grub-customizer - en to sv translation catalogue (184 entries)

en: Name the Entry
sv: Namnge posten

en: cannot move this entry
sv: Kan inte flytta den här posten

en: Configuration has been saved
sv: Inställningarna har sparats

en: updating configuration
sv: Uppdaterar konfigurationen

en: Grub Customizer is a graphical interface to configure the grub2/burg settings
sv: Grub Customizer är ett grafiskt gränssnitt för att konfigurera grub2-/burg-inställningar

en: script
sv: Skript

en: submenu
sv: Undermeny

en: placeholder
sv: Platshållare

en: menuentry
sv: Menypost

en: script: %1
sv: Skript: %1

en: default name: %1
sv: Standardnamn: %1

en: partition: %1
sv: Partition: %1

en: ISO-Image:
sv: ISO-avbild:

en: Memtest-Image:
sv: Memtest-avbild:

en: current
sv: Aktuell

en: _Type:
sv: _Typ:

en: Boot sequence
sv: Startsekvens

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Error building boot sequence.
    Check parameters!
sv: Kunde inte skapa startsekvens.
    Kontrollera parametrar!

en: Entry editor
sv: Postredigerare

en: Choose…
sv: Välj ...

en: Other
sv: Annat

en: (script code)
sv: (Skriptläge)

en: Choose file…
sv: Välj fil ...

en: _Linux image
sv: _Linux-avbild

en: _Memtest image
sv: _Memtest-avbild

en: Path to iso file
sv: Sökväg till iso-fil

en: Kernel params
sv: Kärnparametrar

en: I_SO image
sv: I_SO-avbild

en: _Memtest-Image
sv: _Memtest-avbild

en: Submountpoints:
sv: Undermonteringspunkter:

en: save this configuration
sv: Spara den här konfigurationen

en: Mount failed!
sv: Montering misslyckades!

en: umount failed!
sv: Avmontering misslyckades!

en: This seems not to be a root file system (no fstab found)
sv: Detta verkar inte vara något root-filsystem (ingen fstab hittas)

en: Couldn't mount the selected partition
sv: Kunde inte montera den valda partitionen

en: Couldn't umount the selected partition
sv: Kunde inte avmontera den valda partitionen

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: please Inform the author about this problem. The following information could be helpful:
sv: Informera gärna utvecklaren om detta problem. Följande information kan vara till hjälp:

en: continue (risk data loss)
sv: Fortsätt (risk för dataförlust)

en: Install the bootloader to MBR and put some
    files to the bootloaders data directory
    (if they don't already exist).
sv: Installera starthanteraren i MBR och placera
    några filer i starthanterarens datamapp
    (om de inte redan finns).

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: Install to MBR
sv: Installera i MBR

en: The bootloader has been installed successfully
sv: Starthanteraren har installerats korrekt

en: Error while installing the bootloader
sv: Fel under installation av starthanterare

en: installing the bootloader…
sv: Installerar starthanterare ...

en: Please type a device string!
sv: Skriv en enhetssträng!

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Install to MBR …
sv: _Installera i MBR

en: _Show details
sv: _Visa detaljerad info

en: Show _hidden entries
sv: Visa _dolda poster

en: _Group by Script
sv: _Gruppera efter skript

en: Show _Placeholders
sv: Visa _platshållare

en: BURG found!
sv: BURG hittad!

en: advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: The modifications you've done affects the visible entries. Please reload!
sv: De ändringar du gjort, påverkar de synliga posterna. Läs in posterna igen.

en: Script updates found. Click save to apply the changes!
sv: Skriptuppdateringar hittades. Tryck "Spara" för att tillämpa ändringarna!

en: _List configuration
sv: _Listkonfiguration

en: Remove selected entries (you can restore them from trash)
sv: Ta bort markerade poster (kan återställas från papperskorgen)

en: Move up the selected entry or script
sv: Flytta upp markerad post eller skript

en: Move down the selected entry or script
sv: Flytta ner markerad post eller skript

en: remove this entry from the current submenu
sv: Ta bort den här posten från aktuell undermeny

en: add this entry to a new submenu
sv: Lägg till denna post i en ny undermeny

en: Reverts the list to the default order
sv: Återställer listan till standardordning

en: reloads the configuration. Unsaved changes will be preserved.
sv: Läser in konfigurationen på nytt. Osparade ändringar bevaras.

en: Rename
sv: Byt namn

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Remove from submenu
sv: Ta bort från undermeny

en: Create submenu
sv: Skapa undermeny

en: _Change Environment …
sv: _Ändra miljö ...

en: Do you want to configure BURG instead of grub2?
sv: Vill du konfigurera BURG istället för grub2?

en: _General settings
sv: _Allmänna inställningar

en: _Appearance settings
sv: _Utseendeinställningar

en: BURG Mode
sv: BURG-läge

en: Save configuration and generate a new %1
sv: Spara konfigurationen och generera en ny %1

en: loading configuration…
sv: Läser in konfiguration ...

en: loading script %2/%3 (%1)
sv: Läser in skript %2/%3 (%1)

en: Proxy binary not found!
sv: Proxy-binär hittades inte!

en: You will see all entries (uncustomized) when you run grub. This error accurs (in most cases), when you didn't install grub gustomizer currectly.
sv: Du kommer att se alla poster (ej anpassade) när grub körs. Detta fel framträder (i de flesta fall) när Grub Customizer inte installerats korrekt.

en: (incoming Entries of %1)
sv: (Inkommande poster av %1)

en: (incoming Entries)
sv: (Inkommande poster)

en: The saved configuration is not up to date!
sv: Den sparade konfigurationen är inte uppdaterad!

en: The generated configuration didn't equal to the saved configuration on startup. So what you see now may not be what you see when you restart your pc. To fix this, click update!
sv: Den genererade konfigurationen stämde inte överens med den sparade, vid uppstart. Så vad du ser nu, kanske inte är det du ser när du startar om din dator. Tryck "Uppdatera" för att fixa detta.

en: _Quit without update
sv: _Avsluta utan att uppdatera

en: _Update & Quit
sv: _Uppdatera och avsluta

en: Do you want to save your modifications?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: _Quit without saving
sv: _Avsluta utan att spara

en: _Save & Quit
sv: _Spara och avsluta

en: AND: your modifications are still unsaved, update will save them too!
sv: OCH: Dina ändringar har fortfarande inte sparats, uppdatering sparar dem också!

en: Failed saving grub configuration!
sv: Kunde inte spara grub-konfigurationen!

en: The grub configuration cannot be saved
sv: Grub-konfigurationen kan inte sparas

en: Please take a look at the command line output below. If you think this is a bug of Grub Customizer, please create one at %1! Generally Grub Customizer should prevent errors like this.
sv: Ta gärna en titt på kommandoradens utdata nedan. Om du tror att detta är ett fel i Grub Customizer, får du gärna skapa en felrapport på %1! Generellt bör Grub Customizer förhindra fel som det här.

en: %1 couldn't be executed successfully. error message:
     %2
sv: %1 kunde inte startas. Felmeddelande:
    %2

en: Environment settings
sv: Miljöinställningar

en: Do you want to proceed without saving the current configuration?
sv: Vill du fortsätta utan att spara aktuell konfiguration?

en: There are unsaved modifications!
sv: Det finns osparade ändringar!

en: Removing Script Code can cause problems when trying to boot entries relying on it. Are you sure you want to do it anyway?
sv: Borttaget skript kan orsaka problem vid försök att starta poster som är beroende av det. Vill du verkligen göra det ändå?

en: You're trying to remove an entry of the currently running system. Make sure there are other working entries of this system!
    If you just want to remove old kernels: The better way is uninstalling them instead of just hiding them in boot menu.
sv: Du försöker ta bort en post tillhörande det nuvarande aktiva systemet. Tillse att det finns andra fungerande poster för detta system!
    Om du bara vill ta bort gamla Linux-kärnor, är det bättre att avinstallera dem istället för att dölja dem i startmenyn.

en: An menuentry which is visible at the grub menu and boots an operating system when activated.
sv: En menypost som är synlig i grub-menyn och startar ett operativsystem vid aktivering.

en: A group of other operating systems. Grub shows it as a normal menuentry however when clicking it, it loads another menu which allows you to choose one the the containing menuentries.
sv: En grupp med andra operativsystem. Visas i grub som en normal menypost men när du klickar på den, öppnas en undermeny där du kan välja en av de ingående menyposterna.

en: There are two types of this special entry: Incoming entries are the place where Grub Customizer places new operating systems which are found by grub but still not configured using Grub Customizer. The Script code is code generated by grub which doesn't look like an menuentry. In most cases it's used to configure grub. You should only touch it when knowing what it does. Placeholders are hidden by default.
sv: Det finns två typer av denna specialpost. Inkommande poster är den plats där Grub Customizer placerar de nya operativsystem som identifieras av grub, men som ännu inte konfigurerats med Grub Customizer. Skriptkoden är kod genererad av grub, som inte ser ut som en menypost. I de flesta fall används den för att konfigurera grub. Du bör inte röra den, om du inte vet vad den gör. Platshållare är dolda, som standard.

en: Scripts are generating menuentries. So every menuentry belongs to a script. They are shown as top level groups when activated. However in contrast to submenus they aren't shown at the boot menu.
sv: Skript genererar menyposterna. Så varje menypost tillhör ett skript. De visas som toppnivågrupper vid aktivering, men till skillnad från undermenyer, visas de inte på startmenyn.

en: About the entry types
sv: Om menyposttyperna

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: This removes all your list modifications of the bootloader menu!
sv: Detta tar bort alla liständringar i starthanteringsmenyn!

en: pre_defined:
sv: Fördefinierat:

en: previously _booted entry
sv: Tidigare _startade poster

en: default entry
sv: Standardpost

en: visibility
sv: Synlighet

en: show menu
sv: Visa meny

en: kernel parameters
sv: Kärnparametrar

en: generate recovery entries
sv: Generera återställningsposter

en: look for other operating systems
sv: Sök efter andra operativsystem

en: custom resolution:
sv: Aktuell upplösning:

en: settings
sv: Inställningar

en: _General
sv: _Allmänt

en: A_ppearance
sv: U_tseende

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: is active
sv: är aktiv

en: name
sv: Namn

en: value
sv: Värde

en: Boot default entry after %1 Seconds
sv: Starta standardposten efter %1 sekunder

en: (first entry)
sv: (Första posten)

en: (other…)
sv: (Annat ...)

en: This option doesn't work when the "os-prober" script finds other operating systems. Disable "%1" if you don't need to boot other operating systems.
sv: Detta alternativ fungerar inte när skriptet "os-prober" hittar andra operativsystem. Inaktivera "%1", om du inte behöver starta andra operativsystem.

en: This option allows choosing the operating system which should be selected when booting. By default this always is the first one. This option means that the default entry selection stays the same when placing other operating systems there.
    
    In contrast to the first option the other choices are referenced by name. So the default system isn't changed when moving to another position.
    
    If you want to use another reference like "always point to the second entry" you can use the last option which allows typing a custom reference. Usage examples:
     1 = "always point to the second entry" (counting starts by 0)
     test>0 = "always point to the first entry of a submenu named test"
sv: Detta alternativ låter dig avgöra vilket operativsystem som skall väljas vid systemstart. Som standard är det alltid det första. Detta alternativ innebär att standardstartposten förblir densamma även om andra operativsystem placeras först.
    
    I motsats till det första alternativet, identifieras de andra efter namn. Så standardstarten ändras inte när det flyttas till en annan position.
    
    Vill du använda en annan referens, som "peka alltid till den andra posten" kan du använda det sista alternativet som låter dig skriva en anpassad referens. Användningsexempel:
    1 = "Peka alltid till den andra posten" (numreringen börjar med 0)
    test > 0 = "Peka alltid till den första posten i en undermeny som heter test"

en: white
sv: Vit

en: yellow
sv: Gul

en: light-cyan
sv: Ljus cyan

en: cyan
sv: Cyan

en: light-blue
sv: Ljusblå

en: blue
sv: Blå

en: light-green
sv: Ljusgrön

en: green
sv: Grön

en: light-magenta
sv: Ljus magenta

en: magenta
sv: Magenta

en: light-red
sv: Ljusröd

en: red
sv: Röd

en: brown
sv: Brun

en: light-gray
sv: Ljusgrå

en: dark-gray
sv: Mörkgrå

en: transparent
sv: Transparent

en: black
sv: Svart

en: _Load file:
sv: _Läs in fil:

en: _Theme:
sv: _Tema:

en: background image
sv: Bakgrundsbild

en: Please choose a background image!
sv: Välj en bakgrundsbild!

en: _Font
sv: _Teckensnitt

en: choose theme file
sv: Välj temafil

en: Theme contents
sv: Temainnehåll

en: Custom Theme settings
sv: Anpassade temainställningar

en: Normal: Font
sv: Normal: Teckensnitt

en: Normal: Background
sv: Normal: Bakgrund

en: Highlighted: Font
sv: Belyst: Teckensnitt

en: Highlighted: Background
sv: Belyst: Bakgrund

en: File
sv: Arkiv

en: add theme
sv: Lägg till tema

en: delete this theme
sv: Ta bort detta tema

en: Archive files
sv: Arkivfiler

en: All files
sv: Alla filer

en: remove font
sv: Ta bort teckensnitt

en: remove background
sv: Ta bort bakgrund

en: (Custom Settings)
sv: (Anpassade inställningar)

en: The chosen file cannot be loaded as theme
sv: Den valda filen kan inte läsas in som ett tema

en: The given filename cannot be used
sv: Det angivna filnamnet kan inte användas

en: This theme doesn't contain a %1. Please look for the config file and rename it to "%1"!
sv: Detta tema innehåller ingen %1. Leta upp config-filen och ändra dess namn till "%1"!

en: Saving of themes didn't succeed completely!
sv: Kunde inte spara teman fullständigt!

en: File replacement failed. Please select a theme file first!
sv: Filbytet misslyckades. Välj en temafil först!

en: filename
sv: Filnamn

en: please note: large fonts on low boot screen resolutions can corrupt the boot screen
    Because this problem depends on chosen font, it isn't possible to define a general maximum. When you're trying to select a larger font, please do it in small steps (rebooting and checking the results).
    The problem occurs when the grub gui elements (borders, description) won't fit into screen. So while there's enough vertical space you can try a larger font. The mass of menuentries is not a problem - they are scrolled if required.
    
    The corruption results in a endless loading time of grub2. You need a live cd to fix this:
     * delete the font from (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * reboot your system (menu should show up with default fonts)
     * open /etc/default/grub with root permissions and place a '#' in front of the line containing GRUB_FONT
     * then run grub customizer to choose the font used before
sv: Notera att stora teckensnitt i kombination med låg startskärmsresolution kan innebära problem med startskärmen.
    Eftersom problemet beror på det valda teckensnittet, är det inte möjligt att sätta ett generellt maxvärde. När du väljer en större teckenstorlek, bör du göra det stegvis, i små steg (starta om och kontrollera resultatet).
    Problemet framträder när grub-elementen (kanter, beskrivning) inte får plats på skärmen. Så länge det finns horisontell plats, kan du prova en större teckenstorlek. Antalet menyposter är inget problem, de skrollas vid behov.
    
    Problemet resulterar i en ändlös starttid för grub2. Du behöver en Live-CD för att fixa detta:
     * Ta bort teckensnittet från (MOUNT)/boot/grub/unicode.pf2
     * Starta om systemet (menyn skall visas med standardteckensnitt)
     * Öppna /etc/default/grub som root, och placera ett "#" i början på raden som innehåller GRUB_FONT
     * Starta sedan Grub Customizer och välj önskat teckensnitt

en: Grub fonts can be harmful (Info)
sv: Grub-teckensnitt kan vara skadliga (Info)

en: Are you sure you want to remove this theme
sv: Vill du verkligen ta bort det här temat?

en: Alternatively to the simple theme method which provides some options like color, wallpaper and font you can install complex theme packages to get an even better looking boot menu.
    
    There are several download sources like this thread at ubuntuforums.org:
    <a href='%1'>%1</a> (needs account)
    or search for '%2' at <a href='%3'>%3</a>
    
    Just download such a package (which is in tar.gz format in most cases) and add it to the list of available themes by using the add button next to the theme chooser.
    
    After changing the theme you'll see a simple editor which gives a preview of images and allows some file management. Modified theme contents will be saved when you're pressing the save button.
sv: Som ett alternativ till det enkla tema som tillhandahåller alternativ som färg, bakgrundsbild och teckensnitt, kan du installera ett mer komplext temapaket för att få en startmeny som ser bättre ut.
    
    Det finns flera nedladdningskällor som den här tråden på ubuntuforums.org:
    <a href="%1">%1</a> (konto krävs)
    eller sök efter "%2" på<a href="%3">%3</a>
    
    Ladda bara ner ett paket (oftast tar.gz-format) och lägg till det i listan över tillgängliga teman, med knappen intill temaväljaren.
    
    Efter ändring av tema, ser du en enkel redigerare där du kan förhandsgranska bilder och hantera vissa filer. Ändrat temainnehåll sparas när du trycker på "Spara".

en: Add entry from trash
sv: Lägg till post från skräp

en: Removed items
sv: Borttagna objekt

en: _Restore
sv: _Återställ

en: Restore selected entries
sv: Återställ markerade poster

en: permanently delete selected entries
sv: Ta bort markerade poster permanent

en: delete entries permanently - this action is available on custom entries only
sv: Ta bort poster permanent - Denna åtgärd är endast tillgänglig på anpassade poster

en: This deletes the following entries:
sv: Detta tar bort följande poster:
