość (asymptota) dla zmiennej zależnej

en: This estimator requires panel data
pl: Ten estymator stosowany jest tylko dla danych panelowych

en: Fisher's Exact Test
pl: Test Fisher's Exact

en:   Left:   P-value = %g
pl:   Lewy: wartość p = %g

en:   Right:  P-value = %g
pl:   Prawy:wartość p = %g

en:   2-Tail: P-value = %g
pl:   2-strony:wart.p = %g

en: The variable '%s' is not a 0/1 variable.
pl: Zmienna zależna '%s' nie jest zmienną zero-jedynkową.

en: Durations must be positive
pl: Czasy trwania muszą być dodatnie

en: %s: the dependent variable must be count data
pl: %s: zmienna zależna musi być licznikiem zdarzeń (liczba naturalna)

en: binperms: n must be <= 64
pl: binperms: n musi być <= 64

en: binperms: we need n >= k >= 0
pl: binperms: potrzebujemy n >= k >= 0

en: No. of obs (%d) is less than no. of parameters (%d)
pl: Liczba obserwacji (%d) jest mniejsza od liczby szacowanych parametrów (%d)

en: HAC standard errors not available
pl: Błędy standardowe HAC (Heterosked.and Autocorr.-Consistent) niedostępne

en: Weight variable is all zeros, aborting regression
pl: Zmienna ważona jest równa zero, regresja przerwana

en: Weight variable contains negative values
pl: Ważona zmienna zawiera ujemne wartości

en: Weight variable is not a dummy but contains zeros
pl: Zmienna-wagi nie jest zm. sztuczną, ale zawiera zera

en: Missing value encountered for variable %d, obs %d
pl: Napotkał błędną wartość dla zmiennej %d, obserwacji %d

en: Error sum of squares (%g) is not > 0
pl: Suma kwadratów reszt (%g) nie jest > 0

en: 
    
    ESS is minimized for rho = %g
pl: 
    
    ESS jest minimalne dla rho = %g

en: 
    Fine-tune rho using the CORC procedure...
pl: 
    Końcowy wynik rho wykorzystano w procedurze CORC...

en: 
    Performing iterative calculation of rho...
pl: 
    Iteracyjne szacowanie parametru rho...

en: Pesaran-Taylor test for heteroskedasticity
pl: Test Pesarana-Taylora na heteroskedastyczność

en: Breusch-Pagan test for heteroskedasticity
pl: Test Breuscha-Pagana na heteroskedastyczność

en: with Koenker robust variance estimator
pl: z odporną wariancją Koenkera (robust)

en: White's test for heteroskedasticity
pl: Test White'a na heteroskedastyczność reszt (zmienność wariancji resztowej)

en: Generalized Cochrane-Orcutt estimation
pl: Estymacja metodą uogólnioną Cochrane'a-Orcutta

en: ITER             ESS           % CHANGE
pl: ITER             ESS           % ZMIANA

en: Test for ARCH of order
pl: Test efektu ARCH (AutoRegressive Conditional Heteroscedasticity) rzędu:

en: Test for ARCH of order %d
pl: Test ARCH dla rzędu opóźnienia %d

en: Invalid lag order for arch (%d)
pl: Błędny rząd opóźnienia dla ARCH(%d)

en: X-13ARIMA can't handle more than %d observations.
    Please select a smaller sample.
pl: Procedura X-13ARIMA estymuje do %d obserwacji.
    Proszę wybrać mniejszy zakres próby.

en: error evaluating 'if'
pl: błąd szacowania 'if'

en: indeterminate condition for 'if'
pl: nieokreślony warunek dla polecenia 'if'

en: Unmatched "%s"
pl: Niedopasowany "%s"

en: predicted values
pl: wartości predyktora

en: prediction
pl:   prognoza

en: Specification includes time dummies: cannot forecast out of sample
pl: Specyfikacja obejmuje zmienne 0-1: nie można prognozować w tej próbie

en: No out-of-sample observations are available
pl: Nie są dostępne żadne obserwacje spoza próby

en: The --out-of-sample option is only supported in the time dimension
pl: Opcja --out-of-sample jest obsługiwana tylko w wymiarze czasu

en: Replaced series %s (ID %d)
pl: Zamieniono serię %s (ID %d)

en: Generated series %s (ID %d)
pl: Wygenerowano serie %s (ID %d)

en: Estimated outcome probabilities
pl: Oszacowane prawdopodobieństwo wyniku

en: Forecast plot not implemented for panel data
pl: Wykres prognoz nie jest zaimplementowany dla danych panelowych

en: complex operands are not supported
pl: complex operands - nie jest obsługiwany

en: complex arguments are not supported
pl: complex arguments - nie jest obsługiwany

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d)
pl: Liczba argumentów (%d) nie jest równa
    liczbie parametrów dla funkcji %s (%d)

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d to %d)
pl: Liczba argumentów (%d) nie jest równa
    liczbie parametrów funkcji %s (%d do %d)

en: MPI is not supported in this gretl build
pl: MPI nie jest obsługiwane w trybie gretl build

en: got invalid field '%s'
pl: otrzymano błędne pole '%s'

en: %s: series usage is valid only in direct assignment
pl: %s: użycie serii jest ważne w przypadku bezpośredniego przypisania

en: Sorry, can't do this with a sub-sampled dataset
pl: Niestety, nie można tego wykonać dla podpróby danych

en: Matrix is not symmetric
pl: Macierz nie jest symetryczna

en: Index value %d is out of bounds
pl: Wartość indeksu %d jest spoza zakresu

en: Variable number %d is out of bounds
pl: Numer zmiennej %d jest spoza zakresu

en: Wrong type of operand for unary '&'
pl: Błędny typ operatora dla znaku '&'

en: The first argument must be a named series in the current dataset
pl: Pierwszy argument musi być nazwą serii w bieżącym zbiórze danych

en: Error message from %s():
     %s
pl: Komunikat błędu z %s():
     %s

en: Warning: assertion '%s' failed
pl: Uwaga: potwierdzenie %s jest błędne

en: Assertion '%s' failed
pl: Asercja '%s' nie powiodła się

en: comma(s) found in atof() input
pl: znaleziono przecinek na wejściu atof()

en: Invalid observation specifier "%s"
pl: Błędna specyfikacja obserwacji "%s"

en: The constant cannot be lagged
pl: Stała-const nie może być opóźniona

en: This function requires time-series data
pl: Ten estymator wymaga szeregów czasowych

en: Matrix specification is not coherent
pl: Wyspecyfikowana macierz nie jest spójna

en: The function %s does not return any value
pl: Funkcja %s nie zwraca żadnej wartości

en: "catch" should not be used on calls to user-defined functions
pl: "catch" nie powinno być używane w odwołaniach do funkcji zdefiniowanych przez użytkownika

en: R functions cannot be called via this gretl build
pl: R nie jest obsługiwane w trybie gretl build

en: Expected %s but got %s
pl: oczekiwane %s, lecz znaleziono %s

en: Specified type %s does not match array type %s
pl: Specyfikowany type %s nie jest zgodny z tablicą danych %s

en: '%s' : not implemented for this type
pl: '%s' : nie jest zaimplementowane dla tego typu

en: Invalid list element
pl: Błędny argument

en: The operator '%s' is not valid in this context
pl: Symbol '%s' jest błędny w tym kontekście

en: non-existent date
pl: nieistniejące dane

en: Bandwidth must be non-negative
pl: Przedział nie może być ujemny

en: %s: requires an even number of arguments
pl: %s: wymaga parzystej liczby argumentów

en: %s: function not found
pl: %s: nie znaleziono funkcji

en: array: no type was specified
pl: Tablica: nie wyspecyfikowano typu

en: indeterminate condition for '?' operator
pl: nieokreślony warunek dla polecenia '?'

en: '%s': invalid argument for %s()
pl: '%s': błędny argument dla %s()

en: The result for %s is not well defined
pl: Symbol '%s' nie jest zdefiniowany

en: %s: insufficient arguments
pl: %s: nieodpowiednie argumenty

en: %s: invalid argument type %s
pl: %s: błędny argument typu %s

en: %s: argument %d: invalid type %s
pl: %s: argument %d: powinnien być typu %s

en: %s: operand should be %s
pl: %s: powinnien być argumentem %s

en: %s: operand %d should be %s
pl: %s: argument %d powinnien być %s

en: %s: argument should be %s
pl: %s: powinnien być argumentem %s

en: %s: argument %d should be %s
pl: %s: argument %d powinnien być %s

en: , is %s
pl: , jest %s

en: '%s': name is too long (max %d characters)
pl: '%s': nazwa jest za długa (maksymalnie %d znaków)

en: The variable %s is of type %s, not acceptable in context
pl: Zmienna '%s' jest typu %s, nie akceptowalny kontekst

en: A variable of type %s is not acceptable in context
pl: Zmienna typu %s ma nie akceptowalny kontekst

en: '%s' : not implemented for matrices
pl: '%s' :nie jest zaimplementowane dla macierzy

en: '%s' : not implemented for lists
pl: '%s' : nie jest zaimplementowane dla list

en: '%s' : not implemented for strings
pl: '%s' : nie jest zaimplementowane dla łańcuchów

en: '%s' : not implemented for arrays
pl: '%s' :nie jest zaimplementowane dla tablic

en: '%s' : only defined for matrices
pl: '%s' : zdefiniowany tylko dla macierzy

en: Invalid left-hand side expression
pl: Nieprawidłowy wyraz z lewej strony

en: Bare declarations are not allowed here
pl: Deklaracje nie są tutaj dozwolone

en: This function requires time-series or panel data
pl: Ten estymator wymaga szeregów czasowych lub danych panelowych

en: Input must be a monthly or quarterly time series
pl: Muszą być miesięczne lub kwartalne szeregi danych

en: TRAMO can't handle more than 600 observations.
    Please select a smaller sample.
pl: Procedura TRAMO estymuje do 600 obserwacji.
    Proszę wybrać mniejszy zakres próby.

en: Error in Baxter-King frequencies
pl: Błąd w częstotliwościach filtru Baxter-Kinga

en: Insufficient observations
pl: Niewystarczająca liczba obserwacji

en: Butterworth: infeasible lambda value
pl: Butterworth: niewykonalna wartość lambda

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sunday
pl: Niedziela

en: centered periodic dummy
pl: scentrowane periodyczne sztuczne zmienne: 1-1/m lub  0-1/m

en: uncentered periodic dummy
pl: niescentrowane periodyczne sztuczne zmienne

en: = 1 if quarter = %d, 0 otherwise
pl: = 1 dla kwartału = %d, 0 pozostałe

en: = 1 if month = %d, 0 otherwise
pl: = 1 dla miesiąca %d, 0 pozostałe

en: = 1 if day = %s, 0 otherwise
pl: = 1 dla dnia = %s, 0 pozostałe

en: %s = 1 if period is %d, 0 otherwise
pl: %s = 1 dla okresu %d, 0 pozostałe

en: warning: requested %gMb of storage
pl: UWAGA: wymaga %gMb przestrzeni dyskowej

en: %s = 1 if %s is %d, 0 otherwise
pl: %s = 1 jeżeli %s jest %d, 0 pozostałe

en: period
pl: okres

en: unit
pl: jednostka

en: 'genr unit' can be used only with panel data
pl: 'genr unit' można używać tylko z danymi panelu

en: cross-sectional unit index
pl: indeks obserwacji dla jednostek sekcji

en: data index variable
pl: zmienna - indeks obserwacji

en: day of week (1 = Monday)
pl: dzień tygodnia (1 = Ponidziałek)

en: standardized residual from model %d
pl: standaryzowane reszty z modelu %d

en: residual from model %d
pl: reszty z modelu %d

en: fitted value from model %d
pl: wyrównane wartości z modelu %d

en: squared standardized residual from model %d
pl: kwadraty standaryzowanych reszt z modelu %d

en: squared residual from model %d
pl: kwadraty reszt z modelu %d

en: fitted variance from model %d
pl: wariancja warunkowa z modelu %d

en: individual effects from model %d
pl: efekt indywidualny z modelu %d

en: per-unit constants from model %d
pl: ograniczony wyraz wolny z modelu %d

en: Invalid declaration: maybe you need the "clear" command?
pl: Błąd w deklaracji: wykorzystaj polecenie "clear".

en: Invalid declaration
pl: Błąd w deklaracji

en: List has %d members, but length of vector b is %d
pl: Lista ma %d elementów, ale długość wektora b jest równa %d

en: theta must be a 2-vector
pl: theta musi być 2-vector

en: theta must be a 3-vector
pl: theta musi być 3-vector

en: beta: parameters must be positive
pl: beta: parametry muszą być dodatnie

en: Failed to calculate MIDAS weights: %s
pl: Błąd w wyznaczaniu wag MIDAS: %s

en: Failed to calculate MIDAS gradient: %s
pl: Błąd w wyznaczaniu gradientu MIDAS: %s

en: Invalid MIDAS term index
pl: Błędny indeks MIDAS

en: Not a valid midasreg bundle
pl: Nieprawidłowy midasreg bundle

en: The constructed series names would collide with those of existing objects
pl: Nazwy skonstruowanych serii kolidowałyby z nazwami istniejących obiektów

en: none
pl: brak

en: other
pl: Inne

en: Invalid observation %s
pl: Błędna specyfikacja obserwacji %s

en: Invalid number of draws %d
pl: Błędna liczba losowań %d

en: deprecated alias 'fft2': please call fft()
pl: nieaktywny alias 'fft2': wywołaj funkcję fft()

en: %s: no such object
pl: %s: nie jest takim obiektem

en: The symbol '%s' is undefined
pl: Symbol '%s' nie jest zdefiniowany

en: '%s': no argument was given
pl: '%s': brak argumentu

en: The symbol '%c' is not valid in this context
pl: Symbol '%c' jest błędny w tym kontekście

en: (for logical AND, use '&&')
pl: (dla logicznego AND, użyj '&&')

en: (for logical OR, use '||')
pl: (dla logicznego OR, użyj '||')

en: Incomplete expression
pl: Niekompletne dane

en: The symbol '%s' is not valid in this context
pl: Symbol '%s' jest błędny w tym kontekście

en: Unmatched '%c'
pl: Niedopasowany '%c'

en: Empty observation []
pl: Pusta obserwacja []

en: Unexpected byte 0x%x
pl: Nieakceptowany symbol 0x%x

en: If you meant to test for equality, please use '=='
pl: Jeśli chcesz przetestować równość, użyj '=='

en: Invalid character '%c'
pl: Błędny znak '%c'

en: Replaced scalar %s
pl: Zamieniono skalar %s

en: Generated scalar %s
pl: Wygenerowano skalar %s

en: Modified series %s (ID %d)
pl: Zmodyfikowano serię %s (ID %d)

en: Modified matrix %s
pl: Zmodyfikowano macierz %s

en: Replaced matrix %s
pl: Zamieniono macierz %s

en: Generated matrix %s
pl: Wygenerowano macierz %s

en: Modified list %s
pl: Zmodyfikowano listę %s

en: Replaced list %s
pl: Zamieniono listę '%s'

en: Generated list %s
pl: Wygenerowano listę %s

en: Modified string %s
pl: Zmodyfikowano łańcuch %s

en: Replaced string %s
pl: Zamieniono łańcuch znaków %s

en: Generated string %s
pl: Wygenerowano łańcuch znaków %s

en: '%s' is a reserved word
pl: '%s' jest zarezerwowanym słowem

en: Periodic dummy variables generated.
pl: Periodyczne zmienne 0-1 wygenerowane.

en: Centered periodic dummy variables generated.
pl: Scentrowane periodyczne zmienne 0-1 wygenerowane.

en: Panel dummy variables generated.
pl: Panelowe zmienne 0-1 wygenerowane.

en: The MPI library is not loaded
pl: Biblioteka MPT nie jest załadowana

en: Expected '%c' but found '%c'
pl: Oczekiwano '%c' lecz znaleziono '%c'

en: Expected '%c' but formula ended
pl: Oczekiwano '%c' jako formuły końcowej

en: Expected '%c' but found '%s'
pl: Oczekiwano '%c' lecz znaleziono '%s'

en: too many arguments
pl: Za dużo argumentów

en: Expected ',' or ')'
pl: Oczekiwano ',' lub ')'

en: Unknown variable '%s'
pl: Nieznana zmienna '%s'

en: Orthogonality conditions must come before the weights matrix
pl: Warunki ortogonalności muszą być przez macierzą wag

en: Weights must come after orthogonality conditions
pl: Wagi muszą być po warunkach ortogonalności

en: Weights are already defined
pl: Wagi są już zdefiniowane

en: Weight matrix is of wrong size: should be %d x %d
pl: Macierz wag jest o błędnym wymiarze: powinna być %d x %d

en: No orthogonality conditions have been specified
pl: Niewyspecyfikowano warunków ortogonalności

en: Orthogonality conditions - descriptive statistics
pl: 'OC' warunki ortogonalności - statystyki opisowe

en: std. dev
pl: odchylenie std.

en: incompatible output specification
pl: niezgodna specyfikacja wyjściowa

en: %s versus %s (with least squares fit)
pl: %s względem %s (z regresją liniową)

en: %s versus %s (with inverse fit)
pl: %s względem %s (z regresją odwrotną)

en: %s versus %s (with quadratic fit)
pl: %s względem %s (z regresją kwadratową)

en: %s versus %s (with cubic fit)
pl: %s względem %s (z regresją kwadratową)

en: Actual and fitted %s
pl: Empiryczne i wyrównane wartości zmiennej: %s

en: Actual and fitted %s versus %s
pl: Empiryczne i wyrównane wartości %s względem %s

en: %s versus %s (with loess fit)
pl: %s względem %s (z wyrównanymi metodą loess)

en: loess fit, d = %d, q = %g
pl: wyrównane metodą loess, d = %d, q = %g

en: time series by group
pl: szeregi czasowe według grup

en: right
pl: prawy

en: left
pl: lewy

en: actual
pl: empiryczne

en: fitted
pl: wyrównane

en: actual = predicted
pl: empiryczne = prognozowane

en: '%s' is a constant
pl: '%s' jest stałą

en: Test statistic for normality
pl: Test na normalność rozkładu

en: Test statistic for gamma
pl: Test statystyczny dla gamma

en: Density
pl: Wykres gęstość (estymator jądrowy)

en: Relative frequency
pl: Względna częstości

en: relative frequency
pl: względna częstości

en: Correlation matrix
pl: Macierz korelacji

en: %g percent interval
pl: %g procentowy przedział

en: forecast
pl: prognoza

en: %g%% interval for mean
pl: %g%% przedział dla średniej

en: Coefficient on %s
pl: Współczynnik dla %s

en: Quantile estimates with %g%% band
pl: Estymator kwantylowy z %g%% przedziałem ufności

en: OLS estimate with %g%% band
pl: Estymator KMNK z %g%% przedziałem ufności

en: +- sqrt(h(t))
pl: +- h(t)^0.5

en: mean %s
pl: średnia %s

en: Group means
pl: Średnie grupowe

en: This command needs panel data
pl: To polecenie wymaga danych panelowych

en: response of %s to a shock in %s, with bootstrap confidence interval
pl: odpowiedź %s na impuls z %s, z bootstrapowym przedziałem ufności

en: response of %s to a shock in %s
pl: odpowiedz %s na impuls z %s

en: %g percent confidence band
pl: %g procentowy przedział ufności

en: point estimate
pl: Estymacja punktowa

en: %g and %g quantiles
pl: kwantyle %g i %g

en: forecast variance decomposition for %s
pl: Dekompozycja wariancji dla %s

en: VAR residuals
pl: reszty VAR

en: System residuals
pl: System reszt

en: EC terms
pl: procesy EC

en: EC term
pl: proces EC

en: VAR inverse roots in relation to the unit circle
pl: Pierwiastki równania charakterystycznego VAR

en: %g%% confidence ellipse and %g%% marginal intervals
pl: %g%% elipsa ufności względem %g%% krańcowymi przedziałami

en: Residual ACF
pl: Funkcja ACF dla reszt

en: ACF for
pl: ACF dla zmiennej

en: 95% interval
pl: 95% przedział

en: Residual PACF
pl: Funkcja PACF dla reszt

en: PACF for
pl: PACF dla zmiennej

en: radians
pl: radiany

en: degrees
pl: stopnie

en: scaled frequency
pl: skala częstości

en: Residual spectrum
pl: Spektrum procesu resztowego

en: Spectrum of %s
pl: Spektrum dla zmiennej %s

en: Bartlett window, length %d
pl: wagi Bartletta o długości %d

en: log scale
pl: skala logarytmiczna

en: Sample periodogram vs ARMA Spectrum
pl: Periodogram vs ARMA Spectrum

en: spectrum
pl: Spektrum procesu

en: periodogram
pl: Periodogram

en: Q-Q plot
pl: Wykres Q-Q (kwantyle-kwantyle)

en: Q-Q plot for %s
pl: Wykres Q-Q (kwantyle-kwantyle) dla %s

en: Normal quantiles
pl: Normalny rozkład kwantylowy

en: adjusted %s
pl: wyrównany %s

en: with least squares fit
pl: z wyrównanymi wartościami

en: Couldn't open %s
pl: Niemożliwe otwarcie pliku %s

en: original data
pl: oryginalne dane

en: final series
pl: Finalny szereg

en: Failed to compute numerical Hessian
pl: Błąd w wyznaczaniu Hessianu

en: 
    
    *** User-specified starting values:
pl: 
    
    *** Specifikowana wartość startowa:

en: BFGS: initial value of objective function is not finite
pl: BFGS: wartość początkowa  funkcji jest nieskończona

en: Reached the maximum iterations (%d)
pl: Osiągnięto maksymalną liczbę iteracji (%d)

en: Norm of gradient %g exceeds maximum of %g
pl: Ocena gradientu %g przekracza maksimum %g

en: norm of gradient = %g
pl: Ocena gradientu = %g

en: Function evaluations: %d
pl: Oceny funkcji: %d

en: Evaluations of gradient: %d
pl: Ocena gradientu: %d

en: fdjac: got %d non-finite value(s) on input
pl: fdjac: na wejściu otrzymano %d nieograniczonych wartości

en: Gradient within tolerance (%g)
pl: Gradient z granicą tolerancji (%g)

en: Successive criterion values within tolerance (%g)
pl: Kolejne kryterium z granicą tolerancji (%g)

en: Warning: couldn't improve criterion (gradient = %g)
pl: Uwaga: niemożliwe poprawienie kryterium (gradient = %g)

en: Warning: couldn't improve criterion
pl: Uwaga: niemożliwe poprwienie kryterium

en: Initial value of objective function is not finite
pl: Wartość początkowa funkcji jest nieskończona

en: no such item
pl: nie ten element

en: %s: should be scalar
pl: %s: powinnien być skalarem

en: %s: invalid (missing) value
pl: %s: nieprawidłowych (brakujących) danych

en: %s: value %g is out of bounds (lower limit %g)
pl: %s: wartość %g jest poza zakresem (dolny limit %g)

en: %s: value %g is out of bounds (upper limit %g)
pl: %s: wartość %g jest poza zakresem (górny limit %g)

en: xmlReadMemory failed
pl: Błąd xmlReadMemory

en: xmlDocGetRootElement failed
pl: Błąd xmlDocGetRootElement

en: %s: no data available
pl: %s: niedostępne dane

en: qrdecomp: the input must have rows >= columns
pl: qrdecomp: dane wejściowe muszą mieć liczbę wierszy >= liczby kolumn

en: modtest: no options selected
pl: modtest: nie wybrano żadnych opcji

en: BDS test for %s, maximum order %d
pl: Test nieliniowości BDS dla %s, maksymalny wymiar %d

en: H0: the series is linear/IID
pl: H0: szereg jest liniowy (IID-Independent Identically Distributed)

en: Bootstrapped p-values in []
pl: Bootstrapowa wartość p w nawiasie []

en: Asymptotic p-values in []
pl: Asymptotyczna wartość p w nawiasie []

en: test order %d: z = %.3f [%.3f]
pl: Statystyka testowa dla wymiaru %d: z = %.3f [%.3f]

en: Distance criterion based on first-order correlation
pl: Kryterium odległości oparte na korelacji pierwszego rzędu

en: Distance criterion based on sd(%s)
pl: Kryterium odległości oparte na sd(%s)

en: eps = %g, first-order correlation %.3f
pl: eps = %g, korelacja pierwszego rzędu %.3f

en: modprint: expected %d names
pl: modprint: oczekiwano nazwy %d

en: modprint: expected the name of a matrix
pl: modprint: oczekiwano nazwy macierzy

en: modprint: the first matrix argument must have 2 columns
pl: modprint: pierwszy argument macierzy musi zawierać 2 kolumny

en: Data error
pl: Błąd w danych

en: Exact or near collinearity encountered
pl: Występuje dokładna lub bliska współliniowość

en: Insufficient degrees of freedom for regression
pl: Niewystarczająca liczba stopni swobody dla regresji

en: Dependent variable is all zeros, aborting regression
pl: Wszystkie wartości zmiennej zależnej są równe zero, regresja przerwana

en: Total sum of squares was not positive
pl: Suma kwadratów nie jest dodatnia

en: Sum of squared residuals negative!
pl: Suma kwadratów reszt jest ujemna!

en: Sorry, command not available for this estimator
pl: Przepraszam, polecenie niedostępne dla tego estymatora

en: Unspecified error -- FIXME
pl: Bliżej nieokreślony błąd

en: This command won't work with the current periodicity
pl: To polecenie nie będzie pracowało z aktualną okresowością

en: Error attempting to open file
pl: Błędna próba otwarcia pliku

en: No formula supplied in genr
pl: Brak formuły w poleceniu 'genr'

en: Unknown variable name in command
pl: Nieznana nazwa zmiennej w poleceniu

en: Command has insufficient arguments
pl: Polecenie ma nieodpowiedni argument

en: This command is implemented only for OLS models
pl: To polecenie jest tylko dostępne dla modelu estymowanego KMNK

en: Invalid argument
pl: Błędny argument

en: Syntax error
pl: Błąd składni

en: No independent variables left after omissions
pl: Brak niezależnych zmiennych dla polecenia 'omit'

en: No independent variables were omitted
pl: Brak zmiennych niezależnych do pominięcia

en: No new independent variables were added
pl: Nie dodano nowych zmiennych niezależnych

en: One or more "added" vars were already present
pl: Jedna lub więcej "added" dodanych zmiennych już występują

en: Error generating logarithms
pl: Błąd generowania logarytmów

en: Error generating squares
pl: Błąd generowania kwadratów

en: Error generating lagged variables
pl: Błąd generowania opóźnionych zmiennych

en: Attempting to take square root of negative number
pl: Próba wyznaczenia pierwiastka z ujemnej liczby

en: Excessive exponent in genr formula
pl: Nadmierny wykładnik w formule genr

en: Need valid starting and ending observations
pl: Wymagana poprawna startowa i końcowa obserwacja

en: You must include a constant in this sort of model
pl: Musi być włączona stała do tego typu modelu

en: The statistic you requested is not available
pl: Żądana statystyka jest niedostępna

en: Missing sub-sample information; can't merge data
pl: Błędne informacje w podpróbie, dane nie zostały dołączone

en: The convergence criterion was not met
pl: Kryterium zbieżności nie zostało osiągnięte

en: The operation was canceled
pl: Operacja została przerwana

en: Missing values encountered
pl: Napotkał brakujące dane

en: Matrices not conformable for operation
pl: Macierze nie są zgodne dla tej operacji

en: Data types not conformable for operation
pl: Typy danych nie są zgodne dla tej operacji

en: Incompatible options
pl: Sprzeczne opcje

en: External command failed
pl: Błędne polecenie zewnętrzne

en: Maximum length of command line (65536 bytes) exceeded
pl: Przekroczono maksymalną długość lini polecenia (65536 bajtów)

en: No dataset is in place
pl: Nie otwarto bazy danych

en: Matrix is not positive definite
pl: Macierz jest niedodatnio określona

en: Failed to calculate Jacobian
pl: Błąd w wyznaczaniu Jacobianu

en: Insufficient observations for this operation
pl: Niewystarczająca liczba obserwacji dla tej operacji

en: You cannot define a function within a function
pl: Nie można zdefiniować funkcji w ramach tej funkcji

en: Out of bounds error
pl: Błąd spoza przedziału

en: Error executing function
pl: Błąd skryptu: wykonanie przerwano

en: Execution aborted by request
pl: Wykonanie przerwane na żądanie

en: 'catch' cannot be used in this context
pl: 'catch' nie może być użyte w tym kontekście

en: mixed complex/real arguments not supported
pl: mieszane argumenty complex/real nie są obsługiwane

en: Dependencies not met
pl: Nie spełniono zależności

en: generated missing values
pl: wygenerowano brakujące dane

en: generated non-finite values
pl: wygenerowano nieograniczone wartości

en: In regard to function
pl: W odniesieniu do funkcji

en: package
pl: Pakiet

en: Warning
pl: Uwaga

en: MPI is already initialized
pl: MPI już jest zainstalowany

en: %s: unknown language
pl: %s: nieznany język

en: %s exited with status %d
pl: %s zakończone ze statusem %d

en: Got no output
pl: Nie ma wyników

en: line could not be converted to UTF-8
pl: linii nie można przekonwertować na UTF-8

en: '%s': no such list
pl: %s: nie jest macierzą

en: Can't find the R shared library
pl: Nie można znaleźć współdzielonej biblioteki R

en: Can't determine R_HOME
pl: Nie można określić R_HOME

en: Only strings arrays are accepted as R-function arguments
pl: Tylko łańcuchy znaków są argumentem R-function

en: %s: not handled
pl: %s: nie obsługiwane

en: %s: not handled as R-function argument
pl: %s: nie obsługiwany argument R-function

en: %s: invalid matrix dimensions, %d x %d
pl: %s: nieprawidłowe wymiary macierzy, %d x %d

en: %s: invalid array length %d
pl: %s: nieprawidłowa długość %d

en: Wrote '%s'
pl: Zapisano '%s'

en: Couldn't find function %s
pl: Nie znaleziono funkcji %s

en: Expected a function return type, found '%s'
pl: Oczekiwany typ funkcji, znaleziono '%s'

en: %s: invalid return type for function
pl: %s: błędny typ funkcji

en: function %s: invalid parameter type '%s'
pl: funkcja %s: błędny parameter typu '%s'

en: Old-style function definitions no longer supported
pl: Definicja funkcji w starym stylu nie już obsługiwana

en: Duplicated function name '%s'
pl: Zduplikowana nazwa funkcji '%s'

en: PDF doc should be called %s.pdf
pl: Plik PDF powinien się nazywać %s.pdf

en: Some required information was missing
pl: Brak wymaganych informacji

en: Output must have extension ".gfn"
pl: Dane wyjściowe muszą mieć rozszerzenie ".gfn"

en: no specification of public functions was found
pl: nie znaleziono specyfikacji funkcji publicznych

en: number of public interfaces = %d
pl: Liczba interfejsów publicznych = %d

en: : *** not found
pl: : *** nie znaleziono

en: '%s': no such function
pl: '%s': nie ma takiej funkcji

en: %s: validated against DTD OK
pl: %s: poprawność w stosunku do DTD OK

en: No functions are available for packaging at present.
pl: Niedostępne są funkcje dla bieżących pakietów.

en: string value is missing
pl: brakuje łańcucha znaków

en: '%s': package contains duplicated function names
pl: '%s': pakiet zawiera zduplikowane nazwy funkcji

en: Warning: R_functions could not be enabled
pl: Uwaga: nie można wyłączyć R_functions

en: '%s' is the name of a built-in function
pl: '%s' jest nazwą pakietu funkcji

en: The function %s is already defined by package '%s'
pl: Funkcja %s jest już zdefiniowana w pakecie '%s'

en: Package loading error:
    %s %s defines a function %s(), which conflicts with a built-in
    function in gretl %s. Please check for an updated version of %s.
pl: Błąd ładowania pakietu:
    %s %s definiuje funkcję %s(), która jest w konflikcie z wbudowaną
    funkcją w gretl %s. Sprawdź, czy masz zaktualizowaną wersja %s.

en: %s: dependency %s was not found
pl: %s: zależność %s nie została znaleziona

en: Provider package %s is not loaded
pl: Pakiet %s nie został wczytany

en: Time-series data
pl: Dane szeregi czasowe

en: Quarterly or monthly data
pl: Dane kwartalne lub miesięczne

en: Panel data
pl: Dane panelowe

en: 
    Broken package! Basic information is missing
pl: 
    Uszkodzony pakiet! Brakuje podstawowych informacji

en: Broken package! Basic information is missing
pl: Uszkodzony pakiet! Brakuje podstawowych informacji

en: Error loading %s
pl: Błąd wczytania %s

en: Couldn't find sample script for '%s'
pl: Nie można znaleźć przykładowego skryptu '%s'

en: No description available
pl: Niedostępny opis

en: Function names must start with a letter
pl: Nazwa funkcji musi zaczynać się od litery

en: '%s' is the name of a variable
pl: '%s' jest nazwą zmiennej

en: %s: function is in use
pl: %s: funkcja jest używana

en: %s: function belongs to package
pl: %s: funkcja należy do pakietu

en: Deleted function '%s'
pl: Usunięto funkcję '%s'

en: %s: parameters of type %s cannot have a default value of NA
pl: %s: parametery typu %s nie mogą mieć wartości NA

en: %s: default value out of bounds
pl: %s: wartość domyślna spoza zakresu

en: 'null' is not a valid default for scalars
pl: 'null' nie jest prawidłową wartością domyślną dla skalarów

en: %s: found %d values but %d value-labels
pl: %s: znaleziono %d wartość, ale %d etykiet wartości

en: Expected a type identifier
pl: Oczekiwany identyfikator typu

en: Unrecognized data type '%s'
pl: Nierozpoznany typ danych '%s'

en: %s: invalid parameter type
pl: %s: błędny parameter typu

en: parameter %d: name is missing
pl: parametr %d: błędna nazwa

en: '%s': error scanning default value
pl: '%s': błąd skanowania domyślnej wartości

en: %s: duplicated parameter name '%s'
pl: %s: zduplikowana nazwą parametru '%s'

en: Identifier exceeds the maximum of 31 characters
pl: Nazwa identyfikatora przekracza maksymalne 31 znaków

en: %s: "quit" cannot be used in a function
pl: %s: "quit" nie może być użyte w funkcji

en: %s: empty function
pl: %s: pusta funkcja

en: %s: unbalanced if/else/endif
pl: %s: niezrównoważony if/else/endif

en: %s: expected an integer but found %g
pl: %s: oczekiwano liczbę całkowitą, a znaleziono %g

en: %s: argument value %g is out of bounds
pl: %s: wartość argumentu %g jest spoza zakresu

en: Duplicated pointer argument: not allowed
pl: Zduplikowany argument - operacja nie dozwolona

en: The package %s needs gretl version %s
pl: Pakiet %s wymaga wersji gretla %s

en: The package %s needs a dataset in place
pl: Pakiet %s wymaga zestawu danych.

en: The package %s needs time-series data
pl: Pakiet %s wymaga szeregów czasowych.

en: The package %s needs panel data
pl: Pakiet %s wymaga danych panelowych.

en: The package %s needs quarterly or monthly data
pl: Pakiet %s wymaga danych kwartalnych lub miesięcznych.

