grub-customizer - en to fi translation catalogue (176 entries)

en: Name the Entry
fi: Nimeä käynnistysrivi (entry)

en: cannot move this entry
fi: en voi siirtää käynnistysriviä (entry)

en: Configuration has been saved
fi: Asetukset on tallennettu

en: updating configuration
fi: päivitetään asetuksia

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
fi: Grub Customizer on graafinen liittymä, jolla säädetään grub2/burg asetuksia

en: script
fi: komentosarja

en: submenu
fi: alavalikko

en: placeholder
fi: paikan kiinnittäjä

en: menuentry
fi: menu-valikko

en: default name: %1
fi: oletusnimi: %1

en: partition: %1
fi: osio: %1

en: current
fi: nykyinen

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: Entry editor
fi: Käynnistä muokkaus

en: Choose…
fi: Valitse…

en: Other
fi: Muu

en: (script code)
fi: (komentosarja koodi)

en: Choose file…
fi: Valitse tiedosto...

en: _Partition
fi: _Osio

en: _Initial ramdisk
fi: _alustava ram-levy (initial ramdisk)

en: _Linux image
fi: _Linux-kuva (image)

en: _Memtest image
fi: _Muistitestauksen kuva (image)

en: Path to iso file
fi: polku ISO-tiedostolle

en: Kernel params
fi: Kernel muuttujat

en: _Partition:
fi: _Osio:

en: Submountpoints:
fi: Alakiinnityskohdat (Submountpoints):

en: save this configuration
fi: tallenna nämä asetukset

en: Mount failed!
fi: Kiinnitys epäonnistui!

en: umount failed!
fi: irroitus epäonnistui!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
fi: Tämä ei näytä olevan juuri tiedostojärjestelmä (fstab ei löydy)

en: Couldn't mount the selected partition
fi: Ei voitu liittää valittua osiota

en: Couldn't umount the selected partition
fi: Ei voitu irroittaa valittua osiota

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
fi: ole hyvä ja ilmoita ohjelman kirjoittajalle virheestä. Seuraava tieto voisi olla avuksi:

en: continue (risk data loss)
fi: jatka (on riski tietojen menetykselle)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
fi: Asenna boot-lataaja MBR:lle sekä asenna
    tiedostoja boot-lataajan data-hakemistoon
    (jos ne eivät jo ole siellä).

en: _Device:
fi: _Laite:

en: Install to MBR
fi: Asenna MBR:lle

en: The bootloader has been installed successfully
fi: Käynnistyslatain on asennettu onnistuneesti

en: Error while installing the bootloader
fi: Virhe kesken käynnistyslataimen asennusta.

en: installing the bootloader…
fi: asennetaan käynnistyslatainta..

en: Please type a device string!
fi: Ole hyvä, kirjoita laitteen nimi!

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: M_uokkaa

en: _View
fi: _Näkymä

en: _Help
fi: O_hje

en: _Install to MBR …
fi: _Asenna MBR:lle

en: _Show details
fi: _Näytä yksityiskohdat

en: Show _hidden entries
fi: Näytä _piilotetut kohdat

en: _Group by Script
fi: _Ryhmittele komentosarjan mukaan

en: Show _Placeholders
fi: Näytä _paikkamerkit

en: BURG found!
fi: BURG löytyi!

en: advanced settings
fi: lisäasetukset

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
fi: Tekemäsi muutokset vaikuttavat näkyviin valikoihin. Lataa uudelleen!

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
fi: _Komentosarjan päivityksiä löytyy.  Paina tallenna, jotta saat muutokset voimaan.

en: _List configuration
fi: _Näytä asetukset

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
fi: Poista valitsemasi  käynnistysrivit  "entries" (voit palauttaa ne roskakorista)

en: Move up the selected entry or script
fi: Siirrä ylös valittu käynnistysrivi (entry) tai komentosarja

en: Move down the selected entry or script
fi: Siirrä alas valittu käynnistysrivi (entry) tai komentosarja

en: remove this entry from the current submenu
fi: Poista tämä käynnistysrivi (entry) nykyisestä alavalikosta

en: add this entry to a new submenu
fi: Lisää tämä käynnistysrivi (entry) uudeksi alavalikoksi

en: Reverts the list to the default order
fi: Tekee käänteisen listauksen nykyiselle järjestykselle

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
fi: Lataa uudelleen asetukset. Tallentamattomat muutokset tallennetaan.

en: Rename
fi: Nimeä

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Remove from submenu
fi: Poista alavalikosta (submenu)

en: Create submenu
fi: Luo alavalikko (submenu)

en: _Change Environment …
fi: _Muuta ympäristö ...

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
fi: Haluatko tehdä asetukset BURG:iin eikä grub2:een?

en: _General settings
fi: _Yleiset asetukset

en: _Appearance settings
fi: _Ulkonäköasetukset

en: BURG Mode
fi: BURG tilassa

en: loading configuration…
fi: ladataan asetukset...

en: loading script %2/%3 (%1)
fi: ladataan komentosarja (script) %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
fi: Binääristä Proxya ei löydy !

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
fi: Näet kaikki käynnistysvaihtoehdot (muokkaamattomat), kun suoritat grubia. Tämä virhe ilmenee (useinmiten), jos et ole asentanut grub customizer:ia oikein.

en: (incoming Entries of %1)
fi: (sisääntulevat käynnistysvalikot  %1 :sta)

en: (incoming Entries)
fi: (sisääntulevat käynnistysvalikot)

en: The saved configuration is not up to date!
fi: Tallennettu asetus ei ole päivitetty!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
fi: Tehty asetus ei ole samanlainen kuin tallennettu asetus käynnistyksessä. Joten se mitä näet nyt, ei ehkä ole samaa kuin mitä näet, kun käynnistät PC:n uudelleen. Korjaa tämä klikkaamalla 'päivitys'!

en: _Quit without update
fi: _Lopeta ilman päivittämistä

en: _Update & Quit
fi: _Päivitä ja lopeta

en: Do you want to save your modifications?
fi: Haluatko tallentaa tekemäsi muutokset?

en: _Quit without saving
fi: _Lopeta ilman tallentamista

en: _Save & Quit
fi: _Tallenna ja lopeta

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
fi: JA: Muokkauksesi ovat vielä tallentamatta, nyt päivitys tallentaa nekin samalla!

en: Failed saving grub configuration!
fi: Grub asetuksien tallennus epäonnistui!

en: The grub configuration cannot be saved
fi: Grub asetuksia ei voida tallentaa

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
fi: Ole hyvä ja katso alempana komentorivin tulostusta. Jos epäilet, että tämä on Grub Customerin virhe (bugi), niin luo yksi %1:ssä! Yleensä Grub Customizerin pitäisi ehkäistä tämän tyyppiset virheet.

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
fi: %1 ei voitu suorittaa onnistuneesti. Virheviesti:
     %2

en: Environment settings
fi: Ympäristöasetukset

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
fi: Haluatko edetä ilman, että olet tallentanut nykyiset asetukset?

en: There are unsaved modifications!
fi: On tallentamattomia muutoksia!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
fi: Komentosarjan poistaminen voi aiheuttaa ongelmia käynnistysvalikoihin, jotka liittyvät tähän. Oletko varma, että haluat tehdä tämän poiston?

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
fi: Yrität poistaa käynnistysvalikkoa toiminnassa olevasta järjestelmästä.  Varmista, että on muita toimivia käynnistyvalintoja tähän järjestelmään!
    Jos haluat vain poistaa vanhat kernelit: Parempi tapa on poistaa ne (uninstall) kuin vain  piilottaa ne boot-valikoissa.

en: An menuentry which is visible at the grub menu and boots an operating system when activated.
fi: Menu-valikko, joka on näkyvissä grub valikossa ja joka aktivoituna käynnistää käyttöjärjestelmän.

en: A group of other operating systems. Grub shows it as a normal menuentry however when clicking it, it loads another menu which allows you to choose one the the containing menuentries.
fi: Ryhmä muita käyttöjärjestelmiä.  Grub näyttää sen normaalina menu-valikkona kun sitä klikataan, se lataa toisen valikon, joka antaa sinun valita yhden siellä olevista menu-valikoista.

en: There are two types of this special entry: Incoming entries are the place where Grub Customizer places new operating systems which are found by grub but still not configured using Grub Customizer. The Script code is code generated by grub which doesn't look like an menuentry. In most cases it's used to configure grub. You should only touch it when knowing what it does. Placeholders are hidden by default.
fi: On olemassa kahden tyyppisiä erityisiä valikoita: Sisääntulevat valikot ovat paikka, jossa  Grub Customizer sijoittaa uudet grubin löytämät käyttöjärjestelmät, mutta joiden asetuksia ei ole määritelty Grub Customizerilla. Grub tekee käskykoodin (script code), mikä ei näytä menu-valikolta. Useimmissa tapauksissa sitä käytetään grubin asetuksiin. Sinun ei tule koskea koodiin, ellet ole varma, mitä se koodi tekee. Paikkamerkit ovat oletusarvona piilotettuina.

en: Scripts are generating menuentries. So every menuentry belongs to a script. They are shown as top level groups when activated. However in contrast to submenus they aren't shown at the boot menu.
fi: Käskyrivit (scripts) tekevät menu-valikoita. Jokainen menu-valikko kuuluu johonkin käskyriviin. Nämä näytetään ylimmän tason ryhminä, kun ne on aktivoituna.  Verrattuna alavalikoihin, näitä ei näytetä käynnistysvalikossa.

en: About the entry types
fi: Valikkotyypeistä

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
fi: Tämä poistaa kaikki sinun listaus muutokset boot-lataajan valikosta!

en: pre_defined:
fi: esi_valittu:

en: previously _booted entry
fi: aiemmin valittu _käynnistysrivi

en: default entry
fi: oletus käynnistysrivi

en: visibility
fi: näkyvyys

en: show menu
fi: näytä valikko

en: kernel parameters
fi: kernel määritykset

en: generate recovery entries
fi: luo toipumiseen käskyrivi

en: look for other operating systems
fi: Etsi toista käyttöjärjestelmää

en: custom resolution:
fi: säädä resoluutio:

en: settings
fi: asetukset

en: _General
fi: _Yleistä

en: A_ppearance
fi: _Ulkonäkö

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

en: is active
fi: on aktiivinen

en: name
fi: nimi

en: value
fi: arvo

en: Boot default entry after %1 Seconds
fi: Käynnistyy oletusvalinnalla %1 sekunnin kuluttua

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
fi: Tämä vaihtoehto ei toimi, jos "os-prober" komentosarja löytää toisen käyttöjärjestelmän. Kytke pois "%1", jos et tarvitse muita käyttöjärjestelmiä.

en: white
fi: valkoinen

en: yellow
fi: keltainen

en: light-cyan
fi: vaalea sinivihreä (cyan)

en: cyan
fi: sinivihreä

en: light-blue
fi: vaalean sininen

en: blue
fi: sininen

en: light-green
fi: vaalean vihreä

en: green
fi: vihreä

en: light-magenta
fi: vaalea violetti (magenta)

en: magenta
fi: violetti (magenta)

en: light-red
fi: vaalean punainen

en: red
fi: punainen

en: brown
fi: ruskea

en: light-gray
fi: vaalean harmaa

en: dark-gray
fi: tumman harmaa

en: transparent
fi: läpinäkyvä

en: black
fi: musta

en: _Load file:
fi: _Lataa tiedosto:

en: _Theme:
fi: _Teema:

en: background image
fi: taustakuva

en: Please choose a background image!
fi: Ole hyvä ja valitse taustakuva!

en: _Font
fi: Ki_rjasin

en: choose theme file
fi: valitse teema tiedosto

en: Theme contents
fi: Teeman sisältö

en: Custom Theme settings
fi: Säädä teeman asetuksia

en: Normal: Font
fi: Normaali: Fontti

en: Normal: Background
fi: Normaali: Tausta

en: Highlighted: Font
fi: Korostettuna: Fontti

en: Highlighted: Background
fi: Korostettuna: Tausta

en: File
fi: Tiedosto

en: add theme
fi: lisää teema

en: delete this theme
fi: poista tämä teema

en: Archive files
fi: Arkistotiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: remove font
fi: poiosta kirjaintyyppi (font)

en: remove background
fi: poista tausta

en: (Custom Settings)
fi: Muokatut asetukset

en: The chosen file cannot be loaded as theme
fi: Valittua tiedostoa ei voida ladata teemaksi

en: The given filename cannot be used
fi: Annettua tiedostonimeä ei voi käyttää

en: Saving of themes didn't succeed completely!
fi: Teemojen tallennus ei onnistunut täydellisesti!

en: File replacement failed. Please select a theme file first!
fi: Tiedoston korvaaminen epäonnistui. Valitse ensin teema -tiedosto!

en: filename
fi: tiedostonimi

en: please note: large fonts on low boot screen resolutions can corrupt the boot screen
    Because this problem depends on chosen font, it isn't possible to define a general maximum. When you're trying to select a larger font, please do it in small steps (rebooting and checking the results).
    The problem occurs when the grub gui elements (borders, description) won't fit into screen. So while there's enough vertical space you can try a larger font. The mass of menuentries is not a problem - they are scrolled if required.
    
    The corruption results in a endless loading time of grub2. You need a live cd to fix this:
     * delete the font from (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * reboot your system (menu should show up with default fonts)
     * open /etc/default/grub with root permissions and place a '#' in front of the line containing GRUB_FONT
     * then run grub customizer to choose the font used before
fi: Huomio: isot fontit voivat häiritä käynnistysnäyttöä pieniresoluutioisella käynnistysruudulla.
    Koska tämä ongelma on riippuvainen valitusta fontista, niin ei ole mahdollista määritellä yleistä suurinta kokoa. Kun yrität valita suuremman fontin, niin tee se pienin askelin (käynnistä kone aina uudelleen ja tarkista tulos).
    Tämä ongelma ilmenee, kun grub gui osat (rajat, määritykset) eivät sovi ruudulle. Joten, jos ruudulla on riittävästi vaakasuoraa tilaa, voit yrittää kokeilla suuremmalla fontilla. Valikkorivien lukumäärä ei ole ongelma - niitä voi tarvittaessa vierittää alaspäin.
    
    Valikoiden vaurio johtaa loputtomaan grub2 lataamiseen. Tällöin tarvitset asian korjaamiseen live CD:n :
     * pyyhi fontti  (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2 -tiedostosta.
     * käynnistä koneesi uudelleen (käynnistävalikko pitäisi näkyä oletusarvoisilla fonteilla)
     * avaa /etc/default/grub pääkäyttäjän (root) oikeuksilla ja kirjoita '#' GRUB_FONT -tekstiä sisältävän rivin alkuun.
     * käynnistä sitten grub customizer valitaksesi aiemmin käytetyn fontin.

en: Grub fonts can be harmful (Info)
fi: Grubin fontit voivat olla haitallisia (info)

en: Are you sure you want to remove this theme
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän teeman

en: Alternatively to the simple theme method which provides some options like color, wallpaper and font you can install complex theme packages to get an even better looking boot menu.
    
    There are several download sources like this thread at ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (needs account)
    or search for '%2' at <a href='%3'>%3</a>
    
    Just download such a package (which is in tar.gz format in most cases) and add it to the list of available themes by using the add button next to the theme chooser.
    
    After changing the theme you'll see a simple editor which gives a preview of images and allows some file management. Modified theme contents will be saved when you're pressing the save button.
fi: Vaihtoehtona yksinkertaiseen teema-menetelmään, mikä mahdollistaa joitakin määrityksiä kuten värin, taustapaperin ja fontin, sinä voit asentaa monimutkaisen ja tiiviin teemapaketin saadaksesi paremmalta näyttävän käynnistysvalikon.
    
    On olemassa useita lähteitä näiden lataamiseen, kuten tässä ubuntuforums.org:ssa :
    <a href='%1'>%1</a> (tarvitsee käyttäjätunnuksen)
    tai etsi '%2' sijainnista  <a href='%3'>%3</a>
    
    Lataa sopiva paketti (joka on useimmissa tapauksissa tar.gz muodossa) ja lisää se mahdollisiin teemoihisi käyttämällä lisää nappia teema valitsijan vieressä.
    
    Kun olet muuttanut teeeman, näet yksinkertaisen editorin, jossa voit esikatsella kuvia ja joissa voit tehdä jotain tiedoston käsittelyä. Muokatun teeman sisältö tallennetaan kun painat tallenna nappia.

en: Add entry from trash
fi: Lisää käynnistysvalikko roskakorista

en: Removed items
fi: Poistetut kohdat

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Restore selected entries
fi: Palauta valitut valikot

en: permanently delete selected entries
fi: Pyyhi lopullisesti valitut valikot

en: delete entries permanently - this action is available on custom entries only
fi: Pyyhi lopullisesti valitut valikot - tämä toiminto on käytössä vain mukautetuille valikoille

en: This deletes the following entries:
fi: Tämä poistaa seuraavat käynnistysvalikot:

en: Chainloader
fi: Ketjulataaja

en: Memtest
fi: Muistitestaus
