Griffith 0.10-beta1 - en to pt translation catalogue (439 entries)

en: You have no movies in your database
pt: Você não tem filmes no seu banco de dados

en: You have seen all films in your collection!
pt: Você já viu todos os filmes da sua coleção!

en: subtitles
pt: legendas

en: This item is in use.
    Operation aborted!
pt: Este item está em uso.
    Operação abortada!

en: Are you sure you want to restore? Your current movie collection will be replaced. You can't undo this operation.
pt: Tem certeza que deseja restaurar a cópia de segurança?
    A sua coleção atual será substituída.
    Esta operação é irreversível.

en: Are you sure you want to merge? Your current movie collection will be merged with a backup. You can't undo this operation.
pt: Tem certeza que deseja restaurar a cópia de segurança?
    A sua coleção atual será substituída.
    Esta operação é irreversível.

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
pt: %s filme(s) na coleção. %s filme(s) são mostrados pelo filtro. %s filme(s) emprestados. Você ainda não viu %s movie(s)

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
pt: Você tem certeza que deseja criar um novo banco de dados?
    Você irá perder TODOS os seus dados atuais!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
pt: última chance!
    Confirma que deseja
    perder todos os seus dados atuais?

en: This is development version of Griffith.
    Upgrade path from dev. versions may not be provided.
    Please make sure you have a backup!
    
    Do you want to proceed?
pt: Esta é a versão de desenvolvimento do Griffith.
    O caminho de atualização das versões de desenvolvimento pode não ser fornecido.
    Por favor certifique-se de fazer um backup!
    
    Você deseja proceder?

en: Main Authors
pt: Autores Principais

en: Programmers
pt: Programadores

en: Contributors
pt: Contribuições

en: Logo, icon and general artwork
pt: Logotipo, icone e trabalho gráfico

en: See TRANSLATORS file
pt: Veja o arquivo TRANSLATORS

en: This program is released under the GNU
pt: Este programa é licenciado sob a GNU

en: Add a new movie
pt: Adicionar um novo filme

en: Edit movie
pt: Editar filme

en: Movie information has been updated
pt: As informações do filme foram atualizadas

en: No results
pt: Sem resultados

en: You should fill the original title
    or the movie title.
pt: Deve indicar o título original
    ou o título traduzido do filme.

en: Language:
pt: Idioma:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
pt: Já existe um filme com este título, tem certeza que deseja adicioná-lo?

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: starts with
pt: começa com

en: doesn't start with
pt: não começa com

en: contains
pt: contém

en: doesn't contain
pt: não contém

en: like
pt: parecido com

en: not like
pt: não parecido com

en: ignore
pt: ignorar

en: with
pt: com

en: without
pt: sem

en: require
pt: requer

en: in
pt: em

en: not in
pt: não em

en: loaned to
pt: emprestado a

en: loan history
pt: histórico de empréstimos

en: Name is empty
pt: Nome está vazio

en: Cannot save search conditions
pt: Não foi possível salvar condições de busca

en: Search conditions saved
pt: Condições de busca salvas

en: Cannot delete search conditions
pt: Não é possivel deletar as condições de busca

en: Search conditions deleted
pt: Condições de busca deletada

en: Save Griffith backup
pt: Salvar cópia de segurança do Griffith

en: File exists. Do you want to overwrite it?
pt: O arquivo já existe. Deseja substituí-lo?

en: Error creating backup
pt: Erro na criação da cópia de segurança

en: Backup has been created
pt: Cópia de segurança foi criada

en: Restoring database...
pt: Restaurando Banco de Dados

en: Restore Griffith backup
pt: Restaurar cópia de segurança do Griffith

en: Can't read backup file
pt: Erro ao ler o arquivo de cópia de segurança

en: Backup restored
pt: Cópia de segurança restaurada

en: Select image
pt: Selecionar imagem

en: Cover generated by Griffith v
pt: Capa gerada pelo Griffith v

en: Released Under the GNU/GPL License
pt: Disponibilizado Sob a Licença GNU/GPL

en: Original Title
pt: Título Original

en: Title
pt: Título em português

en: Director
pt: Diretor

en: Running Time
pt: Duração

en: Country
pt: País

en: Genre
pt: Gênero

en: Upgrading database...
pt: Atualizando Banco de dados...

en: Brazilian Portuguese
pt: Português do Brasil

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Catalan
pt: Catalão

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: English
pt: Inglês

en: Estonian
pt: Estoniano

en: French
pt: Francês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Greco

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Italian
pt: Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Norwegian Bokmal
pt: Bokmal Norueguês

en: Occitan
pt: Occitano

en: Pashto
pt: Afegão

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Português

en: Russian
pt: Russo

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Favourite
pt: Favorito

en: Buy me
pt: Comprar

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
pt: O Griffith irá agora converter seu banco de dados para um novo formato! Isto pode durar alguns minutos caso você possua um banco de dados muito grande.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
pt: Conversão antiga do DB: por favor instale o pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
pt: Seu banco de dados está provavelmente no formato SQLite2, converta por favor para SQLite3

en: Are you sure you want to delete?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este filme?

en: You can't delete movie while it is loaned.
pt: Não pode apagar um filme enquanto ele estiver emprestado.

en: Image is not valid.
pt: Imagem inválida

en: Image has been updated
pt: A imagem foi atualizada

en: Are you sure you want to delete this poster?
pt: Tem certeza que deseja eliminar este pôster?

en: No movie found
pt: Nenhum filme encontrado

en: Connection timed out
pt: Tempo de conexão esgotado

en: Error sending e-mail: %s
pt: Erro enviando o e-mail: %s

en: login failure
pt: falha no login

en: E-mail sent successfully
pt: E-mail enviado com sucesso

en: Movie loan reminder
pt: Lembrete de empréstimo de filme

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
pt: Olá, %s!
    
    Apenas para te lembrar que estou realmente precisando deste filme que te emprestei recentemente:
    
    %s (%s)
    
    Emprestado em %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
pt: E-mail não pôde ser enviado. Verifique as preferências de e-mail.

en: This person has no e-mail address defined.
pt: Não foi informado o endereço de e-mail desta pessoa!

en: Images
pt: Imagens

en: backups
pt: cópias de segurança

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: Image
pt: Imagem

en: Seen it
pt: Filme já assistido

en: Year
pt: Ano

en: Runtime
pt: Duração

en: Rating
pt: Avaliação

en: Created
pt: Criado

en: Updated
pt: Atualizado

en: Loan Date
pt: Data do Empréstimo

en: Return Date
pt: Data de Devolução

en: Loaned To
pt: Emprestado a

en: Language
pt: Idioma

en: lector
pt: leitor

en: dubbing
pt: dobragem

en: commentary
pt: comentário

en: Type
pt: Tipo

en: Channels
pt: Canais

en: Subtitle format
pt: Formato da legenda

en: Enable this extension
pt: Ativar essa extensão

en: Name
pt: Nome

en: Any
pt: Qualquer um

en: Last added
pt: Último adicionado

en: Barcode
pt: Código de barras

en: Cast
pt: Elenco

en: Classification
pt: Classificação

en: Collection
pt: Coleção

en: Color
pt: Cor

en: Condition
pt: Estado

en: Layers
pt: Camadas

en: Loaned
pt: Emprestado

en: Discs
pt: Disco(s)

en: Medium
pt: Mídia

en: Notes
pt: Observações

en: Number
pt: Número

en: Official site
pt: Site oficial

en: Plot
pt: Sinopse

en: Poster
pt: Cartaz

en: Aspect ratio
pt: Taxa de proporção

en: Region
pt: Região

en: Screenplay
pt: Roteiro

en: Studio
pt: Estúdio

en: Tags
pt: Rótulos

en: Video codec
pt: Codec de Vídeo

en: N/A
pt: N/D

en: Damaged
pt: Danificado

en: Poor
pt: Ruim

en: Fair
pt: Razoável

en: Good
pt: Bom

en: Excellent
pt: Excelente

en: Black and White
pt: Preto e Branco

en: Mixed
pt: Misturado

en: Region 0 (No Region Coding)
pt: Região 0 (Sem Codificação de Região)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
pt: Região 1 (Estados Unidos da América, Canadá)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
pt: Região 2 (Europa, Egito, Arabia, Japão e Africa do Sul)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
pt: Região 3 (Coréia, Tailāndia, Vietnam, Borneo e Indonésia)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
pt: Região 4 (Austrália e Nova Zelândia, México e América do Sul)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
pt: Região 5 (Índia, África, Rússia e países da antiga União Soviética)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
pt: Região 6 (República Popular da China)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
pt: Região 7 (Reservada para Uso Especial Não-Específico)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
pt: Região 8 (Linhas Aéreas/Cruzeiros Marítimos)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
pt: Dicionário não disponível. Corretor ortográfico será desabilitado.

en: No person is defined yet.
pt: Não existe nenhuma pessoa criada!

en: Do you want to loan the whole collection?
pt: Você quer emprestar toda a coleção?

en: Collection contains loaned movie.
    Loan aborted!
pt: Coleção contém filme emprestado.
    Empréstimo abortado!

en: Movie loaned
pt: Filme emprestado

en: This movie has been loaned to %s on %s
pt: Este filme foi emprestado para %s em %s

en: Movie not loaned
pt: O filme não está emprestado

en: Fetching data
pt: Obtendo dados

en: Wait a moment
pt: Aguarde um momento

en: Connection error
pt: Erro de conexão

en: Fetching poster
pt: Buscando pôster

en: Searching
pt: Pesquisando

en: Cancel
pt: Cancelar

en: You should fill the person name
pt: Você deve indicar o nome da pessoa

en: Record updated
pt: Registro atualizado

en: This person has loaned films from you. Return them first.
pt: Esta pessoa tem filmes emprestados por você. Primeiro devolva-os.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
pt: Esta pessoa tem dados no histórico de empréstimos. Estes dados serão eliminados se você prosseguir.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
pt: %s
    Tem certeza que deseja eliminar esta pessoa?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
pt: Não foi possível conectar ao Banco de Dados.
    Retornando para o SQLite.

en: Please check debug output for more informations.
pt: Por favor, verifique a saída do erro para maiores informações.

en: This database requires newer version of Griffith.
pt: Este banco de dados requer uma versão mais nova do Griffith

en: Griffith is a film collection manager.
pt: Griffith é um gerenciador de coleção de filmes.

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
pt: Filtro ativado. Exibir apenas os filmes não assistidos.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
pt: Filtro ativado. Exibe apenas os filmes emprestados.

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
pt: Filtro ativado. Exibir apenas os filmes do volume: %s

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
pt: Filtro ativado. Exibir apenas os filmes da coleção: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
pt: Defina aqui o leitor PDF que deseja utilizar com o Griffith. Os leitores mais populares são xpdf, gpdf, evince ou kpdf. Certifique-se da instalação de algum desses programas e que o mesmo esteja funcionando perfeitamente.

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
pt: Aqui você pode definir o idioma que deseja utilizar na correção ortográfica. Utilize a definição local. Por exemplo, para utilizar Português do Brasil na verificação ortográfica, indique neste campo a opção 'pt_br'

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
pt: Utilize este campo para definir o servidor SMTP que deseja utilizar para enviar as suas mensagens de e-mail. Em sistemas unix, 'localhost' deverá funcionar. Você pode também usar o endereço do usuário do smtp do seu provedor de internet.

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
pt: Este é o campo para endereço de e-mail que será utilizado em todas as mensagens enviadas pelo Griffith. Provavelmente você irá definir aqui o seu próprio e-mail.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
pt: Aqui você pode definir a porta do servidor smpt a ser usada. Se você quer usar sua conta do gmail para enviar e-mails, tente colocar '578' aqui. Padrão ( e a mais comum) é '25'

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
pt: Se você precisa de suporte TLS, por favor marque essa caixa. Isso é necessário, por exemplo, quando estiver usando o serviço gmail para enviar seus e-mail de lembrete.

en: Name cannot be empty
pt: Nome não pode estar vazio

en: E-mail address is not valid
pt: Endereço de e-mail inválido

en:  as
pt:  como

en: International
pt: Internacional

en: Please configure your Amazon Access Key ID and Secret Key correctly in the preferences dialog.
pt: Por favor configure o ID de sua Chave de Acesso Amazon e a Chave Secreta corretamente no diálogo Preferências.

en: <b>Audio</b>
pt: <b>Áudio</b>

en: Audio
pt: Áudio

en: %s file has been created.
pt: O arquivo %s foi criado.

en: Export a %s document
pt: Exportar um documento %s

en: Full Ant Movie Catalog database xml export plugin
pt: Plugin exportar para o banco de dados xml Catálogo de Filmes Full Ant

en: Full CSV list export plugin
pt: Plugin para exportação de listagem em CSV

en: Full DVD Profiler XML Export V2 plugin
pt: Plugin

en: Full DVD Profiler XML Export V3 plugin
pt: Plugin Exportar para o Full DVD Profiler V3 como xml

en: Full GCstar database export plugin
pt: Plugin exportar para o banco de dados GCstar

en: Plugin exports data using templates
pt: Plugin de exportação de dados utilizando modelos

en: Griffith's movies list
pt: Lista de filmes do Griffith

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: previous
pt: anterior

en: next
pt: próximo

en: Can't create %s!
pt: Não é possível criar %s!

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt: O diretório %s já existe.
    Deseja substituí-lo?

en: Can't remove %s!
pt: Não é possível remover %s!

en: Can't copy %s!
pt: Não é possível copiar %s!

en: Can't open %s!
pt: Não é possível abrir %s!

en: Document generated by Griffith v
pt: Documento gerado pelo Griffith v

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Document has been generated.
pt: O documento foi gerado.

en: iPod Notes export plugin
pt: Plugin de exportação de notas iPod

en: My Movies List
pt: Minha lista de filmes

en: List successfully exported to iPod.
pt: Lista exportada para o iPod com sucesso.

en: iPod is not connected.
pt: iPod não está conectado.

en: The list was successfully exported. Now you should move it to the 'Notes' folder on your iPod.
pt: A lista foi exportada com sucesso. Agora você deveria move-la  para a pasta 'Notes' no seu iPod.

en: PDF export plugin
pt: Plugin para exportação de PDF

en: Export a PDF
pt: Exportar um PDF

en: List of films
pt: Lista de filmes

en: Total Movies: %s
pt: Total de Filmes: %s

en: PDF has been created.
pt: PDF criado com sucesso.

en: Page %d
pt: Página %d

en: Full XML list export plugin
pt: Plugin de exportação de XML

en: The format of the file is not supported.
pt: O formato do arquivo não é suportado.

en: Full CSV list import plugin
pt: Plugin para exportação de listagem em CSV

en: Please assign at least one field first!
pt: Por favor, assinale pelo menos um campo!

en: Can't open the file %s
pt: Não é possível abrir o arquivo %s!

en: %s file has been imported. %s movies added.
pt: O arquivo %s foi importado. %s filmes adicionados.

en: <b>Example</b>
pt: <b>Exemplo</b>

en: <b>Export</b>
pt: <b>Exportar</b>

en: <b>Header</b>
pt: <b>Cabeçalho</b>

en: <b>Sort by</b>
pt: <b>Ordenar por</b>

en: <b>Split into</b>
pt: <b>Dividir em</b>

en: <b>Style</b>
pt: <b>Estilo</b>

en: <b>Template</b>
pt: <b>Modelo</b>

en: Author
pt: Autor

en: Black and white
pt: Preto e Branco

en: Choose style file
pt: Selecione o arquivo de estilos

en: Convert images
pt: Converter imagens

en: Data
pt: Dados

en: Description
pt: Descrição

en: Destination
pt: Destino

en: Export
pt: Exportar

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Format
pt: Formato

en: Maximal height
pt: Altura máxima

en: Maximal width
pt: Largura máxima

en: Posters
pt: Pôsteres

en: Reverse
pt: Inverso

en: Template
pt: Modelo

en: Use custom file
pt: Utilizar arquivo personalizado

en: Version
pt: Versão

en: entries per page
pt: entradas por página

en: files
pt: arquivos

en: 0 means no limits
pt: 0 meios sem limites

en: <b>Audio channels</b>
pt: <b>Canais de Áudio</b>

en: <b>Audio codecs</b>
pt: <b>Codecs de Áudio</b>

en: <b>Collection</b>
pt: <b>Coleção</b>

en: <b>Collections</b>
pt: <b>Coleções</b>

en: <b>Defaults</b>
pt: <b>Padrões</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
pt: <b>Lembrete por E-mail</b>

en: <b>Languages</b>
pt: <b>Idiomas</b>

en: <b>Limits</b>
pt: <b>Limites</b

en: <b>Loan History</b>
pt: <b>Histórico de Empréstimos</b>

en: <b>Loans</b>
pt: <b>Empréstimos</b>

en: <b>Media</b>
pt: <b>Mídia</b>

en: <b>Search for:</b>
pt: <b>Procurar por</b>

en: <b>Search results</b>
pt: <b>Resultados da procura</b>

en: <b>Select database to use</b>
pt: <b>Selecionar banco de dados para ser utilizado</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
pt: <b>Exibir apenas as seguintes colunas</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
pt: <b>Formatos da legenda</b>

en: <b>Subtitles</b>
pt: <b>Legendas</b>

en: <b>Tags</b>
pt: <b>Rótulos</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
pt: <b>Utilizar correção ortográfica nos seguintes campos:</b>

en: <b>Video codecs</b>
pt: <b>Codecs de Vídeo</b>

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a new person
pt: Adicionar uma nova pessoa

en: Add movie
pt: Adicionar filme

en: Add movie and close
pt: Adicionar filme e fechar

en: Adds new movie
pt: Adicionar um novo filme

en: All Movies
pt: Todos os Filmes

en: Base font size
pt: Tamanho da fonte base

en: By Collection
pt: Por Coleção

en: Choose Image
pt: Selecionar Imagem

en: Clear filter
pt: Limpar filtros

en: Clone
pt: Duplicar

en: Create backup
pt: Criar backup

en: Database
pt: Banco de dados

en: Delete a person
pt: Apagar uma pessoa

en: Details
pt: Detalhes

en: Dictionaries
pt: Dicionários

en: E-mail reminder
pt: Lembrete por E-mail

en: E_xport
pt: E_xportar

en: Edit a person
pt: Editar uma pessoa

en: Edit movie details
pt: Editar detalhes do filme

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extensions toolbar
pt: Barra de ferramentas Extensões

en: Favorite Movie Plugin
pt: Plugin de Filme Favorito

en: Fill empty fields only
pt: Preencher somente os campos vazios

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter movies
pt: Filtrar filmes

en: Font for reports
pt: Fonte para relatórios

en: Forum
pt: Fórum

en: Found Results
pt: Resultados Encontrados

en: Get from web
pt: Obter da Internet

en: Get movie data from:
pt: Obter dados do filme a partir do:

en: Homepage
pt: Página web

en: Host
pt: Máquina

en: I_mport
pt: I_mportar

en: Include Front Image
pt: Incluir Imagem Frontal

en: Include movie number
pt: Incluir número do filme

en: Languages
pt: Idiomas

en: Limit search results to
pt: Limite de busca de resultados para

en: Load poster from disk
pt: Carregar pôster do disco

en: Loan
pt: Emprestar

en: Loan Management
pt: Gerenciamento de Empréstimos

en: Loan movie
pt: Emprestar filme

en: Loan to
pt: Emprestar para

en: Loaned Movies
pt: Filmes Emprestados

en: Loans
pt: Empréstimos

en: Main list
pt: Lista de filmes

en: Manage People
pt: Gerenciar Pessoas

en: Meter
    Stars
pt: Termômetro
    Estrelas

en: Movie details
pt: Detalhes do filme

en: Movie information
pt: Informações sobre o filme

en: Needs authentication
pt: Necessária autenticação

en: New database
pt: Novo banco de dados

en: Not Seen Movies
pt: Filmes não assistidos

en: Open search window
pt: Abrir janela de busca

en: Original title
pt: Título Original

en: Other
pt: Outros

en: PDF reader
pt: Leitor de PDF

en: Password
pt: Senha

en: People
pt: Pessoa

en: Phone
pt: Telefone

en: Please wait a moment...
pt: Por favor, aguarde um momento...

en: Port
pt: Porta

en: Poster image
pt: Imagem do pôster

en: Poster viewer
pt: Visualizador de pôsters

en: Preferences
pt: Preferências

en: Print Cover
pt: Imprimir Capa

en: Print cover
pt: Imprimir capa

en: Rating image
pt: Imagem de avaliação do filme

en: Remove
pt: Eliminar

en: Remove poster
pt: Remover pôster

en: Remove selected movie
pt: Remover o filme selecionado

en: Rename
pt: Renomear

en: Report bug
pt: Relatar erro

en: Resolution
pt: Resolução

en: Restore from backup
pt: Restaurar a partir do backup

en: Return
pt: Devolver filme

en: SMTP port
pt: porta SMTP

en: SMTP server
pt: Servidor SMTP

en: Saved filters
pt: Filtros salvos

en: Searching on the web
pt: Buscando na internet

en: Select all
pt: Selecione um país

en: Select database
pt: Escolher Base de Dados

en: Select first movie
pt: Selecionar Primeiro Filme

en: Select last movie
pt: Selecionar último Filme

en: Select next movie
pt: Selecionar próximo filme

en: Select previous movie
pt: Selecionar filme anterior

en: Sender E-mail address
pt: Endereço de E-mail do Remetente

en: Show other movies in this collection
pt: Exibir filmes da coleção selecionada

en: Show other movies in this volume
pt: Exibir outros filmes do volume selecionado

en: Simple
pt: Simples

en: Size
pt: Tamanho

en: Spell check the following language
pt: Verificação ortográfica com o seguinte idioma

en: Suggest an unseen movie
pt: Sugerir um filme não assistido

en: Technical information
pt: Informação técnica

en: This movie is part of...
pt: Este filme é parte de...

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Type in the original film title, select source and choose <i>Get from web</i>. Griffith will try to fetch all the related information from the Web.
pt: Digite no campo de título original do filme, selecione e escolha <i>Obter da Web</i>. Griffith tentará obter toda a informação relacionada com o filme desde a internet.

en: Use Spellchecker
pt: Utilizar a Verificação Ortográfica

en: Use TLS?
pt: Usar TLS?

en: Username
pt: Usuário

en: Visit movie web site
pt: Visitar a página web do filme

en: Visit the official web site
pt: Visite a página oficial

en: Watch the trailer
pt: Assistir o trailer

en: _Edit
pt: _Editar

en: _File
pt: _Arquivo

en: _Help
pt: A_juda

en: _Loans
pt: E_mpréstimos

en: _Tools
pt: Ferramen_tas

en: _View
pt: _Ver

en: add entered name to collections list
pt: adicionar este nome à lista de coleções

en: add entered name to volumes list
pt: adicionar este nome à lista de volumes

en: classification
pt: classificação

en: click here if movie was returned
pt: clique aqui se o filme foi devolvido

en: collection details
pt: detalhes da coleção

en: loaned only
pt: apenas emprestados

en: loans movie or volume
pt: emprestar um filme ou um volume

en: minutes
pt: minutos

en: movies
pt: filme(s)

en: none
pt: nenhum

en: not loaned only
pt: apenas não emprestados

en: remove selected collection
pt: remover a coleção selecionada

en: remove selected volume
pt: remover o volume selecionado

en: seen only
pt: apenas vistos

en: tags
pt: rótulos

en: unseen only
pt: apenas não vistos

en: volume details
pt: detalhes do volume

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
pt: <b>Instruções</b>:
    
    No passo seguinte você poderá relacionar os seus campos csv com os do Griffith.
    Um campo CSV pode ser atribuído a vários campos do Griffith, por exemplo, se tiver apenas um título.
    A sua lista de elenco deverá ter separação por vírgulas para que se quebre em linhas múltiplas.

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
pt: Campos Assinalados (CSV > Griffith)

en: CSV Fields
pt: Campos do CSV

en: CSV Import
pt: Importar CSV

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Encoding
pt: Codificando

en: Fields
pt: Campos

en: File-Options
pt: Opções do Arquivo

en: From Row
pt: Linha de Origem

en: Griffith Fields
pt: Campos do Griffith

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
pt: Se o seu arquivo não tem cabeçalhos de coluna, então você deve importar a partir da linha 0.

en: Line terminator
pt: Fim de linha

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
pt: ascii (Inglês)
    big5 (Chinês Tradicional)
    big5hkscs (Chinês Tradicional)
    cp037 (Inglês)
    cp424 (Hebráico)
    cp437 (Inglês)
    cp500 (Europa Ocidental)
    cp737 (Grego)
    cp775 (Línguas Bálticas)
    cp850 (Europa Ocidental)
    cp852 (Europa Oriental e Central)
    cp855 (Bulgaro, Belo-russo, Macedônio, Russo, Sérvio)
    cp856 (Hebráico)
    cp857 (Turco)
    cp860 (Português)
    cp861 (Islandês)
    cp862 (Hebráico)
    cp863 (Canadense)
    cp864 (Arábico)
    cp865 (Dinamarquês, Norueguês )
    cp866 (Russo)
    cp869 (Grego)
    cp874 (Tailandês)
    cp875 (Grego)
    cp932 (Japonês)
    cp949 (Coreano)
    cp950 (Chinês Tradicional)
    cp1006 (Hindu)
    cp1026 (Turco)
    cp1140 (Europa Ocidental)
    cp1250 (Europa Oriental e Central)
    cp1251 (Bulgaro, Belo-russo, Macedônio, Russo, Sérvio)
    cp1252 (Europa Ocidental)
    cp1253 (Grego)
    cp1254 (Turco)
    cp1255 (Hebráico)
    cp1256 (Arábico)
    cp1257 (Línguas Bálticas)
    cp1258 (Vietnamita)
    euc_jp (Japonês)
    euc_jis_2004 (Japonês)
    euc_jisx0213 (Japonês)
    euc_kr (Coreano)
    gb2312 (Chinês Simplificado)
    gbk (Chinês Unificado)
    gb18030 (Chinês Unificado)
    hz (Chinês Simplificado)
    iso2022_jp (Japonês)
    iso2022_jp_1 (Japonês)
    iso2022_jp_2 (Japonês, Coreano, Chinês Simplificado, Europa Ocidental, Grego)
    iso2022_jp_2004 (Japonês)
    iso2022_jp_3 (Japonês)
    iso2022_jp_ext (Japonês)
    iso2022_kr (Coreano)
    latin_1 (Europa Ocidental)
    iso8859_2 (Europa Oriental e Central)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltês)
    iso8859_4 (Línguas Bálticas)
    iso8859_5 (Bulgaro, Belo-russo, Macedônio, Russo, Sérvio)
    iso8859_6 (Arábico)
    iso8859_7 (Grego)
    iso8859_8 (Hebráico)
    iso8859_9 (Turco)
    iso8859_10 (Línguas Nórdicas)
    iso8859_13 (Línguas Balticas)
    iso8859_14 (Línguas Celticas)
    iso8859_15 (Europa Ocidental)
    johab (Coreano)
    koi8_r (Russo)
    koi8_u (Ucraniano)
    mac_cyrillic (Bulgaro, Belo-russo, Macedônio, Russo, Sérvio)
    mac_greek (Grego)
    mac_iceland (Islandês)
    mac_latin2 (Europa Oriental e Central)
    mac_roman (Europa Ocidental)
    mac_turkish (Turco)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japonês)
    shift_jis_2004 (Japonês)
    shift_jisx0213 (Japonês)
    utf_16 (Todos os idiomas)
    utf_16_be (Todos os idiomas (Somente BMP))
    utf_16_le (Todos os idiomas (Somente BMP))
    utf_7 (Todos os idiomas)
    utf_8 (Todos os idiomas)

en: <b>Import only fields selected below</b>
pt: <b> Importar somente os campos abaixo selecionados </b>

en: <b>Importing...</b>
pt: <b>Importando...</b>

en: Import window
pt: Janela de importação

en: Source
pt: Fonte
