Griffith 0.10-beta1 - en to sv translation catalogue (433 entries)

en: You have no movies in your database
sv: Du har inga filmer i din databas

en: You have seen all films in your collection!
sv: Du har sett alla filmer i din samling!

en: subtitles
sv: undertexter

en: This item is in use.
    Operation aborted!
sv: Den här posten används.
    Åtgärden avbruten!

en: Are you sure you want to restore? Your current movie collection will be replaced. You can't undo this operation.
sv: Är du säker på att du till återställa?
    Din aktuell filmsamling kommer att ersättas.
    Du kan inte ångra den här åtgärden.

en: Are you sure you want to merge? Your current movie collection will be merged with a backup. You can't undo this operation.
sv: Är du säker på att du vill blanda?
    Din aktuella filmsamling kommer att blandas
    med en säkerhetskopia.
    Du kan inte ångra den här åtgärden.

en: %s movie(s) in collection. %s movie(s) are shown by the filter. %s movie(s) loaned. You haven't seen %s movie(s)
sv: %s film(er) i samlingen. %s film(er) visas av filtret. %s film(er) utlånade. Du kan inte sett %s film(er)

en: Are you sure you want to create a new database?
    You will lose ALL your current data!
sv: Är du säker på att du vill skapa en ny databas?
    Du kommer att förlora ALL aktuell data!

en: Last chance!
    Do you confirm that you want
    to lose your current data?
sv: Sista chansen!
    Bekräfta att du verkligen vill
    förlora ditt aktuella data.

en: This is development version of Griffith.
    Upgrade path from dev. versions may not be provided.
    Please make sure you have a backup!
    
    Do you want to proceed?
sv: Detta är en utvecklingsversion av Griffith.
    Uppgraderingsvägar från utvecklingsversioner kan inte tillhandahållas.
    Försäkra dig om att du har gjort en säkerhetskopia!
    
    Vill du fortsätta?

en: Main Authors
sv: Upphovsmän

en: Programmers
sv: Programmerare

en: Contributors
sv: Medarbetare

en: Logo, icon and general artwork
sv: Logo, ikon och allmän grafik

en: See TRANSLATORS file
sv: Se filen TRANSLATORS

en: This program is released under the GNU
sv: Det här programmet är utgivet under GNU

en: Add a new movie
sv: Lägg till en ny film

en: Edit movie
sv: Redigera film

en: Movie information has been updated
sv: Filminformationen har uppdaterats

en: No results
sv: Inga träffar

en: You should fill the original title
    or the movie title.
sv: Du bör fylla i ursprungliga titeln
    eller filmens titel.

en: Language:
sv: Språk:

en: Movie with that title already exists, are you sure you want to add?
sv: En film med den titeln finns redan. Är du säker på att du vill lägga till den?

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: starts with
sv: börjar med

en: doesn't start with
sv: börjar inte med

en: contains
sv: innehåller

en: doesn't contain
sv: innehåller inte

en: like
sv: som

en: not like
sv: inte som

en: ignore
sv: ignorera

en: with
sv: med

en: without
sv: utan

en: require
sv: kräver

en: in
sv: i

en: not in
sv: inte i

en: loaned to
sv: utlånad till

en: loan history
sv: lånehistorik

en: Name is empty
sv: Namn är tomt

en: Cannot save search conditions
sv: Kan inte spara sökvillkor

en: Search conditions saved
sv: Sökvillkor sparade

en: Save Griffith backup
sv: Spara säkerhetskopia

en: File exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen finns redan. Vill du skriva över den?

en: Error creating backup
sv: Fel vid skapande av säkerhetskopia

en: Backup has been created
sv: Säkerhetskopia har skapats

en: Restoring database...
sv: Återställer databas...

en: Restore Griffith backup
sv: Återställ säkerhetskopia

en: Can't read backup file
sv: Kan inte läsa säkerhetskopia

en: Backup restored
sv: Säkerhetskopia återställd

en: Select image
sv: Välj bild

en: Cover generated by Griffith v
sv: Omslagsbild genererad av Griffith v

en: Released Under the GNU/GPL License
sv: Utgiven under GNU/GPL License

en: Original Title
sv: Ursprunglig titel

en: Title
sv: Titel

en: Director
sv: Regissör

en: Running Time
sv: Speltid

en: Country
sv: Land

en: Upgrading database...
sv: Uppgraderar databas...

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: English
sv: Engelska

en: Estonian
sv: Estniska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Norwegian Bokmal
sv: Norska (bokmål)

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Simplified Chinese
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Favourite
sv: Favorit

en: Buy me
sv: Köp mig

en: Griffith will now convert your database to the new format. This can take several minutes if you have a large database.
sv: Griffith kommer nu att konvertera din databas till det nya formatet. Det här kan ta flera minuter om du har en stor databas.

en: Old DB conversion: please install pysqlite legacy (v1.0)
sv: Gammal databaskonvertering: installera pysqlite legacy (v1.0)

en: Your database is most probably in SQLite2 format, please convert it to SQLite3
sv: Din databas är antagligen i SQLite2-format, konvertera den till SQLite3

en: Are you sure you want to delete?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här filmen?

en: You can't delete movie while it is loaned.
sv: Du kan inte ta bort filmen när den är utlånad.

en: Image is not valid.
sv: Ogiltig bild

en: Image has been updated
sv: Bilden har uppdaterats

en: Are you sure you want to delete this poster?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här postern?

en: No movie found
sv: Ingen film hittades

en: Connection timed out
sv: Anslutningen överskred tidsgränsen

en: Error sending e-mail: %s
sv: Fel vid sändning av e-post: %s

en: login failure
sv: inloggningsfel

en: E-mail sent successfully
sv: E-post skickat

en: Movie loan reminder
sv: Påminnelse om filmlån

en: Hi, %s!
    
    Just to remind you that I'm really needing the following movie I have loaned to you recently:
    
    %s (%s)
    
    Loaned on %s
sv: Hej %s!
    
    Jag vill bara påminna dig om att jag verkligen behöver följande film som jag precis lånade ut till dig:
    
    %s (%s)
    
    Utlånad den %s

en: Mail could not be sent. Please check e-mail preferences.
sv: Kunde inte skicka e-post. Kontrollera e-postinställningarna.

en: This person has no e-mail address defined.
sv: Den här personen har ingen angiven e-postadress.

en: Images
sv: Bilder

en: backups
sv: säkerhetskopior

en: All files
sv: Alla filer

en: No.
sv: Nr

en: Image
sv: Bild

en: Seen it
sv: Har sett den

en: Year
sv: År

en: Runtime
sv: Speltid

en: Rating
sv: Betyg

en: Loan Date
sv: Utlåningsdatum

en: Return Date
sv: Återlämningsdatum

en: Loaned To
sv: Utlånad till

en: Language
sv: Språk

en: lector
sv: lektor

en: dubbing
sv: dubbning

en: commentary
sv: kommentator

en: Type
sv: Typ

en: Codec
sv: Kodek

en: Channels
sv: Kanaler

en: Subtitle format
sv: Undertextformat

en: Enable this extension
sv: aktivera detta tillägg

en: Name
sv: Namn

en: E-mail
sv: E-post

en: Last added
sv: Senast tillagd

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Cast
sv: Medverkande

en: Cameraman
sv: Kameraman

en: Classification
sv: Klassificering

en: Collection
sv: Samling

en: Color
sv: Färg

en: Condition
sv: Tillstånd

en: Layers
sv: Lager

en: Loaned
sv: Utlånad

en: Discs
sv: Skivor

en: Medium
sv: Medel

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Number
sv: Nummer

en: Official site
sv: Officiell webbsida

en: Plot
sv: Handling

en: Poster
sv: Affisch

en: Aspect ratio
sv: Aspektförhållande

en: Screenplay
sv: Filmmanus

en: Site
sv: Webbplats

en: Studio
sv: Filmstudio

en: Tags
sv: Taggar

en: Trailer
sv: Förhandsvisning

en: Video codec
sv: Videokodek

en: Volume
sv: Volym

en: N/A
sv: -

en: Damaged
sv: Skadad

en: Poor
sv: Dålig

en: Fair
sv: OK

en: Good
sv: Bra

en: Excellent
sv: Mycket bra

en: Black and White
sv: Svart och vit

en: Mixed
sv: Blandad

en: Single Side, Single Layer
sv: Enkelsidig, ett lager

en: Single Side, Dual Layer
sv: Enkelsidig, dubbla lager

en: Dual Side, Single Layer
sv: Dubbelsidig, ett lager

en: Dual Side, Dual Layer
sv: Dubbelsidig, dubbla lager

en: Region 0 (No Region Coding)
sv: Region 0 (Ingen regionskodning)