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s, got %s)
pl: Funkcja %s nie dostarczyła określonej wartości
    (oczekiwano %s, otrzymano %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s)
pl: Funkcja %s nie dostarczyła określonej wartości
    (oczekiwano %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
pl: Funkcja %s nie dostarczyła określonej wartości

en: Incorrect use of 'outfile' in function
pl: Niepoprawne użycie 'outfile' w funkcji

en: %s: argument %d is of the wrong type (is %s, should be %s)
pl: %s: argument %d ma nieodpowiedni typ (ma %s, powinien być %s)

en: %s, argument %d: value %g is out of bounds
pl: %s, argument %d: wartość %g jest spoza zakresu

en: %s: not enough arguments
pl: %s: brak argumentów

en: *** error within loop in function %s
    > %s
pl: *** błąd wewnątrz pętli w funkcji %s
    > %s

en: *** error within loop in function %s
pl: *** błąd wewnątrz pętli w funkcji %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
pl: *** błąd w funkcji %s, lina %d
    > %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
pl: *** błąd w funkcji %s, lina %d
    > %s

en:  called by function %s
pl:  wywołane przez funkcję %s

en: %s: return value is missing
pl: %s: brakuje zwracanej wartości

en: %s, line %d: return value is missing
pl: %s, lina %d: brak zwracanej wartości

en: return: can only be used in a function
pl: return: można użyć tylko w funkcji

en: "%s" is not defined.
pl: "%s" nie jest zdefiniowane.

en: Couldn't delete %s
pl: Nie można usunąć %s

en: Couldn't find %s
pl: Nie można znaleźć pliku %s

en: Removed %s
pl: Usunięto %s

en: Unloaded %s
pl: Nie otwarty %s

en: gpbuild: cannot be nested
pl: gpbuild: nie można zagnieżdżać

en: %s: invalid (multiplot) plot specification
pl: %s: nieprawidłowa specyfikacja wykresu (multiplot)

en: Invalid layout specification
pl: Błąd w specyfikacji układu

en: Unable to access the file %s.
pl: Niemożliwy dostęp do pliku %s.

en: 
    
    For help on a specific function, type: help funname
pl: 
    
    Pomoc dla funkcji uzyskasz po napisaniu: help funkcja

en:  (e.g. help qrdecomp)
pl:  (np. help qrdecomp)

en: %s: sorry, no help available.
pl: %s: sorry, brak pomocy.

en: 
    Valid gretl commands are:
pl: 
    Poprawne polecenia gretla:

en: 
    
    For help on a specific command, type: help cmdname
pl: 
    
    Pomoc dla poleceń uzyskasz po napisaniu: help polecenie

en:  (e.g. help smpl)
pl:  (np. help smpl)

en: You can also do 'help functions' for a list of functions
pl: Listę funkcji uzyskasz po napisaniu 'help functions'.

en: "%s" is not a gretl command.
pl: "%s" nie jest poleceniem gretla.

en: _Open data
pl: _Otwórz dane

en: annual
pl: roczne

en: %s: locale is not supported on this system
pl: %s: lokalny jest nie wspomagany przez system

en: '%s' is not a valid date
pl: '%s' nie jest prawidłową datą

en: '%s' does not match the format '%s'
pl: '%s' nie pasuje do formatu '%s'

en: '%.8g' is not a valid date
pl: '%.8g' nie jest prawidłową datą

en: join filter: indeterminate value on row %d
pl: join filter: nieokreślona wartość w wierszu %d

en: %s: invalid secondary outer key value on row %d
pl: %s: nieprawidłowy podrzędny klucz zewnętrzny w wierszu %d

en: %s: invalid (primary) outer key value on row %d
pl: %s: nieprawidłowy (główny) klucz zewnętrzny w wierszu %d

en: No matching data after filtering
pl: Brak pasujących danych po filtrowaniu

en: You need to specify an aggregation method for a 1:n join
pl: Należy określić metodę agregacji dla 1:n join

en: join: '%s' not matched
pl: join: '%s' nie pasuje

en: join: series missing on the right
pl: join: brak serii po prawej stronie

en: The '%c' format is not applicable for data with frequency %d
pl: Format '%c' nie ma zastosowania do danych o częstotliwości %d

en: '%s' is a string variable: aggregation type is not applicable
pl: '%s' is a string variable: agregacja nie ma zastosowania

en: %s: column '%s' was not found
pl: %s: kolumna '%s' nie zostałą znaleziona

en: %s: string key on left but numeric on right
pl: %s: łańcuch znaków po lewej stronie, a numeryczny po prawej

en: %s: string key on right but numeric on left
pl: %s: łańcuch znaków po prawej stronie, a numeryczny po lewej

en: checking for '%s'
pl: sprawdzenie dla '%s'

en: '%s': not found
pl: '%s': nie znaleziono

en:  found %d match(es)
pl:  znalaziono %d dopasowań

en: No matching data were found
pl: Nie znaleziono pasujących danych

en: join_import_csv: failed in matching varnames
pl: join_import_csv: nie udało się dopasować nazw zmiennych

en: Series length does not match the dataset
pl: Długość serii nie jest zgodna z bazą danych

en: Invalid join specification
pl: Błąd w specyfikacji join

en: frequency %d in import data: "spread" will not work
pl: częstotliwość %d w importowanych danych: "spread" nie będzie działać

en: Outer dataset: read %d columns and %d rows
pl: Zewnętrzny zbiór danych: odczytaj %d kolumn i %d wierszy

en: Filter: %d rows were selected
pl: Filter: %d wierszy wybrano

en: Data modified OK
pl: Dane zmodyfikowano OK

en: No changes were made to the dataset
pl: W zbiorze danych nie wprowadzono żadnych zmian

en: Variable %d was not in the original list
pl: Zmiennej %d nie ma na liście zmiennych

en: Can't do this: some vars in original model have been redefined
pl: Nie można tego wykonać: niektóre zmienne modelu należałoby przedefiniować

en: quarterly
pl: kwartalne

en: monthly
pl: miesięczne

en: daily
pl: dzienne

en: The argument does not seem to be a MIDAS list
pl: To nie jest prawidłowy argument dla MIDAS

en: '%s': invalid %s specification
pl: %s': błąd specyfikacji %s

en: Test for addition of variables
pl: Test na dodane zmienne

en: parameters are zero for the variables
pl: parametry regresji dla wskazanych zmiennych są równe zero

en: Test for ARCH of order %s
pl: Test ARCH dla rzędu opóźnienia %s

en: no ARCH effect is present
pl: efekt ARCH nie występuje

en: LM test for autocorrelation up to order %s
pl: Test LM na autokorelację rzędu %s

en: no autocorrelation
pl: brak autokorelacji składnika losowego

en: no structural break
pl: brak zmian strukturalnych

en: no structural difference
pl: brak strukturalnych różnic

en: CUSUM test for parameter stability
pl: Test CUSUM na stabilność parametrów modelu

en: no change in parameters
pl: brak zmian w parametrach

en: QLR test for structural break
pl: Test QLR na załamanie strukturalne w nieokreślonym momencie

en: Likelihood ratio test for groupwise heteroskedasticity
pl: Test ilorazu wiarygodności dla 'groupwise heteroskedasticity'

en: the units have a common error variance
pl: jednostki mają wspólną wariancję resztową

en: Non-linearity test (logs)
pl: Test na nieliniowość (logarytmy)

en: relationship is linear
pl: zależność jest liniowa

en: Test for normality of residual
pl: Test na normalność rozkładu reszt

en: error is normally distributed
pl: składnik losowy ma cechy rozkładu normalnego

en: Test for omission of variables
pl: Test na pominięte zmienne

en: specification is adequate
pl: specyfikacja poprawna

en: Non-linearity test (squares)
pl: Test na nieliniowość (kwadraty)

en: heteroskedasticity not present
pl: heteroskedastyczność reszt nie występuje

en: Sargan over-identification test
pl: Test Sargana - nadmiernej identyfikacji

en: all instruments are valid
pl: wszystkie instrumenty są ważne - uzasadnione

en: Hausman test
pl: Test Hausmana

en: OLS estimates are consistent
pl: Estymator MNK jest zgodny

en: GLS estimates are consistent
pl: Estymator UMNK (GLS) jest zgodny

en: Test for differing group intercepts
pl: Test na zróżnicowanie wyrazu wolnego w grupach

en: The groups have a common intercept
pl: grupy posiadają wspólny wyraz wolny

en: Breusch-Pagan test
pl: Test Breuscha-Pagana na

en: Variance of the unit-specific error = 0
pl: Wariancja błędu w jednostce = 0

en: Wald joint test on time dummies
pl: Test Walda na łączną istotność zmiennych 0-1 jednostek czasu

en: restriction is acceptable
pl: Restrykcje zaakceptowane

en: Test of independence
pl: Test niezależności

en: LR test for rho = 0
pl: Statystyka testu LR dla rho = 0

en: Robust test for differing group intercepts
pl: Test Robust na zróżnicowanie wyrazu wolnego w grupach

en: Pesaran CD test for cross-sectional dependence
pl: Test CD Pesaran na zależności między przekrojami

en: No cross-sectional dependence
pl: Brak zależności dla danych przekrojowych

en: Wooldridge test for autocorrelation in panel data
pl: Test Wooldridge na autokorelację dla danych panelowych

en: No first-order autocorrelation (rho = -0.5)
pl: Brak autokorelacji rzędu pierwszego (rho = -0.5)

en: Distribution free Wald test for heteroskedasticity
pl: Dystrybuanta testu Walda na heteroskedastyczność

en: Likelihood ratio test of independence
pl: Test ilorazu wiarygodności dla niezależności

en: No first-order autocorrelation (rho = 0)
pl: Brak autokorelacji rzędu pierwszego (rho = 0)

en: chi-square(%d) = %g at observation %s
pl: Ch-kwadrat(%d) = %g dla obserwacji %s

en: failed
pl: nieudany

en: parameter
pl: Parametr

en: dfn
pl: stopnie swobody licznika

en: dfd
pl: stopnie swobody mianownika

en: %g percent critical value
pl: %g procentowa wartość krytyczna

en: Asymptotic test statistic
pl: Asymptotyczna statystyka testu

en: with asymptotic p-value
pl: asymptotyczna wartość p

en: with bootstrap p-value
pl: z bootstrapową wartością p

en: Can't retrieve uhat: data set has changed
pl: Nie możliwe odzyskanie reszt (uhat): dane uległy zmianie

en: Can't retrieve yhat: data set has changed
pl: Nie możliwe odzyskanie wartości wyrównanych (yhat): dane uległy zmianie

en: Can't retrieve ht: data set has changed
pl: Nie możliwe odzyskanie ht: dane uległy zmianie

en: Can't retrieve series: data set has changed
pl: Nie możliwe odzyskanie serii: dane uległy zmianie

en: The model exhibits an exact linear fit
pl: Model wykazuje dokładne dopasowanie liniowe

en: Invalid MPI rank %d
pl: Błędny MPI rank %d

en: gretl_omp_threads: must be >= 1 and <= %d
pl: gretl_omp_threads: musi być >= 1 oraz <= %d

en: gretl_set_omp_threads: OpenMP is not enabled
pl: gretl_set_omp_threads: OpenMP nie jest włączony

en: gretl_get_omp_threads: OpenMP is not enabled
pl: gretl_get_omp_threads: OpenMP nie jest włączony

en: Variance estimators:
pl: Estymator wariancji:

en: theta used for quasi-demeaning = %g
pl: theta wykorzystuje quasi-demeaning = %g

en: Panel is unbalanced: theta varies across units
pl: Panel niezrównoważony: theta różni się w zależności od jednostki

en: Random effects estimator
    allows for a unit-specific component to the error term
pl: Oszacowane losowe efekty
    allows for a unit-specific component to the error term

en: Fixed effects estimator
    allows for differing intercepts by cross-sectional unit
pl: Oszacowane ustalone efekty (nielosowe efekty)
    uwzględniające zróżnicowanie wyrazu wolnego według jednostek w przekroju

en: Residual variance: %g/(%d - %d) = %g
pl: Wariancja resztowa: %g/(%d - %d) = %g

en: Joint significance of differing group means:
pl: Łączna istotność nierówności średnich grupowych:

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the fixed effects alternative.)
pl: (Niska wartość p oznacza odrzucenie hipotezy H0, że model panelowy MNK jest
     poprawny, wobec hipotezy H1, że model o ustalonych efektach jest właściwszy.)

en: Error estimating fixed effects model
pl: Oszacowane reszty modelu ustalonych efektów

en: Inadequate data for panel estimation
pl: Nieodpowiednie dane do estymacji panelowej

en: Hausman test matrix is not positive definite!
pl: Test Hausmana - macierz jest niedodatnio określona!

en: Hausman test statistic:
     H = %g with p-value = prob(chi-square(%d) > %g) = %g
pl: Statystyka testu Hausmana:
     H = %g z wartością p = prob(chi-square(%d) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the random effects
    model is consistent, in favor of the fixed effects model.)
pl: (Niska wartość p oznacza odrzucenie hipotezy zerowej o modelu z losowymi
     efektami, wobec hipotezy alternatywnej o modelu z ustalonymi efektami.)

en: Error estimating random effects model
pl: Oszacowane reszty modelu losowych efektów

en: Means of pooled OLS residuals for cross-sectional units:
pl: Średnie reszt dla jednostek przekroju w estymacji panelu MNK:

en:  unit %2d: %13.5g
pl:  jednostka %2d: %13.5g

en: Breusch-Pagan test statistic:
     LM = %g with p-value = prob(chi-square(1) > %g) = %g
pl: Statystyka testu Breuscha-Pagana:
     LM = %g z wartością p = prob(chi-kwadrat(1) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the random effects alternative.)
pl: (Niska wartość p oznacza odrzucenie hipotezy H0, że model panelowy MNK jest
     poprawny, wobec hipotezy H1, że model o losowych efektach jest właściwszy.)

en: Hausman test matrix is not positive definite
pl: Test Hausmana - macierz jest niedodatnio określona

en: %s: invalid option argument
pl: %s: błędny opcjonalny argument

en: Diagnostics: using n = %d cross-sectional units
pl: Diagnostyka: wykorzystano n = %d jednostek przekrojowych

en: Couldn't estimate group means regression
pl: Niemożliwe oszacowanie średnich grupowych regresji

en: Couldn't estimate group means regression
pl: Niemożliwe oszacowanie średnich grupowych regresji

en: Can't produce ML estimates: some units have only one observation
pl: Niemożliwa estymacja ML: przekrój zawiera tylko jedną obserwację

en: 
    OLS error variance = %g
pl: 
    OLS wariancja resztowa = %g

en: iteration
pl: iteracja

en: 
    FGLS pooled error variance = %g
pl: 
    FGLS_pooled wariancja resztowa = %g

en: Pooled error variance
pl: Panelowa wariancja resztowa

en: First differenced equation (dependent, d_y)
pl: Równanie dla pierwszych różnic (zm. zależna, d_y)

en: Autoregression of residuals (dependent, uhat)
pl: Autoregresyjne reszty (zm. zależna, reszty)

en: Auxiliary regression including lagged residual
pl: Pomocnicze równanie regresji zawierające opóźnione reszty

en: The dependent variable is constant
pl: Zmienna zależna zawiera identyczne wartości

en: Average absolute correlation = %.3f
pl: Średnia bezwzględna korelacja = %.3f

en: Error: unit %g, period %g: duplicated observation
pl: Błąd: jednostka %g, okres %g: obserwacja zduplikowana

en: %s: values are not unique per group
pl: %s: wartości nie są unikalne dla każdej grupy

en: %s: is not constant within group
pl: %s: nie jest stała w obrębie grupy

en: The series %s is not string-valued
pl: Zmienna '%s' nie jest typu string-valued

en: Panel models must include an intercept
pl: Modele panelowe muszą zawierać wyraz wolny

en: Couldn't find package %s
pl: Nie może znaleźć pakietu %s

en: Couldn't find file %s for package %s
pl: Nie może znaleźć pliku %s dla pakietu %s

en: User directory is not set
pl: Wykorzystywany folder nie jest dostępny

en: Couldn't create directory '%s'
pl: Niemożliwe utworzenie katalogu '%s'

en: Couldn't write to '%s': gretl will not work properly!
pl: Niemożliwy zapis do '%s': gretl will not work properly!

en: gretl: using these basic search paths:
pl: gretl: użycie domyślnych ścieżek przeszukiwania:

en: Parse error at unexpected token '%s'
pl: Błędny znak w '%s'

en: Matrix inversion failed: restrictions may be inconsistent or redundant
pl: Błąd macierzy odwrotnej: restrykcje mogą być niezgodne lub nadmiarowe

en: Invalid restriction on beta
pl: Błąd w restrykcjach dla beta

en: Too many restrictions: the maximum number is %d
pl: Za dużo restrykcji: maksymalna liczba to %d

en: The R matrix must have %d columns
pl: Macierz R musi zawierać %d kolumn

en: %s: couldn't interpret as coefficient number
pl: %s: nie można interpretować jako liczby współczynników

en: %s: division not allowed here
pl: %s: nie dozwolone dzielenie tutaj

en: Coefficient number (%d) is out of range
pl: Numer współczynnika (%d) jest poza zakresem

en: Equation number (%d) is out of range
pl: Numer równania (%d) jest spoza zakresu

en: parse error in '%s'
pl: Błędna analiza w '%s'

en: Restriction set
pl: Zbiór restrykcji

en: Restriction
pl: Restrykcje

en: Coefficient number (%d) out of range for equation %d
pl: Numer współczynnika (%d) jest poza zakresem równania %d

en: Invalid restriction
pl: Błąd w restrykcjach

en: Too many restrictions (maximum is %d)
pl: Za dużo restrykcji (maksymalnie %d)

en: Restricted estimates
pl: Estymacja z ograniczeniami

en: Standard error of the regression
pl: Błąd standardowy reszt

en: Matrix inversion failed:
     restrictions may be inconsistent or redundant
pl: Błąd macierzy odwrotnej:
    restrykcje mogą być niezgodne lub nadmiarowe

en: Failed to compute test statistic
pl: Błąd w wyznaczaniu statystyki testu

en: The symbol '%s' is undefined
pl: Symbol '%s' nie jest zdefiniowany

en: Invalid input
pl: Błąd wejścia

en: Variables
pl: Zmienne

en: Sum of coefficients
pl: Suma współczynników

en: Standard error
pl: Błąd standardowy

en: variable %d: translating from strings to code numbers
pl: zmienna %d: przeniesienie z łańcucha na wartości numeryczne

en: String code table for variable %d (%s):
pl: Tablica znaków kodowych dla zmiennej %d (%s):

en: The shell command is not activated.
pl: Polecenia shell command są niedostępne.

en: filename too long (%d bytes)
pl: nazwa pliku za długa (%d bajtów)

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
pl: Maksymalna długość lini polecenia przekracza (%d bajtów)

en: A series named %s already exists
pl: Istnieje już szereg o nazwie %s

en: A matrix named %s already exists
pl: Istnieje już macierz o nazwie %s

en: A scalar named %s already exists
pl: Istnieje już skalar o nazwie %s

en: A list named %s already exists
pl: Istnieje już lista o nazwie %s

en: A string named %s already exists
pl: Istnieje już łańcuch o nazwie %s

en: A bundle named %s already exists
pl: Istnieje już bundle o nazwie %s

en: An array named %s already exists
pl: Istnieje już tablica o nazwie %s

en: no ':' allowed in starting obs with frequency 1
pl: nie dozwolony znak ':' dla startowej obserwacji przy okresowości 1

en: panel data must have frequency > 1
pl: Dane panelowe muszą mieć parametr okresowości > 1

en: starting obs must contain a ':' with frequency > 1
pl: startowa obserwacja zawierająca znak ':' musi mieć okresowość > 1

en: starting obs '%s' is incompatible with frequency
pl: startowa obserwacja '%s' jest niekompatybilna z okresowością

en: cross-sectional data: frequency must be 1
pl: parametr okresowość danych przekrojowych musi być równy 1

en: starting obs '%s' is invalid
pl: startowa obserwacja '%s' jest błędna

en: the starting date was corrected to Monday %s
pl: Data startowa została poprawiona na Poniedziałek %s

en: You cannot do this within a function
pl: Nie można tego wykonać w ramach funkcji

en: frequency (%d) does not seem to make sense
pl: Częstotliwość (%d) nie ma sensu dla tego szeregu

en: Panel datasets must be balanced.
    The number of observations (%d) is not a multiple
    of the number of %s (%d).
pl: Dane panelowe muszą być zbilansowane.
    Liczba obserwacji (%d) musi być wielokrotnością
    liczby jednostek %s (%d).

en: units
pl: jednostki

en: Command failed
pl: Błędne polecenie

en: Couldn't write to %s
pl: Niemożliwe zapisanie do pliku %s

en: Unloaded package %s
pl: Nie załadowany pakiet funkcji %s

en: Package %s was not loaded
pl: Pakiet %s nie został załadowany

en: xmlReadFile failed on %s
pl: xmlReadFile - błąd dla %s

en: %s: empty document
pl: %s: pusty dokument

en: File of the wrong type, root node not %s
pl: Zły typ pliku (root node not %s)

en: xmlReadMemory: empty document
pl: xmlReadMemory: pusty dokument

en: Failed to parse count of variables
pl: Błąd w analizie liczby zmiennych

en: Got no variables
pl: Nie otrzymano żadnych zmiennych

en: Variable %d has no name
pl: Zmienna %d nie ma nazwy

en: Number of variables does not match declaration
pl: Liczba zmiennych nie jest równa deklarowanej

en: Data file contains %d subnormal values
pl: Plik danych zawiera %d subnormal wartości

en: Failed to parse data values at obs %d
pl: Błąd w analizie wartości dla obserwacji %d

en: Inconsistent record of number of observations
pl: Niespójny zapis liczby obserwacji

en: Failed to parse number of observations
pl: Błąd w analizie liczby obserwacji

en: Got no observations
pl: Nie otrzymano żadnych obserwacji

en: Case marker missing at obs %d
pl: Brak znacznika przypadku dla obserwacji %d

en: Values missing at observation %d
pl: Brak wartości dla obserwacji %d

en: Number of observations does not match declaration
pl: Liczba obserwacji nie jest równa deklarowanej

en: Required attribute 'type' is missing from data file
pl: Brak wymaganego atrybutu 'type' w pliku danych

en: Unrecognized type attribute for data file
pl: Nierozpoznany atrybut typu pliku dla danych

en: Failed to parse data frequency
pl: Nieudana analiza okresowości danych

en: Failed to parse startobs
pl: Nieudana analiza obserwacji startowej

en: Failed to parse endobs
pl: Nieudana analiza obserwacji końcowej

en: dummy for %s = %lf
pl: sztuczna zm. %s = %lf

en: 
    Read datafile %s
pl: 
    Wczytano plik danych %s

en: Variables information is missing
pl: Brak informacji o zmiennych

en: '%s': malformed gdt file
pl: '%s': zniekształcony plik .gdt

en: Couldn't read '%s'
pl: Niemożliwe czytanie pliku '%s'

en: No observations were found
pl: Nie znaleziono żadnych obserwacji

en: %s: error %s
pl: %s: błąd %s

en: failed (%s)
pl: nieudany (%s)

en: failed
pl: nieudany

en: Copying %s...
pl: Kopiuj jako %s...

en: Input must have extension ".gfn"
pl: Dane wejściowe muszą mieć rozszerzenie ".gfn"

en: Invalid package name (31 bytes max)
pl: Nieprawidłowa nazwa pakietu (31 bytes max)

en: Getting in place...
pl: Zajęcie miejsca...

en: Making temporary directory...
pl: Tworzenie katalogu tymczasowego...

en: Making %s...
pl: Zrobiono %s...

en: %s cannot be set as 'coded' (%s)
pl: %s nie może być 'coded' (%s)

en: is a 0/1 variable
pl: jest zmienna 0-1

en: not integer-valued
pl: nie jest wartością całkowitą

en: No series are defined
pl: Niezdefiniowane serie

en: No series labels are defined
pl: Nie zdefiniowano żadnych etykiet serii

en: Output has already been redirected
pl: Wyniki zostały już przekierowane

en: Output redirection: maximum depth reached
pl: Przekierowanie wyjścia: osiągnięto maksymalną głębokość

en: '%s' is of type %s
pl: '%s' jest typu %s

en: '%s' : not a string variable
pl: '%s' : nie jest nazwą zmiennej

en: output cannot be redirected in this context
pl: wyjście nie może być użyte w tym kontekście

en: Now discarding output
pl: Trwa usuwanie wyników

en: Couldn't open %s for writing
pl: Niemożliwe otwarcie pliku %s do zapisywania

en: Now appending output to '%s'
pl: Teraz wyniki dodawane są do '%s'

en: Now writing output to '%s'
pl: Teraz wyniki zapisywane są do '%s'

en: Output is not currently diverted to file
pl: Wyniki nie są na bieżąco kierowane do pliku

en: Closed output file '%s'
pl: Plik wyników '%s' jest zamknięty

en: Generated principal component series
pl: Wygenerowano szeregi analizy główych składowych

en: %s: not found
pl: %s: nie znaleziono

en: pkg: unknown action '%s'
pl: pkg: nieznana akcja '%s'

en: No data information is available.
pl: Nie dostępna informacja o pliku danych.

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
pl: Przekroczona maksymalną długość lini polecenia (%d bajtów)

en: %s: invalid input '%s'
pl: %s: niepoprawna wartość '%s'

en: '%s': no such series
pl: '%s': nie ma takiej serii

en: Missing option parameter
pl: Brak opcjonalnego parametru

en: Inner key is missing
pl: Błędna wewnętrzna nazwa

en: gretl session files can only be opened via the GUI program
pl: Pliki sesji (*.gretl) można otwierać tylko za pomocą programu GUI

en: join: only CSV and gdt[b] files are supported
pl: join: obsługiwane są tylko pliki CSV oraz gdt[b]

en: The "%s" command cannot be used in this context
pl: polecenie "%s" jest błędny w tym kontekście

en: Invalid selection
pl: Nieprawidłowy wybór

en: Read datafile %s
pl: Czytaj plik danych %s

en: You cannot delete series in this context
pl: Niemożliwe usunięcie wykorzystywanej zmiennej

en: Model printed to %s
pl: Wydrukowano model %s

en: Installed %s
pl: Zainstalowano %s

en: Installed dependency %s
pl: Zainstalowano zależność %s

en: Warning: ignoring "%s <-"
pl: UWAGA: ignorowanie "%s <-"

en: You can't end a loop here, you haven't started one
pl: Niemożliwe zamknięcie pętli, ponieważ jeszcze nie została ona otwarta

en: data frequency = %d
pl: parametr okresowość danych = %d

en: Set option(s) for command "%s"
pl: Ustawienia dla polecenia "%s"

en: store: no filename given
pl: brak nazwy pliku dla polecenia 'store'

en: gpbuild/gridplot: cannot be nested
pl: gpbuild/gridplot: nie można zagnieżdżać

en: Couldn't format model
pl: Niewłaściwy format modelu

en: Infinite loop detected in script
pl: Wykryto nieskończoną pętlę w skrypcie

en: '%s': can only be used within a function
pl: %s': można użyć tylko w ramach funkcji

en: %s: command not available
pl: %s: niedostępne polecenie

en: An error occurred when 'outfile' was active
pl: Wystąpił błąd, gdy aktywny był plik 'outfile'

en: kalman: a required matrix is missing
pl: Kalman: wymagana macierz jest błędna

en: kalman: required matrix %s is missing
pl: Kalman: wymagana macierz %s jest błędna

en: kalman: %s is not symmetric
pl: kalman: %s nie jest symetryczna

en: Couldn't find function '%s'
pl: Nie można znaleźć funkcji '%s'

en: U should have %d columns but has %d
pl: U powinno mieć %d kolumn, ale ma %d

en: obsx should have %d rows but has %d
pl: obsx powinno mieć %d wierszy, ale ma %d

en: You cannot resize a state-space system matrix
pl: Nie można zmienić rozmiaru macierzy systemu przestrzeni stanów

en: %s: expected matrix but got %s
pl: oczekiwane %s, lecz otrzymano %s

en: The member %s is read-only
pl: Element %s jest tylko do odczytu

en: %s: cannot be deleted
pl: %s: nie można usunąć

en: %s: invalid value '%s'
pl: %s: niepoprawna wartość '%s'

en: Variables that can be set using "set"
pl: Zmienne, które można ustawić za pomocą "set"

en: "help set" for details
pl: "help set" w szczegółach

en: Program interaction and behavior
pl: Program interakcyjny i behawioralny

en: Numerical methods
pl: Metody numeryczne

en: Random number generation
pl: Pseudolosowa liczba generowania

en: Robust estimation
pl: Odporny estymator

en: Time series
pl: Szereg czasowy

en: set: unknown variable '%s'
pl: Nieznana zmienna '%s'

en: Pseudo-random number generator seeded with %u
pl: Stała startowa do generowania liczb pseudolosowych wynosi: %u

en: R_functions could not be enabled
    Please see https://gretl.sourceforge.net/gretl_and_R.html
pl: Proszę zobacz https://gretl.sourceforge.net/gretl_and_R.html

en: %s: not supported in this build of gretl
pl: %s: nie jest obsługiwane w trybie gretl build

en: Non-positive values encountered
pl: Napotkał niedodatnie (ujemne)) dane

en: %s: matrix is NULL
pl: %s: macierz zerowa (NULL)

en: matrix is NULL
pl: macierz zerowa (NULL)

en: %s: matrix is empty (%d x %d)
pl: %s: macierz jest pusta (%d x %d)

en: matrix is empty (%d x %d)
pl: macierz jest pusta (%d x %d)

en: Set %d values to "missing"
pl: W zbiorze występuje %d brakujących danych

en: Didn't find any matching observations
pl: Nie znaleziono wyselekcjonowanych obserwacji

en: %s: set %d observations to "missing"
pl: %s: w %d obserwacjach brakuje danych

en: %s: Didn't find any matching observations
pl: %s: Nie znaleziono żadnej pasującej obserwacji

en: Unconditional error variance
pl: Bezwarunkowa wariancja błędu modelu

en: The residuals are standardized
pl: Reszty są standaryzowane

en: Likelihood ratio test for (G)ARCH terms
pl: Test ilorazu wiarygodności dla (G)ARCH

en: Left-unbounded observations
pl: Lewostronnie nieograniczone obserwacje

en: Right-unbounded observations
pl: Prawostronnie nieograniczone obserwacje

en: Bounded observations
pl: Ograniczone obserwacje

en: Point observations
pl: Punktowe obserwacje

en: Pseudo-point observations
pl: Pseudo-punktowe obserwacje

en: Left-censored observations
pl: Lewostronnie  cenzurowane obserwacje

en: Right-censored observations
pl: Prawostronnie cenzurowane obserwacje

en: sigma
pl: Sigma (Se)

en: Unadjusted R-squared
pl: Wsp. determ. R-kwadrat

en: Sum of squared residuals
pl: Suma kwadratów reszt

en: Explained sum of squares
pl: Wyjaśniona suma kwadr.

en: Smallest eigenvalue
pl: Najmniejsza wartość własna

en: LR over-identification test
pl: Test ilorazu wiarygodności nadmiernej identyfikacji

en: Equation is just identified
pl: Równanie jest tożsamościowe

en: Test for AR(%d) errors:
pl: Test AR(%d) dla błędu:

en: Hansen over-identification test
pl: Test Hansena nadmiernej identyfikacji

en: Wald (joint) test
pl: Test Walda (joint)

en: J test
pl: Test J

en: Overdispersion test
pl: Test 'nadmiernego rozproszenia'

en: Sargan test
pl: Test Sargana

en: Hansen test
pl: Test Hansena

en: GMM criterion
pl: Kryteria GMM

en: Number of instruments = %d
pl: Liczba instrumentów = %d

en: Warning: convergence is questionable
pl: Uwaga: konwergencja jest wątpliwa

en: Convergence seems to be reasonably complete
pl: Konwergencja wydaje się być racjonalnie zakończona

en: GNR: got incomplete results
pl: GNR: otrzymał niekompletne wyniki

en: Warning: Jacobian is rank-deficient
pl: Uwaga: Jacobian is rank-deficient

en: Warning: Jacobian near to rank-deficiency
pl: Uwaga: Jacobian near to rank-deficiency

en: Warning: solution is probably not unique
pl: Uwaga: to rozwiązanie nie jest prawdopodobnie jedyne

en: Warning: couldn't compute numerical Hessian
pl: Uwaga: niemożliwe numeryczne wyznaczanie Hessianu

en: Warning: non-pd Hessian (but still nonsingular)
pl: Uwaga: non-pd Hessian (nadal nieosobliwa)

en: 'Between' variance
pl: 'Between' wariancji

en: 'Within' variance
pl: 'Within' wariancji

en: theta used for quasi-demeaning
pl: theta wykorzystuje quasi-demeaning

en: mean theta
pl: średnia theta

en: Excluding the constant, p-value was highest for variable %d (%s)
pl: Wyłączając stałą, największa wartość p jest dla zmiennej %d (%s)

en: P-value was highest for variable %d (%s)
pl: Największa wartość p jest dla zmiennej %d (%s)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (squared terms)
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu nieliniowości (kwadraty zmiennych)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (log terms)
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu nieliniowości (logarytmy zmiennych)

en: Auxiliary regression for added variables
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu dodanych zmiennych

en: Augmented regression for Chow test
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu Chowa

en: Cointegrating regression --
pl: Równanie kointegrujące --

en: Cointegrating regression -
pl: Równanie kointegrujące -

en: Augmented Dickey--Fuller regression
pl: Równanie regresji rozszerzonego testu Dickeya--Fullera

en: Augmented Dickey-Fuller regression
pl: Równanie regresji rozszerzonego testu Dickeya-Fullera

en: Dickey--Fuller regression
pl: Równanie regresji testu Dickeya--Fullera

en: Dickey-Fuller regression
pl: Równanie regresji testu Dickeya-Fullera

en: KPSS regression
pl: Równanie regresji testu KPSS (Kwiatkowski, Phillips, Schmidt i Shin)

en: Auxiliary regression for RESET specification test
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu specyfikacji RESET

en: Augmented regression for common factor test
pl: Pomocnicze równanie regresji dla testu COMFAC

en: OLS
pl: KMNK

en: Heteroskedasticity-corrected
pl: Korekta heteroskedastyczności

en: High-Precision OLS
pl: MNK wysokiej precyzji

en: Poisson
pl: Regresja Poissona

en: Negative Binomial
pl: Regresja Ujemna Dwumianowa

en: Interval estimates
pl: Estymacja przedziałowa

en: Dynamic panel
pl: Dynamiczny panel

en: Bivariate probit
pl: Probit dwuzmienny

en: Pooled OLS
pl: Panelowe MNK

en: Fixed-effects
pl: Ustalone efekty

en: Random-effects (GLS)
pl: Losowe efekty (GLS)

en: Maximum Likelihood
pl: Największej wiarygodności

en: 2-step dynamic panel
pl: dynamiczny panel 2-step

en: 1-step dynamic panel
pl: dynamiczny panel 1-step

en: Iterated GMM
pl: Iteracje GMM

en: Ordered Logit
pl: Logit dla wiele kategorii uporządkowanych

en: Multinomial Logit
pl: Logit dla wiele kategorii nieuporządkowanych

en: Random-effects probit
pl: Probit z losowymi efektami

en: Ordered Probit
pl: Probit dla wiele kategorii uporządkowanych

en: Fixed-effects logistic
pl: Ustalone efekty regresji logistycznej

en: Quantile estimates
pl: Estymator kwantylowy

en: TSLS
pl: 2MNK

en: Negative Binomial 1
pl: Ujemny Dwumianowy 1

en: Duration (exponential)
pl: Duration (wykładniczy)

en: Duration (log-logistic)
pl: Duration (log-logistyczny)

en: Duration (log-normal)
pl: Duration (log-normalny)

en: Restricted OLS
pl: Restrykcje dla KMNK

en: MIDAS (OLS)
pl: MIDAS (KMNK)

en: size
pl: Size

en: value
pl: wartość

en: First-stage F-statistic
pl: First-stage - statystyka F

en: A value < 10 may indicate weak instruments
pl: Wartości < 10.0 mogą wskazywać na słabe instrumenty

en: Instrumented
pl: Zmodyfikowane przez instrumenty

en: Instruments
pl: Instrumenty

en: Asymptotic standard errors
pl: Asymptotyczne błędy standardowe

en: Beck-Katz standard errors
pl: Błędy standardowe Beck-Katz

en: Beck--Katz standard errors
pl: Błędy standardowe Beck--Katz

en: Driscoll-Kraay standard errors, bandwidth %d
pl: Błąd standardowy Driscoll-Kraay, szerokość okna %d

en: Driscoll--Kraay standard errors, bandwidth %d
pl: Błąd standardowy Driscoll--Kraay, szerokość okna %d

en: Could not compute Beck-Katz standard errors
pl: Nie można wyznaczyć błędów standardowych Beck-Katz

en: Could not compute robust standard errors
pl: Nie można wyznaczyć błędów standardowych robust

en: Bartlett kernel
pl: jądro Bartletta

en: Parzen kernel
pl: jądro Parzena

en: QS kernel
pl: jądro QS

en: HAC standard errors, bandwidth %.2f
pl: Błąd standardowy HAC, szerokość okna %.2f

en: HAC standard errors, bandwidth %d
pl: Błąd standardowy HAC, szerokość okna %d

en: Observations not contiguous: %s method used
pl: Obserwacje nie sąsiadujące: %s użyta metoda

en: Heteroskedasticity-robust standard errors
pl: Błędy standardowe parametrów według odpornej heteroskedastyczności

en: variant
pl: wariant

en: Standard errors based on Hessian
pl: Błędy standardowe na bazie Hessian

en: Standard errors based on Information Matrix
pl: Błędy standardowe na bazie Information Matrix

en: Standard errors based on Outer Products matrix
pl: Błędy standardowe na bazie Outer Products matrix

en: QML standard errors
pl: Błędy standardowe QML (Quasi-Maximum Likelihood)

en: HAC standard errors
pl: Błędy standardowe HAC (Heterosked.and Autocorr.-Consistent)

en: Bollerslev--Wooldridge standard errors
pl: Błędy standardowe Bollerslev--Wooldridge

en: Bollerslev-Wooldridge standard errors
pl: Błędy standardowe Bollerslev--Wooldridge

en: Warning: could not compute standard errors
pl: Uwaga: Nie można wyznaczyć błędów standardowych

en: With robust %g percent confidence intervals
pl: z odpornym %g procentowy przedziałem ufności

en: With %g percent confidence intervals
pl: z %g procentowy przedział ufności

en: Robust (sandwich) standard errors
pl: Odporne błędy standardowe (sandwich)

en: Asymptotic standard errors assuming IID errors
pl: Asymptotyczne błędy standardowe (IID errors)

en: Omitted because all values were zero:
pl: Wszystkie obserwacje równe zero, dlatego pominięto zmienną:

en: Omitted due to exact collinearity:
pl: Z powodu ścisłej współliniowości pominięto zmienną:

en:  %d series
pl:  seria danych %d

en: Redundant instruments:
pl: Nadmiarowa lista instrumentów:

en: Dependent variable
pl: Zmienna zależna (Y)

en: Estimated using X-13-ARIMA
pl: Wykorzystaj X-13-ARIMA

en: Estimated using X-12-ARIMA
pl: Wykorzystaj X-12-ARIMA

en: exact ML
pl: właściwa ML

en: conditional ML
pl: warunkowa ML

en: Estimated using least squares
pl: Estymacja z wykorzystaniem metody najmniejszych kwadratów

en: Estimated using AS %d
pl: Estymacja z wykorzystaniem metody AS %d

en: Estimated using Kalman filter
pl: Estymacja z wykorzystaniem filtru Kalmana

en: Estimated using BHHH method
pl: Estymacja z wykorzystaniem metody BHHH

en: Godfrey (1994) test for autocorrelation up to order %d
pl: Test Godfreya (1994) na autokorelację rzędu %d

en: Godfrey (1994) test for first-order autocorrelation
pl: Test Godfreya (1994) na autokorelację rzędu pierwszego

en: Breusch-Godfrey test for autocorrelation up to order %d
pl: Test Breuscha-Godfreya na autokorelację do rzędu %d

en: Breusch-Godfrey test for first-order autocorrelation
pl: Test Breuscha-Godfreya na autokorelację rzędu pierwszego

en: Lower limit
pl: Dolny limit

en: Upper limit
pl: Górny limit

note: TRANSLATORS: 'T' denotes time-series sample size
en: T
pl: N

en: Equation
pl: Równanie

en: %s, using observations %s%s%s
pl: Estymacja %s, wykorzystane obserwacje %s%s%s

en: %s, using %d observations
pl: Estymacja %s, z wykorzystaniem %d obserwacji

en: Missing or incomplete observations dropped
pl: Liczba pominiętych niekompletnych obserwacji

en: Using weighted Nerlove transformation
pl: Wykorzystano ważoną transformację Nerlove'a

en: Using Nerlove's transformation
pl: Wykorzystano transformację Nerlove'a

en: Included %d cross-sectional units
pl: Włączono %d jednostek danych przekrojowych

en: Time-series length = %d
pl: Szereg czasowy długości = %d

en: Time-series length: minimum %d, maximum %d
pl: Szereg czasowy długości: minimum %d, maximum %d

en: Including equations in levels
pl: Łącznie z równaniami dla poziomów

en: scaled %s (Koenker robust variant)
pl: standaryzowane %s (odporna wariancja Koenkera)

en: scaled %s
pl: standaryzowane %s

en: Selection variable
pl: Zmienna selekcji

en: Without squared terms in variance equation
pl: Bez składników kwadratowych w równaniu wariancji

en: Allowing for groupwise heteroskedasticity
pl: Przeznaczony dla 'groupwise heteroskedasticity'

en: Variable used as weight
pl: Zmienna jako waga

en: Weight var is a dummy variable, effective obs =
pl: Zmienna wagowa jest zmienną 0-1, efektywnych obserwacji jest

en: $t$-ratio
pl: $t$-Studenta

en: t-ratio
pl: t-Studenta

en: coefficient
pl: współczynnik

en: std. error
pl: błąd standardowy

en: slope at mean
pl: efekt krańcowy dla średniej

en: estimate
pl: estymator

en: lower
pl: dolny

en: upper
pl: górny

en: Estimate
pl: Estymator

en: Coefficient
pl: Współczynnik

en: Lower
pl: Dolny

en: Upper
pl: Górny

en: tau
pl: współczynnik tau

en: Std.\ Error
pl: Błąd\ stand.

en: Std. Error
pl: Błąd stand.

en: Slope
pl: Efekt krańcowy

en: Warning: data matrix close to singularity!
pl: Uwaga: macierz danych jest osobliwa!

en: WARNING: The constant was present among the regressors but not among the
    instruments, so it has been automatically added to the instrument list.
    This behavior may change in future versions, so you may want to adjust your
    scripts accordingly.
pl: UWAGA: The constant was present among the regressors but not among the
    instruments, so it has been automatically added to the instrument list.
    This behavior may change in future versions, so you may want to adjust your
    scripts accordingly.

en: Statistics based on the original data
pl: Podstawowe statystyki dla oryginalnych danych

en: Statistics based on the weighted data
pl: Podstawowe statystki dla ważonych danych

en: Statistics based on the rho-differenced data
pl: Podstawowe statystyki dla danych quasi-różnicowanych (rho)

en: Statistics based on the transformed data
pl: Podstawowe statystki dla transformowanych danych

en: Log-likelihood for %s
pl: Logarytm wiarygodności dla %s

en: Mean of dependent variable
pl: Średnia arytmetyczna zm. zależnej

en: Standard deviation of dep. var.
pl: Odchylenie standardowe zm. zależnej

en: Akaike information criterion
pl: Kryt. inform. Akaike'a

en: Schwarz Bayesian criterion
pl: Kryt. bayes. Schwarza

en: Hannan-Quinn Information Criterion
pl: Kryterium Informacyjne Hannana-Quinna

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Mean dependent var
pl: Średn.aryt.zm.zależnej

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.D. dependent var
pl: Odch.stand.zm.zależnej

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Sum squared resid
pl: Suma kwadratów reszt

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.E. of regression
pl: Błąd standardowy reszt

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: R-squared
pl: Wsp. determ. R-kwadrat

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Adjusted R-squared
pl: Skorygowany R-kwadrat

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: P-value(F)
pl: Wartość p dla testu F

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Log-likelihood
pl: Logarytm wiarygodności

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Akaike criterion
pl: Kryt. inform. Akaike'a

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Schwarz criterion
pl: Kryt. bayes. Schwarza

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Hannan-Quinn
pl: Kryt. Hannana-Quinna

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: rho
pl: Autokorel.reszt - rho1

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Durbin-Watson
pl: Stat. Durbina-Watsona

en: Adjusted $R^2$
pl: Skorygowany $R^2$

en: P-value($F$)
pl: wartość p dla testu $F$

en: Uncentered $R^2$
pl: Niecentrowany $R^2$

en: Uncentered R-squared
pl: Niecentrowany R-kwadr.

en: Centered $R^2$
pl: Centrowany $R^2$

en: Centered R-squared
pl: Centrowany R-kwadrat

en: McFadden R-squared
pl: McFadden R-kwadrat

en: Estrella R-squared
pl: Estrella R-kwadrat

en: LSDV R-squared
pl: LSDV R-kwadrat

en: Within R-squared
pl: Within R-kwadrat

en: Mean of innovations
pl: Średnia zaburzeń los.

en: S.D. of innovations
pl: Odch.st. zaburzeń los.

en: Median depend. var
pl: Mediana zm. zależnej

en: Sum absolute resid
pl: Suma absolutnych reszt

en: Durbin's $h$
pl: Statystyka Durbina $h$

en: Durbin's h
pl: Statystyka Durbina h

en: Convergence achieved after %d iterations
pl: Zbieżność osiągnięta po %d iteracjach

en: low
pl: dolny

en: high
pl: górny

en: odds ratio
pl: iloraz szans

en: %g%% confidence intervals
pl: %g%% przedział ufności

en: Sum of AR coefficients
pl: Suma współczynników AR

en: slope
pl: efekt krańcowy

en:                         Real  Imaginary    Modulus  Frequency
pl:           część  Rzeczywista    Urojona      Moduł   Częstość

en: Root
pl: Pierwiastek

en: Real
pl: Rzeczywista

en: Imaginary
pl: Urojona

en: Modulus
pl: Moduł

en: Frequency
pl: Okresowość

en: AR (seasonal)
pl: AR (sezonowe)

en: MA (seasonal)
pl: MA (sezonowe)

en: Total observations
pl: Liczba obserwacji

en: Censored observations
pl: Cenzurowane obserwacje

en: Actual
pl: Empiryczne

en: Predicted
pl: Przewidywane

en: Number of cases 'correctly predicted'
pl: Liczba przypadków 'poprawnej predykcji'

en: at mean of independent vars
pl: do średnich niezależnych zmiennych

en: Likelihood ratio test
pl: Test ilorazu wiarygodności

en: Evaluated at the mean
pl: Efekty krańcowe dla średnich

en: Number of cases `correctly predicted'
pl: Liczba przypadków 'poprawnej predykcji'

en: percent
pl: percentyl

en: Analysis of Variance
pl: Analiza wariancji

en: Sum of squares
pl: Suma kwadratów

en: Mean square
pl: Średnia kwadratów

en: Regression
pl: Regresja

en: Residual
pl: Reszty

en: Total
pl: Razem

en: '%s': not a scalar
pl: %s': nie jest skalarem

en: error evaluating loop condition
pl: błąd szacowania warunku pętli

en: Using the same index variable (%s) for nested loops:
    this is acceptable only with "for" loops.
pl: Używając indeksu zmiennej (%s) dla zagnieżdżonych pętli:
    jest to dopuszczalne tylko dla "for" w pętli

en: Reached maximum iterations, %d
pl: Zakres maksymalnej liczby iteracji, %d

en: You can use "set loop_maxiter" to increase the limit
pl: Należy użyć polecenia "set loop_maxiter", aby zwiększyć limit

en: The '%s' command is not available in loop mode
pl: Sorry '%s', polecenie niedostępne w module pętli

en: delete %s: not allowed
pl: usunięcie %s: niedozwolone

en: You cannot delete scalars in this context
pl: Niemożliwe usunięcie wykorzystywanych skalarów

en: The formula '%s'
     produced an error on execution
pl: Formuła '%s'
     wystąpił błąd podczas wykonania

en: The formula '%s'
     produced an error on compilation
pl: Formuła '%s'
     wystąpił błąd podczas kompilacji

en: The formula '%s'
     did not produce the required output type
pl: Formuła '%s'
     nie utworzyła wymaganego typu wyjścia

en: '%s': expected a scalar or matrix
pl: '%s': oczekiwano skalara lub macierzy

en: Only one 'params' specification is allowed
pl: Dozwolona jest tylko jedna specyfikacja 'params'

en: In Gauss-Newton Regression:
pl: W równaniu regresji Gaussa-Newtona:

en: Perfect fit achieved
pl: Całkowite dopasowanie osiągnięte

en: NLS: The supplied derivatives seem to be incorrect
pl: NLS: prawdopodobnie błąd w wyznaczaniu pochodnej

en: Warning: The supplied derivatives may be incorrect, or perhaps
    the data are ill-conditioned for this function.
pl: Uwaga: prawdopodobnie błąd w wyznaczaniu pochodnej
    lub zły charakter danych dla tej funkcji.

en: %d out of %d gradients looked suspicious.
pl: %d z %d gradientów wygląda podejrzanie.

en: 
    Error: Hessian non-negative definite? (err = %d); dropping back to OPG
pl: 
    Błąd: Hessian non-negative definite? (err = %d); dropping back to OPG

en: Invalid NLS specification
pl: Błąd w specyfikacji NLS

en: NLS: failed to converge after %d iterations
pl: NLS: brak zbieżności po %d iteracjach

en: Analytical derivatives cannot be used with GMM
pl: Analityczne pochodne niemożliwe do użycia w GMM

en: command '%s' not valid in this context
pl: polecenie '%s' jest błędny w tym kontekście

en: '%s': not valid in this context
pl: '%s': jest błędny w tym kontekście

en: '%s' is not a known series
pl: '%s' nie jest nazwą serii

en: No regression function has been specified
pl: Niewyspecyfikowana funkcja regresji

en: You cannot supply both a "params" line and analytical derivatives
pl: Nie można dostarczyć zarówno "params" lini i analitycznej pochodnej

en: Analytical derivatives supplied: "params" line will be ignored
pl: Pochodna analityczna: wskazany "params" linia będzie zignorowana

en: No parameters have been specified
pl: Niewyspecyfikowane parametry

en: Unknown matrix '%s'
pl: Nieznana macierz '%s'

en: No function has been specified
pl: Niewyspecyfikowana funkcja

en: %s: no parameters were specified
pl: %s: niewyspecyfikowane parametry

en: Using numerical derivatives
pl: Wykorzystano numeryczne pochodne

en: Using analytical derivatives
pl: Wykorzystano analityczne pochodne

en: Tolerance = %g
pl: Tolerancja = %g

en: rank
pl: rangi

en: This command requires two variables
pl: To polecenie wymaga dwóch zmiennych

en: 
    For the variables '%s' and '%s'
pl: 
    Korelacja pomiędzy zmiennymi '%s' i '%s'

en: Spearman's rank correlation is undefined
pl: Współczynnik korelacji kolejnościowej Spearmana niezdefiniowany

en: Spearman's rank correlation coefficient (rho) = %.8f
pl: Współczynnik korelacji kolejnościowej (rang) Spearmana (rho) = %.8f

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %.4f
pl: test z-score = %g, przy dwustronym obszarze krytycznym p = %.4f

en: significant at the %g%% level (two-tailed)
pl: istotność na poziomie %g%% (dwustronny obszar)

en: not significant at the 10% level
pl: nieistotność przy poziomie 10 procent

en: Sample is too small to calculate a p-value based on the normal distribution
pl: Za mała próba do oszacowania wartości p dla oceny normalności dystrybuanty

en: Kendall's tau
pl: Wsp. tau Kendalla

en: Runs test (first difference)
pl: Test serii (dla pierwszych różnic)

en: Runs test (level)
pl: Test serii

en: 
    Number of runs (R) in the variable '%s' = %d
pl: 
    Liczba serii (R) dla zmiennej '%s' = %d

en: Test statistic cannot be computed: try the deviation from the median?
pl: Test niemożliwy do wyznaczenia: próba wyznaczenia odchylenia dla mediany?

en: Under the null hypothesis of independence and equal probability of positive
    and negative values, R follows N(%g, %g)
pl: Test niezależności oparty na liczbie dodatnich i ujemnych serii.
    Hipoteza zerowa: próba jest losowa, dla R odpowiednio N(%g, %g),

en: Under the null hypothesis of independence, R follows N(%g, %g)
pl: Hipoteza zerowa: próba jest losowa, dla R odpowiednio N(%g, %g),

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %g
pl: test z-score = %g, przy dwustronym obszarze krytycznym p = %g

en: Two-tailed p-value
pl: dwustronna wartość p

en: Test for difference between %s and %s
pl: Test dla różnic pomiędzy %s i %s

en: Wilcoxon Signed-Rank Test
pl: Test rangowanych znaków Wilcoxona

en: the median difference is zero
pl: Mediana różnice jest równa zero

en: difference
pl: różnice

en: signed rank
pl: znak z rangą

en: zero differences
pl: zerowe różnice

en: non-zero ties
pl: niezerowe pary

en: Fail to reject H0
pl: Brak podstaw do odrzucenia H0

en: Expected value
pl: Wartości oczekiwana

en: Variance
pl: Wariancja

en: critical values
pl: krytyczna wart.

en: two-tailed
pl: dwustronna

en: one-tailed
pl: jednostrona

en: Sample too small for statistical significance
pl: Próba jest zbyt mała dla wyznaczenia istotności statystyki

en: Wilcoxon Rank-Sum Test
pl: Test sumy rang Wilcoxona

en: the two medians are equal
pl: Mediany z dwóch populacji są jednakowe

en: sum of ranks, sample 1
pl: suma rang, próba 1

en: Sign Test
pl: Test znaków

en: Number of differences: n = %d
pl: Liczba różnic: n = %d

en: Number of cases with %s > %s: w = %d (%.2f%%)
pl: Liczba obserwacji (wierszy) z %s > %s: w = %d (%.2f%%)

en: Under the null hypothesis of no difference, W follows B(%d, %.1f)
pl: Hipoteza zerowa: brak różnic, dla W odpowiednio B(%d, %.1f)

en: Replaced object '%s'
pl: Zamieniono obiekt '%s'

en: Added object '%s'
pl: Dodano obiekt '%s'

en: %s saved
pl: %s zapisano

en: Can't do this: no model has been estimated yet
pl: Wykonanie przerwano, model nie został wyestymowany

en: Can't do: the current data set is different from the one on which
    the reference model was estimated
pl: Uwaga: bieżący zbiór danych jest różny od zbioru
    wykorzystywanego w estymacji modelu

en: The option '--%s' requires a parameter
pl: Opcja '--%s' wymagany parameter

en: Warning: option%s ignored outside of loop
pl: Uwaga: opcja %s jest ignorowana poza pętlą

en: %s: inapplicable option
pl: %s: sprzeczna opcja

en: lines
pl: linie

en: points
pl: punkty

en: lines/points
pl: linie/punkty

en: impulses
pl: impulsy

en: dots
pl: kropki

en: steps
pl: schodki

en: boxes
pl: słupki

en: error bars
pl: słupki zakresu

en: filled curve
pl: linia wyrównana

en: candlesticks
pl: świece

en: center
pl: pośrodku

en: annual growth
pl: roczny wzrost

en: Dates file does not conform to the specification
pl: Typy danych nie są zgodne dla tej specyfikacji

en: Failed to load plugin: %s
pl: Błąd w załadowaniu funkcji: %s

en: Couldn't load plugin function
pl: Niemożliwe załadowanie funkcji

en: Covariance matrix of regression coefficients
pl: Macierz wariancji i kowariancji ocen parametrów

en: Current session
pl: Bieżąca sesja

en: gretl version %s
pl: gretl wersja %s

en: This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY
pl: To jest oprogramowanie z Powszechną Licencją Publiczną GNU

en: gretl: gui client for gretl version %s,
pl: GRETL: klient GUI dla wersji %s,

en: Test for null hypothesis of normal distribution
pl: Hipoteza zerowa: dystrybuanta empiryczna posiada rozkład normalny.
    Test Doornika-Hansena (1994) - transformowana skośność i kurtoza

en: Test for null hypothesis of gamma distribution
pl: Hipoteza zerowa: dystrybuanta empiryczna posiada rozkład gamma

en: 
    Frequency distribution for %s, obs %d-%d
pl: 
    Rozkład częstości dla %s, obserwacje %d-%d

en: frequency   percent
pl: częstotliwość procent

en: 
              frequency    rel.     cum.
pl: 
             liczba   częstość  skumulowana

en: number of bins = %d, mean = %g, sd = %g
pl: liczba przedziałów = %d, średnia = %g, odch.std. = %g

en: 
           interval          midpt   frequency    rel.     cum.
pl: 
          Przedziały       średnia   liczba   częstość  skumulowana

en: Missing observations
pl: Brakujące obserwacje

en: Cross-tabulation of %s (rows) against %s (columns)
pl: Tablica krzyżowa dla zm. %s (wiersze) względem zm. %s (kolumny)

en: TOT.
pl: RAZEM

en: TOTAL
pl: RAZEM

en: %d missing values
pl: %d brakujących danych

en: Pearson chi-square test not computed: some expected frequencies were less
    than %g
pl: Test Pearsona chi-kwadrat nie został wyznaczony,
    ponieważ liczebności warunkowe są mniejsze od %g

en: Pearson chi-square test = %g (%d df, p-value = %g)
pl: Test Pearsona chi-kwadrat = %g (stopni swobody %d, wartość p = %g)

en: Warning: Less than of 80% of cells had expected values of 5 or greater.
pl: Uwaga: Więcej niż 20% komórek zawiera nieakceptowane liczebności mniejsze od 5.

en: Full data set: %d observations
pl: Pełny zakres danych: %d obserwacji

en: Current sample: %d observations
pl: Bieżąca próba: %d obserwacji

en: Full data range
pl: Pełny zakres danych

en: Current sample
pl: Bieżąca próba

en: Cross-equation VCV for residuals
pl: Macierz wariancji i kowariancji dla reszt poszczególnych równań

en: correlations above the diagonal
pl: skorelowania w nawisach - powyżej elementów diagonalnych

en: log determinant
pl: logarytm wyznacznika

en: Recursive %d-step ahead forecasts
pl: Rekursywne %d-okresowe prognozy

en: The forecast for time t is based on (a) coefficients obtained by
    estimating the model over the sample %s to t-%d, and (b) the
    regressors evaluated at time t.
pl: Prognoza dla okresu n bazuje na współczynnikach 
    modelu estymowanych dla próby od %s do n-%d 
    i regresorach dla okresu n.

en: This is truly a forecast only if all the stochastic regressors
    are in fact lagged values.
pl: To jest prawdziwa prognoza tylko wtedy, jeżeli wszystkie regresory
    zmiennych opóźnionych są według danych faktycznych.

en: Model estimation range: %s - %s
pl: Zakres estymowanego modelu: %s - %s

en: error
pl: Błąd

en: Listing %d variables:
pl: Lista %d zmiennych:

en: Mean Error
pl: Średni błąd predykcji              ME =

en: Root Mean Squared Error
pl: Pierwiastek błędu średniokwadr.  RMSE =

en: Mean Absolute Error
pl: Średni błąd absolutny             MAE =

en: Mean Percentage Error
pl: Średni błąd procentowy            MPE =

en: Mean Absolute Percentage Error
pl: Średni absolutny błąd procentowy MAPE =

en: Theil's U1
pl: Współczynnik Theila (w procentach) U1 =

en: Bias proportion, UM
pl: Udział obciążoności predykcji      UM =

en: Regression proportion, UR
pl: Udział niedost. elastyczności      UR =

en: Disturbance proportion, UD
pl: Udział niezgodności kierunku       UD =

en: Theil's U2
pl: Współczynnik Theila (w procentach) U2 =

en: Forecast evaluation statistics
pl: Miary dokładności prognoz ex post

en: using %d observations
pl: wykorzystano %d obserwacji

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pl: Objaśnienie: * oznacza resztę przekraczającą 2.5 razy błąd standardowy reszt

en:  For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
pl:  Dla %g%% przedziału ufności, z(%g) = %.2f

en:  For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
pl:  Dla %g%% przedziału ufności, t(%d, %g) = %.3f

en:  std. error
pl: błąd ex ante

en:         %g%% interval
pl:    %g%% przedział ufności

en: loglikelihood
pl: logarytm wiarygodności

en: Criterion
pl: Kryterium

en: FINAL VALUES
pl: Końcowe wyniki

en: Iteration
pl: Iteracja

en:  (steplength = %g)
pl:  (długość kroku = %g)

en:  (step %g
pl:  (kroku %g

en: Parameters:
pl: Parametry:

en: Gradients:
pl: Gradienty:

en: %s: not a string variable
pl: %s: nie jest nazwą zmiennej

en: progressive loop: model must be of constant size
pl: progressive loop: model musi mieć stały rozmiar

en: %s estimates using the %d observations %s-%s
pl: %s, estymacja z wykorzystaniem %d obserwacji %s - %s

en: Statistics for %d repetitions
pl: Statystyki dla %d replikacji

en: Dependent variable: %s
pl: Zmienna zależna: %s

en:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Variable     coefficients   coefficients   std. errors    std. errors
pl:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Zmienne      coefficients   coefficients   std. errors    std. errors

en: store: using filename %s
pl: store: użyta nazwa pliku %s

en: write of data file failed
pl: zapis pliku danych nie powiódł się

en: %s: not implemented in 'progressive' loops
pl: %s: nie jest zaimplementowane w pętli 'progressive'

en: Standard normal distribution
pl: Standaryzowany rozkład normalny

en: Binomial (P = %g, %g trials)
pl: Binomial (P = %g, %g prób)

en: Poisson (mean = %g)
pl: Rozkład Poissona (średnia = %g)

en: Exponential (scale = %g)
pl: Wykładnik (parametr = %g)

en: Weibull (shape = %g, scale = %g)
pl: Weibull (parametr kształtu = %g, parametr skali = %g)

en: right-tail probability = %g
pl: prawostronne prawdopodobieństwo = %g

en: complementary probability = %g
pl: prawdopodobieństwo dopełnienia = %g

en: two-tailed probability = %g
pl: dwustronny obszar krytyczny = %g

en: Critical value = %g
pl: Krytyczna wart. = %g

en: area to the right of %g: NA
pl: prawostronny obszar krytyczny dla %g: NA

en: area to the right of %g =~ %g
pl: prawostronny obszar krytyczny dla %g =~ %g

en: area to the right of %g = %g
pl: prawostronny obszar krytyczny dla %g = %g

en: Standard normal
pl: Rozkład normalny

en: (two-tailed value = %g; complement = %g)
pl: (dwustrony obszar krytyczny = %g; dopełnienie = %g)

en: (to the left: %g)
pl: (lewostronny obszar krytyczny: %g)

en: Gamma (shape %g, scale %g, mean %g, variance %g):
     area to the right of %g = %g
pl: Gamma (kształt %g, skala %g, średnia %g, wariancja %g):
     prawostronny obszar krytyczny dla %g = %g

en: Binomial (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g
pl: Dwumianowy (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g

en: Poisson (mean = %g):
pl: Rozkład Poissona (średnia = %g):

en: Exponential (scale = %g):
pl: Wykładnik (parametr = %g):

en: Weibull (shape = %g, scale = %g):
pl: Weibull (parametr kształtu = %g, parametr skali = %g):

en: GED (shape = %g):
pl: GED (parametr kształtu = %g)

en: Laplace (mean = %g, scale = %g):
pl: Laplace (średnia = %g, parametr skali = %g):

en: Unexpected symbol '%c'
pl: Nieakceptowany symbol '%c'

en: out of memory in XML encoding
pl: Błąd pamięci w kodowaniu XML

en: You cannot subsample a resampled dataset
pl: Nie można wykonać podpróbkowania ponownie dla próbkowanego zestawu danych

en: Missing sub-sample information; can't merge data
pl: Błędna informacja o podpróbie; niemożliwe połączenie danych

en: No observations would be left!
pl: Żadna obserwacja nie będzie pominięta!

en: '%s' is not a dummy variable
pl: '%s' nie jest zmienną zero-jedynkową

en: Variable '%s' not defined
pl: Zmienna '%s' jest niezdefiniowana

en: Invalid number of cases %d
pl: Błędna liczba obserwacji %d

en: No observations were dropped!
pl: Brak obserwacji do pominięcia!

en: Sub-sample command failed mysteriously
pl: Nieznany błąd w podpróbie

en: The dataset cannot be modified at present
pl: Dane nie mogą być modyfikowane teraz

en: The full dataset must be restored before imposing a permanent sample restriction
pl: Pełna próba musi zostać przywrócona przed nałożeniem stałej restrykcji

en: '%s': invalid starting observation
pl: '%s': błędna startowa obserwacja

en: '%s': invalid ending observation
pl: '%s': błędna końcowa obserwacja

en: error in new starting obs
pl: błędna nowa startowa obserwacja

en: error in new ending obs
pl: błędna nowa końcowa obserwacja

en: invalid first unit %d
pl: błędna pierwsza jednostka %d

en: invalid last unit %d
pl: błędna ostatnia jednostka %d

en: invalid null sample
pl: błąd zakresu próby - pusta próba

en: missing values
pl: brak danych

en: 
    Number of observations (rows) with missing data values = %d (%.2f%%)
pl: 
    Liczba obserwacji (wierszy) z brakującymi danymi = %d (%.2f%%)

en: Total number of missing data values = %d (%.2f%% of total data values)
pl: Liczba brakujących danych = %d (%.2f%% z ogólnej liczby danych)

en: valid values
pl: Poprawne wartości

en: dataset is subsampled, model is not
pl: Dane są podpróbą, a model oszacowano nie dla tego zakresu danych

en: model is subsampled, dataset is not
pl: Model wyznaczono dla podpróby, a dane aktualnie posiadają odmienny zakres

en: model and dataset subsamples not the same
pl: Podpróba dla modelu i danych nie jest jednakowa

en: time series
pl: szeregi czasowe

en: undated
pl: niedatowane

en: special
pl: specjalne

en: hourly
pl: godzinowe

en: weekly
pl: tygodniowe

en: daily (5 days)
pl: Dzienne (tydzień 5-dniowy)

en: daily (6 days)
pl: Dzienne (tydzień 6-dniowy)

en: daily (7 days)
pl: Dzienne (tydzień 7-dniowy)

en: decennial
pl: Dziesięcioletnie

en: Full dataset
pl: Pełny zakres danych

en: Type
pl: Typ

en: Number of cross-sectional units
pl: Liczba przekrojów w jednosce czasu

en: Number of time periods
pl: Liczba jednostek czasu w panelu

en: Range
pl: Zakres

en: Subsampled data
pl: Podpróba

en: restriction
pl: Restrykcje

en: Data file %s
    as of
pl: Plik danych %s
    stan na:

en: (unsaved)
pl: (niezapisane)

en: Description
pl: Opis

en: Type of data
pl: Typ danych

en: Listing of variables
pl: Lista zmiennych

en: Seemingly Unrelated Regressions
pl: Metoda pozornie niepowiązanych równań

en: Three-Stage Least Squares
pl: Potrójna metoda najmniejszych kwadratów

en: Full Information Maximum Likelihood
pl: Metoda największej wiarygodności z pełną informacją

en: Limited Information Maximum Likelihood
pl: Metoda największej wiarygodności z ograniczoną informacją

en: Ordinary Least Squares
pl: Klasyczna metoda najmniejszych kwadratów

en: Two-Stage Least Squares
pl: Podwójna metoda najmniejszych kwadratów

en: Weighted Least Squares
pl: Ważona metoda najmniejszych kwadratów

en: No system of equations has been defined
pl: Niezdefiniowany system równań

en: Unrecognized equation system type
pl: Nierozpoznany system równań

en: An equation system must have at least two equations
pl: System równań musi posiadać co najmniej dwa równania

en: Equation system
pl: System równań

en: Endogenous variables:
pl: Zmienne endogeniczne:

en: Predetermined variables:
pl: Zmienne endogeniczne opóźnione:

en: Exogenous variables:
pl: Zmienne egzogeniczne:

en: '%s': not a list or array of lists
pl: '%s' : nie jest listą ani tablicą nazw

en: Wald test for the specified restrictions
pl: Test Walda dla wyspecyfikowanych restrykcji

en: F test for the specified restrictions
pl: Test F dla wyspecyfikowanych restrykcji

en: LR test for the specified restrictions
pl: Test ilorazu wiarygodności (LR) dla wyspecyfikowanych restrykcji

en: Restricted log-likelihood
pl: Logarytm wiarygodności z restrykcjami

en: Unrestricted log-likelihood
pl: Logarytm wiarygodności bez restrykcji

en: Invalid option '--%s'
pl: Błędna opcja '--%s'

en: '%s': unrecognized name
pl: nierozpoznane polecenie: '%s'

en: %s: no system was specified
pl: %s: niewyspecyfikowany system

en: iterated %s
pl: Iteracji %s

en: Warning: the Hansen-Sargan over-identification test failed.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.
pl: Uwaga: Błąd testu Hansena-Sargana nadmiernej identyfikacji.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.

en: Hansen--Sargan over-identification test
pl: Test Hansena--Sargana nadmiernej identyfikacji

en: Hansen-Sargan over-identification test
pl: Test Hansena-Sargana nadmiernej identyfikacji

en: LR test for diagonal covariance matrix
pl: Test ilorazu wiarygodności (LR) dla diagonalnych elementów macierzy kowariancji

en: Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
pl: Test Breuscha--Pagana dla diagonalnych elementów macierzy kowariancji

en: Robust Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
pl: Robust Breuscha--Pagana test dla diagonalnych elementów m.kowariancji

en: Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
pl: Test Breuscha-Pagana dla diagonalnych elementów macierzy kowariancji

en: Robust Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
pl: Robust Breuscha-Pagana test dla diagonalnych elementów m.kowariancji

en: Estimator
pl: Metoda estymacji

en: Cross-equation covariance matrix
pl: Macierz kowariancji wzajemnej dla równań

en: determinant
pl: wyznacznik

en: Cointegrating vectors
pl: Wektory kointegrujące

en: standard errors in parentheses
pl: Błędy ocen w nawiasach

en: Adjustment vectors
pl: Dopasowane wektory

en: Determinant of covariance matrix
pl: Wyznacznik macierzy kowariancji

en: $t$-statistics in parentheses
pl: statystyka $t$ w nawiasach

en: Invalid lag order %g
pl: Błędny rząd opóźnienia %g

en: catch: cannot be applied to this command
pl: catch: nie można zastosować do tego polecenia

en: savename is too long
pl: nazwa zapisu jest za długa

en: "%s": obsolete %s; please use the function %s
pl: "%s": przestarzała %s; proszę użyj funkcji %s

en: "%s": obsolete %s; please use "%s"
pl: "%s": przestarzała %s; proszę użyj "%s"

en: '%s': invalid keyword in plot block
pl: '%s': błędne słowo w bloku plot

en: 'end loop': did you mean 'endloop'
pl: 'end loop': czy miałeś na myśli 'endloop'

en: modprint: third argument must be a named matrix
pl: modprint: trzeci argument musi zawierać nazwę macierzy

en: end: invalid parameter '%s'
pl: end: błędny parameter '%s'

en: Unexpected symbol %c
pl: Nieakceptowany symbol %c

en: Command line is not valid UTF-8
pl: Wiersz poleceń jest nieprawidłowy dla UTF-8

en: "print": pointer arguments not allowed: please use "eval" or "printf"
pl: "print": argumenty niedozwolone: użyj "eval" lub "printf"

en: = first difference of %s
pl: = pierwsze różnice %s

en: = log difference of %s
pl: = pierwsze różnice logarytmu(%s)

en: = seasonal difference of %s
pl: = sezonowe różnice dla %s

en: = log of %s
pl: = logarytm(%s)

en: = %s squared
pl: = %s do kwadratu

en: = centered %s
pl: = wyśrodkowana %s

en: = standardized %s
pl: = standaryzowana %s

en: = resampled %s
pl: = ponownie próbkowana %s

en: = high-frequency difference of %s
pl: = różnice wysokiej częstotliwość dla %s

en: = high-frequency log difference of %s
pl: = różnice wysokiej częstotliwość (log) dla %s

en: dummy for %s = '%s'
pl: sztuczna zmienna 0-1, wartość 1 dla %s = '%s'

en: dummy for %s = %g
pl: sztuczna zmienna 0-1, wartość 1 dla %s = %g

en: %s: collides with existing object name
pl: %s: kolizja z istniejącą nazwą obiektu

en: A minimum of %d observations is required
pl: Wymagane jest minimum %d obserwacji

en: dummify: no suitable variables were found
pl: dummify: nie znaleziono właściwej zmiennej

en: Number of instruments (%d) exceeds the number of observations (%d)
pl: Liczba instrumentów (%d) jest większa od liczby obserwacji (%d)

en: The first-stage fitted values for %s are all zero
pl: W pierwszym kroku wszystkie wartości wyrównane dla %s są równe zero

en: You can't use the dependent variable as an instrument
pl: Niemożliwe wykorzystywanej zależnej zmiennej jako instrumentu

en: The order condition for identification is not satisfied.
    At least %d more instruments are needed.
pl: Warunek na identyfikację parametrów modelu nie jest spełniony. Lista zmiennych
    równania powinna być mniejsza od listy instrumentów modelu co najmniej o %d zm.

en: Range is non-positive!
pl: Rangi są niedodatnie!

en: Range %d to %d is non-positive!
pl: Rangi od %d do %d są niedodatnie!

en: Ambiguous matrix index
pl: Niejednoznaczny indeks macierzy

en: Invalid submatrix specification
pl: Błąd w specyfikacji podmacierzy

en: Matrix decomposition failed
pl: Błąd dekompozycji macierzy

en: %s: cannot be deleted here
pl: %s: nie można usunąć tutaj

en: Deleted all variables of type %s
pl: Usunięto wszystkie zmienne typu %s

en: %s: no such scalar
pl: %s: nie ma takiego skalara

en: The variable %s is currently read-only
pl: Zmienna %s jest tylko do odczytu

en: variables of type %s:
pl: Zmienne typu %s:

en:   (unnamed)
pl:   (bez nazwy)

en: Replaced list '%s'
pl: Zamieniono listę '%s'

en: Added list '%s'
pl: Dodano listę '%s'

en: vecm: rank %d is out of bounds
pl: VECM: rząd %d jest spoza zakresu

en: Sample variance-covariance matrices for residuals
pl: Macierz wariancji i kowariancji dla reszt

en: VAR system in first differences
pl: System VAR dla pierwszych różnic

en: System with levels as dependent variable
pl: System dla poziomów zmiennej zależnej

en: Cross-products
pl: Iloczyn wektorowy

en: Johansen test
pl: Test Johansena

en: Number of equations
pl: Liczba równań

en: Lag order
pl: Rząd opóźnienia:

en: Estimation period
pl: Estymowany okres

en: Responses to a one-standard error shock in %s
pl: Odpowiedz na impuls wielkości jednego błędu standardowego reszt w %s

en: Decomposition of variance for %s
pl: Dekompozycja wariancji dla zmiennej: %s

en: continued
pl: kontynuacja

en: Forecast decomposition failed
pl: Błąd dekompozycji prognozy

en: Case 1: No constant
pl: Przypadek 1: Bez wyrazu wolnego (const)

en: Case 2: Restricted constant
pl: Przypadek 2: Ograniczony wyraz wolny (const)

en: Case 3: Unrestricted constant
pl: Przypadek 3: Nieograniczony wyraz wolny (const)

en: Case 4: Restricted trend, unrestricted constant
pl: Przypadek 4: Ograniczony trend, nieograniczony wyraz wolny (const)

en: Case 5: Unrestricted trend and constant
pl: Przypadek 5: Nieograniczony trend i wyraz wolny (const)

en: cointegrating vectors
pl: Wektory kointegrujące

en: adjustment vectors
pl: dopasowane wektory

en: Restrictions on beta:
pl: Restrykcje dla beta:

en: Restrictions on alpha:
pl: Restrykcje dla alpha:

en: Unrestricted loglikelihood $(l_u) = %.8g$
pl: Logarytm wiarygodności bez restrykcji $(l_u) = %.8g$

en: Restricted loglikelihood $(l_r) = %.8g$
pl: Logarytm wiarygodności z restrykcjami $(l_r) = %.8g$

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
pl: Logarytm wiarygodności bez restrykcji (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
pl: Logarytm wiarygodności z restrykcjami (lr) = %.8g

en: Cointegration rank
pl: Rząd kointegracji

en: Portmanteau test
pl: Test Portmanteau

en: All lags of %s
pl: Wszystkie opóźnienia zm. %s

en: All vars, lag %d
pl: Wszystkie zm. opóźnione o %d

en: VECM system, lag order %d
pl: System VECM (wektorowy model korekty błędem), rząd opóźnienia %d

en: VAR system, lag order %d
pl: System VAR (model wektorowej autoregresji), rząd opóźnienia %d

en: %s estimates, observations %s--%s ($T=%d$)
pl: Estymacja %s z wykorzystaniem obserwacji %s--%s ($T=%d$)

en: Maximum likelihood
pl: największa wiarygodność

en: %s estimates, observations %s-%s (T = %d)
pl: Estymacja %s dla obserwacji %s-%s (T = %d)

en: Equation for
pl: Równanie dla

en: F-tests of zero restrictions
pl: Test F dla hipotezy o braku restrykcji

en: the longest lag is %d
pl: najdłuższe opóźnienie wynosi %d

en: For the system as a whole
pl: Dla systemu jako całości

en: Alternative hypothesis
pl: Hipoteza alternatywna

en: Comparison of information criteria
pl: Porównanie kryteriów informacyjnych

en: Lag order %*d
pl: Rząd opóźnienia %*d

en: Test for autocorrelation of order up to
pl: Test na autokorelację do rzędu

en: Test for autocorrelation of order
pl: Test na autokorelację rzędu

en: Test for ARCH of order up to
pl: Test efektu ARCH (AutoRegressive Conditional Heteroscedasticity) rzędu

en: VAR system, maximum lag order %d
pl: System VAR, maksymalny rząd opóźnienia %d

en: The asterisks below indicate the best (that is, minimized) values
    of the respective information criteria, AIC = Akaike criterion,
    BIC = Schwarz Bayesian criterion and HQC = Hannan-Quinn criterion.
pl: Gwiazdka (*) wskazuje najlepszą (to jest minimalną) wartość dla
    odpowiednich kryteriów informacyjnych, AIC = kryterium Akaike'a,
    BIC = kryterium Schwartz-Bayesian i HQC = kryterium Hannan-Quinna.

en: lags        loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC
pl: opóźnienia  loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC

en: Test on the original VAR
pl: Test dla oryginalnego VAR

en: Test on VAR
pl: Test dla VAR

en: %s: no such object
pl: %s: nie jest takim obiektem

en: command '%s' not recognized
pl: polecenia '%s' nie można cofnąć

en: Freed %s
pl: Uwolniono (freed) %s

en: 
    "help" gives a list of commands
pl: 
    "help" daje listę poleceń

en: help file %s is not accessible
pl: plik pomocy %s nie jest dostępny

en: Type "open filename" to open a data set
pl: Napisz "open filename" aby otworzyć plik danych

en: Opening a new data file closes the present one.  Proceed? (y/n)
pl: Otwarcie nowego pliku danych zamknie bieżącą sesje. Czy kontynuować? (y/n)

en: OK, staying with current data set
pl: OK, pozostaje bieżący zbiór danych

en: type a filename to store output (enter to quit):
pl: Wprowadź nazwę pliku wyników (enter to koniec):

en: writing session output to %s%s
pl: zapisywanie wyników sesji do %s%s

en: Error reading '%s'
pl: Błąd wczytania '%s'

en: Terminated on error
pl: Zakończono z powodu błędu

en: Done
pl: Wykonano

en: commands saved as %s
pl: polecenia zapisano jako %s

en: Command '%s' ignored; not valid within equation system
pl: Polecenie '%s' zostało zignorowane, nieprawidłowy system równań

en: Enter commands for loop.  Type 'endloop' to get out
pl: Wprowadź polecenia dla pętli. Polecenie 'endloop' kończy pętlę

en: Take note: variables have been renumbered
pl: Uwaga: zmienne zostały przenumerowane

en: Data series length count missing or invalid
pl: Brak lub błędna liczba oznaczająca długość serii

en: Error reading %s
pl: Błąd wczytania %s

en: Dataset cleared
pl: Dane zostały wyczyszczone

en: This program should be run under mpiexec, and requires the name of a
    script file as argument.
pl: Ten program powinien być prowadzony pod mpiexec
    i wymaga nazwy pliku skryptu jako argumentu.

en: Options:
     -h or --help        Print this info and exit.
     -v or --version     Print version info and exit.
     -q or --quiet       Don't print logo on start-up.
     -e or --english     Force use of English rather than translation.
     -s or --single-rng  Use a single RNG, not one per process.
pl: Options:
     -h or --help        Pokazuje parametry i kończy pracę.
     -v or --version     Pokazuje wersję i kończy pracę.
     -q or --quiet       Nie pokazuje logo przy starcie.
     -e or --english     Force use of English rather than translation.
     -s or --single-rng  Use a single RNG, not one per process.

en: "By econometricians, for econometricians."
pl: "Ekonometrycy dla ekonometryków"

en: About gretl
pl: O programie gretl

en: Rationale
pl: Uzasadnienie

en: News
pl: Co nowego?

en: License
pl: Licencja

en: Couldn't open temp file
pl: Nie możliwe otwarcie tymczasowego pliku

en: Sorry, this item not yet implemented!
pl: Sorry, ten element nie jest jeszcze zaimplemetowany!

en: No output was produced
pl: Nie wytworzono żadnych wyników

en: gretl: script output
pl: gretl: wyniki skryptu

en: Gaussian sampling distribution
pl: rozkład standaryzowany z próby

en: t(%d) sampling distribution
pl: rozkład t(%d) z próby

en: Chi-square(%d) sampling distribution
pl: rozkład Chi-kwadrat(%d) z próby

en: F(%d, %d) sampling distribution
pl: rozkład F(%d, %d) z próby

en: Chi-square(%d)
pl: Chi-kwadrat(%d)

en: Poisson(%g)
pl: Poissona(%g)

en: Standard errors
pl: Błędy standardowe

en: Incomplete entry
pl: Niekompletne dane

en: Invalid entry
pl: Błędne dane

en: 5% critical values for Durbin-Watson statistic
pl: Statystyka testu Durbina-Watsona dla 5% poziomu istotności

en: gretl: critical values
pl: gretl: wartość krytyczna

en: Failed to compute critical value
pl: Błąd w wyznaczaniu wartości krytycznej

en: Failed to compute p-value
pl: Błąd w wyznaczaniu wartości p

en: gretl: p-value
pl: gretl: wartość p

en: You must give a name for the variable
pl: Należy wyspecyfikować nazwę zmiennej

en: Two-tailed p-value = %.4g
    (one-tailed = %.4g)
pl: Dwustronny obszar krytyczny  p = %.4g
    (jednostronny obszar krytyczny = %.4g)

en: nonparametric test
pl: Test nieparametryczny

en: Null hypothesis: Difference of means = %g
pl: Hipoteza zerowa: różnica dwóch średnich = %g

en: Sample 1:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
pl: Próba 1:
     n = %d, średnia = %g, odch. std. = %g

en:  standard error of mean = %g
pl:  Błąd standardowy reszt = %g

en:  95%% confidence interval for mean: %g to %g
pl:  95%% przedział ufności dla średniej: od %g do %g

en: Sample 2:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
pl: Próba 2:
     n = %d, średnia = %g, odch. std. = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g
pl: Statystyka testowa: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g
pl: Statystyka testowa: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g
pl: Statystyka testowa: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population mean = %g
pl: Hipoteza zerowa: średnia z populacji = %g

en: Sample size: n = %d
pl: Liczebność próby: n = %d

en: Sample mean = %g, std. deviation = %g
pl: Średnia z próby = %g, odchylenie std. = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g)/%g = %g
pl: Statystyka testowa: z = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population variance = %g
pl: Hipoteza zerowa: wariancja z populacji = %g

en: Sample variance = %g
pl: Wariancja z próby = %g

en: Test statistic: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g
pl: Statystyka testowa chi-kwadrat(%d) = %d * %g/%g = %g

en: Null hypothesis: population proportion = %g
pl: Hipoteza zerowa: wskaźnik struktury w populacji = %g

en: Sample proportion = %g
pl: Wskaźnik struktury w próbie = %g

en: Null hypothesis: The population variances are equal
pl: Hipoteza zerowa: Wariancje w dwóch populacjach są równe

en: Sample 1:
     n = %d, variance = %g
pl: Próba 1:
     n = %d, wariancja = %g

en: Sample 2:
     n = %d, variance = %g
pl: Próba 2:
     n = %d, wariancja = %g

en: Test statistic: F(%d, %d) = %g
pl: Statystyka testowa: F(%d, %d) = %g

en: Null hypothesis: the population proportions are equal
pl: Hipoteza zerowa: Wskaźniki struktury dla dwóch populacji są równe

en: Sample 1:
     n = %d, proportion = %g
pl: Próba 1:
     n = %d, wskaźnik struktury z próby = %g

en: Sample 2:
     n = %d, proportion = %g
pl: Próba 2:
     n = %d, wskaźnik struktury z próby = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g) / %g = %g
pl: Statystyka testowa: z = (%g - %g) / %g = %g

en: gretl: hypothesis test
pl: gretl: weryfikacja hipotez statystycznych

en: The assumption of a normal sampling distribution
    is not justified here.  Abandoning the test.
pl: Zbyt mała liczebność próby, aby przyjąć założenie
    o rozkładzie normalnym. Wykonanie testu przerwano.

en: uniform
pl: jednostajny

en: normal
pl: normalny

en: chi-square
pl: chi-kwadrat

en: binomial
pl: dwumianowy

en: poisson
pl: Poissona

en: maximum
pl: maksimum

en: std. deviation
pl: odchylenie std.

en: shape
pl: parametr kształtu

en: scale
pl: parametr skali

en: trials
pl: liczba doświadczeń

en: sample size, n
pl: liczba obserwacji,  n=

en: number of regressors
    (excluding the constant)
pl: liczba zmiennych modelu
    (bez wyrazu wolnego), k=

en: right-tail probability
pl: prawostronne prawdopodobieństwo

en: name
pl: Nazwa zmiennej

en: CDF instead of density
pl: wykres dystrybuanty

en: Data missing for variable '%s'
pl: Brak danych dla zmiennej '%s'

en: Variable %d
pl: Zmienna %d

en: Variable
pl: Zmienna

en: Use variable from dataset
pl: Użyj zmiennej z bazy danych

en: Difference test
pl: Test różnic

en: Runs test
pl: Test serii

en: Correlation
pl: Korelacje

en: Sign test
pl: Test znaków

en: Wilcoxon rank sum test
pl: Test sumy rang Wilcoxona

en: Wilcoxon signed rank test
pl: Test rangowanych znaków Wilcoxona

en: Spearman's rho
pl: Wsp. rho Spearmana

en: Show details
pl: Pełne wyniki

en: Use first difference
pl: Wykorzystaj pierwsze różnice

en: Assume positive and negative are equiprobable
pl: Dla dodatnich i ujemnych serii

en: variance
pl: wariancja

en: proportion
pl: proporcja

en: 2 means
pl: 2 średnie

en: 2 variances
pl: 2 wariancje

en: 2 proportions
pl: 2 proporcje

en: sample mean
pl: średnia z próby

en: sample size
pl: liczebność próby

en: H0: mean =
pl: H0: średnia =

en: Assume standard deviation is population value
pl: Odchylenie standardowe jest wartością z populacji

en: sample variance
pl: wariancja z próby

en: H0: variance =
pl: H0: wariancja =

en: sample proportion
pl: proporcja z próby

en: H0: proportion =
pl: H0: proporcja =

en: mean of sample 1
pl: średnia z próby 1

en: std. deviation, sample 1
pl: odchylenie std. z próby 1

en: size of sample 1
pl: liczebność próby 1

en: mean of sample 2
pl: średnia z próby 2

en: std. deviation, sample 2
pl: odchylenie std. z próby 2

en: size of sample 2
pl: liczebność próby 2

en: H0: Difference of means =
pl: H0: Różnica średnich =

en: Assume common population standard deviation
pl: Odchylenie standardowe pochodzi ze wspólnej populacji

en: variance of sample 1
pl: wariancja z próby 1

en: variance of sample 2
pl: wariancja z próby 2

en: H0: Ratio of variances = 1
pl: H0: Iloraz wariancji = 1

en: proportion, sample 1
pl: proporcja z próby 1

en: proportion, sample 2
pl: proporcja z próby 2

en: H0: Difference of proportions = 0
pl: H0: Różnica proporcji = 0

en: Show graph of sampling distribution
pl: Pokaż wykres rozkładu z próby

en: gretl: add distribution graph
pl: gretl: dodawanie rozkładu do wykresu

en: gretl: p-value finder
pl: gretl: wyznaczanie wartości p

en: gretl: test calculator
pl: gretl: kalkulator testów

en: gretl: nonparametric tests
pl: gretl: testy nieparametryczne

en: gretl: distribution graphs
pl: gretl: wykresy rozkładów

en: gretl: add random variable
pl: gretl: generowanie zmiennej losowej

en: No suitable data are available
pl: Niedostępne dane są dostępne

en: gretl: plot a curve
pl: gretl: wykres funkcji

en: formula
pl: formuła

en: x maximum
pl: x maksimum

en: normal CDF
pl: dystrybuanta rozkładu normalnego

en: logistic CDF
pl: dystrybuanta rozkładu logistycznego

en: gretl: plot CDF
pl: gretl: wykres CDF (Cumulative Distribution Function)

en: standard normal
pl: dystrybuanta rozkładu normalnego

en: logistic
pl: dystrybuanta rozkładu logistycznego

en: both CDFs
pl: wspólny wykres obu dystrybuant (CDF)

en: gretl: warning
pl: gretl: ostrzeżenie

en: gretl: add var
pl: gretl: definiowanie nowej zmiennej

en: Enter formula for new variable:
pl: Wprowadź formułę wyliczania nowej zmiennej:

en: gretl: cointegration test
pl: gretl: test kointegracji

en: gretl: VAR
pl: gretl: VAR(p) - model wektorowej autoregresji

en: gretl: VECM
pl: gretl: VECM - wektorowy model korekty błędem

en: gretl: VAR lag selection
pl: gretl: Wybór opóźnienia p dla modelu VAR(p)

en: gretl: ARIMA lag selection
pl: gretl: Wybór opóźnień p, q, P, Q dla modelu ARIMA

en: gretl: factorized statistics
pl: gretl: statystyki dla czynników

en: gretl: define graph
pl: gretl: definiowanie wykresu

en: gretl: model tests
pl: gretl: testy porównawcze modeli

en: Loess
pl: Lokalna wielomianowa regresja - metoda Loess

en: Nadaraya-Watson
pl: Estymator jądrowy Nadaraya-Watsona

en: Enter formula for new variable
pl: Wprowadź formułę wyliczania nowej zmiennej

en: Enter formula for new variable
    (or just a name, to enter data manually)
pl: Wprowadź nazwę i formułę dla nowej zmiennej
    (albo tylko nazwę i wprowadź dane ręcznie)

en: gretl: missing code
pl: gretl: kod brakujących danych

en: Enter value to be read as "missing"
    for the variable "%s"
pl: Wprowadź wartość, która będzie "brakującą daną"
    dla zmiennej: "%s"

en: Enter value to be read as "missing":
pl: Wprowadź wartość, która będzie "brakującą daną":

en: gretl: GMM
pl: gretl: uogólniona metoda momentów GMM (Generalized Method of Moments)

en: GMM: Specify function and orthogonality conditions:
pl: GMM: Wyspecyfikuj funkcje i warunki ortogonalności:

en: gretl: maximum likelihood
pl: gretl: Metoda największej wiarygodności (maximum likelihood)

en: MLE: Specify function, and derivatives if possible:
pl: MLE: Wyspecyfikuj funkcje i możliwe jej pochodne:

en: gretl: nonlinear least squares
pl: gretl: nieliniowa metoda najmniejszych kwadratów

en: NLS: Specify function, and derivatives if possible:
pl: NLS: Wyspecyfikuj funkcje i możliwe jej pochodne:

en: gretl: simultaneous equations system
pl: gretl: model równań współzależnych

en: Specify simultaneous equations:
pl: Specyfikacja równań współzależnych (equation, endog, instr):

en: gretl: linear restrictions
pl: gretl: liniowe restrykcje

en: Specify restrictions:
pl: Specyfikacja restrykcji:

en: gretl: command entry
pl: gretl: pomoc - składnia poleceń

en: Type a command:
pl: Wprowadź polecenie:

en: Simple boxplot
pl: prosty wykres pudełkowy

en: With confidence interval for median
pl: z przedziałami ufności dla mediany

en: Factorized
pl: w podziale według zmiennej 0-1

en: system gfn directory
pl: Katalog systemu gfn

en: personal gfn directory
pl: Katalog użytkownika gfn

en: current working directory
pl: Bieżący roboczy katalog

en: Open .gfn file
pl: Otwórz plik *.gfn

en: Start looking in:
pl: Zacznij szukać w:

en: cross-correlogram
pl: korelogram wzajemny

en: Collinearity check
pl: Ocena współliniowości

en: Include a constant?
pl: Włącz wyraz wolny

en: # Log re-started %s
pl: # Restart zbioru poleceń: %s

en: # Log started %s
pl: # Start zbioru poleceń:  %s

en: # Record of session commands.  Please note that this will
    # likely require editing if it is to be run as a script.
pl: # Wiersze poleceń sesji. Jeżeli zbiór ten będzie uruchamiany jako skrypt,
    # to prawdopodobnie wymagana będzie jego wcześniejsza edycja.

en: Really quit gretl?
pl: Na pewno zakończyć pracę gretl?

en: gretl console: type 'help' for a list of commands
pl: konsola gretl: napisz 'help' a uzyskasz listę poleceń

en: Network status: %s
pl: Stan połączenia z siecią: %s

en: Error retrieving data from server
pl: Błąd odbioru danych z serwera (brak połączenia)

en: Retrieving data...
pl: Odbieranie danych...

en: gretl: display database series
pl: gretl: seria danych

en: The data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
pl: Dane do zaimportowania mają niższą częstotliwość
    niż bieżący zbiór danych. Czy kontynuować?

en: Some of the data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
pl: Część importowanych danych ma niższą częstotliowość
    niż bieżący zbiór danych. Czy kontynuować?

en: Disaggregate %s now?
pl: Zdezagregować %s teraz?

en: Sorry, can't handle this frequency conversion
pl: Sorry, ale ta konwersją nie jest jeszcze obsługiwana!

en: There is already a variable of this name
    in the dataset.  OK to overwrite it?
pl: Zmienna o tej nazwie znajduje się już w bazie.
    Czy zastąpić ją?

en: Really delete the selected series
    from the database '%s'?
pl: Czy rzeczywiście usunąć wybrane szeregi
    z bazy danych '%s'?

en: Warning: series has missing observations
pl: Uwaga: seria zawiera puste obserwacje

en: Couldn't access binary datafile
pl: Niemożliwy dostęp do binarnego pliku danych

en: Display
pl: Pokaż

en: Graph
pl: Wykres

en: Delete
pl: Usuwanie

en: Codebook
pl: Opis

en: Display values
pl: Pokaż wartości

en: Add to dataset
pl: Dodaj do bazy danych

en: List databases
pl: Lista baz danych

en: Network status: OK
pl: Stan połączenia z siecią: OK

en: Database parse error at variable '%s'
pl: Błąd bazy danych dla zmiennej '%s'

en: Name
pl: Nazwa

en: Observations
pl: Zakres obserwacji

en: Results of DB.NOMICS search on '%s'
pl: Wyniki wyszukiwania dla DB.NOMICS: '%s'

en: Provider/Dataset : description
pl: Provider/Dataset : opis bazy danych

en: gretl: DB.NOMICS search
pl: gretl: Provider - dostawca DB.NOMICS

en: DB.NOMICS search on '%s' in dataset %s/%s
pl: DB.NOMICS - wyszukiwanie '%s' w bazie %s/%s

en: Matching series %d to %d of %d
pl: Dopasowano szeregi %d - %d z %d

en: No matches were found
pl: Nie znaleziono pasujących elementów

en: Database installed.
    Open it now?
pl: Baza danych zainstalowana.
    Otworzyć ją teraz?

en: Installed %s
pl: Zainstalowano %s

en: Error unzipping compressed data
pl: Błąd rozpakowania skompresowanych danych

en: Reopen the local window to access this collection
pl: Otwórz ponownie okno lokalne, aby uzyskać dostęp do tej kolekcji

en: Unknown: access error
pl: Nieznany błąd dostępu

en: Not installed
pl: Nie zainstalowano

en: No database files found
pl: Nie znaleziono pliku danych

en: showing datasets %d-%d of %d
pl: pokazano dane %d-%d z %d

en: showing series %d-%d of %d
pl: pokazano szeregi %d-%d z %d

en: No datasets were found
pl: Nie znaleziono żadnych danych

en: No series were found
pl: Nie znaleziono żadnych szeregów

en: No function packages found
pl: Nie znaleziono funkcji w pakiecie

en: No data packages found
pl: Nie znaleziono funkcji w pakiecie

en: data info
pl: Opis pliku

en: %s: please close this object's window first
pl: %s: proszę zamknij najpierw okna obiektów

en: Package %s is not loaded, and you do not have permission to delete it.
pl: Pakiet %s nie został załadowany i nie masz uprawnień, aby go usunąć.

en: Function package %s
pl: Funkcje pakietu %s

en: Unload package %s?
pl: Nie otwarty pakiet funkcji %s

en: Really delete %s?
pl: Czy na pewno usunąć: %s?

en: No function files were found
pl: Nie znaleziono plików z funkcjami

en: Found %d function file(s).
    Replace the current listing?
pl: Znaleziono %d - pliki funkcji.
    Zamienić bieżącą listę?

en: Really remove %s from menu?
pl: Czy na pewno usunąć %s z menu?

en: Info
pl: Opis pliku

en: Open
pl: Otwórz

en: Sample script
pl: Przykładowy skrypt

en: View code
pl: Pokaż kod

en: Execute
pl: Wykonaj

en: Resources...
pl: Zasoby...

en: Add to menu
pl: Dodaj do menu

en: Help
pl: Pomoc

en: Unload/delete...
pl: Zamknij/skasuj...

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Remove
pl: Usuń

en: List series
pl: Lista zmiennych

en: Find...
pl: Znajdź...

en: Choose another directory
pl: Wybierz inny katalog

en: Revert to installed packages
pl: Powróć do zainstalowanych pakietów

en: Browse...
pl: Przeglądaj...

en: Specific series...
pl: Identyfikator szeregu czasowego...

en: Select directory
pl: Wybór katalogu

en: Details
pl: Szczegóły

en: Package registry
pl: Rejestr pakietów

en: Look on server
pl: Pakiety funkcji na serwerze

en: Local machine
pl: Lokalny komputer

en: First
pl: Pierwszy

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Next
pl: Następny

en: Last
pl: Ostatni

en: Remove from menu
pl: Usuń z menu

en: List datasets
pl: Lista baz danych

en: All packages
pl: Wszystkie pakiety

en: filter
pl: Filtr

en: local machine
pl: lokalny komputer

en: gretl: databases on %s
pl: gretl: bazy danych na %s

en: gretl: function packages on %s
pl: gretl: Pakiet funkcji na %s

en: The gui package registry is empty
pl: Rejestr pakietu GUI jest pusty

en: gretl: example scripts
pl: gretl: przykładowe skrypty

en: gretl: data files
pl: gretl: pliki danych

en: gretl: databases on server
pl: gretl: serwer baz danych

en: gretl: DB.NOMICS providers
pl: gretl: dostawca DB.NOMICS

en: gretl: function packages on server
pl: gretl: Pakiet funkcji na serwerze

en: gretl: data packages on server
pl: gretl: serwer baz danych

en: gretl: addons
pl: gretl: dodatki - addons

en: gretl: packages on menus
pl: gretl: Pakiety funkcji w menu

en: No gretl function packages were found on this computer.
    Please try /File/Functions packages/On server
pl: Nie znaleziono pakietu funkcji gretla na tym komputerze.
    Proszę sprawdz /Narzędzia/Pakiety funkcji/na serwerze gretla.

en: File
pl: Pliki

en: Summary
pl: Skrócony opis

en: Source
pl: Źródło danych

en: Date
pl: Data

en: Script
pl: Plik skryptu

en: Topic
pl: Temat

en: Data
pl: Plik danych

en: Database
pl: Baza danych

en: Local status
pl: Lokalny status bazy

en: Code
pl: Kod

en: Content
pl: Zawartość

en: Package
pl: Pakiet

en: Version
pl: Wersja pakietu funkcji

en: Author
pl: Autor pakietu funkcji

en: Addon
pl: Dodatek

en: Window
pl: Okna

en: Structure of dataset
pl: Struktura bazy danych

en: Time series frequency
pl: Okresowość szeregu czasowego

en: Daily date to represent week
pl: Dane dzienne reprezentują tydzień od dnia

en: Starting observation
pl: Startowa obserwacja

en: Panel data organization
pl: Organizacja danych panelowych

en: Panel structure
pl: _Struktura panelu

en: Side-by-side structure
pl: Struktura side-by-side

en: Panel index variables
pl: Zmienne indeksujące strukturę panelu

en: Panel series name
pl: Nazwa szeregu w panelu

en: Panel time dimension
pl: Wymiar czasu dla panelu

en: Panel first period
pl: Pierwsza jednostka panelu

en: Confirm dataset structure
pl: Potwierdź strukturę danych

en: Enter name for first variable
    (max. %d characters)
pl: Wprowadź nazwę nowej zmiennej
    (maksymalnie %d znaków)

en: gretl: name variable
pl: gretl: nazwa zmiennej

en: No changes were made
pl: Nie dokonano zmian

en: Failed to create empty data set
pl: Błąd tworzenia pustej bazy danych

en: Annual
pl: Roczne

en: Quarterly
pl: Kwartalne

en: Monthly
pl: Miesięczne

en: Weekly
pl: Tygodniowe

en: Daily (5 days)
pl: Dzienne (tydzień 5-dniowy)

en: Daily (6 days)
pl: Dzienne (tydzień 6-dniowy)

en: Daily (7 days)
pl: Dzienne (tydzień 7-dniowy)

en: Hourly
pl: Godzinowe

en: Decennial
pl: Dziesięcioletnie

en: Other
pl: Inne

en: Undated
pl: Niedatowane

en: Stacked time series
pl: Stos szeregów czasowych

en: Stacked cross sections
pl: Stos danych przekrojowych

en: Use index variables
pl: Wykorzystaj indeksy jednostek i czasu

en: Non-standard frequency
pl: Niestandardowa okresowość

en: Cross-sectional
pl: Dane przekrojowe

en: Panel
pl: Dane panelowe

en: None (don't use dates)
pl: Brak (bez użycia daty)

en: Panel data (%s)
    %d cross-sectional units observed over %d periods
pl: Dane panelowe (%s)
    %d jednostek przekroju w %d okresach

en: stacked time series
pl: stos szeregów czasowych

en: Comprises a single series '%s', constructed
    by stacking %d individual time series.
pl: Zawiera pojedynczą serię „%s”, skonstruowaną poprzez
    stos %d indywidualnych szeregów czasowych.

en: Comprises %d series, each constructed by stacking
    %d individual time series.
pl: Zawiera %d szeregów, każda zbudowana poprzez stos
    %d indywidualnych szeregów czasowych.

en: stacked cross sections
pl: stos danych przekrojowych

en: Time dimension:
pl: Wymiar czasu:

en: %s, observations 1 to %d
pl: %s, obserwacje 1 do %d

en: Cross-sectional data
pl: Dane przekrojowe

en: (dropping missing observations)
pl: (pomija brakujące obserwacje)

en: The selected index variables do not represent a panel structure
pl: Wybrane indeksy jednostek i czasu nie reprezentują struktury panelu

en: The unit and time index variables must be distinct
pl: Indeksy jednostek i czasu muszą być różne

en: This dataset cannot be interpreted as a panel
pl: Dane nie mogą być interpretowane jako panelowe

en: Unit or group index variable
pl: Indeks dla jednostek lub grupy

en: Time index variable
pl: Indeks zmiennej czasu

en: Click on Help for guidance.
pl: Kliknij w Pomoc, aby uzyskać wskazówki.

en: Found %d time series.
pl: Znaleziono %d szeregów czasowych

en: Number of side-by-side blocks
pl: Liczba bloków side-by-side

en: purge missing observations
pl: czyszczenie brakujących obserwacji

en: Take unit names from %s?
pl: Wprowadź nazwy jednostek z %s?

en: The data set contains no suitable index variables
pl: Baza danych nie zawiera odpowiednich indeksów jednostek i czasu

en: The data set contains no suitable time series
pl: Baza danych nie zawiera odpowiednich szeregów czasowych

en: Give a name for the panel series
pl: Należy wyspecyfikować nazwę zmiennej dla panelu

en: The individual series will be named by appending "1", "2", ...
    You can modify these names once this operation is completed.
pl: Nazwa poszczególnych serii zostanie dodana poprzez dodanie "1", "2", ...
    możesz modyfikować te nazwy po zakończeniu tej operacji.

en: start entering data values
pl: Rozpocznij wprowadzanie danych

en: Data structure wizard
pl: Kreator struktury danych

en: The current dataset holds daily data on an incomplete calendar
    (missing values are skipped rather than recorded as such).
    
    If you wish, gretl can pad the data (insert NAs) to create a
    complete calendar. But note that this may make it difficult to
    apply time-series methods, many of which cannot handle missing
    values within the sample range. If you decide to do padding, you
    can choose the number of days per week (5, 6 or 7) for the
    completed calendar.
    
    Do you want to continue?
pl: Obecny zbiór danych przechowuje dane dzienne w niepełnym kalendarzu
    (brakujące wartości są pomijane, a nie rejestrowane jako takie).
    
    Jeśli chcesz, gretl może uzupełnić dane (wstawić NA), aby utworzyć
    kompletny kalendarz. Pamiętaj jednak, że może to utrudnić stosowanie
    części metod szeregów czasowych, z których wiele nie obsługuje brakujących
    wartości w zakresie próbki. Jeśli zdecydujesz się na dopełnienie,
    może wybrać liczbę dni w tygodniu (5, 6 lub 7) dla skompletowania
    danych w kalendarzu.
    
    Czy chcesz kontynuować?

en: Do you want to save this gretl session?
pl: Czy chcesz zapisać sesję gretla?

en: Save a record of the commands you executed?
pl: Zapisać dziennik poleceń skrytowych (*.inp)?

en: Always prompt if there are unsaved changes
pl: Zawsze podpowiadaj, jeśli polecenia skryptowe nie są zapisane

en: save session
pl: Zapisz sesję (*.gretl)

en: save commands
pl: zapisz polecenia skryptu (*.inp)

en: Do you want to save the changes you made
    to this session?
pl: Czy chcesz zapisać wykonane zmiany
    w tej sesji?

en: Do you want to save changes you have
    made to the current data set?
pl: Czy chcesz zapisać wykonane zmiany
    w zbiorze danych?

en: Print missing values as:
pl: _Informacje o brakujących danych:

en: gretl: data delimiter
pl: gretl: separator danych

en: Copy to clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: auto-detect
pl: Auto-detect

en: comma (,)
pl: przecinek (,)

en: space
pl: spacje

en: tab
pl: tabulator

en: semicolon
pl: średnik

en: separator for data columns:
pl: Wybierz separator danych:

en: decimal point character:
pl: znak pozycji dziesiętnej

en: period (.)
pl: kropka (.)

en: include observations column
pl: obejmuje obserwacje kolumn

en: gretl: select format
pl: gretl: wybór formatu

en: Copy as:
pl: Kopiuj jako:

en: Save as
pl: Zapisz jako...

en: Tab separated
pl: Separator tabulacja

en: Comma separated
pl: Separator przecinek

en: plain text
pl: prosty tekst ASCII

en: gretl: bootstrap analysis
pl: gretl: analiza bootstrapowa

en: Confidence interval
pl: Przedział ufności

en: Studentized confidence interval
pl: Studentyzowany przedział ufności

en: Resample residuals
pl: Ponowne pobieranie próby reszt

en: Resample data "pairs"
pl: Próbkowanie pary danych "pairs"

en: Wild bootstrap
pl: Próbkowanie "wild" bootstrap

en: Simulate normal errors
pl: Symulacja błędów z rozkładu normalnego

en: Number of replications:
pl: Liczba replikacji:

en: Save bootstrap data to file
pl: Zapisz bootstrapowe dane do pliku

en: gretl: database description
pl: gretl: opis bazy danych

en: description:
pl: Pełny opis:

en: gretl: seed for random numbers
pl: gretl: ziarno generatora zmiennych

en: Seed for generator:
pl: Ziarno generatora:

en: Choose named list
pl: Wybierz listę zmiennych

en: gretl: iteration controls
pl: gretl: informacje o iteracjach

en: Maximum iterations:
pl: Maksymalna liczba iteracji:

en: Convergence tolerance:
pl: Parametr zbieżności, tolerancja:

en: Use L-BFGS-B, memory size:
pl: Wykorzystano L-BFGS-B, rozmiar pamięci:

en: groups (N = %d)
pl: liczba jednostek w panelu (N = %d)

en: Included groups: %d
pl: Zawiera grupy: %d

en: Observations: %d
pl: Liczba obserwacji: %d

en: Panel groups
pl: Grupy panelu

en: Start:
pl: Startowa obs.:

en: End:
pl: Końcowa obs.:

en: gretl: set sample
pl: gretl: zakres próby

en: Units
pl: Jednostki

en: to
pl: do

en: Periods
pl: Okresy

en: Make this restriction permanent
pl: Wykonaj jako stałą restrykcje

en: Preserve panel structure
pl: Zachowaj strukturę panelu

en: The current data range is too small for this option
pl: Aktualny zakres danych jest za mały dla tej opcji

en: Number of observations to select (max %d)
pl: Liczba obserwacji do losowego wyboru podpróby (max %d)

en: Set sample range
pl: Zakres próby

en: gretl: define dummy
pl: gretl: definiowanie zmiennej 0-1

en: Set dummy range
pl: Zakres zmiennej 0-1

en: Name of variable:
pl: Nazwa zmiennej:

en: single graph: group means
pl: pojedynczy wykres: średnie panelu

en: single graph: groups overlaid (N <= %d)
pl: pojedynczy wykres: nakładane panele (N <= %d)

en: single graph: groups in sequence (N <= %d)
pl: pojedynczy wykres: sekwencje paneli (N <= %d)

en: multiple plots in grid (N <= 16)
pl: wielokrotny wykres: siatka wielorzędowa (N <= 16)

en: multiple plots arranged vertically (N <= 6)
pl: wielokrotny wykres: siatka wertykalna (N <= 6)

en: boxplots by group (N <= 150)
pl: wykres pudełkowy według grup (N <= 150)

en: single boxplot
pl: wykres pudełkowy

en: panel plot
pl: Wykres szeregów panelu

en: Enter boolean condition for selecting cases:
pl: Wprowadź wyrażenie typu logicznego dla wyselekcjonowania obserwacji

en: gretl: restrict sample
pl: gretl: restrykcje dla podpróby

en: Use dummy variable:
pl: Wykorzystaj zmienną zero-jedynkową:

en: add to current restriction
pl: dodaj do bieżących restrykcji

en: replace current restriction
pl: zamień bieżące restrykcje

en: Observation at which to split the sample:
pl: Obserwacja rozdzielająca próbę:

en: Name of dummy variable to use:
pl: Wybierz zmienną 0-1 do utworzenia podpróby:

en: gretl: Chow test
pl: gretl: test stabilności Chowa

en: Test a subset of regressors
pl: Test dla podzbioru regresorów

en: shaded area
pl: cieniowany obszar

en: Show interval for
pl: Pokaż przedział dla

en: actual Y
pl: empiryczne Y

en: mean Y
pl: średnia Y

en: Produce forecast for
pl: Wynik prognozy dla

en: Number of pre-forecast observations to graph
pl: Liczba obserwacji przed prognozą na wykresie

en: automatic forecast (dynamic out of sample)
pl: automatyczna prognoza (dynamiczna poza zakresem próby)

en: dynamic forecast
pl: prognoza dynamiczna

en: static forecast
pl: prognoza statyczna

en: recursive k-step ahead forecasts: k =
pl: Rekursywne k-okresowe prognozy: k =

en: gretl: forecast
pl: gretl: prognoza

en: Forecast range:
pl: Zakres prognozy:

en: Start
pl: Startowa obs.:

en: End
pl: Końcowa obs.:

en: Show fitted values for pre-forecast range
pl: Pokaż wartości wyrównane przed prognozą na wykresie

en: low and high lines
pl: linie dolnej i górnej granicy

en: Plot confidence interval using
pl: Wykres przedziałów ufności jako

en: No out-of-sample observations are available.
    Show "forecast" information for the estimation sample?
pl: Brak dostępnych obserwacji poza próbą.
    Pokazać informacje o "prognozie" dla próbki szacowanej?

en: Add observations
pl: Dodaj obserwacje

en: in the cross-sectional dimension
pl: w wymiarze danych przekrojowych

en: in the time dimension
pl: w wymiarze czasu

en: Number of observations to add:
pl: Liczba obserwacji do dodania:

en: select variable
pl: wybór zmiennej

en: Week starts on Monday
pl: Tydzień zaczyna się od poniedziałku

en: Week starts on Sunday
pl: Tydzień zaczyna się od niedzieli

en: Compact by averaging
pl: wykorzystaj średnią z obserwacji w okresie

en: Compact by summing
pl: wykorzystaj sumę z obserwacji w okresie

en: Use end-of-period values
pl: wykorzystaj ostatnią obserwację w okresie

en: Use start-of-period values
pl: wykorzystaj pierwszą obserwację w okresie

en: Default method:
pl: Domyślna metoda agregacji:

en: Use representative day
pl: tydzień będzie reprezentowany przez

en: gretl: compact data
pl: gretl: agregowanie danych

en: You are adding a %s series to %s dataset
pl: Czy dodając %s serie danych do %s wykonać agregację metodą:

en: a quarterly
pl: kwartalnych

en: an annual
pl: rocznych

en: Compact quarterly data to annual
pl: Agregowanie danych kwartalnych do rocznych

en: Compact monthly data to:
pl: Agregowanie danych miesięcznych do:

en: Compact daily data to:
pl: Agregowanie danych dziennych do:

en: Compact daily data to weekly
pl: Agregowanie danych dziennych do tygodniowych

en: Compact weekly data to monthly
pl: Agregowanie danych tygodniowych do miesięcznych

en: Compact hourly data to:
pl: Agregowanie danych godzinowych do:

en: gretl: expand data
pl: gretl: Dezagregowanie danych

en: Expand annual data to
pl: Dezagreguj dane roczne do

en: Expand quarterly data to monthly
pl: Dezagregacja danych kwartalnych do miesięcznych

en: Please read the Help before proceeding.
pl: Przed kontynuowaniem przeczytaj Pomoc.

en: Try to interpret the first column as containing
    observation information (for example, dates) if
    the column heading looks suitable.
pl: Spróbuj zinterpretować pierwszą kolumnę jako
    informacje z obserwacji (na przykład daty),
    jeśli nagłówek kolumny wygląda na odpowiedni.

en: Treat the first column as an ordinary data series
    regardless of the column heading.
pl: Traktuj pierwszą kolumnę jako zwykłą serię danych
    niezależnie od nagłówka kolumny.

en: Data file options:
pl: Opcje pliku danych:

en: "View": view the first few lines of the file
pl: "Pokaż": wyświetl kilka pierwszych linii pliku

en: View
pl: Pokaż

en: view code in this package
pl: Pokaż kod pakietu

en: install this package
pl: Zainstaluj pakiet

en: edit this package
pl: Edytuj pakiet

en: density estimation options
pl: opcje wykresu gęstości

en: Gaussian kernel
pl: jądro Gaussa

en: Epanechnikov kernel
pl: jądro Epanechnikova

en: bandwidth adjustment factor:
pl: szerokość funkcji bazowej:

en: paste data from clipboard
pl: wklej dane ze schowka

en: Try pasting data from clipboard?
pl: Wkleić dane ze schowka?

en: Clear current dataset first
pl: Proszę najpierw wyczyścić bieżący zbiór danych

en: Try appending to current dataset
pl: Dodać do bieżącego zbioru danych?

en: No model is specified
pl: Model nie jest dostępny

en: Sample periodogram
pl: Periodogram

en: Bartlett window, bandwidth:
pl: Spektrum, wagi-okna Bartletta o długości:

en: frequency axis scale:
pl: jednostki osi częstości:

en: data-based
pl: liczba okresów

en: Number of bins:
pl: Liczba przedziałów:

en: Minimum value, left bin:
pl: Minimalna wartość, dolna granica:

en: Bin width:
pl: Szerokość przedziału:

en: Show data only
pl: Pokaż tylko dane

en: Test against normal distribution
pl: Test zgodności z rozkładem normalnym

en: Test against gamma distribution
pl: Test zgodności z rozkładem gamma

en: show plot
pl: Pokaż wykres

en: Use model names
pl: Wykorzystywane nazwy modeli

en: Show standard errors in parentheses
pl: Błędy ocen w nawiasach

en: Show t-statistics in parentheses
pl: Statystyka-t w nawiasach

en: model table options
pl: Opcje tabeli modeli

en: column headings
pl: nagłówki kolumn

en: Show p-values
pl: Pokaż wartość p

en: Show significance asterisks
pl: Pokaż (*) gwiazdki istotności

en: Show
pl: Miejsca dziesiętne:

en: significant figures
pl: pokaż tylko istotne

en: decimal places
pl: pokaż dokładnie

en: gretl: information
pl: gretl: informacja

en: Unspecified error
pl: Bliżej nieokreślony błąd

en: show scalars window
pl: Pokaż okno skalarów

en: show icons window
pl: Pokaż okno ikon

en: gretl: TeX tabular format
pl: gretl: format tablicy TEX

en: Standard format
pl: Format standardowy

en: Custom format
pl: Format indywidualny

en: Please specify a cluster variable
pl: Należy wybrać 'cluster variable'

en: Select from Regular HCCME options
pl: Wybierz opcje z 'Regular HCCME'

en: New script output:
pl: Nowy skrypt wyników:

en: New script output should:
pl: Nowy skrypt wyników:

en: Replace previous output
pl: Zastąp poprzednie wyniki

en: Add to previous output
pl: Dodaj do poprzednich wyników

en: Go to a new window
pl: Przejdź do nowego okna

en: Replaces output in this window
pl: Zastąp wyniki w tym oknie

en: Adds to output in this window
pl: Dodaj wyniki w tym oknie

en: Always goes to a new window
pl: Zawsze przenieś do nowego okna

en: Enter name for new variable
    (max. %d characters)
pl: Wprowadź nazwę nowej zmiennej
    (maksymalnie %d znaków)

en: percent change in %s
pl: procent zmian dla %s

en: percent changes
pl: procent zmian

en: Quarterly, annualized
pl: Kwartalne, w ujęciu rocznym

en: Year on year
pl: Rok do roku

en: Monthly, annualized
pl: Miesięczne, w ujęciu rocznym

en: Calculate using logs
pl: Wykorzystaj logarytmy

en: 100-based index of %s
pl: Indeks jednopodstawowy dla %s

en: 100-based indices
pl: Indeks jednopodstawowy

en: Base period:
pl: Bazowy okres:

en: Unrestricted (U-MIDAS)
pl: Nieograniczony (U-MIDAS)

en: Almon polynomial
pl: wielomian Almon

en: Number of parameters
pl: Liczba parametrów

en: Lags
pl: Opóźnienia

en: series code:
pl: Identyfikator serii danych:

en: gretl: display map
pl: gretl: prezentacja map

en: series to plot:
pl: Wykres szeregu czasowego:

en: palette:
pl: paleta:

en: Log scale
pl: Skala logarytmiczna

en: draw border around map
pl: rysuj ramkę dla mapy

en: Feature border width:
pl: Szerokość ramki

en: height in pixels:
pl: Wysokość w pikselach

en: constant
pl: Wyraz wolny (constant)

en: The series %s seems to be of the same frequency as the current dataset
pl: Szereg %s ma tą samą częstotliwość jak bieżący zbiór danych

en: gretl: temporal disaggregation
pl: gretl: dezagregacja czasowa

en: Output name:
pl: Okno wyników:

en: Aggregation type:
pl: Typ agregacji:

en: Regression based
pl: Bazuje na regresji

en: constant plus trend
pl: wyraz wolny i trend

en: Covariate:
pl: Kowariancja:

en: proportional
pl: proporcja

en: Preliminary series:
pl: Wstępne serie:

en: show regression results
pl: Pokaż detale regresji

en: gretl: BDS test
pl: gretl: test BDS (naruszenia warunku IID dla reszt)

en: Maximum dimension:
pl: Maksymalny wymiar:

en: Criterion for closeness:
pl: Kryterium bliskości (closeness):

en: First-order correlation
pl: Korelacja rzędu pierwszego

en: Multiple of std. dev.
pl: Wielowymiarowy błąd stand.

en: Asymptotic p-values
pl: Asymptotyczna wartość p

en: Bootstrap p-values
pl: Bootstrapowa wartość p

en: gretl: regls options
pl: gretl: opcje regls (regularized least squares)

en: cross validation criterion
pl: Kryterium Cross-validation

en: minimized MSE
pl: minimalizowane MSE

en: one-standard-error rule
pl: reguła jednego standaryzowanego błędu

en: use MPI if available
pl: wykorzystaj MPI, jeśli jest dostępny

en: show execution time
pl: pokaż czas wykonania

en: New script
pl: _Nowy plik skryptowy

en: Quit
pl: Koniec

en: Add equation
pl: Dołącz równanie

en: New equation
pl: Nowe równanie

en: Add derivative
pl: Dołącz pochodną

en: Add identity
pl: Dołącz tożsamość

en: Add list of endogenous variables
pl: Dołącz listę zmiennych endogenicznych

en: Add list of instruments
pl: Dołącz listę zmiennych - instrumentów

en: Iterated estimation
pl: Estymacja iteracyjna

en: Show details of iterations
pl: Pokaż detale dla iteracji

en: Robust standard errors
pl: Odporne błędy standardowe (robust)

en: Use bootstrap
pl: Wykorzystaj bootstrap

en: Show full restricted estimates
pl: Pokaż wszystkie restrykcje estymacji

en: One-step estimation
pl: Estymacja one-step

en: Two-step estimation
pl: Estymacja two-step

en: (Please refer to Help for guidance)
pl: (Proszę skorzystać z porady w Pomocy dla polecenia)

en: right-click for some shortcuts
pl:   Kliknij prawym przypiskiem myszy a uzyskasz menu

en: untitled
pl: bez nazwy

en: Open %s in new window
pl: Otwórz %s w nowym oknie

en: Replace %s
pl: Zamieniono %s

en: Save changes to %s
pl: Zapisz zmiany do %s

en: Open script
pl: Otwórz plik skryptu

en: Gretl datafiles (*.gdt, *.gdtb)
pl: pliki danych gretla (*.gdt, *.gdtb)

en: CSV files (*.csv)
pl: pliki CSV (*.csv)

en: ASCII files (*.txt)
pl: pliki tekstowe ASCII (*.txt)

en: Gnumeric files (*.gnumeric)
pl: pliki Gnumeric (*.gnumeric)

en: Open Document files (*.ods)
pl: pliki OpenOffice (*.ods)

en: Excel files (*.xls)
pl: plik programu Excel (*.xls)

en: Excel files (*.xlsx)
pl: pliki programu Excel (*.xlsx)

en: Stata files (*.dta)
pl: pliki danych Stata (*.dta)

en: Eviews files (*.wf1)
pl: plik programu Eviews (*.wfl)

en: SPSS files (*.sav)
pl: pliki SPSS (*.sav)

en: SAS xport files (*.xpt)
pl: pliki danych SAS xport (*.xpt)

en: JMulTi files (*.dat)
pl: pliki danych JMulTi (*.dat)

en: Shapefiles (*.shp)
pl: pliki Shapefiles (*.shp)

en: GeoJSON files (*.geojson, *.json)
pl: pliki GeoJSON (*.geojson, *.json)

en: all files (*.*)
pl: wszystkie pliki (*.*)

en: gretl script files (*.inp)
pl: pliki poleceń skryptowych gretla (*.inp)

en: GNU R files (*.R)
pl: pliki programu GNU R (*.R)

en: gnuplot files (*.plt)
pl: pliki gnuplot (*.plt)

en: GNU Octave files (*.m)
pl: pliki programu GNU Octave (*.m)

en: Python files (*.py)
pl: pliki Pythona (*.py)

en: Julia files (*.jl)
pl: pliki danych Julia (*.jl)

en: Ox files (*.ox)
pl: pliki programu Ox (*.ox)

en: Stata files (*.do, *.ado)
pl: pliki danych Stata (*.do, *.ado)

en: Dynare files (*.mod)
pl: pliki Dynare (*.mod)

en: lpsolve files (*.lp)
pl: pliki lpsolve(*.lp)

en: Gretl datafiles (*.gdt)
pl: pliki danych gretla (*.gdt)

en: Gretl binary datafiles (*.gdtb)
pl: binarne pliki danych gretla (*.gdtb)

en: Compression level (0 = none)
pl: Poziom kompresji (0 = brak)

en: Open %s file
pl: Otwórz plik %s

en: select directory
pl: Wybór katalogu

en: select PDF file
pl: Wybór pliku *.PDF

en: select file
pl: wybór pliku

en: Select package
pl: Wybór pakietu

en: install function package
pl: zainstaluj pakiet funkcji

en: open file
pl: otwórz plik

en: save map as geojson
pl: Zapisz mapę jako geojson

en: write map as geojson
pl: Zapisz mapę jako geojson

en: save file
pl: Zapisz plik

en: Simple moving average
pl: Średnia ruchoma prosta/scentrowana

en: Exponential moving average
pl: Wygładzanie wykładnicze

en: Hodrick-Prescott filter
pl: Filtr Hodricka-Prescotta

en: Baxter-King Band-pass filter
pl: Pasmo filtru Baxter-Kinga

en: Butterworth filter
pl: Filtr dolnoprzepustowy Butterwortha

en: Polynomial trend
pl: Filtr trendu wielomianowego z wagami

en: Fractional difference
pl: Filtracja różnicowa ułamkowa

en: Centered %d-period moving average of %s
pl: Scentrowana %d-wyrazowa średnia ruchoma dla %s

en: %d-period moving average of %s
pl: %d-wyrazowa średnia ruchoma dla %s

en: Residual from %d-period MA of %s
pl: reszty z %d-wyrazowej MA dla %s

en: Exponential moving average of %s (current weight %g)
pl: Wykładnicza średnia ruchoma dla %s (bieżące wagi %g)

en: Residual from EMA of %s (current weight %g)
pl: Reszty z EMA dla %s (bieżące wagi %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
pl: Przefiltrowany %s: trend Hodricka-Prescotta jednostronny (lambda = %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
pl: Przefiltrowany %s: cykl Hodricka-Prescotta jednostronny (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
pl: Przefiltrowany %s: trend Hodricka-Prescotta (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
pl: Przefiltrowany %s: cykl Hodricka-Prescotta (lambda = %g)

en: Filtered %s: Baxter-King, frequency %d to %d
pl: Przefiltrowany %s: cykl Baxter-Kinga, częstość od %d do %d

en: Filtered %s: Butterworth low-pass (n=%d, cutoff=%d)
pl: Przefiltrowany %s: dolnoprzepustowy filtrem Butterwortha (n=%d, odcięcie=%d)

en: Filtered %s: Butterworth high-pass (n=%d, cutoff=%d)
pl: Przefiltrowany %s: górnoprzepustowy filtrem Butterwortha (n=%d, odcięcie=%d)

en: Filtered %s: polynomial of order %d
pl: Przefiltrowany %s: wielomian stopnia %d

en: Filtered %s: residual from polynomial of order %d
pl: Przefiltrowany %s: reszty z wielomianu stopnia %d

en: Variable name is missing
pl: Błędna nazwa zmiennej

en: Conflicting variable names
pl: Konflikt nazw zmiennych

en: Save output as
pl: Zapisz przefiltrowany szereg jako

en: Save smoothed series as
pl: Zapisz wyrównany  szereg  jako

en: Save cyclical component as
pl: Zapisz cykliczny składnik jako

en: Lower frequency bound:
pl: Dolna granica częstości:

en: Upper frequency bound:
pl: Górna granica częstości:

en: The initial EMA value is
pl: Wartością początkowa EMA wynosi

en: the mean of the first n observations
pl: średnia z pierwszych 'n' obserwacji

en: the mean of the whole series
pl: średnia arytmetyczna całego szeregu

en: a user-specified value
pl: własna specyfikowana wartość

en: quadratic
pl: kwadraty

en: cosine-bell
pl: cosinus-dzwon

en: Weights:
pl: Typ wag:

en: with maximum:
pl: z maksimum:

en: Central fraction:
pl: Centralne pasmo częstości:

en: Show weights
pl: Wykres wag

en: gretl: time-series filter
pl: gretl: filtracja szeregów czasowych

en: Number of observations in average:
pl: Liczba obserwacji dla średniej:

en: Centered
pl: Scentrowana średnia ruchoma

en: Weight on current observation:
pl: Waga dla bieżącej obserwacji:

en: lambda (higher values -> smoother trend):
pl: lambda (wyższa wartość -> większe wygładzenie):

en: k (higher values -> better approximation):
pl: k (wyższa wartość -> lepsza aproksymacja):

en: n (higher values -> better approximation):
pl: n (wyższa wartość -> lepsza aproksymacja):

en: frequency cutoff (degrees):
pl: częstość odcięcia (w stopniach):

en: show poles
pl: Wykres 'Butterwortha poles'

en: filter may be numerically unstable
pl: filtr może być niestabilny

en: Order:
pl: Rząd:

en: differencing parameter:
pl: Parametr różnicowania ułamkowego:

en: Graph filtered series
pl: Wykres przefiltrowanego szeregu

en: Save filtered series as
pl: Zapisz przefiltrowany  szereg  jako

en: Graph differenced series
pl: Wykres ułamkowo zróżnicowanego szeregu

en: Graph original and smoothed series
pl: Wykres oryginalnego i wyrównanego szeregu

en: Graph residual or cycle series
pl: Wykres cyklicznego lub resztowego szeregu

en: Graph frequency response
pl: Wykres pasma przenoszenia (filtrowania)

en: %s (original data)
pl: %s (oryginalny szereg)

en: %s (smoothed)
pl: %s (wyrównany szereg)

en: Cyclical component of %s
pl: Składnik cykliczny dla %s

en: Baxter-King component of %s at frequency %d to %d
pl: Składnik filtru Baxter-Kinga dla %s o częstościach od %d do %d

en: Butterworth poles (n = %d, cutoff = %d degrees)
pl: Odcięcie 'Butterworth poles' (n=%d, odcięcie=%d stopni)

en: Gain for Butterworth filter
pl: Pasmo przenoszenia filtru Butterwortha

en: nominal cutoff
pl: nominalne odcięcie

en: Gain for H-P filter (lambda = %g)
pl: Pasmo przenoszenia filtru Hodricka-Prescotta (lambda = %g)

en: Argument %d (%s) is missing
pl: Argument %d (%s) jest błędny

en: see Help for more
pl: zobacz Pomoc, aby uzyskać więcej

en: help on %s
pl: Pomoc dla %s

en: No name was given for the list
pl: Brak nazwy dla ustalonej listy

en: Really create an empty list?
pl: Czy na pewno utworzyć pustą listę?

en: Define list
pl: Definiowanie listy

en: add series
pl: Dodaj serie danych

en: Enter name=formula for new series
pl: Wprowadź nazwę i formułę wyliczania nowej zmiennej

en: add scalar
pl: Dodaj skalar

en: Enter name=formula for new scalar
pl: Wprowadź nazwę i formułę wyliczania nowego skalara

en: Define series
pl: Zdefiniuj szereg

en: Define matrix
pl: Definiowanie macierzy

en: Select arguments:
pl: Wybór argumentów:

en: Save return value (optional, clear box for no assignment):
pl: Zapisz zwracaną wartość (opcjonalne, wyczyść pole, aby nie przypisywać):

en: Assign return value (optional):
pl: Przypisanie wartości (opcjonalnie):

en: selection (or new variable)
pl: wybrana zmienna (lub nowa zmienna)

en: allow access to out-of-sample data
pl: umożliwia dostęp do danych spoza próby

en: Select function
pl: Wybór funkcji

en: Couldn't get function package information
pl: Niemożliwe pobranie informacji o pakiecie funkcji

en: This package needs time series data.
pl: Ten pakiet wymaga szeregów czasowych.

en: This package needs quarterly or monthly data.
pl: Ten pakiet wymaga danych kwartalnych lub miesięcznych.

en: This package needs panel data.
pl: Ten pakiet wymaga danych panelowych.

en: This package needs a dataset in place.
pl: Ten pakiet wymaga odpowiedniego zestawu danych.

en: Would you like to open its sample script?
pl: Czy chcesz otworzyć przykładowy skrypt?

en: main window
pl: Okno główne

en: model window
pl: Okno modelu

en: The package %s can be attached to the gretl menus
    as "%s/%s" in the %s.
    Do you want to do this?
pl: Pakiet %s może być dołączony do menu Gretl jako:
    "%s/%s" w poleceniu menu %s.
    Czy chcesz to wykonać?

en: The function file %s.gfn is not installed correctly:
    it should be in a subdirectory named '%s'.
pl: Plik funkcyjny %s.gfn nie został poprawnie zainstalowany:
    powinien znajdować się w podkatalogu o nazwie '%s'.

en: Information on dbnomics dataset %s/%s (may be quite voluminous)
pl: Informacje o zbiorze danych dbnomics %s/%s (mogą być dość obszerne)

en: This may indicate (as applicable):
     * topics covered by the dataset
     * countries included
     * units of measurement
     * other information
pl: To może oznaczać (w stosownych przypadkach):
     * tematy objęte zbiorem danych
     * kraje uwzględnione
     * jednostki miary
     * inne informacje

en: No mapfile is present
pl: Brak pliku mapowania

en: _Save gfn
pl: _Zapisz gfn

en: Save _zip file...
pl: Zapisz plik _zip...

en: Save as _script...
pl: Zapisz jako polecenia _skryptowe...

en: _Write spec file...
pl: Zapisz plik spec...

en: _Upload to server...
pl: _Prześlij na serwer...

en: Save the file to its standard "installed" location
pl: Zapisz plik w lokalizacji "installed".

en: Save it to a location of your own choosing
pl: Zapisz plik w wybranym miejscu

en: Save gfn file
pl: Zapisz jako plik gfn

en: A file of this name already exists.
pl: Plik o tej nazwie już istnieje.

en: OK to overwrite it?
pl: Czy nadpisać istniejący plik?

en: Wrote gfn file as
    %s
pl: Zapisz plik gfn jako
    %s

en: Please complete all fields
pl: Proszę wypełnić wszystkie pola

en: Please add some help text for this package
pl: Dodaj tekst pomocy (help) do tego pakietu.

en: Please add a sample script for this package
pl: Dodaj przykładowy skrypt do tego pakietu

en: Please supply a valid email address
pl: Dodaj adres e-mail

en: Invalid version string: use numbers and '.' only
pl: Błędny wersja łańcucha: wykorzystaj cyfry i '.'

en: Please select a tag (or two) for this package
pl: Dodaj tag (lub dwa) do tego pakietu

en: %s: bad or missing return type
pl: %s: błędny lub brakujący typ zwrotu

en: You can't change the name of a function here
pl: Niemożliwa teraz zmiana nazwy funkcji

en: Can't find the function '%s'
pl: Nie znaleziono funkcji '%s'

en: Before adding or removing functions, please close
    the "extra properties" dialog (after applying any
    changes you wish to keep).
pl: Przed dodawaniem lub usuwaniem funkcji, należy zamknąć
    okno dialogowe (po wykonaniu jakiegokolwiek zmian,
    które chcesz zachować).

en: Saving packaged functions as script:
    include the sample script?
pl: Zapisuje pakiet funkcji jako skrypt:
    Czy włączyć przykład skryptu?

en: Save sample script as
pl: Zapisz przykład skryptu jako...

en: Save help text as
pl: Zapisz okno wyników jako...

en: Save GUI help as
pl: Zapisz pomoc GUI jako...

en: Saving %s.spec: also save ancillary file(s)?
pl: Saving %s.spec: zapisać także pliki pomocnicze?

en: Please save your package first
pl: Proszę najpierw zapisać pakiet funkcji

en: private
pl: prywatna

en: No special requirement
pl: Brak specjalnych wymagań

en: No dataset needed
pl: Nie wymaga zbioru danych

en: Data requirement
pl: Wymagane dane

en: Switching to PDF help means that you must supply
    a PDF file containing help text for your package.
pl: Przejście do pomocy PDF oznacza, że należy dołączyć
    plik PDF zawierający tekst pomocy dla pakietu.

en: It also means that any existing plain text help
    will be lost when the package is saved.
pl: Oznacza to, że każda istniejący tekst pomocy
    zostanie utracony po zapisaniu pakietu.

en: Switch to PDF help now?
pl: Czy przejść do pomocy PDF?

en: Plain text
pl: Prosty tekst ASCII

en: Help text
pl: Tekst Pomocy

en: PDF file
pl: Plik *.PDF

en: Select
pl: Wybór

en: Minimum gretl version
pl: Minimalna wersja gretla

en: Insert today's date
pl: Wprowadź dzisiejszą datę

en: Save changes?
pl: Zapisać zmiany?

en: Model requirement
pl: Wymagania modelu

en: Any model
pl: Dowolny model

en: request access to out-of-sample data
pl: wymaga dostępu do danych spoza próby

en: You can also record a dependency on R.
pl: Można także zarejestrować zależność dla R.

en: provider?
pl: Dostawca?

en: This package has no GUI-specific help text at present.
    Would you like to add some?
pl: Pakiet nie zawiera tekstu pomocy GUI-specific.
    Czy chcesz utworzyć taki opis?

en: Label
pl: Opis

en: GUI help text
pl: GUI-tekst pomocy

en: To create a menu attachment, you must supply a label.
pl: Aby utworzyć załącznik menu, należy podać etykietę.

en: Apply changes?
pl: Zatwierdź zmiany?

en: gretl: extra properties
pl: gretl: dodatkowe własności

en: Special functions
pl: Specjalne funkcje

en: Menu attachment
pl: Menu załącznika

en: Data files
pl: Pliki danych

en: Date (YYYY-MM-DD)
pl: Data (RRRR-MM-DD)

en: Package description
pl: Opis pakietu funkcji

en: Edit function code
pl: Edycja kodu pakietu funkcji

en: Extra properties
pl: Dodatkowe własności

en: Save...
pl: Zapisz jako...

en: Edit sample script
pl: Edycja skryptu

en: Add/remove functions
pl: Dodaj/Zamień funkcje

en: Validate
pl: Zatwierdzone

en: gretl: upload
pl: gretl: zapisanie pakietu funkcji

en: Password
pl: Hasło

en: build zip file
pl: Utworzono plik ZIP

en: Invalid package filename: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, must include only
    ASCII letters, numbers and '_', and must end with ".gfn".
pl:  Błędna nazwa pakietu funkcji: nazwa musi rozpoczynać się od litery, 
     długość do 32 znaków, może zawierać tylko znaki ASCII, cyfry i '_' 
     oraz kończyć się nazwą ".gfn"

en: Invalid package name: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, and must include
    only ASCII letters, numbers and '_'.
pl:  Błędna nazwa pakietu funkcji: nazwa musi rozpoczynać
     się od litery, długość do 32 znaków, może zawierać
     tylko znaki ASCII, cyfry i '_'.

en: No functions are available for packaging at present.
    Do you want to write a function now?
pl: Nie dostępne są funkcje pakietu.
    Czy chcesz zapisać je teraz?

en: gretl: function packages
pl: gretl: Pakiet funkcji

en: Found script file '%s'
pl: Znaleziono plik skryptu '%s'

en: Failed to produce gfn file
pl: Nie udało się utworzyć pliku gfn

en: build gfn file
pl: Utworzono plik gfn

en: gretl: plot collection %d
pl: gretl: wybór koloru dla wykresu %d

en: gretl: graph
pl: gretl: wykres

en: Windows
pl: Okna

en:  Click to set position
pl:  Wskaż położenie opisu

en: gnuplot command failed
pl: Nieudane wykonanie polecenia gnuplot

en: Gnuplot error creating graph
pl: Błąd w tworzeniu pliku graficznego gnuplot

en: Plot file is corrupted
pl: Plik wykresu jest uszkodzony

en: Couldn't access graph info
pl: Niemożliwy dostęp do opisu wykresu

en: monochrome
pl: czarno-biały

en: Save as Windows metafile (EMF)...
pl: Zapisz jako Windows metafile (EMF)...

en: Print
pl: Drukuj

en: roots (real, imaginary, modulus, frequency)
pl: Pierwiastki (rzeczywiste, urojone, moduł, częstość)

en: roots
pl: pierwiastki

en: gretl: boxplot data
pl: gretl: dane wykresu pudełkowego

en:  Drag to define zoom rectangle
pl:  Wskaż myszką obszar do powiększenia

en: Add another curve...
pl: Dodaj inne krzywe rozkładów...

en: Save as PNG...
pl: Zapisz jako PNG...

en: Save as PDF...
pl: Zapisz jako PDF...

en: Save as postscript (EPS)...
pl: Zapisz jako postscript (EPS)...

en: Save to session as icon
pl: Zapisz jako ikonę sesji

en: Freeze data labels
pl: Zachowaj opisy danych

en: Clear data labels
pl: Wyczyść opisy danych

en: All data labels
pl: Wszystkie dane to etykiety

en: Zoom...
pl: Powiększanie...

en: Restore full view
pl: Przywróć pełny widok

en: Replace full view
pl: Zamień pełny widok

en: Display PDF
pl: Pokaż PDF

en: OLS estimates
pl: Wyniki estymacji równania regresji

en: Numerical values
pl: Numeryczna wartość

en: Edit
pl: Edycja

en: Font
pl: Nazwa czcionki

en: Close
pl: Zamknij

en: Delete plot
pl: Usuń wykres

en: Close collection
pl: Zamknij kolekcję

en: color
pl: kolor

en: Malformed PNG file for graph
pl: Przekłamanie w pliku graficznym PNG

en: Couldn't find a usable terminal program
pl: Nie może znaleźć przydatnego programu termianla

en: linear: y = a + b*x
pl: liniowa:    y = a + b*x

en: quadratic: y = a + b*x + c*x^2
pl: kwadratowa: y = a + b*x + c*x^2

en: cubic: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3
pl: sześcienna: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3

en: inverse: y = a + b*(1/x)
pl: odwrotna:   y = a+ b*(1/x)

en: loess (locally weighted fit)
pl: loess (wyrównane lokalne ważone regresje)

en: semilog: log y = a + b*x
pl: wykładnicza:  log y = a + b*x

en: linear-log: y = a + b*log(x)
pl: log-liniowa: y = a + b*log(x)

en: gretl: graph color selection
pl: gretl: Wybór kolorów dla wykresu

en: Copy color string
pl: Kopiuj kod koloru

en: Select color
pl: Wybór koloru

en: %s versus %s (with semilog fit)
pl: %s względem %s (z regresją wykładniczą)

en: %s versus %s (with linear-log fit)
pl: %s względem %s (z regresją log-liniową)

en: Invalid position, must be X Y
pl: Błędne położenie opisu, musi być X Y

en: font: %s
pl: czcionka: %s

en: Font for graphs
pl: Czcionka dla wykresów

en: Reset to default
pl: Ustawienia domyślne

en: Fill color
pl: Kolor wypełnienia

en: other...
pl: Inne...

en: To add your own "bars" to a plot, you must supply the
    name of a plain text file containing pairs of dates.
pl: Aby dodać "cieniowane pola" do wykresu, musisz
    podać nazwa pliku tekstowego zawierającego pary dat.

en: See example
pl: Patrz przykład

en: Main
pl: Ogólne

en: key position
pl: Położenie

en: fitted line
pl: linie dopasowania

en: Use only one y axis
pl: Użyj tylko jednej osi Y

en: Show full border
pl: Pokaż pełną ramkę

en: horizontal
pl: tylko linie poziome

en: vertical
pl: tylko linie pionowe

en: both
pl: linie poziome i pionowe

en: Show grid
pl: Pokaż siatkę

en: Show bars
pl: Pokaż cieniowane pola

en: Set as default
pl: Ustaw jako domyślną

en: line %d:
pl: linia %d:

en: No formula was given
pl: Brak formuły

en: box
pl: pudełko

en: outliers
pl: Odstające

en: label %d:
pl: opis %d:

en: Lines
pl: Linie

en: legend
pl: legenda

en: type
pl: typ

en: y axis
pl: opis na osi-Y

en: line
pl: linia

en: line width
pl: szerokość lini

en: width
pl: szerokość

en: point
pl: punkt

en: Add line...
pl: Dodaj linie...

en: Labels
pl: Dodaj opis

en: text
pl: tekst

en: position (X Y)
pl: położenie (X Y)

en: justification
pl: wyrównanie

en: Add...
pl: Dodaj...

en: Arrows
pl: Dodaj strzałki

en: from (X Y)
pl: od (X Y)

en: to (X Y)
pl: do (X Y)

en: arrow has head
pl: linia z grotem

en: line is dotted
pl: linia kropkowana

en: X-axis
pl: Oś-X

en: Y-axis
pl: Oś-Y

en: Y2-axis
pl: Oś-Y2

en: auto axis range
pl: automatyczny zakres skali

en: manual range:
pl: manualny zakres skali:

en: linear scale
pl: skala liniowa

en: logarithmic scale, base:
pl: skala logarytmiczna, podstawa:

en: Title of plot
pl: Tytuł wykresu

en: Title for axis
pl: Tytuł osi

en: gretl plot controls
pl: gretl edycja opcji wykresu

en: height
pl: wysokość

en: inches
pl: cale

en: line width factor
pl: szerokość lini

en: save graph
pl: Zapisz wykres

en: EPS file
pl: plik *.EPS

en: Plot dimensions:
pl: Wymiary wykresu

en: Preview
pl: Podgląd

en: The graph page is full
pl: Tabela wykresów jest pełna

en: Failed to process TeX file
pl: Błąd w tworzeniu pliku TeX

en: The graph page is empty
pl: Tabela wykresów jest pusta

en: graph page options
pl: opcje strony wykresów

en: 
    You may supply the name of a data or script file on the command line
pl: 
    Możesz podać nazwę pliku danych lub pliku skryptu w wierszu poleceń

en: open a script file on startup
pl: Otwórz plik poleceń jako startowy

en: open a database on startup
pl: Otwórz plik danych jako startowy

en: open a remote (web) database on startup
pl: Otwórz bazę danych (web) jako startową

en: open (edit) a function package on startup
pl: otwórz (edytuj) pakiet funkcji

en: force use of English
pl: użyj wersji angielskiej

en: force use of Basque
pl: użyj wersji baskijskiej

en: dump gretl configuration to file
pl: Zapisz konfigurację gretla do pliku

en: ignore gretl configuration file
pl: zignoruj plik konfiguracyjny gretla

en: send debugging info to console
pl: Prześlij wyniki debuggingu do konsoli

en: print version information
pl: drukuj informację o wersji

en: start a new gretl instance unconditionally
pl: Uruchom bezwarunkowo nową instancję gretla

en: reuse an existing gretl instance unconditionally
pl: Bezwarunkowe ponowne wykorzystanie istniejącej instancji gretla

en: Start a new gretl instance?
pl: Czy uruchomić kolejnego gretla?

en: No lists are currently defined
pl: Brak zdefiniowanych list zmiennych w bieżącej sesji

en: Variable name
pl:  Nazwa zmiennej

en: Descriptive label
pl:  Pełny opis zmiennej

en:  No datafile loaded
pl:  Brak zbioru danych

en: Working directory: click to configure
pl: Katalog roboczy: kliknij aby skonfigurować

en: _File
pl: _Plik

en: _User file...
pl: Pliki _użytkowników...

en: _Sample file...
pl: Pliki z _przykładami...

en: _Append data...
pl: _Dołącz dane z pliku...

en: _Save data
pl: _Zapisz dane

en: Save data _as...
pl: Zapisz dane _jako...

en: _Export data...
pl: _Eksport danych do pliku...

en: Send To...
pl: _Wyślij plik danych e-mail...

en: _New data set
pl: _Nowy zbiór danych

en: C_lear data set
pl: Wy_czyść zbiór danych

en: New gretl instance
pl: Uruchamia kolejne okno gretla?

en: _Working directory...
pl: _Katalog roboczy gretla...

en: _Script files
pl: Pliki poleceń _skryptowych

en: _Example scripts...
pl: _Przykładowe skrypty...

en: _New script
pl: _Nowy plik skryptowy

en: gretl script
pl: skrypt gretla

en: gnuplot script
pl: skrypt gnuplot

en: R script
pl: skrypt R

en: Octave script
pl: skrypt Octave

en: Python script
pl: skrypt Python

en: Julia program
pl: skrypt Julia

en: Ox program
pl: skrypt Ox

en: Stata program
pl: skrypt Stata

en: lpsolve program
pl: skrypt lpsolve

en: _Session files
pl: Pliki sesji _gretla

en: _Open session...
pl: _Otwórz sesję...

en: _Save session
pl: _Zapisz sesję

en: Save session _as...
pl: Zapisz sesję _jako...

en: _Databases
pl: Pliki _baz danych

en: _Gretl native...
pl: _zainstalowane bazy danych...

en: _RATS 4...
pl: bazy danych _RATS 4...

en: _PcGive...
pl: bazy danych - pliki _PcGive...

en: On database _server...
pl: _instalowanie baz danych...

en: _Function packages
pl: Pakiet _funkcji

en: On _local machine...
pl: na _lokalnym dysku...

en: On _server...
pl: na _serwerze gretla...

en: Install local package...
pl: Zainstaluj lokalny pakiet funkcji...

en: Edit package...
pl: Edycja pakietu funkcji...

en: _New package
pl: _Nowy pakiet funkcji

en: _Upload package...
pl: _Otwórz pakiet funkcji...

en: Edit spec file...
pl: Edycja pliku spec...

en: _Resource from addon
pl: Zasoby dla dodatków - _addon

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: _Preferences
pl: _Ustawienia

en: _General...
pl: _Ogólne...

en: Font _scale...
pl: _Skala czcionek...

en: Monospaced _font...
pl: Czcionka _okien...

en: _Menu font...
pl: Czcionka _menu...

en: _Statistical tables
pl: _Tablice statystyczne

en: _P-value finder
pl: Wyznaczanie wartości _p

en: _Distribution graphs
pl: _Wykresy rozkładów

en: _Plot a curve
pl: Wykresy _funkcji

en: _Test statistic calculator
pl: Testy _parametryczne

en: _Nonparametric tests
pl: Testy _nieparametryczne

en: _Seed for random numbers
pl: Ziarno generatora zmiennych

en: _Command log
pl: Pokaż _dziennik poleceń

en: _Gretl console
pl: _Konsola gretla...

en: Start GNU _R
pl: Start programu _R Gui

en: Color tool
pl: Wybór kodu koloru

en: _NIST test suite
pl: _testy precyzji NIST

en: _Basic
pl: Podstawowy

en: _Verbose
pl: Rozszerzony

en: V_ery verbose
pl: Pełny

en: _Data
pl: _Dane

en: Select _all
pl: Z_aznacz wszystko

en: Define or edit _list...
pl: Definiowanie lub edycja listy zmiennych...

en: _Set selection from list...
pl: Wybór zmiennych z listy...

en: _Display values
pl: _Pokaż wartości

en: _Edit values
pl: _Edycja wartości

en: _Add observations...
pl: _Dodaj obserwacje...

en: _Remove extra observations
pl: _Usuń dodane obserwacje...

en: _Dataset info
pl: _Opis pliku

en: _Display string tables
pl: _Pokaż tablice łańcuchów znaków

en: _Observation markers...
pl: _Dodaj opisy przypadków (obserwacji)...

en: _Variable labels...
pl: _Opisy zmiennych...

en: Dataset _structure...
pl: _Struktura danych...

en: _Compact data...
pl: _Agregowanie danych...

en: _Expand data...
pl: De­_zagregowanie danych...

en: _Transpose data...
pl: _Transpozycja danych...

en: _Sort data...
pl: _Sortowanie danych przekrojowych...

en: Paste from clipboard...
pl: Wklej ze schowka...

en: Set missing _value code...
pl: _Kod brakujących danych...

en: _View
pl: _Widok

en: _Icon view
pl: _Ikony sesji

en: _Graph specified vars
pl: _Wykresy zmiennych

en: _Time series plot...
pl: _Wykres szeregów czasowych...

en: X-Y _scatter...
pl: Wykres rozrzutu _X-Y...

en: X-Y with _impulses...
pl: Wykres rozrzutu X-Y z _impulsami...

en: X-Y with _factor separation...
pl: Wykres rozrzutu X-Y z dyskretnym _separatorem...

en: X-Y with _control...
pl: Wykres rozrzutu X-Y z _kontrolą...

en: _Boxplots...
pl: Wykres _pudełkowy...

en: _Factorized boxplot...
pl: Wykres pudełkowy z _dyskretnym separatorem...

en: _Q-Q plot...
pl: Wykres _Q-Q ...

en: _3D plot...
pl: Wykres _3D...

en: _Display map
pl: Wykres _mapy

en: _Multiple graphs
pl: Wykres _wielokrotny

en: X-Y _scatters...
pl: Wykresy _rozrzutu dla kilku zmiennych...

en: _Time series...
pl: Wykresy _kilku szeregów czasowych...

en: _Summary statistics
pl: _Statystyki opisowe

en: plain
pl: zwykły

en: factorized
pl: rozłożony na czynniki

en: _Correlation matrix
pl: _Macierz korelacji

en: Cross _Tabulation
pl: Tabela _krzyżowa

en: _Principal components
pl: _Główne składowe

en: _Mahalanobis distances
pl: Odległość _Mahalanobisa

en: C_ross-correlogram
pl: Korelogram _wzajemny

en: _Add
pl: Dod_awanie zmiennych

en: _Logs of selected variables
pl: _logarytmy dla wybranych zmiennych

en: _Squares of selected variables
pl: _kwadraty dla wybranych zmiennych

en: _Standardize selected variables
pl: _standaryzacja dla wybranych zmiennych

en: _Index variable
pl: _indeks obserwacji

en: _Random variable...
pl: _generowanie zmiennych losowych...

en: _Lags of selected variables
pl: _opóźnienia dla wybranych zmiennych

en: _First differences of selected variables
pl: pierwsze _różnice dla wybranych zmiennych

en: _Log differences of selected variables
pl: p_rzyrosty logarytmów dla wybranych zmiennych

en: _Seasonal differences of selected variables
pl: _sezonowe różnice dla wybranych zmiennych

en: _Percentage change of selected variables
pl: _procentowe zmiany dla wybranych zmiennych...

en: _100-based indices of selected variables
pl: _indeksy jednopodstawowe dla wybranych zmiennych...

en: _Time trend
pl: _time - zmienna czasowa t

en: _Periodic dummies
pl: perio_dyczne zmienne 0-1

en: _Panel
pl: Modele _panelowe

en: _Unit dummies
pl: zmienne 0-1 jednostek _panelu

en: _Time dummies
pl: zmienne 0-1 jednostek _czasu

en: _Observation range dummy
pl: _zmienna 0-1 dla podpróby

en: Dummies for _discrete variable...
pl: zmienne 0-1 dla wybranej _dyskretnej zmiennej

en: _Define matrix...
pl: Definiowanie _macierzy...

en: _Sample
pl: P_róba

en: _Set range...
pl: _Zakres próby...

en: _Restore full range
pl: _Przywracanie pełnego zakresu

en: _Show status
pl: Pokaż status danych

en: _Restrict, based on criterion...
pl: _Restrykcje dla podpróby...

en: R_andom sub-sample...
pl: _Losowanie podpróby...

en: _Resample with replacement...
pl: _Losowanie próby z powtórzeniami...

en: Drop observations with _missing values...
pl: Pomija obserwacje z _brakującymi danymi

en: Make current subsample permanent...
pl: Wykorzystaj bieżącą podpróbę...

en: _Count missing values
pl: _Informacje o brakujących danych

en: _Variable
pl: _Zmienna

en: _Normality test
pl: Testy _normalności rozkładu

en: _Frequency distribution...
pl: Rozkład _częstości...

en: Estimated _density plot...
pl: Wykres gę_stości...

en: _Boxplot
pl: Wykres _pudełkowy

en: Normal _Q-Q plot...
pl: Wykres normalności _Q-Q...

en: _Gini coefficient
pl: Współczynnik _Giniego

en: _Range-mean graph
pl: Śre_dnie przedziałowe

en: _Time series plot
pl: Wykres _szeregu czasowego

en: _Panel plot...
pl: Wykres szeregów _panelu...

en: _Unit root tests
pl: Testy pierwiastka _jednostkowego

en: _Augmented Dickey-Fuller test
pl: Test _ADF...

en: ADF-GLS test
pl: Test ADF-_GLS...

en: _KPSS test
pl: Test _KPSS...

en: _Levin-Lin-Chu test
pl: Test _Levin-Lin-Chu

en: _Fractional integration
pl: Testy _ułamkowego rzędu integracji

en: _Correlogram
pl: _Korelogram

en: _Periodogram
pl: _Periodogram - spektrum

en: _Filter
pl: _Filtracja...

en: _Simple moving average
pl: Średnia ruchoma prosta/scentrowana

en: _Exponential moving average
pl: _Wyrównanie wykładnicze

en: _Hodrick-Prescott
pl: Filtr _Hodricka-Prescotta

en: _Baxter-King
pl: Filtr Baxter-_Kinga

en: _Butterworth
pl: Filtr _Butterwortha

en: _Polynomial trend
pl: Filtr _trendu wielomianowego z wagami

en: _Fractional difference
pl: Filtr różnicowy _ułamkowy

en: _X-13ARIMA analysis
pl: Analiza _X-13ARIMA...

en: _TRAMO analysis
pl: Analiza _TRAMO/SEATS...

en: _Hurst exponent
pl: Wykładnik _Hursta

en: BDS nonlinearity test
pl: Test na nieliniowość _BDS

en: Disaggregate...
pl: Dezagregacja...

en: _Edit attributes
pl: _Edycja atrybutów

en: Define _new variable...
pl: Definiowanie _nowej zmiennej...

en: _Ordinary Least Squares
pl: Klasyczna metoda najmniejszych kwadratów

en: _Instrumental variables
pl: Metody zmiennych _instrumentalnych

en: _Two-Stage Least Squares
pl: _Podwójna metoda najmniejszych kwadratów

en: _LIML
pl: _LIML (MNW z ograniczoną informacją)

en: _GMM
pl: Uogólniona metoda momentów _GMM

en: Other _linear models
pl: Inne _liniowe modele

en: _Weighted Least Squares
pl: Ważona metoda najmniejszych kwadratów

en: H_eteroskedasticity corrected
pl: Korekta heteroskedastyczności

en: _Regularized least squares
pl: _Regularyzowana MNK (regls)

en: High _precision OLS
pl: MNK _wysokiej precyzji...

en: ANOVA
pl: Analiza wariancji ANOVA

en: _Univariate time series
pl: Modele jednowymiarowych szeregów czasowych

en: ARI_MA
pl: model ARI_MA

en: ARIMA lag selection
pl: Wybór rzędu opóźnień p, q, P, Q dla modelu ARIMA

en: _GARCH
pl: model _GARCH

en: GARCH variants
pl: model GARCH _warianty

en: _AR errors (GLS)
pl: modele UMNK z resztami AR

en: _AR(1)
pl: Korekta przez _AR(1)

en: _AR (general)
pl: Korekta przez AR (general)

en: _Multivariate time series
pl: Modele wielowymiarowych szeregów czasowych

en: _Vector Autoregression
pl: model _wektorowej autoregresji (VAR)

en: VAR _lag selection
pl: wybór rzędu opóźnienia modelu VAR

en: V_ECM
pl: wektorowy model _korekty błędem (VECM)

en: Cointegration test (_Johansen)
pl: test kointegracji (_Johansen)

en: Cointegration test (_Engle-Granger)
pl: test kointegracji (_Engle-Granger)

en: _Fixed or random effects
pl: Ustalone lub losowe efekty

en: _Weighted least squares
pl: _Ważona MNK

en: _Between model
pl: Między-grupowy model

en: _Dynamic panel model
pl: _Dynamiczny model panelowy

en: FE logistic
pl: Logistic model dla ustalonych efektów

en: Panel IV model
pl: Model panelowy ze zm. instrumentalnymi

en: _Limited dependent variable
pl: Modele _ograniczonej zmiennej zależnej

en: _Logit
pl: Model _Logitowy

en: _Binary
pl: _dla dwóch kategorii (_binary)

en: _Ordered
pl: dla wielu kategorii uporządkowanych (_ordered)

en: _Multinomial
pl: dla wielu kategorii nieuporządkowanych (_multinomial)

en: _Probit
pl: Model _Probitowy

en: Bi_variate
pl: _Dwóch zmiennych zależnych

en: _Random effects
pl: Losowe efekty

en: To_bit
pl: Model _Tobitowy

en: _Heckit
pl: Model _Heckit

en: _Count data
pl: Model zmiennej licznikowej (_Count data)

en: _Duration data
pl: Model czasów trwania (_Duration data)

en: Lo_gistic
pl: Regresja _logistic

en: _Interval regression
pl: Regresja _przedziałowa

en: _Robust estimation
pl: _Odporne estymatory

en: Least _Absolute Deviation
pl: Metoda najmniejszych wartości _bezwzględnych

en: _Quantile regression
pl: Regresja kwantylowa

en: _Loess
pl: Lokalna wielomianowa regresja - metoda loess

en: _Nadaraya-Watson
pl: Estymator jądrowy _Nadaraya-Watson

en: _Nonlinear Least Squares
pl: _Nieliniowa metoda najmniejszych kwadratów

en: _Maximum likelihood
pl: _Metoda największej wiarygodności - MLE

en: _Simultaneous equations
pl: Model równań współzależnych

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Command reference
pl: _Opis poleceń gretla

en: _Function reference
pl: _Opis funkcji gretla

en: _Packages
pl: _Pakiety funkcji

en: _User's guide
pl: _Przewodnik użytkownika - Manual PDF

en: _Keyboard shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Hansl primer
pl: _Hansl primer - Elementarz Jasia (ABC skryptów)

en: _Function package guide
pl: Przewodnik pakietu _funkcji

en: Creating maps
pl: _gretl + tworzenie map

en: Check for _updates
pl: _Sprawdź uaktualnienia oprogramowania

en: Check for _addons
pl: Sprawdź dodatki '_addons' oprogramowania

en: _About gretl
pl: _O programie gretl

en: _Analysis
pl: _Analiza

en: _X-12-ARIMA analysis
pl: Analiza _X-12-ARIMA...

en: _New gretl instance
pl: Uruchom nowe okno gretla?

en: International data access
pl: Dostęp do międzynarodowych danych ekonomicznych

en: Parallelization
pl: Obliczenia równoległe

en: Support Vector Machines
pl: Pomoc dla funkcji uczenia maszynowego

en: Linear Programming
pl: Pomoc dla funkcji programowania liniowego

en: Enter name for list of series
pl: Wprowadź nazwę dla listy zmiennych

en: gretl: name list
pl: gretl: nazwa listy

en: sample status
pl: Status próby

en: Copy buffer was empty
pl: Kopiowany bufor był pusty

en: Cannot open the clipboard
pl: Niemożliwe otwarcie schowka

en: Font name
pl: Nazwa czcionki

en: The X string that represents this font
pl: Łańcuch X reprezentuje tą czcionkę

en: Preview text
pl: Podgląd tekstu

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
pl: Pokazany tekst jest przykładem wybranej czcionki

en: Filter
pl: Filtr

en: _Family:
pl: _Rodzina:

en: _Style:
pl: _Styl:

en: Si_ze:
pl: Ro_zmiar:

en: _Preview:
pl: _Podgląd:

en: Font Selection
pl: Wybór czcionki

en: You have selected an action that requires access to
    the gretl addons. But these packages are missing,
    incomplete, or not up to date.
    
    Do you want to download and install the current
    addons now?
pl: Wybrałeś akcję, która wymaga dostępu do dodatków
    gretla Addons. Ale brakuje tych pakietów,
    gretl jest niekompletny lub nieaktualny.
    
    Czy chcesz pobrać i zainstalować aktualne
    dodatki (Addons) teraz?

en: Summary Statistics, using the observations %s - %s
pl: Statystyki opisowe, dla obserwacji z próby %s - %s

en: for the variable %s (%d valid observations)
pl: dla zmiennej %s (%d prawidłowych obserwacji)

en: 5% Perc.
pl: Percentyl 5%

en: 95% Perc.
pl: Percentyl 95%

en: sum of abs. residuals
pl: Suma abs. reszt

en: t-ratios in parentheses
pl: Statystyka-t w nawiasach

en: Summary Statistics, using the observations %s--%s
pl: Statystyki opisowe dla obserwacji z próby %s--%s

en: Std.\ Dev.
pl: Odch.\ stand.

en: Ex.\ kurtosis
pl: Ex.\ kurtoza

en: 5\% perc.
pl: Percentyl 5\%

en: 95\% perc.
pl: Percentyl 95\%

en: IQ Range
pl: Zakres Q3-Q1

en: Correlation coefficients, using the observations %s - %s
pl: Współczynniki korelacji liniowej dla obserwacji z próby %s-%s

en: 5%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
pl: Wartość krytyczna (przy dwustronnym 5%% obszarze krytycznym) = %.4f dla n = %d

en: Coefficient covariance matrix
pl: Macierz współczynników kowariancji

en: Correlation coefficients, using the observations %s--%s
pl: Współczynniki korelacji liniowej dla obserwacji z próby %s--%s

en: 5\%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
pl: Wartość krytyczna wsp. korelacji = %.4f, dla 5\%% dwustronnego obszaru krytycznego i n = %d

en: Mean Squared Error
pl: Błąd średniokwadratowy            MSE =

en: Theil's $U_1$
pl: Współczynnik Theila $U_1$

en: Bias proportion, $U^M$
pl: Obciążoność predykcji, $U^M$

en: Regression proportion, $U^R$
pl: Niedostateczna elastyczność predykcji, $U^R$

en: Disturbance proportion, $U^D$
pl: Niezgodność kierunku predykcji, $U^D$

en: Theil's $U_2$
pl: Współczynnik Theila $U_2$

en: Model estimation range:
pl: Zakres estymowanego modelu:

en: Standard error of residuals = %g
pl: Błąd standardowy reszt = %g

en: \textit{Note}: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pl: \textit{Note}: * oznacza reszty przekraczające 2.5 razy błąd standardowy reszt

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
pl: Objaśnienie: * oznacza reszty przekraczające 2.5 razy błąd standardowy reszt

en: For %g\%% confidence intervals, $z(%g) = %.2f$
pl: Dla %g\%% przedziału ufności, $z(%g) = %.2f$

en: For %g\%% confidence intervals, $t(%d, %g) = %.3f$
pl: Dla %g\%% przedziału ufności, $t(%d, %g) = %.3f$

en: %g\%% interval
pl: %g\%% przedział ufności

en: For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
pl: Dla %g%% przedziału ufności, z(%g) = %.2fn

en: For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
pl: Dla %g%% przedziału ufności, t(%d, %g) = %.3f

en: %g%% interval
pl: %g%% przedział

en: %g\%% confidence interval
pl: %g\%% przedział ufności

en: You can't use the same character for the column delimiter and the decimal point
pl: Nie można wykorzystywać tych samych znaków dla rozdzielenia kolumn i miejsc dziesiętnych

en: Delimited text
pl: Tekst rozdzielony

en: No scalar variables are currently defined
pl: Brak zdefiniowanych skalarów w bieżącej sesji

en: equation
pl: Równanie

en: _Save as...
pl: _Zapisz jako...

en: Save to session as _icon
pl: Zapisz jako ikonę sesji

en: Save as icon and cl_ose
pl: Zapisz jako ikonę i zamknij okno

en: _Print...
pl: _Drukuj...

en: View as equation
pl: Pokaż jako równanie

en: _Close
pl: _Zamknij

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _Copy
pl: _Kopiuj

en: _Modify model...
pl: _Modyfikacja specyfikacji modelu...

en: _Restore model sample
pl: _Odtwórz próbę modelu

en: _Tests
pl: _Testy

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Graphs
pl: _Wykresy

en: _Residual plot
pl: Wykres reszt modelu

en: _Fitted, actual plot
pl: Wykres empirycznych i wyrównanych

en: _Display actual, fitted, residual
pl: Pokaż empiryczne, wyrównane i reszty

en: _Forecasts...
pl: _Prognoza...

en: _Confidence intervals for coefficients
pl: Przedziały ufności dla parametrów

en: Confidence _ellipse...
pl: Elipsa ufności dla parametrów...

en: Coefficient covariance _matrix
pl: Macierz współczynników kowariancji

en: _Collinearity
pl: Ocena _współliniowości

en: _Influential observations
pl: Ocena wpływowych obserwacji

en: _ANOVA
pl: _Analiza wariancji ANOVA

en: _Bootstrap...
pl: _Bootstrapowe przedziały ufności...

en: _Omit variables
pl: test pominiętych zmiennych

en: _Add variables
pl: test dodanych zmiennych

en: _Sum of coefficients
pl: test sumy współczynników

en: _Linear restrictions
pl: test liniowych restrykcji

en: Non-linearity (s_quares)
pl: test nieliniowości (kwadraty)

en: Non-linearity (_logs)
pl: test nieliniowości (logarytmy)

en: _Ramsey's RESET
pl: test specyfikacji Ramsey's RESET

en: _Heteroskedasticity
pl: test heteroskedastyczności

en: _Normality of residual
pl: test normalności rozkładu reszt

en: _Chow test
pl: test zmian strukturalnych _Chowa

en: _Autocorrelation
pl: testy _autokorelacji

en: _Durbin-Watson p-value
pl: test Durbina-Watsona (wartość p)

en: A_RCH
pl: test efektu A_RCH

en: Non-linearity (_BDS)
pl: test nieliniowości _BDS

en: _QLR test
pl: test stabilności _QLR

en: _CUSUM test
pl: test stabilności _CUSUM

en: CUSUM_SQ test
pl: test stabilności CUSUM_SQ

en: _Common factor
pl: Test COM_FAC

en: White's test
pl: test White'a

en: White's test (squares only)
pl: test White'a (tylko kwadraty)

en: _groupwise
pl: _Groupwise

en: Pesaran-Taylor test
pl: Test Pesarana-Taylora

en: _Tabular
pl: _Tabela

en: _Equation
pl: _Równanie

en: _Equation options
pl: _Opcje równania

en: _Tabular options...
pl: _Opcje tabeli...

en: Show _standard errors
pl: Pokaż błędy standardowe

en: Show _t-ratios
pl: Pokaż t-Studenta

en: _Revise specification...
pl: Korekta _specyfikacji...

en: _Forecasts
pl: _Prognozy

en: Leave the dataset as it is
pl: Pozostawić zbiór danych taki jaki jest

en: Delete the weekend rows
pl: Usunięto weekendowe wiersze

en: Delete all blank rows
pl: Usunięto puste wiersze

en: gretl: open data
pl: gretl: otwórz plik danych

en: The imported data have been interpreted as undated
    (cross-sectional).  Do you want to give the data a
    time-series or panel interpretation?
pl: Importowane dane są interpretowane jako niedatowane
    (dane przekrojowe). Czy chcesz interpretować dane jako
    szereg czasowy lub dane panelowe?

en: gretl: import %s data
pl: gretl: import %s danych

en: simple append
pl: proste dołączenie

en: append with fixed sample range
pl: dołączanie z ustalonym zakresem próby

en: "join" (advanced)
pl: "dołącz" (zaawansowane)

en: gretl: append data
pl: gretl: dołącz dane

en: Replace the current dataset (clears the current session)
pl: Zastąp bieżący zestaw danych (wyczyści bieżącą sesję)

en: Try appending to the current dataset
pl: Spróbuj dodać do bieżącego zbioru danych?

en: Opening a new data file will automatically
    close the current one.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open data file?
pl: Otwarcie nowego pliku danych automatycznie zamknie
    bieżącą sesję. Niezapisane wyniki pracy zostaną utracone.
    Czy kontynuować proces otwierania pliku danych?

en: gretl: open session
pl: gretl: otwórz plik sesji

en: Opening a new session file will automatically
    close the current session.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open session file?
pl: Otwarcie nowego pliku sesji automatyczne zamyka
    bieżącą sesję. Niezapisana praca będzie utracona.
    Czy kontynuować otwarcie pliku sesji?

en: gretl console
pl: konsola gretla

en: 
    Estimated outcome probabilities for %s
pl: 
    Estymowane prawdopodobieństwo wyniku dla %s

en: Outcome probabilities
pl: Prawdopodobieństwa wyniku

en: Odds ratios
pl: Iloraz szans

en: _Model as bundle
pl: _Model jako pakiet (bundle)

en: _Fitted values
pl: _Wartości wyrównane

en: _Residuals
pl: _Reszty

en: _Squared residuals
pl: _Kwadraty reszt

en: _Error sum of squares
pl: _Suma kwadratów reszt

en: _Standard error of the regression
pl: _Błąd standardowy reszt

en: _R-squared
pl: _R-kwadrat

en: _T*R-squared
pl: T*R-_kwadrat

en: _Log likelihood
pl: _Logarytm wiarygodności

en: _Akaike Information Criterion
pl: Kryterium Informacyjne _Akaike'a

en: _Bayesian Information Criterion
pl: _Bayesowskie Kryterium Informacyjne

en: _Hannan-Quinn Information Criterion
pl: Kryterium Informacyjne Hannana-Quinna

en: _Predicted error variance
pl: _Wariancja warunkowa

en: Per-unit _constants
pl: Ograniczony wyraz wolny (const)

en: Individual effects
pl: Indywidualne efekty (losowe)

en: _Against time
pl: względem czasu (time)

en: By _observation number
pl: względem obserwacji

en: _Against %s
pl: względem %s

en: Actual vs. Fitted
pl: Empiryczne vs. wyrównane wartości zmiennej

en: Residual _correlogram
pl: Korelogram procesu resztowego

en: Residual _periodogram
pl: Periodogram-spektrum procesu resztowego

en: _Spectrum vs sample periodogram
pl: _Spektrum vs Periodogram

en: _MIDAS coefficients
pl: współczynniki MIDAS

en: Residual _Q-Q plot
pl: Wykres reszt _Q-Q (kwantyl-kwantyl)

en: _Against %s and %s
pl: względem %s i %s

en: Separation
pl: separacja reszt przez zm. 0-1

en: By %s
pl: przez %s

en: tau sequence
pl: kwantylowej sekwencji tau

en: gretl: VAR covariance matrix
pl: gretl: Macierz kowariancji dla VAR

en: gretl: system covariance matrix
pl: gretl: macierz kowariancji systemu

en: System fitted values
pl: Wartości wyrównane systemu

en: View X-12-ARIMA output
pl: Wyniki X-12-ARIMA

en: Cholesky ordering:
pl: Uporządkowanie dla Choleskiego:

en: include bootstrap confidence interval
pl: bootstrapowe przedziały ufności

en: impulse responses
pl: Odpowiedzi na impuls

en: forecast horizon (periods):
pl: Horyzont prognozy (liczba okresów):

en: stacked bar graph
pl: skumulowany wykres słupkowy

en: line graph
pl: linia wykresu

en: Forecast variance decomposition
pl: Dekompozycje wariancji

en: variance decompositions
pl: dekompozycje wariancji

en: gretl: forecasts
pl: gretl: Prognozy

en: gretl: autocorrelation
pl: gretl: autokorelacja

en: gretl: ARCH test
pl: gretl: test ARCH (AutoRegressive Conditional Heteroskedasticity)

en: Lag order for test:
pl: Rząd opóźnienia dla testu:

en: _Normality of residuals
pl: test normalności rozkładu reszt

en: Linear restrictions
pl: Test liniowych restrykcji

en: Omit exogenous variables...
pl: Test pominiętych zmiennych egzogenicznych...

en: Omit time trend
pl: Test dla pominiętego trendu liniowego

en: Omit seasonal dummies
pl: Test dla pominiętych sezonowych zmiennych 0-1

en: Residuals from equation
pl: reszty z równania

en: Display residuals, all equations
pl: Pokaż reszty z wszystkich równań

en: Display fitted values, all equations
pl: Pokaż teoretyczne wartości z wszystkich równań

en: Impulse responses
pl: Odpowiedzi na impuls

en: Residuals
pl: Reszty

en: Combined plot
pl: Wspólny wykres reszt

en: Multiple plots
pl: Oddzielne wykresy reszt

en: EC plot
pl: Wykres procesu EC (Error Correction)

en: Combined EC plot
pl: wspólny wykres procesów EC (Error Correction)

en: VAR inverse roots
pl: Pierwiastki równania charakterystycznego dla modelu VAR

en: Impulse responses (combined)
pl: Odpowiedzi na impuls (zbiorczy wykres)

en: Response of %s
pl: Odpowiedz %s

en: to %s
pl: na impuls %s

en: _Save text...
pl: _Zapisz tekst jako...

en: Save bundle to session as _icon
pl: Zapisz bundle jako ikonę sesji

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
    
    Do you want to restore the sample on which
    this model was estimated?
pl: Podpróba dla oszacowanego modelu jest różna od aktualnej
    podpróby, dlatego część opcji będzie wyłączonych.
    
    Czy chcesz przywrócić podpróbę
    dla której był estymowany model?

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
pl: Podpróba dla oszacowanego modelu jest różna od aktualnej
    podpróby, dlatego część opcji będzie wyłączonych.

en: Variable name %s... is too long
    (the max is %d characters)
pl: Nazwa zmiennej %s... jest za długa
    (maksymalnie %d znaków)

en: First char of name ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
pl: Pierwszy znak nazwy ('%c') jest błędny
    (pierwszy znak musi być literą)

en: Name contains an illegal char (in place %d)
    Use only unaccented letters, digits and underscore
pl: Nazwa zawiera niedozwolony znak (w miejscu %d)
    Użyj tylko nieakcentowanych znaków, cyfr lub znak podkreślenia

en: Larger
pl: Większy

en: Smaller
pl: Mniejszy

en: Show English help
pl: Pokaż angielski HELP

en: Dataset
pl: Baza danych

en: Estimation
pl: Estymacja

en: Graphs
pl: Wykresy

en: Prediction
pl: Predykcja

en: Printing
pl: Drukowanie

en: Programming
pl: Programowanie

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Tests
pl: Testy

en: Transformations
pl: Transformacje

en: Utilities
pl: Narzędzia

en: Accessors
pl: Dodatki

en: Built-in strings
pl: Wbudowane znaki

en: Data utilities
pl: Narzędzia

en: Mathematical
pl: Matematyczne

en: Linear algebra
pl: Algebra liniowa

en: Complex numbers
pl: Liczby zespolone

en: Probability
pl: Prawdopodobieństwo

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Time-series
pl: Szereg czasowy

en: Statistical
pl: Statystyczne

en: Non-parametric
pl: Nieparametryczne

en: Strings
pl: Łańcuchy

en: Index
pl: Indeks

en: this page
pl: na tej stronie

en: all pages
pl: na wszystkich stronach

en: selected dataset
pl: wybrane bazy

en: Sorry, no help is available
pl: Sorry, pomoc jest niedostępna

en: Sorry, help not found
pl: Sorry, pomoc nie istnieje

en: gretl: find
pl: gretl: znajdowanie

en:  Find what:
pl:  Znajdź:

en: Variable names only (case sensitive)
pl: Tylko nazwy zmiennych

en: Failed to download file
pl: Błąd otwarcia pliku

en: same as above
pl: tak samo jak powyżej

en: Import data from %s
pl: Import danych z %s

en: gretl: join data
pl: gretl: plik join data

en: import series
pl: import zmiennych

en: named as
pl: nazwany jako

en: inner key
pl: klucz wewnętrzny

en: outer key
pl: klucz zewnętrzny

en: aggregation
pl: agregacja

en: show details of importation
pl: Pokaż detale

en: Error adding variables
pl: Błąd w dołączaniu zmiennych

en: forecast std errors of %s
pl: Prognoza błędu reszt dla %s

en: forecast of %s
pl: Prognoza dla %s

en: Show main statistics
pl: Pokaż podstawowe statystyki opisowe

en: Show full statistics
pl: Pokaż rozszerzone statystyki opisowe

en: correlation matrix
pl: macierz korelacji

en: summary statistics
pl: statystyki opisowe

en: summary stats:
pl: statystyki opisowe:

en: normality test
pl: Test normalności

en: principal components
pl: wartości własne

en: cross tabulation
pl: tablica krzyżowa

en: Principal Components Analysis
pl: Analiza głównych składowych

en: criterion
pl: Kryterium

en: test down from maximum lag order
pl: testuje istotność opóźnienia od wskazanego maksymalnego rzędu

en: with constant
pl: z wyrazem wolnym (const)

en: with constant, trend and trend squared
pl: z wyrazem wolnym, trendem liniowym i trendem kwadratowym

en: include seasonal dummies
pl: Włącz periodyczne zmienne 0-1

en: use level of variable
pl: wykorzystaj poziomy zmiennej

en: use first difference of variable
pl: wykorzystaj pierwsze różnice zmiennej

en: show individual test results
pl: Pokaż szczegółowe wyniki testu

en: Lag order for ADF test:
pl: Opóźnienie dla testu ADF:

en: use Perron-Qu method
pl: wykorzystaj metodę Perron-Qu

en: include a trend
pl: z włączonym trendem

en: Lag order for KPSS test:
pl: Opóźnienie dla testu KPSS:

en: show individual results
pl: Pokaż szczegółowe wyniki

en: gretl: ADF test
pl: gretl: test ADF (Augmented Dickey-Fuller)

en: gretl: ADF-GLS test
pl: gretl: test ADF-GLS

en: gretl: KPSS test
pl: gretl: test KPSS (Kwiatkowski, Phillips, Schmidt i Shin)

en: gretl: Levin-Lin-Chu test
pl: gretl: test Levin-Lin-Chu

en: Lag order:
pl: Rząd opóźnienia:

en: gretl: add info
pl: gretl: dodawanie opisu pliku danych

en: The data file contains no informative comments.
    Would you like to add some now?
pl: Plik danych gretla nie zawiera informacji w oknie opisu.
    Czy chcesz utworzyć taki opis dla bieżącego pliku danych?

en: gretl: edit data info
pl: gretl: edycja opisu pliku

en: gretl: data info
pl: gretl: opis pliku danych

en: Changing the dataset in this way will result in the deletion
    of %d model(s) from this gretl session.
    
    You may wish to say No here and save the session first.
    
    Do you want to go ahead with the subsampling now?
pl: Zmiana zestawu danych może doprowadzić do usunięcia
    modelu %d z tej sesji Gretl.
    
    Nie chcę zapisywać tej sesji.
    
    Czy chcesz wykonywać pracę na podpróbie?

en: Dropped %d observations
pl: Opuszczono %d obserwacji

en: No missing data values
pl: W bazie nie ma brakujących danych

en: Drop rows with at least one missing value
pl: Pominięto wiersze z conajmniej jedną brakującą informacją

en: Drop rows that have no valid data
pl: Pominięto wiersze z brakującymi danymi

en: Drop missing data
pl: Pominięto brakujące dane

en: Make this permanent
pl: Czy wykonywać zawsze

en: Drop observations with missing values
pl: Pomija obserwacje z brakującymi danymi

en: Show count of missing values at each observation
pl: Pokaż liczbę brakujących wartości dla każdej obserwacji

en: gretl: missing values info
pl: gretl: informacja o brakujących danych

en: Export the markers to file
pl: Eksport opisów przypadków (obserwacji) do pliku

en: Remove the markers
pl: Usunięcie opisów przypadków (obserwacji)

en: The dataset has observation markers.
    Would you like to:
pl: Zbiór danych zawiera opis przypadków (obserwacji).
    Co chcesz wykonać:

en: The dataset has no observation markers.
    Add some from file now?
pl: Zbiór danych nie zawiera opisu przypadków (obserwacji).
    Czy chcesz wczytać plik z opisami przypadków (obserwacji) teraz?

en: Export the labels to file
pl: Eksport opisów zmiennych do pliku

en: Remove the labels
pl: Usunięcie opisów zmiennych

en: The dataset has variable labels.
    Would you like to:
pl: Zbiór danych zawiera opis zmiennych.
    Co chcesz wykonać:

en: The dataset has no variable labels.
    Add some from file now?
pl: Zbiór danych nie zawiera opisu zmiennych.
    Czy chcesz wczytać plik z opisami zmiennych teraz?

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  You can add some observations now
    if you wish.
pl: Brak dostępnych obserwacji poza estymowaną
    próbą do budowy prognozy. Czy chcesz teraz
    dodać obserwacje do bazy danych?

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  If you wish, you can add observations
    (Data menu, Add observations), or you can shorten the sample
    range over which the model is estimated (Sample menu).
pl: Brak dostępnych obserwacji do prognozowania poza
    estymowaną próbą. Należy dodać obserwacje do bazy
    danych (Dane/Dodaj obserwacje...) lub skrócić zakres
    próby (Próba/Zakres próby...) i reestymować model.

en: The group-means dataset is not available
pl: Zbiór danych dotyczących średnich grupowych jest niedostępny

en: No variables are selected
pl: Nie wybrano zmiennych do dodania do modelu

en: gretl: sequential omit test
pl: gretl: sekwencyjny test pomijania

en: gretl: Wald omit test
pl: gretl: test Walda pominiętych zmiennych

en: gretl: LM test
pl: gretl: test LM - mnożnika Lagrange'a

en: gretl: vector autoregression
pl: gretl: model VAR

en: gretl: LM test
pl: gretl: test LM - mnożnika Lagrange'a

en: (heteroskedasticity)
pl: (heteroskedastyczność)

en: gretl: groupwise heteroskedasticity
pl: gertl: heteroskedastyczność (groupwise)

en: (non-linearity)
pl: (nieliniowość)

en: gretl: common factor test
pl: gretl: test COMFAC (Common Factor)

en: Lag order for ARCH test:
pl: Rząd opóźnienia dla testu ARCH:

en: gretl: panel model specification
pl: gretl: specyfikacja modelu panelowego

en: gretl: leverage and influence
pl: gretl: obserwacje dźwigniowe (leverage) i wpływowe (influence)

en: gretl: collinearity
pl: gretl: ocena współliniowości VIF (Variance Inflation Factor)

en: Gini coefficient
pl: Współczynnik Giniego

en: use sample mean and variance for normal quantiles
pl: średnia i wariancja z próby dla kwantyli rozkładu normalnego

en: standardize the data
pl: dla standaryzowanych danych z próby

en: raw quantiles versus N(0, 1)
pl: tylko kwantyle zmiennej względem kwantyli rozkładu normalnego

en: Normal Q-Q plot
pl: Wykres Q-Q (kwantyle empiryczne - kwantyle normalne)

en: You must select at least one regressor
pl: Należy wybrać co najmniej jedn regresor

en: gretl: Chow test output
pl: gretl: wyniki testu Chowa

en: This test only implemented for OLS models
pl: Ten test jest zaimplementowany tylko dla modeli estymowanych KMNK

en: gretl: chow test
pl: gretl: test Chowa

en: gretl: QLR test output
pl: gretl: wyniki testu QLR (ilorazu wiarygodności Quandta)

en: gretl: CUSUM test output
pl: gretl: wyniki testu CUSUM (CUmulated SUM of residual)

en: gretl: CUSUMSQ test output
pl: gretl: wyniki testu CUSUMSQ

en: all variants
pl: wszystkie warianty

en: gretl: RESET test
pl: gretl: test RESET (Regression Equation Specification Error Test)

en: RESET specification test
pl: Test RESET na specyfikację - test Ramsey's

en: Durbin-Watson statistic
pl: Stat. Durbina-Watsona

en: Warning: the model contains a lagged dependent variable so DW is biased
pl: Uwaga: model zawiera opóźnioną zmienną zależną, więc DW jest obciążone

en: p-value is "very small" (the Imhof integral could not
    be evaluated so a definite value is not available)
pl: p-value jest "bardzo mała" (całka Imhofa nie może zostać
    oszacowana, więc określona wartość nie jest dostępna)

en: H1: positive autocorrelation
pl: H1: dodatnia autokorelacja składnika losowego

en: H1: negative autocorrelation
pl: H1: ujemna autokorelacja składnika losowego

en: linear restrictions
pl: Test liniowych restrykcji

en: No system was specified
pl: Niewyspecyfikowano żadnego system

en: Please note: the decimal character must be '.'
    in this context
pl: Uwaga: w tym przypadku znakiem
    dziesiętnym musi być '.' (kropka)

en: Sorry, not implemented yet!
pl: Sorry, nie jest jeszcze zaimplemetowany(a)!!!

en: gretl: GARCH
pl: gretl: model GARCH

en: loess
pl: lokalne wielomianowe regresje - metoda loess

en: %s versus %s with loess fit
pl: %s względem %s z wyrównanymi metodą loess

en: %s versus %s with Nadaraya-Watson fit
pl: %s względem %s z wyrównanymi wartościami Nadaraya-Watsona

en: Set %d values to "missing"
pl: W bazie występuje %d brakujących informacji

en: Didn't find any matching observations
pl: Nie znalazł żadnej wskazanej obserwacji

en: Set %d observations to "missing"
pl: Zmienna zawiera %d obserwacji z "brakującymi danymi"

en: gretl: residual dist.
pl: gretl: rozkład reszt

en: range %g to %g
pl: zakres %g do %g

en: frequency distribution
pl: rozkład częstości

en: gretl: TRAMO analysis
pl: gretl: analiza TRAMO

en: gretl: X-13ARIMA analysis
pl: gretl: analiza X-13ARIMA

en: Trim maximum and minimum in sub-samples
pl: Przytnij maksymalne i minimalne wartości w podpróbach

en: gretl: range-mean graph
pl: gretl: Średnie przedziałowe

en: gretl: range-mean statistics
pl: gretl: statystyki dla średnich-przedziałowych

en: gretl: Hurst exponent
pl: gretl: wykładnik Hursta

en: Show partial autocorrelations
pl: Pokaż funkcję autokorelacji cząstkowej (PACF)

en: Use Bartlett standard errors
pl: Wykorzystaj błąd standardowy Bartletta

en: correlogram
pl: korelogram

en: Maximum lag:
pl: Maksymalne opóźnienie:

en: gretl: fractional integration
pl: gretl: Testy na ułamkowy rząd integracji

en: gretl: logit odds ratios
pl: gretl: logitowy iloraz szans

en: gretl: coefficient confidence intervals
pl: gretl: przedziały ufności ocen parametrów

en: Error generating covariance matrix
pl: Błąd wyznaczania macierzy kowariancji

en: gretl: coefficient covariances
pl: gretl: współczynniki kowariancji

en: Encode all values
pl: Przekodować wszystkie wartości zm. dyskretnej

en: Skip the lowest value
pl: Opuścić najniższą wartość zm. dyskretnej

en: Skip the highest value
pl: Opuścić najwyższą wartość zm. dyskretnej

en: Variable to dummify
pl: Zmienna dyskretna (dummify)

en: Encoding %s as dummies
pl: Kodowanie zmiennej dyskretnej %s jako zestaw zmiennych 0-1

en: Encoding variables as dummies
pl: Kodowanie zmiennych dyskretnych jako zestawu zmiennych 0-1

en: gretl: create dummy variables
pl: gretl: tworzenie zmiennych 0-1

en: No discrete series are available
pl: Brak zmiennych dyskretnych

en: All periodic dummies
pl: Wszystkie periodyczne zmienne 0-1

en: Omit the first dummy
pl: Bez pierwszej periodycznej zmiennej 0-1

en: Omit the last dummy
pl: Bez ostatniej periodycznej zmiennej 0-1

en: Add periodic dummies
pl: Generowanie periodycznych zmiennych 0-1

en: Center the periodic dummies?
pl: Wygenerować scentrowane periodyczne zmienne 0-1 ?

en: Really delete the last %d observations?
pl: Czy rzeczywiście usunąć ostatnich %d obserwacji?

en: gretl: drop observations
pl: gretl: usuwanie obserwacji

en: There are no extra observations to drop
pl: Brak dodanych obserwacji do usunięcia

en: Pad incomplete daily data
pl: Uzupełnij niekompletne dane dzienne

en: Days per week
pl: Dni w tygodniu

en: Divide by sample standard deviation
pl: Podzielić przez odchylenie standardowe dla s=n-1

en: Divide by standard deviation without df correction
pl: Podzielić przez odchylenie standardowe dla s=n

en: Center only
pl: Scentrowane wartości (różnice od średniej art.)

en: Standardizing %s
pl: Standaryzowane przez %s

en: Standardizing variables
pl: Zmienne standaryzujące

en: gretl: create standardized variables
pl: gretl: tworzenie zmiennych standaryzujących

en: gretl: generate lags
pl: gretl: generowanie zmiennych opóźnionych

en: Number of lags to create:
pl: Utwórz opóźnienia do rzędu:

en: residual from VAR system, equation %d
pl: reszty z modelu VAR, równanie %d

en: residual from VECM system, equation %d
pl: reszty z modelu VECM, równanie %d

en: system residual, equation %d
pl: reszty z systemu, równania %d

en: T*R-squared
pl: T*R-kwadrat

en: degrees of freedom
pl: Stopnie swobody

en: Akaike Information Criterion
pl: Kryterium Informacyjne Akaike'a

en: Bundle from model %d
    Name (max. %d characters):
pl: Pakiet (Bundle) dla modelu %d
    Nazwa (max. %d znaków):

en: add bundle
pl: dodaj pakiet

en: Statistic from model %d
    %s (value = %g)
    Name (max. %d characters):
pl: Statystyka z modelu %d
    %s (value = %g)
    Nazwa (max. %d znaków):

en: standardized residual
pl: standaryzowane reszty

en: predicted %s
pl: wartości predyktora %s

en: Too many data values (%d) for display.
    You might try limiting the sample range.
pl: Zbyt wiele danych (%d) do wyświetlenia.
    Należy ograniczyć zakres próby.

en: gretl: display data
pl: gretl: prezentacja danych

en: Cannot delete %s; variable is in use
pl: Niemożliwe usunięcie wykorzystywanej zmiennej %s

en: Really delete the selected variables?
pl: Na pewno usunąć wybrane zmienne?

en: gretl: delete
pl: gretl: usuwanie

en: Cannot delete the specified variables
pl: Niemożliwe usunięcie specyfikowanych zmiennych

en: Cannot delete all of the specified variables
pl: Niemożliwe usunięcie wszystkich specyfikowanych zmiennych

en: You must supply three variables, the last of which is discrete
pl: Należy wprowadzić trzy zmienne, ale ostatnia musi
    być zmienną dyskretną - czynnik separacji

en: You must supply three variables
pl: Należy wyspecyfikować trzy zmienne

en: X-axis variable
pl: Zmienna dla osi X

en: Plot all data
pl: Wykres wszystkich danych

en: Plot group means
pl: Wykres średnich grupowych

en: suppress fitted line
pl: zlikwidować linię dopasowania

en: on a single graph
pl: w jednym dużym oknie

en: in separate small graphs
pl: w oddzielnych małych oknach

en: Plot the series
pl: Wykres kilku szeregów czasowych

en: %s: no valid values in current sample
pl: %s: niepoprawne wartości w bieżącej próbie

en: %s: no valid values
pl: %s: niepoprawne wartości

en: There's a script already running
pl: Już jest uruchomiony skrypt

en: Non-interactive (just get output)
pl: Nieinteraktywny (tylko okno wyników)

en: Interactive R session
pl: Interaktywny w programie R

en: R mode
pl: Tryb pracy z programem R:

en: pre-load data
pl: wykorzystaj otwarty plik danych

en: No string-valued series were found
pl: Nie znaleziono serii o wartościach łańcuchowych

en: gretl: save data
pl: gretl: zapisywanie danych

en: The data set is currently sub-sampled.
    Would you like to restore the full range?
pl: Bieżący zakres bazy danych jest podpróbą.
    Czy chcesz przywrócenia pełnego zakresu próby?

en: gretl: Compact data
pl: gretl: Agregowanie danych

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before compacting.
    Restore the full range now?
pl: Bieżący zakres bazy danych jest podpróbą.
    Należy przywrócić pełny zakres przez jej agregacją.
    Czy przywrócić pełny zakres próby teraz?

en: gretl: Expand data
pl: gretl: Rozszerzanie danych

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before expanding.
    Restore the full range now?
pl: Bieżący zakres bazy danych jest podpróbą. Należy
    przywrócić pełny zakres przez jej rozszerzaniem.
    Czy przywrócić pełny zakres próby teraz?

en: gretl: transpose data
pl: gretl: transpozycja danych

en: Transposing means that each variable becomes interpreted
    as an observation, and each observation as a variable.
    Do you want to proceed?
pl: Transponuje (zamienia) każdą zmienną na
    obserwację, a każdą obserwację na zmienną.
    Czy chcesz na pewno wykonać tę zamianę?

en: Data transposed
pl: Dane zostały przetransponowane

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Select sort key
pl: Wybór klucza sortowania

en: resample dataset
pl: Wylosowana podpróba

en: Resampling with replacement
pl: Losowanie próby z powtórzeniami

en: Number of cases
pl: Liczba przypadków

en: OK to overwrite?
pl: Czy nadpisać istniejący plik?

en: gretl: revised data set
pl: gretl: przeglądanie zbioru danych

en: You have saved a reduced version of the current data set.
    Do you want to switch to the reduced version now?
pl: Zapisano zredukowaną wersję bieżącego zbioru danych.
    Czy chcesz zamienić zredukowaną wersję teraz?

en: Data files written in the current gdtb binary format
    cannot be read by gretl versions older than 2020b
pl: Pliki danych zapisane w bieżącym formacie binarnym gdtb
    nie mogą być odczytane przez wersje gretla starsze niż 2020b

en: No commands to execute
pl: Brak poleceń do wykonania

en: 
    Error executing script: halting
pl: 
    Błąd skryptu: wykonanie przerwano

en: Unbalanced "loop"/"endloop" in script
pl: Niezbilansowane "loop"/"endloop" w skrypcie

en: Unterminated comment in script
pl: Nieokreślone polecenie w skrypcie

en: Couldn't find %s
pl: Nie można znaleźć %s

en: No series were deleted
pl: Usunięto nie szeregi

en: Script done
pl: Skrypt wykonany

en: Ensure uniform sample size
pl: Jednolity zakres próby

en: Display map...
pl: Utwórz-pokaż mapy...

en: Write map as GeoJSON...
pl: Zapisz mapy jako GeoJSON...

en: Edit values
pl: Edycja wartości

en: Time series plot
pl: Wykres szeregu czasowego

en: Panel plot...
pl: Wykres szeregów panelu...

en: Frequency distribution
pl: Rozkład częstości

en: Boxplot
pl: Wykres pudełkowy

en: Correlogram
pl: Korelogram

en: Periodogram
pl: Periodogram-spektrum

en: Edit attributes
pl: Edycja atrybutów

en: Show string table
pl: Pokaż tabelę ciągów znaków

en: Collinearity
pl: Ocena _współliniowości

en: Cross-correlogram
pl: Korelogram wzajemny

en: XY scatterplot
pl: Wykres rozrzutu XY

en: Add log
pl: Dodaj logarytmy zmiennej

en: Add difference
pl: Dodaj pierwsze różnice zmiennej

en: Add percent change...
pl: Dodaj procent zmian zmiennej...

en: Add index values...
pl: Dodaj indeks wartości...

en: Dummify...
pl: Dodaj zmienne 0-1 dla dyskretnej zmiennej...

en: Add logs
pl: Dodaj logarytmy

en: Add differences
pl: Dodaj różnice

en: Add percent changes...
pl: Dodaj procent zmian...

en: Define new variable...
pl: Definiowanie nowej zmiennej...

en: Add logs...
pl: Dodaj logarytmy...

en: Add differences...
pl: Dodaj różnice...

en: Display components
pl: Pokaż wektory składowe

en: Plot components
pl: Wykres wektorów składowych

en: Edit components
pl: Edycja wektorów składowych

en: Delete components
pl: Usuń wektory składowe

en: Daily (5 days, incomplete)
pl: Dzienne (tydzień 5-dniowy, niekompletne dane)

en: Daily (6 days, incomplete)
pl: Dzienne (tydzień 6-dniowy, niekompletne dane)

en: Daily (7 days, incomplete)
pl: Dzienne (tydzień 7-dniowy, niekompletne dane)

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Undated: Full range n = %d; current sample n = %d
pl: Niedatowane: Pełny zakres n = %d; próba n = %d

en: %s; sample %s - %s
pl: %s; próba %s - %s

en: %s: Full range %s - %s
pl: %s: Pełny zakres %s - %s

en: (unit:period)
pl: (jednostka:okres)

en: Imported %s
pl: Importowany %s

en:  Unsaved data
pl: Niezapisane dane

en: Model table is full
pl: Tabela modeli jest pełna

en: Model table cleared
pl: Tabela modeli została wyczyszczona

en: Sorry, this model can't be put in the model table
pl: Tabela modeli nie może zawierać tego modelu

en: Can't add model to table -- this model has a different dependent variable
pl: Nie można dodać modeli do tabeli -- równanie zawiera inną zmienną zależną

en: Model is already included in the table
pl: Model już został włączony do tabeli

en: Model added to table
pl: Model dodany do tabeli

en: GLS
pl: UMNK

en: Between
pl: Pomiędzy grupowe (Between)

en: Adj. R{\super 2}
pl: Skoryg. R{\super 2}

en: Adj. R^2
pl: Skor. R^2

en: significant at the 10 percent level
pl: przy poziomie istotność 10 procent

en: significant at the 5 percent level
pl: przy poziomie istotność 5 procent

en: significant at the 1 percent level
pl: przy poziomie istotność 1 procent

en: %s estimates
pl: Metoda estymacji: %s

en: Dependent variable: %s
pl: Zmienna zależna: %s

en: t-statistics in parentheses
pl: Statystyka-t w nawiasach

en: Standard errors in parentheses
pl: Błędy ocen w nawiasach

en: p-values in brackets
pl: wartość p w nawiasach

en: For logit and probit, R-squared is McFadden's pseudo-R-squared
pl: Dla modeli logitowych i probitowych, R-kwadrat jest liczone wedlug pseudo-R-kwadrat McFaddena

en: The model table is empty
pl: Tabela modeli jest pusta

en: gretl: model table
pl: gretl: tabela modeli

en: $p$-values in brackets
pl: wartość $p$ w nawiasach

en: For logit and probit, $R^2$ is McFadden's pseudo-$R^2$
pl: Dla modeli logitowych i probitowych, $R^2$ jest liczone według pseudo-$R^2$ McFaddena

en: For logit and probit, R{\super 2} is McFadden's pseudo-R{\super 2}
pl: Dla modeli logitowych i probitowych, R{\super 2} jest liczone według pseudo-R{\super 2} McFaddena

en: No model is available
pl: Model nie jest dostępny

en: %s replaced
pl: %s zamieniono

en: No command was supplied to start R
pl: Nie podano żadnego polecenia umożliwiającego uruchomienie R

en: multiple time series object
pl: Objekt wielowymiarowego szeregu czasowego

en: data frame
pl: zakres danych

en: Send data as
pl: Prześlij dane jako

en: gretl: specify model
pl: gretl: specyfikacja modelu

en: Select and right-click to edit specification
pl: Wybierz i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby edytować specyfikację

en: Unrestricted
pl: Nieograniczony

en: Restricted
pl: Ograniczony

en: add exogenous variable
pl: Dodaj zmienne egzogeniczne

en: Status of '%s' in VECM:
pl: Status '%s' w modelu VECM:

en: You must select an X-axis variable
pl: Należy wybrać zmienną dla osi X

en: You must select a Y-axis variable
pl: Należy wybrać zmienną dla osi Y

en: You must select a lower bound variable
pl: Należy wybrać dolną granicę zmiennej

en: You must select a dependent variable
pl: Należy wybrać zmienną zależną (Y)

en: Ridge
pl: Ridge (grzbietowy)

en: random
pl: Random (losowy)

en: You must specify a quantile
pl: Należy wyspecyfikować kwantyle

en: Invalid quantile specification
pl: Błąd w specyfikacji kwantyli

en: You must select a weight variable
pl: Należy wybrać zmienną jako wagi

en: You must specify a list of lags
pl: Należy wyspecyfikować listę opóźnień

en: You must specify a selection variable
pl: Należy wyspecyfikować zmienne - instrumenty

en: You must specify a second dependent variable
pl: Należy wybrać drugą zmienną zależną (Y)

en: You must specify an upper bound variable
pl: Należy wybrać górną granicę zmiennej

en: You must specify a treatment variable
pl: Należy wyspecyfikować zmienne - treatment

en: You must specify an independent variable
pl: Należy wybrać zmienną niezależną

en: You must select a Z-axis variable
pl: Należy wybrać zmienną dla osi Z

en: You must select a factor variable
pl: Należy wyspecyfikować zmienną - czynnik

en: You must select a control variable
pl: Należy wyspecyfikować zmienną - kontrolną

en: You must select two or more endogenous variables
pl: Należy wybrać dwie lub więcej zmiennych endogenicznych

en: You must specify a set of instrumental variables
pl: Należy wyspecyfikować zmienne - instrumenty

en: You must specify regressors for the selection equation
pl: Należy wyspecyfikować zmienne dla wybranego równania

en: Heteroskedasticity corrected
pl: Korekta heteroskedastyczności

en: AR(1) errors
pl: Test AR(%d) dla błędu:

en: Random effects (binary) probit
pl: Probit (binarny) z losowymi efektami

en: Fixed effects logistic model
pl: Ustalone efekty (nielosowe) modelu logistic

en: Count data model
pl: Model danych licznikowych

en: Duration model
pl: Model czasów trwania

en: Panel model
pl: Model panelowy

en: Between-groups model
pl: Model Between-groups

en: Dynamic panel model
pl: Dynamiczny model panelowy

en: Weighted least squares
pl: Ważona MNK

en: Two-stage least squares
pl: Podwójna MNK

en: Limited information maximum likelihood
pl: Metoda największej wiarygodności z ograniczoną informacją

en: Generalized method of moments
pl: Metoda momentów GMM

en: Autoregressive errors
pl: Autoregresyjne reszty

en: VAR lag selection
pl: Wybór rzędu opóźnienia modelu VAR

en: Quantile regression
pl: Regresja kwantylowa

en: Interval regression
pl: Regresja przedziałowa

en: Cointegration (Engle-Granger)
pl: Test kointegracji (Engle-Granger)

en: Cointegration (Johansen)
pl: Test kointegracji (Johansen)

en: Multiple precision OLS
pl: MNK wysokiej precyzji

en: MIDAS regression
pl: Regresja MIDAS

en: Regularized least squares
pl: Regularyzowana MNK (RLS)

en: Weight variable
pl: Zmienna - wagi

en: Offset variable
pl: Zmienna - Offset

en: Censoring variable
pl: Zmienna - cenzorowana

en: Dependent variable 2
pl: Zmienna zależna (Y2)

en: List of AR lags
pl: Lista opóźnień AR (np. 1 3 4)

en: Desired quantile(s)
pl: Specyfikacja kwantyli

en: Upper bound variable
pl: Górna granica zmiennej

en: Y-axis variable
pl: Zmienna dla osi Y

en: Treatment variable
pl: Zmienna - Treatment

en: Independent variable
pl: Zmienna niezależna (X)

en: Y-axis variables
pl: Zmienne dla osi Y

en: X-axis variables
pl: Zmienne dla osi X

en: Distribution:
pl: Rozkłady:

en: Weibull
pl: weibull

en: Exponential
pl: Wykładniczy

en: Log-logistic
pl: Log-Logistyczny

en: Log-normal
pl: Log-normalny

en: Choose
pl: Wybór

en: Variable to plot
pl: Zmienna dla wykresu

en: Primary variable
pl: Zmienna podstawowa

en: Lower bound variable
pl: Dolna granica zmiennej

en: Response variable
pl: Zmienna - odpowiedź

en: Dependent variable 1
pl: Zmienna zależna (Y1)

en: lag order:
pl: rząd opóźnienia:

en: rank:
pl: rangi

en: maximum lag:
pl: Maksymalne opóźnienie:

en: Number of cointegrating vectors
pl: Liczba wektorów kointegrujących

en: ARCH order:
pl: Rząd ARCH:

en: AR order:
pl: Rząd AR:

en: Z-axis variable
pl: Zmienna dla osi Z

en: Factor (discrete)
pl: Czynnik (zmienna dyskretna)

en: Control variable
pl: Zmienna kontrolna

en: Block variable (optional)
pl: Blok zmiennych (opcjonalnie)

en: Add
pl: Dodawanie zmiennych

en: All ->
pl: Wszystkie ->

en: lags...
pl: opóźnienia...

en: Exogenous variables
pl: Zmienne egzogeniczne

en: Selection regressors
pl: Wybór regresorów

en: Equation 2 regressors
pl: Regresory drugiego równania

en: Helper functions
pl: Funkcje pomocnicze (prywatne)

en: left bound
pl: lewostronna cenzura <=

en: right bound
pl: prawostronna cenzura >=

en: Polynomial order
pl: Stopień wielomianu

en: Bandwidth
pl: Szerokość przedziału

en: Automatic bandwidth
pl: Automatyczna szerokość przedziału

en: User-specified
pl: Własne-specyficzne wartości

en: Use robust weights
pl: Wykorzystaj wagi - robust

en: Use "leave one out"
pl: Wykorzystaj "leave one out"

en: Non-seasonal
pl: Niesezonowe

en: Seasonal
pl: Sezonowe

en: Maxima
pl: Maksima

en: specific lags
pl: wybrane opóźnienia

en: Robust standard errors/intervals
pl: Odporne błędy standardowe (robust)/przedziały ufności

en: Include a constant
pl: Włącz wyraz wolny

en: Include a trend
pl: Włącz trend liniowy

en: Show details of regressions
pl: Pokaż detale dla regresji

en: Include seasonal dummies
pl: Włącz periodyczne zmienne 0-1

en: Test down from maximum lag order
pl: Testuje istotność opóźnienia od wskazanego maksymalnego rzędu

en: Skip initial DF tests
pl: Skrócona forma wydruku

en: Iterated weighted least squares
pl: Iteracyjna ważona MNK

en: Include time dummies
pl: Włącz zmienne 0-1 jednostek czasu

en: Include levels equations (GMM-SYS)
pl: Włącz poziomy równań (GMM-SYS)

en: Show zeros explicitly
pl: Pokaż jawnie wyniki zerowe

en: Show interval for median
pl: Pokaż przedział ufności dla mediany

en: Variance equation includes squares
pl: Równanie wariancji z kwadratami

en: Difference the independent variables
pl: Pierwsze różnice zmiennej zależnej

en: Parameter covariance matrix via Hessian
pl: Parametr macierzy kowariancji via Hessian

en: Use X-12-ARIMA
pl: Wykorzystaj X-12-ARIMA

en: Standardize the residuals
pl: Standaryzowane reszty

en: Use Fiorentini et al algorithm
pl: Wykorzystaj algorytm FCP (Fiorentini, Calzolari i Panattoni)

en: Prefer NLS via Levenberg-Marquardt
pl: Preferuje NLS z Levenberg-Marquardt

en: Show all statistics
pl: Pokaż wszystkie statystyki opisowe

en: Show lagged variables
pl: Pokaż opóźnienia zmiennych

en: Compute standard errors
pl: Pokaż błędy standardowe

en: Compute confidence intervals
pl: Pokaż przedziały ufności

en: Automatic maximum
pl: Automatyczne maximum

en: Specified maximum
pl: Określone maksimum

en: type:
pl: typ:

en: Optimize via cross-validation
pl: Optymalizacja poprzez weryfikację krzyżową

en: Advanced...
pl: Zaawansowane...

en: Confidence level
pl: Poziom ufności

en: Use correlation matrix
pl: Wykorzystaj macierz korelacji

en: Use covariance matrix
pl: Wykorzystaj macierz kowariancji

en: Show slopes at mean
pl: Pokaż efekt krańcowy dla średniej

en: Use points
pl: Wykorzystaj punkty

en: Use lines
pl: Wykorzystaj linie

en: Estimate augmented model
pl: Test F i prezentacja rozbudowanego modelu

en: LM test using auxiliary regression
pl: Test LM i prezentacja pomocniczego modelu

en: Estimate reduced model
pl: Test F i prezentacja zredukowanego modelu

en: Wald test, based on covariance matrix
pl: Test Walda i test F (bez prezentacji modelu)

en: Sequential elimination of variables
    using two-sided p-value:
pl: Sekwencyjna eliminacja nieistotnych zmiennych 
    przy dwustronnym obszarze krytycznym, alfa =

en: Test only selected variables
pl: Selekcja tylko wśród wybranych zmiennych

en: Fixed effects
pl: Ustalone efekty (nielosowe)

en: Random effects
pl: Losowe efekty

en: Maximum likelihood estimation
pl: Estymacja metodą największej wiarygodności

en: 2-step estimation
pl: Estymacja 2-step

en: Plain numerical values
pl: Pokaż wartości numeryczne

en: Show row percentages
pl: Pokaż strukturę procentową według wierszy

en: Show column percentages
pl: Pokaż strukturę procentową według kolumn

en: Fine-tune using Cochrane-Orcutt
pl: Cochrane-Orcutt

en: Exact Maximum Likelihood
pl: Właściwa metoda największej wiarygodności

en: Conditional Maximum Likelihood
pl: Warunkowa metoda największej wiarygodności

en: with constant and quadratic trend
pl: z wyrazem wolnym, trendem liniowym i trendem kwadratowym

en: No constant
pl: Bez wyrazu wolnego (const)

en: Restricted constant
pl: Ograniczony wyraz wolny (const)

en: Unrestricted constant
pl: Nieograniczony wyraz wolny (const)

en: Restricted trend
pl: Ograniczony trend

en: Unrestricted trend
pl: Nieograniczony trend

en: CSV
pl: danych typu CSV

en: gretl datafile (.gdt)
pl: plik danych gretla (.gdt)

en: gretl binary datafile (.gdtb)
pl: binarny plik danych gretla (.gdtb)

en: gretl database (.bin)
pl: plik bazy danych gretla (.bin)

en: space separated (R-friendly)
pl: rozdzielane spacją (R-friendly)

en: Select format
pl: Wybór formatu

en: At least two series are needed
pl: Potrzebne są co najmniej dwie serie

en: New variable
pl: Nowa zmienna

en: Name for package:
pl: Nazwa pakietu funkcji:

en: plot with impulses
pl: Wykres z impulsami

en: 3D plot
pl: Wykres 3D

en: multiple scatterplots
pl: Wykres rozrzutu dla wielu zmiennych

en: factorized plot
pl: Wykres rozrzutu X-Y z dyskretnym separatorem

en: factorized boxplot
pl: Wykres pudełkowy z dyskretnym separatorem

en: factorized statistics
pl: Statystyka z dyskretnym separatorem

en: scatterplot with control
pl: Wykres X-Y ze zmienną kontrolną

en: Variables to test
pl: Zmienne do testu

en: Endogenous variables
pl: Zmienne endogeniczne

en: Equation 1 regressors
pl: Regresory pierwszego równania

en: Regressors
pl: Regresory

en: Public functions
pl: Funkcje publiczne

en: Select variables for logging
pl: Wybierz zmienne do wygenerowania ich logarytmów

en: Select variables for lagging
pl: Wybierz zmienne do wygenerowania ich opóźnień

en: Select variables to square
pl: Wybierz zmienne do wygenerowania ich kwadratów

en: Select variables to difference
pl: Wybierz zmienne do wygenerowania ich pierwszych różnic

en: Select variables to log-difference
pl: Wybierz zmienne do wygenerowania różnic logarytmów

en: Select variables to add
pl: Wybór zmiennych do testu dodanych zmiennych (add vars)

en: Select variables to omit
pl: Wybór zmiennych do testu pominiętych zmiennych (omit vars)

en: Select coefficients to sum
pl: Wybór współczynników do sumy

en: Q-Q plot: select one or two variables
pl: Wykres Q-Q: wybierz jedną lub dwie zmienne

en: Confidence region: select two variables
pl: Obszar ufności: wybierz dwie zmienne

en: Select variables to display
pl: Wybór zmiennych do prezentacji

en: Select variables for boxplot
pl: Wybór zmiennych do wykresu pudełkowego

en: Select variables to plot
pl: Wybór zmiennych do wykresu

en: Select variables to save
pl: Wybór zmiennych do zapisania w pliku

en: Select variables to copy
pl: Wybór zmiennych do kopiowania

en: Select variables to test
pl: Wybór zmiennych do testu

en: Define named list
pl: Definiowanie listy zmiennych

en: Select coefficients to track (max 25)
pl: Wybór współczynników do śledzenia (maks. 25)

en: Name of list
pl: Nazwa listy

en: You must specify a public interface
pl: Należy wyspecyfikować publiczny interfejs

en: Copy data
pl: Kopiowanie danych

en: Export data
pl: Eksport danych do pliku

en: Select functions
pl: Wybór funkcji

en: Edit package list
pl: Edycja listy pakietów

en: Lags of endogenous variables
pl: Opóźnione zmienne endogeniczne

en: lags
pl: opóźnienia

en: or
pl: lub

en: Lags of dependent variable
pl: Opóźnienia dla zmiennej zależnej

en: default
pl: domyślnie

en: Please add some variables to the model first
pl: Proszę najpierw dodać kilka zmiennych do modelu

en: Original order
pl: Oryginalny porządek

en: Sort order:
pl: Porządek sortowania:

en: Variable to sort by
pl: Sortuj zmienne według

en: gretl: data format
pl: gretl: format danych

en: Select data format
pl: Wybór formatu wyświetlania

en: Save session
pl: Zapisz sesję

en: Arrange icons
pl: Uporządkuj ikony

en: Add matrix...
pl: Dodaj macierz...

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Add to model table
pl: Dodaj do tabeli modeli

en: Rename
pl: Zmiana nazwy

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Save as TeX...
pl: Zapisz jako TEX...

en: Edit plot commands
pl: Edycja opcji wykresu

en: Add to graph page
pl: Dodaj do tabeli wykresów

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Export as CSV...
pl: Eksportuj jako CSV...

en: Copy as CSV...
pl: Kopiuj jako CSV...

en: Properties
pl: Własności

en: gretl: session notes
pl: gretl: notatnik sesji

en: %s: no text to save
pl: %s: nie jest tekstem do zapisu

en: Failed to copy graph file
pl: Błąd kopiowania pliku graficznego

en: Model is already saved
pl: Model już jest zapisany

en: Couldn't set sample
pl: Niemożliwe określenie próby

en: Clearing the data set will end
    your current session.  Continue?
pl: Uwaga: polecenie wyczyścić zbiór danych
    i zakończy bieżącą sesję. Kontynuować?

en: Display notes on opening session file
pl: Pokaż notatki przy otwarciu pliku sesji

en: versus
pl: względem

en: Bundle is empty
pl: Bundle jest puste

en: Really delete %s?
    (This will remove it from the Graph page.)
pl: Naprawdę usunąć %s? 
    (Spowoduje to usunięcie jego ze strony wykresu.)

en: '%s': there is already an object of this name
pl: '%s': jest już nazwą obiektu

en: Failed to copy object
pl: Błąd kopiowania obiektu (ikony)

en: Enter new name
    (max. %d characters)
pl: Wprowadź nową nazwę
    (maksymalnie %d znaków)

en: gretl: copy object
pl: gretl: kopiuj obiekt

en: gretl: rename object
pl: gretl: zmiana nazwy obiektu

en: Data set
pl: Dane

en: Scalars
pl: Skalary

en: Data info
pl: Opis pliku

en: Notes
pl: Notatnik

en: Correlations
pl: Korelacje

en: Model table
pl: Tabela model

en: Graph page
pl: Tabela wykres

en: icon view
pl: Ikony bieżącej sesji

en: Properties of matrix %s
pl: Własności macierzy %s

en: Null matrix, %d x %d
pl: Zerowa macierz, %d x %d

en: Scalar matrix, value %g
pl: Macierz skalarna, wartość %g

en: Identity matrix, order %d
pl: Macierz jednostkowa, rzędu %d

en: Rows
pl: Wiersze

en: Columns
pl: Kolumny

en: Rank
pl: Rząd

en: Square
pl: Kwadraty

en: Diagonal
pl: Diagonalne

en: Lower triangular
pl: Dolny trójkąt

en: Upper triangular
pl: Górny trójkąt

en: Symmetric
pl: Macierz symetryczna

en: Positive definite
pl: Macierz dodatnio określona

en: Not positive definite
pl: Macierz niedodatnio określona

en: Idempotent
pl: Macierz idempotentna

en: Not idempotent
pl: Macierz nieidempotentna

en: Trace
pl: ślad

en: Determinant
pl: Wyznacznik

en: Eigenvalues
pl: Wartość własna

en: Main gretl directory
pl: Główny katalog gretla

en: User's gretl directory
pl: Katalog użytkownika

en: Remember main window size
pl: Pamiętaj o rozmiarze okna głównego

en: Use locale setting for decimal point
pl: Użyj lokalnych ustawień symbolu dziesiętnego

en: Theme preference
pl: Preferencje

en: Web browser
pl: Przeglądarka Web

en: Allow shell commands
pl: Dopuszcza polecenia powłoki shell

en: Show icon view automatically
pl: Pokaż ikony automatycznie

en: Model viewer uses tabs
pl: Okno modelu z zakładkami

en: Prompt to save session
pl: Zapisz sesję

en: Enable collecting plots
pl: Włącz kolekcję wykresów

en: Main window includes console
pl: Okno główne zawiera konsolę

en: Toolbar icon size
pl: Rozmiar ikon paska narzędzi

en: Set working directory from shell
pl: Katalog roboczy zgodny z powłoką shell

en: Language preference
pl: Wybór języka dla GUI

en: Default graph scale
pl: Domyślna skala wykresu

en: Graph theme
pl: Preferencje grafiki

en: Command to launch gnuplot
pl: Program gnuplot

en: Command to launch GNU R
pl: Polecenie uruchomienia GNU R

en: Path to R.exe
pl: Ścieżka dla programu R.exe

en: Command to compile TeX files
pl: Polecenie do kompilacji pliku TeX

en: Command to view postscript files
pl: Polecenie do przeglądania postscript

en: Command to view PDF files
pl: Polecenie do przeglądania pliku PDF

en: Calculator
pl: Kalkulator

en: Path to x12arima (or x13)
pl: Ścieżka dla X12-ARIMA (lub x13)

en: Path to tramo
pl: Ścieżka dla programu TRAMO

en: Path to R library
pl: Ścieżka dla biblioteki programu R

en: Path to oxl executable
pl: Ścieżka dla programu OX

en: Path to octave executable
pl: Ścieżka dla program OCTAVE

en: Path to Stata executable
pl: Ścieżka dla programu STATA

en: Path to Python executable
pl: Ścieżka dla program Python

en: Path to Julia executable
pl: Ścieżka dla programu Julia

en: Path to lpsolve library
pl: Ścieżka dla lpsolve Library

en: Path to mpiexec
pl: Ścieżka dla mpiexec

en: Path to MPI hosts file
pl: Ścieżka dla plików hosta MPI

en: Installed MPI variant
pl: Zainstalowano MPI

en: HTTP proxy
pl: Proxy HTTP

en: Use HTTP proxy
pl: Wykorzystaj proxy HTTP

en: Monospaced font
pl: Czcionka tekstu

en: Menu font
pl: Czcionka menu

en: Number of spaces per tab
pl: Liczba spacji dla tab

en: Show line numbers
pl: Pokaż numery lini

en: Script editor uses tabs
pl: Okno edycji skryptu z zakładkami

en: Auto-completion
pl: Automatyczne uzupełnianie

en: Enable auto-brackets
pl: Włącz automatyczne nawiasy

en: Highlighting style
pl: Styl podkreślający

en: Use robust covariance matrix by default
pl: Użyj domyślnie odpornej macierzy kowariancji (robust)

en: Use the normal distribution for robust p-values
pl: Użyj rozkładu normalnego dla wartości p (robust)

en: For cross-sectional data
pl: Dla danych przekrojowych

en: For time-series data
pl: Dla szeregów czasowych

en: For GARCH estimation
pl: Dla estymacji GARCH

en: For panel data
pl: Dla danych panelowych

en: PDF manual preference
pl: Manual w formacie PDF

en: This change will apply to newly opened windows
pl: Zmiana ta będzie miała zastosowanie do nowo otwartych okien

en: You seem to be running gretl as root.  Do you really want to do this?
pl: Uruchamiasz gretla jako root. Kontynuować?

en: gretl: preferences
pl: gretl: ustawienia

en: English (US letter paper)
pl: Angielski (US letter)

en: English (A4 paper)
pl: Angielski (A4)

en: Translation, if available
pl: Tłumaczenie, jeśli dostępne

en: automatic, as you type
pl: automatycznie, jak piszesz

en: on demand, via Tab
pl: na żądanie, za pomocą TAB

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: small
pl: Small

en: medium
pl: Medium

en: Examples
pl: Przykłady

en: General
pl: Ogólne

en: Programs
pl: Programy

en: Editor
pl: Edycja

en: Network
pl: Sieć

en: This change will take effect when you restart gretl
pl: Zmiany będą widoczne po restarcie programu gretla

en: Font for gretl output windows
pl: Czcionka dla okien wyników

en: Font for menus and labels
pl: Czcionka dla menu i etykiet

en: Remember this setting
pl: Zapisz ustawienie

en: gretl: font scale
pl: gretl: Skala czcionek

en: Scale for monospaced and menu fonts
pl: Skala czcionek dla okien wyników i menu

en: Working directory:
pl: Katalog roboczy:

en: On start-up, gretl should use:
pl: Startowy katalog roboczy:

en: the directory selected above
pl: wykorzystaj katalog określony powyżej

en: the current directory as determined via the shell
pl: wykorzystaj bieżący folder powłoki shell

en: The file selection dialog should:
pl: Wybór pliku z okna dialogowego:

en: remember the last-opened folder
pl: ostatnio wykorzystywanego katalogu

en: always start in the working directory
pl: zawsze startuj z katalogu roboczego

en: Open working directory
pl: Otwórz katalog roboczy

en: gretl: working directory
pl: gretl: katalog roboczy

en: Apply
pl: Zastosuj

en: _Properties
pl: Wła_sności

en: _Fill
pl: _Wypełnij

en: _Identity matrix
pl: Macierzą _jednostkową

en: _Uniform random
pl: Macierz generowanych jednostajnych wartości

en: _Normal random
pl: Macierz generowanych normalnych wartości

en: _Transform
pl: _Transformacje

en: _Transpose
pl: _Transpozycja macierzy

en: _Cholesky
pl: Transformacja Cholesky'ego

en: _Invert
pl: Macierz odwrotna

en: _Multiply by scalar
pl: Mnożenie przez skalar

en: _Divide by scalar
pl: Dzielenie przez skalar

en: Enter case marker for new obs
    (max. %d characters)
pl: Wprowadź opis przypadku dla nowej obserwacji
    (maksymalnie %d znaków)

en: gretl: case marker
pl: gretl: znaczniki przypadków

en: gretl: name column
pl: gretl: nazwa kolumny

en: Enter name for column
    (max. 12 characters)
pl: Wprowadź nazwę kolumny
    (maksymalnie 12 znaków)

en: gretl: specify scalar
pl: gretl: specyfikacja skalaru

en: Enter a numerical value
pl: Wprowadź wartość numeryczną

en: Add Variable
pl: Dodaj zmienną

en: Add Observation
pl: Dołącz obserwację

en: Insert Observation
pl: Wstaw obserwację

en: Warning: there were missing observations
pl: Uwaga: znajdują się puste obserwacje w bazie

en: gretl: save matrix
pl: gretl: zapisz macierz

en: Enter a name
pl: Wprowadź nazwę

en: Value
pl: Wartość

en: No series to edit
pl: Szereg nie do edycji

en: Warning: series %s is empty
pl: Uwaga: seria %s zawiera puste obserwacje

en: gretl: edit matrix
pl: gretl: edycja macierzy

en: gretl: scalars
pl: gretl: definiowanie skalarów

en: gretl: edit data
pl: gretl: edycja danych

en: Please add a variable to the dataset first
pl: Proszę najpierw dodać zmienną do bazy danych

en: You must give the matrix a name
pl: Wprowadź nazwę macierzy

en: The matrix formula is empty
pl: Formula konstrukcji macierzy jest pusta

en: New matrix
pl: Nowa macierz

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Build from series
pl: Zbuduj macierz z szeregów danych

en: Build from formula
pl: Zbuduj macierz za pomocą formuły

en: Build numerically
pl: Zbuduj macierz z wartości numerycznych

en: Number of rows:
pl: Liczba wierszy:

en: Number of columns:
pl: Liczba kolumn:

en: Initial fill value:
pl: Początkowa wartość wypełnienia:

en: matrix
pl: macierz

en: Couldn't open '%s'
pl: Niemożliwe otwarcie pliku '%s'

en: gretl: script editor
pl: gretl: edytor skryptu gretla

en: gretl: foreign script editor
pl: gretl: zewnętrzny edytor skryptu

en: Editing %d scripts: really quit?
pl: Edytujesz %d skryptów. Czy chcesz zakończyć edycję?

en: gretl: models
pl: gretl: modele

en: Move to new window
pl: Przenieś do nowego okna

en: Move to tabbed window
pl: Przenieś do okna modeli

en: No redo information available
pl: Brak informacji do ponownego wykonania

en: No undo information available
pl: Brak informacji do cofnięcia

en: Next results
pl: Następne wyniki

en: processing...
pl: przetwarzanie...

en: gretl + SVM
pl: gretl + MPI

en: dbnomics for gretl
pl: dbnomics dla gretl

en: Couldn't read %s
pl: Niemożliwe czytanie pliku %s

en: Gretl Command Reference
pl: Opis poleceń gretla

en: Gretl Function Reference
pl: Opis funkcji gretla

en: Functions proper
pl: Funkcje właściwe

en: Back
pl: Wstecz

en: Comment line
pl: Linia poleceń

en: Hide region
pl: Ukryj region

en: Auto-indent script (Ctrl+I)
pl: Tworzy wcięcia (Ctrl+I)

en: Preferences...
pl: Ustawienia...

en: gretl: replace
pl: gretl: zamienianie

en: Find:
pl: Znajdź:

en: Replace with:
pl: Zamień na:

en: Match case
pl: Dopasowany przypadek

en: Backward search
pl: Wyszukiwanie wstecz

en: Replace all in:
pl: Wymień wszystko w:

en: Selection
pl: Wybór

en: _Replace
pl: _Zamień

en: Save
pl: Zapisz

en: Not available
pl: Nie jest dostępny

en: gretl output
pl: Wyniki gretla

en: for
pl: dla

en: %s page %d of %d
pl: %s strona %d z %d

en: Save to file
pl: Zapisz jako plik tekstowy

en: gretl: save text
pl: gretl: zapisz okno wyników

en: Save text
pl: Zapisz okno wyników

en: Nothing to send
pl: Nie ma nic do wysłania

en: Really replace content with
    a selected file?
pl: Czy na pewno zastąpić zawartość
    wybranym plikiem?

en: Print with syntax highlighting?
pl: Drukuj z podświetlaną składnią

en: Saved matrix as %s
pl: Macierz zapisano jako %s

en: Return to editing
pl: Powrót do edycji

en: plain literal text
pl: prosty tekst ASCII

en: markdown
pl: Markdown

en: Text status
pl: Stan tekstu

en: New window
pl: Nowe okno

en: Open...
pl: Otwórz...

en: Save as...
pl: Zapisz jako...

en: Open in script editor
pl: Otwórz w edytorze skryptu

en: Save bundle content...
pl: Zapisz bundle jako ...

en: Print...
pl: Drukuj...

en: Show/hide
pl: Pokaż/Ukryj

en: Run
pl: Wykonaj

en: Build package
pl: Utwórz pakiet funkcji

en: Cut
pl: Wytnij

en: Paste
pl: Wklej

en: Replace...
pl: Zamień...

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponownie wykonaj

en: Sort
pl: Sortuj

en: Sort by...
pl: Sortuj według...

en: Auto-indent script
pl: Skrypt z automatycznym wcięciem

en: Scripts index
pl: Indeks skryptu

en: Confidence level...
pl: Poziom ufności...

en: Forecast
pl: Prognozy

en: Heatmap
pl: Mapa ciepła

en: Reformat...
pl: Przeformatowanie...

en: Edit values...
pl: Edycja wartości...

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Add to dataset...
pl: Dodaj do bazy danych...

en: Add as matrix...
pl: Dodaj jako macierz...

en: Stickiness...
pl: Dołącz...

en: Toggle split pane
pl: Przełącz panel podziału

en: Help on command
pl: Pomoc dla poleceń

en: Digits...
pl: Cyfry...

en: _Save forecast...
pl: _Zapisz prognozę jako...

en: Save standard errors...
pl: Zapisz błędy standardowe...

en: New tab
pl: Nowa zakładka

en: Set markdown status
pl: Ustaw status danych

en: launch calculator
pl: wywołuje kalkulator

en: new script
pl: okno skryptu

en: open gretl console
pl: okno konsoli poleceń

en: session icon view
pl: okno ikon sesji

en: function packages
pl: okno pakietów funkcji

en: command reference
pl: opis poleceń gretla

en: find series
pl: znajdź szereg

en: X-Y graph
pl: wykres X-Y

en: OLS model
pl: okno specyfikacji modelu KMNK

en: databases
pl: bazy danych

en: open dataset
pl: okno z przykładami

en: You are running gretl %s.
    Version %s is available at http://gretl.sourceforge.net/
pl: Uruchomiona wersja gretl %s.
    Wersja %s jest dostępna na http://gretl.sourceforge.net/

en: You are running gretl %s.
    This seems to be a pre-release; the latest version available at
    http://gretl.sourceforge.net/ is %s
pl: Uruchomiona wersja gretl %s.
    This seems to be a pre-release; the latest version available at
    http://gretl.sourceforge.net/ is %s

en: You are running gretl %s.
    This is the current version.
pl: Uruchomiona wersja gretl %s.
    To jest aktualna wersja.

en: No new files
pl: Brak nowych plików

en: The display name for a variable cannot contain double quotes
pl: Nazwa zmiennej nie może zawierać podwójnego znaku cudzysłowu

en: not set
pl: niewybrana

en: sum of observations
pl: suma z obserwacji

en: average of observations
pl: średnia z obserwacji

en: first observation
pl: pierwsza obserwacja

en: last observation
pl: ostatnia obserwacja

en: specific day in week
pl: wyspecyfikuj dzień tygodnia

en: Previous series
pl: Poprzednia zmienna

en: Next series
pl: Następna zmienna

en: ID number:
pl: Numer ID:

en: gretl: variable attributes
pl: gretl: atrybuty zmiennej

en: Description:
pl: Opis:

en: Formula:
pl: Formuła:

en: Display name (shown in graphs):
pl: Skrócony opis (do wykresów):

en: Compaction method (for reducing frequency):
pl: Metoda agregacji szeregu (redukcji okresowości):

en: Treat this variable as discrete
pl: Ta zmienna jest dyskretna

en: Numeric values represent an encoding
pl: Wartości liczbowe są kodowane

en: gretl: save series
pl: gretl: zapisz szereg

en: Buffer is empty
pl: Bufor jest pusty

en: Go to line
pl: Przejdź do lini

en: gretl: edit plot commands
pl: gretl: edycja opcji wykresu

en: gretl: edit R script
pl: gretl: edycja skryptu R

en: gretl: edit Ox program
pl: gretl: edycja poleceń Ox

en: gretl: edit Octave script
pl: gretl: edycja skrypty Octave

en: gretl: edit Python script
pl: gretl: edycja skryptu Python

en: gretl: edit Julia program
pl: skrypt edycja skryptu Julia

en: gretl: edit Stata program
pl: gretl: edycja skryptu Stata

en: gretl: edit Dynare script
pl: gretl: edycja skryptu Dynare

en: gretl: edit lpsolve script
pl: gretl: edycja skryptu lpsolve (linear programming solver)

en: gretl: untitled
pl: gretl: bez tytułu

en: %s output
pl: wyniki %s

en: gretl_edit: %s output
pl: gretl_edit: wyniki %s

en: gretl: script output %d
pl: gretl: wyniki skryptu %d

en: gretl: command reference
pl: gretl: odwołanie do poleceń

en: gretl: help
pl: gretl: pomoc

en: gretl: function reference
pl: gretl: odwołanie do funkcji

en: gretl: command log
pl: gretl: dziennik poleceń

en: Can't open %s for reading
pl: Nie można otworzyć pliku %s do odczytu

en: Script editor
pl: Edytor skryptów

en: Main window
pl: Okno główne

en: Arrange
pl: Uporządkuj okna

en: command log
pl: dziennik poleceń

en: Treatment
pl: Zm. analizowana

en: Block
pl: Blok

en: Level
pl: Wartości

en: Grand mean
pl: Ogólna średnia

en: anova: the treatment variable must be discrete
pl: Anova: analizowana zmienna musi być dyskretna

en: anova: the block variable must be discrete
pl: Anova: blok zmiennych musi być dyskretny

en: %s, response = %s, treatment = %s:
pl: %s, odpowiedz = %s, analiza = %s:

en: ARMA initialization
pl: inicjalizacja ARMA

en: user-specified values
pl: Własne-specyficzne wartości

en: Hannan-Rissanen method
pl: Metoda Hannana-Rissanena

en: small MA values
pl: Małe wartości MA

en: using nonlinear AR model
pl: wykorzystaj nieliniowy model AR

en: using linear AR model
pl: wykorzystaj liniowy model AR

en: No usable data were found
pl: Nie znaleziono użytecznych danych

en: Error in arma command
pl: Błąd w poleceniu ARMA

en: Failed to execute x12arima
pl: Błąd wykonania w poleceniu X12-ARIMA (lub X13)

en: %d redundant instruments dropped, leaving %d
pl: Usunięto %d zbędnych instrumentów, pozostawiając %d

en: Sargan test: Chi-square(%d) = %g [%.4f]
pl: Test Sargan: Chi-square(%d) = %g [%.4f]

en: No variables were read
pl: Brak zmiennych do wczytania

en: Error reading workfile header
pl: Błąd w odczycie 'headera' w pliku danych

en: Perhaps you need to adjust the starting column or row?
pl: Prawdopodobnie należy zmodyfikować startowy wiersz lub kolumnę

en: String index too large
pl: Za duży łańcuch indeksu

en: %s: No BOF record found
pl: %s: nie znaleziono rekordu BOF

en: No data found.
pl: Nie znaleziono danych.

en: Failed to get workbook info
pl: Nieudane odebranie informacji o pliku

en: No worksheets found
pl: Nie znaleziono arkusza roboczego

en: Invalid argument for worksheet import
pl: Błędny argument dla funkcji importu

en: Failed to process Excel file
pl: Nieudany import pliku Excela

en: Starting row is out of bounds.
pl: Startowy wiersz jest poza dopuszczalną granicą.

en: Starting column is out of bounds.
pl: Startowa kolumna jest poza dopuszczalną granicą.

en: One or more variable names are missing.
pl: Brak jednej lub więcej nazw zmiennych.

en: Expected numeric data, found string:
    %s" at row %d, column %d
pl: Oczekiwano danych numerycznych, znaleziono łańcuch:
    %s" w wierszu %d, kolumnie %d

en:  (using Hessian)
pl:  (użyto Hessianu)

en: No list of endogenous variables was given
pl: Brak listy zmiennych endogenicznych

en: Gradients at last iteration
pl: Gradient dla ostatniej iteracji

en: Tolerance of %g was not met
pl: Tolerancja %g nie została osiągnięta

en: Rescaled-range plot for
pl: Wykres przeskalowanych zakresów dla zmiennej

en: log(sample size)
pl: log(liczebności próby)

en: There were missing data values
pl: Znajdują się brakujące dane w próbie

en: Sample is too small for Hurst exponent
pl: Próba jest zbyt mała dla wyznaczenia wykładnika Hursta

en: Rescaled range figures for %s
pl: Przeskalowane zakresy dla zmiennej '%s'

en: (logs are to base 2)
pl: (logarytm o podstawie 2)

en: Error estimating Hurst exponent model
pl: Błąd w szacowaniu wykładnika Hursta

en: Intercept
pl: Stała

en: coeff
pl: Współczynnik

en: Regression results
pl: Wyniki regresji

en: Estimated Hurst exponent
pl: Oszacowany wykładnik Hursta

en: Manual initialization of parameters
pl: Ręczna inicjalizacja parametrów

en: Automatic initialization of parameters
pl: Automatyczna inicjalizacja parametrów

en: Regression coefficients
pl: Współczynniki regresji

en: Variance parameters
pl: Parametry wariancji

en: GARCH: neither p nor q can be negative
pl: GARCH: ani p, ani q nie mogą być ujemne

en: GARCH: p > 0 and q = 0: the model is unidentified
pl: GARCH: jeśli p>0 oraz q=0, to model jest źle określony

en: GARCH: p + q must not exceed %d
pl: GARCH: p+q musi być mniejsze od %d

en: 
    Convergence was not reached.  One possible reason for this is
    autocorrelation in the error term.
pl: 
    Nie osiągnięto konwergencji. Jedną z możliwych przyczyn
    jest autokorelacja sładnika resztowego.

en: After estimating the model by OLS, the following result was
    obtained for a test of autocorrelation of order %d:
pl: Po oszacowaniu modelu za pomocą KMNK otrzymano następujący
    wynik uzyskany dla testu autokorelacji rzędu %d:

en: unrecognized geoplot option(s):
pl: nierozpoznane opcje geoplot:

en: Couldn't get value for col %d, row %d.
    Maybe there's a formula in the sheet?
pl: Nieudane pobranie wartości z kolumny %d, wiersz %d.
    Prawdopodobnie znajduje się formuła w arkuszu

en: Selection equation
pl: Równanie selekcji próby

en: No numeric data were found
pl: Nie znaleziono numerycznych danych

en: Bad date on row %d: '%s'
pl: Błędna data w wierszu %d: '%s'

en: "%s": no such sheet
pl: "%s": nie ma takiego arkusza

en: Sending debugging output to %s
pl: Zapisywanie wyników debuggingu do %s

en: Sheet to import:
pl: Arkusz do importu:

en: gretl: spreadsheet import
pl: gretl: import arkusza

en: Start import at:
pl: Rozpocznij import od:

en: column:
pl: kolumny:

en: row:
pl: wiersza:

en: Produce debugging output
pl: Wyniki procedury 'debug' (śledzenia błędów)

en: GLS estimates
pl: estymacja GLS

en: Iterated GLS estimates
pl: Iteracyjna estymacja GLS

en: rho truncated to zero
pl: rho obcięte do zera

en: rho as revised via ML: %g
pl: rho poprawiony przez ML: %g

en: Initial rho from OLS residuals: %g
pl: Startowe rho z reszt MNK: %g

en: Input rho value %g
pl: Wprowadź wartość rho %g

en: Temporal disaggregation
pl: Dezagregacja czasowa

en: Obs %d: lower bound (%g) exceeds upper (%g)
pl: Obserwacja %d: poniżej granicy (%g), powyżej granicy (%g)

en: tobit: the dependent variable cannot be included as a regressor
pl: tobit: zmienna zależna nie może być uwzględniona jako regresor

en: isocountry: '%s' was not matched
pl: isocountry: '%s' nie zostało dopasowane

en: renormalized beta
pl: znormalizowana beta

en: renormalized alpha
pl: znormalizowana alpha

en: beta (cointegrating vectors)
pl: beta (wektor kointegrujący)

en: alpha (adjustment vectors)
pl: alpha (dopasowane wektory)

en: long-run matrix (alpha * beta')
pl: macierz długookresowa (alpha * beta')

en: eigenvalue
pl: Wartość własna

en: Exogenous regressor(s)
pl: Zmienne egzogeniczne

en: including constant term
pl: włączony wyraz wolny

en: Cointegration tests, ignoring exogenous variables
pl: Test kointegracji, ignoruje procesy egzogeniczne

en: Eigenvalue
pl: Wartość własna

en: Trace test
pl: Test śladu

en: Lmax test
pl: Test Lmax

en: Corrected for sample size (df = %d)
pl: Skorygowany zakres próby (df = %d)

en: Warning: the p-values shown are for the case of
    a restricted trend
pl: Uwaga: wartość p dotyczy przypadku
    trendu z restrykcjami

en: Note: in general, the test statistics above are valid only in the
    absence of additional regressors.
pl: Ogólna uwaga: powyższe statystyki testowe są ważne
    tylko w przypadku braku dodatkowych regresorów.

en: Failed to find eigenvalues
pl: Nie znalazł wartości własnych

en: eigenvalue %d = %g
pl: Wartość własna %d = %g

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
pl: Logarytm wiarygodności bez restrykcji (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
pl: Logarytm wiarygodności z restrykcjami (lr) = %.8g

en: Allowing for prior restriction, df = %d
pl: Dozwolony dla restrykcji a prior, df = %d

en: Test of restrictions on cointegrating relations
pl: Test restrykcji dla relacji skointegrowanej

en: Switching algorithm: failed
pl: Komunikat algorytmu: brak

en: Switching algorithm: %d iterations
pl: Komunikat algorytmu: %d iteracja

en: user-supplied initial values
pl: Własna wartość początkowa

en: Strong convergence
pl: Silna konwergencja

en: Weak convergence
pl: Słaba konwergencja

en: Rank of Jacobian = %d, number of free parameters = %d
pl: Rank of Jacobian = %d, liczba free parameters = %d

en: Model is not fully identified
pl: Model nie jest całkowicie identyfikowalny

en: Model is fully identified
pl: Model jest całkowicie identyfikowalny

en: Based on Jacobian, df = %d
pl: Based on Jacobian, stopnie swobody = %d

en: MA estimate(s) out of bounds
pl: Estymacja MA jest spoza zakresu

en: bandwidth = %g
pl: szerokość funkcji bazowej = %g

en: Estimated density of %s
pl: Estymacja funkcji gęstości dla %s

en: Variables to save:
pl: Zmienne-dane do zapisu:

en: leverage
pl: leverage(dźwigniowy)

en: influence
pl: influence(wpływowy)

en: ('*' indicates a leverage point)
pl: '*' oznacza dźwigniową obserwację (leverage point), h(i)>2(k+1)/n

en: No leverage points were found
pl: Nie znaleziono dźwigniowych obserwacji (leverage points), h(i)<2(k+1)/n

en: Cross-validation criterion
pl: Kryterium Cross-validation

en: Reading input from '%s'
pl: Odczytywanie danych wejściowych z '%s'

en: lpsolve: failed to load %s
pl: lpsolve: błąd w załadowaniu funkcji %s

en: lpsolve: didn't find a model specification
pl: lpsolve: nie znaleziono specyfikacji modelu

en: lpsolve: failed to build model
pl: lpsolve: nie udało się zbudować modelu

en: lpsolve: solution failed
pl: lpsolve: nie udało się rozwiązać

en: Really store password?
pl: Czy wprowadzić hasło?

en: Use password once and forget it
pl: Użyj hasła raz i zapomnij

en: Store this password
pl: Zapisz hasło

en: A password is not required
pl: Hasło nie jest wymagane

en: Subject:
pl: Temat:

en: gretl: send mail
pl: gretl: wyślij email

en: Message
pl: Wiadomość

en: Please find the gretl data file %s attached.
pl: W załączniku znajduje się plik danych gretl %s.

en: Please find the gretl script %s attached.
pl: W załączniku znajduje się skrypt gretl %s.

en: Append signature
pl: Dołącz podpis

en: Mail setup
pl: Opcje email

en: SMTP server:
pl: Serwer SMTP:

en: Mail sent
pl: Mail wysłany

en: Variable '%s' is all zeros
pl: Zmienna '%s' zawiera same zera

en: Error sum of squares is not >= 0
pl: Suma kwadratów reszt nie jest >= 0

en: Expected numeric data, found string:
    '%s' at row %d, column %d
pl: Oczekiwano danych numerycznych, znaleziono łańcuch:
    '%s' w wierszu %d, kolumnie %d

en: Number of columns = %d
pl: Liczba kolumn = %d

en: ODBC: expected %d columns but got %d
pl: ODBC: oczekiwano %d kolumn, ale otrzymano %d

en: Didn't get any data
pl: Nie dostałem żadnych danych

en: File contains no data
pl: Plik nie zawiera danych

en: Sheet row %d, column %d
pl: Wiersz %d, kolumna %d

en: expected %s but found %s
pl: oczekiwane %s, lecz znaleziono %s

en: Found a repeated row in the wrong place
pl: Znaleziono powtarzający się wiersz w niewłaściwym miejscu

en: Couldn't find mimetype
pl: Niemożna znaleźć mimetype

en: Wrong or missing mime type,
     should be '%s'
pl: Błędny lub brakujący mime type,
     powinno być '%s'

en: Levin-Lin-Chu pooled ADF test for %s
pl: Test Levin-Lin-Chu dla panelowego ADF dla %s

en: including %.2f lags of (1-L)%s (average)
pl: włączono %.2f opóźnień dla procesu (1-L)%s (średniej)

en: Bartlett truncation at %d lags
pl: Parametr "Bartlett truncation" dla opóźnienia rzędu = %d

en: Components with eigenvalues > mean
pl: Składowe z wartością własną > średniej

en: All components
pl: Wszystkie wektory składowe

en: The n most important components
pl: n-najważniejszych wektorów składowych

en:  (dropped %d incomplete observations)
pl:  (opuszczono %d niekompletnych obserwacji)

en: Eigenanalysis of the Correlation Matrix
pl: Macierz korelacji wartości własnych

en: Eigenanalysis of the Covariance Matrix
pl: Macierz kowariancji wartości własnych

en: Component  Eigenvalue  Proportion   Cumulative
pl: Czynnik  Wartość własna  Udział    Skumulowany udział w wariancji

en: Eigenvectors (component loadings)
pl: Wektory wartości własnych (ładunki składowej)

en: Component with eigenvalue = %.4f
pl: Składowe z wartością własną = %.4f

en: gretl: loading data
pl: gretl: wczytywanie pliku danych

en: gretl: storing data
pl: gretl: zapisywanie pliku danych

en: gretl: scanning fonts
pl: gretl: skanowanie czcionek

en: Retrieving
pl: Odbieranie

en: Storing
pl: Zapisywanie

en: Scanning %d fonts
pl: Skanowanie %d czcionek

en: failed reading variable %d
pl: nie można odczytać zmiennej %d

en: failed reading variable %d
pl: nie można odczytać zmiennej %d

en: Couldn't calculate confidence intervals for this model
pl: Niemożna uzyskać przedziału ufności

en: range-mean plot for
pl: Wykres średnich-przedziałowych dla

en: range
pl: przedziały

en: Sample is too small for range-mean graph
pl: Próba jest zbyt mała dla wykonania tego polecenia

en: Range-mean statistics for %s
pl: Statystyki dla średnich-przedziałowych zmiennej: %s

en: using %d sub-samples of size %d
pl: dla utworzonych %d podprób o liczebności %d

en: Error estimating range-mean model
pl: Błąd w szacowaniu średnich-przedziałowych

en: slope of range against mean = %g
pl: nachylenie prostej dla przedziałów wg. średniej = %g

en: p-value for H0: slope = 0 is %g
pl: H0: kierunek-nachylenie prostej = 0; wartość p = %g

en: Invoking MPI...
pl: Wywołanie MPI...

en: This file does not seem to be a valid SAS xport file
pl: To nie jest prawidłowy zbiór danych SAS xport

en: Value -> label mappings for variable %d (%s)
pl: Wartość -> etykieta mapowania dla zmiennej %d (%s)

en: Value -> label mappings for the following %d variables
pl: Wartość -> mapowania etykiet dla następujących %d zmiennych

en: cannot read SPSS .sav on this platform
pl: Niemożliwe czytanie pliku SPSS *.sav na tej platformie

en: unknown data type
pl: Nierozpoznany typ danych

en: 
    Value -> label mappings for variable %d (%s)
pl: 
    Wartość -> mapowania etykiet dla zmiennej %d (%s)

en: 
    Value -> label mappings for the following %d variables
pl: 
    Wartość -> mapowania etykiet dla następujących zmiennych %d

en: something strange in the file
    (Type 0 characteristic of nonzero length)
pl: Błąd w pliku. (Wpisz 0 dla
    wartości o niezerowej długości)

en: This dta version not yet supported
pl: Ta wersja dta nie jest jeszcze obsługiwana

en: Stata file version %d
pl: Stata - wersja pliku %d

en: cannot read Stata .dta on this platform
pl: Niemożliwe czytanie pliku Stata *.dta na tej platformie

en: This file does not seem to be a valid Stata data file
pl: To nie jest prawidłowy zbiór danych Stata

en: lower tail
pl: część dolna

en: upper tail
pl: część górna

en: %s: unrecognized SVM type
pl: %s: nierozpoznawalny SVM type

en: %s: unrecognized kernel type
pl: %s: nierozpoznawalny kernel type

en: Training data
pl: Dane treningowe

en: Test data
pl: Dane testowe

en: correct predictions
pl: trafne prognozy

en: parameter search grid (start, stop, step):
pl: siatka wyszukiwania parametrów (start, stop, step):

en: values
pl: wartość

en: linear
pl: liniowy

en: using %d values of %s
pl: wykorzystano %d wartości %s

en: Getting data ranges from %s...
pl: Pobieranie zakresu danych od %s...

en: Getting data ranges (sample = %d to %d)...
pl: Pobieranie zakresu danych (próba = %d to %d)...

en: Checking parameter values...
pl: Sprawdzanie wartości parametrów...

en: Time-series model plus seasonal adjustment
pl: Model szeregu czasowego z sezonowym dostosowaniem

en: Time-series model only
pl: Model szeregu czasowego

en: Standard automatic analysis
pl: Standardowa automatyczna analiza

en: Seasonally adjusted series
pl: składnik wyrównany sezonowo

en: Trend/cycle
pl: składnik trendowy/cykliczny

en: Irregular
pl: składnik przypadkowy

en: Output
pl: Wyniki

en: Output window:
pl: Okno wyników:

en: Full details
pl: Pełne wyniki

en: Reduced output
pl: Skrócone wyniki

en: Save to data set:
pl: Zapisz do bazy danych:

en: Generate graph
pl: Generuj wykres

en: Log transformation
pl: Transformacja logarytmiczna

en: No log transformation
pl: Bez transformacji logarytmicznej

en: Mean correction
pl: Korekta przez średnią

en: No mean correction
pl: Bez korekty przez średnią

en: Outliers
pl: Odstające

en: Detect and correct for outliers
pl: Wykrywanie i korekta odstających danych

en: Besides additive outliers, allow for:
pl: Dodatkowo odstające według:

en: transitory changes
pl: krótkotrwałych zmian

en: shifts of level
pl: odejścia od poziomu

en: innovational outliers
pl: innowacyjnie odstające

en: Critical value for outliers:
pl: Wartość krytyczna dla odstających:

en: Non-seasonal differences:
pl: Niesezonowe różnice:

en: Seasonal differences:
pl: Sezonowe różnice:

en: Non-seasonal AR terms:
pl: Niesezonowa AR:

en: Seasonal AR terms:
pl: Sezonowa AR:

en: Non-seasonal MA terms:
pl: Niesezonowa MA:

en: Seasonal MA terms:
pl: Sezonowa MA:

en: seasonally adjusted %s
pl: Składnik wyrównany sezonowo %s

en: trend/cycle for %s
pl: Składnik trend/cykle dla %s

en: irregular component of %s
pl: Składnik przypadkowy dla %s

en: linearized %s
pl: linearyzowana %s

en: X-13ARIMA options
pl: Opcje dla X-13ARIMA

en: Seasonal adjustment algorithm:
pl: Algorytm korekty sezonowej:

en: Correct for trading days effect
pl: Korekta efektu liczby dni roboczych

en: Save data
pl: Zapisywanie danych

en: Show full output
pl: Pokaż pełne wyniki

en: Execute X-13ARIMA directly
pl: Bezpośrednie wykonanie X-13ARIMA

en: Make X-13ARIMA command file
pl: Zbuduj polecenia skryptu dla X-13ARIMA

en: irregular
pl: przypadkowe

en: trend/cycle
pl: trend/cykle

en: adjusted
pl: wyrównany

en: no seasonality was detected
pl: nie wykryto sezonowości

en: x13as options
pl: x13as opcje

en: adjustment algorithm
pl: Algorytm korekty sezonowej:

en: outlier correction
pl: Korekta odstających

en: trading days correction
pl: korekta dni handlowych

en: working days correction
pl: korekta dni roboczych

en: easter effect
pl: efekt Wielkanocy

en: log transformation
pl: Transformacja logarytmiczna

en: arima specification
pl: ARIMA specyfikacja

en: output series
pl: szeregi wyników

en: save spc content
pl: Zapisz zawartość spc

en: no
pl: nie

en: yes
pl: tak

en: critical
pl: krytyczna

en: Count of condition indices >= 30
pl: Liczba wskaźników stanu dla cond >= 30

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 30
pl: Suma proporcji wariancji >= 0.5 dla cond >= 30

en: Count of condition indices >= 10
pl: Liczba wskaźników stanu dla cond >= 10

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 10
pl: Suma proporcji wariancji >= 0.5 dla cond >= 10

en: No evidence of excessive collinearity
pl: Brak dowodów na nadmierną współliniowości

en: According to BKW, cond >= 30 indicates "strong" near linear dependence,
    and cond between 10 and 30 "moderately strong".  Parameter estimates whose
    variance is mostly associated with problematic cond values may themselves
    be considered problematic.
pl: Według BKW, cond >= 30 oznacza "silną" prawie liniową współzależność,
    dla cond pomiędzy 10 a 30 "umiarkowanie silną" współzależność. 
    Oszacowane parametry, których wariancja jest związana z wysokimi 
    wartościami wskaźnika stanu, zawsze mogą być uznane za problematyczne.

en: Belsley-Kuh-Welsch collinearity diagnostics
pl: Diagnostyka współliniowości wg. Belsley-Kuh-Welsch (BKW, 1980)

en: variance proportions
pl: Proporcje wariancji (variance proportions)

en: eigenvalues of inverse covariance matrix
pl: wartości własne odwrotnej macierzy kowariancji

en: condition index
pl: wskaźnik stanu (condition index)

en: note: variance proportions columns sum to 1.0
pl: uwaga: proporcje wariancji w kolumnach mają sumę równą 1.0

en: smallest is
pl: najmniejszy jest

en: Variance Inflation Factors
pl: Ocena współliniowości VIF(j) - czynnik rozdęcia wariancji

en: Minimum possible value = 1.0
pl: VIF (Variance Inflation Factors) - minimalna możliwa wartość = 1.0

en: Values > 10.0 may indicate a collinearity problem
pl: Wartości > 10.0 mogą wskazywać na problem współliniowości - rozdęcia wariancji

en: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), where R(j) is the multiple correlation coefficient
    between variable j and the other independent variables
pl: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), gdzie R(j) jest współczynnikiem korelacji wielorakiej
    pomiędzy zmienną 'j' a pozostałymi zmiennymi niezależnymi modelu.

en: Password protected workbooks are not supported yet.
pl: Ochrona hasłem arkusza nie jest obsługiwana.

en: This file is not an 'OLE' file -- it may be too old for gretl to read
pl: To nie jest plik 'OLE' -- prawdopodobnie zbyt stara wersja pliku dla gretla

en: Unexpected error reading the file
pl: Nieoczekiwany błąd czytania pliku

en: Couldn't find shared strings table
pl: Nie może znaleźć udostępnionej tabeli znaków

en: Found %d variables and %d observations
pl: Wczytał %d zmiennych dla %d obserwacji

en: File contains no data
pl: Plik nie zawierał danych

en: '%s': contains no data
pl: '%s': nie zawiera żadnych danych

en: Found no sheets
pl: Arkusz nie został znaleziony

en: '%s': no such worksheet
pl: '%s': nie jest nazwą arkusza

en: 
    Found no valid sheets
pl: 
    Nie znaleziono prawidłowych arkuszy

en: 
    Found %d valid sheet(s)
pl: 
    Znalazł %d prawidłowych arkuszy

en: Name missing for variable %d
pl: Błędna nazwa dla zmiennej %d

en: Error reading xlsx data
pl: Błąd wczytania xlsx data

en: Matrix algebra
pl: Algiebra macierzy

en: Statistics/transformations
pl: Statystyki/Transformacje

en: gig
pl: gig - GARCH in GRETL

en: AR lags
pl: opóźnienia AR

en: Constant
pl: Wyraz wolny (constant)

en: Covariance estimator
pl: Estymator kowariancji

en: Dependent Variable
pl: Zmienna zależna

en: Distribution
pl: Rozkład

en: GED
pl: Rozkład GED

en: Mean regressors
pl: Regresory średniej

en: Model type
pl: Typ modelu

en: Normal
pl: Rozkład normalny

en: OPG
pl: OPG - Outer Product of Gradient

en: Plot type
pl: Typ wykresu

en: Sandwich
pl: Sandwich - Quasi MLE

en: Skewed GED
pl: Skośny rozkład GED

en: Skewed t
pl: Skośny rozkład t-Studenta

en: Variance regressors
pl: Regresory wariancji

en: Verbosity
pl: Pokaż detale modelu

en: t
pl: Rozkład t-Studenta

en: Between model
pl: Między-grupowy model

en: dependent variable
pl: Zmienna zależna

en: instruments
pl: Instrumenty

en: regressors
pl: Regresory

en: Bootstrap replications
pl: Replikacje bootstrapowe

en: Check identification
pl: Sprawdź identifikację

en: Exogenous regressors
pl: Zmienne egzogeniczne

en: Historical decomposition
pl: dekompozycja historyczna

en: Horizon
pl: horyzont

en: Indices of responses to cumulate
pl: Skumulowany wskaźnik odpowiedzi

en: None
pl: brak

en: Seasonal dummies
pl: sezonowe zmienne 0-1

en: Time trend
pl: Trend liniowy

en: VAR variables
pl: Zmienne VAR

en: bias correction (non-SVEC)
pl: Bias correction (non-SVEC)

en: choose 1 for medians
pl: Wybierz 1 dla median

en: Covariance matrix estimation
pl: Macierz kowariancji

en: Verbosity level
pl: Pokaż detale

en: Don't
pl: Nie

en: Fill method
pl: Metoda Fill

en: Linear interpolation
pl: Interpolacja liniowa

en: Mean value
pl: Wartość średnia

en: Number of random variables
pl: Liczba zmiennych losowych

en: Number of selected choices
pl: Liczba wybranych opcji

en: Repetition
pl: Powtórzenia

en: Series to fill
pl: Seria do wypełnienia

en: Set of all choices
pl: Zestaw wszystkich wyborów

en: Std. deviation
pl: odchylenie std.

en: Vector of values
pl: Wektor wartości

en: W test stat
pl: Statystyka testu W

en: always use normal approx
pl: wykorzystano aproksymacji normalnej

en: bootstrap type code
pl: kod typu bootstrap

en: left truncation value
pl: lewa wartość obcięcia

en: number of trials
pl: liczba prób

en: options
pl: opcje

en: resampling
pl: ponowne próbkowanie

en: right truncation value
pl: prawa wartość obcięcia

en: two-sided prob mass
pl: dwustronna masa probabilistyczna

en: Coefficient paths
pl: Ścieżka współczynnika

en: Criterion plot
pl: Pokaż wykres kryterium

en: Absolute value
pl: Bezwzględna wartość

en: Disturbance in obs. equation?
pl: Niezgodności liczby obs. w równaniu?

en: Observation matrix (Z)
pl: Macierz obserwacji (Z)

en: Parametrization
pl: Parametryzacja

en: Verbose
pl: Rozszerzony

en: do smoothing
pl: wygładzanie

en: observables
pl: zakres obserwacji

en: verbosity
pl: pokaż detale
