Griffith 0.10-beta1 - en to ru translation catalogue (455 entries)

en: You have no movies in your database
ru: В вашей базе данных нет фильмов

en: You have seen all films in your collection!
ru: Вы просмотрели все фильмы в коллекции!

en: subtitles
ru: субтитры

en: This item is in use.
    Operation aborted!
ru: Этот элемент используется.
    Действие отменено!

en: Are you sure you want to restore? Your current movie collection will be replaced. You can't undo this operation.
ru: Вы уверены, что хотите восстановить?
    Текущая коллекция фильмов будет заменена.
    Вы не сможете отменить операцию.

en: Are you sure you want to merge? Your current movie collection will be merged with a backup. You can't undo this operation.
ru: Вы уверены, что хотите объединить?
    Текущая коллекция фильмов будет объединена с резервной копией.
    Вы не сможете отменить операцию.

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
ru: %s фильм(ов) в коллекции. %s фильм(ов) показан(ы) фильтром. %s фильм(ов) одолжен(ы). Вы еще не посмотрели %s фильм(ов)

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
ru: Вы уверены, что хотите создать новую базу данных?
    Вы потеряете ВСЕ текущие данные!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
ru: Последняя возможность!
    Вы подтверждаете, что хотите
    потерять все текущие данные?

en: This is development version of Griffith.
    Upgrade path from dev. versions may not be provided.
    Please make sure you have a backup!
    
    Do you want to proceed?
ru: Эта версия Griffith предназначена для разработки. Возможно вы не сможете обновить программу после установки этой версии. Убедитесь что у вас есть резервная копия базы.

en: Main Authors
ru: Главные Авторы

en: Programmers
ru: Программисты

en: Contributors
ru: Помощники

en: Logo, icon and general artwork
ru: Логотип, иконка и основные изображения

en: See TRANSLATORS file
ru: Смотрите файл TRANSLATORS

en: This program is released under the GNU
ru: Эта программа выпущена под лицензией GNU

en: Add a new movie
ru: Добавить новый фильм

en: Edit movie
ru: Редактировать фильм

en: Movie information has been updated
ru: Информация о фильме обновлена

en: No results
ru: Ничего не найдено

en: You should fill the original title
    or the movie title.
ru: Вы должны заполнить оригинальное название
    или название фильма.

en: Language:
ru: Язык:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
ru: Фильм с таким названием уже существует, вы действительно хотите добавить?

en: is equal to
ru: совпадает с

en: is not equal to
ru: не равно

en: starts with
ru: начинается с

en: doesn't start with
ru: не начинается с

en: contains
ru: содержит

en: doesn't contain
ru: не содержит

en: like
ru: похожий на

en: not like
ru: непохожий на

en: ignore
ru: игнорировать

en: with
ru: с

en: without
ru: без

en: require
ru: обязательно

en: in
ru: содержит

en: not in
ru: не содержит

en: loaned to
ru: одолжен

en: loan history
ru: История аренды

en: Name is empty
ru: Имя не заполнено

en: Cannot save search conditions
ru: Невозможно сохранить параметры поиска

en: Search conditions saved
ru: Параметры поиска сохранены

en: Cannot delete search conditions
ru: Невозможно удалить условия поиска

en: Search conditions deleted
ru: Условия поиска удалены

en: Save Griffith backup
ru: Сохранить резервную копию Griffith

en: File exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл с таким именем уже существует. Заменить?

en: Error creating backup
ru: Ошибка создания резервной копии

en: Backup has been created
ru: Резервная копия была создана

en: Restoring database...
ru: Восстановление базы данных...

en: Restore Griffith backup
ru: Востановить резервную копию Griffith

en: Can't read backup file
ru: Невозможно прочитать файл резервной копии

en: Backup restored
ru: Резервная копия восстановлена

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Cover generated by Griffith v
ru: Обложка  создана Griffith v

en: Released Under the GNU/GPL License
ru: Выпушено под лицензией GNU/GPL

en: Original Title
ru: Оригинальное название

en: Title
ru: Название

en: Director
ru: Режиссер

en: Running Time
ru: Продолжительность

en:  min
ru:  мин.

en: Country
ru: Страна

en: Genre
ru: Жанр

en: Upgrading database...
ru: Обновляется база данных...

en: Brazilian Portuguese
ru: Португальский (Бразилия)

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: English
ru: Английский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: French
ru: Французский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Norwegian Bokmal
ru: Норвежский (Букмол)

en: Occitan
ru: Окситанский (провансальский)

en: Pashto
ru: Пушту

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Russian
ru: Русский

en: Simplified Chinese
ru: Упрощённый китайский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Spanish
ru: Испанский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Favourite
ru: Избранные

en: Buy me
ru: Купи меня

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
ru: Сейчас Griffith преобразует вашу базу данных в новый формат. Это может занять несколько минут, если у вас большая база данных.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
ru: Преобразование старой БД: установите старую версию pysqlite (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
ru: Наиболее вероятно, формат вашей базы данных  SQLite2, пожалуйста, конвертируйте её в SQLite3

en: Are you sure you want to delete?
ru: Вы действительно хотите удалить этот фильм?

en: You can't delete movie while it is loaned.
ru: Вы не можете удалить одолженный фильм.

en: Image is not valid.
ru: Изображение указано неверно

en: Image has been updated
ru: Изображение было обновлено

en: Are you sure you want to delete this poster?
ru: Вы действительно хотите удалить постер?

en: No movie found
ru: Фильм не найден

en: Connection timed out
ru: Время ожидания соединения истекло

en: Error sending e-mail: %s
ru: Ошибка отправки e-mail: %s

en: login failure
ru: неверный логин

en: E-mail sent successfully
ru: E-mail успешно отправлен

en: Movie loan reminder
ru: Напоминание об одолженных фильмах

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
ru: Привет, %s!
    
    Просто напоминаю тебе, что мне действительно нужны следующие фильмы, которые я одолжил тебе в последнее время:
    
    %s (%s)
    
    Одолжен на %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
ru: Почтовое сообщение не отправлено. Проверьте настройки почты

en: This person has no e-mail address defined.
ru: Не указан адрес e-mail для этого человека

en: Images
ru: Изображения

en: backups
ru: резервные копии

en: All files
ru: Все файлы

en: Image
ru: Изображение

en: Seen it
ru: Смотрел

en: Year
ru: Год

en: Runtime
ru: Длительность

en: Rating
ru: Оценка

en: Created
ru: Создано

en: Updated
ru: Обновлено

en: Loan Date
ru: Дата дачи в долг

en: Return Date
ru: Дата возврата

en: Loaned To
ru: Одолжен

en: Language
ru: Язык

en: lector
ru: чтец

en: dubbing
ru: дубляж

en: commentary
ru: комментарий

en: Type
ru: Тип

en: Codec
ru: Кодек

en: Channels
ru: Каналы

en: Subtitle format
ru: Формат субтитров

en: Enable this extension
ru: включить это расширение

en: Name
ru: Имя

en: E-mail
ru: Электронная почта

en: Last added
ru: Последний добавленный

en: Barcode
ru: Штрихкод

en: Cast
ru: Актеры

en: Cameraman
ru: Оператор

en: Classification
ru: Классификация

en: Collection
ru: Коллекция

en: Color
ru: Цвет

en: Condition
ru: Состояние

en: Layers
ru: Слои

en: Loaned
ru: Одолжен

en: Discs
ru: Диски

en: Medium
ru: Носитель

en: Notes
ru: Заметки

en: Number
ru: Число

en: Official site
ru: Официальный сайт

en: Plot
ru: Сюжет

en: Poster
ru: Плакат

en: Aspect ratio
ru: Пропорции

en: Region
ru: Регион

en: Screenplay
ru: Сценарий

en: Site
ru: Сайт

en: Studio
ru: Студия

en: Tags
ru: Тэги

en: Trailer
ru: Трейлер

en: Video codec
ru: Видео кодек

en: Volume
ru: Том

en: N/A
ru: не указано

en: Damaged
ru: Повреждён

en: Poor
ru: Плохое

en: Fair
ru: Среднее

en: Good
ru: Хорошее

en: Excellent
ru: Отличное

en: Black and White
ru: Черно-белый

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Single Side, Single Layer
ru: Односторонний, однослойный

en: Single Side, Dual Layer
ru: Односторонний, двухслойный

en: Dual Side, Single Layer
ru: Двухсторонний, однослойный

en: Dual Side, Dual Layer
ru: Двухсторонний, двухслойный

en: Region 0 (No Region Coding)
ru: Регион 0 (без регионального кодирования)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
ru: Регион 1 (США, Канада)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
ru: Регион 2 (Европа, Египет, Аравия, Япония и Южная Африка)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
ru: Регион 3 (Корея, Таиланд, Вьетнам, Борнео и Индонезия)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
ru: Регион 4 (Австралия и Новая Зеландия, Мексика и Южная Америка)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
ru: Регион 5 (Индия, Африка, Россия и страны бывшего СССР)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
ru: Регион 6 (Китайская Народная Республика)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
ru: Регион 7 (Зарезервирован для специальных целей)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
ru: Регион 8 (Авиалинии/Круизные лайнеры)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
ru: Словарь не доступен. Проверка орфографии будет отключена.

en: No person is defined yet.
ru: Ещё нет людей.

en: Do you want to loan the whole collection?
ru: Вы хотите одолжить всю коллекцию?

en: Collection contains loaned movie.
    Loan aborted!
ru: Коллекция содержит одолженный фильм.
    Долг прекращен.

en: Movie loaned
ru: Фильм одолжен

en: This movie has been loaned to %s on %s
ru: Этот фильм был одолжен %s %s

en: Movie not loaned
ru: Фильм не одолжен

en: Fetching data
ru: Получение данных

en: Wait a moment
ru: Пожалуйста, подождите

en: Connection error
ru: Ошибка соединения

en: Fetching poster
ru: Получение постера

en: Searching
ru: Идёт поиск

en: Cancel
ru: Отмена

en: You should fill the person name
ru: Вы должны ввести имя человека

en: Record updated
ru: Запись обновлена

en: This person has loaned films from you. Return them first.
ru: Этот человек одолжил у вас фильмы. Сначала верните их.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
ru: Данные об этом человеке есть в истории одалживания. Эти данные будут стёрты, если вы продолжите.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
ru: %s
    Вы действительно хотите удалить этого человека?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
ru: Невозможно соединиться с базой данных.
    Переход на SQLite.

en: Please check debug output for more informations.
ru: Для подробностей смотрите отладочную информацию.

en: This database requires newer version of Griffith.
ru: Эта база данных требует более новой версии Griffith.

en: Griffith is a film collection manager.
ru: Griffith - это программа управления коллекцией фильмов.

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
ru: Фильтр активирован. Показаны только непросмотренные фильмы.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
ru: Фильтр активирован. Показаны только одолженные фильмы.

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
ru: Фильтр активирован. Показаны только фильмы из тома: %s

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
ru: Фильтр активирован. Показаны только фильмы из коллекции: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
ru: Задайте здесь просмотрщик PDF, который вы хотите использовать с Griffith. Популярный программы: xpdf, gpdf, evince или kpdf. Сначала убедитесь, что эта программа установлена и работает.

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
ru: Здесь вы можете задать желаемый язык для проверки орфографии в некоторых полях. Используйте настройки вашей локали. Например, для проверки португальского введите 'pt'

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
ru: Используйте этот пункт для определения SMTP сервера, который вы хотите использовать для отправки электронной почты. На *nix системах должен работать 'localhost'. Также, вы можете использовать адрес сервера вашего интернет провайдера.

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
ru: Это адрес e-mail, который будет использоваться для всей исходящей почты. Вам нужно указать ваш собственный адрес e-mail здесь.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
ru: Здесь Вы можете ввести порт для подключения к smtp-серверу. Если Вы хотите использовать почту gmail для отправки писем, попробуйте установить порт "587". По умолчанию (и работающий в большинстве случаев) - "25".

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
ru: Если вам нужна поддержка TLS, поставьте отметку здесь. Она требуется, например, когда используется служба gmail для отправки ваших напоминаний.

en: Name cannot be empty
ru: Имя не может быть пустым

en: E-mail address is not valid
ru: Веден недействительный email

en:  as
ru:  как

en: International
ru: Международный

en: Please configure your Amazon Access Key ID and Secret Key correctly in the preferences dialog.
ru: Пожайлуста настройте Ваш Amazon Access Key ID и Secret Key правильно в диалоговом окне.

en: <b>Audio</b>
ru: <b>Аудио</b>

en: Audio
ru: Аудио

en:  como
ru:  на

en: %s file has been created.
ru: %s файл создан.

en: Export a %s document
ru: Экспорт %s документа

en: Full Ant Movie Catalog database xml export plugin
ru: Плагин полного экспорта базы данных Ant Movie Catalog

en: Full CSV list export plugin
ru: Модуль экспорта списка в CSV

en: Full DVD Profiler XML Export V2 plugin
ru: Плагин полного экспорта базы данных DVD Profiler XML V2

en: Full DVD Profiler XML Export V3 plugin
ru: Плагин полного экспорта базы данных DVD Profiler XML V3

en: Full GCstar database export plugin
ru: Плагин полного экспорта базы данных GCstar

en: Plugin exports data using templates
ru: Можуль экспортирует данные, используя шаблоны

en: Griffith's movies list
ru: Список фильмов Griffith

en: Width
ru: с

en: Media
ru: Носитель

en: previous
ru: предыдущий

en: next
ru: cледующий

en: Can't create %s!
ru: Невозможно создать %s!

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
ru: Каталог %s уже существует.
    Вы действительно хотите перезаписать его?

en: Can't remove %s!
ru: Невозможно удалить %s!

en: Can't copy %s!
ru: Невозможно копировать %s!

en: Can't open %s!
ru: Невозможно открыть %s!

en: Document generated by Griffith v
ru: Документ сформирован Griffith v

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Document has been generated.
ru: Документ был сформирован.

en: iPod Notes export plugin
ru: Модуль экспорта заметок на iPod

en: My Movies List
ru: Список моих фильмов

en: List successfully exported to iPod.
ru: Список успешно экспортирован на iPod.

en: iPod is not connected.
ru: iPod не подключен.

en: The list was successfully exported. Now you should move it to the 'Notes' folder on your iPod.
ru: Список был успешно экспортирован. Теперь вы должны переместить его в папку 'Notes' на вашем iPod.

en: PDF export plugin
ru: Модуль экспорта в PDF

en: Export a PDF
ru: Экспорт в PDF

en: List of films
ru: Список фильмов

en: Total Movies: %s
ru: Всего фильмов: %s

en: PDF has been created.
ru: PDF был создан.

en: Page %d
ru: Страница %d

en: Full XML list export plugin
ru: Модуль экспорта списка в XML

en: The format of the file is not supported.
ru: Формат файла не поддерживается.

en: Full CSV list import plugin
ru: Модуль импорта списка из CSV

en: Please assign at least one field first!
ru: Пожалуйста, сначала определите хотя бы одно поле!

en: Can't open the file %s
ru: Невозможно открыть файл %s

en: %s file has been imported. %s movies added.
ru: %s файл был импортирован. %s фильма(ов) добавлено.

en: <b>Example</b>
ru: <b>Пример</b>

en: <b>Export</b>
ru: <b>Экспорт</b>

en: <b>Header</b>
ru: <b>Заголовок</b>

en: <b>Sort by</b>
ru: <b>Сортировать по</b>

en: <b>Split into</b>
ru: <b>Разбить на</b>

en: <b>Style</b>
ru: <b>Стиль</b>

en: <b>Template</b>
ru: <b>Шаблон</b>

en: Author
ru: Автор

en: Black and white
ru: Чёрно-белый

en: Choose style file
ru: Выберите файл стиля

en: Convert images
ru: Преобразование изображений

en: Data
ru: Данные

en: Description
ru: Описание

en: Destination
ru: Назначание

en: Export
ru: Экспорт

en: Export data
ru: Экспорт данных

en: Format
ru: Формат

en: Maximal height
ru: Максимальная высота

en: Maximal width
ru: Максимальная ширина

en: Posters
ru: Постеры

en: Reverse
ru: Обратный порядок

en: Template
ru: Шаблон

en: Use custom file
ru: Использовать пользовательский файл

en: Version
ru: Версия

en: entries per page
ru: элементов на странице

en: files
ru: файла(ов)

en: 0 means no limits
ru: 0 означает без ограничений

en: <b>Audio channels</b>
ru: <b>Аудио дорожки</b>

en: <b>Audio codecs</b>
ru: <b>Аудио кодеки</b>

en: <b>Collection</b>
ru: <b>Коллекция</b>

en: <b>Collections</b>
ru: <b>Коллекции</b>

en: <b>Defaults</b>
ru: <b>Умолчания</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
ru: <b>Напоминание по E-mail</b>

en: <b>Languages</b>
ru: <b>Языки</b>

en: <b>Limits</b>
ru: <b>Ограничения</b>

en: <b>Loan History</b>
ru: <b>История одалживания</b>

en: <b>Loans</b>
ru: <b>Аренда</b>

en: <b>Media</b>
ru: <b>Носитель</b>

en: <b>Search for:</b>
ru: <b>Поиск:</b>

en: <b>Search results</b>
ru: <b>Результаты поиска</b>

en: <b>Select database to use</b>
ru: <b>Выберите базу данных для использования</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
ru: <b>Показать только следующие поля</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
ru: <b>Форматы субтитров</b>

en: <b>Subtitles</b>
ru: <b>Субтитры</b>

en: <b>Tags</b>
ru: <b>Тэги</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
ru: <b>Использовать проверку орфографии для следующих полей:</b>

en: <b>Video codecs</b>
ru: <b>Видео кодеки</b>

en: <b>Volume</b>
ru: <b>Том</b>

en: <b>Volumes</b>
ru: Тома

en: Add
ru: Добавить

en: Add a new person
ru: Добавить нового человека

en: Add movie
ru: Добавить фильм

en: Add movie and close
ru: Добавить фильм и закрыть

en: Adds new movie
ru: Добавить новый фильм

en: All Movies
ru: Все фильмы

en: Base font size
ru: Базовый размер шрифта

en: By Collection
ru: По коллекции

en: Choose Image
ru: Выбрать изображение

en: Clear filter
ru: Очистить фильтр

en: Clone
ru: Клонировать

en: Create backup
ru: Создать резервную копию

en: Database
ru: База данных

en: Delete a person
ru: Удалить человека

en: Details
ru: Подробности

en: Dictionaries
ru: Словари

en: E-mail reminder
ru: Напоминание по E-mail

en: E_xport
ru: Э_кспорт

en: Edit a person
ru: Редактировать человека

en: Edit movie details
ru: Изменить сведения о фильме

en: Extensions
ru: Расширения

en: Extensions toolbar
ru: Панель росширений

en: Favorite Movie Plugin
ru: Модуль Любимые фильмы

en: Fill empty fields only
ru: Заполнить только пустые поля

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter movies
ru: Фильтровать фильмы

en: Font for reports
ru: Шрифт для отчётов

en: Forum
ru: Форум

en: Found Results
ru: Найденные результаты

en: Get from web
ru: Получить из интернета

en: Get movie data from:
ru: Получить данных о фильме с:

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Host
ru: Имя машины

en: I_mport
ru: И_мпорт

en: Include Front Image
ru: Включая изображение обложки

en: Include movie number
ru: Включая номер фильма

en: Languages
ru: Языки

en: Limit search results to
ru: Ограничить результаты поиска до

en: Load poster from disk
ru: Загрузить постер с диска

en: Loan
ru: Долги

en: Loan Management
ru: Управление долгами

en: Loan movie
ru: Одолжить фильм

en: Loan to
ru: Одолжен

en: Loaned Movies
ru: Одолженные фильмы

en: Loans
ru: Долги

en: Main list
ru: Главный список

en: Manage People
ru: Управление людьми

en: Meter
    Stars
ru: Линейка
    Звезды

en: Movie details
ru: Сведения о фильме

en: Movie information
ru: Информация о фильме

en: Needs authentication
ru: Требуется аутентификация

en: New database
ru: Новая база данных

en: Not Seen Movies
ru: Непросмотренные фильмы

en: Open search window
ru: Открыть окно поиска

en: Original title
ru: Оригинальное название

en: Other
ru: Прочие

en: PDF reader
ru: просмотрщик PDF

en: Password
ru: Пaроль

en: People
ru: Люди

en: Phone
ru: Телефон

en: Please wait a moment...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Plugins
ru: Модули

en: Port
ru: Порт

en: Poster image
ru: Изображение постера

en: Poster viewer
ru: Просмотр постеров

en: Preferences
ru: Настройки

en: Print Cover
ru: Печать обложки

en: Print cover
ru: Печать обложки

en: Rating image
ru: Рейтинговое изображение

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove poster
ru: Удалить постер

en: Remove selected movie
ru: Удалить выбранный фильм

en: Rename
ru: Переименовать

en: Report bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Restore from backup
ru: Восстановить из архива

en: Return
ru: Вернуться

en: SMTP port
ru: порт SMTP

en: SMTP server
ru: SMTP сервер

en: Saved filters
ru: Сохранённые фильтры

en: Searching on the web
ru: Поиск в интернете

en: Select all
ru: Выбрать изображение

en: Select database
ru: Выберите базу данных

en: Select first movie
ru: Выберите первый фильм

en: Select last movie
ru: Выберите последний фильм

en: Select next movie
ru: Выбрать следующий фильм

en: Select previous movie
ru: Выбрать предыдущий фильм

en: Sender E-mail address
ru: E-mail адрес отправителя

en: Show other movies in this collection
ru: Показать другие фильмы в этой коллекции

en: Show other movies in this volume
ru: Показать другие фильмы в этом томе

en: Simple
ru: Простой

en: Size
ru: Размер

en: Spell check the following language
ru: Проверка орфографии для языка

en: Standard
    Slim
    Double Slim
ru: Стандартный
    Слим
    Двойной слим

en: Suggest an unseen movie
ru: Предложить непросмотренный фильм

en: Technical information
ru: Техническая информация

en: This movie is part of...
ru: Этот фильм является частью ...

en: Toolbar
ru: Панель

en: Type in the original film title, select source and choose <i>Get from web</i>. Griffith will try to fetch all the related information from the Web.
ru: Введите оригинальное название фильма, выберите источник и нажмите <i>Получить из интернета</i>. Griffith попытается заполучить всю связанную с фильмом информацию из интернета.

en: Use Spellchecker
ru: Использовать корректор орфографии

en: Use TLS?
ru: Использовать TLS?

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Visit movie web site
ru: Посетить веб-сайт фильма

en: Visit the official web site
ru: Посетить официальный веб-сайт

en: Watch the trailer
ru: Смотреть трейлер

en: _Edit
ru: Правка (_E)

en: _File
ru: Файл (_F)

en: _Help
ru: Справка (_H)

en: _Loans
ru: Долги (_L)

en: _Tools
ru: Инструменты (_T)

en: _View
ru: Вид (_V)

en: add entered name to collections list
ru: добавить введенное название в перечень коллекций

en: add entered name to volumes list
ru: добавить введённое имя в список томов

en: classification
ru: классификация

en: click here if movie was returned
ru: нажмите здесь, если фильм был возвращен

en: collection details
ru: детали коллекции

en: loaned only
ru: только одолженные

en: loans movie or volume
ru: одолжить фильм или том

en: minutes
ru: минут

en: movies
ru: фильмы

en: none
ru: ни одного

en: not loaned only
ru: только неодолженные

en: remove selected collection
ru: удалить выбранную коллекцию

en: remove selected volume
ru: удалить выбранный том

en: seen only
ru: только просмотренные

en: tags
ru: теги

en: unseen only
ru: только непросмотренные

en: volume details
ru: подробности тома

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
ru: <b>Несколько советов</b>:
    
    На следующем шаге вы можете соотнести ваши поля csv с полями Griffith.
    Одно поле CSV может быть назначено нескольким полям griffith, т.е. если вы имеете только одно название.
    Ваш список ролей должен быть разделён запятыми для разбиения его на несколько строк.

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
ru: Назначенные поля (CSV > Griffith)

en: CSV Fields
ru: Поля CSV

en: CSV Import
ru: Импорт CSV

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Fields
ru: Поля

en: File-Options
ru: Файл-Параметры

en: From Row
ru: Со строки

en: Griffith Fields
ru: Поля Griffith

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
ru: Если в вашем файле нет заголовков столбцов, вы должны импортировать с 0-й строки.

en: Line terminator
ru: Символ конца строки

en: Quotechar
ru: Символ кавычек

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
ru: ascii (Английский)
    big5 (Китайский традиционный)
    big5hkscs (Китайский традиционный)
    cp037 (Английский)
    cp424 (Иврит)
    cp437 (Английский)
    cp500 (Западноевропейские)
    cp737 (Греческий)
    cp775 (Балтийские языки)
    cp850 (Западноевропейские)
    cp852 (Центрально- и восточноевропейские)
    cp855 (Болгарский, белорусский, македонский, русский, сербский)
    cp856 (Иврит)
    cp857 (Турецкий)
    cp860 (Португальский)
    cp861 (Исландский)
    cp862 (Иврит)
    cp863 (Канадский Английский)
    cp864 (Арабский)
    cp865 (Датский, норвежский)
    cp866 (Русский)
    cp869 (Греческий)
    cp874 (Тайский)
    cp875 (Греческий)
    cp932 (Японский)
    cp949 (Корейский)
    cp950 (Китайский традиционный)
    cp1006 (Урду)
    cp1026 (Турецкий)
    cp1140 (Западноевропейские)
    cp1250 (Центрально- и восточноевропейские)
    cp1251 (Болгарский, белорусский, македонский, русский, сербский)
    cp1252 (Западноевропейские)
    cp1253 (Греческий)
    cp1254 (Турецкий)
    cp1255 (Иврит)
    cp1256 (Арабский)
    cp1257 (Балтийские языки)
    cp1258 (Вьетнамский)
    euc_jp (Японский)
    euc_jis_2004 (Японский)
    euc_jisx0213 (Японский)
    euc_kr (Корейский)
    gb2312 (Китайский упрощённый)
    gbk (Китайский унифицированный)
    gb18030 (Китайский унифицированный)
    hz (Китайский упрощённый)
    iso2022_jp (Японский)
    iso2022_jp_1 (Японский)
    iso2022_jp_2 (Японский, корейский, китайский упрощённый, западноевропейские, греческий)
    iso2022_jp_2004 (Японский)
    iso2022_jp_3 (Японский)
    iso2022_jp_ext (Японский)
    iso2022_kr (Корейский)
    latin_1 (Западноевропейские)
    iso8859_2 (Центрально- и восточноевропейские)
    iso8859_3 (Эсперанто, мальтийский)
    iso8859_4 (Балтийские языки)
    iso8859_5 (Болгарский, белорусский, македонский, русский, сербский)
    iso8859_6 (Арабский)
    iso8859_7 (Греческий)
    iso8859_8 (Иврит)
    iso8859_9 (Турецкий)
    iso8859_10 (Скандинавские языки)
    iso8859_13 (Балтийские языки)
    iso8859_14 (Кельтские языки)
    iso8859_15 (Западноевропейские)
    johab (Корейский)
    koi8_r (Русский)
    koi8_u (Украинский)
    mac_cyrillic (Болгарский, белорусский, македонский, русский, сербский)
    mac_greek (Греческий)
    mac_iceland (Исландский)
    mac_latin2 (Центрально- и восточноевропейские)
    mac_roman (Западноевропейские)
    mac_turkish (Турецкий)
    ptcp154 (Казахский)
    shift_jis (Японский)
    shift_jis_2004 (Японский)
    shift_jisx0213 (Японский)
    utf_16 (все языки)
    utf_16_be (все языки (только BMP))
    utf_16_le (все языки (только BMP))
    utf_7 (все языки)
    utf_8 (все языки)

en: <b>Import only fields selected below</b>
ru: <b>Импортировать только отмеченные ниже поля</b>

en: <b>Importing...</b>
ru: <b>Импортирование...</b>

en: Import window
ru: Окно импорта

en: Plugin
ru: Модуль

en: Source
ru: Источник
