Griffith 0.10-beta1 - en to pt translation catalogue (434 entries)

en: You have no movies in your database
pt: Não existem filmes na sua colecção

en: You have seen all films in your collection!
pt: Já viu todos os filmes da sua colecção!

en: subtitles
pt: legendas

en: This item is in use.
    Operation aborted!
pt: Este item está em utilização.
    Operação abortada!

en: Are you sure you want to restore? Your current movie collection will be replaced. You can't undo this operation.
pt: De certeza que deseja repôr a cópia de segurança?
    A sua colecção actual será substituída.
    Esta operação é irreversível.

en: Are you sure you want to merge? Your current movie collection will be merged with a backup. You can't undo this operation.
pt: De certeza que deseja concatenar?
    A sua colecção actual será concatenada com os dados da cópia de segurança.
    Esta operação é irreversível.

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
pt: %s filme(s) na colecção. %s filme(s) são mostrados pelo filtro. %s filme(s) emprestados. Você não viu %s filme(s).

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
pt: Tem a certeza que deseja criar uma nova base de dados?
    Irá perder TODOS os seus dados actuais!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
pt: Última hipótese!
    Confirma que deseja
    perder todos os seus dados actuais?

en: This is development version of Griffith.
    Upgrade path from dev. versions may not be provided.
    Please make sure you have a backup!
    
    Do you want to proceed?
pt: Esta é a versão de desenvolvimento do Griffith.  
    A localização da instalação poderá ser diferente.
    Verifique que tem um backup. 
    Quer continuar?

en: Main Authors
pt: Autores principais

en: Programmers
pt: Programadores

en: Contributors
pt: Contribuições

en: Logo, icon and general artwork
pt: Logotipo, icone e gráficos por

en: See TRANSLATORS file
pt: Ver ficheiro TRANSLATORS

en: This program is released under the GNU
pt: Este programa é licenciado sob a licença GNU

en: Add a new movie
pt: Adicionar um novo filme

en: Edit movie
pt: Editar filme

en: Movie information has been updated
pt: Os dados do filme foram actualizados

en: No results
pt: Sem resultados

en: You should fill the original title
    or the movie title.
pt: Deve indicar o título original
    ou o título traduzido do filme.

en: Language:
pt: Idioma:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
pt: Um filme com esse título já existe. De certeza que deseja na mesma adicioná-lo?

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: é diferente de

en: starts with
pt: começa com

en: doesn't start with
pt: não começa com

en: contains
pt: contém

en: doesn't contain
pt: não contém

en: like
pt: parecido

en: not like
pt: diferente

en: ignore
pt: ignorar

en: with
pt: com

en: without
pt: sem

en: require
pt: precisa

en: in
pt: em

en: not in
pt: não em

en: loaned to
pt: emprestado a

en: loan history
pt: histórico de empréstimos

en: Name is empty
pt: O nome está vazio

en: Cannot save search conditions
pt: Não foi possível gravar as condições da pesquisa.

en: Search conditions saved
pt: As condições da pesquisa foram gravadas

en: Cannot delete search conditions
pt: Não é possível apagar as condições da procura

en: Search conditions deleted
pt: As condições da procura foram apagar

en: Save Griffith backup
pt: Guardar cópia de segurança

en: File exists. Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro já existe. Deseja substituí-lo?

en: Error creating backup
pt: Erro na criação da cópia de segurança

en: Backup has been created
pt: Cópia de segurança criada

en: Restoring database...
pt: A restaurar a base de dados...

en: Restore Griffith backup
pt: Restaurar cópia de segurança

en: Can't read backup file
pt: Erro ao ler a cópia de segurança

en: Backup restored
pt: Cópia de segurança restaurada

en: Select image
pt: Seleccionar imagem

en: Cover generated by Griffith v
pt: Capa gerada por Griffith v

en: Released Under the GNU/GPL License
pt: Disponibilizado sob a licença GNU/GPL

en: Original Title
pt: Título Original

en: Title
pt: Título em português

en: Director
pt: Realizador

en: Running Time
pt: Duração

en: Country
pt: País

en: Genre
pt: Género

en: Upgrading database...
pt: A actualizar a base de dados...

en: Brazilian Portuguese
pt: Português do Brasil

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Catalan
pt: Catalão

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: English
pt: Inglês

en: Estonian
pt: Estónio

en: French
pt: Francês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Italian
pt: Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Norwegian Bokmal
pt: Norueguês (Bokmal)

en: Occitan
pt: Occitânico

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Russian
pt: Russo

en: Simplified Chinese
pt: Chinês simplificado

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Favourite
pt: Favorito

en: Buy me
pt: Comprar-me

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
pt: O Griffith vai agora converter a sua base de dados para o novo formato. Isto pode demorar alguns minutos se tiver uma base de dados grande,

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
pt: Base de dados antiga: por favor instale o pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
pt: A sua base de dados está provavelmente em SQLite2, por favor converta-a para SQLite3.

en: Are you sure you want to delete?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este filme?

en: You can't delete movie while it is loaned.
pt: Não pode eliminar um volume enquanto estiver emprestado.

en: Image is not valid.
pt: A imagem não é válida

en: Image has been updated
pt: A imagem foi actualizados

en: Are you sure you want to delete this poster?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este cartaz?

en: No movie found
pt: Filme não encontrado

en: Connection timed out
pt: Tempo de ligação esgotado

en: Error sending e-mail: %s
pt: Erro no envio do e-mail %s

en: login failure
pt: Falha no login

en: E-mail sent successfully
pt: E-mail enviado com sucesso.

en: Movie loan reminder
pt: Empréstimo de filme

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
pt: Olá, %s!
    
    Só para relembrar, estou a precisar do filme que lhe emprestei recentemente:
    
    %s (%s)
    
    Emprestado em %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
pt: A mensagem de correio electrónico não pode ser enviada. Verifique as preferências.

en: This person has no e-mail address defined.
pt: Esta pessoa nao tem um endereço de e-mail definido

en: Images
pt: Imagens

en: backups
pt: cópias de segurança

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: No.
pt: #

en: Image
pt: Imagem

en: Seen it
pt: Visualizado

en: Year
pt: Ano

en: Runtime
pt: Duração

en: Rating
pt: Classificação

en: Created
pt: Criado

en: Updated
pt: Actualizado

en: Loan Date
pt: Data do empréstimo

en: Return Date
pt: Data de devolução

en: Loaned To
pt: Emprestado a

en: Language
pt: Idioma

en: lector
pt: idioma

en: dubbing
pt: dobragem

en: commentary
pt: comentário

en: Type
pt: Tipo

en: Channels
pt: Canais

en: Subtitle format
pt: Formato das legendas

en: Enable this extension
pt: Activar esta extensão

en: Name
pt: Nome

en: Any
pt: Qualquer

en: Last added
pt: Último adicionado

en: Barcode
pt: Código de Barras

en: Cast
pt: Actores

en: Classification
pt: Classificação

en: Collection
pt: Colecção

en: Color
pt: Cor

en: Condition
pt: Estado

en: Layers
pt: Camadas

en: Loaned
pt: Emprestado

en: Discs
pt: Discos

en: Medium
pt: Meio

en: Notes
pt: Observações

en: Number
pt: Número

en: Official site
pt: Site oficial

en: Plot
pt: Sinopse

en: Aspect ratio
pt: Rácio de proporção

en: Region
pt: Região

en: Studio
pt: Distribuidora

en: Video codec
pt: Codificador de vídeo

en: N/A
pt: N/D

en: Damaged
pt: Danificado

en: Poor
pt: Mau

en: Fair
pt: Razoável

en: Good
pt: Bom

en: Excellent
pt: Excelente

en: Black and White
pt: Preto e Branco

en: Mixed
pt: Misturado

en: Single Side, Single Layer
pt: Lado único, Layer única

en: Single Side, Dual Layer
pt: Lado único, camada dupla

en: Dual Side, Single Layer
pt: Lado duplo, camada dupla

en: Dual Side, Dual Layer
pt: Lado duplo, camada dupla

en: Region 0 (No Region Coding)
pt: Região 0 (sem codificação de região)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
pt: Região 1 (Estados Unidos da América, Canadá)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
pt: Região 2 (Europa, Egipto, Arabia, Japão e Sul Africano)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
pt: Região 3 (Coreia, Tailândia, Vietname, Borneo e Indonésia)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
pt: Região 4 (Austrália e Nova Zelândia, México e Sul Americano)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
pt: Região 5 (Índia, África, Rússia e antigos países da União Soviética)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
pt: Região 6 (República Popular da China)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
pt: Região 7 (Reservado para utilização especial não especificada)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
pt: Região 8 (Linhas Aéreas/Cruzeiros Marítimos)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
pt: Dicionário não disponível. A verificação ortográfica será desactivada.

