Griffith 0.10-beta1 - en to hu translation catalogue (374 entries)

en: You have no movies in your database
hu: Nincs film az adatbázisban

en: You have seen all films in your collection!
hu: Az összes filmet látta a válogatásában!

en: subtitles
hu: feliratok

en: This item is in use.
    Operation aborted!
hu: Ez az elem használatban van.
    A művelet megszakítva!

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
hu: %s film a szerepel az összeállításban. %s film van megjelenítve a szűrővel. %s film kölcsönözve van. Nem látott %s filmet még.

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
hu: Biztosan új adatbázist kíván készíteni?
    MINDEN jelenlegi adat elveszik!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
hu: Utolsó eséy!
    Biztos benne, hogy törölni
    szeretné az aktuális adatokat?

en: Main Authors
hu: Fontosabb szerzők

en: Programmers
hu: Programozók

en: See TRANSLATORS file
hu: Lásd a TRANSLATORS fájlt

en: This program is released under the GNU
hu: Ez a program GNU alatt lett kiadva

en: Add a new movie
hu: Új film hozzáadása

en: Edit movie
hu: Film szerkesztése

en: Movie information has been updated
hu: A film adatai frissültek

en: No results
hu: Nincs találat

en: You should fill the original title
    or the movie title.
hu: Töltse ki az eredeti cím mezőt,
    vagy a cím mezőt.

en: Url:
hu: URL:

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
hu: Már van film ezzel a címmel, biztosan hozzá akarja adni?

en: is equal to
hu: egyenlő

en: is not equal to
hu: nem egyenlő

en: starts with
hu: ezzel kezdődik:

en: doesn't start with
hu: nem ezzel kezdődik:

en: contains
hu: tartalmazza

en: doesn't contain
hu: nem tartalmazza

en: like
hu: hasonló

en: not like
hu: eltérő

en: ignore
hu: kihagyás

en: with
hu: ezzel:

en: without
hu: nélkül

en: require
hu: szükséges

en: in
hu: ebben:

en: not in
hu: nincs ebben:

en: loaned to
hu: kölcsön adva

en: loan history
hu: Kölcsönzési történet

en: Name is empty
hu: Nincs név

en: Cannot save search conditions
hu: Nem lehet menteni a keresési feltételeket

en: Search conditions saved
hu: A keresési feltételek mentve

en: Save Griffith backup
hu: Griffith biztonsági mentés készítése

en: File exists. Do you want to overwrite it?
hu: A fájl már létezik. Felül szeretné írni?

en: Error creating backup
hu: Hiba a menés létrehozásakor

en: Backup has been created
hu: Mentés létrehozva

en: Restore Griffith backup
hu: Griffith mentés visszaállítása

en: Can't read backup file
hu: Nem olvasható a backup fájl.

en: Backup restored
hu: Mentés visszaállítva

en: Select image
hu: Válasszon képet

en: Cover generated by Griffith v
hu: A borító Griffith v segítségével készült

en: Released Under the GNU/GPL License
hu: GNU/GPL licenc alatt kiadva

en: Original Title
hu: Eredeti Cím

en: Title
hu: Cím

en: Director
hu: Rendező

en: Running Time
hu: Játékdő

en:  min
hu:  perc

en: Country
hu: Ország

en: Genre
hu: Műfaj

en: Upgrading database...
hu: Adatbázis frissítése...

en: Brazilian Portuguese
hu: Brazil portugál

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Catalan
hu: Katalán

en: Czech
hu: Cseh

en: Danish
hu: Dán

en: Dutch
hu: Holland

en: English
hu: Angol

en: Estonian
hu: Észt

en: French
hu: Francia

en: German
hu: Német

en: Greek
hu: Görög

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Italian
hu: Olasz

en: Japanese
hu: Japán

en: Korean
hu: Koreai

en: Norwegian Bokmal
hu: Norvég Bokmal

en: Occitan
hu: Gall

en: Pashto
hu: Pastu

en: Polish
hu: Lengyel

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Russian
hu: Orosz

en: Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Swedish
hu: Svéd

en: Turkish
hu: Török

en: Favourite
hu: Kedvenc

en: Buy me
hu: Vegyen egyet

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
hu: A Griffith most átkonvertálja adatbázisát az új formátumba. Ez eltarthat pár percig, ha nagy adatbázisa van.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
hu: Régi adatbázis konvertálása: kérem telepítse a pysqlite legacy-t (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
hu: Az ön adatbázisa feltehetőleg SQLite2 formátumú, kérem konvertálja át SQLite3 formátumra.

en: You can't delete movie while it is loaned.
hu: Nem tudja törölni a filmet, amíg kölcsönözve van.

en: Image is not valid.
hu: Nem megfelelő kép.

en: Image has been updated
hu: Kép frissítve

en: Are you sure you want to delete this poster?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a posztert?

en: No movie found
hu: Nem található film

en: Connection timed out
hu: A kapcsolat időtúllépés miatt megszakadt

en: Error sending e-mail: %s
hu: Hiba az e-mail küldése során: %s

en: login failure
hu: bejelentkezési hiba

en: Movie loan reminder
hu: Film kölcsönzés emlékeztető

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
hu: Helló, %s!
    
    Csak szeretnélek emlékeztetni, hogy szükségem lenne a mostanában kölcsönadott filmre:
    
    %s (%s)
    
    Kölcsönözve: %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
hu: A levél nem lett elküldve. Kérem ellenőrizze az e-mail beállításokat.

en: This person has no e-mail address defined.
hu: Ennek a személynek nem lett e-mail cím beállítva.

en: Images
hu: Képek

en: backups
hu: Biztonsági mentések

en: All files
hu: Minden fájl

en: No.
hu: Nem.

en: Image
hu: Kép

en: Seen it
hu: Láttam

en: Year
hu: Év

en: Runtime
hu: Játékidő

en: Rating
hu: Értékelés

en: Loan Date
hu: Kölcsönzési dátum

en: Return Date
hu: Visszavétel ideje

en: Loaned To
hu: Kölcsön adva

en: Language
hu: Nyelv

en: lector
hu: olvasó

en: dubbing
hu: szinkron

en: commentary
hu: kommentár

en: Type
hu: Típus

en: Codec
hu: Kodek

en: Channels
hu: Csatornák

en: Subtitle format
hu: Felirat formátum

en: Name
hu: Név

en: Last added
hu: Utoljára hozzáadva

en: Barcode
hu: Vonalkód

en: Cast
hu: Szereposztás

en: Cameraman
hu: Operatőr

en: Classification
hu: Besorolás

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Color
hu: Szín

en: Condition
hu: Feltétel

en: Layers
hu: Rétegek

en: Loaned
hu: Kölcsönadva

en: Discs
hu: Lemezek

en: Medium
hu: Adathordozó

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Number
hu: Szám

en: Official site
hu: Hivatalos oldal

en: Plot
hu: Tartalom

en: Poster
hu: Poszter

en: Aspect ratio
hu: Képarány

en: Region
hu: Régió

en: Screenplay
hu: Forgatókönyv

en: Site
hu: Oldal

en: Studio
hu: Gyártó

en: Tags
hu: Címkék

en: Trailer
hu: Filmelőzetes

en: Video codec
hu: Videó kodek

en: Volume
hu: Hangerő

en: Damaged
hu: Sérült

en: Poor
hu: Rossz

en: Fair
hu: Elfogadható

en: Good
hu: Jó

en: Excellent
hu: Kitűnő

en: Black and White
hu: Fekete-fehér

en: Mixed
hu: Vegyes

en: Single Side, Single Layer
hu: Egyoldalas, egyrétegű

en: Single Side, Dual Layer
hu: Egyoldalas, kétrétegű

en: Dual Side, Single Layer
hu: Kétoldalas, egyrétegű

en: Dual Side, Dual Layer
hu: Kétoldalas, kétrétegű

en: Region 0 (No Region Coding)
hu: Régió 0 (Nincs régió kód)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
hu: Régió 1 (Amerikai Egyesült Államok, Kanada)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
hu: 2. régió (Európa, Egyiptom, Arab országok, Japán és Dél-Afrika)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
hu: Régió 3 (Korea, Tájföld, Vietnám, Boreno és Indonézia)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
hu: 4. régió (Ausztrália és Új-Zéland, Mexikó és Dél-Amerika)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
hu: Régió 5 (India, Afrika, Oroszország és a volt szovjet tagállamok)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
hu: Régió 6 (Kína)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
hu: Régió 7 (Nem meghatározott speciális használatra fenntartva)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
hu: Régió 8 (Repülők/Hajók)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
hu: Szótár nem elérhető. Helyesírás-ellenőrzés letiltva.

en: No person is defined yet.
hu: Nincs megadva személy

en: Movie loaned
hu: Film kölcsönözve

en: This movie has been loaned to %s on %s
hu: Ez a film kölcsönadva %s számára %s napon

en: Movie not loaned
hu: Film nincs kölcsönözve

en: Fetching data
hu: Adatok letöltése

en: Wait a moment
hu: Várjon egy kicsit

en: Connection error
hu: Kapcsolódási hiba

en: Fetching poster
hu: Poszter letöltése

en: Searching
hu: Keresés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: You should fill the person name
hu: Töltse ki a személy nevét.

en: Record updated
hu: A rekord frissítve

en: This person has loaned films from you. Return them first.
hu: Ez a személy kölcsönkért film(ek)et. Először kérje vissza azokat.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
hu: Erről a személyről adatok vannak a kölcsönzési történetben. Az adatok törlődnek, ha folytatja.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
hu: %s
    Biztos benne, hogy törli ezt a személyt?

en: This database requires newer version of Griffith.
hu: Ez az adatbázis újabb verziójú Griffith-t igényel.

en: Griffith is a film collection manager.
hu: A Griffith egy filmgyűjtemény rendszerező.

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
hu: Szűrő aktiválva. A még nem látott filmek vannak megjelenítve.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
hu: Szűrő aktiválva. Csak a kölcsön adott filmek láthatóak.

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
hu: Szűrő aktiválva. Csak ebben a gyűjteményben lévő filmek láthatóak: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
hu: Adja meg melyik PDF olvasót szeretné használni a Griffith-ben. Népszerü programok a xpdf, gpdf, evince és a kpdf. Győződjön meg róla, hogy a választott program telepítve van és működőképes.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
hu: Itt tudja megadni az smtp szerver által használt portot. Ha a gmail-es szolgáltatását szeretné használni, akkor írja ide az '587'-es számot. Az alapértelmezett port (a legtöbb szolgáltató által használt) a '25' számú.

en:  as
hu:  mint

en: International
hu: Nemzetközi

en: Please configure your Amazon Access Key ID and Secret Key correctly in the preferences dialog.
hu: Kérem adja meg az Amazon Access Key ID-jét és a titkos kulcsszót a beállítások ablakban.

en: <b>Audio</b>
hu: <b>Hang</b>

en: Audio
hu: Hang

en: %s file has been created.
hu: %s fájl létrehozva.

en: Export a %s document
hu: %s dokumentum exportálása.

en: Full CSV list export plugin
hu: Teljes CSV lista exportáló bővítmény

en: Full DVD Profiler XML Export V2 plugin
hu: Teljes DVD Profiler XML exportáló V2 bővítmény

en: Full DVD Profiler XML Export V3 plugin
hu: Teljes DVD Profiler XML exportáló V3 bővítmény

en: Griffith's movies list
hu: Griffith filmlista

en: Media
hu: Média

en: previous
hu: előző

en: next
hu: következő

en: Can't create %s!
hu: %s nem hozható létre.

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: A %s könyvtár már létezik.
    Szeretné felülírni?

en: Can't remove %s!
hu: %s nem törölhető!

en: Can't copy %s!
hu: Nem másolható %s!

en: Can't open %s!
hu: Nem megnyitható %s!

en: Document generated by Griffith v
hu: Dokumentum létrehozva a Griffith v segítségével.

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Document has been generated.
hu: Dokumentum létrehozva.

en: iPod Notes export plugin
hu: iPod Notes exportáló bővítmény

en: My Movies List
hu: Filmjeim listája

en: iPod is not connected.
hu: Nincs csatlakoztatva iPod.

en: PDF export plugin
hu: PDF exportáló bővítmény

en: Export a PDF
hu: PDF exportálása

en: List of films
hu: Filmlista

en: Total Movies: %s
hu: Összes film: %s

en: PDF has been created.
hu: A PDF létrejött.

en: Page %d
hu: %d. lap

en: Full XML list export plugin
hu: Teljes XML lista exportáló bővítmény

en: The format of the file is not supported.
hu: A fájl formátuma nem támogatott.

en: Full CSV list import plugin
hu: Teljes CSV lista importáló bővítmény

en: Can't open the file %s
hu: Nem megnyitható a %s fájl

en: %s file has been imported. %s movies added.
hu: %s fájl importálva. %s film hozzáadva.

en: <b>Example</b>
hu: <b>Példa</b>

en: <b>Export</b>
hu: <b>Exportálás</b>

en: <b>Header</b>
hu: <b>Fejléc</b>

en: <b>Sort by</b>
hu: <b>Rendezés módja</b>

en: <b>Split into</b>
hu: <b>Felosztás erre:</b>

en: <b>Style</b>
hu: <b>Stílus</b>

en: <b>Template</b>
hu: <b>Sablon</b>

en: Author
hu: Szerző

en: Black and white
hu: Fekete-fehér

en: Choose style file
hu: Válasszon stílus fájlt

en: Convert images
hu: Képek konvertálása

en: Data
hu: Adat

en: Description
hu: Leírás

en: Destination
hu: Célmappa

en: Export
hu: Exportálás

en: Export data
hu: Adatok exportálása

en: Format
hu: Formátum

en: Maximal height
hu: Maximális magasság

en: Maximal width
hu: Maximális szélesség

en: Posters
hu: Poszterek

en: Reverse
hu: Fordítva

en: Template
hu: Sablon

en: Use custom file
hu: Egyéni fájl használata

en: Version
hu: Verzió

en: entries per page
hu: Laponkénti bejegyzések

en: files
hu: fájlok

en: <b>Audio channels</b>
hu: <b>Audio csatornák</b>

en: <b>Audio codecs</b>
hu: <b>Audio codec-ek</b>

en: <b>Collection</b>
hu: <b>Gyűjtemény</b>

en: <b>Collections</b>
hu: <b>Gyűjtemények</b>

en: <b>Defaults</b>
hu: <b>Alapértelmezés</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
hu: <b>E-mail emlékeztető</b>

en: <b>Languages</b>
hu: <b>Nyelvek</b>

en: <b>Limits</b>
hu: <b>Korlátozások</b>

en: <b>Media</b>
hu: <b>Média</b>

en: <b>Search for:</b>
hu: <b>Keresés:</b>

en: <b>Search results</b>
hu: <b>Keresés eredménye:</b>

en: <b>Select database to use</b>
hu: <b>Válasszon adatbázist</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
hu: <b>Felirat formátumok</b>

en: <b>Subtitles</b>
hu: <b>Feliratok</b>

en: <b>Tags</b>
hu: <b>Címkék</b>

en: <b>Video codecs</b>
hu: <b>Video codec-ek</b>

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add a new person
hu: Új személy felvétele

en: Add movie
hu: Film hozzáadása

en: Add movie and close
hu: Film hozzáadása és bezárás

en: Adds new movie
hu: Új film hozzáadása

en: All Movies
hu: Összes film

en: By Collection
hu: Gyűjtemény szerint

en: Choose Image
hu: Képválasztás

en: Clear filter
hu: Szűrő törlése

en: Clone
hu: Másolás

en: Create backup
hu: Biztonsági másolat készítése

en: Database
hu: Adatbázis

en: Delete a person
hu: Személy törlése

en: Details
hu: Részletek

en: Dictionaries
hu: Szótárak

en: E-mail reminder
hu: E-mail emlékeztető

en: E_xport
hu: E_xportálás

en: Edit a person
hu: A személy szerkesztése

en: Edit movie details
hu: Filmadatok szerkesztése

en: Extensions
hu: Bővítmények

en: Extensions toolbar
hu: Bővítmény eszköztár

en: Favorite Movie Plugin
hu: Kedvenc film bővítmények

en: Fill empty fields only
hu: Csak az üres mezőket töltse ki

en: Filter
hu: Szűrő

en: Filter movies
hu: Filmek szűrése

en: Font for reports
hu: Jelentésekhez használt betütípus

en: Forum
hu: Fórum

en: Found Results
hu: Találatok

en: Get from web
hu: Letöltés az internetről

en: Get movie data from:
hu: A film adatai innen:

en: Homepage
hu: Kezdőlap

en: Host
hu: Kiszolgáló

en: I_mport
hu: I_mportálás

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Main list
hu: Fő lista

en: Meter
    Stars
hu: Hőmérő
    Csillagok

en: Movie details
hu: Film adatok

en: Movie information
hu: Film információ

en: Needs authentication
hu: Hitelesítés szükséges

en: New database
hu: Új adatbázis

en: Not Seen Movies
hu: Még nem látott filmek

en: Open search window
hu: Kereső ablak nyitása

en: Original title
hu: Eredeti cím

en: Other
hu: Egyéb

en: PDF reader
hu: PDF olvasó

en: Password
hu: Jelszó

en: People
hu: Emberek

en: Phone
hu: Telefon

en: Please wait a moment...
hu: Kérem várjon...

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Print Cover
hu: Borító Nyomtatása

en: Rating image
hu: Értékelési kép

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove selected movie
hu: Kiválasztott film törlése

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Report bug
hu: Hibajelentés

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Restore from backup
hu: Helyreállítás biztonsági mentésből

en: SMTP port
hu: SMTP kapu

en: SMTP server
hu: SMTP-kiszolgáló

en: Saved filters
hu: Mentett szűrők

en: Searching on the web
hu: Keresés a világhálón

en: Select database
hu: Adatbázis választása

en: Select first movie
hu: Első film kiválasztása

en: Select last movie
hu: Utolsó film kiválasztása

en: Select next movie
hu: Következő film kiválasztása

en: Select previous movie
hu: Előző film kiválasztása

en: Sender E-mail address
hu: Feladó E-mail címe

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Size
hu: Méret

en: Technical information
hu: Technikai információ

en: This movie is part of...
hu: Ez a film része ennek:...

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Use Spellchecker
hu: Helyesírás-ellenőrzés használata

en: Use TLS?
hu: TLS használata?

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Visit movie web site
hu: A film weboldalának meglátogatása

en: Watch the trailer
hu: Filmelőzetes megtekintése

en: _Edit
hu: _Szerkesztés

en: _File
hu: _Fájl

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _View
hu: _Nézet

en: classification
hu: besorolás

en: collection details
hu: gyűjtemény adatai

en: minutes
hu: perc

en: movies
hu: filmek

en: none
hu: nincs

en: remove selected collection
hu: kijelölt gyűjtemény törlése

en: tags
hu: címkék

en: volume details
hu: kötet részletek

en: CSV Fields
hu: CSV mezők

en: CSV Import
hu: CSV importálás

en: Delimiter
hu: Elválasztó karakter

en: Encoding
hu: Kódolás

en: Fields
hu: Mezők

en: File-Options
hu: File-Opciók

en: Griffith Fields
hu: Griffith-mezők

en: Quotechar
hu: Idézőjel

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
hu: ascii (Angol)
    big5 (Tradicionális Kínai)
    big5hkscs (Tradicionális Kínai)
    cp037 (Angol)
    cp424 (Héber)
    cp437 (Angol)
    cp500 (Nyugat Európai)
    cp737 (Görög)
    cp775 (Balti nyelvek)
    cp850 (Nyugat Európai)
    cp852 (Közép és Kelet Európai)
    cp855 (Bolgár, Belorusz, Macedón, Orosz, Szerb)
    cp856 (Héber)
    cp857 (Török)
    cp860 (Portugál)
    cp861 (Izland)
    cp862 (Héber)
    cp863 (Kanadai)
    cp864 (Arab)
    cp865 (Dán, Norvég)
    cp866 (Orosz)
    cp869 (Görög)
    cp874 (Tájföldi)
    cp875 (Görög)
    cp932 (Japán)
    cp949 (Koreai)
    cp950 (Tradicionális Kínai)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Török)
    cp1140 (Nyugat Európai)
    cp1250 (Közép és Kelet Európai)
    cp1251 (Bolgár, Belorusz, Macedón, Orosz, Szerb)
    cp1252 (Nyugat Európai)
    cp1253 (Görög)
    cp1254 (Török)
    cp1255 (Héber)
    cp1256 (Arab)
    cp1257 (Balti Nyelvek)
    cp1258 (Vietnami)
    euc_jp (Japán)
    euc_jis_2004 (Japán)
    euc_jisx0213 (Japán)
    euc_kr (Koreai)
    gb2312 (Egyszerűsített Kínai)
    gbk (Egységes Kínai)
    gb18030 (Egységes Kínai)
    hz (Egyszerűsített Kínai)
    iso2022_jp (Japán)
    iso2022_jp_1 (Japán)
    iso2022_jp_2 (Japán, Koreai, Egyszerűsített Kínai, Nyugat Európai, Görög)
    iso2022_jp_2004 (Japán)
    iso2022_jp_3 (Japán)
    iso2022_jp_ext (Japán)
    iso2022_kr (Koreai)
    latin_1 (Nyugat Európai)
    iso8859_2 (Közép és Kelet Európai)
    iso8859_3 (Eszperantó, Máltai)
    iso8859_4 (Balti nyelvek)
    iso8859_5 (Bolgár, Belorusz, Macedón, Orosz, Szerb)
    iso8859_6 (Arab)
    iso8859_7 (Görög)
    iso8859_8 (Héber)
    iso8859_9 (Török)
    iso8859_10 (Északi nyelvek)
    iso8859_13 (Balti nyelvek)
    iso8859_14 (Kelta nyelvek)
    iso8859_15 (Nyugat Európai)
    johab (Koreai)
    koi8_r (Orosz)
    koi8_u (Ukrán)
    mac_cyrillic (Bolgár, Belorusz, Macedón, Orosz, Szerb)
    mac_greek (Görög)
    mac_iceland (Izland)
    mac_latin2 (Közép és Kelet Európai)
    mac_roman (Nyugat Európai)
    mac_turkish (Török)
    ptcp154 (Kazah)
    shift_jis (Japán)
    shift_jis_2004 (Japán)
    shift_jisx0213 (Japán)
    utf_16 (összes nyelv)
    utf_16_be (összes nyelv (csak BMP))
    utf_16_le (összes nyelv (csak BMP))
    utf_7 (összes nyelv)
    utf_8 (összes nyelv)

en: <b>Importing...</b>
hu: <b>Importálás...</b>

en: Import window
hu: Importálási ablak

en: Plugin
hu: Bővítmény

en: Source
hu: Forrás
