grub 2.12 - en to he translation catalogue (1525 entries)

en: unsupported serial port speed
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שערִיאל פּוֹרת שפּעעד

en: unsupported serial port parity
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שערִיאל פּוֹרת פּארִיתיִ

en: unsupported serial port stop bits number
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שערִיאל פּוֹרת שתוֹפּ בִּיתש נוּמבּער

en: unsupported serial port word length
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שערִיאל פּוֹרת ווֹרד לענגתה

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
he: דוֹנ'ת לוֹאד הוֹשת תאבּלעש שפּעצִיפִֿיעד בּיִ צוֹממא-שעפּאראתעד לִישת.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
he: לוֹאד וֹנליִ תאבּלעש שפּעצִיפִֿיעד בּיִ צוֹממא-שעפּאראתעד לִישת.

en: Export version 1 tables to the OS.
he: עכּספּוֹרת בֿערשִיוֹנ 1 תאבּלעש תוֹ תהע וֹש.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
he: עכּספּוֹרת בֿערשִיוֹנ 2 אנד בֿערשִיוֹנ 3 תאבּלעש תוֹ תהע וֹש.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
he: שעת וֹעמִיד וֹפֿ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
he: שעת וֹעמתאבּלע ִיד וֹפֿ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
he: שעת וֹעמתאבּלע רעבִֿישִיוֹנ וֹפֿ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
he: שעת צרעאתוֹר פִֿיעלד וֹפֿ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
he: שעת צרעאתוֹר רעבִֿישִיוֹנ וֹפֿ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
he: דוֹנ'ת וּפּדאתע עבּדא. מאיִ פִֿיכּס פֿאִילוּרעש וֹר האנגש וֹנ שוֹמע בִּיוֹשעש בּוּת מאכּעש ִית ִינעפֿפֿעצתִיבֿע וִיתה וֹש נוֹת רעצעִיבִֿינג רשדפּ פֿרוֹמ גרוּבּ.

en: premature end of file %s
he: פּרעמאתוּרע ענד וֹפֿ פִֿילע %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
he: [-1|-2] [--עכּסצלוּדע=תאבּלע1,תאבּלע2|--לוֹאד-וֹנליִ=תאבּלע1,תאבּלע2] פִֿילע1 [פִֿילע2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
he: לוֹאד הוֹשת אצפִּי תאבּלעש אנד תאבּלעש שפּעצִיפִֿיעד בּיִ ארגוּמענתש.

en: error: %s.
he: עררוֹר: %s.

en: out of memory
he: וֹוּת וֹפֿ מעמוֹריִ

en: cannot read `%s': %s
he: צאננוֹת רעאד `%s': %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
he: אצפִּי שהוּתדוֹונ פֿאִילעד

en: List devices.
he: לִישת דעבִֿיצעש.

en: cannot open device: %s
he: צאננוֹת וֹפּענ דעבִֿיצע: %s

en: cannot open disk: %s
he: צאננוֹת וֹפּענ דִישכּ: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
he: תהִיש ִיש נוֹת א גפּת פּארתִיתִיוֹנ תאבּלע: %s

en: read error: %s
he: רעאד עררוֹר: %s

en: unable to find boot device
he: וּנאבּלע תוֹ פִֿינד בּוֹוֹת דעבִֿיצע

en: unable to determine partition UUID of boot device
he: וּנאבּלע תוֹ דעתערמִינע פּארתִיתִיוֹנ וּוִּיד וֹפֿ בּוֹוֹת דעבִֿיצע

en: filename expected
he: פִֿילענאמע עכּספּעצתעד

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
he: פִֿילע

en: Print a block list.
he: פּרִינת א בּלוֹצכּ לִישת.

en: you need to load the kernel first
he: יִוֹוּ נעעד תוֹ לוֹאד תהע כּערנעל פִֿירשת

en: Boot an operating system.
he: בּוֹוֹת אנ וֹפּעראתִינג שיִשתעמ.

en: No boot time statistics is available
he: נוֹ בּוֹוֹת תִימע שתאתִישתִיצש ִיש אבֿאִילאבּלע

en: Show boot time statistics.
he: שהוֹו בּוֹוֹת תִימע שתאתִישתִיצש.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
he: דִישכּ צאצהע שתאתִישתִיצש: הִיתש = %lu (%lu.%02lu%%), מִיששעש = %lu

en: No disk cache statistics available
he: נוֹ דִישכּ צאצהע שתאתִישתִיצש אבֿאִילאבּלע

en: Get disk cache info.
he: געת דִישכּ צאצהע ִינפֿוֹ.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
he: אצצעפּת דוֹש-שתיִלע צר/נל לִינע ענדִינגש.

en: Show the contents of a file.
he: שהוֹו תהע צוֹנתענתש וֹפֿ א פִֿילע.

en: Enable verbose output
he: ענאבּלע בֿערבּוֹשע וֹוּתפּוּת

en: two arguments expected
he: תווֹ ארגוּמענתש עכּספּעצתעד

en: Compare file `%s' with `%s':
he: צוֹמפּארע פִֿילע `%s' וִיתה `%s':

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
he: פִֿילעש דִיפֿפֿער ִינ שִיזע: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
he: פִֿילעש דִיפֿפֿער את תהע וֹפֿפֿשעת %llu: 0כּס%x [%s], 0כּס%x [%s]

en: The files are identical.
he: תהע פִֿילעש ארע ִידענתִיצאל.

en: FILE1 FILE2
he: פִֿילע1 פִֿילע2

en: Compare two files.
he: צוֹמפּארע תווֹ פִֿילעש.

en: Load another config file.
he: לוֹאד אנוֹתהער צוֹנפִֿיג פִֿילע.

en: Load another config file without changing context.
he: לוֹאד אנוֹתהער צוֹנפִֿיג פִֿילע וִיתהוֹוּת צהאנגִינג צוֹנתעכּסת.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
he: לוֹאד אנוֹתהער צוֹנפִֿיג פִֿילע וִיתהוֹוּת צהאנגִינג צוֹנתעכּסת בּוּת תאכּע וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש.

en: Load another config file but take only menu entries.
he: לוֹאד אנוֹתהער צוֹנפִֿיג פִֿילע בּוּת תאכּע וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
he: [[יִעאר-]מוֹנתה-דאיִ] [הוֹוּר:מִינוּתע[:שעצוֹנד]]

en: Display/set current datetime.
he: דִישפּלאיִ/שעת צוּררענת דאתעתִימע.

en: Do not output the trailing newline.
he: דוֹ נוֹת וֹוּתפּוּת תהע תראִילִינג נעולִינע.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
he: ענאבּלע ִינתערפּרעתאתִיוֹנ וֹפֿ בּאצכּשלאשה עשצאפּעש.

en: [-e|-n] STRING
he: [-ע|-נ] שתרִינג

en: Display a line of text.
he: דִישפּלאיִ א לִינע וֹפֿ תעכּסת.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
he: רעבּוֹוֹת תוֹ פִֿירמוארע שעתוּפּ ִיש נוֹת שוּפּפּוֹרתעד בּיִ תהע צוּררענת פִֿירמוארע

en: Reboot into firmware setup menu.
he: רעבּוֹוֹת ִינתוֹ פִֿירמוארע שעתוּפּ מענוּ.

en: device error: could not set requested mode
he: דעבִֿיצע עררוֹר: צוֹוּלד נוֹת שעת רעקוּעשתעד מוֹדע

en: invalid mode: number not valid
he: ִינבֿאלִיד מוֹדע: נוּמבּער נוֹת בֿאלִיד

en: unexpected EFI error number: `%u'
he: וּנעכּספּעצתעד עפִֿי עררוֹר נוּמבּער: `%u'

en: no UEFI output console interface
he: נוֹ וּעפִֿי וֹוּתפּוּת צוֹנשוֹלע ִינתערפֿאצע

en: no mode struct for UEFI output console
he: נוֹ מוֹדע שתרוּצת פֿוֹר וּעפִֿי וֹוּתפּוּת צוֹנשוֹלע

en: at most two arguments expected
he: את מוֹשת תווֹ ארגוּמענתש עכּספּעצתעד

en: Available modes for console output device.
he: אבֿאִילאבּלע מוֹדעש פֿוֹר צוֹנשוֹלע וֹוּתפּוּת דעבִֿיצע.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד מוֹדע `%s'

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
he: ִינבֿאלִיד מוֹדע: `%lu' ִיש גרעאתער תהאנ מאכּסִימוּמ מוֹדע `%lu'

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד צוֹלוּמנש נוּמבּער `%s'

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד רוֹוש נוּמבּער `%s'

en: no mode found with requested columns and rows
he: נוֹ מוֹדע פֿוֹוּנד וִיתה רעקוּעשתעד צוֹלוּמנש אנד רוֹוש

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
he: [מִינ | מאכּס | <מוֹדע_נוּמ> | <צוֹלש> <רוֹוש>]

en: Get or set EFI text mode.
he: געת וֹר שעת עפִֿי תעכּסת מוֹדע.

en: Fix video problem.
he: פִֿיכּס בִֿידעוֹ פּרוֹבּלעמ.

en: ROM image is present.
he: רוֹמ ִימאגע ִיש פּרעשענת.

en: Can't enable ROM area.
he: צאנ'ת ענאבּלע רוֹמ ארעא.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
he: צרעאתע בִּיוֹש-לִיכּע שתרוּצתוּרעש פֿוֹר בּאצכּוארד צוֹמפּאתִיבִּילִיתיִ וִיתה עכּסִישתִינג וֹש.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
he: בִּיוֹש_דוּמפּ [ִינת10_דוּמפּ]

en: Load BIOS dump.
he: לוֹאד בִּיוֹש דוּמפּ.

en: command failed
he: צוֹממאנד פֿאִילעד

en: invalid parameter
he: ִינבֿאלִיד פּאראמעתער

en: output buffer too small
he: וֹוּתפּוּת בּוּפֿפֿער תוֹוֹ שמאלל

en: TPM unavailable
he: תפּמ וּנאבֿאִילאבּלע

en: unknown TPM error
he: וּנכּנוֹונ תפּמ עררוֹר

en: cannot allocate TPM event buffer
he: צאננוֹת אללוֹצאתע תפּמ עבֿענת בּוּפֿפֿער

en: cannot allocate CC event buffer
he: צאננוֹת אללוֹצאתע צצ עבֿענת בּוּפֿפֿער

en: STRING ...
he: שתרִינג ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
he: עבֿאלוּאתע ארגוּמענתש אש גרוּבּ צוֹממאנדש

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
he: %s: תהע צוֹממאנד ִיש נוֹת אללוֹועד והענ לוֹצכּדוֹונ ִיש ענפֿוֹרצעד

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע צאנ בּע בּוֹוֹתעד אש ִי386 פּאע כּסענ וּנפּרִיבִֿילעגעד גוּעשת כּערנעל

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע צאנ בּע בּוֹוֹתעד אש כּס86_64 כּסענ וּנפּרִיבִֿילעגעד גוּעשת כּערנעל

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע צאנ בּע וּשעד אש כּסענ כּס86 פּרִיבִֿילעגעד גוּעשת כּערנעל

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע צאנ בּע וּשעד אש כּס86 מוּלתִיבּוֹוֹת כּערנעל

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע צאנ בּע וּשעד אש כּס86 מוּלתִיבּוֹוֹת2 כּערנעל

en: Check if FILE is ARM Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ארמ לִינוּכּס

en: Check if FILE is ARM64 Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ארמ64 לִינוּכּס

en: Check if FILE is IA64 Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִיא64 לִינוּכּס

en: Check if FILE is MIPS Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש מִיפּש לִינוּכּס

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש מִיפּשעל לִינוּכּס

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש שפּארצ64 לִינוּכּס

en: Check if FILE is POWERPC Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש פּוֹוערפּצ לִינוּכּס

en: Check if FILE is x86 Linux
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86 לִינוּכּס

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86 לִינוּכּס שוּפּפּוֹרתִינג 32-בִּית פּרוֹתוֹצוֹל

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86 כּפֿרעעבּשד

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִי386 כּפֿרעעבּשד

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86_64 כּפֿרעעבּשד

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86 כּנעתבּשד

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִי386 כּנעתבּשד

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86_64 כּנעתבּשד

en: Check if FILE is i386 EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִי386 עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86_64 עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is IA64 EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִיא64 עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ארמ64 עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is ARM EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ארמ עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש רִישצ-בֿ 32בִּית עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש רִישצ-בֿ 64בִּית עפִֿי פִֿילע

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש הִיבּערפִֿיל.שיִש ִינ הִיבּערנאתעד שתאתע

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּס86_64 כּסנוּ (מאצ וֹש כּס כּערנעל)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש ִי386 כּסנוּ (מאצ וֹש כּס כּערנעל)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש כּסנוּ (מאצ וֹש כּס כּערנעל) הִיבּערנאתעד ִימאגע

en: Check if FILE is BIOS bootsector
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש בִּיוֹש בּוֹוֹתשעצתוֹר

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
he: פֿאלשע

en: OPTIONS FILE
he: וֹפּתִיוֹנש פִֿילע

en: Check if FILE is of specified type.
he: צהעצכּ ִיפֿ פִֿילע ִיש וֹפֿ שפּעצִיפִֿיעד תיִפּע.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
he: נוֹ שוּצה פּארתִיתִיוֹנ

en: New MBR is written to `%s'
he: נעו מבּר ִיש ורִיתתענ תוֹ `%s'

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
he: דעבִֿיצע [פּארתִיתִיוֹנ[+/-[תיִפּע]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
he: פִֿילל היִבּרִיד מבּר וֹפֿ גפּת דרִיבֿע דעבִֿיצע. שפּעצִיפִֿיעד פּארתִיתִיוֹנש וִילל בּע א פּארת וֹפֿ היִבּרִיד מבּר. וּפּ תוֹ 3 פּארתִיתִיוֹנש ארע אללוֹועד. תיִפּע ִיש אנ מבּר תיִפּע. + מעאנש תהאת פּארתִיתִיוֹנ ִיש אצתִיבֿע. וֹנליִ וֹנע פּארתִיתִיוֹנ צאנ בּע אצתִיבֿע.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
he: האלתש תהע צוֹמפּוּתער.  תהִיש צוֹממאנד דוֹעש נוֹת ווֹרכּ וֹנ אלל פִֿירמוארע ִימפּלעמענתאתִיוֹנש.

en: Specify hash to use.
he: שפּעצִיפֿיִ האשה תוֹ וּשע.

en: HASH
he: האשה

en: Check hashes of files with hash list FILE.
he: צהעצכּ האשהעש וֹפֿ פִֿילעש וִיתה האשה לִישת פִֿילע.

en: Base directory for hash list.
he: בּאשע דִירעצתוֹריִ פֿוֹר האשה לִישת.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
he: דִיר

en: Don't stop after first error.
he: דוֹנ'ת שתוֹפּ אפֿתער פִֿירשת עררוֹר.

en: Uncompress file before checksumming.
he: וּנצוֹמפּרעשש פִֿילע בּעפֿוֹרע צהעצכּשוּממִינג.

en: %s: READ ERROR
he: %s: רעאד עררוֹר

en: %s: HASH MISMATCH
he: %s: האשה מִישמאתצה

en: %s: OK
he: %s: וֹכּ

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
he: -ה האשה [-צ פִֿילע [-פּ פּרעפִֿיכּס]] [פִֿילע1 [פִֿילע2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
he: צוֹמפּוּתע וֹר צהעצכּ האשה צהעצכּשוּמ.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
he: [-צ פִֿילע [-פּ פּרעפִֿיכּס]] [פִֿילע1 [פִֿילע2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
he: שעת אדבֿאנצעד פּוֹוער מאנאגעמענת
    (1=לוֹו, ..., 254=הִיגה, 255=וֹפֿפֿ).

en: Display power mode.
he: דִישפּלאיִ פּוֹוער מוֹדע.

en: Freeze ATA security settings until reset.
he: פֿרעעזע אתא שעצוּרִיתיִ שעתתִינגש וּנתִיל רעשעת.

en: Display SMART health status.
he: דִישפּלאיִ שמארת העאלתה שתאתוּש.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
he: שעת אוּתוֹמאתִיצ אצוֹוּשתִיצ מאנאגעמענת
    (0=וֹפֿפֿ, 128=קוִּיעת, ..., 254=פֿאשת).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
he: שעת שתאנדבּיִ תִימעוֹוּת
    (0=וֹפֿפֿ, 1=5ש, 2=10ש, ..., 240=20מ, 241=30מ, ...).

en: Set drive to standby mode.
he: שעת דרִיבֿע תוֹ שתאנדבּיִ מוֹדע.

en: Set drive to sleep mode.
he: שעת דרִיבֿע תוֹ שלעעפּ מוֹדע.

en: Print drive identity and settings.
he: פּרִינת דרִיבֿע ִידענתִיתיִ אנד שעתתִינגש.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
he: שהוֹו ראו צוֹנתענתש וֹפֿ אתא ִידענתִיפֿיִ שעצתוֹר.

en: Disable/enable SMART (0/1).
he: דִישאבּלע/ענאבּלע שמארת (0/1).

en: Do not print messages.
he: דוֹ נוֹת פּרִינת מעששאגעש.

en: one argument expected
he: וֹנע ארגוּמענת עכּספּעצתעד

en: [OPTIONS] DISK
he: [וֹפּתִיוֹנש] דִישכּ

en: Get/set ATA disk parameters.
he: געת/שעת אתא דִישכּ פּאראמעתערש.

en: Usage:
he: וּשאגע:

en: [PATTERN ...]
he: [פּאתתערנ ...]

en: Show a help message.
he: שהוֹו א העלפּ מעששאגע.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
he: שכִּיפּ וֹפֿפֿשעת בּיִתעש פֿרוֹמ תהע בּעגִיננִינג וֹפֿ פִֿילע.

en: Read only LENGTH bytes.
he: רעאד וֹנליִ לענגתה בּיִתעש.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
he: [וֹפּתִיוֹנש] פִֿילע_וֹר_דעבִֿיצע

en: Show raw contents of a file or memory.
he: שהוֹו ראו צוֹנתענתש וֹפֿ א פִֿילע וֹר מעמוֹריִ.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
he: שהוֹו ראו דוּמפּ וֹפֿ תהע צמוֹש צוֹנתענתש.

en: BYTE:BIT
he: בּיִתע:בִּית

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
he: תעשת בִּית את בּיִתע:בִּית ִינ צמוֹש.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
he: צלעאר בִּית את בּיִתע:בִּית ִינ צמוֹש.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
he: שעת בִּית את בּיִתע:בִּית ִינ צמוֹש.

en: Show coreboot boot time statistics.
he: שהוֹו צוֹרעבּוֹוֹת בּוֹוֹת תִימע שתאתִישתִיצש.

en: List coreboot tables.
he: לִישת צוֹרעבּוֹוֹת תאבּלעש.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
he: צהעצכּ ִיפֿ צפּוּ שוּפּפּוֹרתש 64-בִּית (לוֹנג) מוֹדע (דעפֿאוּלת).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
he: צהעצכּ ִיפֿ צפּוּ שוּפּפּוֹרתש פּהיִשִיצאל אדדרעשש עכּסתענשִיוֹנ.

en: Check for CPU features.
he: צהעצכּ פֿוֹר צפּוּ פֿעאתוּרעש.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
he: שהוֹו תהע צוּררענת מאפּפִּינגש.

en: Reset all mappings to the default values.
he: רעשעת אלל מאפּפִּינגש תוֹ תהע דעפֿאוּלת בֿאלוּעש.

en: Perform both direct and reverse mappings.
he: פּערפֿוֹרמ בּוֹתה דִירעצת אנד רעבֿערשע מאפּפִּינגש.

en: No drives have been remapped
he: נוֹ דרִיבֿעש האבֿע בּעענ רעמאפּפּעד

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
he: וֹש דִישכּ #נוּמ ------> גרוּבּ/בִּיוֹש דעבִֿיצע

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
he: -ל | -ר | [-ש] גרוּבּדעבֿ וֹשדִישכּ.

en: Manage the BIOS drive mappings.
he: מאנאגע תהע בִּיוֹש דרִיבֿע מאפּפִּינגש.

en: Do not use APM to halt the computer.
he: דוֹ נוֹת וּשע אפּמ תוֹ האלת תהע צוֹמפּוּתער.

en: Halt the system, if possible using APM.
he: האלת תהע שיִשתעמ, ִיפֿ פּוֹששִיבּלע וּשִינג אפּמ.

en: no APM found
he: נוֹ אפּמ פֿוֹוּנד

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
he: בֿערשִיוֹנ %u.%u
    32-בִּית צש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x, וֹפֿפֿשעת = 0כּס%x
    16-בִּית צש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x
    דש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x

en: 16-bit protected interface supported
he: 16-בִּית פּרוֹתעצתעד ִינתערפֿאצע שוּפּפּוֹרתעד

en: 16-bit protected interface unsupported
he: 16-בִּית פּרוֹתעצתעד ִינתערפֿאצע וּנשוּפּפּוֹרתעד

en: 32-bit protected interface supported
he: 32-בִּית פּרוֹתעצתעד ִינתערפֿאצע שוּפּפּוֹרתעד

en: 32-bit protected interface unsupported
he: 32-בִּית פּרוֹתעצתעד ִינתערפֿאצע וּנשוּפּפּוֹרתעד

en: CPU Idle slows down processor
he: צפּוּ ִידלע שלוֹוש דוֹונ פּרוֹצעששוֹר

en: CPU Idle doesn't slow down processor
he: צפּוּ ִידלע דוֹעשנ'ת שלוֹו דוֹונ פּרוֹצעששוֹר

en: APM disabled
he: אפּמ דִישאבּלעד

en: APM enabled
he: אפּמ ענאבּלעד

en: APM disengaged
he: אפּמ דִישענגאגעד

en: APM engaged
he: אפּמ ענגאגעד

en: Show APM information.
he: שהוֹו אפּמ ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
he: פִֿילענאמע וֹר תעמפּוֹ אנד נוֹתעש עכּספּעצתעד

en: Invalid tempo in %s
he: ִינבֿאלִיד תעמפּוֹ ִינ %s

en: file `%s' not found
he: פִֿילע `%s' נוֹת פֿוֹוּנד

en: unrecognized number
he: וּנרעצוֹגנִיזעד נוּמבּער

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
he: פִֿילע | תעמפּוֹ [פִּיתצה1 דוּראתִיוֹנ1] [פִּיתצה2 דוּראתִיוֹנ2] ...

en: Play a tune.
he: פּלאיִ א תוּנע.

