grub 2.04-pre1 - en to ast translation catalogue (1267 entries)

en: unsupported serial port speed
ast: nun se sofita la velocidá del puertu serial

en: unsupported serial port parity
ast: nun se sofita la paridá del puertu serial

en: unsupported serial port stop bits number
ast: nun se sofita'l númberu de bits de parada del puertu serial

en: unsupported serial port word length
ast: nun se sofita'l llargor de pallabres del puertu serial

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ast: Nun carga les tables especificaes del agospiu en llistes separtaes per comes.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ast: Namái carga les tables especificaes nuna llista separtada per comes.

en: Export version 1 tables to the OS.
ast: Esporta les tables de la versión 1 del SO.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ast: Esporta les tables de les versiones 2 y 3 del SO.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afita la ID_OEM de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afita la TABLA_OEM de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afita la revisión TABLA_OEM de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afita'l campu del creador de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afita la revisión del creador de RSDP, XSDT y RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ast: Nun anueva l'EBDA. Podría iguar fallos o cuelgues en dalgunes BIOS pero nun tien efeutu en SO que nun reciban el RSDP dende GRUB.

en: premature end of file %s
ast: fin prematura del sistema %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
ast: [-1|-2] [--exclude=TABLA1,TABLA2|--load-only=TABLA1,TABLA2] FICHERU1 [FICHERU2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ast: Carga les tables ACPI del agospiu y les tables especificaes por argumentos.

en: error: %s.
ast: fallu: %s.

en: out of memory
ast: ensin memoria

en: cannot read `%s': %s
ast: nun pue lleese «%s»: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
ast: Falló l'apagáu ACPI

en: List devices.
ast: Llista preseos.

en: filename expected
ast: esperábase un nome de ficheru

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
ast: FICHERU

en: Print a block list.
ast: Amuesa una llista de bloques.

en: you need to load the kernel first
ast: primero precises cargar el kernel

en: Boot an operating system.
ast: Arranca un sistema operativu.

en: No boot time statistics is available
ast: Les estadístiques del tiempu d'arranque nun tán disponibles

en: Show boot time statistics.
ast: Amuesa les estadístiques del tiempu d'arranque.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
ast: Estadístiques de la caché del discu: aciertos = %lu (%lu.%02lu%%), fallos = %lu

en: No disk cache statistics available
ast: Nun hai estadístiques disponibles de la caché del discu

en: Get disk cache info.
ast: Consigue la información de la caché del discu.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ast: Aceuta finales de llinia CR/NL al estilu DOS.

en: Show the contents of a file.
ast: Amuesa'l conteníu d'un ficheru.

en: two arguments expected
ast: esperábense dos argumentos

en: Compare file `%s' with `%s':
ast: Comparación del ficheru «%s» con «%s»:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
ast: Los ficheros son diferentes en tamañu: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
ast: Los ficheros son diferentes nel offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
ast: Los ficheros son idénticos.

en: FILE1 FILE2
ast: FICHERU1 FICHERU2

en: Compare two files.
ast: Compara dos ficheros.

en: Load another config file.
ast: Carga otru ficheru de configuración.

en: Load another config file without changing context.
ast: Carga otru ficheru de configuración ensin camudar el contestu.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ast: Carga otru ficheru de configuración ensin camudar el contestu pero namái garra les entraes del menú.

en: Load another config file but take only menu entries.
ast: Carga otru ficheru de configuración pero namái garra les entraes del menú.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ast: [[añu-]mes-día] [hora:minutu[:segundu]]

en: Display/set current datetime.
ast: Amuesa/afita la data actual.

en: Do not output the trailing newline.
ast: Nun unvia'l saltu de llinia final a la salida.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ast: Activa la interpretación de caráuteres d'escape de barra inversa.

en: [-e|-n] STRING
ast: [-e|-n] CADENA

en: Display a line of text.
ast: Amuesa una llinia de testu

en: Reboot into firmware setup menu.
ast: Reanicia

en: Fix video problem.
ast: Igua'l problema de videu.

en: ROM image is present.
ast: La imaxe ROM ta presente.

en: Can't enable ROM area.
ast: Nun pue activase l'area ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
ast: Crea cadarmes

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
ast: VOLCÁU_BIOS [VOLCÁU_INT10]

en: Load BIOS dump.
ast: Carga'l volcáu de la BIOS.

en: TPM unavailable
ast: TPM nun ta disponible

en: cannot allocate TPM event buffer
ast: nun pue asignase'l búfer d'eventos de TPM

en: STRING ...
ast: CADENA...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
ast: Evalua argumentos como comandos de GRUB

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
ast: Comprueba si FICHERU pue usase como un kernel Xen PAE i386 convidáu con privilexos

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
ast: Comprueba si FICHERU pue usase como un kernel Xen x86_84 convidáu con privilexos

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
ast: Comprueba si FICHERU pue usase como un kernel Xen x86 convidáu con privilexos

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ast: Comprueba si FICHERU pue usase como kernel multiboot de x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ast: Comprueba si FICHERU pue usase como kernel multiboot2 de x86

en: Check if FILE is ARM Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux d'ARM

en: Check if FILE is ARM64 Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux d'ARM64

en: Check if FILE is IA64 Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux d'IA64

en: Check if FILE is MIPS Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de MIPS

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de MIPSEL

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de SPARC64

en: Check if FILE is POWERPC Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de POWERPC

en: Check if FILE is x86 Linux
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de x86

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
ast: Comprueba si FICHERU ye Linux de x86 que sofita'l protocolu de 32bits

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kFreeBSD de x86

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kFreeBSD d'i386

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kFreeBSD de x86_64

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kNetBSD de x86

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kNetBSD d'i386

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
ast: Comprueba si FICHERU ye kNetBSD de x86_64

en: Check if FILE is i386 EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI d'i386

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI de x86_64

en: Check if FILE is IA64 EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI d'IA64

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI d'ARM64

en: Check if FILE is ARM EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI d'ARM

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI de RISC-V en 32bits

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
ast: Comprueba si FICHERU ye un ficheru EFI de RISC-V en 64bits

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
ast: Comprueba si FICHERU ye hiberfil.sys n'estáu d'hibernación

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
ast: Comprueba si FICHERU ye XNU de x86_64 (kernel de Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
ast: Comprueba si FICHERU ye XNU d'i386 (kernel de Mac OS X)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
ast: Comprueba si FICHERU ye una imaxe n'hibernación de XNU (kernel de Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
ast: Comprueba si FICHERU ye un seutor d'arranque de BIOS

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
ast: falsu

en: OPTIONS FILE
ast: OPCIONES FICHERU

en: Check if FILE is of specified type.
ast: Comprueba si FICHERU ye de la triba especificada.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
ast: nun hai partición tala

en: New MBR is written to `%s'
ast: El MBR nuevu escribióse en «%s»

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ast: PRESÉU [PARTICIÓN[+/-[TRIBA]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ast: Rellena'l MBR híbridu de la unidá GPT PRESÉU. Permítense hasta 3 particiones. TRIBA ye una triba de MBR y «+» quier dicir qu'esa partición ta activa. Namái pue activase una partición.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ast: Detién l'ordenador. Esti comandu nun funciona en toles implementaciones de hardware.

en: Specify hash to use.
ast: Especifica'l hash a usar.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
ast: Comprueba los hashes de los ficheros col FICHERU de llista de hashes.

en: Base directory for hash list.
ast: Direutoriu base de la llista de hashes.

en: Don't stop after first error.
ast: Nun para tres el primer fallu.

en: Uncompress file before checksumming.
ast: Descomprime datos enantes de face-yos una suma de verificación.

en: %s: READ ERROR
ast: %s: FALLU DE LLECTURA

en: %s: HASH MISMATCH
ast: %s: EL HASH NUN CONCASA

en: %s: OK
ast: %s: CORREUTO

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ast: -h HASH [-c FICHERU [-p PREFIXU]] [FICHERU1 [FICHERU2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
ast: Computa o comprueba la suma de verificación de hashes.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ast: [-c FICHERU [-p PREFIXU]] [FICHERU1 [FICHERU2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ast: Afita la sesión avanzada d'enerxía
    (1=baxa, ..., 254=alta, 255=desactivada).

en: Display power mode.
ast: Amuesa'l mou d'enerxía.

en: Freeze ATA security settings until reset.
ast: Desactiva los axustes de seguranza ATA hasta'l reaniciu.

en: Display SMART health status.
ast: Amuesa l'estáu de SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ast: Afita la xesión acústica automática
    (0=desactivada, 128=silenciosa, ..., 254=rápida).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ast: Afita la escosa del tiempu d'espera de la inactividá
    (0=desactivada, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
ast: Afita'l mou d'espera a la unidá.

en: Set drive to sleep mode.
ast: Afita'l mou de suspensión a la unidá.

en: Print drive identity and settings.
ast: Amuesa la identidá y axustes de la unidá.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ast: Amuesa'l conteníu en bruto d'ATA IDENTIFY.

en: Disable/enable SMART (0/1).
ast: Des/activa SMART (0/1).

en: Do not print messages.
ast: Nun amuesa mensaxes.

en: one argument expected
ast: esperábase un argumentu

en: [OPTIONS] DISK
ast: [OPCIONES] DISCU

en: Get/set ATA disk parameters.
ast: Consigue/afita los parámetros del discu ATA.

en: Usage:
ast: Usu:

en: [PATTERN ...]
ast: [PATRÓN...]

en: Show a help message.
ast: Amuesa un mensaxe d'ayuda.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ast: Salta los bytes del offset del empiezu del ficheru.

en: Read only LENGTH bytes.
ast: Namái llee LLARGOR bytes.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ast: [OPCIONES] FICHERU_O_PRESÉU

en: Show raw contents of a file or memory.
ast: Amuesa'l conteníu en bruto d'un ficheru o memoria.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ast: Amuesa'l conteníu en bruto de la CMOS.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
ast: Prueba'l bit de CMOS en BYTE:BIT .

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
ast: Llimpia'l bit de CMOS en BYTE:BIT .

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
ast: Afita'l bit de CMOS en BYTE:BIT .

en: Show coreboot boot time statistics.
ast: Amuesa les estadístiques del tiempu d'arranque de coreboot.

en: List coreboot tables.
ast: Llista les tables de coreboot.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ast: Comprueba si la CPU sofita'l mou (llargu) de 64bits (por defeutu).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ast: Comprueba si la CPU sofita PAE.

en: Check for CPU features.
ast: Comprueba les carautrístiques de la CPU.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
ast: Amuesa los mapeos actuales.

en: Reset all mappings to the default values.
ast: Reafita tolos mapeos.

en: Perform both direct and reverse mappings.
ast: Fai mapeos direutos ya inversos.

en: No drives have been remapped
ast: Nun se remapió denguna unidá

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
ast: SO discu #núm ------> GRUB/BIOS preséu

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
ast: -l | -r | [-s] dev_grub discu_so.

en: Manage the BIOS drive mappings.
ast: Xestiona los mapeos d'unidaes BIOS.

en: Do not use APM to halt the computer.
ast: Nun usa APM pa detener l'ordenador.

en: Halt the system, if possible using APM.
ast: Detién el sistema usando APM si ye posible.

en: no APM found
ast: nun s'alcontró dengún APM

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
ast: Versión %u.%u
    CS de 32bits = 0x%x, llargor = 0x%x, offset = 0x%x
    CS de 16bits = 0x%x, llargor = 0x%x
    DS = 0x%x, llargor = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
ast: Sofitase la interfaz protexida de 16bits

en: 16-bit protected interface unsupported
ast: Nun se sofita la interfaz protexida de 16bits

en: 32-bit protected interface supported
ast: Sofitase la interfaz protexida de 32bits

en: 32-bit protected interface unsupported
ast: Nun se sofita la interfaz protexida de 32bits

en: CPU Idle slows down processor
ast: La inactividá de la CPU vuelve lentu al procesador

en: CPU Idle doesn't slow down processor
ast: La inactividá de la CPU nun vuelve lentu al procesador

en: APM disabled
ast: APM desactiváu

en: APM enabled
ast: APM activáu

en: APM disengaged
ast: APM ocupáu

en: APM engaged
ast: APM desocupáu

en: Show APM information.
ast: Amuesa la información d'APM.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
ast: esperábase un nome de ficheru o tempo, y unes notes

en: Invalid tempo in %s
ast: Tempo non válidu en %s

en: file `%s' not found
ast: nun s'alcontró'l ficheru «%s»

en: unrecognized number
ast: nun se reconoz el númberu

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
ast: FICHERU | TEMPO [PITCH1 DURACIÓN1] [PITCH2 DURACIÓN2] ...

en: Play a tune.
ast: Reproduz una sintonía.

en: set numlock mode
ast: afita'l mou bloq núm

en: set capslock mode
ast: afita'l mou bloq mayús

en: set scrolllock mode
ast: afita'l mou bloq despl

en: set insert mode
ast: afita'l mou inxertar

en: set pause mode
ast: afita'l mou posa

en: press left shift
ast: prime la tecla mayús esquierdu

en: press right shift
ast: prime la tecla mayús drechu

en: press SysRq
ast: prime la tecla Pet Sis

en: press NumLock key
ast: prime la tecla Bloq Num

en: press CapsLock key
ast: prime la tecla Bloq Mayús

en: press ScrollLock key
ast: prime la tecla Bloq Despl

en: press Insert key
ast: prime la tecla Inxertar

en: press left alt
ast: prime la tecla alt drechu

en: press right alt
ast: prime la tecla alt drechu

en: press left ctrl
ast: prime la tecla ctrl esquierdu

en: press right ctrl
ast: prime la tecla ctrl drechu

en: don't update LED state
ast: nun anueva l'estáu de los LEDs

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
ast: [PULSACIÓN1] [PULSACIÓN2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
ast: Emula una secuencia de pulsaciones

en: Save read value into variable VARNAME.
ast: Guarda'l valor lleíu na variable NOME_VAR.

en: VARNAME
ast: NOME_VAR

en: unsupported instruction
ast: nun se sofita la instrucción

en: invalid argument
ast: argumentu non válidu

en: ADDR
ast: DIREICIÓN

en: Read a CPU model specific register.
ast: Llee'l rexistru específicu del modelu de la CPU.

en: ADDR VALUE
ast: DIREICIÓN VALOR

en: Write a value to a CPU model specific register.
ast: Escribe un valor nun rexistru específicu del modelu de la CPU.

en: Run `go' to resume GRUB.
ast: Executa «go» pa resumir GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
ast: Vuelve a la llinia de comandos d'IEEE1275.

en: PORT
ast: PUERTU

en: Read 8-bit value from PORT.
ast: Llee'l valor de 8bits de PUERTU.

en: Read 16-bit value from PORT.
ast: Llee'l valor de 16bits de PUERTU.

en: Read 32-bit value from PORT.
ast: Llee'l valor de 32bits de PUERTU.

en: PORT VALUE [MASK]
ast: PUERTU VALOR [MÁZCARA]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ast: Escribe un VALOR de 8bits en PUERTU.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ast: Escribe un VALOR de 16bits en PUERTU.

en: ADDR VALUE [MASK]
ast: DIREICIÓN VALOR [MÁZCARA]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ast: Escribe un VALOR de 32bits en PUERTU.

en: variable `%s' isn't set
ast: nun s'afitó la variable «%s»

en: Load a keyboard layout.
ast: Carga una distribución de tecláu.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
ast: Comprueba la tecla Mayús.

en: Check Control key.
ast: Comprueba la tecla Control.

en: Check Alt key.
ast: Comprueba la tecla Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
ast: Comprueba l'estáu de les tecles modificadores.

en: can't find command `%s'
ast: nun pue alcontrase'l comandu «%s»

en: Enter password:
ast: Introduz la contraseña

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
ast: Analiza la configuración heredada nel mesmu contestu

en: Parse legacy config in new context
ast: Analiza la configuración heredada nun contestu nuevu

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ast: Analiza la configuración heredada nel mesmu contestu garrando namái les entraes del menú

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ast: Analiza la configuración heredada nel contestu nuevu garrando namái les entraes del menú

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
ast: [--no-mem-option] [--type=TRIBA] FICHERU [ARG...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
ast: Simula'l comandu «kernel» de grub-legacy

en: FILE [ARG ...]
ast: FICHERU [ARG...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
ast: Simula'l comandu «initrd» de grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
ast: Simula'l comandu «modulenounzip» de grub-legacy

en: [--md5] PASSWD [FILE]
ast: [--md5] CONTRASEÑA [FICHERU]

en: Simulate grub-legacy `password' command
ast: Simula'l comandu «password» de grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
ast: Simula'l comandu «password» nel mou d'entrada de menú

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
ast: Especifica'l nome de ficheru.

en: Skip signature-checking of the environment file.
ast: Salta la comprobación de robles del ficheru del entornu.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
ast: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [nome_de_la_variable_a_amestar_a_la_llista_blanca] [...]

en: Load variables from environment block file.
ast: Carga les variables del ficheru de bloques d'entornu.

en: [-f FILE]
ast: [-f FICHERU]

en: List variables from environment block file.
ast: Llista les variables del ficheru de bloques d'entornu.

en: [-f FILE] variable_name [...]
ast: [-f FICHERU] nome_de_variable [...]

en: Save variables to environment block file.
ast: Guarda les variables nel ficheru de bloques d'entornu.

en: Show a long list with more detailed information.
ast: Amuesa una llista grande con información más detallada.

en: Print sizes in a human readable format.
ast: Amuesa tamaños nun formatu llexible por humanos.

en: List all files.
ast: Llista tolos ficheros.

en: Network protocols:
ast: Protocolos de rede:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
ast: [-l|-h|-a] [FICHERU...]

en: List devices and files.
ast: Llista preseos y ficheros.

en: Show version 1 tables only.
ast: Namái amuesa les tables de la versión 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
ast: Namái amuesa les tables de la versión 1 y 3.

en: Show ACPI information.
ast: Amuesa la información d'ACPI

en: available RAM
ast: RAM disponible

en: reserved RAM
ast: RAM acutada

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
ast: RAM reclamable por ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
ast: RAM d'almacenamientu non volátil d'ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
ast: RAM defeutuosa (BadRAM)

en: persistent RAM
ast: RAM persistente

en: persistent RAM (legacy)
ast: RAM persistente (heredóse)

en: RAM holding coreboot tables
ast: RAM que contién les tables de coreboot

en: RAM holding firmware code
ast: RAM que contién el códigu del firmware

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
ast: base_addr = 0x%llx, llargor = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
ast: base_addr = 0x%llx, llargor = 0x%llx, triba = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
ast: Llista'l mapa de memoria forníu pol firmware.

en: List PCI devices.
ast: Llista preseos PCI.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
ast: Bendiz FICHERU de particiones HFS or HFS+ pa Macs con Intel

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
ast: Bendiz FICHERU de particiones HFS or HFS+ pa Macs con PPC

en: Read 8-bit value from ADDR.
ast: Llee'l valor de 8bits de DIREICIÓN.

en: Read 16-bit value from ADDR.
ast: Llee'l valor de 16bits de DIREICIÓN.

en: Read 32-bit value from ADDR.
ast: Llee'l valor de 32bits de DIREICIÓN.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ast: Escribe un VALOR de 8bits en DIREICIÓN.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ast: Escribe un VALOR de 16bits en DIREICIÓN.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ast: Escribe un VALOR de 32bits en DIREICIÓN.

en: Menu entry type.
ast: Triba de la entrada de menú.

en: STRING
ast: CADENA

en: List of users allowed to boot this entry.
ast: Llista los usuarios que tienen permisu p'arrancar esta entrada.

en: USERNAME[,USERNAME]
ast: NOME_D'USUARIU[,NOME_D'USUARIU]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
ast: Tecla p'arrancar aína esta entrada.

en: KEYBOARD_KEY
ast: TECLA_DEL_TECLÁU

en: Use STRING as menu entry body.
ast: Usa CADENA como cuerpu de la entrada de menú.

en: Menu entry identifier.
ast: Identificador de la entrada de menú.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
ast: Esta entrada pue arrancala cualesquier usuariu.

en: BLOCK
ast: BLOQUE

en: Define a menu entry.
ast: Define una entrada de menú.

en: Define a submenu.
ast: Define un somenú.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
ast: Nome	Númberu de referencies	Dependencies

en: Show this message.
ast: Amuesa esti mensaxe.

en: ADDR [SIZE]
ast: DIREICIÓN [TAMAÑU]

en: Show memory contents.
ast: Amuesa'l conteníu de la memoria.

en: MODULE
ast: MÓDULU

en: Remove a module.
ast: Desanicia un módulu.

en: Show loaded modules.
ast: Amuesa los módulos cargaos.

en: Exit from GRUB.
ast: Cola de GRUB.

en: No CS5536 found
ast: Nun s'alcontró dengún CS5536

en: CS5536 at %d:%d.%d
ast: CS5536 en %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
ast: L'espaciu d'E/S del controlador de bus de la xestión del sistema ta al 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
ast: Coneutor de RAM númberu %d

en: Written SPD bytes: %d B.
ast: Escribiéronse bytes SPD: %d B.

en: Total flash size: %d B.
ast: Tamañu total de la flax: %dB.

en: Memory type: DDR2.
ast: Triba de memoria: DDR2.

en: Part no: %s.
ast: Númberu de parte: %s.

en: Memory type: Unknown.
ast: Triba de memoria: Desconocida.

en: Print Memory information.
ast: Amuesa la información de la memoria.

en: %s does not support UUIDs
ast: %s nun sofita UUIDs

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
ast: [MÓDULU1 MÓDULU2...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
ast: Cambia a los controladores nativos de discos. Si nun s'especifiquen módulos, úsase'l conxuntu predetermináu (pata,ahci,usbms,ohci, uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
ast: Executa COMANDOS na partición.
    usa «parttool PARTICIÓN help» pa una llista de comandos disponibles.

en: Sorry, no parttool is available for %s
ast: Perdona pero parttool nun ta disponible pa %s

en: unknown argument `%s'
ast: desconozse l'argumentu «%s»

en: PARTITION COMMANDS
ast: PARTICIÓN COMANDOS

en: USER PASSWORD
ast: USUARIU CONTRASEÑA

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ast: Afita la contraseña d'usuariu (en testu palnu). Nun s'aconseya y ye inseguro.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
ast: contraseña PBKDF2 non válida

en: USER PBKDF2_PASSWORD
ast: USUARIU CONTRASEÑA_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
ast: Afita la contraseña d'usuariu.

en: Select device by vendor and device IDs.
ast: Esbilla preseos pol vendedor ya IDs.

en: [vendor]:[device]
ast: [vendedor]:[preséu]

en: Select device by its position on the bus.
ast: Esbilla preseos pola so posición nel bus.

en: [bus]:[slot][.func]
ast: [bus]:[coneutor][.función]

en: missing `%c' symbol
ast: falta'l símbolu «%c»

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ast: [-s POSICIÓN] [-d PRESÉU]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
ast: Amuesa'l volcáu en bruto del espaciu de configuración PCI.

en: Skip signature-checking of the public key file.
ast: Salta la comprobación de robla del ficheru de clave pública.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
ast: robla incorreuta

en: module `%s' isn't loaded
ast: el módulu «%s» nun ta cargáu

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
ast: nun s'alcontró la clave pública %08x

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
ast: [-s|--skip-sig] FICHERU FICHERU_DE_ROBLA [FICHERU_CLAVE_PÚBLICA]

en: Verify detached signature.
ast: Verifica la robla estrayida.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
ast: [-s|--skip-sig] FICHERU_CLAVE_PÚBLICA

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
ast: Amiesta FICHERU_CLAVE_PÚBLICA a les claves d'enfotu.

en: Show the list of trusted keys.
ast: Amuesa la llista de claves d'enfotu

en: PUBKEY_ID
ast: ID_CLAVE_PÚBLICA

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
ast: Desanicia FICHERU_CLAVE_PÚBLICA de les claves d'enfotu.

en: Set a variable to return value.
ast: Afita una variable al valor de retornu.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
ast: Determina'l controlador.

en: Determine partition map type.
ast: Determina la triba del mapa de particiones.

en: Determine filesystem type.
ast: Determina la triba del sistema de ficheros.

en: Determine filesystem UUID.
ast: Determina l'UUID del sistema de ficheros.

en: Determine filesystem label.
ast: Determina la etiqueta del sistema de ficheros.

en: filesystem `%s' does not support labels
ast: el sistema de ficheros «%s» nun sofita etiquetes

en: DEVICE
ast: PRESÉU

en: Retrieve device info.
ast: Recibe la información de los preseos

en: Set variable with user input.
ast: Afita la variable según lo qu'introduza l'usuariu

en: Reboot the computer.
ast: Reanicia l'ordenador.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
ast: Atroxa'l componente correspondiente NÚMBERU en NOME_VAR.

en: [NUMBER:]VARNAME
ast: [NÚMBERU:]NOME_VAR

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
ast: ESP_REG CADENA

en: Test if REGEXP matches STRING.
ast: Fai pruebes si ESP_REG concasa con CADENA

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
ast: NOME [VARIABLE] [INDICIOS]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Gueta preseos pol ficheru. Si s'especifica VARIABLE, el primer preséu que s'alcuentre va afitase a la variable.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Gueta preseos pola etiqueta. Si s'especifica VARIABLE, el primer preséu que s'alcuentre va afitase a la variable.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Gueta preseos pol UUID. Si s'especifica VARIABLE, el primer preséu que s'alcuentre va afitase a la variable.

en: Search devices by a file.
ast: Gueta ficheros por un ficheru.

en: Search devices by a filesystem label.
ast: Gueta ficheros por una etiqueta del sistema de ficheros.

en: Search devices by a filesystem UUID.
ast: Gueta preseos por una UUID del sistema de ficheros.

en: Set a variable to the first device found.
ast: Afita una variable al primer preséu que s'alcuentre.

en: Do not probe any floppy drive.
ast: Nun desamina denguna unidá de disquetes.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: HINT
ast: INDICIU

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU si s'executa sobro IEEE1275. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU si s'executa sobro BIOS. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU si se sofita l'accesu direutu al hardware. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU si s'executa sobro EFI. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ast: Primero prueba'l preséu INDICIU si s'executa sobro ARC. Si INDICIU termina nuna coma, tamién prueba les soparticiones

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
ast: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint INDICIU [--hint INDICIU] ...] NOME

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ast: Gueta preseos pol ficheru, etiqueta o UUID del sistema de ficheros. Si s'especifica --set, el primer preséu que s'alcuentre va afitase a la variable. Si nun s'especifica dengún nome de variable, úsase «root».

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ast: El rexistru %x de %x:%02x.%x ye %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
ast: [-s POSICIÓN] [-d PRESÉU] [-v VARIABLE] REXISTRU[=VALOR[:MÁZCARA]]

en: Manipulate PCI devices.
ast: Manipula preseos PCI.

en: Verbose countdown.
ast: Cuenta atrás detallada.

en: Allow to interrupt with ESC.
ast: Permite la interrupción con ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
ast: NÚMBERU_DE_SEGUNDOS

en: Wait for a specified number of seconds.
ast: Espera'l númberu especificáu de segundos.

en: type
ast: triba

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
ast: el direutoriu raigañu del discu de syslinux [por defeutu=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
ast: el direutoriu actual de syslinux [lo predeterminao ye'l direutoriu pá del ficheru d'entrada]

en: assume input is an isolinux configuration file.
ast: Asume que la entrada ye un ficheru de configuración isolinux.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
ast: Asume que la entrada ye un ficheru de configuración pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
ast: Asume que la entrada ye un ficheru de configuración syslinux.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
ast: Executa la configuración de syslinux nel mesmu contestu

en: Execute syslinux config in new context
ast: Executa la configuración de syslinux nun contestu nuevu

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ast: Executa la configuración de syslinux nel mesmu contestu garrando namái les entraes de menú

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ast: Executa la configuración de syslinux nel contestu nuevu garrando namái les entraes de menú

en: no terminal specified
ast: nun s'especificó denguna terminal

en: terminal `%s' isn't found
ast: nun s'alcontró la terminal «%s»

en: Active input terminals:
ast: Terminales d'entrada actives:

en: Available input terminals:
ast: Terminales d'entrada disponibles:

en: Active output terminals:
ast: Terminales de salida actives:

en: Available output terminals:
ast: Terminales de salida disponibles:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
ast: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2]...

en: List or select an input terminal.
ast: Llista o esbilla un terminal d'entrada.

en: List or select an output terminal.
ast: Llista o esbilla un terminal de salida.

en: EXPRESSION ]
ast: ESPRESIÓN ]

en: Evaluate an expression.
ast: Evalúa una espresión

en: EXPRESSION
ast: ESPRESIÓN

en: Load the same file in multiple ways.
ast: Carga'l mesmu ficheru de formes estremaes.

en: Specify size for each read operation
ast: Especifica'l tamañu de cada operación de llectura

en: invalid block size
ast: tamañu non válidu del bloque

en: File size: %s
ast: Tamañu del ficheru: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
ast: Tiempu trescurríu: %d.%03d s

en: Speed: %s
ast: Velocidá: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
ast: [-s TAMAÑU] NOME_DE_FICHERU

en: Test file read speed.
ast: Prueba la velocidá de llectura de ficheros.

en: no command is specified
ast: nun s'especificó dengún comandu

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
ast: Tiempu trescurríu: %d.%03d segundos

en: COMMAND [ARGS]
ast: COMANDU [ARGS]

en: Measure time used by COMMAND
ast: Mide'l tiempu usáu por COMANDU

en: Translate to upper case.
ast: Convierte a mayúscules.

en: Translate to lower case.
ast: Convierte a minúscules.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
ast: [OPCIONES] [CONXUNTU1] [CONXUNTU2] [CADENA]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
ast: Traduz los caráuteres de CONXUNTU1 a CONXUNTU2 en CADENA

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
ast: Nun fai nada, con ésitu

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
ast: Nun fai nada, ensin ésitu.

en: Test USB support.
ast: Prueba'l sofitu d'USB.

en: Text-only
ast: Namái testu

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
ast: Color direutu, mázcara: %d/%d/%d/%d  posición: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
ast: Con paleta

en: Monochrome
ast: Monocromu

en: Unknown video mode
ast: Desconozse'l mou de videu

en:   EDID checksum invalid
ast:   La suma de comprobación d'EDID nun ye válida

en:   EDID version: %u.%u
ast:   Versión d'EDID version: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
ast:     Mou preferíu: %ux%u

en:     No preferred mode available
ast:     Nun hai disponible dengún mou preferíu

en: invalid video mode specification `%s'
ast: especificación non válida del mou de videu «%s»

en: List of supported video modes:
ast: Llista de los moos de videu sofitaos:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
ast: Lleenda: mázcara/posición=bermeyu/verde/azul/acutáu

en: Adapter `%s':
ast: Adautador «%s»:

en:   No info available
ast: Nun hai información disponible

en:   Failed to initialize video adapter
ast:   Fallu al aniciar l'adautador de videu

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
ast: [AnxAl[xD]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
ast: Llista los moos de videu disponibles.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
ast: [AnxAl]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
ast: Prueba'l sosistema de videu nel mou AlxAn.

en: Test video subsystem.
ast: Prueba'l sosistema de videu.

en: List Xen storage.
ast: Llista l'almacenamientu Xen.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
ast: [-l] UUID_GRUB [NOME_VAR]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
ast: Tresforma UUIDs de 64bits a un formatu afayadizu pa XNU. Si s'apurre l'argumentu «-l», la salida ye en minúscules como fai blkid

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
ast: fallu na llectura del seutor 0x%llx de «%s»

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
ast: fallu al escribir el seutor 0x%llx en «%s»

en: Mount by UUID.
ast: Monta pola UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
ast: Monta too.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
ast: Monta tolos volúmenes cola bandera «boot» afitada.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
ast: nun pue abrise «%s»: %s

en: cannot seek `%s': %s
ast: nun pue guetase «%s»: %s

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
ast: Introduz la fras de pasu de %s%s%s (%s):

en: Mount a crypto device.
ast: Monta un preséu cifráu.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
ast: Nun pudo alcontrase'l volume físicu «%s». Dalgunos módulos podríen nun tar presentes na imaxe core.

en: physical volume %s not found
ast: nun s'alcontró'l volume físicu %s

en: no media in `%s'
ast: nun hai medios en «%s»

en: Couldn't load sha256
ast: Nun pudo cargase sha256

en: Couldn't load sha512
ast: Nun pudo cargase sha512

en: couldn't read ELI metadata
ast: nun pudieron lleese los datos meta ELI

en: wrong ELI magic or version
ast: versión o ELI máxicu incorreutos

en: Attempting to decrypt master key...
ast: Tentando de descifrar la clave maestra...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
ast: Abrióse'l coneutor %d

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
ast: intentu de lleer o escribir fuera del discu «%s»

en: cannot write to CD-ROM
ast: nun pue escribise nel CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
ast: Los controladores nativos de discos tán n'usu. Refugando l'usu de la interfaz de discos del firmware.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
ast: la partición d'empotramientu LDM ye perpequeña. L'empotramientu nun va ser posible

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
ast: esti LDM nun tien denguna partición d'empotramientu. L'empotramientu nun va ser posible

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
ast: Desanicia la unidá loopback especificada.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
ast: Fai una unidá virtual de magar un ficheru.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
ast: entá nun s'implemento la recolocación de 0x%x

en: no symbol table
ast: nun hai tabla de símbolos

en: this ELF file is not of the right type
ast: esti ELF nun ye de la triba correuta

en: Load and initialize EFI emulator.
ast: Carga y anicia l'emulador EFI.

en: Finalize loading of EFI emulator.
ast: Fina la carga del emulador EFI.

en: Unload EFI emulator.
ast: Descarga l'emulador EFI.

en: symbol `%s' not found
ast: nun s'alcontró'l símbolu «%s»

en: Loaded fonts:
ast: Fontes cargaes:

en: FILE...
ast: FICHERU...

en: Specify one or more font files to load.
ast: Especifica ún o más ficheros de fontes a cargar.

en: List the loaded fonts.
ast: Llista les fontes cargaes.

en: not a directory
ast: nun ye un direutoriu

en: too deep nesting of symlinks
ast: fondura pergrande d'enllaces simbólicos

en: attempt to read past the end of file
ast: intentu de lleer acullá de la fin del ficheru

en: not a regular file
ast: nun ye un ficheru regular

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
ast: el core.img ye inusualmente grande. Nun va coyer nel área d'empotramientu

en: overflow is detected
ast: deteutóse una sobrecarga

en: invalid file name `%s'
ast: nome non válidu de ficheru «%s»

en: checksum verification failed
ast: falló la verificación de la suma de comprobación

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
ast: nun pudo alcontrase'l preséu miembru precisu del sistema de ficheros de preseos múltiples

en: no decryption key available
ast: nun hai disponible denguna clave de descifráu

en: MAC verification failed
ast: Falló la verificación de la MAC

en: Assume input is raw.
ast: Asume que la entrada ye en bruto.

en: Assume input is hex.
ast: Asume que la entrada ye hexadecimal.

en: Assume input is passphrase.
ast: Asume que la entrada ye una fras de pasu.

en: Enter ZFS password:
ast: Introduz la contraseña ZFS:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
ast: [-h|-p|-r] [FICHERU]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
ast: Importa la clave d'encausuláu de ZFS atroxada en FICHERU.

en: Virtual device is removed
ast: El preséu virtual ta desaniciáu

en: Virtual device is faulted
ast: El preséu virtual ta defeutuosu

en: Virtual device is offline
ast: El preséu virtual nun ta coneutáu

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
ast: El preséu virtual tien componentes que-y falten

en: Virtual device is online
ast: El preséu virtual ta coneutáu

en: Incorrect virtual device: no type available
ast: Preséu virtual incorreutu: nun hai denguna triba disponible

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
ast: Preséu virtual leaf (ficheru o discu)

en: Bootpath: unavailable
ast: Camín d'arranque: non disponible

en: Bootpath: %s
ast: Camín d'arranque: %s

en: Path: unavailable
ast: Camín: non disponible

en: Path: %s
ast: Camín: %s

en: Devid: unavailable
ast: Devid: non disponible

en: This VDEV is a mirror
ast: Esti VDEV ye un espeyu

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
ast: Esti VDEV ye un RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
ast: VDEV incorreutu

en: VDEV with %d children
ast: VDEV con %d fíos

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
ast: El númberu d'elementu VDEV %d nun ye correutu

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
ast: Númberu d'elementu VDEV %d:

en: Unknown virtual device type: %s
ast: Desconozse la triba del preséu virtual: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
ast: Estáu del pool: activu

en: Pool state: exported
ast: Estáu del pool: esportáu

en: Pool state: destroyed
ast: Estáu del pool: destruyíu

en: Pool state: reserved for hot spare
ast: Estáu del pool: acutáu pal

en: Pool state: level 2 ARC device
ast: Estáu del pool: preséu ARC de nivel 2

en: Pool state: uninitialized
ast: Estáu del pool: ensin aniciar

en: Pool state: unavailable
ast: Estáu del pool: non disponible

en: Pool state: potentially active
ast: Estáu del pool: potencialmenta activu

en: Pool name: unavailable
ast: Nome del pool: non disponible

en: Pool name: %s
ast: Nome del pool: %s

en: Pool GUID: unavailable
ast: GUID del pool: non disponible

en: Pool GUID: %016llx
ast: GUID del pool: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
ast: Nun pue recibise l'estáu del pool

en: Unrecognized pool state
ast: Nun se reconoz l'estáu del pool

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
ast: Nun hai dengún árbole de preseos virtuales disponible

en: Print ZFS info about DEVICE.
ast: Amuesa la información de ZFS tocante a PRESÉU.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
ast: SISTEMA_DE_FICHEROS [VARIABLE]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
ast: Amuesa'l ZFS-BOOTFSOBJ o atróxalu en VARIABLE

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
ast: Coneuta agora'l depurador remotu, por favor.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
ast: Anicia l'esbozu de GDB nel puertu dau

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
ast: Entra en GDB

en: Stop GDB stub
ast: Para l'esbozu de GDB

en: premature end of file
ast: fin prematura del ficheru

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
ast: Traduz la cadena colos axustes actuales.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ast: Primi «intro» p'arrancar el SO esbilláu, «e» pa editar los comandos enantes d'arrancar o «c» pa una llinia de comandos. «ESC» pa volver al menú anterior.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ast: Primi «intro» p'arrancar el SO esbilláu, «e» pa editar los comandos enantes d'arrancar o «c» pa una llinia de comandos.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
ast: intro: arrancar, «e»: opciones, «c»: llinia de comandos

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ast: La entrada rescamplada va executase automáticamente en %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
ast: %ds restantes.

en: GRUB Boot Menu
ast: Menú d'arranque de GRUB

en: Hello World
ast: Hola mundu

en: Say `Hello World'.
ast: Diz «Hola mundu».

en: attempt to seek outside of the file
ast: intentu de guetar fuera del ficheru

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
ast: nun se sofita'l formatu gzip

en: lzop file corrupted
ast: toyóse'l ficheru lzop

en: xz file corrupted or unsupported block options
ast: ficheru xz toyíu o nun se sofiten les opciones del bloque

en: invalid arch-dependent ELF magic
ast: L'ELF máxicu venceyáu a l'arquitectura nun ye válidu

en: [ENVVAR=VALUE]
ast: [VAR_ENT=VALOR]

en: Set an environment variable.
ast: Afita una variable d'entornu.

en: ENVVAR
ast: VAR_ENT

en: Remove an environment variable.
ast: Desanicia una variable d'entornu.

en: List devices or files.
ast: Llista de preseos o ficheros.

en: Insert a module.
ast: Inxerta un módulu.

en: disk `%s' not found
ast: nun s'alcontró'l discu «%s»

en: attempt to read or write outside of partition
ast: intentu de lleer o escribir fuera de la partición

en: invalid arch-independent ELF magic
ast: L'ELF máxicu independiente de l'arquitectura nun ye válidu

en: bad shim signature
ast: la robla shim ye incorreuta

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
ast: el númberu de preseos perpasa la llende

en: cannot write to `%s': %s
ast: nun pue escribise en «%s»: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
ast: la entrada del device.map «%s» nun ye válida. Inorándola. Corrixi o desanicia'l ficheru, por favor.

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
ast: el nome de preséu «%s» en device.map nun ye válidu, usa %s o la forma [hfc]d[0-9]* (por exemplu: «hd0» o «cd»)

en: can't open `%s': %s
ast: nun pue abrise «%s»: %s

en: DEVICE_NAME
ast: NOME_DEL_PRESÉU

en: Set root device.
ast: Afita'l preséu raigañu.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
ast: usa FICHERU como mapa de preseos [por defeutu=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
ast: usa FICHERU como discu de memoria

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
ast: usa los ficheros de GRUB nel direutoriu DIR [por defeutu=%s]

en: print verbose messages.
ast: amuesa mensaxes detallaos

en: SECS
ast: SEGUNDOS

en: wait until a debugger will attach
ast: espera hasta que s'amieste un depurador

en: Unknown extra argument `%s'.
ast: Desconozse l'argumentu adicional «%s».

en: GRUB emulator.
ast: Emulador de GRUB.

en: Error in parsing command line arguments
ast: Fallu nel analís de los argumentos de la llinia de comandos

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
ast: Executa «gdb %s %d» y afita ARGS.HOLD a cero.

en: %s: warning:
ast: %s: alvertencia:

en: %s: info:
ast: %s: información:

en: %s: error:
ast: %s: fallu:

en: file `%s' is too big
ast: el ficheru «%s» ye pergrande

en: unknown filesystem
ast: desconozse'l sistema de ficheros

en: Shutdown failed
ast: Falló l'apagáu

en: Exit failed
ast: Falló'l colar

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
ast: Escartando partición añerada de mou non afayadizu (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
ast: Desconozse'l comandu «»%s.

en: verification requested but nobody cares: %s
ast: solicitóse la verificación pero a naide-y importa: %s

en: big file signature isn't implemented yet
ast: entá nun s'implemento la robal de ficheros grandes

en: Display this help and exit.
ast: Amuesa esta ayuda y cola.

en: Display the usage of this command and exit.
ast: Amuesa l'usu d'esti comandu y cola.

en: missing mandatory option for `%s'
ast: falta la opción obligatoria de «%s»

en: the argument `%s' requires an integer
ast: l'argumentu «%s» rique un enteru

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
ast: asignóse una valor al argumentu «%s» cuando nun riquía degún argumentu

en: Print backtrace.
ast: Amuesa la llista de llamaes de función.

en: Sunday
ast: Domingu

en: Monday
ast: Llunes

en: Tuesday
ast: Martes

en: Wednesday
ast: Miércoles

en: Thursday
ast: Xueves

en: Friday
ast: Vienres

en: Saturday
ast: Sábadu

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
ast: ¡GRUB entá nun sabe cómo detener esta máquina!

en: Default server is ${net_default_server}
ast: El sirvidor predetermináu ye ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
ast: especificación non válidad de color «%s»

en: Reboot failed
ast: Falló'l reaniciu

en: [LENGTH]
ast: [LLARGOR]

en: Hexdump random data.
ast: Fai un volquiáu de datos hexadecimales al debalu.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
ast: ha apurrise un árbole de preseos (mira'l comandu «devicetree»)

en: invalid zImage
ast: ZImage non válida

en: invalid device tree
ast: árbole de preseos non válidu

en: Load Linux.
ast: Carga Linux.

en: Load initrd.
ast: Carga initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
ast: Carga'l ficheru DTB.

en: failed to get FDT
ast: fallu al consiguir el FDT

en: you need to load the Xen Hypervisor first
ast: primero precises cargar l'hipervisor Xen

en: Load a xen hypervisor.
ast: Carga un hipervisor Xen.

en: Load a xen module.
ast: Carga un módulu Xen.

en: [OPTS]
ast: [OPCNS]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
ast: Arranca un sistema basáu en BIOS.

en: Load another boot loader.
ast: Carga otru cargador d'arranque.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
ast: nun se sofita'l kernel d'imaxe plana. Volvi compilalu con CONFIG_(U)EFI_STUB activáu

en: Display output on all consoles.
ast: Amuesa la salida en toles consoles.

en: Use serial console.
ast: Usa la consola serial.

en: Ask for file name to reboot from.
ast: Pide un nome de ficheru pa reaniciar dende elli.

en: Use CD-ROM as root.
ast: Usa'l CD-ROM como raigañu.

en: Invoke user configuration routing.
ast: Invoca l'enrutamientu de la configuración d'usuariu.

en: Enter in KDB on boot.
ast: Entra en KDB nel arranque.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ast: Usa'l depurador remotu GDB en cuentes de DDB.

en: Disable all boot output.
ast: Desactiva tola salida del arranque.

en: Wait for keypress after every line of output.
ast: Espera pulsaciones tres cada llinia de la salida.

en: Use compiled-in root device.
ast: Usa'l preséu raigañu compiláu internamente.

en: Boot into single mode.
ast: Arranca nel mou individual.

en: Boot with verbose messages.
ast: Arranca con mensaxes detallaos.

en: Don't reboot, just halt.
ast: Nun reanicia, namái detién.

en: Change configured devices.
ast: Camuda los preseos configuraos.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
ast: comUNIDÁ[,VELOCIDÁ]

en: Disable SMP.
ast: Desactiva'l SMP.

en: Disable ACPI.
ast: Desactiva l'ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
ast: Nun amuesa los mensaxes de diagnósticu del arranque.

en: Boot with debug messages.
ast: Arranca con mensaxes de depuración.

en: Suppress normal output (warnings remain).
ast: Suprime la salida normal (caltiénense les alvertencies).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
ast: [DIREICIÓN|comUNIDÁ][,VELOCIDÁ]

en: name
ast: nome

en: addr
ast: direición

en: size
ast: tamañu

en: Booting in blind mode
ast: Arrancando nel mou ciegu

en: Load kernel of FreeBSD.
ast: Carga'l kernel de FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
ast: Carga'l kernel d'OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
ast: Carga'l kernel de NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
ast: Carga l'env de FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
ast: Carga'l módulu del kernel de FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
ast: Carga'l módulu del kernel de NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
ast: Carga'l módulu del kernel de NetBSD (EFI).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ast: Carga'l módulu del kernel de FreeBSD (EFI).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
ast: Carga'l discu de ram de kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
ast: Carga otru payload de coreboot

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
ast: Yá nun se sofita'l parámetru heredáu «ask».

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
ast: %s ta anticuáu. Usa «set gfxpayload=%s» enantes del comandu linux.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
ast: %s ta anticuáu. Nun se reconoz el mou de VGA «%d». Usa «set gfxpayload=ANCHORxALTOR[xFONDURA]» enantes del comandu linux.

en: [--force|--bpb] FILE
ast: [--force|--bpb] FICHERU

en: the size of `%s' is too large
ast: el tamañu de «%s» ye pergrande

en: Load FreeDOS kernel.sys.
ast: Carga'l kernel.sys de FreeDOS.

en: Load NTLDR or BootMGR.
ast: Carga'l NTLDR o'l BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
ast: Anula'l mapéu aldovináu de los preseos de Plan9.

en: Load Plan9 kernel.
ast: Carga'l kernel Plan9.

en: Load a PXE image.
ast: Carga una imaxe PXE.

en: Load Truecrypt ISO.
ast: Carga la ISO de Truecrypt.

en: initrd already loaded
ast: initrd yá se cargó

en: Load module.
ast: Carga'l módulu.

en: Press any key to launch xnu
ast: Primi cualesquier tecla pa llanzar XNU

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
ast: Carga'l volcáu «device-properties».

en: Could not locate FPSWA driver
ast: Nun pudo allugase'l controlador de FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
ast: El protocolu FPSWA nun foi a alcontrar la interfaz

en: No FPSWA found
ast: Nun s'alcontró dengún FPSWA

en: FPSWA revision: %x
ast: Revisión de FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
ast: FICHERU [ARGS...]

en: Display FPSWA version.
ast: Amuesa la versión de FPSWA.

en: WARNING: no console will be available to OS
ast: ALVERTENCIA: nun va haber denguna consola disponible pal SO

en: Load a multiboot 2 kernel.
ast: Carga un kernel multiboot 2.

en: Load a multiboot 2 module.
ast: Carga un módulu de multiboot 2.

en: Load a multiboot kernel.
ast: Carga un kernel multiboot.

en: Load a multiboot module.
ast: Carga un módulu de multiboot.

en: Background image mode.
ast: Mou de la imaxe del fondu.

en: Load XNU image.
ast: Carga la imaxe de XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
ast: Carga la imaxe de XNU de 64bits.

en: Load XNU extension package.
ast: Carga'l paquete d'estensiones de XNU.

en: Load XNU extension.
ast: Carga la estensión de XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
ast: DIREUTORIU [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
ast: Carga'l direutoriu d'estensiones de XNU.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
ast: Carga'l discu de ram de XNU. Va tar disponible nel SO como md0.

en: Load a splash image for XNU.
ast: Carga una imaxe de chicadura pa XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
ast: Carga una imaxe de XNU n'hibernación.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
ast: DIREICIÓN1,MÁZCARA1[,DIREICIÓN2,MÁZCARA2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
ast: Declara rexones de memoria como defeutuoses (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
ast: DE[K|M|G] A[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
ast: Desanicia cualesquier rexón de memoria nel rangu especificáu.

en: four arguments expected
ast: esperábense cuatro argumentos

en: unrecognised network interface `%s'
ast: nun se reconoz la interfaz de rede «%s»

en: no DHCP info found
ast: nun s'alcontró la información de DHCP

en: no DHCP options found
ast: nun s'alcontraron opciones de DHCP

en: invalid DHCP option code
ast: el códigu de la opción de DHCP nun ye válidu

en: no DHCP option %u found
ast: nun s'alcontró la opción %u de DHCP

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
ast: nun se reconoz la especificación del fomatu de la opción DHCP «%s»

en: no network card found
ast: nun s'alcontró denguna tarxeta de rede

en: couldn't autoconfigure %s
ast: nun pudo configurase %s automáticamente

en: [CARD]
ast: [TARXETA]

en: perform a bootp autoconfiguration
ast: fai una configuración automática de bootp

en: perform a DHCP autoconfiguration
ast: fai una configuración automática de DHCP

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
ast: VARIABLE INTERFAZ NÚMBERU DESCRIPCIÓN

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
ast: recibe la opción de DHCP y guárdala en VAR. Si VAR ye - entós amuesa'l valor.

en: no DNS servers configured
ast: nun hai sirvidores DNS configuraos

en: domain name component is too long
ast: el componente de nome de dominiu ye perllargu

en: no DNS record found
ast: nun s'alcontraron rexistros DNS

en: no DNS reply received
ast: nun se recibieron rempuestes DNS

en: only ipv4
ast: namái IPv4

en: only ipv6
ast: namái IPv6

en: prefer ipv4
ast: prefier IPv4

en: prefer ipv6
ast: prefier IPv6

en: ADDRESS DNSSERVER
ast: DIREICIÓN SIRVIDOR_DNS

en: Perform a DNS lookup
ast: Fai una gueta DNS

en: DNSSERVER
ast: SIRVIDOR_DNS

en: Add a DNS server
ast: Amiesta un sirvidor DNS

en: Remove a DNS server
ast: Desanicia un sirvidor DNS

en: List DNS servers
ast: Llista sirvidores DNS

en: couldn't send network packet
ast: nun pudo unviase'l paquete de rede

en: alloc-mem failed
ast: alloc-mem falló

en: free-mem failed
ast: free-mem falló

en: unsupported HTTP response
ast: nun se sofita la rempuesta HTTP

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
ast: nun se sofita'l fallu HTTP %d: %s

en: time out opening `%s'
ast: escosó'l tiempu d'espera de l'apertura de «%s»

en: timeout: could not resolve hardware address
ast: escosó'l tiempu d'espera: nun pudo resolvese la direición de hardware

en: unresolvable address %s
ast: nun se pue resolver la direición %s

en: unrecognised network address `%s'
ast: nun se reconoz la direición de rede «%s»

en: destination unreachable
ast: el destín nun ye algamable

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
ast: deteutóse un bucle de ruta

en: address not found
ast: nun s'alcontró la direición

en: you can't delete this address
ast: nun pues desaniciar esta direición

en: Unsupported hw address type %d
ast: Nun se sofita la triba de la direición de harware %d

en: Unsupported address type %d
ast: Nun se sofita la triba de la direción %d

en: three arguments expected
ast: esperábense tres arguméntos

en: card not found
ast: nun s'alcontró la tarxeta

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
ast: temporal

en: Unknown address type %d
ast: Desconozse la triba de la direición %d

en: no server is specified
ast: nun s'especificó dengún sirvidor

en: timeout reading `%s'
ast: escosó'l tiempu d'espera de la llectura de «%s»

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
ast: NOME_CURTIU TARXETA DIREICIÓN [DIREICIÓN_DE_HARDWARE]

en: Add a network address.
ast: Amiesta una direición de rede.

en: [CARD [HWADDRESS]]
ast: [TARXETA [DIREICIÓN_DE_HARDWARE]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
ast: Fai una configuración automática de IPv6

en: SHORTNAME
ast: NOME_CURTIU

en: Delete a network address.
ast: Desanicia una direición de rede.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
ast: NOME_CURTIU REDE [INTERFAZ| gw PASERA]

en: Add a network route.
ast: Amiesta una ruta de rede.

en: Delete a network route.
ast: Desaniciar una ruta de rede.

en: list network routes
ast: llista rutes de rede

en: list network cards
ast: llista tarxetes de rede

en: list network addresses
ast: llista direiciones de rede

en: connection refused
ast: conexón refugada

en: connection timeout
ast: escosó'l tiempu d'espera de la conexón

en: Enter username:
ast: Introduz el nome d'usuariu

en: [USERLIST]
ast: [LLISTA_D'USUARIOS]

en: Check whether user is in USERLIST.
ast: Comprueba si l'usuariu ta na LLISTA_D'USUARIOS.

en: Possible commands are:
ast: Los comandos posibles son:

en: Possible devices are:
ast: Los preseos posibles son:

en: Possible files are:
ast: Los ficheros posibles son:

en: Possible partitions are:
ast: Les particiones posibles son:

en: Possible arguments are:
ast: Los argumentos posibles son:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
ast: Les posibilidaes son:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ast: Alvertencia: fallu de sintaxis (falta la barra invertida) en «%s»

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ast: Alvertencia: color del primer planu non válidu «%s»

en: Warning: invalid background color `%s'
ast: Alvertencia: color del fondu non válidu «%s»

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
ast: VAR_ENT [VAR_ENT]...

en: Export variables.
ast: Esporta variables.

en: module isn't loaded
ast: el módulu nun ta cargáu

en: GNU GRUB  version %s
ast: Versión %s de GNU GRUB

en: ESC at any time exits.
ast: Primi «ESC» pa cola en cualesquier momentu

en: Clear the screen.
ast: Llimpia la pantalla.

en: Enter normal mode.
ast: Entra nel mou normal.

en: Exit from normal mode.
ast: Cola del mou normal.

en: Press any key to continue...
ast: Primi cualesquier tecla pa siguir...

en: Booting `%s'
ast: Arrancando «%s»

en: Falling back to `%s'
ast: Volviendo a «%s»

en: Failed to boot both default and fallback entries.
ast: Fallu al arrancar les entraes predeterminaes y les de resguardu.

en: Booting a command list
ast: Arrancando una llista de comandos

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
ast: Pantalla d'edición básica asemeyada a Emacs. «Tab» llista los completaos. Primi Ctrl-X o F10 p'arrancar, Ctrl-C o F2 pa una llinia de comandos, o «Esc» pa escartar la edición y volver al menú de GRUB.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
ast: Usa les tecles %C y %C pa esbillar la entrada que se rescampla.

en: Partition %s:
ast: Partición %s:

en: Device %s:
ast: Preséu %s:

en: Filesystem cannot be accessed
ast: Pue accedese al sistema de ficheros

en: Filesystem type %s
ast: Triba del sistema de ficheros %s

en: - Label `%s'
ast: - Etiqueta «%s»

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
ast: - Data de la última modificación %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
ast: Nun se deteutó degún sistema de ficheros conocíu

en:  - Partition start at %llu%sKiB
ast:  - La partición apenza en %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
ast:  - Tamañu del seutor %uB

en:  - Total size unknown
ast:  - Desconozse'l tamañu total

en:  - Total size %llu%sKiB
ast:  - Tamañu total %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
ast: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
ast: --MÁS--

en: cannot open configuration file `%s': %s
ast: nun pue abrise'l ficheru de configuración «%s»: %s

en: Success
ast: Ésitu

en: no compression is available for your platform
ast: nun hai denguna compresión disponible pa la plataforma

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
ast: nun hai rutines IEEE1275 disponibles pa la plataforma

en: no EFI routines are available for your platform
ast: nun hai rutines EFI disponibles pa la plataforma

en: no SGI routines are available for your platform
ast: nun hai rutines SGI disponibles pa la plataforma

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
ast: nun hai dengún xenerador de númberos al debalu pal SO

en: Failed to create `device-mapper' tree
ast: Fallu al crear l'árbole «device-mapper»

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
ast: nun pue montase'l volume cifráu «%s»: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
ast: nun pudo abrise geom

en: couldn't find geli consumer
ast: nun pudo alcontrase'l consumidor geli

en: couldn't retrieve geli UUID
ast: nun pudo recibise l'UUID geli

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
ast: nun pudo alcontrase la clas «part» de geom

en: unaligned device size
ast: nun s'allinió'l tamañu del preséu

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
ast: tentando de lleer la imaxe core «%s» dende GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
ast: tentando de lleer de nueves la imaxe core «%s» dende GRUB

en: cannot read `%s' correctly
ast: nun pue lleese «%s» correutamente

en: failed to read the sectors of the core image
ast: fallu al lleer los seutores de la imaxe core

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
ast: nun pue consiguise la llina de comandos del traductor pal camín «%s»: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
ast: la llinia de comandos del traductor ta balera pal camín «%s»

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
ast: el traductor «%s» pal camín «%s» tien delles pallabres que nun son opciones, polo menos «%s» y «%s»

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
ast: el traductor «%s» tien namái opciones pal camín «%s». Nun pue alcontrase la parte del preséu

en: Storage information for `%s' does not include type
ast: La información d'almacenamientu de «%s» nun inclúi la triba

en: `%s' is not a local disk
ast: «%s» nun ye un discu llocal

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
ast: La información d'almacenamientu de «%s» indica que nin ye una partición plana, nin ye un discu planu

en: can't retrieve blocklists: %s
ast: nun puen recibise les llistes de bloques: %s

en: blocksize is not divisible by 512
ast: el tamañu de bloques nun ye divisible por 512

en: invalid zero blocksize
ast: tamañu non válidu del bloque zero

en: can't retrieve blocklists
ast: nun puen recibise les llistes de bloques

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
ast: fallu d'ioctl RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
ast: versión non sofitada de RAID: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
ast: fallu d'ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
ast: fallu d'ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
ast: Nun pue abrise'l fluxu de %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
ast: desconozse la triba del preséu RAID «%s»

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
ast: «obppath» nun s'alcontró nos direutorios parentales de «%s», nun hai descubrición de nomes d'IEEE1275

en: failed to get canonical path of `%s'
ast: fallu al consiguir el camín canónicu de «%s»

en: unknown device type %s
ast: desconozse la triba del preséu %s

en: Usage: %s DEVICE
ast: Usu: %s PRESÉU

en: Unable to fork: %s
ast: Nun pue biforcase: %s

en: Unable to create pipe: %s
ast: Nun pue crease la tubería: %s

en: cannot save the original directory
ast: nun pue guardase nel direutoriu orixinal

en: cannot restore the original directory
ast: nun pue restaurase'l direutoriu orixinal

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
ast: nun pue facese stat a «%s»: %s

en: cannot make temporary file: %s
ast: nun pue crease'l ficheru temporal: %s

en: cannot make temporary directory: %s
ast: nun pue crease'l direutoriu temporal: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
ast: nun pudo alcontrase'l camín del preséu IEEE1275 pa %s.
    Vas tener d'afitar la variable «boot-device» a mano

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
ast: %s: nun s'alcontró

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
ast: `nvsetenv' falló. 
    Vas tener d'afitar la variable «boot-device» a mano. Na llinia de comandos d'IEEE1275, teclexa:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
ast: Vas tener d'afitar «SystemPartition» y «OSLoader» a mano.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
ast: nun hai «/» nel nome de ficheru canónicu

en: cygwin_conv_path() failed
ast: cygwin_conv_path() falló

en: couldn't retrieve random data
ast: nun pudieron recibise los datos al debalu

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
ast: Nun hai abondos permisos p'acceder al firmware, asumiendo BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
ast: nun hai rutines EFI disponibles al tar n'execución el mou BIOS

en: unexpected EFI error
ast: fallu inesperáu d'EFI

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
ast: Nun pudo alcontrase un coneutor BootNNNN llibre

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
ast: esta etiqueta de partición GPT nun contién denguna partición d'arranque BIOS. L'empotramientu nun va ser posible

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
ast: la partición d'arranque BIOS ye perpequeña. L'empotramientu nun va ser posible

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
ast: El seutor %llu yá ta n'usu pol controlador RAID «%s», inorándolu. Pídi-y al fabricante que nun atroxe datos nel güecu de MBR

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
ast: El seutor %llu yá ta n'usu por otru programa «%s», evitándolu. Esti programa podría causar problemes nel arranque o d'otra triba. Pídi-y al so autor que nun atroxe datos na pista d'arranque

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
ast: otru programa ta usando l'área d'empotramientu y nun hai espaciu abondu pa core.img. Esa triba de programes tenten d'atroxar datos d'un mou qu'evita la deteición. Aconseyámoste que lo investigues

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
ast: esta etique de partición al estilu msdos non tien un güecu post-MBR. L'empotramientu nun va ser posible.

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ast: l'área d'empotramientu ye inusualmente pequeña. core.img nun va coyer nella.

en: Make partition active
ast: Fai activa la partición

en: not a primary partition
ast: nun ye una partición primaria

en: Partition %d is active now.
ast: Agora la partición %d ta activa.

en: Cleared active flag on %d.
ast: Llimpióse la bandera activa en %d.

en: Change partition type
ast: Camuda la triba de la partición

en: Set `hidden' flag in partition type
ast: Afita la bandera «hidden» na triba de la partición

en: the partition type 0x%x isn't valid
ast: la partición de la triba 0x%x nun ye válida

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
ast: Afitando la triba de la partición a 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
ast: nun pue colar de 0 bucles

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
ast: nun ta nel cuerpu de la función

en: invalid variable name `%s'
ast: nome non válidu de variable «%s»

en: cannot allocate command buffer
ast: nun pue asignase del búfer del comandu

en: unexpected end of file
ast: nun s'esperaba la fin del ficheru

en: [NUM]
ast: [NÚM]

en: Exit from loops
ast: Cola de los bucles

en: Continue loops
ast: Sigue bucles

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
ast: Camuda los parámetros de posición.

en: [VALUE]...
ast: [VALOR]...

en: Set positional parameters.
ast: Afita los parámetros de posición.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
ast: Vuelve d'una función.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
ast: [-m (stretch|normal)] FICHERU

en: Load background image for active terminal.
ast: Carga una imaxe de fondu pa la terminal activa.

en: Set background color for active terminal.
ast: Afita'l color del fondu de la terminal actual.

en: Show CBMEM console content.
ast: Amuesa'l conteníu de la consola CBMEN.

en: Set the serial unit.
ast: Afita la unidá serial.

en: Set the serial port address.
ast: Afita la direición del puertu serial.

en: Set the serial port speed.
ast: Afita la velocidá del puertu serial.

en: Set the serial port word length.
ast: Afita'l llargor de pallabres del puertu serial.

en: Set the serial port parity.
ast: Afita la paridá del puertu serial.

en: Set the serial port stop bits.
ast: Afita los bits de parada del puertu serial.

en: Set the base frequency.
ast: Afita la frecuencia base.

en: Enable/disable RTS/CTS.
ast: Des/activa RTS/CTS.

en: serial port `%s' isn't found
ast: nun s'alcontró'l puertu serial «%s»

en: unsupported serial port flow control
ast: nun se sofita'l control del fluxu del puertu serial

en: [OPTIONS...]
ast: [OPCIONES...]

en: Configure serial port.
ast: Configura'l puertu de serie.

en: unknown terminfo type `%s'
ast: desconozse la triba de terminfo «%s»

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
ast: orde visual n'UTF-8

en: Unknown encoding
ast: Desconozse la codificación

en: Current terminfo types:
ast: Tribes actuales de terminfo:

en: Terminal is ASCII-only [default].
ast: La terminal ta namái n'ASCII [por defeutu]

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
ast: La terminal ta ordenada llóxicamente n'UTF-8

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
ast: La terminal ta ordenada visualmente n'UTF-8

en: Terminal has specified geometry.
ast: La terminal especificó la xeometría.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
ast: ANCHORxALTOR.

en: incorrect terminal dimensions specification
ast: especificación incorreuta de les dimensiones de la terminal

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
ast: nun s'alcontró la terminal %s o terminfo nun la remana

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
ast: Amuesa y executa un argumentu de bloques.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
ast: el ficheru de mapa de bits «%s» ta nun formatu non sofitáu

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
ast:   Información de VBE :   versión: %d.%d  revisión del software OEM: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
ast:               memoria total: %d KiB

en: no suitable video mode found
ast: nun s'alcontró dengún mou afayadizu de videu

en: access denied
ast: accesu ñegáu

en: MODULES
ast: MÓDULOS

en: pre-load specified modules MODULES
ast: precarga MÓDULOS especificaos

en: embed a specific DTB
ast: empotra un DTB específicu

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
ast: instala namái que MÓDULOS y les sos dependencies [por defeutu=all]

en: THEMES
ast: ESTILOS

en: install THEMES [default=%s]
ast: instala ESTILOS [por defeutu=%s]

en: FONTS
ast: FONTES

en: install FONTS [default=%s]
ast: instala FONTES [por defeutu=%s]

en: install only LOCALES [default=all]
ast: instala LOCALES namái [por defeutu=all]

en: compress GRUB files [optional]
ast: comprime ficheros de GRUB [optional]

en: choose the compression to use for core image
ast: escueyi la compresión a usar pa la imaxe core

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
ast: usa imáxenes y módulos so DIR [por defeutu=%s/<platform>]

en: use translations under DIR [default=%s]
ast: usa les traducciones so DIR [por defeutu=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
ast: usa los estilos so DIR [por defeutu=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
ast: empotra FICHERU como clave pública pa la comprobación de robles

en: cannot sync `%s': %s
ast: nun pue sincronizase «%s»: %s

en: cannot rename the file %s to %s
ast: nun pue renomase'l ficheru %s a %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
ast: el discu nun esiste polo que va volvese al preséu de particionáu %s

en: Commands:
ast: Comandos:

en: Create a blank environment block file.
ast: Crea un ficheru baleru de bloques d'entornu.

en: List the current variables.
ast: Llista les variables actuales.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
ast: set [NOME=VALOR...]

en: Set variables.
ast: Afita variables.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
ast: unset [NOME...]

en: Delete variables.
ast: Desanicia variables.

en: Options:
ast: Opciones:

en: You need to specify at least one command.
ast: Precises especificar polo menos un comandu.

en: FILENAME COMMAND
ast: NOME_DE_FICHERU COMANDU

en: Tool to edit environment block.
ast: Ferramienta pa editar bloques d'entornu

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
ast: Si NOME_DE_FICHERU ye «-», úsase'l valor predetermináu %s.
    
    Nun hai dengún comandu «delete» pero si quies desaniciar tol bloque
    d'entornu, usa «rm %s»

en: invalid environment block
ast: bloque d'entornu non válidu

en: invalid parameter %s
ast: parámetru non válidu %s

en: environment block too small
ast: el bloque d'entornu ye perpequeñu

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
ast: Fallos na llectura del discu nel offset %lld, llargor %lld

en: invalid skip value %lld
ast: valor de saltu %lld non válidu

en: read error at offset %llu: %s
ast: fallu de llectura nel offset %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
ast: nun pue abrise'l ficheru del SO «%s»: %s

en: cannot write to the stdout: %s
ast: nun pue escribise en stdout: %s

en: compare fail at offset %llu
ast: fallu de la comparación nel offset %llu

en: OS file %s open error: %s
ast: Fallu d'apertura del ficheru del SO %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
ast: Fallos nel comandu «loopback»: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
ast: Fallos nel comandu «cryptomount»: %s

en: couldn't retrieve UUID
ast: nun pudo recibise l'UUID

en: ls PATH
ast: ls CAMÍN

en: List files in PATH.
ast: Llista los ficheros en CAMÍN.

en: cp FILE LOCAL
ast: cp FICHERU DESTÍN

en: Copy FILE to local file LOCAL.
ast: Copia FICHERU al DESTÍN.

en: cat FILE
ast: cat FICHERU

en: Copy FILE to standard output.
ast: Copia FICHERU a la salida estándar.

en: cmp FILE LOCAL
ast: cmp FICHERU DESTÍN

en: Compare FILE with local file LOCAL.
ast: Compara FICHERU col del DESTÍN.

en: hex FILE
ast: hex FICHERU

en: Show contents of FILE in hex.
ast: Amuesa'l conteníu de FICHERU n'hexadecimal

en: crc FILE
ast: crc FICHERU

en: Get crc32 checksum of FILE.
ast: Consigue la suma de verificación crc32 de FICHERU.

en: blocklist FILE
ast: blocklist FICHERU

en: Display blocklist of FILE.
ast: Amuesa la llista de bloques de FICHERU.

en: xnu_uuid DEVICE
ast: xnu_uuid PRESÉU

en: Compute XNU UUID of the device.
ast: Computa'l UUID XNU del preséu.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
ast: NÚM

en: Skip N bytes from output file.
ast: Salta N bytes del ficheru de salida.

en: Handle N bytes in output file.
ast: Remana N bytes nel ficheru de salida.

en: Specify the number of input files.
ast: Especifica'l númberu de los ficheros d'entrada.

en: Set debug environment variable.
ast: Afita la variable d'entornu de depuración.

en: Mount crypto devices.
ast: Monta preseos cifraos.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
ast: FICHERU|llinia de comandos

en: Load zfs crypto key.
ast: Carga la clave de cifráu de zfs.

en: Uncompress data.
ast: Descomprime datos.

en: Invalid disk count.
ast: Númberu non válidu de discos.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
ast: El númberu de discos ha dir precedíu pola llista de discos.

en: No command is specified.
ast: Nun s'especificó dengún comandu.

en: Not enough parameters to command.
ast: Nun hai parámetros abondos pal comandu.

en: Invalid command %s.
ast: Comandu non válidu %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
ast: CAMÍN_DE_LA_IMAXE COMANDOS

en: Debug tool for filesystem driver.
ast: Ferramienta de depuración pal controlador del sistema de ficheros.

en: set input filename for 32-bit part.
ast: afita'l nome de ficheru d'entrada pa la parte de 32bits.

en: set input filename for 64-bit part.
ast: afita'l nome de ficheru d'entrada pa la parte de 64bits.

en: set output filename. Default is STDOUT
ast: afita'l nome del ficheru de salida. Lo predeterminao ye STDOUT

en: [OPTIONS]
ast: [OPCIONES]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
ast: Mez binarios de 32 y 64bits nunu universal d'Apple.

en: Missing input file
ast: Falta'l ficheru d'entrada

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
ast: nun pue copiase «%s» a «%s»: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
ast: nun pue comprimise «%s» en «%s»

en: cannot open directory `%s': %s
ast: nun pue abrise'l direutoriu «%s»: %s

en: cannot delete `%s': %s
ast: nun pue desaniciase «%s»: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
ast: grub-mkimage compilóse ensin sofitu de XZ

en: Unknown compression format %s
ast: Desconozse'l formatu de compresión %s

en: Unrecognized compression `%s'
ast: Nun se reconoz la compresión «%s»

en: unknown target format %s
ast: desconozse'l formatu de destín %s

en: cannot find locale `%s'
ast: nun pue alcontrase la locale «%s»

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
ast: %s nun esiste. Especifica --target o --directory, por favor

en: invalid modinfo file `%s'
ast: ficheru modinfo non válidu «%s»

en: Unknown platform `%s-%s'
ast: Desconozse la plataforma «%s-%s»

en: More than one install device?
ast: ¿Más d'un preséu d'instalación?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ast: instala les imáxenes de GRUB sol direutoriu DIR/%s en cuentes del direutoriu %s

en: TARGET
ast: OXETIVU

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
ast: instala GRUB pa la plataforma OXETIVU [por defeutu=%s], oxetivos disponibles: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
ast: fai que la unidá seya tamién arrancable como disquete (lo predeterminao pa preseos fdX). Podría nun funcionar en dalgunes BIOS.

en: delete device map if it already exists
ast: desanicia'l mapa de preseos si yá esiste

en: install even if problems are detected
ast: fai la instalación magar que se deteuten problemes

en: use identifier file even if UUID is available
ast: usa'l ficheru identificador magar que l'UUID tea disponible

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
ast: módulu de discu a usar (discu BIOS o nativu). Esta opción namái ta disponible nel oxetivu BIOS.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
ast: nun anueva les variables NVRAM «boot-device»/«Boot*». Esta opción namái ta disponible n'oxetivos EFI ya IEEE1275.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
ast: nun desamina los sistemes operativos de PRESÉU

en: do not install bootsector
ast: nun instala'l seutor d'arranque

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
ast: Nun aplica dengún códigu reed-solomon cuando s'empotre'l core.img. Esta opción namái ta disponible n'oxetivos BIOS de x86

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
ast: la unidá d'instalación ye estrayible. Esta opción namái ta disponible n'EFI.

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
ast: la ID del cargador d'arranque. Esta opción namái ta disponible n'EFI y Mac.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
ast: usa DIR como raigañu de la partición del sistema EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
ast: usa DIR pa la instalación de PPC MAC

en: use FILE as font for label
ast: usa FICHERU como fonte pa les etiquetes

en: use COLOR for label
ast: usa COLOR pa les etiquetes

en: use COLOR for label background
ast: usa COLOR pal fondu de les etiquetes

en: use STRING as product version
ast: usa STRING como la versión del productu

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
ast: [OPCIÓN] [PRESÉU_D'INSTALACIÓN]

en: Install GRUB on your drive.
ast: Instala GRUB na unidá.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
ast: PRESÉU_D'INSTALACIÓN ha ser el nome del preséu del sistema.
    %s copia les imáxenes de GRUB en %s. En dalgunes plataformes, GRUB podría instalase tamién nel seutor d'arranque.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
ast: la unidá %s ta definida munches vegaes nel mapa de preseos %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
ast: Nun pue determinase la plataforma. Usa --target.

en: Installing for %s platform.
ast: Instalando pa la plataforma %s.

en: install device isn't specified
ast: nun s'especificó'l preséu d'instalación

en: cannot find EFI directory
ast: nun pue alcontrase'l direutoriu EFI

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
ast: nun pue alcontrase un preséu pa %s (¿ta montáu /dev?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
ast: nun pue alcontrase una unidá de GRUB pa %s. Comprueba'l device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition
ast: %s nun paez que seya una partición EFI

en: You've found a bug
ast: Alcontresti un fallu

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
ast: el sistema de ficheros de %s nun ye nin HFS, nin HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
ast: tentó d'instalase nel discu cifráu ensin tener cryptodisk activáu. Afita «%s» nel ficheru «%s»

en: Can't create file: %s
ast: Nun pue crease'l ficheru: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
ast: nun hai indicios disponibles pa la plataforma. Espera un rindimientu amenorgáu

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
ast: NUN TA N'EXECUCIÓN:

en: the chosen partition is not a PReP partition
ast: la partición escoyida nun ye una partición PReP

en: failed to copy Grub to the PReP partition
ast: fallu al copiar GRUB a la partición PReP

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
ast: la partición PRep nun ta balera. Si tas seguru de que quies usala, executa dd pa llimpiala: «%s»

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
ast: efibootmgr falló al rexistrar la entrada d'arranque: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
ast: Nun s'especificó la ID del cargador d'arranque EFI.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
ast: ALVERTENCIA: nun se fizo denguna instalación específica a la plataforma

en: Installation finished. No error reported.
ast: Finó la instalación. Nun s'informó de fallos.

en: bless for x86-based macs
ast: bendición pa Macs basaos en x86

en: bless for ppc-based macs
ast: bendición pa Macs basaos en PPC

en: No path or device is specified.
ast: Nun s'especificó dengún camín o preséu.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
ast: --ppc CAMÍN|--x86 FICHERU

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
ast: Bendición al estilu Mac en HFS or HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
ast: Usu: %s [FICHERU_ENTRADA [FICHERU_SALIDA]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
ast: Fallu de Freetype %d al cargar el glifu 0x%x de U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
ast:  (centráu)

en:  (leftmost)
ast:  (marxe esquierdu)

en:  (rightmost)
ast:  (marxe drechu)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
ast: Gueta fuera de rangu: %d

en: Unsupported substitution type: %d
ast: Nun se sofita la triba de la sustitución: %d

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
ast: rangu de fontes non válidu

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
ast: ALVERTENCIA: nun se sofiten los parámetros de la carauterística de la fonte: %x

en: save output in FILE [required]
ast: guarda la salida en FICHERU [ríquese]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
ast: esbilla l'índiz de la tipografía

en: FROM-TO[,FROM-TO]
ast: DE-A[,DE-A]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
ast: afita'l rangu de la fonte

en: NAME
ast: NOME

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
ast: afita'l nome de la familia de la fonte

en: SIZE
ast: TAMAÑU

en: set font size
ast: afita'l tamañu de la fonte

en: set font descent
ast: afita l'espaciu baxeru de les fontes

en: set font ascent
ast: afita l'espaciu cimeru de les fontes

en: convert to bold font
ast: convierte la fonte a negrina

en: force autohint
ast: forcia'l suavizáu automáticu

en: disable hinting
ast: desactiva'l suavizáu

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
ast: inora los trazos del mapa de bits al cargar

en: [OPTIONS] FONT_FILES
ast: [OPCIONES] FICHEROS_DE_FONTE

en: Convert common font file formats into PF2
ast: Convierte formatos comunes de ficheros de fonte a PF2

en: output file must be specified
ast: ha especificase'l ficheru de salida

en: FT_Init_FreeType fails
ast: Fallos en FT_Init_FreeType

en: can't open file %s, index %d: error %d
ast: nun pue abrise'l ficheru %s, índiz %d: fallu %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
ast: nun pue afitase'l tamañu de la fonte a %dx%d: Fallu de Freetype %d: %s

en: set prefix directory
ast: afita'l direutoriu de prefixos

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
ast: empotra FICHERU como imaxe de discu de memoria
    Impica «-p (discu_de_memoria)/boot/grub» y anula cualesquier prefixu forníu anteriormente, pero esi mesmu prefixu pue anular opciones posteriores

en: embed FILE as a device tree (DTB)
ast: empotra FICHERU como un árbole de preseos (DTB)

en: embed FILE as an early config
ast: empotra FICHERU como una configuración temprana

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
ast: amiesta'l segmentu NOTA pa CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
ast: unvia la imaxe xenerada a FICHERU [por defeutu=stdout]

en: FORMAT
ast: FORMATU

en: generate an image in FORMAT
ast: xenera una imaxe en FORMATU

en: available formats:
ast: formatos disponibles:

en: unknown target format %s
ast: desconozse'l formatu de destín %s

en: [OPTION]... [MODULES]
ast: [OPCIÓN]... [MÓDULOS]

en: Make a bootable image of GRUB.
ast: Fai una imaxe arrancable de GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
ast: Nun s'especificó'l formatu de destín (usa la opción -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
ast: Nun s'especificó'l prefixu (usa la opción -p).

en: cannot close `%s': %s
ast: nun pue zarrase «%s»: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
ast: «%s» ta mal compiláu: la so direición d'empiezu ye 0x%llx en cuentes de 0x%llx: ¿fallu d'ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
ast: afita'l nome del ficheru d'entrada. Lo predeterminao ye STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
ast: Desconozse l'identificador de la tecla %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
ast: Desconozse'l códigu de la tecla 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
ast: FALLU: nun s'alcontró denguna distribución de tecláu válida. Comprueba la entrada.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
ast: Xenera una distribución de tecláu pa GRUB de magar la de la consola Linux.

en: root directory of TFTP server
ast: el direutoriu raigañu del sirvidor TFTP

en: relative subdirectory on network server
ast: sodireutoriu rellaticu nel sirvidor de rede

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
ast: Tresna les imáxenes d'arranque per rede en direutoriu_rede/sodireutoriu asumiendo que direutoriu_rede seya'l raigañu de TFTP

en: unsupported platform %s
ast: plataforma non sofitada %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
ast: Creóse'l direutoriu d'arranque per rede de %s. Configura'l sirvidor DHCP pa qu'apunte a %s

en: Number of PBKDF2 iterations
ast: Númberu d'iteraciones de PBKDF2

en: Length of generated hash
ast: Númberu del hash xeneráu

en: Length of salt
ast: Llargor del salt

en: Generate PBKDF2 password hash.
ast: Xenera hashes de contraseñes PBKDF2

en: failure to read password
ast: fallu al lleer la contraseña

en: Reenter password:
ast: Volvi introducir la contraseña:

en: passwords don't match
ast: les contraseñes nun concasen

en: couldn't retrieve random data for salt
ast: nun pudieron recibise los datos al debalu pal salt

en: cryptographic error number %d
ast: númberu del fallu criptográficu %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
ast: El hash PBKDF2 de la contraseña ye %s

en: No path is specified.
ast: Nun s'especificó dengún camín.

en: PATH
ast: CAMÍN

en: Transform a system filename into GRUB one.
ast: Tresforma un nome de ficheru del sistema a unu de GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
ast: guarda les imáxenes ROM en DIR [optional]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
ast: usa FICHERU como xorriso [opcional]

en: use STRING as product name
ast: usa STRING como'l nome'l productu

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
ast: activa l'arranque sparc. Desactiva HFS+, APM, ARCS y l'arranque como imaxe de discu pa i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
ast: activa l'arranque ARCS. Desactiva HFS+, APM, ARCS y l'arranque como imaxe de discu pa i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
ast: Fai imáxenes arrancables GRUB de CD-ROMs, discos, llápices USB y disquetes

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
ast: Xenera una imaxe arrancable de CD/USB/disquete. Los argumentos, aparte de les opciones d'esti programa, apúrrense a xorriso ya indiquen los ficheros y direutorios fonte, o cualesquier opción de mkisofs llistada pola salida de «%s».

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
ast: La opción -- cambia al mou de comandos nativu de xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
ast: Unvia les solicitúes de sofitu pa xorriso a <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
ast: [OPCIÓN] FONTE...

en: enabling %s support ...
ast: activando'l sofitu de %s...

en: xorriso not found
ast: nun s'alcontró xorriso

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ast: Esti xorriso nun sofita «--grub2-boot-info». Dalgunes carauterístiques tán desactivaes. Usa xorriso 1.2.9 o más nuevu, por favor.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ast: Esti xorriso nun sofita «--grub2-boot-info». La imaxe core ye pergrande. Desactivóse l'arranque como discu. Usa xorriso 1.2.9 o más nuevu, por favor.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
ast: Xenera una imaxe independiente (que contién tolos módulos) nel formatu esbilláu

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
ast: Acéutase la sintaxis d'inxertu de puntu (/boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg)

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
ast: IMAXE1 [IMAXE2...] PUNTU_DE_MONTAXE

en: need an image and mountpoint
ast: precisa una imaxe y puntu de montaxe

en: given argument is a system device, not a path
ast: l'argumentu dau ye un preséu del sistema, non un camín

en: separate items in output using ASCII NUL characters
ast: separta los elementos de la salida usando caráuteres ASCII NUL

en: [default=%s]
ast: [por defeutu=%s]

en: print TARGET
ast: print OXETIVU

en: available targets:
ast: oxetivos disponibles:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
ast: [OPCIÓN]... [CAMÍN|PRESÉU]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
ast: Desamina la información de preseos pa un camín dau (o preséu si s'apurre la opción «-d»)

en: read text from FILE.
ast: llee'l testu de FICHERU.

en: use COLOR for text
ast: usa COLOR pal testu

en: use COLOR for background
ast: usa COLOR pal fondu

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
ast: afita la etiqueta a renderizar

en: use FILE as font (PF2).
ast: usa FICHERU como fonte (PF2)

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
ast: Renderiza los .disk_label d'Apple.

en: Missing arguments
ast: Falten los argumentos

en: [PATH]
ast: [CAMÍN]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
ast: Comprueba los fallos del ficheru del script de configuración de GRUB.

en: Syntax error at line %u
ast: Fallu de sintaxis na llinia %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
ast: El script «%s» nun contién comandos polo que nun va facese nada

en: use FILE as the boot image [default=%s]
ast: usa FICHERU como imaxe d'arranque [por defeutu=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
ast: usa FICHERU como imaxe core [por defeutu=%s]

en: No device is specified.
ast: Nun s'especificó dengún preséu.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
ast: Configura les imáxenes pa qu'arranquen dende PRESÉU.
    
    Nun deberíes executar esti programa direutamente. Usa grub-install.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
ast: PRESÉU ha ser un preséu de SO (por exemplu: /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
ast: Preséu non válidu «%s».

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
ast: el direutoriu raigañu que va vese nel tiempu d'execución [por defeutu=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
ast: el direutoriu actual de syslinux que va vese nel tiempu d'execución [por defeutu=/].

en: write output to FILE [default=stdout].
ast: escribe la salida en FICHERU [por defeutu=stdout]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
ast: Tresforma la configuración de syslinux nuna de GRUB.

en: cannot compress the kernel image
ast: nun pue comprimise la imaxe del kernel

en: unknown compression %d
ast: desconozse la compresión %d

en: Decompressor is too big
ast: El descompresor ye pergrande

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
ast: la imaxe core ye pergrande (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
ast: la imaxe del kernel ye pergrande (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
ast: el tamañu de diskboot.img ha ser de %u bytes

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
ast: fwstart.img nun concasa cola versión bona conocida, sigui sol to propiu riesgu

en: firmware image is too big
ast: la imaxe del firmware ye pergrande

en: invalid line format: %s
ast: formatu non válidu de llinia: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ast: el primer seutor del ficheru core nun ta alliniáu col seutor

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ast: alcontráronse datos non alliniaos col setor nel ficheru core

en: the sectors of the core file are too fragmented
ast: los seutores del ficheru core tán perfragmentaos

en: the size of `%s' is not %u
ast: el tamañu de «%s» nun ye %u

en: the size of `%s' is too small
ast: el tamañu de «%s» ye perpequeñu

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
ast: Tentando d'instalar de GRUB nun discu con munches etiquetes de partición o con etiqueta de partición y sistema de ficheros. Esto entá nun se sofita.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
ast: nun pue identificase'l sistema de ficheros de %s; nun pudo facese la comprobación de seguranza

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ast: %s paez que contién un sistema de ficheros %s que nun se sabe si acuta espaciu pal arranque al estilu DOS. Instalar GRUB ende podría resultar nuna DESTRUCCIÓN DEL SISTEMA si grub-setup sobrescribe datos valiosos (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación, úsalu sol to propiu riesgu)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ast: %s paez que contién un mapa de particiones %s que nun se sabe si acuta espaciu pal arranque al estilu DOS. Instalar GRUB ende podría resultar nuna DESTRUCCIÓN DEL SISTEMA si grub-setup sobrescribe datos valiosos (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación, úsalu sol to propiu riesgu)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ast: %s paez que contién un mapa de particiones y un LDM %s que nun se sabe si acuta espaciu pal arranque al estilu DOS. Instalar GRUB ende podría resultar nuna DESTRUCCIÓN DEL SISTEMA si grub-setup sobrescribe datos valiosos (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación, úsalu sol to propiu riesgu)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
ast: Tenta d'instalar GRUB nuna partición o nun discu ensin particiones. Esto ye una idea MALA.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
ast: Tentando d'instalar de GRUB nun discu con munches etiquetes de partición. Esto entá nun se sofita.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
ast: L'estilu de particionáu «%s» nun sofita l'empotramientu

en: File system `%s' doesn't support embedding
ast: El sistema de ficheros «%s» nun sofita l'empotramientu

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ast: L'área d'empotramientu ye inusualmente pequeña. core.img nun va coyer nella.

en: no terminator in the core image
ast: nun hai dengún terminador na imaxe core

en: core.img version mismatch
ast: nun concasa la versión de core.img

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
ast: l'empotramientu nun ye posible pero ríquese pa la instalación de RAID y LVM

en: can't determine filesystem on %s
ast: nun pue determinase'l sistema de ficheros de %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
ast: el sistema de ficheros «%s» nun sofita llistes de bloques

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
ast: l'empotramientu nun ye posible pero ríquese pa la instalación en particiones estremaes

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
ast: L'empotramientu nun ye posible. GRUB namái pue instalase nesta configuración usando llistes de bloques. Por embargu, les llistes de bloques NUN SON FIABLES y nun s'aconseya'l so usu.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
ast: nun va siguise coles llistes de bloques

en: blocklists are invalid
ast: les llistes de bloques nun son válides

en: blocklists are incomplete
ast: les llistes de bloques tán incompletes

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
ast: Usu: %s -o SALIDA ARGUMENTOS_DE_CKBMAP...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
ast: Crea un ficheru de distribución de tecláu pa GRUB.

en: print this message and exit
ast: amuesa esti mensaxe y cola

en: print the version information and exit
ast: amuesa la información de la versión y cola

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
ast: %s xenera una distribución de tecláu pa GRUB usando ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
ast: Informa de fallos a <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
ast: %s: la opción rique un argumentu -- «%s»\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
ast: Usu: %s [OPCIÓN]\n

en: Generate a grub config file
ast: Xenera un ficheru de configuración de GRUB

en: output generated config to FILE [default=stdout]
ast: escribe la configuración xenerada en FICHERU [por defeutu=stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
ast: Nun se reconoz la opción «%s»\n

en: %s: You must run this as root\n
ast: %s: Has executar esto como root\n

en: %s: Not found.\n
ast: %s: Nun s'alcontró.\n

en: Generating grub configuration file ...
ast: Xenerando'l ficheru de confgiración de GRUB...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
ast: Deteutáronse fallos de sintaxis nel ficheru xeneráu de la
     configuración de GRUB. Asegúrate que nun heba fallos
     nos ficheros /etc/default/grub y /etc/grub.d/*, sinón
     rellena un informe de fallos col ficheru de darréu axuntáu
    %s .

en: done
ast: fecho

en: Warning:
ast: Alvertencia:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
ast: Usu: %s [OPCIÓN] ENTRADA_DEL_MENÚ\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
ast: Afita la entrada predeterminada del menú d'arranque de GRUB, namái pal próximu arranque.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ast: espera que les imáxenes de GRUB tean sol direutoriu DIR/%s en cuentes del direutoriu %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
ast: ENTRADA_DEL_MENÚ ye un númberu, un títulu o un idenficador d'un elementu del menú. Decátate que los
    somenús o los somenús de los somenús riquen especificar los componentes del somenú
    y darréu, el componente del elementu del menú. Estos títulos deberíen separtase
    usando'l carauter > ensin espacios. Según la shell qu'uses, dalgunos caráuteres
    como'l d'enantes podríen precisar caráuteres d'escape. Hai más información
    disponible tocante a esto nel manual de GRUB, na seición que fala del comandu
    «default»

en: More than one menu entry?
ast: ¿Más d'una entrada de menú?

en: Menu entry not specified.
ast: Nun s'especificó la entrada del menú.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
ast: Afita la entrada predeterminada del menú d'arranque de GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
ast: Esto rique l'axuste GRUB_DEFAULT=saved en %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
ast: ENTRADA_DEL_MENÚ ye un númberu, un elementu o un identificador del menú d'elementos.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
ast: Solicitóse una terminal serial pero nun s'especificó GRUB_SERIAL_COMMAND. Van usase los parámetros predeterminaos.

en: Found theme: %s\n
ast: Alcontróse l'estilu: %s\n

en: Found background: %s\n
ast: Alcontróse'l fondu: %s\n

en: Unsupported image format
ast: Formatu non sofitáu d'imaxe

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
ast: Yá nun se sofita l'afitar a GRUB_TIMEOUT un valor distintu de cero cuando GRUB_HIDDEN_TIMEOUT ta afitáu

en: Found GNU Mach: %s
ast: Alcontróse GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
ast: Alcontróse'l módulu de Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
ast: Alcontráronse dalgunes partes de Hurd pero nun son abondo p'arrancar.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
ast: %s, con Hurd %s (mou recuperación)

en: %s, with Hurd %s
ast: %s, con Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
ast: Nun usues el títulu vieyu «%s» pa GRUB_DEFAULT, usa %s (pa versiones anteriores a la 2.00) o «%s» (pa la versión 2.00 y mayor)

en: Loading GNU Mach ...
ast: Cargando GNU Mach...

en: Loading the Hurd ...
ast: Cargando Hurd...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
ast: Opciones avanzaes de %s

en: Loading kernel of Illumos ...
ast: Cargando'l kernel d'Illumos...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
ast: %s, con kFreeBSD %s (mou recuperación)

en: %s, with kFreeBSD %s
ast: %s, con kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ast: Cargando'l kernel de FreeBSD %s...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
ast: Alcontróse'l kernel de FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
ast: Alcontróse'l direutoriu de módulos del kernel: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
ast: %s, con Linux %s (mou recuperación)

en: %s, with Linux %s
ast: %s, con Linux %s

en: Loading Linux %s ...
ast: Cargando Linux %s...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
ast: Cargando'l discu de ram inicial...

en: Found linux image: %s\n
ast: Alcontróse la imaxe linux: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
ast: Alcontróse la imaxe initrd: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
ast: %s, con kernel %s (per %s, mou recuperación)

en: %s, with kernel %s (via %s)
ast: %s, col kernel %s (per %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
ast: Alcontróse'l kernel de NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
ast: Windows Vista/7 (cargador)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
ast: Windows NT/2000/XP (cargador)

en: Found %s on %s (%s)\n
ast: Alcontróse %s en %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
ast: (32bits)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
ast: (64bits)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
ast: (en %s)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
ast: %s, con Xen %s y Linux %s (mou recuperación)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
ast: %s, con Xen %s y Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
ast: %s, con hipervisor Xen

en: Loading Xen %s ...
ast: Cargando Xen %s ...

en: Xen hypervisor, version %s
ast: Hipervisor Xen, versión %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
ast: Opciones avanzaes de %s (con hipervisor Xen)

en: Found %s on %s\n
ast: Alcontróse %s en %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
ast: grub-mkconfig entá nun sofita %s.\n
