grub-customizer - en to bs translation catalogue (124 entries)

en: Name the Entry
bs: Naziv unosa

en: cannot move this entry
bs: nemoguće je pomaknuti ovaj unos

en: Configuration has been saved
bs: Postavke su spremljene

en: updating configuration
bs: Ažuriranje postavki

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
bs: Grub Prilagoditelj je grafičko sučelje za podešavanje Grub2/Burg postavki

en: submenu
bs: podizbornik

en: placeholder
bs: rezervirano-mjesto

en: menuentry
bs: unos-izbornika

en: current
bs: trenutno

en: _Type:
bs: _Vrsta:

en: Entry editor
bs: Uređivač unosa

en: Other
bs: Ostalo

en: (script code)
bs: (kod skripte)

en: _Partition
bs: _Particija

en: _Initial ramdisk
bs: _Ramdisk pokretanja

en: _Linux image
bs: _Linux slika

en: _Memtest image
bs: _Memtest slika

en: Path to iso file
bs: Putanja do iso datoteke

en: Kernel params
bs: Parametri kernela

en: _Partition:
bs: _Particija:

en: Submountpoints:
bs: Točke-podmontiranja:

en: save this configuration
bs: spremi ova podešavanja

en: Mount failed!
bs: Montiranje nije uspjelo!

en: umount failed!
bs: Demontiranje nije uspjelo!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
bs: Čini se da ovo nije korijenski (root) datotečni sustav (fstab nije pronađen)

en: Couldn't mount the selected partition
bs: Nemoguće montiranje odabrane particije

en: Couldn't umount the selected partition
bs: Nemoguće demontiranje odabrane particije

en: An error occurred
bs: Došlo je do pogreške

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
bs: Obavijestite autora o ovom problemu. Sljedeće informacije bi mogle pomoći:

en: continue (risk data loss)
bs: nastavi (rizik gubitka podataka)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
bs: Instaliraj boot učitavač u MBR i stavi nešto
    datoteka u boot učitavačov direktorij podataka
    (ako već ne postoje).

en: _Device:
bs: _Uređaj:

en: Install to MBR
bs: Instaliraj u MBR

en: The bootloader has been installed successfully
bs: Boot učitavač je instaliran uspješno

en: Error while installing the bootloader
bs: Pogreška tijekom instalacije boot učitavača

en: installing the bootloader…
bs: Instaliranje boot učitavača...

en: Please type a device string!
bs: Molim utipkajte niz uređaja!

en: _File
bs: _Datoteka

en: _Edit
bs: _Uredi

en: _View
bs: _Prikaz

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Install to MBR …
bs: _Instaliraj u MBR …

en: BURG found!
bs: BURG pronađen!

en: advanced settings
bs: napredne postavke

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
bs: Promjene koje ste učinili zahvaćaju vidljive unose. Ponovno učitajte!

en: _List configuration
bs: _Popis podešavanja

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
bs: Ukloni odabrane unose (možete ih vratiti iz smeća)

en: Move up the selected entry or script
bs: Pomaknite gore odabrani unos ili skriptu

en: Move down the selected entry or script
bs: Pomaknite dolje odabrani unos ili skriptu

en: remove this entry from the current submenu
bs: Ukloni ovaj unos iz trenutnog podizbornika

en: add this entry to a new submenu
bs: Dodaj ovaj unos na novi podizbornik

en: Reverts the list to the default order
bs: Vraća popis na zadani redoslijed

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
bs: Ponovno učitaj podešavanje. Nespremljene promjene će biti sačuvane.

en: Rename
bs: Preimenuj

en: Move up
bs: Pomakni gore

en: Move down
bs: Pomakni dolje

en: Remove from submenu
bs: Ukloni iz podizbornika

en: Create submenu
bs: Stvori podizbornik

en: _Change Environment …
bs: _Promjeni okruženje …

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
bs: Želite li podesiti BURG umjesto Grub2?

en: _General settings
bs: _Opće postavke

en: _Appearance settings
bs: _Postavke izgleda

en: BURG Mode
bs: BURG način

en: loading configuration…
bs: Učitavanje postavki...