en: Region 1 (United States of America, Canada)
sv: Region 1 (USA, Kanada)

en: Region 2 (Europe, Egypt, Arabia, Japan and South Africa)
sv: Region 2 (Europa, Egypten, Arabien, Japan och Sydafrika)

en: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo and Indonesia)
sv: Region 3 (Korea, Thailand, Vietnam, Borneo och Indonesien)

en: Region 4 (Australia and New Zealand, Mexico and South America)
sv: Region 4 (Australien och Nya Zealand, Mexiko och Sydamerika)

en: Region 5 (India, Africa, Russia and former USSR countries)
sv: Region 5 (Indien, Afrika, Ryssland och tidigare USSR-länder)

en: Region 6 (Popular Republic of China)
sv: Region 6 (Kina)

en: Region 7 (Reserved for Unspecified Special Use)
sv: Region 7 (Reserverad för ospecifierad specialanvändning)

en: Region 8 (Airlines/Cruise Ships)
sv: Region 8 (Flygbolag/Kryssningsskepp)

en: Dictionary not available. Spellcheck will be disabled.
sv: Ordboken är inte tillgänglig. Stavningskontroll kommer att inaktiveras.

en: No person is defined yet.
sv: Ingen person har definierats ännu.

en: Do you want to loan the whole collection?
sv: Vill du låna hela samlingen?

en: Collection contains loaned movie.
    Loan aborted!
sv: Samlingen innehåller lånad film.
    Lån har avbrutits!

en: Movie loaned
sv: Filmen utlånad

en: This movie has been loaned to %s on %s
sv: Denna film har lånats ut till %s %s

en: Movie not loaned
sv: Filmen inte utlånad

en: Fetching data
sv: Hämtar data

en: Wait a moment
sv: Var god vänta

en: Connection error
sv: Anslutningsfel

en: Fetching poster
sv: Hämtar poster

en: Searching
sv: Söker

en: Cancel
sv: Avbryt

en: You should fill the person name
sv: Du bör fylla i personnamnet

en: Record updated
sv: Posten uppdaterades

en: This person has loaned films from you. Return them first.
sv: Den här personen har lånade filmer från dig. Återlämna dem först.

en: This person has data in the loan history. This data will be erased if you continue.
sv: Den här personen har information i utlåningshistoriken. Den här informationen kommer att raderas om du fortsätter.

en: %s
    Are you sure you want to delete this person?
sv: %s
    Är du säker på att du vill ta bort den här personen?

en: Cannot connect to database.
    Falling back to SQLite.
sv: Kan inte ansluta till databasen.
    Faller tillbaka på SQLite.

en: Please check debug output for more informations.
sv: Kontrollera felsökningsutdata för mer information.

en: This database requires newer version of Griffith.
sv: Denna databas kräver en nyare version av Griffith.

en: Griffith is a film collection manager.
sv: Griffith är en filmsamlingshanterare.

en: Filter activated. Showing only not seen movies.
sv: Filter aktiverat. Visar endast filmer som inte setts.

en: Filter activated. Showing only loaned movies.
sv: Filter aktiverat. Visar endast utlånade filmer.

en: Filter activated. Showing only movies from volume: %s
sv: Filter aktiverat. Visar endast filmer från volymen: %s

en: Filter activated. Showing only movies from collection: %s
sv: Filter aktiverat. Visar endast filmer från samlingen: %s

en: Define here the PDF reader you want to use within Griffith. Popular choices are xpdf, gpdf, evince or kpdf. Make sure you have this program installed and working first.
sv: Definiera den PDF-läsare som du vill använda med Griffith här. Populära val är xpdf, gpdf, evince eller kpdf. Se först till att du har det här programmet installerat och att det fungerar.

en: Here you can define the desired language to use while spell checking some fields. Use you locale setting. For example, to use european portuguese spell checking enter 'pt'
sv: Här kan du definiera det önskade språket som ska användas för stavningskontroll för vissa fält. Använd din lokalinställning. För att till exempel använda svensk stavningskontroll, ange "sv"

en: Use this entry to define the SMTP server you want to use to send e-mails. On *nix systems, 'localhost' should work. Alternatively, you can use your Internet Service Provider's SMTP server address.
sv: Använd den här för att definiera SMTP-servern som du vill använda för att skicka e-postmeddelanden. På *nix-system bör "localhost" fungera. Alternativt kan du använda adressen till din Internetleverantörs SMTP-server.

en: This is the from e-mail address that should be used to all outgoing e-mail. You want to include your own e-mail address here probably.
sv: Det här är avsändarens e-postadress som ska användas för alla utgående e-postmeddelanden. Du vill antagligen inkludera din egna e-postadress här.

en: Here you can define the smtp server port to use. If you want to use your gmail account service to send e-mails, try to enter '587' here. Default (and the most common one) is '25'
sv: Här kan du ange port för smtp-servern som ska användas. Om du vill använda ditt Gmail-konto för att skicka e-post kan du ange "587" här. Standard (och det vanligaste värdet) är "25".

en: If you need TLS support, please check this checkbox. This is needed, for example, when using gmail service to send your reminder e-mails.
sv: Om du behöver TLS-stöd kan du kryssa i denna kryssruta. Det behövs, till exempel, när Gmail används för att skicka dina påminnelser.

en: Name cannot be empty
sv: Namn kan inte vara tomt

en: E-mail address is not valid
sv: Ogiltig e-postadress

en:  as
sv:  som

en: International
sv: Internationell

en: <b>Audio</b>
sv: <b>Ljud</b>

en: Audio
sv: Ljud

en:  como
sv:  den

en: %s file has been created.
sv: Filen %s har skapats.

en: Export a %s document
sv: Exportera ett %s-dokument

en: Full CSV list export plugin
sv: Exporteringsmodul för fullständig CSV-lista

en: Plugin exports data using templates
sv: Insticksmodulen exporterar data med mallar

en: Griffith's movies list
sv: Griffiths filmlista

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: previous
sv: föregående

en: next
sv: nästa

en: Can't create %s!
sv: Kan inte skapa %s!

en: Directory %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Katalogen %s finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Can't remove %s!
sv: Kan inte ta bort %s!

en: Can't copy %s!
sv: Kan inte kopiera %s!

en: Can't open %s!
sv: Kan inte öppna %s!

en: Document generated by Griffith v
sv: Dokumentet genererades av Griffith v

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Document has been generated.
sv: Dokumentet har genererats.

en: iPod Notes export plugin
sv: Insticksmodul för iPod Notes-export

en: My Movies List
sv: Min filmlista

en: List successfully exported to iPod.
sv: Listan exporterades till iPod.

en: iPod is not connected.
sv: iPod är inte ansluten.

en: The list was successfully exported. Now you should move it to the 'Notes' folder on your iPod.
sv: Listan exporterades utan problem. Nu kan du flytta den till mappen "Notes" på din iPod.

en: PDF export plugin
sv: Insticksmodul för PDF-export

en: Export a PDF
sv: Exportera en PDF

en: List of films
sv: Lista av filmer

en: Total Movies: %s
sv: Totalt antal filmer: %s

en: PDF has been created.
sv: PDF har skapats.

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Full XML list export plugin
sv: Exporteringsmodul för fullständig XML-lista

en: The format of the file is not supported.
sv: Formatet på filen stöds inte.

en: Full CSV list import plugin
sv: Importeringsmodul för fullständig CSV-lista

en: Please assign at least one field first!
sv: Tilldela åtminstone ett fält först!

en: Can't open the file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: %s file has been imported. %s movies added.
sv: Filen %s har importerats. %s filmer lades till.

en: <b>Example</b>
sv: <b>Exempel</b>

en: <b>Export</b>
sv: <b>Exportera</b>

en: <b>Header</b>
sv: <b>Huvud</b>

en: <b>Sort by</b>
sv: <b>Sortera efter</b>

en: <b>Split into</b>
sv: <b>Dela upp i</b>

en: <b>Style</b>
sv: <b>Stil</b>

en: <b>Template</b>
sv: <b>Mall</b>

en: Author
sv: Upphovsman

en: Black and white
sv: Svart-vitt

en: Choose style file
sv: Välj stilfil

en: Convert images
sv: Konvertera bilder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination
sv: Mål

en: Export
sv: Exportera

en: Export data
sv: Exportera data

en: Maximal height
sv: Maximal höjd

en: Maximal width
sv: Maximal bredd

en: Posters
sv: Poster

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Template
sv: Mall

en: Use custom file
sv: Använd anpassad fil

en: entries per page
sv: objekt per sida

en: files
sv: filer

en: 0 means no limits
sv: 0 betyder ingen gräns

en: <b>Audio channels</b>
sv: <b>Ljudkanaler</b>

en: <b>Audio codecs</b>
sv: <b>Ljudkodekar</b>

en: <b>Collection</b>
sv: <b>Samling</b>

en: <b>Collections</b>
sv: <b>Samlingar</b>

en: <b>Defaults</b>
sv: <b>Standardvärden</b>

en: <b>E-mail reminder</b>
sv: <b>E-postpåminnare</b>

en: <b>Languages</b>
sv: <b>Språk</b>

en: <b>Limits</b>
sv: <b>Gränser</b>

en: <b>Loan History</b>
sv: <b>Utlåningshistorik</b>

en: <b>Loans</b>
sv: <b>Lån</b>

en: <b>Search for:</b>
sv: <b>Sök efter:</b>

en: <b>Search results</b>
sv: <b>Sökresultat</b>

en: <b>Select database to use</b>
sv: <b>Välj databas att använda</b>

en: <b>Show only the following columns</b>
sv: <b>Visa endast följande kolumner</b>

en: <b>Subtitle formats</b>
sv: <b>Undertextformat</b>

en: <b>Subtitles</b>
sv: <b>Undertexter</b>

en: <b>Tags</b>
sv: <b>Taggar</b>

en: <b>Use spell checking on the following fields:</b>
sv: <b>Använd stavningskontroll på följande fält:</b>

en: <b>Video codecs</b>
sv: <b>Videokodekar</b>

en: <b>Volume</b>
sv: <b>Volym</b>

en: <b>Volumes</b>
sv: <b>Volymer</b>

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a new person
sv: Lägg till en ny person

en: Add movie
sv: Lägg till film

en: Add movie and close
sv: Lägg till film och stäng

en: Adds new movie
sv: Lägg till ny film

en: All Movies
sv: Alla filmer

en: By Collection
sv: Efter samling

en: Choose Image
sv: Välj bild

en: Clear filter
sv: Tömmer filter

en: Clone
sv: Klona

en: Create backup
sv: Skapa säkerhetskopia

en: Database
sv: Databas

en: Delete a person
sv: Ta bort en person

en: Details
sv: Detaljer

en: Dictionaries
sv: Ordböcker

en: E-mail reminder
sv: E-postpåminnare

en: E_xport
sv: E_xportera

en: Edit a person
sv: Redigera en person

en: Edit movie details
sv: Redigera filmdetaljer

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extensions toolbar
sv: Verktygsrad för tillägg

en: Favorite Movie Plugin
sv: Favoritfilm-insticksmodul

en: Fill empty fields only
sv: Fyll endast tomma fält

en: Filter movies
sv: Filtrera filmer

en: Font for reports
sv: Typsnitt för rapporter

en: Found Results
sv: Resultat hittade

en: Get from web
sv: Hämta från webben

en: Get movie data from:
sv: Hämta filmdata från:

en: Homepage
sv: Webbplats

en: Host
sv: Värd

en: I_mport
sv: I_mportera

en: Include Front Image
sv: Inkludera framsidebild

en: Include movie number
sv: Inkludera filmnummer

en: Languages
sv: Språk

en: Limit search results to
sv: Begränsa sökresultat till

en: Load poster from disk
sv: Läs in poster från disk

en: Loan
sv: Låna ut

en: Loan Management
sv: Hantera utlån

en: Loan movie
sv: Låna film

en: Loan to
sv: Låna ut till

en: Loaned Movies
sv: Utlånade filmer

en: Loans
sv: Utlåningar

en: Main list
sv: Huvudlista

en: Manage People
sv: Hantera personer

en: Meter
    Stars
sv: Mätare
    Stjärnor

en: Movie details
sv: Filmdetaljer

en: Movie information
sv: Filminformation

en: Needs authentication
sv: Kräver autentisering

en: New database
sv: Ny databas

en: Not Seen Movies
sv: Inte sedda filmer

en: Open search window
sv: Öppna sökfönster

en: Original title
sv: Ursprunglig titel

en: Other
sv: Annan

en: PDF reader
sv: PDF-läsare

en: Password
sv: Lösenord

en: People
sv: Personer

en: Phone
sv: Telefon

en: Please wait a moment...
sv: Var god vänta...

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Poster image
sv: Posterbild

en: Poster viewer
sv: Postervisare

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Print Cover
sv: Skriv ut omslagsbild

en: Print cover
sv: Skriv ut omslagsbild

en: Rating image
sv: Betygsbild

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove poster
sv: Tar bort poster

en: Remove selected movie
sv: Ta bort vald film

en: Rename
sv: Byt namn

en: Report bug
sv: Rapportera fel

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Restore from backup
sv: Återställ från säkerhetskopia

en: Return
sv: Återgå

en: SMTP port
sv: SMTP-port

en: SMTP server
sv: SMTP-server

en: Saved filters
sv: Sparade filter

en: Searching on the web
sv: Söker på webben

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select database
sv: Välj databas

en: Select first movie
sv: Välj första filmen

en: Select last movie
sv: Välj sista filmen

en: Select next movie
sv: Välj nästa film

en: Select previous movie
sv: Välj föregående film

en: Sender E-mail address
sv: Avsändarens e-postadress

en: Show other movies in this collection
sv: Visa andra filmer i den här samlingen

en: Show other movies in this volume
sv: Visa andra filmer i den här volymen

en: Simple
sv: Enkel

en: Size
sv: Storlek

en: Spell check the following language
sv: Stavningskontrollera följande språk

en: Suggest an unseen movie
sv: Föreslå en film som du inte har sett

en: Technical information
sv: Teknisk information

en: This movie is part of...
sv: Den här filmen är en del av...

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Type in the original film title, select source and choose <i>Get from web</i>. Griffith will try to fetch all the related information from the Web.
sv: Ange filmens ursprunliga titel, välj källa och välj <i>Hämta från webben</i>. Griffith kommer att försöka hämta all relaterad information från webben.

en: Use Spellchecker
sv: Använd stavningskontroll

en: Use TLS?
sv: Använd TLS?

en: Username
sv: Användarnamn

en: Visit movie web site
sv: Besök filmens webbsida

en: Visit the official web site
sv: Besök den officiella hemsidan

en: Watch the trailer
sv: Se förhandsvisning

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Loans
sv: _Utlåningar

en: _Tools
sv: Ver_ktyg

en: _View
sv: _Visa

en: add entered name to collections list
sv: lägg till angivet namn till samlingslistan

en: add entered name to volumes list
sv: lägg till angivet namn till volymlistan

en: classification
sv: klassificering

en: click here if movie was returned
sv: klicka här om filmen har återlämnats

en: collection details
sv: samlingsdetaljer

en: loaned only
sv: endast utlånade

en: loans movie or volume
sv: lånar film eller volym

en: minutes
sv: minuter

en: movies
sv: filmer

en: none
sv: inget

en: not loaned only
sv: endast inte utlånade

en: remove selected collection
sv: ta bort vald samling

en: remove selected volume
sv: ta bort vald volym

en: seen only
sv: endast sedda

en: tags
sv: taggar

en: unseen only
sv: endast osedda

en: volume details
sv: volymdetaljer

en: <b>Some Hints</b>:
    
    On the next step you can assign your csv fields with the one in Griffith.
    One CSV-field can be assigned to multiple griffith-fields, i.e. if you have only one title.
    Your cast-list should be comma-seperated to break it apart in multiple lines.
sv: <b>Några tips</b>:
    
    I nästa steg kan du tilldela dina csv-fält med ett i Griffith.
    Ett CSV-fält kan tilldelas till flera fält i Griffith, alltså om du endast har en titel.
    Din lista över medverkande bör vara kommaseparerad för att dela upp den i flera rader.

en: Assigned Fields (CSV > Griffith)
sv: Tilldelade fält (CSV > Griffith)

en: CSV Fields
sv: CSV-fält

en: CSV Import
sv: CSV-importering

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Encoding
sv: Kodning

en: Fields
sv: Fält

en: File-Options
sv: Filalternativ

en: From Row
sv: Från rad

en: Griffith Fields
sv: Griffithfält

en: If your file has no column headers then you should import from row 0.
sv: Om din fil inte har kolumnhuvud, bör du importera från rad 0.

en: Line terminator
sv: Radavslut

en: Quotechar
sv: Citationstecken

en: ascii (English)
    big5 (Traditional Chinese)
    big5hkscs (Traditional Chinese)
    cp037 (English)
    cp424 (Hebrew)
    cp437 (English)
    cp500 (Western Europe)
    cp737 (Greek)
    cp775 (Baltic languages)
    cp850 (Western Europe)
    cp852 (Central and Eastern Europe)
    cp855 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp856 (Hebrew)
    cp857 (Turkish)
    cp860 (Portuguese)
    cp861 (Icelandic)
    cp862 (Hebrew)
    cp863 (Canadian)
    cp864 (Arabic)
    cp865 (Danish, Norwegian)
    cp866 (Russian)
    cp869 (Greek)
    cp874 (Thai)
    cp875 (Greek)
    cp932 (Japanese)
    cp949 (Korean)
    cp950 (Traditional Chinese)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkish)
    cp1140 (Western Europe)
    cp1250 (Central and Eastern Europe)
    cp1251 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    cp1252 (Western Europe)
    cp1253 (Greek)
    cp1254 (Turkish)
    cp1255 (Hebrew)
    cp1256 (Arabic)
    cp1257 (Baltic languages)
    cp1258 (Vietnamese)
    euc_jp (Japanese)
    euc_jis_2004 (Japanese)
    euc_jisx0213 (Japanese)
    euc_kr (Korean)
    gb2312 (Simplified Chinese)
    gbk (Unified Chinese)
    gb18030 (Unified Chinese)
    hz (Simplified Chinese)
    iso2022_jp (Japanese)
    iso2022_jp_1 (Japanese)
    iso2022_jp_2 (Japanese, Korean, Simplified Chinese, Western Europe, Greek)
    iso2022_jp_2004 (Japanese)
    iso2022_jp_3 (Japanese)
    iso2022_jp_ext (Japanese)
    iso2022_kr (Korean)
    latin_1 (West Europe)
    iso8859_2 (Central and Eastern Europe)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltese)
    iso8859_4 (Baltic languagues)
    iso8859_5 (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    iso8859_6 (Arabic)
    iso8859_7 (Greek)
    iso8859_8 (Hebrew)
    iso8859_9 (Turkish)
    iso8859_10 (Nordic languages)
    iso8859_13 (Baltic languages)
    iso8859_14 (Celtic languages)
    iso8859_15 (Western Europe)
    johab (Korean)
    koi8_r (Russian)
    koi8_u (Ukrainian)
    mac_cyrillic (Bulgarian, Byelorussian, Macedonian, Russian, Serbian)
    mac_greek (Greek)
    mac_iceland (Icelandic)
    mac_latin2 (Central and Eastern Europe)
    mac_roman (Western Europe)
    mac_turkish (Turkish)
    ptcp154 (Kazakh)
    shift_jis (Japanese)
    shift_jis_2004 (Japanese)
    shift_jisx0213 (Japanese)
    utf_16 (all languages)
    utf_16_be (all languages (BMP only))
    utf_16_le (all languages (BMP only))
    utf_7 (all languages)
    utf_8 (all languages)
sv: ascii (Engelska)
    big5 (Traditionell kinesiska)
    big5hkscs (Traditionell kinesiska)
    cp037 (Engelska)
    cp424 (Hebreiska)
    cp437 (Engelska)
    cp500 (Västra Europa)
    cp737 (Grekiska)
    cp775 (Baltiska språk)
    cp850 (Västra Europa)
    cp852 (Centrala och östra Europa)
    cp855 (Bulgariska, Vitryska, Makedonska, Ryska, Serbiska)
    cp856 (Hebreiska)
    cp857 (Turkiska)
    cp860 (Portugisiska)
    cp861 (Isländska)
    cp862 (Hebreiska)
    cp863 (Kanadensiska)
    cp864 (Arabiska)
    cp865 (Danska, Norska)
    cp866 (Ryska)
    cp869 (Grekiska)
    cp874 (Thailändska)
    cp875 (Grekiska)
    cp932 (Japanska)
    cp949 (Koreanska)
    cp950 (Traditionell kinesiska)
    cp1006 (Urdu)
    cp1026 (Turkiska)
    cp1140 (Västra Europa)
    cp1250 (Centrala och östra Europa)
    cp1251 (Bulgariska, Vitryska, Makedonska, Ryska, Serbiska)
    cp1252 (Västra Europa)
    cp1253 (Grekiska)
    cp1254 (Turkiska)
    cp1255 (Hebreiska)
    cp1256 (Arabiska)
    cp1257 (Baltiska språk)
    cp1258 (Vietnamesiska)
    euc_jp (Japanska)
    euc_jis_2004 (Japanska)
    euc_jisx0213 (Japanska)
    euc_kr (Koreanska)
    gb2312 (Förenklad kinesiska)
    gbk (Förenad kinesiska)
    gb18030 (Förenad kinesiska)
    hz (Förenklad kinesiska)
    iso2022_jp (Japanska)
    iso2022_jp_1 (Japanska)
    iso2022_jp_2 (Japanska, Koreanska, Förenklad kinesiska, Västra Europa, Grekiska)
    iso2022_jp_2004 (Japanska)
    iso2022_jp_3 (Japanska)
    iso2022_jp_ext (Japanska)
    iso2022_kr (Koreanska)
    latin_1 (Västra Europa)
    iso8859_2 (Centrala och östra Europa)
    iso8859_3 (Esperanto, Maltesiska)
    iso8859_4 (Baltiska språk)
    iso8859_5 (Bulgariska, Vitryska, Makedonska, Ryska, Serbiska)
    iso8859_6 (Arabiska)
    iso8859_7 (Grekiska)
    iso8859_8 (Hebreiska)
    iso8859_9 (Turkiska)
    iso8859_10 (Nordiska språk)
    iso8859_13 (Baltiska språk)
    iso8859_14 (Keltiska språk)
    iso8859_15 (Västra Europa)
    johab (Koreanska)
    koi8_r (Ryska)
    koi8_u (Ukrainska)
    mac_cyrillic (Bulgariska, Vitryska, Makedonska, Ryska, Serbiska)
    mac_greek (Grekiska)
    mac_iceland (Isländska)
    mac_latin2 (Centrala och östra Europa)
    mac_roman (Västra Europa)
    mac_turkish (Turkiska)
    ptcp154 (Kazakstanska)
    shift_jis (Japanska)
    shift_jis_2004 (Japanska)
    shift_jisx0213 (Japanska)
    utf_16 (alla språk)
    utf_16_be (alla språk (endast BMP))
    utf_16_le (alla språk (endast BMP))
    utf_7 (alla språk)
    utf_8 (alla språk)

en: <b>Import only fields selected below</b>
sv: <b>Importera endast nedan valda fält</b>

en: <b>Importing...</b>
sv: <b>Importerar...</b>

en: Import window
sv: Importfönster

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Source
sv: Källa