en: No person is defined yet.
pt: Não existem ainda pessoas definidas.

en: Do you want to loan the whole collection?
pt: Quer emprestar a colecção inteira?

en: Collection contains loaned movie.
    Loan aborted!
pt: A colecção contém um filme emprestado.
    Empréstimo abortado!

en: Movie loaned
pt: Filme emprestado

en: This movie has been loaned to %s on %s
pt: Este filme foi emprestado a %s em %s

en: Movie not loaned
pt: O filme não está emprestado

en: Fetching data
pt: Obter dados

en: Wait a moment
pt: Aguarde um momento

en: Connection error
pt: Erro na ligação

en: Fetching poster
pt: Obter imagem

en: Searching
pt: A pesquisar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: You should fill the person name
pt: Deve indicar o nome da pessoa

en: Record updated
pt: Registo actualizado

en: This person has loaned films from you. Return them first.
pt: Tem filmes emprestados a esta pessoa. Primeiros devolva-os.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
pt: Esta pessoa tem dados no historial de empréstimos. Estes dados serão eliminados se prosseguir.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
pt: %s
    Tem a certeza que deseja eliminar o registo desta pessoa?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
pt: Falha na conexão à base de dados.
    Revertendo para SQLite.

en: Please check debug output for more informations.
pt: Por favor verifique o output de debug para mais informação.

en: This database requires newer version of Griffith.
pt: Esta base de dados precisa de uma versão mais recente do Griffith.

en: Griffith is a film collection manager.
pt: Griffith é um gestor de colecções de filmes

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
pt: Filtro activo. A listar apenas os filmes não visualizados.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
pt: Filtro activo. A listar apenas os filmes emprestados

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
pt: Filtro activo. A listar apenas os filmes do volume: %s

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
pt: Filtro activo. A listar apenas os filmes da colecção: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
pt: Defina aqui o leitor PDF que deseja utilizar com o Griffith. Escolhas populares são xpdf, gpdf, evince ou kpdf. Certifique-se que tem este programa instalado e a funcionar correctamente.

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
pt: Aqui pode definir o idioma que deseja utilizar na verificação ortográfica. Utilize a definição local. Por exemplo, para utilizar português europeu na verificação ortográfica indique neste campo 'pt'

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
pt: Utilize este campo para definir o servidor SMTP que deseja utilizar para enviar as suas mensagens de correio electrónico. Em sistemas unix, 'localhost' deverá funcionar. Em alternativam poderá utilizar o servidor SMTP do seu ISP.

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
pt: Este é o endereço de remetente que será utilizado em todas as mensagens de correio electrónico enviadas pelo Griffith. Provavelmente, vai querer definir aqui o seu próprio endereço pessoal de correio electrónico.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
pt: Aqui pode definir a porta do servidor de smtp. Se quiser utilizar o serviço do gmail para enviar e-mails, tente inserir '587' aqui. Por defeito (e mais comum) é o '25'

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
pt: Se necessita suporte TLS, por favor marque esta caixa. É necessário, por exemplo, quando usa o serviço gmail para enviar os seus e-mails.

en: Name cannot be empty
pt: O nome não pode estar vazio.

en: E-mail address is not valid
pt: O endereço de correio electrónico não é valido

en:  as
pt:  como

en: International
pt: Internacional

en: Please configure your Amazon Access Key ID and Secret Key correctly in the preferences dialog.
pt: Por favor configure o seu Amazon Access Key ID e Secret Key correctamente nas preferências.

en: <b>Audio</b>
pt: <b>Áudio</b>

en: Audio
pt: Áudio

en:  como
pt:  em

en: %s file has been created.
pt: Ficheiro %s foi criado.

en: Export a %s document
pt: Exportar um documento %s

en: Full CSV list export plugin
pt: Plugin para exportação de listagem em CSV

en: Plugin exports data using templates
pt: Plugin de exportação de dados utilizando modelos

en: Griffith's movies list
pt: Lista de filmes do Griffith

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Meio

en: previous
pt: anterior

en: next
pt: próximo

en: Can't create %s!
pt: Não é possível criar %s!

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt: O directório %s já existe.
    Deseja substituí-lo?

en: Can't remove %s!
pt: Não é possível eliminar %s!

en: Can't copy %s!
pt: Não é possível copiar %s!

en: Can't open %s!
pt: Não é possível abrir %s!

en: Document generated by Griffith v
pt: Documento gerado por Griffith v

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Document has been generated.
pt: O documento foi gerado.

en: iPod Notes export plugin
pt: Plugin para exportação para o iPod

en: My Movies List
pt: A Minha Lista de Filmes

en: List successfully exported to iPod.
pt: Lista exportada com sucesso para o iPod.

en: iPod is not connected.
pt: iPod não está ligado.

en: The list was successfully exported. Now you should move it to the 'Notes' folder on your iPod.
pt: A lista foi exportada com sucesso. Deve agora movê-la para a pasta 'Notas' no seu iPod.

en: PDF export plugin
pt: Plugin para exportação de PDF

en: Export a PDF
pt: Exportar um PDF

en: List of films
pt: Listagem de filmes

en: Total Movies: %s
pt: Total de filmes: %s

en: PDF has been created.
pt: PDF criado com sucesso.

en: Page %d
pt: Página %d

en: Full XML list export plugin
pt: Plugin de exportação de XML

en: The format of the file is not supported.
pt: O formato do ficheiro não é suportado.

en: Full CSV list import plugin
pt: Plugin para importação de uma lista CSV

en: Please assign at least one field first!
pt: Por favor, indique pelo menos um campo!

en: Can't open the file %s
pt: Não é possível abrir %s

en: %s file has been imported. %s movies added.
pt: O ficheiro %s foi importado. Foram adicionados %s filmes.

en: <b>Example</b>
pt: <b>Exemplo</b>

en: <b>Export</b>
pt: <b>Exportar</b>

en: <b>Sort by</b>
pt: <b>Ordenar por</b>

en: <b>Split into</b>
pt: <b>Dividir em</b>

en: <b>Style</b>
pt: <b>Estilo</b>

en: <b>Template</b>
pt: <b>Modelo</b>

en: Author
pt: Autor

en: Black and white
pt: Preto e Branco

en: Choose style file
pt: Seleccione o ficheiro de estilos

en: Convert images
pt: Converter imagens

en: Data
pt: Dados

en: Description
pt: Descrição

en: Destination
pt: Destino

en: Export
pt: Exportar

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Format
pt: Formato

en: Maximal height
pt: Altura máxima

en: Maximal width
pt: Largura máxima

en: Posters
pt: Cartazes

en: Reverse
pt: Inverso

en: Template
pt: Modelo

en: Use custom file
pt: Usar ficheiro personalizado

en: Version
pt: Versão

en: entries per page
pt: entradas por página

en: files
pt: ficheiros

en: 0 means no limits
pt: 0 significa sem limites

en: <b>Audio channels</b>
pt: <b>Canais de áudio</b>

en: <b>Audio codecs</b>
pt: <b>Codecs de áudio</b>

en: <b>Collection</b>
pt: <b>Colecção</b>

en: <b>Collections</b>
pt: <b>Colecções</b>

en: <b>Defaults</b>
pt: <b>Valores pré-definidos</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
pt: <b>Lembrete por E-mail</b>

en: <b>Languages</b>
pt: <b>Idiomas</b>

en: <b>Limits</b>
pt: <b>Limites</b>

en: <b>Loan History</b>
pt: <b>Historial de empréstimos</b>

en: <b>Loans</b>
pt: <b>Empréstimos</b>

en: <b>Media</b>
pt: <b>Meio</b>

en: <b>Search for:</b>
pt: <b>Procurar por:</b>

en: <b>Search results</b>
pt: <b>Resultados da pesquisa</b>

en: <b>Select database to use</b>
pt: <b>Seleccionar base de dados a utilizar</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
pt: <b>Mostrar apenas as seguintes colunas</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
pt: <b>Formatos das legendas</b>

en: <b>Subtitles</b>
pt: <b>Legendas</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
pt: <b>Usar verificação ortográfica nos seguintes campos:</b>

en: <b>Video codecs</b>
pt: <b>Codecs de vídeo</b>

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a new person
pt: Adicionar uma nova pessoa

en: Add movie
pt: Adicionar filme

en: Add movie and close
pt: Adicionar filme e fechar

en: Adds new movie
pt: Adicionar um novo filme

en: All Movies
pt: Todos os filmes

en: Base font size
pt: Tamanho do tipo de letra principal

en: By Collection
pt: Por colecção

en: Choose Image
pt: Seleccionar imagem

en: Clear filter
pt: Limpar filtro

en: Clone
pt: Duplicar

en: Create backup
pt: Criar backup

en: Database
pt: Base de dados

en: Delete a person
pt: Apagar uma pessoa

en: Details
pt: Detalhes

en: Dictionaries
pt: Dicionários

en: E-mail reminder
pt: Lembrete por E-mail

en: E_xport
pt: E_xportar

en: Edit a person
pt: Editar uma pessoa

en: Edit movie details
pt: Editar detalhes do filme

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extensions toolbar
pt: Barra de ferramentas das extensões

en: Favorite Movie Plugin
pt: Plugin favorito

en: Fill empty fields only
pt: Preencher apenas campos vazios

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter movies
pt: Filtrar filmes

en: Font for reports
pt: Fonte para relatórios

en: Forum
pt: Fórum

en: Found Results
pt: Resultados encontrados

en: Get from web
pt: Obter da web

en: Get movie data from:
pt: Obter dados do filme a partir de:

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Host
pt: Anfitrião (host)

en: I_mport
pt: I_mportar

en: Include Front Image
pt: Incluir imagem frontal

en: Include movie number
pt: Incluir número do filme

en: Languages
pt: Idiomas

en: Limit search results to
pt: Limitar os resultados da pesquisa a

en: Load poster from disk
pt: Carregar cartaz do disco

en: Loan
pt: Emprestar

en: Loan Management
pt: Gestão de empréstimos

en: Loan movie
pt: Emprestar filme

en: Loan to
pt: Emprestar a

en: Loaned Movies
pt: Filmes emprestados

en: Loans
pt: Empréstimos

en: Main list
pt: Listagem de filmes

en: Manage People
pt: Gerir pessoas

en: Meter
    Stars
pt: Termómetro
    Estrelas

en: Movie details
pt: Detalhes do filme

en: Movie information
pt: Dados do filme

en: Needs authentication
pt: Necessita de autenticação

en: New database
pt: Nova base de dados

en: Not Seen Movies
pt: Filmes por visualizar

en: Open search window
pt: Abrir janela de pesquisa

en: Original title
pt: Título Original

en: Other
pt: Outro

en: PDF reader
pt: Leitor PDF

en: Password
pt: Senha

en: People
pt: Pessoas

en: Phone
pt: Telefone

en: Please wait a moment...
pt: Por favor, aguarde um momento...

en: Poster image
pt: Imagem do cartaz

en: Poster viewer
pt: Visualizador de posters

en: Preferences
pt: Preferências

en: Print Cover
pt: Imprimir Capa

en: Print cover
pt: Imprimir Capa

en: Rating image
pt: Imagem de classificação

en: Remove
pt: Eliminar

en: Remove poster
pt: Eliminar cartaz

en: Remove selected movie
pt: Eliminar o filme seleccionado

en: Rename
pt: Renomear

en: Report bug
pt: Reportar falha

en: Resolution
pt: Resolução

en: Restore from backup
pt: Restaurar backup

en: Return
pt: Devolver

en: SMTP port
pt: Porto SMTP

en: SMTP server
pt: Servidor SMTP

en: Saved filters
pt: FIltros guardados

en: Searching on the web
pt: A procurar na web

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Select database
pt: Seleccionar base de dados

en: Select first movie
pt: Seleccionar primeiro filme

en: Select last movie
pt: Seleccionar último filme

en: Select next movie
pt: Seleccionar próximo filme

en: Select previous movie
pt: Seleccionar filme anterior

en: Sender E-mail address
pt: Endereço de E-mail do remetente

en: Show other movies in this collection
pt: Mostrar outros filmes nesta colecção

en: Show other movies in this volume
pt: Mostrar outros filmes neste volume

en: Simple
pt: Simples

en: Size
pt: Dimensão

en: Spell check the following language
pt: Verificação ortográfica com o seguinte idioma

en: Standard
    Slim
    Double Slim
pt: Standard
    Slim
    Duplo Slim

en: Suggest an unseen movie
pt: Sugerir um filme por ver

en: Technical information
pt: Informação Técnica

en: This movie is part of...
pt: Este filme é parte de...