en: loading script %2/%3 (%1)
bs: Učitavanje skripte %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
bs: Proxy binaran nije pronađen!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
bs: Vidjet ćete sve unose (neprilagođene) kada pokrenete Grub. Ova greška nastaje (u većini slučaja), kada ne instalirate Grub Prilagoditelja ispravno.

en: (incoming Entries of %1)
bs: (nadolazeći Unos od %1)

en: (incoming Entries)
bs: (nadolazeći Unos)

en: The saved configuration is not up to date!
bs: Spremljene postavke nisu ažurirane!!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
bs: Generirane postavke nisu jednake spremljenim postavkama prilikom pokretanja. Stoga ono što vidite sada možda nećete vidjeti nakon ponovnog pokretanja računala. Da bi to popravili, kliknite na ažuriranje!

en: _Quit without update
bs: _Izađi bez ažuriranja

en: _Update & Quit
bs: _Ažuriraj i izađi

en: Do you want to save your modifications?
bs: Želite li spremiti izmjene?

en: _Quit without saving
bs: _Izađi bez spremanja

en: _Save & Quit
bs: _Spremi i izađi

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
bs: I: vaše promjene još uvijek nisu spremljene, ažuriranje će spremiti i njih!

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
bs: %1 ne može se izvršiti uspješno. Poruka greške:
     %2

en: Environment settings
bs: Postavke okruženja

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
bs: Želite li nastaviti bez spremanja trenutnih podešavanja?

en: There are unsaved modifications!
bs: Postoje nespremljene izmjene!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
bs: Uklanjanje koda skripte može prouzročiti probleme kada pokušavate pokrenuti unose koji ovise o toj skripti. Sigurno to želite učiniti?

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
bs: Pokušavate ukloniti unos trenutno pokrenutog sustava. Budite sigurni da postoje drugi radni unosi ovog sustava!
    Ako samo želite ukloniti stare kernele, najbolji način je da ih deinstalirate umjesto da ih samo sakrijete u boot izborniku.

en: Are you sure?
bs: Jeste li sigurni?

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
bs: Ovo će ukloniti sve vaše promjene popisa bootloader izbornika!

en: pre_defined:
bs: pred_definirano:

en: previously _booted entry
bs: prije _učitan unos

en: default entry
bs: Uobičajeni unos

en: visibility
bs: Prikaz

en: show menu
bs: prikaži izbornik

en: kernel parameters
bs: Parametri kernela

en: generate recovery entries
bs: generiraj unos obnavljanja

en: look for other operating systems
bs: potraži druge operativne sustave

en: custom resolution:
bs: prilagođena rezolucija:

en: settings
bs: postavke

en: _General
bs: _Općenito

en: A_ppearance
bs: I_zgled

en: _Advanced
bs: _Napredno

en: is active
bs: Aktivno

en: name
bs: Naziv

en: value
bs: Vrijednost

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
bs: Ova mogućnost ne radi dok "os-prober" skripta traži ostale operativne sustave. Onemogući "%1" ako ne trebate pokrenuti ostale operativne sustave

en: white
bs: bijela

en: yellow
bs: žuta

en: light-cyan
bs: svijetlo-modra

en: cyan
bs: modra

en: light-blue
bs: svijetlo-plava

en: blue
bs: plava

en: light-green
bs: svijetlo-zelena

en: green
bs: zelena

en: light-magenta
bs: svijetlo-ljubičastocrvena

en: magenta
bs: ljubičastocrvena

en: light-red
bs: svijetlo-crvena

en: red
bs: crvena

en: brown
bs: smeđa

en: light-gray
bs: svijetlo-smeđa

en: dark-gray
bs: tamno-siva

en: transparent
bs: prozirno

en: black
bs: crna

en: background image
bs: Slika pozadine

en: remove font
bs: ukloni pismo

en: remove background
bs: ukloni pozadinu

en: Add entry from trash
bs: Dodaj unos iz smeća

en: This deletes the following entries:
bs: Ovo briše sljedeće unose:
