grilo-plugins master - en to ja translation catalogue (132 entries)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: A source for organizing media bookmarks
ja: メディアのまとめブックマークのソース

en: Failed to get bookmark metadata
ja: ブックマークのメタデータの取得に失敗しました

en: Failed to find bookmarks: %s
ja: ブックマークが見つかりません: %s

en: Failed to remove: %s
ja: 削除に失敗しました: %s

en: Failed to store: %s
ja: 保存に失敗しました:%s

en: No database connection
ja: データベースへの接続がありません

en: A plugin to get metadata using gstreamer framework
ja: gstreamer フレームワークを使用してメタデータを取得するプラグイン

en: A source for browsing the DLNA server “%s”
ja: DLNA サーバー“%s”の閲覧のソース

en: Upload failed, target source destroyed
ja: 対象のソースが破棄されたためアップロードに失敗しました

en: Upload failed, “%s”, transferred %lu of %lu bytes
ja: アップロードに失敗しました: “%s” (%lu / %lu バイト転送)

en: Failed to retrieve item properties (BrowseObjects error %d: %s)
ja: アイテムのプロパティ取得に失敗しました (BrowseObjects エラー %d: %s)

en: Upload failed, URL missing on the media object to be transferred
ja: 転送するメディアオブジェクトに URL がないためアップロードに失敗しました

en: A source for browsing the DAAP server “%s”
ja: DAAP サーバー“%s”の閲覧のソース

en: Albums
ja: アルバム名

en: Artists
ja: アーティスト

en: Invalid container identifier %s
ja: 無効なコンテナー識別子 %s

en: A source for browsing the DPAP server “%s”
ja: DPAP サーバー“%s”の閲覧のソース

en: Photos
ja: フォト

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: A source for browsing the filesystem
ja: ファイルシステム閲覧のソース

en: File %s does not exist
ja: ファイル %s は存在しません

en: Cannot get media from %s
ja: %s からメディアを取得できません

en: A source for browsing and searching Flickr photos
ja: Flickr フォトの閲覧と検索のソース

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: %s’s Flickr
ja: %s の Flickr

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: A source for browsing and searching %s’s flickr photos
ja: %s の Flickr フォトの閲覧と検索のソース

en: A source for browsing Freebox TV channels
ja: Freebox TV チャンネルの閲覧のソース

en: Freebox Radio
ja: Freebox ラジオ

en: A source for browsing Freebox radio channels
ja: Freebox ラジオチャンネルの閲覧のソース

en: Avatar provider from Gravatar
ja: Gravatar のアバタープロバイダー

en: A plugin to get avatars for artist and author fields
ja: アーティストと作者フィールドのアバターを取得するプラグイン

en: A source for browsing and searching Jamendo music
ja: Jamendo ミュージックの閲覧と検索のソース

en: Albums of the week
ja: 今週のアルバム

en: Tracks of the week
ja: 今週のトラック

en: New releases
ja: 新発売

en: Top artists
ja: トップアーティスト

en: Top albums
ja: トップアルバム

en: Top tracks
ja: トップトラック

en: Failed to parse response
ja: 応答の解析に失敗しました

en: Empty response
ja: 空の応答です

en: Failed to connect: %s
ja: 接続に失敗しました: %s

en: Feeds
ja: フィード

en: Invalid identifier %s
ja: 無効な識別子 %s

en: Invalid category identifier %s
ja: 無効なカテゴリ識別子 %s

en: Failed to browse: %s is a track
ja: 閲覧に失敗しました: %s はトラックです

en: Malformed query “%s”
ja: “%s”は不正な要求です

en: Local Metadata Provider
ja: ローカルのメタデータの提供

en: A source providing locally available metadata
ja: ローカルで利用可能なメタデータを提供するソース

en: Failed to resolve: %s
ja: 解決できませんでした: %s

en: Cannot resolve any of the given keys
ja: 与えられたキーでは解決できません

en: A GIO supported URL for images is required
ja: 画像の GIO 対応 URL を指定する必要があります

en: Genres
ja: ジャンル

en: A source for browsing music
ja: 音楽を閲覧するソース

en: Failed to get database from magnatune: %s
ja: magnatune からのデータベースの取得に失敗しました: %s

en: Failed to save database from magnatune: “%s”
ja: magnatune からのデータベースの保存に失敗しました: “%s”

en: Failed to get table from magnatune db: %s
ja: magnatune データベースからの表の取得に失敗しました: %s

en: Fail before returning media to user: %s
ja: ユーザーにメディアを返す前に失敗しました: %s

en: Metadata Store
ja: メタデータの保存

en: A plugin for storing extra metadata information
ja: 追加のメタデータ情報を保存するプラグイン

en: Failed to update metadata: %s
ja: メタデータの更新に失敗しました: %s

en: specified keys are not writable
ja: 指定されたキーは書き込み可能ではありません

en: Failed to update metadata
ja: メタデータの更新に失敗しました

en: “source-id” not available
ja: “source-id”は利用できません

en: Failed to resolve
ja: 解決できませんでした

en: Failed to search: %s
ja: 検索に失敗しました: %s

en: OpenSubtitles Provider
ja: OpenSubtitles プロバイダー

en: A source providing a list of subtitles for a video
ja: 動画字幕提供のソース

en: Optical Media
ja: 光学メディア

en: A source for browsing optical media
ja: 光学メディアの閲覧のソース

en: A source for browsing podcasts
ja: ポッドキャストの閲覧のソース

en: Failed to get podcast streams: %s
ja: ポッドキャストストリームの取得に失敗しました: %s

en: Failed to parse content
ja: コンテンツの解析に失敗しました

en: Failed to parse podcast contents
ja: ポッドキャストのコンテンツの解析に失敗しました

en: Failed to get podcast information
ja: ポッドキャストの情報の取得に失敗しました

en: Failed to get podcasts list: %s
ja: ポッドキャストのリストの取得に失敗しました: %s

en: Failed to get podcast stream metadata
ja: ポッドキャストのストリームメタデータの取得に失敗しました

en: Failed to get podcast metadata
ja: ポッドキャストのメタデータの取得に失敗しました

en: Cannot create containers. Only feeds are accepted
ja: コンテナーを作成できませんでした。 フィードのみ受け入れられます

en: URL required
ja: URL が要求されました

en: Most Popular
ja: 最も人気のあるもの

en: Recent
ja: 最近のもの

en: A source for browsing and searching Rai.tv videos
ja: Rai.tv 動画の閲覧と検索のソース

en: All
ja: すべて

en: Black and White
ja: 白黒

en: Cinema
ja: 映画

en: Comedians
ja: コメディ

en: Chronicle
ja: 歴史物

en: Culture
ja: カルチャー

en: Economy
ja: 経済

en: Fiction
ja: フィクション

en: Junior
ja: 子供向け

en: Investigations
ja: 調査・研究

en: Interviews
ja: インタビュー

en: Music
ja: 音楽

en: News
ja: ニュース

en: Health
ja: 健康

en: Satire
ja: 風刺

en: Society
ja: 社会

en: Show
ja: 演劇

en: Sport
ja: スポーツ

en: History
ja: 歴史

en: Politics
ja: 政治

en: Leisure
ja: レジャー

en: Travel
ja: 旅行

en: Failed to browse: %s
ja: 閲覧に失敗しました: %s

en: A source for browsing SHOUTcast radios
ja: SHOUTcast ラジオの閲覧ソース

en: Cannot find media %s
ja: メディア %s が見つかりません

en: non-NULL search text is required
ja: 空文字ではない検索テキストが必要です

en: A source for fetching metadata of television shows
ja: テレビ番組のメタデータ取得のソース

en: Remote data does not contain valid identifier
ja: リモートのデータには、有効な識別子が含まれていません

note: I can haz templatze ?? Only emit this last one if more result than expected Schedule the next line to parse
en: Failed to query: %s
ja: 要求に失敗しました: %s

en: Failed to get media from uri: %s
ja: URI からのメディアの取得に失敗しました: %s

en: Empty query
ja: 空の要求

en: ID “%s” is not known in this source
ja: このソースの ID “%s”は不明です

en: A plugin for searching multimedia content using Tracker
ja: Tracker を使用するマルチメディアコンテンツの検索プラグイン

en: Removable — %s
ja: リムーバブルメディア — %s

en: Local files
ja: ローカルファイル

en: A source for browsing and searching Vimeo videos
ja: Vimeo 動画の閲覧と検索のソース

en: Standard feeds
ja: 標準的なフィード

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Top Rated
ja: 評価のトップ

en: Top Favorites
ja: お気に入りのトップ

en: Most Viewed
ja: 最も再生されたもの

en: Most Recent
ja: 最新のもの

en: Most Discussed
ja: 最もコメントが多いもの

en: Most Linked
ja: 最もリンクされたもの

en: Most Responded
ja: 最も反応が多いもの

en: Recently Featured
ja: 最近フィーチャーされたもの

en: Watch On Mobile
ja: モバイル端末で視聴

en: A source for browsing and searching YouTube videos
ja: YouTube 動画の閲覧と検索のソース

en: Failed to get feed
ja: フィードの取得に失敗しました

en: Invalid feed identifier %s
ja: 無効なフィード識別子 %s
