gretl 1.9.0 - en to el translation catalogue (4542 entries)

en: try
el: δοκιμάστε

en: found version
el: βρέθηκε έκδοση

en: not found
el: δεν βρέθηκε

en: check for %s
el: ελέγξτε για %s

en: indexed version
el: ευρετηριασμένη έκδοση

en: 
    GLS demean/detrend: using %s-%s (T = %d)
el: 
    GLS demean/detrend: με χρήση %s-%s (T = %d)

en: lagged differences
el: υστερήσεις πρώτων διαφορών

en: modified BIC, Perron-Qu
el: τροποποιημένο BIC, Perron-Qu

en: modified AIC, Perron-Qu
el: τροποποιημένο AIC, Perron-Qu

en: modified BIC
el: τροποποιημένο BIC

en: t-statistic
el: t-στατιστική

en: modified AIC
el: τροποποιημένο AIC

en: Dickey-Fuller (GLS) test for %s
el: Dickey-Fuller (GLS) έλεγχος για την: %s

en: Dickey-Fuller test for %s
el: Dickey-Fuller έλεγχος για την: %s

en: Augmented Dickey-Fuller (GLS) test for %s
el: Επαυξημένος Dickey-Fuller (GLS) έλεγχος για την: %s

en: Augmented Dickey-Fuller test for %s
el: Επαυξημένος Dickey-Fuller έλεγχος για την: %s

en: testing down from %d lags, criterion %s
el: ελέγχοντας προς τα πίσω από %d υστερήσεις, κριτήριο: %s

en: including one lag of (1-L)%s
el: περιλαμβάνεται μία υστέρηση της (1-L)%s

en: including %d lags of (1-L)%s
el: περιλαμβάνονται %d υστερήσεις της (1-L)%s

en: test without constant
el: έλεγχος δίχως σταθερό όρο

en: test with constant
el: έλεγχος με σταθερό όρο

en: with constant and trend
el: με σταθερό όρο και τάση

en: with constant, linear and quadratic trend
el: με σταθερό όρο, γραμμική και τετραγωνική τάση

en: p-value
el: p-τιμή

en: unknown
el: άγνωστο

en: asymptotic p-value
el: ασυμπτωτική p-τιμή

en: approximate p-value
el: προσεγγιστική p-τιμή

en: sample size %d
el: μέγεθος δείγματος %d

en: unit-root null hypothesis: a = 1
el: μηδενική υπόθεση μοναδιαίας ρίζας: a = 1

en: model
el: υπόδειγμα

en: plus seasonal dummies
el: περιλαμβανομένων ψευδομεταβλητών εποχικότητας

en: estimated value of (a - 1)
el: εκτιμημένη τιμή της (a - 1)

en: test statistic
el: στατιστική ελέγχου

en: Critical values
el: Κρίσιμες τιμές

en: 1st-order autocorrelation coeff. for e
el: συντελεστής αυτοσυσχέτισης 1ης τάξης για e

en: squared time trend variable
el: μεταβλητή τετραγωνικής χρονικής τάσης

en: time trend variable
el: μεταβλητή χρονικής τάσης

en: GLS detrending: b0 = %g, b1 = %g
el: GLS απαλοιφή τάσης: b0 = %g, b1 = %g

en: GLS estimate of b0: %g
el: GLS εκτίμηση της b0: %g

en: Invalid option
el: Μη-έγκυρη επιλογή

en: %s is a constant
el: %s είναι σταθερός όρος

en: Im-Pesaran-Shin test: cannot be computed
el: Im-Pesaran-Shin test: δεν μπορεί να υπολογιστεί

en: Inverse chi-square
el: Έλεγχος αντίστροφης χ-τετράγωνο

en: Inverse normal test
el: Έλεγχος αντίστροφης κανονικής

en: Logit test
el: Έλεγχος Logit

en: Choi meta-tests:
el: Choi meta-έλεγχοι:

en: Unit
el: Μονάδα

en: lag order
el: τάξη υστέρησης

en: H0: all groups have unit root
el: H0: όλες οι ομάδες έχουν μοναδιαία ρίζα

en: Robust estimate of variance
el: Αξιόπιστη εκτίμηση διακύμανσης

en: Sum of squares of cumulated residuals
el: Άθροισμα τετραγώνων σωρευμένων καταλοίπων

en: 
    KPSS test for %s
el: 
    Έλεγχος KPSS της %s

en:  (including trend and seasonals)
el:  (περιλαμβάνει τάση και εποχικές ψευδομεταβλητές)

en:  (including trend)
el:  (περιλαμβάνει τάση)

en:  (including seasonals)
el:  (περιλαμβάνει εποχικές ψευδομεταβλητές)

en: Lag truncation parameter = %d
el: Παράμετρος περικοπής υστέρησης = %d

en: Test statistic
el: Στατιστική ελέγχου

en: P-value
el: P-τιμή

en: Interpolated p-value
el: Παρεμβάλλουσα (interpolated) p-τιμή

en: 
    KPSS test for %s %s
el: 
    Έλεγχος KPSS για την %s %s

en: (including trend)
el: (συμπεριλαμβανομένου τάσης)

en: (without trend)
el: (δίχως τάση)

en: Lag truncation parameter: %d - %d
el: Παράμετρος περικοπής υστέρησης: %d - %d

en: Lag truncation automatic
el: Αυτόματη περικοπή υστέρησης

en: interpolated p-value
el: παρεμβάλλουσα (interpolated) p-τιμή

en: H0: all groups are stationary
el: H0: όλες οι διαστρωματικές ομάδες είναι στάσιμες

en: Note: these are LOWER BOUNDS on the true p-values
el: Σημείωση: αυτά είναι ΚΑΤΩ ΟΡΙΑ στις πραγματικές p-τιμές

en: Individual p-values > .10, and recorded as .10
el: Μεμονωμένες p-τιμές < .10, και καταγράφηκαν ως .10

en: Note: these are UPPER BOUNDS on the true p-values
el: Σημείωση: αυτά είναι ΑΝΩ ΟΡΙΑ στις πραγματικές p-τιμές

en: Individual p-values < .01, and recorded as .01
el: Μεμονωμένες p-τιμές < .01, και καταγράφηκαν ως .01

en: Choi test: cannot be calculated
el: Η σταθερά δεν μπορεί να υστερηθεί

en: Sorry, this command is not yet available for panel data
el: Λυπούμαστε, αυτή η εντολή δεν είναι ακόμη διαθέσιμη για δεδομένα panel

en: Step %d: testing for a unit root in %s
el: Βήμα %d: Έλεγχος μοναδιαίας ρίζας στη %s

en: Step %d: cointegrating regression
el: Βήμα %d: παλινδρόμηση συνολοκλήρωσης

en: 
    There is evidence for a cointegrating relationship if:
    (a) The unit-root hypothesis is not rejected for the individual variables, and
    (b) the unit-root hypothesis is rejected for the residuals (uhat) from the 
        cointegrating regression.
el: 
    Υπάρχουν ενδείξεις για σχέση συνολοκλήρωσης εάν:
    (α) Η μηδενική υπόθεση μοναδιαίας ρίζας δεν απορρίπτεται για τις επιμέρους μεταβλητές, και
    (β) Η μηδενική υπόθεση μοναδιαίας ρίζας απορρίπτεται για τα κατάλοιπα (uhat) από την 
        παλινδρόμηση συνολοκλήρωσης.

en: bootstrap F-test
el: αυτοδύναμος F έλεγχος

en: For the coefficient on %s (point estimate %g)
el: Για τον συντελεστή της %s (σημειακή εκτίμηση %g)

en: Studentized %g%% confidence interval = %g to %g
el: Studentized %g%% διάστημα εμπιστοσύνης = %g σε %g

en: %g%% confidence interval = %g to %g
el: %g%% διάστημα εμπιστοσύνης = %g έως %g

en: Based on %d replications
el: Βασισμένο σε %d αναπαραγωγές

en: using resampled residuals
el: χρησιμοποιώντας κατάλοιπα με αναδειγματοληψία

en: using resampled y,X "pairs"
el: χρήση "ζευγών" y,X με αναδειγματοληψία

en: using "wild" bootstrap
el: χρήση "wild" αυτοδύναμης μεθόδου (wild bootstrap)

en: with simulated normal errors
el: με προσομοιωμένα κανονικά σφάλματα

en: recognized lagged dependent variable
el: αναγνωρισμένη υστέρηση εξαρτημένης μεταβλητής

en: bootstrap t-ratio
el: αυτοδύναμου t-λόγου

en: bootstrap coefficient
el: αυτοδύναμου συντελεστή

en: Numerical summary with bootstrapped confidence interval for median
el: Αριθμητική περίληψη με αυτοδύναμο (bootstrapped) διάστημα εμπιστοσύνης για τη διάμεσο

en: Numerical summary for %s
el: Αριθμητική περίληψη της %s

en: Numerical summary
el: Αριθμητική περίληψη

en: median
el: διάμεσος

en: (90% interval)
el: (90% διάστημα)

en: mean
el: μέσος

en: group
el: ομάδα

en: You must supply two variables, the second of which is discrete
el: Πρέπει να δώσετε δύο μεταβλητές, η δεύτερη διακριτή

en: Distribution of %s by %s
el: Κατανομή της %s ανά %s

en: Regression residuals (= observed - fitted %s)
el: Κατάλοιπα παλινδρόμησης (=παρατηρούμενες - προσαρμοσμένες %s)

en: Invalid starting date for %d-day data
el: Άκυρη ημερομηνία εκκίνησης για %d-day δεδομένα

en: Null hypothesis: the regression parameter is zero for %s
el: Μηδενική υπόθεση: η παράμετρος παλινδρόμησης της %s είναι μηδέν

en: Null hypothesis
el: Μηδενική υπόθεση

en: no seasonal effects or trend
el: δεν υπάρχουν εποχικές επιδράσεις ή τάση

en: no seasonal effects
el: δεν υπάρχουν εποχικές επιδράσεις

en: no trend
el: δεν υπάρχει τάση

en: 
      Null hypothesis: the regression parameters are zero for the variables
el: 
      Μηδενική υπόθεση: οι παράμετροι παλινδρόμησης είναι μηδέν για τις μεταβλητές

en: seasonal dummies
el: εποχικές ψευδομεταβλητές

en: Test on Model %d:
el: Έλεγχος στο Υπόδειγμα %d:

en: Wald test
el: Wald έλεγχος

en: Chi-square
el: Χ-τετράγωνο

en: LR test
el: LR έλεγχος

en: F-form
el: F-τύπος

en: Robust F
el: Αξιόπιστη F

en: LM test
el: LM έλεγχος

en: Adding variables improved %d of %d information criteria.
el: Η προσθήκη μεταβλητών βελτίωσε %d στα %d πληροφοριακά κριτήρια.

en: Omitting variables improved %d of %d information criteria.
el: Η παράλειψη μεταβλητών βελτίωσε %d στα %d πληροφοριακά κριτήρια.

en: residual
el: κατάλοιπα

en: Non-linearity test (squared terms)
el: Μη γραμμικός έλεγχος (τετραγωνικοί όροι)

en: Non-linearity test (log terms)
el: Μη γραμμικός έλεγχος (λογαριθμικοί όροι)

en: with p-value
el: με p-τιμή

en: Failed to add %d variable(s)
el: Αποτυχία προσθήκης %d μεταβλητών

en: No coefficient has a p-value less than %g
el: Κανένας συντελεστής δεν έχει p-τιμή μικρότερη από %g

en: squares only
el: μόνο τετράγωνα

en: cubes only
el: μόνο κύβοι

en: squares and cubes
el: τετράγωνα και κύβοι

en: RESET test for specification
el: RESET έλεγχος εξειδίκευσης

en: Godfrey (1994) test for
el: Godfrey (1994) έλεγχος για

en: Breusch-Godfrey test for
el: Breusch-Godfrey έλεγχος για

en: autocorrelation up to order
el: αυτοσυσχέτιση μέχρι τάξεως

en: first-order autocorrelation
el: αυτοσυσχέτιση πρώτης τάξης

en: lagging uhat failed
el: αποτυχία στην υστέρηση των uhat

en: Insufficient degrees of freedom for test
el: Μη-επαρκείς βαθμοί ελευθερίας για τον έλεγχο

en: Error calculating Ljung-Box statistic
el: Σφάλμα κατά το υπολογισμό της Ljung-Box στατιστικής

en: Test for autocorrelation up to order %d
el: LM έλεγχος για αυτοσυσχέτιση μέχρι τάξεως %d

en: Alternative statistic
el: Εναλλακτική στατιστική

en: The model already contains %s
el: Το υπόδειγμα ήδη περιέχει την %s

en: dummy variable for Chow test
el: ψευδομεταβλητή για έλεγχο Chow

en: Chow F-test for break
el: Chow F-έλεγχος διακοπής

en: Robust Wald test for break
el: Αξιόπιστος Wald έλεγχος για μεταβολή (break)

en: 5% QLR critical value
el: 5% QLR κρίσιμη τιμή

en: Quandt likelihood ratio test for structural break at an unknown point,
    with 15 percent trimming
el: Έλεγχος λόγου πιθανοφάνειας Quandt (LR) για διαρθρωτική αλλαγή σε άγνωστο σημείο,
    με 15 τοις εκατό περικοπή των άκρων του δείγματος (trimming)

en: The maximum Wald test = %g occurs at observation %s
el: Η μέγιστη στατιστική Wald = %g συμβαίνει στην παρατήρηση %s

en: The maximum F(%d, %d) = %g occurs at observation %s
el: Η μέγιστη στατιστική F(%d, %d) = %g συμβαίνει στην παρατήρηση %s

en: Asymptotic p-value = %.6g for chi-square(%d) = %g
el: Ασυμπτωτική p-τιμή = %.6g γιά χ-τετρ.(%d) = %g

en: Couldn't compute Chow test statistic
el: Αδυναμία υπολογισμού Chow στατιστικής

en: Couldn't compute Chow test p-value (test = %g)
el: Δεν ήταν δυνατός ο υπολογισμός της p-τιμής της ελέγχου Chow (έλεγχος = %g)

en: Chow test for structural difference with respect to %s
el: Έλεγχος Chow για διαρθρωτική μεταβολή ως προς την %s

en: Chow test for structural break at observation %s
el: Έλεγχος Chow για διαρθρωτική μεταβολή στην παρατήρηση %s

en: Invalid sample split for Chow test
el: Μη-έγκυρος δειγματικός διαχωρισμός για τον έλεγχο Chow

en: Observation
el: Παρατήρηση

en: CUSUMSQ plot with 95% confidence band
el: CUSUMSQ διάγραμμα με την 95% ζώνη εμπιστοσύνης

en: CUSUM plot with 95% confidence band
el: CUSUM διάγραμμα με την 95% ζώνη εμπιστοσύνης

en: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g with p-value %.4g
el: 
    Harvey-Collier t(%d) = %g με p-τιμή %.4g

en: CUSUMSQ test for stability of parameters
el: CUSUMSQ έλεγχος ευστάθειας παραμέτρων

en: Cumulated sum of squared residuals
el: Σωρευτικό άθροισμα τετραγώνων καταλοίπων

en: CUSUM test for stability of parameters
el: CUSUM έλεγχος ευστάθειας παραμέτρων

en: mean of scaled residuals = %g
el: μέσος σταθμισμένων καταλοίπων = %g

en: sigmahat                 = %g
el: σίγμα εκτίμηση       = %g

en: Cumulated sum of scaled residuals
el: Σωρευτικό άθροισμα σταθμισμένων καταλοίπων

en: ('*' indicates a value outside of 95% confidence band)
el: ('*' δηλώνει τιμή έξω από το 95% της ζώνης εμπιστοσύνης)

en: Test of common factor restriction
el: Έλεγχος για περιορισμό κοινού παράγοντα

en: with p-value = %g
el: με p-τιμή = %g

en: This test is only relevant for pooled models
el: Ο έλεγχος αυτός είναι σχετικός μόνο για σωρευτικά (pooled) υποδείγματα

en: This test requires that the model contains a constant
el: Ο έλεγχος αυτός απαιτεί την ύπαρξη σταθεράς στο υπόδειγμα

en: Sorry, can't do this test on an unbalanced panel.
    You need to have the same number of observations
    for each cross-sectional unit
el: Δυστυχώς, δεν πραγματοποιείτε ο έλεγχος σε μη-ισορροπημένα panel.
    Πρέπει να έχετε τον ίδιο αριθμό παρατηρήσεων
    για κάθε διαστρωματική μονάδα

en: 'o' stands for %s and 'x' stands for %s (+ means they are equal)
el: 'o' συμβολίζει %s και 'x' συμβολίζει %s (+ σημαίνει ότι είναι ίσα)

en: %25cNOTE: o stands for %s
    
    %8c
el: %25cΣΗΜΕΙΩΣΗ: o συμβολίζει %s
    
    %8c

en: %17cNOTE: o stands for %s,   x stands for %s
    %17c+ means %s and %s are equal when scaled
el: %17cΣΗΜΕΙΩΣΗ: o συμβολίζει %s,   x συμβολίζει %s
    %17c+ σημαίνει ότι %s και %s είναι ίσα όταν κλιμακωθούν

en: %20c%s and %s are plotted on same scale
    
    %8c
el: %20c%s και %s απεικονίζονται στην ίδια κλίμακα
    
    %8c

en: Invalid column specification
el: Μη-έγκυρη εξειδίκευση στήλης

en: '%s': no such matrix
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοια μήτρα

en: Observations: %d; days in sample: %d
el: Παρατηρήσεις: %d; ημέρες στο δείγμα: %d

en: Probably annual data
el: Πιθανόν ετήσια δεδομένα

en: Probably quarterly data
el: Πιθανόν τριμηνιαία δεδομένα

en: Probably monthly data
el: Πιθανόν μηνιαία δεδομένα

en: Probably weekly data
el: Πιθανόν εβδομαδιαία δεδομένα

en: Missing daily rows: %d
el: Απούσες ημερήσιες γραμμές: %d

en: Found a Saturday (%s): re-trying with pd = %d
el: Βρέθηκε Σάββατο (%s): προσπάθεια εκ νέου με pd = %d

en: Found a Sunday (%s): re-trying with pd = %d
el: Βρέθηκε Κυριακή (%s): προσπάθεια εκ νέου με pd = %d

en: Daily dates error at t = %d:
      calendar_obs_number() for '%s' = %d but t = %d
el: Σφάλμα ημερήσιων ημερομηνιών στο t = %d:
      calendar_obs_number() για '%s' = %d αλλά t = %d

en: Error: date '%s' out of bounds
el: Σφάλμα: ημερομηνία '%s' εκτός ορίων

en: Error: date '%s' is repeated
el: Σφάλμα: ημερομηνία '%s' επαναλαμβάνεται

en:    "%s": quarterly date with spurious zero?
el:    "%s": τριμηνιαία ημερομηνία με πλασματικό μηδενικό?

en: not a consistent date
el: μη-συνεπής ημερομηνία

en: quarterly data pretending to be monthly?
el: τριμηνιαία στοιχεία που προσποιούνται ότι είναι μηνιαία?

en: BLS-type nonsense? Trying again
el: BLS-τύπος μη-έγκυρος? Δοκιμάζω ξανά

en: reversing the data!
el: αντιστροφή των δεδομένων!

en: Trying date order YYYYMMDD
el: Δοκιμάστε την ημερομηνιακή διάταξη YYYYMMDD

en: Trying date order DDMMYYYY
el: Δοκιμάστε την ημερομηνιακή διάταξη DDMMYYYY

en: Trying date order MMDDYYYY
el: Δοκιμάστε την ημερομηνιακή διάταξη MMDDYYYY

en: Could be %s - %s
el: Μπορεί να είναι %s - %s

en: '%s' and '%s': couldn't get dates
el: '%s' και '%s': αδυναμία ανάκτησης ημερομηνιών

en:    %s: probably a year...
el:    %s: πιθανώς ένα έτος...

en:    %s: probably not a year
el:    %s: πιθανώς όχι ένα έτος

en:    but I can't make sense of the extra bit
el:    αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το επιπλέον bit

en: and just a year
el: ακριβώς ένα έτος

en: quarter %s?
el: τρίμηνο %s?

en: quarter %d: not possible
el: τρίμηνο %d: δεν είναι δυνατό

en: quarter %d?
el: τρίμηνο %d?

en: month %s?
el: μήνας %s;

en: month %d: not possible
el: μήνας %d: δεν είναι δυνατό

en:    but the dates are not complete and consistent
el:    αλλά οι ημερομηνίες δεν είναι πλήρης ούτε συνεπής

en:    dates are reversed?
el:    αντεστραμμένες ημερομηνίες;

en:    first row label "%s", last label "%s"
el:    επικεφαλίδα πρώτης γραμμής "%s", τελευταία επικεφαλίδα "%s"

en: trying to parse row labels as dates...
el: προσπάθεια ερμηνείας επικεφαλίδων γραμμής ως ημερομηνίες...

en:    definitely not a four-digit year
el:    αποκλείεται να είναι χρονολογία με τέσσερα ψηφία

en: Found %d double-quotes, max %d per line
el: Βρέθηκαν %d διπλά εισαγωγικά, max %d ανά γραμμή

en: Found %d single-quotes, max %d per line
el: Βρέθηκαν %d μονά εισαγωγικά, max %d ανά γραμμή

en: Assuming double-quote is the relevant quotation character
el: Υποθέτοντας ότι το διπλό εισαγωγικό είναι ο σχετικός χαρακτήρας εισαγωγικών

en: Assuming single-quote is the relevant quotation character
el: Υποθέτοντας ότι το μονό εισαγωγικό είναι ο σχετικός χαρακτήρας εισαγωγικών

en: Quotation broken: marks not paired
el: Παραπομπή σπασμένη: τα σημεία δεν αντιστοιχούν σε ζεύγη

en: Binary data (%d) encountered (line %d:%d): this is not a valid text file
el: Δυαδικά δεδομένα (%d) βρέθηκαν (γραμμή %d:%d): μη-έγκυρο αρχείο κειμένου

en: Data file is empty
el: Το αρχείο δεδομένων είναι άδειο

en: Data file has trailing commas
el: Το αρχείο δεδομένων έχει συρόμενα κόμματα

en:    first field: '%s'
el:    πρώτο πεδίο: '%s'

en:    seems to be observation label
el:    μοιάζει να είναι ετικέτα παρατήρησης

en:    the cell for variable %d, obs %d is empty: treating as missing value
el:    το κελί της μεταβλητής %d, παρατήρηση %d είναι κενό: θα θεωρηθεί ως απούσα τιμή

en:    warning: missing value for variable %d, obs %d
el:    προειδοποίηση: απούσα τιμή για τη μεταβλητή %d, παρατήρηση %d

en: variable %d (%s): non-numeric values = %d (%.2f percent)
el: μεταβλητή %d (%s): μη-αριθμητικές τιμές = %d (%.2f τοις εκατό)

en: ERROR: variable %d (%s), observation %d, expected numeric value
el: ΣΦΑΛΜΑ: μεταβλητή %d (%s), παρατήρηση %d, αναμενόταν αριθμητική τιμή

en: allocating string table
el: εκχώρηση πίνακα συμβολοσειρών

en: 
    Please note:
    - The first row of the CSV file should contain the names of the variables.
    - The first column may optionally contain date strings or other 'markers':
      in that case its row 1 entry should be blank, or should say 'obs' or 'date'.
    - The remainder of the file must be a rectangular array of data.
el: 
    Παρατήρηση:
    - Η πρώτη γραμμή του αρχείου CSV πρέπει να περιέχει τα ονόματα των μεταβλητών.
    - Η πρώτη στήλη μπορεί προαιρετικά να περιέχει αλφαριθμητικά ημερομηνίας ή άλλες 'ετικέτες':
      σε τέτοια περίπτωση η πρώτη τιμή στην πρώτη γραμμή πρέπει είτε να είναι κενή, είτε να αναφέρει 'obs' είτε 'date'.
    - Το υπόλοιπο του αρχείου πρέπει να είναι ένας ορθογώνιος πίνακας δεδομένων.

en:    number of columns = %d
el:    αριθμός στηλών = %d

en:    ...but row %d has %d fields: aborting
el:    ...αλλά η γραμμή %d έχει %d πεδία: εγκατάλειψη

en: Warning: row %d has %d fields: %d entries set to missing
el: Προειδοποίηση: η σειρά %d έχει %d πεδία: %d καταχωρήσεις που έχουν οριστεί ως ελλείπουσες

en: If '%s' is intended as the name of a variable, please change it --
    strings of this sort usually mean 'not a number'.
el: Εάν το '%s' προοριζόταν για ονομασία μεταβλητής, παρακαλώ αλλάξτε το --
    τέτοια αλφαριθμητικά συνήθως σημαίνουν 'όχι αριθμός' (not a number).

en: scanning for variable names...
el: σάρωση για ονόματα μεταβλητών...

en:    line: %.115s...
el:    γραμμή: %.115s...

en:    line: %s
el:    γραμμή: %s

en: No relevant columns were found
el: Δεν βρέθηκαν σχετικές στήλες

en: it seems there are no variable names
el: φαίνεται ότι δεν υπάρχουν ονόματα μεταβλητών

en: At row %d, column %d:
el: Στη γραμμή %d, στήλη %d:

en: '%s' -- no numeric conversion performed!
el: '%s' -- δεν διενεργήθηκε καμμία αριθμητική μετατροπή!

en: scanning for data...
el: σάρωση για δεδομένα...

en: scanning for row labels and data...
el: σάρωση για ετικέτες γραμμών και δεδομένα...

en: parsing
el: σάρωση και ανάλυση

en: Couldn't open %s
el: Δεν ήταν δυνατό να ανοιχτεί το %s

en: using fixed column format
el: χρήση μορφοποίησης σταθερής στήλης

en: using delimiter '%c'
el: χρήση του '%c' ως διαχωριστικό

en:    longest line: %d characters
el:    μακρύτερη γραμμή: %d χαρακτήρες

en:    number of variables: %d
el:    αριθμός μεταβλητών: %d

en:    number of non-blank lines: %d
el:    αριθμός μη κενών γραμμών: %d

en: Invalid data file
el: Μη-έγκυρο αρχείο δεδομένων

en: WARNING: it seems '%c' is being used as thousands separator
el: ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: φαίνεται ότι το '%c' χρησιμοποιείτε ως διαχωριστής χιλιάδων

en: taking date information from row labels
el: λήψη ημερομηνιών από τις ονομασίες γραμμής

en: WARNING: Check your data! gretl has stripped out what appear to be
    extraneous lines in a %s dataset: this may not be right.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ελέγξτε τα δεδομένα σας! Το gretl έχει απομακρύνει φαινομενικά
    εξωτερικές γραμμές σε ένα σύνολο δεδομένων %s: αυτό μπορεί να μην είναι σωστό.

en: treating these as undated data
el: θεώρηση των ακόλουθων ως δεδομένα δίχως ημερομηνία

en: Failed to interpret the data as numeric
el: Αποτυχία ερμηνείας των δεδομένων ως αριθμητικά

en: warning: some variable names were duplicated
el: προειδοποίηση: ορισμένα ονόματα μεταβλητών εμφανίζονται διπλά

en: Out of memory
el: Ανεπαρκής μνήμη

en: Couldn't find all variable names
el: Δεν βρέθηκαν όλες οι ονομασίες μεταβλητών

en: Expected an identifier
el: Αναμενόταν αναγνωριστικό

en: Varname exceeds the maximum of 31 characters
el: Ονομασία μεταβλητής μεγαλύτερη από 31 χαρακτήρες

en: '%s' shadows a function of the same name
el: '%s' καλύπτει μία συνάρτηση με το ίδιο όνομα

en: First char of varname '%s' is bad
    (first must be alphabetical)
el: Ο πρώτος χαρακτήρας της ονομασίας '%s' δεν είναι έγκυρος
    (πρέπει να είναι αλφαβητικός)

en: Varname '%s' contains illegal character '%c'
    Use only letters, digits and underscore
el: Η ονομασία της μεταβλητής '%s' περιέχει τον μη-έγκυρο χαρακτήρα '%c'
    Χρησιμοποιήστε μόνο γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλα (underscore)

en: First char of varname (0x%x) is bad
    (first must be alphabetical)
el: Ο πρώτος χαρακτήρας του ονόματος (0x%x) δεν είναι έγκυρος
    (ο πρώτος πρέπει να είναι αλφαβητικό)

en: Varname contains illegal character 0x%x
    Use only letters, digits and underscore
el: Το όνομα μεταβλητής περιέχει τον μη έγκυρο χαρακτήρα 0x%x
    Χρησιμοποείστε μόνο γράμματα, αριθμούς και την κάτω παύλα (_)

en: Bad character '%c' in date string
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας '%c' στην ημερομηνία

en: Bad character %d in date string
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας %d στην ημερομηνία

en: '%s': invalid observation index
el: '%s': άκυρος δείκτης παρατήρησης

en: Observation number out of bounds
el: Αριθμός παρατήρησης εκτός ορίων

en: wrote %s.gdt
el: έγινε η εγγραφή του %s.gdt

en: wrote %s
el: έγινε εγγραφή %s

en: Unknown data import type
el: Άγνωστος τύπος εισαγωγής δεδομένων

en: index variable
el: μεταβλητή δείκτη

en: periodicity: %d, maxobs: %d
    observations range: %s to %s
el: περιοδικότητα: %d, μέγιστος αριθμός παρατηρήσεων: %d
    εύρος παρατηρήσεων: %s έως %s

en: Can't replace %s with a series
el: Δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση του %s με μια σειρά

en: append: don't know how to align the new series!
el: προσάρτηση: αδυναμία ευθυγράμμισης νέων σειρών!

en: No overlap in data ranges
el: Καμία επικάλυψη στα εύρη δεδομένων

en: Out of memory!
el: Ανεπαρκής μνήμη!

en: Can't concatenate string-valued and numeric series
el: Δεν επιτρέπεται η συνένωση αλφαριθμητικών και αριθμητικών σειρών

en: Data frequency does not match
el: Η συχνότητα δεδομένων δεν ταιριάζει

en: New data not conformable for appending
el: Τα νέα δεδομένα δεν ταιριάζουν για προσάρτηση

en: Found no data conformable for appending
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα που ταιριάζουν για προσάρτηση

en: Inconsistency in observation markers
el: Ασυνέπεια στις ετικέτες των παρατηρήσεων

en: Data appended OK
el: Επιτυχής προσάρτηση δεδομένων

en: Invalid characters in imported string, line %d
el: Μη έγκυροι χαρακτήρες στο εισαγόμενο αλφαριθμητικό, γραμμή %d

en: Expected %d markers; found %d
el: Αναμένονταν %d ετικέτες; βρέθηκαν %d

en: Couldn't read marker on line %d
el: Αδυναμία ανάγνωσης ετικέτας στην γραμμή %d

en: No labels found
el: Δεν βρέθηκαν αναλυτικές περιγραφές (labels)

en: %s: no such array
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοιος πίνακας (array)

en: No labels are available for writing
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ετικέτες για εγγραφή

en: Labels written OK
el: Αναλυτικές περιγραφές εγγράφηκαν OK

en: Labels loaded OK
el: Αναλυτικές περιγραφές φορτώθηκαν OK

en: No markers are available for writing
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ετικέτες για εγγραφή

en: Markers written OK
el: Ετικέτες γράφθηκαν OK

en: Markers loaded OK
el: Ετικέτες φορτώθηκαν ΟΚ

en: Binary data (%d) encountered: this is not a valid text file
el: Βρέθηκαν δυαδικά δεδομένα (%d): το αρχείο δεν είναι αρχείο κειμένου

en:    Found matrix '%s' with %d rows, %d columns
el:    Βρέθηκε μήτρα '%s' με %d γραμμές, %d στήλες

en:    number of observations: %d
el:    αριθμός παρατηρήσεων: %d

en:    number of data blocks: %d
el:    αριθμός ομάδων (blocks) δεδομένων: %d

en: Unrecognized data type
el: Άγνωστος τύπος δεδομένων

en: Extraneous character '%c' in data
el: Επιπλέον χαρακτήρας '%c' στα δεδομένα

en: Extraneous character (0x%x) in data
el: Επιπλέον χαρακτήρας (0x%x) στα δεδομένα

en: '%s' -- number out of range!
el: '%s' -- αριθμός εκτός ορίων!

en: Data imported from %s file '%s', %s
el: Εισήχθησαν δεδομένα από %s αρχείο '%s', %s

en: Data imported from %s, %s
el: Εισήχθησαν δεδομένα από %s, %s

en: This dataset is on 7-day calendar, but weekends are blank.
el: Αυτό το σύνολο δεδομένων είναι σε ημερολόγιο 7-ημερών, αλλά τα Σαββατοκύριακα είναι κενά.

en: This dataset is on 6-day calendar, but %s are blank.
el: Το σύνολο δεδομένων είναι σε ημερολόγιο 6 ημερών, αλλά %s είναι κενό.

en: Sundays
el: Κυριακές

en: Saturdays
el: Σάββατα

en: In addition,
el: Επιπρόσθετα,

en: %.2f percent of weekday observations are missing.
el: %.2f τοις εκατό των καθημερινών παρατηρήσεων λείπουν.

en: %g percent of weekday observations are missing.
el: %g τοις εκατό των καθημερινών παρατηρήσεων λείπουν.

en: %.2f percent of daily observations are missing.
el: %.2f τοις εκατό των ημερήσιων παρατηρήσεων λείπουν.

en: %g percent of daily observations are missing.
el: %g τοις εκατό των ημερήσιων παρατηρήσεων λείπουν.

en: auto-generated constant
el: αυτόματα δημιουργημένη σταθερά

en: Please open a data file first
el: Παρακαλώ, ανοίξτε πρώτα ένα αρχείο δεδομένων

en: The variable %s is read-only
el: Η μεταβλητή %s είναι μόνο-ανάγνωσης

en: There is already an object of this name
el: Υπάρχει ήδη αντικείμενο με αυτό το όνομα

en: There is already a series of this name
el: Υπάρχει ήδη μία σειρά με αυτό το όνομα

en: Deleted %s
el: Διαγράφτηκε %s

en: Deleted %d variables
el: Διαγράφησαν %d μεταβλητές

en: No variables were deleted
el: Δεν διαγράφτηκε καμμία μεταβλητή

en: some data were in use
el: κάποια δεδομένα ήταν σε χρήση

en: variable %d duplicated in the command list.
el: επανάληψη μεταβλητής %d στη λίστα εντολών.

en: dataset is subsampled
el: το σύνολο δεδομένων υπο-δειγματοληπτείται

en: periods
el: περίοδοι

en: quarters
el: τρίμηνα

en: months
el: μήνες

en: years
el: χρόνια

en: weeks
el: εβδομάδες

en: days
el: ημέρες

en: hours
el: ώρες

en: You can only do this with undated data
el: Μπορείτε να το κάνετε αυτό μόνο με δεδομένα χωρίς ημερομηνία

en: stack: this function cannot be used when the dataset is sub-sampled
el: stack: η συνάρτηση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν γίνεται υποδειγματοληψία του συνόλου δεδομένων

en: The data set is currently sub-sampled.
el: Το σύνολο δεδομένων υπο-δειγματοληπτείται αυτή τη στιγμή.

en: Panel time extended by %d observations
el: Χρονική διάσταση του panel επαυξήθηκε με %d παρατηρήσεις

en: Dataset extended by %d observations
el: Το σύνολο δεδομένων επαυξήθηκε με %d παρατηρήσεις

en: This conversion is not supported
el: Αυτή η μετατροπή δεν υποστηρίζεται

en: The dataset contains %d string-valued series. Such series cannot be compacted
    other than via the 'first' or 'last' method.
el: Το σύνολο δεδομένων περιέχει %d σειρές με τιμές συμβολοσειράς. Τέτοιες σειρές δεν μπορούν να συμπιεστούν
    εκτός από τη μέθοδο 'πρώτη' ή 'τελευταία'.

en: Variable %s cannot be renumbered
el: Η μεταβλητή %s δεν μπορεί να αριθμηθεί

en: Target ID %d is not available
el: ID στόχου %d δεν είναι διαθέσιμο

en: Renumbered %s as variable %d
el: Επαναρίθμηση %s ως μεταβλητή %d

en: The 'dataset' command is not available within functions
el: Η εντολή 'dataset' δεν είναι διαθέσιμη μέσα από συναρτήσεις

en: Sorry, this command is not available in loop mode
el: Συγγνώμη, αυτή η εντολή δεν είναι διαθέσιμη μέσα σε διαδικασίες βρόγχου (not available in loop mode)

en: The data set is currently sub-sampled
el: Το σύνολο δεδομένων έχει υποστεί υπο-δειγματοληψία

en: Dataset is not dated daily
el: Το σύνολο δεδομένων δεν χρονολογείται ημερήσια

en: The target series has no valid values
el: Η σειρά στόχου δεν έχει έγκυρες τιμές

en: The minimum value of the target series must be >= 1
el: Η ελάχιστη τιμή της σειράς στόχου πρέπει να είναι >= 1

en: The series values must be integers
el: Οι τιμές της σειράς πρέπει να είναι ακέραιοι

en: String %d is not valid UTF-8
el: Το αλφαριθμητικό %d δεν είναι έγκυρο UTF-8

en: Dataset is already complete for %d-day calendar
el: Το σύνολο δεδομένων είναι ήδη ολοκληρωμένο για ημερολόγιο %d-ημερών

en: no mapfile is present
el: δεν βρέθηκε mapfile

en: dataset is resampled!
el: το σύνολο δεδομένων υπο-δειγματοληπτείται!

en: map and dataset are out of sync!
el: χάρτης και σύνολο δεδομένων δεν συγχρονίζονται!

en: %s: no data found
el: %s: δεν βρέθηκαν δεδομένα

en: Couldn't open database index file
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου δεικτοδότησης της βάσης δεδομένων

en: Couldn't open database binary file
el: Αδυναμία ανοίγματος δυαδικού αρχείου βάσης δεδομένων

en: Failed to parse series information
el: Αποτυχία ανάλυσης της πληροφορίας χρονοσειράς

en: Series not found, '%s'
el: Η σειρά δεν βρέθηκε, '%s'

en: Internet access not supported
el: Δεν υποστηρίζεται πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: You must specify a DSN using 'dsn=...'
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα DSN χρησιμοποιώντας το 'dsn=...'

en: Couldn't open the gretl ODBC plugin
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του gretl πρόσθετου ODBC

en: Failed to connect to ODBC data source '%s'
el: Απέτυχε να συνδεθεί στην πηγή δεδομένων ODBC '%s'

en: Connected to ODBC data source '%s'
el: Συνδέθηκε στην ODBC πηγή δεδομένων '%s'

en: Invalid null sample
el: Μη-έγκυρο κενό δείγμα

en: field '%s' in command is invalid
el: το πεδίο '%s' στην εντολή είναι άκυρο

en: Expected an SQL query string
el: Αναμενόταν αλφαριθμητικό ερώτημα SQL

en: Expected a valid variable name
el: Αναμενόταν έγκυρο όνομα μεταβλητής

en: %s: can't mix numeric and string data
el: %s: δεν είναι δυνατή η μίξη αριθμητικών και αλφαριθμητικών δεδομένων

en: %s: string-valued
el: %s: αλφαριθμητικό

en: %s: don't know how to align the data!
el: %s: δεν γνωρίζω πως να ευθυγραμμίσω τα δεδομένα!

en: ODBC import: '%s': no valid observations in sample range
el: ODBC import: '%s': μη-έγκυρες παρατηρήσεις στο εύρος του δείγματος

en: No database has been opened
el: Δεν έχει ανοιχτεί βάση δεδομένων

en: Retrieved %d observations on %d series via ODBC
el: Έλαβα %d παρατηρήσεις για %d σειρές μέσω ODBC

en: Out of memory!
el: Ανεπαρκής μνήμη!

en: Series imported OK
el: Η σειρά εισήχθη επιτυχώς

en: This only works for gretl databases
el: Αυτό λειτουργεί μόνο για βάσεις δεδομένων gretl

en: Deleted %d series from %s
el: Διαγράφησαν %d σειρές από %s

en: %s: observation range does not overlap
    with the working data set
el: %s: το εύρος παρατήρησης δεν επικαλύπτεται
    με το τρέχον σύνολο δεδομένων

en: %s: can't handle conversion
el: %s: δεν μπορεί να χειριστεί η μετατροπή

en: Unsupported conversion
el: Μη υποστηριζόμενη μετατροπή

en: "compact=spread": requires a dataset in place
el: "compact=spread": χρειάζεται ένα σύνολο δεδομένων σε ισχύ

en: Compacted dataset would be empty
el: Το συμπιεσμένο σύνολο δεδομένων θα είναι άδειο

en: Error expanding daily data with missing observations
el: Σφάλμα στην επέκταση ημερήσιων δεδομένων με απούσες παρατηρήσεις

en: Couldn't open %s for writing
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του %s για εγγραφή

en: Of the variables to be saved, %d were already present in the database.
el: Από τις μεταβλητές που ήταν να αποθηκευτούν, %d υπήρχαν ήδη στη βάση δεδομένων.

en: Insufficient data
el: Ανεπαρκή δεδομένα

en: Residual correlation matrix, C
el: Μήτρα συσχετίσεων καταλοίπων, C

en: Eigenvalues of C
el: Ιδιοτιμές της C

en: Doornik-Hansen test
el: Doornik-Hansen έλεγχος

en: Insufficient data to build frequency distribution for variable %s
el: Ανεπαρκή δεδομένα για τον υπολογισμό της κατανομής συχνότητας για την μεταβλητή %s

en: gnuplot command failed
el: η εντολή gnuplot απέτυχε

en: Matrix %s does not represent a contingency table
el: Η μήτρα %s δεν αναπαριστά πίνακα συνάφειας (contingency table)

en: dropping %s: not a discrete variable
el: απόρριψη %s: δεν είναι διακριτή μεταβλητή

en: Invalid lag order %d
el: Άκυρη τάξη υστέρησης %d

en: Residual autocorrelation function
el: Συνάρτηση αυτοσυσχέτισης καταλοίπων

en: Autocorrelation function for %s
el: Συνάρτηση αυτοσυσχέτισης της %s

en: ***, **, * indicate significance at the 1%, 5%, 10% levels
el: ***, **, * υποδηλώνει σημαντικότητα σε επίπεδο σημαντικότητας 1%, 5%, 10%

en: using Bartlett standard errors for ACF
el: με χρήση τυπικών σφαλμάτων Bartlett για την ACF

en: using standard error 1/T^%.1f
el: με χρήση τυπικών σφαλμάτων 1/T^%.1f

en:   LAG      ACF          PACF         Q-stat. [p-value]
el:  Υστέρ.   ACF          PACF         Q-stat. [p-τιμή]

en: Argument is a constant
el: Το όρισμα είναι μία σταθερά

en: lag
el: υστέρηση

en: Correlations of %s and lagged %s
el: Συσχέτιση της %s με υστερήσεις της %s

en: Argument %d is a constant
el: Όρισμα %d είναι σταθερά

en: Cross-correlation function for %s and %s
el: Συνάρτηση σταυροειδούς συσχέτισης (cross-correlation function, XCF) των %s και %s

en:   LAG      XCF
el:  ΥΣΤΕΡ.    XCF

en: Residual periodogram
el: Περιοδόγραμμα καταλοίπων

en: 
    Periodogram for %s
el: 
    Περιοδόγραμμα για %s

en: Number of observations = %d
el: Αριθμός παρατηρήσεων = %d

en: Using Bartlett lag window, length %d
el: Χρήση παραθύρου υστέρησης Bartlett, μήκος %d

en:  omega  scaled frequency  periods  log spectral density
el:  Ωμέγα  κλιμ. συχνότητα   περίοδος  λογ. φασματική πυκνότητα

en:  omega  scaled frequency  periods  spectral density
el:  Ωμέγα  κλιμ. συχνότητα  περίοδος  φασματική πυκνότητα

en: Local Whittle Estimator
el: Τοπικός εκτιμητής Whittle

en: Estimated degree of integration
el: Εκτιμημένος βαθμός ολοκλήρωσης

en: GPH test
el: GPH έλεγχος

en: NA
el: ΝΑ

en: %s, using the observations %s - %s
el: %s, χρήση των παρατηρήσεων %s - %s

en: (missing values were skipped)
el: (απούσες τιμές αγνοήθηκαν)

en: Mean
el: Μέσος

en: Median
el: Διάμεσος

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Standard deviation
el: Τυπική Απόκλιση

en: C.V.
el: Συντ. μτβλ.

en: Skewness
el: Ασυμμετρία

en: Ex. kurtosis
el: Κύρτωση-3

en: 5% percentile
el: 5% εκατοστημόριο

en: 95% percentile
el: 95% εκατοστημόριο

en: Interquartile range
el: Ενδοτεταρτ. εύρος

en: Missing obs.
el: Απούσες τιμ.

en: Within s.d.
el: Εντός s.d.

en: Between s.d.
el: Μεταξύ τυπ.αποκλ.

en: Summary statistics
el: Περιληπτικά στατιστικά

en: for column %d of %s (%d valid observations)
el: για τη στήλη %d της %s (%d έγκυρες παρατηρ.)

en: for column %d (%d valid observations)
el: για τη στήλη %d (%d έγκυρες παρατηρ.)

en: for the variable '%s' (%d valid observations)
el: για τη μεταβλ. '%s' (%d έγκυρες παρατηρ.)

en: Weighting variable: %s
el: Μεταβλητή στάθμισης: %s

note: TRANSLATORS: 'S.D.' means Standard Deviation
en: S.D.
el: Τυπ. Απ.

en: Min
el: Ελάχ

en: Max
el: Μέγ

en: Std. Dev.
el: Τυπ. Απ.

en: 5% perc.
el: 5% εκατοστ.

en: 95% perc.
el: 95% εκατοστ.

en: IQ range
el: IQ εύρος

en: Dropping %s: sample range contains no valid observations
el: Απόρριψη %s: το εύρος του δείγματος δεν περιέχει έγκυρες παρατηρήσεις

en: Dropping %s: string-valued series
el: Απόρριψη %s: αλφαριθμητική σειρά

en: The variable '%s' is not discrete
el: Η μεταβλητή '%s' δεν είναι διακριτή

en: Summary statistics for %s, by value of %s
el: Περιληπτικά στατιστικά της %s, ανά τιμή της %s

en: corr: needs at least two non-constant arguments
el: corr: χρειάζεται τουλάχιστον δύο (μη-σταθερές) μεταβλητές

en: undefined
el: μη-καθορισμένο

en: Under the null hypothesis of no correlation:
el: Υπό την μηδενική υπόθεση της μη-συσχέτισης:

en: t(%d) = %g, with two-tailed p-value %.4f
el: t(%d) = %g, με δίπλευρη p-τιμή %.4f

en: Two-tailed critical values for n = %d
el: Δίπλευρες κρίσιμες τιμές για n = %d

en: Correlation Coefficients
el: Συντελεστές συσχέτισης

en:    Estimated standard error = %g
el:    Εκτιμημένο τυπικό σφάλμα = %g

en:    Test statistic: t(%d) = %g
el:    Στατιστική ελέγχου: t(%d) = %g

en:    p-value (two-tailed) = %g
el:    p-τιμή (δίπλευρη) = %g

en: 
    Equality of means test (assuming %s variances)
el: 
    Έλεγχος ισότητας μέσων (υποθέτοντας %s διακυμάνσεις

en: unequal
el: άνισα

en: equal
el: ίσα

en:    Difference between sample means = %g - %g = %g
el:    Διαφορά μεταξύ δειγματικών μέσων = %g - %g = %g

en:    Null hypothesis: The two population means are the same.
el:    Μηδενική υπόθεση: Οι δύο πληθυσμιακοί μέσοι είναι ίδιοι.

en: 
    Equality of variances test
el: 
    Έλεγχος ισότητας διακυμάνσεων

en:    Ratio of sample variances = %g
el:    Λόγος δειγματικών διακυμάνσεων = %g

en: The two population variances are equal
el: Οι δύο πληθυσμιακές διακυμάνσεις είναι ίσες

en: Mahalanobis distances
el: Αποστάσεις Mahalanobis

en: Covariance matrix
el: Μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Inverse of covariance matrix
el: Αντίστροφη της μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: Mahalanobis distances from the centroid
el: Αποστάσεις Mahalanobis από το κεντρικό σημείο

en: using the variables:
el: με τη χρήση των μεταβλητών:

en: Distances saved as '%s'
el: Οι αποστάσεις αποθηκεύτηκαν ως '%s'

en: illegal negative value
el: μη-επιτρεπτή αρνητική τιμή

en: Lorenz curve
el: Lorenz καμπύλη

en: Warning: there were missing values
el: Προειδοποίηση: υπήρξαν απούσες τιμές

en: Sample Gini coefficient
el: Δειγματικός συντελεστής Gini

en: Estimate of population value
el: Εκτίμηση τιμής πληθυσμού

en: Jarque-Bera test
el: Jarque-Bera έλεγχος

en: Lilliefors test
el: Lilliefors έλεγχος

en: Test for normality of %s:
el: Έλεγχος για κανονικότητα της %s:

en: Note: %s = %s%s at all observations
el: Σημείωση: %s = %s%s σε όλες τις παρατηρήσεις

en: Note: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1
el: Σημείωση: Prob(%s = %d | %s = %d) = 1

en: Dropping %s
el: Απορρίπτεται η μεταβλητή %s

en: logit: the dependent variable must form a sequence of integers
el: logit: η εξαρτημένη μεταβλητή πρέπει να σχηματίζει μια ακολουθία ακεραίων

en: '%s' is not a binary variable
el: '%s' δεν είναι δυαδική μεταβλητή

en: Perfect prediction obtained: no MLE exists
el: Προέκυψε τέλεια πρόβλεψη: δεν υπάρχει MLE

en: Illegal non-positive value of the dependent variable
el: Ανεπίτρεπτη μη-θετική τιμή της εξαρτημένης μεταβλητής

en: Invalid value for the maximum of the dependent variable
el: Άκυρη τιμή για το μέγιστο της εξαρτημένης μεταβλητής

en: This estimator requires panel data
el: Αυτός ο εκτιμητής χρειάζεται δεδομένα panel

en: Fisher's Exact Test
el: Fisher's Ακριβής έλεγχος ανεξαρτησίας

en:   Left:   P-value = %g
el:   Αριστερά:   P-τιμή = %g

en:   Right:  P-value = %g
el:   Δεξιά:  P-τιμή = %g

en:   2-Tail: P-value = %g
el:   2-Άκρες: P-τιμή = %g

en: The variable '%s' is not a 0/1 variable.
el: Η μεταβλητή '%s' δεν είναι τύπου 0/1 .

en: Durations must be positive
el: Οι διάρκειες πρέπει να είναι θετικές

en: %s: the dependent variable must be count data
el: %s: η εξαρτημένη μεταβλητή πρέπει να περιέχει count δεδομένα

en: No. of obs (%d) is less than no. of parameters (%d)
el: Αριθμός παρατηρήσεων (%d) μικρότερος από τον αριθμό των παραμέτρων (%d)

en: HAC standard errors not available
el: HAC τυπικά σφάλματα μη-διαθέσιμα

en: Weight variable is all zeros, aborting regression
el: Μεταβλητή στάθμισης έχει μόνο μηδενικά, εγκατάλειψη παλινδρόμησης

en: Weight variable contains negative values
el: Μεταβλητή στάθμισης περιέχει αρνητικές τιμές

en: Weight variable is not a dummy but contains zeros
el: Μεταβλητή στάθμισης δεν είναι δυαδική αλλά περιέχει μηδενικά

en: Missing value encountered for variable %d, obs %d
el: Απούσες τιμές βρέθηκαν για τη μεταβλητή %d, παρατ. %d

en: Error sum of squares (%g) is not > 0
el: Άθροισμα τετραγώνων σφάλματος (%g) δεν είναι > 0

en: 
    
    ESS is minimized for rho = %g
el: 
    
    ESS ελαχιστοποιείται για ρ = %g

en: 
    Fine-tune rho using the CORC procedure...
el: 
    Ακριβής εύρεση του ρ χρησιμοποιώντας την διαδικασία CORC ...

en: 
    Performing iterative calculation of rho...
el: 
    Εκτελούνται επαναληπτικοί υπολογισμοί του ρ...

en:                  ITER       RHO        ESS
el:                  ΕΠΑΝ       ρ        ESS

en: Prais-Winsten: invalid rho value %g (explosive error)
el: Prais-Winsten: άκυρη ρ τιμή %g (μεγαλύτερη της μονάδας, explosive error)

en: %s: rho = %g, error is unbounded
el: %s: ρ = %g, το σφάλμα είναι μη-φραγμένο (error unbounded)

en: Pesaran-Taylor test for heteroskedasticity
el: Pesaran-Taylor έλεγχος για ετεροσκεδαστικότητα

en: Breusch-Pagan test for heteroskedasticity
el: Breusch-Pagan έλεγχος για ετεροσκεδαστικότητα

en: with Koenker robust variance estimator
el: με Koenker αξιόπιστο εκτιμητή διακύμανσης

en: White's test for heteroskedasticity
el: Έλεγχος ετεροσκεδαστικότητας White

en: Generalized Cochrane-Orcutt estimation
el: Γενικευμένη Cochrane-Orcutt εκτίμηση

en: ITER             ESS           % CHANGE
el: ΕΠΑΝ             ESS           % ΜΕΤΑΒΟΛΗ

en: Test for ARCH of order
el: Έλεγχος για ARCH τάξεως

en: Test for ARCH of order %d
el: Έλεγχος για ARCH τάξεως %d

en: Invalid lag order for arch (%d)
el: Άκυρη τάξη υστέρησης για arch (%d)

en: X-13ARIMA can't handle more than %d observations.
    Please select a smaller sample.
el: X-13ARIMA δεν μπορεί να χειριστεί περισσότερες από %d παρατηρήσεις.
    Παρακαλώ επιλέξτε μικρότερο δείγμα.

en: error evaluating 'if'
el: σφάλμα κατά την αποτίμηση  'if'

en: indeterminate condition for 'if'
el: ασαφής συνθήκη για 'if'

en: Unmatched "%s"
el: Δεν υπάρχει αντιστοίχιση για την "%s"

en: predicted values
el: προσαρμ. τιμές

en: prediction
el: πρόβλεψη

en: Specification includes time dummies: cannot forecast out of sample
el: Η εξειδίκευση περιλαμβάνει χρονικές ψευδομεταβλητέs: δεν γίνεται πρόβλεψη εκτός δείγματος

en: No out-of-sample observations are available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες παρατηρήσεις εκτός δείγματος

en: The --out-of-sample option is only supported in the time dimension
el: Η επιλογή --out-of-sample υποστηρίζεται μόνο στη χρονική διάσταση

en: Replaced series %s (ID %d)
el: Αντικαταστάθηκε η σειρά %s (ID %d)

en: Generated series %s (ID %d)
el: Δημιουργήθηκε η σειρά %s (ID %d)

en: Estimated outcome probabilities
el: Εκτιμώμενες πιθανότητες έκβασης

en: Forecast plot not implemented for panel data
el: Γράφημα πρόβλεψης δεν εφαρμόζεται σε δεδομένα panel

en: complex operands are not supported
el: μιγαδικοί τελεστές δεν υποστηρίζονται

en: complex arguments are not supported
el: μιγαδικά ορίσματα δεν υποστηρίζονται

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d)
el: Ο αριθμός των ορισμάτων (%d) δεν ταιριάζει με τον αριθμό των
    παραμέτρων στην συνάρτηση %s (%d)

en: Number of arguments (%d) does not match the number of
    parameters for function %s (%d to %d)
el: Ο αριθμός των ορισμάτων (%d) δεν ταιριάζει με τον αριθμό των
    παραμέτρων στην συνάρτηση %s (%d μέχρι %d)

en: arg %d is missing or of invalid type
el: όρισμα %d λείπει ή είναι μη-έγκυρου τύπου

en: MPI is not supported in this gretl build
el: MPI δεν υποστηρίζεται σε αυτή την έκδοση του gretl

en: got invalid field '%s'
el: έλαβα άκυρο πεδίο '%s'

en: Sorry, can't do this with a sub-sampled dataset
el: Συγγνώμη, δεν γίνεται αυτό με υπο-δειγματοποιημένα δεδομένα

en: Matrix is not symmetric
el: Μη-συμμετρική μήτρα

en: Index value %d is out of bounds
el: Η τιμή δείκτη %d είναι εκτός ορίων

en: Variable number %d is out of bounds
el: Αριθμός μεταβλητής %d είναι εκτός ορίων

en: Wrong type of operand for unary '&'
el: Λάθος τύπος μέλους πράξης για τον μονομελή τελεστή '&'

en: The first argument must be a named series in the current dataset
el: Το πρώτο όρισμα πρέπει να είναι ονομασμένη σειρά του τρέχοντος σύνολου δεδομένων

en: Error message from %s():
     %s
el: Μήνυμα λάθους από %s():
     %s

en: Warning: assertion '%s' failed
el: Προειδοποίηση: η δήλωση '%s' απέτυχε

en: Assertion '%s' failed
el: Η δήλωση '%s' απέτυχε

en: Invalid observation specifier "%s"
el: Άκυρος δείκτης παρατήρησης "%s"

en: The constant cannot be lagged
el: Η σταθερά δεν μπορεί να υστερηθεί

en: Matrix specification is not coherent
el: Η εξειδίκευση της μήτρας δεν είναι κατανοητή

en: The function %s does not return any value
el: Η συνάρτηση %s δεν αποδίδει καμμία τιμή

en: "catch" should not be used on calls to user-defined functions
el: "catch" δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε σε συναρτήσεις χρήστη

en: R functions cannot be called via this gretl build
el: Οι συναρτήσεις R δεν μπορούν να κληθούν μέσω αυτής της έκδοσης gretl

en: Expected %s but got %s
el: Αναμενόταν %s αλλά έλαβα %s

en: Specified type %s does not match array type %s
el: Καθορισμένος τύπος %s δεν ταιριάζει με τον τύπο πίνακα %s

en: '%s' : not implemented for this type
el: '%s' : δεν εφαρμόζεται σε αυτόν τον τύπο

en: Invalid list element
el: Άκυρο στοιχείο λίστας

en: The operator '%s' is not valid in this context
el: Ο τελεστής '%s' είναι άκυρος σε αυτό το πλαίσιο

en: non-existent date
el: ανύπαρκτη ημερομηνία

en: Bandwidth must be non-negative
el: Το εύρος ζώνης πρέπει να είναι μη-αρνητικό

en: %s: requires an even number of arguments
el: %s: απαιτεί ζυγό αριθμό ορισμάτων

en: array: no type was specified
el: πίνακας: δεν έχει καθοριστεί ο τύπος του

en: indeterminate condition for '?' operator
el: ασαφής συνθήκη για τον τελεστή '?'

en: '%s': invalid argument for %s()
el: '%s': άκυρο όρισμα για %s()

en: The result for %s is not well defined
el: Το αποτέλεσμα για την %s δεν είναι καλά ορισμένο

en: %s: insufficient arguments
el: %s: ανεπαρκή ορίσματα

en: %s: invalid argument type %s
el: %s: άκυρος τύπος ορίσματος %s

en: %s: argument %d: invalid type %s
el: %s: όρισμα %d: άκυρος τύπος %s

en: %s: operand should be %s
el: %s: αυτό το μέλος πρέπει να είναι %s

en: %s: operand %d should be %s
el: %s: το μέλος %d της πράξης πρέπει να αντιστοιχεί σε %s

en: %s: argument should be %s
el: %s: το όρισμα θα έπρεπε να είναι %s

en: %s: argument %d should be %s
el: %s: όρισμα %d έπρεπε να είναι %s

en: , is %s
el: , είναι όμως %s

en: '%s': name is too long (max %d characters)
el: '%s': πολύ μακρύ όνομα (μεγ. %d χαρακτήρες)

en: The variable %s is of type %s, not acceptable in context
el: Η μεταβλητή %s είναι τύπου %s, μη-αποδεκτή σε αυτό το πλαίιο ανάλυσης

en: A variable of type %s is not acceptable in context
el: Μεταβλητές τύπου %s δεν είναι αποδεκτές σε αυτό το πλαίιο ανάλυσης

en: Incompatible types in assignment: %s %s %s
el: Μη-συμβατοί τύποι στην ανάθεση: %s %s %s

en: '%s' : not implemented for matrices
el: '%s' : δεν εφαρμόζεται σε μήτρες

en: '%s' : not implemented for lists
el: '%s' : δεν εφαρμόζεται σε λίστες

en: '%s' : not implemented for strings
el: '%s' : δεν εφαρμόζεται σε αλφαριθμητικά

en: '%s' : not implemented for arrays
el: '%s' : δεν εφαρμόζεται σε πίνακες (arrays)

en: '%s' : only defined for matrices
el: '%s' : ορίζεται μόνο για μήτρες

en: Invalid left-hand side expression
el: Άκυρη έκφραση αριστερά της ισότητας

en: Bare declarations are not allowed here
el: Δεν επιτρέπεται χρήση αλφαριθμητικών σε βρόγχο foreach

en: This function requires time-series or panel data
el: Αυτή η συνάρτηση απαιτεί δεδομένα χρονοσειρών ή panel

en: Input must be a monthly or quarterly time series
el: Εισάγετε μηνιαία ή τριμηνιαία χρονοσειρά μόνο

en: TRAMO can't handle more than 600 observations.
    Please select a smaller sample.
el: Το TRAMO δεν μπορεί να χειριστεί περισσότερες από 600 παρατηρήσεις.
    Παρακαλώ επιλέξτε μικρότερο δείγμα.

en: Error in Baxter-King frequencies
el: Σφάλμα στις συχνότητες Baxter-King

en: Insufficient observations
el: Μη-επαρκείς παρατηρήσεις

en: Butterworth: infeasible lambda value
el: Butterworth: ανέφικτη τιμή λάμδα

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: centered periodic dummy
el: κεντροποιημένες περιοδικές ψευδομεταβλητές

en: uncentered periodic dummy
el: μη-κεντροποιημένες περιοδικές ψευδομεταβλητές

en: = 1 if quarter = %d, 0 otherwise
el: = 1 όταν το τρίμηνο = %d, διαφορετικά είναι 0

en: = 1 if month = %d, 0 otherwise
el: = 1 όταν ο μήνας = %d, διαφορετικά είναι 0

en: = 1 if day = %s, 0 otherwise
el: = 1 όταν η ημέρα = %s, διαφορετικά είναι 0

en: %s = 1 if period is %d, 0 otherwise
el: %s = 1 για την χρονική περίοδο %d, διαφορετικά είναι 0

en: warning: requested %gMb of storage
el: προειδοποίηση: ζητήθηκε %gMb αποθηκευτικού χώρου

en: %s = 1 if %s is %d, 0 otherwise
el: %s = 1 όταν η %s είναι ίση με %d, διαφορετικά είναι ίση με 0

en: period
el: περίοδος

en: unit
el: μονάδα

en: 'genr unit' can be used only with panel data
el: 'genr unit' μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με δεδομένα panel

en: cross-sectional unit index
el: δείκτης διαστρωματικής μονάδας

en: data index variable
el: μεταβλητή δείκτη δεδομένων

en: day of week (1 = Monday)
el: ημέρα της εβδομάδας (1 = Δευτέρα)

en: standardized residual from model %d
el: τυποποιημένα κατάλοιπα υποδείγματος %d

en: residual from model %d
el: κατάλοιπα υποδείγματος %d

en: fitted value from model %d
el: προσαρμοσμένες τιμές υποδείγματος %d

en: squared standardized residual from model %d
el: τετράγωνα τυποποιημένων καταλοίπων υποδείγματος %d

en: squared residual from model %d
el: τετράγωνα καταλοίπων υποδείγματος %d

en: fitted variance from model %d
el: προσαρμοσμένη διακύμανση από υπόδειγμα %d

en: individual effects from model %d
el: ατομικά αποτελέσματα υποδείγματος %d

en: per-unit constants from model %d
el: διαστωματικές σταθερές από το υπόδειγμα %d

en: Invalid declaration: maybe you need the "clear" command?
el: Μη έγκυρη δήλωση: Ίσως χρειάζεστε την εντολή "clear"?

en: Invalid declaration
el: Μη-έγκυρη δήλωση

en: Weighted stats: data list has %d members but weight list has %d
el: Weighted stats: η λίστα δεδομένων έχει %d μέλη ενώ η λίστα σταθμίσεων έχει %d

en: List has %d members, but length of vector b is %d
el: Η λίστα έχει %d μέλη, αλλά το μήκος του διανύσματος b είναι %d

en: theta must be a 2-vector
el: το theta πρέπει να είναι 2-διάνυσμα

en: theta must be a 3-vector
el: το theta πρέπει να είναι 3-διάνυσμα

en: beta: parameters must be positive
el: beta: οι παράμετροι πρέπει να είναι θετικές

en: Failed to calculate MIDAS weights: %s
el: Αποτυχία υπολογισμού σταθμίσεων MIDAS: %s

en: Failed to calculate MIDAS gradient: %s
el: Αποτυχία υπολογισμού κλίσεων MIDAS: %s

en: Invalid MIDAS term index
el: Μη-έγκυρος δείκτης όρου MIDAS

en: Not a valid midasreg bundle
el: Μη-έγκυρη midasreg δέσμη

en: The constructed series names would collide with those of existing objects
el: Τα ονόματα των κατασκευασμένων σειρών θα συγκρούονταν με αυτά των υπαρχόντων αντικειμένων

en: model-related
el: σχετικές με το υπόδειγμα

en: none
el: όχι

en: other
el: άλλο

en: Invalid observation %s
el: Μη-έγκυρη παρατήρησης "%s"

en: Invalid number of draws %d
el: Άκυρος αριθμός κληρώσεων (draws) %d

en: %s: no such object
el: %s: δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο

en: The symbol '%s' is undefined
el: Το σύμβολο '%s' είναι άγνωστο

en: '%s': no argument was given
el: '%s': δεν δόθηκε όρισμα

en: The symbol '%c' is not valid in this context
el: Το σύμβολο '%c' είναι άκυρο σε αυτό το πλαίσιο

en: (for logical AND, use '&&')
el: (για λογικό AND, χρησιμοποιήστε '&&')

en: (for logical OR, use '||')
el: (για λογικό OR, χρησιμοποιήστε '||')

en: Incomplete expression
el: Ατελής έκφραση

en: The symbol '%s' is not valid in this context
el: Το σύμβολο '%s' είναι άκυρο σε αυτό το πλαίσιο

en: Unmatched '%c'
el: Δεν υπάρχει αντιστοίχιση για την '%c'

en: Empty observation []
el: Κενή παρατήρηση []

en: Unexpected byte 0x%x
el: Μη-αναμενόμενο byte 0x%x

en: If you meant to test for equality, please use '=='
el: Αν θέλατε να ελέγξετε για ισότητα, χρησιμοποιήστε '=='

en: Invalid character '%c'
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας '%c'

en: Replaced scalar %s
el: Αντικαταστάθηκε βαθμωτό %s

en: Generated scalar %s
el: Δημιουργήθηκε το βαθμωτό %s

en: Modified series %s (ID %d)
el: Τροποποιήθηκε η σειρά %s (ID %d)

en: Modified matrix %s
el: Τροποποιημένη μήτρα %s

en: Replaced matrix %s
el: Η μήτρα %s αντικαταστάθηκε

en: Generated matrix %s
el: Δημιουργήθηκε η μήτρα %s

en: Modified list %s
el: Τροποποιημένη λίστα %s

en: Replaced list %s
el: Έγινε αντικατάσταση στην λίστα %s

en: Generated list %s
el: Δημιουργήθηκε η λίστα μεταβλητών %s

en: Modified string %s
el: Τροποποιημένη αλφαριθμητικό %s

en: Replaced string %s
el: Αντικαταστάθηκε το αλφαριθμητικό %s

en: Generated string %s
el: Δημιουργήθηκε το αλφαριθμητικό %s

en: '%s' is a reserved word
el: '%s' είναι μία δεσμευμένη λέξη

en: Periodic dummy variables generated.
el: Περιοδικές ψευδομεταβλητές δημιουργήθηκαν.

en: Centered periodic dummy variables generated.
el: Κεντροποιημένες περιοδικές ψευδομεταβλητές δημιουργήθηκαν.

en: Panel dummy variables generated.
el: Panel ψευδομεταβλητές δημιουργήθηκαν.

en: The MPI library is not loaded
el: Η βιβλιοθήκη MPI δεν φορτώθηκε

en: Expected '%c' but found '%c'
el: Αναμενόταν '%c' αλλά βρέθηκε '%c'

en: Expected '%c' but formula ended
el: Αναμενόταν '%c' αλλά ο τύπος τελείωσε

en: Expected '%c' but found '%s'
el: Αναμενόταν '%c' αλλά βρέθηκε '%s'

en: too many arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα

en: Expected ',' or ')'
el: Αναμενόταν ',' ή ')'

en: Unknown variable '%s'
el: Άγνωστη μεταβλητή '%s'

en: Orthogonality conditions must come before the weights matrix
el: Οι συνθήκες ορθογωνιότητας εισάγονται πριν τη μήτρα σταθμίσεων

en: Weights must come after orthogonality conditions
el: Οι σταθμίσεις εισάγονται μετά τις συνθήκες ορθογωνιότητας

en: Weights are already defined
el: Οι σταθμίσεις έχουν ήδη καθοριστεί

en: Weight matrix is of wrong size: should be %d x %d
el: Μήτρα σταθμίσεων με λάθος μέγεθος: πρέπει να είναι %d x %d

en: No orthogonality conditions have been specified
el: Δεν καθορίστηκαν συνθήκες ορθογωνιότητας

en: Orthogonality conditions - descriptive statistics
el: Συνθήκες Ορθογωνιότητας - περιγραφικά στατιστικά

en: std. dev
el: τυπ. απόκλ

en: %s versus %s (with least squares fit)
el: %s έναντι %s (με προσαρμογή ελαχ. τετρ.)

en: %s versus %s (with inverse fit)
el: %s έναντι %s (με αντίστροφη προσαρμογή)

en: %s versus %s (with quadratic fit)
el: %s έναντι %s (με τετραγωνική προσαρμογή)

en: %s versus %s (with cubic fit)
el: %s έναντι %s (με κυβική προσαρμογή)

en: Actual and fitted %s
el: Πραγματική και προσαρμοσμένη %s

en: Actual and fitted %s versus %s
el: Πραγματική και προσαρμοσμένη %s έναντι %s

en: %s versus %s (with loess fit)
el: %s έναντι %s (με loess προσαρμογή)

en: loess fit, d = %d, q = %g
el: loess προσαρμογή, d = %d, q = %g

en: time series by group
el: χρονοσειρές ανά ομάδα

en: right
el: δεξιά

en: left
el: αριστερά

en: actual
el: πραγματική

en: fitted
el: προσαρμοσμένες

en: actual = predicted
el: πραγματικές = προσαρμοσμένες

en: '%s' is a constant
el: '%s' είναι σταθερός όρος

en: Test statistic for normality
el: Στατιστική ελέγχου κανονικότητας

en: Test statistic for gamma
el: Στατιστική ελέγχου για γάμμα

en: Density
el: Πυκνότητα

en: Relative frequency
el: Σχετική συχνότητα

en: relative frequency
el: σχετική συχνότητα

en: Correlation matrix
el: Μήτρα συσχέτισης

en: %g percent interval
el: %g τοις εκατό διάστημα

en: forecast
el: πρόβλεψη

en: %g%% interval for mean
el: %g%% διάστημα για τον μέσο

en: Coefficient on %s
el: Συντελεστής της %s

en: Quantile estimates with %g%% band
el: Εκτιμήσεις ποσοστημορίου με %g%% ζώνη

en: OLS estimate with %g%% band
el: OLS εκτίμηση με %g%% ζώνη

en: mean %s
el: μέσος %s

en: Group means
el: Διαστρωματικές μέσες τιμές

en: time
el: χρόνος

en: This command needs panel data
el: Αυτή η εντολή χρειάζεται δεδομένα panel

en: response of %s to a shock in %s, with bootstrap confidence interval
el: απόκριση της %s σε σοκ στην %s, με αυτοδύναμο διάστημα εμπιστοσύνης

en: response of %s to a shock in %s
el: απόκριση της %s σε σοκ στην %s

en: %g percent confidence band
el: %g τοις εκατό διάστημα εμπιστοσύνης

en: point estimate
el: σημειακός εκτιμητής

en: %g and %g quantiles
el: %g και %g ποσοστημόρια

en: forecast variance decomposition for %s
el: διαχωρισμός διακύμανσης πρόβλεψης για την %s

en: VAR residuals
el: VAR κατάλοιπα

en: System residuals
el: Κατάλοιπα συστήματος

en: EC terms
el: EC όροι

en: EC term
el: EC όρος

en: VAR inverse roots in relation to the unit circle
el: VAR αντίστροφες ρίζες σε σχέση με τον μοναδιαίο κύκλο

en: %g%% confidence ellipse and %g%% marginal intervals
el: %g%% έλλειψη εμπιστοσύνης και %g%% οριακά διαστήματα

en: Residual ACF
el: Κατάλοιπα ACF

en: ACF for
el: ACF για

en: Residual PACF
el: Κατάλοιπα PACF

en: PACF for
el: PACF για

en: radians
el: ακτίνια

en: degrees
el: μοίρες

en: scaled frequency
el: κλιμακωτή συχνότητα (1 έως Τ/2)

en: Residual spectrum
el: Φάσμα καταλοίπων

en: Spectrum of %s
el: Φασματική πυκνότητα της %s

en: Bartlett window, length %d
el: Παράθυρο Bartlett, μήκος %d

en: log scale
el: λογαριθμική κλίμακα

en: Sample periodogram vs ARMA Spectrum
el: Δειγματικό Περιοδόγραμμα έναντι φάσματος ARMA

en: spectrum
el: φάσμα

en: periodogram
el: περιοδόγραμμα

en: Q-Q plot
el: Q-Q γράφημα

en: Q-Q plot for %s
el: Q-Q γράφημα της %s

en: Normal quantiles
el: Κανονικά Ποσοστημόρια

en: adjusted %s
el: προσαρμοσμένη %s

en: with least squares fit
el: με προσαρμογή ελαχίστων τετραγώνων

en: Couldn't open %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του %s

en: original data
el: αρχικά δεδομένα

en: final series
el: τελική σειρά

en: Array of %s, length %d
el: Πίνακας %s, μήκος %d

en: Failed to compute numerical Hessian
el: Αποτυχία αριθμητικού υπολογισμού Εσσιανής

en: 
    
    *** User-specified starting values:
el: 
    
    *** Καθορισμένες από το χρήστη αρχικές τιμές:

en: BFGS: initial value of objective function is not finite
el: BFGS: μη-πεπερασμένη αρχική τιμή αντικειμενικής συνάρτησης

en: Reached the maximum iterations (%d)
el: Επιτεύχθηκε το μέγιστο των επαναλήψεων (%d)

en: Norm of gradient %g exceeds maximum of %g
el: Μέτρο διανυσματικής κλίσης %g υπερβαίνει το μέγιστο του %g

en: norm of gradient = %g
el: μέτρο διανυσματικής κλίσης = %g

en: Function evaluations: %d
el: Υπολογισμός συνάρτησης (φορές): %d

en: Evaluations of gradient: %d
el: Υπολογισμός διανυσματικής κλίσης (φορές): %d

en: fdjac: got %d non-finite value(s) on input
el: fdjac: έλαβε %d μη πεπερασμένες τιμές στην είσοδο

en: Gradient within tolerance (%g)
el: Διανυσματική κλίση εντός ορίου ανοχής (%g)

en: Successive criterion values within tolerance (%g)
el: Διαδοχικές τιμές κριτηρίου εντός ορίου ανοχής (%g)

en: Warning: couldn't improve criterion (gradient = %g)
el: Ειδοποίηση: αδυναμία βελτίωσης κριτηρίου (διανυσματική κλίση = %g)

en: Warning: couldn't improve criterion
el: Ειδοποίηση: αδυναμία βελτίωσης κριτηρίου

en: Initial value of objective function is not finite
el: Μη-πεπερασμένη αρχική τιμή αντικειμενικής συνάρτησης

en: 
    Simulated annealing: initial function value = %.8g
el: 
    Simulated annealing: αρχική τιμή συνάρτησης = %.8g

en: No improvement found in %d iterations
el: Δεν βρέθηκε βελτίωση σε %d επαναλήψεις

en: *** warning: surface seems to be flat
el: *** προειδοποίηση: η επιφάνεια φαίνεται να είναι επίπεδη

en: 
    Outer iteration %d: function value = %#g
el: 
    Εξωτερική επανάληψη %d: τιμή συνάρτησης = %#g

en: Outer iteration %d (reset)
el: Εξωτερική επανάληψη %d (επαναφορά)

en:  inner iter %3d: function value %#g
el:  εσωτερική επαν %3d: τιμή συνάρτησης %#g

en: Found optimum %#g after %d function calls, %d resets
el: Βρέθηκε το βέλτιστο %#g μετά από %d κλήσεις της συνάρτησης, %d επαναφορές

en: no such item
el: δεν υπάρει τέτοιο αντικείμενο

en: bundle union: the right-hand operand cannot be a kalman bundle
el: ένωση δέσμης: ο δεξιός τελεστής δεν μπορεί να είναι δέσμη kalman

en: %s: should be scalar
el: %s: θα πρέπει να είναι βαθμωτό

en: %s: invalid (missing) value
el: %s: μη έγκυρη (απούσα) τιμή

en: %s: value %g is out of bounds (lower limit %g)
el: %s: η τιμή %g είναι εκτός ορίων (κάτω όριο %g)

en: %s: value %g is out of bounds (upper limit %g)
el: %s: η τιμή %g είναι εκτός ορίων (άνω όριο %g)

en: xmlReadMemory failed
el: xmlReadMemory απέτυχε

en: xmlDocGetRootElement failed
el: αποτυχία xmlDocGetRootElement

en: %s: no data available
el: %s: δεν έχει διαθέσιμα δεδομένα

en: Matrix is singular
el: Η μήτρα είναι ιδιάζουσα

en: Matrix is not Hermitian
el: Η μήτρα δεν είναι Ερμιτιανή

en: qrdecomp: the input must have rows >= columns
el: qrdecomp: η είσοδος πρέπει να έχει σειρές >= στήλες

en: modtest: no options selected
el: modtest: δεν επιλέχθηκαν επιλογές

en: BDS test for %s, maximum order %d
el: BDS έλεγχος για την %s, μέγιστη διάσταση %d

en: H0: the series is linear/IID
el: H0: η σειρά είναι γραμμική/IID

en: Bootstrapped p-values in []
el: Αυτοδύναμες p-τιμές σε []

en: Asymptotic p-values in []
el: Ασυμπτωτικές p-τιμές σε []

en: test order %d: z = %.3f [%.3f]
el: έλεγχος διάσταση %d: z = %.3f [%.3f]

en: Distance criterion based on first-order correlation
el: Κριτήριο απόστασης βασίζεται στην πρώτης-τάξης συσχέτιση

en: Distance criterion based on sd(%s)
el: Κριτήριο απόστασης βασίζεται στην τυπ.αποκλ.(%s)

en: eps = %g, first-order correlation %.3f
el: eps = %g, πρώτης-τάξης συσχέτιση %.3f

en: modprint: expected %d names
el: modprint: αναμένονταν %d ονόματα

en: modprint: expected the name of a matrix
el: modprint: αναμενόταν όνομα μητρας

en: modprint: the first matrix argument must have 2 columns
el: modprint: πρώτο όρισμα μήτρας πρέπει να περιέχει 2 στήλες

en: Data error
el: Σφάλμα δεδομένων

en: Exact or near collinearity encountered
el: Τέλεια (ή σχεδόν τέλεια) συγγραμμικότητα

en: Insufficient degrees of freedom for regression
el: Μη επαρκείς βαθμοί ελευθερίας για την παλινδρόμηση

en: Dependent variable is all zeros, aborting regression
el: Η εξαρτημένη μεταβλητή έχει μόνο μηδενικά, τερματισμός παλινδρόμησης

en: Total sum of squares was not positive
el: Το άθροισμα των τετραγώνων δεν ήταν θετικό

en: Sum of squared residuals negative!
el: Το άθροισμα των τετραγώνων των καταλοίπων είναι αρνητικό!

en: Sorry, command not available for this estimator
el: Η εντολή δεν είναι διαθέσιμη γι' αυτόν τον εκτιμητή

en: Unspecified error -- FIXME
el: Απροσδιόριστο σφάλμα -- FIXME

en: This command won't work with the current periodicity
el: Η εντολή δεν λειτουργεί με την τρέχουσα περιοδικότητα

en: Error attempting to open file
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου

en: No formula supplied in genr
el: Δεν δόθηκε τύπος στην genr

en: Unknown variable name in command
el: Άγνωστο όνομα μεταβλητής στην εντολή

en: Command has insufficient arguments
el: Η εντολή δεν έχει επαρκή ορίσματα

en: This command is implemented only for OLS models
el: Η εντολή αυτή διατίθεται μόνο για υποδείγματα Ελάχιστων Τετραγώνων

en: Invalid argument
el: Άκυρο όρισμα

en: Syntax error
el: Σφάλμα σύνταξης

en: No independent variables left after omissions
el: Δεν υπάρχει ανεξάρτητη μεταβλητή μετά από τις παραλείψεις

en: No independent variables were omitted
el: Καμμία ανεξάρτητη μεταβλητή δεν παραλείφθηκε

en: No new independent variables were added
el: Καμμία νέα ανεξάρτητη μεταβλητή δεν προστέθηκε

en: One or more "added" vars were already present
el: Μία ή περισσότερες μεταβλητές που "προστέθηκαν" υπάρχουν ήδη

en: Error generating logarithms
el: Σφάλμα κατά τον υπολογισμό των λογαρίθμων

en: Error generating squares
el: Σφάλμα κατά τον υπολογισμό των τετραγώνων

en: Error generating lagged variables
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία των μεταβλητών υστέρησης

en: Attempting to take square root of negative number
el: Προσπάθεια υπολογισμού τετραγωνικής ρίζας αρνητικού αριθμού

en: Excessive exponent in genr formula
el: Πολύ μεγάλος εκθέτης σε τύπο genr

en: Need valid starting and ending observations
el: Απαιτείται έγκυρη παρατήρηση αρχής και τέλους

en: You must include a constant in this sort of model
el: Πρέπει να συμπεριλάβετε σταθερό όρο σε τέτοιου είδους υπόδειγμα

en: The statistic you requested is not available
el: Η ζητούμενη στατιστική δεν είναι διαθέσιμη

en: Missing sub-sample information; can't merge data
el: Ελλιπής πληροφόρηση ως προς τα υπο-δείγματα; ένωση δεδομένων αδύνατη

en: The convergence criterion was not met
el: Το κριτήριο σύγκλισης δεν επετεύχθη

en: The operation was canceled
el: Η λειτουργία ακυρώθηκε

en: Missing values encountered
el: Διαπιστώθηκαν απούσες τιμές

en: Not a Number in calculation
el: Μη-αριθμός (Not a Number) κατά τους υπολογισμούς

en: Matrices not conformable for operation
el: Μη-συμβατές μήτρες για την συγκεκριμένη πράξη

en: Data types not conformable for operation
el: Μη-συμβατοί τύποι δεδομένων/μεταβλητών για την συγκεκριμένη πράξη

en: Incompatible options
el: Μη-συμβατές επιλογές

en: The restrictions do not identify the parameters
el: Οι περιορισμοί δεν ταυτοποιούν τις παραμέτρους

en: External command failed
el: Η εξωτερική εντολή απέτυχε

en: Maximum length of command line (65536 bytes) exceeded
el: Το μέγιστο όριο της γραμμής εντολών (65536 bytes) ξεπεράστηκε

en: No dataset is in place
el: Δεν υπάρχει σύνολο δεδομένων

en: Matrix is not positive definite
el: Η μήτρα δεν είναι θετικά ορισμένη

en: Failed to calculate Jacobian
el: Αποτυχία υπολογισμού Ιακωβιανής

en: Insufficient observations for this operation
el: Ανεπαρκείς παρατηρήσεις για την συγκεκριμένη λειτουργία

en: You cannot define a function within a function
el: Δεν μπορείτε να ορίσετε μία συνάρτηση μέσα σε συνάρτηση

en: Error executing function
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της συνάρτησης

en: Execution aborted by request
el: Εκτέλεση εγκαταλείφθηκε μετά από αίτημα

en: 'catch' cannot be used in this context
el: η εντολή catch είναι άκυρη στο συγκεκριμένο πλαίσιο

en: complex arguments/operands not supported
el: μιγαδικά ορίσματα/τελεστές δεν υποστηρίζονται

en: mixed complex/real arguments not supported
el: μικτά μιγαδικά/πραγματικά ορίσματα δεν υποστηρίζονται

en: Dependencies not met
el: Οι εξαρτήσεις δεν πληρούνται

en: gradient is not close to zero
el: διανυσματική κλίση όχι κοντά στο μηδέν

en: generated missing values
el: δημιουργήθηκαν απούσες τιμές

en: generated non-finite values
el: δημιουργήθηκαν μη-πεπερασμένες τιμές

en: In regard to function
el: Σε σχέση με την συνάρτηση

en: package
el: πακέτο

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: MPI is already initialized
el: Το MPI έχει ήδη ξεκινήσει

en: %s: unknown language
el: %s: άγνωστη γλώσσα

en: %s exited with status %d
el: Το %s εξήλθε με κατάσταση %d

en: Got no output
el: Δεν λήφθηκε αποτέλεσμα

en: line could not be converted to UTF-8
el: αδύνατη η μετατροπή της γραμμής σε UTF-8

en: '%s': no such list
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοια λίστα

en: Can't determine R_HOME
el: Δεν είναι δυνατός ο προσδιορισμός του R_HOME

en: Only strings arrays are accepted as R-function arguments
el: Μόνο πίνακες συμβολοσειρών γίνονται δεκτοί ως ορίσματα R-συνάρτησης

en: %s: not handled
el: %s: δεν αντιμετωπίστηκε

en: %s: not handled as R-function argument
el: %s: δεν αντιμετωπίζεται ως όρισμα συνάρτησης R

en: %s: invalid matrix dimensions, %d x %d
el: %s: άκυρες διαστάσεις μήτρας, %d x %d

en: %s: invalid array length %d
el: %s: άκυρο μέγεθος πίνακα %d

en: %s: not generic vector, can't make into bundle
el: %s: δεν είναι γενικό διάνυσμα, δεν μπορεί να γίνει δέσμη

en: %s: R list has no tags, can't make into bundle
el: %s: Η λίστα R δεν έχει ετικέτες, δεν μπορεί να γίνει δέσμη

en: %s: got 'matrix' result, but not numeric
el: %s: έλαβα το αποτέλεσμα 'μήτρας', αλλά όχι αριθμητικό

en: %s: a block is already started
el: %s: ένα μπλοκ έχει ήδη ξεκινήσει

en: %s: no block is in progress
el: %s: κανένα μπλοκ δεν βρίσκεται σε εξέλιξη

en: Wrote '%s'
el: Έγινε εγγραφή %s

en: Couldn't find function %s
el: Δεν βρίσκω τη συνάρτηση %s

en: Missing function return type
el: Λείπει το είδος επιστροφής της συνάρτησης

en: Expected a function return type, found '%s'
el: Αναμενόταν το είδος επιστροφής της συνάρτησης, αλλά βρέθηκε '%s'

en: %s: invalid return type for function
el: %s: μη-έγκυρο είδος επιστροφής για συνάρτηση

en: function %s: invalid parameter type '%s'
el: συνάρτηση %s: άκυρος τύπος παραμέτρου '%s'

en: Old-style function definitions no longer supported
el: Οι ορισμοί συναρτήσεων παλαιού τύπου δεν υποστηρίζονται πλέον

en: Duplicated function name '%s'
el: Διπλότυπο όνομα συνάρτησης '%s'

en: PDF doc should be called %s.pdf
el: PDF αρχείο πρέπει να ονομαστεί %s.pdf

en: Invalid R-depends line
el: Μη-έγκυρη γραμμή R-depends

en: Some required information was missing
el: Κάποιες απαιτούμενες πληροφορίες έλειπαν

en: Output must have extension ".gfn"
el: Η έξοδος πρέπει να έχει επέκταση ".gfn"

en: Found spec file '%s'
el: Βρέθηκε spec αρχείο '%s'

en: no specification of public functions was found
el: δεν βρέθηκε εξειδίκευση δημόσιων συναρτήσεων

en: number of public interfaces = %d
el: αριθμός δημόσιων διεπαφών = %d

en: : *** not found
el: : *** δεν βρέθηκε

en: '%s': no such function
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοια συνάρτηση

en: No functions are available for packaging at present.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συναρτήσεις για σύμπτυξη (packaging).

en: string value is missing
el: λείπει η τιμή του αλφαριθμητικού

en: '%s': package contains duplicated function names
el: '%s': το πακέτο περιέχει διπλότυπα ονόματα συναρτήσεων

en: '%s' is the name of a built-in function
el: '%s' είναι το όνομα μίας ενσωματωμένης συνάρτησης

en: The function %s is already defined by package '%s'
el: Η συνάρτηση %s έχει ήδη οριστεί στο πακέτο '%s'

en: Package loading error:
    %s %s defines a function %s(), which conflicts with a built-in
    function in gretl %s. Please check for an updated version of %s.
el: Σφάλμα φόρτωσης πακέτου:
    %s %s ορίζει μια συνάρτηση %s(), η οποία έρχεται σε διένεξη με μία
    ενσωματωμένη συνάρτηση του gretl %s.
    Ελέγξτε για μια ενημερωμένη έκδοση του %s.

en: %s: dependency %s was not found
el: %s: εξάρτηση %s δεν βρέθηκε

en: Provider package %s is not loaded
el: Το πακέτο %s του δημιουργού δεν έχει φορτωθεί

en: Time-series data
el: Δεδομένα χρονοσειρών

en: Quarterly or monthly data
el: Τριμηνιαία ή μηνιαία δεδομένα

en: Panel data
el: Panel δεδομένα

en: some sort of dataset
el: κάποιο είδος δεδομένων

en: 
    Broken package! Basic information is missing
el: 
    Δυσλειτουργικό πακέτο! Λείπουν βασικές πληροφορίες

en: Broken package! Basic information is missing
el: Δυσλειτουργικό πακέτο! Λείπουν βασικές πληροφορίες

en: Error loading %s
el: Σφάλμα στην φόρτωση του %s

en: No description available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή

en: Function names must start with a letter
el: Τα ονόματα συναρτήσεων πρέπει να ξεκινούν με γράμμα

en: '%s' is the name of a variable
el: '%s' είναι όνομα μεταβλητής

en: %s: function is in use
el: %s: συνάρτηση σε χρήση

en: %s: function belongs to package
el: %s: η συνάρτηση ανήκει στο πακέτο

en: Deleted function '%s'
el: Διαγράφηκε η συνάρτηση '%s'

en: %s: parameters of type %s cannot have a default value of NA
el: %s: παράμετροι τύπου %s δεν μπορούν να έχουν προεπιλεγμένη τιμή NA

en: %s: default value out of bounds
el: %s: προεπιλεγμένη τιμή εκτός ορίων

en: 'null' is not a valid default for scalars
el: 'null' δεν είναι έγκυρη προεπιλογή για βαθμωτά

en: %s: found %d values but %d value-labels
el: %s: βρέθηκαν %d τιμές αλλά %d ετικέτες-τιμών

en: Expected a type identifier
el: Αναμενόταν αναγνωριστικό τύπου

en: Unrecognized data type '%s'
el: Άγνωστος τύπος δεδομένων '%s'

en: %s: invalid parameter type
el: %s: άκυρος τύπος παραμέτρου

en: parameter %d: name is missing
el: παράμετρος %d: λείπει το όνομα

en: '%s': error scanning default value
el: '%s': σφάλμα σάρωσης προεπιλεγμένης τιμής

en: %s: duplicated parameter name '%s'
el: %s: επανάληψη ονομασίας παραμέτρου '%s'

en: Identifier exceeds the maximum of 31 characters
el: Ονομασία μεγαλύτερη από 31 χαρακτήρες

en: A function definition must have a return type and name
el: Ένας ορισμός συνάρτησης πρέπει να έχει τύπο επιστροφής και όνομα

en: %s: "quit" cannot be used in a function
el: %s: "quit" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα σε συνάρτηση

en: %s: empty function
el: %s: κενή συνάρτηση

en: %s: unbalanced if/else/endif
el: %s: μη ισορροπημένο if/else/endif

en: %s: expected an integer but found %g
el: %s: αναμενόταν ακέραιος αλλά βρέθηκε %g

en: %s: argument value %g is out of bounds
el: %s: τιμή ορίσματος %g εκτός ορίων

en: Duplicated pointer argument: not allowed
el: Διπλό όρισμα δείκτη: δεν επιτρέπεται

en: %s() tries to pass const argument %s to %s() in pointer form with no
    const guarantee
el: Η %s() προσπαθεί να περάσει το όρισμα const %s στο %s() σε μορφή δείκτη
    με εγγύηση noconst

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s, got %s)
el: Η συνάρτηση %s δεν παρείχε την καθορισμένη τιμή επιστροφής
    (αναμενόταν %s, έλαβε %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
    (expected %s)
el: Η συνάρτηση %s δεν παρείχε την καθορισμένη τιμή επιστροφής
    (αναμενόμενο %s)

en: Function %s did not provide the specified return value
el: Συνάρτηση %s δεν παρείχε την καθορισμένη τιμή επιστροφής

en: Incorrect use of 'outfile' in function
el: Μη-σωστή χρήση του 'outfile' στην συνάρτηση

en: %s: argument %d is of the wrong type (is %s, should be %s)
el: %s: το όρισμα %d δεν είναι σωστού τύπου (είναι %s, θα έπρεπε να είναι %s)

en: %s, argument %d: value %g is out of bounds
el: %s, όρισμα %d: τιμή %g είναι εκτός ορίων

en: %s: not enough arguments
el: %s: ανεπαρκή ορίσματα

en: *** error within loop in function %s
    > %s
el: *** σφάλμα μέσα σε βρόγχο στην συνάρτηση %s
    > %s

en: *** error within loop in function %s
el: *** σφάλμα μέσα σε βρόγχο στην συνάρτηση %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
el: *** σφάλμα στην συνάρτηση %s, γραμμή %d
    > %s

en: *** error in function %s, line %d
    > %s
el: *** σφάλμα στην συνάρτηση %s, γραμμή %d
    > %s

en:  called by function %s
el:  κλήθηκε από την συνάρτηση %s

en: %s: non-null return value '%s' is not valid
el: %s: η μη-κενή επιστρεφόμενη τιμή '%s' δεν είναι έγκυρη

en: %s, line %d: non-null return value '%s' is not valid
el: %s, γραμμή %d: η μη-κενή επιστρεφόμενη τιμή '%s' δεν είναι έγκυρη

en: %s: return value is missing
el: %s: τιμή επιστροφής λείπει

en: %s, line %d: return value is missing
el: %s, γραμμή %d: τιμή επιστροφής λείπει

en: return: can only be used in a function
el: return: μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε συνάρτηση

en: "%s" is not defined.
el: "%s" δεν έχει οριστεί.

en: Couldn't delete %s
el: Δεν μπόρεσα να διαγράψω το %s

en: Couldn't find %s
el: Αδυναμία εύρεσης του %s

en: Removed %s
el: Διαγραφή %s

en: Unloaded %s
el: Αποφόρτωση %s

en: Unable to access the file %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο αρχείο %s.

en: 
    
    For help on a specific function, type: help funname
el: 
    
    Για βοήθεια σε συγκεκριμένη συνάρτηση, πληκτρολογήστε:  help funname

en:  (e.g. help qrdecomp)
el:  (π.χ. help qrdecomp)

en: %s: sorry, no help available.
el: %s: δυστυχώς, δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια.

en: 
    Valid gretl commands are:
el: 
    Έγκυρες εντολές gretl είναι:

en: 
    
    For help on a specific command, type: help cmdname
el: 
    
    Για βοήθεια σε συγκεκριμένη εντολή, πληκτρολογήστε: help cmdname

en:  (e.g. help smpl)
el:  (π.χ. help smpl)

en: You can also do 'help functions' for a list of functions
el: Μπορείτε επίσης να πληκτρολογήσετε 'help functions' για μία λίστα των διαθέσιμων συναρτήσεων

en: "%s" is not a gretl command.
el: "%s" δεν είναι εντολή gretl.

en: _Open data
el: Φόρτωση δεδομένων

en: annual
el: ετήσια

en: %s: locale is not supported on this system
el: %s: locale δεν υποστηρίζεται σε αυτό το σύστημα

en: No matching data after filtering
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα που να ταιριάζουν μετά το φιλτράρισμα

en: You need to specify an aggregation method for a 1:n join
el: Πρέπει να ορίσετε μια μέθοδο συγκέντρωσης για μια 1:n ένωση

en: %s: string key on left but numeric on right
el: %s: αλφαριθμητικό αριστερά αλλά αριθμητικό δεξιά

en: %s: string key on right but numeric on left
el: %s: αλφαριθμητικό δεξιά αλλά αριθμητικό αριστερά

en: Series length does not match the dataset
el: Το μέγεθος της σειράς δεν ταιριάζει με αυτό των δεδομένων

en: Invalid join specification
el: Μη-έγκυρη εξειδίκευση σύζευξης

en: Outer dataset: read %d columns and %d rows
el: Εξωτερικό σύνολο δεδομένων: ανάγνωση %d στηλών και %d γραμμών

en: Data modified OK
el: Τροποποίηση δεδομένων OK

en: No changes were made to the dataset
el: Δεν έγιναν αλλαγές στο σύνολο δεδομένων

en: Variable %d was not in the original list
el: Η μεταβλητή %d δεν ήταν στην αρχική λίστα

en: Can't do this: some vars in original model have been redefined
el: Δεν μπορώ να το κάνω αυτό: ορισμένες μεταβλητές στο αρχικό υπόδειγμα έχουν επαναπροσδιοριστεί

en: quarterly
el: τριμηνιαία

en: monthly
el: μηνιαία

en: daily
el: ημερήσια

en: The argument does not seem to be a MIDAS list
el: Το όρισμα δεν αντιστοιχεί σε MIDAS λίστα

en: '%s': invalid %s specification
el: '%s': μη-έγκυρη %s εξειδίκευση

en: MIDAS list %s, high-frequency lags %d to %d
el: MIDAS λίστα %s, υψηλής συχνότητας υστερήσεις %d μέχρι %d

en: Test for addition of variables
el: Έλεγχος για πρόσθεση μεταβλητών

en: parameters are zero for the variables
el: μηδενικές παράμετροι για τις μεταβλητές

en: Test for ARCH of order %s
el: Έλεγχος για ARCH τάξεως %s

en: no ARCH effect is present
el: δεν υπάρχει επίδραση τύπου ARCH

en: LM test for autocorrelation up to order %s
el: LM έλεγχος για αυτοσυσχέτιση μέχρι τάξεως %s

en: no autocorrelation
el: όχι αυτοσυσχέτιση

en: no structural break
el: δεν υπάρχει διαρθρωτική μεταβολή

en: no structural difference
el: δεν υπάρχει διαρθρωτική μεταβολή

en: CUSUM test for parameter stability
el: CUSUM έλεγχος σταθερότητας παραμέτρων

en: no change in parameters
el: δεν υπάρχει αλλαγή στις παραμέτρους

en: QLR test for structural break
el: QLR έλεγχος διαρθρωτικής μεταβολής

en: Likelihood ratio test for groupwise heteroskedasticity
el: Έλεγχος λόγου πιθανοφάνειας για ετεροσκεδαστικότητα ομαδοποίησης

en: the units have a common error variance
el: οι μονάδες έχουν κοινή διακύμανση σφάλματος

en: Non-linearity test (logs)
el: Έλεγχος μη-γραμμικότητας (λογ.)

en: relationship is linear
el: η σχέση είναι γραμμική

en: Test for normality of residual
el: Έλεγχος κανονικότητας καταλοίπων

en: error is normally distributed
el: τα σφάλματα κατανέμονται κανονικά

en: Test for omission of variables
el: Έλεγχος για παραλειπόμενες μεταβλητές

en: specification is adequate
el: η εξειδίκευση είναι επαρκής

en: Non-linearity test (squares)
el: Έλεγχος μη-γραμμικότητας (τετράγωνα)

en: heteroskedasticity not present
el: δεν υπάρχει ετεροσκεδαστικότητα

en: Sargan over-identification test
el: Sargan έλεγχος υπερ-ταυτοποίησης

en: all instruments are valid
el: όλες οι τεχνητές μεταβλητές είναι έγκυρες

en: Hausman test
el: Hausman έλεγχος

en: OLS estimates are consistent
el: Οι εκτιμητές OLS είναι συνεπείς

en: GLS estimates are consistent
el: Οι εκτιμητές GLS είναι συνεπείς

en: Test for differing group intercepts
el: Έλεγχος για διαφορετικές σταθερές ανά ομάδα

en: The groups have a common intercept
el: Οι ομάδες έχουν ένα κοινό σταθερό όρο

en: Breusch-Pagan test
el: Breusch-Pagan έλεγχος

en: Variance of the unit-specific error = 0
el: Διακύμανση διαστρωματικών σφαλμάτων = 0

en: Wald joint test on time dummies
el: Από-κοινού Wald έλεγχος στις χρονικές ψευδομεταβλητές

en: No time effects
el: Δεν υπάρχουν χρονικές επιδράσεις

en: restriction is acceptable
el: αποδεκτός περιορισμός

en: Test of independence
el: Έλεγχος ανεξαρτησίας

en: rho = 0
el: ρ = 0

en: LR test for rho = 0
el: LR έλεγχος γιά ρ = 0

en: Joint test on named regressors
el: Από κοινού έλεγχος στους επιλεγμένους παλινδρομητές

en: Robust test for differing group intercepts
el: Αξιόπιστος έλεγχος για διαφορετικές σταθερές ανά ομάδα

en: Pesaran CD test for cross-sectional dependence
el: Pesaran CD έλεγχος για διαστρωματική εξάρτηση

en: No cross-sectional dependence
el: Όχι διαστρωματική εξάρτηση

en: Wooldridge test for autocorrelation in panel data
el: Wooldridge έλεγχος για αυτοσυσχέτιση σε δεδομένα panel

en: No first-order autocorrelation (rho = -0.5)
el: Μη-ύπαρξη αυτοσυσχέτισης πρώτης τάξης (rho = -0.5)

en: Distribution free Wald test for heteroskedasticity
el: Wald έλεγχος (ελεύθερος κατανομής) για ετεροσκεδαστικότητα

en: Likelihood ratio test of independence
el: Έλεγχος λόγου πιθανοφάνειας για ανεξαρτησία

en: robust variant
el: σθεναρή(robust) εκδοχή

en: No first-order autocorrelation (rho = 0)
el: Μη-ύπαρξη αυτοσυσχέτισης πρώτης τάξης (rho = 0)

en: atanh(rho) = 0
el: atanh(ρ) = 0

en: chi-square(%d) = %g at observation %s
el: χ-τετρ.(%d) = %g στην παρατήρηση %s

en: failed
el: απέτυχε

en: parameter
el: παράμετρος

en: dfn
el: β.ε αριθμητή

en: dfd
el: β.ε παρονομαστή

en: df
el: β.ε

en: %g percent critical value
el: %g τοις εκατό κρίσιμη τιμή

en: Asymptotic test statistic
el: Ασυμπτωτική στατιστική ελέγχου

en: with asymptotic p-value
el: με ασυμπτωτική p-τιμή

en: with bootstrap p-value
el: με αυτοδύναμη p-τιμή

en: Can't retrieve uhat: data set has changed
el: Δεν γίνεται ανάκτηση των uhat: το σύνολο δεδομένων άλλαξε

en: Can't retrieve yhat: data set has changed
el: Δεν γίνεται ανάκτηση των yhat: το σύνολο δεδομένων άλλαξε

en: Can't retrieve ht: data set has changed
el: Δεν γίνεται ανάκτηση των ηt: το σύνολο δεδομένων άλλαξε

en: Can't retrieve series: data set has changed
el: Δεν γίνεται ανάκτηση χρονοσειράς: το σύνολο δεδομένων άλλαξε

en: The model exhibits an exact linear fit
el: Το υπόδειγμα παρουσιάζει τέλεια γραμμική προσαρμογή

en: Invalid MPI rank %d
el: Άκυρo MPI αναγνωριστικό (rank) %d

en: Variance estimators:
el: Εκτιμητές διακύμανσης:

en:  between = %g
el:  μεταξύ = %g

en:  within = %g
el:  εντός = %g

en: theta used for quasi-demeaning = %g
el: theta που χρησιμοποιήθηκε στην μερική αφαίρεση μέσου (quasi-demeaning) = %g

en: Panel is unbalanced: theta varies across units
el: Panel μη-ισορροπημένο: theta διαφέρει ανά μονάδα

en: Random effects estimator
    allows for a unit-specific component to the error term
el: Ο εκτιμητής τυχαίων επιδράσεων
    επιτρέπει διαστρωματικά εξαρτώμενη συνιστώσα στα σφάλματα

en: Fixed effects estimator
    allows for differing intercepts by cross-sectional unit
el: Ο εκτιμητής σταθερών επιδράσεων
    επιτρέπει διαφορετικούς σταθερούς όρους ανά διαστρωματική μονάδα

en: Residual variance: %g/(%d - %d) = %g
el: Διακύμανση καταλοίπων: %g/(%d - %d) = %g

en: Joint significance of differing group means:
el: Από-κοινού σημαντικότητα ελέγχου για διαφορετικούς μέσους ομάδων:

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the fixed effects alternative.)
el: (Μία χαμηλή p-τιμή μετρά ενάντια στην μηδενική υπόθεση ότι το σωρευτικό (pooled) OLS υπόδειγμα
    είναι επαρκές, και υπέρ της εναλλακτικής υπόθεσης σταθερών επιδράσεων.)

en: Error estimating fixed effects model
el: Σφάλμα κατά την εκτίμηση υποδείγματος σταθερών επιδράσεων

en: Inadequate data for panel estimation
el: Μη-επαρκή δεδομένα για panel εκτίμηση

en: Hausman test matrix is not positive definite!
el: Hausman: η μήτρα ελέγχου δεν είναι θετικά ορισμένη!

en: Hausman test statistic:
     H = %g with p-value = prob(chi-square(%d) > %g) = %g
el: Στατιστική ελέγχου Hausman:
     H = %g με p-τιμή = prob(χ-τετρ.(%d) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the random effects
    model is consistent, in favor of the fixed effects model.)
el: (Μία χαμηλή p-τιμή μετρά ενάντια στη μηδενική υπόθεση ότι το υπόδειγμα τυχαίων επιδράσεων
    είναι συνεπές, και υπέρ του υποδείγματος σταθερών επιδράσεων.)

en: Error estimating random effects model
el: Σφάλμα κατά την εκτίμηση του υποδείγματος τυχαίων επιδράσεων

en: Means of pooled OLS residuals for cross-sectional units:
el: Μέσοι σωρευτικών OLS καταλοίπων για διαστρωματικές μονάδες:

en:  unit %2d: %13.5g
el:  μονάδα %2d: %13.5g

en: Breusch-Pagan test statistic:
     LM = %g with p-value = prob(chi-square(1) > %g) = %g
el: Breusch-Pagan στατιστική:
     LM = %g με p-τιμή = prob(χ-τετρ.(1) > %g) = %g

en: (A low p-value counts against the null hypothesis that the pooled OLS model
    is adequate, in favor of the random effects alternative.)
el: (Μία χαμηλή p-τιμή μετρά ενάντια στην μηδενική υπόθεση ότι το σωρευτικό (pooled) OLS υπόδειγμα
    είναι επαρκές, και υπέρ της εναλλακτικής υπόθεσης τυχαίων επιδράσεων.)

en: Hausman test matrix is not positive definite
el: Hausman έλεγχος, η μήτρα δεν είναι θετικά ορισμένη

en: %s: invalid option argument
el: %s: άκυρο όρισμα επιλογής

en: Diagnostics: using n = %d cross-sectional units
el: Διαγνωστικά: χρησιμοποιώντας n = %d διαστρωματικές μονάδες

en: Couldn't estimate group means regression
el: Αδυναμία εκτίμησης της παλινδρόμησης ομαδοποιημένων μέσων

en: Couldn't estimate group means regression
el: Αδυναμία εκτίμησης παλινδρόμησης ομαδοποιημένων μέσων

en: Can't produce ML estimates: some units have only one observation
el: Αδυναμία υπολογισμού ML εκτιμητών: μερικές (διαστρωματικές) μονάδες έχουν μόνο μία παρατήρηση

en: 
    OLS error variance = %g
el: 
    OLS διακύμανση σφάλματος = %g

en: iteration
el: επανάληψη

en: 
    FGLS pooled error variance = %g
el: 
    FGLS σωρευτικό σφάλμα διακύμσνση = %g

en: Pooled error variance
el: Διακύμανση σωρευτικού σφάλματος

en: First differenced equation (dependent, d_y)
el: Εξίσωση πρώτων διαφορών (εξαρτημένη, d_y)

en: Autoregression of residuals (dependent, uhat)
el: Αυτοπαλινδρόμηση καταλοίπων (εξαρτημένη, uhat)

en: Auxiliary regression including lagged residual
el: Βοηθητική παλινδρόμηση, περιλαμβάνει υστερήσεις των καταλοίπων

en: The dependent variable is constant
el: Η εξαρτημένη μεταβλητή είναι σταθερή

en: Average absolute correlation = %.3f
el: Μέση απόλυτη συσχέτιση = %.3f

en: Error: unit %g, period %g: duplicated observation
el: Σφάλμα: μονάδα %g, περίοδος %g: διπλή παρατήρηση

en: You cannot use the --panel-vars option with the setobs command when
    
    * the dataset is currently sub-sampled and
    * the full dataset is not a panel.
    
    If you first structure your full dataset as a panel, you can then
    do what you are trying to do.
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή --panel-vars με την εντολή setobs όταν
    
    * το σύνολο δεδομένων έχει υποδειγματοληψία και
    * το πλήρες σύνολο δεδομένων δεν είναι πάνελ.
    
    Εάν πρώτα δομήσετε το πλήρες σύνολο δεδομένων σας ως πάνελ, μπορείτε στη συνέχεια να
    να κάνετε αυτό που προσπαθείτε να κάνετε.

en: The string '%s' is given for two or more groups
el: Το αλφαριθμητικό '%s' δίνεται για δύο ή περισσότερες ομάδες

en: %s: values are not unique per group
el: %s: οι τιμές δεν είναι μοναδικές ανά ομάδα

en: %s: is not constant within group
el: %s: δεν είναι σταθερό εντός της ομάδας

en: The series %s is not string-valued
el: Η σειρά %s δεν έχει τιμές συμβολοσειράς

en: The series %s holds %d strings but %d are needed
el: Η σειρά %s περιέχει %d αλφαριθμητικά αλλά χρειάζεται %d

en: Panel models must include an intercept
el: Panel models πρέπει να περιλαμβάνουν σταθερά

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_cmdref.en
el: gretl_cli_cmdref.el

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_cmdref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_cmdref.en
el: gretl_gui_cmdref.el

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_commands_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_help.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_help.en
el: gretl_gui_help.el

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_cli_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_cli_fnref.en
el: gretl_cli_fnref.el

note: TRANSLATORS: you may change the two-letter language code if gretl_functions_en.xml has been translated for your language, as in gretl_gui_fnref.pt -- otherwise leave it untranslated
en: gretl_gui_fnref.en
el: gretl_gui_fnref.el

en: Couldn't find package %s
el: Δεν βρίσκω το πακέτο %s

en: Couldn't find file %s for package %s
el: Δεν βρίσκω το αρχείο %s για το πακέτο %s

en: User directory is not set
el: Δεν έχει οριστεί αρχειοκατάλογος χρήστη

en: Couldn't create directory '%s'
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου '%s'

en: Couldn't write to '%s': gretl will not work properly!
el: Αδυναμία εγγραφής στο '%s': το gretl δεν θα λειτουργήσει σωστά!

en: gretl: using these basic search paths:
el: gretl: χρήση των ακόλουθων προκαθορισμένων διαδρομών:

en: Parse error at unexpected token '%s'
el: Σφάλμα μετάφρασης σε μη-αναμενόμενη φράση '%s'

en: Matrix inversion failed: restrictions may be inconsistent or redundant
el: Αντιστροφή μήτρας απέτυχε: οι περιορισμοί μπορεί να είναι ασυνεπείς ή πλεονάζοντες

en: Invalid restriction on beta
el: Μη-έγκυρος περιορισμός στο beta

en: Too many restrictions: the maximum number is %d
el: Πάρα πολλοί περιορισμοί: o μέγιστος αριθμός είναι %d

en: The R matrix must have %d columns
el: Η μήτρα R πρέπει να έχει %d στήλες

en: %s: couldn't interpret as coefficient number
el: %s: δεν μπορεί να ερμηνευτεί ως αριθμός συντελεστή

en: %s: division not allowed here
el: %s: η διαίρεση δεν επιτρέπετε στο συγκεκριμένο πλαίσιο

en: Coefficient number (%d) is out of range
el: Τιμή συντελεστή (%d) εκτός εύρους

en: Equation number (%d) is out of range
el: Αριθμός εξίσωσης (%d) είναι εκτός εύρους

en: parse error in '%s'
el: σφάλμα ερμηνείας στην '%s'

en: Restriction set
el: Περιορισμοί σε εφαρμογή

en: Restriction
el: Περιορισμός

en: Coefficient number (%d) out of range for equation %d
el: Αριθμός παραμέτρου (%d) εκτός εύρους στην εξίσωση %d

en: Invalid restriction
el: Μη-έγκυρος περιορισμός

en: Too many restrictions (maximum is %d)
el: Πάρα πολλοί περιορισμοί (το μέγιστο είναι %d)

en: Restricted estimates
el: Περιορισμένοι εκτιμητές

en: Standard error of the regression
el: Τυπικό σφάλμα παλινδρόμησης

en: Robust chi^2
el: Αξιόπιστο χ^2

en: Matrix inversion failed:
     restrictions may be inconsistent or redundant
el: Αποτυχία αντιστροφής μήτρας:
     οι περιορισμοί είναι ασυνεπείς ή πλεονάζοντες

en: Failed to compute test statistic
el: Αποτυχία υπολογισμού στατιστικής ελέγχου

en: The symbol '%s' is undefined
el: Το σύμβολο '%s' είναι άγνωστο

en: Invalid input
el: Μη-έγκυρη εισαγωγή

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Sum of coefficients
el: Άθροισμα των συντελεστών

en: Standard error
el: Τυπικό σφάλμα

en: variable %d: translating from strings to code numbers
el: μεταβλητή %d: μετάφραση από συμβολοσειρές σε αριθμούς κωδικών

en: String code table for variable %d (%s):
el: Πίνακας αλφαριθμητικών κωδικών για τη μεταβλητή %d (%s):

en: The shell command is not activated.
el: Η εντολή shell δεν είναι ενεργοποιημένη.

en: filename too long (%d bytes)
el: πολύ μεγάλο όνομα αρχείου (%d bytes)

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
el: Το μέγιστο μήκος της γραμμής εντολών (%d bytes) έχει ξεπεραστεί

en: A series named %s already exists
el: Μία σειρά με όνομα %s υπάρχει ήδη

en: A matrix named %s already exists
el: Η μήτρα με όνομα %s ήδη υπάρχει

en: A scalar named %s already exists
el: Το βαθμωτό με όνομα %s ήδη υπάρχει

en: A list named %s already exists
el: Η λίστα με όνομα %s ήδη υπάρχει

en: A string named %s already exists
el: Το αλφαριθμητικό με όνομα %s ήδη υπάρχει

en: A bundle named %s already exists
el: Υπάρχει ήδη μία δέσμη με το όνομα %s

en: An array named %s already exists
el: Ένας πίνακας με όνομα %s ήδη υπάρχει

en: no ':' allowed in starting obs with frequency 1
el: δεν επιτρέπεται ':' σε εναρκτήριες παρατηρήσεις με συχνότητα 1

en: panel data must have frequency > 1
el: τα panel δεδομένα πρέπει να έχουν συχνότητα > 1

en: starting obs must contain a ':' with frequency > 1
el: εναρκτήριες παρατ. πρέπει να περιέχουν ':' με συχνότητα > 1

en: starting obs '%s' is incompatible with frequency
el: εναρκτήριες παρατ. '%s' είναι μη-συμβατές με την συχνότητα

en: cross-sectional data: frequency must be 1
el: διαστρωματικά δεδομένα: η συχνότητα πρέπει να είναι 1

en: starting obs '%s' is invalid
el: εναρκτήρια παρατήρηση '%s' είναι μη-έγκυρη

en: the starting date was corrected to Monday %s
el: η ημερομηνία έναρξης διορθώθηκε σε Δευτέρα %s

en: You cannot do this within a function
el: Δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό μέσα σε συνάρτηση

en: frequency (%d) does not seem to make sense
el: η συχνότητα (%d) δεν έχει νόημα

en: Panel datasets must be balanced.
    The number of observations (%d) is not a multiple
    of the number of %s (%d).
el: Σύνολα δεδομένων Panel πρέπει να είναι ισορροπημένα.
    Ο αριθμός των παρατηρήσεων (%d) δεν είναι πολλαπλάσιο
    του αριθμού των %s (%d).

en: units
el: μονάδες

en: Command failed
el: Εντολή απέτυχε

en: Couldn't write to %s
el: Αδυναμία εγγραφής στο %s

en: Unloaded package %s
el: Αποφόρτωση πακέτου %s

en: Package %s was not loaded
el: Το πακέτο %s δεν φορτώθηκε

en: xmlReadFile failed on %s
el: το xmlReadFile απέτυχε στο %s

en: %s: empty document
el: %s: κενό έγγραφο

en: File of the wrong type, root node not %s
el: Το αρχείο δεν είναι του σωστού τύπου, η ρίζα δεν είναι %s

en: Failed to parse count of variables
el: Αποτυχία ερμηνείας στην μέτρηση των μεταβλητών

en: Got no variables
el: Δεν έλαβα μεταβλητές

en: Variable %d has no name
el: Η μεταβλητή %d δεν έχει όνομα

en: Number of variables does not match declaration
el: Ο αριθμός των μεταβλητών δεν ταιριάζει με προηγούμενη δήλωσή σας

en: Data file contains %d subnormal values
el: Αρχείο δεδομένων περιέχει %d μη-φυσιολογικές τιμές

en: Failed to parse data values at obs %d
el: Αποτυχία ερμηνείας τιμής δεδομένων στην παρατήρηση %d

en: Failed to parse number of observations
el: Αποτυχία ερμηνείας στον αριθμό των παρατηρήσεων

en: Got no observations
el: Δεν έλαβα παρατηρήσεις

en: Case marker missing at obs %d
el: Ετικέτα περίπτωσης (Case marker) απουσιάζει στις παρατηρήσεις %d

en: Values missing at observation %d
el: Απούσες τιμές στην παρατήρηση %d

en: Number of observations does not match declaration
el: Ο αριθμός των παρατηρήσεων δεν ταιριάζει με προηγούμενη δήλωσή σας

en: Required attribute 'type' is missing from data file
el: Απαιτούμενο χαρακτηριστικό 'type' απουσιάζει από το αρχείο δεδομένων

en: Unrecognized type attribute for data file
el: Μη αναγνωρίσιμο γνώρισμα τύπου στο αρχείο δεδομένων

en: Failed to parse data frequency
el: Αποτυχία ερμηνείας της συχνότητας των δεδομένων

en: Failed to parse startobs
el: Αποτυχία ερμηνείας του startobs

en: Failed to parse endobs
el: Αποτυχία ερμηνείας του endobs

en: dummy for %s = %lf
el: ψευδομεταβλητή για την %s = %lf

en: 
    Read datafile %s
el: 
    Ανάγνωση αρχείου δεδομένων %s

en: The version of this datafile (%g) is higher than that fully
    supported by this build of gretl (%g). Some features may not be
    correctly recognized.
el: Η έκδοση του αρχείου δεδομένων (%g) είναι νεότερη από αυτήν που
    πλήρως υποστηρίζεται σε αυτή την έκδοση του gretl (%g). Μερικά
    χαρακτηριστικά μπορεί να μην αναγνωρίζονται σωστά.

en: Variables information is missing
el: Δεν υπάρχει πληροφόρηση για τις μεταβλητές

en: '%s': malformed gdt file
el: '%s': προβληματικό gdt αρχείο

en: Couldn't read '%s'
el: Αδυναμία ανάγνωσης του '%s'

en: No observations were found
el: Δεν βρέθηκαν παρατηρήσεις

en: %s: error %s
el: %s: σφάλμα %s

en: failed (%s)
el: απέτυχε (%s)

en: failed
el: απέτυχε

en: Copying %s...
el: Αντιγραφή %s...

en: Input must have extension ".gfn"
el: Η είσοδος πρέπει να έχει επέκταση ".gfn"

en: Invalid package name (31 bytes max)
el: Μη έγκυρο όνομα πακέτου (μέγιστο 31 byte)

en: Getting in place...
el: Τοποθέτηση...

en: Making temporary directory...
el: Δημιουργία προσωρινού καταλόγου...

en: Making %s...
el: Δημιουργία %s...

en: %s cannot be set as 'coded' (%s)
el: το %s δεν μπορεί να οριστεί ως "κωδικοποιημένο" (%s)

en: is a 0/1 variable
el: είναι μία 0/1 μεταβλητή

en: not integer-valued
el: μη-ακέραιες τιμές

en: No series are defined
el: Δεν έχουν οριστεί χρονοσειρές

en: No series labels are defined
el: Δεν έχουν οριστεί ετικέτες σειρών

en: '%s' : not a string variable
el: '%s' : δεν είναι αλφαριθμητική μεταβλητή

en: Now discarding output
el: Αυτή τη στιγμή, η έξοδος απορρίπτεται

en: Couldn't open %s for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος %s για εγγραφή

en: Now appending output to '%s'
el: Γίνεται προσάρτηση στο αρχείο '%s'

en: Now writing output to '%s'
el: Γίνεται εγγραφή στο αρχείο '%s'

en: Output is not currently diverted to file
el: Η έξοδος αυτή τη στιγμή δεν εκτρέπεται σε αρχείο

en: Closed output file '%s'
el: Το αρχείο εξόδου '%s' είναι κλειστό

en: Generated principal component series
el: Δημιουργήθηκαν σειρές κύριων συνιστωσών

en: %s: not found
el: %s: δεν βρέθηκε

en: pkg: unknown action '%s'
el: pkg: άγνωστη ενέργεια '%s'

en: No data information is available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη πληροφόρηση για τα δεδομένα.

en: Maximum length of command line (%d bytes) exceeded
el: Το μέγιστο μήκος της γραμμής εντολών (%d bytes) έχει ξεπεραστεί

en: %s: invalid input '%s'
el: %s: άκυρη εισαγωγή '%s'

en: '%s': no such series
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοια σειρά

en: Missing option parameter
el: Λείπει παράμετρος επιλογής

en: Inner key is missing
el: Το εσωτερικό κλειδί (inner key) λείπει

en: gretl session files can only be opened via the GUI program
el: αρχεία συνεδρίας gretl μπορούν να ανοίξουν μόνο μέσω του προγράμματος GUI

en: join: only CSV and gdt[b] files are supported
el: join: υποστηρίζονται μόνο τα αρχεία CSV και gdt[b]

en: The "%s" command cannot be used in this context
el: Η εντολή "%s" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο συγκεκριμένο πλαίσιο

en: Invalid selection
el: Μη έγκυρη επιλογή

en: Read datafile %s
el: Ανάγνωση αρχείου δεδομένων %s

en: You cannot delete series in this context
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε μεταβλητές σε αυτό το πλαίσιο

en: Model printed to %s
el: Υπόδειγμα εκτυπώθηκε στο %s

en: Installed %s
el: Εγκαταστάθηκε η %s

en: Installed dependency %s
el: Εγκαταστάθηκε εξάρτηση %s

en: Warning: ignoring "%s <-"
el: Προειδοποίηση: αγνόηση "%s <-"

en: You can't end a loop here, you haven't started one
el: Δεν μπορείτε να κλείσετε τον βρόγχο εδώ, δεν έχετε ξεκινήσει βρόγχο

en: data frequency = %d
el: συχνότητα δεδομένων = %d

en: Set option(s) for command "%s"
el: Ορισμός επιλογής(ών) για την εντολή "%s"

en: store: no filename given
el: αποθήκευση (store): δεν δόθηκε όνομα αρχείου

en: Couldn't format model
el: Αδυναμία μορφοποίησης υποδείγματος

en: Infinite loop detected in script
el: Βρόγχος χωρίς τέλος (Infinite loop) εντοπίστηκε στο script

en: '%s': can only be used within a function
el: '%s': μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μέσα σε μια συνάρτηση

en: %s: command not available
el: %s: μη- διαθέσιμη εντολή

en: An error occurred when 'outfile' was active
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα όταν το 'outfile' ήταν ενεργό

en: kalman: a required matrix is missing
el: kalman: μία απαιτούμενη μήτρα δεν βρέθηκε

en: kalman: required matrix %s is missing
el: kalman: η απαιτούμενη μήτρα %s δεν βρέθηκε

en: kalman: %s is %d x %d, should be %d x %d
el: kalman: %s είναι %d x %d, πρέπει να είναι %d x %d

en: kalman: %s is not symmetric
el: kalman: %s δεν είναι συμμετρική

en: Couldn't find function '%s'
el: Δεν βρίσκω τη συνάρτηση '%s'

en: U should have %d columns but has %d
el: U έπρεπε να έχει %d στήλες αλλά έχει %d

en: simstart should be %d x %d, is %d x %d
el: simstart πρέπει να είναι %d x %d, is %d x %d

en: obsx should have %d rows but has %d
el: το obsx θα πρέπει να έχει %d γραμμές αλλά να έχει %d

en: Failed to compute factor of Omega_t
el: Απέτυχε ο υπολογισμός παράγοντα του Omega_t

en: Failed to compute factor of Omega
el: Απέτυχε ο υπολογισμός παράγοντα του Omega

en: You cannot resize a state-space system matrix
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε το μέγεθος μιας μήτρας συστήματος κατάστασης-χώρου

en: %s: expected matrix but got %s
el: %s: αναμενόταν μήτρα αλλά έλαβα %s

en: The member %s is read-only
el: Το μέλος %s είναι μόνο-ανάγνωσης

en: %s: cannot be deleted
el: %s: δεν μπορεί να διαγραφεί

en: Kalman struct: empty
el: Kalman struct: άδειο

en: 
    Kalman input matrices
el: 
    Kalman μήτρες εισόδου

en: 
    Kalman output matrices
el: 
    Kalman μήτρες εξόδου

en: 
    Kalman scalars
el: 
    Kalman βαθμωτά

en: %s: invalid value '%s'
el: %s: μη-έγκυρη τιμή '%s'

en: Variables that can be set using "set"
el: Μεταβλητές που μπορεί να οριστούν με χρήση της "set"

en: "help set" for details
el: "help set" για λεπτομέρειες

en: Program interaction and behavior
el: Προγραμματισμός διάδρασης και συμπεριφοράς

en: Numerical methods
el: Αριθμητικές μέθοδοι

en: Random number generation
el: Δημιουργία τυχαίων αριθμών

en: Robust estimation
el: Αξιόπιστη εκτίμηση

en: Time series
el: Χρονοσειρές

en: set: unknown variable '%s'
el: set: Άγνωστη μεταβλητή '%s'

en: Pseudo-random number generator seeded with %u
el: Η γεννήτρια ψευδο-τυχαίων αριθμών τροφοδοτήθηκε (seeded) με %u

en: %s: not supported in this build of gretl
el: %s: δεν υποστηρίζεται σε αυτή την έκδοση του gretl

en: Non-positive values encountered
el: Διαπιστώθηκαν μη-θετικές τιμές

en: %s: matrix is NULL
el: %s: η μήτρα είναι κενή (NULL)

en: matrix is NULL
el: κενή (NULL) μήτρα

en: %s: matrix is empty (%d x %d)
el: %s: η μήτρα είναι άδεια (%d x %d)

en: matrix is empty (%d x %d)
el: η μήτρα είναι άδεια (%d x %d)

en: Set %d values to "missing"
el: Τέθηκαν %d τιμές ως απούσες "missing"

en: Didn't find any matching observations
el: Δεν βρέθηκαν παρατηρήσεις που να ταιριάζουν

en: %s: set %d observations to "missing"
el: %s: τέθηκαν %d παρατηρήσεις ως απούσες "missing"

en: %s: Didn't find any matching observations
el: %s: Δεν βρέθηκαν παρατηρήσεις που να ταιριάζουν

en: Unconditional error variance
el: Μη-δεσμευμένη διακύμανση σφάλματος

en: The residuals are standardized
el: Τα κατάλοιπα είναι τυποποιημένα

en: Likelihood ratio test for (G)ARCH terms
el: Έλεγχος λόγου πιθανοφάνειας για (G)ARCH όρους

en: Left-unbounded observations
el: Μη-φραγμένες παρατηρήσεις από αριστερά

en: Right-unbounded observations
el: Μη-φραγμένες παρατηρήσεις από δεξιά

en: Bounded observations
el: Φραγμένες παρατηρήσεις

en: Point observations
el: Σημειακές παρατηρήσεις

en: Pseudo-point observations
el: Ψευδο-σημειακές παρατηρήσεις

en: Left-censored observations
el: Αριστερά-Λογοκριμένες παρατηρήσεις

en: Right-censored observations
el: Δεξιά-Λογοκριμένες παρατηρήσεις

en: sigma
el: σίγμα

en: Unadjusted R-squared
el: R-τετράγωνο

en: Sum of squared residuals
el: Άθροισμα τετραγώνων καταλοίπων

en: Explained sum of squares
el: Προσαρμ. τιμές Άθροισμα τετραγώνων

en: Smallest eigenvalue
el: Μικρότερη ιδιοτιμή

en: LR over-identification test
el: LR έλεγχος υπερ-ταυτοποίησης

en: Equation is just identified
el: Η εξίσωση ταυτοποιείται ακριβώς

en: Test for AR(%d) errors:
el: Έλεγχος για AR(%d) σφάλματα:

en: Hansen over-identification test
el: Hansen έλεγχος υπερ-ταυτοποίησης

en: Wald (joint) test
el: Wald (από-κοινού) έλεγχος

en: Wald (time dummies)
el: Wald (χρονικές ψευδομεταβλητές)

en: J test
el: J έλεγχος

en: Overdispersion test
el: Έλεγχος υπερ-διασποράς (Overdispersion test)

en: Sargan test
el: Sargan έλεγχος

en: Hansen test
el: Hansen έλεγχος

en: GMM criterion
el: GMM κριτήριο

en: Number of instruments = %d
el: Αριθμός βοηθητικών μεταβλ. = %d

en: Warning: convergence is questionable
el: Προειδοποίηση: αμφισβητούμενη σύγκλιση

en: Convergence seems to be reasonably complete
el: Η σύγκλιση εμφανίζεται ολοκληρωμένη

en: GNR: got incomplete results
el: GNR: λήφθησαν μη-ολοκληρωμένα αποτελέσματα

en: Warning: Jacobian is rank-deficient
el: Ειδοποίηση: Μειωμένου βαθμού Ιακωβιανή

en: Warning: Jacobian near to rank-deficiency
el: Ειδοποίηση: Ιακωβιανή σχεδόν μειωμένου βαθμού

en: Warning: solution is probably not unique
el: Ειδοποίηση: Πιθανόν δεν υπάρχει μοναδική λύση

en: Warning: couldn't compute numerical Hessian
el: Ειδοποίηση: Αποτυχία υπολογισμού αριθμητικής Εσσιανής

en: Warning: non-pd Hessian (but still nonsingular)
el: Ειδοποίηση: μη-θ.ο Εσσιανή (παραμένει όμως αντιστρέψιμη)

en: 'Between' variance
el: 'Μεταξύ' διακύμανση

en: 'Within' variance
el: 'Εντός' διακύμανση

en: theta used for quasi-demeaning
el: theta που χρησιμοποιήθηκε στην μερική αφαίρεση μέσου (quasi-demeaning)

en: mean theta
el: μέση τιμή theta

en: Excluding the constant, p-value was highest for variable %d (%s)
el: Με εξαίρεση τη σταθερά, η μεγαλύτερη p-τιμή παρατηρήθηκε στη μεταβλητή %d (%s)

en: P-value was highest for variable %d (%s)
el: Η μεγαλύτερη p-τιμή παρατηρήθηκε στη μεταβλητή %d (%s)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (squared terms)
el: Βοηθητική παλινδρόμηση ελέγχου μη-γραμμικότητας (τετραγ. όροι)

en: Auxiliary regression for non-linearity test (log terms)
el: Βοηθητική παλινδρόμηση ελέγχου μη-γραμμικότητας (λογ. όροι)

en: Auxiliary regression for added variables
el: Βοηθητική παλινδρόμηση μεταβλητών που προστέθηκαν

en: Augmented regression for Chow test
el: Επαυξημένη παλινδρόμηση ελέγχου Chow

en: Cointegrating regression --
el: Παλινδρόμηση συνολοκλήρωσης --

en: Cointegrating regression -
el: Παλινδρόμηση συνολοκλήρωσης -

en: Augmented Dickey--Fuller regression
el: Επαυξημένη Dickey--Fuller παλινδρόμηση

en: Augmented Dickey-Fuller regression
el: Επαυξημένη Dickey-Fuller παλινδρόμηση

en: Dickey--Fuller regression
el: Dickey--Fuller παλινδρόμηση

en: Dickey-Fuller regression
el: Dickey-Fuller παλινδρόμηση

en: KPSS regression
el: KPSS παλινδρόμηση

en: Auxiliary regression for RESET specification test
el: Βοηθητική παλινδρόμηση ελέγχου εξειδίκευσης RESET

en: Groupwise heteroskedasticity
el: Ετεροσκεδαστικότητα ομαδοποίησης

en: Augmented regression for common factor test
el: Επαυξημένη παλινδρόμηση για έλεγχο κοινού παράγοντα

en: Heteroskedasticity-corrected
el: Διορθωμένα ως προς ετεροσκεδασικότητα

en: High-Precision OLS
el: Υψηλής ακρίβειας OLS

en: Negative Binomial
el: Αρνητική διωνυμική

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Logistic
el: Λογιστική

en: Interval estimates
el: Διαστηματικές εκτιμήσεις

en: Dynamic panel
el: Δυναμικό panel

en: Bivariate probit
el: Δι-μεταβλητό probit

en: MIDAS
el: MIDAS (Mixed-Data Sampling)

en: Pooled OLS
el: Σωρευτική OLS (Pooled OLS)

en: Fixed-effects
el: Σταθερές επιδράσεις

en: Random-effects (GLS)
el: Τυχαίες επιδράσεις (GLS)

en: Maximum Likelihood
el: Μέγιστη Πιθανοφάνεια

en: Between-groups
el: Μεταξύ-ομάδων

en: 2-step dynamic panel
el: 2-βηματικό δυναμικό panel

en: 1-step dynamic panel
el: 1-βηματικό δυναμικό panel

en: 2-step GMM
el: 2-βηματική GMM

en: Iterated GMM
el: Επαναληπτική GMM

en: 1-step GMM
el: 1-βηματική GMM

en: Ordered Logit
el: Διατεταγμένο Logit

en: Multinomial Logit
el: Πολυωνυμικό Logit

en: Random-effects probit
el: Probit τυχαίων επιδράσεων

en: Ordered Probit
el: Διατεταγμένο Probit

en: Fixed-effects logistic
el: Σταθερών επιδράσεων Λογιστικό

en: Two-step Heckit
el: Δι-βηματικό Heckit

en: Quantile estimates
el: Ποσοστημοριακές εκτιμήσεις

en: Negative Binomial 1
el: Αρνητική Διωνυμική 1

en: Duration (exponential)
el: Διάρκεια (εκθετική)

en: Duration (log-logistic)
el: Διάρκεια (λογ.-λογιστική)

en: Duration (log-normal)
el: Διάρκεια (λογ.-κανονική)

en: Duration (Weibull)
el: Διάρκεια (Weibull)

en: Restricted OLS
el: Περιορισμένα Ελάχ. Τετράγωνα

en: Critical values for TSLS bias relative to OLS:
el: Κρίσιμες τιμές σχετικής μεροληψίας TSLS προς OLS:

en: Critical values for desired LIML maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
el: Κρίσιμες τιμές για επιθυμητό ανώτατο μέγεθος της LIML, όταν εκτελείτε
      ελέγχους σε ονομαστικό 5% επίπεδο σημαντικότητας:

en: Critical values for desired TSLS maximal size, when running
      tests at a nominal 5% significance level:
el: Κρίσιμες τιμές για επιθυμητό ανώτατο μέγεθος της TSLS, όταν εκτελείτε
      ελέγχους σε ονομαστικό 5% επίπεδο σημαντικότητας:

en: bias
el: μεροληψία

en: size
el: μέγεθος

en: value
el: τιμή

en: Relative bias is probably less than %g%%
el: Σχετική μεροληψία πιθανόν μικρότερη από %g%%

en: Maximal size is probably less than %g%%
el: Ανώτατο μέγεθος πιθανόν μικρότερο του %g%%

en: Relative bias may exceed %g%%
el: Σχετική μεροληψία μπορεί να υπερβαίνει το %g%%

en: Maximal size may exceed %g%%
el: Το ανώτατο μέγεθος ίσως υπερβαίνει το %g%%

en: Weak instrument test
el: Έλεγχος ασθενών βοηθητικών μεταβλητών

en: First-stage F-statistic
el: Πρώτο στάδιο F-στατιστική

en: Cragg-Donald minimum eigenvalue
el: Cragg-Donald ελάχιστη ιδιοτιμή

en: Cragg--Donald minimum eigenvalue
el: Cragg--Donald ελάχιστη ιδιοτιμή

en: A value < 10 may indicate weak instruments
el: Μια τιμή < 10 μπορεί να υποδηλώνει ασθενείς βοηθητικές

en: Instrumented
el: Ενεργούμενες μεταβλ. (Instrumented)

en: Instruments
el: Βοηθητικές Μεταβλητές

en: Asymptotic standard errors
el: Ασυμπτωτικά τυπικά σφάλματα

en: Beck-Katz standard errors
el: Beck-Katz τυπικά σφάλματα

en: Beck--Katz standard errors
el: Beck--Katz τυπικά σφάλματα

en: Standard errors clustered by %d values of %s
el: Τυπικά σφάλματα ομαδοποιήθηκαν στη βάση %d τιμών της %s

en: Clustered standard errors
el: Ομαδοποιημένα (Clustered) τυπικά σφάλματα

en: Could not compute Beck-Katz standard errors
el: Αδυναμία υπολογισμού τυπικών σφαλμάτων Beck-Katz

en: Could not compute robust standard errors
el: Αδυναμία υπολογισμού αξιόπιστων τυπικών σφαλμάτων

en: Bartlett kernel
el: Bartlett πυρήνας

en: Parzen kernel
el: Parzen πυρήνας

en: QS kernel
el: QS πυρήνας

en: HAC standard errors, bandwidth %.2f
el: HAC τυπικά σφάλματα, εύρος ζώνης %.2f

en: HAC standard errors, bandwidth %d
el: HAC τυπικά σφάλματα, εύρος ζώνης %d

en: prewhitened
el: prewhitened (διαδικασία αφαίρεσης αυτοσυσχέτισης)

en: Observations not contiguous: %s method used
el: Παρατηρήσεις μη συνεχόμενες: χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος %s

en: Heteroskedasticity-robust standard errors
el: Διορθωμένα ως προς την ετεροσκεδαστικότητα τυπικά σφάλματα

en: variant
el: εκδοχή

en: Standard errors based on Hessian
el: Τυπικά σφάλματα βασισμένα στην Εσσιανή

en: Standard errors based on Information Matrix
el: Τυπικά σφάλματα βασισμένα στην μήτρα πληροφοριών

en: Standard errors based on Outer Products matrix
el: Τυπικά σφάλματα βασισμένα στην μήτρα εξωτερικών γινομένων

en: QML standard errors
el: QML τυπικά σφάλματα

en: HAC standard errors
el: HAC τυπικά σφάλματα

en: Bollerslev--Wooldridge standard errors
el: Bollerslev--Wooldridge τυπικά σφάλματα

en: Bollerslev-Wooldridge standard errors
el: Bollerslev-Wooldridge τυπικά σφάλματα

en: Warning: could not compute standard errors
el: Ειδοποίηση: αδυναμία υπολογισμού τυπικών σφαλμάτων

en: With robust %g percent confidence intervals
el: Με αξιόπιστα %g τοις εκατό διαστήματα εμπιστοσύνης

en: With %g percent confidence intervals
el: Με %g τοις εκατό διαστήματα εμπιστοσύνης

en: Robust (sandwich) standard errors
el: Αξιόπιστα (σάντουιτς) τυπικά σφάλματα

en: Asymptotic standard errors assuming IID errors
el: Ασυμπτωτικά τυπικά σφάλματα υποθέτοντας IID σφάλματα

en: Omitted because all values were zero:
el: Παραλείφθηκε επειδή όλες οι τιμές ήταν μηδέν:

en: Omitted due to exact collinearity:
el: Παραλείφθηκε λόγω ακριβούς συγγραμμικότητας:

en:  %d series
el:  %d σειρές

en: Redundant instruments:
el: Περιττές τεχνητές μεταβλητές:

en: Dependent variable
el: Εξαρτημένη μεταβλητή

en: Estimated using X-13-ARIMA
el: Εκτιμήθηκε με X-13-ARIMA

en: Estimated using X-12-ARIMA
el: Εκτιμήθηκε με X-12-ARIMA

en: exact ML
el: ακριβής (exact) ML

en: conditional ML
el: υπο-συνθήκη (conditional) ML

en: Estimated using least squares
el: Εκτιμήθηκε με χρήση ελαχίστων τετραγώνων

en: Estimated using AS %d
el: Εκτιμήθηκε με χρήση AS %d

en: Estimated using Kalman filter
el: Εκτιμήθηκε με χρήση φίλτρου Kalman

en: Estimated using BHHH method
el: Εκτιμήθηκε με χρήση της BHHH μεθόδου

en: Godfrey (1994) test for autocorrelation up to order %d
el: Godfrey (1994) έλεγχος για αυτοσυσχέτιση μέχρι τάξεως %d

en: Godfrey (1994) test for first-order autocorrelation
el: Godfrey (1994) έλεγχος για αυτοσυσχέτιση πρώτης τάξεως

en: Breusch-Godfrey test for autocorrelation up to order %d
el: Breusch-Godfrey έλεγχος για αυτοσυσχέτιση μέχρι τάξεως %d

en: Breusch-Godfrey test for first-order autocorrelation
el: Breusch-Godfrey έλεγχος για αυτοσυσχέτιση πρώτης τάξεως

en: Lower limit
el: Κάτω Όριο

en: Upper limit
el: Άνω Όριο

en: Using line search with conditional OLS
el: Χρησιμοποιώντας αναζήτηση γραμμής με υπο-συνθήκη Ελάχ.Τετρ.(OLS)

en: Using L-BFGS-B with conditional OLS
el: Χρήση L-BFGS-B με υπο-συνθήκη Ελάχ.Τετρ.(OLS)

en: Using Levenberg--Marquardt algorithm
el: Χρήση αλγορίθμου Levenberg--Marquardt

en: Using Levenberg-Marquardt algorithm
el: Χρήση αλγορίθμου Levenberg-Marquardt

en: Using Swamy-Arora as per Stata
el: Χρήση Swamy-Arora όπως στο Stata

en: Using Swamy-Arora as per Baltagi-Chang
el: Χρήση Swamy-Arora όπως στους Baltagi-Chang

en: Equation
el: Εξίσωση

en: Model
el: Υπόδειγμα

en: %s, using observations %s%s%s
el: %s, χρήση των παρατηρήσεων %s%s%s

en: %s, using %d observations
el: %s, χρησιμοποιώντας %d παρατηρήσεις

en: %s, obs. %s%s%s
el: %s, παρατ. %s%s%s

en: Missing or incomplete observations dropped
el: Απούσες ή ατελείς παρατηρήσεις παραλείφθηκαν

en: Using weighted Nerlove transformation
el: Χρήση σταθμισμένου μετασχηματισμού Nerlove

en: Using Nerlove's transformation
el: Χρήση μετασχηματισμού Nerlove

en: Included %d cross-sectional units
el: Συμπεριλήφθηκαν %d διαστρωματικές μονάδες

en: Time-series length = %d
el: Μέγεθος χρονοσειράς = %d

en: Time-series length: minimum %d, maximum %d
el: Μέγεθος χρονοσειράς: ελάχιστο %d, μέγιστο %d

en: Including equations in levels
el: Συμπεριλαμβανομένων των εξισώσεων στα επίπεδα

en: H-matrix as per Ox/DPD
el: H-μήτρα όπως στο Ox/DPD

en: scaled %s (Koenker robust variant)
el: ανακλιμάκωση της %s (Koenker αξιόπιστη εκδοχή)

en: scaled %s
el: ανακλιμάκωση της %s

en: Selection variable
el: Μεταβλητή Επιλογής

en: Using %d quadrature points
el: Χρησιμοποιώντας %d σημεία αριθμητικής ολοκλήρωσης

en: Without squared terms in variance equation
el: Χωρίς τετραγωνικούς όρους στην εξίσωση διακύμανσης

en: Allowing for groupwise heteroskedasticity
el: Επιτρέποντας για groupwise ετεροσκεδαστικότητα

en: Weights based on per-unit error variances
el: Οι σταθμίσεις βασίζονται στις ανα διαστρωμάτωση διακυμάνσεις σφάλματος

en: Variable used as weight
el: Μεταβλ. που χρησιμοποιήθηκε ως στάθμιση

en: Weight var is a dummy variable, effective obs =
el: Μεταβλ. στάθμισης είναι ψευδομετ., ενεργές παρατ.=

en: $t$-ratio
el: $t$-λόγος

en: t-ratio
el: t-λόγος

en: coefficient
el: συντελεστής

en: std. error
el: τυπ. σφάλμα

en: slope at mean
el: κλίση στην μέση τιμή

en: estimate
el: εκτίμηση

en: lower
el: κάτω

en: upper
el: άνω

en: Estimate
el: Εκτίμηση

en: Coefficient
el: Συντελεστής

en: Lower
el: Κάτω

en: Upper
el: Άνω

en: Std.\ Error
el: Τυπ.\ Σφάλμα

en: Std. Error
el: Τυπ. Σφάλμα

en: Slope
el: Κλίση

en: Warning: data matrix close to singularity!
el: Προειδοποίηση: η μήτρα δεδομένων είναι σχεδόν ιδιάζουσα!

en: WARNING: The constant was present among the regressors but not among the
    instruments, so it has been automatically added to the instrument list.
    This behavior may change in future versions, so you may want to adjust your
    scripts accordingly.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η σταθερά βρίσκεται στους παλινδρομητές αλλά όχι στις
    βοηθητικές μεταβλητές οπότε αυτομάτως προστέθηκε στη λίστα των βοηθητικών.
    Η συγκεκριμένη ενέργεια μπορεί να μεταβληθεί σε μελλοντικές εκδόσεις, οπότε
    είναι καλύτερο να προσαρμόσετε τα scripts ανάλογα.

en: Statistics based on the original data
el: Στατιστικές με βάση τα αρχικά δεδομένα

en: Statistics based on the weighted data
el: Στατιστικές με βάση τα σταθμισμένα δεδομένα

en: Statistics based on the rho-differenced data
el: Στατιστικές με βάση τα ρ-διαφορισμένα δεδομένα

en: Statistics based on the transformed data
el: Στατιστικές με βάση τα μετασχηματισμένα δεδομένα

en: Log-likelihood for %s
el: Λογαρ. πιθανοφ. για %s

en: Mean of dependent variable
el: Μέσος εξαρτημένης μεταβλητής

en: Standard deviation of dep. var.
el: Τυπική απόκλιση εξαρτ. μεταβλ.

en: Akaike information criterion
el: Akaike πληροφοριακό κριτήριο

en: Schwarz Bayesian criterion
el: Schwarz Bayesian κριτήριο

en: Hannan-Quinn Information Criterion
el: Hannan-Quinn Πληροφοριακό Κριτήριο

note: TRANSLATORS: please do not translate literally: this is for your use in describing locale-specific abbreviations. It is OK to leave it untranslated, in which case it will not be printed.
en: note on model statistics abbreviations here
el: σημειώσεις σχετικά με τις συντμήσεις των στατιστικών του υποδείγματος:
    Τ.Α.: τυπική απόκλιση
    Τ.Σ.: τυπικό σφάλμα

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Mean dependent var
el: Μέσος εξαρτ. μτβλ

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.D. dependent var
el: Τ.Α. εξαρτ. μτβλ

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Sum squared resid
el: Άθρ. τετρ. καταλ

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: S.E. of regression
el: Τ.Σ. παλινδρόμησης

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: R-squared
el: R-τετράγωνο

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Adjusted R-squared
el: Προσαρμ. R-τετράγωνο

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: P-value(F)
el: P-τιμή(F)

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Log-likelihood
el: Λογ-πιθανοφάνεια

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Akaike criterion
el: Akaike κριτήριο

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: Schwarz criterion
el: Schwarz κριτήριο

note: TRANSLATORS: maximum length of string is 22 characters
en: rho
el: ρ

en: Adjusted $R^2$
el: Προσαρμ. $R^2$

en: P-value($F$)
el: P-τιμή($F$)

en: Uncentered $R^2$
el: Μη-κεντρικό $R^2$

en: Uncentered R-squared
el: Μη-κεντρικό R-τετρ

en: Centered $R^2$
el: Κεντρικό $R^2$

en: Centered R-squared
el: Κεντρικό R-τετρ

en: McFadden R-squared
el: McFadden R-τετρ

en: Estrella R-squared
el: Estrella R-τετρ

en: LSDV R-squared
el: LSDV R-τετράγωνο

en: Within $R^2$
el: Εντός $R^2$

en: Within R-squared
el: Εντός R-τετρ

en: Mean of innovations
el: Μέσος καινοτομιών

en: S.D. of innovations
el: Τ.Α. καινοτομιών

en: Median depend. var
el: Διάμεσος εξαρτ. μτβλ

en: Sum absolute resid
el: Άθρ. |καταλοίπων|

en: Convergence achieved after %d iterations
el: Σύγκλιση επιτεύχθηκε μετά από %d επαναλήψεις

en: low
el: κάτω

en: high
el: άνω

en: odds ratio
el: λόγος πιθανοτήτων

en: %g%% confidence intervals
el: %g%% διαστήματα εμπιστοσύνης

en: Sum of AR coefficients
el: Άθροισμα AR συντελεστών

en: slope
el: κλίση

en:                         Real  Imaginary    Modulus  Frequency
el:                       Πραγ.  Φανταστ.    Μέτρο Μιγ.  Συχνότητα

en: Root
el: Ρίζα

en: Real
el: Πραγματικό

en: Imaginary
el: Φανταστικό

en: Modulus
el: Μέτρο μιγαδικού

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: AR (seasonal)
el: AR (εποχικότητα)

en: MA (seasonal)
el: MA (εποχικότητα)

en: Total observations
el: Σύνολο Παρατηρήσεων

en: Censored observations
el: Λογοκριμένες παρατηρήσεις

en: Actual
el: Πραγματικές τιμές

en: Predicted
el: Προβλέφθησαν

en: Number of cases 'correctly predicted'
el: Αριθμός περιπτώσεων που 'προβλέφθησαν σωστά'

en: at mean of independent vars
el: στην μέση τιμή των ανεξάρτητων μεταβλητών

en: Likelihood ratio test
el: Έλεγχος λόγου πιθανοφάνειας

en: Evaluated at the mean
el: Υπολογισμένα στην μέση τιμή

en: Number of cases `correctly predicted'
el: Αριθμός περιπτώσεων που 'προβλέφτηκαν σωστά'

en: percent
el: τοις εκατό

en: Analysis of Variance
el: Ανάλυση Διακύμανσης

en: Sum of squares
el: Άθροισμα τετραγώνων

en: Mean square
el: Μέσο τετράγωνο

en: Regression
el: Παλινδρόμηση

en: Residual
el: Κατάλοιπα

en: Total
el: Σύνολο

en: '%s': not a scalar
el: '%s': όχι βαθμωτό

en: error evaluating loop condition
el: σφάλμα στην εκτίμηση συνθήκης βρόγχου (loop condition)

en: Using the same index variable (%s) for nested loops:
    this is acceptable only with "for" loops.
el: Χρήση της ίδιας μεταβλητής δείκτη (%s) για ένθετους βρόγχους:
    αυτό είναι αποδεκτό μόνο με "for" βρόγχους.

en: Reached maximum iterations, %d
el: Επιτεύχθηκε το μέγιστο των επαναλήψεων, %d

en: You can use "set loop_maxiter" to increase the limit
el: Μπορείτε να χρησιπομοιήσετε "set loop_maxiter" γιά αύξηση του ορίου

en: The '%s' command is not available in loop mode
el: Η εντολή '%s' δεν είναι διαθέσιμη σε διαδικασίες βρόγχου (loop mode)

en: delete %s: not allowed
el: διαγραφή %s: δεν επιτρέπεται

en: You cannot delete scalars in this context
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε βαθμωτά σε αυτό το πλαίσιο

en: The formula '%s'
     produced an error on execution
el: Ο τύπος '%s'
     παρήγαγε ένα λάθος κατά την εκτέλεση

en: The formula '%s'
     produced an error on compilation
el: Ο τύπος '%s'
     παρήγαγε ένα λάθος κατά τη μεταγλώττιση

en: The formula '%s'
     did not produce the required output type
el: Ο τύπος '%s'
     δεν παρήγαγε την κατηγορία αποτελέσματος που απαιτήθηκε

en: Only one 'params' specification is allowed
el: Μόνο μία 'params' εξειδίκευση επιτρέπεται

en: In Gauss-Newton Regression:
el: Στην Gauss-Newton Παλινδρόμηση:

en: Perfect fit achieved
el: Επιτεύχθηκε τέλεια προσαρμογή

en: NLS: The supplied derivatives seem to be incorrect
el: NLS: Οι παράγωγοι που δόθηκαν είναι μάλλον λανθασμένες

en: Warning: The supplied derivatives may be incorrect, or perhaps
    the data are ill-conditioned for this function.
el: Προειδοποίηση: Οι παράγωγοι που δώσατε μπορεί να είναι λάθος, ή τα
    τα δεδομένα δύσκολα ταιριάζουν σε αυτή τη συνάρτηση.

en: %d out of %d gradients looked suspicious.
el: %d από %d διανυσματικές κλίσεις φαίνονται ύποπτες

en: 
    Error: Hessian non-negative definite? (err = %d); dropping back to OPG
el: 
    Σφάλμα: Εσσιανή μη-αρνητικά ορισμένη? (err =%d). Επιστροφή σε OPG

en: Invalid NLS specification
el: Μη-έγκυρη NLS εξειδίκευση

en: NLS: failed to converge after %d iterations
el: NLS: αποτυχία σύγκλισης μετά από %d επαναλήψεις

en: Analytical derivatives cannot be used with GMM
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αναλυτικές παράγωγοι στην GMM

en: command '%s' not valid in this context
el: η εντολή '%s' είναι άκυρη σε αυτό το πλαίσιο

en: '%s': not valid in this context
el: '%s': άκυρο σε αυτό το πλαίσιο

en: '%s' is not a known series
el: '%s' δεν είναι γνωστή η χρονοσειρά

en: No regression function has been specified
el: Δεν έχει καθοριστεί καμμία συνάρτηση παλινδρόμησης

en: You cannot supply both a "params" line and analytical derivatives
el: Δεν μπορείτε να δώσετε μαζί μία γραμμή "params" και αναλυτικές παραγώγους

en: Analytical derivatives supplied: "params" line will be ignored
el: Δόθηκαν αναλυτικές παράγωγοι: η γραμμή "params" θα αγνοηθεί

en: No parameters have been specified
el: Δεν έχουν καθοριστεί παράμετροι

en: No function has been specified
el: Δεν έχει καθοριστεί συνάρτηση

en: %s: no parameters were specified
el: %s: δεν έχουν καθοριστεί παράμετροι

en: Using numerical derivatives
el: Με χρήση αριθμητικών παραγώγων

en: Using analytical derivatives
el: Με χρήση αναλυτικών παραγώγων

en: Tolerance = %g
el: Ανοχή = %g

en: rank
el: ταξινόμηση

en: This command requires two variables
el: Αυτή η εντολή χρειάζεται δύο μεταβλητές

en: 
    For the variables '%s' and '%s'
el: 
    Για τις μεταβλητές '%s' και '%s'

en: Spearman's rank correlation is undefined
el: Μη-καθορισμένη συσχέτιση κατά τάξεις Spearman

en: Spearman's rank correlation coefficient (rho) = %.8f
el: Spearman's συντελεστής συσχέτισης κατά τάξεις (ρ) = %.8f

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %.4f
el: z-score = %g, με δίπλευρη p-τιμή %.4f

en: significant at the %g%% level (two-tailed)
el: σημαντική σε επίπεδο %g%% (δίπλευρη)

en: not significant at the 10% level
el: μη-σημαντική σε επίπεδο 10%

en: Sample is too small to calculate a p-value based on the normal distribution
el: Το δείγμα είναι πολύ μικρό για να υπολογιστεί p-τιμή βασισμένη στην κανονική κατανομή

en: Runs test (first difference)
el: Έλεγχος διαδοχών (πρώτες διαφορές)

en: Runs test (level)
el: Έλεγχος διαδοχών (επίπεδα)

en: 
    Number of runs (R) in the variable '%s' = %d
el: 
    Αριθμός διαδοχών (R) στην μεταβλητή '%s' = %d

en: Test statistic cannot be computed: try the deviation from the median?
el: Η στατιστική ελέγχου δεν μπορεί να υπολογισθεί: να προσπαθήσω με αποκλίσεις από τη διάμεσο?

en: Under the null hypothesis of independence and equal probability of positive
    and negative values, R follows N(%g, %g)
el: Υπό τη μηδενική υπόθεση της ανεξαρτησίας και ίση πιθανότητα θετικών
    και αρνητικών τιμών, η R ακολουθεί την N(%g, %g)

en: Under the null hypothesis of independence, R follows N(%g, %g)
el: Υπό τη μηδενική υπόθεση της ανεξαρτησίας, η R ακολουθεί την N(%g, %g)

en: z-score = %g, with two-tailed p-value %g
el: z-score = %g, με δίπλευρη p-τιμή %g

en: Two-tailed p-value
el: Δίπλευρη p-τιμή

en: Test for difference between %s and %s
el: Έλεγχος για διαφορά μεταξύ %s και %s

en: Wilcoxon Signed-Rank Test
el: Wilcoxon έλεγχος προσημασμένης διάταξης (Signed-Rank Test)

en: the median difference is zero
el: η διαφορά διαμέσων είναι μηδέν

en: difference
el: διαφορά

en: signed rank
el: προσημασμένη διάταξη (signed rank)

en: zero differences
el: μηδενικές διαφορές

en: Fail to reject H0
el: Αποτυχία απόρριψης της H0

en: Expected value
el: Αναμενόμενη τιμή

en: Variance
el: Διακύμανση

en: critical values
el: κρίσιμες τιμές

en: two-tailed
el: δίπλευρος

en: one-tailed
el: μονόπλευρος

en: Sample too small for statistical significance
el: Πολύ μικρό δείγμα για στατιστική σημαντικότητα

en: Wilcoxon Rank-Sum Test
el: Wilcoxon έλεγχος αθροίσματος διάταξης (Rank-Sum Test)

en: the two medians are equal
el: οι δύο διάμεσοι είναι ίσες

en: sum of ranks, sample 1
el: άθροισμα διατάξεων, δείγμα 1

en: Sign Test
el: ¨Ελεγχος Προσήμου (Sign Test)

en: Number of differences: n = %d
el: Αριθμός διαφορών: n = %d

en: Number of cases with %s > %s: w = %d (%.2f%%)
el: Αριθμός περιπτώσεων με %s > %s: w = %d (%.2f%%)

en: Under the null hypothesis of no difference, W follows B(%d, %.1f)
el: Υπό την μηδενική υπόθεση της μη-διαφοράς, η W ακολουθεί B(%d, %.1f)

en: Prob
el: Πιθανότητα

en: loess: the data must be sorted by x
el: loess: τα δεδομένα πρέπει να ταξινομηθούν κατά x

en: System
el: Σύστημα

en: Replaced object '%s'
el: Αντικατέστησα το αντικείμενο '%s'

en: Added object '%s'
el: Προστέθηκε το αντικείμενο '%s'

en: %s saved
el: %s αποθηκεύτηκε

en: Can't do this: no model has been estimated yet
el: Δεν μπορώ να προχωρήσω: δεν έχει εκτιμηθεί κανένα υπόδειγμα ακόμα

en: Can't do: the current data set is different from the one on which
    the reference model was estimated
el: Δεν γίνεται: το τρέχον σύνολο δεδομένων είναι διαφορετικό από αυτό
    με το οποίο το υπόδειγμα αναφοράς εκτιμήθηκε

en: The option '--%s' requires a parameter
el: Η επιλογή '--%s' απαιτεί μία παράμετρο

en: Warning: option%s ignored outside of loop
el: Προειδοποίηση: επιλογή%s αγνοείται εκτός του βρόγχου (loop)

en: %s: inapplicable option
el: %s: μη-εφαρμόσιμη επιλογή

en: lines
el: γραμμές

en: points
el: σημεία

en: lines/points
el: γραμμές/σημεία

en: impulses
el: κάθετες

en: dots
el: τελείες

en: steps
el: βήματα

en: boxes
el: ράβδοι

en: error bars
el: ράβδους σφάλματος

en: filled curve
el: καμπύλη με σκίαση

en: center
el: κέντρο

en: annual growth
el: ετήσια μεγέθυνση

en: Dates file does not conform to the specification
el: Αρχείο ημερομηνιών μη-συμβατό με την εξειδίκευση

en: Failed to load plugin: %s
el: Η φόρτωση του plugin %s απέτυχε

en: Couldn't load plugin function
el: Η συνάρτηση του plugin δεν μπόρεσε να φορτωθεί

en: Covariance matrix of regression coefficients
el: Μήτρα συνδιακυμάνσεων συντελεστών παλινδρόμησης

en: Current session
el: Τρέχουσα συνεδρία

en: gretl version %s
el: gretl έκδοση %s

en: gretl: gui client for gretl version %s,
el: gretl: gui client γιά gretl έκδοση %s,

en: Test for null hypothesis of normal distribution
el: Έλεγχος μηδενικής υπόθεσης κανονικής κατανομής

en: Test for null hypothesis of gamma distribution
el: Έλεγχος για μηδενική υπόθεση γάμμα κατανομής

en: 
    Frequency distribution for %s, obs %d-%d
el: 
    Κατανομή συχνότητας για %s, παρατηρήσεις %d-%d

en: frequency   percent
el: συχνότητα   επί τοις εκατό

en: 
              frequency    rel.     cum.
el: 
              συχν.    σχετ.    αθροιστ.

en: number of bins = %d, mean = %g, sd = %g
el: αριθμός κλάσεων = %d, μέσος = %g, τυπ.αποκλ. = %g

en: 
           interval          midpt   frequency    rel.     cum.
el: 
           διάστημα       κεντρ. τιμή   συχν.   σχετ.    αθροιστ.

en: Missing observations
el: Απούσες παρατηρήσεις

en: Cross-tabulation of %s (rows) against %s (columns)
el: Σταυροειδής πινακοποίηση της %s (γραμμές) έναντι της %s (στήλες)

en: TOT.
el: ΣΥΝ.

en: TOTAL
el: ΣΥΝΟΛΟ

en: %d missing values
el: %d απούσες τιμές

en: Pearson chi-square test not computed: some expected frequencies were less
    than %g
el: Pearson χ-τετρ. έλεγχος δεν υπολογίστηκε: μερικές αναμενόμενες συχνότητες ήταν μικρότερες
    από %g

en: Pearson chi-square test = %g (%d df, p-value = %g)
el: Pearson χ-τετρ. έλεγχος ανεξαρτησίας = %g (%d β.ε, p-τιμή = %g)

en: Warning: Less than of 80% of cells had expected values of 5 or greater.
el: Προειδοποίηση: Λιγότερο απο 80% των κελιών έχει αναμενόμενες τιμές 5 ή μεγαλύτερες.

en: Full data set: %d observations
el: Πλήρες σύνολο δεδομένων: %d παρατηρήσεις

en: Current sample: %d observations
el: Τρέχων δείγμα: %d παρατηρήσεις

en: Full data range
el: Πλήρες εύρος δεδομένων

en: Current sample
el: Τρέχον δείγμα

en: Cross-equation VCV for residuals
el: Μήτρα διακυμάνσεων/συνδιακυμάνσεων των καταλοίπων των εξισώσεων

en: correlations above the diagonal
el: συσχετίσεις πάνω από την κύρια διαγώνιο

en: log determinant
el: λογ. ορίζουσας

en: Recursive %d-step ahead forecasts
el: Αναδρομικές (recursive) %d-βήμα(τα) εμπρός προβλέψεις

en: The forecast for time t is based on (a) coefficients obtained by
    estimating the model over the sample %s to t-%d, and (b) the
    regressors evaluated at time t.
el: Η πρόβλεψη στον χρόνο t βασίζεται (α) σε συντελεστές που προέρχονται από
    την εκτίμηση του υποδείγματος στο δείγμα από %s μέχρι t-%d, και (β) στους
    παλινδρομητές αποτιμημένους στον χρόνο t.

en: This is truly a forecast only if all the stochastic regressors
    are in fact lagged values.
el: Πραγματική πρόβλεψη μόνο όταν όλοι οι στοχαστικοί παλινδρομητές
    είναι σε υστέρηση.

en: Model estimation range: %s - %s
el: Εύρος εκτίμησης υποδείγματος: %s - %s

en: error
el: σφάλμα

en: Listing %d variables:
el: Κατάλογος %d μεταβλητών:

en: Mean Error
el: Μέσο σφάλμα

en: Root Mean Squared Error
el: Ρίζα μέσου τετραγωνικού σφάλματος

en: Mean Absolute Error
el: Μέσο Απόλυτο Σφάλμα

en: Mean Percentage Error
el: Μέσο επί τοις εκατό σφάλμα

en: Mean Absolute Percentage Error
el: Μέσο απόλυτο επί τοις εκατό σφάλμα

en: Bias proportion, UM
el: Αναλογία μεροληψίας, UM

en: Regression proportion, UR
el: Αναλογία παλινδρόμησης, UR

en: Disturbance proportion, UD
el: Αναλογία διαταράξεων, UD

en: Forecast evaluation statistics
el: Στατιστικές αποτίμησης πρόβλεψης

en: using %d observations
el: χρησιμοποιώντας %d παρατηρήσεις

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
el: Σημείωση: * υποδεικνύει κατάλοιπο που ξεπερνά 2.5 φορές το τυπικό σφάλμα

en:  For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
el:  Για %g%% διαστήματα εμπιστοσύνης, z(%g) = %.2f

en:  For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
el:  Για %g%% διαστήματα εμπιστοσύνης, t(%d, %g) = %.3f

en:  std. error
el:  τυπ. σφάλμα

en:         %g%% interval
el:         %g%% διάστημα

en: loglikelihood
el: λογ.πιθανοφάνεια

en: Criterion
el: Κριτήριο

en: FINAL VALUES
el: ΤΕΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ

en: Iteration
el: Επανάληψη

en:  (steplength = %g)
el:  (μήκος βήματος = %g)

en:  (step %g
el:  (βήμα %g

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

en: Gradients:
el: Διανυσ. Κλίσεις:

en: norm
el: νόρμα

en: unprocessed argument(s): '%s'
el: μη-επεξεργασμένα ορίσματα: '%s'

en: %s: not a string variable
el: %s: δεν είναι αλφαριθμητική μεταβλητή

en: progressive loop: model must be of constant size
el: προοδευτικός βρόχος: το υπόδειγμα πρέπει να είναι σταθερού μεγέθους

en: %s estimates using the %d observations %s-%s
el: %s εκτιμητές χρησιμοποιώντας τις %d παρατηρήσεις %s-%s

en: Statistics for %d repetitions
el: Στατιστικές γιά %d επαναλήψεις

en: Dependent variable: %s
el: Εξαρτημένη μεταβλητή: %s

en:                      mean of      std. dev. of     mean of     std. dev. of
                        estimated      estimated      estimated      estimated
          Variable     coefficients   coefficients   std. errors    std. errors
el:                         μέσος             τυπ. απόκλ.    μέσος              τυπ. απόκλ.
                           εκτιμημένων   εκτιμημένων   εκτιμημένων   εκτιμημένων
          Μεταβλ.   συντελεστών  συντελεστών  τυπ. αφαλμ.    τυπ. αφαλμ.

en: store: using filename %s
el: αποθήκευση (store): στο αρχείο με όνομα %s

en: write of data file failed
el: εγγραφή αρχείου δεδομένων απέτυχε

en: %s: not implemented in 'progressive' loops
el: %s: δεν εφαρμόζεται σε 'progressive' βρόγχους (progressive loops)

en: Standard normal distribution
el: Τυπική κανονική κατανομή

en: Binomial (P = %g, %g trials)
el: Διωνυμική (P = %g, %g δοκιμές)

en: Poisson (mean = %g)
el: Poisson (μέσος = %g)

en: Exponential (scale = %g)
el: Εκθετική (κλίμακα = %g)

en: Weibull (shape = %g, scale = %g)
el: Weibull (μορφή = %g, κλίμακα = %g)

en: right-tail probability = %g
el: δεξιά άκρη πιθανότητα = %g

en: complementary probability = %g
el: συμπληρωματική πιθανότητα = %g

en: two-tailed probability = %g
el: δίπλευρη πιθανότητα = %g

en: Critical value = %g
el: Κρίσιμη τιμή = %g

en: area to the right of %g: NA
el: περιοχή δεξιά της %g: NA

en: area to the right of %g =~ %g
el: περιοχή δεξιά της %g =~ %g

en: area to the right of %g = %g
el: περιοχή δεξιά της %g = %g

en: Standard normal
el: Τυπική κανονική

en: (two-tailed value = %g; complement = %g)
el: (δίπλευρη τιμή = %g; συμπλήρωμα = %g)

en: (to the left: %g)
el: (στ'αριστερά: %g)

en: Gamma (shape %g, scale %g, mean %g, variance %g):
     area to the right of %g = %g
el: Γάμμα (μορφή %g, κλίμακα %g, μέσος %g, διακύμανση %g):
     περιοχή στα δεξιά της %g = %g

en: Binomial (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g
el: Διωνυμική (p = %g, n = %d):
     Prob(x > %d) = %g

en: Poisson (mean = %g):
el: Poisson (μέσος = %g):

en: Exponential (scale = %g):
el: Εκθετική (κλίμακα = %g):

en: Weibull (shape = %g, scale = %g):
el: Weibull (μορφή = %g, κλίμακα = %g):

en: GED (shape = %g):
el: GED (μορφή = %g):

en: Laplace (mean = %g, scale = %g):
el: Laplace (μέσος = %g, κλίμακα = %g):

en: Unexpected symbol '%c'
el: Μη-αναμενόμενο σύμβολο '%c'

en: out of memory in XML encoding
el: ανεπαρκής μνήμη κατά την XML κωδικοποίηση

en: Missing sub-sample information; can't merge data
el: Λείπει πληροφόρηση για το υπο-δείγμα. Αδυναμία συγχώνευσης δεδομένων

en: No observations would be left!
el: Δεν θα μείνουν καθόλου παρατηρήσεις!

en: '%s' is not a dummy variable
el: '%s' δεν είναι ψευδομεταβλητή

en: Variable '%s' not defined
el: Η μεταβλητή '%s' δεν είναι ορισμένη

en: Invalid number of cases %d
el: Άκυρος αριθμός περιπτώσεων %d

en: No observations were dropped!
el: Δεν απορρίφθηκαν παρατηρήσεις!

en: Sub-sample command failed mysteriously
el: Εντολή υπο-δείγματος απέτυχε

en: --balanced option is invalid: the (full) dataset is not a panel
el: --balanced επιλογή δεν είναι έγκυρη: το (πλήρες) σύνολο δεδομένων δεν είναι πάνελ

en: The dataset cannot be modified at present
el: Το σύνολο δεδομένων δεν μπορεί να τροποποιηθεί αυτή τη στιγμή

en: The full dataset must be restored before imposing a permanent sample restriction
el: Το πλήρες σύνολο δεδομένων πρέπει να αποκατασταθεί πρίν επιβληθεί μόνιμοςδειγματικός περιορισμός

en: '%s': invalid starting observation
el: '%s': μη-έγκυρη αρχική παρατήρηση

en: '%s': invalid ending observation
el: '%s': μη-έγκυρη τελική παρατήρηση

en: error in new ending obs
el: σφάλμα στην νεα παρατήρηση τέλους δείγματος

en: error in new starting obs
el: σφάλμα στην νεα παρατήρηση αρχής δείγματος

en: invalid first unit %d
el: μη-έγκυρη πρώτη μονάδα %d

en: invalid last unit %d
el: μη-έγκυρη τελευταία μονάδα %d

en: invalid null sample
el: μη-έγκυρο κενό δείγμα

en: missing values
el: απούσες τιμές

en: 
    Number of observations (rows) with missing data values = %d (%.2f%%)
el: 
    Αριθμός παρατηρήσεων (γραμμών) με απούσες τιμές = %d (%.2f%%)

en: Total number of missing data values = %d (%.2f%% of total data values)
el: Συνολικός αριθμός απουσών τιμών = %d (%.2f%% των συνολικών τιμών)

en: valid values
el: έγκυρες τιμές

en: dataset is subsampled, model is not
el: το σύνολο δεδομένων έχει υποστεί υποδειγματοληψία, το υπόδειγμα όχι

en: model is subsampled, dataset is not
el: το υπόδειγμα έχει υποστεί υποδειγματοληψία, το σύνολο δεδομένων όχι

en: model and dataset subsamples not the same
el: οι υποδειγματοληψίες υποδείγματος και συνόλου δεδομένων δεν είναι ίδιες

en: time series
el: χρονοσειρές

en: undated
el: δίχως ημερομηνία

en: special
el: ειδικό

en: hourly
el: ωριαία

en: weekly
el: εβδομαδιαία

en: daily (5 days)
el: ημερήσια (5 ημέρες)

en: daily (6 days)
el: ημερήσια (6 ημέρες)

en: daily (7 days)
el: ημερήσια (7 ημέρες)

en: decennial
el: κάθε δεκαετία

en: Full dataset
el: Πλήρες εύρος δεδομένων

en: Type
el: Τύπος

en: Number of cross-sectional units
el: Αριθμός διαστρωματικών μονάδων

en: Number of time periods
el: Αριθμός χρονικών περιόδων

en: Range
el: Εύρος

en: Subsampled data
el: Αναδειγματοληψία δεδομένων

en: restriction
el: περιορισμός

en: Data file %s
    as of
el: Αρχείο δεδομένων %s
    όπως ήταν στις

en: (unsaved)
el: (όχι αποθηκευμένο)

en: Description
el: Περιγραφή

en: Type of data
el: Τύπος δεδομένων

en: Listing of variables
el: Λίστα μεταβλητών

en: Seemingly Unrelated Regressions
el: Φαινομενικά ασυσχέτιστες παλινδρομήσεις

en: Three-Stage Least Squares
el: Ελάχιστα τετράγωνα σε τρία στάδια

en: Full Information Maximum Likelihood
el: Μέγιστη πιθανοφάνεια πλήρους πληροφόρησης

en: Limited Information Maximum Likelihood
el: Μέγιστη πιθανοφάνεια περιορισμένης πληροφόρησης

en: Ordinary Least Squares
el: Κανονικά ελάχιστα τετράγωνα

en: Two-Stage Least Squares
el: Ελάχιστα τετράγωνα σε δύο στάδια

en: Weighted Least Squares
el: Σταθμισμένα ελάχιστα τετράγωνα

en: No system of equations has been defined
el: Δεν έχει καθοριστεί σύστημα εξισώσεων

en: Unrecognized equation system type
el: Μη-αναγνωρίσιμος τύπος συστήματος

en: An equation system must have at least two equations
el: Ένα σύστημα εξισώσεων πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο εξισώσεις

en: Equation system
el: Σύστημα εξισώσεων

en: Endogenous variables:
el: Ενδογενείς μεταβλητές:

en: Predetermined variables:
el: Προκαθορισμένες μεταβλητές:

en: Exogenous variables:
el: Εξωγενείς μεταβλητές:

en: '%s': not a list or array of lists
el: '%s': δεν είναι λίστα ή πίνακας λιστών

en: Wald test for the specified restrictions
el: Wald έλεγχος για τους καθορισμένους περιορισμούς

en: F test for the specified restrictions
el: F έλεγχος για τους καθορισμένους περιορισμούς

en: LR test for the specified restrictions
el: LR έλεγχος για τους καθορισμένους περιορισμούς

en: Restricted log-likelihood
el: Περιορισμένη λογ-πιθανοφάνεια

en: Unrestricted log-likelihood
el: Μη-Περιορισμένη λογ-πιθανοφάνεια

en: Invalid option '--%s'
el: Μη-έγκυρη επιλογή '--%s'

en: '%s': unrecognized name
el: '%s': μη-αναγνωρίσιμο όνομα

en: %s: no system was specified
el: %s: δεν καθορίστηκε σύστημα

en: iterated %s
el: επαναλήφθηκε %s

en: Warning: the Hansen-Sargan over-identification test failed.
    This probably indicates that the estimation problem is ill-conditioned.
el: Προειδοποίηση: ο έλεγχος υπερταυτοποίησης Hansen-Sargan απέτυχε.
    Πιθανόν, το πρόβλημα εκτίμησης να μην έχει τεθεί σωστά.

en: Hansen--Sargan over-identification test
el: Hansen--Sargan έλεγχος υπερ-ταυτοποίησης

en: Hansen-Sargan over-identification test
el: Hansen--Sargan έλεγχος υπερ-ταυτοποίησης

en: LR test for diagonal covariance matrix
el: LR έλεγχος για διαγώνια μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
el: Breusch--Pagan έλεγχος για διαγώνια μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Robust Breusch--Pagan test for diagonal covariance matrix
el: Αξιόπιστος Breusch--Pagan έλεγχος για διαγώνια μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
el: Breusch--Pagan έλεγχος για διαγώνια μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Robust Breusch-Pagan test for diagonal covariance matrix
el: Αξιόπιστος Breusch-Pagan έλεγχος για διαγώνια μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Estimator
el: Εκτιμητής

en: Cross-equation covariance matrix
el: Μήτρα συνδιακυμάνσεων για όλες τις εξισώσεις

en: determinant
el: ορίζουσα

en: Cointegrating vectors
el: Διανύσματα συνολοκλήρωσης

en: standard errors in parentheses
el: τυπικά σφάλματα σε παρενθέσεις

en: Adjustment vectors
el: Διανύσματα προσαρμογής

en: Determinant of covariance matrix
el: Ορίζουσα μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: $t$-statistics in parentheses
el: $t$-στατιστικές σε παρενθέσεις

en: Invalid lag order %g
el: Άκυρη τάξη υστέρησης %g

en: catch: cannot be applied to this command
el: η εντολή catch είναι άκυρη στο συγκεκριμένο πλαίσιο

en: savename is too long
el: η ονομασία αποθήκευσης είναι πολύ μεγάλη

en: "%s": obsolete %s; please use the function %s
el: "%s": απαρχαιωμένη %s; παρακαλώ χρησιμοποιήστε την συνάρτηση %s

en: "%s": obsolete %s; please use "%s"
el: "%s": απαρχαιωμένη %s; παρακαλώ χρησιμοποιήστε "%s"

en: 'end loop': did you mean 'endloop'
el: 'end loop': εννοούσατε 'endloop'

en: modprint: third argument must be a named matrix
el: modprint: το τρίτο όρισμα πρέπει να είναι ένας επώνυμος πίνακας

en: end: invalid parameter '%s'
el: %s: άκυρος τύπος παραμέτρου

en: Unexpected symbol %c
el: Μη-αναμενόμενο σύμβολο %c

en: Command line is not valid UTF-8
el: Η γραμμή εντολών περιέχει χαρακτήρες που δεν είναι UTF-8

en: "print": pointer arguments not allowed: please use "eval" or "printf"
el: "print": τα ορίσματα δείκτη δεν επιτρέπονται: χρησιμοποιήστε "eval" ή "printf"

en: = first difference of %s
el: = πρώτη διαφορά της %s

en: = log difference of %s
el: = λογαριθμική διαφορά της %s

en: = seasonal difference of %s
el: = εποχική διαφορά της %s

en: = log of %s
el: = λογάριθμος της %s

en: = %s squared
el: = %s τετράγωνο

en: = centered %s
el: = κεντροποιημένη %s

en: = standardized %s
el: = τυποποιημένη %s

en: = resampled %s
el: = έγινε αναδειγματοληψία της %s

en: = high-frequency difference of %s
el: = υψηλής-συχνότητας πρώτη διαφορά της %s

en: = high-frequency log difference of %s
el: = υψηλής-συχνότητας λογαριθμική διαφορά της %s

en: = %s times %s
el: = %s επί %s

en: dummy for %s = '%s'
el: ψευδομεταβλητή για %s = '%s'

en: dummy for %s = %g
el: ψευδομεταβλητή για %s = %g

en: %s: collides with existing object name
el: %s: συγκρούεται με ήδη υπάρχον όνομα αντικειμένου

en: A minimum of %d observations is required
el: Απαιτείται ελάχιστος αριθμός %d παρατηρήσεων

en: dummify: no suitable variables were found
el: δημιουργία ψευδομεταβλητών: δεν βρέθηκαν κατάλληλες μεταβλητές

en: Number of instruments (%d) exceeds the number of observations (%d)
el: Ο αριθμός των βοηθητικών μεταβλητών (%d) υπερβαίνει τον αριθμό των παρατηρήσεων (%d)

en: The first-stage fitted values for %s are all zero
el: Οι προσαρμοσμένες τιμές πρώτου σταδίου της %s είναι όλες μηδεν

en: You can't use the dependent variable as an instrument
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εξαρτημένες μεταβλητές ως βοηθητικές

en: The order condition for identification is not satisfied.
    At least %d more instruments are needed.
el: Η συνθήκη τάξης για ταυτοποίηση δεν ικανοποιείται.
    Χρειάζονται τουλάχιστον %d παραπάνω τεχνητές μεταβλητές.

en: Range is non-positive!
el: Μη-θετικό εύρος!

en: Range %d to %d is non-positive!
el: Εύρος %d με %d είναι μη-θετικό!

en: Ambiguous matrix index
el: Αμφίβολος δείκτης μήτρας

en: Invalid submatrix specification
el: Μη έγκυρος καθορισμός υπομήτρας

en: Matrix decomposition failed
el: Διαχωρισμός μήτρας απέτυχε

en: %s: cannot be deleted here
el: %s: δεν μπορεί να διαγραφεί εδώ

en: Deleted all variables of type %s
el: Διαγράφηκαν όλες οι μεταβλητές του τύπου %s

en: %s: no such scalar
el: %s: δεν υπάρχει τέτοιο βαθμωτό

en: The variable %s is currently read-only
el: Η μεταβλητή %s είναι μόνο-ανάγνωσης αυτή τη στιγμή

en: variables of type %s:
el: μεταβλητές τύπου %s:

en:   (unnamed)
el:   (δεν έχει ονομαστεί)

en: Replaced list '%s'
el: Έγινε αντικατάσταση στη λίστα '%s'

en: Added list '%s'
el: Προστέθηκε η λίστα '%s'

en: vecm: rank %d is out of bounds
el: vecm: βαθμός %d είναι εκτός ορίων

en: Sample variance-covariance matrices for residuals
el: Δειγματικές μήτρες διακυμάνσεων-συνδιακυμάνσεων καταλοίπων

en: VAR system in first differences
el: VAR σύστημα σε πρώτες διαφορές

en: System with levels as dependent variable
el: Σύστημα με επίπεδα ως εξαρτημένη μεταβλητή

en: Cross-products
el: Σταυροειδή γινόμενα

en: Johansen test
el: Johansen έλεγχος

en: Number of equations
el: Αριθμός εξισώσεων

en: Lag order
el: Τάξη υστέρησης

en: Estimation period
el: Περίοδος εκτίμησης

en: Responses to a one-standard error shock in %s
el: Αποκρίσεις σε σοκ ενός τυπικού σφάλματος στην %s

en: Decomposition of variance for %s
el: Διαχωρισμός διακύμανσης για %s

en: continued
el: συνεχιζόμενο

en: Forecast decomposition failed
el: Διαχωρισμός πρόβλεψης απέτυχε

en: Case 1: No constant
el: Περίπτωση 1: Όχι σταθερά

en: Case 2: Restricted constant
el: Περίπτωση 2: Περιορισμένη σταθερά

en: Case 3: Unrestricted constant
el: Περίπτωση 3: Μη-περιορισμένη σταθερά

en: Case 4: Restricted trend, unrestricted constant
el: Περίπτωση 4: Περιορισμένη τάση, μη-περιορισμένη σταθερά

en: Case 5: Unrestricted trend and constant
el: Περίπτωση 5: Μη-περιορισμένη τάση και σταθερά

en: cointegrating vectors
el: διανύσματα συνολοκλήρωσης

en: adjustment vectors
el: διανύσματα προσαρμογής

en: Restrictions on beta:
el: Περιορισμοί στο beta:

en: Restrictions on alpha:
el: Περιορισμοί στο alpha:

en: Relative to prior restriction
el: Σχετικά με προηγούμενο περιορισμό

en: Unrestricted loglikelihood $(l_u) = %.8g$
el: Μη-περιορισμένη λογ.-πιθανοφάνεια $(l_u) = %.8g$

en: Restricted loglikelihood $(l_r) = %.8g$
el: Περιορισμένη λογ.-πιθανοφάνεια $(l_r) = %.8g$

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
el: Μη-περιορισμένη λογ.-πιθανοφάνεια (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
el: Περιορισμένη λογ.-πιθανοφάνεια (lr) = %.8g

en: Cointegration rank
el: Βαθμός συνολοκλήρωσης

en: Portmanteau test
el: Portmanteau έλεγχος

en: All lags of %s
el: Όλες οι υστερήσεις της %s

en: All vars, lag %d
el: Όλες οι μεταβλητές, υστέρηση %d

en: VECM system, lag order %d
el: VECM σύστημα, τάξη υστέρησης %d

en: VAR system, lag order %d
el: VAR σύστημα, τάξη υστέρησης %d

en: %s estimates, observations %s--%s ($T=%d$)
el: %s εκτιμήσεις, παρατηρήσεις %s--%s ($T=%d$)

en: Maximum likelihood
el: Μέγιστη πιθανοφάνεια

en: %s estimates, observations %s-%s (T = %d)
el: %s εκτιμήσεις, παρατηρήσεις %s-%s (T = %d)

en: Equation for
el: Εξίσωση της

en: F-tests of zero restrictions
el: F-έλεγχοι μηδενικών περιορισμών

en: the longest lag is %d
el: η μεγαλύτερη υστέρηση είναι %d

en: For the system as a whole
el: Για ολόκληρο το σύστημα

en: Alternative hypothesis
el: Εναλλακτική υπόθεση

en: Comparison of information criteria
el: Σύγκριση πληροφοριακών κριτηρίων

en: Lag order %*d
el: Τάξη υστέρησης %*d

en: Test for autocorrelation of order up to
el: Έλεγχος για αυτοσυσχέτιση τάξεως μέχρι και

en: Test for autocorrelation of order
el: Έλεγχος για αυτοσυσχέτιση τάξεως

en: Test for ARCH of order up to
el: Έλεγχος για ARCH τάξεως μέχρι και

en: VAR system, maximum lag order %d
el: VAR σύστημα, μέγιστη τάξη υστέρησης %d

en: The asterisks below indicate the best (that is, minimized) values
    of the respective information criteria, AIC = Akaike criterion,
    BIC = Schwarz Bayesian criterion and HQC = Hannan-Quinn criterion.
el: Οι αστερίσκοι παρακάτω δείχνουν τις βέλτιστες (που ελαχιστοποιούν) τιμές
    των αντίστοιχων πληροφοριακών κριτηρίων, AIC = Akaike κριτήριο,
    BIC = Schwartz Bayesian κριτήριο and HQC = Hannan-Quinn κριτήριο.

en: lags        loglik    p(LR)       AIC          BIC          HQC
el: υστ.       λογ.-πιθ  p(LR)       AIC          BIC          HQC

en: Test on the original VAR
el: Έλεγχος στο αρχικό VAR

en: Test on VAR
el: Έλεγχος στο VAR

en: %s: no such object
el: %s: δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο

en: command '%s' not recognized
el: άγνωστη εντολή '%s'

en: Freed %s
el: Ελευθερώθηκε %s

en: 
    Special batch-mode option:
     --scriptopt=<value> sets a scalar value, accessible to a script
     under the name "scriptopt"
el: 
    Ειδική επιλογή κατάστασης batch:
    --scriptopt=<value> ορίζει μια βαθμωτή τιμή, προσβάσιμη σε ένα script
    με το όνομα "scriptopt"

en: 
    "help" gives a list of commands
el: 
    "help" δίνει μία λίστα των εντολών

en: help file %s is not accessible
el: αρχείο βοήθειας %s δεν είναι προσβάσιμο

en: Type "open filename" to open a data set
el: Πληκτρολογήστε "open filename" για να ανοίξετε ένα αρχείο δεδομένων

en: Opening a new data file closes the present one.  Proceed? (y/n)
el: Το άνοιγμα νέου αρχείου δεδομένων κλείνει το τρέχον. Να προχωρήσω; (y/n)

en: OK, staying with current data set
el: OK, παραμένω με το τρέχον σύνολο δεδομένων

en: type a filename to store output (enter to quit):
el: πληκτρολογήστε όνομα αρχείου για αποθήκευση αποτελεσμάτων (enter για έξοδο):

en: writing session output to %s%s
el: εγγραφή αποτελέσματος συνεδρίας στο %s%s

en: Terminated on error
el: Τερματίστηκε λόγω σφάλματος

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: commands saved as %s
el: οι εντολές αποθηκεύτηκαν ως %s

en: Command '%s' ignored; not valid within equation system
el: Εντολή '%s' αγνοήθηκε, άκυρη μέσα σε σύστημα εξισώσεων

en: Enter commands for loop.  Type 'endloop' to get out
el: Εισάγετε εντολές για βρόγχο.  Πληκτρολογήστε 'endloop' για έξοδο

en: Take note: variables have been renumbered
el: Σημείωση: οι μεταβλητές αριθμήθηκαν ξανά

en: Data series length count missing or invalid
el: Η μέτρηση του μήκους της σειράς λείπει ή είναι μη-έγκυρη

en: Error reading %s
el: Σφάλμα στην ανάγνωση του %s

en: Dataset cleared
el: Σύνολο δεδομένων εκκαθαρίστηκε

en: This program should be run under mpiexec, and requires the name of a
    script file as argument.
el: Αυτό το πρόγραμμα πρέπει να εκτελείται με mpiexec, και απαιτεί το όνομα ενός
    script αρχείου ως όρισμα.

en: Options:
     -h or --help        Print this info and exit.
     -v or --version     Print version info and exit.
     -q or --quiet       Don't print logo on start-up.
     -e or --english     Force use of English rather than translation.
     -s or --single-rng  Use a single RNG, not one per process.
el: Επιλογές:
    -h ή --help        Εκτυπώστε αυτές τις πληροφορίες και έξοδος.
    -v ή --version     Εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος.
    -q ή --quiet       Μην εκτυπώσετε το λογότυπο κατά την εκκίνηση.
    -e ή --english     Επιβολή χρήσης Αγγλικής αντί για μετάφραση.
    -s ή --single-rng  Χρησιμοποιήστε ένα μόνο RNG, όχι ένα για κάθε διαδικασία.

en: "By econometricians, for econometricians."
el: "Από οικονομέτρες, για οικονομέτρες."

en: About gretl
el: Σχετικά με το gretl

en: build date
el: ημερομηνία έκδοσης

en: Rationale
el: Σκεπτικό

en: News
el: Νέα

en: License
el: Άδεια

en: Couldn't open temp file
el: Αδυναμία ανοίγματος προσωρινού αρχείου

en: Sorry, this item not yet implemented!
el: Συγνώμη, αυτό το αντικείμενο είναι ακόμα μη-εφαρμόσιμο!

en: No output was produced
el: Δεν παράχθηκε αποτέλεσμα

en: gretl: script output
el: gretl: έξοδος script

en: Gaussian sampling distribution
el: Gaussian κατανομή δειγματοληψίας

en: t(%d) sampling distribution
el: t(%d) κατανομή δειγματοληψίας

en: Chi-square(%d) sampling distribution
el: Χ-τετρ.(%d) κατανομή δειγματοληψίας

en: F(%d, %d) sampling distribution
el: F(%d, %d) κατανομή δειγματοληψίας

en: Chi-square(%d)
el: Χ-τετρ.(%d)

en: Binomial(%d, %g)
el: Διωνυμική(%d, %g)

en: Standard errors
el: Τυπικά σφάλματα

en: Incomplete entry
el: Ατελής εισαγωγή

en: Invalid entry
el: Άκυρη εισαγωγή

en: 5% critical values for Durbin-Watson statistic
el: 5% κρίσιμες τιμές για την στατιστική Durbin-Watson

en: gretl: critical values
el: gretl: κρίσιμες τιμές

en: Failed to compute critical value
el: Απέτυχαν να υπολογιστούν οι κρίσιμες τιμές

en: Failed to compute p-value
el: Απέτυχε να υπολογιστεί η p-τιμή

en: gretl: p-value
el: gretl: p-τιμή

en: You must give a name for the variable
el: Πρέπει να δώσετε όνομα για τη μεταβλητή

en: Two-tailed p-value = %.4g
    (one-tailed = %.4g)
el: Δίπλευρη p-τιμή = %.4g
    (μονόπλευρη = %.4g)

en: nonparametric test
el: μη-παραμετρικός έλεγχος

en: Null hypothesis: Difference of means = %g
el: Μηδενική υπόθεση: Διαφορά στους μέσους = %g

en: Sample 1:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
el: Δείγμα 1:
     n = %d, μέσος = %g, τυπ.αποκλ. = %g

en:  standard error of mean = %g
el:  τυπικό σφάλμα μέσου   = %g

en:  95%% confidence interval for mean: %g to %g
el:  95%% διάστημα εμπιστοσύνης για το μέσο: %g με %g

en: Sample 2:
     n = %d, mean = %g, s.d. = %g
el: Δείγμα 2:
     n = %d, μέσος = %g, τυπ.απόκλ. = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g
el: Στατιστική ελέγχου: t(%d) = (%g - %g - %g)/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g
el: Στατιστική ελέγχου: t(%d) = [(%g - %g) - (%g)]/%g = %g

en: Test statistic: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g
el: Στατ. ελέγχου: t(%d) = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population mean = %g
el: Μηδενική υπόθεση: πληθυσμιακός μέσος = %g

en: Sample size: n = %d
el: Μέγεθος δείγματος: n = %d

en: Sample mean = %g, std. deviation = %g
el: Δειγμ. μέσος = %g, τυπ. απόκλ. = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g)/%g = %g
el: Στατ. ελέγχου: z = (%g - %g)/%g = %g

en: Null hypothesis: population variance = %g
el: Μηδενική υπόθεση: πληθυσμιακή διακύμανση = %g

en: Sample variance = %g
el: Δειγματική διακύμανση = %g

en: Test statistic: chi-square(%d) = %d * %g/%g = %g
el: Στατ. ελέγχου: χ-τετρ.(%d) = %d * %g/%g = %g

en: Null hypothesis: population proportion = %g
el: Μηδενική υπόθεση: πληθυσμιακή αναλογία = %g

en: Sample proportion = %g
el: Δειγματική αναλογία = %g

en: Null hypothesis: The population variances are equal
el: Μηδενική υπόθεση: Οι πληθυσμιακές διακυμάνσεις είναι ίσες

en: Sample 1:
     n = %d, variance = %g
el: Δείγμα 1:
     n = %d, διακύμανση = %g

en: Sample 2:
     n = %d, variance = %g
el: Δείγμα 2:
     n = %d, διακύμανση = %g

en: Test statistic: F(%d, %d) = %g
el: Στατιστική ελέγχου: F(%d, %d) = %g

en: Null hypothesis: the population proportions are equal
el: Μηδενική υπόθεση: Οι πληθυσμιακές αναλογίες είναι ίσες

en: Sample 1:
     n = %d, proportion = %g
el: Δείγμα 1:
     n = %d, αναλογία = %g

en: Sample 2:
     n = %d, proportion = %g
el: Δείγμα 2:
     n = %d, αναλογία = %g

en: Test statistic: z = (%g - %g) / %g = %g
el: Στατιστική ελέγχου: z = (%g - %g) / %g = %g

en: gretl: hypothesis test
el: gretl: έλεγχος υπόθεσης

en: The assumption of a normal sampling distribution
    is not justified here.  Abandoning the test.
el: Η υπόθεση κανονικής κατανομής δειγματοληψίας
    δεν δικαιολογείται εδώ. Εγκατάλειψη ελέγχου.

en: uniform
el: ομοιόμορφη

en: normal
el: κανονική

en: chi-square
el: χ-τετράγωνο

en: gamma
el: γάμμα

en: binomial
el: διωνυμική

en: minimum
el: ελάχιστο

en: maximum
el: μέγιστο

en: std. deviation
el: τυπ. απόκλιση

en: shape
el: μορφή

en: scale
el: κλίμακα

en: trials
el: αριθμός δοκιμών

en: sample size, n
el: μέγεθος δείγματος, n

en: number of regressors
    (excluding the constant)
el: αριθμός παλινδρομητών
    (εξαιρουμένου του σταθερού όρου)

en: right-tail probability
el: πιθανότητα δεξιάς άκρης

en: name
el: όνομα

en: CDF instead of density
el: Αθροιστική συνάρτηση συχνότητας (CDF) αντί πυκνότητα

en: Data missing for variable '%s'
el: Απούσες τιμές για τη μεταβλητή '%s'

en: Variable %d
el: Μεταβλητή %d

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Use variable from dataset
el: Χρήση μεταβλητής από δεδομένα

en: Difference test
el: Έλεγχος διαφοράς (Difference test)

en: Runs test
el: Έλεγχος διαδοχών (Runs test)

en: Correlation
el: Συσχέτιση

en: Sign test
el: ¨Ελεγχος Προσήμου (Sign Test)

en: Wilcoxon rank sum test
el: Wilcoxon έλεγχος αθροίσματος διάταξης (rank sum test)

en: Wilcoxon signed rank test
el: Wilcoxon έλεγχος προσημασμένης διάταξης (signed rank test)

en: Spearman's rho
el: Spearman's ρ

en: Show details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Use first difference
el: Χρήση πρώτων διαφορών

en: Assume positive and negative are equiprobable
el: Υποθέτουμε ισοπίθανες θετικές και αρνητικές τιμές

en: variance
el: διακύμανση

en: proportion
el: αναλογία

en: 2 means
el: 2 μέσοι

en: 2 variances
el: 2 διακυμάνσεις

en: 2 proportions
el: 2 αναλογίες

en: sample mean
el: μέσος δείγματος

en: sample size
el: μέγεθος δείγματος

en: H0: mean =
el: H0: μέσος =

en: Assume standard deviation is population value
el: Υποθέτουμε τιμή πληθυσμού για την τυπική απόκλιση

en: sample variance
el: διακύμανση δείγματος

en: H0: variance =
el: H0: διακύμανση =

en: sample proportion
el: δειγματική αναλογία

en: H0: proportion =
el: H0: αναλογία =

en: mean of sample 1
el: μέσος δείγματος 1

en: std. deviation, sample 1
el: τυπ. απόκλ., δείγμα 1

en: size of sample 1
el: μέγεθος δείγματος 1

en: mean of sample 2
el: μέσος δείγματος 2

en: std. deviation, sample 2
el: τυπ. απόκλ., δείγμα 2

en: size of sample 2
el: μέγεθος δείγματος 2

en: H0: Difference of means =
el: H0: Διαφορά μέσων =

en: Assume common population standard deviation
el: Υπόθεση κοινής πληθυσμιακής τυπικής απόκλισης

en: variance of sample 1
el: διακύμανση δείγματος 1

en: variance of sample 2
el: διακύμανση δείγματος 2

en: H0: Ratio of variances = 1
el: H0: Λόγος διακυμάνσεων = 1

en: proportion, sample 1
el: αναλογία, δείγμα 1

en: proportion, sample 2
el: αναλογία, δείγμα 2

en: H0: Difference of proportions = 0
el: H0: Διαφορά αναλογιών = 0

en: Show graph of sampling distribution
el: Εμφάνιση γραφήματος κατανομής δειγματοληψίας

en: gretl: add distribution graph
el: gretl: προσθήκη γραφήματος κατανομής

en: gretl: p-value finder
el: gretl: εύρεση p-τιμής

en: gretl: test calculator
el: gretl: υπολογισμός ελέγχων

en: gretl: nonparametric tests
el: gretl: μη-παραμετρικοί έλεγχοι

en: gretl: distribution graphs
el: gretl: γραφήματα κατανομής

en: gretl: add random variable
el: gretl: προσθήκη τυχαίας μεταβλητής

en: No suitable data are available
el: Δεν υπάρχουν κατάλληλα δεδομένα διαθέσιμα

en: gretl: plot a curve
el: gretl: γράφημα καμπύλης

en: formula
el: τύπος

en: x minimum
el: x ελάχιστο

en: x maximum
el: x μέγιστο

en: normal CDF
el: κανονική CDF

en: logistic CDF
el: λογιστική CDF

en: gretl: plot CDF
el: gretl: γράφημα CDF

en: standard normal
el: τυπική κανονική

en: logistic
el: λογιστική

en: both CDFs
el: και τις δύο CDF

en: gretl: warning
el: gretl: προειδοποίηση

en: No MIDAS data were found in the current dataset
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα MIDAS στο τρέχων σύνολο δεδομένων

en: gretl: add var
el: gretl: προσθήκη μεταβλητής

en: Enter formula for new variable:
el: Εισάγετε εξίσωση (όνομα = ) νέας μεταβλητής:

en: gretl: cointegration test
el: gretl: έλεγχος συνολοκλήρωσης

en: gretl: VAR lag selection
el: gretl: VAR επιλογή υστέρησης

en: gretl: ARIMA lag selection
el: gretl: ARIMA επιλογή υστέρησης

en: gretl: define graph
el: gretl: καθορισμός γραφήματος

en: gretl: model tests
el: gretl: έλεγχοι υποδείγματος

en: Enter formula for new variable
el: Εισάγετε εξίσωση νέας μεταβλητής

en: Enter formula for new variable
    (or just a name, to enter data manually)
el: Εισάγετε εξίσωση (όνομα = ) νέας μεταβλητής
    (ή μόνο όνομα και προβείτε σε εισαγωγή δεδομένων)

en: gretl: missing code
el: gretl: λείπει ο κώδικας

en: Enter value to be read as "missing"
    for the variable "%s"
el: Εισάγετε μία τιμή η οποία θα θεωρηθεί ότι αντιστοιχεί σε απούσα τιμή "missing"
    για τη μεταβλητή "%s"

en: Enter value to be read as "missing":
el: Εισάγετε μία τιμή η οποία θα θεωρηθεί ότι αντιστοιχεί σε απούσα τιμή "missing":

en: GMM: Specify function and orthogonality conditions:
el: GMM: καθορισμός συνάρτησης και συνθηκών ορθογωνιότητας:

en: gretl: maximum likelihood
el: gretl: μέγιστη πιθανοφάνεια

en: MLE: Specify function, and derivatives if possible:
el: MLE: καθορισμός συνάρτησης, και παραγώγων αν είναι δυνατόν:

en: gretl: nonlinear least squares
el: gretl: μη-γραμμικά ελάχιστα τετράγωνα

en: NLS: Specify function, and derivatives if possible:
el: NLS: καθορισμός συνάρτησης, και παραγώγων αν είναι δυνατόν:

en: gretl: simultaneous equations system
el: gretl: σύστημα ταυτόχρονων εξισώσεων

en: Specify simultaneous equations:
el: Καθορισμός ταυτόχρονων εξισώσεων:

en: gretl: linear restrictions
el: gretl: γραμμικοί περιορισμοί

en: Specify restrictions:
el: Καθορισμός περιορισμών:

en: gretl: command entry
el: gretl: εισαγωγή εντολών

en: Type a command:
el: Πληκτρολογήστε μία εντολή:

en: Simple boxplot
el: Απλό θηκόγραμμα

en: With confidence interval for median
el: Με διάστημα εμπιστοσύνης για διάμεσο

en: Factorized
el: Παραγοντοποιημένο

en: system gfn directory
el: αρχειοκατάλογος gfn συστήματος

en: personal gfn directory
el: προσωπικός gfn αρχειοκατάλογος

en: current working directory
el: τρέχων αρχειοκατάλογος εργασίας

en: Open .gfn file
el: Άνοιγμα .gfn αρχείου

en: Start looking in:
el: Έναρξη αναζήτησης στο:

en: cross-correlogram
el: σταυροειδές κορρελόγραμμα

en: Collinearity check
el: 'Έλεγχος' Συγγραμμικότητας

en: Include a constant?
el: Να συμπεριληφθεί μία σταθερά?

en: X'X is singular to machine precision:
    it is of dimension %d but rank %d.
el: X'X είναι ιδιάζουσα μέχρι ακρίβειας μηχανής:
    έχει διάσταση %d αλλά βαθμό %d.

en: # Log re-started %s
el: # καταγραφέας επανεκκίνησε %s

en: # Log started %s
el: # καταγραφέας εκκίνησε %s

en: # Record of session commands.  Please note that this will
    # likely require editing if it is to be run as a script.
el: # Καταγραφή εντολών συνεδρίας. Παρακαλώ σημειώστε ότι θα χρειαστούν 
    # διορθωτικές επεμβάσεις αν θέλετε να λειτουργήσει ως script.

en: Really quit gretl?
el: Σίγουρα εγκαταλείπετε το gretl;

en: gretl console: type 'help' for a list of commands
el: κονσόλα gretl: πληκτρολογήστε 'help' για τη λίστα των εντολών

en: Network status: %s
el: Κατάσταση δικτύου: %s

en: Error retrieving data from server
el: Σφάλμα κατά την ανάκτηση των δεδομένων από τον εξυπηρετητή

en: Retrieving data...
el: Ανάκτηση δεδομένων...

en: gretl: display database series
el: gretl: προβολή σειρών συνόλου δεδομένων

en: The data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
el: Τα δεδομένα που πρόκειται να εισαχθούν είναι χαμηλότερης συχνότητας
    από το τρέχον σύνολο δεδομένων. Εντάξει για να συνεχίσετε?

en: Some of the data to be imported are of a lower frequency
    than the current dataset. OK to proceed?
el: Μερικά από τα δεδομένα που πρόκειται να εισαχθούν είναι χαμηλότερης συχνότητας
    από το τρέχον σύνολο δεδομένων. Εντάξει για να συνεχίσετε?

en: Disaggregate %s now?
el: Διαχωρισμός %s τώρα?

en: dbnomics bundle is broken
el: dbnomics δέσμη σπασμένη

en: Sorry, can't handle this frequency conversion
el: Συγγνώμη, δεν γίνεται να χειριστώ τη συγκεκριμένη μετατροπή συχνότητας

en: There is already a variable of this name
    in the dataset.  OK to overwrite it?
el: Υπάρχει μεταβλητή με αυτό το όνομα
    στο σύνολο δεδομένων. OK για αντικατάσταση?

en: Really delete the selected series
    from the database '%s'?
el: Να διαγραφούν οι επιλεγμένες σειρές
    από το σύνολο δεδομένων '%s'?

en: Warning: series has missing observations
el: Προειδοίηση: η σειρά έχει απούσες (missing) παρατηρήσεις

en: Couldn't access binary datafile
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο δυαδικό αρχείο δεδομένων

en: Display
el: Προβολή

en: Graph
el: Γράφημα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Display values
el: Εμφάνιση τιμών

en: Add to dataset
el: Πρόσθεση στο σύνολο δεδομένων

en: List databases
el: Κατάλογος βάσεων δεδομένων

en: Network status: OK
el: Κατάσταση δικτύου: OK

en: Database parse error at variable '%s'
el: Σφάλμα ερμηνείας στο σύνολο δεδομένων στη μεταβλητή '%s'

en: Name
el: Όνομα

en: Observations
el: Παρατηρήσεις

en: Results of DB.NOMICS search on '%s'
el: Αποτελέσματσ αναζήτησης της DB.NOMICS για το '%s'

en: Provider/Dataset : description
el: Πάροχος/σύνολο δεδομένων: περιγραφή

en: gretl: DB.NOMICS search
el: gretl: DB.NOMICS εύρεση

en: DB.NOMICS search on '%s' in dataset %s/%s
el: DB.NOMICS αναζήτηση του '%s' στη βάση %s/%s

en: Matching series %d to %d of %d
el: Αντιστοίχιση σειρών %d με %d από %d

en: No matches were found
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχήσεις

en: Database installed.
    Open it now?
el: Βάση δεδομένων εγκαταστάθηκε.
    Άνοιγμα τώρα?

en: Installed %s
el: Εγκαταστάθηκε η %s

en: Up to date
el: Ενημερωμένο (Up to date)

en: Error unzipping compressed data
el: Σφάλμα στην αποσυμπίεση (unzipping) των δεδομένων

en: Unknown: access error
el: Άγνωστο: σφάλμα πρόσβασης

en: Not up to date
el: Μη-ενημερωμένο (Not up to date)

en: Not installed
el: Μη-εγκατεστημένο

en: No database files found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία βάσεων δεδομένων

en: showing datasets %d-%d of %d
el: προβολή συνόλων δεδομένων %d-%d από %d

en: showing series %d-%d of %d
el: προβολή σειρών %d-%d από %d

en: No datasets were found
el: Δεν βρέθηκαν σύνολα δεδομένων

en: No series were found
el: Δεν βρέθηκαν σειρές

en: No function packages found
el: Δεν βρέθηκαν πακέτα συναρτήσεων

en: No data packages found
el: Δεν βρέθηκαν πακέτα δεδομένων

en: data info
el: πληροφορίες δεδομένων

en: %s: please close this object's window first
el: %s: παρακαλώ, πρώτα κλείστε το παράθυρο του αντικειμένου

en: Package %s is not loaded, and you do not have permission to delete it.
el: Το πακέτο %s δεν είναι φορτωμένο, και δεν έχετε άδεια να το διαγράψετε.

en: Unload member functions only
el: Αποφόρτωση μόνο συμμετοχικών συναρτήσεων

en: Unload and delete package file
el: Αποφόρτωση και διαγραφή αρχείου πακέτου

en: Function package %s
el: Πακέτο συναρτήσεων %s

en: Unload package %s?
el: Αποφόρτωση πακέτου %s?

en: Really delete %s?
el: Σίγουρα να διαγραφούν οι μεταβλητές , %s ?

en: No function files were found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία συναρτήσεων

en: Found %d function file(s).
    Replace the current listing?
el: Βρέθηκαν %d αρχεία συναρτήσεων.
    Αντικατάσταση της τρέχουσας λίστας?

en: Really remove %s from menu?
el: Σιγουρα να απομακρυνθεί το %s από το μενού?

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Sample script
el: Παράδειγμα script

en: View code
el: Προβολή κώδικα

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Resources...
el: Πόροι...

en: Add to menu
el: Προσθήκη στο μενού

en: Help
el: Βοήθεια

en: Unload/delete...
el: Αποφόρτωση/διαγραφή...

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Remove
el: Διαγραφή

en: List series
el: Λίστα χρονοσειρών

en: Find...
el: Εύρεση...

en: Choose another directory
el: Επιλογή άλλου αρχειοκαταλόγου

en: Revert to installed packages
el: Επιστροφή στα εγκατεστημένα πακέτα

en: Browse...
el: Αναζήτηση...

en: Specific series...
el: Συγκεκριμένες σειρές...

en: Select directory
el: Επιλογή αρχειοκαταλόγου

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Package registry
el: Μητρώο Πακέτων

en: Look on server
el: Ανεύρεση στον εξυπηρετητή

en: Local machine
el: Τοπική μηχανή

en: First
el: Πρώτο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Last
el: Τελευταίο

en: Remove from menu
el: Διαγραφή από το μενού

en: List datasets
el: Κατάλογος δεδομένων

en: All packages
el: Όλα τα πακέτα

en: filter
el: φίλτρο

en: local machine
el: τοπική μηχανή

en: gretl: databases on %s
el: gretl: βάσεις δεδομένων στο %s

en: gretl: function packages on %s
el: gretl: πακέτα συναρτήσεων στο %s

en: The gui package registry is empty
el: Το μητρώο των gui πακέτων είναι άδειο

en: gretl: example scripts
el: gretl: script παραδείγματα

en: gretl: data files
el: gretl: αρχεία δεδομένων

en: gretl: databases on server
el: gretl: βάσεις δεδομένων στον διακομιστή

en: gretl: DB.NOMICS providers
el: gretl: DB.NOMICS πάροχοι

en: gretl: function packages on server
el: gretl: πακέτα συναρτήσεων στον διακομιστή

en: gretl: data packages on server
el: gretl: επακέτα δεδομένων στον διακομιστή

en: gretl: addons
el: gretl: πρόσθετα(addons)

en: gretl: packages on menus
el: gretl: πακέτα συναρτήσεων που εμφανίζονται στο μενού

en: No gretl function packages were found on this computer.
    Please try /File/Functions packages/On server
el: Δεν βρέθηκαν πακέτα συναρτήσεων gretl σε αυτόν τον υπολογιστή.
    Παρακαλώ προσπαθήστε /Αρχείο/Πακέτα συναρτήσεων/Στον εξυπηρετητή

en: File
el: Αρχείο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Source
el: Πηγή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Script
el: Script (πρόγραμμα εντολών)

en: Topic
el: Θέμα

en: Data
el: Δεδομένα

en: Database
el: Βάση Δεδομένων

en: Local status
el: Κατάσταση στο συγκεκριμένο υπολογιστή

en: Code
el: Κωδικός

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Package
el: Πακέτο

en: Version
el: Έκδοση

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Window
el: Παράθυρο

en: Menu
el: Μενού

en: Structure of dataset
el: Μορφή του συνόλου δεδομένων

en: Time series frequency
el: Συχνότητα χρονοσειράς

en: Daily date to represent week
el: Ημερήσια χρονολογία αντί εβδομαδιαίας

en: Starting observation
el: Πρώτη παρατήρηση

en: Panel data organization
el: Οργάνωση δεδομένων Panel

en: Panel structure
el: Διάρθρωση Panel

en: Panel index variables
el: Panel δείκτες μεταβλητών

en: Panel time dimension
el: Panel χρονική διάσταση

en: Panel first period
el: Panel πρώτη περίοδος

en: Confirm dataset structure
el: Επιβεβαίωση μορφής του συνόλου δεδομένων

en: Enter name for first variable
    (max. %d characters)
el: Εισάγετε ονομασία για την πρώτη μεταβλητή
    (μεγ. %d χαρακτήρες)

en: gretl: name variable
el: gretl: ονομασία μεταβλητής

en: No changes were made
el: Δεν έγιναν αλλαγές

en: Failed to create empty data set
el: Αποτυχία στην κατασκευή κενού αρχείου δεδομένων

en: Annual
el: Ετήσια

en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Daily (5 days)
el: Ημερήσια (5 ημέρες)

en: Daily (6 days)
el: Ημερήσια (6 ημέρες)

en: Daily (7 days)
el: Ημερήσια (7 ημέρες)

en: Hourly
el: Ωριαία

en: Decennial
el: Δεκαετής

en: Other
el: Άλλη

en: Undated
el: Χωρίς ημερομηνία

en: Stacked time series
el: Στοίβα (stacked) χρονοσειρών

en: Stacked cross sections
el: Στοίβα (stacked) διαστρωματώσεων

en: Use index variables
el: Χρήση δεικτών μεταβλητών

en: Non-standard frequency
el: Μη-τυπική συχνότητα

en: Cross-sectional
el: Διαστρωματικά δεδομένα

en: Panel
el: Panel δεδομένα

en: None (don't use dates)
el: Καμμία (όχι χρονολογίες)

en: Panel data (%s)
    %d cross-sectional units observed over %d periods
el: Panel δεδομένα (%s)
    %d διαστρωματικές μονάδες παρατηρούμενες για %d περιόδους

en: stacked time series
el: στοίβα (stacked) χρονοσειρών

en: stacked cross sections
el: στοίβα (stacked) διαστρωματώσεων

en: Time dimension:
el: Χρονική διάσταση:

en: %s, %s to %s
el: %s, %s σε %s

en: %s, observations 1 to %d
el: %s, παρατηρήσεις 1 με %d

en: Cross-sectional data
el: Διαστρωματικά δεδομένα

en: (dropping missing observations)
el: (πετώντας τις απούσες παρατηρήσεις)

en: The selected index variables do not represent a panel structure
el: Οι επιλεγμένες μεταβλητές δείκτη δεν αντιστοιχούν σε δομή panel

en: The unit and time index variables must be distinct
el: Οι μεταβλητές δείκτη χρόνου και διαστρωμάτωσης πρέπει να είναι ξεχωριστές

en: This dataset cannot be interpreted as a panel
el: Αυτό το σύνολο δεδομένων δεν μπορεί να εκληφθεί ως panel

en: Unit or group index variable
el: Μεταβλητή δείκτη μονάδας ή ομάδας

en: Time index variable
el: Μεταβλητή χρονικού δείκτη

en: purge missing observations
el: εκκαθάριση απουσών παρατηρήσεων

en: Take unit names from %s?
el: Λήψη ονομάτων μονάδων από %s;

en: The data set contains no suitable index variables
el: Το σύνολο δεδομένων δεν περιέχει κατάλληλες μεταβλητές δείκτη

en: start entering data values
el: έναρξη εισαγωγής τιμών δεδομένων

en: Data structure wizard
el: Οδηγός μορφής των δεδομένων

en: The current dataset holds daily data on an incomplete calendar
    (missing values are skipped rather than recorded as such).
    
    If you wish, gretl can pad the data (insert NAs) to create a
    complete calendar. But note that this may make it difficult to
    apply time-series methods, many of which cannot handle missing
    values within the sample range. If you decide to do padding, you
    can choose the number of days per week (5, 6 or 7) for the
    completed calendar.
    
    Do you want to continue?
el: Το τρέχον σύνολο δεδομένων διατηρεί ημερήσια δεδομένα σε ένα ημιτελές ημερολόγιο
    (οι τιμές που λείπουν παραλείπονται αντί να καταγράφονται ως τέτοιες).
    
    Εάν θέλετε, το gretl μπορεί να προσθέσει (pad) δεδομένα (εισάγει NAs) για να δημιουργήσει ένα
    πλήρες ημερολόγιο. Σημειώστε όμως ότι αυτό μπορεί να δυσκολέψει
    την εφαρμογή μεθόδων χρονοσειρών, πολλές από τις οποίες δεν μπορούν να χειριστούν τις απούσες
    τιμές εντός του εύρους δείγματος. Εάν αποφασίσετε να κάνετε padding,
    μπορείτε να επιλέξετε τον αριθμό των ημερών ανά εβδομάδα (5, 6 ή 7) για το
    συμπληρωμένο ημερολόγιο.
    
    Θέλετε να συνεχίσετε?

en: Do you want to save this gretl session?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τη συγκεκριμένη συνεδρία του gretl?

en: Save a record of the commands you executed?
el: Αποθήκευση αρχείου εντολών που εκτελέσθηκαν;

en: Always prompt if there are unsaved changes
el: Προτροπή πάντα αν υπάρχουν μη-αποθηκευμένες αλλαγές

en: save session
el: αποθήκευση συνεδρίας

en: save commands
el: αποθήκευση εντολών

en: Do you want to save the changes you made
    to this session?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές που κάνατε
    σε αυτή την συνεδρία?

en: Do you want to save changes you have
    made to the current data set?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές που κάνατε
    στο τρέχων σύνολο δεδομένων?

en: Print missing values as:
el: Σύμβολο για απούσες τιμές:

en: gretl: data delimiter
el: gretl: διαχωριστής δεδομένων

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο 'Πρόχειρο'

en: auto-detect
el: αυτόματη εύρεση

en: comma (,)
el: κόμμα (,)

en: space
el: διάστημα

en: tab
el: στηλοθέτης (tab)

en: semicolon
el: άνω τελεία

en: separator for data columns:
el: διαχωριστής στηλών δεδομένων:

en: decimal point character:
el: χαρακτήρας δεκαδικού σημείου:

en: period (.)
el: τελεία (.)

en: include observations column
el: να περιληφθεί στήλη αριθ. παρατηρήσεων

en: gretl: select format
el: gretl: επιλογή μορφότυπου

en: Copy as:
el: Αντιγραφή ως:

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: Tab separated
el: Διαχωρισμένα με στηλοθέτη

en: Comma separated
el: Διαχωρισμένα με κόμμα

en: plain text
el: απλό κείμενο (plain text)

en: gretl: bootstrap analysis
el: gretil: αυτοδύναμη (bootstrap) ανάλυση

en: Confidence interval
el: Διάστημα εμπιστοσύνης

en: Studentized confidence interval
el: Studentized διάστημα εμπιστοσύνης

en: Resample residuals
el: Αναδειγματοληψία καταλοίπων

en: Resample data "pairs"
el: Αναδειγματοληψία δειγματικών "ζευγών"

en: Wild bootstrap
el: Wild αυτοδύναμη μεθόδος (Wild bootstrap)

en: Simulate normal errors
el: Προσομοίωση κανονικών σφαλμάτων

en: Number of replications:
el: Αριθμός επαναλήψεων:

en: Save bootstrap data to file
el: Αποθήκευση bootstrap δεδομένων σε αρχείο

en: gretl: database description
el: gretl: περιγραφή βάσης δεδομένων

en: description:
el: περιγραφή:

en: gretl: seed for random numbers
el: gretl: αρχική τιμή τυχαίων αριθμών

en: Seed for generator:
el: Αρχική τιμή γεννήτριας:

en: Choose named list
el: Επιλογή λίστας

en: gretl: iteration controls
el: gretl:ρυθμίσεις επαναλήψεων

en: BHHH maximizer
el: BHHH αλγόριθμος μεγιστοποίησης

en: BFGS maximizer
el: BFGS αλγόριθμος μεγιστοποίησης

en: Maximum iterations:
el: Μέγιστο όριο επαναλήψεων:

en: Convergence tolerance:
el: Ανοχή σύγκλισης:

en: Use L-BFGS-B, memory size:
el: Χρήση L-BFGS-B, μέγεθος μνήμης:

en: groups (N = %d)
el: ομάδες (N = %d)

en: Included groups: %d
el: Ομάδες που περιλήφθησαν: %d

en: Observations: %d
el: Παρατηρήσεις: %d

en: Panel groups
el: Panel ομάδες

en: Start:
el: Αρχή:

en: End:
el: Τέλος:

en: gretl: set sample
el: gretl: καθορισμός δείγματος

en: Units
el: Μονάδες

en: to
el: σε

en: Periods
el: Περίοδοι

en: Make this restriction permanent
el: Κάντε αυτόν τον περιορισμό μόνιμο

en: The current data range is too small for this option
el: Τρέχων εύρος δεδομένων πολύ μικρό για αυτή την επιλογή

en: Number of observations to select (max %d)
el: Αριθμός παρατηρήσεων προς επιλογή (max %d)

en: Set sample range
el: Θέστε το εύρος του δείγματος

en: gretl: define dummy
el: gretl: ορισμός ψευδομεταβλητής

en: Set dummy range
el: Θέστε το εύρος της ψευδομεταβλητής

en: Name of variable:
el: Όνομα μεταβλητής:

en: single graph: group means
el: μονό γράφημα: μέσος ομάδων

en: single graph: groups overlaid (N <= %d)
el: μονό γράφημα: ομάδες σε επίστρωση (N <= %d)

en: single graph: groups in sequence (N <= %d)
el: μονό γράφημα: ομάδες σε διαδοχή (N <= %d)

en: multiple plots in grid (N <= 16)
el: πολλαπλά γραφήματα σε πλέγμα (N <= 16)

en: multiple plots arranged vertically (N <= 6)
el: πολλαπλά γραφήματα σε κάθετη διευθέτηση (N <= 6)

en: boxplots by group (N <= 150)
el: θηκογράμματα ανά ομάδα (N <= 150)

en: single boxplot
el: μονό θηκόγραμμα

en: panel plot
el: panel γραφήματα

en: Enter boolean condition for selecting cases:
el: Εισάγετε λογική συνθήκη (boolean condition) για επιλογή δείγματος:

en: gretl: restrict sample
el: gretl: περιορισμός δείγματος

en: Use dummy variable:
el: Χρήση ψευδομεταβλητής:

en: add to current restriction
el: προσθήκη στον τρέχοντα περιορισμό

en: replace current restriction
el: αντικατάσταση τρέχοντα περιορισμού

en: Observation at which to split the sample:
el: Παρατήρηση στην οποία θα διαχωριστεί το δείγμαe:

en: Name of dummy variable to use:
el: Ονομασία ψευδομεταβλητής προς χρήση:

en: gretl: Chow test
el: gretl: Chow έλεγχος

en: Test a subset of regressors
el: Έλεγχος υποσυνόλου παλινδρομητών

en: shaded area
el: σκιασμένη περιοχή

en: Show interval for
el: Προβολή διαστήματος για

en: actual Y
el: πραγματική τιμή Y

en: mean Y
el: μέση τιμή Y

en: Produce forecast for
el: Δημιουργία πρόβλεψης για

en: Number of pre-forecast observations to graph
el: Αριθμός παρατηρήσεων πριν-την-πρόβλεψη στο γράφημα

en: automatic forecast (dynamic out of sample)
el: αυτόματη πρόβλεψη (δυναμική εκτός δείγματος)

en: dynamic forecast
el: δυναμική πρόβλεψη

en: static forecast
el: στατική πρόβλεψη

en: recursive k-step ahead forecasts: k =
el: αναδρομικές (recursive) k-βήμα(τα) εμπρός προβλέψεις: k =

en: gretl: forecast
el: gretl: πρόβλεψη

en: Forecast range:
el: Εύρος Πρόβλεψης:

en: Start
el: Αρχή

en: End
el: Τέλος

en: Show fitted values for pre-forecast range
el: Προβολή προσαρμοσμένων τιμών στο πριν-την-πρόβλεψη διάστημα

en: low and high lines
el: κάτω και άνω γραμμές

en: Plot confidence interval using
el: Γράφημα διαστήματος εμπιστοσύνης με

en: No out-of-sample observations are available.
    Show "forecast" information for the estimation sample?
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες παρατηρήσεις εκτός δείγματος
    Εμφάνιση "forecast" πληροφοριών για το δείγμα εκτίμησης?

en: Add observations
el: Προσθήκη παρατήρησης

en: in the cross-sectional dimension
el: στην διαστρωματική διάσταση

en: in the time dimension
el: στην χρονική διάσταση

en: Number of observations to add:
el: Αριθμός παρατηρήσεων:

en: select variable
el: επιλογή μεταβλητής

en: Week starts on Monday
el: Εβδομάδα ξεκινά την Δευτέρα

en: Week starts on Sunday
el: Εβδομάδα ξεκινά την Δευτέρα

en: Compact by averaging
el: Συμπύκνωση με χρήση μέσου όρου

en: Compact by summing
el: Συμπύκνωση μέσω αθροίσματος

en: Use end-of-period values
el: Χρήση τελευταίας τιμής περιόδου

en: Use start-of-period values
el: Χρήση πρώτης τιμής περιόδου

en: Spread to multiple series (MIDAS)
el: Επέκταση σε πολλές σειρές (MIDAS)

en: Default method:
el: Προκαθορισμένη μέθοδος:

en: Use representative day
el: Χρήση αντιπροσωπευτικής ημέρας

en: gretl: compact data
el: gretl: συμπύκνωση δεδομένων

en: You are adding a %s series to %s dataset
el: Προσθέτετε μία %s σειρά στο %s σύνολο δεδομένων

en: a quarterly
el: ένα τριμηνιαίο

en: an annual
el: ένα ετήσιο

en: Compact quarterly data to annual
el: Συμπίεση τριμηνιαίων δεδομένων σε ετήσια

en: Compact monthly data to:
el: Συμπίεση μηνιαίων δεδομένων σε:

en: Compact daily data to:
el: Συμπίεση ημερήσιων δεδομένων σε:

en: Compact daily data to weekly
el: Συμπίεση ημερήσιων δεδομένων σε εβδομαδιαία

en: Compact weekly data to monthly
el: Συμπίεση εβδομαδιαίων δεδομένων σε μηνιαία

en: Compact hourly data to:
el: Συμπίεση ωριαίων δεδομένων σε:

en: gretl: expand data
el: gretl: διαστολή δεδομένων

en: Expand annual data to
el: Διαστολή ετήσιων δεδομένων σε

en: Expand quarterly data to monthly
el: Διαστολή τριμηνιαίων δεδομένων σε μηνιαία

en: Please read the Help before proceeding.
el: Παρακαλώ διαβάστε την Βοήθεια πριν συνεχίσετε.

en: Try to interpret the first column as containing
    observation information (for example, dates) if
    the column heading looks suitable.
el: Προσπαθήστε να ερμηνεύσετε την πρώτη στήλη ως περιέχουσα
    πληροφορίες παρατηρήσεων (για παράδειγμα, ημερομηνίες) εάν
    η επικεφαλίδα της στήλης φαίνεται κατάλληλη.

en: Treat the first column as an ordinary data series
    regardless of the column heading.
el: Αντιμετωπίστε την πρώτη στήλη ως μια συνηθισμένη σειρά δεδομένων
    ανεξάρτητα από την επικεφαλίδα της στήλης.

en: View
el: Προβολή

en: density estimation options
el: επιλογές εκτίμησης πυκνότητας

en: Gaussian kernel
el: Gaussian πυρήνας

en: Epanechnikov kernel
el: Epanechnikov πυρήνας

en: bandwidth adjustment factor:
el: παράγοντας προσαρμογής εύρους ζώνης:

en: paste data from clipboard
el: επικόλληση δεδομένων από το πρόχειρο

en: Try pasting data from clipboard?
el: Να προσπαθήσω επικόλληση δεδομένων από το 'Πρόχειρο'?

en: Clear current dataset first
el: Προβείτε πρώτα σε εκκαθάριση του τρέχοντος συνόλου δεδομένων

en: Try appending to current dataset
el: Προσπάθεια προσάρτησης στο τρέχων σύνολο δεδομένων

en: No model is specified
el: Δεν έχει καθοριστεί υπόδειγμα

en: gretl: periodogram
el: gretl: περιοδόγραμμα

en: Sample periodogram
el: Δειγματικό περιοδόγραμμα

en: Bartlett window, bandwidth:
el: Παράθυρο Bartlett, εύρος ζώνης:

en: frequency axis scale:
el: κλίμακα άξονα συχνοτήτων:

en: data-based
el: με βάση τα δεδομένα

en: Number of bins:
el: Αριθμός κλάσεων:

en: Minimum value, left bin:
el: Ελάχιστη τιμή, αριστερή κλάση:

en: Bin width:
el: Εύρος κλάσης:

en: Show data only
el: Εμφάνισε μόνο τα δεδομένα

en: Test against normal distribution
el: Έλεγχος ως προς την κανονική κατανομή

en: Test against gamma distribution
el: Έλεγχος ως προς την κατανομή γάμμα

en: show plot
el: εμφάνιση γραφήματος

en: Use model names
el: Χρήση ονομάτων υποδειγμάτων

en: Show standard errors in parentheses
el: Εμφάνιση τυπικών σφαλμάτων σε παρενθέσεις

en: Show t-statistics in parentheses
el: Εμφάνιση t-στατιστικών σε παρενθέσεις

en: model table options
el: επιλογές πίνακα υποδείγματος

en: column headings
el: επικεφαλίδες στηλών

en: Show p-values
el: Εμφάνιση p-τιμών

en: Show significance asterisks
el: Προβολή αστερίσκων σημαντικότητας

en: Show
el: Προβολή

en: significant figures
el: σημαντικά ψηφία

en: decimal places
el: δεκαδικές θέσεις

en: Reset
el: Επαναφορά

en: gretl: error
el: gretl: σφάλμα

en: gretl: information
el: gretl: πληροφορίες

en: Unspecified error
el: Μη-καθορισμένο σφάλμα

en: show scalars window
el: προβολή παραθύρου βαθμωτών

en: show icons window
el: προβολή παραθύρου εικονιδίων

en: gretl: TeX tabular format
el: gretl: TeX πινακοειδής μορφότυπος

en: Standard format
el: Τυπική μορφοποίηση

en: Custom format
el: Διαμόρφωση μορφότυπου

en: Please specify a cluster variable
el: Παρακαλώ να ορίσετε μία μεταβλητή ομαδοποίησης

en: Select from Regular HCCME options
el: Διαλέξτε από τις συνηθισμένες επιλογές HCCME

en: Cluster by
el: Ομαδοποίηση ανά

en: New script output:
el: Νέα αποτελέσματα script:

en: New script output should:
el: Νέα αποτελέσματα script πρέπει:

en: Replace previous output
el: Αντικατάσταση προηγούμενων αποτελεσμάτων

en: Add to previous output
el: Προσθήκη στα προηγούμενα αποτελέσματα

en: Go to a new window
el: Νέο παράθυρο

en: Replaces output in this window
el: Αντικατάσταση εξόδου σε αυτό το παράθυρο

en: Adds to output in this window
el: Προσθήκη εξόδου σε αυτό το παράθυρο

en: Always goes to a new window
el: Πάντα σε νέο παράθυρο

en: Enter name for new variable
    (max. %d characters)
el: Εισάγετε το όνομα της νέας μεταβλητής
    (μέγιστο %d χαρακτήρες)

en: percent change in %s
el: ποσοστιαία αλλαγή στην %s

en: percent changes
el: ποσοστιαίες μεταβολές

en: Quarterly, annualized
el: Τριμηνιαία, ετησιοποιημένα

en: Year on year
el: Έτος σε έτος

en: Monthly, annualized
el: Μηνιαία, ετησιοποιημένα

en: Calculate using logs
el: Υπολογισμός με λογαρίθμους

en: 100-based index of %s
el: με βάση το 100 δείκτης της %s

en: 100-based indices
el: με βάση το 100 δείκτες

en: Base period:
el: Χρόνος βάσης:

en: Unrestricted (U-MIDAS)
el: Μη-περιορισμένη (U-MIDAS)

en: Normalized exponential Almon
el: Κανονικοποιημένο εκθετικό Almon

en: Normalized beta (zero last lag)
el: Κανονικοποιημένα beta (μηδενικός συντελεστής τελευταίας υστέρησης)

en: Normalized beta (non-zero last lag)
el: Κανονικοποιημένα beta (μη-μηδενικός συντελεστής τελευταίας υστέρησης)

en: Almon polynomial
el: Almon πολυώνυμο

en: Normalized beta, one parameter
el: Κανονικοποιημένο beta, μία παράμετρος

en: High-frequency regressor %s
el: Υψηλής-συχνότητας παλινδρομητής %s

en: Parameterization
el: Παραμετροποίηση

en: Number of parameters
el: Αριθμός παραμέτρων

en: Lags
el: Υστερήσεις

en: series code:
el: κωδικός σειράς:

en: gretl: display map
el: gretl: προβολή χάρτη

en: series to plot:
el: σειρά για γράφημα:

en: palette:
el: παλέττα:

en: Log scale
el: Λογαρ κλίμακα

en: draw border around map
el: εμφάνιση πλιασίου γύρω από τον χάρτη

en: Feature border width:
el: Πλάτος συνόρων τμημάτων χάρτη:

en: height in pixels:
el: ύψος σε πίξελς:

en: constant
el: σταθερά

en: The series %s seems to be of the same frequency as the current dataset
el: Η σειρά %s είναι ίδιας συχνότητας με το τρέχον σύνολο δεδομένων

en: gretl: temporal disaggregation
el: gretl: χρονικός διαχωρισμός

en: Output name:
el: Ονομασία αποτελέσματος:

en: Aggregation type:
el: Τύπος συμπίεσης (Aggregation):

en: Regression based
el: Με βάση την παλινδρόμηση

en: Deterministic terms:
el: Προσδιοριστικοί όροι:

en: constant plus trend
el: σταθερά συν τάση

en: Covariate:
el: Συμμεταβλητή:

en: proportional
el: ανάλογα

en: additive
el: προσθετικά

en: Preliminary series:
el: Προκαταρκτική σειρά:

en: show regression results
el: εμφάνιση αποτελέσματος παλινδρόμησης

en: gretl: BDS test
el: gretl: BDS έλεγχος

en: Maximum dimension:
el: Μέγιστη διάσταση:

en: Criterion for closeness:
el: Κριτήριο εγγύτητας:

en: First-order correlation
el: Πρώτης τάξης συσχέτιση

en: Multiple of std. dev.
el: Πολ/σιο της τυπ.αποκλ.

en: Asymptotic p-values
el: Ασυμπτωτικές p-τιμές

en: Bootstrap p-values
el: Αυτοδύναμες p-τιμές

en: LASSO algorithm:
el: LASSO αλγόριθμος:

en: RIDGE algorithm:
el: RIDGE αλγόριθμος:

en: gretl: regls options
el: gretl: regls επιλογές

en: cross validation criterion
el: κριτήριο διεπικύρωσης (cross validation criterion)

en: minimized MSE
el: ελαχιστοποιημενο MSE

en: one-standard-error rule
el: κανόνας μίας-τυπικής-απόκλισης

en: set seed for random folds
el: θέστε αρχική τιμή seed για τα τυχαία τμήματα

en: use MPI if available
el: χρησιμοποιήστε MPI εάν είναι διαθέσιμο

en: show execution time
el: εμφάνιση χρόνου εκτέλεσης

en: New script
el: Νέο script

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Add equation
el: Προσθήκη εξίσωσης

en: Add derivative
el: Προσθήκη παραγώγου

en: Add identity
el: Προσθήκη ταυτότητας

en: Add list of endogenous variables
el: Προσθήκη λίστας ενδογενών μεταβλητών

en: Add list of instruments
el: Προσθήκη λίστας τεχνητών μεταβλητών

en: Iterated estimation
el: Επαναληπτική εκτίμηση

en: Show details of iterations
el: Εμφάνιση λεπτομερειών επαναλήψεων

en: Robust standard errors
el: Αξιόπιστα τυπικά σφάλματα

en: Use bootstrap
el: Χρήση αυτοδύναμης μεθόδου (bootstrap)

en: Show full restricted estimates
el: Προβολή πλήρως περιορισμένων εκτιμητών

en: One-step estimation
el: Μονοβηματική εκτίμηση

en: Two-step estimation
el: Δι-βηματική εκτίμηση

en: Outer product of gradient
el: Εξωτερικό γινόμενo κλίσης

en: Hessian
el: Εσσιανής

en: Robust (QML)
el: Αξιόπιστα (QML)

en: Robust (HAC)
el: Αξιόπιστα (HAC)

en: (Please refer to Help for guidance)
el: (Παρακαλώ αποταθείτε στη Βοήθεια για καθοδήγηση)

en: right-click for some shortcuts
el: δεξί-κλίκ για μερικές συντομεύσεις

en: untitled
el: χωρίς τίτλο

en: Open %s in new window
el: Άνοιγμα %s σε νέο παράθυρο

en: Replace %s
el: Αντικατάσταση %s

en: Save changes to %s
el: Αποθήκευση αλλαγών στο %s

en: Open script
el: Άνοιγμα script αρχείου

en: Gretl datafiles (*.gdt, *.gdtb)
el: Gretl αρχεία δεδομένων (*.gdt, *.gdtb)

en: CSV files (*.csv)
el: CSV αρχεία (*.csv)

en: ASCII files (*.txt)
el: ASCII αρχεία (*.txt)

en: Gnumeric files (*.gnumeric)
el: Gnumeric αρχεία (*.gnumeric)

en: Open Document files (*.ods)
el: Open Document αρχεία (*.ods)

en: Excel files (*.xls)
el: Excel αρχεία (*.xls)

en: Excel files (*.xlsx)
el: Excel αρχεία (*.xlsx)

en: Stata files (*.dta)
el: Stata αρχεία (*.dta)

en: Eviews files (*.wf1)
el: Eviews αρχεία (*.wf1)

en: SPSS files (*.sav)
el: SPSS αρχεία (*.sav)

en: SAS xport files (*.xpt)
el: SAS xport αρχεία (*.xpt)

en: JMulTi files (*.dat)
el: JMulTi αρχεία (*.dat)

en: Shapefiles (*.shp)
el: Shape αρχεία (*.shp)

en: GeoJSON files (*.geojson, *.json)
el: GeoJSON αρχεία (*.geojson, *.json)

en: all files (*.*)
el: όλα τα αρχεία (*.*)

en: gretl script files (*.inp)
el: gretl script αρχεία (*.inp)

en: GNU R files (*.R)
el: GNU R αρχεία (*.R)

en: gnuplot files (*.plt)
el: gnuplot αρχεία (*.plt)

en: GNU Octave files (*.m)
el: GNU Octave αρχεία (*.m)

en: Python files (*.py)
el: Python αρχεία (*.py)

en: Julia files (*.jl)
el: Julia αρχεία (*.jl)

en: Ox files (*.ox)
el: Ox αρχεία (*.ox)

en: Stata files (*.do, *.ado)
el: Stata αρχεία (*.do, *.ado)

en: Dynare files (*.mod)
el: Dynare αρχεία (*.mod)

en: lpsolve files (*.lp)
el: lpsolve αρχεία (*.lp)

en: Gretl datafiles (*.gdt)
el: Gretl αρχεία δεδομένων (*.gdt)

en: Gretl binary datafiles (*.gdtb)
el: Gretl binary αρχεία δεδομένων (*.gdtb)

en: Compression level (0 = none)
el: Επίπεδο συμπίεσης(0 = κανένα)

en: Open %s file
el: Άνοιγμα αρχείου %s

en: select directory
el: επιλογή αρχειοκαταλόγου

en: select PDF file
el: επιλέξτε PDF αρχείο

en: select file
el: επιλογή αρχείου

en: open file
el: άνοιγμα αρχείου

en: save map as geojson
el: αποθήκευση χάρτη ως geojson

en: write map as geojson
el: εγγραφή χάρτη ως geojson

en: save file
el: αποθήκευση αρχείου

en: Simple moving average
el: Απλός κινητός μέσος

en: Exponential moving average
el: Εκθετικός κινητός μέσος

en: Hodrick-Prescott filter
el: Hodrick-Prescott φίλτρο

en: Baxter-King Band-pass filter
el: Baxter-King Band-pass φίλτρο

en: Butterworth filter
el: Butterworth φίλτρο

en: Polynomial trend
el: Πολυωνυμική τάση

en: Fractional difference
el: Κλασματικές διαφορές

en: Centered %d-period moving average of %s
el: Κεντροποιημένος %d-περιόδων κινητός μέσος της %s

en: %d-period moving average of %s
el: %d-περιόδων κινητός μέσος της %s

en: Residual from %d-period MA of %s
el: Κατάλοιπα από %d-περιόδων κινητό μέσο της %s

en: Exponential moving average of %s (current weight %g)
el: Εκθετικός κινητός μέσος της %s (τρέχων στάθμιση %g)

en: Residual from EMA of %s (current weight %g)
el: Κατάλοιπα εκθετικού κινητού μέσου της %s (τρέχων στάθμιση %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
el: Φιλτραρισμένη %s: μονόπλευρη Hodrick-Prescott τάση (lambda = %g)

en: Filtered %s: one-sided Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
el: Φιλτραρισμένη %s: μονόπλευρος Hodrick-Prescott κύκλος (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott trend (lambda = %g)
el: Φιλτραρισμένη %s: Hodrick-Prescott τάση (lambda = %g)

en: Filtered %s: Hodrick-Prescott cycle (lambda = %g)
el: Φιλτραρισμένη %s: Hodrick-Prescott κύκλος (lambda = %g)

en: Filtered %s: Baxter-King, frequency %d to %d
el: Φιλτραρισμένη %s: Baxter-King, συχνότητα %d σε %d

en: Filtered %s: Butterworth low-pass (n=%d, cutoff=%d)
el: Φιλτραρισμένη %s: Butterworth low-pass (n=%d, διακοπή=%d)

en: Filtered %s: Butterworth high-pass (n=%d, cutoff=%d)
el: Φιλτραρισμένη %s: Butterworth high-pass (n=%d, διακοπή=%d)

en: Filtered %s: polynomial of order %d
el: Φιλτραρισμένη %s: πολυώνυμο τάξεως %d

en: Filtered %s: residual from polynomial of order %d
el: Φιλτραρισμένη %s: κατάλοιπα από πολυώνυμο τάξεως %d

en: Variable name is missing
el: Λείπει το όνομα της μεταβλητής

en: Conflicting variable names
el: Αντικρουόμενες ονομασίες μεταβλητών

en: Save output as
el: Αποθήκευση αποτελέσματος ως

en: Save smoothed series as
el: Αποθήκευση εξομαλυμένης σειράς ως

en: Save cyclical component as
el: Αποθήκευση κυκλικής συνιστώσας ως

en: Lower frequency bound:
el: Κάτω όριο συχνότητας:

en: Upper frequency bound:
el: Άνω όριο συχνότητας:

en: The initial EMA value is
el: Η πρώτη EMA τιμή είναι

en: the mean of the first n observations
el: ο μέσος των πρώτων n παρατηρήσεων

en: the mean of the whole series
el: ο μέσος της σειράς

en: a user-specified value
el: καθορισμένη από τον χρήστη τιμή

en: quadratic
el: τετραγωνικό

en: cosine-bell
el: συνημίτονο-κωδωνοειδής

en: Weights:
el: Σταθμίσεις:

en: with maximum:
el: με μέγιστο:

en: Central fraction:
el: Κεντρικό κλάσμα:

en: Show weights
el: Εμφάνιση σταθμίσεων

en: gretl: time-series filter
el: gretl: φίλτρο χρονοσειράς

en: Number of observations in average:
el: Αριθμός παρατηρήσεων κατά μέσο όρο:

en: Centered
el: Κεντροποίηση

en: Weight on current observation:
el: Στάθμιση στην τρέχουσα παρατήρηση:

en: lambda (higher values -> smoother trend):
el: λάμδα (μεγαλύτερες τιμές -> ομαλότερη τάση):

en: One-sided
el: Μονόπλευρος

en: k (higher values -> better approximation):
el: k (μεγαλύτερες τιμές -> καλύτερη προσέγγιση):

en: n (higher values -> better approximation):
el: n (μεγαλύτερες τιμές -> καλύτερη προσέγγιση):

en: frequency cutoff (degrees):
el: συχνότητας διακοπής (μοίρες):

en: show poles
el: εμφάνιση πόλων

en: filter may be numerically unstable
el: πιθανώς αριθμητικά ασταθές φίλτρο

en: Order:
el: Τάξη:

en: differencing parameter:
el: παράμετρος διαφορών:

en: Graph filtered series
el: Γράφημα σειράς μετά την επιβολή του φίλτρου

en: Save filtered series as
el: Αποθήκευση φιλτραρισμένης σειράς ως

en: Graph differenced series
el: Γράφημα σειράς μετά την επιβολή διαφορών

en: Graph original and smoothed series
el: Γράφημα αρχικής και ομαλοποιημένης σειράς

en: Graph residual or cycle series
el: Γράφημα καταλοίπων ή κυκλικής σειράς

en: Graph frequency response
el: Γράφημα αντίδρασης συχνοτήτων

en: %s (original data)
el: %s (αρχικά δεδομένα)

en: %s (smoothed)
el: %s (ομαλοποιημένη)

en: Cyclical component of %s
el: Κυκλική συνιστώσα της %s

en: Baxter-King component of %s at frequency %d to %d
el: Baxter-King συνιστώσα της %s στη συχνότητα %d με %d

en: Butterworth poles (n = %d, cutoff = %d degrees)
el: Butterworth πόλοι (n = %d, διακοπή = %d degrees)

en: Gain for Butterworth filter
el: Gain φίλτρου Butterworth

en: nominal cutoff
el: ονομαστική συχνότητα διακοπής (cutoff)

en: Gain for H-P filter (lambda = %g)
el: Gain H-P φίλτρου (λάμδα = %g)

en: Argument %d (%s) is missing
el: Το όρισμα %d (%s) λείπει

en: State space model
el: Υπόδειγμα χώρου καταστάσεων

en: see Help for more
el: δείτε στην Βοήθεια για περισσότερα

en: help on %s
el: βοήθεια στο %s

en: No name was given for the list
el: Δεν δόθηκε όνομα για τη λίστα

en: Really create an empty list?
el: Να δημιουργήσω μία άδεια λίστα;

en: Define list
el: Ορισμός λίστας

en: add series
el: προσθήκη σειρών

en: Enter name=formula for new series
el: Εισάγετε όνομα=εξίσωση για τη νέα σειρά

en: add scalar
el: προσθήκη βαθμωτού

en: Enter name=formula for new scalar
el: Εισάγετε όνομα=εξίσωση για νέο βαθμωτό

en: Define matrix
el: Καθορίστε μήτρα

en: Select arguments:
el: Επιλογή ορισμάτων:

en: Assign return value (optional):
el: Προσδιορίστε τιμή επιστροφής της συνάρτησης (προαιρετικό):

en: allow access to out-of-sample data
el: επιτρέψτε πρόσβαση σε δεδομένα εκτός δείγματος

en: Select function
el: Επιλογή συνάρτησης

en: This function needs a model in place
el: Αυτή η συνάρτηση χρειάζεται ένα υπόδειγμα σε ισχύ

en: Function package is broken
el: Το πακέτο συνάρτησης έχει σπάσει

en: Couldn't get function package information
el: Αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών σχετικά με το πακέτο συνάρτησης

en: This package needs time series data.
el: Το πακέτο χρειάζεται δεδομένα χρονοσειρών.

en: This package needs quarterly or monthly data.
el: Το πακέτο χρειάζεται τριμηνιαία ή μηνιαία δεδομένα.

en: This package needs panel data.
el: Το πακέτο χρειάζεται δεδομένα panel.

en: This package needs a dataset in place.
el: Αυτή η συνάρτηση χρειάζεται ένα σύνολο δεδομένων σε ισχύ.

en: Would you like to open its sample script?
el: Θέλετε να ανοίξετε το script παραδείγματος?

en: main window
el: κύριο παράθυρο

en: model window
el: παράθυρο υποδείγματος

en: The package %s can be attached to the gretl menus
    as "%s/%s" in the %s.
    Do you want to do this?
el: Το πακέτο %s μπορεί να επισυναφθεί στα μενού του gretl
    Ως "%s/%s" στο %s.
    Θέλετε να το κάνετε αυτό?

en: The function file %s.gfn is not installed correctly:
    it should be in a subdirectory named '%s'.
el: Το αρχείο συνάρτησης %s.gfn δεν έχει εγκατασταθεί σωστά:
    θα πρέπει να βρίσκεται σε έναν υποκατάλογο με το όνομα '%s'.

en: Information on dbnomics dataset %s/%s (may be quite voluminous)
el: Πληροφορίες για το dbnomics σύνολο δεδομένων %s/%s (μπορεί να είναι αρκετά ογκώδεις)

en: This may indicate (as applicable):
     * topics covered by the dataset
     * countries included
     * units of measurement
     * other information
el: Αυτό μπορεί να υποδεικνύει (κατά περίπτωση):
      * θέματα που καλύπτονται από το σύνολο δεδομένων
      * περιλαμβάνονται οι χώρες
      * μονάδες μέτρησης
      * άλλες πληροφορίες

en: No mapfile is present
el: Δεν βρέθηκε mapfile

en: _Save gfn
el: Αποθήκευση gfn

en: Save _zip file...
el: Αποθήκευση zip αρχείου...

en: Save as _script...
el: Αποθήκευση ως script...

en: _Write spec file...
el: Εγγραφή spec αρχείου...

en: _Upload to server...
el: Φόρτωση πακέτου στον διακομιστή...

en: Save the file to its standard "installed" location
el: Αποθήκευση αρχείου στην τυπική του τοποθεσία "εγκατάστασης"

en: Save it to a location of your own choosing
el: Αποθήκευση σε τοποθεσία επιλογής σας

en: Save gfn file
el: Αποθήκευση gfn αρχείου

en: A file of this name already exists.
el: Αρχείο με αυτό το όνομα ήδη υπάρχει.

en: OK to overwrite it?
el: OK για αντικατάσταση?

en: Wrote gfn file as
    %s
el: Έγινε εγγραφή του gfn αρχείου ως
    %s

en: Please complete all fields
el: Παρακαλώ συμπληρώστε όλα τα πεδία

en: Please add some help text for this package
el: Παρακαλώ προσθέστε κείμενο βοήθειας για αυτό το πακέτο

en: Please delete the "pdfdoc:" line from the help text
el: Διαγράψτε τη γραμμή "pdfdoc:" από το κείμενο βοήθειας

en: Please add a sample script for this package
el: Παρακαλώ προσθέστε ένα script ως δείγμα για το συγκεκριμένο πακέτο

en: Please supply a valid email address
el: Παρακαλώ δώστε μια έγκυρη email διεύθυνση

en: Invalid version string: use numbers and '.' only
el: Μη-έγκυρος τύπος αλφαριθμητικού: χρησιμοποιήστε αριθμούς και '.' μόνο

en: Please select a tag (or two) for this package
el: Παρακαλώ επιλεξτε μία (ή δύο) ετικέτα για το πακέτο

en: %s: bad or missing return type
el: %s: άκυρος ή λείπει τύπος επιστροφής

en: You can't change the name of a function here
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε το όνομα μίας συνάρτησης σε αυτό το σημείο

en: Can't find the function '%s'
el: Δεν μπορώ να βρώ την συνάρτηση '%s'

en: Before adding or removing functions, please close
    the "extra properties" dialog (after applying any
    changes you wish to keep).
el: Πρίν προσθέσετε ή αφαιρέσετε συναρτήσεις, παρακαλώ κλείστε
    τον "επιπλέον ιδιότητες" διάλογο (αφού εφαρμόσετε οποιεσδήποτε
    αλλαγές επιθυμείτε να κρατήσετε.)

en: Saving packaged functions as script:
    include the sample script?
el: Αποθήκευση πακετοποιημένων συναρτήσεων ως script:
    Να συμπεριλάβω το script παράδειγμα?

en: Save sample script as
el: Αποθήκευση script παραδείγματος

en: Save help text as
el: Αποθήκευση κειμένου βοήθειας ως

en: Save GUI help as
el: Αποθήκευση GUI βοήθειας ως

en: Saving %s.spec: also save ancillary file(s)?
el: Αποθήκευση %s.spec: να αποθηκεύσω επίσης τα βοηθητικά αρχεία?

en: Please save your package first
el: Παρακαλώ, πρώτα αποθηκεύεστε το πακέτο σας

en: private
el: ιδιωτικό

en: No special requirement
el: Καμμία ειδική απαίτηση

en: No dataset needed
el: Δεν χρειάζεται σύνολο δεδομένων

en: Data requirement
el: Απαίτηση δεδομένων

en: Switching to PDF help means that you must supply
    a PDF file containing help text for your package.
el: Η μετάβαση σε βοήθεια PDF σημαίνει ότι πρέπει να παρέχετε
    ένα αρχείο PDF που περιέχει κείμενο βοήθειας για το πακέτο σας.

en: It also means that any existing plain text help
    will be lost when the package is saved.
el: Σημαίνει επίσης ότι οποιοδήποτε υπάρχον απλό κείμενο βοήθειας
    Θα χαθεί όταν αποθηκευτεί το πακέτο.

en: Switch to PDF help now?
el: Μετάβαση στη βοήθεια PDF τώρα?

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Help text
el: Βοηθητικό κείμενο

en: PDF file
el: PDF αρχείο

en: Select
el: Επιλογή

en: Minimum gretl version
el: Ελάχιστη έκδοση του gretl

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tag 2 (optional)
el: Ετικέτα 2 (προαιρετική)

en: Insert today's date
el: Εισαγωγή σημερινής ημερομηνίας

en: Save changes?
el: Να αποθηκευτούν οι αλλαγές;

en: Model requirement
el: Απαίτηση υποδείγματος

en: Any model
el: Οποιοδήποτε υπόδειγμα

en: request access to out-of-sample data
el: ζητήστε πρόσβαση σε δεδομένα εκτός δείγματος

en: You may add or delete names of datafiles to be included in the package.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ή να διαγράψετε ονόματα αρχείων δεδομένων που θα συμπεριληφθούν στο πακέτο.

en: You may add or delete names of packages to be recorded as dependencies.
    Leave off the .gfn or .zip suffix.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ή να διαγράψετε ονόματα πακέτων που θα εγγραφούν ως εξαρτόμενα.
    Αφήστε το επίθημα .gfn ή .zip.

en: You can also record a dependency on R.
el: Μπορείτε επίσης να καταγράψετε μια εξάρτηση από το R.

en: provider?
el: πάροχος?

en: This package has no GUI-specific help text at present.
    Would you like to add some?
el: Το πακέτο δεν έχει GUI-εξειδικευμένο κείμενο βοήθειας.
    Θέλετε να προσθέσετε?

en: Label
el: Ετικέτα

en: GUI help text
el: GUI βοηθητικό κείμενο

en: To create a menu attachment, you must supply a label.
el: Για να δημιουργήσετε σύνδεση στο μενού, πρέπει να παρέχετε μια ετικέτα.

en: Apply changes?
el: Εφαρμογή αλλαγών?

en: gretl: extra properties
el: gretl: επιπλέον ιδιότητες

en: Special functions
el: Ειδικές συναρτήσεις

en: Menu attachment
el: Σύνδεση στο μενού

en: Data files
el: Αρχεία δεδομένων

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Date (YYYY-MM-DD)
el: Ημερομηνία (YYYY-MM-DD)

en: Package description
el: Περιγραφή πακέτου

en: Edit function code
el: Επεξεργασία κώδικα συνάρτησης

en: Extra properties
el: Επιπλέον ιδιότητες

en: Save...
el: Αποθήκευση...

en: Edit sample script
el: Επεξεργασία script (παραδείγματος)

en: Add/remove functions
el: Εισαγωγή/αφαίρεση συναρτήσεων

en: Validate
el: Επικύρωση

en: Upload package: This means that the package will
    be uploaded to the gretl server for approval.
    You should do this only if you are the author of
    this package and either the package is not already
    on the server or you have made changes since the
    last upload.
el: Μεταφόρτωση πακέτου: Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο θα
    μεταφορτωθεί στον διακομιστή gretl για έγκριση. Θα πρέπει
    να το κάνετε μόνο αν είστε συγγραφέας του πακέτου και
    είτε το πακέτο δεν είναι ήδη στον διακομιστή ή έχετε
    κάνει αλλαγές από την τελευταία μεταφόρτωση.

en: gretl: upload
el: gretl: φόρτωση

en: Password
el: Κωδικός

en: build zip file
el: κατασκευή zip αρχείου

en: This package must be uploaded as a zip file.
    Try to create the zip file now?
el: Το πακέτο αυτό πρέπει να μεταφορτωθεί ως αρχείο zip.
    Θα προσπαθήσετε να δημιουργήσετε τώρα το αρχείο zip?

en: Invalid package filename: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, must include only
    ASCII letters, numbers and '_', and must end with ".gfn".
el: Μη-έγκυρο όνομα πακέτου: το όνομα πρέπει να ξεκινά με κάποιο γράμμα,
    πρέπει να είναι μικρότερο από 32 χαρακτήρες, πρέπει να περιλαμβάνει μόνο
    ASCII γράμματα, αριθμούς και '_', και πρέπει να λήγει με ".gfn".

en: Invalid package name: the name must start with a letter,
    must be less than 32 characters in length, and must include
    only ASCII letters, numbers and '_'.
el: Μη-έγκυρο όνομα πακέτου: το όνομα πρέπει να ξεκινά με κάποιο γράμμα,
    πρέπει να είναι μικρότερο από 32 χαρακτήρες, πρέπει να περιλαμβάνει μόνο
    ASCII γράμματα, αριθμούς και '_'.

en: No functions are available for packaging at present.
    Do you want to write a function now?
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συναρτήσεις για να συμπτυχθούν (packaging).
    Θέλετε να γράψετε μία συνάρτηση τώρα?

en: gretl: function packages
el: gretl: πακέτα συναρτήσεων

en: Found script file '%s'
el: Αδυναμία εύρεσης του script αρχείου '%s'

en: Failed to produce gfn file
el: Αποτυχία δημιουργίας gfn αρχείου

en: build gfn file
el: κατασκευή gfn αρχείου

en: gretl: plot collection %d
el: gretl: συλλογή γραφημάτων %d

en: gretl: graph
el: gretl: γράφημα

en: Windows
el: Παράθυρα

en:  Click to set position
el:  Κλικ για καθορισμό θέσης

en: gnuplot command failed
el: αποτυχία εντολής gnuplot

en: Gnuplot error creating graph
el: Gnuplot σφάλμα κατά τη δημιουργία γραφήματος

en: Plot file is corrupted
el: Προβληματικό αρχείο γραφήματος (corrupted)

en: Couldn't access graph info
el: Αδυναμία πρόσβασης στις πληροφορίες του γραφήματος

en: monochrome
el: μονόχρωμο

en: Save as Windows metafile (EMF)...
el: Αποθήκευση ως Windows metafile (EMF)...

en: Print
el: Εκτύπωση

en: roots (real, imaginary, modulus, frequency)
el: ρίζες (πραγματικές, φανταστικές, μέτρο, συχνότητα)

en: roots
el: ρίζες

en: gretl: boxplot data
el: gretl: θηκόγραμμα δεδομένων

en:  Drag to define zoom rectangle
el:  Σύρετε για να καθορίσετε το τετράγωνο εστίασης

en: Add another curve...
el: Προσθήκη επιπλέον καμπύλης...

en: Save as PNG...
el: Αποθήκευση ως PNG...

en: Save as PDF...
el: Αποθήκευση ως PDF...

en: Save as postscript (EPS)...
el: Αποθήκευση ως postscript (EPS)...

en: Save to session as icon
el: Αποθήκευση σε συνεδρία ως εικόνα

en: Freeze data labels
el: Πάγωμα ετικετών δεδομένων

en: Clear data labels
el: Εκκαθάριση ετικετών δεδομένων

en: All data labels
el: Όλες οι ετικέτες δεδομένων

en: Zoom...
el: Εστίαση...

en: Restore full view
el: Αποκατάσταση πλήρους θέασης

en: Replace full view
el: Αντικατάσταση πλήρους θέασης

en: Display PDF
el: Προβολή PDF

en: OLS estimates
el: OLS εκτιμητές

en: Numerical values
el: Αριθμητικές τιμές

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Delete plot
el: Διαγραφή γραφήματος

en: Close collection
el: Κλείσιμο συλλογής

en: Extract plot
el: Εξαγωγή γραφήματος

en: color
el: έγχρωμο

en: Malformed PNG file for graph
el: Λάθος σχηματισμένο PNG αρχείο για γράφημα

en: Couldn't find a usable terminal program
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση κατάλληλου προγράμματος τερματικού (terminal)

en: linear: y = a + b*x
el: γραμμική: y = a + b*x

en: quadratic: y = a + b*x + c*x^2
el: τετραγωνική: y = a + b*x + c*x^2

en: cubic: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3
el: κυβική: y = a + b*x + c*x^2 + d*x^3

en: inverse: y = a + b*(1/x)
el: αντίστροφη: y = a + b*(1/x)

en: loess (locally weighted fit)
el: loess (τοπικά σταθμ. προσαρμ.)

en: semilog: log y = a + b*x
el: ημιλογαριθμική: log y = a + b*x

en: linear-log: y = a + b*log(x)
el: γραμμική-λογαριθμική: y = a + b*log(x)

en: gretl: graph color selection
el: gretl: επιλογή χρώματος γραφήματος

en: Select color
el: Επιλογή χρώματος

en: %s versus %s (with semilog fit)
el: %s έναντι %s (με ημιλογαριθμική προσαρμογή)

en: %s versus %s (with linear-log fit)
el: %s έναντι %s (με γραμμική-λογαριθμική προσαρμογή)

en: Invalid position, must be X Y
el: Άκυρη τοποθεσία, πρέπει να είναι Χ Y

en: font: %s
el: γραμματοσειρά: %s

en: Font for graphs
el: Γραμματοσειρά για γράφημα

en: Reset to default
el: Επιστροφή στις προεπιλογές

en: Fill color
el: Χρώμα γέμισης

en: other...
el: άλλο...

en: To add your own "bars" to a plot, you must supply the
    name of a plain text file containing pairs of dates.
el: Χρειάζεται αρχείο κειμένου (plain text file) που να
    περιέχει ζεύγη χρονολογιών.

en: See example
el: Βλέπε παράδειγμα

en: Main
el: Κύριο

en: key position
el: θέση λεζάντας

en: fitted line
el: γραμμή προσαρμογής

en: Use only one y axis
el: Χρήση ενός άξονα Y

en: Show full border
el: Προβολή πλήρους συνόρου

en: horizontal
el: οριζόντιο

en: vertical
el: κάθετο

en: both
el: και τα δύο

en: Show grid
el: Προβολή πλέγματος

en: Show bars
el: Προβολή σκιάσεων

en: NBER recessions
el: NBER υφέσεις

en: Set as default
el: Προεπιλογή

en: line %d:
el: γραμμή %d:

en: No formula was given
el: Δεν δόθηκε τύπος

en: box
el: ράβδος

en: c.i. bound
el: δ.ε. όριο

en: outliers
el: ακραίες τιμές

en: label %d:
el: ετικέτα %d:

en: Lines
el: Γραμμές

en: legend
el: λεζάντα

en: type
el: τύπος

en: y axis
el: y άξονας

en: line
el: γραμμή

en: line width
el: πλάτος γραμμής

en: width
el: εύρος

en: point
el: σημείο

en: Add line...
el: Νέα γραμμή...

en: Labels
el: Ετικέτες

en: text
el: κείμενο

en: position (X Y)
el: θέση (X Y)

en: justification
el: στοίχιση

en: Add...
el: Νέα...

en: Arrows
el: Βέλη

en: from (X Y)
el: από (X Y)

en: to (X Y)
el: σε (X Y)

en: arrow has head
el: βέλος με κεφαλή

en: line is dotted
el: γραμμή με τελείες

en: X-axis
el: X-άξονας

en: Y-axis
el: Y-άξονας

en: Y2-axis
el: Y2-άξονας

en: auto axis range
el: αυτόματο εύρος

en: manual range:
el: επιλογή εύρους:

en: linear scale
el: γραμμική κλίμακα

en: logarithmic scale, base:
el: λογαριθμ. κλίμακα, βάση:

en: Title of plot
el: Τίτλος γραφήματος

en: Title for axis
el: Τίτλος άξονα

en: gretl plot controls
el: gretl ρυθμίσεις γραφήματος

en: height
el: ύψος

en: inches
el: ίντσες

en: line width factor
el: παράγοντας πλάτους γραμμής

en: save graph
el: αποθήκευση γραφήματος

en: EPS file
el: EPS αρχείο

en: Plot dimensions:
el: Διαστάσεις γραφήματος:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: The graph page is full
el: Η σελίδα γραφήματος είναι πλήρης

en: Failed to process TeX file
el: Αποτυχία επεξεργασίας TEX αρχείου

en: The graph page is empty
el: Η σελίδα γραφήματος είναι κενή

en: graph page options
el: ρυθμίσεις σελίδας γραφήματος

en: 
    You may supply the name of a data or script file on the command line
el: 
    Μπορείτε να δώσετε το όνομα του αρχείου δεδομένων ή αρχείου script στην γραμμή εντολών

en: open a script file on startup
el: φόρτωση αρχείου script κατά την εκκίνηση

en: open a database on startup
el: φόρτωση βάσης δεδομένων (database) κατά την εκκίνηση

en: open a remote (web) database on startup
el: φόρτωση απομακρυσμένης (remote ή web) βάσης δεδομένων κατά την εκκίνηση

en: open (edit) a function package on startup
el: φόρτωση (επεξεργασία) πακέτου συναρτήσεων κατά την έναρξη

en: force use of English
el: υποχρεωτική χρήση της Αγγλικής

en: force use of Basque
el: υποχρεωτική χρήση Βασκικής

en: dump gretl configuration to file
el: αποθήκευση ρυθμίσεων του gretl σε αρχείο

en: send debugging info to console
el: αποστολή πληροφοριών αποσφαλμάτωσης στην κονσόλα

en: print version information
el: εκτύπωση πληροφοριών για τη συγκεκριμένη έκδοση

en: start a new gretl instance unconditionally
el: εκκίνηση νέας συνεδρίας gretl χωρίς όρους

en: reuse an existing gretl instance unconditionally
el: επαναχρησιμοποίηση υπάρχουσας gretl συνεδρίας χωρίς όρους

en: Start a new gretl instance?
el: Εκκίνηση νέας συνεδρίας gretl?

en: No lists are currently defined
el: Δεν έχουν οριστεί λίστες

en: Variable name
el: Όνομα μεταβλητής

en: Descriptive label
el: Περιγραφή

en:  No datafile loaded
el:  Δεν έχετε ανοίξει/φορτώσει κάποιο αρχείο δεδομένων

en: Working directory: click to configure
el: Τρέχων κατάλογος: κλίκ για διαμόρφωση

en: _File
el: Αρχείο

en: _User file...
el: Αρχείο χρήστη...

en: _Sample file...
el: Αρχεία βιβλίων/παραδείγματα...

en: _Append data...
el: Προσάρτηση δεδομένων...

en: _Save data
el: Αποθήκευση _δεδομένων

en: Save data _as...
el: Αποθήκευση δεδομένων _ως...

en: _Export data...
el: Εξαγωγή δεδομένων...

en: Send To...
el: Αποστολή προς...

en: _New data set
el: Νέο σύνολο δεδομένων

en: C_lear data set
el: Εκκαθάριση συνόλου δεδομένων

en: New gretl instance
el: Εκκίνηση νέας συνεδρίας gretl

en: _Working directory...
el: Τρέχων κατάλογος...

en: _Script files
el: Αρχεία Script (καταγραφής εντολών)

en: _Example scripts...
el: Παραδείγματα script...

en: _New script
el: Νέο script

en: gretl script
el: script τύπου gretl

en: Julia program
el: Julia πρόγραμμα

en: Ox program
el: Ox πρόγραμμα

en: Stata program
el: Stata πρόγραμμα

en: lpsolve program
el: lpsolve πρόγραμμα

en: _Session files
el: Αρχεία συνεδρίας

en: _Open session...
el: Άνοιγμα συνεδρίας...

en: _Save session
el: Αποθήκευση συνεδρίας

en: Save session _as...
el: Αποθήκευση συνεδρίας ως...

en: _Databases
el: Βάσεις δεδομένων

en: _Gretl native...
el: _Gretl εγγενώς...

en: On database _server...
el: Σε εξυπηρετητή ΒΔ...

en: _Function packages
el: Πακέτα συναρτήσεων

en: On _local machine...
el: Στο τοπικό μηχάνημα...

en: On _server...
el: Στον εξυπηρετητή...

en: Edit package...
el: Επεξεργασία πακέτου...

en: _New package
el: Νέο πακέτο

en: _Upload package...
el: Φόρτωση πακέτου...

en: Edit spec file...
el: Επεξεργασία αρχείου spec...

en: _Resource from addon
el: Πόροι από τα πρόσθετα

en: _Tools
el: Εργαλεία

en: _Preferences
el: Προτιμήσεις

en: _General...
el: Γενικές...

en: Font _scale...
el: Κλίμακα γραμματοσειρών...

en: Monospaced _font...
el: Γραμματοσειρές Monospaced...

en: _Menu font...
el: Γραμματοσειρές μενού...

en: _Statistical tables
el: Στατιστικοί πίνακες

en: _P-value finder
el: Εύρεση p-τιμής

en: _Distribution graphs
el: Γραφήματα κατανομής

en: _Plot a curve
el: Γράφημα καμπύλης

en: _Test statistic calculator
el: Υπολογιστής στατιστικών ελέγχου

en: _Nonparametric tests
el: Μη-παραμετρικοί έλεγχοι

en: _Seed for random numbers
el: Αρχική τιμή γεννήτριας τυχαίων αριθμών

en: _Command log
el: Ημερολόγιο εντολών

en: _Gretl console
el: Κονσόλα Gretl

en: _Gnuplot
el: Gnuplot

en: Start GNU _R
el: Εκκίνηση GNU R

en: _NIST test suite
el: Σύνολο ελέγχων NIST

en: _Basic
el: Βασικό

en: _Verbose
el: Αναλυτικό

en: V_ery verbose
el: Πολύ αναλυτικό

en: _Data
el: Δεδομένα

en: Select _all
el: Επιλογή όλων

en: Define or edit _list...
el: Ορισμός ή επεξεργασία λίστας...

en: _Set selection from list...
el: Επιλογή μεταβλητών από λίστα...

en: _Display values
el: Εμφάνιση τιμών

en: _Edit values
el: Επεξεργασία τιμών

en: _Add observations...
el: _Προσθήκη παρατηρήσεων...

en: _Remove extra observations
el: _Αφαίρεση επιπλέον παρατηρήσεων

en: _Dataset info
el: Πληροφορίες δεδομένων

en: _Display string tables
el: Εμφάνιση πινάκων συμβολοσειρών

en: _Observation markers...
el: Ετικέτες παρατηρήσεων...

en: _Variable labels...
el: Περιγραφικές ονομασίες μεταβλητών...

en: Dataset _structure...
el: Μορφή του συνόλου δεδομένων...

en: _Compact data...
el: Συμπύκνωση δεδομένων...

en: _Expand data...
el: Ανάπτυξη δεδομένων...

en: _Transpose data...
el: Αναστροφή δεδομένων...

en: _Sort data...
el: Ταξινόμηση δεδομένων...

en: Paste from clipboard...
el: Επικόλληση από το πρόχειρο...

en: Set missing _value code...
el: Καθορισμός κωδικής τιμής για απούσες τιμές...

en: _View
el: Προβολή

en: _Icon view
el: Προβολή εικονιδίων

en: _Graph specified vars
el: Γραφήματα (καθορισμένων μεταβλητών)

en: _Time series plot...
el: Διάγραμμα χρονοσειράς...

en: X-Y _scatter...
el: Διάγραμμα διασποράς Χ-Y...

en: X-Y with _impulses...
el: X-Y κάθετης γραμμής...

en: X-Y with _factor separation...
el: Χ-Y με συγκεκριμένο διαχωρισμό...

en: X-Y with _control...
el: Χ-Y μετά από προσαρμογή ελαχ. τετραγ. ...

en: _Boxplots...
el: Θηκόγραμμα...

en: _Factorized boxplot...
el: Παραγοντοποιημένο θηκόγραμμα...

en: _Q-Q plot...
el: Q-Q γράφημα...

en: _3D plot...
el: Τρισδιάστατο διάγραμμα...

en: _Display map
el: Εμφάνιση χάρτη

en: _Multiple graphs
el: Πολλαπλά διαγράμματα

en: X-Y _scatters...
el: Διασποράς Χ-Y...

en: _Time series...
el: Χρονοσειρές...

en: _Summary statistics
el: Περιληπτικά στατιστικά

en: _Correlation matrix
el: _Μήτρα συσχέτισης

en: Cross _Tabulation
el: Πίνακας συνάφειας

en: _Principal components
el: Κύριες συνιστώσες

en: _Mahalanobis distances
el: Αποστάσεις Mahalanobis

en: C_ross-correlogram
el: Σταυροειδές κορρελόγραμμα

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _Logs of selected variables
el: Λογάριθμοι επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Squares of selected variables
el: Τετράγωνα επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Standardize selected variables
el: Τυποποίηση επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Index variable
el: Δείκτης δείγματος

en: _Random variable...
el: Τυχαία μεταβλητή...

en: _Lags of selected variables
el: Υστερήσεις επιλεγμένων μεταβλητών

en: _First differences of selected variables
el: Πρώτες διαφορές επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Log differences of selected variables
el: Λογαριθμικές διαφορές επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Seasonal differences of selected variables
el: Εποχικές διαφορές επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Percentage change of selected variables
el: Ποσοστιαία μεταβολή επιλεγμένων μεταβλητών

en: _100-based indices of selected variables
el: με βάση το 100 δείκτες επιλεγμένων μεταβλητών

en: _Time trend
el: Δείκτης χρόνου (χρονική τάση)

en: _Periodic dummies
el: Περιοδικές ψευδομεταβλητές

en: _Panel
el: Panel

en: _Unit dummies
el: Ψευδομεταβλητές διαστρωμάτωσης

en: _Time dummies
el: Χρονικές ψευδομεταβλητές

en: _Observation range dummy
el: Ψευδομεταβλητή υποσυνόλου δείγματος

en: Dummies for _discrete variable...
el: Ψευδομεταβλητές για διακριτές μεταβλητές...

en: _Define matrix...
el: Ορισμός μήτρας...

en: _Sample
el: Δείγμα

en: _Set range...
el: Καθορισμός εύρους...

en: _Restore full range
el: Επαναφορά πλήρους εύρους

en: _Show status
el: Προβολή κατάστασης

en: _Restrict, based on criterion...
el: Περιορισμός, βάσει κριτηρίου...

en: R_andom sub-sample...
el: Τυχαίο κλάσμα δείγματος...

en: _Resample with replacement...
el: Αναδειγματοληψία με αντικατάσταση...

en: Drop observations with _missing values...
el: Απόρριψη παρατηρήσεων με απούσες τιμές...

en: Make current subsample permanent...
el: Καταστήστε το τρέχον υπο-δείγμα μόνιμο...

en: _Count missing values
el: Μέτρηση τιμών που απουσιάζουν

en: _Variable
el: Μεταβλητή

en: _Normality test
el: Έλεγχος κανονικότητας

en: _Frequency distribution...
el: Κατανομή συχνότητας...

en: Estimated _density plot...
el: Απεικόνιση εκτιμώμενης πυκνότητας...

en: _Boxplot
el: _Θηκόγραμμα

en: Normal _Q-Q plot...
el: Κανονικό Q-Q γράφημα...

en: _Gini coefficient
el: Συντελεστής Gini

en: _Range-mean graph
el: Γράφημα Εύρους-Μέσου

en: _Time series plot
el: Απεικόνιση χρονοσειράς

en: _Panel plot...
el: Panel γραφήματα...

en: _Unit root tests
el: Έλεγχοι μοναδιαίας ρίζας

en: _Augmented Dickey-Fuller test
el: ADF, επαυξημένος έλεγχος Dickey-Fuller

en: ADF-GLS test
el: ADF-GLS έλεγχος

en: _KPSS test
el: KPSS έλεγχος

en: _Levin-Lin-Chu test
el: Levin-Lin-Chu έλεγχος

en: _Fractional integration
el: Κλασματική ολοκλήρωση

en: _Correlogram
el: Κορρελόγραμμα

en: _Periodogram
el: Περιοδόγραμμα

en: _Filter
el: Φίλτρο

en: _Simple moving average
el: Απλός κινητός μέσος

en: _Exponential moving average
el: Εκθετικός κινητός μέσος

en: _Polynomial trend
el: Πολυωνυμική τάση

en: _Fractional difference
el: Κλασματικές διαφορές

en: _X-13ARIMA analysis
el: _X-13ARIMA ανάλυση

en: _TRAMO analysis
el: Ανάλυση TRAMO

en: _Hurst exponent
el: Εκθέτης Hurst

en: BDS nonlinearity test
el: BDS έλεγχος μη-γραμμικότητας

en: Disaggregate...
el: Διαχωρισμός...

en: _Edit attributes
el: Επεξεργασία χαρακτηριστικών

en: Define _new variable...
el: Ορισμός νέας μεταβλητής...

en: _Model
el: Υπόδειγμα

en: _Ordinary Least Squares
el: Ελάχιστα Τετράγωνα (OLS)

en: _Instrumental variables
el: Βοηθητικές μεταβλητές (IV)

en: _Two-Stage Least Squares
el: Ελάχιστα τετράγωνα σε δύο στάδια (TSLS)

en: Other _linear models
el: Άλλα γραμμικά υποδείγματα

en: _Weighted Least Squares
el: Σταθμισμένα ελάχιστα τετράγωνα (WLS)

en: H_eteroskedasticity corrected
el: Με διόρθωση ετεροσκεδαστικότητας

en: _Regularized least squares
el: Ομαλοποιημένα ελάχιστα τετράγωνα

en: High _precision OLS
el: Ελάχιστα Τετράγωνα υψηλής ακριβείας

en: _Univariate time series
el: Μονομεταβλητές χρονοσειρές

en: ARIMA lag selection
el: ARIMA επιλογή υστερήσεων

en: _AR errors (GLS)
el: AR σφάλματα (GLS)

en: _AR(1)
el: AR(1)

en: _AR (general)
el: AR (γενικό)

en: _Multivariate time series
el: Πολυμεταβλητές χρονοσειρές

en: _Vector Autoregression
el: Διανυσματική αυτοπαλινδρόμηση, VAR

en: VAR _lag selection
el: VAR επιλογή υστερήσεων

en: V_ECM
el: VECM

en: Structural VARs
el: Διαρθρωτικά VAR

en: Cointegration test (_Johansen)
el: Έλεγχος συνολοκλήρωσης (Johansen)

en: Cointegration test (_Engle-Granger)
el: Έλεγχος συνολοκλήρωσης (Engle-Granger)

en: _Fixed or random effects
el: Σταθερές ή τυχαίες επιδράσεις

en: _Weighted least squares
el: Σταθμισμένα ελάχιστα τετράγωνα

en: _Between model
el: Υπόδειγμα 'μεταξύ' (Between model)

en: _Dynamic panel model
el: Δυναμικό panel υπόδειγμα

en: FE logistic
el: FE λογιστική

en: _Limited dependent variable
el: Περιορισμένη Εξαρτημένη μεταβλητή

en: _Binary
el: Δ_υαδική

en: _Ordered
el: Δ_ιατεταγμένη

en: _Multinomial
el: Πολυωνυμική

en: _Probit
el: Probit

en: Bi_variate
el: Διμεταβλητό

en: _Random effects
el: Τυχαίων επιδράσεων

en: IV/Heteroskedastic
el: IV/Ετεροσκεδαστικό

en: To_bit
el: Tobit

en: _Heckit
el: Heckit

en: _Count data
el: Count δεδομένα

en: _Duration data
el: Δεδομένα διάρκειας (Duration data)

en: Lo_gistic
el: Λογιστική

en: _Interval regression
el: Παλινδρόμηση διαστήματος

en: _Robust estimation
el: Αξιόπιστη εκτίμηση

en: Least _Absolute Deviation
el: Ελάχιστη απόλυτη απόκλιση (LAD)

en: _Quantile regression
el: Παλινδρόμηση ποσοστημορίου

en: _Loess
el: Loess

en: _Nadaraya-Watson
el: Nadaraya-Watson

en: _Nonlinear Least Squares
el: Μη-γραμμικά ελάχιστα τετράγωνα (NLS)

en: _Maximum likelihood
el: Μέγιστη πιθανοφάνεια (ML)

en: _Simultaneous equations
el: Ταυτόχρονες εξισώσεις

en: _Help
el: Βοήθεια

en: _Command reference
el: Αναφορά εντολών

en: _Function reference
el: Αναφορά συναρτήσεων

en: _Packages
el: Πακέτα

en: _User's guide
el: Εγχειρίδιο χρήστη

en: _Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: _Hansl primer
el: _Hansl οδηγός

en: _Function package guide
el: Πακέτα συναρτήσεων, οδηγός

en: Creating maps
el: Δημιουργία χαρτών

en: Check for _updates
el: Έλεγχος για νέες εκδόσεις

en: Check for _addons
el: Έλεγχος για πρόσθετα

en: _About gretl
el: Σχετικά με το gretl

en: _Analysis
el: Ανάλυση

en: _X-12-ARIMA analysis
el: Ανάλυση X-12-ARIMA

en: _New gretl instance
el: Εκκίνηση νέας συνεδρίας gretl

en: International data access
el: Πρόσβαση σε διεθνή δεδομένα

en: Parallelization
el: Παραλληλισμός

en: Linear Programming
el: Γραμμικός Προγραμματισμός

en: Enter name for list of series
el: Εισάγετε όνομα για λίστα σειρών

en: gretl: name list
el: gretl: ονομασία λίστας

en: sample status
el: κατάσταση δείγματος

en: Copy buffer was empty
el: Κενή ενδιάμεση μνήμη αντιγραφής

en: Cannot open the clipboard
el: Αδύνατον να ανοιχτεί το 'Πρόχειρο'

en: Font name
el: Όνομα γραμματοσειράς

en: The X string that represents this font
el: Το X αλφαριθμητικό που αναπαριστά τη συγκεκριμένη γραμματοσειρά (γράμμα)

en: Preview text
el: Προεπισκόπηση κειμένου

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
el: Το κείμενο που θα εμφανιστεί για να επιδείξει την επιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Filter
el: Φίλτρο

en: The filter for acceptable fonts.
el: Το φίλτρο για αποδεκτές γραμματοσειρές.

en: _Family:
el: Οικογένεια:

en: _Style:
el: Τεχνοτροπία:

en: Si_ze:
el: Μέγεθος:

en: _Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Font Selection
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Summary Statistics, using the observations %s - %s
el: Περιληπτικά στατιστικά, χρήση παρατηρήσεων %s - %s

en: for the variable %s (%d valid observations)
el: για τη μεταβλ. %s (%d έγκυρες παρατηρ.)

en: 5% Perc.
el: 5% Εκατοστ.

en: 95% Perc.
el: 95% Εκατοστ.

en: sum of abs. residuals
el: άθροισμα απόλυτων καταλοίπων

en: t-ratios in parentheses
el: t-στατιστικές σε παρενθέσεις

en: Summary Statistics, using the observations %s--%s
el: Περιληπτικά στατιστικά, χρησιμοποιώντας τις παρατηρήσεις %s - %s

en: Std.\ Dev.
el: Τυπ.\ Αποκλ.

en: Ex.\ kurtosis
el: Περ.\ κύρτωση

en: 5\% perc.
el: 5\% Εκατοστ.

en: 95\% perc.
el: 95\% Εκατοστ.

en: IQ Range
el: IQ Εύρος

en: Correlation coefficients, using the observations %s - %s
el: Συντελεστές συσχέτισης, χρησιμοποιώντας τις παρατηρήσεις %s - %s

en: 5%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
el: 5%% κρίσιμη τιμή (δίπλευρη) = %.4f για n = %d

en: Coefficient covariance matrix
el: Μήτρα συνδιακυμάνσεων συντελεστών

en: Correlation coefficients, using the observations %s--%s
el: Συντελεστές συσχέτισης, για τις παρατηρήσεις %s--%s

en: 5\%% critical value (two-tailed) = %.4f for n = %d
el: 5\%% κρίσιμη τιμή (δίπλευρη) = %.4f για n = %d

en: Mean Squared Error
el: Μέσο τετραγωνικό σφάλμα

en: Bias proportion, $U^M$
el: Αναλογία μεροληψίας, $U^M$

en: Regression proportion, $U^R$
el: Αναλογία παλινδρόμησης, $U^R$

en: Disturbance proportion, $U^D$
el: Αναλογία διαταράξεων, $U^D$

en: Model estimation range:
el: Εύρος εκτίμησης υποδείγματος:

en: Standard error of residuals = %g
el: Τυπικό σφάλμα καταλοίπων = %g

en: \textit{Note}: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
el: \textit{Σημείωση}: * υποδηλώνει κατάλοιπο πάνω από 2.5 φορές το τυπικό σφάλμα

en: Note: * denotes a residual in excess of 2.5 standard errors
el: Σημείωση: * υποδηλώνει κατάλοιπο που ξεπερνά 2.5 φορές το τυπικό σφάλμα

en: Obs
el: Παρατηρήσεις

en: For %g\%% confidence intervals, $z(%g) = %.2f$
el: Για %g\%% διαστήματα εμπιστοσύνης, $z(%g) = %.2f$

en: For %g\%% confidence intervals, $t(%d, %g) = %.3f$
el: Για %g\%% διαστήματα εμπιστοσύνης, $t(%d, %g) = %.3f$

en: %g\%% interval
el: %g\%% διάστημα

en: For %g%% confidence intervals, z(%g) = %.2f
el: Για %g%% διαστήματα εμπιστοσύνης, z(%g) = %.2f

en: For %g%% confidence intervals, t(%d, %g) = %.3f
el: Για %g%% διαστήματα εμπιστοσύνης, t(%d, %g) = %.3f

en: %g%% interval
el: %g%% διάστημα

en: %g\%% confidence interval
el: διάστημα εμπιστοσύνης %g\%%

en: You can't use the same character for the column delimiter and the decimal point
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ίδιο χαρακτήρα για τον διαχωρισμό στηλών και συμβολισμό δεκαδικών αριθμών

en: Delimited text
el: Οριοθετημένο κείμενο

en: Format:
el: Μορφή:

en: No scalar variables are currently defined
el: Δεν έχουν οριστεί βαθμωτές μεταβλητές

en: equation
el: εξίσωση

en: _Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save to session as _icon
el: Αποθήκευση σε συνεδρία ως εικόνα

en: Save as icon and cl_ose
el: Αποθήκευση ως εικόνα και κλείσιμο

en: _Print...
el: Εκτύπωση...

en: View as equation
el: Προβολή ως εξίσωση

en: _Close
el: Κλείσιμο

en: _Edit
el: Επεξεργασία

en: _Copy
el: Αντιγραφή

en: _Modify model...
el: Τροποποίηση υποδείγματος...

en: _Restore model sample
el: Επαναφορά δείγματος μοντέλου (υποδείγματος)

en: _Tests
el: Έλεγχοι

en: _Save
el: Αποθήκευση

en: _Graphs
el: Γραφήματα

en: _Residual plot
el: Απεικόνιση καταλοίπων

en: _Fitted, actual plot
el: Γραφήματα προσαρμοσμένων/πραγματικών

en: _Display actual, fitted, residual
el: Προβολή πραγματικών, προσαρμοσμένων, καταλοίπων

en: _Forecasts...
el: _Προβλέψεις...

en: _Confidence intervals for coefficients
el: _Διαστήματα εμπιστοσύνης συντελεστών

en: Confidence _ellipse...
el: Έλλειψη Εμπιστοσύνης...

en: Coefficient covariance _matrix
el: Μήτρα συνδιακυμάνσεων συντελεστών

en: _Collinearity
el: _Συγγραμμικότητα

en: _Influential observations
el: Σημαίνουσες παρατ. (influential obs.)

en: _ANOVA
el: ANOVA

en: _Bootstrap...
el: Αυτοδύναμη (bootstrap)...

en: _Omit variables
el: Παράλειψη μεταβλητών

en: _Add variables
el: Προσθήκη μεταβλητών

en: _Sum of coefficients
el: Άθροισμα συντελεστών

en: _Linear restrictions
el: Γραμμικοί περιορισμοί

en: Non-linearity (s_quares)
el: Μη-γραμμικότητα (τετράγωνα)

en: Non-linearity (_logs)
el: Μη-γραμμικότητα (λογάρ.)

en: _Heteroskedasticity
el: Ετεροσκεδαστικότητα

en: _Normality of residual
el: Κανονικότητα των καταλοίπων

en: _Chow test
el: _Chow έλεγχος

en: _Autocorrelation
el: _Αυτοσυσχέτιση

en: _Durbin-Watson p-value
el: _Durbin-Watson p-τιμή

en: Non-linearity (_BDS)
el: Μη-γραμμικότητα (_BDS)

en: _QLR test
el: _QLR έλεγχος

en: _CUSUM test
el: _CUSUM έλεγχος

en: CUSUM_SQ test
el: CUSUM_SQ έλεγχος

en: _Common factor
el: Κοινός παράγοντας

en: _Cross-sectional dependence
el: Διαστρωματική εξάρτηση

en: _Panel specification
el: Panel εξειδίκευση

en: White's test
el: White's έλεγχος

en: White's test (squares only)
el: White's έλεγχος (μόνο τετράγωνα)

en: _groupwise
el: διαστρωμάτωσης

en: Pesaran-Taylor test
el: Pesaran-Taylor έλεγχος

en: _Tabular
el: Πινακοειδής

en: _Equation
el: _Εξίσωση

en: _Equation options
el: _Επιλογές εξίσωσης

en: _Tabular options...
el: Επιλογές πινακοποίησης...

en: Show _standard errors
el: Εμφάνιση _τυπικών σφαλμάτων

en: Show _t-ratios
el: Εμφάνιση _t-λόγων

en: _Revise specification...
el: _Αναθεώρηση εξειδίκευσης...

en: _Forecasts
el: _Προβλέψεις

en: Leave the dataset as it is
el: Άφησε τα δεδομένα ως έχουν

en: Delete the weekend rows
el: Διαγραφή γραμμών Σαββατοκύριακου

en: Delete all blank rows
el: Διαγραφή όλων των κενών γραμμών

en: gretl: open data
el: gretl: φόρτωση δεδομένων

en: The imported data have been interpreted as undated
    (cross-sectional).  Do you want to give the data a
    time-series or panel interpretation?
el: Τα εισαχθέντα δεδομένα ερμηνεύτηκαν ως μη-χρονολογημένα
    (διαστρωματικά).  Θέλετε να δώσετε στα δεδομένα
    ερμηνεία χρονοσειρών ή panel δεδομένων?

en: gretl: import %s data
el: gretl: εισαγωγή %s δεδομένων

en: simple append
el: απλή προσάρτηση

en: "join" (advanced)
el: "ένωση" (προχωρημένη)

en: gretl: append data
el: gretl: προσάρτηση δεδομένων

en: Replace the current dataset (clears the current session)
el: Αντικατάσταση του τρέχοντος συνόλου δεδομένων (σβήνει την τρέχουσα συνεδρία)

en: Try appending to the current dataset
el: Δοκιμάστε προσάρτηση το τρέχον σύνολο δεδομένων

en: Opening a new data file will automatically
    close the current one.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open data file?
el: Το άνοιγμα νέου αρχείου δεδομένων αυτόματα
    κλείνει το τρέχον αρχείο. Οποιαδήποτε εργασία
    δεν αποθηκευτεί θα χαθεί. Να προχωρήσω σε άνοιγμα;

en: gretl: open session
el: gretl: φόρτωση συνεδρίας

en: Opening a new session file will automatically
    close the current session.  Any unsaved work
    will be lost.  Proceed to open session file?
el: Ξεκινώντας μία νέα συνεδρία αυτομάτα κλείνει την
    τρέχουσα συνεδρία. Οποιαδήποτε εργασία δεν αποθηκευτεί
    θα χαθεί. Να προχωρήσω σε άνοιγμα νέας συνεδρίας;

en: gretl console
el: κονσόλα gretl

en: model %d
el: υπόδειγμα %d

en: gretl: model %d
el: gretl: υπόδειγμα %d

en: 
    Estimated outcome probabilities for %s
el: 
    Εκτιμώμενες πιθανότητες έκβασης για %s

en: Outcome probabilities
el: Προβλέψεις αποτελεσμάτων

en: Odds ratios
el: Αναλογίες πιθανοτήτων

en: _Model as bundle
el: Αποτελέσματα υποδείγματος ως δέσμη (bundle)

en: _Fitted values
el: Προσαρμοσμένες τιμές

en: _Residuals
el: Κατάλοιπα

en: _Squared residuals
el: Τετράγωνα καταλοίπων

en: _Error sum of squares
el: Άθροισμα τετραγώνων των σφαλμάτων

en: _Standard error of the regression
el: Τυπικό σφάλμα παλινδρόμησης

en: _R-squared
el: _R-τετράγωνο

en: _T*R-squared
el: _T*R-τετράγωνο

en: _Log likelihood
el: _Λογαρ. Πιθανοφάνεια

en: _Akaike Information Criterion
el: _Akaike Πληροφοριακό Κριτήριο

en: _Bayesian Information Criterion
el: _Bayesian Πληροφοριακό Κριτήριο

en: _Hannan-Quinn Information Criterion
el: _Hannan-Quinn Πληροφοριακό Κριτήριο

en: _Predicted error variance
el: Διακύμανση σφαλμάτων πρόβλεψης

en: Per-unit _constants
el: Σταθερές ανά μονάδα

en: Individual effects
el: Ατομικά αποτελέσματα

en: _Against time
el: Ως προς τον χρόνο

en: By _observation number
el: Ανά αριθμό παρατήρησης

en: _Against %s
el: έναντι της %s

en: Actual vs. Fitted
el: Πραγματικές έναντι προσαρμοσμένων

en: Residual _correlogram
el: Κορρελόγραμμα καταλοίπων

en: Residual _periodogram
el: Περιοδόγραμμα καταλοίπων

en: _Spectrum vs sample periodogram
el: Φάσμα ένταντι δειγματικού περιοδογράμματος

en: _MIDAS coefficients
el: MIDAS συντελεστές

en: Residual _Q-Q plot
el: Q-Q γράφημα καταλοίπων

en: _Against %s and %s
el: Ως προς τις %s και %s

en: Separation
el: Διαχωρισμός

en: By %s
el: Κατά %s

en: tau sequence
el: tau ακολουθία

en: gretl: VAR covariance matrix
el: gretl: VAR μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: gretl: system covariance matrix
el: gretl: σύστημα μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: System fitted values
el: Προσαρμοσμένες τιμές συστήματος

en: View X-12-ARIMA output
el: Προβολή X-12-ARIMA αποτελεσμάτων

en: Cholesky ordering:
el: Cholesky διάταξη:

en: include bootstrap confidence interval
el: να περιληφθεί αυτοδύναμο (bootstrap) διάστ. εμπιστοσύνης

en: impulse responses
el: αποκρίσεις στα σοκ (impulse responses)

en: forecast horizon (periods):
el: ορίζοντας πρόβλεψης (περίοδοι):

en: stacked bar graph
el: συσσωρευμένο ραβδόγραμμα

en: line graph
el: γράφημα γραμμής

en: Forecast variance decomposition
el: Διαχωρισμός διακύμανσης πρόβλεψης

en: variance decompositions
el: διαχωρισμοί διακύμανσης

en: gretl: forecasts
el: gretl: προβλέψεις

en: gretl: autocorrelation
el: gretl: αυτοσυσχέτιση

en: gretl: ARCH test
el: gretl: ARCH έλεγχος

en: Lag order for test:
el: Τάξη υστέρησης για έλεγχο:

en: _Normality of residuals
el: Κανονικότητα καταλοίπων

en: Linear restrictions
el: Γραμμικοί περιορισμοί

en: Omit exogenous variables...
el: Παράλειψη εξωγενούς μεταβλητής...

en: Omit time trend
el: Παράλειψη χρονικής τάσης

en: Omit seasonal dummies
el: Παράλειψη ψευδομεταβλητών εποχικότητας

en: Residuals from equation
el: Κατάλοιπα από εξίσωση

en: Display residuals, all equations
el: Προβολή καταλοίπων, όλες οι εξισώσεις

en: Display fitted values, all equations
el: Προβολή προσαρμοσμένων τιμών, όλες οι εξισώσεις

en: Impulse responses
el: Αποκρίσεις σε σοκ

en: Residuals
el: Κατάλοιπα

en: Combined plot
el: Συνδυασμένο γράφημα

en: Multiple plots
el: Πολλαπλά γραφήματα

en: EC plot
el: EC γράφημα (όρου διόρθωσης σφάλματος)

en: Combined EC plot
el: Συνδυασμένο EC γράφημα

en: VAR inverse roots
el: VAR αντίστροφες ρίζες

en: Impulse responses (combined)
el: Αποκρίσεις σε σοκ (συνδυασμένες)

en: Response of %s
el: Απόκριση της %s

en: to %s
el: στην %s

en: _Save text...
el: Αποθήκευση κειμένου...

en: Save bundle to session as _icon
el: Αποθήκευση δέσμης σε συνεδρία ως εικόνα

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
    
    Do you want to restore the sample on which
    this model was estimated?
el: Το δείγμα για το υπόδειγμα διαφέρει από το δείγμα των δεδομένων,
    και κάποιες επιλογές θα απενεργοποιηθούν.
    
    Θέλετε να αποκαταστήσετε το δείγμα με βάση
    το οποίο εκτιμάται το υπόδειγμα?

en: The model sample differs from the dataset sample,
    so some menu options will be disabled.
el: Το εύρος του δείγματος για το υπόδειγμα διαφέρει από αυτό των δεδομένων,
    και κάποιες επιλογές του μενού θα απενεργοποιηθούν.

en: Variable name %s... is too long
    (the max is %d characters)
el: Το όνομα μεταβλητής %s... είναι πολύ μακρύ
    (το μέγιστο είναι %d χαρακτήρες)

en: First char of name ('%c') is bad
    (first must be alphabetical)
el: Άκυρος πρώτος χαρακτήρας ονόματος ('%c')
    (πρέπει να είναι αλφαβητικός)

en: Name contains an illegal char (in place %d)
    Use only unaccented letters, digits and underscore
el: Ονομασία περιέχει μη-επιτρεπτό χαρακτήρα (θέση %d)
    Χρησιμοποιήστε μόνο άτονα γράμματα, ψηφία και κάτω παύλα

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Show English help
el: Προβολή βοήθειας (στην αγγλική)

en: Dataset
el: Σύνολο Δεδομένων

en: Estimation
el: Εκτίμηση

en: Graphs
el: Διαγράμματα

en: Prediction
el: Πρόβλεψη

en: Printing
el: Εκτύπωση

en: Programming
el: Προγραμματισμός

en: Statistics
el: Στατιστικές

en: Tests
el: Έλεγχοι

en: Transformations
el: Μετασχηματισμοί

en: Utilities
el: Βοηθητικά

en: Accessors
el: Προσπελαστές (accessors)

en: Built-in strings
el: Προκαθορισμένα αλφαριθμητικά

en: Data utilities
el: Δεδομένων

en: Mathematical
el: Μαθηματικές συναρτήσεις

en: Matrix manipulation
el: Διαμόρφωση μήτρας

en: Linear algebra
el: Γραμμική άλγεβρα

en: Complex numbers
el: Μιγαδικοί αριθμοί

en: Probability
el: Πιθανότητες

en: Calendar
el: Ημερολογιακές

en: Time-series
el: Χρονοσειρές

en: Statistical
el: Στατιστικές συναρτήσεις

en: Non-parametric
el: Μη-παραμετρικές

en: State space
el: Χώρος καταστάσεων (state space)

en: Strings
el: Αλφαριθμητικά

en: Index
el: Ευρετήριο

en: this page
el: σε αυτή τη σελίδα

en: all pages
el: σε όλες τις σελίδες

en: this window
el: αυτό το παράθυρο

en: selected dataset
el: επιλεγμένο σύνολο δεδομένων

en: this dataset
el: αυτό το σύνολο δεδομένων

en: all DB.NOMICS
el: όλη την DB.NOMICS

en: Sorry, no help is available
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: Sorry, help not found
el: Συγγνώμη, δεν βρέθηκε βοήθεια

en: gretl: find
el: gretl: αναζήτηση

en:  Find what:
el:  Εύρεση της:

en: Variable names only (case sensitive)
el: Ονόματα μεταβλ. μόνο (διάκριση πεζών/κεφαλαίων)

en: Failed to download file
el: Αποτυχία λήψης αρχείου

en: same as above
el: όπως παραπάνω

en: same as inner
el: ίδιο με εσωτερικό

en: Import data from %s
el: Εισαγωγή δεδομένων από %s

en: gretl: join data
el: gretl: συγχώνευση δεδομένων

en: import series
el: εισαγωγή σειράς

en: named as
el: ονομάστηκε ως

en: inner key
el: εσωτερικό κλειδί

en: outer key
el: εξωτερικό κλειδί

en: aggregation
el: συμπίεση (aggregation)

en: show details of importation
el: εμφάνιση λεπτομερειών εισαγωγής

en: The 'seq' aggregator requires an integer parameter, as in seq:1
el: Ο συσσωρευτής 'seq' απαιτεί μια ακέραια παράμετρο, όπως στην seq:1

en: Error adding variables
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη μεταβλητών

en: error correction term %d from VECM %d
el: όρος διόρθωσης σφάλματος %d από VECM %d

en: forecast std errors of %s
el: τυπ. σφαλμ. πρόβλεψης της %s

en: forecast of %s
el: πρόβλεψη της %s

en: Show main statistics
el: Εμφάνιση κύριων περιληπτ. στατιστικών

en: Show full statistics
el: Εμφάνιση όλων των περιληπτ. στατιστικών

en: correlation matrix
el: μήτρα συσχέτισης

en: summary statistics
el: περιληπτικά στατιστικά

en: summary stats:
el: περιληπτ. στατ:

en: normality test
el: έλεγχος κανονικότητας

en: principal components
el: κύριες συνιστώσες

en: cross tabulation
el: πίνακας συνάφειας

en: Principal Components Analysis
el: Ανάλυση Κύριων Συνιστωσών

en: criterion
el: κριτήριο

en: test down from maximum lag order
el: έλεγχοι προς τα κάτω με εκκίνηση την μέγιστη τάξη υστέρησης

en: with constant
el: με σταθερό όρο

en: with constant, trend and trend squared
el: με σταθερό όρο, τάση και τετραγωνική τάση

en: include seasonal dummies
el: με εποχικές ψευδομεταβλητές

en: use level of variable
el: χρήση επιπέδων μεταβλητής

en: use first difference of variable
el: χρήση πρώτων διαφορών μεταβλητής

en: show individual test results
el: προβολή επιμέρους αποτελεσμάτων ελέγχων

en: Lag order for ADF test:
el: Τάξη υστέρησης για ADF έλεγχο:

en: use Perron-Qu method
el: χρήση μεθόδου Perron-Qu

en: include a trend
el: να περιληφθεί τάση

en: Lag order for KPSS test:
el: Τάξη υστέρησης για KPSS έλεγχο:

en: show individual results
el: προβολή επιμέρους αποτελεσμάτων

en: gretl: ADF test
el: gretl: ADF έλεγχος

en: gretl: ADF-GLS test
el: gretl: ADF-GLS έλεγχος

en: gretl: KPSS test
el: gretl: KPSS έλεγχος

en: gretl: Levin-Lin-Chu test
el: gretl: Levin-Lin-Chu έλεγχος

en: Lag order:
el: Τάξη υστέρησης:

en: gretl: add info
el: gretl: πρόσθεση πληροφοριών

en: The data file contains no informative comments.
    Would you like to add some now?
el: Το αρχείο δεδομένων δεν περιέχει πληροφορίες ή σχόλια.
    Θέλετε να εισάγετε;

en: gretl: edit data info
el: gretl: επεξεργασία πληροφοριών δεδομένων

en: gretl: data info
el: gretl: πληροφορίες για τα δεδομένα

en: Changing the dataset in this way will result in the deletion
    of %d model(s) from this gretl session.
    
    You may wish to say No here and save the session first.
    
    Do you want to go ahead with the subsampling now?
el: Αλλαγή του συνόλου δεδομένων με αυτό τον τρόπο θα έχει ως αποτέλεσμα τη διαγραφή
    %d υποδειγμάτων από αυτήν τη συνεδρία του gretl.
    
    Μπορεί να θελήσετε να πείτε Όχι εδώ και να αποθηκεύσετε πρώτα τη συνεδρία.
    
    Θέλετε να προχωρήσετε με την υποδειγματοληψία τώρα?

en: Dropped %d observations
el: Διαγράφηκαν %d παρατηρήσεις

en: No missing data values
el: Δεν υπάρχουν απούσες τιμές

en: Drop rows with at least one missing value
el: Απόρριψη γραμμών με τουλάχιστον μία απούσα τιμή

en: Drop rows that have no valid data
el: Απόρριψη γραμμών χωρίς έγκυρες τιμές

en: Drop missing data
el: Απόρριψη απουσών τιμών

en: Make this permanent
el: Μονιμοποίηση αυτής της επιλογής

en: Drop observations with missing values
el: Απόρριψη παρατηρήσεων με απούσες τιμές

en: Show count of missing values at each observation
el: Προβολή αριθμού των τιμών που απουσιάζουν σε κάθε παρατήρηση

en: gretl: missing values info
el: gretl: πληροφόρηση για απούσες τιμές

en: Export the markers to file
el: Εξαγωγή ετικετών σε αρχείο

en: Remove the markers
el: Αφαίρεση ετικετών

en: The dataset has observation markers.
    Would you like to:
el: Το σύνολο δεδομένων έχει ετικέτες παρατηρήσεων.
    Θέλετε να:

en: The dataset has no observation markers.
    Add some from file now?
el: Το σύνολο δεδομένων δεν έχει ετικέτες παρατηρήσεων.
    Να εισαχθούν από αρχείο?

en: Export the labels to file
el: Εξαγωγή περιγραφικών ονομασιών σε αρχείο

en: Remove the labels
el: Αφαίρεση περιγραφικών ονομασιών

en: The dataset has variable labels.
    Would you like to:
el: Το σύνολο δεδομένων περιέχει περιγραφικές ονομασίες.
    Θέτετε να:

en: The dataset has no variable labels.
    Add some from file now?
el: Το σύνολο δεδομένων δεν περιέχει περιγραφικές ονομασίες.
    Να προστεθούν κάποιες μέσω αρχείου?

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  You can add some observations now
    if you wish.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες παρατηρήσεις για πρόβλεψη
    εκτός δείγματος. Μπορείτε να προσθέσετε παρατηρήσεις
    αν το επιθυμείτε.

en: There are no observations available for forecasting
    out of sample.  If you wish, you can add observations
    (Data menu, Add observations), or you can shorten the sample
    range over which the model is estimated (Sample menu).
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες παρατηρήσεις για πρόβλεψη εκτός δείγματος
    Αν θέλετε, μπορείτε να προσθέσετε παρατηρήσεις
    (μενού Δεδομένα, Προσθήκη παρατηρήσεων) ή μπορείτε να μειώσετε το
    εύρος του δείγματος με βάση το οποίο εκτιμήσατε το υπόδειγμα (μενού Δείγμα).

en: The group-means dataset is not available
el: Το σύνολο δεδομένων διαστρωματικών μέσων δεν είναι διαθέσιμο

en: No variables are selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί μεταβλητές

en: gretl: sequential omit test
el: gretl: επαναληπτικός έλεγχος παράλειψης (sequential omit test)

en: gretl: Wald omit test
el: gretl: Wald έλεγχος παράλειψης (omit test)

en: gretl: LM test
el: gretl: LM έλεγχος

en: gretl: vector autoregression
el: gretl: διανυσματική αυτοπαλινδρόμηση

en: gretl: LM test
el: gretl: LM έλεγχος

en: (heteroskedasticity)
el: (ετεροσκεδαστικότητα)

en: gretl: groupwise heteroskedasticity
el: gretl: ετεροσκεδαστικότητα διαστρωμάτωσης

en: (non-linearity)
el: (μη-γραμμικότητα)

en: gretl: common factor test
el: gretl: έλεγχος κοινού παράγοντα

en: gretl: cross-sectional dependence
el: gretl: διαστρωματική εξάρτηση

en: Lag order for ARCH test:
el: Τάξη υστέρησης για ARCH έλεγχο:

en: gretl: panel model specification
el: gretl: εξειδίκευση υποδείγματος panel

en: gretl: leverage and influence
el: gretl: μόχλευση και επίδραση (leverage και influence)

en: gretl: collinearity
el: gretl: συγγραμμικότητα

en: Gini coefficient
el: Συντελεστής Gini

en: use sample mean and variance for normal quantiles
el: χρήση δειγματικού μέσου και διακύμανσης για κανονικά ποσοστημόρια

en: standardize the data
el: τυποποίησε τα δεδομένα

en: raw quantiles versus N(0, 1)
el: δειγματικά ποσοστημόρια έναντι N(0, 1)

en: Normal Q-Q plot
el: Κανονική κατανομή Q-Q γράφημα

en: You must select at least one regressor
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον έναν παλινδρομητή

en: gretl: Chow test output
el: gretl: Chow έλεγχος αποτελέσματα

en: This test only implemented for OLS models
el: Αυτός ο έλεγχος εφαρμόζεται μόνο σε OLS υποδείγματα

en: gretl: chow test
el: gretl: Chow έλεγχος

en: gretl: QLR test output
el: gretl: QLR έλεγχος αποτελέσματα

en: gretl: CUSUM test output
el: gretl: CUSUM έλεγχος αποτελέσματα

en: gretl: CUSUMSQ test output
el: gretl: CUSUMSQ έλεγχος αποτελέσματα

en: all variants
el: όλες οι εκδοχές

en: gretl: RESET test
el: gretl: RESET έλεγχος

en: RESET specification test
el: RESET έλεγχος εξειδίκευσης

en: Durbin-Watson statistic
el: Durbin-Watson στατιστική

en: Warning: the model contains a lagged dependent variable so DW is biased
el: Προειδοποίηση: το υπόδειγμα περιέχει υστέρηση της εξαρτημένης μεταβλητής οπότε η DW είναι μεροληπτική

en: p-value is "very small" (the Imhof integral could not
    be evaluated so a definite value is not available)
el: η p-τιμή είναι "πολύ μικρή" (το ολοκλήρωμα Imhof δεν μπορούσε
    να αποτιμηθεί και έτσι δεν είναι διαθέσιμη μία οριστική τιμή)

en: H1: positive autocorrelation
el: H1: θετική αυστοσυχέτιση

en: H1: negative autocorrelation
el: H1: αρνητική αυστοσυχέτιση

en: linear restrictions
el: γραμμικοί περιορισμοί

en: Please note: the decimal character must be '.'
    in this context
el: Σημείωση: ο δεκαδικός χαρακτήρας πρέπει να είναι '.'
    στο πλαίσιο αυτό

en: Sorry, not implemented yet!
el: Συγγνώμη, δεν έχει μπει σε εφαρμογή ακόμα!

en: %s versus %s with loess fit
el: %s έναντι %s με προσαρμογή loess

en: %s versus %s with Nadaraya-Watson fit
el: %s έναντι %s με προσαρμογή Nadaraya-Watson

en: Set %d values to "missing"
el: Τέθηκαν %d τιμές ως απούσες "missing"

en: Didn't find any matching observations
el: Δεν βρέθηκαν παρατ. που ταιριάζουν

en: Set %d observations to "missing"
el: Τέθηκαν %d παρατηρήσεις ως απούσες "missing"

en: gretl: residual dist.
el: gretl: κατανομή καταλοίπων.

en: range %g to %g
el: εύρος %g με %g

en: frequency distribution
el: κατανομή συχνότητας

en: gretl: TRAMO analysis
el: gretl: TRAMO ανάλυση

en: gretl: X-13ARIMA analysis
el: gretl: X-13ARIMA ανάλυση

en: Trim maximum and minimum in sub-samples
el: Περικοπή μέγιστου και ελάχιστου σε υπο-δείγματα

en: gretl: range-mean graph
el: gretl: γράφημα εύρους-μέσου

en: gretl: range-mean statistics
el: gretl: στατιστικές εύρους-μέσου

en: gretl: Hurst exponent
el: gretl: Εκθέτης Hurst

en: Use Bartlett standard errors
el: Χρήση τυπικών σφαλμάτων Bartlett

en: correlogram
el: κορρελόγραμμα

en: Maximum lag:
el: Μέγιστη υστέρηση:

en: gretl: fractional integration
el: gretl: κλασματική ολοκλήρωση

en: gretl: logit odds ratios
el: gretl: logit αναλογίες πιθανοτήτων

en: gretl: coefficient confidence intervals
el: gretl: διαστήματα εμπιστοσύνης συντελεστών

en: Data set is gone
el: Το σύνολο δεδομένων χάθηκε

en: Error generating covariance matrix
el: Σφάλμα στην δημιουργία μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: gretl: coefficient covariances
el: gretl: συνδιακυμάνσεις συντελεστών

en: Encode all values
el: Κωδικοποίηση όλων των τμών

en: Skip the lowest value
el: Παράλειψη κατώτατης τιμής

en: Skip the highest value
el: Παράλειψη ανώτατης τιμής

en: Variable to dummify
el: Μεταβλητή προς κωδικοποίηση σε ψευδομεταβλητές

en: Encoding %s as dummies
el: Κωδικοποίηση της %s σε ψευδομεταβλητές

en: Encoding variables as dummies
el: Κωδικοποίηση μεταβλητών ως ψευδομεταβλητές

en: gretl: create dummy variables
el: gretl: δημιουργία ψευδομεταβλητών

en: No discrete series are available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες διακριτές μεταβλητές

en: All periodic dummies
el: Όλες οι περιοδικές ψευδομεταβλητές

en: Omit the first dummy
el: Παράλειψη πρώτης ψευδομεταβλητής

en: Omit the last dummy
el: Παράλειψη τελευταίας ψευδομεταβλητής

en: Add periodic dummies
el: Προθήκη περιοδικών ψευδομεταβλητών

en: Center the periodic dummies?
el: Κεντροποίηση περιοδικών ψευδομεταβλητών?

en: Really delete the last %d observations?
el: Να διαγραφούν οι τελευταίες %d παρατηρήσεις?

en: gretl: drop observations
el: gretl: απόρριψη παρατηρήσεων

en: There are no extra observations to drop
el: Δεν υπάρχουν επιπλέον παρατηρήσεις προς απόρριψη

en: Pad incomplete daily data
el: Συμπληρώστε ελλιπή ημερήσια δεδομένα

en: Days per week
el: Ημέρες ανά εβδομάδα

en: Divide by sample standard deviation
el: Διαίρεση με δειγματική τυπική απόκλιση

en: Divide by standard deviation without df correction
el: Διαίρεση με τυπική απόκλιση χωρίς διόρθωση β.ε

en: Center only
el: Κεντροποίηση μόνο

en: Standardizing %s
el: Τυποποίηση της %s

en: Standardizing variables
el: Τυποποίηση μεταβλητών

en: gretl: create standardized variables
el: gretl: δημιουργία τυποποιημένων μεταβλητών

en: gretl: generate lags
el: gretl: δημιουργία υστερήσεων

en: Number of lags to create:
el: Αριθμός υστερήσεων:

en: residual from VAR system, equation %d
el: κατάλοιπο από VAR σύστημα, εξίσωση %d

en: residual from VECM system, equation %d
el: κατάλοιπο από VECM σύστημα, εξίσωση %d

en: system residual, equation %d
el: κατάλοιπο συστήματος, εξίσωση %d

en: T*R-squared
el: T*R-τετράγωνο

en: degrees of freedom
el: βαθμοί ελευθερίας

en: Akaike Information Criterion
el: Akaike Πληροφοριακό Κριτήριο

en: Bundle from model %d
    Name (max. %d characters):
el: Δέσμη από το υπόδειγμα %d
    Όνομα (μέγιστο %d χαρακτήρες):

en: add bundle
el: προσθήκη δέσμης

en: Statistic from model %d
    %s (value = %g)
    Name (max. %d characters):
el: Στατιστική από υπόδειγμα %d
    %s (τιμή = %g)
    Όνομα (μέχρι %d χαρακτήρες):

en: standardized residual
el: τυποποιημένα κατάλοιπα

en: predicted %s
el: προσαρμ. τιμές %s

en: Too many data values (%d) for display.
    You might try limiting the sample range.
el: Πάρα πολλές τιμές δεδομένων (%d) για εμφάνιση.
    Ίσως προσπαθήσετε να περιορίσετε το εύρος του δείγματος.

en: gretl: display data
el: gretl: προβολή δεδομένων

en: Cannot delete %s; variable is in use
el: Αδυναμία διαγραφής %s; η μεταβλητή χρησιμοποιείται

en: Really delete the selected variables?
el: Σίγουρα να διαγραφούν οι επιλεγμένες μεταβλητές;

en: gretl: delete
el: gretl: διαγραφή

en: Cannot delete the specified variables
el: Αδυναμία διαγραφής των επιλεγμένων μεταβλητών

en: Cannot delete all of the specified variables
el: Αδυναμία διαγραφής όλων των επιλεγμένων μεταβλητών

en: You must supply three variables, the last of which is discrete
el: Πρέπει να δώσετε τρεις μεταβλητές, με την τελευταία να είναι διακριτή

en: You must supply three variables
el: Πρέπει να δώσετε τρείς μεταβλητές

en: X-axis variable
el: Μεταβλητή άξονα Χ

en: Plot all data
el: Γράφημα όλων των δεδομένων

en: Plot group means
el: Γράφημα μέσων ομάδων

en: suppress fitted line
el: μη-εμφάνιση προσαρμοσμένης γραμμής

en: on a single graph
el: σε ένα μόνο γράφημα

en: in separate small graphs
el: σε ξεχωριστά μικρότερα γραφήματα

en: Plot the series
el: Γράφημα σειράς

en: %s: no valid values in current sample
el: %s: δεν έχει έγκυρες τιμές στο τρέχον δείγμα

en: %s: no valid values
el: %s: μη-έγκυρες τιμές

en: There's a script already running
el: Υπάρχει script που τρέχει ήδη

en: Non-interactive (just get output)
el: Μη διαδραστικό (μόνο λήψη αποτελεσμάτων)

en: Interactive R session
el: Διαδραστική R συνεδρία

en: pre-load data
el: εκ των προτέρων φόρτωση δεδομένων

en: No string-valued series were found
el: Δεν βρέθηκαν σειρές με τιμή συμβολοσειράς

en: gretl: save data
el: gretl: αποθήκευση δεδομένων

en: The data set is currently sub-sampled.
    Would you like to restore the full range?
el: Το τρέχων σύνολο δεδομένων έχει υποστεί υπο-δειγματοληψία.
    Θέλετε να ανακτήσετε το πλήρες εύρος του δείγματος?

en: gretl: Compact data
el: gretl: Συμπίεση δεδομένων

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before compacting.
    Restore the full range now?
el: Το σύνολο δεδομένων έχει υποστεί υπο-δειγματοληψία.
    Πρέπει να επαναφέρετε στο πλήρες εύρος πριν την συμπίεση.
    Επαναφορά πλήρους εύρους τώρα?

en: gretl: Expand data
el: gretl: Επέκταση δεδομένων

en: The data set is currently sub-sampled.
    You must restore the full range before expanding.
    Restore the full range now?
el: Το σύνολο δεδομένων έχει υποστεί υπο-δειγματοληψία.
    Πρέπει να επαναφέρετε στο πλήρες εύρος πριν την επέκταση.
    Επαναφορά πλήρους εύρους τώρα?

en: gretl: transpose data
el: gretl: αναστροφή δεδομένων

en: Transposing means that each variable becomes interpreted
    as an observation, and each observation as a variable.
    Do you want to proceed?
el: Αναστροφή σημαίνει ότι κάθε μεταβλητή θα ερμηνευτεί
    ως παρατήρηση και κάθε παρατήρηση ως μία μεταβλητή.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Data transposed
el: Τα δεδομένα αναστράφηκαν

en: Ascending
el: Αύξουσα σειρά

en: Descending
el: Φθίνουσα σειρά

en: Select sort key
el: Επιλογή μεταβλητής ταξινόμησης

en: resample dataset
el: αναδειγματοληψία δεδομένων

en: Resampling with replacement
el: Αναδειγματοληψία με επανάθεση

en: Number of cases
el: Αριθμός περιπτώσεων

en: OK to overwrite?
el: OK για επανεγγραφή?

en: gretl: revised data set
el: gretl: αναθεωρημένο σύνολο δεδομένων

en: You have saved a reduced version of the current data set.
    Do you want to switch to the reduced version now?
el: Αποθηκεύσατε μία περιορισμένη έκδοση του τρέχοντος συνόλου δεδομένων.
    Θέλετε να αλλάξετε στην περιορισμένη έκδοση τώρα?

en: Data files written in the current gdtb binary format
    cannot be read by gretl versions older than 2020b
el: Αρχεία δεδομένων γραμμένα στην τρέχουσα δυαδική μορφή gdtb
    δεν μπορούν να διαβαστούν από εκδόσεις gretl παλαιότερες της 2020b

en: No commands to execute
el: Δεν υπάρχουν εντολές προς εκτέλεση

en: 
    Error executing script: halting
el: 
    Σφάλμα κατά την εκτέλεση του script: η εκτέλεση σταμάτησε

en: Unbalanced "loop"/"endloop" in script
el: Μη-ισορροπημένο "loop"/"endloop" στο script

en: Unmatched "if" in script (fixed)
el: Μη-ολοκληρωμένο "if" στο script

en: Unterminated comment in script
el: Σχόλιο χωρίς σαφές τέλος στο script

en: Couldn't find %s
el: Αδυναμία εύρεσης του %s

en: No series were deleted
el: Δεν διαγράφηκαν σειρές

en: Script done
el: Script ολοκληρώθηκε

en: Ensure uniform sample size
el: Εξασφάλιση ομοιόμορφου μεγέθους δείγματος

en: Display map...
el: Προβολή χάρτη...

en: Write map as GeoJSON...
el: Εγγραφή χάρτη ως GeoJSON...

en: Edit values
el: Επεξεργασία δεδομένων

en: Time series plot
el: Διάγραμμα χρονοσειράς

en: Panel plot...
el: Panel γράφημα...

en: Frequency distribution
el: Κατανομή συχνότητας

en: Boxplot
el: Θηκόγραμμα

en: Correlogram
el: Κορρελόγραμμα

en: Periodogram
el: Περιοδόγραμμα

en: Edit attributes
el: Επεξεργασία χαρακτηριστικών

en: Show string table
el: Εμφάνιση πίνακα συμβολοσειρών

en: Collinearity
el: Συγγραμμικότητα

en: Cross-correlogram
el: Σταυροειδές κορρελόγραμμα

en: XY scatterplot
el: Διάγραμμα διασποράς ΧY

en: Add log
el: Δημιουργία λογαρίθμων μεταβλητής

en: Add difference
el: Δημιουργία διαφοράς

en: Add percent change...
el: Δημιουργία ποσοστιαίας μεταβολής...

en: Add index values...
el: Δημιουργία μεταβλητής δείκτη...

en: Dummify...
el: Κωδικοποίηση σε ψευδομεταβλητές...

en: Add logs
el: Δημιουργία λογάριθμων

en: Add differences
el: Δημιουργία διαφορών

en: Add percent changes...
el: Δημιουργία ποσοστιαίων μεταβολών...

en: Define new variable...
el: Ορισμός νέας μεταβλητής...

en: Add logs...
el: Δημιουργία λογάριθμων...

en: Add differences...
el: Δημιουργία διαφορών...

en: Display components
el: Προβολή συνιστωσών

en: Plot components
el: Γράφημα συνιοστωσών

en: Edit components
el: Επεξεργασία συνιστωσών

en: Delete components
el: Διαγραφή συνιστωσών

en: Daily (5 days, incomplete)
el: Ημερήσια (5 ημέρες, ελλιπής)

en: Daily (6 days, incomplete)
el: Ημερήσια (6 ημέρες, ελλιπής)

en: Daily (7 days, incomplete)
el: Ημερήσια (7 ημέρες, ελλιπής)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Undated: Full range n = %d; current sample n = %d
el: Χωρίς ημερομηνία: Πλήρες εύρος n = %d; τρέχων δείγμα n = %d

en: %s; sample %s - %s
el: %s; δείγμα %s - %s

en: %s: Full range %s - %s
el: %s: Πλήρες εύρος %s - %s

en: (unit:period)
el: (μονάδα:περίοδος)

en: Imported %s
el: Εισήχθει η %s

en:  Unsaved data
el:  Μη-αποθηκευμένα δεδομένα

en: Model table is full
el: Ο πίνακας υποδειγμάτων είναι πλήρης

en: Model table cleared
el: Ο πίνακας υποδειγμάτων εκκαθαρίστηκε

en: Sorry, this model can't be put in the model table
el: Συγγνώμη, αυτό το υπόδειγμα δεν μπορεί να τεθεί στον πίνακα υποδειγμάτων

en: Can't add model to table -- this model has a different dependent variable
el: Αδυναμία πρόσθεσης υποδείγματος στον πίνακα -- το υπόδειγμα έχει διαφορετική εξαρτημένη μεταβλητή

en: Model is already included in the table
el: Το υπόδειγμα έχει ήδη περιληφθεί στον πίνακα

en: Model added to table
el: Υπόδειγμα προστέθηκε στον πίνακα

en: Within
el: 'Εντός'

en: Between
el: 'Μεταξύ'

en: Model %d
el: Υπόδειγμα %d

en: significant at the 10 percent level
el: σημαντικό στο 10 τοις εκατό επίπεδο

en: significant at the 5 percent level
el: σημαντικό στο 5 τοις εκατό επίπεδο

en: significant at the 1 percent level
el: σημαντικό στο 1 τοις εκατό επίπεδο

en: %s estimates
el: %s εκτιμητές

en: Dependent variable: %s
el: Εξαρτημένη μεταβλητή: %s

en: t-statistics in parentheses
el: t-στατιστικές σε παρενθέσεις

en: Standard errors in parentheses
el: Τυπικά σφάλματα σε παρενθέσεις

en: p-values in brackets
el: p-τιμές σε αγκύλες

en: For logit and probit, R-squared is McFadden's pseudo-R-squared
el: Για τα logit και probit, ο συντελεστής R-τετράγωνο είναι το McFadden's ψευδο-R-τετράγωνο

en: The model table is empty
el: Άδειος πίνακας υποδειγμάτων

en: gretl: model table
el: gretl: πίνακας υποδειγμάτων

en: $p$-values in brackets
el: $p$-τιμές σε αγκύλες

en: For logit and probit, $R^2$ is McFadden's pseudo-$R^2$
el: Στα logit και probit, το $R^2$ αντιστοιχεί στο McFadden's pseudo-$R^2$

en: For logit and probit, R{\super 2} is McFadden's pseudo-R{\super 2}
el: Στα logit και probit, το R{\super 2} αντιστοιχεί στο McFadden's pseudo-R{\super 2}

en: No model is available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόδειγμα

en: %s replaced
el: %s αντικαταστάθηκε

en: No command was supplied to start R
el: Δεν δόθηκε εντολή για εκκίνηση του R

en: multiple time series object
el: αντικείμενο πολλαπλών χρονοσειρών

en: data frame
el: πλαίσιο δεδομένων (data frame)

en: Send data as
el: Αποστολή δεδομένων ως

en: gretl: specify model
el: gretl: Εξειδίκευση υποδείγματος

en: Select and right-click to edit specification
el: Επιλέξτε και κάντε δεξί κλικ για επεξεργασία εξειδίκευσης

en: Unrestricted
el: Μη-περιορισμένη

en: Restricted
el: Περιορισμένη

en: add exogenous variable
el: προσθήκη εξωγενούς μεταβλητής

en: Status of '%s' in VECM:
el: Ιδιότητα της '%s' στο VECM:

en: You must select an X-axis variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μεταβλητή για τον άξονα Χ

en: You must select a Y-axis variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μεταβλητή για τον άξονα των Y

en: You must select a lower bound variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μία μεταβλητή κάτω φράγματος

en: You must select a dependent variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μία εξαρτημένη μεταβλητή

en: random
el: τυχαία

en: You must specify a quantile
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα ποσοστημόριο

en: Invalid quantile specification
el: Άκυρος καθορισμός ποσοστημορίου

en: Cluster
el: Συστάδα

en: You must select a weight variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μεταβλητή στάθμισης

en: You must specify a list of lags
el: Πρέπει να καθορίσετε μία λίστα υστερήσεων

en: You must specify a selection variable
el: Πρέπει να καθορίσετε μία μεταβλητή επιλογής (selection variable)

en: You must specify a second dependent variable
el: Πρέπει να καθορίσετε τη δεύτερη εξαρτημένη μεταβλητή

en: You must specify an upper bound variable
el: Πρέπει να καθορίσετε μία μεταβλητή άνω φράγματος

en: You must specify a treatment variable
el: Πρέπει να καθορίσετε την μεταβλητή μεταχείρισης (treatment variable)

en: You must specify an independent variable
el: Πρέπει να καθορίσετε μία ανεξάρτητη μεταβλητή

en: You must select a Z-axis variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μεταβλητή για τον άξονα των Z

en: You must select a factor variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μεταβλητή παράγοντα (factor variable)

en: You must select a control variable
el: Πρέπει να επιλέξετε μία μεταβλητή ελέγχου

en: You must select two or more endogenous variables
el: Πρέπει να επιλέξετε μία ή δύο ενδογενείς μεταβλητές

en: You must specify a set of instrumental variables
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα σετ βοηθητικών μεταβλητών

en: You must specify regressors for the selection equation
el: Πρέπει να καθορίσετε παλινδρομητές για την εξίσωση επιλογής (selection equation)

en: Heteroskedasticity corrected
el: Με διόρθωση για ετεροσκεδαστικότητα

en: AR(1) errors
el: AR(1) σφάλματα

en: Random effects (binary) probit
el: Τυχαίες επιδράσεις (δυαδικό) probit

en: Fixed effects logistic model
el: Σταθερών επιδράσεων λογιστικό υπόδειγμα

en: Count data model
el: Υπόδειγμα δεδομένων Count

en: Duration model
el: Υπόδειγμα Duration

en: Panel model
el: Υπόδειγμα panel

en: Groupwise WLS
el: WLS με διαστρωματική διακύμανση (Groupwise WLS)

en: Between-groups model
el: Μεταξύ-ομάδων υπόδειγμα

en: Dynamic panel model
el: Δυναμικό panel υπόδειγμα

en: Weighted least squares
el: Σταθμισμένα ελάχιστα τετράγωνα

en: Two-stage least squares
el: Ελάχιστα τετράγωνα σε δύο στάδια

en: Limited information maximum likelihood
el: Μέγιστη πιθανοφάνεια περιορισμένης πληροφόρησης

en: Generalized method of moments
el: Γενικευμένη μέθοδος ροπών

en: Autoregressive errors
el: Αυτοπαλίνδρομα σφάλματα

en: VAR lag selection
el: VAR επιλογή υστερήσεων

en: Quantile regression
el: Παλινδρόμηση ποσοστημορίου

en: Interval regression
el: Παλινδρόμηση διαστήματος

en: Cointegration (Engle-Granger)
el: Συνολοκλήρωση (Engle-Granger)

en: Cointegration (Johansen)
el: Συνολοκλήρωση (Johansen)

en: Multiple precision OLS
el: Πολλαπλής ακρίβειας OLS

en: MIDAS regression
el: Παλινδρόμηση MIDAS

en: Regularized least squares
el: Ομαλοποιημένα ελάχιστα τετράγωνα

en: Weight variable
el: Μεταβλητή στάθμισης

en: Offset variable
el: Μεταβλητή μετατόπισης

en: Censoring variable
el: Μεταβλητή λογοκρισίας (censoring variable)

en: Dependent variable 2
el: Εξαρτημένη μεταβλητή 2

en: List of AR lags
el: Λίστα AR υστερήσεων

en: Desired quantile(s)
el: Επιθυμητά ποσοστημόρια

en: Upper bound variable
el: Μεταβλητή άνω φράγματος

en: Y-axis variable
el: Μεταβλητή άξονα Y

en: Treatment variable
el: Μεταβλητή μεταχείρισης (Treatment variable)

en: Independent variable
el: Ανεξάρτητη μεταβλητή

en: Y-axis variables
el: Μεταβλητές άξονα Y

en: X-axis variables
el: Μεταβλητές X-άξονα

en: Distribution:
el: Κατανομή:

en: Exponential
el: Εκθετική

en: Log-logistic
el: Λογ-λογιστική

en: Log-normal
el: Λογ-Κανονική

en: Choose
el: Επέλεξε

en: Variable to plot
el: Μεταβλητή γιά γράφημα

en: Lower bound variable
el: Μεταβλητή κάτω φράγματος

en: Response variable
el: Μεταβλητή αντίδρασης (Response variable)

en: Dependent variable 1
el: Εξαρτημένη μεταβλητή 1

en: lag order:
el: τάξη υστέρησης:

en: rank:
el: βαθμός:

en: maximum lag:
el: μέγιστη υστέρηση:

en: Number of cointegrating vectors
el: Αριθμός διανυσμάτων συνολοκλήρωσης

en: ARCH order:
el: ARCH τάξη:

en: AR order:
el: AR τάξη:

en: Z-axis variable
el: Μεταβλητή άξονα Z

en: Factor (discrete)
el: Παράγοντας (διακριτή μτβλ.)

en: Control variable
el: Μεταβλητή προσαρμογής

en: Block variable (optional)
el: Μεταβλητή ομάδας, block variable (προαιρετική)

en: Add
el: Προσθήκη

en: All ->
el: Όλα ->

en: lags...
el: υστερήσεις...

en: Exogenous variables
el: Εξωγενείς μεταβλητές

en: Selection regressors
el: Παλινδρομητές επιλογής

en: Equation 2 regressors
el: Εξίσωση 2 παλινδρομητές

en: High-frequency
el: Υψηλής συχνότητας

en: Helper functions
el: Βοηθητικές συναρτήσεις

en: left bound
el: αριστερό φράγμα

en: right bound
el: δεξιό φράγμα

en: Polynomial order
el: Τάξη πολυωνύμου

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

en: Automatic bandwidth
el: Αυτόματο εύρος ζώνης

en: User-specified
el: Καθορισμένες από τον χρήστη

en: Use robust weights
el: Χρήση αξιόπιστων σταθμίσεων

en: Use "leave one out"
el: Χρήση "ι-οστή παρατήρηση εκτός"

en: Non-seasonal
el: Μη-εποχικές

en: Seasonal
el: Εποχικό

en: Orders
el: Τάξεις

en: Maxima
el: Μέγιστο(α)

en: specific lags
el: συγκεκριμένες υστερήσεις

en: Bits per floating-point value
el: Αριθμός Bit ανά τιμή κινητής υποδιαστολής

en: Quadrature points
el: Σημεία αριθμητικής ολοκλήρωσης (quadrature)

en: Robust standard errors/intervals
el: Αξιόπιστα τυπικά σφάλματα/διαστήματα

en: Include a constant
el: Συμπεριλάβετε σταθερά

en: Include a trend
el: Συμπεριλάβετε τάση

en: Show details of regressions
el: Εμφάνιση λεπτομερειών παλινδρομήσεων

en: Include seasonal dummies
el: Συμπεριλάβετε εποχικές ψευδομεταβλητές

en: Test down from maximum lag order
el: Έλεγχοι προς τα κάτω με εκκίνηση την μέγιστη τάξη υστέρησης

en: Skip initial DF tests
el: Παρέλειψε αρχικούς DF ελέγχους

en: Iterated weighted least squares
el: Επαναληπτικά σταθμισμένα ελάχιστα τετράγωνα

en: Include time dummies
el: Συμπεριλάβετε χρονικές ψευδομεταβλητές

en: Include levels equations (GMM-SYS)
el: Συμπεριλάβετε εξισώσης επιπέδων (GMM-SYS)

en: Collapse instruments
el: Μείωση (Collapse) βοηθητικών

en: DPD-style initial covariance matrix
el: DPD-style αρχική μήτρα συνδιακυμάνσεων

en: Show zeros explicitly
el: Σαφής προβολή μηδενικών τιμών

en: Make plot interactive
el: Κάντε το διάγραμμα αλληλεπιδραστικό

en: Show interval for median
el: Προβολή διαστήματος διαμέσου

en: Variance equation includes squares
el: Εξίσωση διακύμανσης περιλαμβάνει τετράγωνα

en: Difference the independent variables
el: Πρώτες διαφορές ανεξάρτ. μεταβλητών

en: Parameter covariance matrix via Hessian
el: Μήτρα συνδιακυμάνσης παραμέτρων μέσω Εσσιανής

en: Use X-12-ARIMA
el: Χρήση X-12-ARIMA

en: Standardize the residuals
el: Τυποποίηση καταλοίπων

en: Use Fiorentini et al algorithm
el: Χρήση αλγόριθμου Fiorentini και συν

en: Prefer NLS via Levenberg-Marquardt
el: Προτίμησε NLS μέσω Levenberg-Marquardt

en: Show lagged variables
el: Εμφάνιση μεταβλητών υστέρησης

en: Compute standard errors
el: Υπολογισμός τυπικών σφαλμάτων

en: Compute confidence intervals
el: Υπολογισμός διαστημάτων εμπιστοσύνης

en: Automatic maximum
el: Αυτόματο μέγιστο

en: Specified maximum
el: Καθορισμένο μέγιστο

en: Folds:
el: Τμήματα:

en: type:
el: τύπος:

en: contiguous
el: συνεχιζόμενα

en: Single λ-fraction
el: Απλό λ-κλάσμα

en: Multiple λ values
el: Πολλαπλές λ τιμές

en: Optimize via cross-validation
el: Βελτιστοποίηση μέσω διεπικύρωσης

en: Advanced...
el: Προχωρημένη...

en: Confidence level
el: Επίπεδο εμπιστοσύνης

en: Use correlation matrix
el: Χρήση μήτρας συσχέτισης

en: Use covariance matrix
el: Χρήση μήτρας συνδιακύμανσης

en: Show slopes at mean
el: Προβολή κλίσεων στην μέση τιμή

en: Use points
el: Χρήση σημείων

en: Use lines
el: Χρήση γραμμών

en: Estimate augmented model
el: Εκτίμηση επαυξημένου υποδείγματος

en: LM test using auxiliary regression
el: LM έλεγχος με χρήση βοηθητικής παλινδρόμησης

en: Estimate reduced model
el: Εκτίμηση μειωμένου υποδείγματος

en: Wald test, based on covariance matrix
el: Έλεγχος Wald, βασισμένος στη μήτρα συνδιακύμανσης

en: Test only selected variables
el: Έλεγξε μόνο τις επιλεγμένες μεταβλητές

en: Fixed effects
el: Σταθερών επιδράσεων (fixed effects)

en: Random effects
el: Τυχαίων επιδράσεων (random effects)

en: Maximum likelihood estimation
el: Εκτίμηση μέγιστης πιθανοφάνειας

en: 2-step estimation
el: 2-βηματική εκτίμηση

en: Plain numerical values
el: Απλές αριθμητικές τιμές

en: Show row percentages
el: Προβολή ποσοστών γραμμής

en: Show column percentages
el: Προβολή ποσοστών στήλης

en: Fine-tune using Cochrane-Orcutt
el: Ακριβής ρύθμιση με χρήση Cochrane-Orcutt

en: Exact Maximum Likelihood
el: Ακριβής Μέγιστη Πιθανοφάνεια

en: Conditional Maximum Likelihood
el: Δεσμευμένη Μέγιστη Πιθανοφάνεια

en: with constant and quadratic trend
el: με σταθερό όρο και τετραγωνική τάση

en: No constant
el: Όχι σταθερά

en: Restricted constant
el: Περιορισμένη σταθερά

en: Unrestricted constant
el: Μη-περιορισμένη σταθερά

en: Restricted trend
el: Περιορισμένη τάση

en: Unrestricted trend
el: Μη-περιορισμένη τάση

en: gretl datafile (.gdt)
el: gretl αρχεία δεδομένων (.gdt)

en: gretl binary datafile (.gdtb)
el: gretl δυαδικά αρχεία δεδομένων (.gdtb)

en: gretl database (.bin)
el: gretl βάση δεδομένων (.bin)

en: space separated (R-friendly)
el: οριοθέτηση διαστήματος (φιλικό στην R)

en: Select format
el: Επιλογή μορφοποίησης

en: New variable
el: Νέα μεταβλητή

en: Name for package:
el: Ονομασία πακέτου:

en: plot with impulses
el: γράφημα κάθετης γραμμής

en: 3D plot
el: Τρισδιάστατο διάγραμμα

en: multiple scatterplots
el: πολλαπλά γραφήματα διασποράς

en: factorized plot
el: παραγοντοποιημένο γράφημα (factorized plot)

en: factorized boxplot
el: παραγοντοποιημένο θηκόγραμμα

en: scatterplot with control
el: διάγραμμα διασποράς κατόπιν προσαρμογής

en: Variables to test
el: Μεταβλητές προς έλεγχο

en: Endogenous variables
el: Ενδογενείς μεταβλητές

en: Equation 1 regressors
el: Μεταβλητές εξίσωσης 1

en: Regressors
el: Παλινδρομητές

en: Public functions
el: Δημόσιες συναρτήσεις

en: Select variables for logging
el: Επιλέξτε μεταβλητές για λογαρίθμηση

en: Select variables for lagging
el: Επιλέξτε μεταβλητές για υστέρηση

en: Select variables to square
el: Επιλέξτε μεταβλητές για ύψωση στο τετράγωνο

en: Select variables to difference
el: Επιλέξτε μεταβλητές για διαφορές

en: Select variables to log-difference
el: Επιλέξτε μεταβλητές για λογαριθμικές διαφορές

en: Select variables to add
el: Επιλέξτε μεταβλητές για προσθήκη

en: Select variables to omit
el: Επιλέξτε μεταβλητές για παράλειψη

en: Select coefficients to sum
el: Επιλέξτε συντελεστές για άθροιση

en: Q-Q plot: select one or two variables
el: Q-Q γράφημα: επιλέξτε μία ή δύο μεταβλητές

en: Confidence region: select two variables
el: Περιοχή εμπιστοσύνης: επιλέξτε δύο μεταβλητές

en: Select variables to display
el: Επιλογή μεταβλητών για προβολή

en: Select variables for boxplot
el: Επιλογή μεταβλητών θηκογράμματος

en: Select variables to plot
el: Επιλογή μεταβλητών που θα απεικονιστούν στο διάγραμμα

en: Select variables to save
el: Επιλογή μεταβλητών για αποθήκευση

en: Select variables to copy
el: Επιλογή μεταβλητών για αντιγραφή

en: Select variables to test
el: Επιλογή μεταβλητών για έλεγχο

en: Define named list
el: Ορισμός λίστας (με όνομα)

en: Name of list
el: Όνομα λίστας

en: You must specify a public interface
el: Πρέπει να ορίσετε μια δημόσια διεπαφή

en: Copy data
el: Αντιγραφή δεδομένων

en: Export data
el: Εξαγωγή δεδομένων

en: Select functions
el: Επιλέξτε συναρτήσεις

en: Edit package list
el: Επεξεργασία λίστας πακέτων

en: Lags of endogenous variables
el: Υστερήσεις ενδογενών μεταβλητών

en: lags
el: υστερήσεις

en: or
el: ή

en: Lags of dependent variable
el: Υστερήσεις εξαρτημένης μεταβλητής

en: default
el: προεπιλογή

en: Please add some variables to the model first
el: Προσθέστε μερικές μεταβλητές στο ύπόδειγμα

en: Original order
el: Αρχική τάξη

en: Sort order:
el: Σειρά ταξινόμησης:

en: Variable to sort by
el: Ταξινόμηση ως προς τη μεταβλητή

en: gretl: data format
el: gretl: μορφότυπος δεδομένων

en: Select data format
el: Επιλογή μορφοποίησης δεδομένων

en: Save session
el: Αποθήκευση συνεδρίας

en: Arrange icons
el: Διευθέτηση εικόνων

en: Add matrix...
el: Προσθήκη μήτρας...

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Add to model table
el: Προσθήκη στον πίνακα υποδείγματος

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Clear
el: Διαγραφή

en: Save as TeX...
el: Αποθήκευση ως TeX...

en: Edit plot commands
el: Επεξεργασία εντολών γραφήματος

en: Add to graph page
el: Προσθήκη στη σελίδα γραφήματος

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Export as CSV...
el: Εξαγωγή ως CSV...

en: Copy as CSV...
el: Αντιγραφή ως CSV...

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: gretl: session notes
el: gretl: σημειώσεις συνεδρίας

en: %s: no text to save
el: %s: δεν περιέχει κείμενο για αποθήκευση

en: Failed to copy graph file
el: Αποτυχία αντιγραφής αρχείου γραφήματος

en: Model is already saved
el: Το υπόδειγμα έχει ήδη αποθηκευτεί

en: Couldn't set sample
el: Αδυναμία ορισμού δείγματος

en: Clearing the data set will end
    your current session.  Continue?
el: Ο καθαρισμός του συνόλου δεδομένων θα τελειώσει
    την τρέχουσα συνεδρία. Να συνεχίσω?

en: Display notes on opening session file
el: Προβολή σημειώσεων κατά το άνοιγμα αρχείου συνεδρίας

en: versus
el: έναντι

en: Bundle is empty
el: Η δέσμη (Bundle) είναι κενή

en: Really delete %s?
    (This will remove it from the Graph page.)
el: Σίγουρα να διαγραφεί το %s?
    (Θα αφαιρεθεί από τη σελίδα Graph.)

en: '%s': there is already an object of this name
el: '%s': υπάρχει ήδη αντικείμενο με αυτό το όνομα

en: Failed to copy object
el: Αποτυχία αντιγραφής αντικειμένου

en: Enter new name
    (max. %d characters)
el: Εισάγετε νέο όνομα
    (μεγ. %d χαρακτήρες)

en: gretl: copy object
el: gretl: αντιγραφή αντικειμένου

en: gretl: rename object
el: gretl: μετονομασία αντικειμένου

en: Data set
el: Σύνολο δεδομένων

en: Scalars
el: Βαθμωτά

en: Data info
el: Δεδομένα Πληροφορίες

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Correlations
el: Συσχετίσεις

en: Model table
el: Πίνακας υποδειγμάτων

en: Graph page
el: Σελίδα γραφήματος

en: icon view
el: προβολή εικονιδίων

en: Properties of matrix %s
el: Ιδιότητες μήτρας %s

en: Null matrix, %d x %d
el: Μηδενική μήτρα, %d x %d

en: Scalar matrix, value %g
el: Βαθμωτή μήτρα, τιμή %g

en: Identity matrix, order %d
el: Μοναδιαία μήτρα, τάξης %d

en: Rows
el: Γραμμές

en: Columns
el: Στήλες

en: Rank
el: Βαθμός

en: Square
el: Τετραγωνική

en: Diagonal
el: Διαγώνια

en: Lower triangular
el: Κάτω τριγωνική

en: Upper triangular
el: Άνω τριγωνική

en: Symmetric
el: Συμμετρική

en: Positive definite
el: Θετικά ορισμένη

en: Not positive definite
el: Μη-θετικά ορισμένη

en: Idempotent
el: Ταυτοδύναμη

en: Not idempotent
el: Μη-ταυτοδύναμη

en: 1-norm
el: 1-νόρμα

en: Infinity-norm
el: Απειροστική-νόρμα

en: Trace
el: Ίχνος

en: Determinant
el: Ορίζουσα

en: Eigenvalues
el: Ιδιοτιμές

en: Main gretl directory
el: Κύριος αρχειοκατάλογος gretl

en: User's gretl directory
el: Αρχειοκατάλογος gretl του χρήστη

en: Remember main window size
el: Ενθύμιση μεγέθους κύριου παραθύρου

en: Use locale setting for decimal point
el: Χρήση τοπικών ρυθμίσεων για δεκαδικό σημείο

en: Theme preference
el: Προτιμήσεις θεματικής παραλλαγής

en: Web browser
el: Πλοηγός διαδικτύου

en: Allow shell commands
el: Επιτρέπονται εντολές κελύφους

en: Show icon view automatically
el: Αυτόματη προβολή παραθύρου εικονιδίων

en: Model viewer uses tabs
el: Παράθυρα εκτιμήσεων σε καρτέλες

en: Prompt to save session
el: Παρακίνηση για αποθήκευση συνεδρίας

en: Enable collecting plots
el: Ενεργοποίηση συλλογής γραφημάτων

en: Main window includes console
el: Το κύριο παράθυρο περιλαμβάνει την κονσόλα

en: Toolbar icon size
el: Μέγεθος εικονιδίων γραμμής εργαλείων

en: Set working directory from shell
el: Επιλογή καταλόγου εργασίας από το κέλυφος

en: File selector remembers folder
el: Ο επιλογέας αρχείων να θυμάται φακέλους

en: Language preference
el: Προτιμήσεις γλώσσας

en: Default graph scale
el: Προεπιλεγμένη κλίμακα γραφημάτων

en: Graph theme
el: Μοτίβο γραφημάτων

en: Command to launch gnuplot
el: Εντολή για έναρξη gnuplot

en: Command to launch GNU R
el: Εντολή για έναρξη GNU R

en: Path to R.exe
el: Διαδρομή για το R.exe

en: Command to compile TeX files
el: Εντολή σύνταξης TeX αρχείων

en: Command to view postscript files
el: Εντολή για προβολή postscript αρχείων

en: Command to view PDF files
el: Εντολή για προβολή PDF αρχείων

en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

en: Path to x12arima (or x13)
el: Διαδρομή για το x12arima (ή x13)

en: Path to tramo
el: Διαδρομή για το tramo

en: Path to R library
el: Διαδρομή για βιβλιοθήκη R

en: Path to oxl executable
el: Διαδρομή στο εκτελέσιμο oxl

en: Path to octave executable
el: Διαδρομή για εκτελέσιμα αρχεία octave

en: Path to Stata executable
el: Διαδρομή για εκτελέσιμα αρχεία Stata

en: Path to Python executable
el: Διαδρομή για εκτελέσιμα αρχεία Python

en: Path to Julia executable
el: Διαδρομή για εκτελέσιμα αρχεία Julia

en: Path to lpsolve library
el: Διαδρομή για την lpsolve βιβλιοθήκη

en: Path to mpiexec
el: Διαδρομή για το mpiexec

en: Path to MPI hosts file
el: Διαδρομή για MPI hosts file

en: Installed MPI variant
el: Εγκατεστημένη εκδοχή του MPI

en: Use HTTP proxy
el: Χρήση HTTP proxy

en: Monospaced font
el: Monospaced γραμματοσειρά

en: Menu font
el: Μενού γραμματοσειρών

en: Gnuplot extra colors
el: Gnuplot επιπλέον χρώματα

en: Number of spaces per tab
el: Αριθμός διαστημάτων στηλοθέτη (tab)

en: "Smart" Tab and Enter
el: "Έξυπνος" στηλοθέτης και ενδοπαραγραφοποίηση

en: Show line numbers
el: Προβολή αριθμών γραμμής

en: Script editor uses tabs
el: Κειμενογράφος script χρησιμοποιεί καρτέλες

en: Auto-completion
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Enable auto-brackets
el: Επιτρεπτή η αυτόματη συμπλήρωση παρενθέσεων

en: Highlighting style
el: Τεχνοτροπία επισημείωσης

en: Use robust covariance matrix by default
el: Χρήση αξιόπιστης (robust) μήτρας συνδιακυμάνσεων - πάντοτε

en: Use the normal distribution for robust p-values
el: Χρήση της κανονικής κατανομής όταν υιοθετούνται αξιόπιστες (robust) p-τιμές

en: For cross-sectional data
el: Για διαστρωματικά δεδομένα

en: For time-series data
el: Για δεδομένα χρονοσειρών

en: For GARCH estimation
el: Για εκτίμηση GARCH

en: For panel data
el: Για δεδομένα panel

en: PDF manual preference
el: Προτιμήσεις εγχειριδίου PDF

en: This change will apply to newly opened windows
el: Αυτή η αλλαγή θα ισχύει για παράθυρα που ανοίχτηκαν πρόσφατα

en: You seem to be running gretl as root.  Do you really want to do this?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να τρέξετε το gretl ως root?

en: gretl: preferences
el: gretl: προτιμήσεις

en: English (US letter paper)
el: Αγγλικά (US letter paper)

en: English (A4 paper)
el: Αγγλικά (A4 paper)

en: Translation, if available
el: Μετάφραση, εάν υπάρχει

en: automatic, as you type
el: αυτόματα, καθώς πληκτρολογείτε

en: on demand, via Tab
el: κατόπιν αιτήματος, μέσω καρτέλας

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: small
el: μικρό

en: medium
el: μεσαίο

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: General
el: Γενικές

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: Network
el: Δίκτυο

en: This change will take effect when you restart gretl
el: Η συγκεκριμένη αλλαγή θα ενεργοποιηθεί αφού επανεκκινήσετε το gretl

en: Font for gretl output windows
el: Γραμματοσειρές για παράθυρα αποτελεσμάτων gretl

en: Font for menus and labels
el: Γραμματοσειρά για μενού και τίτλους

en: Remember this setting
el: Κρατήστε την παραπάνω ρύθμιση

en: gretl: font scale
el: gretl: κλίμακα γραμματοσειράς

en: Scale for monospaced and menu fonts
el: Κλίμακα για γραμματοσειρές monospaced και menu

en: Working directory:
el: Τρέχων κατάλογος:

en: On start-up, gretl should use:
el: Κατά την εκκίνηση, να χρησιμοποιηθεί:

en: the directory selected above
el: ο κατάλογος που επιλέχθηκε παραπάνω

en: the current directory as determined via the shell
el: ο τρέχων κατάλογος καθορίζεται από το shell

en: The file selection dialog should:
el: Για την επιλογή αρχείων θέλετε:

en: remember the last-opened folder
el: απομνημόνευση του φακέλου που ανοίχτηκε τελευταία

en: always start in the working directory
el: εκκίνηση από τον τρέχοντα κατάλογο

en: Open working directory
el: Άνοιγμα καταλόγου εργασίας

en: gretl: working directory
el: gretl: τρέχων κατάλογος

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: _Format...
el: _Μορφοποίηση...

en: _Properties
el: Ιδιότητες

en: _Fill
el: Συμπλήρωση

en: _Identity matrix
el: Μοναδιαία μήτρα

en: _Uniform random
el: Τυχαίοι αριθμοί (ομοιόμορφη καταν.)

en: _Normal random
el: Τυχαίοι αριθμοί (κανονική καταν.)

en: _Transform
el: Μετασχηματισμός

en: _Transpose
el: Αναστροφή

en: _Cholesky
el: Cholesky

en: _Invert
el: Αντιστροφή

en: _Multiply by scalar
el: Πολ/σμός με βαθμωτό

en: _Divide by scalar
el: Διαίρεση με βαθμωτό

en: Enter case marker for new obs
    (max. %d characters)
el: Εισάγετε ετικέτα περίπτωσης (case marker) για τις νέες παρατηρήσεις
    (μέγιστο %d χαρακτήρες)

en: gretl: case marker
el: gretl: ετικέτα περίπτωσης (case marker)

en: gretl: name column
el: gretl: ονομασία στήλης

en: Enter name for column
    (max. 12 characters)
el: Εισάγετε όνομα στήλης
    (μέγιστο 12 χαρακτήρες)

en: gretl: specify scalar
el: gretl: καθορισμός βαθμωτού

en: Enter a numerical value
el: Εισάγετε μία αριθμητική τιμή

en: Add Variable
el: Προσθήκη μεταβλητής

en: Add Observation
el: Προσθήκη παρατήρησης

en: Insert Observation
el: Εισαγωγή παρατήρησης

en: Warning: there were missing observations
el: Προειδοποίηση: υπήρχαν απούσες παρατηρήσεις

en: gretl: save matrix
el: gretl: αποθήκευση μήτρας

en: Enter a name
el: Εισάγετε ένα όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: No series to edit
el: Δεν υπάρχουν σειρές προς επεξεργασία

en: Warning: series %s is empty
el: Προειδοποίηση: η σειρά %s είναι κενή

en: gretl: edit matrix
el: gretl: επεξεργασία μήτρας

en: gretl: scalars
el: gretl: βαθμωτά

en: gretl: edit data
el: gretl: επεξεργασία δεδομένων

en: Please add a variable to the dataset first
el: Παρακαλώ, πρώτα προσθέσθε μία μεταβλητή στο σύνολο δεδομένων

en: You must give the matrix a name
el: Πρέπει να ονομάσετε την μήτρα

en: The matrix formula is empty
el: Ο τύπος (δημιουργίας μήτρας) είναι κενός

en: New matrix
el: Νέα μήτρα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Build from series
el: Δημιουργία από σειρά

en: Build from formula
el: Δημιουργία από τύπο

en: Build numerically
el: Αριθμητική δημιουργία

en: Number of rows:
el: Αριθμός γραμμών:

en: Number of columns:
el: Αριθμός στηλών:

en: Initial fill value:
el: Αρχική τιμή κελιών μήτρας:

en: complex matrix
el: μιγαδική μήτρα

en: Couldn't open '%s'
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%s'

en: gretl: script editor
el: gretl: κειμενογράφος script

en: gretl: foreign script editor
el: gretl: εξωτερικός script κειμενογράφος

en: Editing %d scripts: really quit?
el: Επεξεργασία %d scripts: Όντως να τερματίσω?

en: gretl: models
el: gretl: υποδείγματα

en: Move to new window
el: Μετακίνηση σε νέο παράθυρο

en: Move to tabbed window
el: Μετακίνηση σε νέο παράθυρο-καρτέλα

en: No redo information available
el: Δεν υπάρχει πληροφόρηση για να γίνει ακύρωση αναίρεσης (redo)

en: No undo information available
el: Δεν υπάρχει πληροφόρηση για να γίνει αναίρεση (undo)

en: OK
el: Εντάξει

en: Next results
el: Επόμενα αποτελέσματα

en: processing...
el: επεξεργασία...

en: dbnomics for gretl
el: dbnomics για το gretl

en: Couldn't read %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης του %s

en: Gretl Command Reference
el: Gretl πληροφορίες εντολών

en: Gretl Function Reference
el: Gretl πληροφορίες συναρτήσεων

en: Functions proper
el: Κύριες συναρτήσεις

en: Back
el: Πίσω

en: Comment line
el: Γραμμή ως σχόλιο

en: Uncomment line
el: Αναίρεση σχολίου

en: Comment region
el: Περιοχή ως σχόλιο

en: Uncomment region
el: Αναίρεση σχολίου για περιοχή

en: Execute region
el: Εκτέλεση περιοχής

en: Execute line
el: Εκτέλεση γραμμής

en: Auto-indent region
el: Αυτόματη εσοχή για περιοχή

en: Indent region
el: Αύξηση εσοχής για περιοχή

en: Hide region
el: Απόκρυψη περιοχής

en: Unindent region
el: Μείωση εσοχής περιοχής

en: Auto-indent script (Ctrl+I)
el: Αυτόματη παραγραφοποίηση του script (Ctrl+I)

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: gretl: replace
el: gretl: αντικατάσταση

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Match case
el: Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

en: Replace all in:
el: Αντικατάσταση όλων στην:

en: Selection
el: Επιλογή

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Not available
el: Μη-διαθέσιμο

en: gretl output
el: gretl έξοδος

en: for
el: για (for)

en: %s page %d of %d
el: %s σελίδα %d από %d

en: Save to file
el: Αποθήκευση σε αρχείο

en: gretl: save text
el: gretl: αποθήκευση κειμένου

en: Save text
el: Αποθήκευση κειμένου

en: Number of digits to show for statistics
el: Αριθμός ψηφίων προς εμφάνιση στις στατιστικές

en: Number of digits to show for coefficients
el: Αριθμός ψηφίων προς εμφάνιση στους συντελεστές

en: Nothing to send
el: Τίποτα προς αποστολή

en: Really replace content with
    a selected file?
el: Θέλετε σίγουρα αντικατάσταση περιεχομένου
    με ένα επιλεγμένο αρχείο?

en: Print with syntax highlighting?
el: Εκτύπωση με επισημειώσεις σύνταξης?

en: Saved matrix as %s
el: Αποθηκεύτηκε η μήτρα με όνομα %s

en: New window
el: Νέο παράθυρο

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Open in script editor
el: Άνοιγμα στον επεξεργαστή script

en: Save bundle content...
el: Αποθήκευση περιεχομένου δέσμης...

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Show/hide
el: Εμφάνιση/απόκρυψη

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Build package
el: Κατασκευή πακέτου

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Replace...
el: Αντικατάσταση...

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort by...
el: Ταξινόμηση ως προς...

en: Auto-indent script
el: Αυτόματη εσοχή για το script

en: Scripts index
el: Ευρετήριο scripts

en: Confidence level...
el: Διάστημα εμπιστοσύνης...

en: Forecast
el: Πρόβλεψη

en: Heatmap
el: Θερμογράφημα

en: Reformat...
el: Αναμορφοποίηση...

en: Edit values...
el: Επεξεργασία τιμών...

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Add to dataset...
el: Προσθήκη στο σύνολο δεδομένων...

en: Add as matrix...
el: Προσθήκη ως μήτρα...

en: Stickiness...
el: Ακαμψία...

en: Toggle split pane
el: Διαχωρισμός παραθύρου

en: Help on command
el: Βοήθεια στην εντολή

en: Digits...
el: Ψηφία...

en: _Save forecast...
el: Αποθήκευση πρόβλεψης...

en: Save standard errors...
el: Αποθήκευση τυπικών σφαλμάτων...

en: New tab
el: Νέα καρτέλα

en: launch calculator
el: εκκίνηση αριθμομηχανής

en: new script
el: νέο script

en: open gretl console
el: εκκίνηση κονσόλας gretl

en: session icon view
el: προβολή παράθυρου εικονιδίων

en: function packages
el: πακέτα συναρτήσεων

en: command reference
el: αναφορά εντολών

en: find series
el: εύρεση σειρών

en: X-Y graph
el: X-Y γράφημα

en: OLS model
el: Εκτίμηση ελαχίστων τετραγώνων

en: databases
el: βάσεις δεδομένων

en: open dataset
el: φόρτωση δεδομένων

en: Stop
el: Τερματισμός

en: You are running gretl %s.
    Version %s is available at http://gretl.sourceforge.net/
el: Τρέχετε την έκδοση gretl %s.
    Η έκδοση %s είναι διαθέσιμη στην http://gretl.sourceforge.net/

en: You are running gretl %s.
    This seems to be a pre-release; the latest version available at
    http://gretl.sourceforge.net/ is %s
el: Λειτουργείτε με την έκδοση gretl %s.
    Φαίνεται ως έκδοση προ-κυκλοφορίας. Η τελευταία διαθέσιμη έκδοση στο
    http://gretl.sourceforge.net/ είναι η %s

en: You are running gretl %s.
    This is the current version.
el: Εκτελείτε την έκδοση gretl %s.
    Αυτή είναι η τρέχουσα έκδοση.

en: No new files
el: Δεν υπάρχουν νέα αρχεία

en: The display name for a variable cannot contain double quotes
el: Το όνομα προβολής μιάς μεταβλητής δεν μπορεί να περιέχει διπλά εισαγωγικά

en: not set
el: δεν τέθηκε

en: sum of observations
el: άθροισμα παρατηρήσεων

en: average of observations
el: μέσος παρατηρήσεων

en: first observation
el: πρώτη παρατήρηση

en: last observation
el: τελευταία παρατήρηση

en: specific day in week
el: συγκεκριμένη ημέρα της εβδομάδας

en: spread (MIDAS)
el: εξάπλωση (MIDAS)

en: Previous series
el: Προηγούμενη σειρά

en: Next series
el: Επόμενη σειρά

en: ID number:
el: ID αριθμός:

en: gretl: variable attributes
el: gretl: χαρακτηριστικά μεταβλητής

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Formula:
el: Τύπος:

en: Display name (shown in graphs):
el: Όνομα προβολής (εμφανίζεται στα γραφήματα):

en: Compaction method (for reducing frequency):
el: Μέθοδος Συμπίεσης (για μείωση συχνότητας):

en: Treat this variable as discrete
el: Μεταχείριση μεταβλητής ως διακριτή

en: Numeric values represent an encoding
el: Αριθμητικές τιμές αναπαριστούν κωδικοποίηση

en: gretl: save series
el: gretl: αποθήκευση σειράς

en: Buffer is empty
el: Ενδιάμεση μνήμη κενή

en: gretl: edit plot commands
el: gretl: επεξεργασία εντολών γραφήματος

en: gretl: edit R script
el: gretl: επεξεργασία R script

en: gretl: edit Ox program
el: gretl: επεξεργασία Ox προγράμματος

en: gretl: edit Octave script
el: gretl: επεξεργασία Octave script

en: gretl: edit Python script
el: gretl: επεξεργασία Python script

en: gretl: edit Julia program
el: gretl: επεξεργασία Julia προγράμματος

en: gretl: edit Stata program
el: gretl: επεξεργασία Stata προγράμματος

en: gretl: edit Dynare script
el: gretl: επεξεργασία Dynare script

en: gretl: edit package spec file
el: gretl: επεξεργασία αρχείου spec πακέτου

en: gretl: untitled
el: gretl: χωρίς τίτλο

en: gretl: script output %d
el: gretl: έξοδος script %d

en: gretl: command reference
el: gretl: αναφορά εντολών

en: gretl: help
el: gretl: βοήθεια

en: gretl: function reference
el: gretl: αναφορά συναρτήσεων

en: gretl: command log
el: gretl: καταγραφέας εντολών

en: Can't open %s for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος του %s για ανάγνωση

en: Script editor
el: Κειμενογράφος script

en: Main window
el: Κύριο παράθυρο

en: Arrange
el: Διευθέτηση

en: command log
el: καταγραφέας εντολών

en: Treatment
el: Μεταχείριση

en: Block
el: Ομάδα (Block)

en: Level
el: Επίπεδο

en: Grand mean
el: Γενικός Μέσος (Grand mean)

en: anova: the treatment variable must be discrete
el: anova: η μεταβλητή μεταχείρισης πρέπει να είναι διακριτή

en: anova: the block variable must be discrete
el: anova: η μεταβλητή ομάδας πρέπει να είναι διακριτή

en: %s, response = %s, treatment = %s:
el: %s, αντίδραση = %s, μεταχείριση = %s:

en: OPG: rcond = %g; will try Hessian
el: OPG: rcond = %g; θα δοκιμάσω με Εσσιανή

en: ARMA initialization
el: ARMA τοποθέτηση αρχικών τιμών

en: user-specified values
el: τιμές καθορισμένες από τον χρήστη

en: Hannan-Rissanen method
el: Μέθοδος Hannan-Rissanen

en: small MA values
el: μικρές MA τιμές

en: using nonlinear AR model
el: χρήση μη-γραμμικού AR υποδείγματος

en: using linear AR model
el: χρήση γραμμικού AR υποδείγματος

en: ARMA initialization: need %d coeffs but got %d
el: Αρχικοποίηση ARMA: χρειάζεται %d συντελεστές αλλά δόθηκαν %d

en: No usable data were found
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα κατάλληλα για χρήση

en: Error in arma command
el: Σφάλμα στην εντολή arma

en: Shifting y by %g, scaling by %g
el: Μετατόπιση y κατά %g, αλλαγή κλίμακας κατά %g

en: Failed to execute x12arima
el: Αποτυχία εκτέλεσης x12arima

en: %d redundant instruments dropped, leaving %d
el: %d περιττές βοηθητικές απορρίφθηκαν, αφήνοντας %d

en: GMM-style instruments, differences equation:
el: GMM-style βοηθητικές, εξίσωση διαφορών:

en: GMM-style instruments, levels equation:
el: GMM-style βοηθητικές, εξίσωση επιπέδων:

en: Step 1 parameter estimates, using %d observations
el: Βήμα 1 εκτιμήσεις παραμέτρων, με χρήση %d παρατηρήσεων

en: Sargan test: Chi-square(%d) = %g [%.4f]
el: Sargan έλεγχος: Χ-τετρ(%d) = %g [%.4f]

en: No variables were read
el: Δεν αναγνώστηκε καμμία μεταβλητή

en: Error reading workfile header
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση επικεφαλίδας του workfile

en: Perhaps you need to adjust the starting column or row?
el: Ίσως χρειάζεται να προσαρμόσετε την εναρκτήρια στήλη ή γραμμή;

en: String index too large
el: Αλφαριθμητικός δείκτης πολύ μακρύς

en: %s: No BOF record found
el: %s: δεν βρέθηκε καταχώρηση BOF

en: No data found.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα.

en: Failed to get workbook info
el: Αποτυχία ανάκτησης πληροφοριών workbook

en: No worksheets found
el: Δεν βρέθηκαν φύλλα εργασίας

en: Invalid argument for worksheet import
el: Το όρισμα για την εισαγωγή φύλλου εργασίας δεν είναι έγκυρο

en: Failed to process Excel file
el: Αδυναμία επεξεργασίας Excel αρχείου

en: Starting row is out of bounds.
el: Εναρκτήρια γραμμή εκτός ορίων.

en: Starting column is out of bounds.
el: Εναρκτήρια στήλη εκτός ορίων.

en: One or more variable names are missing.
el: Ένα ή περισσότερα ονόματα μεταβλητών λείπουν.

en: Expected numeric data, found string:
    %s" at row %d, column %d
el: Ανέμενα αριθμητικά δεδομένα, βρήκα αλφαριθμητικά:
    %s" στη γραμμή %d, στήλη %d

en:  (using Hessian)
el:  (χρήση Εσσιανής)

en: 
    Parameters and gradients at iteration %d:
el: 
    Παράμετροι και κλίσεις στην επανάληψη %d:

en: 
    Sum of squared gradients = %.9g (should be less than %g)
el: 
    Άθροισμα τετραγωνικών κλίσεων = %.9g (πρέπει να είναι μικρότερο από %g)

en: 
    Full Hessian convergence at iteration %d, tol = %.9g
el: 
    Πλήρης σύγκλιση της Εσσιανής στην επανάληψη %d, tol = %.9g

en: No list of endogenous variables was given
el: Δεν δόθηκε λίστα ενδογενών μεταβλητών

en: Gradients at last iteration
el: Διανυσ. κλίσεις στην τελευταία επανάληψη

en: 
    Tolerance %g, criterion %g
el: 
    Ανοχή %g, κριτήριο %g

en: Tolerance of %g was not met
el: Όριο ανοχής %g δεν επιτεύχθηκε

en: Rescaled-range plot for
el: Γράφημα επανακλιμάκωσης εύρους (rescaled-range) για την

en: log(sample size)
el: log(μεγέθους δείγματος)

en: Size
el: Μέγεθος

en: RS(avg)
el: RS(μέσος)

en: log(Size)
el: log(Μέγεθος)

en: There were missing data values
el: Υπήρχαν απούσες τιμές

en: Sample is too small for Hurst exponent
el: Πολυ μικρό δείγμα για εκτίμηση εκθέτη Hurst

en: Rescaled range figures for %s
el: Αποτελέσματα επανακλιμάκωσης εύρους (Rescaled-range) για την %s

en: (logs are to base 2)
el: (λογάριθμοι με βάση το 2)

en: Error estimating Hurst exponent model
el: Σφάλμα κατά την εκτίμηση του υποδείγματος εκθέτη Hurst

en: Intercept
el: Τεταγμένη

en: coeff
el: συντελ

en: Regression results
el: Αποτελέσματα παλινδρόμησης

en: Estimated Hurst exponent
el: Εκτιμημένος εκθέτης Hurst

en: Manual initialization of parameters
el: Χειροκίνητη αρχικοποίηση των παραμέτρων

en: Automatic initialization of parameters
el: Αυτόματη αρχικοποίηση των παραμέτρων

en: Regression coefficients
el: Συντελεστές παλινδρόμησης

en: Variance parameters
el: Παράμετροι διακύμανσης

en: GARCH: neither p nor q can be negative
el: GARCH: ούτε το p ούτε το q μπορεί να είναι αρνητικά

en: GARCH: p > 0 and q = 0: the model is unidentified
el: GARCH: p > 0 και q = 0: το υπόδειγμα δεν ταυτοποιείται

en: GARCH: p + q must not exceed %d
el: GARCH: p + q δεν πρέπει να ξεπερνά το %d

en: 
    Convergence was not reached.  One possible reason for this is
    autocorrelation in the error term.
el: 
    Σύγκλιση δεν επιτεύχθηκε.  Ένας πιθανός λόγος για αυτό είναι η
    αυτοσυσχέτιση στον όρο σφάλματος.

en: After estimating the model by OLS, the following result was
    obtained for a test of autocorrelation of order %d:
el: Μετά την εκτίμηση του υποδείγματος με OLS, προέκυψε το ακόλουθο
    αποτέλεσμα στον έλεγχο αυτοσυσχέτισης τάξης %d:

en: unrecognized geoplot option(s):
el: μη αναγνωρίσιμες geoplot επιλογές:

en: Couldn't get value for col %d, row %d.
    Maybe there's a formula in the sheet?
el: Αδυναμία ανάκτησης τιμής για στήλη %d, γραμμή %d.
    Ίσως υπάρχει τύπος (formula) στο φύλλο εργασίας?

en: Selection equation
el: Εξίσωση επιλογής

en: No numeric data were found
el: Δεν βρέθηκαν αριθμητικά δεδομένα

en: Bad date on row %d: '%s'
el: Ακατάλληλη ημερομηνία στη σειρά %d: '%s'

en: "%s": no such sheet
el: "%s": δεν υπάρχει τέτοιο φύλλο εργασίας

en: Sending debugging output to %s
el: Αποστολή πληροφοριών αποσφαλμάτωσης στο %s

en: Sheet to import:
el: Φύλλο προς εισαγωγή:

en: gretl: spreadsheet import
el: gretl: εισαγωγή φύλλου εργασίας

en: Start import at:
el: Εκκίνηση εισαγωγής στην:

en: column:
el: στήλη:

en: row:
el: γραμμή:

en: Produce debugging output
el: Δημιουργία πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

en: GLS estimates
el: GLS εκτιμητές

en: Iterated GLS estimates
el: Επαναληπτικοί GLS εκτιμητές

en: rho truncated to zero
el: rho ;έχει περικοπεί στο μηδέν

en: rho as revised via ML: %g
el: rho όπως αναθεωρήθηκε μέσω ML: %g

en: Initial rho from OLS residuals: %g
el: Αρχικό rho από OLS κατάλοιπα: %g

en: deterministics: %s
el: προσδιοριστικοί όροι: %s

en: Input rho value %g
el: Εισηγμένη rho τιμή %g

en: Temporal disaggregation
el: Χρονικός διαχωρισμός

en: Obs %d: lower bound (%g) exceeds upper (%g)
el: Παρατ. %d: κάτω όριο (%g) ξεπερνά το άνω (%g)

en: tobit: the dependent variable cannot be included as a regressor
el: tobit: η εξαρτημένη μεταβλητή δεν μπορεί να περιλαμβάνεται ως παλινδρομητής

en: isocountry: '%s' was not matched
el: isocountry: '%s' δεν αντιστοιχίστηκε

en: renormalized beta
el: επανα-κανονικοποιημένα beta

en: renormalized alpha
el: επανα-κανονικοποιημένα alpha

en: beta (cointegrating vectors)
el: beta (διανύσματα συνολοκλήρωσης)

en: alpha (adjustment vectors)
el: alpha (διανύσματα προσαρμογής)

en: long-run matrix (alpha * beta')
el: μακροχρόνια μήτρα (alpha * beta')

en: eigenvalue
el: ιδιοτιμή

en: Exogenous regressor(s)
el: Εξωγενείς μεταβλητές

en: including constant term
el: με σταθερό όρο

en: Cointegration tests, ignoring exogenous variables
el: Έλεγχοι συνολοκλήρωσης, αγνοώντας εξωγενείς μεταβλητές

en: Eigenvalue
el: Ιδιοτιμή

en: Trace test
el: Έλ. Ίχνους

en: Lmax test
el: Έλ. Lmax

en: Cointegration tests conditional on %d I(1) variable(s)
el: Έλεγχοι συνολοκλήρωσης δεσμευμένοι σε %d I(1) μεταβλητές

en: pval(T)
el: p-τιμή(T)

en: Corrected for sample size (df = %d)
el: Διόρθωση μεγέθους δείγματος (β.ε = %d)

en: Warning: the p-values shown are for the case of
    a restricted trend
el: Ειδοποίηση: οι p-τιμές που εμφανίζονται αφορούν
    την περίπτωση της περιορισμένης τάσης

en: Note: in general, the test statistics above are valid only in the
    absence of additional regressors.
el: Σημείωση: γενικά, οι παραπάνω στατιστικές ελέγχου είναι έγκυρες μόνο στην
    περίπτωση απουσίας πρόσθετων παλινδρομητών.

en: Failed to find eigenvalues
el: Αποτυχία έυρεσης ιδιοτιμών

en: eigenvalue %d = %g
el: ιδιοτιμή %d = %g

en: Unrestricted loglikelihood (lu) = %.8g
el: Μη-περιορισμένη λογ.πιθανοφάνεια (lu) = %.8g

en: Restricted loglikelihood (lr) = %.8g
el: Περιορισμένη λογ.πιθανοφάνεια (lr) = %.8g

en: Allowing for prior restriction, df = %d
el: Επιτρέποντας προηγούμενο περιορισμό, df = %d

en: Test of restrictions on cointegrating relations
el: Έλεγχος περιορισμών στις σχέσεις συνολοκλήρωσης

en: Switching algorithm: failed
el: Αλλαγή αλγορίθμου: απέτυχε

en: Switching algorithm: %d iterations
el: Αλλαγή αλγορίθμου: %d επαναλήψεις

en: user-supplied initial values
el: καθορισμένες από τον χρήστη αρχικές τιμές

en: Strong convergence
el: Ισχυρή σύγκλιση

en: Weak convergence
el: Ασθενής σύγκλιση

en: Rank of Jacobian = %d, number of free parameters = %d
el: Βαθμός Ιακωβιανής = %d, αριθμός ελεύθερων παραμέτρων = %d

en: Model is not fully identified
el: Το υπόδειγμα δεν είναι πλήρως ταυτοποιημένο

en: Model is fully identified
el: Το υποδείγμα είναι πλήρως ταυτοποιημένο

en: Based on Jacobian, df = %d
el: Με βάση την Ιακωβιανή, β.ε = %d

en: bandwidth = %g
el: εύρος ζώνης (bandwidth) = %g

en: Estimated density of %s
el: Εκτιμημένη πυκνότητα %s

en: Variables to save:
el: Μεταβλ. προς αποθήκευση:

en: leverage
el: μόχλευση

en: influence
el: επίδραση

en: ('*' indicates a leverage point)
el: ('*' υποδηλώνει σημείο μόχλευσης - ακραία τιμή, leverage, x-outlier)

en: No leverage points were found
el: Δεν βρέθηκαν σημεία μόχλευσης (leverage points)

en: Cross-validation criterion
el: Κριτήριο διεπικύρωσης (Cross-validation criterion)

en: Really store password?
el: Σίγουρα να αποθηκευτεί ο κωδικός?

en: Use password once and forget it
el: Χρήση κωδικού ασφαλείας μόνο μία φορά (μετά το ξεχνάμε)

en: Store this password
el: Αποθήκευση κωδικού ασφαλείας

en: A password is not required
el: Δεν χρειάζεται κωδικός ασφαλείας

en: To:
el: Πρός:

en: From:
el: Από:

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Note:
el: Σημείωση:

en: gretl: send mail
el: gretl: αποστολή ταχυδρομείου

en: Message
el: Μήνυμα

en: Please find the gretl data file %s attached.
el: Βρείτε συνημμένα το αρχείο δεδομένων gretl %s.

en: Please find the gretl script %s attached.
el: Παρακαλώ, βρείτε επισυναπτόμενο το gretl script %s .

en: Append signature
el: Εισαγωγή υπογραφής

en: SMTP server:
el: SMTP διακομιστής:

en: Mail username:
el: Ταχυδρομείο όνομα χρήστη:

en: Mail password:
el: Ταχυδρομείο κωδικός:

en: Mail sent
el: Ταχυδρομείο στάλθηκε

en: Variable '%s' is all zeros
el: Μεταβλητή '%s' έχει μόνο μηδενικά

en: Error sum of squares is not >= 0
el: Άθροισμα τετραγώνων σφάλματος δεν είναι >= 0

en: Expected numeric data, found string:
    '%s' at row %d, column %d
el: Ανέμενα αριθμητικά δεδομένα, βρήκα αλφαριθμητικό:
    '%s' στη γραμμή %d, στήλη %d

en: Number of columns = %d
el: Αριθμός στηλών = %d

en: ODBC: expected %d columns but got %d
el: ODBC: αναμένονταν %d στήλες, αλλά λήφθηκαν %d

en: Didn't get any data
el: Δεν έλαβα δεδομένα

en: File contains no data
el: Το αρχείο δεν περιέχει δεδομένα

en: Sheet row %d, column %d
el: Γραμμή φύλλου %d, στήλη %d

en: expected %s but found %s
el: αναμενόταν %s αλλά βρέθηκε %s

en: Found a repeated row in the wrong place
el: Βρέθηκε επαναλαμβανόμενη γραμμή σε λάθος θέση

en: didn't get office:document-content
el: δεν έλαβα το office:document-content

en: Couldn't find mimetype
el: Αδυναμία εύρεσης του mimetype

en: Wrong or missing mime type,
     should be '%s'
el: Λανθασμένος ή ελλιπής τύπος mime,
     θα έπρεπε να είναι '%s'

en: Levin-Lin-Chu pooled ADF test for %s
el: Levin-Lin-Chu pooled ADF έλεγχος για την %s

en: including %.2f lags of (1-L)%s (average)
el: συμπεριλαμβανομένων %.2f υστερήσεων της (1-L)%s (μέσος όρος)

en: Bartlett truncation at %d lags
el: Bartlett περικοπή στις %d υστερήσεις

en: Components with eigenvalues > mean
el: Συνιστώσες με ιδιοτιμές > μέση τιμή

en: All components
el: Όλες οι συνιστώσες

en: The n most important components
el: Τις n πιό σημαντικές συνιστώσες

en:  (dropped %d incomplete observations)
el:  (Διαγράφηκαν %d παρατηρήσεις)

en: Eigenanalysis of the Correlation Matrix
el: Ανάλυση ιδιοτιμών μήτρας συσχέτισης

en: Eigenanalysis of the Covariance Matrix
el: Ανάλυση ιδιοτιμών μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: Component  Eigenvalue  Proportion   Cumulative
el: Συνιστώσα    Ιδιοτιμή      Αναλογία     Αθροιστικά

en: Eigenvectors (component loadings)
el: Ιδιοδιανύσματα (συντελεστές συνιστωσών, component loadings)

en: Component with eigenvalue = %.4f
el: Συνιστώσα με ιδιοτιμή = %.4f

en: gretl: loading data
el: gretl: φόρτωση δεδομένων

en: gretl: storing data
el: gretl: αποθήκευση data

en: gretl: scanning fonts
el: gretl: σάρωση γραμματοσειρών

en: Retrieving
el: Ανάκτηση

en: Storing
el: Αποθήκευση

en: Scanning %d fonts
el: Σάρωση %d γραμματοσειρών

en: failed reading variable %d
el: αποτυχία ανάγνωσης μεταβλητής %d

en: failed reading variable %d
el: αποτυχία ανάγνωσης μεταβλητής %d

en: Couldn't calculate confidence intervals for this model
el: Αδυναμία υπολογισμού διαστημάτων εμπιστοσύνης στο συγκεκριμένο υπόδειγμα

en: range-mean plot for
el: γράφημα εύρους-μέσου για

en: range
el: εύρος

en: Sample is too small for range-mean graph
el: Πολύ μικρό δείγμα για γράφημα εύρους-μέσου

en: Range-mean statistics for %s
el: Στατιστικές εύρους-μέσου για την %s

en: using %d sub-samples of size %d
el: χρήση %d επιμέρους δειγμάτων (sub-samples) μεγέθους %d

en: Error estimating range-mean model
el: Σφάλμα στην εκτίμηση υποδείγματος εύρους-μέσου

en: slope of range against mean = %g
el: κλίση εύρους έναντι μέσου = %g

en: p-value for H0: slope = 0 is %g
el: p-τιμή για H0: κλίση = 0 είναι %g

en: df = effective number of free parameters
el: df =ουσιαστικός αριθμός ελεύθερων παραμέτρων

en: 
    Note: s = lambda/lambda-max
el: 
    Σημείωση: s = lambda/lambda-max

en: Average out-of-sample %s minimized at %#g for s=%#g ("*")
el: Ο μέσος όρος %s εκτός δείγματος ελαχιστοποιήθηκε στο %#g για s=%#g ("*")

en: Largest s within one s.e. of best criterion: %#g ("+")
el: Το μεγαλύτερο s μέσα σε ένα s.e. του καλύτερου κριτηρίου: %#g ("+")

en: This file does not seem to be a valid SAS xport file
el: Το παρόν αρχείο δεν φαίνεται να είναι έγκυρο xport αρχείο SAS

en: 
    Note: any values marked with a suffix of '[M]' are annotated
    in the SPSS data file as 'missing'.
el: 
    Σημείωση: οποιεσδήποτε τιμές σημειώνονται με επίθημα '[M]'
    θεωρούνται στο αρχείο δεδομένων του SPSS ως 'απούσες'.

en: Value -> label mappings for variable %d (%s)
el: Τιμή -> αντιστοιχίσεις ετικετών για τη μεταβλητή %d (%s)

en: Value -> label mappings for the following %d variables
el: Τιμή -> αντιστοιχίσεις ετικετών για τις ακόλουθες %d μεταβλητές

en: cannot read SPSS .sav on this platform
el: αδυναμία ανάγνωσης SPSS.sav σε αυτή την πλατφόρμα

en: unknown data type
el: άγνωστος τύπος δεδομένων

en: 
    Value -> label mappings for variable %d (%s)
el: 
    Τιμή -> αντιστοιχίσεις ετικετών για τη μεταβλητή %d (%s)

en: 
    Value -> label mappings for the following %d variables
el: 
    Τιμή -> αντιστοιχίσεις ετικετών για τις ακόλουθες %d μεταβλητές

en: breaking on end of value labels
el: σπάσιμο στις ετικέτες τέλους τιμής

en: something strange in the file
    (Type 0 characteristic of nonzero length)
el: ασυνήθιστο χαρακτηριστικό στο αρχείο
    (Type 0 characteristic of nonzero length)

en: This dta version not yet supported
el: Αυτή η dta έκδοση δεν υποστηρίζεται ακόμη

en: Stata file version %d
el: Έκδοση Stata αρχείου %d

en: cannot read Stata .dta on this platform
el: αδυναμία ανάγνωσης Stata.dta σε αυτή την πλατφόρμα

en: This file does not seem to be a valid Stata data file
el: Το παρόν αρχείο δεν φαίνεται να είναι έγκυρο αρχείο δεδομένων Stata

en: lower tail
el: αριστερή (κάτω) κατάληξη

en: upper tail
el: δεξιά (άνω) κατάληξη

en: %s: unrecognized SVM type
el: %s: μη-αναγνωρίσιμος SVM τύπος

en: %s: unrecognized kernel type
el: %s: μη-αναγνωρίσιμος τύπος πυρήνα

en: Sorry, svm weighting not handled yet
el: Λυπούμαστε, η στάθμιση svm δεν έχει γίνει ακόμη

en: svm model: required matrix %s was not found
el: svm model: ζητούμενη μήτρα %s δεν βρέθηκε

en: svm model: required list %s was not found
el: svm model: ζητούμενη λίστα %s δεν βρέθηκε

en: Calling prediction function (this may take a while)
el: Καλώ τη συνάρτηση πρόβλεψης (αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο)

en: Training data
el: Δεδομένα εκπαίδευσης

en: Test data
el: Δεδομένα ελέγχου

en: %s: miss ratio = %g (MSE = %g, R^2 = %g)
el: %s: λόγος αστοχίας = %g (MSE = %g, R^2 = %g)

en: correct predictions
el: σωστές προβλέψεις

en: Cross validation
el: Διασταυρωμένη επικύρωση

en: parameter search grid (start, stop, step):
el: πλέγμα αναζήτησης παραμέτρων (έναρξη, διακοπή, βήμα):

en: values
el: τιμές

en: linear
el: γραμμικό

en: log2-based
el: με βάση το log2

en: Non-RBF kernel, don't know how to tune parameters
el: Πυρήνας που δεν είναι RBF, δεν ξέρω πώς να εναρμονίσω τις παραμέτρους

en: *** Criterion optimized at %g: C=%g
el: *** Κριτήριο βελτιστοποιήθηκε στην %g: C=%g

en: MPI: dividing %d parameter specifications between %d processes
el: MPI: διαιρώ %d εξειδικεύσεις παραμέτρων μεταξύ %d διεργασιών

en: Cross-validation
el: Διεπικύρωση (Cross-validation)

en: using %d consecutive blocks
el: χρησιμοποιώντας %d διαδοχικά μπλοκ

en: using %d values of %s
el: χρήση %d τιμών του %s

en: using %d random folds
el: χρησιμοποιώντας %d τυχαίες πτυχές (folds)

en: (may take a while)
el: (μπορεί να πάρει λίγο χρόνο)

en: %s: found %d folds
el: %s: βρήκα %d folds

en: svm: unrecognized parameter '%s'
el: svm: μη-αναγνωρίσιμη παράμετρος '%s'

en: svm: invalid 'loadmod' value %d
el: svm: μη-έγκυρη 'loadmod' τιμή %d

en: svm: invalid 'scaling' value %d
el: svm: μη-'έγκυρη 'scaling' τιμή %d

en: svm: invalid 'predict' value %d
el: svm: μη-έγκυρη 'predict' τιμή %d

en: no training will be done
el: δεν θα γίνει καμία εκπαίδευση

en: svm: n_train must be at least %d
el: svm: το n_train πρέπει να είναι τουλάχιστον %d

en: svm: n_train cannot exceed the number of complete observations, %d
el: svm: n_train δεν μπορεί να υπερβαίνει τον πλήρη αριθμό των παρατηρήσεων, %d

en: n_train = %d; use observations %s to %s for training
el: n_train = %d; χρήση παρατηρήσεων %s μέχρι %s για εκπαίδευση

en: svm: invalid 'folds' value %d
el: svm: μη-έγκυρη 'folds' τιμή %d

en: svm: invalid regcrit value %d
el: svm: μη-έγκυρη regcrit τιμή %d

en: The foldvar and consecutive options are incompatible
el: Το foldvar και οι επόμενες επιλογές είναι ασύμβατες

en: svm: 'use_mpi' option ignored in the absence of search
el: svm: Η επιλογή 'use_mpi' αγνοήθηκε ελλείψει αναζήτησης

en: Getting data ranges from %s...
el: Λήψη εύρους δεδομένων από %s...

en: Getting data ranges (sample = %d to %d)...
el: Λήψη εύρους δεδομένων (δείγμα = %d μέχρι %d)...

en: Loading svm model from bundle...
el: Φόρτωση υποδείγματος svm από τη δέσμη...

en: Loading svm model from %s...
el: Φόρτωση υποδείγματος svm από το %s...

en: Saving svm model to bundle...
el: Αποθήκευση svm υποδείγματος στη δέσμη...

en: Saving svm model as %s...
el: Αποθήκευση svm υποδείγματος ως %s...

en: Checking parameter values...
el: Έλεγχος τιμών παραμέτρων...

en: svm: probability estimates not supported for this specification
el: svm: εκτιμήσεις πιθανοτήτων δεν υποστηρίζονται για αυτή την εξειδίκευση

en: svm: cross validation criterion %d not applicable
el: svm: το κριτήριο επικύρωσης %d δεν ισχύει

en: initial params: C = %g
el: αρχικές παράμετροι: C = %g

en: Calling training function (this may take a while)
el: Κλήση συνάρτησης εκπαίδευσης (αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο)

en: Training done, err = %d
el: Εκπαίδευση ολοκληρώθηκε, err = %d

en: Found %d testing observations
el: Βρέθηκαν %d παρατηρήσεις δοκιμής

en: Dependent variable is NA at obs %d
el: Η εξαρτημένη μεταβλητή είναι NA στην παρατήρηση %d

en: svm: invalid list argument
el: svm: μη-έγκυρο όρισμα λίστας

en: Allocating problem space...
el: Κατανομή χώρου στο πρόβλημα...

en: Scaling and transcribing data...
el: Κλιμάκωση και μεταγραφή δεδομένων...

en: Iteration %3d, ll = %#.8g
el: Επανάληψη %3d, ll = %#.8g

en: Iteration %3d, criterion = %g
el: Επανάληψη %3d, κριτήριο = %g

en: Tolerance of %g is met
el: Τηρείται η ανοχή %g

en: Reached %d iterations without meeting tolerance of %g
el: Έφτασα %d επαναλήψεις χωρίς να πληρείται η ανοχή %g

en: Equation %d exhibits perfect collinearity.
    The regressor %s cannot be included. Please respecify the system.
el: Η εξίσωση %d εμφανίζει τέλεια συγγραμμικότητα.
    Ο παλινδρομητής %s δεν μπορεί να συμπεριληφθεί. Εξειδικεύστε ξανά το σύστημα.

en: Equation %d exhibits perfect collinearity.
    The instrument %s cannot be included. Please respecify the system.
el: Η εξίσωση %d εμφανίζει τέλεια συγγραμμικότητα.
    Η βοηθητική %s δεν μπορεί να συμπεριληφθεί. Εξειδικεύστε ξανά το σύστημα.

en: Time-series model plus seasonal adjustment
el: Υπόδειγμα χρονοσειρών με εποχική διόρθωση

en: Time-series model only
el: Υπόδειγμα χρονοσειρών μόνο

en: Standard automatic analysis
el: Τυπική αυτοματοποιημένη ανάλυση

en: Seasonally adjusted series
el: Προσαρμοσμένη (εποχ.) σειρά

en: Trend/cycle
el: Τάση/κύκλος

en: Irregular
el: Ακανόνιστο

en: Linearized series
el: Γραμμικοποιημένη σειρά

en: Output
el: Αποτελέσματα

en: Output window:
el: Παράθυρο αποτελεσμάτων:

en: Full details
el: Πλήρεις αποτελέσματα

en: Reduced output
el: Ελαχιστοποιημένη έξοδος αποτελεσμάτων

en: Save to data set:
el: Αποθήκευση στο σύνολο δεδομένων:

en: Generate graph
el: Δημιουργία γραφήματος

en: Log transformation
el: Λογαριθμικός μετασχηματισμός

en: No log transformation
el: Μη-λογαριθμικός μετασχηματισμός

en: Mean correction
el: Διόρθωση μέσου

en: No mean correction
el: Μη-διόρθωση μέου

en: Outliers
el: Ακραίες τιμές

en: Detect and correct for outliers
el: Ανίχνευση και διόρθωση ακραίων τιμών

en: Besides additive outliers, allow for:
el: Εκτός από προσθετικές ακραίες τιμές, επέτρεψε για :

en: transitory changes
el: παροδικές μεταβολές

en: shifts of level
el: αλλαγές επιπέδου

en: innovational outliers
el: καινοτομικές ακραίες τιμές

en: Critical value for outliers:
el: Κρίσιμη τιμή για ακραίες τιμές:

en: Non-seasonal differences:
el: Μη-εποχικές διαφορές:

en: Seasonal differences:
el: Εποχικές διαφορές:

en: Non-seasonal AR terms:
el: Μη-εποχικοί AR όροι:

en: Seasonal AR terms:
el: Εποχικοί AR όροι:

en: Non-seasonal MA terms:
el: Μη-εποχικοί MA όροι:

en: Seasonal MA terms:
el: Εποχικοί MA όροι:

en: seasonally adjusted %s
el: προσαρμοσμένα για εποχικότητα %s

en: trend/cycle for %s
el: τάση/κύκλος για %s

en: irregular component of %s
el: τυχαία συνιστώσα της %s

en: linearized %s
el: γραμμικοποιημένη %s

en: X-13ARIMA options
el: X-13ARIMA επιλογές

en: Seasonal adjustment algorithm:
el: Αλγόριθμος εποχικής προσαρμογής:

en: Correct for trading days effect
el: Διόρθωση για εποχικά αποτελέσματα ημερών συναλλαγής

en: Save data
el: Αποθήκευση δεδομένων

en: Show full output
el: Προβολή πλήρους αποτελέσματος

en: Execute X-13ARIMA directly
el: Απευθείας εκτέλεση του X-13ARIMA

en: Make X-13ARIMA command file
el: Δημιουργία αρχείου εντολών X-13ARIMA

en: irregular
el: τυχαίο

en: trend/cycle
el: τάση/κύκλος

en: adjusted
el: προσαρμοσμένα

en: no seasonality was detected
el: δεν ανιχθεύθηκε εποχικότητα

en: Count of condition indices >= 30
el: Αριθμός δεικτών κατάστασης >= 30

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 30
el: Αναλογίες διακύμανσης >= 0.5 που σχετίζονται με cond >= 30

en: Count of condition indices >= 10
el: Αριθμός δεικτών κατάστασης >= 10

en: Variance proportions >= 0.5 associated with cond >= 10
el: Αναλογίες διακύμανσης >= 0.5 που σχετίζονται με cond >= 10

en: No evidence of excessive collinearity
el: Δεν υπάρχουν ενδείξεις υπερβάλλουσας συγγραμμικότητας

en: According to BKW, cond >= 30 indicates "strong" near linear dependence,
    and cond between 10 and 30 "moderately strong".  Parameter estimates whose
    variance is mostly associated with problematic cond values may themselves
    be considered problematic.
el: Σύμφωνα με τους BKW, cond >= 30 υποδηλώνει "ισχυρή" σχεδόν γραμμική εξάρτηση,
    και cond μεταξύ 10 and 30 "μετρίως ισχυρή".  Εκτιμήσεις παραμέτρων των οποίων
    η διακύμανση σχετίζεται με προβληματικές cond τιμές μπορούν επίσης
    να θεωρηθούν προβληματικές.

en: Belsley-Kuh-Welsch collinearity diagnostics
el: Belsley-Kuh-Welsch διαγνωστικά συγγραμμικότητας

en: variance proportions
el: αναλογίες διακύμανσης

en: eigenvalues of inverse covariance matrix
el: ιδιοτιμές αντίστροφης μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: condition index
el: αριθμός συνθήκης (condition index)

en: note: variance proportions columns sum to 1.0
el: σημείωση: οι στήλες αναλογίας διακύμανσης αθροίζουν σε 1.0

en: smallest is
el: η μικρότερη είναι

en: Variance Inflation Factors
el: Παράγοντες πληθωρισμού της διακύμανσης

en: Minimum possible value = 1.0
el: Ελάχιστη δυνατή τιμή = 1.0

en: Values > 10.0 may indicate a collinearity problem
el: Τιμές > 10.0 μπορεί να σημαίνουν πρόβλημα συγγραμμικότητας

en: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), where R(j) is the multiple correlation coefficient
    between variable j and the other independent variables
el: VIF(j) = 1/(1 - R(j)^2), όπου R(j) είναι ο πολλαπλός συντελεστής συσχέτισης
    μεταξύ της μεταβλητής j και όλων των άλλων ανεξάρτητων μεταβλητών

en: Password protected workbooks are not supported yet.
el: Βιβλία εργασίας που προστατεύονται από κωδικό δεν υποστηρίζονται ακόμα.

en: This file is not an 'OLE' file -- it may be too old for gretl to read
el: Αυτό δεν είναι ένα 'OLE' αρχείο -- μάλλον πολύ παλιό για το διαβάσει το gretl

en: Unexpected error reading the file
el: Μη-αναμενόμενο σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου

en: Couldn't find shared strings table
el: Αδυναμία εύρεσης πίνακα κοινόχρηστων αλφαριθμητικών

en: didn't get sst count
el: δεν έλαβα sst μέτρηση

en: didn't get valid sst count
el: δεν έλαβα έγκυρη μέτρηση sst

en: failed reading string %d
el: αποτυχία ανάγνωσης αλφαριθμητικού %d

en: expected %d shared strings but only found %d
el: αναμένονταν %d κοινόχρηστα αλφαριθμητικά αλλά βρέθηκαν μόνο %d

en: couldn't find 'r' property
el: αδυναμία εύρεσης 'r' ιδιότητας

en: couldn't find coordinates
el: αδυναμία εύρεσης συντεταγμένων

en: no data value
el: καμία τιμή δεδομένων

en: Found %d variables and %d observations
el: Βρέθηκαν %d μεταβλητές και %d παρατηρήσεις

en: File contains no data
el: Το αρχείο δεν περιέχει δεδομένα

en: didn't get worksheet
el: δεν έλαβα φύλλο εργασίας

en: '%s': couldn't find filename
el: '%s': δεν ήταν δυνατή η εύρεση του ονόματος αρχείου

en: '%s': contains no data
el: '%s': δεν περιέχει δεδομένα

en: '%s': couldn't find file Id
el: '%s': δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αναγνωριστικού (id) του αρχείου

en: Found no sheets
el: Δεν βρέθηκαν φύλλα εργασίας

en: '%s': no such worksheet
el: '%s': δεν υπάρχει τέτοιο φύλλο εργασίας

en: 
    Found no valid sheets
el: 
    Δεν βρέθηκαν έγκυρα φύλλα

en: 
    Found %d valid sheet(s)
el: 
    Βρέθηκαν %d έγκυρο/ρα φύλλο/α

en: Name missing for variable %d
el: Λείπει το όνομα για τη μεταβλητή %d

en: Error reading xlsx data
el: Σφάλμα ανάγνωσης δεδομένων xlsx

en: Matrix algebra
el: Άλγεβρα Πινάκων

en: Statistics/transformations
el: Στατιστικές/μετασχηματισμοί

en: Decoration
el: Διάκοσμος

en: AR lags
el: AR υστερήσεις

en: Constant
el: Σταθερά

en: Covariance estimator
el: Εκτιμητής συνδιακύμανσης

en: Dependent Variable
el: Εξαρτημένη μεταβλητή

en: Distribution
el: Κατανομή

en: Mean regressors
el: Παλινδρομητές μέσου

en: Model type
el: Τύπος του υποδείγματος

en: Normal
el: Κανονική

en: Plot type
el: Τύπος γραφήματος

en: Sandwich
el: Σάντουιτς

en: Skewed GED
el: Ασύμμετρη GED

en: Skewed t
el: Ασύμμετρη t

en: Variance regressors
el: Παλινδρομητές Διακύμανσης

en: Verbosity
el: Αναλυτική παρουσίαση

en: Between model
el: Υπόδειγμα 'μεταξύ' (Between)

en: dependent variable
el: εξαρτημένη μεταβλητή

en: instruments
el: βοηθητικές μεταβλητές

en: regressors
el: παλινδρομητές

en: AB-model
el: AB-υπόδειγμα

en: BFGS (analytical score)
el: BFGS (αναλυτικές πρώτες παράγωγοι)

en: BFGS (numerical score)
el: BFGS (αριθμητικές πρώτες παράγωγοι)

en: Bias correction
el: Διόρθωση μεροληψίας

en: Bootstrap alpha
el: Αυτοδύναμο α (επίπεδο εμπιστοσύνης)

en: Bootstrap replications
el: Επαναλήψεις αυτοδύναμης μεθόδου

en: Bootstrap type
el: Τύπος αυτοδύναμης μεθόδου

en: C-model
el: C-υπόδειγμα

en: CI coverage
el: ΔΕ κάλυψη

en: Check identification
el: Έλεγχος ταυτοποίησης

en: Exogenous regressors
el: Εξωγενείς παλινδρομητές

en: Full
el: Πλήρης

en: Historical decomposition
el: Ιστορικός διαχωρισμός

en: Horizon
el: Ορίζοντας

en: Indices of responses to cumulate
el: Δείκτες αποκρίσεων για συσσώρευση (cumulate)

en: Newton-Raphson (analytical score)
el: Newton-Raphson (αναλυτικές πρώτες παράγωγοι)

en: Newton-Raphson (numerical score)
el: Newton-Raphson (αριθμητικές πρώτες παράγωγοι)

en: None
el: Καμμία

en: Optimization method
el: Μέθοδος βελτιστοποίησης

en: Partial
el: Μερική

en: Restriction pattern (long-run C or A)
el: Σχήμα περιορισμού (μακροχρόνιο C or A)

en: Restriction pattern (short-run C or B)
el: Σχήμα περιορισμού (βραχυχρόνιο C or B)

en: Scoring algorithm
el: Scoring αλγόριθμος

en: Seasonal dummies
el: Εποχικές ψευδομεταβλητές

en: Time trend
el: Χρονική τάση

en: VAR variables
el: VAR Μεταβλητές

en: bias correction (non-SVEC)
el: διόρθωση μεροληψίας (non-SVEC)

en: bootstrap iterations
el: αυτοδύναμες επαναλήψεις

en: bootstrap type
el: τύπος αυτοδύναμης μεθόδου

en: choose 1 for medians
el: επιλέξτε 1 για τις διαμέσους

en: measure to target
el: απόσταση από στόχο

en: moving blocks
el: κινούμενων τμημάτων

en: plain (Cholesky)
el: βασικό (Cholesky)

en: residual resampling
el: αναδειγματοληψία καταλοίπων

en: the model bundle
el: δέσμη υποδείγματος

en: which shocks
el: ποιά σοκ

en: which variables
el: ποιες μεταβλητές

en: wild/Normal
el: wild/Κανονική

en: Covariance matrix estimation
el: Εκτίμηση μήτρας συνδιακυμάνσεων

en: Verbosity level
el: Επίπεδο αναλυτικής παρουσίασης