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Type in the original film title, select source and choose <i>Get from web</i>. Griffith will try to fetch all the related information from the Web.
pt: Escreva o título original do filme, seleccione a fonte e escolha <i>Obter da web</i>. O Griffith vai tentar obter toda a informação relacionada a partir da Web.

en: Use Spellchecker
pt: Utilizar a verificação ortográfica

en: Use TLS?
pt: Usar TLS

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Visit movie web site
pt: Visitar a página oficial do filme

en: Visit the official web site
pt: Visite a página web oficial

en: Watch the trailer
pt: Ver o trailer

en: _Edit
pt: _Editar

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Help
pt: A_juda

en: _Loans
pt: E_mpréstimos

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: _View
pt: _Ver

en: add entered name to collections list
pt: adicionar este nome à lista de colecções

en: add entered name to volumes list
pt: adicionar este nome à lista de volumes

en: classification
pt: classificação

en: click here if movie was returned
pt: clique aqui se o filme foi devolvido

en: collection details
pt: detalhes da colecção

en: loaned only
pt: apenas emprestados

en: loans movie or volume
pt: empresta um filme ou um volume

en: minutes
pt: minutos

en: movies
pt: filmes

en: none
pt: nenhum

en: not loaned only
pt: apenas não emprestados

en: remove selected collection
pt: remover a colecção seleccionada

en: remove selected volume
pt: remover o volume seleccionado

en: seen only
pt: apenas visualizados

en: unseen only
pt: apenas não visualizados

en: volume details
pt: detalhes do volume

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
pt: <b>Instruções</b>:
    
    No passo seguinte poderá relacionar os seus campos csv com os do Griffith.
    Um campo CSV pode ser atribuído a vários campos do Griffith, i.e. se tiver apenas um título
    A sua listagem de actores deverá ter separação por vírgulas de modo a quebrar em linhas múltiplas.

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
pt: Campos atribuídos (CSV > Griffith)

en: CSV Fields
pt: Campos CSV

en: CSV Import
pt: Importação CSV

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Encoding
pt: Codificação

en: Fields
pt: Campos

en: File-Options
pt: Opções do ficheiro

en: From Row
pt: Linha de origem

en: Griffith Fields
pt: Campos do Griffith

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
pt: Se o seu ficheiro não tem cabeçalhos de coluna deve importar a partir da linha 0.

en: Line terminator
pt: Terminador de linha

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
pt: ascii (Inglês)
    big5 (Chinês Tradicional)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (Inglês)
    cp424 (Hebreu)
    cp437 (Inglês)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Português)
    cp861 (Islandês)
    cp862 (Hebreu)
    cp863 (Canadiano)
    cp864 (Arabico)
    cp865 (Danish, Norueguês)
    cp866 (Russo)
    cp869 (Grego)
    cp874 (Tailandês)
    cp875 (Grego)
    cp932 (Japonês)
    cp949 (Koreana)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turco)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgaro, Bielorusso, Macedonio, Russio, Servio)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Grego)
    cp1254 (Turco)
    cp1255 (Hebreu)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Línguas Bálticas)
    cp1258 (Vietnamita)
    euc_jp (Japonês)
    euc_jis_2004 (Japonês)
    euc_jisx0213 (Japonês)
    euc_kr (Koreano)
    gb2312 (Chinês Simplificado)
    gbk (Chinês Unificado)
    gb18030 (Chinês Unificado)
    hz (Chinês Simplificado)
    iso2022_jp (Japonês)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japonês, Koreano, Chinês Simplificado, Western Europe, Grego)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Koreano)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltês)
    iso8859_4 (Línguas Bálticas)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)

en: <b>Import only fields selected below</b>
pt: <b>Importar apenas os campos abaixo seleccionados</b>

en: <b>Importing...</b>
pt: <b>A importar...</b>

en: Import window
pt: Janela de importação

en: Source
pt: Fonte