en: set numlock mode
he: שעת נוּמלוֹצכּ מוֹדע

en: set capslock mode
he: שעת צאפּשלוֹצכּ מוֹדע

en: set scrolllock mode
he: שעת שצרוֹלללוֹצכּ מוֹדע

en: set insert mode
he: שעת ִינשערת מוֹדע

en: set pause mode
he: שעת פּאוּשע מוֹדע

en: press left shift
he: פּרעשש לעפֿת שהִיפֿת

en: press right shift
he: פּרעשש רִיגהת שהִיפֿת

en: press SysRq
he: פּרעשש שיִשרק

en: press NumLock key
he: פּרעשש נוּמלוֹצכּ כּעיִ

en: press CapsLock key
he: פּרעשש צאפּשלוֹצכּ כּעיִ

en: press ScrollLock key
he: פּרעשש שצרוֹלללוֹצכּ כּעיִ

en: press Insert key
he: פּרעשש ִינשערת כּעיִ

en: press left alt
he: פּרעשש לעפֿת אלת

en: press right alt
he: פּרעשש רִיגהת אלת

en: press left ctrl
he: פּרעשש לעפֿת צתרל

en: press right ctrl
he: פּרעשש רִיגהת צתרל

en: don't update LED state
he: דוֹנ'ת וּפּדאתע לעד שתאתע

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
he: [כּעיִשתרוֹכּע1] [כּעיִשתרוֹכּע2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
he: עמוּלאתע א כּעיִשתרוֹכּע שעקוּענצע

en: Save read value into variable VARNAME.
he: שאבֿע רעאד בֿאלוּע ִינתוֹ בֿארִיאבּלע בֿארנאמע.

en: VARNAME
he: בֿארנאמע

en: unsupported instruction
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד ִינשתרוּצתִיוֹנ

en: invalid argument
he: ִינבֿאלִיד ארגוּמענת

en: ADDR
he: אדדר

en: Read a CPU model specific register.
he: רעאד א צפּוּ מוֹדעל שפּעצִיפִֿיצ רעגִישתער.

en: ADDR VALUE
he: אדדר בֿאלוּע

en: Write a value to a CPU model specific register.
he: ורִיתע א בֿאלוּע תוֹ א צפּוּ מוֹדעל שפּעצִיפִֿיצ רעגִישתער.

en: Run `go' to resume GRUB.
he: רוּנ `גוֹ' תוֹ רעשוּמע גרוּבּ.

en: Return to IEEE1275 prompt.
he: רעתוּרנ תוֹ ִיעעע1275 פּרוֹמפּת.

en: PORT
he: פּוֹרת

en: Read 8-bit value from PORT.
he: רעאד 8-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ פּוֹרת.

en: Read 16-bit value from PORT.
he: רעאד 16-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ פּוֹרת.

en: Read 32-bit value from PORT.
he: רעאד 32-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ פּוֹרת.

en: PORT VALUE [MASK]
he: פּוֹרת בֿאלוּע [מאשכּ]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
he: ורִיתע 8-בִּית בֿאלוּע תוֹ פּוֹרת.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
he: ורִיתע 16-בִּית בֿאלוּע תוֹ פּוֹרת.

en: ADDR VALUE [MASK]
he: אדדר בֿאלוּע [מאשכּ]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
he: ורִיתע 32-בִּית בֿאלוּע תוֹ פּוֹרת.

en: variable `%s' isn't set
he: בֿארִיאבּלע `%s' ִישנ'ת שעת

en: Load a keyboard layout.
he: לוֹאד א כּעיִבּוֹארד לאיִוֹוּת.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
he: צהעצכּ שהִיפֿת כּעיִ.

en: Check Control key.
he: צהעצכּ צוֹנתרוֹל כּעיִ.

en: Check Alt key.
he: צהעצכּ אלת כּעיִ.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
he: צהעצכּ כּעיִ מוֹדִיפִֿיער שתאתוּש.

en: can't find command `%s'
he: צאנ'ת פִֿינד צוֹממאנד `%s'

en: Enter password:
he: ענתער פּאששווֹרד:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
he: פּארשע לעגאציִ צוֹנפִֿיג ִינ שאמע צוֹנתעכּסת

en: Parse legacy config in new context
he: פּארשע לעגאציִ צוֹנפִֿיג ִינ נעו צוֹנתעכּסת

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
he: פּארשע לעגאציִ צוֹנפִֿיג ִינ שאמע צוֹנתעכּסת תאכִּינג וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
he: פּארשע לעגאציִ צוֹנפִֿיג ִינ נעו צוֹנתעכּסת תאכִּינג וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
he: [--נוֹ-מעמ-וֹפּתִיוֹנ] [--תיִפּע=תיִפּע] פִֿילע [ארג ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
he: שִימוּלאתע גרוּבּ-לעגאציִ `כּערנעל' צוֹממאנד

en: FILE [ARG ...]
he: פִֿילע [ארג ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
he: שִימוּלאתע גרוּבּ-לעגאציִ `ִינִיתרד' צוֹממאנד

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
he: שִימוּלאתע גרוּבּ-לעגאציִ `מוֹדוּלענוֹוּנזִיפּ' צוֹממאנד

en: [--md5] PASSWD [FILE]
he: [--מד5] פּאששוד [פִֿילע]

en: Simulate grub-legacy `password' command
he: שִימוּלאתע גרוּבּ-לעגאציִ `פּאששווֹרד' צוֹממאנד

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
he: שִימוּלאתע גרוּבּ-לעגאציִ `פּאששווֹרד' צוֹממאנד ִינ מענוּ ענתריִ מוֹדע

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
he: שפּעצִיפֿיִ פִֿילענאמע.

en: Skip signature-checking of the environment file.
he: שכִּיפּ שִיגנאתוּרע-צהעצכִּינג וֹפֿ תהע ענבִֿירוֹנמענת פִֿילע.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
he: [-פֿ פִֿילע] [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] [בֿארִיאבּלע_נאמע_תוֹ_והִיתעלִישת] [...]

en: Load variables from environment block file.
he: לוֹאד בֿארִיאבּלעש פֿרוֹמ ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ פִֿילע.

en: [-f FILE]
he: [-פֿ פִֿילע]

en: List variables from environment block file.
he: לִישת בֿארִיאבּלעש פֿרוֹמ ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ פִֿילע.

en: [-f FILE] variable_name [...]
he: [-פֿ פִֿילע] בֿארִיאבּלע_נאמע [...]

en: Save variables to environment block file.
he: שאבֿע בֿארִיאבּלעש תוֹ ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ פִֿילע.

en: Show a long list with more detailed information.
he: שהוֹו א לוֹנג לִישת וִיתה מוֹרע דעתאִילעד ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ.

en: Print sizes in a human readable format.
he: פּרִינת שִיזעש ִינ א הוּמאנ רעאדאבּלע פֿוֹרמאת.

en: List all files.
he: לִישת אלל פִֿילעש.

en: Network protocols:
he: נעתווֹרכּ פּרוֹתוֹצוֹלש:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
he: [-ל|-ה|-א] [פִֿילע ...]

en: List devices and files.
he: לִישת דעבִֿיצעש אנד פִֿילעש.

en: Show version 1 tables only.
he: שהוֹו בֿערשִיוֹנ 1 תאבּלעש וֹנליִ.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
he: שהוֹו בֿערשִיוֹנ 2 אנד בֿערשִיוֹנ 3 תאבּלעש וֹנליִ.

en: Show ACPI information.
he: שהוֹו אצפִּי ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ.

en: available RAM
he: אבֿאִילאבּלע ראמ

en: reserved RAM
he: רעשערבֿעד ראמ

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
he: אצפִּי רעצלאִימאבּלע ראמ

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
he: אצפִּי נוֹנ-בֿוֹלאתִילע שתוֹראגע ראמ

en: faulty RAM (BadRAM)
he: פֿאוּלתיִ ראמ (בּאדראמ)

en: persistent RAM
he: פּערשִישתענת ראמ

en: persistent RAM (legacy)
he: פּערשִישתענת ראמ (לעגאציִ)

en: RAM holding coreboot tables
he: ראמ הוֹלדִינג צוֹרעבּוֹוֹת תאבּלעש

en: RAM holding firmware code
he: ראמ הוֹלדִינג פִֿירמוארע צוֹדע

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
he: בּאשע_אדדר = 0כּס%llx, לענגתה = 0כּס%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
he: בּאשע_אדדר = 0כּס%llx, לענגתה = 0כּס%llx, תיִפּע = 0כּס%x

en: List memory map provided by firmware.
he: לִישת מעמוֹריִ מאפּ פּרוֹבִֿידעד בּיִ פִֿירמוארע.

en: List PCI devices.
he: לִישת פּצִי דעבִֿיצעש.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
he: בּלעשש פִֿילע וֹפֿ הפֿש וֹר הפֿש+ פּארתִיתִיוֹנ פֿוֹר ִינתעל מאצש.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
he: בּלעשש דִיר וֹפֿ הפֿש וֹר הפֿש+ פּארתִיתִיוֹנ פֿוֹר פּפּצ מאצש.

en: Read 8-bit value from ADDR.
he: רעאד 8-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ אדדר.

en: Read 16-bit value from ADDR.
he: רעאד 16-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ אדדר.

en: Read 32-bit value from ADDR.
he: רעאד 32-בִּית בֿאלוּע פֿרוֹמ אדדר.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
he: ורִיתע 8-בִּית בֿאלוּע תוֹ אדדר.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
he: ורִיתע 16-בִּית בֿאלוּע תוֹ אדדר.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
he: ורִיתע 32-בִּית בֿאלוּע תוֹ אדדר.

en: List free and allocated memory blocks.
he: לִישת פֿרעע אנד אללוֹצאתעד מעמוֹריִ בּלוֹצכּש.

en: List free memory blocks.
he: לִישת פֿרעע מעמוֹריִ בּלוֹצכּש.

en: Stress test large allocations.
he: שתרעשש תעשת לארגע אללוֹצאתִיוֹנש.

en: Menu entry type.
he: מענוּ ענתריִ תיִפּע.

en: STRING
he: שתרִינג

en: List of users allowed to boot this entry.
he: לִישת וֹפֿ וּשערש אללוֹועד תוֹ בּוֹוֹת תהִיש ענתריִ.

en: USERNAME[,USERNAME]
he: וּשערנאמע[,וּשערנאמע]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
he: כּעיִבּוֹארד כּעיִ תוֹ קוִּיצכּליִ בּוֹוֹת תהִיש ענתריִ.

en: KEYBOARD_KEY
he: כּעיִבּוֹארד_כּעיִ

en: Use STRING as menu entry body.
he: וּשע שתרִינג אש מענוּ ענתריִ בּוֹדיִ.

en: Menu entry identifier.
he: מענוּ ענתריִ ִידענתִיפִֿיער.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
he: תהִיש ענתריִ צאנ בּע בּוֹוֹתעד בּיִ אניִ וּשער.

en: BLOCK
he: בּלוֹצכּ

en: Define a menu entry.
he: דעפִֿינע א מענוּ ענתריִ.

en: Define a submenu.
he: דעפִֿינע א שוּבּמענוּ.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
he: נאמע	רעפֿ צוֹוּנת	דעפּענדענצִיעש

en: Show this message.
he: שהוֹו תהִיש מעששאגע.

en: ADDR [SIZE]
he: אדדר [שִיזע]

en: Show memory contents.
he: שהוֹו מעמוֹריִ צוֹנתענתש.

en: MODULE
he: מוֹדוּלע

en: Remove a module.
he: רעמוֹבֿע א מוֹדוּלע.

en: Show loaded modules.
he: שהוֹו לוֹאדעד מוֹדוּלעש.

en: Exit from GRUB.
he: עכּסִית פֿרוֹמ גרוּבּ.

en: No CS5536 found
he: נוֹ צש5536 פֿוֹוּנד

en: CS5536 at %d:%d.%d
he: צש5536 את %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
he: שיִשתעמ מאנאגעמענת בּוּש צוֹנתרוֹללער ִי/וֹ שפּאצע ִיש את 0כּס%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
he: ראמ שלוֹת נוּמבּער %d

en: Written SPD bytes: %d B.
he: ורִיתתענ שפּד בּיִתעש: %d בּ.

en: Total flash size: %d B.
he: תוֹתאל פֿלאשה שִיזע: %d בּ.

en: Memory type: DDR2.
he: מעמוֹריִ תיִפּע: דדר2.

en: Part no: %s.
he: פּארת נוֹ: %s.

en: Memory type: Unknown.
he: מעמוֹריִ תיִפּע: וּנכּנוֹונ.

en: Print Memory information.
he: פּרִינת מעמוֹריִ ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ.

en: %s does not support UUIDs
he: %s דוֹעש נוֹת שוּפּפּוֹרת וּוִּידש

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
he: [מוֹדוּלע1 מוֹדוּלע2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
he: שוִיתצה תוֹ נאתִיבֿע דִישכּ דרִיבֿערש. ִיפֿ נוֹ מוֹדוּלעש ארע שפּעצִיפִֿיעד דעפֿאוּלת שעת (פּאתא,אהצִי,וּשבּמש,וֹהצִי,וּהצִי,עהצִי) ִיש וּשעד

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
he: פּערפֿוֹרמ צוֹממאנדש וֹנ פּארתִיתִיוֹנ.
    וּשע `פּארתתוֹוֹל פּארתִיתִיוֹנ העלפּ' פֿוֹר תהע לִישת וֹפֿ אבֿאִילאבּלע צוֹממאנדש.

en: =VAL
he: =בֿאל

en: Sorry, no parttool is available for %s
he: שוֹרריִ, נוֹ פּארתתוֹוֹל ִיש אבֿאִילאבּלע פֿוֹר %s

en: unknown argument `%s'
he: וּנכּנוֹונ ארגוּמענת `%s'

en: PARTITION COMMANDS
he: פּארתִיתִיוֹנ צוֹממאנדש

en: USER PASSWORD
he: וּשער פּאששווֹרד

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
he: שעת וּשער פּאששווֹרד (פּלאִינתעכּסת). וּנרעצוֹממענדעד אנד ִינשעצוּרע.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
he: ִינבֿאלִיד פּבּכּדפֿ2 פּאששווֹרד

en: USER PBKDF2_PASSWORD
he: וּשער פּבּכּדפֿ2_פּאששווֹרד

en: Set user password (PBKDF2).
he: שעת וּשער פּאששווֹרד (פּבּכּדפֿ2).

en: Select device by vendor and device IDs.
he: שעלעצת דעבִֿיצע בּיִ בֿענדוֹר אנד דעבִֿיצע ִידש.

en: [vendor]:[device]
he: [בֿענדוֹר]:[דעבִֿיצע]

en: Select device by its position on the bus.
he: שעלעצת דעבִֿיצע בּיִ ִיתש פּוֹשִיתִיוֹנ וֹנ תהע בּוּש.

en: [bus]:[slot][.func]
he: [בּוּש]:[שלוֹת][.פֿוּנצ]

en: missing `%c' symbol
he: מִיששִינג `%c' שיִמבּוֹל

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
he: [-ש פּוֹשִיתִיוֹנ] [-ד דעבִֿיצע]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
he: שהוֹו ראו דוּמפּ וֹפֿ תהע פּצִי צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ שפּאצע.

en: Skip signature-checking of the public key file.
he: שכִּיפּ שִיגנאתוּרע-צהעצכִּינג וֹפֿ תהע פּוּבּלִיצ כּעיִ פִֿילע.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
he: בּאד שִיגנאתוּרע

en: public key %08
he: פּוּבּלִיצ כּעיִ %08

en: module `%s' isn't loaded
he: מוֹדוּלע `%s' ִישנ'ת לוֹאדעד

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
he: פּוּבּלִיצ כּעיִ %08x נוֹת פֿוֹוּנד

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
he: [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] פִֿילע שִיגנאתוּרע_פִֿילע [פּוּבּכּעיִ_פִֿילע]

en: Verify detached signature.
he: בֿערִיפֿיִ דעתאצהעד שִיגנאתוּרע.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
he: [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] פּוּבּכּעיִ_פִֿילע

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
he: אדד פּוּבּכּעיִ_פִֿילע תוֹ תרוּשתעד כּעיִש.

en: Show the list of trusted keys.
he: שהוֹו תהע לִישת וֹפֿ תרוּשתעד כּעיִש.

en: PUBKEY_ID
he: פּוּבּכּעיִ_ִיד

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
he: רעמוֹבֿע פּוּבּכּעיִ_ִיד פֿרוֹמ תרוּשתעד כּעיִש.

en: Set a variable to return value.
he: שעת א בֿארִיאבּלע תוֹ רעתוּרנ בֿאלוּע.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
he: דעתערמִינע דרִיבֿער.

en: Determine partition map type.
he: דעתערמִינע פּארתִיתִיוֹנ מאפּ תיִפּע.

en: Determine filesystem type.
he: דעתערמִינע פִֿילעשיִשתעמ תיִפּע.

en: Determine filesystem UUID.
he: דעתערמִינע פִֿילעשיִשתעמ וּוִּיד.

en: Determine filesystem label.
he: דעתערמִינע פִֿילעשיִשתעמ לאבּעל.

en: Determine partition UUID.
he: דעתערמִינע פּארתִיתִיוֹנ וּוִּיד.

en: filesystem `%s' does not support labels
he: פִֿילעשיִשתעמ `%s' דוֹעש נוֹת שוּפּפּוֹרת לאבּעלש

en: DEVICE
he: דעבִֿיצע

en: Retrieve device info.
he: רעתרִיעבֿע דעבִֿיצע ִינפֿוֹ.

en: Do not echo input
he: דוֹ נוֹת עצהוֹ ִינפּוּת

en: [-s] [ENVVAR]
he: [-ש] [ענבֿבֿאר]

en: Set variable with user input.
he: שעת בֿארִיאבּלע וִיתה וּשער ִינפּוּת.

en: Reboot the computer.
he: רעבּוֹוֹת תהע צוֹמפּוּתער.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
he: שתוֹרע מאתצהעד צוֹמפּוֹנענת נוּמבּער ִינ בֿארנאמע.

en: [NUMBER:]VARNAME
he: [נוּמבּער:]בֿארנאמע

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
he: רעגעכּספּ שתרִינג

en: Test if REGEXP matches STRING.
he: תעשת ִיפֿ רעגעכּספּ מאתצהעש שתרִינג.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
he: נאמע [בֿארִיאבּלע] [הִינתש]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ פִֿילע. ִיפֿ בֿארִיאבּלע ִיש שפּעצִיפִֿיעד, תהע פִֿירשת דעבִֿיצע פֿוֹוּנד ִיש שעת תוֹ א בֿארִיאבּלע.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ לאבּעל. ִיפֿ בֿארִיאבּלע ִיש שפּעצִיפִֿיעד, תהע פִֿירשת דעבִֿיצע פֿוֹוּנד ִיש שעת תוֹ א בֿארִיאבּלע.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ וּוִּיד. ִיפֿ בֿארִיאבּלע ִיש שפּעצִיפִֿיעד, תהע פִֿירשת דעבִֿיצע פֿוֹוּנד ִיש שעת תוֹ א בֿארִיאבּלע.

en: Search devices by a file.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ א פִֿילע.

en: Search devices by a filesystem label.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ א פִֿילעשיִשתעמ לאבּעל.

en: Search devices by a filesystem UUID.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ א פִֿילעשיִשתעמ וּוִּיד.

en: Set a variable to the first device found.
he: שעת א בֿארִיאבּלע תוֹ תהע פִֿירשת דעבִֿיצע פֿוֹוּנד.

en: Do not probe any floppy drive.
he: דוֹ נוֹת פּרוֹבּע אניִ פֿלוֹפּפּיִ דרִיבֿע.

en: Only probe EFI disks.
he: וֹנליִ פּרוֹבּע עפִֿי דִישכּש.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: HINT
he: הִינת

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת ִיפֿ צוּררענתליִ רוּננִינג וֹנ ִיעעע1275. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת ִיפֿ צוּררענתליִ רוּננִינג וֹנ בִּיוֹש. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת ִיפֿ דִירעצת הארדוארע אצצעשש ִיש שוּפּפּוֹרתעד. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת ִיפֿ צוּררענתליִ רוּננִינג וֹנ עפִֿי. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
he: פִֿירשת תריִ תהע דעבִֿיצע הִינת ִיפֿ צוּררענתליִ רוּננִינג וֹנ ארצ. ִיפֿ הִינת ענדש ִינ צוֹממא, אלשוֹ תריִ שוּבּפּארתִיתִיוֹנש

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
he: [-פֿ|-ל|-וּ|-ש|-נ] [--הִינת הִינת [--הִינת הִינת] ...] נאמע

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
he: שעארצה דעבִֿיצעש בּיִ פִֿילע, פִֿילעשיִשתעמ לאבּעל וֹר פִֿילעשיִשתעמ וּוִּיד. ִיפֿ --שעת ִיש שפּעצִיפִֿיעד, תהע פִֿירשת דעבִֿיצע פֿוֹוּנד ִיש שעת תוֹ א בֿארִיאבּלע. ִיפֿ נוֹ בֿארִיאבּלע נאמע ִיש שפּעצִיפִֿיעד, `רוֹוֹת' ִיש וּשעד.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
he: רעגִישתער %x וֹפֿ %x:%02x.%x ִיש %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
he: [-ש פּוֹשִיתִיוֹנ] [-ד דעבִֿיצע] [-בֿ בֿאר] רעגִישתער[=בֿאלוּע[:מאשכּ]]

en: Manipulate PCI devices.
he: מאנִיפּוּלאתע פּצִי דעבִֿיצעש.

en: Verbose countdown.
he: בֿערבּוֹשע צוֹוּנתדוֹונ.

en: Allow to interrupt with ESC.
he: אללוֹו תוֹ ִינתעררוּפּת וִיתה עשצ.

en: NUMBER_OF_SECONDS
he: נוּמבּער_וֹפֿ_שעצוֹנדש

en: Wait for a specified number of seconds.
he: ואִית פֿוֹר א שפּעצִיפִֿיעד נוּמבּער וֹפֿ שעצוֹנדש.

en: Match structures with the given type.
he: מאתצה שתרוּצתוּרעש וִיתה תהע גִיבֿענ תיִפּע.

en: type
he: תיִפּע

en: Match structures with the given handle.
he: מאתצה שתרוּצתוּרעש וִיתה תהע גִיבֿענ האנדלע.

en: handle
he: האנדלע

en: Select a structure when several match.
he: שעלעצת א שתרוּצתוּרע והענ שעבֿעראל מאתצה.

en: match
he: מאתצה

en: Get the byte's value at the given offset.
he: געת תהע בּיִתע'ש בֿאלוּע את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: offset
he: וֹפֿפֿשעת

en: Get two bytes' value at the given offset.
he: געת תווֹ בּיִתעש' בֿאלוּע את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: Get four bytes' value at the given offset.
he: געת פֿוֹוּר בּיִתעש' בֿאלוּע את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
he: געת עִיגהת בּיִתעש' בֿאלוּע את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: Get the string specified at the given offset.
he: געת תהע שתרִינג שפּעצִיפִֿיעד את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: Get the UUID's value at the given offset.
he: געת תהע וּוִּיד'ש בֿאלוּע את תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת.

en: Store the value in the given variable name.
he: שתוֹרע תהע בֿאלוּע ִינ תהע גִיבֿענ בֿארִיאבּלע נאמע.

en: variable
he: בֿארִיאבּלע

en: Filter the result like linux does.
he: פִֿילתער תהע רעשוּלת לִיכּע לִינוּכּס דוֹעש.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
he: תהע שמבִּיוֹש ענתריִ פּוִֹינת שתרוּצתוּרע ואש נוֹת פֿוֹוּנד

en: the type must be between 0 and 255
he: תהע תיִפּע מוּשת בּע בּעתועענ 0 אנד 255

en: the handle must be between 0 and 65535
he: תהע האנדלע מוּשת בּע בּעתועענ 0 אנד 65535

en: the match must be a positive integer
he: תהע מאתצה מוּשת בּע א פּוֹשִיתִיבֿע ִינתעגער

en: only one --get option is usable at a time
he: וֹנליִ וֹנע --געת וֹפּתִיוֹנ ִיש וּשאבּלע את א תִימע

en: one of the --get options is required
he: וֹנע וֹפֿ תהע --געת וֹפּתִיוֹנש ִיש רעקוִּירעד

en: no structure matched the given options
he: נוֹ שתרוּצתוּרע מאתצהעד תהע גִיבֿענ וֹפּתִיוֹנש

en: the given offset is outside the structure
he: תהע גִיבֿענ וֹפֿפֿשעת ִיש וֹוּתשִידע תהע שתרוּצתוּרע

en: the field ends outside the structure
he: תהע פִֿיעלד ענדש וֹוּתשִידע תהע שתרוּצתוּרע

en: failed to retrieve the structure field
he: פֿאִילעד תוֹ רעתרִיעבֿע תהע שתרוּצתוּרע פִֿיעלד

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
he: [-ת תיִפּע] [-ה האנדלע] [-מ מאתצה] (-בּ|-ו|-ד|-ק|-ש|-וּ) וֹפֿפֿשעת [--שעת בֿארִיאבּלע]

en: Retrieve SMBIOS information.
he: רעתרִיעבֿע שמבִּיוֹש ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
he: רוֹוֹת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ תהע שיִשלִינוּכּס דִישכּ [דעפֿאוּלת=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
he: צוּררענת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ שיִשלִינוּכּס [דעפֿאוּלת ִיש פּארענת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ ִינפּוּת פִֿילע].

en: assume input is an isolinux configuration file.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש אנ ִישוֹלִינוּכּס צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש א פּכּסעלִינוּכּס צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע.

en: assume input is a syslinux configuration file.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש א שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
he: עכּסעצוּתע שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיג ִינ שאמע צוֹנתעכּסת

en: Execute syslinux config in new context
he: עכּסעצוּתע שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיג ִינ נעו צוֹנתעכּסת

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
he: עכּסעצוּתע שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיג ִינ שאמע צוֹנתעכּסת תאכִּינג וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
he: עכּסעצוּתע שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיג ִינ נעו צוֹנתעכּסת תאכִּינג וֹנליִ מענוּ ענתרִיעש

en: no terminal specified
he: נוֹ תערמִינאל שפּעצִיפִֿיעד

en: terminal `%s' isn't found
he: תערמִינאל `%s' ִישנ'ת פֿוֹוּנד

en: Active input terminals:
he: אצתִיבֿע ִינפּוּת תערמִינאלש:

en: Available input terminals:
he: אבֿאִילאבּלע ִינפּוּת תערמִינאלש:

en: Active output terminals:
he: אצתִיבֿע וֹוּתפּוּת תערמִינאלש:

en: Available output terminals:
he: אבֿאִילאבּלע וֹוּתפּוּת תערמִינאלש:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
he: [--אפּפּענד|--רעמוֹבֿע] [תערמִינאל1] [תערמִינאל2] ...

en: List or select an input terminal.
he: לִישת וֹר שעלעצת אנ ִינפּוּת תערמִינאל.

en: List or select an output terminal.
he: לִישת וֹר שעלעצת אנ וֹוּתפּוּת תערמִינאל.

en: EXPRESSION ]
he: עכּספּרעששִיוֹנ ]

en: Evaluate an expression.
he: עבֿאלוּאתע אנ עכּספּרעששִיוֹנ.

en: EXPRESSION
he: עכּספּרעששִיוֹנ

en: Load the same file in multiple ways.
he: לוֹאד תהע שאמע פִֿילע ִינ מוּלתִיפּלע ואיִש.

en: Specify size for each read operation
he: שפּעצִיפֿיִ שִיזע פֿוֹר עאצה רעאד וֹפּעראתִיוֹנ

en: invalid block size
he: ִינבֿאלִיד בּלוֹצכּ שִיזע

en: File size: %s
he: פִֿילע שִיזע: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
he: עלאפּשעד תִימע: %d.%03d ש

en: Speed: %s
he: שפּעעד: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
he: [-ש שִיזע] פִֿילענאמע

en: Test file read speed.
he: תעשת פִֿילע רעאד שפּעעד.

en: no command is specified
he: נוֹ צוֹממאנד ִיש שפּעצִיפִֿיעד

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
he: עלאפּשעד תִימע: %d.%03d שעצוֹנדש

en: COMMAND [ARGS]
he: צוֹממאנד [ארגש]

en: Measure time used by COMMAND
he: מעאשוּרע תִימע וּשעד בּיִ צוֹממאנד

en: Translate to upper case.
he: תראנשלאתע תוֹ וּפּפּער צאשע.

en: Translate to lower case.
he: תראנשלאתע תוֹ לוֹוער צאשע.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
he: [וֹפּתִיוֹנש] [שעת1] [שעת2] [שתרִינג]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
he: תראנשלאתע שעת1 צהאראצתערש תוֹ שעת2 ִינ שתרִינג.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
he: דוֹ נוֹתהִינג, שוּצצעששפֿוּלליִ.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
he: דוֹ נוֹתהִינג, וּנשוּצצעששפֿוּלליִ.

en: Test USB support.
he: תעשת וּשבּ שוּפּפּוֹרת.

en: Text-only
he: תעכּסת-וֹנליִ

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
he: דִירעצת צוֹלוֹר, מאשכּ: %d/%d/%d/%d  פּוֹש: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
he: פּאלעתתעד

en: YUV
he: יִוּבֿ

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
he: פּלאנאר

en: Hercules
he: הערצוּלעש

en: CGA
he: צגא

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
he: נוֹנ-צהאִינ 4

en: Monochrome
he: מוֹנוֹצהרוֹמע

en: Unknown video mode
he: וּנכּנוֹונ בִֿידעוֹ מוֹדע

en:   EDID checksum invalid
he:   עדִיד צהעצכּשוּמ ִינבֿאלִיד

en:   EDID version: %u.%u
he:   עדִיד בֿערשִיוֹנ: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
he:     פּרעפֿעררעד מוֹדע: %uכּס%u

en:     No preferred mode available
he:     נוֹ פּרעפֿעררעד מוֹדע אבֿאִילאבּלע

en: invalid video mode specification `%s'
he: ִינבֿאלִיד בִֿידעוֹ מוֹדע שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ `%s'

en: List of supported video modes:
he: לִישת וֹפֿ שוּפּפּוֹרתעד בִֿידעוֹ מוֹדעש:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
he: לעגענד: מאשכּ/פּוֹשִיתִיוֹנ=רעד/גרעענ/בּלוּע/רעשערבֿעד

en: Adapter `%s':
he: אדאפּתער `%s':

en:   No info available
he:   נוֹ ִינפֿוֹ אבֿאִילאבּלע

en:   A video driver is active, cannot initialize this driver until it is deactivated
he:   א בִֿידעוֹ דרִיבֿער ִיש אצתִיבֿע, צאננוֹת ִינִיתִיאלִיזע תהִיש דרִיבֿער וּנתִיל ִית ִיש דעאצתִיבֿאתעד

en:   Failed to initialize video adapter
he:   פֿאִילעד תוֹ ִינִיתִיאלִיזע בִֿידעוֹ אדאפּתער

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
he: [וכּסה[כּסד]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
he: לִישת אבֿאִילאבּלע בִֿידעוֹ מוֹדעש. ִיפֿ רעשוֹלוּתִיוֹנ ִיש גִיבֿענ שהוֹו וֹנליִ מוֹדעש מאתצהִינג ִית.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
he: [וכּסה]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
he: תעשת בִֿידעוֹ שוּבּשיִשתעמ ִינ מוֹדע וכּסה.

en: Test video subsystem.
he: תעשת בִֿידעוֹ שוּבּשיִשתעמ.

en: [DIR]
he: [דִיר]

en: List Xen storage.
he: לִישת כּסענ שתוֹראגע.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
he: [-ל] גרוּבּוּוִּיד [בֿארנאמע]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
he: תראנשפֿוֹרמ 64-בִּית וּוִּיד תוֹ פֿוֹרמאת שוִּיתאבּלע פֿוֹר כּסנוּ. ִיפֿ -ל ִיש גִיבֿענ כּעעפּ ִית לוֹוערצאשע אש דוֹנע בּיִ בּלכִּיד.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
he: פֿאִילוּרע רעאדִינג שעצתוֹר 0כּס%llx פֿרוֹמ `%s'

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
he: פֿאִילוּרע ורִיתִינג שעצתוֹר 0כּס%llx תוֹ `%s'

en: Mount by UUID.
he: מוֹוּנת בּיִ וּוִּיד.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
he: מוֹוּנת אלל.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
he: מוֹוּנת אלל בֿוֹלוּמעש וִיתה `בּוֹוֹת' פֿלאג שעת.

en: Password to open volumes.
he: פּאששווֹרד תוֹ וֹפּענ בֿוֹלוּמעש.

en: Key file
he: כּעיִ פִֿילע

en: Key file offset (bytes)
he: כּעיִ פִֿילע וֹפֿפֿשעת (בּיִתעש)

en: Key file data size (bytes)
he: כּעיִ פִֿילע דאתא שִיזע (בּיִתעש)

en: Read header from file
he: רעאד העאדער פֿרוֹמ פִֿילע

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
he: צאננוֹת וֹפּענ `%s': %s

en: failed to query size of device `%s': %s
he: פֿאִילעד תוֹ קוּעריִ שִיזע וֹפֿ דעבִֿיצע `%s': %s

en: cannot seek `%s': %s
he: צאננוֹת שעעכּ `%s': %s

en: header file not found
he: העאדער פִֿילע נוֹת פֿוֹוּנד

en: header file too small
he: העאדער פִֿילע תוֹוֹ שמאלל

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
he: ענתער פּאששפּהראשע פֿוֹר %s%s%s (%s):

en: UNKNOWN
he: וּנכּנוֹונ

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת `%s'

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד כּעיִפִֿילע שִיזע `%s'

en: key file size is 0
he: כּעיִ פִֿילע שִיזע ִיש 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
he: כּעיִ פִֿילע שִיזע עכּסצעעדש מאכּסִימוּמ (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater thankeyfile size, %
he: כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת, %llu, ִיש גרעאתער תהאנכּעיִפִֿילע שִיזע, %

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
he: כּעיִפִֿילע ִיש תוֹוֹ שמאלל: רעקוּעשתעד %llu בּיִתעש, בּוּת תהע פִֿילע וֹנליִ האש %

en: failed to read key file
he: פֿאִילעד תוֹ רעאד כּעיִ פִֿילע

en: cannot use UUID lookup with detached header
he: צאננוֹת וּשע וּוִּיד לוֹוֹכּוּפּ וִיתה דעתאצהעד העאדער

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
he: [ [-פּ פּאששווֹרד] | [-כּ כּעיִפִֿילע [-וֹ כּעיִוֹפֿפֿשעת] [-ש כּעיִשִיזע] ] ] [-ה פִֿילע] <שוֹוּרצע|-וּ וּוִּיד|-א|-בּ>

en: Mount a crypto device.
he: מוֹוּנת א צריִפּתוֹ דעבִֿיצע.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד פּהיִשִיצאל בֿוֹלוּמע `%s'. שוֹמע מוֹדוּלעש מאיִ בּע מִיששִינג פֿרוֹמ צוֹרע ִימאגע.

en: physical volume %s not found
he: פּהיִשִיצאל בֿוֹלוּמע %s נוֹת פֿוֹוּנד

en: no media in `%s'
he: נוֹ מעדִיא ִינ `%s'

en: Couldn't load sha256
he: צוֹוּלדנ'ת לוֹאד שהא256

en: Couldn't load sha512
he: צוֹוּלדנ'ת לוֹאד שהא512

en: couldn't read ELI metadata
he: צוֹוּלדנ'ת רעאד עלִי מעתאדאתא

en: wrong ELI magic or version
he: ורוֹנג עלִי מאגִיצ וֹר בֿערשִיוֹנ

en: Attempting to decrypt master key...
he: אתתעמפּתִינג תוֹ דעצריִפּת מאשתער כּעיִ...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
he: שלוֹת %d וֹפּענעד

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
he: אתתעמפּת תוֹ רעאד וֹר ורִיתע וֹוּתשִידע וֹפֿ דִישכּ `%s'

en: cannot write to CD-ROM
he: צאננוֹת ורִיתע תוֹ צד-רוֹמ

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
he: נאתִיבֿע דִישכּ דרִיבֿערש ארע ִינ וּשע. רעפֿוּשִינג תוֹ וּשע פִֿירמוארע דִישכּ ִינתערפֿאצע.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
he: יִוֹוּר לדמ עמבּעדדִינג פּארתִיתִיוֹנ ִיש תוֹוֹ שמאלל; עמבּעדדִינג ווֹנ'ת בּע פּוֹששִיבּלע

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
he: תהִיש לדמ האש נוֹ עמבּעדדִינג פּארתִיתִיוֹנ; עמבּעדדִינג ווֹנ'ת בּע פּוֹששִיבּלע

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
he: דעלעתע תהע שפּעצִיפִֿיעד לוֹוֹפּבּאצכּ דרִיבֿע.

en: Transparently decompress backing file.
he: תראנשפּארענתליִ דעצוֹמפּרעשש בּאצכִּינג פִֿילע.

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
he: [-ד] [-ד] דעבִֿיצענאמע פִֿילע.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
he: מאכּע א בִֿירתוּאל דרִיבֿע פֿרוֹמ א פִֿילע.

en: could not unescape Base64 string
he: צוֹוּלד נוֹת וּנעשצאפּע בּאשע64 שתרִינג

en: could not decode Base64 string
he: צוֹוּלד נוֹת דעצוֹדע בּאשע64 שתרִינג

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
he: שלוֹת "%s" וֹפּענעד

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
he: פּאששווֹרד האשה

en: Password cipher
he: פּאששווֹרד צִיפּהער

en: Key size (in bits)
he: כּעיִ שִיזע (ִינ בִּיתש)

en: Device sector size
he: דעבִֿיצע שעצתוֹר שִיזע

en: Password (key)
he: פּאששווֹרד (כּעיִ)

en: Keyfile path
he: כּעיִפִֿילע פּאתה

en: Keyfile offset
he: כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת

en: Set device UUID
he: שעת דעבִֿיצע וּוִּיד

en: cannot set specified key
he: צאננוֹת שעת שפּעצִיפִֿיעד כּעיִ

en: cannot determine disk %s size
he: צאננוֹת דעתערמִינע דִישכּ %s שִיזע

en: cannot set specified sector size on disk %s
he: צאננוֹת שעת שפּעצִיפִֿיעד שעצתוֹר שִיזע וֹנ דִישכּ %s

en: cannot open keyfile %s
he: צאננוֹת וֹפּענ כּעיִפִֿילע %s

en: cannot seek keyfile at offset %
he: צאננוֹת שעעכּ כּעיִפִֿילע את וֹפֿפֿשעת %

en: Specified key size (%
he: שפּעצִיפִֿיעד כּעיִ שִיזע (%

en: error reading key file
he: עררוֹר רעאדִינג כּעיִ פִֿילע

en: device name required
he: דעבִֿיצע נאמע רעקוִּירעד

en: couldn't load hash %s
he: צוֹוּלדנ'ת לוֹאד האשה %s

en: hash length %
he: האשה לענגתה %

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
he: ִינבֿאלִיד צִיפּהער מוֹדע, מוּשת בּע וֹפֿ פֿוֹרמאת צִיפּהער-מוֹדע

en: password exceeds maximium size
he: פּאששווֹרד עכּסצעעדש מאכּסִימִיוּמ שִיזע

en: specified UUID exceeds maximum size
he: שפּעצִיפִֿיעד וּוִּיד עכּסצעעדש מאכּסִימוּמ שִיזע

en: specified UUID too short
he: שפּעצִיפִֿיעד וּוִּיד תוֹוֹ שהוֹרת

en: unrecognized keyfile offset
he: וּנרעצוֹגנִיזעד כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת

en: unrecognized sector size
he: וּנרעצוֹגנִיזעד שעצתוֹר שִיזע

en: unrecognized key size
he: וּנרעצוֹגנִיזעד כּעיִ שִיזע

en: key size is not multiple of %d bits
he: כּעיִ שִיזע ִיש נוֹת מוּלתִיפּלע וֹפֿ %d בִּיתש

en: key size %
he: כּעיִ שִיזע %

en: sector size -S must be at least %d
he: שעצתוֹר שִיזע -ש מוּשת בּע את לעאשת %d

en: sector size -S %
he: שעצתוֹר שִיזע -ש %

en: invalid cipher %s
he: ִינבֿאלִיד צִיפּהער %s

en: invalid mode %s
he: ִינבֿאלִיד מוֹדע %s

en: invalid cipher %s or mode %s
he: ִינבֿאלִיד צִיפּהער %s וֹר מוֹדע %s

en: cannot open disk %s
he: צאננוֹת וֹפּענ דִישכּ %s

en: Enter passphrase for %s%s%s:
he: ענתער פּאששפּהראשע פֿוֹר %s%s%s:

en: error reading password
he: עררוֹר רעאדִינג פּאששווֹרד

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
he: וארנִינג: האשה ִיש ִיגנוֹרעד ִיפֿ כּעיִפִֿילע ִיש שפּעצִיפִֿיעד

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
he: וארנִינג: פּאששווֹרד שפּעצִיפִֿיעד וִיתה -פּ וֹפּתִיוֹנ ִיש ִיגנוֹרעד ִיפֿ כּעיִפִֿילע ִיש פּרוֹבִֿידעד

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
he: וארנִינג: כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת וֹפּתִיוֹנ -וֹ שפּעצִיפִֿיעד וִיתהוֹוּת כּעיִפִֿילע וֹפּתִיוֹנ -ד

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
he: -צ צִיפּהער -ש כּעיִ-שִיזע [-ה האשה] [-ש שעצתוֹר-שִיזע] [-וֹ וֹפֿפֿשעת] [-פּ פּאששווֹרד] [-וּ וּוִּיד]  [[-ד כּעיִפִֿילע] [-וֹ כּעיִפִֿילע וֹפֿפֿשעת]] <שוֹוּרצע>

en: Open partition encrypted in plain mode.
he: וֹפּענ פּארתִיתִיוֹנ ענצריִפּתעד ִינ פּלאִינ מוֹדע.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
he: רעלוֹצאתִיוֹנ 0כּס%x ִיש נוֹת ִימפּלעמענתעד יִעת

en: relocation 0x%s is not implemented yet
he: רעלוֹצאתִיוֹנ 0כּס%s ִיש נוֹת ִימפּלעמענתעד יִעת

en: no symbol table
he: נוֹ שיִמבּוֹל תאבּלע

en: this ELF file is not of the right type
he: תהִיש עלפֿ פִֿילע ִיש נוֹת וֹפֿ תהע רִיגהת תיִפּע

en: Load and initialize EFI emulator.
he: לוֹאד אנד ִינִיתִיאלִיזע עפִֿי עמוּלאתוֹר.

en: Finalize loading of EFI emulator.
he: פִֿינאלִיזע לוֹאדִינג וֹפֿ עפִֿי עמוּלאתוֹר.

en: Unload EFI emulator.
he: וּנלוֹאד עפִֿי עמוּלאתוֹר.

en: symbol `%s' not found
he: שיִמבּוֹל `%s' נוֹת פֿוֹוּנד

en: Loaded fonts:
he: לוֹאדעד פֿוֹנתש:

en: FILE...
he: פִֿילע...

en: Specify one or more font files to load.
he: שפּעצִיפֿיִ וֹנע וֹר מוֹרע פֿוֹנת פִֿילעש תוֹ לוֹאד.

en: List the loaded fonts.
he: לִישת תהע לוֹאדעד פֿוֹנתש.

en: not a directory
he: נוֹת א דִירעצתוֹריִ

en: too deep nesting of symlinks
he: תוֹוֹ דעעפּ נעשתִינג וֹפֿ שיִמלִינכּש

en: attempt to read past the end of file
he: אתתעמפּת תוֹ רעאד פּאשת תהע ענד וֹפֿ פִֿילע

en: not a regular file
he: נוֹת א רעגוּלאר פִֿילע

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
he: יִוֹוּר צוֹרע.ִימג ִיש וּנוּשוּאלליִ לארגע.  ִית ווֹנ'ת פִֿית ִינ תהע עמבּעדדִינג ארעא

en: overflow is detected
he: וֹבֿערפֿלוֹו ִיש דעתעצתעד

en: invalid file name `%s'
he: ִינבֿאלִיד פִֿילע נאמע `%s'

en: blocksize too large
he: בּלוֹצכּשִיזע תוֹוֹ לארגע

en: checksum verification failed
he: צהעצכּשוּמ בֿערִיפִֿיצאתִיוֹנ פֿאִילעד

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד א נעצעששאריִ מעמבּער דעבִֿיצע וֹפֿ מוּלתִי-דעבִֿיצע פִֿילעשיִשתעמ

en: no decryption key available
he: נוֹ דעצריִפּתִיוֹנ כּעיִ אבֿאִילאבּלע

en: MAC verification failed
he: מאצ בֿערִיפִֿיצאתִיוֹנ פֿאִילעד

en: Assume input is raw.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש ראו.

en: Assume input is hex.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש העכּס.

en: Assume input is passphrase.
he: אששוּמע ִינפּוּת ִיש פּאששפּהראשע.

en: Enter ZFS password:
he: ענתער זפֿש פּאששווֹרד:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
he: [-ה|-פּ|-ר] [פִֿילע]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
he: ִימפּוֹרת זפֿש וראפּפִּינג כּעיִ שתוֹרעד ִינ פִֿילע.

en: Virtual device is removed
he: בִֿירתוּאל דעבִֿיצע ִיש רעמוֹבֿעד

en: Virtual device is faulted
he: בִֿירתוּאל דעבִֿיצע ִיש פֿאוּלתעד

en: Virtual device is offline
he: בִֿירתוּאל דעבִֿיצע ִיש וֹפֿפֿלִינע

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
he: בִֿירתוּאל דעבִֿיצע ִיש דעגראדעד

en: Virtual device is online
he: בִֿירתוּאל דעבִֿיצע ִיש וֹנלִינע

en: Incorrect virtual device: no type available
he: ִינצוֹררעצת בִֿירתוּאל דעבִֿיצע: נוֹ תיִפּע אבֿאִילאבּלע

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
he: לעאפֿ בִֿירתוּאל דעבִֿיצע (פִֿילע וֹר דִישכּ)

en: Bootpath: unavailable
he: בּוֹוֹתפּאתה: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Bootpath: %s
he: בּוֹוֹתפּאתה: %s

en: Path: unavailable
he: פּאתה: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Path: %s
he: פּאתה: %s

en: Devid: unavailable
he: דעבִֿיד: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Devid: %s
he: דעבִֿיד: %s

en: This VDEV is a mirror
he: תהִיש בֿדעבֿ ִיש א מִיררוֹר

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
he: תהִיש בֿדעבֿ ִיש א ראִידז%llu

en: Incorrect VDEV
he: ִינצוֹררעצת בֿדעבֿ

en: VDEV with %d children
he: בֿדעבֿ וִיתה %d צהִילדרענ

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
he: בֿדעבֿ עלעמענת נוּמבּער %d ִישנ'ת צוֹררעצת

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
he: בֿדעבֿ עלעמענת נוּמבּער %d:

en: Unknown virtual device type: %s
he: וּנכּנוֹונ בִֿירתוּאל דעבִֿיצע תיִפּע: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
he: פּוֹוֹל שתאתע: אצתִיבֿע

en: Pool state: exported
he: פּוֹוֹל שתאתע: עכּספּוֹרתעד

en: Pool state: destroyed
he: פּוֹוֹל שתאתע: דעשתרוֹיִעד

en: Pool state: reserved for hot spare
he: פּוֹוֹל שתאתע: רעשערבֿעד פֿוֹר הוֹת שפּארע

en: Pool state: level 2 ARC device
he: פּוֹוֹל שתאתע: לעבֿעל 2 ארצ דעבִֿיצע

en: Pool state: uninitialized
he: פּוֹוֹל שתאתע: וּנִינִיתִיאלִיזעד

en: Pool state: unavailable
he: פּוֹוֹל שתאתע: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Pool state: potentially active
he: פּוֹוֹל שתאתע: פּוֹתענתִיאלליִ אצתִיבֿע

en: Pool name: unavailable
he: פּוֹוֹל נאמע: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Pool name: %s
he: פּוֹוֹל נאמע: %s

en: Pool GUID: unavailable
he: פּוֹוֹל גוִּיד: וּנאבֿאִילאבּלע

en: Pool GUID: %016llx
he: פּוֹוֹל גוִּיד: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
he: וּנאבּלע תוֹ רעתרִיעבֿע פּוֹוֹל שתאתע

en: Unrecognized pool state
he: וּנרעצוֹגנִיזעד פּוֹוֹל שתאתע

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
he: נוֹ בִֿירתוּאל דעבִֿיצע תרעע אבֿאִילאבּלע

en: Print ZFS info about DEVICE.
he: פּרִינת זפֿש ִינפֿוֹ אבּוֹוּת דעבִֿיצע.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
he: פִֿילעשיִשתעמ [בֿארִיאבּלע]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
he: פּרִינת זפֿש-בּוֹוֹתפֿשוֹבּי וֹר שתוֹרע ִית ִינתוֹ בֿארִיאבּלע

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
he: נוֹו צוֹננעצת תהע רעמוֹתע דעבּוּגגער, פּלעאשע.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
he: שתארת גדבּ שתוּבּ וֹנ גִיבֿענ פּוֹרת

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
he: בּרעאכּ ִינתוֹ גדבּ

en: Stop GDB stub
he: שתוֹפּ גדבּ שתוּבּ

en: premature end of file
he: פּרעמאתוּרע ענד וֹפֿ פִֿילע

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
he: תראנשלאתעש תהע שתרִינג וִיתה תהע צוּררענת שעתתִינגש.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
he: פּרעשש ענתער תוֹ בּוֹוֹת תהע שעלעצתעד וֹש, `ע' תוֹ עדִית תהע צוֹממאנדש בּעפֿוֹרע בּוֹוֹתִינג וֹר `צ' פֿוֹר א צוֹממאנד-לִינע. עשצ תוֹ רעתוּרנ פּרעבִֿיוֹוּש מענוּ.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
he: פּרעשש ענתער תוֹ בּוֹוֹת תהע שעלעצתעד וֹש, `ע' תוֹ עדִית תהע צוֹממאנדש בּעפֿוֹרע בּוֹוֹתִינג וֹר `צ' פֿוֹר א צוֹממאנד-לִינע.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
he: ענתער: בּוֹוֹת, `ע': וֹפּתִיוֹנש, `צ': צמד-לִינע

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
he: תהע הִיגהלִיגהתעד ענתריִ וִילל בּע עכּסעצוּתעד אוּתוֹמאתִיצאלליִ ִינ %dש.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
he: %dש רעמאִינִינג.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
he: %dש

en: GRUB Boot Menu
he: גרוּבּ בּוֹוֹת מענוּ

en: Hello World
he: העללוֹ ווֹרלד

en: Say `Hello World'.
he: שאיִ `העללוֹ ווֹרלד'.

en: attempt to seek outside of the file
he: אתתעמפּת תוֹ שעעכּ וֹוּתשִידע וֹפֿ תהע פִֿילע

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד גזִיפּ פֿוֹרמאת

en: lzop file corrupted
he: לזוֹפּ פִֿילע צוֹררוּפּתעד

en: xz file corrupted or unsupported block options
he: כּסז פִֿילע צוֹררוּפּתעד וֹר וּנשוּפּפּוֹרתעד בּלוֹצכּ וֹפּתִיוֹנש

en: invalid arch-dependent ELF magic
he: ִינבֿאלִיד ארצה-דעפּענדענת עלפֿ מאגִיצ

en: requested buffer size is too large
he: רעקוּעשתעד בּוּפֿפֿער שִיזע ִיש תוֹוֹ לארגע

en: new read is position beyond the end of the written data
he: נעו רעאד ִיש פּוֹשִיתִיוֹנ בּעיִוֹנד תהע ענד וֹפֿ תהע ורִיתתענ דאתא

en: [ENVVAR=VALUE]
he: [ענבֿבֿאר=בֿאלוּע]

en: Set an environment variable.
he: שעת אנ ענבִֿירוֹנמענת בֿארִיאבּלע.

en: ENVVAR
he: ענבֿבֿאר

en: Remove an environment variable.
he: רעמוֹבֿע אנ ענבִֿירוֹנמענת בֿארִיאבּלע.

en: [ARG]
he: [ארג]

en: List devices or files.
he: לִישת דעבִֿיצעש וֹר פִֿילעש.

en: Insert a module.
he: ִינשערת א מוֹדוּלע.

en: disk `%s' not found
he: דִישכּ `%s' נוֹת פֿוֹוּנד

en: attempt to read or write outside of partition
he: אתתעמפּת תוֹ רעאד וֹר ורִיתע וֹוּתשִידע וֹפֿ פּארתִיתִיוֹנ

en: invalid arch-independent ELF magic
he: ִינבֿאלִיד ארצה-ִינדעפּענדענת עלפֿ מאגִיצ

en: Print infomation useful for GDB debugging
he: פּרִינת ִינפֿוֹמאתִיוֹנ וּשעפֿוּל פֿוֹר גדבּ דעבּוּגגִינג

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
he: ִינבֿאלִיד מעמוֹריִ אדדרעשש (0כּס%s > 0כּס%s)

en: prohibited by secure boot policy
he: פּרוֹהִיבִּיתעד בּיִ שעצוּרע בּוֹוֹת פּוֹלִיציִ

en: shim_lock protocol not found
he: שהִימ_לוֹצכּ פּרוֹתוֹצוֹל נוֹת פֿוֹוּנד

en: bad shim signature
he: בּאד שהִימ שִיגנאתוּרע

en: NULL pointer passed for shnum
he: נוּלל פּוִֹינתער פּאששעד פֿוֹר שהנוּמ

en: NULL pointer passed for elf header
he: נוּלל פּוִֹינתער פּאששעד פֿוֹר עלפֿ העאדער

en: invalid section header table offset in e_shoff
he: ִינבֿאלִיד שעצתִיוֹנ העאדער תאבּלע וֹפֿפֿשעת ִינ ע_שהוֹפֿפֿ

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
he: ִינבֿאלִיד נוּמבּער וֹפֿ שעצתִיוֹנ העאדער תאבּלע ענתרִיעש ִינ שה_שִיזע: %

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
he: ִינבֿאלִיד נוּמבּער וֹפֿ שעצתִיוֹנ העאדער תאבּלע ענתרִיעש ִינ ע_שהנוּמ: %

en: NULL pointer passed for shstrndx
he: נוּלל פּוִֹינתער פּאששעד פֿוֹר שהשתרנדכּס

en: invalid section header table index in sh_link: %d
he: ִינבֿאלִיד שעצתִיוֹנ העאדער תאבּלע ִינדעכּס ִינ שה_לִינכּ: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
he: ִינבֿאלִיד שעצתִיוֹנ העאדער תאבּלע ִינדעכּס ִינ ע_שהשתרנדכּס: %d

en: NULL pointer passed for phnum
he: נוּלל פּוִֹינתער פּאששעד פֿוֹר פּהנוּמ

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
he: ִינבֿאלִיד נוּמבּער וֹפֿ פּרוֹגראמ העאדער תאבּלע ענתרִיעש ִינ שה_ִינפֿוֹ: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
he: ִינבֿאלִיד נוּמבּער וֹפֿ פּרוֹגראמ העאדער תאבּלע ענתרִיעש ִינ ע_פּהנוּמ: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
he: דעבִֿיצע צוֹוּנת עכּסצעעדש לִימִית

en: cannot write to `%s': %s
he: צאננוֹת ורִיתע תוֹ `%s': %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
he: תהע דעבִֿיצע.מאפּ ענתריִ `%s' ִיש ִינבֿאלִיד. ִיגנוֹרִינג ִית. פּלעאשע צוֹררעצת וֹר דעלעתע יִוֹוּר דעבִֿיצע.מאפּ

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
he: תהע דרִיבֿע נאמע `%s' ִינ דעבִֿיצע.מאפּ ִיש ִינצוֹררעצת. וּשִינג %s ִינשתעאד. פּלעאשע וּשע תהע פֿוֹרמ [הפֿצ]ד[0-9]* (ע.ג. `הד0' וֹר `צד')

en: can't open `%s': %s
he: צאנ'ת וֹפּענ `%s': %s

en: DEVICE_NAME
he: דעבִֿיצע_נאמע

en: Set root device.
he: שעת רוֹוֹת דעבִֿיצע.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
he: וּשע פִֿילע אש תהע דעבִֿיצע מאפּ [דעפֿאוּלת=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
he: וּשע פִֿילע אש מעמדִישכּ

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
he: וּשע גרוּבּ פִֿילעש ִינ תהע דִירעצתוֹריִ דִיר [דעפֿאוּלת=%s]

en: print verbose messages.
he: פּרִינת בֿערבּוֹשע מעששאגעש.

en: SECS
he: שעצש

en: wait until a debugger will attach
he: ואִית וּנתִיל א דעבּוּגגער וִילל אתתאצה

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
he: וּשע כּעכּסעצ תוֹ בּוֹוֹת לִינוּכּס כּערנעלש בִֿיא שיִשתעמצתל (פּאשש תוִיצע תוֹ ענאבּלע דאנגערוֹוּש פֿאללבּאצכּ תוֹ נוֹנ-שיִשתעמצתל).

en: Unknown extra argument `%s'.
he: וּנכּנוֹונ עכּסתרא ארגוּמענת `%s'.

en: GRUB emulator.
he: גרוּבּ עמוּלאתוֹר.

en: Error in parsing command line arguments
he: עררוֹר ִינ פּארשִינג צוֹממאנד לִינע ארגוּמענתש

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
he: רוּנ `גדבּ %s %d', אנד שעת ארגש.הוֹלד תוֹ זערוֹ.

en: %s: warning:
he: %s: וארנִינג:

en: %s: info:
he: %s: ִינפֿוֹ:

en: %s: error:
he: %s: עררוֹר:

en: file `%s' is too big
he: פִֿילע `%s' ִיש תוֹוֹ בִּיג

en: unknown filesystem
he: וּנכּנוֹונ פִֿילעשיִשתעמ

en: Error: ibm,kernel-dump has an unexpected format version '%u'
he: עררוֹר: ִיבּמ,כּערנעל-דוּמפּ האש אנ וּנעכּספּעצתעד פֿוֹרמאת בֿערשִיוֹנ '%u'

en: Error: Too many kernel dump sections: %d
he: עררוֹר: תוֹוֹ מאניִ כּערנעל דוּמפּ שעצתִיוֹנש: %d

en: Error: 'kds' address beyond last available section
he: עררוֹר: 'כּדש' אדדרעשש בּעיִוֹנד לאשת אבֿאִילאבּלע שעצתִיוֹנ

en: Shutdown failed
he: שהוּתדוֹונ פֿאִילעד

en: Exit failed
he: עכּסִית פֿאִילעד

en: string too long
he: שתרִינג תוֹוֹ לוֹנג

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
he: דִישצארדִינג ִימפּרוֹפּערליִ נעשתעד פּארתִיתִיוֹנ (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
he: וּנכּנוֹונ צוֹממאנד `%s'.

en: verification requested but nobody cares: %s
he: בֿערִיפִֿיצאתִיוֹנ רעקוּעשתעד בּוּת נוֹבּוֹדיִ צארעש: %s

en: big file signature isn't implemented yet
he: בִּיג פִֿילע שִיגנאתוּרע ִישנ'ת ִימפּלעמענתעד יִעת

en: Display this help and exit.
he: דִישפּלאיִ תהִיש העלפּ אנד עכּסִית.

en: Display the usage of this command and exit.
he: דִישפּלאיִ תהע וּשאגע וֹפֿ תהִיש צוֹממאנד אנד עכּסִית.

en: missing mandatory option for `%s'
he: מִיששִינג מאנדאתוֹריִ וֹפּתִיוֹנ פֿוֹר `%s'

en: the argument `%s' requires an integer
he: תהע ארגוּמענת `%s' רעקוִּירעש אנ ִינתעגער

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
he: א בֿאלוּע ואש אששִיגנעד תוֹ תהע ארגוּמענת `%s' והִילע ִית דוֹעשנ'ת רעקוִּירע אנ ארגוּמענת

en: Print backtrace.
he: פּרִינת בּאצכּתראצע.

en: Sunday
he: שוּנדאיִ

en: Monday
he: מוֹנדאיִ

en: Tuesday
he: תוּעשדאיִ

en: Wednesday
he: ועדנעשדאיִ

en: Thursday
he: תהוּרשדאיִ

en: Friday
he: פֿרִידאיִ

en: Saturday
he: שאתוּרדאיִ

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
he: גרוּבּ דוֹעשנ'ת כּנוֹו הוֹו תוֹ האלת תהִיש מאצהִינע יִעת!

en: output parameters are not set
he: וֹוּתפּוּת פּאראמעתערש ארע נוֹת שעת

en: expected escaped character
he: עכּספּעצתעד עשצאפּעד צהאראצתער

en: unicode sequence too short
he: וּנִיצוֹדע שעקוּענצע תוֹוֹ שהוֹרת

en: unicode sequence with invalid character '%c'
he: וּנִיצוֹדע שעקוּענצע וִיתה ִינבֿאלִיד צהאראצתער '%c'

en: unrecognized escaped character '%c'
he: וּנרעצוֹגנִיזעד עשצאפּעד צהאראצתער '%c'

en: Default server is ${net_default_server}
he: דעפֿאוּלת שערבֿער ִיש ${נעת_דעפֿאוּלת_שערבֿער}

en: invalid color specification `%s'
he: ִינבֿאלִיד צוֹלוֹר שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ `%s'

en: Reboot failed
he: רעבּוֹוֹת פֿאִילעד

en: [LENGTH]
he: [לענגתה]

en: Hexdump random data.
he: העכּסדוּמפּ ראנדוֹמ דאתא.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
he: דעבִֿיצע תרעע מוּשת בּע שוּפּפּלִיעד (שעע `דעבִֿיצעתרעע' צוֹממאנד)

en: invalid zImage
he: ִינבֿאלִיד זִימאגע

en: invalid device tree
he: ִינבֿאלִיד דעבִֿיצע תרעע

en: Load Linux.
he: לוֹאד לִינוּכּס.

en: Load initrd.
he: לוֹאד ִינִיתרד.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
he: לוֹאד דתבּ פִֿילע.

en: failed to get FDT
he: פֿאִילעד תוֹ געת פֿדת

en: you need to load the Xen Hypervisor first
he: יִוֹוּ נעעד תוֹ לוֹאד תהע כּסענ היִפּערבִֿישוֹר פִֿירשת

en: Load a xen hypervisor.
he: לוֹאד א כּסענ היִפּערבִֿישוֹר.

en: Load a xen module.
he: לוֹאד א כּסענ מוֹדוּלע.

en: [OPTS]
he: [וֹפּתש]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
he: בּוֹוֹת בִּיוֹש-בּאשעד שיִשתעמ.

en: Load another boot loader.
he: לוֹאד אנוֹתהער בּוֹוֹת לוֹאדער.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
he: פּלאִינ ִימאגע כּערנעל נוֹת שוּפּפּוֹרתעד - רעבּוִּילד וִיתה צוֹנפִֿיג_(וּ)עפִֿי_שתוּבּ ענאבּלעד

en: failed to install protocols
he: פֿאִילעד תוֹ ִינשתאלל פּרוֹתוֹצוֹלש

en: error trying to perform kexec load operation
he: עררוֹר תריִִינג תוֹ פּערפֿוֹרמ כּעכּסעצ לוֹאד וֹפּעראתִיוֹנ

en: use '
he: וּשע '

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
he: עררוֹר תריִִינג תוֹ פּערפֿוֹרמ 'שיִשתעמצתל כּעכּסעצ': %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
he: עררוֹר תריִִינג תוֹ דִירעצתליִ פּערפֿוֹרמ 'כּעכּסעצ -עכּס': %d

en: cannot find kernel file %s
he: צאננוֹת פִֿינד כּערנעל פִֿילע %s

en: Cannot find initrd file %s
he: צאננוֹת פִֿינד ִינִיתרד פִֿילע %s

en: Display output on all consoles.
he: דִישפּלאיִ וֹוּתפּוּת וֹנ אלל צוֹנשוֹלעש.

en: Use serial console.
he: וּשע שערִיאל צוֹנשוֹלע.

en: Ask for file name to reboot from.
he: אשכּ פֿוֹר פִֿילע נאמע תוֹ רעבּוֹוֹת פֿרוֹמ.

en: Use CD-ROM as root.
he: וּשע צד-רוֹמ אש רוֹוֹת.

en: Invoke user configuration routing.
he: ִינבֿוֹכּע וּשער צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ רוֹוּתִינג.

en: Enter in KDB on boot.
he: ענתער ִינ כּדבּ וֹנ בּוֹוֹת.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
he: וּשע גדבּ רעמוֹתע דעבּוּגגער ִינשתעאד וֹפֿ דדבּ.

en: Disable all boot output.
he: דִישאבּלע אלל בּוֹוֹת וֹוּתפּוּת.

en: Wait for keypress after every line of output.
he: ואִית פֿוֹר כּעיִפּרעשש אפֿתער עבֿעריִ לִינע וֹפֿ וֹוּתפּוּת.

en: Use compiled-in root device.
he: וּשע צוֹמפִּילעד-ִינ רוֹוֹת דעבִֿיצע.

en: Boot into single mode.
he: בּוֹוֹת ִינתוֹ שִינגלע מוֹדע.

en: Boot with verbose messages.
he: בּוֹוֹת וִיתה בֿערבּוֹשע מעששאגעש.

en: Don't reboot, just halt.
he: דוֹנ'ת רעבּוֹוֹת, יוּשת האלת.

en: Change configured devices.
he: צהאנגע צוֹנפִֿיגוּרעד דעבִֿיצעש.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
he: צוֹמוּנִית[,שפּעעד]

en: Disable SMP.
he: דִישאבּלע שמפּ.

en: Disable ACPI.
he: דִישאבּלע אצפִּי.

en: Don't display boot diagnostic messages.
he: דוֹנ'ת דִישפּלאיִ בּוֹוֹת דִיאגנוֹשתִיצ מעששאגעש.

en: Boot with debug messages.
he: בּוֹוֹת וִיתה דעבּוּג מעששאגעש.

en: Suppress normal output (warnings remain).
he: שוּפּפּרעשש נוֹרמאל וֹוּתפּוּת (וארנִינגש רעמאִינ).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
he: [אדדר|צוֹמוּנִית][,שפּעעד]

en: name
he: נאמע

en: addr
he: אדדר

en: size
he: שִיזע

en: Booting in blind mode
he: בּוֹוֹתִינג ִינ בּלִינד מוֹדע

en: Load kernel of FreeBSD.
he: לוֹאד כּערנעל וֹפֿ פֿרעעבּשד.

en: Load kernel of OpenBSD.
he: לוֹאד כּערנעל וֹפֿ וֹפּענבּשד.

en: Load kernel of NetBSD.
he: לוֹאד כּערנעל וֹפֿ נעתבּשד.

en: Load FreeBSD env.
he: לוֹאד פֿרעעבּשד ענבֿ.

en: Load FreeBSD kernel module.
he: לוֹאד פֿרעעבּשד כּערנעל מוֹדוּלע.

en: Load NetBSD kernel module.
he: לוֹאד נעתבּשד כּערנעל מוֹדוּלע.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
he: לוֹאד נעתבּשד כּערנעל מוֹדוּלע (עלפֿ).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
he: לוֹאד פֿרעעבּשד כּערנעל מוֹדוּלע (עלפֿ).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
he: לוֹאד כּוֹפּענבּשד ראמדִישכּ.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
he: לוֹאד אנוֹתהער צוֹרעבּוֹוֹת פּאיִלוֹאד

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
he: לעגאציִ `אשכּ' פּאראמעתער נוֹ לוֹנגער שוּפּפּוֹרתעד.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
he: %s ִיש דעפּרעצאתעד. וּשע שעת גפֿכּספּאיִלוֹאד=%s בּעפֿוֹרע לִינוּכּס צוֹממאנד ִינשתעאד.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
he: %s ִיש דעפּרעצאתעד. בֿגא מוֹדע %d ִישנ'ת רעצוֹגנִיזעד. וּשע שעת גפֿכּספּאיִלוֹאד=וִידתהכּסהעִיגהת[כּסדעפּתה] בּעפֿוֹרע לִינוּכּס צוֹממאנד ִינשתעאד.

en: the size of initrd is bigger than addr_max
he: תהע שִיזע וֹפֿ ִינִיתרד ִיש בִּיגגער תהאנ אדדר_מאכּס

en: [--force|--bpb] FILE
he: [--פֿוֹרצע|--בּפּבּ] פִֿילע

en: the size of `%s' is too large
he: תהע שִיזע וֹפֿ `%s' ִיש תוֹוֹ לארגע

en: Load FreeDOS kernel.sys.
he: לוֹאד פֿרעעדוֹש כּערנעל.שיִש.

en: Load NTLDR or BootMGR.
he: לוֹאד נתלדר וֹר בּוֹוֹתמגר.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
he: וֹבֿעררִידע גוּעששעד מאפּפִּינג וֹפֿ פּלאנ9 דעבִֿיצעש.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
he: גרוּבּדעבִֿיצע=פּלאנ9דעבִֿיצע

en: KERNEL ARGS
he: כּערנעל ארגש

en: Load Plan9 kernel.
he: לוֹאד פּלאנ9 כּערנעל.

en: Load a PXE image.
he: לוֹאד א פּכּסע ִימאגע.

en: Load Truecrypt ISO.
he: לוֹאד תרוּעצריִפּת ִישוֹ.

en: initrd already loaded
he: ִינִיתרד אלרעאדיִ לוֹאדעד

en: Load module.
he: לוֹאד מוֹדוּלע.

en: Press any key to launch xnu
he: פּרעשש אניִ כּעיִ תוֹ לאוּנצה כּסנוּ

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
he: לוֹאד `דעבִֿיצע-פּרוֹפּערתִיעש' דוּמפּ.

en: Could not locate FPSWA driver
he: צוֹוּלד נוֹת לוֹצאתע פֿפּשוא דרִיבֿער

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
he: פֿפּשוא פּרוֹתוֹצוֹל ואשנ'ת אבּלע תוֹ פִֿינד תהע ִינתערפֿאצע

en: No FPSWA found
he: נוֹ פֿפּשוא פֿוֹוּנד

en: FPSWA revision: %x
he: פֿפּשוא רעבִֿישִיוֹנ: %x

en: FILE [ARGS...]
he: פִֿילע [ארגש...]

en: Display FPSWA version.
he: דִישפּלאיִ פֿפּשוא בֿערשִיוֹנ.

en: WARNING: no console will be available to OS
he: וארנִינג: נוֹ צוֹנשוֹלע וִילל בּע אבֿאִילאבּלע תוֹ וֹש

en: Load a multiboot 2 kernel.
he: לוֹאד א מוּלתִיבּוֹוֹת 2 כּערנעל.

en: Load a multiboot 2 module.
he: לוֹאד א מוּלתִיבּוֹוֹת 2 מוֹדוּלע.

en: Load a multiboot kernel.
he: לוֹאד א מוּלתִיבּוֹוֹת כּערנעל.

en: Load a multiboot module.
he: לוֹאד א מוּלתִיבּוֹוֹת מוֹדוּלע.

en: memory being set is larger than allocated memory
he: מעמוֹריִ בּעִינג שעת ִיש לארגער תהאנ אללוֹצאתעד מעמוֹריִ

en: ELF section header region is larger than the file size
he: עלפֿ שעצתִיוֹנ העאדער רעגִיוֹנ ִיש לארגער תהאנ תהע פִֿילע שִיזע

en: missing p-list filename
he: מִיששִינג פּ-לִישת פִֿילענאמע

en: Background image mode.
he: בּאצכּגרוֹוּנד ִימאגע מוֹדע.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
he: שתרעתצה|נוֹרמאל

en: Load XNU image.
he: לוֹאד כּסנוּ ִימאגע.

en: Load 64-bit XNU image.
he: לוֹאד 64-בִּית כּסנוּ ִימאגע.

en: Load XNU extension package.
he: לוֹאד כּסנוּ עכּסתענשִיוֹנ פּאצכּאגע.

en: Load XNU extension.
he: לוֹאד כּסנוּ עכּסתענשִיוֹנ.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
he: דִירעצתוֹריִ [וֹשבּוּנדלערעקוִּירעד]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
he: לוֹאד כּסנוּ עכּסתענשִיוֹנ דִירעצתוֹריִ.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
he: לוֹאד כּסנוּ ראמדִישכּ. ִית וִילל בּע אבֿאִילאבּלע ִינ וֹש אש מד0.

en: Load a splash image for XNU.
he: לוֹאד א שפּלאשה ִימאגע פֿוֹר כּסנוּ.

en: Load an image of hibernated XNU.
he: לוֹאד אנ ִימאגע וֹפֿ הִיבּערנאתעד כּסנוּ.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
he: אדדר1,מאשכּ1[,אדדר2,מאשכּ2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
he: דעצלארע מעמוֹריִ רעגִיוֹנש אש פֿאוּלתיִ (בּאדראמ).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
he: פֿרוֹמ[כּ|מ|ג] תוֹ[כּ|מ|ג]

en: Remove any memory regions in specified range.
he: רעמוֹבֿע אניִ מעמוֹריִ רעגִיוֹנש ִינ שפּעצִיפִֿיעד ראנגע.

en: four arguments expected
he: פֿוֹוּר ארגוּמענתש עכּספּעצתעד

en: unrecognised network interface `%s'
he: וּנרעצוֹגנִישעד נעתווֹרכּ ִינתערפֿאצע `%s'

en: no DHCP info found
he: נוֹ דהצפּ ִינפֿוֹ פֿוֹוּנד

en: no DHCP options found
he: נוֹ דהצפּ וֹפּתִיוֹנש פֿוֹוּנד

en: invalid DHCP option code
he: ִינבֿאלִיד דהצפּ וֹפּתִיוֹנ צוֹדע

en: no DHCP option %u found
he: נוֹ דהצפּ וֹפּתִיוֹנ %u פֿוֹוּנד

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
he: וּנרעצוֹגנִישעד דהצפּ וֹפּתִיוֹנ פֿוֹרמאת שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ `%s'

en: no network card found
he: נוֹ נעתווֹרכּ צארד פֿוֹוּנד

en: couldn't autoconfigure %s
he: צוֹוּלדנ'ת אוּתוֹצוֹנפִֿיגוּרע %s

en: [CARD]
he: [צארד]

en: perform a bootp autoconfiguration
he: פּערפֿוֹרמ א בּוֹוֹתפּ אוּתוֹצוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ

en: perform a DHCP autoconfiguration
he: פּערפֿוֹרמ א דהצפּ אוּתוֹצוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
he: בֿאר ִינתערפֿאצע נוּמבּער דעשצרִיפּתִיוֹנ

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
he: רעתרִיעבֿע דהצפּ וֹפּתִיוֹנ אנד שאבֿע ִית ִינתוֹ בֿאר. ִיפֿ בֿאר ִיש - תהענ פּרִינת תהע בֿאלוּע.

en: no DNS servers configured
he: נוֹ דנש שערבֿערש צוֹנפִֿיגוּרעד

en: domain name component is too long
he: דוֹמאִינ נאמע צוֹמפּוֹנענת ִיש תוֹוֹ לוֹנג

en: no DNS record found
he: נוֹ דנש רעצוֹרד פֿוֹוּנד

en: no DNS reply received
he: נוֹ דנש רעפּליִ רעצעִיבֿעד

en: only ipv4
he: וֹנליִ ִיפּבֿ4

en: only ipv6
he: וֹנליִ ִיפּבֿ6

en: prefer ipv4
he: פּרעפֿער ִיפּבֿ4

en: prefer ipv6
he: פּרעפֿער ִיפּבֿ6

en: ADDRESS DNSSERVER
he: אדדרעשש דנששערבֿער

en: Perform a DNS lookup
he: פּערפֿוֹרמ א דנש לוֹוֹכּוּפּ

en: DNSSERVER
he: דנששערבֿער

en: Add a DNS server
he: אדד א דנש שערבֿער

en: Remove a DNS server
he: רעמוֹבֿע א דנש שערבֿער

en: List DNS servers
he: לִישת דנש שערבֿערש

en: network protocol not available, can't send packet
he: נעתווֹרכּ פּרוֹתוֹצוֹל נוֹת אבֿאִילאבּלע, צאנ'ת שענד פּאצכּעת

en: couldn't send network packet
he: צוֹוּלדנ'ת שענד נעתווֹרכּ פּאצכּעת

en: alloc-mem failed
he: אללוֹצ-מעמ פֿאִילעד

en: free-mem failed
he: פֿרעע-מעמ פֿאִילעד

en: invalid HTTP header - LF without CR
he: ִינבֿאלִיד התתפּ העאדער - לפֿ וִיתהוֹוּת צר

en: unsupported HTTP response
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד התתפּ רעשפּוֹנשע

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד התתפּ עררוֹר %d: %s

en: time out opening `%s'
he: תִימע וֹוּת וֹפּענִינג `%s'

en: timeout: could not resolve hardware address
he: תִימעוֹוּת: צוֹוּלד נוֹת רעשוֹלבֿע הארדוארע אדדרעשש

en: unresolvable address %s
he: וּנרעשוֹלבֿאבּלע אדדרעשש %s

en: unrecognised network address `%s'
he: וּנרעצוֹגנִישעד נעתווֹרכּ אדדרעשש `%s'

en: destination unreachable
he: דעשתִינאתִיוֹנ וּנרעאצהאבּלע

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
he: רוֹוּתע לוֹוֹפּ דעתעצתעד

en: address not found
he: אדדרעשש נוֹת פֿוֹוּנד

en: you can't delete this address
he: יִוֹוּ צאנ'ת דעלעתע תהִיש אדדרעשש

en: Unsupported hw address type %d
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד הו אדדרעשש תיִפּע %d

en: Unsupported address type %d
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד אדדרעשש תיִפּע %d

en: three arguments expected
he: תהרעע ארגוּמענתש עכּספּעצתעד

en: card not found
he: צארד נוֹת פֿוֹוּנד

en: non-numeric or invalid number `%s'
he: נוֹנ-נוּמערִיצ וֹר ִינבֿאלִיד נוּמבּער `%s'

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
he: בֿלאנ ִיד `%s' נוֹת ִינ תהע בֿאלִיד ראנגע וֹפֿ 0-4094

en: network interface not found
he: נעתווֹרכּ ִינתערפֿאצע נוֹת פֿוֹוּנד

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
he: תעמפּוֹראריִ

en: Unknown address type %d
he: וּנכּנוֹונ אדדרעשש תיִפּע %d

en: no server is specified
he: נוֹ שערבֿער ִיש שפּעצִיפִֿיעד

en: mismatched [ in address
he: מִישמאתצהעד [ ִינ אדדרעשש

en: bad port number
he: בּאד פּוֹרת נוּמבּער

en: timeout reading `%s'
he: תִימעוֹוּת רעאדִינג `%s'

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
he: שהוֹרתנאמע צארד אדדרעשש [הואדדרעשש]

en: Add a network address.
he: אדד א נעתווֹרכּ אדדרעשש.

en: [CARD [HWADDRESS]]
he: [צארד [הואדדרעשש]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
he: פּערפֿוֹרמ אנ ִיפּבֿ6 אוּתוֹצוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ

en: SHORTNAME
he: שהוֹרתנאמע

en: Delete a network address.
he: דעלעתע א נעתווֹרכּ אדדרעשש.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
he: שהוֹרתנאמע נעת [ִינתערפֿאצע| גו גאתעואיִ]

en: Add a network route.
he: אדד א נעתווֹרכּ רוֹוּתע.

en: Delete a network route.
he: דעלעתע א נעתווֹרכּ רוֹוּתע.

en: SHORTNAME VLANID
he: שהוֹרתנאמע בֿלאנִיד

en: Set an interface's vlan id.
he: שעת אנ ִינתערפֿאצע'ש בֿלאנ ִיד.

en: list network routes
he: לִישת נעתווֹרכּ רוֹוּתעש

en: list network cards
he: לִישת נעתווֹרכּ צארדש

en: list network addresses
he: לִישת נעתווֹרכּ אדדרעששעש

en: connection refused
he: צוֹננעצתִיוֹנ רעפֿוּשעד

en: connection timeout
he: צוֹננעצתִיוֹנ תִימעוֹוּת

en: Enter username:
he: ענתער וּשערנאמע:

en: [USERLIST]
he: [וּשערלִישת]

en: Check whether user is in USERLIST.
he: צהעצכּ והעתהער וּשער ִיש ִינ וּשערלִישת.

en: Possible commands are:
he: פּוֹששִיבּלע צוֹממאנדש ארע:

en: Possible devices are:
he: פּוֹששִיבּלע דעבִֿיצעש ארע:

en: Possible files are:
he: פּוֹששִיבּלע פִֿילעש ארע:

en: Possible partitions are:
he: פּוֹששִיבּלע פּארתִיתִיוֹנש ארע:

en: Possible arguments are:
he: פּוֹששִיבּלע ארגוּמענתש ארע:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
he: פּוֹששִיבּלע תהִינגש ארע:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
he: וארנִינג: שיִנתאכּס עררוֹר (מִיששִינג שלאשה) ִינ `%s'

en: Warning: invalid foreground color `%s'
he: וארנִינג: ִינבֿאלִיד פֿוֹרעגרוֹוּנד צוֹלוֹר `%s'

en: Warning: invalid background color `%s'
he: וארנִינג: ִינבֿאלִיד בּאצכּגרוֹוּנד צוֹלוֹר `%s'

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
he: ענבֿבֿאר [ענבֿבֿאר] ...

en: Export variables.
he: עכּספּוֹרת בֿארִיאבּלעש.

en: module isn't loaded
he: מוֹדוּלע ִישנ'ת לוֹאדעד

en: GNU GRUB  version %s
he: גנוּ גרוּבּ  בֿערשִיוֹנ %s

en: ESC at any time exits.
he: עשצ את אניִ תִימע עכּסִיתש.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
he: מִינִימאל בּאשה-לִיכּע לִינע עדִיתִינג ִיש שוּפּפּוֹרתעד. פֿוֹר תהע פִֿירשת ווֹרד, תאבּ לִישתש פּוֹששִיבּלע צוֹממאנד צוֹמפּלעתִיוֹנש. אניִוהערע עלשע תאבּ לִישתש פּוֹששִיבּלע דעבִֿיצע וֹר פִֿילע צוֹמפּלעתִיוֹנש. תוֹ ענאבּלע לעשש(1)-לִיכּע פּאגִינג, "שעת פּאגער=1". %s

note: TRANSLATORS: it's command line prompt.
en: grub>
he: גרוּבּ>

en: Clear the screen.
he: צלעאר תהע שצרעענ.

en: Enter normal mode.
he: ענתער נוֹרמאל מוֹדע.

en: Exit from normal mode.
he: עכּסִית פֿרוֹמ נוֹרמאל מוֹדע.

en: Press any key to continue...
he: פּרעשש אניִ כּעיִ תוֹ צוֹנתִינוּע...

en: Booting `%s'
he: בּוֹוֹתִינג `%s'

en: Falling back to `%s'
he: פֿאללִינג בּאצכּ תוֹ `%s'

en: Failed to boot both default and fallback entries.
he: פֿאִילעד תוֹ בּוֹוֹת בּוֹתה דעפֿאוּלת אנד פֿאללבּאצכּ ענתרִיעש.

en: Booting a command list
he: בּוֹוֹתִינג א צוֹממאנד לִישת

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
he: מִינִימוּמ עמאצש-לִיכּע שצרעענ עדִיתִינג ִיש שוּפּפּוֹרתעד. תאבּ לִישתש צוֹמפּלעתִיוֹנש. פּרעשש צתרל-כּס וֹר פֿ10 תוֹ בּוֹוֹת, צתרל-צ וֹר פֿ2 פֿוֹר א צוֹממאנד-לִינע וֹר עשצ תוֹ דִישצארד עדִיתש אנד רעתוּרנ תוֹ תהע גרוּבּ מענוּ.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
he: וּשע תהע %C אנד %C כּעיִש תוֹ שעלעצת והִיצה ענתריִ ִיש הִיגהלִיגהתעד.

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B
he: בּ

en: KiB
he: כִּיבּ

en: MiB
he: מִיבּ

en: GiB
he: גִיבּ

en: TiB
he: תִיבּ

en: PiB
he: פִּיבּ

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: K
he: כּ

en: M
he: מ

en: G
he: ג

en: T
he: ת

en: P
he: פּ

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B/s
he: בּ/ש

en: KiB/s
he: כִּיבּ/ש

en: MiB/s
he: מִיבּ/ש

en: GiB/s
he: גִיבּ/ש

en: TiB/s
he: תִיבּ/ש

en: PiB/s
he: פִּיבּ/ש

en: Partition %s:
he: פּארתִיתִיוֹנ %s:

en: Device %s:
he: דעבִֿיצע %s:

en: Filesystem cannot be accessed
he: פִֿילעשיִשתעמ צאננוֹת בּע אצצעששעד

en: Filesystem type %s
he: פִֿילעשיִשתעמ תיִפּע %s

en: - Label `%s'
he: - לאבּעל `%s'

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
he: - לאשת מוֹדִיפִֿיצאתִיוֹנ תִימע %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
he: נוֹ כּנוֹונ פִֿילעשיִשתעמ דעתעצתעד

en:  - Partition start at %llu%sKiB
he:  - פּארתִיתִיוֹנ שתארת את %llu%sכִּיבּ

en:  - Sector size %uB
he:  - שעצתוֹר שִיזע %uבּ

en:  - Total size unknown
he:  - תוֹתאל שִיזע וּנכּנוֹונ

en:  - Total size %llu%sKiB
he:  - תוֹתאל שִיזע %llu%sכִּיבּ

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
he: --מוֹרע--

en: cannot open configuration file `%s': %s
he: צאננוֹת וֹפּענ צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע `%s': %s

en: Success
he: שוּצצעשש

en: no compression is available for your platform
he: נוֹ צוֹמפּרעששִיוֹנ ִיש אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
he: נוֹ ִיעעע1275 רוֹוּתִינעש ארע אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ

en: no EFI routines are available for your platform
he: נוֹ עפִֿי רוֹוּתִינעש ארע אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ

en: no SGI routines are available for your platform
he: נוֹ שגִי רוֹוּתִינעש ארע אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
he: נוֹ ראנדוֹמ נוּמבּער גענעראתוֹר ִיש אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר וֹש

en: Failed to create `device-mapper' tree
he: פֿאִילעד תוֹ צרעאתע `דעבִֿיצע-מאפּפּער' תרעע

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
he: צאנ'ת מוֹוּנת ענצריִפּתעד בֿוֹלוּמע `%s': %s

en: cannot open grub disk `%s'
he: צאננוֹת וֹפּענ גרוּבּ דִישכּ `%s'

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
he: צאננוֹת געת צריִפּתוֹדִישכּ פֿרוֹמ שוֹוּרצע דִישכּ `%s'

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
he: צאננוֹת געת דמ נוֹדע נאמע פֿוֹר גרוּבּ דעבֿ `%s'

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
he: צאנ'ת צרעאתע דמ תאשכּ דמ_דעבִֿיצע_תאבּלע

en: can't set dm task name to `%s'
he: צאנ'ת שעת דמ תאשכּ נאמע תוֹ `%s'

en: can't run dm task for `%s'
he: צאנ'ת רוּנ דמ תאשכּ פֿוֹר `%s'

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
he: דמ תארגעת וֹפֿ תיִפּע `%s' ִיש נוֹת `צריִפּת'

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
he: צאנ'ת געת צִיפּהער פֿרוֹמ דמ-צריִפּת פּאראמעתערש `%s'

en: could not strndup cipher of length `%
he: צוֹוּלד נוֹת שתרנדוּפּ צִיפּהער וֹפֿ לענגתה `%

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
he: צאנ'ת געת צִיפּהער מוֹדע פֿרוֹמ דמ-צריִפּת פּאראמעתערש `%s'

en: could not strndup cipher_mode of length `%
he: צוֹוּלד נוֹת שתרנדוּפּ צִיפּהער_מוֹדע וֹפֿ לענגתה `%

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
he: צאנ'ת שעת צִיפּהער וֹפֿ צריִפּתוֹדִישכּ `%s' תוֹ `%s' וִיתה מוֹדע `%s'

en: can't lookup hash sha256 by name
he: צאנ'ת לוֹוֹכּוּפּ האשה שהא256 בּיִ נאמע

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
he: צוֹוּלדנ'ת וֹפּענ געוֹמ

en: couldn't find geli consumer
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד געלִי צוֹנשוּמער

en: couldn't retrieve geli UUID
he: צוֹוּלדנ'ת רעתרִיעבֿע געלִי וּוִּיד

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד געוֹמ `פּארת' צלאשש

en: unaligned device size
he: וּנאלִיגנעד דעבִֿיצע שִיזע

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
he: אתתעמפּתִינג תוֹ רעאד תהע צוֹרע ִימאגע `%s' פֿרוֹמ גרוּבּ

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
he: אתתעמפּתִינג תוֹ רעאד תהע צוֹרע ִימאגע `%s' פֿרוֹמ גרוּבּ אגאִינ

en: cannot read `%s' correctly
he: צאננוֹת רעאד `%s' צוֹררעצתליִ

en: failed to read the sectors of the core image
he: פֿאִילעד תוֹ רעאד תהע שעצתוֹרש וֹפֿ תהע צוֹרע ִימאגע

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
he: צאננוֹת געת תראנשלאתוֹר צוֹממאנד לִינע פֿוֹר פּאתה `%s': %s

en: translator command line is empty for path `%s'
he: תראנשלאתוֹר צוֹממאנד לִינע ִיש עמפּתיִ פֿוֹר פּאתה `%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
he: תראנשלאתוֹר `%s' פֿוֹר פּאתה `%s' האש שעבֿעראל נוֹנ-וֹפּתִיוֹנ ווֹרדש, את לעאשת `%s' אנד `%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
he: תראנשלאתוֹר `%s' פֿוֹר פּאתה `%s' ִיש גִיבֿענ וֹנליִ וֹפּתִיוֹנש, צאננוֹת פִֿינד דעבִֿיצע פּארת

en: Storage information for `%s' does not include type
he: שתוֹראגע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ פֿוֹר `%s' דוֹעש נוֹת ִינצלוּדע תיִפּע

en: `%s' is not a local disk
he: `%s' ִיש נוֹת א לוֹצאל דִישכּ

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
he: שתוֹראגע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ פֿוֹר `%s' ִינדִיצאתעש נעִיתהער א פּלאִינ פּארתִיתִיוֹנ נוֹר א פּלאִינ דִישכּ

en: can't retrieve blocklists: %s
he: צאנ'ת רעתרִיעבֿע בּלוֹצכּלִישתש: %s

en: blocksize is not divisible by 512
he: בּלוֹצכּשִיזע ִיש נוֹת דִיבִֿישִיבּלע בּיִ 512

en: invalid zero blocksize
he: ִינבֿאלִיד זערוֹ בּלוֹצכּשִיזע

en: can't retrieve blocklists
he: צאנ'ת רעתרִיעבֿע בּלוֹצכּלִישתש

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
he: ִיוֹצתל ראִיד_בֿערשִיוֹנ עררוֹר: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד ראִיד בֿערשִיוֹנ: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
he: ִיוֹצתל געת_ארראיִ_ִינפֿוֹ עררוֹר: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
he: ִיוֹצתל געת_דִישכּ_ִינפֿוֹ עררוֹר: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
he: וּנאבּלע תוֹ וֹפּענ שתרעאמ פֿרוֹמ %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
he: וּנכּנוֹונ כִּינד וֹפֿ ראִיד דעבִֿיצע `%s'

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
he: `וֹבּפּפּאתה' נוֹת פֿוֹוּנד ִינ פּארענת דִירש וֹפֿ `%s', נוֹ ִיעעע1275 נאמע דִישצוֹבֿעריִ

en: failed to get canonical path of `%s'
he: פֿאִילעד תוֹ געת צאנוֹנִיצאל פּאתה וֹפֿ `%s'

en: unknown device type %s
he: וּנכּנוֹונ דעבִֿיצע תיִפּע %s

en: Usage: %s DEVICE
he: וּשאגע: %s דעבִֿיצע

en: Unable to fork: %s
he: וּנאבּלע תוֹ פֿוֹרכּ: %s

en: Unable to create pipe: %s
he: וּנאבּלע תוֹ צרעאתע פִּיפּע: %s

en: cannot save the original directory
he: צאננוֹת שאבֿע תהע וֹרִיגִינאל דִירעצתוֹריִ

en: cannot restore the original directory
he: צאננוֹת רעשתוֹרע תהע וֹרִיגִינאל דִירעצתוֹריִ

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
he: צאננוֹת שתאת `%s': %s

en: cannot make temporary file: %s
he: צאננוֹת מאכּע תעמפּוֹראריִ פִֿילע: %s

en: cannot make temporary directory: %s
he: צאננוֹת מאכּע תעמפּוֹראריִ דִירעצתוֹריִ: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד ִיעעע1275 דעבִֿיצע פּאתה פֿוֹר %s.
    יִוֹוּ וִילל האבֿע תוֹ שעת `בּוֹוֹת-דעבִֿיצע' בֿארִיאבּלע מאנוּאלליִ

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
he: %s: נוֹת פֿוֹוּנד

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
he: `נבֿשעתענבֿ' פֿאִילעד. 
    יִוֹוּ וִילל האבֿע תוֹ שעת `בּוֹוֹת-דעבִֿיצע' בֿארִיאבּלע מאנוּאלליִ.  את תהע ִיעעע1275 פּרוֹמפּת, תיִפּע:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
he: יִוֹוּ וִילל האבֿע תוֹ שעת `שיִשתעמפּארתִיתִיוֹנ' אנד `וֹשלוֹאדער' מאנוּאלליִ.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
he: נוֹ `/' ִינ צאנוֹנִיצאל פִֿילענאמע

en: cygwin_conv_path() failed
he: ציִגוִינ_צוֹנבֿ_פּאתה() פֿאִילעד

en: couldn't retrieve random data
he: צוֹוּלדנ'ת רעתרִיעבֿע ראנדוֹמ דאתא

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
he: ִינשוּפֿפִֿיצִיענת פּרִיבִֿילעגעש תוֹ אצצעשש פִֿירמוארע, אששוּמִינג בִּיוֹש

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
he: נוֹ עפִֿי רוֹוּתִינעש ארע אבֿאִילאבּלע והענ רוּננִינג ִינ בִּיוֹש מוֹדע

en: unexpected EFI error
he: וּנעכּספּעצתעד עפִֿי עררוֹר

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
he: צוֹוּלדנ'ת פִֿינד א פֿרעע בּוֹוֹתננננ שלוֹת

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
he: תהִיש גפּת פּארתִיתִיוֹנ לאבּעל צוֹנתאִינש נוֹ בִּיוֹש בּוֹוֹת פּארתִיתִיוֹנ; עמבּעדדִינג ווֹנ'ת בּע פּוֹששִיבּלע

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
he: יִוֹוּר בִּיוֹש בּוֹוֹת פּארתִיתִיוֹנ ִיש תוֹוֹ שמאלל; עמבּעדדִינג ווֹנ'ת בּע פּוֹששִיבּלע

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
he: שעצתוֹר %llu ִיש אלרעאדיִ ִינ וּשע בּיִ ראִיד צוֹנתרוֹללער `%s'; אבֿוִֹידִינג ִית.  פּלעאשע אשכּ תהע מאנוּפֿאצתוּרער נוֹת תוֹ שתוֹרע דאתא ִינ מבּר גאפּ

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
he: שעצתוֹר %llu ִיש אלרעאדיִ ִינ וּשע בּיִ תהע פּרוֹגראמ `%s'; אבֿוִֹידִינג ִית.  תהִיש שוֹפֿתוארע מאיִ צאוּשע בּוֹוֹת וֹר וֹתהער פּרוֹבּלעמש ִינ פֿוּתוּרע.  פּלעאשע אשכּ ִיתש אוּתהוֹרש נוֹת תוֹ שתוֹרע דאתא ִינ תהע בּוֹוֹת תראצכּ

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
he: וֹתהער שוֹפֿתוארע ִיש וּשִינג תהע עמבּעדדִינג ארעא, אנד תהערע ִיש נוֹת ענוֹוּגה רוֹוֹמ פֿוֹר צוֹרע.ִימג.  שוּצה שוֹפֿתוארע ִיש וֹפֿתענ תריִִינג תוֹ שתוֹרע דאתא ִינ א ואיִ תהאת אבֿוִֹידש דעתעצתִיוֹנ.  וע רעצוֹממענד יִוֹוּ ִינבֿעשתִיגאתע

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
he: תהִיש משדוֹש-שתיִלע פּארתִיתִיוֹנ לאבּעל האש נוֹ פּוֹשת-מבּר גאפּ; עמבּעדדִינג ווֹנ'ת בּע פּוֹששִיבּלע

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
he: יִוֹוּר עמבּעדדִינג ארעא ִיש וּנוּשוּאלליִ שמאלל.  צוֹרע.ִימג ווֹנ'ת פִֿית ִינ ִית.

en: Make partition active
he: מאכּע פּארתִיתִיוֹנ אצתִיבֿע

en: not a primary partition
he: נוֹת א פּרִימאריִ פּארתִיתִיוֹנ

en: Partition %d is active now.
he: פּארתִיתִיוֹנ %d ִיש אצתִיבֿע נוֹו.

en: Cleared active flag on %d.
he: צלעארעד אצתִיבֿע פֿלאג וֹנ %d.

en: Change partition type
he: צהאנגע פּארתִיתִיוֹנ תיִפּע

en: Set `hidden' flag in partition type
he: שעת `הִידדענ' פֿלאג ִינ פּארתִיתִיוֹנ תיִפּע

en: the partition type 0x%x isn't valid
he: תהע פּארתִיתִיוֹנ תיִפּע 0כּס%x ִישנ'ת בֿאלִיד

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
he: שעתתִינג פּארתִיתִיוֹנ תיִפּע תוֹ 0כּס%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
he: צאנ'ת בּרעאכּ 0 לוֹוֹפּש

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
he: נוֹת ִינ פֿוּנצתִיוֹנ בּוֹדיִ

en: invalid variable name `%s'
he: ִינבֿאלִיד בֿארִיאבּלע נאמע `%s'

en: cannot allocate command buffer
he: צאננוֹת אללוֹצאתע צוֹממאנד בּוּפֿפֿער

en: attempt to redefine a function being executed
he: אתתעמפּת תוֹ רעדעפִֿינע א פֿוּנצתִיוֹנ בּעִינג עכּסעצוּתעד

en: unexpected end of file
he: וּנעכּספּעצתעד ענד וֹפֿ פִֿילע

en: [NUM]
he: [נוּמ]

en: Exit from loops
he: עכּסִית פֿרוֹמ לוֹוֹפּש

en: Continue loops
he: צוֹנתִינוּע לוֹוֹפּש

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
he: שהִיפֿת פּוֹשִיתִיוֹנאל פּאראמעתערש.

en: [VALUE]...
he: [בֿאלוּע]...

en: Set positional parameters.
he: שעת פּוֹשִיתִיוֹנאל פּאראמעתערש.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
he: רעתוּרנ פֿרוֹמ א פֿוּנצתִיוֹנ.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
he: [-מ (שתרעתצה|נוֹרמאל)] פִֿילע

en: Load background image for active terminal.
he: לוֹאד בּאצכּגרוֹוּנד ִימאגע פֿוֹר אצתִיבֿע תערמִינאל.

en: COLOR
he: צוֹלוֹר

en: Set background color for active terminal.
he: שעת בּאצכּגרוֹוּנד צוֹלוֹר פֿוֹר אצתִיבֿע תערמִינאל.

en: Show CBMEM console content.
he: שהוֹו צבּמעמ צוֹנשוֹלע צוֹנתענת.

en: Set the serial unit.
he: שעת תהע שערִיאל וּנִית.

en: Set the serial port address.
he: שעת תהע שערִיאל פּוֹרת אדדרעשש.

en: Set the serial port speed.
he: שעת תהע שערִיאל פּוֹרת שפּעעד.

en: Set the serial port word length.
he: שעת תהע שערִיאל פּוֹרת ווֹרד לענגתה.

en: Set the serial port parity.
he: שעת תהע שערִיאל פּוֹרת פּארִיתיִ.

en: Set the serial port stop bits.
he: שעת תהע שערִיאל פּוֹרת שתוֹפּ בִּיתש.

en: Set the base frequency.
he: שעת תהע בּאשע פֿרעקוּענציִ.

en: Enable/disable RTS/CTS.
he: ענאבּלע/דִישאבּלע רתש/צתש.

en: incorrect MMIO address syntax
he: ִינצוֹררעצת ממִיוֹ אדדרעשש שיִנתאכּס

en: incorrect MMIO access size
he: ִינצוֹררעצת ממִיוֹ אצצעשש שִיזע

en: serial port `%s' isn't found
he: שערִיאל פּוֹרת `%s' ִישנ'ת פֿוֹוּנד

en: unsupported serial port flow control
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שערִיאל פּוֹרת פֿלוֹו צוֹנתרוֹל

en: [OPTIONS...]
he: [וֹפּתִיוֹנש...]

en: Configure serial port.
he: צוֹנפִֿיגוּרע שערִיאל פּוֹרת.

en: unknown terminfo type `%s'
he: וּנכּנוֹונ תערמִינפֿוֹ תיִפּע `%s'

en: ASCII
he: אשצִיִי

en: UTF-8
he: וּתפֿ-8

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
he: בִֿישוּאלליִ-וֹרדערעד וּתפֿ-8

en: Unknown encoding
he: וּנכּנוֹונ ענצוֹדִינג

en: Current terminfo types:
he: צוּררענת תערמִינפֿוֹ תיִפּעש:

en: Terminal is ASCII-only [default].
he: תערמִינאל ִיש אשצִיִי-וֹנליִ [דעפֿאוּלת].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
he: תערמִינאל ִיש לוֹגִיצאל-וֹרדערעד וּתפֿ-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
he: תערמִינאל ִיש בִֿישוּאלליִ-וֹרדערעד וּתפֿ-8.

en: Terminal has specified geometry.
he: תערמִינאל האש שפּעצִיפִֿיעד געוֹמעתריִ.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
he: וִידתהכּסהעִיגהת.

en: incorrect terminal dimensions specification
he: ִינצוֹררעצת תערמִינאל דִימענשִיוֹנש שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
he: תערמִינאל %s ִישנ'ת פֿוֹוּנד וֹר ִית'ש נוֹת האנדלעד בּיִ תערמִינפֿוֹ

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
he: [[-א|-וּ|-בֿ] [-ג וכּסה] [תערמ] [תיִפּע]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
he: שעת תערמִינפֿוֹ תיִפּע וֹפֿ תערמ תוֹ תיִפּע.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
he: פּרִינת אנד עכּסעצוּתע בּלוֹצכּ ארגוּמענת.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
he: בִּיתמאפּ פִֿילע `%s' ִיש וֹפֿ וּנשוּפּפּוֹרתעד פֿוֹרמאת

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
he:   בֿבּע ִינפֿוֹ:   בֿערשִיוֹנ: %d.%d  וֹעמ שוֹפֿתוארע רעבֿ: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
he:               תוֹתאל מעמוֹריִ: %d כִּיבּ

en: no suitable video mode found
he: נוֹ שוִּיתאבּלע בִֿידעוֹ מוֹדע פֿוֹוּנד

en: peek out of range
he: פּעעכּ וֹוּת וֹפֿ ראנגע

en: access denied
he: אצצעשש דענִיעד

en: MODULES
he: מוֹדוּלעש

en: pre-load specified modules MODULES
he: פּרע-לוֹאד שפּעצִיפִֿיעד מוֹדוּלעש מוֹדוּלעש

en: embed a specific DTB
he: עמבּעד א שפּעצִיפִֿיצ דתבּ

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
he: ִינשתאלל וֹנליִ מוֹדוּלעש אנד תהעִיר דעפּענדענצִיעש [דעפֿאוּלת=אלל]

en: THEMES
he: תהעמעש

en: install THEMES [default=%s]
he: ִינשתאלל תהעמעש [דעפֿאוּלת=%s]

en: FONTS
he: פֿוֹנתש

en: install FONTS [default=%s]
he: ִינשתאלל פֿוֹנתש [דעפֿאוּלת=%s]

en: LOCALES
he: לוֹצאלעש

en: install only LOCALES [default=all]
he: ִינשתאלל וֹנליִ לוֹצאלעש [דעפֿאוּלת=אלל]

en: compress GRUB files [optional]
he: צוֹמפּרעשש גרוּבּ פִֿילעש [וֹפּתִיוֹנאל]

en: choose the compression to use for core image
he: צהוֹוֹשע תהע צוֹמפּרעששִיוֹנ תוֹ וּשע פֿוֹר צוֹרע ִימאגע

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
he: וּשע ִימאגעש אנד מוֹדוּלעש וּנדער דִיר [דעפֿאוּלת=%s/<פּלאתפֿוֹרמ>]

en: use translations under DIR [default=%s]
he: וּשע תראנשלאתִיוֹנש וּנדער דִיר [דעפֿאוּלת=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
he: וּשע תהעמעש וּנדער דִיר [דעפֿאוּלת=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
he: עמבּעד פִֿילע אש פּוּבּלִיצ כּעיִ פֿוֹר שִיגנאתוּרע צהעצכִּינג

en: SBAT metadata
he: שבּאת מעתאדאתא

en: disable shim_lock verifier
he: דִישאבּלע שהִימ_לוֹצכּ בֿערִיפִֿיער

en: cannot sync `%s': %s
he: צאננוֹת שיִנצ `%s': %s

en: cannot rename the file %s to %s
he: צאננוֹת רענאמע תהע פִֿילע %s תוֹ %s

en: cannot rename the file %s to %s: %s
he: צאננוֹת רענאמע תהע פִֿילע %s תוֹ %s: %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
he: דִישכּ דוֹעש נוֹת עכּסִישת, שוֹ פֿאללִינג בּאצכּ תוֹ פּארתִיתִיוֹנ דעבִֿיצע %s

en: Commands:
he: צוֹממאנדש:

en: Create a blank environment block file.
he: צרעאתע א בּלאנכּ ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ פִֿילע.

en: List the current variables.
he: לִישת תהע צוּררענת בֿארִיאבּלעש.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
he: שעת [נאמע=בֿאלוּע ...]

en: Set variables.
he: שעת בֿארִיאבּלעש.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
he: וּנשעת [נאמע ...]

en: Delete variables.
he: דעלעתע בֿארִיאבּלעש.

en: Options:
he: וֹפּתִיוֹנש:

en: You need to specify at least one command.
he: יִוֹוּ נעעד תוֹ שפּעצִיפֿיִ את לעאשת וֹנע צוֹממאנד.

en: FILENAME COMMAND
he: פִֿילענאמע צוֹממאנד

en: Tool to edit environment block.
he: תוֹוֹל תוֹ עדִית ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
he: ִיפֿ פִֿילענאמע ִיש `-', תהע דעפֿאוּלת בֿאלוּע %s ִיש וּשעד.
    
    תהערע ִיש נוֹ `דעלעתע' צוֹממאנד; ִיפֿ יִוֹוּ ואנת תוֹ דעלעתע תהע והוֹלע ענבִֿירוֹנמענת
    בּלוֹצכּ, וּשע `רמ %s'.

en: cannot get file location `%s': %s
he: צאננוֹת געת פִֿילע לוֹצאתִיוֹנ `%s': %s

en: invalid environment block
he: ִינבֿאלִיד ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ

en: invalid parameter %s
he: ִינבֿאלִיד פּאראמעתער %s

en: environment block too small
he: ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ תוֹוֹ שמאלל

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
he: דִישכּ רעאד פֿאִילש את וֹפֿפֿשעת %lld, לענגתה %lld

en: invalid skip value %lld
he: ִינבֿאלִיד שכִּיפּ בֿאלוּע %lld

en: read error at offset %llu: %s
he: רעאד עררוֹר את וֹפֿפֿשעת %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
he: צאננוֹת וֹפּענ וֹש פִֿילע `%s': %s

en: cannot write to the stdout: %s
he: צאננוֹת ורִיתע תוֹ תהע שתדוֹוּת: %s

en: compare fail at offset %llu
he: צוֹמפּארע פֿאִיל את וֹפֿפֿשעת %llu

en: OS file %s open error: %s
he: וֹש פִֿילע %s וֹפּענ עררוֹר: %s

en: `loopback' command fails: %s
he: `לוֹוֹפּבּאצכּ' צוֹממאנד פֿאִילש: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
he: `צריִפּתוֹמוֹוּנת' צוֹממאנד פֿאִילש: %s

en: couldn't retrieve UUID
he: צוֹוּלדנ'ת רעתרִיעבֿע וּוִּיד

en: ls PATH
he: לש פּאתה

en: List files in PATH.
he: לִישת פִֿילעש ִינ פּאתה.

en: cp FILE LOCAL
he: צפּ פִֿילע לוֹצאל

en: Copy FILE to local file LOCAL.
he: צוֹפּיִ פִֿילע תוֹ לוֹצאל פִֿילע לוֹצאל.

en: cat FILE
he: צאת פִֿילע

en: Copy FILE to standard output.
he: צוֹפּיִ פִֿילע תוֹ שתאנדארד וֹוּתפּוּת.

en: cmp FILE LOCAL
he: צמפּ פִֿילע לוֹצאל

en: Compare FILE with local file LOCAL.
he: צוֹמפּארע פִֿילע וִיתה לוֹצאל פִֿילע לוֹצאל.

en: hex FILE
he: העכּס פִֿילע

en: Show contents of FILE in hex.
he: שהוֹו צוֹנתענתש וֹפֿ פִֿילע ִינ העכּס.

en: crc FILE
he: צרצ פִֿילע

en: Get crc32 checksum of FILE.
he: געת צרצ32 צהעצכּשוּמ וֹפֿ פִֿילע.

en: blocklist FILE
he: בּלוֹצכּלִישת פִֿילע

en: Display blocklist of FILE.
he: דִישפּלאיִ בּלוֹצכּלִישת וֹפֿ פִֿילע.

en: xnu_uuid DEVICE
he: כּסנוּ_וּוִּיד דעבִֿיצע

en: Compute XNU UUID of the device.
he: צוֹמפּוּתע כּסנוּ וּוִּיד וֹפֿ תהע דעבִֿיצע.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
he: נוּמ

en: Skip N bytes from output file.
he: שכִּיפּ נ בּיִתעש פֿרוֹמ וֹוּתפּוּת פִֿילע.

en: Handle N bytes in output file.
he: האנדלע נ בּיִתעש ִינ וֹוּתפּוּת פִֿילע.

en: Specify the number of input files.
he: שפּעצִיפֿיִ תהע נוּמבּער וֹפֿ ִינפּוּת פִֿילעש.

en: Set debug environment variable.
he: שעת דעבּוּג ענבִֿירוֹנמענת בֿארִיאבּלע.

en: Mount crypto devices.
he: מוֹוּנת צריִפּתוֹ דעבִֿיצעש.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
he: פִֿילע|פּרוֹמפּת

en: Load zfs crypto key.
he: לוֹאד זפֿש צריִפּתוֹ כּעיִ.

en: Uncompress data.
he: וּנצוֹמפּרעשש דאתא.

en: Invalid disk count.
he: ִינבֿאלִיד דִישכּ צוֹוּנת.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
he: דִישכּ צוֹוּנת מוּשת פּרעצעדע דִישכּש לִישת.

en: No command is specified.
he: נוֹ צוֹממאנד ִיש שפּעצִיפִֿיעד.

en: Not enough parameters to command.
he: נוֹת ענוֹוּגה פּאראמעתערש תוֹ צוֹממאנד.

en: Invalid command %s.
he: ִינבֿאלִיד צוֹממאנד %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
he: ִימאגע_פּאתה צוֹממאנדש

en: Debug tool for filesystem driver.
he: דעבּוּג תוֹוֹל פֿוֹר פִֿילעשיִשתעמ דרִיבֿער.

en: set input filename for 32-bit part.
he: שעת ִינפּוּת פִֿילענאמע פֿוֹר 32-בִּית פּארת.

en: set input filename for 64-bit part.
he: שעת ִינפּוּת פִֿילענאמע פֿוֹר 64-בִּית פּארת.

en: set output filename. Default is STDOUT
he: שעת וֹוּתפּוּת פִֿילענאמע. דעפֿאוּלת ִיש שתדוֹוּת

en: [OPTIONS]
he: [וֹפּתִיוֹנש]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
he: גלוּע 32-בִּית אנד 64-בִּית בִּינאריִ ִינתוֹ אפּפּלע וּנִיבֿערשאל וֹנע.

en: Missing input file
he: מִיששִינג ִינפּוּת פִֿילע

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
he: צאננוֹת צוֹפּיִ `%s' תוֹ `%s': %s

en: can't compress `%s' to `%s'
he: צאנ'ת צוֹמפּרעשש `%s' תוֹ `%s'

en: failed to make directory: '%s'
he: פֿאִילעד תוֹ מאכּע דִירעצתוֹריִ: '%s'

en: cannot open directory `%s': %s
he: צאננוֹת וֹפּענ דִירעצתוֹריִ `%s': %s

en: cannot backup `%s': %s
he: צאננוֹת בּאצכּוּפּ `%s': %s

en: cannot restore `%s': %s
he: צאננוֹת רעשתוֹרע `%s': %s

en: cannot delete `%s': %s
he: צאננוֹת דעלעתע `%s': %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
he: גרוּבּ-מכִּימאגע ִיש צוֹמפִּילעד וִיתהוֹוּת כּסז שוּפּפּוֹרת

en: Unknown compression format %s
he: וּנכּנוֹונ צוֹמפּרעששִיוֹנ פֿוֹרמאת %s

en: Unrecognized compression `%s'
he: וּנרעצוֹגנִיזעד צוֹמפּרעששִיוֹנ `%s'

en: unknown target format %s
he: וּנכּנוֹונ תארגעת פֿוֹרמאת %s

en: cannot find locale `%s'
he: צאננוֹת פִֿינד לוֹצאלע `%s'

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
he: %s דוֹעשנ'ת עכּסִישת. פּלעאשע שפּעצִיפֿיִ --תארגעת וֹר --דִירעצתוֹריִ

en: invalid modinfo file `%s'
he: ִינבֿאלִיד מוֹדִינפֿוֹ פִֿילע `%s'

en: Unknown platform `%s-%s'
he: וּנכּנוֹונ פּלאתפֿוֹרמ `%s-%s'

en: More than one install device?
he: מוֹרע תהאנ וֹנע ִינשתאלל דעבִֿיצע?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
he: ִינשתאלל גרוּבּ ִימאגעש וּנדער תהע דִירעצתוֹריִ דִיר/%s ִינשתעאד וֹפֿ תהע %s דִירעצתוֹריִ

en: TARGET
he: תארגעת

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
he: ִינשתאלל גרוּבּ פֿוֹר תארגעת פּלאתפֿוֹרמ [דעפֿאוּלת=%s]; אבֿאִילאבּלע תארגעתש: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
he: מאכּע תהע דרִיבֿע אלשוֹ בּוֹוֹתאבּלע אש פֿלוֹפּפּיִ (דעפֿאוּלת פֿוֹר פֿדכּס דעבִֿיצעש). מאיִ בּרעאכּ וֹנ שוֹמע בִּיוֹשעש.

en: delete device map if it already exists
he: דעלעתע דעבִֿיצע מאפּ ִיפֿ ִית אלרעאדיִ עכּסִישתש

en: install even if problems are detected
he: ִינשתאלל עבֿענ ִיפֿ פּרוֹבּלעמש ארע דעתעצתעד

en: use identifier file even if UUID is available
he: וּשע ִידענתִיפִֿיער פִֿילע עבֿענ ִיפֿ וּוִּיד ִיש אבֿאִילאבּלע

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
he: דִישכּ מוֹדוּלע תוֹ וּשע (בִּיוֹשדִישכּ וֹר נאתִיבֿע). תהִיש וֹפּתִיוֹנ ִיש וֹנליִ אבֿאִילאבּלע וֹנ בִּיוֹש תארגעת.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
he: דוֹנ'ת וּפּדאתע תהע `בּוֹוֹת-דעבִֿיצע'/`בּוֹוֹת*' נבֿראמ בֿארִיאבּלעש. תהִיש וֹפּתִיוֹנ ִיש וֹנליִ אבֿאִילאבּלע וֹנ עפִֿי אנד ִיעעע1275 תארגעתש.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
he: דוֹ נוֹת פּרוֹבּע פֿוֹר פִֿילעשיִשתעמש ִינ דעבִֿיצע

en: do not install bootsector
he: דוֹ נוֹת ִינשתאלל בּוֹוֹתשעצתוֹר

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
he: דוֹ נוֹת אפּפּליִ אניִ רעעד-שוֹלוֹמוֹנ צוֹדעש והענ עמבּעדדִינג צוֹרע.ִימג. תהִיש וֹפּתִיוֹנ ִיש וֹנליִ אבֿאִילאבּלע וֹנ כּס86 בִּיוֹש תארגעתש.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
he: תהע ִינשתאללאתִיוֹנ דעבִֿיצע ִיש רעמוֹבֿאבּלע. תהִיש וֹפּתִיוֹנ ִיש וֹנליִ אבֿאִילאבּלע וֹנ עפִֿי.

en: ID
he: ִיד

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
he: תהע ִיד וֹפֿ בּוֹוֹתלוֹאדער. תהִיש וֹפּתִיוֹנ ִיש וֹנליִ אבֿאִילאבּלע וֹנ עפִֿי אנד מאצש.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
he: וּשע דִיר אש תהע עפִֿי שיִשתעמ פּארתִיתִיוֹנ רוֹוֹת.

en: use DIR for PPC MAC install.
he: וּשע דִיר פֿוֹר פּפּצ מאצ ִינשתאלל.

en: use FILE as font for label
he: וּשע פִֿילע אש פֿוֹנת פֿוֹר לאבּעל

en: use COLOR for label
he: וּשע צוֹלוֹר פֿוֹר לאבּעל

en: use COLOR for label background
he: וּשע צוֹלוֹר פֿוֹר לאבּעל בּאצכּגרוֹוּנד

en: use STRING as product version
he: וּשע שתרִינג אש פּרוֹדוּצת בֿערשִיוֹנ

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
he: [וֹפּתִיוֹנ] [ִינשתאלל_דעבִֿיצע]

en: Install GRUB on your drive.
he: ִינשתאלל גרוּבּ וֹנ יִוֹוּר דרִיבֿע.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
he: ִינשתאלל_דעבִֿיצע מוּשת בּע שיִשתעמ דעבִֿיצע פִֿילענאמע.
    %s צוֹפִּיעש גרוּבּ ִימאגעש ִינתוֹ %s.  וֹנ שוֹמע פּלאתפֿוֹרמש, ִית מאיִ אלשוֹ ִינשתאלל גרוּבּ ִינתוֹ תהע בּוֹוֹת שעצתוֹר.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
he: תהע דרִיבֿע %s ִיש דעפִֿינעד מוּלתִיפּלע תִימעש ִינ תהע דעבִֿיצע מאפּ %s

en: Unable to open %s: %s
he: וּנאבּלע תוֹ וֹפּענ %s: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
he: וּנאבּלע תוֹ דעתערמִינע יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ. וּשע --תארגעת.

en: Installing for %s platform.
he: ִינשתאללִינג פֿוֹר %s פּלאתפֿוֹרמ.

en: install device isn't specified
he: ִינשתאלל דעבִֿיצע ִישנ'ת שפּעצִיפִֿיעד

en: cannot find EFI directory
he: צאננוֹת פִֿינד עפִֿי דִירעצתוֹריִ

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
he: צאננוֹת פִֿינד א דעבִֿיצע פֿוֹר %s (ִיש /דעבֿ מוֹוּנתעד?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
he: צאננוֹת פִֿינד א גרוּבּ דרִיבֿע פֿוֹר %s.  צהעצכּ יִוֹוּר דעבִֿיצע.מאפּ

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
he: %s דוֹעשנ'ת לוֹוֹכּ לִיכּע אנ עפִֿי פּארתִיתִיוֹנ, שיִשתעמ מאיִ נוֹת בּוֹוֹת

en: %s doesn't look like an EFI partition
he: %s דוֹעשנ'ת לוֹוֹכּ לִיכּע אנ עפִֿי פּארתִיתִיוֹנ

en: You've found a bug
he: יִוֹוּ'בֿע פֿוֹוּנד א בּוּג

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
he: פִֿילעשיִשתעמ וֹנ %s ִיש נעִיתהער הפֿש נוֹר הפֿש+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
he: אתתעמפּת תוֹ ִינשתאלל תוֹ ענצריִפּתעד דִישכּ וִיתהוֹוּת צריִפּתוֹדִישכּ ענאבּלעד. שעת `%s' ִינ פִֿילע `%s'

en: Can't create file: %s
he: צאנ'ת צרעאתע פִֿילע: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
he: נוֹ הִינתש אבֿאִילאבּלע פֿוֹר יִוֹוּר פּלאתפֿוֹרמ. עכּספּעצת רעדוּצעד פּערפֿוֹרמאנצע

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
he: נוֹת רוּננִינג:

en: the chosen partition is not a PReP partition
he: תהע צהוֹשענ פּארתִיתִיוֹנ ִיש נוֹת א פּרעפּ פּארתִיתִיוֹנ

en: failed to copy Grub to the PReP partition
he: פֿאִילעד תוֹ צוֹפּיִ גרוּבּ תוֹ תהע פּרעפּ פּארתִיתִיוֹנ

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
he: תהע פּרעפּ פּארתִיתִיוֹנ ִיש נוֹת עמפּתיִ. ִיפֿ יִוֹוּ ארע שוּרע יִוֹוּ ואנת תוֹ וּשע ִית, רוּנ דד תוֹ צלעאר ִית: `%s'

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
he: עפִֿיבּוֹוֹתמגר פֿאִילעד תוֹ רעגִישתער תהע בּוֹוֹת ענתריִ: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
he: עפִֿי בּוֹוֹתלוֹאדער ִיד ִישנ'ת שפּעצִיפִֿיעד.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
he: וארנִינג: נוֹ פּלאתפֿוֹרמ-שפּעצִיפִֿיצ ִינשתאלל ואש פּערפֿוֹרמעד

en: Installation finished. No error reported.
he: ִינשתאללאתִיוֹנ פִֿינִישהעד. נוֹ עררוֹר רעפּוֹרתעד.

en: bless for x86-based macs
he: בּלעשש פֿוֹר כּס86-בּאשעד מאצש

en: bless for ppc-based macs
he: בּלעשש פֿוֹר פּפּצ-בּאשעד מאצש

en: No path or device is specified.
he: נוֹ פּאתה וֹר דעבִֿיצע ִיש שפּעצִיפִֿיעד.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
he: --פּפּצ פּאתה|--כּס86 פִֿילע

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
he: מאצ-שתיִלע בּלעשש וֹנ הפֿש וֹר הפֿש+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
he: וּשאגע: %s [ִינפִֿילע [וֹוּתפִֿילע]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
he: פֿרעעתיִפּע עררוֹר %d לוֹאדִינג גליִפּה 0כּס%x פֿוֹר וּ+0כּס%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
he:  (מעדִיאל)

en:  (leftmost)
he:  (לעפֿתמוֹשת)

en:  (rightmost)
he:  (רִיגהתמוֹשת)

en: Out of range substitution (%d, %u)
he: וֹוּת וֹפֿ ראנגע שוּבּשתִיתוּתִיוֹנ (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
he: וֹוּת וֹפֿ ראנגע לוֹוֹכּוּפּ: %d

en: Unsupported substitution type: %d
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שוּבּשתִיתוּתִיוֹנ תיִפּע: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד שוּבּשתִיתוּתִיוֹנ שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
he: ִינבֿאלִיד פֿוֹנת ראנגע

en: Unsupported coverage specification: %u
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד צוֹבֿעראגע שפּעצִיפִֿיצאתִיוֹנ: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
he: וארנִינג: וּנשוּפּפּוֹרתעד פֿוֹנת פֿעאתוּרע פּאראמעתערש: %x

en: save output in FILE [required]
he: שאבֿע וֹוּתפּוּת ִינ פִֿילע [רעקוִּירעד]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
he: שעלעצת פֿאצע ִינדעכּס

en: FROM-TO[,FROM-TO]
he: פֿרוֹמ-תוֹ[,פֿרוֹמ-תוֹ]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
he: שעת פֿוֹנת ראנגע

en: NAME
he: נאמע

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
he: שעת פֿוֹנת פֿאמִיליִ נאמע

en: SIZE
he: שִיזע

en: set font size
he: שעת פֿוֹנת שִיזע

en: set font descent
he: שעת פֿוֹנת דעשצענת

en: set font ascent
he: שעת פֿוֹנת אשצענת

en: convert to bold font
he: צוֹנבֿערת תוֹ בּוֹלד פֿוֹנת

en: force autohint
he: פֿוֹרצע אוּתוֹהִינת

en: disable hinting
he: דִישאבּלע הִינתִינג

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
he: ִיגנוֹרע בִּיתמאפּ שתרִיכּעש והענ לוֹאדִינג

en: [OPTIONS] FONT_FILES
he: [וֹפּתִיוֹנש] פֿוֹנת_פִֿילעש

en: Convert common font file formats into PF2
he: צוֹנבֿערת צוֹממוֹנ פֿוֹנת פִֿילע פֿוֹרמאתש ִינתוֹ פּפֿ2

en: output file must be specified
he: וֹוּתפּוּת פִֿילע מוּשת בּע שפּעצִיפִֿיעד

en: FT_Init_FreeType fails
he: פֿת_ִינִית_פֿרעעתיִפּע פֿאִילש

en: can't open file %s, index %d: error %d
he: צאנ'ת וֹפּענ פִֿילע %s, ִינדעכּס %d: עררוֹר %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
he: צאנ'ת שעת %dכּס%d פֿוֹנת שִיזע: פֿרעעתיִפּע עררוֹר %d: %s

en: set prefix directory
he: שעת פּרעפִֿיכּס דִירעצתוֹריִ

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
he: עמבּעד פִֿילע אש א מעמדִישכּ ִימאגע
    ִימפּלִיעש `-פּ (מעמדִישכּ)/בּוֹוֹת/גרוּבּ' אנד וֹבֿעררִידעש אניִ פּרעפִֿיכּס שוּפּפּלִיעד פּרעבִֿיוֹוּשליִ, בּוּת תהע פּרעפִֿיכּס ִיתשעלפֿ צאנ בּע וֹבֿעררִידדענ בּיִ לאתער וֹפּתִיוֹנש

en: embed FILE as a device tree (DTB)
he: עמבּעד פִֿילע אש א דעבִֿיצע תרעע (דתבּ)

en: embed FILE as an early config
he: עמבּעד פִֿילע אש אנ עארליִ צוֹנפִֿיג

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
he: אדד נוֹתע שעגמענת פֿוֹר צהרפּ ִיעעע1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
he: וֹוּתפּוּת א גענעראתעד ִימאגע תוֹ פִֿילע [דעפֿאוּלת=שתדוֹוּת]

en: FORMAT
he: פֿוֹרמאת

en: generate an image in FORMAT
he: גענעראתע אנ ִימאגע ִינ פֿוֹרמאת

en: available formats:
he: אבֿאִילאבּלע פֿוֹרמאתש:

en: unknown target format %s
he: וּנכּנוֹונ תארגעת פֿוֹרמאת %s

en: [OPTION]... [MODULES]
he: [וֹפּתִיוֹנ]... [מוֹדוּלעש]

en: Make a bootable image of GRUB.
he: מאכּע א בּוֹוֹתאבּלע ִימאגע וֹפֿ גרוּבּ.

en: Target format not specified (use the -O option).
he: תארגעת פֿוֹרמאת נוֹת שפּעצִיפִֿיעד (וּשע תהע -וֹ וֹפּתִיוֹנ).

en: Prefix not specified (use the -p option).
he: פּרעפִֿיכּס נוֹת שפּעצִיפִֿיעד (וּשע תהע -פּ וֹפּתִיוֹנ).

en: cannot close `%s': %s
he: צאננוֹת צלוֹשע `%s': %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
he: `%s' ִיש מִישצוֹמפִּילעד: ִיתש שתארת אדדרעשש ִיש 0כּס%llx ִינשתעאד וֹפֿ 0כּס%llx: לד.גוֹלד בּוּג?

en: set input filename. Default is STDIN
he: שעת ִינפּוּת פִֿילענאמע. דעפֿאוּלת ִיש שתדִינ

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
he: וּנכּנוֹונ כּעיִבּוֹארד שצאנ ִידענתִיפִֿיער %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
he: וּנכּנוֹונ כּעיִבּוֹארד שצאנ צוֹדע 0כּס%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
he: עררוֹר: נוֹ בֿאלִיד כּעיִבּוֹארד לאיִוֹוּת פֿוֹוּנד. צהעצכּ תהע ִינפּוּת.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
he: גענעראתע גרוּבּ כּעיִבּוֹארד לאיִוֹוּת פֿרוֹמ לִינוּכּס צוֹנשוֹלע וֹנע.

en: root directory of TFTP server
he: רוֹוֹת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ תפֿתפּ שערבֿער

en: relative subdirectory on network server
he: רעלאתִיבֿע שוּבּדִירעצתוֹריִ וֹנ נעתווֹרכּ שערבֿער

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
he: פּרעפּארעש גרוּבּ נעתווֹרכּ בּוֹוֹת ִימאגעש את נעת_דִירעצתוֹריִ/שוּבּדִיר אששוּמִינג נעת_דִירעצתוֹריִ בּעִינג תפֿתפּ רוֹוֹת.

en: unsupported platform %s
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד פּלאתפֿוֹרמ %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
he: נעתבּוֹוֹת דִירעצתוֹריִ פֿוֹר %s צרעאתעד. צוֹנפִֿיגוּרע יִוֹוּר דהצפּ שערבֿער תוֹ פּוִֹינת תוֹ %s

en: Number of PBKDF2 iterations
he: נוּמבּער וֹפֿ פּבּכּדפֿ2 ִיתעראתִיוֹנש

en: Length of generated hash
he: לענגתה וֹפֿ גענעראתעד האשה

en: Length of salt
he: לענגתה וֹפֿ שאלת

en: Generate PBKDF2 password hash.
he: גענעראתע פּבּכּדפֿ2 פּאששווֹרד האשה.

en: failure to read password
he: פֿאִילוּרע תוֹ רעאד פּאששווֹרד

en: Reenter password:
he: רעענתער פּאששווֹרד:

en: passwords don't match
he: פּאששווֹרדש דוֹנ'ת מאתצה

en: couldn't retrieve random data for salt
he: צוֹוּלדנ'ת רעתרִיעבֿע ראנדוֹמ דאתא פֿוֹר שאלת

en: cryptographic error number %d
he: צריִפּתוֹגראפּהִיצ עררוֹר נוּמבּער %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
he: פּבּכּדפֿ2 האשה וֹפֿ יִוֹוּר פּאששווֹרד ִיש %s

en: No path is specified.
he: נוֹ פּאתה ִיש שפּעצִיפִֿיעד.

en: PATH
he: פּאתה

en: Transform a system filename into GRUB one.
he: תראנשפֿוֹרמ א שיִשתעמ פִֿילענאמע ִינתוֹ גרוּבּ וֹנע.

en: save ROM images in DIR [optional]
he: שאבֿע רוֹמ ִימאגעש ִינ דִיר [וֹפּתִיוֹנאל]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
he: וּשע פִֿילע אש כּסוֹררִישוֹ [וֹפּתִיוֹנאל]

en: use STRING as product name
he: וּשע שתרִינג אש פּרוֹדוּצת נאמע

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
he: ענאבּלע שפּארצ בּוֹוֹת. דִישאבּלעש הפֿש+, אפּמ, ארצש אנד בּוֹוֹת אש דִישכּ ִימאגע פֿוֹר ִי386-פּצ

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
he: ענאבּלע ארצש (בִּיג-ענדִיאנ מִיפּש מאצהִינעש, מוֹשתליִ שגִי) בּוֹוֹת. דִישאבּלעש הפֿש+, אפּמ, שפּארצ64 אנד בּוֹוֹת אש דִישכּ ִימאגע פֿוֹר ִי386-פּצ

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
he: מאכּע גרוּבּ צד-רוֹמ, דִישכּ, פּענדרִיבֿע אנד פֿלוֹפּפּיִ בּוֹוֹתאבּלע ִימאגע.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
he: גענעראתעש א בּוֹוֹתאבּלע צד/וּשבּ/פֿלוֹפּפּיִ ִימאגע.  ארגוּמענתש וֹתהער תהאנ וֹפּתִיוֹנש תוֹ תהִיש פּרוֹגראמ ארע פּאששעד תוֹ כּסוֹררִישוֹ, אנד ִינדִיצאתע שוֹוּרצע פִֿילעש, שוֹוּרצע דִירעצתוֹרִיעש, וֹר אניִ וֹפֿ תהע מכִּישוֹפֿש וֹפּתִיוֹנש לִישתעד בּיִ תהע וֹוּתפּוּת וֹפֿ `%s'.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
he: וֹפּתִיוֹנ -- שוִיתצהעש תוֹ נאתִיבֿע כּסוֹררִישוֹ צוֹממאנד מוֹדע.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
he: מאִיל כּסוֹררִישוֹ שוּפּפּוֹרת רעקוּעשתש תוֹ <בּוּג-כּסוֹררִישוֹ@גנוּ.וֹרג>.

en: [OPTION] SOURCE...
he: [וֹפּתִיוֹנ] שוֹוּרצע...

en: enabling %s support ...
he: ענאבּלִינג %s שוּפּפּוֹרת ...

en: xorriso not found
he: כּסוֹררִישוֹ נוֹת פֿוֹוּנד

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
he: יִוֹוּר כּסוֹררִישוֹ דוֹעשנ'ת שוּפּפּוֹרת `--גרוּבּ2-בּוֹוֹת-ִינפֿוֹ'. שוֹמע פֿעאתוּרעש ארע דִישאבּלעד. פּלעאשע וּשע כּסוֹררִישוֹ 1.2.9 וֹר לאתער.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
he: יִוֹוּר כּסוֹררִישוֹ דוֹעשנ'ת שוּפּפּוֹרת `--גרוּבּ2-בּוֹוֹת-ִינפֿוֹ'. יִוֹוּר צוֹרע ִימאגע ִיש תוֹוֹ בִּיג. בּוֹוֹת אש דִישכּ ִיש דִישאבּלעד. פּלעאשע וּשע כּסוֹררִישוֹ 1.2.9 וֹר לאתער.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
he: גענעראתע א שתאנדאלוֹנע ִימאגע (צוֹנתאִינִינג אלל מוֹדוּלעש) ִינ תהע שעלעצתעד פֿוֹרמאת

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
he: גראפֿת פּוִֹינת שיִנתאכּס (ע.ג. /בּוֹוֹת/גרוּבּ/גרוּבּ.צפֿג=./גרוּבּ.צפֿג) ִיש אצצעפּתעד

en: cannot find `%s': %s
he: צאננוֹת פִֿינד `%s': %s

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
he: ִימאגע1 [ִימאגע2 ...] מוֹוּנתפּוִֹינת

en: need an image and mountpoint
he: נעעד אנ ִימאגע אנד מוֹוּנתפּוִֹינת

en: given argument is a system device, not a path
he: גִיבֿענ ארגוּמענת ִיש א שיִשתעמ דעבִֿיצע, נוֹת א פּאתה

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
he: פּרִינת בֿערבּוֹשע מעששאגעש (פּאשש תוִיצע תוֹ ענאבּלע דעבּוּג פּרִינתִינג).

en: separate items in output using ASCII NUL characters
he: שעפּאראתע ִיתעמש ִינ וֹוּתפּוּת וּשִינג אשצִיִי נוּל צהאראצתערש

en: [default=%s]
he: [דעפֿאוּלת=%s]

en: print TARGET
he: פּרִינת תארגעת

en: available targets:
he: אבֿאִילאבּלע תארגעתש:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
he: [וֹפּתִיוֹנ]... [פּאתה|דעבִֿיצע]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
he: פּרוֹבּע דעבִֿיצע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ פֿוֹר א גִיבֿענ פּאתה (וֹר דעבִֿיצע, ִיפֿ תהע -ד וֹפּתִיוֹנ ִיש גִיבֿענ).

en: read text from FILE.
he: רעאד תעכּסת פֿרוֹמ פִֿילע.

en: use COLOR for text
he: וּשע צוֹלוֹר פֿוֹר תעכּסת

en: use COLOR for background
he: וּשע צוֹלוֹר פֿוֹר בּאצכּגרוֹוּנד

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
he: שעת תהע לאבּעל תוֹ רענדער

en: use FILE as font (PF2).
he: וּשע פִֿילע אש פֿוֹנת (פּפֿ2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
he: רענדער אפּפּלע .דִישכּ_לאבּעל.

en: Missing arguments
he: מִיששִינג ארגוּמענתש

en: [PATH]
he: [פּאתה]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
he: צהעצכּש גרוּבּ שצרִיפּת צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע פֿוֹר שיִנתאכּס עררוֹרש.

en: Syntax error at line %u
he: שיִנתאכּס עררוֹר את לִינע %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
he: שצרִיפּת `%s' צוֹנתאִינש נוֹ צוֹממאנדש אנד וִילל דוֹ נוֹתהִינג

en: use FILE as the boot image [default=%s]
he: וּשע פִֿילע אש תהע בּוֹוֹת ִימאגע [דעפֿאוּלת=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
he: וּשע פִֿילע אש תהע צוֹרע ִימאגע [דעפֿאוּלת=%s]

en: No device is specified.
he: נוֹ דעבִֿיצע ִיש שפּעצִיפִֿיעד.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
he: שעת וּפּ ִימאגעש תוֹ בּוֹוֹת פֿרוֹמ דעבִֿיצע.
    
    יִוֹוּ שהוֹוּלד נוֹת נוֹרמאלליִ רוּנ תהִיש פּרוֹגראמ דִירעצתליִ.  וּשע גרוּבּ-ִינשתאלל ִינשתעאד.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
he: דעבִֿיצע מוּשת בּע אנ וֹש דעבִֿיצע (ע.ג. /דעבֿ/שדא).

en: Invalid device `%s'.
he: ִינבֿאלִיד דעבִֿיצע `%s'.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
he: רוֹוֹת דִירעצתוֹריִ אש ִית וִילל בּע שעענ וֹנ רוּנתִימע [דעפֿאוּלת=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
he: צוּררענת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ שיִשלִינוּכּס אש ִית וִילל בּע שעענ וֹנ רוּנתִימע  [דעפֿאוּלת ִיש פּארענת דִירעצתוֹריִ וֹפֿ ִינפּוּת פִֿילע].

en: write output to FILE [default=stdout].
he: ורִיתע וֹוּתפּוּת תוֹ פִֿילע [דעפֿאוּלת=שתדוֹוּת].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
he: תראנשפֿוֹרמ שיִשלִינוּכּס צוֹנפִֿיג ִינתוֹ גרוּבּ וֹנע.

en: cannot compress the kernel image
he: צאננוֹת צוֹמפּרעשש תהע כּערנעל ִימאגע

en: unknown compression %d
he: וּנכּנוֹונ צוֹמפּרעששִיוֹנ %d

en: section name %s length is bigger than %lu
he: שעצתִיוֹנ נאמע %s לענגתה ִיש בִּיגגער תהאנ %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
he: .שבּאת שעצתִיוֹנ צאנ בּע עמבּעדדעד ִינתוֹ עפִֿי ִימאגעש וֹנליִ

en: Decompressor is too big
he: דעצוֹמפּרעששוֹר ִיש תוֹוֹ בִּיג

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
he: צוֹרע ִימאגע ִיש תוֹוֹ בִּיג (0כּס%x > 0כּס%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
he: כּערנעל ִימאגע ִיש תוֹוֹ בִּיג (0כּס%x > 0כּס%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
he: דִישכּבּוֹוֹת.ִימג שִיזע מוּשת בּע %u בּיִתעש

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
he: פֿושתארת.ִימג דוֹעשנ'ת מאתצה תהע כּנוֹונ גוֹוֹד בֿערשִיוֹנ. פּרוֹצעעד את יִוֹוּר וֹונ רִישכּ

en: firmware image is too big
he: פִֿירמוארע ִימאגע ִיש תוֹוֹ בִּיג

en: invalid line format: %s
he: ִינבֿאלִיד לִינע פֿוֹרמאת: %s

en: line too long, length greater than %zu: module %s
he: לִינע תוֹוֹ לוֹנג, לענגתה גרעאתער תהאנ %zu: מוֹדוּלע %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
he: תהע פִֿירשת שעצתוֹר וֹפֿ תהע צוֹרע פִֿילע ִיש נוֹת שעצתוֹר-אלִיגנעד

en: non-sector-aligned data is found in the core file
he: נוֹנ-שעצתוֹר-אלִיגנעד דאתא ִיש פֿוֹוּנד ִינ תהע צוֹרע פִֿילע

en: the sectors of the core file are too fragmented
he: תהע שעצתוֹרש וֹפֿ תהע צוֹרע פִֿילע ארע תוֹוֹ פֿראגמענתעד

en: the size of `%s' is not %u
he: תהע שִיזע וֹפֿ `%s' ִיש נוֹת %u

en: the size of `%s' is too small
he: תהע שִיזע וֹפֿ `%s' ִיש תוֹוֹ שמאלל

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
he: אתתעמפּתִינג תוֹ ִינשתאלל גרוּבּ תוֹ א דִישכּ וִיתה מוּלתִיפּלע פּארתִיתִיוֹנ לאבּעלש וֹר בּוֹתה פּארתִיתִיוֹנ לאבּעל אנד פִֿילעשיִשתעמ.  תהִיש ִיש נוֹת שוּפּפּוֹרתעד יִעת.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
he: וּנאבּלע תוֹ ִידענתִיפֿיִ א פִֿילעשיִשתעמ ִינ %s; שאפֿעתיִ צהעצכּ צאנ'ת בּע פּערפֿוֹרמעד

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
he: %s אפּפּעארש תוֹ צוֹנתאִינ א %s פִֿילעשיִשתעמ והִיצה ִישנ'ת כּנוֹונ תוֹ רעשערבֿע שפּאצע פֿוֹר דוֹש-שתיִלע בּוֹוֹת.  ִינשתאללִינג גרוּבּ תהערע צוֹוּלד רעשוּלת ִינ פִֿילעשיִשתעמ דעשתרוּצתִיוֹנ ִיפֿ בֿאלוּאבּלע דאתא ִיש וֹבֿערורִיתתענ בּיִ גרוּבּ-שעתוּפּ (--שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דִישאבּלעש תהִיש צהעצכּ, וּשע את יִוֹוּר וֹונ רִישכּ)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
he: %s אפּפּעארש תוֹ צוֹנתאִינ א %s פּארתִיתִיוֹנ מאפּ והִיצה ִישנ'ת כּנוֹונ תוֹ רעשערבֿע שפּאצע פֿוֹר דוֹש-שתיִלע בּוֹוֹת.  ִינשתאללִינג גרוּבּ תהערע צוֹוּלד רעשוּלת ִינ פִֿילעשיִשתעמ דעשתרוּצתִיוֹנ ִיפֿ בֿאלוּאבּלע דאתא ִיש וֹבֿערורִיתתענ בּיִ גרוּבּ-שעתוּפּ (--שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דִישאבּלעש תהִיש צהעצכּ, וּשע את יִוֹוּר וֹונ רִישכּ)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
he: %s אפּפּעארש תוֹ צוֹנתאִינ א %s פּארתִיתִיוֹנ מאפּ אנד לדמ והִיצה ִישנ'ת כּנוֹונ תוֹ בּע א שאפֿע צוֹמבִּינאתִיוֹנ.  ִינשתאללִינג גרוּבּ תהערע צוֹוּלד רעשוּלת ִינ פִֿילעשיִשתעמ דעשתרוּצתִיוֹנ ִיפֿ בֿאלוּאבּלע דאתא ִיש וֹבֿערורִיתתענ בּיִ גרוּבּ-שעתוּפּ (--שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דִישאבּלעש תהִיש צהעצכּ, וּשע את יִוֹוּר וֹונ רִישכּ)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
he: אתתעמפּתִינג תוֹ ִינשתאלל גרוּבּ תוֹ א פּארתִיתִיוֹנלעשש דִישכּ וֹר תוֹ א פּארתִיתִיוֹנ.  תהִיש ִיש א בּאד ִידעא.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
he: אתתעמפּתִינג תוֹ ִינשתאלל גרוּבּ תוֹ א דִישכּ וִיתה מוּלתִיפּלע פּארתִיתִיוֹנ לאבּעלש.  תהִיש ִיש נוֹת שוּפּפּוֹרתעד יִעת.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
he: פּארתִיתִיוֹנ שתיִלע `%s' דוֹעשנ'ת שוּפּפּוֹרת עמבּעדדִינג

en: File system `%s' doesn't support embedding
he: פִֿילע שיִשתעמ `%s' דוֹעשנ'ת שוּפּפּוֹרת עמבּעדדִינג

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
he: יִוֹוּר עמבּעדדִינג ארעא ִיש וּנוּשוּאלליִ שמאלל.  צוֹרע.ִימג ווֹנ'ת פִֿית ִינ ִית.

en: no terminator in the core image
he: נוֹ תערמִינאתוֹר ִינ תהע צוֹרע ִימאגע

en: core.img version mismatch
he: צוֹרע.ִימג בֿערשִיוֹנ מִישמאתצה

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
he: עמבּעדדִינג ִיש נוֹת פּוֹששִיבּלע, בּוּת תהִיש ִיש רעקוִּירעד פֿוֹר ראִיד אנד לבֿמ ִינשתאלל

en: can't determine filesystem on %s
he: צאנ'ת דעתערמִינע פִֿילעשיִשתעמ וֹנ %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
he: פִֿילעשיִשתעמ `%s' דוֹעשנ'ת שוּפּפּוֹרת בּלוֹצכּלִישתש

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
he: עמבּעדדִינג ִיש נוֹת פּוֹששִיבּלע, בּוּת תהִיש ִיש רעקוִּירעד פֿוֹר צרוֹשש-דִישכּ ִינשתאלל

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
he: עמבּעדדִינג ִיש נוֹת פּוֹששִיבּלע.  גרוּבּ צאנ וֹנליִ בּע ִינשתאללעד ִינ תהִיש שעתוּפּ בּיִ וּשִינג בּלוֹצכּלִישתש.  הוֹועבֿער, בּלוֹצכּלִישתש ארע וּנרעלִיאבּלע אנד תהעִיר וּשע ִיש דִישצוֹוּראגעד.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
he: וִילל נוֹת פּרוֹצעעד וִיתה בּלוֹצכּלִישתש

en: blocklists are invalid
he: בּלוֹצכּלִישתש ארע ִינבֿאלִיד

en: blocklists are incomplete
he: בּלוֹצכּלִישתש ארע ִינצוֹמפּלעתע

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
he: וּשאגע: %s -וֹ וֹוּתפּוּת צכּבּמאפּ_ארגוּמענתש...\נ

en: Make GRUB keyboard layout file.
he: מאכּע גרוּבּ כּעיִבּוֹארד לאיִוֹוּת פִֿילע.

en: print this message and exit
he: פּרִינת תהִיש מעששאגע אנד עכּסִית

en: print the version information and exit
he: פּרִינת תהע בֿערשִיוֹנ ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ אנד עכּסִית

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
he: %s גענעראתעש א כּעיִבּוֹארד לאיִוֹוּת פֿוֹר גרוּבּ וּשִינג צכּבּצוֹמפּ\נ

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
he: רעפּוֹרת בּוּגש תוֹ <בּוּג-גרוּבּ@גנוּ.וֹרג>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
he: %s: וֹפּתִיוֹנ רעקוִּירעש אנ ארגוּמענת -- `%s'\נ

en: Usage: %s [OPTION]\n
he: וּשאגע: %s [וֹפּתִיוֹנ]\נ

en: Generate a grub config file
he: גענעראתע א גרוּבּ צוֹנפִֿיג פִֿילע

en: output generated config to FILE [default=stdout]
he: וֹוּתפּוּת גענעראתעד צוֹנפִֿיג תוֹ פִֿילע [דעפֿאוּלת=שתדוֹוּת]

en: Unrecognized option `%s'\n
he: וּנרעצוֹגנִיזעד וֹפּתִיוֹנ `%s'\נ

en: %s: You must run this as root\n
he: %s: יִוֹוּ מוּשת רוּנ תהִיש אש רוֹוֹת\נ

en: %s: Not found.\n
he: %s: נוֹת פֿוֹוּנד.\נ

en: Generating grub configuration file ...
he: גענעראתִינג גרוּבּ צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ פִֿילע ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
he: שיִנתאכּס עררוֹרש ארע דעתעצתעד ִינ גענעראתעד גרוּבּ צוֹנפִֿיג פִֿילע.
    ענשוּרע תהאת תהערע ארע נוֹ עררוֹרש ִינ /עתצ/דעפֿאוּלת/גרוּבּ
    אנד /עתצ/גרוּבּ.ד/* פִֿילעש וֹר פּלעאשע פִֿילע א בּוּג רעפּוֹרת וִיתה
    %s פִֿילע אתתאצהעד.

en: done
he: דוֹנע

en: Warning:
he: וארנִינג:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
he: וּשאגע: %s [וֹפּתִיוֹנ] מענוּ_ענתריִ\נ

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
he: שעת תהע דעפֿאוּלת בּוֹוֹת מענוּ ענתריִ פֿוֹר גרוּבּ, פֿוֹר תהע נעכּסת בּוֹוֹת וֹנליִ.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
he: עכּספּעצת גרוּבּ ִימאגעש וּנדער תהע דִירעצתוֹריִ דִיר/%s ִינשתעאד וֹפֿ תהע %s דִירעצתוֹריִ

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
he: מענוּ_ענתריִ ִיש א נוּמבּער, א מענוּ ִיתעמ תִיתלע וֹר א מענוּ ִיתעמ ִידענתִיפִֿיער. פּלעאשע נוֹתע תהאת מענוּ ִיתעמש ִינ
    שוּבּמענוּש וֹר שוּבּ-שוּבּמענוּש רעקוִּירע שפּעצִיפֿיִִינג תהע שוּבּמענוּ צוֹמפּוֹנענתש אנד תהענ תהע
    מענוּ ִיתעמ צוֹמפּוֹנענת. תהע תִיתלעש שהוֹוּלד בּע שעפּאראתעד וּשִינג תהע גרעאתער-תהאנ
    צהאראצתער (>) וִיתה נוֹ עכּסתרא שפּאצעש. דעפּענדִינג וֹנ יִוֹוּר שהעלל שוֹמע צהאראצתערש ִינצלוּדִינג > מאיִ נעעד עשצאפִּינג. מוֹרע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנ אבּוֹוּת תהִיש ִיש אבֿאִילאבּלע
    ִינ תהע גרוּבּ מאנוּאל ִינ תהע שעצתִיוֹנ אבּוֹוּת תהע 'דעפֿאוּלת' צוֹממאנד.

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
he: נוֹתע: ִינ צאשעש והערע גרוּבּ צאננוֹת ורִיתע תוֹ תהע ענבִֿירוֹנמענת בּלוֹצכּ, שוּצה אש והענ ִית ִיש שתוֹרעד וֹנ אנ מדראִיד וֹר לבֿמ דעבִֿיצע, תהע צהוֹשענ בּוֹוֹת מענוּ ענתריִ וִילל רעמאִינ תהע דעפֿאוּלת עבֿענ אפֿתער רעבּוֹוֹת.

en: More than one menu entry?
he: מוֹרע תהאנ וֹנע מענוּ ענתריִ?

en: Menu entry not specified.
he: מענוּ ענתריִ נוֹת שפּעצִיפִֿיעד.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
he: %s וִילל רעמאִינ תהע דעפֿאוּלת בּוֹוֹת ענתריִ וּנתִיל מאנוּאלליִ צלעארעד וִיתה:\נ

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
he: שעת תהע דעפֿאוּלת בּוֹוֹת מענוּ ענתריִ פֿוֹר גרוּבּ.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
he: תהִיש רעקוִּירעש שעתתִינג גרוּבּ_דעפֿאוּלת=שאבֿעד ִינ %s/דעפֿאוּלת/גרוּבּ.\נ

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
he: מענוּ_ענתריִ ִיש א נוּמבּער, א מענוּ ִיתעמ תִיתלע וֹר א מענוּ ִיתעמ ִידענתִיפִֿיער.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
he: רעקוּעשתעד שערִיאל תערמִינאל בּוּת גרוּבּ_שערִיאל_צוֹממאנד ִיש וּנשפּעצִיפִֿיעד. דעפֿאוּלת פּאראמעתערש וִילל בּע וּשעד.

en: Found theme: %s\n
he: פֿוֹוּנד תהעמע: %s\נ

en: Found background: %s\n
he: פֿוֹוּנד בּאצכּגרוֹוּנד: %s\נ

en: Unsupported image format
he: וּנשוּפּפּוֹרתעד ִימאגע פֿוֹרמאת

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
he: שעתתִינג גרוּבּ_תִימעוֹוּת תוֹ א נוֹנ-זערוֹ בֿאלוּע והענ גרוּבּ_הִידדענ_תִימעוֹוּת ִיש שעת ִיש נוֹ לוֹנגער שוּפּפּוֹרתעד.

en: Found GNU Mach: %s
he: פֿוֹוּנד גנוּ מאצה: %s

en: Found Hurd module: %s
he: פֿוֹוּנד הוּרד מוֹדוּלע: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
he: שוֹמע הוּרד שתוּפֿפֿ פֿוֹוּנד, בּוּת נוֹת ענוֹוּגה תוֹ בּוֹוֹת.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
he: %s, וִיתה הוּרד %s (רעצוֹבֿעריִ מוֹדע)

en: %s, with Hurd %s
he: %s, וִיתה הוּרד %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
he: פּלעאשע דוֹנ'ת וּשע וֹלד תִיתלע `%s' פֿוֹר גרוּבּ_דעפֿאוּלת, וּשע `%s' (פֿוֹר בֿערשִיוֹנש בּעפֿוֹרע 2.00) וֹר `%s' (פֿוֹר 2.00 וֹר לאתער)

en: Loading GNU Mach ...
he: לוֹאדִינג גנוּ מאצה ...

en: Loading the Hurd ...
he: לוֹאדִינג תהע הוּרד ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
he: אדבֿאנצעד וֹפּתִיוֹנש פֿוֹר %s

en: Loading kernel of Illumos ...
he: לוֹאדִינג כּערנעל וֹפֿ ִיללוּמוֹש ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
he: %s, וִיתה כּפֿרעעבּשד %s (רעצוֹבֿעריִ מוֹדע)

en: %s, with kFreeBSD %s
he: %s, וִיתה כּפֿרעעבּשד %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
he: לוֹאדִינג כּערנעל וֹפֿ פֿרעעבּשד %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
he: פֿוֹוּנד כּערנעל וֹפֿ פֿרעעבּשד: %s\נ

en: Found kernel module directory: %s\n
he: פֿוֹוּנד כּערנעל מוֹדוּלע דִירעצתוֹריִ: %s\נ

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
he: %s, וִיתה לִינוּכּס %s (רעצוֹבֿעריִ מוֹדע)

en: %s, with Linux %s
he: %s, וִיתה לִינוּכּס %s

en: Loading Linux %s ...
he: לוֹאדִינג לִינוּכּס %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
he: לוֹאדִינג ִינִיתִיאל ראמדִישכּ ...

en: Found linux image: %s\n
he: פֿוֹוּנד לִינוּכּס ִימאגע: %s\נ

en: Found initrd image: %s\n
he: פֿוֹוּנד ִינִיתרד ִימאגע: %s\נ

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
he: %s, וִיתה כּערנעל %s (בִֿיא %s, רעצוֹבֿעריִ מוֹדע)

en: %s, with kernel %s (via %s)
he: %s, וִיתה כּערנעל %s (בִֿיא %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
he: פֿוֹוּנד נעתבּשד כּערנעל: %s\נ

en: Windows Vista/7 (loader)
he: וִינדוֹוש בִֿישתא/7 (לוֹאדער)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
he: וִינדוֹוש נת/2000/כּספּ (לוֹאדער)

en: Found %s on %s (%s)\n
he: פֿוֹוּנד %s וֹנ %s (%s)\נ

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
he: (32-בִּית)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
he: (64-בִּית)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
he: (וֹנ %s)

en: %s (XSM enabled)
he: %s (כּסשמ ענאבּלעד)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
he: %s, וִיתה כּסענ %s אנד לִינוּכּס %s (רעצוֹבֿעריִ מוֹדע)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
he: %s, וִיתה כּסענ %s אנד לִינוּכּס %s

en: %s, with Xen hypervisor
he: %s, וִיתה כּסענ היִפּערבִֿישוֹר

en: Loading Xen %s ...
he: לוֹאדִינג כּסענ %s ...

en: Loading XSM policy ...
he: לוֹאדִינג כּסשמ פּוֹלִיציִ ...

en: Xen hypervisor, version %s
he: כּסענ היִפּערבִֿישוֹר, בֿערשִיוֹנ %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
he: אדבֿאנצעד וֹפּתִיוֹנש פֿוֹר %s (וִיתה כּסענ היִפּערבִֿישוֹר)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
he: וֹש-פּרוֹבּער וִילל נוֹת בּע עכּסעצוּתעד תוֹ דעתעצת וֹתהער בּוֹוֹתאבּלע פּארתִיתִיוֹנש.\נשיִשתעמש וֹנ תהעמ וִילל נוֹת בּע אדדעד תוֹ תהע גרוּבּ בּוֹוֹת צוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ.\נצהעצכּ גרוּבּ_דִישאבּלע_וֹש_פּרוֹבּער דוֹצוּמענתאתִיוֹנ ענתריִ.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
he: וֹש-פּרוֹבּער וִילל בּע עכּסעצוּתעד תוֹ דעתעצת וֹתהער בּוֹוֹתאבּלע פּארתִיתִיוֹנש.\נִיתש וֹוּתפּוּת וִילל בּע וּשעד תוֹ דעתעצת בּוֹוֹתאבּלע בִּינארִיעש וֹנ תהעמ אנד צרעאתע נעו בּוֹוֹת ענתרִיעש.

en: Found %s on %s\n
he: פֿוֹוּנד %s וֹנ %s\נ

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
he: %s ִיש נוֹת יִעת שוּפּפּוֹרתעד בּיִ גרוּבּ-מכּצוֹנפִֿיג.\נ

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
he: אדדִינג בּוֹוֹת מענוּ ענתריִ פֿוֹר וּעפִֿי פִֿירמוארע שעתתִינגש ...\נ
