grilo-plugins master - en to tr translation catalogue (111 entries)

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: A source for organizing media bookmarks
tr: Ortam imlerini düzenlemek için kaynak

en: Failed to get bookmark metadata
tr: Yer imleri üst verileri alınamadı

en: Failed to find bookmarks: %s
tr: Yer imleri bulunamadı: %s

en: Failed to remove: %s
tr: Kaldırılamadı: %s

en: Failed to store: %s
tr: Depolanamadı: %s

en: No database connection
tr: Veri tabanı bağlantısı yok

en: A plugin to get metadata using gstreamer framework
tr: Gstreamer çerçevesini kullanarak üst veriyi alan eklenti

en: A source for browsing the DLNA server “%s”
tr: “%s” DLNA sunucusunu taramak için kaynak

en: Upload failed, target source destroyed
tr: Yüklenemedi, hedef kaynak yok

en: Upload failed, “%s”, transferred %lu of %lu bytes
tr: Yüklenemedi, “%s”, %lu / %lu bayt aktarıldı

en: Failed to retrieve item properties (BrowseObjects error %d: %s)
tr: Öge özellikleri alınamadı (BrowseObjects hatası %d: %s)

en: Upload failed, URL missing on the media object to be transferred
tr: Yüklenemedi, aktarılan ortam nesnesinin URLʼsi eksik

en: A source for browsing the DAAP server “%s”
tr: “%s” DAAP sunucusunu taramak için kaynak

en: Albums
tr: Albümler

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Invalid container identifier %s
tr: Geçersiz kap tanımlayıcısı %s

en: A source for browsing the DPAP server “%s”
tr: “%s” DPAP sunucusunu taramak için kaynak

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Filesystem
tr: Dosya Sistemi

en: A source for browsing the filesystem
tr: Dosya sistemini taramak için kaynak

en: File %s does not exist
tr: %s dosyası yok

en: Cannot get media from %s
tr: %s üzerinde ortam alınamıyor

en: A source for browsing and searching Flickr photos
tr: Flickr fotoğraflarını aramak ve taramak için kaynak

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: %s’s Flickr
tr: %s Flickrʼı

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: A source for browsing and searching %s’s flickr photos
tr: %s flickr fotoğraflarını aramak ve taramak için kaynak

en: A source for browsing Freebox TV channels
tr: Freebox TV kanallarını taramak için kaynak

en: Freebox Radio
tr: Freebox Radyo

en: A source for browsing Freebox radio channels
tr: Freebox radyo kanallarını taramak için kaynak

en: Avatar provider from Gravatar
tr: Gravatar üzerinden avatar sağlayıcı

en: A plugin to get avatars for artist and author fields
tr: Sanatçı ve yazar alanları için avatar getiren eklenti

en: Local Metadata Provider
tr: Yerel Üst Veri Sağlayıcı

en: A source providing locally available metadata
tr: Yerel olarak kullanılabilir üst veriyi sağlayan kaynak

en: Failed to resolve: %s
tr: Çözümlenemedi: %s

en: Cannot resolve any of the given keys
tr: Verilen tuşlardan her hangi biri çözülemiyor

en: A GIO supported URL for images is required
tr: Görüntüler için GIO destekli URL gereklidir

en: Genres
tr: Türler

en: A source for browsing music
tr: Müzikleri taramak için kaynak

en: Failed to get database from magnatune: %s
tr: Magnatune üzerinden veri tabanı getirilemedi: %s

en: Failed to save database from magnatune: “%s”
tr: Magnatuneʼden veri tabanı kaydedilemedi: “%s”

en: Failed to get table from magnatune db: %s
tr: Mangatune DB üzerinden tablo alınamadı: %s

en: Fail before returning media to user: %s
tr: Kullanıcıya medyayı döndürmeden önce hata oluştu: %s

en: Metadata Store
tr: Üst Veri Deposu

en: A plugin for storing extra metadata information
tr: Ek üst veri bilgisi depolayan eklenti

en: Failed to update metadata: %s
tr: Üst veri güncellenemedi: %s

en: specified keys are not writable
tr: belirtilen anahtarlar yazılabilir değil

en: Failed to update metadata
tr: Üst veri güncellenemedi

en: “source-id” not available
tr: “source-id” kullanılabilir değil

en: Failed to resolve
tr: Çözümlenemedi

en: Failed to search: %s
tr: Aranamadı: %s

en: OpenSubtitles Provider
tr: OpenSubtitles Sağlayıcı

en: A source providing a list of subtitles for a video
tr: Video için alt yazıların listesini sunan kaynak

en: Optical Media
tr: Optik Ortam

en: A source for browsing optical media
tr: Optik ortamı taramak için kaynak

en: A source for browsing podcasts
tr: Podcastleri taramak için kaynak

en: Failed to get podcast streams: %s
tr: Podcast akışları alınamadı: %s

en: Failed to parse content
tr: İçerik ayrıştırılamadı

en: Failed to parse podcast contents
tr: Podcast içerikleri ayrıştırılamadı

en: Empty response
tr: Boş yanıt

en: Failed to get podcast information
tr: Podcast bilgisi alınamadı

en: Failed to get podcasts list: %s
tr: Podcast listesi alınamadı: %s

en: Failed to get podcast stream metadata
tr: Podcast akış üst verisi alınamadı

en: Failed to get podcast metadata
tr: Podcast üst verisi alınamadı

en: Cannot create containers. Only feeds are accepted
tr: Kaplar oluşturulamıyor. Yalnızca beslemeler kabul edildi

en: URL required
tr: URL gerekli

en: Most Popular
tr: En Gözde

en: Recent
tr: Son Kullanılan

en: A source for browsing and searching Rai.tv videos
tr: Rai.tv videolarını aramak ve taramak için kaynak

en: All
tr: Tümü

en: Black and White
tr: Siyah-Beyaz

en: Cinema
tr: Sinema

en: Comedians
tr: Komedyenler

en: Chronicle
tr: Kronoloji

en: Culture
tr: Kültür

en: Economy
tr: Ekonomi

en: Fiction
tr: Kurgu

en: Junior
tr: Küçük

en: Investigations
tr: İncelemeler

en: Interviews
tr: Röportajlar

en: Music
tr: Müzik

en: News
tr: Haberler

en: Health
tr: Sağlık

en: Satire
tr: Hiciv

en: Society
tr: Toplum

en: Show
tr: Gösteri

en: Sport
tr: Spor

en: History
tr: Tarih

en: Politics
tr: Politika

en: Leisure
tr: Serbest

en: Travel
tr: Seyahat

en: Failed to browse: %s
tr: Göz atılamadı: %s

en: A source for browsing SHOUTcast radios
tr: SHOUTcast radyolarını taramak için kaynak

en: Failed to parse response
tr: Yanıt ayrıştırılamadı

en: Cannot find media %s
tr: %s ortamı bulunamıyor

en: Failed to connect: %s
tr: Bağlanamadı: %s

en: non-NULL search text is required
tr: NULL olmayan arama metni gerekli

en: A source for fetching metadata of television shows
tr: Televizyon gösterilerinin üst verisini getirmek için kaynak

en: Remote data does not contain valid identifier
tr: Uzak veri geçerli tanımlayıcı içermiyor

note: I can haz templatze ?? Schedule the next row to parse Only emit this last one if more result than expected Schedule the next line to parse
en: Failed to query: %s
tr: Sorgulanamadı: %s

en: Failed to get media from uri: %s
tr: Şu uri üzerinden ortam getirilemedi: %s

en: Empty query
tr: Boş sorgu

en: ID “%s” is not known in this source
tr: “%s” IDʼsi bu kaynakta bilinmiyor

en: A plugin for searching multimedia content using Tracker3
tr: Tracker3 kullanarak çoklu ortam içeriği aramak için eklenti

en: A plugin for searching multimedia content using Tracker
tr: Tracker kullanarak çoklu ortam içeriği aramak için eklenti

en: Standard feeds
tr: Standart beslemeler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Top Rated
tr: En Beğenilen

en: A source for browsing and searching YouTube videos
tr: Youtube videolarını taramak ve aramak için kaynak

en: Failed to get feed
tr: Besleme alınamadı

en: Invalid feed identifier %s
tr: Geçersiz besleme tanımlayıcısı %s

en: Invalid category identifier %s
tr: Geçersiz kategori tanımlayıcı %s
