grub-customizer - en to el translation catalogue (142 entries)

en: Name the Entry
el: Ονομάστε την καταχώρηση

en: cannot move this entry
el: δεν γίνεται να μετακινηθεί η συγκεκριμένη καταχώριση

en: Configuration has been saved
el: Η διαμόρφωση αποθηκεύτηκε

en: updating configuration
el: ενημέρωση διαμόρφωσης

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
el: Ο Διαμορφωτής του Grub είναι μια γραφική διεπαφή για τη διαμόρφωση των ρυθμίσεων του grub2/burg

en: script
el: σενάριο

en: submenu
el: υπομενού

en: placeholder
el: κράτηση θέσης

en: script: %1
el: σενάριο %1

en: default name: %1
el: προεπιλεγμένο όνομα: %1

en: partition: %1
el: κατάτμηση: %1

en: current
el: τρέχον

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: Boot sequence
el: Σειρά εκκίνησης

en: _Name:
el: _Όνομα:

en: Error building boot sequence.
    Check parameters!
el: Δημιουργία σφάλματος στη σειρά εκκίνησης.
    Ελέγξετε τις παραμέτρους!

en: Entry editor
el: Επεξεργαστής καταχωρήσεων

en: Choose…
el: Επιλέξτε...

en: Other
el: Άλλο

en: (script code)
el: (script κώδικας)

en: Choose file…
el: Επιλέξτε αρχείο ...

en: _Partition
el: _Κατάτμηση

en: _Initial ramdisk
el: _Αρχικό ramdisk

en: _Linux image
el: _Εικόνα Linux

en: _Memtest image
el: Εικόνα _memtest

en: Path to iso file
el: Διαδρομή αρχείου iso

en: Kernel params
el: Παράμετροι πυρήνα

en: _Partition:
el: Κα_τάτμηση

en: Submountpoints:
el: Υποσημεία προσάρτησης

en: save this configuration
el: αποθήκευση αυτής της διαμόρφωσης

en: Mount failed!
el: Αποτυχία προσάρτησης!

en: umount failed!
el: Αποτυχία αποπροσάρτησης!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
el: Αυτό δεν φαίνεται να είναι ριζικό σύστημα αρχείων (δεν βρέθηκε fstab)

en: Couldn't mount the selected partition
el: Αποτυχία προσάρτησης της επιλεγμένης κατάτμησης

en: Couldn't umount the selected partition
el: Αποτυχία αποπροσάρτησης της επιλεγμένης κατάτμησης

en: An error occurred
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
el: παρακαλώ ενημερώστε το δημιουργό για αυτό το πρόβλημα. Οι ακόλουθες πληροφορίες μπορεί να φανούν χρήσιμες:

en: continue (risk data loss)
el: συνέχεια (πιθανή απώλεια δεδομένων)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
el: Εγκατάσταση του bootloader στο MBR και τοποθέτηση μερικών
    αρχείων στον κατάλογο δεδομένων των bootloader
    (αν δεν υπάρχουν ήδη).

en: _Device:
el: _Συσκευή:

en: Install to MBR
el: Εγκατάσταση στο MBR

en: The bootloader has been installed successfully
el: Ο bootloader εγκαταστάθηκε επιτυχώς

en: Error while installing the bootloader
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση του bootloader

en: installing the bootloader…
el: εγκατάσταση του bootloader…

en: Please type a device string!
el: Παρακαλούμε πληκτρολογήστε ένα αλφαριθμητικό συσκευής!

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Install to MBR …
el: Ε_γκατάσταση στο MBR …

en: _Show details
el: _Προβολή λεπτομερειών

en: Show _hidden entries
el: Προβολή _κρυφών καταχωρήσεων

en: _Group by Script
el: _Ομαδοποίηση κατά Σενάρια

en: Show _Placeholders
el: Προβολή _υποκαταστάσεων

en: BURG found!
el: Βρέθηκε το BURG!

en: advanced settings
el: προχωρημένες ρυθμίσεις

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
el: Οι τροποποιήσεις που έχετε κάνει επηρεάζουν τις εμφανιζόμενες καταχωρήσεις. Παρακαλώ επαναφορτώστε!

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
el: Βρέθηκε ενημέρωση σεναρίου. Πατήστε Αποθήκευση για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

en: _List configuration
el: Διαμόρφωση _λίστας

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
el: Αφαίρεση επιλεγμένων καταχωρήσεων (μπορείτε να τις αποκαταστήσετε από τα απορίμματα)

en: Move up the selected entry or script
el: Μετακινήστε πάνω την επιλεγμένη καταχώρηση ή script

en: Move down the selected entry or script
el: Μετακινήστε κάτω την επιλεγμένη καταχώρηση ή script

en: remove this entry from the current submenu
el: αφαίρεση αυτής της καταχώρισης από το τρέχον υπομενού

en: add this entry to a new submenu
el: προσθήκη αυτής της καταχώρισης από το τρέχον υπομενού

en: Reverts the list to the default order
el: Επαναφέρει τη λίστα στην προκαθορισμένη σειρά

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
el: επαναφορτώνει τη διαμόρφωση. Οι αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί θα διατηρηθούν.

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Remove from submenu
el: Αφαίρεση από το υπομενού

en: Create submenu
el: Δημιουργία υπομενού

en: _Change Environment …
el: _Αλλαγή Περιβάλλοντος…

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
el: Θέλετε να διαμορφώσετε το BURG αντί για το grub2;

en: _General settings
el: _Γενικές ρυθμίσεις

en: _Appearance settings
el: Ρυθμίσεις εμ_φάνισης

en: BURG Mode
el: Κατάσταση BURG

en: Save configuration and generate a new %1
el: Αποθηκεύστε τις ρυθμίσεις και δημιουργήστε νέο %1

en: loading configuration…
el: φόρτωση διαμόρφωσης…

en: loading script %2/%3 (%1)
el: φόρτωση σεναρίου ενεργειών %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
el: Δεν βρέθηκε proxy binary!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
el: Βλέπετε όλες τις καταχωρήσεις (χωρίς διαμόρφωση) όταν εκτελείτε το grub. Αυτό το σφάλμα συμβαίνει (στις περισσότερες περιπτώσεις), όταν δεν έχετε εγκαταστήσει τον διαμορφωτή του grub σωστά.

en: (incoming Entries of %1)
el: (εισερχόμενες Καταχωρήσεις από %1)

en: (incoming Entries)
el: (εισερχόμενες Καταχωρήσεις)

en: The saved configuration is not up to date!
el: Η αποθηκευμένη διαμόρφωση δεν είναι ενήμερη!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
el: Η δημιουργημένη διαμόρφωση δεν είναι ίδια με την αποθηκευμένη διαμόρφωση κατά την εκκίνηση. Έτσι, ό,τι βλέπετε τώρα μπορεί να μην είναι ό,τι θα δείτε όταν επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας. Για να το διορθώσετε, πατήστε ενημέρωση!

en: _Quit without update
el: Έ_ξοδος χωρίς ενημέρωση

en: _Update & Quit
el: _Ενημέρωση και έξοδος

en: Do you want to save your modifications?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις τροποποιήσεις σας;

en: _Quit without saving
el: Έξο_δος χωρίς αποθήκευση

en: _Save & Quit
el: _Αποθήκευση και έξοδος

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
el: AND: οι τροποποιήσεις σας δεν έχουν αποθηκευτεί ακόμη, η ενημέρωση θα αποθηκεύσει και αυτές!

en: Failed saving grub configuration!
el: Αποτυχία αποθήκευσης ρυθμίσεων grub!

en: The grub configuration cannot be saved
el: Οι ρυθμίσεις grub δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
el: Παρακαλώ δείτε το παρακάτω αποτέλεσμα της γραμμής εντολών. Αν νομίζετε πως αυτό είναι προγραμματιστικό λάθος του Grub Customizer, παρακαλώ δημιουργήστε ένα %1! Γενικά το Grub Customizer πρέπει να προλαμβάνει τέτοια λάθη.

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
el: %1 δεν μπόρεσε να εκτελεσθεί επιτυχώς. Μήνυμα λάθους:
     %2

en: Environment settings
el: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
el: Θέλετε να προχωρήσετε χωρίς αποθήκευση της τρέχουσας διαμόρφωσης;

en: There are unsaved modifications!
el: Υπα΄ρχουν μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
el: Η αφαίρεση του Κώδικα Σεναρίου Ενεργειών μπορεί να προκαλέσει προβλήματα κατά την προσπάθεια εκκίνησης από καταχωρήσεις που βασίζονται σε αυτό. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το κάνετε;

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
el: Προσπαθείτε να αφαιρέσετε μια καταχώρηση του τρέχοντος συστήματος. Βεβαιωθείτε ότι υπάρχουν άλλες λειτουργικές καταχωρήσεις σε αυτό το σύστημα!
    Αν απλώς θέλετε να αφαιρέσετε παλαιότερους πυρήνες: Ο καλύτερος τρόπος είναι με απεγκατάστασή τους αντί απλά απόκρυψή τους στο μενού εκκίνησης.

en: Are you sure?
el: Είστε βέβαιοι;

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
el: Αυτό θα απομακρύνει όλες τις τροποποιήσεις σας της λίστας από το μενού επιλογής λειτουργικού!

en: pre_defined:
el: προ_καθορισμένο:

en: previously _booted entry
el: καταχώρηση _προηγούμενης εκκίνησης συστήματος

en: default entry
el: προεπιλεγμένη καταχώρηση

en: visibility
el: ορατότητα

en: show menu
el: εμφάνιση μενού

en: kernel parameters
el: παράμετροι πυρήνα

en: generate recovery entries
el: δημιουργία καταχωρήσεων επαναφοράς

en: look for other operating systems
el: έρευνα για άλλα λειτουργικά συστήματα

en: custom resolution:
el: προσαρμοσμένη ανάλυση:

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: _General
el: _Γενικά

en: A_ppearance
el: Ε_μφάνιση

en: _Advanced
el: Για προ_χωρημένους

en: is active
el: είναι ενεργή

en: name
el: όνομα

en: value
el: τιμή

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
el: Αυτή η επιλογή δεν δουλεύει όταν το σενάριο ενεργειών (script) "os-prober" βρίσκει άλλα λειτουργικά συστήματα. Απενεργοποιήστε το "%1" αν δεν χρειάζεται να εκκινείτε με άλλα λειτουργικά συστήματα.

en: white
el: λευκό

en: yellow
el: κίτρινο

en: light-cyan
el: ανοιχτό κυανό

en: cyan
el: κυανό

en: light-blue
el: ανοιχτό μπλε

en: blue
el: μπλε

en: light-green
el: ανοιχτό πράσινο

en: green
el: πράσινο

en: light-magenta
el: ανοιχτό μωβ

en: magenta
el: μωβ

en: light-red
el: ανοιχτό κόκκινο

en: red
el: κόκκινο

en: brown
el: καφέ

en: light-gray
el: ανοιχτό γκρι

en: dark-gray
el: σκούρο γκρι

en: transparent
el: διαφανές

en: black
el: μαύρο

en: background image
el: εικόνα παρασκηνίου

en: _Font
el: _Γραμματοσειρά

en: remove font
el: αφαίρεση γραμματοσειράς

en: remove background
el: αφαίρεση παρασκηνίου

en: Add entry from trash
el: Προσθήκη καταχώρησης από τα απορρίμματα

en: This deletes the following entries:
el: Αυτό διαγράφει τις ακόλουθες καταχωρήσεις:
