grub-customizer - en to ca translation catalogue (190 entries)

en: Name the Entry
ca: Nom de l'entrada

en: cannot move this entry
ca: No es pot moure aquesta entrada

en: Configuration has been saved
ca: S'ha desat la configuració

en: updating configuration
ca: S'està actualitzant la configuració

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
ca: El Grub Customizer és una interfície gràfica per configurar els gestors d'arrencada GRUB2/BURG

en: script
ca: Script

en: submenu
ca: Submenú

en: placeholder
ca: Marcador de posició

en: menuentry
ca: Entrada del menú

en: script: %1
ca: Script: %1

en: default name: %1
ca: Nom per defecte: %1

en: partition: %1
ca: Partició: %1

en: ISO-Image:
ca: Imatge ISO:

en: Memtest-Image:
ca: Imatge Memtest:

en: current
ca: Actual

en: _Type:
ca: _Tipus:

en: Boot sequence
ca: Seqüència d'arrencada

en: _Name:
ca: _Nom:

en: Error building boot sequence.
    Check parameters!
ca: S'ha produït un error en crear la seqüència d'arrencada.
    Comproveu els paràmetres!

en: Entry editor
ca: Editor d'entrades

en: Choose…
ca: Tria…

en: Other
ca: Un altre

en: (script code)
ca: (Codi de l'script)

en: Choose file…
ca: Tria un fitxer…

en: _Partition
ca: _Partició

en: _Initial ramdisk
ca: Ramdisk _inicial

en: _Linux image
ca: Imatge _Linux

en: _Memtest image
ca: Imatge _Memtest

en: Path to iso file
ca: Camí al fitxer ISO

en: Kernel params
ca: Paràmetres del nucli

en: I_SO image
ca: Imatge I_SO

en: _Memtest-Image
ca: Imatge _Memtest

en: _Partition:
ca: _Partició:

en: Submountpoints:
ca: Subpunts de muntatge:

en: save this configuration
ca: Desa aquesta configuració

en: Grub 2
ca: GRUB2

en: Mount failed!
ca: ¡Muntatge fallit!

en: umount failed!
ca: ¡Desmuntatge fallit!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
ca: Això no sembla un sistema de fitxers arrel (no s'ha trobat el fitxer fstab)

en: Couldn't mount the selected partition
ca: No s'ha pogut muntar la partició seleccionada

en: Couldn't umount the selected partition
ca: No s'ha pogut desmuntar la partició seleccionada

en: An error occurred
ca: S'ha produït un error

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
ca: Informeu a l'autor sobre aquest problema. La informació següent pot ser d'utilitat:

en: continue (risk data loss)
ca: Continua (amb risc de pèrdua de dades)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
ca: Instal·la el gestor d'arrencada al MBR y desa
    alguns fitxers a la carpeta de dades del gestor
    d'arrencada (si encara no hi són)

en: _Device:
ca: _Dispositiu:

en: Install to MBR
ca: Instal·la al MBR

en: The bootloader has been installed successfully
ca: El gestor d'arrencada s'ha instal·lat correctament

en: Error while installing the bootloader
ca: S'ha produït un error en instal·lar el gestor d'arrencada

en: installing the bootloader…
ca: S'està instal·lant el gestor de arrencada…

en: Please type a device string!
ca: Introduïu el nom del dispositiu!

en: _File
ca: _Fitxer

en: _Edit
ca: _Edita

en: _View
ca: _Vista

en: _Help
ca: Aj_uda

en: _Install to MBR …
ca: _Instal·la al MBR…

en: _Show details
ca: _Mostra els detalls

en: Show _hidden entries
ca: Mostra les _entrades ocultes

en: _Group by Script
ca: Agrupa per _script

en: Show _Placeholders
ca: Mostra els _marcadors de posició

en: BURG found!
ca: S'ha trobat el BURG!

en: advanced settings
ca: Configuració avançada

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
ca: Les modificacions que s'han fet afecten les entrades visibles. Recarregueu la configuració!

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
ca: S'han trobat actualitzacions d'scripts. Cliqueu al botó «Desa» per aplicar els canvis!

en: _List configuration
ca: Configuració de la _llista

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
ca: Suprimeix les entrades seleccionades (es poden restaurar de la paperera)

en: Move up the selected entry or script
ca: Puja l'element seleccionat

en: Move down the selected entry or script
ca: Baixa l'element seleccionat

en: remove this entry from the current submenu
ca: Suprimeix aquesta entrada del submenú actual

en: add this entry to a new submenu
ca: Afegeix aquesta entrada a un submenú nou

en: Reverts the list to the default order
ca: Reverteix totes les modificacions

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
ca: Recarrega la configuració (preserva els canvis no desats)

en: Rename
ca: Reanomena

en: Move up
ca: Puja

en: Move down
ca: Baixa

en: Remove from submenu
ca: Suprimeix del submenú

en: Create submenu
ca: Crea un submenú

en: _Change Environment …
ca: _Canvia l'entorn…

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
ca: Voleu configurar el BURG en lloc del GRUB2?

en: _General settings
ca: Configuració _general

en: _Appearance settings
ca: Configuració de l'_aparença

en: BURG Mode
ca: Mode BURG

en: Save configuration and generate a new %1
ca: Desa la configuració i genera un nou %1

en: loading configuration…
ca: S'està carregant la configuració…

en: loading script %2/%3 (%1)
ca: Càrrega d'script %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
ca: No s'ha trobat el proxy binari!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
ca: Quan s'executi el carregador de arrencada, es mostraran totes les entrades (sense personalitzar). Aquest error es produeix (en la majoria dels casos) quan el Grub Customizer no s'ha instal·lat correctament.

en: (incoming Entries of %1)
ca: (Entrades rebudes de %1)

en: (incoming Entries)
ca: (Entrades rebudes)

en: The saved configuration is not up to date!
ca: La configuració desada no està actualitzada!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
ca: La configuració generada no és igual a la configuració desada a l'inici. El que es veu ara pot ser que no sigui el que es veurà en reiniciar l'equip. Per solucionar això, cliqueu al boto «Actualitza»!

en: _Quit without update
ca: _Surt sense actualitzar

en: _Update & Quit
ca: _Actualitza i surt

en: Do you want to save your modifications?
ca: Voleu desar les modificacions?

en: _Quit without saving
ca: _Surt sense desar

en: _Save & Quit
ca: _Desa i surt

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
ca: NOTA: Les modificacions encara no s'han desat, l'actualització també les desarà!

en: Failed saving grub configuration!
ca: S'ha produït un error en desar la configuració del gestor de arrencada!

en: The grub configuration cannot be saved
ca: No es pot desar la configuració del gestor de arrencada

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
ca: Consulteu la sortida de la línia d'ordres següent. Si creu que es tracta d'un error del Grub Customizer, creeu un informe d'error a %1. El Grub Customizer hauria d'evitar aquest tipus d'errors.

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
ca: %1 no s'ha pogut executar correctament. Missatge d'error:
     %2

en: Environment settings
ca: Configuració de l'entorn

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
ca: Voleu continuar sense desar la configuració actual?

en: There are unsaved modifications!
ca: Hi ha modificacions que no s'han desat!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
ca: Retirar el codi d'un script pot causar problemes en intentar arrencar les entrades que en depenen. Voleu fer-ho de totes maneres?

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
ca: Esteu intentant suprimir una entrada del sistema en execució. Assegureu-vos que existeixen altres entrades operatives per a aquest sistema!
    Per eliminar nuclis antics, és millor desinstal·lar-los que suprimir les seves entrades del menú d'arrencada.

en: An menuentry which is visible at the grub menu and boots an operating system when activated.
ca: Entrada del menú del gestor d'arrencada que inicia un sistema operatiu quan s'activa.

en: A group of other operating systems. Grub shows it as a normal menuentry however when clicking it, it loads another menu which allows you to choose one the the containing menuentries.
ca: Entrada del menú del gestor d'arrencada que carrega un altre menú amb unes altres entrades del menú.

en: There are two types of this special entry: Incoming entries are the place where Grub Customizer places new operating systems which are found by grub but still not configured using Grub Customizer. The Script code is code generated by grub which doesn't look like an menuentry. In most cases it's used to configure grub. You should only touch it when knowing what it does. Placeholders are hidden by default.
ca: Hi ha dos tipus d'aquesta entrada especial. Les entrades rebudes contenen els sistemes operatius nous trobats pel gestor de arrencada que encara no s'han configurat amb el Grub Customizer. Els codis dels scripts contenen el codi dels scripts que generen les entrades del menú de arrencada. Només s'han de modificar si es coneix el seu funcionament. Els marcadors de posició estan ocults per defecte.

en: Scripts are generating menuentries. So every menuentry belongs to a script. They are shown as top level groups when activated. However in contrast to submenus they aren't shown at the boot menu.
ca: Els scripts generen les entrades de menú. Cada entrada del menú pertany a un script. En contrast amb els submenús, els scripts no es mostren al menú de arrencada.

en: About the entry types
ca: Quant als tipus d'entrada

en: Are you sure?
ca: Esteu segur?

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
ca: Aquesta acció elimina totes les modificacions del menú del gestor d'arrencada!

en: pre_defined:
ca: _Predefineix:

en: previously _booted entry
ca: _Entrada de l'arrencada anterior

en: default entry
ca: Entrada predeterminada

en: visibility
ca: Visibilitat

en: show menu
ca: Mostra el menú d'arrencada

en: kernel parameters
ca: Paràmetres del nucli

en: generate recovery entries
ca: Genera les entrades de recuperació

en: look for other operating systems
ca: Busca altres sistemes operatius

en: custom resolution:
ca: Personalitza la resolució:

en: settings
ca: Configuració

en: A_ppearance
ca: A_parença

en: _Advanced
ca: _Avançada

en: is active
ca: Activada

en: name
ca: Nom

en: value
ca: Valor

en: Boot default entry after %1 Seconds
ca: Arrencar l'entrada predeterminada en %1 segons

en: (first entry)
ca: (Primera entrada)

en: (other…)
ca: (Una altra…)

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
ca: Aquesta opció no funciona quan l'script «os-prober» troba altres sistemes operatius. Desactiveu «%1» si no cal arrencar d'altres sistemes operatius.

en: This option allows choosing the operating system which should be selected when booting. By default this always is the first one. This option means that the default entry selection stays the same when placing other operating systems there.
    
    In contrast to the first option the other choices are referenced by name. So the default system isn't changed when moving to another position.
    
    If you want to use another reference like "always point to the second entry" you can use the last option which allows typing a custom reference. Usage examples:
     1 = "always point to the second entry" (counting starts by 0)
     test>0 = "always point to the first entry of a submenu named test"
ca: Aquest menú desplegable permet triar el sistema operatiu que se selecciona automàticament per arrencar. L'opció predefinida selecciona el sistema operatiu que indica la primera entrada del menú d'arrencada.
    
    En contrast amb la primera opció, les altres opcions permeten triar l'entrada predeterminada pel seu nom. Per tant, el sistema operatiu que se selecciona no varia quan la seva entrada canvia de posició.
    
    L'última opció de la llista permet triar l'entrada predeterminada amb una referència personalitzada. Exemples d'ús:
    1 = l'entrada per defecte és la segona (el recompte comença en 0).
    test> 0 = l'entrada per defecte és la primera entrada de submenú anomenat «test».

en: white
ca: Blanc

en: yellow
ca: Groc

en: light-cyan
ca: Cian clar

en: cyan
ca: Cian

en: light-blue
ca: Blau clar

en: blue
ca: Blau

en: light-green
ca: Verd clar

en: green
ca: Verd

en: light-magenta
ca: Magenta clar

en: magenta
ca: Magenta

en: light-red
ca: Vermell clar

en: red
ca: Vermell

en: brown
ca: Marró

en: light-gray
ca: Gris clar

en: dark-gray
ca: Gris fosc

en: transparent
ca: Transparent

en: black
ca: Negre

en: _Load file:
ca: Carrega un fit_xer:

en: _Theme:
ca: _Tema:

en: background image
ca: Imatge de fons

en: Please choose a background image!
ca: Trieu una imatge de fons!

en: _Font
ca: _Tipus de lletra

en: choose theme file
ca: Trieu un fitxer de tema

en: Theme contents
ca: Contingut del tema

en: Custom Theme settings
ca: Configuració bàsica

en: Normal: Font
ca: Normal: lletra

en: Normal: Background
ca: Normal: fons

en: Highlighted: Font
ca: Ressaltat: lletra

en: Highlighted: Background
ca: Ressaltat: fons

en: File
ca: Fitxer

en: add theme
ca: Afegeix un tema

en: delete this theme
ca: Elimina aquest tema

en: Archive files
ca: Arxius

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: remove font
ca: Suprimeix el tipus de lletra

en: remove background
ca: Suprimeix el fons

en: (Custom Settings)
ca: (Configuració bàsica)

en: The chosen file cannot be loaded as theme
ca: No es pot carregar cap tema del fitxer triat

en: The given filename cannot be used
ca: El nom de fitxer donat no es pot usar

en: This theme doesn't contain a %1. Please look for the config file and rename it to "%1"!
ca: Aquest tema no conté un 1%. Busqueu el fitxer de configuració i canvieu-ne el nom a «%1»!

en: Saving of themes didn't succeed completely!
ca: Els temes no s'han desat completament!

en: File replacement failed. Please select a theme file first!
ca: Substitució de fitxers fallida. Seleccioneu primer un fitxer de tema!

en: filename
ca: Nom del fitxer

en: please note: large fonts on low boot screen resolutions can corrupt the boot screen
    Because this problem depends on chosen font, it isn't possible to define a general maximum. When you're trying to select a larger font, please do it in small steps (rebooting and checking the results).
    The problem occurs when the grub gui elements (borders, description) won't fit into screen. So while there's enough vertical space you can try a larger font. The mass of menuentries is not a problem - they are scrolled if required.
    
    The corruption results in a endless loading time of grub2. You need a live cd to fix this:
     * delete the font from (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * reboot your system (menu should show up with default fonts)
     * open /etc/default/grub with root permissions and place a '#' in front of the line containing GRUB_FONT
     * then run grub customizer to choose the font used before
ca: NOTA: Tipus de lletra grans en resolucions de pantalla baixes poden corrompre la pantalla d'arrencada.
    Atès que aquest problema depèn del tipus de lletra seleccionat, no és possible definir una mida màxima de tipus de lletra. Per seleccionar un tipus de lletra gran, feu-ho en diversos passos (reiniciant i comprovant els resultats).
    El problema es produeix quan els elements del menú de arrencada (vores i descripció) no encaixen a la pantalla. Mentre hi hagi prou espai vertical es pot provar un tipus de lletra més gran. La quantitat d'entrades del menú no constitueixen un problema; es desplacen si cal.
    
    La corrupció de la pantalla d'arrencada resulta en un temps de càrrega infinit per al gestor de arrencada. Per solucionar aquest error arrenqueu des d'un CD i seguiu aquestes instruccions:
    * Elimineu el fitxer de tipus de lletra (PUNT_DE_MUNTATGE)/boot/grub/unicode.pf2.
    * Reinicieu el sistema (el menú d'arrencada mostrarà el tipus de lletra per predeterminat).
    * Obriu el fitxer /etc/default/grub amb permisos d'administrador i col·loqueu un caràcter # al principi de la línia que conté GRUB_FONT.
    * Executeu el Grub Customizer per triar una mida més petita de tipus de lletra.

en: Grub fonts can be harmful (Info)
ca: Corrupció del gestor d'arrencada

en: Are you sure you want to remove this theme
ca: Segur que voleu suprimir aquest tema?

en: Alternatively to the simple theme method which provides some options like color, wallpaper and font you can install complex theme packages to get an even better looking boot menu.
    
    There are several download sources like this thread at ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (needs account)
    or search for '%2' at <a href='%3'>%3</a>
    
    Just download such a package (which is in tar.gz format in most cases) and add it to the list of available themes by using the add button next to the theme chooser.
    
    After changing the theme you'll see a simple editor which gives a preview of images and allows some file management. Modified theme contents will be saved when you're pressing the save button.
ca: Com a alternativa a la configuració bàsica de colors, fons de pantalla i tipus de lletra, podeu instal·lar paquets de tema per a obtenir un menú d'arrencada més elegant.
    
    Hi ha diverses fonts de descàrrega, com aquest fil en ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (necessita un compte) o buscar «%2» a <a href='%3'>%3</a>.
    
    Només cal descarregar el paquet (que estarà en format tar.gz en la majoria dels casos) i afegir-lo a la llista de temes disponibles mitjançant el botó «Afegeix un tema» situat al costat del selector de temes.
    
    Després de seleccionar un tema, es carrega un editor senzill que mostra una vista prèvia de les imatges que conté i permet la gestió d'alguns fitxers. El contingut del tema modificat es desa en clicar al botó «Desa».

en: Add entry from trash
ca: Afegeix una entrada de la paperera

en: Removed items
ca: Paperera

en: _Restore
ca: _Restaura

en: Restore selected entries
ca: Restaura les entrades seleccionades

en: permanently delete selected entries
ca: Elimina permanentment les entrades seleccionades

en: delete entries permanently - this action is available on custom entries only
ca: Elimina entrades permanentment (aquesta acció només està disponible per a entrades personalitzades)

en: This deletes the following entries:
ca: Aquesta acció eliminarà les entrades següents:

en: Linux-ISO
ca: Linux (ISO)

en: Chainloader
ca: Carregador en cadena

en: Memtest
ca: Test de memòria
