grub-2.06-pre2 - en to nl translation catalogue (1283 entries)

en: unsupported serial port speed
nl: niet-ondersteunde snelheid van seriële poort

en: unsupported serial port parity
nl: niet-ondersteunde pariteit van seriële poort

en: unsupported serial port stop bits number
nl: niet-ondersteund aantal stopbits van seriële poort

en: unsupported serial port word length
nl: niet-ondersteunde woordlengte van seriële poort

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
nl: Host-tabellen die bestaan uit een kommagescheiden lijst niet laden.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
nl: Alleen tabellen die bestaan uit een kommagescheiden lijst laden.

en: Export version 1 tables to the OS.
nl: Versie-1-tabellen naar beheersysteem exporteren.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
nl: Versie-2- en versie-3-tabellen naar beheersysteem exporteren.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
nl: OEMID van RSDP, XSDT en RSDT instellen.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
nl: OEMTABLE-ID van RSDP, XSDT en RSDT instellen.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
nl: OEMTABLE-revisie van RSDP, XSDT en RSDT instellen.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
nl: Het 'creator'-veld van RSDP, XSDT en RSDT instellen.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
nl: De 'creator'-revisie van RSDP, XSDT en RSDT instellen.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
nl: EBDA niet bijwerken. Dit kan storingen en vastlopers op sommige BIOS'en verhelpen, maar maakt het functieloos bij besturingssystemen die geen RSDP van GRUB ontvangen.

en: premature end of file %s
nl: voortijdig einde van bestand %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
nl: [-1|-2] [--exclude=TABEL1,TABEL2|--load-only=TABEL1,TABEL2] BESTAND1 [BESTAND2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
nl: Host-ACPI-tabellen laden, en tabellen opgegeven via argumenten.

en: error: %s.
nl: fout: %s.

en: out of memory
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: cannot read `%s': %s
nl: kan '%s' niet lezen: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
nl: uitschakeling via ACPI is mislukt

en: List devices.
nl: Apparaten tonen.

en: filename expected
nl: bestandsnaam werd verwacht

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
nl: BESTAND

en: Print a block list.
nl: Een blokkenlijst tonen.

en: you need to load the kernel first
nl: u dient eerst de kernel te laden

en: Boot an operating system.
nl: Een besturingssysteem opstarten.

en: No boot time statistics is available
nl: Er zijn geen opstart-statistieken beschikbaar

en: Show boot time statistics.
nl: Opstart-statistieken tonen.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
nl: Schijfcache-statistieken: treffers = %lu (%lu.%02lu%%), missers = %lu

en: No disk cache statistics available
nl: Er zijn geen schijfcache-statistieken beschikbaar

en: Get disk cache info.
nl: Schijfcache-informatie ophalen.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
nl: DOS-regeleinden (CR+LF) accepteren.

en: Show the contents of a file.
nl: De inhoud van een bestand tonen.

en: two arguments expected
nl: twee argumenten werden verwacht

en: Compare file `%s' with `%s':
nl: Bestand '%s' vergelijken met '%s':

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
nl: Bestanden verschillen in grootte: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
nl: Bestanden verschillen op positie %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
nl: De bestanden zijn identiek.

en: FILE1 FILE2
nl: BESTAND1 BESTAND2

en: Compare two files.
nl: Twee bestanden vergelijken.

en: Load another config file.
nl: Nog een configuratiebestand laden.

en: Load another config file without changing context.
nl: Nog een configuratiebestand laden zonder de context te wijzigen.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
nl: Nog een configuratiebestand laden zonder de context te wijzigen, maar alleen menu-items nemen.

en: Load another config file but take only menu entries.
nl: Nog een configuratiebestand laden, maar alleen menu-items nemen.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
nl: [[jaar-]maand-dag] [uur:minuut[:seconde]]

en: Display/set current datetime.
nl: De huidige datum en tijd tonen/instellen.

en: Do not output the trailing newline.
nl: Het laatste regeleinde niet weergeven.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
nl: Verwerking van 'backslash escapes' inschakelen.

en: [-e|-n] STRING
nl: [-e|-n] TEKENREEKS

en: Display a line of text.
nl: Een regel tekst tonen.

en: Reboot into firmware setup menu.
nl: Herstarten naar instellingenmenu van firmware.

en: Fix video problem.
nl: Videoprobleem oplossen.

en: ROM image is present.
nl: ROM-image is aanwezig.

en: Can't enable ROM area.
nl: Kan ROM-gebied niet inschakelen.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
nl: BIOS-achtige structuren aanmaken voor terugwaartse compatibiliteit met bestaande beheersystemen.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
nl: BIOS-DUMP [INT10-DUMP]

en: Load BIOS dump.
nl: BIOS-dump laden.

en: TPM unavailable
nl: TPM is niet beschikbaar

en: cannot allocate TPM event buffer
nl: kan geen geheugen reserveren voor TPM-gebeurtenisbuffer

en: STRING ...
nl: TEKENREEKS...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
nl: Argumenten evalueren als GRUB-opdrachten.

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
nl: Controleren of BESTAND als ongeprivilegieerde i386-PAE-Xen-gast-kernel gestart kan worden

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
nl: Controleren of BESTAND als ongeprivilegieerde x86_64-Xen-gast-kernel gestart kan worden

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
nl: Controleren of BESTAND als geprivilegieerde x86-Xen-gast-kernel gebruikt kan worden

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
nl: Controleren of BESTAND als x86-multiboot-kernel gebruikt kan worden

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
nl: Controleren of BESTAND als x86-multiboot2-kernel gebruikt kan worden

en: Check if FILE is ARM Linux
nl: Controleren of BESTAND een ARM-Linux-bestand is

en: Check if FILE is ARM64 Linux
nl: Controleren of BESTAND een ARM64-Linux-bestand is

en: Check if FILE is IA64 Linux
nl: Controleren of BESTAND een IA64-Linux-bestand is

en: Check if FILE is MIPS Linux
nl: Controleren of BESTAND een MIPS-Linux-bestand is

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
nl: Controleren of BESTAND een MIPSEL-Linux-bestand is

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
nl: Controleren of BESTAND een SPARC64-Linux-bestand is

en: Check if FILE is POWERPC Linux
nl: Controleren of BESTAND een POWERPC-Linux-bestand is

en: Check if FILE is x86 Linux
nl: Controleren of BESTAND een x86-Linux-bestand is

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
nl: Controleren of BESTAND een x86-Linux-bestand is dat het 32-bits-protocol ondersteunt

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
nl: Controleren of BESTAND een x86-kFreeBSD-bestand is

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
nl: Controleren of BESTAND een i386-kFreeBSD-bestand is

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
nl: Controleren of BESTAND een x86_64-kFreeBSD-bestand is

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
nl: Controleren of BESTAND een x86-kNetBSD-bestand is

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
nl: Controleren of BESTAND een i386-kNetBSD-bestand is

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
nl: Controleren of BESTAND een x86_64-kNetBSD-bestand is

en: Check if FILE is i386 EFI file
nl: Controleren of BESTAND een i386-EFI-bestand is

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
nl: Controleren of BESTAND een x86_64-EFI-bestand is

en: Check if FILE is IA64 EFI file
nl: Controleren of BESTAND een IA64-EFI-bestand is

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
nl: Controleren of BESTAND een ARM64-EFI-bestand is

en: Check if FILE is ARM EFI file
nl: Controleren of BESTAND een ARM-EFI-bestand is

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
nl: Controleren of BESTAND een RISC-V 32bits EFI-bestand is

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
nl: Controleren of BESTAND een RISC-V 64bits EFI-bestand is

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
nl: Controleren of BESTAND een hiberfil.sys-bestand in slaaptoestand is

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
nl: Controleren of BESTAND een x86_64-XNU-bestand is (een Mac OS X-kernel)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
nl: Controleren of BESTAND een i386-XNU-bestand is (een Mac OS X-kernel)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
nl: Controleren of BESTAND een XNU-bestand (Mac OS X-kernel) in slaaptoestand is

en: Check if FILE is BIOS bootsector
nl: Controleren of BESTAND een BIOS-opstartsector is

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
nl: onwaar

en: OPTIONS FILE
nl: OPTIES BESTAND

en: Check if FILE is of specified type.
nl: Controleert of BESTAND van het aangegeven type is.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
nl: die partitie bestaat niet

en: New MBR is written to `%s'
nl: Nieuwe MBR is geschreven naar '%s'

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
nl: APPARAAT [PARTITIE[+/-[TYPE]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
nl: Hybride MBR van GPT-APPARAAT vullen.  Opgegeven partities zullen onderdeel zijn van de hybride MBR.  Maximaal drie partities zijn toegestaan.  TYPE is een MBR-soort; + betekent dat de partitie actief is; slechts één partitie kan actief zijn.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
nl: Stopt de computer.  Deze opdracht werkt niet met alle firmware-implementaties.

en: Specify hash to use.
nl: Te gebruiken hash.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
nl: Hashes van bestanden controleren aan de hand van dit hash-lijstbestand.

en: Base directory for hash list.
nl: Basismap voor hash-lijst.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
nl: MAP

en: Don't stop after first error.
nl: Niet stoppen na de eerste fout.

en: Uncompress file before checksumming.
nl: Bestand decomprimeren vóór berekenen van controlesom.

en: %s: READ ERROR
nl: %s: LEESFOUT

en: %s: HASH MISMATCH
nl: %s: NIET-OVEREENKOMENDE HASH

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
nl: -h HASH [-c BESTAND [-p VOORVOEGSEL]] [BESTAND1 [BESTAND2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
nl: Hash-controlesom berekenen of controleren.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
nl: [-c BESTAND [-p VOORVOEGSEL]] [BESTAND1 [BESTAND2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
nl: Advanced Power Management instellen
    (1=laag, ..., 254=hoog, 255=uit).

en: Display power mode.
nl: Energiemodus tonen.

en: Freeze ATA security settings until reset.
nl: ATA-beveiligingsinstellingen bevriezen tot herstart.

en: Display SMART health status.
nl: SMART-gezondheidstoestand tonen.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
nl: Automatic Acoustic Management instellen
    (0=uit, 128=stil, ..., 254=snel).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
nl: Standby-wachttijd instellen
    (0=uit, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
nl: Schijf in standby-toestand zetten.

en: Set drive to sleep mode.
nl: Schijf in slaaptoestand zetten.

en: Print drive identity and settings.
nl: Schijfidentiteit en -instellingen tonen.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
nl: Onbewerkte inhoud van ATA IDENTIFY-sector tonen.

en: Disable/enable SMART (0/1).
nl: SMART in-/uitschakelen  (1/0).

en: Do not print messages.
nl: Geen meldingen tonen.

en: one argument expected
nl: één argument werd verwacht

en: [OPTIONS] DISK
nl: [OPTIES] SCHIJF

en: Get/set ATA disk parameters.
nl: ATA-schijfparameters tonen/instellen

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: [PATTERN ...]
nl: [PATROON ...]

en: Show a help message.
nl: Een hulptekst tonen.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
nl: Dit aantal bytes vanaf begin van bestand overslaan.

en: Read only LENGTH bytes.
nl: Dit aantal bytes lezen.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
nl: [OPTIES] BESTAND|APPARAAT

en: Show raw contents of a file or memory.
nl: Onbewerkte inhoud van bestand of geheugen tonen.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
nl: Onbewerkte inhoud van CMOS tonen.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
nl: Een bit testen op positie BYTE:BIT in CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
nl: Een bit wissen op positie BYTE:BIT in CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
nl: Een bit zetten op positie BYTE:BIT in CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
nl: Opstart-statistieken van coreboot tonen.

en: List coreboot tables.
nl: De coreboot-tabellen tonen.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
nl: Controleren of de CPU 64-bits ("lang") ondersteunt (standaard).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
nl: Controleren of de CPU verlenging van het fysieke adres (PAE) ondersteunt.

en: Check for CPU features.
nl: Beschikbare CPU-functies achterhalen.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
nl: De huidige verwijzingen tonen.

en: Reset all mappings to the default values.
nl: Alle verwijzingen op de standaardwaarden instellen.

en: Perform both direct and reverse mappings.
nl: Zowel directe als inverse verwijzingen uitvoeren.

en: No drives have been remapped
nl: Er zijn geen schijven herverwezen

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
nl: beheersyteemschijfnummer ------> GRUB-/BIOS-apparaat

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
nl: -l | -r | [-s] GRUBAPPARAAT BEHEERSYSTEEMSCHIJF

en: Manage the BIOS drive mappings.
nl: De BIOS-schijftoewijzingen beheren.

en: Do not use APM to halt the computer.
nl: Geen APM gebruiken om de computer te stoppen.

en: Halt the system, if possible using APM.
nl: Het systeem stoppen, zo mogelijk met APM.

en: no APM found
nl: geen APM gevonden

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
nl: Versie %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, lengte = 0x%x, positie = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, lengte = 0x%x
    DS = 0x%x, lengte = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
nl: 16-bits beveiligde interface wordt ondersteund

en: 16-bit protected interface unsupported
nl: 16-bits beveiligde interface wordt niet ondersteund

en: 32-bit protected interface supported
nl: 32-bits beveiligde interface wordt ondersteund

en: 32-bit protected interface unsupported
nl: 32-bits beveiligde interface wordt niet ondersteund

en: CPU Idle slows down processor
nl: 'CPU Idle' vertraagt de processor

en: CPU Idle doesn't slow down processor
nl: 'CPU Idle' vertraagt de processor niet

en: APM disabled
nl: APM is uitgeschakeld

en: APM enabled
nl: APM is ingeschakeld

en: APM disengaged
nl: APM wordt niet gebruikt

en: APM engaged
nl: APM wordt gebruikt

en: Show APM information.
nl: APM-informatie tonen.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
nl: bestandsnaam of tempo plus tonen werden verwacht

en: Invalid tempo in %s
nl: Ongeldig tempo in %s

en: file `%s' not found
nl: bestand '%s' is niet gevonden

en: unrecognized number
nl: niet-herkend getal

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
nl: BESTAND | TEMPO [HOOGTE1 DUUR1 [HOOGTE2 DUUR2] ...]

en: Play a tune.
nl: Een deuntje afspelen.

en: set numlock mode
nl: NumLock-modus instellen

en: set capslock mode
nl: CapsLock-modus instellen

en: set scrolllock mode
nl: ScrollLock-modus instellen

en: set insert mode
nl: Insert-toetsmodus instellen

en: set pause mode
nl: Pause-toetsmodus instellen

en: press left shift
nl: linker Shift indrukken

en: press right shift
nl: rechter Shift indrukken

en: press SysRq
nl: SysRq-toets indrukken

en: press NumLock key
nl: NumLock-toets indrukken

en: press CapsLock key
nl: CapsLock-toets indrukken

en: press ScrollLock key
nl: ScrollLock-toets indrukken

en: press Insert key
nl: Insert-toets indrukken

en: press left alt
nl: linker Alt indrukken

en: press right alt
nl: rechter Alt indrukken

en: press left ctrl
nl: linker Ctrl indrukken

en: press right ctrl
nl: rechter Ctrl indrukken

en: don't update LED state
nl: LED-toestand niet bijwerken

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
nl: [TOETSAANSLAG1] [TOETSAANSLAG2 ...]

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
nl: Een reeks toetsaanslagen emuleren

en: Save read value into variable VARNAME.
nl: Ingelezen waarde in variabele VARNAAM opslaan.

en: VARNAME
nl: VARNAAM

en: unsupported instruction
nl: niet-ondersteunde instructie

en: invalid argument
nl: ongeldig argument

en: ADDR
nl: ADRES

en: Read a CPU model specific register.
nl: Een CPU-modelspecifiek register lezen.

en: ADDR VALUE
nl: ADRES WAARDE

en: Write a value to a CPU model specific register.
nl: Een waarde naar een CPU-modelspecifiek register schrijven.

en: Run `go' to resume GRUB.
nl: Typ 'go' om GRUB te hervatten.

en: Return to IEEE1275 prompt.
nl: Naar de IEEE1275-prompt terugkeren.

en: PORT
nl: POORT

en: Read 8-bit value from PORT.
nl: Een 8-bits waarde lezen uit POORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
nl: Een 16-bits waarde lezen uit POORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
nl: Een 32-bits waarde lezen uit POORT.

en: PORT VALUE [MASK]
nl: POORT WAARDE [MASKER]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
nl: Deze 8-bits WAARDE schrijven naar POORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
nl: Deze 16-bits WAARDE schrijven naar POORT.

en: ADDR VALUE [MASK]
nl: ADRES WAARDE [MASKER]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
nl: Deze 32-bits WAARDE schrijven naar POORT.

en: variable `%s' isn't set
nl: variabele '%s' is niet ingesteld

en: Load a keyboard layout.
nl: Een toetsenbordindeling laden.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
nl: Shift-toets controleren.

en: Check Control key.
nl: Control-toets controleren.

en: Check Alt key.
nl: Alt-toets controleren.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
nl: Toestand van toetsaanpasser controleren.

en: can't find command `%s'
nl: kan opdracht '%s' niet vinden

en: Enter password:
nl: Voer wachtwoord in:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
nl: Een verouderde configuratie ontleden in dezelfde context

en: Parse legacy config in new context
nl: Een verouderde configuratie ontleden in nieuwe context

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
nl: Een verouderde configuratie ontleden in dezelfde context, maar alleen menu-items nemen

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
nl: Een verouderde configuratie ontleden in nieuwe context, maar alleen menu-items nemen

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
nl: [--no-mem-option] [--type=TYPE] BESTAND [ARGUMENT...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
nl: Een 'kernel'-opdracht van grub-legacy simuleren

en: FILE [ARG ...]
nl: BESTAND [ARGUMENT...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
nl: Een 'initrd'-opdracht van grub-legacy simuleren

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
nl: Een 'modulenounzip'-opdracht van grub-legacy simuleren

en: [--md5] PASSWD [FILE]
nl: [--md5] WACHTWOORD [BESTAND]

en: Simulate grub-legacy `password' command
nl: Een 'password'-opdracht van grub-legacy simuleren

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
nl: Een 'password'-opdracht van grub-legacy in menu-itemmodus simuleren

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
nl: Bestandsnaam opgeven.

en: Skip signature-checking of the environment file.
nl: Vingerafdrukcontrole van omgevingsbestand overslaan.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
nl: [-f BESTAND] [-s|--skip-sig] [TOE-TE-STANE-VARIABELENAAM...]

en: Load variables from environment block file.
nl: Variabelen uit omgevingsblokbestand laden.

en: [-f FILE]
nl: [-f BESTAND]

en: List variables from environment block file.
nl: Variabelen uit omgevingsblokbestand tonen.

en: [-f FILE] variable_name [...]
nl: [-f BESTAND] VARIABELENAAM...

en: Save variables to environment block file.
nl: Variabelen in omgevingsblokbestand opslaan.

en: Show a long list with more detailed information.
nl: Een lijst met uitgebreidere informatie tonen.

en: Print sizes in a human readable format.
nl: Grootten in leesbare vorm weergeven.

en: List all files.
nl: Alle bestanden tonen.

en: Network protocols:
nl: Netwerkprotocollen:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
nl: [-l|-h|-a] [BESTAND ...]

en: List devices and files.
nl: Apparaten en bestanden tonen.

en: Show version 1 tables only.
nl: Alleen de versie-1-tabellen tonen.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
nl: Alleen de versie-2- en versie-3-tabellen tonen.

en: Show ACPI information.
nl: ACPI-informatie tonen.

en: available RAM
nl: beschikbare RAM

en: reserved RAM
nl: gereserveerde RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
nl: herbruikbare ACPI-RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
nl: door ACPI gebruikte persistente RAM

en: faulty RAM (BadRAM)
nl: beschadigde RAM (BadRAM)

en: persistent RAM
nl: persistente RAM

en: persistent RAM (legacy)
nl: persistente RAM (verouderd)

en: RAM holding coreboot tables
nl: RAM die coreboot-tabellen bevat

en: RAM holding firmware code
nl: RAM die firmware bevat

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
nl: basisadres = 0x%llx, lengte = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
nl: basisadres = 0x%llx, lengte = 0x%llx, type = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
nl: Geheugentoewijzing geleverd door firmware tonen.

en: List PCI devices.
nl: PCI-apparaten tonen.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
nl: BESTAND op HFS- or HFS+-partitie "zegenen" voor Intel-Macs.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
nl: MAP op HFS- or HFS+-partitie "zegenen" voor PPC-Macs.

en: Read 8-bit value from ADDR.
nl: Een 8-bits waarde lezen van ADRES.

en: Read 16-bit value from ADDR.
nl: Een 16-bits waarde lezen van ADRES.

en: Read 32-bit value from ADDR.
nl: Een 32-bits waarde lezen van ADRES.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
nl: Deze 8-bits WAARDE schrijven naar ADRES.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
nl: Deze 16-bits WAARDE schrijven naar ADRES.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
nl: Deze 32-bits WAARDE schrijven naar ADRES.

en: Menu entry type.
nl: Menu-itemsoort.

en: STRING
nl: TEKENREEKS

en: List of users allowed to boot this entry.
nl: Lijst van gebruikers die dit item mogen starten.

en: USERNAME[,USERNAME]
nl: GEBRUIKERSNAAM[,GEBRUIKERSNAAM...]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
nl: Toetsenbordtoets waarmee dit item direct gestart kan worden.

en: KEYBOARD_KEY
nl: TOETS

en: Use STRING as menu entry body.
nl: Deze TEKENREEKS gebruiken als body van menu-item.

en: Menu entry identifier.
nl: Menu-itemnaam.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
nl: Dit item kan gestart worden door elke gebruiker.

en: BLOCK
nl: BLOK

en: Define a menu entry.
nl: Een menu-item definiëren.

en: Define a submenu.
nl: Een submenu definiëren.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
nl: Naam	Verwijzingen	Afhankelijkheden

en: Show this message.
nl: Deze tekst tonen.

en: ADDR [SIZE]
nl: ADRES [GROOTTE]

en: Show memory contents.
nl: Inhoud van geheugen tonen.

en: Remove a module.
nl: Een module verwijderen.

en: Show loaded modules.
nl: Geladen modules tonen.

en: Exit from GRUB.
nl: GRUB verlaten.

en: No CS5536 found
nl: Geen CS5536 gevonden

en: CS5536 at %d:%d.%d
nl: CS5536 is op %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
nl: I/O-ruimte van SMBus-controller is op 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
nl: RAM-sleufnummer %d

en: Written SPD bytes: %d B.
nl: Aantal geschreven SPD-bytes: %d B.

en: Total flash size: %d B.
nl: Totale flash-grootte: %d B.

en: Memory type: DDR2.
nl: Geheugentype: DDR2.

en: Part no: %s.
nl: Onderdeelnummer: %s.

en: Memory type: Unknown.
nl: Geheugentype: (onbekend).

en: Print Memory information.
nl: Geheugeninformatie tonen.

en: %s does not support UUIDs
nl: %s ondersteunt geen UUID's

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
nl: Naar originele schijfstuurprogramma's overschakelen. Als er geen modules gegeven zijn, dan wordt de standaardset (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) gebruikt.

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
nl: Voert OPDRACHTEN uit op partitie.
    Gebruik 'parttool PARTITIE help' voor een lijst van beschikbare opdrachten.

en: =VAL
nl: =WAARDE

en: Sorry, no parttool is available for %s
nl: Sorry, 'parttool' werkt niet voor %s

en: unknown argument `%s'
nl: onbekend argument '%s'

en: PARTITION COMMANDS
nl: PARTITIE OPDRACHTEN

en: USER PASSWORD
nl: GEBRUIKERSNAAM WACHTWOORD

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
nl: Gebruikerswachtwoord instellen (platte tekst). Afgeraden en onveilig.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
nl: ongeldig PBKDF2-wachtwoord

en: USER PBKDF2_PASSWORD
nl: GEBRUIKERSNAAM PBKDF2-WACHTWOORD

en: Set user password (PBKDF2).
nl: Gebruikerswachtwoord instellen (met PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
nl: Apparaat selecteren via ID's van producent en/of apparaat.

en: [vendor]:[device]
nl: [PRODUCENT]:[APPARAAT]

en: Select device by its position on the bus.
nl: Apparaat selecteren via de positie ervan op de bus.

en: [bus]:[slot][.func]
nl: [BUS]:[SLEUF][.FUNC]

en: missing `%c' symbol
nl: ontbrekend '%c'-symbool

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
nl: [-s POSITIE] [-d APPARAAT]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
nl: Onbewerkte inhoud van PCI-instellingenruimte tonen.

en: Skip signature-checking of the public key file.
nl: Vingerafdrukcontrole van publiekesleutelbestand overslaan.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
nl: onjuiste vingerafdruk

en: module `%s' isn't loaded
nl: module '%s' is niet geladen

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
nl: publieke sleutel %08x is niet gevonden

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
nl: [-s|--skip-sig] BESTAND VINGERAFDRUKBESTAND [PUBLIEKESLEUTELBESTAND]

en: Verify detached signature.
nl: Een losse vingerafdruk controleren.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
nl: [-s|--skip-sig] PUBLIEKESLEUTELBESTAND

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
nl: Sleutel uit gegeven bestand aan vertrouwde sleutels toevoegen.

en: Show the list of trusted keys.
nl: Lijst van vertrouwde sleutels tonen.

en: PUBKEY_ID
nl: PUBLIEKESLEUTEL-ID

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
nl: Sleutel met gegeven PUBLIEKESLEUTEL-ID uit vertrouwde sleutels verwijderen.

en: Set a variable to return value.
nl: De afsluitwaarde aan variabele toekennen.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
nl: Stuurprogramma achterhalen.

en: Determine partition map type.
nl: Soort partitietabel achterhalen.

en: Determine filesystem type.
nl: Soort bestandssysteem achterhalen.

en: Determine filesystem UUID.
nl: UUID van bestandssysteem achterhalen.

en: Determine filesystem label.
nl: Label van bestandssysteem achterhalen.

en: Determine partition UUID.
nl: De partitie-UUID achterhalen.

en: filesystem `%s' does not support labels
nl: bestandssysteem '%s' ondersteunt geen labels

en: DEVICE
nl: APPARAAT

en: Retrieve device info.
nl: Apparaatinformatie ophalen.

en: Set variable with user input.
nl: Variabele met gebruikersinvoer instellen.

en: Reboot the computer.
nl: Computer herstarten.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
nl: Overeenkomende component (met dit NUMMER) opslaan in VARNAAM.

en: [NUMBER:]VARNAME
nl: [NUMMER:]VARNAAM

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
nl: REGEXP TEKENREEKS

en: Test if REGEXP matches STRING.
nl: Controleren of reguliere expressie REGEXP overeenkomt met TEKENREEKS.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
nl: NAAM [VARIABELE] [HINTS]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nl: Apparaten doorzoeken naar bestand.  Als VARIABELE opgegeven is, wordt de naam van het eerstgevonden apparaat daaraan toegekend.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nl: Apparaten op label zoeken.  Als VARIABELE opgegeven is, wordt de naam van het eerstgevonden apparaat daaraan toegekend.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nl: Apparaten op UUID zoeken.  Als VARIABELE opgegeven is, wordt de naam van het eerstgevonden apparaat daaraan toegekend.

en: Search devices by a file.
nl: Apparaten zoeken aan hand van bestand.

en: Search devices by a filesystem label.
nl: Apparaten zoeken aan hand van bestandssysteemlabel.

en: Search devices by a filesystem UUID.
nl: Apparaten zoeken aan hand van bestandssysteem-UUID.

en: Set a variable to the first device found.
nl: Eerstgevonden apparaat aan variabele toekennen.

en: Do not probe any floppy drive.
nl: Geen floppy-apparaten polsen.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen, wanneer draaiend op IEE1275.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen, wanneer draaiend op BIOS.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen wanneer directe hardwaretoegang ondersteund wordt.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen, wanneer draaiend op EFI.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nl: Eerst apparaat HINT proberen, wanneer draaiend op ARC.  Als HINT eindigt op een komma, ook subpartities proberen.

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
nl: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT]...] NAAM

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
nl: Apparaten op bestand, label of UUID zoeken.  Als '--set' gegeven is, dan wordt het eerstgevonden apparaat toegekend aan een variabele; als geen variabelenaam gegeven is, dan wordt hiervoor 'root' gebruikt.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
nl: Register %x van %x:%02x.%x is %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
nl: [-s POSITIE] [-d APPARAAT] [-v VARIABELE] REGISTER[=WAARDE[:MASKER]]

en: Manipulate PCI devices.
nl: PCI-apparaten manipuleren.

en: Verbose countdown.
nl: Uitgebreid aftellen.

en: Allow to interrupt with ESC.
nl: Afbreken met ESC toestaan.

en: NUMBER_OF_SECONDS
nl: AANTAL_SECONDEN

en: Wait for a specified number of seconds.
nl: Een opgegeven aantal seconden wachten.

en: Store the value in the given variable name.
nl: Ingelezen waarde in de gegeven variabele opslaan.

en: variable
nl: VARIABELE

en: Filter the result like linux does.
nl: Het resultaat filteren zoals Linux dat doet.

en: Retrieve SMBIOS information.
nl: SMBIOS-informatie ophalen.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
nl: hoofdmap van de syslinux-schijf  [standaard=/]

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
nl: huidige map van syslinux  [standaard is de oudermap van het invoerbestand]

en: assume input is an isolinux configuration file.
nl: aannemen dat invoer een isolinux-configuratiebestand is

en: assume input is a pxelinux configuration file.
nl: aannemen dat invoer een pxelinux-configuratiebestand is

en: assume input is a syslinux configuration file.
nl: aannemen dat invoer een syslinux-configuratiebestand is

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
nl: Een syslinux-configuratie uitvoeren in dezelfde context

en: Execute syslinux config in new context
nl: Een syslinux-configuratie uitvoeren in nieuwe context

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
nl: Een syslinux-configuratie uitvoeren in dezelfde context, maar alleen menu-items nemen

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
nl: Een syslinux-configuratie uitvoeren in nieuwe context, maar alleen menu-items nemen

en: no terminal specified
nl: geen terminal opgegeven

en: terminal `%s' isn't found
nl: terminal '%s' is niet gevonden

en: Active input terminals:
nl: Actieve invoerterminals:

en: Available input terminals:
nl: Beschikbare invoerterminals:

en: Active output terminals:
nl: Actieve uitvoerterminals:

en: Available output terminals:
nl: Beschikbare uitvoerterminals:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
nl: [--append|--remove] [TERMINAL1 [TERMINAL2 ...]]

en: List or select an input terminal.
nl: Een invoerterminal tonen of selecteren.

en: List or select an output terminal.
nl: Een uitvoerterminal tonen of selecteren.

en: EXPRESSION ]
nl: EXPRESSIE ]

en: Evaluate an expression.
nl: Een expressie evalueren.

en: EXPRESSION
nl: EXPRESSIE

en: Load the same file in multiple ways.
nl: Hetzelfde bestand op meerdere manieren laden.

en: Specify size for each read operation
nl: Grootte opgeven voor elke leesoperatie

en: invalid block size
nl: ongeldige blokgrootte

en: File size: %s
nl: Bestandsgrootte: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
nl: Verstreken tijd: %d.%03d seconden

en: Speed: %s
nl: Snelheid: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
nl: [-s GROOTTE] BESTANDSNAAM

en: Test file read speed.
nl: Leessnelheid van bestanden testen.

en: no command is specified
nl: geen opdracht opgegeven

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
nl: Verstreken tijd: %d.%03d seconden

en: COMMAND [ARGS]
nl: OPDRACHT [ARGUMENTEN]

en: Measure time used by COMMAND
nl: De tijd meten die OPDRACHT duurt

en: Translate to upper case.
nl: Omzetten naar hoofdletters.

en: Translate to lower case.
nl: Omzetten naar kleine letters.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
nl: [OPTIE...] SET1 [SET2] [TEKENREEKS]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
nl: In TEKENREEKS de tekens in SET1 omzetten naar SET2.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
nl: Niets doen, met succes.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
nl: Niets doen, met mislukking.

en: Test USB support.
nl: USB-ondersteuning testen.

en: Text-only
nl: Alleen tekst

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
nl: Direct-color, masker: %d/%d/%d/%d  positie: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
nl: Gepaletteerd

en: Monochrome
nl: Monochroom

en: Unknown video mode
nl: (onbekende videomodus)

en:   EDID checksum invalid
nl:   EDID-controlesom is ongeldig

en:   EDID version: %u.%u
nl:   EDID-versie: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
nl:     Voorkeursmodus: %ux%u

en:     No preferred mode available
nl:     Geen voorkeursmodus aanwezig

en: invalid video mode specification `%s'
nl: ongeldige specificatie '%s' van videomodus

en: List of supported video modes:
nl: Lijst van ondersteunde videomodi:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
nl: Legenda: masker/positie=rood/groen/blauw/gereserveerd

en: Adapter `%s':
nl: Adapter '%s':

en:   No info available
nl:   Geen info beschikbaar

en:   Failed to initialize video adapter
nl:   Initialiseren van video-adapter is mislukt

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
nl: [BxH[xD]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
nl: Beschikbare videomodi tonen.  Als een resolutie gegeven is, alleen overeenkomende modi tonen.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
nl: [BxH]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
nl: Video-subsysteem testen in modus BxH.

en: Test video subsystem.
nl: Video-subsysteem testen.

en: [DIR]
nl: [MAP]

en: List Xen storage.
nl: Xen-opslag tonen.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
nl: [-l] GRUB-UUID [VARNAAM]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
nl: Een 64-bit UUID geschikt maken voor XNU.  Als optie '-l' gegeven is, dan alleen in kleine letters zoals 'blkid' doet.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
nl: lezen van sector 0x%llx van '%s' is mislukt

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
nl: schrijven van sector 0x%llx naar '%s' is mislukt

en: Mount by UUID.
nl: Aankoppelen via UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
nl: Alles aankoppelen.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
nl: Alle volumens aankoppelen die 'opstart'-vlag gezet hebben.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
nl: kan '%s' niet openen: %s

en: cannot seek `%s': %s
nl: kan niet springen in '%s': %s

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
nl: Voer wachtwoordzin in voor %s%s%s (%s):

en: Mount a crypto device.
nl: Een versleuteld apparaat aankoppelen.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
nl: Kan fysiek volumen '%s' niet vinden.  Mogelijk ontbreken er modules in de core-image.

en: physical volume %s not found
nl: fysiek volumen %s is niet gevonden

en: no media in `%s'
nl: geen medium in '%s'

en: Couldn't load sha256
nl: Kan sha256 niet laden

en: Couldn't load sha512
nl: Kan sha512 niet laden

en: couldn't read ELI metadata
nl: kan ELI-metagegevens niet lezen

en: wrong ELI magic or version
nl: foutief magisch getal of verkeerde versie van ELI

en: Attempting to decrypt master key...
nl: Poging tot ontsleutelen van hoofdsleutel...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
nl: Sleuf %d is geopend

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
nl: poging tot lezen of schrijven buiten schijf '%s'

en: cannot write to CD-ROM
nl: kan niet naar CD-rom schrijven

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
nl: De eigen schijfstuurprogramma's worden gebruikt.  De firmware-interface is afgewezen.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
nl: uw LDM-inbeddende partitie is te klein; inbedding is niet mogelijk

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
nl: deze LDM heeft geen inbeddende partitie; inbedding is niet mogelijk

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
nl: Het gegeven lus-apparaat verwijderen.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
nl: Van een bestand een virtuele schijf maken.

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
nl: Sleuf "%s" is geopend

en: relocation 0x%x is not implemented yet
nl: relocatie 0x%x is nog niet geïmplenteerd

en: relocation 0x%s is not implemented yet
nl: relocatie 0x%s is nog niet geïmplenteerd

en: no symbol table
nl: geen symbolentabel

en: this ELF file is not of the right type
nl: dit ELF-bestand is niet van het juiste type

en: Load and initialize EFI emulator.
nl: EFI-emulator laden en initialiseren.

en: Finalize loading of EFI emulator.
nl: Het laden van de EFI-emulator afmaken.

en: Unload EFI emulator.
nl: De EFI-emulator de-activeren.

en: symbol `%s' not found
nl: symbool '%s' is niet gevonden

en: Loaded fonts:
nl: Geladen lettertypes:

en: FILE...
nl: BESTAND...

en: Specify one or more font files to load.
nl: Te laden lettertypebestanden.

en: List the loaded fonts.
nl: De geladen lettertypes tonen.

en: not a directory
nl: is geen map

en: too deep nesting of symlinks
nl: te diepe nesting van symbolische koppelingen

en: attempt to read past the end of file
nl: poging tot lezen voorbij einde van bestand

en: not a regular file
nl: is geen normaal bestand

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
nl: Uw core.img is ongebruikelijk groot.  Het zal niet in de inbeddingsruimte passen.

en: overflow is detected
nl: overloop is gedetecteerd

en: invalid file name `%s'
nl: ongeldige bestandsnaam '%s'

en: blocksize too large
nl: blokgrootte is te groot

en: checksum verification failed
nl: controle van controlesom is mislukt

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
nl: kan een benodigd deelapparaat van een multi-apparaat-bestandssysteem niet vinden

en: no decryption key available
nl: er is geen onsleutelingssleutel beschikbaar

en: MAC verification failed
nl: MAC-controle is mislukt

en: Assume input is raw.
nl: Aannemen dat de invoer onbewerkt is.

en: Assume input is hex.
nl: Aannemen dat de invoer hexadecimaal is.

en: Assume input is passphrase.
nl: Aannemen dat de invoer een wachtwoordzin is.

en: Enter ZFS password:
nl: Voer ZFS-wachtwoord in:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
nl: [-h|-p|-r] [BESTAND]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
nl: De ZFS-inpaksleutel opgeslagen in BESTAND importeren.

en: Virtual device is removed
nl: Virtueel apparaat is verwijderd

en: Virtual device is faulted
nl: Virtueel apparaat is in fouttoestand

en: Virtual device is offline
nl: Virtueel apparaat is offline

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
nl: Virtueel apparaat is beperkt functioneel

en: Virtual device is online
nl: Virtueel apparaat is online

en: Incorrect virtual device: no type available
nl: Onjuist virtueel apparaat: geen type bekend

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
nl: Feitelijk virtueel apparaat (bestand of schijf)

en: Bootpath: unavailable
nl: Opstartpad: (niet beschikbaar)

en: Bootpath: %s
nl: Opstartpad: %s

en: Path: unavailable
nl: Pad: (niet beschikbaar)

en: Path: %s
nl: Pad: %s

en: Devid: unavailable
nl: Apparaat-ID: (niet beschikbaar)

en: Devid: %s
nl: Apparaat-ID: %s

en: This VDEV is a mirror
nl: Deze VDEV is een mirror

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
nl: Deze VDEV is een RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
nl: Onjuiste VDEV

en: VDEV with %d children
nl: VDEV met %d dochters

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
nl: VDEV-elementnummer %d is niet correct

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
nl: VDEV-elementnummer %d:

en: Unknown virtual device type: %s
nl: Onbekend virtueel apparaattype: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
nl: Pool-status: actief

en: Pool state: exported
nl: Pool-status: geëxporteerd

en: Pool state: destroyed
nl: Pool-status: vernietigd

en: Pool state: reserved for hot spare
nl: Pool-status: gereserveerd als vervanger

en: Pool state: level 2 ARC device
nl: Pool-status: niveau-2 ARC-apparaat

en: Pool state: uninitialized
nl: Pool-status: ongeïnitialiseerd

en: Pool state: unavailable
nl: Pool-status: (niet beschikbaar)

en: Pool state: potentially active
nl: Pool-status: potentieel actief

en: Pool name: unavailable
nl: Pool-naam: (niet beschikbaar)

en: Pool name: %s
nl: Pool-naam: %s

en: Pool GUID: unavailable
nl: Pool-GUID: (niet beschikbaar)

en: Pool GUID: %016llx
nl: Pool-GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
nl: Kan pool-status niet verkrijgen

en: Unrecognized pool state
nl: Onbekende pool-status

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
nl: Er is geen virtueleapparatenboom beschikbaar

en: Print ZFS info about DEVICE.
nl: ZFS-informatie tonen over APPARAAT.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
nl: BESTANDSSYSTEEM [VARIABELE]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
nl: Het ZFS-BOOTFSOBJ tonen of opslaan in VARIABELE

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
nl: Sluit nu de debugger op afstand aan.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
nl: GDB-stub starten op de gegeven poort

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
nl: In GDB inbreken

en: Stop GDB stub
nl: GDB-stub stoppen

en: premature end of file
nl: voortijdig einde van bestand

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
nl: Vertaalt de tekenreeks met de huidige instellingen.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
nl: Druk op Enter om het geselecteerde systeem te starten, 'e' om de opdrachten te bewerken, of 'c' voor een opdrachtregel.  Druk op ESC voor het vorige menu.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
nl: Druk op Enter om het geselecteerde systeem te starten, 'e' om de opdrachten te bewerken, of 'c' voor een opdrachtregel.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
nl: Enter: starten, 'e': opties, 'c': opdrachtregel

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
nl: Over %d seconden wordt het geselecteerde item automatisch gestart.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
nl: Nog %d seconden.

en: GRUB Boot Menu
nl: GRUB Opstartmenu

en: Hello World
nl: Hallo wereld

en: Say `Hello World'.
nl: "Hallo wereld" melden.

en: attempt to seek outside of the file
nl: poging tot springen buiten het bestand

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
nl: niet-ondersteunde GZIP-indeling

en: lzop file corrupted
nl: LZOP-bestand is beschadigd

en: xz file corrupted or unsupported block options
nl: XZ-bestand is beschadigd of gebruikt niet-ondersteunde blokopties

en: invalid arch-dependent ELF magic
nl: ongeldig architectuur-afhankelijk magisch getal in ELF-bestand

en: requested buffer size is too large
nl: de gevraagde buffergrootte is te groot

en: new read is position beyond the end of the written data
nl: nieuwe leespositie is voorbij het einde van de geschreven gegevens

en: [ENVVAR=VALUE]
nl: [OMGEVINGSVARIABELE=WAARDE]

en: Set an environment variable.
nl: Een omgevingsvariabele instellen.

en: ENVVAR
nl: OMGEVINGSVARIABELE

en: Remove an environment variable.
nl: Een omgevingsvariabele verwijderen.

en: [ARG]
nl: [ARGUMENT]

en: List devices or files.
nl: Apparaten of bestanden tonen.

en: Insert a module.
nl: Een module laden.

en: disk `%s' not found
nl: schijf '%s' is niet gevonden

en: attempt to read or write outside of partition
nl: poging tot lezen of schrijven buiten partitie

en: invalid arch-independent ELF magic
nl: ongeldig architectuur-onafhankelijk magisch getal in ELF-bestand

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
nl: ongeldig geheugenadres (0x%s > 0x%s)

en: bad shim signature
nl: slechte shim-handtekening

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
nl: aantal apparaten overschrijdt limiet

en: cannot write to `%s': %s
nl: kan niet schrijven naar '%s': %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
nl: het item '%s' in 'device.map' is ongeldig; het wordt genegeerd; corrigeer of verwijder uw 'device.map'

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
nl: apparaatnaam '%s' in 'device.map' is onjuist; daarvoor in de plaats wordt %s gebruikt; gebruik de vorm [hfc]d[0-9]* (bijvoorbeeld 'hd0' of 'cd')

en: can't open `%s': %s
nl: kan '%s' niet openen: %s

en: DEVICE_NAME
nl: APPARAATNAAM

en: Set root device.
nl: Root-apparaat instellen.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
nl: BESTAND als apparaattoewijzingstabel gebruiken  [standaard %s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
nl: BESTAND gebruiken als geheugenschijf

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
nl: de GRUB-bestanden uit MAP gebruiken  [standaard %s]

en: print verbose messages.
nl: uitgebreide meldingen tonen

en: SECS
nl: SECONDEN

en: wait until a debugger will attach
nl: wachten tot een debugger zich aanhecht

en: Unknown extra argument `%s'.
nl: Onbekend extra argument '%s'.

en: GRUB emulator.
nl: GRUB-emulator.

en: Error in parsing command line arguments
nl: Fout tijdens ontleden van de opdrachtregelargumenten.

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
nl: Voer 'gdb %s %d' uit, en zet ARGS.HOLD op nul.

en: %s: warning:
nl: %s: waarschuwing:

en: %s: info:
nl: %s: informatie:

en: %s: error:
nl: %s: fout:

en: file `%s' is too big
nl: bestand '%s' is te groot

en: unknown filesystem
nl: onbekend bestandssysteem

en: Shutdown failed
nl: Uitschakeling is mislukt

en: Exit failed
nl: Afsluiten is mislukt

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
nl: Onjuist geneste partitie (%s,%s,%s%d) wordt weggelaten

en: Unknown command `%s'.
nl: Opdracht '%s' is onbekend.

en: Display this help and exit.
nl: Deze hulptekst tonen en stoppen.

en: Display the usage of this command and exit.
nl: Gebruikssamenvatting van deze opdracht tonen en stoppen.

en: missing mandatory option for `%s'
nl: verplichte optie voor '%s' ontbreekt

en: the argument `%s' requires an integer
nl: het argument '%s' vereist een geheel getal

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
nl: er werd een waarde gegeven voor argument '%s' terwijl het geen waarde vereist

en: Print backtrace.
nl: Een backtrace tonen.

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
nl: GRUB weet nog niet hoe deze machine te stoppen!

en: Default server is ${net_default_server}
nl: Standaardserver is ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
nl: ongeldige kleurindicatie '%s'

en: Reboot failed
nl: Herstarten is mislukt

en: [LENGTH]
nl: [LENGTE]

en: Hexdump random data.
nl: Willekeurige gegevens genereren.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
nl: apparatenboom moet gegeven zijn (zie opdracht 'devicetree')

en: invalid zImage
nl: ongeldige zImage

en: invalid device tree
nl: ongeldige apparatenboom

en: Load Linux.
nl: Linux laden.

en: Load initrd.
nl: Een initiële RAM-schijf laden.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
nl: Een DTB-bestand laden.

en: failed to get FDT
nl: verkrijgen van FDT is mislukt

en: you need to load the Xen Hypervisor first
nl: u dient eerst de Xen-hypervisor te laden

en: Load a xen hypervisor.
nl: Een Xen-hypervisor laden.

en: Load a xen module.
nl: Een Xen-module laden.

en: [OPTS]
nl: [OPTIES]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
nl: Een BIOS-gebaseerd systeem opstarten.

en: Load another boot loader.
nl: Een andere boot-loader laden.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
nl: een gewone image-kernel wordt niet ondersteund; hercompileer grub met 'CONFIG_(U)EFI_STUB' ingeschakeld

en: Display output on all consoles.
nl: Uitvoer op alle consoles tonen.

en: Use serial console.
nl: Een seriële console gebruiken.

en: Ask for file name to reboot from.
nl: Vragen om naam van bestand waarvan herstart moet worden.

en: Use CD-ROM as root.
nl: Een CD-ROM als root-apparaat gebruiken.

en: Enter in KDB on boot.
nl: KDB binnengaan bij opstarten.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
nl: GDB-debugger op afstand gebruiken in plaats van DDB.

en: Disable all boot output.
nl: Alle opstartuitvoer onderdrukken.

en: Wait for keypress after every line of output.
nl: Op een toetsaanslag wachten na elke uitvoerregel.

en: Use compiled-in root device.
nl: Het bij compilatie aangegeven root-apparaat gebruiken.

en: Boot into single mode.
nl: Opstarten in ééngebruikermodus.

en: Boot with verbose messages.
nl: Opstarten met uitgebreide meldingen.

en: Don't reboot, just halt.
nl: Niet herstarten, computer alleen stoppen.

en: Change configured devices.
nl: Ingestelde apparaten wijzigen.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
nl: comNUMMER[,SNELHEID]

en: Disable SMP.
nl: SMP uitschakelen.

en: Disable ACPI.
nl: ACPI uitschakelen.

en: Don't display boot diagnostic messages.
nl: Geen diagnostische meldingen tonen.

en: Boot with debug messages.
nl: Opstarten met debug-meldingen.

en: Suppress normal output (warnings remain).
nl: Gewone uitvoer onderdrukken (maar waarschuwingen niet).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
nl: [ADRES|comNUMMER][,SNELHEID]

en: name
nl: naam

en: addr
nl: adres

en: size
nl: grootte

en: Booting in blind mode
nl: Opstarten in blinde modus.

en: Load kernel of FreeBSD.
nl: Een FreeBSD-kernel laden.

en: Load kernel of OpenBSD.
nl: Een OpenBSD-kernel laden.

en: Load kernel of NetBSD.
nl: Een NetBSD-kernel laden.

en: Load FreeBSD env.
nl: Een FreeBSD-omgeving laden.

en: Load FreeBSD kernel module.
nl: Een FreeBSD-kernelmodule laden.

en: Load NetBSD kernel module.
nl: Een NetBSD-kernelmodule laden.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
nl: Een NetBSD-kernelmodule (ELF) laden.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
nl: Een FreeBSD-kernelmodule (ELF) laden.

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
nl: Een kOpenBSD-RAM-schijf laden.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
nl: Een andere payload van 'coreboot' laden.

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
nl: Verouderde parameter 'ask' wordt niet meer ondersteund.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
nl: %s wordt afgeraden. Gebruik in plaats daarvan 'set gfxpayload=%s' vóór de 'linux'-opdracht.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
nl: %s wordt afgeraden. VGA-modus %d wordt niet herkend. Gebruik in plaats daarvan 'set gfxpayload=BREEDTExHOOGTE[xDIEPTE]' vóór de 'linux'-opdracht.

en: [--force|--bpb] FILE
nl: [--force|--bpb] BESTAND

en: the size of `%s' is too large
nl: de grootte van '%s' is te groot

en: Load FreeDOS kernel.sys.
nl: Het kernel.sys-bestand van FreeDOS laden.

en: Load NTLDR or BootMGR.
nl: NTLDR of BootMGR laden.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
nl: Een Plan9-apparaatovereenkomst aanpassen.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
nl: GRUB-APPARAAT=PLAN9-APPARAAT

en: KERNEL ARGS
nl: KERNEL ARGUMENTEN

en: Load Plan9 kernel.
nl: Een Plan9-kernel laden.

en: Load a PXE image.
nl: Een PXE-image laden.

en: Load Truecrypt ISO.
nl: Een Truecrypt-ISO laden.

en: initrd already loaded
nl: initrd is al geladen

en: Load module.
nl: Module laden.

en: Press any key to launch xnu
nl: Druk op een toets om XNU te starten

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
nl: Een dump van 'device-properties' laden.

en: Could not locate FPSWA driver
nl: Kan FPSWA-stuurprogramma niet vinden

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
nl: Het FPSWA-protocol kan de interface niet vinden

en: No FPSWA found
nl: Geen FPSWA gevonden

en: FPSWA revision: %x
nl: FPSWA-revisie: %x

en: FILE [ARGS...]
nl: BESTAND [ARGUMENT...]

en: Display FPSWA version.
nl: FPSWA-versie tonen

en: WARNING: no console will be available to OS
nl: WAARSCHUWING: er zal geen console beschikbaar zijn voor het beheersysteem

en: Load a multiboot 2 kernel.
nl: Een multiboot-2-kernel laden.

en: Load a multiboot 2 module.
nl: Een multiboot-2-module laden.

en: Load a multiboot kernel.
nl: Een multiboot-kernel laden.

en: Load a multiboot module.
nl: Een multiboot-module laden.

en: Background image mode.
nl: Modus voor achtergrondafbeelding.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
nl: stretch (=uitgerekt) | normal (=normaal)

en: Load XNU image.
nl: Een XNU-image laden.

en: Load 64-bit XNU image.
nl: Een 64-bit XNU-image laden.

en: Load XNU extension package.
nl: Een XNU-extensiepakket laden.

en: Load XNU extension.
nl: Een XNU-extensie laden.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
nl: MAP [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
nl: Een XNU-extensiemap laden.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
nl: Een XNU-RAM-schijf laden.  Het zal beschikbaar zijn als 'md0'.

en: Load a splash image for XNU.
nl: Een XNU-splash-afbeelding laden.

en: Load an image of hibernated XNU.
nl: Een image van een slapende XNU laden.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
nl: ADRES1,MASKER1[,ADRES2,MASKER2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
nl: Geheugengebieden als slecht ('badram') declareren.

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
nl: VAN[K|M|G] TOT[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
nl: Geheugengebieden in deze bereiken verwijderen.

en: four arguments expected
nl: vier argumenten werden verwacht

en: unrecognised network interface `%s'
nl: onbekende netwerkinterface '%s'

en: no DHCP info found
nl: geen DHCP-info gevonden

en: no DHCP options found
nl: geen DHCP-opties gevonden

en: invalid DHCP option code
nl: ongeldige DHCP-optiecode

en: no DHCP option %u found
nl: geen DHCP-optie %u gevonden

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
nl: onbekende DHCP-optie-opmaakspecificatie '%s'

en: no network card found
nl: geen netwerkkaart gevonden

en: couldn't autoconfigure %s
nl: kan %s niet automatisch configureren

en: [CARD]
nl: [KAART]

en: perform a bootp autoconfiguration
nl: een 'bootp'-autoconfiguratie uitvoeren

en: perform a DHCP autoconfiguration
nl: een DHCP-autoconfiguratie uitvoeren

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
nl: VAR INTERFACE NUMMER OMSCHRIJVING

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
nl: een DHCP-optie ophalen en opslaan in VAR; als VAR '-' is, dan de waarde tonen

en: no DNS servers configured
nl: geen DNS-servers geconfigureerd

en: domain name component is too long
nl: component van domeinnaam is te lang

en: no DNS record found
nl: geen DNS-record gevonden

en: no DNS reply received
nl: geen DNS-antwoord ontvangen

en: only ipv4
nl: alleen IPv4

en: only ipv6
nl: alleen IPv6

en: prefer ipv4
nl: IPv4 de voorkeur geven

en: prefer ipv6
nl: IPv6 de voorkeur geven

en: ADDRESS DNSSERVER
nl: ADRES DNS-SERVER

en: Perform a DNS lookup
nl: Een DNS-lookup uitvoeren.

en: DNSSERVER
nl: DNS-SERVER

en: Add a DNS server
nl: Een DNS-server toevoegen

en: Remove a DNS server
nl: Een DNS-server verwijderen

en: List DNS servers
nl: DNS-servers tonen.

en: couldn't send network packet
nl: kan netwerkpakketje niet verzenden

en: alloc-mem failed
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: free-mem failed
nl: functie 'free-mem()' is mislukt

en: unsupported HTTP response
nl: niet-ondersteund HTTP-antwoord

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
nl: niet-ondersteunde HTTP-fout %d: %s

en: time out opening `%s'
nl: tijdslimiet is overschreden tijdens openen van '%s'

en: timeout: could not resolve hardware address
nl: tijdslimiet is overschreden: kan hardware-adres niet herleiden

en: unresolvable address %s
nl: niet-herleidbaar adres %s

en: unrecognised network address `%s'
nl: onbekend netwerkadres '%s'

en: destination unreachable
nl: doel is niet bereikbaar

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
nl: lus in de routering gedetecteerd

en: address not found
nl: adres is niet gevonden

en: you can't delete this address
nl: kan dit adres niet verwijderen

en: Unsupported hw address type %d
nl: Niet-ondersteund hardware-adrestype %d

en: Unsupported address type %d
nl: Niet-ondersteund adrestype %d

en: three arguments expected
nl: drie argumenten werden verwacht

en: card not found
nl: kaart is niet gevonden

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
nl: tijdelijk

en: Unknown address type %d
nl: Onbekend adrestype %d

en: no server is specified
nl: geen server opgegeven

en: timeout reading `%s'
nl: tijdslimiet is overschreden tijdens lezen van '%s'

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
nl: KORTE-NAAM KAART ADRES [HARDWARE-ADRES]

en: Add a network address.
nl: Een netwerkadres toevoegen.

en: [CARD [HWADDRESS]]
nl: [KAART [HARDWARE-ADRES]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
nl: Een IPv6-autoconfiguratie uitvoeren.

en: SHORTNAME
nl: KORTE-NAAM

en: Delete a network address.
nl: Een netwerkadres verwijderen.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
nl: KORTE-NAAM NETWERK [INTERFACE | gw GATEWAY]

en: Add a network route.
nl: Een netwerkroute toevoegen.

en: Delete a network route.
nl: Een netwerkroute verwijderen.

en: list network routes
nl: Netwerkroutes tonen

en: list network cards
nl: Netwerkkaarten tonen

en: list network addresses
nl: Netwerkadressen tonen

en: connection refused
nl: verbinding is geweigerd

en: connection timeout
nl: verbindingstijdslimiet is overschreden

en: Enter username:
nl: Voer gebruikersnaam in:

en: [USERLIST]
nl: [GEBRUIKERSLIJST]

en: Check whether user is in USERLIST.
nl: Controleren of gebruiker in GEBRUIKERSLIJST staat.

en: Possible commands are:
nl: Mogelijke opdrachten zijn:

en: Possible devices are:
nl: Mogelijke apparaten zijn:

en: Possible files are:
nl: Mogelijke bestanden zijn:

en: Possible partitions are:
nl: Mogelijke partities zijn:

en: Possible arguments are:
nl: Mogelijke argumenten zijn:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
nl: Mogelijke dingen zijn:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
nl: Waarschuwing: syntaxfout (ontbrekende '/') in '%s'

en: Warning: invalid foreground color `%s'
nl: Waarschuwing: ongeldige voorgrondkleur '%s'

en: Warning: invalid background color `%s'
nl: Waarschuwing: ongeldige achtergrondkleur '%s'

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
nl: OMGEVINGSVARIABELE [OMGEVINGSVARIABELE ...]

en: Export variables.
nl: Variabelen exporteren.

en: module isn't loaded
nl: module is niet geladen

en: GNU GRUB  version %s
nl: GNU GRUB  versie %s

en: ESC at any time exits.
nl: ESC annuleert op elk moment.

en: Clear the screen.
nl: Scherm wissen.

en: Enter normal mode.
nl: Op normale modus overgaan.

en: Exit from normal mode.
nl: Normale modus verlaten.

en: Press any key to continue...
nl: Druk op een toets om verder te gaan...

en: Booting `%s'
nl: Opstarten van '%s'

en: Falling back to `%s'
nl: Terugvallend op '%s'

en: Failed to boot both default and fallback entries.
nl: Het opstarten van zowel het standaard- als het terugvalitem is mislukt.

en: Booting a command list
nl: Opstarten van een opdrachtenlijst

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
nl: Minimale Emacs-achtige tekstbewerking is mogelijk.  TAB toont de mogelijke completeringen.  Druk op Ctrl-x of F10 om op te starten, Ctrl-c of F2 voor een opdrachtregel, of ESC voor het vorige menu.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
nl: Gebruik de %C- en %C-toetsen om een item te selecteren.

en: Partition %s:
nl: Partitie %s:

en: Device %s:
nl: Apparaat %s:

en: Filesystem cannot be accessed
nl: Toegang tot bestandssysteem is onmogelijk.

en: Filesystem type %s
nl: Bestandssysteemsoort %s

en: - Label `%s'
nl: - Label "%s"

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
nl: - Laatst gewijzigd op %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
nl: Er is geen bekend bestandssysteem gedetecteerd

en:  - Partition start at %llu%sKiB
nl:  - Partitie begint op %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
nl:  - Sectorgrootte is %uB

en:  - Total size unknown
nl:  - Totale grootte is onbekend

en:  - Total size %llu%sKiB
nl:  - Totale grootte is %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
nl: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
nl: --Meer--

en: cannot open configuration file `%s': %s
nl: kan configuratiebestand '%s' niet openen: %s

en: Success
nl: Gelukt

en: no compression is available for your platform
nl: er is geen compressie beschikbaar voor uw platform

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
nl: er zijn geen IEEE1275-routines beschikbaar voor uw platform

en: no EFI routines are available for your platform
nl: er zijn geen EFI-routines beschikbaar voor uw platform

en: no SGI routines are available for your platform
nl: er zijn geen SGI-routines beschikbaar voor uw platform

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
nl: er is geen willekeuriggetalgenerator beschikbaar voor uw beheersysteem

en: Failed to create `device-mapper' tree
nl: Aanmaken van apparaattoewijzingsboom is mislukt

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
nl: kan versleuteld volumen '%s' niet aankoppelen: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
nl: kan GEOM niet openen

en: couldn't find geli consumer
nl: kan GELI-consument niet vinden

en: couldn't retrieve geli UUID
nl: kan GELI-UUID niet verkrijgen

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
nl: kan GEOM 'part'-klasse niet vinden

en: unaligned device size
nl: onuitgelijnde apparaatgrootte

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
nl: poging om de core-image '%s' uit GRUB te lezen

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
nl: poging om de core-image '%s' uit GRUB opnieuw te lezen

en: cannot read `%s' correctly
nl: kan '%s' niet foutloos lezen

en: failed to read the sectors of the core image
nl: lezen van de sectoren van de core-image is mislukt

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
nl: kan de translator-opdrachtregel voor pad '%s' niet verkrijgen: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
nl: de translator-opdrachtregel is leeg voor pad '%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
nl: translator '%s' voor pad '%s' bevat meerdere argumenten die geen opties zijn, in elk geval '%s' en '%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
nl: translator '%s' voor pad '%s' bevat alleen opties, geen apparaatcomponent

en: Storage information for `%s' does not include type
nl: Opslaginformatie voor '%s' bevat niet het type

en: `%s' is not a local disk
nl: '%s' is geen lokale schijf

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
nl: Opslaginformatie voor '%s' geeft noch een gewone partitie noch een gewone schijf aan

en: can't retrieve blocklists: %s
nl: kan bloklijsten niet verkrijgen: %s

en: blocksize is not divisible by 512
nl: blokgrootte is niet deelbaar door 512

en: invalid zero blocksize
nl: ongeldige blokgrootte nul

en: can't retrieve blocklists
nl: kan bloklijsten niet verkrijgen

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
nl: ioctl(RAID_VERSION)-fout: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
nl: niet-ondersteunde RAID-versie: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
nl: ioctl(GET_ARRAY_INFO)-fout: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
nl: ioctl(GET_DISK_INFO)-fout: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
nl: Kan gegevensstroom uit %s niet openen: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
nl: onbekend soort RAID-apparaat '%s'

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
nl: 'obppath' is niet gevonden in de omvattende mappen van '%s'; geen IEEE1275-naamsherleiding

en: failed to get canonical path of `%s'
nl: kan canoniek pad van '%s' niet achterhalen

en: unknown device type %s
nl: onbekend apparaattype %s

en: Usage: %s DEVICE
nl: Gebruik:  %s APPARAAT

en: Unable to fork: %s
nl: Kan geen nieuw proces starten: %s

en: Unable to create pipe: %s
nl: Kan geen pijp aanmaken: %s

en: cannot save the original directory
nl: kan de originele map niet opslaan

en: cannot restore the original directory
nl: kan de originele map niet herstellen

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
nl: kan status van '%s' niet opvragen: %s

en: cannot make temporary file: %s
nl: kan geen tijdelijk bestand aanmaken: %s

en: cannot make temporary directory: %s
nl: kan geen tijdelijke map aanmaken: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
nl: Kan geen IEEE1275-apparatenboompad vinden voor %s.
    U zult de variabele 'boot-device' met de hand moeten instellen.

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
nl: %s: niet gevonden

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
nl: Functie 'nvsetenv()' is mislukt.
    U zult de variabele 'boot-device' met de hand moeten instellen.
    Typ het volgende na de IEEE1275-prompt:
        %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
nl: U zult 'SystemPartition' en 'OSLoader' met de hand moeten instellen.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
nl: geen '/' in canonieke bestandsnaam

en: cygwin_conv_path() failed
nl: cygwin_conv_path() is mislukt

en: couldn't retrieve random data
nl: kan geen willekeurige gegevens verkrijgen

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
nl: onvoldoende rechten voor toegang tot firmware;  BIOS wordt aangenomen

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
nl: EFI-routines zijn niet beschikbaar in BIOS-modus

en: unexpected EFI error
nl: onverwachte EFI-fout

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
nl: Kan geen vrije BootNNNN-plek vinden

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
nl: dit GPT-partitielabel bevat geen BIOS-opstartpartitie; inbedding is niet mogelijk

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
nl: uw BIOS-opstartpartitie is te klein; inbedding is niet mogelijk

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
nl: Sector %llu wordt reeds gebruikt door de RAID-controller '%s'; de sector wordt ontweken.  Vraag de fabrikant om geen gegevens in het MBR-gat op te slaan.

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
nl: Sector %llu wordt reeds gebruikt door het programma '%s'; de sector wordt ontweken.  Deze software kan in de toekomst (opstart-)problemen veroorzaken.  Vraag de auteurs om geen gegevens in het opstartspoor op te slaan.

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
nl: Andere software gebruikt het inbeddingsgebied en er is niet genoeg ruimte voor 'core.img'.  Zulke software probeert meestal om gegevens op te slaan op een manier die niet gedetecteerd wordt.  We raden u aan om dit nader te onderzoeken.

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
nl: dit MSDOS-achtige partitielabel heeft geen ruimte na de MBR; inbedding is niet mogelijk

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
nl: Uw inbeddingsgebied is ongebruikelijk klein; core.img zal er niet in passen.

en: Make partition active
nl: Partitie actief maken

en: not a primary partition
nl: is geen primaire partitie

en: Partition %d is active now.
nl: Partitie %d is nu actief.

en: Cleared active flag on %d.
nl: De 'actief'-vlag op %d is gewist.

en: Change partition type
nl: Partitietype wijzigen

en: Set `hidden' flag in partition type
nl: De 'verborgen'-vlag in partitietype zetten

en: the partition type 0x%x isn't valid
nl: partitietype 0x%x is ongeldig

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
nl: Instellen van partitietype op 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
nl: kan niet nul lussen verbreken

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
nl: valt niet binnen een functie

en: invalid variable name `%s'
nl: ongeldige variabelenaam '%s'

en: cannot allocate command buffer
nl: kan geen geheugen reserveren voor opdrachtenbuffer

en: unexpected end of file
nl: onverwacht einde van bestand

en: [NUM]
nl: [NUMMER]

en: Exit from loops
nl: Een lus verlaten.

en: Continue loops
nl: Doorgaan met een lus.

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
nl: Positionele parameters opschuiven.

en: [VALUE]...
nl: [WAARDE...]

en: Set positional parameters.
nl: Positionele parameters instellen.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
nl: Terugkeren uit een functie.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
nl: [-m (stretch|normal)] BESTAND

en: Load background image for active terminal.
nl: De achtergrondafbeelding voor de actieve terminal laden.

en: COLOR
nl: KLEUR

en: Set background color for active terminal.
nl: De achtergrondkleur voor de actieve terminal instellen.

en: Show CBMEM console content.
nl: Inhoud van CBMEM-console tonen.

en: Set the serial unit.
nl: De seriële eenheid instellen.

en: Set the serial port address.
nl: Het adres van de seriële poort instellen.

en: Set the serial port speed.
nl: De snelheid van de seriële poort instellen.

en: Set the serial port word length.
nl: De woordlengte van de seriële poort instellen.

en: Set the serial port parity.
nl: De pariteit van de seriële poort instellen.

en: Set the serial port stop bits.
nl: De stopbits van de seriële poort instellen.

en: Set the base frequency.
nl: De basisfrequentie instellen.

en: Enable/disable RTS/CTS.
nl: RTS/CTS inschakelen/uitschakelen.

en: serial port `%s' isn't found
nl: seriële poort '%s' is niet gevonden

en: unsupported serial port flow control
nl: niet-ondersteunde flow-control van seriële poort

en: [OPTIONS...]
nl: [OPTIE...]

en: Configure serial port.
nl: Seriële poort instellen.

en: unknown terminfo type `%s'
nl: onbekend 'terminfo'-type '%s'

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
nl: visueel-geordende UTF-8

en: Unknown encoding
nl: (onbekende codering)

en: Current terminfo types:
nl: Huidige 'terminfo'-types:

en: Terminal is ASCII-only [default].
nl: De terminal is alleen-ASCII  [standaard].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
nl: De terminal is logisch-geordende UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
nl: De terminal is visueel-geordende UTF-8.

en: Terminal has specified geometry.
nl: De terminal heeft de gegeven afmetingen.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
nl: BREEDTExHOOGTE

en: incorrect terminal dimensions specification
nl: onjuiste opgave van terminalafmetingen

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
nl: terminal '%s' is niet gevonden of wordt niet behandeld door 'terminfo'

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
nl: [[-a|-u|-v] [-g BxH] TERMINAL [TYPE]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
nl: Het 'terminfo'-type van TERMINAL op TYPE instellen.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
nl: Een blokargument tonen en uitvoeren.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
nl: bitkaartbestand '%s' heeft een niet-ondersteunde opmaak

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
nl:   VBE-info:   versie: %d.%d  OEM-softwarerevisie: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
nl:               totaal geheugen: %d KiB

en: no suitable video mode found
nl: geen geschikte videomodus gevonden

en: peek out of range
nl: geheugentoegang valt buiten bereik

en: access denied
nl: toegang is geweigerd

en: pre-load specified modules MODULES
nl: de gegeven MODULES vooraf laden

en: embed a specific DTB
nl: een specifieke DTB inbedden

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
nl: alleen deze MODULES en hun benodigdheden installeren  [standaard allemaal]

en: THEMES
nl: THEMA'S

en: install THEMES [default=%s]
nl: deze THEMA'S installeren  [standaard %s]

en: FONTS
nl: LETTERTYPES

en: install FONTS [default=%s]
nl: deze LETTERTYPES installeren  [standaard %s]

en: LOCALES
nl: TAALREGIO'S

en: install only LOCALES [default=all]
nl: alleen deze TAALREGIO'S installeren  [standaard is allemaal]

en: compress GRUB files [optional]
nl: GRUB-bestanden comprimeren  [optioneel]

en: choose the compression to use for core image
nl: te gebruiken soort compressie voor core-image

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
nl: images en modules onder MAP gebruiken  [standaard %s/<platform>]

en: use translations under DIR [default=%s]
nl: vertalingen onder MAP gebruiken  [standaard %s]

en: use themes under DIR [default=%s]
nl: thema's onder MAP gebruiken  [standaard %s]

en: embed FILE as public key for signature checking
nl: BESTAND inbedden als publieke sleutel voor vingerafdrukcontrole

en: cannot sync `%s': %s
nl: kan '%s' niet syncen: %s

en: cannot rename the file %s to %s
nl: kan bestand %s niet naar %s hernoemen

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
nl: schijf bestaat niet; teruggevallen op partitie-apparaat %s

en: Commands:
nl: Opdrachten:

en: Create a blank environment block file.
nl: Een leeg omgevingsblokbestand aanmaken.

en: List the current variables.
nl: De huidige variabelen tonen.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
nl: set [NAAM=WAARDE ...]

en: Set variables.
nl: Variabelen instellen.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
nl: unset [NAAM ...]

en: Delete variables.
nl: Variabelen verwijderen.

en: Options:
nl: Opties:

en: You need to specify at least one command.
nl: U dient minstens één opdracht te geven.

en: FILENAME COMMAND
nl: BESTANDSNAAM OPDRACHT

en: Tool to edit environment block.
nl: Gereedschap om omgevingsblok mee te bewerken.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
nl: Als BESTANDSNAAM '-' is, dan wordt de standaardwaarde %s gebruikt.
    
    Er is geen 'delete'-opdracht; als u het gehele omgevingsblok
    wilt verwijderen, gebruik dan 'rm %s'.

en: cannot get file location `%s': %s
nl: kan bestandslocatie '%s' niet verkrijgen: %s

en: invalid environment block
nl: ongeldig omgevingsblok

en: invalid parameter %s
nl: ongeldige parameter %s

en: environment block too small
nl: omgevingsblok is te klein

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
nl: lezen van schijf is mislukt op positie %lld, lengte %lld

en: invalid skip value %lld
nl: ongeldige sprongwaarde %lld

en: read error at offset %llu: %s
nl: leesfout op positie %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
nl: kan bestand '%s' op beheersysteem niet openen: %s

en: cannot write to the stdout: %s
nl: kan niet naar standaarduitvoer schrijven: %s

en: compare fail at offset %llu
nl: vergelijking is mislukt op positie %llu

en: OS file %s open error: %s
nl: beheersysteemfout bij openen van bestand %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
nl: de 'loopback'-opdracht is mislukt: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
nl: de 'cryptomount'-opdracht is mislukt: %s

en: couldn't retrieve UUID
nl: kan UUID niet verkrijgen

en: ls PATH
nl: ls PAD

en: List files in PATH.
nl: De bestanden in de map PAD tonen.

en: cp FILE LOCAL
nl: cp BESTAND DEZE

en: Copy FILE to local file LOCAL.
nl: BESTAND naar lokaal bestand DEZE kopiëren.

en: cat FILE
nl: cat BESTAND

en: Copy FILE to standard output.
nl: Dit BESTAND naar standaarduitvoer kopiëren.

en: cmp FILE LOCAL
nl: cmp BESTAND DEZE

en: Compare FILE with local file LOCAL.
nl: BESTAND met lokaal bestand DEZE vergelijken.

en: hex FILE
nl: hex BESTAND

en: Show contents of FILE in hex.
nl: De inhoud van BESTAND in hexadecimaal tonen.

en: crc FILE
nl: crc BESTAND

en: Get crc32 checksum of FILE.
nl: De CRC32-controlesom van BESTAND berekenen.

en: blocklist FILE
nl: blocklist BESTAND

en: Display blocklist of FILE.
nl: De blokkenlijst van BESTAND tonen.

en: xnu_uuid DEVICE
nl: xnu_uuid APPARAAT

en: Compute XNU UUID of the device.
nl: De XNU-UUID van APPARAAT berekenen.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
nl: NUMMER

en: Skip N bytes from output file.
nl: N bytes in uitvoerbestand overslaan.

en: Handle N bytes in output file.
nl: N bytes in uitvoerbestand verwerken.

en: Specify the number of input files.
nl: Te gebruiken aantal invoerbestanden.

en: Set debug environment variable.
nl: Een debug-omgevingsvariabele instellen.

en: Mount crypto devices.
nl: Versleutelde apparaten aankoppelen.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
nl: BESTAND|prompt

en: Load zfs crypto key.
nl: De ZFS-versleutelingsleutel laden.

en: Uncompress data.
nl: Gegevens decomprimeren.

en: Invalid disk count.
nl: Ongeldig schijvenaantal.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
nl: Schijvenaantal moet voorafgaan aan schijvenlijst.

en: No command is specified.
nl: Geen opdracht gegeven.

en: Not enough parameters to command.
nl: Te weinig parameters voor de opdracht.

en: Invalid command %s.
nl: Ongeldige opdracht: %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
nl: IMAGE-PAD OPDRACHTEN

en: Debug tool for filesystem driver.
nl: Debug-gereedschap voor bestandssysteem-stuurprogramma.

en: set input filename for 32-bit part.
nl: invoerbestandsnaam voor 32-bit deel instellen

en: set input filename for 64-bit part.
nl: invoerbestandsnaam voor 64-bit deel instellen

en: set output filename. Default is STDOUT
nl: uitvoerbestandsnaam instellen (standaard is standaarduitvoer)

en: [OPTIONS]
nl: [OPTIE...]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
nl: Een 32-bit en een 64-bit programma samenplakken tot een Apple «universele».

en: Missing input file
nl: Invoerbestand ontbreekt

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
nl: kan '%s' niet kopiëren naar '%s': %s

en: can't compress `%s' to `%s'
nl: kan '%s' niet comprimeren naar '%s'

en: cannot open directory `%s': %s
nl: kan map '%s' niet openen: %s

en: cannot delete `%s': %s
nl: kan '%s' niet verwijderen: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
nl: 'grub-mkimage' is gecompileerd zonder ondersteuning voor XZ

en: Unknown compression format %s
nl: Onbekende compressiespecificatie %s

en: Unrecognized compression `%s'
nl: Onbekende compressie '%s'

en: unknown target format %s
nl: onbekende doelindeling %s

en: cannot find locale `%s'
nl: kan taalregio '%s' niet vinden

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
nl: %s bestaat niet;  gebruik optie '--target' of '--directory'

en: invalid modinfo file `%s'
nl: ongeldig 'modinfo'-bestand '%s'

en: Unknown platform `%s-%s'
nl: onbekend platform '%s-%s'

en: More than one install device?
nl: Meer dan één installatie-apparaat?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
nl: GRUB-images installeren onder MAP/%s in plaats van de map %s

en: TARGET
nl: DOEL

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
nl: GRUB installeren voor het platform DOEL  [standaard=%s]; beschikbare doelen: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
nl: de schijf ook opstartbaar maken als floppy (standaard voor fdX-apparaten); kan falen op sommige BIOS'en

en: delete device map if it already exists
nl: de apparaattoewijzingstabel verwijderen als deze reeds bestaat

en: install even if problems are detected
nl: ook installeren als er problemen gevonden worden

en: use identifier file even if UUID is available
nl: ID-bestand gebruiken zelfs als UUID beschikbaar is

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
nl: te gebruiken schijfmodule ('biosdisk' of 'native'); deze optie is alleen beschikbaar op een BIOS-doel

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
nl: de variabelen 'boot-device' en 'Boot*' in NVRAM niet bijwerken; deze optie is alleen beschikbaar op EFI en IEEE1275

en: do not probe for filesystems in DEVICE
nl: niet naar bestandssystemen zoeken op APPARAAT

en: do not install bootsector
nl: geen bootsector installeren

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
nl: geen Reed-Solomoncodes toepassen bij inbedden van core.img; deze optie is alleen beschikbaar op x86 BIOS-doelen

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
nl: het installatie-apparaat is verwijderbaar; deze optie is alleen beschikbaar op EFI

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
nl: het ID van de opstartlader; deze optie is alleen beschikbaar op EFI en Macs

en: use DIR as the EFI System Partition root.
nl: deze MAP gebruiken als hoofdmap van EFI-systeempartitie

en: use DIR for PPC MAC install.
nl: deze MAP gebruiken voor PPC Mac-installatie

en: use FILE as font for label
nl: dit BESTAND gebruiken als lettertype voor label

en: use COLOR for label
nl: KLEUR gebruiken voor label

en: use COLOR for label background
nl: KLEUR gebruiken voor label-achtergrond

en: use STRING as product version
nl: TEKENREEKS gebruiken voor productversie

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
nl: [OPTIE] [INSTALLATIE-APPARAAT]

en: Install GRUB on your drive.
nl: GRUB installeren op uw schijf.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
nl: INSTALLATIE-APPARAAT dient de naam van een systeemapparaat te zijn.
    %s kopieert GRUB-images naar %s.  Op sommige platformen
    installeert het ook GRUB in de opstartsector.\n

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
nl: schijf %s is meerdere keren gedefinieerd in apparaattoewijzingstabel %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
nl: Kan uw platform niet achterhalen.  Gebruik optie '--target'.

en: Installing for %s platform.
nl: Installeren voor %s-platform.

en: install device isn't specified
nl: geen installatie-apparaat opgegeven

en: cannot find EFI directory
nl: kan EFI-map niet vinden

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
nl: kan geen apparaat vinden voor %s (is /dev wel aangekoppeld?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
nl: Kan geen GRUB-schijf vinden voor %s.  Controleer uw 'device.map'.

en: %s doesn't look like an EFI partition
nl: %s ziet er niet uit als een EFI-partitie

en: You've found a bug
nl: U hebt een programmafout gevonden.

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
nl: bestandssysteem op %s is noch HFS noch HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
nl: Poging tot installeren op een versleutelde schijf zonder dat 'cryptodisk' ingeschakeld is.  Zet '%s' in bestand '%s'.

en: Can't create file: %s
nl: Kan geen bestand aanmaken: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
nl: Er zijn geen hints beschikbaar voor uw platform.  Verwacht gereduceerde prestaties.

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
nl: DRAAIT NIET:

en: the chosen partition is not a PReP partition
nl: de gekozen partitie is geen PReP-partitie

en: failed to copy Grub to the PReP partition
nl: het kopiëren van GRUB naar de PReP-partitie is mislukt

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
nl: De PReP-partitie is niet leeg.  Als u zeker weet dat u deze wilt gebruiken, wis deze dan met 'dd': '%s'

en: EFI bootloader id isn't specified.
nl: Geen EFI-opstartlader-ID opgegeven.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
nl: WAARSCHUWING: er werd geen platformspecifieke installatie uitgevoerd

en: Installation finished. No error reported.
nl: Installatie is afgerond. Er werden geen fouten gerapporteerd.

en: bless for x86-based macs
nl: zegenen voor Macs die x86 gebruiken

en: bless for ppc-based macs
nl: zegenen voor Macs die PPC gebruiken

en: No path or device is specified.
nl: Geen pad of apparaat gegeven.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
nl: --ppc PAD | --x86 BESTAND

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
nl: een HFS of HFS+ "zegenen" zoals op een Mac

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
nl: Gebruik:  %s [INVOERBESTAND [UITVOERBESTAND]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
nl: Freetype-fout %d bij laden van glyph 0x%x voor U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
nl:  (centrum)

en:  (leftmost)
nl:  (uiterst links)

en:  (rightmost)
nl:  (uiterst rechts)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
nl: Het gezochte valt buiten bereik: %d

en: Unsupported substitution type: %d
nl: Niet-ondersteund vervangingstype: %d

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
nl: ongeldig lettertypebereik

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
nl: WAARSCHUWING: niet-ondersteunde lettertypefunctieparameters: %x

en: save output in FILE [required]
nl: uitvoer opslaan in BESTAND  [vereist]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
nl: index van sublettertype

en: FROM-TO[,FROM-TO]
nl: VAN-TOT[,VAN-TOT]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
nl: lettertypebereik instellen

en: NAME
nl: NAAM

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
nl: naam van lettertypefamilie instellen

en: SIZE
nl: GROOTTE

en: set font size
nl: grootte van lettertype instellen

en: set font descent
nl: staarten van lettertype instellen

en: set font ascent
nl: stokken van lettertype instellen

en: convert to bold font
nl: lettertype omzetten naar vet

en: force autohint
nl: autohinting afdwingen

en: disable hinting
nl: hinting uitschakelen

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
nl: voorgebakken bitkaarten negeren

en: [OPTIONS] FONT_FILES
nl: [OPTIES] LETTERTYPEBESTANDEN

en: Convert common font file formats into PF2
nl: Gewone indelingen van lettertypebestanden omzetten naar PF2

en: output file must be specified
nl: er moet een uitvoerbestand gegeven worden

en: FT_Init_FreeType fails
nl: FT_Init_FreeType() is mislukt

en: can't open file %s, index %d: error %d
nl: kan bestand %s niet openen, index %d: fout %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
nl: kan lettertypegrootte %dx%d niet instellen: Freetype-fout %d: %s

en: set prefix directory
nl: de voorvoegmap instellen

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
nl: BESTAND inbedden als een geheugenschijf-image;
    dit impliceert '-p (geheugenschijf)/boot/grub' en overstijgt een eerder gegeven
    voorvoegsel, maar het voorvoegsel zelf kan gewijzigd worden door latere opties

en: embed FILE as a device tree (DTB)
nl: BESTAND inbedden als een apparatenboom (DTB)

en: embed FILE as an early config
nl: BESTAND inbedden als een vroege configuratie

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
nl: een 'NOTE'-segment toevoegen voor CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
nl: een gegenereerde image uitvoeren naar BESTAND  [standaard is standaarduitvoer]

en: FORMAT
nl: INDELING

en: generate an image in FORMAT
nl: een image in de gegeven indeling genereren

en: available formats:
nl: Beschikbare indelingen zijn:

en: unknown target format %s
nl: onbekende doelindeling %s

en: [OPTION]... [MODULES]
nl: [OPTIE...] [MODULES]

en: Make a bootable image of GRUB.
nl: Een opstartbare image maken van GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
nl: Doelindeling is niet gegeven (gebruik optie '-O').

en: Prefix not specified (use the -p option).
nl: Voorvoegsel is niet gegeven (gebruik optie '-p').

en: cannot close `%s': %s
nl: kan '%s' niet sluiten: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
nl: miscompilatie van '%s': diens startadres is 0x%llx in plaats van 0x%llx: een programmafout in ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
nl: invoerbestandsnaam instellen  [standaard is standaardinvoer]

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
nl: Onbekende toetsnaam %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
nl: Onbekende scancode 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
nl: FOUT: Geen geldige toetsenbordindeling gevonden.  Controleer de invoer.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
nl: Een GRUB-toetsenbordindeling genereren vanuit Linux-console één.

en: root directory of TFTP server
nl: hoofdmap van TFTP-server

en: relative subdirectory on network server
nl: relatieve submap op netwerkserver

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
nl: Maakt GRUB-netwerkopstart-images in 'netwerkmap/submap/', aannemend dat 'netwerkmap' de TFTP-hoofdmap is.

en: unsupported platform %s
nl: niet-ondersteund platform %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
nl: Een Netboot-map voor %s is aangemaakt.  Laat uw DHCP-server naar %s wijzen.

en: Number of PBKDF2 iterations
nl: Aantal PBKDF2-iteraties

en: Length of generated hash
nl: Lengte van gegenereerde hash

en: Length of salt
nl: Lengte van startwaarde ('salt')

en: Generate PBKDF2 password hash.
nl: Een PBKDF2-wachtwoord-hash genereren.

en: failure to read password
nl: lezen van wachtwoord is mislukt

en: Reenter password:
nl: Voer wachtwoord opnieuw in:

en: passwords don't match
nl: de wachtwoorden komen niet overeen

en: couldn't retrieve random data for salt
nl: kan geen willekeurige gegevens verkrijgen voor startwaarde ('salt')

en: cryptographic error number %d
nl: versleutelingsfout, nummer %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
nl: de PBKDF2-hash van uw wachtwoord is %s

en: No path is specified.
nl: Geen pad gegeven.

en: PATH
nl: PAD

en: Transform a system filename into GRUB one.
nl: Een bestandsnaam uit het systeem omzetten naar eentje voor GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
nl: ROM-images opslaan in MAP  [optioneel]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
nl: dit BESTAND gebruiken als 'xorriso'  [optioneel]

en: use STRING as product name
nl: TEKENREEKS gebruiken voor productnaam

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
nl: SPARC-opstart inschakelen -- schakelt HFS+, APM, ARCS en opstarten als schijf-image voor i386-pc uit

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
nl: ARCS-opstart inschakelen (big-endian MIPS-machines, meest SGI) -- schakelt HFS+, APM, sparc64 en opstarten als schijf-image voor i386-pc uit

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
nl: Een opstartbare GRUB-image maken voor CD-rom, USB-stick, harde schijf, en floppy.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
nl: Genereert een opstartbare image voor CD of USB of floppy.
    Argumenten die geen opties van dit programma zijn worden doorgegeven aan
    'xorriso'; het zijn bronbestanden, bronmappen, of opties van 'mkisofs'
    (zoals getoond door de uitvoer van '%s').

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
nl: Optie '--' schakelt over naar de standaard opdrachtenmodus van 'xorriso'.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
nl: Stuur hulpvragen over 'xorriso' aan <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
nl: [OPTIE] BRON...

en: enabling %s support ...
nl: inschakelen van ondersteuning voor %s...

en: xorriso not found
nl: xorriso is niet gevonden

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
nl: Uw 'xorriso' ondersteunt '--grub2-boot-info' niet.  Sommige functies zijn uitgeschakeld.  Gebruik xorriso-1.2.9 of nieuwer.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
nl: Uw 'xorriso' ondersteunt '--grub2-boot-info' niet. Uw core-image is te groot.  Opstarten als schijf is uitgeschakeld.  Gebruik xorriso-1.2.9 of nieuwer.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
nl: Een complete image (inclusief alle modules) genereren in de gekozen indeling.

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
nl: Entpunt-syntax (bijvoorbeeld '/boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg') wordt geaccepteerd.

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
nl: IMAGE... AANKOPPELINGSPUNT

en: need an image and mountpoint
nl: een image en een aankoppelingspunt zijn vereist

en: given argument is a system device, not a path
nl: gegeven argument is een systeemapparaat, niet een pad

en: separate items in output using ASCII NUL characters
nl: items in uitvoer scheiden met ASCII NUL-tekens

en: [default=%s]
nl: [standaard %s]

en: print TARGET
nl: DOEL printen

en: available targets:
nl: beschikbare doelen zijn:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
nl: [OPTIE...] [PAD|APPARAAT]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
nl: Zoekt naar apparaatinformatie voor een gegeven pad (of apparaat met optie '-d').

en: read text from FILE.
nl: tekst lezen uit BESTAND

en: use COLOR for text
nl: KLEUR gebruiken voor tekst

en: use COLOR for background
nl: KLEUR gebruiken voor achtergrond

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
nl: het te gebruiken label

en: use FILE as font (PF2).
nl: dit BESTAND gebruiken als lettertype (PF2)

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
nl: Een Apple .disk_label weergeven.

en: Missing arguments
nl: Ontbrekende argumenten

en: [PATH]
nl: [PAD]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
nl: Controleert een GRUB-scriptconfiguratiebestand op syntaxfouten.

en: Syntax error at line %u
nl: Syntaxfout in regelnummer %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
nl: Script '%s' bevat geen opdrachten en zal dus niets doen

en: use FILE as the boot image [default=%s]
nl: BESTAND als opstart-image gebruiken  [standaard %s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
nl: BESTAND als core-image gebruiken  [standaard %s]

en: No device is specified.
nl: Geen apparaat opgegeven.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
nl: Images instellen om op te starten vanaf APPARAAT.
    
    Dit programma gebruikt u normaliter niet direct.  Gebruik 'grub-install'.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
nl: APPARAAT moet een besturingssyssteemnaam hebben (bijvoorbeeld /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
nl: Ongeldig apparaat '%s'.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
nl: hoofdmap tijdens draaien  [standaard=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
nl: huidige map van syslinux tijdens draaien  [standaard is de oudermap van het invoerbestand]

en: write output to FILE [default=stdout].
nl: uitvoer schrijven naar BESTAND  [standaard is standaarduitvoer]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
nl: Een syslinux-configuratiebestand omzetten naar eentje voor GRUB.

en: cannot compress the kernel image
nl: de kernel-image kan niet worden gecomprimeerd

en: unknown compression %d
nl: onbekende compressie %d

en: Decompressor is too big
nl: Decompressor is te groot

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
nl: de core-image is te groot (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
nl: de kernel-image is te groot (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
nl: de grootte van diskboot.img moet %u bytes zijn

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
nl: fwstart.img is niet de bekend-goede versie; doorgaan is op eigen risico

en: firmware image is too big
nl: de firmware-image is te groot

en: invalid line format: %s
nl: ongeldige regelopmaak: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
nl: de eerste sector van het core-bestand is niet sector-uitgelijnd

en: non-sector-aligned data is found in the core file
nl: niet-sector-uitgelijnde gegevens gevonden in het core-bestand

en: the sectors of the core file are too fragmented
nl: de sectoren van het core-bestand zijn te gefragmenteerd

en: the size of `%s' is not %u
nl: de grootte van '%s' is niet %u

en: the size of `%s' is too small
nl: de grootte van '%s' is te klein

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
nl: Poging om GRUB op een schijf te installeren met meerdere partitielabels of met zowel partitielabel als een bestandssysteem.  Dit wordt nog niet ondersteund.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
nl: bestandssysteem in %s wordt niet herkend; veiligheidscontrole kan niet worden uitgevoerd

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nl: %s blijkt een %s-bestandssysteem te bevatten waarvan bekend is dat er geen ruimte voor DOS-achtig opstarten wordt gereserveerd.  Installeren van GRUB daarin kan VERNIELING VAN HET BESTANDSSYSTEEM tot gevolg hebben als waardevolle gegevens worden overschreven door grub-setup.  (Optie '--skip-fs-probe' schakelt deze controle uit, op uw eigen risico.)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nl: %s blijkt een %s-partitietabel te bevatten waarvan bekend is dat er geen ruimte voor DOS-achtig opstarten wordt gereserveerd.  Installeren van GRUB daarin kan VERNIELING VAN HET BESTANDSSYSTEEM tot gevolg hebben als waardevolle gegevens worden overschreven door grub-setup.  (Optie '--skip-fs-probe' schakelt deze controle uit, op uw eigen risico.)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nl: %s blijkt een %s-partitietabel én een LDM te bevatten; dit is geen veilige combinatie.  Installeren van GRUB daarin kan VERNIELING VAN HET BESTANDSSYSTEEM tot gevolg hebben als waardevolle gegevens overschreven worden door 'grub-setup'.  (Optie '--skip-fs-probe' schakelt deze controle uit, op uw eigen risico.)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
nl: Poging om GRUB op een schijf zonder partities te installeren, of op een partitie.  Dit is een SLECHT idee.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
nl: Poging om GRUB op een schijf te installeren met meerdere partitielabels.  Dit wordt nog niet ondersteund.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
nl: Partitiestijl '%s' kent geen inbedding

en: File system `%s' doesn't support embedding
nl: Bestandssysteem '%s' kent geen inbedding

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
nl: Uw inbeddingsruimte is ongebruikelijk klein; core.img zal er niet in passen.

en: no terminator in the core image
nl: de core-image bevat geen eindteken

en: core.img version mismatch
nl: Versie van core.img komt niet overeen

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
nl: inbedding is niet mogelijk, maar dit is wel vereist bij RAID- en LVM-installatie

en: can't determine filesystem on %s
nl: kan bestandssysteem op %s niet achterhalen

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
nl: bestandssysteem '%s' ondersteunt geen bloklijsten

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
nl: inbedding is niet mogelijk, maar dit is wel vereist bij installatie over meerdere schijven

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
nl: Inbedden is niet mogelijk.  GRUB kan in deze configuratie alleen worden geïnstalleerd met bloklijsten.  Bloklijsten zijn echter ONBETROUWBAAR en het gebruik ervan wordt ontraden.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
nl: zal niet verder gaan met bloklijsten

en: blocklists are invalid
nl: bloklijsten zijn ongeldig

en: blocklists are incomplete
nl: bloklijsten zijn incompleet

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
nl: Gebruik:  %s -o UITVOERBESTAND CKBMAP-ARGUMENTEN...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
nl: Een GRUB-toetsenbordindelingsbestand maken.

en: print this message and exit
nl: deze hulptekst tonen en stoppen

en: print the version information and exit
nl: programmaversie tonen en stoppen

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
nl: %s genereert een toetsenbordindeling voor GRUB met behulp van 'ckbcomp'\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan <bug-grub@gnu.org>;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
nl: %s: optie vereist een argument -- '%s'\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]\n

en: Generate a grub config file
nl: Een GRUB-configuratiebestand aanmaken.

en: output generated config to FILE [default=stdout]
nl: gegenereerd configuratiebestand uitvoeren naar BESTAND  [standaard is standaarduitvoer]

en: Unrecognized option `%s'\n
nl: Onbekende optie '%s'\n

en: %s: You must run this as root\n
nl: %s: U moet dit uitvoeren als root\n

en: %s: Not found.\n
nl: %s: Niet gevonden.\n

en: Generating grub configuration file ...
nl: Aanmaken van GRUB-configuratiebestand...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
nl: Er zijn syntaxfouten gevonden in het aangemaakte GRUB-configuratiebestand.
    Verzeker u ervan dat er geen fouten zitten in het bestand /etc/default/grub
    noch in de bestanden in /etc/grub.d/.  Rapporteer anders een fout, met het
    bestand %s als bijlage.

en: done
nl: voltooid

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] MENU-ITEM\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
nl: Het standaardmenu-item voor GRUB instellen, alleen voor de volgende start.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
nl: GRUB-images zoeken onder MAP/%s in plaats van de map %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
nl: MENU-ITEM is het nummer, de titel, of het ID van een menu-item.
    Voor items in submenu's of subsubmenu's dient eerst de submenu-component
    en dan de item-component vermeld te worden.  De titels dienen gescheiden
    te worden met een groterdan-teken (>) zonder extra spaties.  Afhankelijk
    van uw shell dienen sommige tekens (waaronder >) aangehaald te worden.
    Meer informatie hierover vindt u in de Grub-handleiding, in de sectie
    over het 'default'-commando.

en: More than one menu entry?
nl: Meer dan één menu-item?

en: Menu entry not specified.
nl: Geen menu-item gegeven.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
nl: Het standaardmenu-item voor GRUB instellen.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
nl: Dit vereist het instellen van GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
nl: MENU-ITEM is het nummer, de titel, of het ID van een menu-item.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
nl: Een seriële terminal werd verzocht maar GRUB_SERIAL_COMMAND is niet gegeven.  Standaard parameters worden gebruikt.

en: Found theme: %s\n
nl: Gevonden thema: %s\n

en: Found background: %s\n
nl: Gevonden achtergrond: %s\n

en: Unsupported image format
nl: Niet-ondersteunde image-indeling

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
nl: Het instellen van GRUB_TIMEOUT ongelijk aan nul terwijl GRUB_HIDDEN_TIMEOUT ingesteld is, wordt niet langer ondersteund.

en: Found GNU Mach: %s
nl: GNU Mach gevonden: %s

en: Found Hurd module: %s
nl: Hurd-module gevonden: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
nl: Enige Hurd-dingen zijn gevonden, maar niet genoeg om te kunnen starten.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
nl: %s, met Hurd %s (herstelmodus)

en: %s, with Hurd %s
nl: %s, met Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
nl: Gebruik niet de oude titel '%s' voor GRUB_DEFAULT; gebruik of '%s' (voor versies vóór 2.00) of '%s' (voor 2.00 of later).

en: Loading GNU Mach ...
nl: Laden van GNU Mach...

en: Loading the Hurd ...
nl: Laden van de Hurd...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
nl: Geavanceerde opties voor %s

en: Loading kernel of Illumos ...
nl: Laden van kernel van Illumos...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
nl: %s, met kFreeBSD %s (herstelmodus)

en: %s, with kFreeBSD %s
nl: %s, met kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
nl: Laden van kernel van FreeBSD %s...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
nl: Kernel van FreeBSD gevonden: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
nl: Map voor kernelmodules gevonden: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
nl: %s, met Linux %s (herstelmodus)

en: %s, with Linux %s
nl: %s, met Linux %s

en: Loading Linux %s ...
nl: Laden van Linux %s...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
nl: Laden van initiële RAM-schijf...

en: Found linux image: %s\n
nl: Linux-image gevonden: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
nl: Initiële RAM-schijf-image gevonden: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
nl: %s, met kernel %s (via %s, herstelmodus)

en: %s, with kernel %s (via %s)
nl: %s, met kernel %s (via %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
nl: Kernel van NetBSD gevonden: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
nl: Windows Vista/7 (lader)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
nl: Windows NT/2000/XP (lader)

en: Found %s on %s (%s)\n
nl: %s gevonden op %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
nl: (32-bits)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
nl: (64-bits)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
nl: (op %s)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
nl: %s, met Xen %s en Linux %s (herstelmodus)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
nl: %s, met Xen %s en Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
nl: %s, met Xen-hypervisor

en: Loading Xen %s ...
nl: Laden van Xen %s...

en: Loading XSM policy ...
nl: Laden van XSM-beleid...

en: Xen hypervisor, version %s
nl: Xen-hypervisor, versie %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
nl: Geavanceerde opties voor %s (met Xen-hypervisor)

en: Found %s on %s\n
nl: %s gevonden op %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
nl: %s wordt nog niet ondersteund door 'grub-mkconfig'.\n
