Griffith 0.10-beta1 - en to id translation catalogue (170 entries)

en: You have no movies in your database
id: kamu tidak mempunyai film dalam database

en: You have seen all films in your collection!
id: kamu melihat semua film yang ada dalam koleksi!

en: subtitles
id: teks yang ada pada bagian bawah film

en: This item is in use.
    Operation aborted!
id: Item ini sedang dipakai.
    Operasi digagalkan!

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
id: yakin ingin membuat database baru?
    kamu akan kehilangan SELURUH datamu yang sekarang!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
id: kesempatan terakhir!
    konfirmasi bahwa kamu ingin menghilangkan datamu yang sekarang?

en: Main Authors
id: pengarang utama

en: Programmers
id: pembuat program

en: Add a new movie
id: Tambah film baru

en: Edit movie
id: Edit film

en: Movie information has been updated
id: Informasi film sudah di-update

en: No results
id: Tidak ada hasil

en: You should fill the original title
    or the movie title.
id: Kamu harus mengisi judul asli 
    atau judul film.

en: Url:
id: URL:

en: Language:
id: Bahasa:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
id: Film dengan judul tersebut sudah ada, yakin ingin menambah?

en: Save Griffith backup
id: Simpan backup Griffith

en: Backup has been created
id: backup telah dibuat

en: Restore Griffith backup
id: simpan Griffith backup

en: Can't read backup file
id: tidak dapat membaca file backup

en: Backup restored
id: backup tersimpan

en: Select image
id: pilih image

en: Cover generated by Griffith v
id: cover oleh Griffth V

en: Released Under the GNU/GPL License
id: dikeluarkan dengan lisensi GNU/GPL

en: Original Title
id: Judul asli

en: Title
id: Judul

en: Director
id: Sutradara

en: Running Time
id: Waktu yang berjalan

en: Country
id: Negara

en: Genre
id: Aliran

en: Brazilian Portuguese
id: Bahasa Brazil Portugis

en: Bulgarian
id: Bahasa Bulgaria

en: Czech
id: bahasa Ceko

en: Danish
id: bahasa Denmark

en: Dutch
id: bahasa Belanda

en: English
id: Bahasa Inggris

en: French
id: bahasa Perancis

en: German
id: bahasa Jerman

en: Greek
id: Bahasa Yunani

en: Italian
id: bahasa Italia

en: Japanese
id: Bahasa Jepang

en: Norwegian Bokmal
id: Bahasa Norwegia Bokmal

en: Polish
id: bahasa Polandia

en: Portuguese
id: bahasa Portugis

en: Russian
id: bahasa Rusia

en: Simplified Chinese
id: bahasa China yang disederhanakan

en: Slovak
id: Slovakia

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: Swedish
id: bahasa Swedia

en: Turkish
id: Bahasa Turki

en: Favourite
id: Favorit

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
id: Griffith sekarang akan mengkonversi database kamu ke format yang baru. Membutuhkan waktu beberapa menit jika kamu memiliki database yang besar.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
id: Konversi database lama : mohon install pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
id: database kaum dalam format SQLite2, mohon dikonversi menjadi SQLite3

en: You can't delete movie while it is loaned.
id: kamu tidak dapat menghapus film saat film sedang dipinjam.

en: Image has been updated
id: image telah di-update.

en: Are you sure you want to delete this poster?
id: Yakin ingin menghapus poster ini?

en: No movie found
id: Tidak ditemukan film

en: Connection timed out
id: Waktu koneksi telah habis

en: Error sending e-mail: %s
id: Gagal mengirim e-mail: %s

en: login failure
id: Login gagal

en: Movie loan reminder
id: Pengingat peminjaman film

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
id: Mail tidak dapat dikirim. Mohon periksa pilihan email.

en: This person has no e-mail address defined.
id: Orang ini memiliki alamat email yang tidak terdefinisi.

en: Images
id: Image-image

en: All files
id: Semua file

en: Year
id: Tahun

en: Loan Date
id: Tanggal Peminjaman

en: Return Date
id: Tanggal Pengembalian

en: Loaned To
id: Dipinjamkan kepada

en: Language
id: Bahasa

en: dubbing
id: Sulih suara

en: Last added
id: Yang terakhir ditambahkan

en: Classification
id: Klasifikasi

en: Collection
id: Koleksi

en: Color
id: Warna

en: Condition
id: Kondisi

en: Layers
id: Lapisan

en: Loaned
id: Dipinjam

en: Discs
id: Piringan

en: N/A
id: Tidak Tersedia

en: Damaged
id: Rusak

en: Poor
id: Jelek

en: Fair
id: Cukup

en: Good
id: Baik

en: Region 0 (No Region Coding)
id: Arean 0

en: Region 1 (United States of America, Canada)
id: Area 1 (Amerika Sekrikat, Kanada)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
id: Area 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Kalimantan dan Indonesia)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
id: Area 6 (RRC)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
id: Area 8 (Pesawat Udara/Kapal laut)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
id: Kamus tidak tersedia. Pemeriksaan kata tidak dapat dilakukan.

en: Wait a moment
id: Tunggu sebentar

en: Fetching poster
id: Ambil poster

en: Cancel
id: Batal

en: You should fill the person name
id: Kamu harus mengisi nama

en: Record updated
id: Rekaman telah di-update

en: This person has loaned films from you. Return them first.
id: Orang ini sedang meminjam film dari kamu. Kembalikan terlebih dahulu.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
id: Orang ini memiliki data dalam histori peminjaman. Data ini akan dihapus jika dilanjutkan.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
id: %s
    Yakin akan menghapus orang ini?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
id: Tidak dapat koneksi ke database.
    Kembali ke SQLite.

en:  as
id:  sebagai

en: %s file has been created.
id: File %s telah dibuat

en: Griffith's movies list
id: Daftar film Griffith

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
id: Direktori %s sudah ada.
    Akan ditimpa?

en: Can't remove %s!
id: Tidak dapat menghilangkan %s!

en: Can't copy %s!
id: Tidak dapat menyalin %s!

en: Can't open %s!
id: Tidak dapat membuka %s!

en: Document generated by Griffith v
id: Dokumen dihasilkan oleh Griffith V

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Document has been generated.
id: Dokumen telah dihasilkan.

en: My Movies List
id: Daftar Film-ku

en: Can't open the file %s
id: Tidak dapat membuka file %s

en: %s file has been imported. %s movies added.
id: File %s telah diimpor. Film %s sudah ditambahkan.

en: <b>Sort by</b>
id: <b>Terurut berdasarkan</b>

en: Description
id: Deskripsi

en: Destination
id: Tujuan

en: Export
id: Ekspor

en: Export data
id: Ekspor data

en: Maximal height
id: Tinggi maksimal

en: Maximal width
id: Lebar maksimal

en: Posters
id: Poster

en: Reverse
id: Kebalikan

en: Add movie
id: Tambah film

en: Add movie and close
id: Tambah film dan tutup

en: Adds new movie
id: Tambah film baru

en: All Movies
id: Semua film

en: By Collection
id: Dengan koleksi

en: Choose Image
id: Pilih image

en: Fill empty fields only
id: Isi bagian yang kosong saja

en: Filter
id: Saring

en: Font for reports
id: Huruf untuk laporan

en: Found Results
id: Hasil ditemukan

en: Get from web
id: Dapat dari web

en: Get movie data from:
id: Dapat data film dari:

en: Loan Management
id: Manajemen Peminjaman

en: Loan movie
id: Peminjaman Film

en: Loan to
id: Dipinjamkan kepada

en: Loaned Movies
id: Film yang dipinjam

en: Loans
id: Peminjam

en: Main list
id: Daftar utama

en: Manage People
id: Manajemen Personal

en: Movie details
id: Detail film

en: Movie information
id: Informasi film

en: Poster image
id: Image poster

en: Preferences
id: Pilihan

en: Rating image
id: Penilaian image

en: Remove
id: Hilangkan

en: Remove poster
id: Hilangkan poster

en: Remove selected movie
id: Hilangkan film yang dipilih

en: Select previous movie
id: Pilih film sebelumnya

en: Sender E-mail address
id: Alamat e-mail pengirim

en: Show other movies in this collection
id: Tampilkan film lain dalam koleksi ini

en: Show other movies in this volume
id: Tampilkan film lain dalam volume ini

en: Simple
id: Sederhana

en: Size
id: Ukuran

en: Spell check the following language
id: Peiksa ejaan bahasa ini

en: Suggest an unseen movie
id: Menyarankan film yang tak terlihat

en: Watch the trailer
id: Tonton cuplikan

en: _Loans
id: _Peminjam

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _View
id: _Tampilan

en: add entered name to collections list
id: Tambahkan nama pada daftar koleksi

en: add entered name to volumes list
id: Tambahkan nama pada daftar volume

en: Encoding
id: Mengkodekan

en: Fields
id: Field

en: File-Options
id: Opsi-File

en: From Row
id: Dari baris

en: Import window
id: Jendela impor

en: Source
id: Sumber
