grub-customizer - en to ja translation catalogue (164 entries)

en: Name the Entry
ja: エントリー名を入力してください

en: cannot move this entry
ja: このエントリーは移動できません

en: Configuration has been saved
ja: 設定を保存しました

en: updating configuration
ja: 設定を更新

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
ja: Grub Customizerはgrub2/burgの設定を行うためのグラフィカルインターフェースです

en: script
ja: スクリプト

en: submenu
ja: サブメニュー

en: placeholder
ja: プレースホルダー

en: menuentry
ja: メニューエントリー

en: script: %1
ja: スクリプト: %1

en: default name: %1
ja: デフォルト名: %1

en: partition: %1
ja: パーティション: %1

en: ISO-Image:
ja: ISOイメージ:

en: Memtest-Image:
ja: Memtestイメージ:

en: current
ja: 現在

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: Boot sequence
ja: ブートシーケンス

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Error building boot sequence.
    Check parameters!
ja: ブートシーケンスの構成中にエラーが発生しました。
    パラメーターを確認してください。

en: Entry editor
ja: エントリーエディター

en: Choose…
ja: 選択...

en: Other
ja: その他

en: (script code)
ja: (スクリプトコード)

en: Choose file…
ja: ファイルを選択...

en: _Partition
ja: パーティション(_P)

en: _Initial ramdisk
ja: 初期RAMディスク(_I)

en: _Linux image
ja: Linuxイメージ(_L)

en: _Memtest image
ja: Memtestイメージ(_M)

en: Path to iso file
ja: isoファイルの場所

en: Kernel params
ja: Kernelパラメーター

en: I_SO image
ja: ISOイメージ(_S)

en: _Memtest-Image
ja: Memtestイメージ(_M)

en: _Partition:
ja: パーティション(_P):

en: Submountpoints:
ja: サブマウントポイント:

en: save this configuration
ja: 設定を保存

en: Mount failed!
ja: マウントに失敗しました

en: umount failed!
ja: アンマウントに失敗しました

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
ja: rootファイルシステムではないようです(fstabがありません)

en: Couldn't mount the selected partition
ja: 選択したパーティションをマウントできません

en: Couldn't umount the selected partition
ja: 選択したパーティションをアンマウントできません

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
ja: この問題を作者に報告してください。次の情報が役に立ちます:

en: continue (risk data loss)
ja: 続行(データを失うおそれ)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
ja: ブートローダーをMBRにインストールして
    いくつかのデータファイルを作ります。
    （存在していなければ）

en: _Device:
ja: デバイス(_D):

en: Install to MBR
ja: MBRにインストール

en: The bootloader has been installed successfully
ja: ブートローダーは正常にインストールされました

en: Error while installing the bootloader
ja: ブートローダーのインストール中にエラー

en: installing the bootloader…
ja: ブートローダーのインストール中...

en: Please type a device string!
ja: デバイス名を入力してください

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ (_H)

en: _Install to MBR …
ja: MBRにインストール(_I)...

en: _Show details
ja: 詳細を表示(_S)

en: Show _hidden entries
ja: 隠されたエントリーを表示(_H)

en: _Group by Script
ja: スクリプト別にグループ化(_G)

en: Show _Placeholders
ja: プレースホルダーを表示(_P)

en: BURG found!
ja: BURGを見つけました

en: advanced settings
ja: 高度な設定

en: _List configuration
ja: リスト設定(_L)

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
ja: 選択されたエントリーを削除する(ゴミ箱から元に戻せます)

en: Move up the selected entry or script
ja: 選択されたエントリーまたはスクリプトを上に移動する

en: Move down the selected entry or script
ja: 選択されたエントリーまたはスクリプトを下に移動する

en: remove this entry from the current submenu
ja: 現在のサブメニューからこのエントリーを削除する

en: add this entry to a new submenu
ja: 新しいサブメニューにこのエントリーを追加する

en: Reverts the list to the default order
ja: リストをデフォルトの順番に戻す

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
ja: 設定を再読込する(未保存の変更は維持します)

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Remove from submenu
ja: サブメニューから削除

en: Create submenu
ja: サブメニューを作成

en: _Change Environment …
ja: 環境を変更(_C)...

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
ja: grub2ではなくBURGの設定をしますか?

en: _General settings
ja: 一般設定(_G)

en: _Appearance settings
ja: 外観(_A)

en: BURG Mode
ja: BURGモード

en: Save configuration and generate a new %1
ja: 設定を保存して新しい%1を生成する

en: loading configuration…
ja: 設定を読み込み中...

en: loading script %2/%3 (%1)
ja: スクリプトを読み込み中 %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
ja: Proxyバイナリが見つかりません!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
ja: grubが起動した時にすべてのエントリーが表示されたら、ほとんどの場合、正しくgrub gustomizerがインストールされていません。

en: _Quit without update
ja: 更新せずに終了(_Q)

en: _Update & Quit
ja: 更新して終了(_U)

en: Do you want to save your modifications?
ja: 変更を保存しますか？

en: _Quit without saving
ja: 保存せずに終了(_Q)

en: _Save & Quit
ja: 保存して終了(_S)

en: Failed saving grub configuration!
ja: grubの設定の保存に失敗しました

en: The grub configuration cannot be saved
ja: grubの設定を保存できません

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
ja: 以下のコマンドライン出力をご覧ください。もしこれがGrub Customizerのバグだと思うなら %1 でバグ報告してください。大体において、Grub Customizerはこのようなエラーが起こるのを防がなければなりません。

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
ja: %1 は正常に実行されませんでした。エラーメッセージは以下の通り:
     %2

en: Environment settings
ja: 環境設定

en: About the entry types
ja: エントリーの種類について

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか？

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
ja: ブートローダーメニューのすべてのリストの変更を削除します

en: pre_defined:
ja: 既定(_D):

en: previously _booted entry
ja: 前回起動したエントリー(_B)

en: default entry
ja: デフォルトのエントリー

en: visibility
ja: 表示

en: show menu
ja: メニュー表示

en: kernel parameters
ja: Kernelパラメーター

en: generate recovery entries
ja: リカバリーエントリーを生成

en: look for other operating systems
ja: 他のOSを探す

en: custom resolution:
ja: カスタム解像度:

en: settings
ja: 設定

en: _General
ja: 一般(_G)

en: A_ppearance
ja: 外観(_p)

en: _Advanced
ja: 高度な設定(_A)

en: is active
ja: 有効

en: name
ja: 名前

en: value
ja: 値

en: Boot default entry after %1 Seconds
ja: デフォルトのエントリーを %1 秒後に起動する

en: (first entry)
ja: (最初のエントリー)

en: (other…)
ja: (その他...)

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
ja: このオプションは "os-prober" スクリプトが他のOSを見つけなければ働きません。他のOSを起動しないなら "%1" を無効にします。

en: white
ja: ホワイト

en: yellow
ja: イエロー

en: light-cyan
ja: ライトシアン

en: cyan
ja: シアン

en: light-blue
ja: ライトブルー

en: blue
ja: ブルー

en: light-green
ja: ライトグリーン

en: green
ja: グリーン

en: light-magenta
ja: ライトマゼンタ

en: magenta
ja: マゼンタ

en: light-red
ja: ライトレッド

en: red
ja: レッド

en: brown
ja: ブラウン

en: light-gray
ja: ライトグレー

en: dark-gray
ja: ダークグレー

en: transparent
ja: 透過

en: black
ja: ブラック

en: _Load file:
ja: ファイルを読み込み(_L):

en: _Theme:
ja: テーマ(_T):

en: background image
ja: 背景画像

en: Please choose a background image!
ja: 背景画像を選んでください

en: _Font
ja: フォント(_F)

en: choose theme file
ja: テーマファイルを選択

en: Custom Theme settings
ja: テーマのカスタム設定

en: Normal: Font
ja: 通常: フォント

en: Normal: Background
ja: 通常: 背景

en: Highlighted: Font
ja: ハイライト: フォント

en: Highlighted: Background
ja: ハイライト: 背景

en: File
ja: ファイル

en: add theme
ja: テーマを追加

en: delete this theme
ja: このテーマを削除

en: Archive files
ja: アーカイブファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: remove font
ja: フォントを削除

en: remove background
ja: 背景を消去

en: (Custom Settings)
ja: (カスタム設定)

en: The chosen file cannot be loaded as theme
ja: 選択したファイルはテーマとして読み込むことができません

en: The given filename cannot be used
ja: 指定されたファイル名は使用できません

en: filename
ja: ファイル名

en: Are you sure you want to remove this theme
ja: 本当にこのテーマを削除してもよろしいですか

en: Add entry from trash
ja: ゴミ箱からエントリーを追加

en: Removed items
ja: 削除されたアイテム

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: Restore selected entries
ja: 選択されたエントリーを元に戻す

en: permanently delete selected entries
ja: 選択されたエントリーを永久に削除する

en: delete entries permanently - this action is available on custom entries only
ja: エントリーを永久に削除する(このアクションはカスタムエントリーにのみ利用できます)

en: This deletes the following entries:
ja: 次のエントリーを削除します:
