grub 2.12-rc1 - en to pl translation catalogue (1493 entries)

en: unsupported serial port speed
pl: nieobsługiwana prędkość portu szeregowego

en: unsupported serial port parity
pl: nieobsługiwany tryb parzystości portu szeregowego

en: unsupported serial port stop bits number
pl: nieobsługiwana liczba bitów stopu portu szeregowego

en: unsupported serial port word length
pl: nieobsługiwana długość słowa portu szeregowego

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
pl: Bez wczytywania tablic komputera podanych przez listę tablic oddzielonych przecinkami.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
pl: Wczytuje tylko tablice podane przez listę tablic oddzielonych przecinkami.

en: Export version 1 tables to the OS.
pl: Eksportuje tablice w wersji 1 do OS.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
pl: Eksportuje tablic w wersjach 2 i 3 do OS.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
pl: Ustawia OEMID z RSDP, XSDT i RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
pl: Ustawia identyfikator OEMTABLE z RSDP, XSDT i RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
pl: Ustawia wersję OEMTABLE z RSDP, XSDT i RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
pl: Ustawia pole twórcy z RSDP, XSDT i RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
pl: Ustawia wersję twórcy z RSDP, XSDT i RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
pl: Bez aktualizowania EBDA. Może naprawić niektóre błędy lub awarie w niektórych BIOS-ach, ale jest bezużyteczne w systemach operacyjnych nie pobierających RSDP z programu GRUB.

en: premature end of file %s
pl: przedwczesny koniec pliku %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
pl: [-1|-2] [--exclude=TABLICA1,TABLICA2|--load-only=TABLICA1,TABLICA2] PLIK1 [PLIK2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
pl: Wczytuje tablice ACPI komputera i tablice podane w parametrach.

en: error: %s.
pl: błąd: %s.

en: out of memory
pl: brak pamięci

en: cannot read `%s': %s
pl: nie można odczytać "%s": %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
pl: Wyłączenie przez ACPI nie powiodło się

en: List devices.
pl: Wyświetla listę urządzeń.

en: cannot open device: %s
pl: nie można otworzyć urządzenia: %s

en: cannot open disk: %s
pl: nie można otworzyć dysku: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
pl: to nie jest tablica partycji GPT: %s

en: read error: %s
pl: błąd odczytu: %s

en: unable to find boot device
pl: nie można odnaleźć urządzenia rozruchowego

en: unable to determine partition UUID of boot device
pl: nie można określić UUID-a partycji urządzenia rozruchowego

en: filename expected
pl: oczekiwano nazwy pliku

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
pl: PLIK

en: Print a block list.
pl: Wyświetla listę bloków.

en: you need to load the kernel first
pl: najpierw należy wczytać jądro

en: Boot an operating system.
pl: Uruchamia system operacyjny.

en: No boot time statistics is available
pl: Brak dostępnych statystyk czasu rozruchu

en: Show boot time statistics.
pl: Pokazuje statystyki czasu rozruchu.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
pl: Statystyki bufora dysku: trafienia = %lu (%lu.%02lu%%), chybienia = %lu

en: No disk cache statistics available
pl: Brak dostępnych statystyk bufora dysku

en: Get disk cache info.
pl: Pobiera informacje o buforze dysku.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
pl: Akceptuje znaki końca wiersza CR/NL w stylu systemu DOS.

en: Show the contents of a file.
pl: Wyświetla zawartość pliku.

en: Enable verbose output
pl: Włącza szczegółowe wyjście

en: two arguments expected
pl: oczekiwano dwóch argumentów

en: Compare file `%s' with `%s':
pl: Porównuje plik "%s" z "%s":

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
pl: Pliki różnią się rozmiarem: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
pl: Pliki różnią się na pozycji %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
pl: Pliki są identyczne.

en: FILE1 FILE2
pl: PLIK1 PLIK2

en: Compare two files.
pl: Porównuje dwa pliki.

en: Load another config file.
pl: Wczytuje inny plik konfiguracji.

en: Load another config file without changing context.
pl: Wczytuje inny plik konfiguracji bez zmieniania kontekstu.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
pl: Wczytuje inny plik konfiguracji bez zmieniania kontekstu, ale przyjmuje tylko wpisy menu.

en: Load another config file but take only menu entries.
pl: Wczytuje inny plik konfiguracji, ale przyjmuje tylko wpisy menu.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
pl: [[rok-]miesiąc-dzień] [godzina:minuta[:sekunda]]

en: Display/set current datetime.
pl: Wyświetla/ustawia bieżącą datę i czas.

en: Do not output the trailing newline.
pl: Bez wyświetlania końcowych znaków nowych wierszy.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
pl: Włącza interpretowanie sekwencji sterujących lewego ukośnika.

en: [-e|-n] STRING
pl: [-e|-n] CIĄG

en: Display a line of text.
pl: Wyświetla wiersz tekstu.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
pl: przeładowanie do konfiguracji firmware nie jest obsługiwane przez bieżące firmware

en: Reboot into firmware setup menu.
pl: Przeładowuje do menu konfiguracji firmware.

en: device error: could not set requested mode
pl: błąd urządzenia: nie udało się ustawić żądanego trybu

en: invalid mode: number not valid
pl: błędny tryb: nieprawidłowa liczba

en: unexpected EFI error number: `%u'
pl: nieoczekiwany numer błędu EFI: "%u"

en: no UEFI output console interface
pl: brak interfejsu konsoli wyjściowej UEFI

en: no mode struct for UEFI output console
pl: brak struktury trybu dla konsoli wyjściowej UEFI

en: at most two arguments expected
pl: oczekiwano przynajmniej dwóch argumentów

en: Available modes for console output device.
pl: Dostępne tryby urządzenia wyjścia konsoli.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
pl: nieliczbowy lub błędny tryb "%s"

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
pl: błędny tryb: "%lu" jest większy niż maksymalny "%lu"

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
pl: nieliczbowa lub błędna liczba kolumn "%s"

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
pl: nieliczbowa lub błędna liczba wierszy "%s"

en: no mode found with requested columns and rows
pl: nie znaleziono trybu z żądaną liczbą kolumn i wierszy

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
pl: [min | max | <numer_trybu> | <kolumn> <wierszy>]

en: Get or set EFI text mode.
pl: Pobranie lub ustawienie trybu tekstowego EFI.

en: Fix video problem.
pl: Naprawia problem obrazu.

en: ROM image is present.
pl: Obraz ROM jest dostępny.

en: Can't enable ROM area.
pl: Nie można włączyć obszaru ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
pl: Tworzy struktury BIOS-owe dla wstecznej kompatybilności z istniejącym OS.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
pl: ZRZUT_BIOSU [ZRZUT_INT10]

en: Load BIOS dump.
pl: Wczytuje zrzut BIOS-u.

en: command failed
pl: polecenie nie powiodło się

en: invalid parameter
pl: błędny parametr

en: output buffer too small
pl: bufor wyjściowy zbyt mały

en: TPM unavailable
pl: TPM niedostępny

en: unknown TPM error
pl: nieznany błąd TPM

en: cannot allocate TPM event buffer
pl: nie można przydzielić bufora zdarzeń TPM

en: cannot allocate CC event buffer
pl: nie można przydzielić bufora zdarzeń CC

en: STRING ...
pl: ŁAŃCUCH ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
pl: Wykonuje argumenty jako poleceń GRUB-a

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
pl: %s: polecenie nie jest dozwolone przy wymuszonym trybie lockdown

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
pl: Sprawdza, czy PLIK może być uruchomiony jako nieuprzywilejowane jądro gościa Xen i386 PAE

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
pl: Srawdza, czy PLIK może być uruchomiony jako nieuprzywilejowane jądro gościa Xen x86_64

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
pl: Sprawdza, czy PLIK może być użyty jako uprzywilejowane jądro gościa Xen x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
pl: Sprawdza, czy PLIK może być użyty jako jądro multiboot x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
pl: Sprawdza, czy PLIK może być użyty jako jądro multiboot2 x86

en: Check if FILE is ARM Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na ARM

en: Check if FILE is ARM64 Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na ARM64

en: Check if FILE is IA64 Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na IA64

en: Check if FILE is MIPS Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na MIPS

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na MIPSEL

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na SPARC64

en: Check if FILE is POWERPC Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na POWERPC

en: Check if FILE is x86 Linux
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na x86

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
pl: Sprawdza, czy PLIK jest Linuksem na x86 z obsługą protokołu 32-bitowego

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kFreeBSD na x86

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kFreeBSD na i386

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kFreeBSD na x86_64

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kNetBSD na x86

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kNetBSD na i386

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
pl: Sprawdza, czy PLIK jest kNetBSD na x86_64

en: Check if FILE is i386 EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest plikiem EFI i386

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest plikiem EFI x86_64

en: Check if FILE is IA64 EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest plikiem EFI IA64

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest plikiem EFI ARM64

en: Check if FILE is ARM EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest plikiem EFI ARM

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest 32-bitowym plikiem EFI RISC-V

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
pl: Sprawdza, czy PLIK jest 64-bitowym plikiem EFI RISC-V

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
pl: Sprawdza, czy PLIK to hiberfil.sys w stanie hibernacji

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
pl: Sprawdza, czy PLIK to XNU (jądro Mac OS X) x86_64

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
pl: Sprawdza, czy PLIK to XNU (jądro Mac OS X) i386

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
pl: Sprawdza, czy PLIK to obraz zahibernowanego XNU (jądra Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
pl: Sprawdza, czy PLIK to rekord rozruchowy BIOS

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
pl: fałsz

en: OPTIONS FILE
pl: OPCJE PLIK

en: Check if FILE is of specified type.
pl: Sprawdza, czy PLIK jest określonego typu.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
pl: partycja nie istnieje

en: New MBR is written to `%s'
pl: Zapisano nowy MBR do "%s"

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
pl: URZĄDZENIE [PARTYCJA[+/-[TYP]]]...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
pl: Wypełnia hybrydę MBR napędu GPT URZĄDZENIA. Podane partycje będą częścią hybrydy MBR. Dozwolone jest do 3 partycji. TYP jest typem MBR. + oznacza, że partycja jest aktywna. Tylko jedna partycja może być aktywna.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
pl: Wyłącza komputer. To polecenie nie działa ze wszystkimi implementacjami oprogramowania sprzętu.

en: Specify hash to use.
pl: Podaje sumę do użycia.

en: HASH
pl: SUMA

en: Check hashes of files with hash list FILE.
pl: Sprawdza skróty plików z listą skrótów z PLIKU.

en: Base directory for hash list.
pl: Podstawowy katalog dla listy sum.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
pl: KATALOG

en: Don't stop after first error.
pl: Bez zatrzymywania po pierwszym błędzie.

en: Uncompress file before checksumming.
pl: Dekompresuje plik przed sprawdzeniem sum.

en: %s: READ ERROR
pl: %s: BŁĄD ODCZYTU

en: %s: HASH MISMATCH
pl: %s: NIEZGODNOŚĆ SKRÓTU

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
pl: -h SKRÓT [-c PLIK [-p PRZEDROSTEK]] [PLIK1 [PLIK2...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
pl: Oblicza lub sprawdza sumę kontrolną.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
pl: [-c PLIK [-p PRZEDROSTEK]] [PLIK1 [PLIK2...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
pl: Ustawia APM (Zaawansowane zarządzanie zasilaniem)
    (1=niskie, ..., 254=wysokie, 255=wyłączone).

en: Display power mode.
pl: Wyświetla tryb zasilania.

en: Freeze ATA security settings until reset.
pl: Zatrzymuje ustawienia bezpieczeństwa ATA do czasu przywrócenia.

en: Display SMART health status.
pl: Wyświetla stan SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
pl: Ustawia AAM (Automatyczne zarządzanie akustyką)
    (0=wyłączone, 128=ciche, ..., 254=szybkie).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
pl: Ustawia czas oczekiwania przed przejściem do stanu oczekiwania
    (0=wyłączone, 1=5 sekund, 2=10 sekund, ..., 240=20 minut, 241=30 minut, ...).

en: Set drive to standby mode.
pl: Ustawia napęd w trybie oczekiwania.

en: Set drive to sleep mode.
pl: Ustawia napęd w tryb uśpienia.

en: Print drive identity and settings.
pl: Wyświetla tożsamość i ustawienia napędu.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
pl: Pokazuje surową zawartość sektora IDENTIFY ATA.

en: Disable/enable SMART (0/1).
pl: Wyłącza/włącza SMART (0/1).

en: Do not print messages.
pl: Bez wyświetlania komunikatów.

en: one argument expected
pl: oczekiwano jednego argumentu

en: [OPTIONS] DISK
pl: [OPCJE] DYSK

en: Get/set ATA disk parameters.
pl: Uzyskuje/ustawia parametry dysku ATA.

en: Usage:
pl: Składnia:

en: [PATTERN ...]
pl: [WZORZEC...]

en: Show a help message.
pl: Wyświetla komunikat pomocy.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
pl: Pomija bajty wyrównania z początku pliku.

en: Read only LENGTH bytes.
pl: Odczytuje tylko bajty DŁUGOŚCI.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
pl: [OPCJE] PLIK_LUB_URZĄDZENIE

en: Show raw contents of a file or memory.
pl: Pokazuje surową zawartość pliku lub pamięci.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
pl: Pokazuje surowy zrzut zawartości CMOS.

en: BYTE:BIT
pl: BAJT:BIT

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
pl: Sprawdza bit BAJT:BIT w CMOS-ie.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
pl: Zeruje bit BAJT:BIT w CMOS-ie.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
pl: Ustawia bit BAJT:BIT w CMOS-ie.

en: Show coreboot boot time statistics.
pl: Pokazuje statystyki czasu rozruchu coreboot.

en: List coreboot tables.
pl: Wyświetla listę tablic coreboot.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
pl: Sprawdza flagę 64-bitowego trybu procesora (domyślne).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
pl: Sprawdza, czy procesor obsługuje Physical Address Extension.

en: Check for CPU features.
pl: Sprawdza funkcje procesora.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
pl: Wyświetla bieżące mapowania.

en: Reset all mappings to the default values.
pl: Przywraca wszystkie mapowania do domyślnych wartości.

en: Perform both direct and reverse mappings.
pl: Wykonuje bezpośrednie i odwrotne mapowania.

en: No drives have been remapped
pl: Nie przemapowano żadnych dysków

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
pl: Numer dysku OS ---> Urządzenie GRUB-a/BIOS-u

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
pl: -l | -r | [-s] urządzenie_gruba dysk_systemu_operacyjnego.

en: Manage the BIOS drive mappings.
pl: Zarządza mapowaniami napędów BIOS-u.

en: Do not use APM to halt the computer.
pl: Bez używania APM do wyłączania komputera.

en: Halt the system, if possible using APM.
pl: Wyłącza komputer, jeśli to możliwe używa APM.

en: no APM found
pl: nie znaleziono APM

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
pl: Wersja %u.%u
    32-bitowy CS = 0x%x, długość = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bitowy CS = 0x%x, długość = 0x%x
    DS = 0x%x, długość = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
pl: interfejs 16-bitowego trybu chronionego jest obsługiwany

en: 16-bit protected interface unsupported
pl: interfejs 16-bitowego trybu chronionego nie jest obsługiwany

en: 32-bit protected interface supported
pl: interfejs 32-bitowego trybu chronionego jest obsługiwany

en: 32-bit protected interface unsupported
pl: interfejs 32-bitowego trybu chronionego nie jest obsługiwany

en: CPU Idle slows down processor
pl: Stan bezczynności spowalnia procesor

en: CPU Idle doesn't slow down processor
pl: Stan bezczynności nie spowalnia procesora

en: APM disabled
pl: APM wyłączony

en: APM enabled
pl: APM włączony

en: APM disengaged
pl: APM odłączony

en: APM engaged
pl: APM podłączony

en: Show APM information.
pl: Wyświetla informacje APM.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
pl: oczekiwano nazwy pliku lub tempa i nut

en: Invalid tempo in %s
pl: Nieprawidłowe tempo w %s

en: file `%s' not found
pl: nie znaleziono pliku "%s"

en: unrecognized number
pl: nierozpoznana liczba

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
pl: PLIK | TEMPO [TONACJA1 CZAS_TRWANIA1] [TONACJA2 CZAS_TRWANIA2]...

en: Play a tune.
pl: Odtwarza dźwięk.

en: set numlock mode
pl: ustawia tryb NumLock

en: set capslock mode
pl: ustawia tryb CapsLock

en: set scrolllock mode
pl: ustawia tryb ScrollLock

en: set insert mode
pl: ustawia tryb wstawiania

en: set pause mode
pl: ustawia tryb pauzy

en: press left shift
pl: wciska lewy Shift

en: press right shift
pl: wciska prawy Shift

en: press SysRq
pl: wciska SysRq

en: press NumLock key
pl: wciska klawisz NumLock

en: press CapsLock key
pl: wciska klawisz CapsLock

en: press ScrollLock key
pl: wciska klawisz ScrollLock

en: press Insert key
pl: wciska klawisz Insert

en: press left alt
pl: wciska lewy Alt

en: press right alt
pl: wciska prawy Alt

en: press left ctrl
pl: wciska lewy Ctrl

en: press right ctrl
pl: wciska prawy Ctrl

en: don't update LED state
pl: pomija uaktualnienie stanu diod

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
pl: [KLAWISZ1] [KLAWISZ2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
pl: Emuluje sekwencję klawiszy

en: Save read value into variable VARNAME.
pl: Zapisuje odczytaną wartość do zmiennej NAZWA_ZMIENNEJ.

en: VARNAME
pl: NAZWA_ZMIENNEJ

en: unsupported instruction
pl: nieobsługiwana instrukcja

en: invalid argument
pl: błędny argument

en: ADDR
pl: ADRES

en: Read a CPU model specific register.
pl: Odczyt rejestru specyficznego dla modelu CPU.

en: ADDR VALUE
pl: ADRES WARTOŚĆ

en: Write a value to a CPU model specific register.
pl: Zapis wartości do rejestru specyficznego dla modelu CPU.

en: Run `go' to resume GRUB.
pl: Wpisanie "go" wznowi GRUB-a.

en: Return to IEEE1275 prompt.
pl: Wraca do znaku zachęty IEEE1275.

en: Read 8-bit value from PORT.
pl: Odczytuje z PORTU wartość 8-bitową.

en: Read 16-bit value from PORT.
pl: Odczytuje z PORTU wartość 16-bitową.

en: Read 32-bit value from PORT.
pl: Odczytuje z PORTU wartość 32-bitową.

en: PORT VALUE [MASK]
pl: PORT WARTOŚĆ [MASKA]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 8-bitową do PORTU.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 16-bitową do PORTU.

en: ADDR VALUE [MASK]
pl: ADRES WARTOŚĆ [MASKA]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 32-bitową do PORTU.

en: variable `%s' isn't set
pl: zmienna "%s" nie jest ustawiona

en: Load a keyboard layout.
pl: Wczytuje układ klawiatury.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
pl: Sprawdza klawisz Shift.

en: Check Control key.
pl: Sprawdza klawisz Ctrl.

en: Check Alt key.
pl: Sprawdza klawisz Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
pl: Sprawdza stan klawisza modyfikacji.

en: can't find command `%s'
pl: nie można odnaleźć polecenia "%s"

en: Enter password:
pl: Hasło:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
pl: Przetwarza przestarzałą konfigurację w tym samym kontekście

en: Parse legacy config in new context
pl: Przetwarza przestarzałą konfigurację w nowym kontekście

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
pl: Przetwarza przestarzałą konfigurację w tym samym kontekście, przyjmując tylko wpisy menu

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
pl: Przetwarza przestarzałą konfigurację w nowym kontekście, przyjmując tylko wpisy menu

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
pl: [--no-mem-option] [--type=TYP] PLIK [PARAMETR...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
pl: Symuluje polecenie "kernel" programu grub-legacy

en: FILE [ARG ...]
pl: PIK [PARAMETR...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
pl: Symuluje polecenie "initrd" programu grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
pl: Symuluje polecenie "modulenounzip" programu grub-legacy

en: [--md5] PASSWD [FILE]
pl: [--md5] HASŁO [PLIK]

en: Simulate grub-legacy `password' command
pl: Symuluje polecenie "password" programu grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
pl: Symuluje polecenie "password" programu grub-legacy w trybie wpisu menu

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
pl: Podaje nazwę pliku.

en: Skip signature-checking of the environment file.
pl: Pomija sprawdzanie podpisu pliku środowiska.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
pl: [-f PLIK] [-s|--skip-sig] [nazwa_zmiennej_do_zezwolenia] [...]

en: Load variables from environment block file.
pl: Wczytuje zmienne z pliku blokowego środowiska.

en: [-f FILE]
pl: [-f PLIK]

en: List variables from environment block file.
pl: Wyświetla listę zmiennych z pliku blokowego środowiska.

en: [-f FILE] variable_name [...]
pl: [-f PLIK] nazwa_zmiennej [...]

en: Save variables to environment block file.
pl: Zapisuje zmienne do pliku blokowego środowiska.

en: Show a long list with more detailed information.
pl: Wyświetla długą listę z bardziej szczegółowymi informacjami.

en: Print sizes in a human readable format.
pl: Wyświetla rozmiary w formacie czytelnym dla człowieka.

en: List all files.
pl: Wyświetla listę wszystkich plików.

en: Network protocols:
pl: Protokoły sieciowe:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
pl: [-l|-h|-a] [PLIK...]

en: List devices and files.
pl: Wyświetla listę urządzeń i plików.

en: Show version 1 tables only.
pl: Wyświetla tylko tablice w wersji 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
pl: Wyświetla tylko tablice w wersjach 2 i 3.

en: Show ACPI information.
pl: Wyświetla informacje ACPI.

en: available RAM
pl: RAM dostępny

en: reserved RAM
pl: RAM zarezerwowany

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
pl: RAM dostępny dla ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
pl: RAM na dane nieulotne ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
pl: wadliwy RAM (BadRAM)

en: persistent RAM
pl: trwały RAM

en: persistent RAM (legacy)
pl: trwały RAM (tradycyjny)

en: RAM holding coreboot tables
pl: RAM przechowujący tablice coreboot

en: RAM holding firmware code
pl: RAM przechowujący kod firmware

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
pl: adres_pocz = 0x%llx, długość = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
pl: adres_pocz = 0x%llx, długość = 0x%llx, typ = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
pl: Wyświetla listę map pamięci dostarczanych przez oprogramowanie sprzętu.

en: List PCI devices.
pl: Wyświetla listę urządzeń PCI.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
pl: Błogosławi PLIK na partycji HFS lub HFS+ dla Maców opartych na Intelu

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
pl: Błogosławi KATALOG na partycji HFS lub HFS+ dla Maców opartych na PPC

en: Read 8-bit value from ADDR.
pl: Odczytuje spod ADRESU wartość 8-bitową.

en: Read 16-bit value from ADDR.
pl: Odczytuje spod ADRESU wartość 16-bitową.

en: Read 32-bit value from ADDR.
pl: Odczytuje spod ADRESU wartość 32-bitową.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 8-bitową pod ADRES.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 16-bitową pod ADRES.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
pl: Zapisuje WARTOŚĆ 32-bitową pod ADRES.

en: List free and allocated memory blocks.
pl: Wyświetla listy wolnych i przydzielonych bloków pamięci.

en: List free memory blocks.
pl: Wyświetla listę wolnych bloków pamięci.

en: Stress test large allocations.
pl: Intensywny test dużych przydziałów pamięci.

en: Menu entry type.
pl: Typ wpisu menu.

en: STRING
pl: CIĄG

en: List of users allowed to boot this entry.
pl: Lista użytkowników, którzy mogą uruchamiać ten wpis.

en: USERNAME[,USERNAME]
pl: UŻYTKOWNIK[,UŻYTKOWNIK]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
pl: Klawisz do szybkiego wystartowania tego wpisu.

en: KEYBOARD_KEY
pl: KLAWISZ

en: Use STRING as menu entry body.
pl: Użycie ŁAŃCUCHA jako ciała wpisu menu.

en: Menu entry identifier.
pl: Identyfikator wpisu menu.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
pl: Ta pozycja może być uruchomiona przez dowolnego użytkownika.

en: BLOCK
pl: BLOK

en: Define a menu entry.
pl: Określa wpis menu.

en: Define a submenu.
pl: Określa podmenu.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
pl: Nazwa	Liczba użyć	Zależności

en: Show this message.
pl: Wyświetla ten komunikat.

en: ADDR [SIZE]
pl: ADRES [ROZMIAR]

en: Show memory contents.
pl: Wyświetla zawartość pamięci.

en: MODULE
pl: MODUŁ

en: Remove a module.
pl: Usuwa moduł.

en: Show loaded modules.
pl: Wyświetla wczytane moduły.

en: Exit from GRUB.
pl: Kończy działanie programu GRUB.

en: No CS5536 found
pl: Nie znaleziono CS5536

en: CS5536 at %d:%d.%d
pl: CS5536 pod %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
pl: Przestrzeń we/wy kontrolera SM-bus jest pod 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
pl: Slot RAM numer %d

en: Written SPD bytes: %d B.
pl: Zapisano bajty SPD: %d B.

en: Total flash size: %d B.
pl: Całkowity rozmiar flasha: %d B.

en: Memory type: DDR2.
pl: Rodzaj pamięci: DDR2.

en: Part no: %s.
pl: Nr części: %s.

en: Memory type: Unknown.
pl: Rodzaj pamięci: nieznany.

en: Print Memory information.
pl: Wyświetla informacje o pamięci.

en: %s does not support UUIDs
pl: %s nie obsługuje UUID-ów

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
pl: [MODUŁ1 MODUŁ2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
pl: Przełącza na natywne sterowniki dysku. Jeśli nie podano modułów, używany jest zestaw domyślny (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
pl: Wykonuje POLECENIA na partycji.
    "parttool PARTYCJA help" wyświetli listę dostępnych poleceń.

en: =VAL
pl: =WARTOŚĆ

en: Sorry, no parttool is available for %s
pl: Niestety parttool nie jest dostępny dla %s

en: unknown argument `%s'
pl: nieznany argument "%s"

en: PARTITION COMMANDS
pl: PARTYCJA POLECENIA

en: USER PASSWORD
pl: UŻYTKOWNIK HASŁO

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
pl: Ustawia hasło użytkownika (w zwykłym tekście). Niezalecane i potencjalnie niebezpieczne.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
pl: błędne hasło PBKDF2

en: USER PBKDF2_PASSWORD
pl: UŻYTKOWNIK HASŁO_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
pl: Ustawia hasło użytkownika (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
pl: Wybiera urządzenie wg ID producenta i urządzenia.

en: [vendor]:[device]
pl: [producent]:[urządzenie]

en: Select device by its position on the bus.
pl: Wybiera urządzenie wg położenia na szynie.

en: [bus]:[slot][.func]
pl: [szyna]:[slot][.funkcja]

en: missing `%c' symbol
pl: brak symbolu "%c"

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
pl: [-s POŁOŻENIE] [-d URZĄDZENIE]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
pl: Pokazuje surowy zrzut przestrzeni konfiguracji PCI.

en: Skip signature-checking of the public key file.
pl: Pomija sprawdzanie podpisu pliku klucza publicznego.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
pl: błędny podpis

en: public key %08
pl: klucz publiczny %08

en: module `%s' isn't loaded
pl: moduł "%s" nie jest załadowany

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
pl: nie znaleziono klucza publicznego %08x

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
pl: [-s|--skip-sig] PLIK PLIK_PODPISUU [PLIK_KLUCZA_PUBLICZNEGO]

en: Verify detached signature.
pl: Sprawdza oddzielony podpis.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
pl: [-s|--skip-sig] PLIK_KLUCZA_PUBLICZNEGO

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
pl: Dodaje PLIK_KP do zaufanych kluczy.

en: Show the list of trusted keys.
pl: Wypisuje listę zaufanych kluczy.

en: PUBKEY_ID
pl: ID_KLUCZA_PUBLICZNEGO

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
pl: Usuwa ID_KP z zaufanych kluczy.

en: Set a variable to return value.
pl: Ustawia zmienną na wartość zwrotną.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
pl: Określa sterownik.

en: Determine partition map type.
pl: Określa typ mapy partycji.

en: Determine filesystem type.
pl: Określa typ systemu plików.

en: Determine filesystem UUID.
pl: Określa UUID systemu plików.

en: Determine filesystem label.
pl: Określa etykietę systemu plików.

en: Determine partition UUID.
pl: Określa UUID partycji.

en: filesystem `%s' does not support labels
pl: system plików "%s" nie obsługuje etykiet

en: DEVICE
pl: URZĄDZENIE

en: Retrieve device info.
pl: Pobiera informacje o urządzeniu.

en: Do not echo input
pl: Bez echa wejścia

en: [-s] [ENVVAR]
pl: [-s] [ZMIENNA_ŚRODOWISKOWA]

en: Set variable with user input.
pl: Ustawia zmienną za pomocą danych wprowadzonych przez użytkownika.

en: Reboot the computer.
pl: Ponownie uruchamia komputer.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
pl: Zapisuje NUMER dopasowanego elementu w ZMIENNEJ.

en: [NUMBER:]VARNAME
pl: [NUMER:]NAZWA_ZMIENNEJ

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
pl: WYRAŻENIE_REGULARNE CIĄG

en: Test if REGEXP matches STRING.
pl: Testuje, czy WYRAŻENIE_REGULARNE pasuje do CIĄGU.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
pl: NAZWA [ZMIENNA] [WSKAZÓWKI]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
pl: Wyszukuje urządzenia według pliku. Jeśli podano ZMIENNĄ, pierwsze odnalezione urządzenie jest ustawiane na ZMIENNĄ.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
pl: Wyszukuje urządzenia według etykiety. Jeśli podano ZMIENNĄ, pierwsze odnalezione urządzenie jest ustawiane na ZMIENNĄ.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
pl: Wyszukuje urządzenia według UUID. Jeśli podano ZMIENNĄ, pierwsze odnalezione urządzenie jest ustawiane na ZMIENNĄ.

en: Search devices by a file.
pl: Wyszukuje urządzenia według pliku.

en: Search devices by a filesystem label.
pl: Wyszukuje urządzenia według etykiety systemu plików.

en: Search devices by a filesystem UUID.
pl: Wyszukuje urządzenia według UUID systemu plików.

en: Set a variable to the first device found.
pl: Ustawia zmienną na pierwsze odnalezione urządzenie.

en: Do not probe any floppy drive.
pl: Bez wykrywania napędu dyskietek.

en: Only probe EFI disks.
pl: Wykrywanie tylko dysków EFI.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: HINT
pl: WSKAZÓWKA

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia, jeśli uruchomiono przez IEEE1275. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia, jeśli uruchomiono przez BIOS. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia, jeśli obsługiwany jest bezpośredni dostęp do sprzętu. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia, jeśli uruchomiono przez EFI. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
pl: Najpierw wypróbowuje WSKAZÓWKĘ urządzenia, jeśli uruchomiono przez ARC. Jeśli WSKAZÓWKA kończy się przecinkiem, próbuje także podpartycje

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
pl: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint WSKAZÓWKA [--hint WSKAZÓWKA]...] NAZWA

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
pl: Wyszukuje urządzenia według pliku, etykiety systemu plików lub UUID systemu plików. Jeśli podano --set, pierwsze odnalezione urządzenie jest ustawiane na ZMIENNĄ. Jeśli nie podano nazwy zmiennej, to zostanie użyta "root".

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
pl: Rejestr %x urządzenia %x:%02x.%x zawiera %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
pl: [-s POŁOŻENIE] [-d URZĄDZENIE] [-v ZMIENNA] REJESTR[=WARTOŚĆ[:MASKA]]

en: Manipulate PCI devices.
pl: Manipuluje urządzeniami PCI.

en: Verbose countdown.
pl: Widoczne odliczanie.

en: Allow to interrupt with ESC.
pl: Zezwala na przerwanie za pomocą klawisza Esc.

en: NUMBER_OF_SECONDS
pl: LICZBA_SEKUND

en: Wait for a specified number of seconds.
pl: Czeka przez podaną liczbę sekund.

en: Match structures with the given type.
pl: Dopasowuje struktury o podanym typie.

en: type
pl: typ

en: Match structures with the given handle.
pl: Dopasowuje struktury o podanym uchwycie.

en: handle
pl: uchwyt

en: Select a structure when several match.
pl: Wybiera strukturę w przypadku kilku pasujących.

en: match
pl: dopasowanie

en: Get the byte's value at the given offset.
pl: Pobiera wartość bajtu o podanej pozycji.

en: offset
pl: pozycja

en: Get two bytes' value at the given offset.
pl: Pobiera wartość dwóch bajtów o podanej pozycji.

en: Get four bytes' value at the given offset.
pl: Pobiera wartość czterech bajtów o podanej pozycji.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
pl: Pobiera wartość ośmiu bajtów o podanej pozycji.

en: Get the string specified at the given offset.
pl: Pobiera ciąg spod podanej pozycji.

en: Get the UUID's value at the given offset.
pl: Pobiera wartość UUID-a o podanej pozycji.

en: Store the value in the given variable name.
pl: Zapisuje wartość w podanej zmiennej.

en: variable
pl: zmienna

en: Filter the result like linux does.
pl: Filtruje wynik tak, jak Linux.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
pl: nie znaleziono struktury punktu wejściowego SMBIOS

en: the type must be between 0 and 255
pl: typ musi być z przedziału od 0 do 255

en: the handle must be between 0 and 65535
pl: uchwyt musi być z przedziału od 0 do 65535

en: the match must be a positive integer
pl: dopasowanie musi być dodatnią liczbą całkowitą

en: only one --get option is usable at a time
pl: tylko jedna opcja --get naraz jest użyteczna

en: one of the --get options is required
pl: wymagana jest jedna z opcji --get

en: no structure matched the given options
pl: żadna struktura nie pasowała do podanych opcji

en: the given offset is outside the structure
pl: podana pozycja jest poza strukturą

en: the field ends outside the structure
pl: pole kończy się poza strukturą

en: failed to retrieve the structure field
pl: odczytanie pola struktury nie powiodło się

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
pl: [-t typ] [-h uchwyt] [-m dopasowanie] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) pozycja [--set zmienna]

en: Retrieve SMBIOS information.
pl: Pobiera informacje SMBIOS.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
pl: katalog główny na dysku syslinuksa [domyślnie=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
pl: katalog bieżący syslinuksa [domyślnie katalog nadrzędny do pliku wejściowego].

en: assume input is an isolinux configuration file.
pl: przyjęcie wejścia jako pliku konfiguracyjnego isolinuksa.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
pl: przyjęcie wejścia jako pliku konfiguracyjnego pxelinuksa.

en: assume input is a syslinux configuration file.
pl: przyjęcie wejścia jako pliku konfiguracyjnego syslinuksa.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
pl: Wykonuje konfigurację syslinuksa w tym samym kontekście

en: Execute syslinux config in new context
pl: Wykonuje konfigurację syslinuksa w nowym kontekście

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
pl: Wykonuje konfigurację syslinuksa w tym samym kontekście, przyjmując tylko wpisy menu

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
pl: Wykonuje konfigurację syslinuksa w nowym kontekście, przyjmując tylko wpisy menu

en: no terminal specified
pl: nie podano terminala

en: terminal `%s' isn't found
pl: nie znaleziono terminala "%s"

en: Active input terminals:
pl: Aktywne terminale wejściowe:

en: Available input terminals:
pl: Dostępne terminale wejściowe:

en: Active output terminals:
pl: Aktywne terminale wyjściowe:

en: Available output terminals:
pl: Dostępne terminale wyjściowe:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
pl: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2]...

en: List or select an input terminal.
pl: Wyświetla listę terminali wejściowych lub wybiera jeden.

en: List or select an output terminal.
pl: Wyświetla listę terminali wyjściowych lub wybiera jeden.

en: EXPRESSION ]
pl: WYRAŻENIE ]

en: Evaluate an expression.
pl: Oblicza wyrażenie.

en: EXPRESSION
pl: WYRAŻENIE

en: Load the same file in multiple ways.
pl: Wczytuje ten sam plik na różne sposoby.

en: Specify size for each read operation
pl: Określa rozmiar dla każdej operacji odczytu

en: invalid block size
pl: błędny rozmiar bloku

en: File size: %s
pl: Rozmiar pliku: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
pl: Minął czas: %d.%03d s

en: Speed: %s
pl: Szybkość: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
pl: [-s ROZMIAR] NAZWA_PLIKU

en: Test file read speed.
pl: Testuje szybkość odczytu pliku.

en: no command is specified
pl: nie podano polecenia

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
pl: Minął czas: %d.%03d s

en: COMMAND [ARGS]
pl: POLECENIE [ARGUMENTY]

en: Measure time used by COMMAND
pl: Mierzenie czasu wykonania POLECENIA

en: Translate to upper case.
pl: Tłumaczy na wielkie litery.

en: Translate to lower case.
pl: Tłumaczy na małe litery.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
pl: [OPCJE] [ZBIÓR1] [ZBIÓR2] [ŁAŃCUCH]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
pl: Tłumaczy znaki ZBIÓR1 na ZBIÓR2 w ŁAŃCUCHU.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
pl: Nic nie robi, pomyślnie kończąc działanie.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
pl: Nic nie robi, niepomyślnie kończąc działanie.

en: Test USB support.
pl: Testuje obsługę USB.

en: Text-only
pl: Tylko tekst

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
pl: Bezpośredni kolor, maska: %d/%d/%d/%d  poz: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
pl: Z paletą

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
pl: Planowy

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
pl: Nie-chain 4

en: Monochrome
pl: Monochromatyczny

en: Unknown video mode
pl: Nieznany tryb obrazu

en:   EDID checksum invalid
pl:   błędna suma kontrolna EDID

en:   EDID version: %u.%u
pl:   Wersja EDID: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
pl:     Preferowany tryb: %ux%u

en:     No preferred mode available
pl:     Tryb preferowany niedostępny

en: invalid video mode specification `%s'
pl: błędne określenie trybu graficznego "%s"

en: List of supported video modes:
pl: Lista obsługiwanych trybów graficznych:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
pl: Legenda: maska/pozycja=czerwień/zieleń/błękit/zarezerwowane

en: Adapter `%s':
pl: Karta "%s":

en:   No info available
pl:   Informacje niedostępne

en:   Failed to initialize video adapter
pl:   Nie udało się zainicjować karty graficznej

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
pl: [SZERxWYS[xGŁĘB]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
pl: Wyświetla listę dostępnych trybów obrazu. Jeśli podano rozdzielczość, to wyświetla tylko tryby pasujące do niej.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
pl: [SZERxWYS]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
pl: Testuje podsystem obrazu w trybie SxW.

en: Test video subsystem.
pl: Testuje podsystem obrazu.

en: [DIR]
pl: [KATALOG]

en: List Xen storage.
pl: Wyświetla listę przestrzeni danych Xen.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
pl: [-l] UUID_GRUBA [NAZWA_ZMIENNEJ]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
pl: Przekształca 64-bitowy UUID do formatu odpowiedniego dla XNU. Jeśli podano -l, zachowuje małe litery, jak blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
pl: błąd podczas odczytu sektora 0x%llx z "%s"

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
pl: błąd podczas zapisu sektora 0x%llx na "%s"

en: Mount by UUID.
pl: Montuje wg UUID-a.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
pl: Montuje wszystko.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
pl: Montuje wszystkie wolumeny z ustawioną flagą "boot".

en: Password to open volumes.
pl: Hasło do otwierania wolumenów.

en: Key file
pl: Plik klucza

en: Key file offset (bytes)
pl: Pozycja w pliku klucza (w bajtach)

en: Key file data size (bytes)
pl: Rozmiar danych w pliku klucza (w bajtach)

en: Read header from file
pl: Odczyt nagłówka z pliku

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
pl: nie można otworzyć "%s": %s

en: failed to query size of device `%s': %s
pl: nie udało się odpytać o rozmiar urządzenia "%s": %s

en: cannot seek `%s': %s
pl: nie można przemieścić się w "%s": %s

en: header file not found
pl: nie znaleziono pliku nagłówka

en: header file too small
pl: plik nagłówka zbyt mały

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
pl: Hasło dla %s%s%s (%s):

en: UNKNOWN
pl: NIEZNANY

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
pl: nieliczbowy lub błędna pozycja w pliku klucza "%s"

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
pl: nieliczbowy lub błędny rozmiar w pliku klucza "%s"

en: key file size is 0
pl: rozmiar pliku klucza jest równy 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
pl: rozmiar w pliku klucza przekracza maksymalny (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater thankeyfile size, %
pl: Pozycja w pliku klucza (%llu) jest większa niż rozmiar pliku, %

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
pl: plik klucza jest zbyt mały: sugerowany to %llu B, ale ma tylko %

en: failed to read key file
pl: nie udało się odczytać pliku klucza

en: cannot use UUID lookup with detached header
pl: nie można użyć wyszukiwania UUID z odłączonym nagłówkiem

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
pl: [ [-p hasło] | [-k plik_klucza [-O pozycja_klucza] [-S rozmiar_klucza] ] ] [-H plik] <ŹRÓDŁO|-u UUID|-a|-b>

en: Mount a crypto device.
pl: Montuje urządzenie kryptograficzne.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
pl: Nie udało się odnaleźć wolumenu fizycznego "%s". Na obrazie core może brakować niektórych modułów.

en: physical volume %s not found
pl: nie znaleziono wolumenu fizycznego %s

en: no media in `%s'
pl: brak nośnika w "%s"

en: Couldn't load sha256
pl: Nie udało się załadować sha256

en: Couldn't load sha512
pl: Nie udało się załadować sha512

en: couldn't read ELI metadata
pl: nie udało się odczytać metadanych ELI

en: wrong ELI magic or version
pl: błędny znacznik magiczny lub wersja ELI

en: Attempting to decrypt master key...
pl: Próba odszyfrowania klucza głównego...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
pl: Obszar %d otwarty

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
pl: próba odczytu lub zapisu poza dyskiem "%s"

en: cannot write to CD-ROM
pl: nie można zapisać na CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
pl: Używane są natywne sterowniki dysku. Odmowa użycia interfejsu firmware dysku.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
pl: partycja osadzająca LDM jest zbyt mała; osadzanie nie będzie możliwe

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
pl: ten LDM nie ma partycji osadzającej; osadzanie nie będzie możliwe

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
pl: Usuwa podany wpis urządzenia loopback.

en: Transparently decompress backing file.
pl: Przezroczysta dekompresja pliku stojącego za urządzeniem.

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
pl: [-d] [-D] NAZWA_URZĄDZENIA PLIK.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
pl: Tworzy urządzenie wirtualne z pliku.

en: could not unescape Base64 string
pl: nie udało się usunąć cytowania z łańcucha Base64

en: could not decode Base64 string
pl: nie udało się odkodować łańcucha Base64

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
pl: Obszar "%s" otwarty

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
pl: Skrót hasła

en: Password cipher
pl: Szyfr hasła

en: Key size (in bits)
pl: Rozmiar klucza (w bitach)

en: Device sector size
pl: Rozmiar sektora urządzenia

en: Password (key)
pl: Hasło (klucz)

en: Keyfile path
pl: Ścieżka do pliku klucza

en: Keyfile offset
pl: Pozycja w pliku klucza

en: Set device UUID
pl: Ustawia UUID urządzenia

en: cannot set specified key
pl: nie można ustawić podanego klucza

en: cannot determine disk %s size
pl: nie można określić rozmiaru dysku %s

en: cannot set specified sector size on disk %s
pl: nie można ustawić podanego rozmiaru sektora na dysku %s

en: cannot open keyfile %s
pl: nie można otworzyć pliku klucz %s

en: cannot seek keyfile at offset %
pl: nie można przewinąć pliku klucza na pozycję %

en: Specified key size (%
pl: Podany rozmiar klucza (%

en: error reading key file
pl: błąd odczytu pliku klucza

en: device name required
pl: wymagana nazwa urządzenia

en: couldn't load hash %s
pl: nie udało się załadować skrótu %s

en: hash length %
pl: długość skrótu %

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
pl: błędny tryb szyfru, musi być w formacie szyfr-tryb

en: password exceeds maximium size
pl: hasło przekracza maksymalny rozmiar

en: specified UUID exceeds maximum size
pl: podany UUID przekracza maksymalny rozmiar

en: specified UUID too short
pl: podany UUID jest za krótki

en: unrecognized keyfile offset
pl: nierozpoznana pozycja w pliku klucza

en: unrecognized sector size
pl: nierozpoznany rozmiar sektora

en: unrecognized key size
pl: nierozpoznany rozmiar klucza

en: key size is not multiple of %d bits
pl: rozmiar klucza nie jest wielokrotnością %d bitów

en: key size %
pl: rozmiar klucza %

en: sector size -S must be at least %d
pl: rozmiar sektora -S musi wynosić co najmniej %d

en: sector size -S %
pl: rozmiar sektora -S %

en: invalid cipher %s
pl: błędny szyfr %s

en: invalid mode %s
pl: błędny tryb %s

en: invalid cipher %s or mode %s
pl: błędny szyfr %s lub tryb %s

en: cannot open disk %s
pl: nie można otworzyć dysku %s

en: Enter passphrase for %s%s%s:
pl: Hasło dla %s%s%s:

en: error reading password
pl: błąd odczytu hasła

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
pl: uwaga: skrót jest ignorowany, jeśli podano plik klucza

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
pl: uwaga: hasło podane opcją -p jest ignorowane, jeśli podano plik klucza

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
pl: uwaga: podano opcję pozycji w pliku klucza -O bez opcji pliku klucza -d

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
pl: -c szyfr -s rozmiar-klucza [-h skrót] [-S rozmiar-sektora] [-o pozycja] [-p hasło] [-u uuid]  [[-d plik-klucza] [-O pozycja]] <ŹRÓDŁO>

en: Open partition encrypted in plain mode.
pl: Otwiera partycję zaszyfrowaną w trybie prostym.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
pl: relokacja 0x%x jeszcze nie jest zaimplementowana

en: relocation 0x%s is not implemented yet
pl: relokacja 0x%s jeszcze nie jest zaimplementowana

en: no symbol table
pl: brak tablicy symboli

en: this ELF file is not of the right type
pl: ten plik ELF jest jest właściwego typu

en: Load and initialize EFI emulator.
pl: Wczytuje i inicjuje emulator EFI.

en: Finalize loading of EFI emulator.
pl: Kończy wczytywanie emulatora EFI.

en: Unload EFI emulator.
pl: Usuwa emulator EFI z pamięci.

en: symbol `%s' not found
pl: nie znaleziono symbolu "%s"

en: Loaded fonts:
pl: Wczytane fonty:

en: FILE...
pl: PLIK...

en: Specify one or more font files to load.
pl: Podaje jeden lub więcej plików czcionek do wczytania.

en: List the loaded fonts.
pl: Wyświetla listę wczytanych czcionek.

en: not a directory
pl: to nie jest katalog

en: too deep nesting of symlinks
pl: za duże zagnieżdżenie dowiązań symbolicznych

en: attempt to read past the end of file
pl: próba odczytu za końcem pliku

en: not a regular file
pl: to nie jest zwykły plik

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
pl: ten core.img jest niezwykle duży. Nie zmieści się w obszarze osadzenia

en: overflow is detected
pl: wykryto przepełnienie

en: invalid file name `%s'
pl: nieprawidłowa nazwa pliku "%s"

en: blocksize too large
pl: rozmiar bloku zbyt duży

en: checksum verification failed
pl: weryfikacja sumy kontrolnej nie powiodła się

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
pl: nie udało się odnaleźć wymaganego urządzenia składowego systemu plików na wielu urządzeniach

en: no decryption key available
pl: niedostępny klucz deszyfrujący

en: MAC verification failed
pl: weryfikacja MAC nie powiodła się

en: Assume input is raw.
pl: Zakłada surowe wejście.

en: Assume input is hex.
pl: Zakłada wejście szesnastkowe.

en: Assume input is passphrase.
pl: Zakłada, że wejście jest hasłem.

en: Enter ZFS password:
pl: Hasło ZFS:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
pl: [-h|-p|-r] [PLIK]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
pl: Importuje klucz obudowujący ZFS zapisany w PLIKU.

en: Virtual device is removed
pl: Urządzenie wirtualne usunięte

en: Virtual device is faulted
pl: Urządzenie wirtualne zawiodło

en: Virtual device is offline
pl: Urządzenie wirtualne odłączone

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
pl: Urządzenie wirtualne zdegradowane

en: Virtual device is online
pl: Urządzenie wirtualne podłączone

en: Incorrect virtual device: no type available
pl: Niepoprawne urządzenie wirtualne; typ niedostępny

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
pl: Końcowe urządzenie wirtualne (plik lub dysk)

en: Bootpath: unavailable
pl: Ścieżka rozruchowa: niedostępna

en: Bootpath: %s
pl: Ścieżka rozruchowa: %s

en: Path: unavailable
pl: Ścieżka: niedostępna

en: Path: %s
pl: Ścieżka: %s

en: Devid: unavailable
pl: ID urządzenia: niedostępny

en: Devid: %s
pl: ID urządzenia: %s

en: This VDEV is a mirror
pl: To VDEV jest kopią lustrzaną

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
pl: To VDEV to RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
pl: Niepoprawne VDEV

en: VDEV with %d children
pl: VDEV o %d potomkach

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
pl: Element VDEV %d jest niepoprawny

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
pl: Element VDEV %d:

en: Unknown virtual device type: %s
pl: Nieznany typ urządzenia wirtualnego: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
pl: Stan puli: aktywna

en: Pool state: exported
pl: Stan puli: wyeksportowana

en: Pool state: destroyed
pl: Stan puli: zniszczona

en: Pool state: reserved for hot spare
pl: Stan puli: zarezerwowana dla hot spare'a

en: Pool state: level 2 ARC device
pl: Stan puli: urządzenie ARC poziomu 2

en: Pool state: uninitialized
pl: Stan puli: nie zainicjowana

en: Pool state: unavailable
pl: Stan puli: niedostępna

en: Pool state: potentially active
pl: Stan puli: potencjalnie aktywna

en: Pool name: unavailable
pl: Nazwa puli: niedostępna

en: Pool name: %s
pl: Nazwa puli: %s

en: Pool GUID: unavailable
pl: GUID puli: niedostępny

en: Pool GUID: %016llx
pl: GUID puli: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
pl: Nie można pobrać stanu puli

en: Unrecognized pool state
pl: Nieznany stan puli

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
pl: Brak dostępnego drzewa urządzeń wirtualnych

en: Print ZFS info about DEVICE.
pl: Wypisuje informacje ZFS o URZĄDZENIU.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
pl: SYSTEM_PLIKÓW [ZMIENNA]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
pl: Wypisuje ZFS-BOOTFSOBJ lub zapisuje do ZMIENNEJ

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
pl: Teraz proszę podłączyć zdalny debugger.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
pl: Uruchamia zaślepkę GDB na podanym porcie

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
pl: Zatrzymuje w GDB

en: Stop GDB stub
pl: Zatrzymuje zaślepkę GDB

en: premature end of file
pl: przedwczesny koniec pliku

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
pl: Tłumaczy ciąg za pomocą bieżących ustawień.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
pl: Naciśnięcie klawisza Enter uruchamia wybrany system operacyjny, "e" modyfikuje polecenia przed uruchomieniem, a "c" przechodzi do wiersza poleceń. Klawisz Esc powoduje przejście do poprzedniego menu.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
pl: Naciśnięcie klawisza Enter uruchamia wybrany system operacyjny, "e" modyfikuje polecenia przed uruchomieniem, a "c" przechodzi do wiersza poleceń.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
pl: Enter: uruchomienie, "e": opcje, "c": linia poleceń

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
pl: Wyróżniony wpis zostanie wykonany automatycznie za %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
pl: Pozostało: %d s.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
pl: %d s

en: GRUB Boot Menu
pl: Menu startowe GRUB-a

en: Hello World
pl: Witaj, Świecie

en: Say `Hello World'.
pl: Wypisuje tekst "Witaj, Świecie".

en: attempt to seek outside of the file
pl: próba ustawienia poza plikiem

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
pl: nieobsługiwany format gzip

en: lzop file corrupted
pl: plik lzop uszkodzony

en: xz file corrupted or unsupported block options
pl: plik xz uszkodzony lub nieobsługiwane opcje bloku

en: invalid arch-dependent ELF magic
pl: błędny znacznik magiczny ELF zależny od architektury

en: requested buffer size is too large
pl: żądany rozmiar bufora jest zbyt duży

en: new read is position beyond the end of the written data
pl: pozycja nowego odczytu jest za końcem zapisanych danych

en: [ENVVAR=VALUE]
pl: [ZMIENNA_ŚRODOWISKOWA=WARTOŚĆ]

en: Set an environment variable.
pl: Ustawia zmienną środowiskową.

en: ENVVAR
pl: ZMIENNA_ŚRODOWISKOWA

en: Remove an environment variable.
pl: Usuwa zmienną środowiskową.

en: [ARG]
pl: [PARAMETR]

en: List devices or files.
pl: Wyświetla listę urządzeń lub plików.

en: Insert a module.
pl: Wstawia moduł.

en: disk `%s' not found
pl: nie znaleziono dysku "%s"

en: attempt to read or write outside of partition
pl: próba odczytu lub zapisu poza partycją

en: invalid arch-independent ELF magic
pl: błędny znacznik magiczny ELF niezależny od architektury

en: Print infomation useful for GDB debugging
pl: Wypisuje informacje przydatne przy śledzeniu przez GDB

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
pl: błędny adres pamięci (0x%s > 0x%s)

en: prohibited by secure boot policy
pl: zabronione przez politykę bezpiecznego rozruchu

en: shim_lock protocol not found
pl: nie znaleziono protokołu shim_lock

en: bad shim signature
pl: błędny podpis shim

en: NULL pointer passed for shnum
pl: przekazano wskaźnik NULL do shnum

en: NULL pointer passed for elf header
pl: przekazano wskaźnik NULL do nagłówka ELF

en: invalid section header table offset in e_shoff
pl: błędna pozycja tablicy nagłówków sekcji w e_shoff

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
pl: błędna liczba wpisów tablicy nagłówków sekcji w sh_size: %

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
pl: błędna liczba wpisów tablicy nagłówków sekcji w e_shnum: %

en: NULL pointer passed for shstrndx
pl: przekazano wskaźnik NULL do shstrndx

en: invalid section header table index in sh_link: %d
pl: błędny indeks tablicy nagłówków sekcji w sh_link: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
pl: błędny indeks tablicy nagłówków sekcji w e_shstrndx: %d

en: NULL pointer passed for phnum
pl: przekazano wskaźnik NULL do phnum

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
pl: błędna liczba wpisów tablicy nagłówków programu w sh_info: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
pl: błędna liczba wpisów tablicy nagłówków programu w e_phnum: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
pl: licznik urządzenia przekracza ograniczenie

en: cannot write to `%s': %s
pl: nie można zapisać do "%s": %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
pl: wpis device.map "%s" jest błędny - zignorowano go. Proszę poprawić lub usunąć device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
pl: nazwa napędu "%s" w device.map jest błędna. Zamiast niej użyto %s. Proszę użyć postaci [hfc]d[0-9]* (np. "hd0" lub "cd")

en: can't open `%s': %s
pl: nie można otworzyć "%s": %s

en: DEVICE_NAME
pl: NAZWA_URZĄDZENIA

en: Set root device.
pl: Ustawia urządzenie główne.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
pl: używa PLIKU jako mapy urządzeń [domyślnie=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
pl: używa PLIKU jako dysku w pamięci

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
pl: używa plików programu GRUB w KATALOGU [domyślnie=%s]

en: print verbose messages.
pl: wyświetla więcej komunikatów.

en: SECS
pl: SEK

en: wait until a debugger will attach
pl: czeka na podłączenie debuggera

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
pl: używa kexec do uruchomienia jąder Linuksa przez systemctl (dwukrotne podanie włącza niebezpieczne przejście awaryjne do nie-systemctl).

en: Unknown extra argument `%s'.
pl: Nieznany dodatkowy parametr "%s".

en: GRUB emulator.
pl: Emulator GRUB-a.

en: Error in parsing command line arguments
pl: Błąd podczas przetwarzania parametrów wiersza poleceń

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
pl: Proszę uruchomić "gdb %s %d" i ustawić ARGS.HOLD na zero.

en: %s: warning:
pl: %s: uwaga:

en: %s: info:
pl: %s: informacja:

en: %s: error:
pl: %s: błąd:

en: file `%s' is too big
pl: plik "%s" jest zbyt duży

en: unknown filesystem
pl: nieznany system plików

en: Shutdown failed
pl: Zamknięcie nie powiodło się

en: Exit failed
pl: Wyjście nie powiodło się

en: string too long
pl: łańcuch zbyt długi

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
pl: Porzucanie niewłaściwie zagnieżdżonej partycji (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
pl: Nieznane polecenie "%s".

en: verification requested but nobody cares: %s
pl: żądano weryfikacji, ale nikt o nią nie zadbał: %s

en: big file signature isn't implemented yet
pl: podpis dużych plików nie jest jeszcze zaimplementowany

en: Display this help and exit.
pl: Wyświetla tę pomoc i kończy działanie.

en: Display the usage of this command and exit.
pl: Wyświetla użycie tego polecenia i kończy działanie.

en: missing mandatory option for `%s'
pl: brak obowiązkowej opcji dla "%s"

en: the argument `%s' requires an integer
pl: argument "%s" wymaga liczby całkowitej

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
pl: przypisano argumentowi "%s" wartość, podczas gdy nie wymaga on wartości

en: Print backtrace.
pl: Wyświetla stos wywołań.

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piątek

en: Saturday
pl: Sobota

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
pl: GRUB nie wie jeszcze, jak wytrzymać tę maszynę!

en: output parameters are not set
pl: nie ustawiono parametrów wyjściowych

en: expected escaped character
pl: oczekiwano znaku cytowanego

en: unicode sequence too short
pl: za krótka sekwencja unikodowa

en: unicode sequence with invalid character '%c'
pl: sekwencja unikodowa z błędnym znakiem '%c'

en: unrecognized escaped character '%c'
pl: nieznany znak cytowany '%c'

en: Default server is ${net_default_server}
pl: Domyślny serwer to ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
pl: nieprawidłowe określenie koloru "%s"

en: Reboot failed
pl: Restart nie powiódł się

en: [LENGTH]
pl: [DŁUGOŚĆ]

en: Hexdump random data.
pl: Zrzut szesnastkowy danych losowych.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
pl: drzewo urządzeń musi być podane (p. polecenie "devicetree")

en: invalid zImage
pl: błędny zImage

en: invalid device tree
pl: nieprawidłowe drzewo urządzeń

en: Load Linux.
pl: Wczytuje system Linux.

en: Load initrd.
pl: Wczytuje obraz initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
pl: Wczytuje plik DTB.

en: failed to get FDT
pl: nie udało się pobrać FDT

en: you need to load the Xen Hypervisor first
pl: najpierw należy wczytać hipernadzorcę Xen

en: Load a xen hypervisor.
pl: Wczytuje hipernadzorcę xen.

en: Load a xen module.
pl: Wczytuje moduł xen.

en: [OPTS]
pl: [OPCJE]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
pl: Uruchamia system oparty na BIOS-ie.

en: Load another boot loader.
pl: Wczytuje inny program startowy.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
pl: zwykły obraz jądra nie jest obsługiwany - należy przebudować z włączoną opcją CONFIG_(U)EFI_STUB

en: failed to install protocols
pl: nie udało się zainstalować protokołów

en: error trying to perform kexec load operation
pl: błąd przy próbie wykonania operacji ładowania kexec

en: use '
pl: użycie '

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
pl: błąd przy próbie wykonania 'systemctl kexec': %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
pl: błąd przy próbie bezpośredniego wykonania 'kexec -ex': %d

en: cannot find kernel file %s
pl: nie można odnaleźć pliku jądra %s

en: Cannot find initrd file %s
pl: Nie można odnaleźć pliku initrd %s

en: Display output on all consoles.
pl: Wyświetla wyjście na wszystkich konsolach.

en: Use serial console.
pl: Używa konsoli szeregowej.

en: Ask for file name to reboot from.
pl: Pyta, z jakiego pliku uruchomić.

en: Use CD-ROM as root.
pl: Używa napędu CD-ROM jako root.

en: Invoke user configuration routing.
pl: Wywołuje trasowanie konfiguracji użytkownika.

en: Enter in KDB on boot.
pl: Przechodzi do KDB podczas uruchamiania.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
pl: Używa zdalnego debuggera GDB zamiast DDB.

en: Disable all boot output.
pl: Wyłącza całe wyjście uruchamiania.

en: Wait for keypress after every line of output.
pl: Czeka na naciśnięcie klawisza po każdym wierszu wyjścia.

en: Use compiled-in root device.
pl: Używa wkompilowanego urządzenia root.

en: Boot into single mode.
pl: Uruchamia w trybie pojedynczego użytkownika.

en: Boot with verbose messages.
pl: Uruchamia z większą ilością komunikatów.

en: Don't reboot, just halt.
pl: Nie uruchamia ponownie, tylko wyłącza.

en: Change configured devices.
pl: Zmienia skonfigurowane urządzenia.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
pl: comJEDNOSTKA[,PRĘDKOŚĆ]

en: Disable SMP.
pl: Wyłącza SMP.

en: Disable ACPI.
pl: Wyłącza ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
pl: Bez wyświetlania komunikatów diagnostycznych uruchamiania.

en: Boot with debug messages.
pl: Uruchamia z komunikatami debugowania.

en: Suppress normal output (warnings remain).
pl: Ogranicza zwykłe wyjście (ostrzeżenia pozostają).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
pl: [ADRES|comJEDNOSTKA][,PRĘDKOŚĆ]

en: name
pl: nazwa

en: addr
pl: adres

en: size
pl: rozmiar

en: Booting in blind mode
pl: Uruchamia w trybie ślepym

en: Load kernel of FreeBSD.
pl: Wczytuje jądro systemu FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
pl: Wczytuje jądro systemu OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
pl: Wczytuje jądro systemu NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
pl: Wczytuje środowisko systemu FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
pl: Wczytuje moduł jądra FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
pl: Wczytuje moduł jądra NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
pl: Wczytuje moduł jądra NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
pl: Wczytuje moduł jądra FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
pl: Wczytuje ramdysk kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
pl: Wczytuje inny payload coreboot.

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
pl: Przestarzały parametr "ask" nie jest już obsługiwany.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
pl: %s jest przestarzały. Zamiast tego należy ustawić gfxpayload=%s przed polecenim "linux".

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
pl: %s jest przestarzały. Tryb VGA %d nie został rozpoznany. Zamiast tego należy ustawić gfxpayload=SZERxWYS[xGŁĘB] przed poleceniem "linux".

en: the size of initrd is bigger than addr_max
pl: rozmiar initrd jest większy niż addr_max

en: [--force|--bpb] FILE
pl: [--force|--bpb] PLIK

en: the size of `%s' is too large
pl: rozmiar "%s" jest za duży

en: Load FreeDOS kernel.sys.
pl: Wczytuje kernel.sys FreeDOS-a.

en: Load NTLDR or BootMGR.
pl: Wczytuje NTLDR lub BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
pl: Nadpisuje odgadnięte mapowania urządzeń Plan9.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
pl: URZĄDZENIE_GRUBA=URZĄDZENIE_PLAN9

en: KERNEL ARGS
pl: JĄDRO ARGUMENTY

en: Load Plan9 kernel.
pl: Wczytuje jądro Plan9.

en: Load a PXE image.
pl: Wczytuje obraz PXE.

en: Load Truecrypt ISO.
pl: Wczytuje ISO Truecrypta.

en: initrd already loaded
pl: initrd już wczytane

en: Load module.
pl: Wczytuje moduł.

en: Press any key to launch xnu
pl: Naciśnięcie dowolnego klawisza uruchomi xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
pl: Wczytuje zrzut "device-properties".

en: Could not locate FPSWA driver
pl: Nie udało się zlokalizować sterownika FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
pl: Protokół FPSWA nie mógł odnaleźć interfejsu

en: No FPSWA found
pl: Nie znaleziono FPSWA

en: FPSWA revision: %x
pl: Wersja FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
pl: PLIK [ARGUMENTY...]

en: Display FPSWA version.
pl: Wyświetla wersję FPSWA.

en: WARNING: no console will be available to OS
pl: UWAGA: konsola nie będzie dostępna dla systemu operacyjnego

en: Load a multiboot 2 kernel.
pl: Wczytuje jądro Multiboot 2.

en: Load a multiboot 2 module.
pl: Wczytuje moduł Multiboot 2.

en: Load a multiboot kernel.
pl: Wczytuje jądro Multiboot.

en: Load a multiboot module.
pl: Wczytuje moduł Multiboot.

en: memory being set is larger than allocated memory
pl: ustawiana pamięć jest większa niż przydzielona

en: ELF section header region is larger than the file size
pl: region nagłówka sekcji ELF jest większy niż rozmiar pliku

en: missing p-list filename
pl: brak nazwy pliku p-list

en: Background image mode.
pl: Tryb obrazu w tle.

en: Load XNU image.
pl: Wczytuje obraz systemu XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
pl: Wczytuje 64 bitowy obraz systemu XNU.

en: Load XNU extension package.
pl: Wczytuje pakiet rozszerzeń systemu XNU.

en: Load XNU extension.
pl: Wczytuje rozszerzenie systemu XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
pl: KATALOG [zmienna OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
pl: Wczytuje katalog rozszerzeń systemu XNU.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
pl: Wczytuje ramdysk XNU. Będzie dostępny dla systemu operacyjnego jako md0.

en: Load a splash image for XNU.
pl: Wczytuje obraz powitalny dla systemu XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
pl: Wczytuje obraz zahibernowanego systemu XNU.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
pl: ADRES1,MASKA1[,ADRES2,MASKA2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
pl: Określa obszary pamięci jako wadliwe (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
pl: OD[K|M|G] DO[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
pl: Usuwa wszystkie obszary pamięci w podanym zakresie.

en: four arguments expected
pl: oczekiwano czterech argumentów

en: unrecognised network interface `%s'
pl: nieznany interfejs sieciowy "%s"

en: no DHCP info found
pl: nie znaleziono informacji DHCP

en: no DHCP options found
pl: nie znaleziono opcji DHCP

en: invalid DHCP option code
pl: błędny kod opcji DHCP

en: no DHCP option %u found
pl: nie znaleziono opcji DHCP %u

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
pl: nieznane określenie formatu opcji DHCP "%s"

en: no network card found
pl: nie znaleziono karty sieciowej

en: couldn't autoconfigure %s
pl: nie udało się automatycznie skonfigurować %s

en: [CARD]
pl: [KARTA]

en: perform a bootp autoconfiguration
pl: wykonuje autokonfigurację bootp

en: perform a DHCP autoconfiguration
pl: wykonuje autokonfigurację DHCP

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
pl: ZMIENNA INTERFEJS NUMER OPIS

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
pl: pobiera opcję DHCP i zapisuje do ZMIENNEJ. Jeśli ZMIENNA to -, wypisuje wartość.

en: no DNS servers configured
pl: brak skonfigurowanych serwerów DNS

en: domain name component is too long
pl: element nazwy domeny jest zbyt długi

en: no DNS record found
pl: nie znaleziono rekordu DNS

en: no DNS reply received
pl: nie otrzymano odpowiedzi DNS

en: only ipv4
pl: tylko IPv4

en: only ipv6
pl: tylko IPv6

en: prefer ipv4
pl: preferowane IPv4

en: prefer ipv6
pl: preferowane IPv6

en: ADDRESS DNSSERVER
pl: ADRES SERWER_DNS

en: Perform a DNS lookup
pl: Wykonuje zapytanie DNS

en: DNSSERVER
pl: SERWER_DNS

en: Add a DNS server
pl: Dodaje serwer DNS

en: Remove a DNS server
pl: Usuwa serwer DNS

en: List DNS servers
pl: Wyświetla listę serwerów DNS

en: network protocol not available, can't send packet
pl: protokół sieciowy niedostępny, nie można wysłać pakietu

en: couldn't send network packet
pl: nie udało się wysłać pakietu sieciowego

en: alloc-mem failed
pl: alloc-mem nie powiodło się

en: free-mem failed
pl: free-mem nie powiodło się

en: invalid HTTP header - LF without CR
pl: błędny nagłówek HTTP - LF bez CR

en: unsupported HTTP response
pl: nieobsługiwana odpowiedź HTTP

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
pl: nieobsługiwany błąd HTTP %d: %s

en: time out opening `%s'
pl: przekroczony limit czasu przy otwieraniu "%s"

en: timeout: could not resolve hardware address
pl: przekroczony limit czasu: nie udało się rozwiązać adresu sprzętowego

en: unresolvable address %s
pl: adres niemożliwy do rozwiązania: %s

en: unrecognised network address `%s'
pl: nieznany adres sieciowy "%s"

en: destination unreachable
pl: cel nieosiągalny

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
pl: wykryto pętlę na trasie

en: address not found
pl: nie znaleziono adresu

en: you can't delete this address
pl: tego adresu nie można usunąć

en: Unsupported hw address type %d
pl: Nieobsługiwany typ adresu sprzętowego %d

en: Unsupported address type %d
pl: Nieobsługiwany typ adresu %d

en: three arguments expected
pl: oczekiwano trzech argumentów

en: card not found
pl: nie znaleziono karty

en: non-numeric or invalid number `%s'
pl: nieliczbowa lub błędna liczba "%s"

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
pl: id vlan "%s" nie jest w prawidłowym przedziale 0-4094

en: network interface not found
pl: nie znaleziono interfejsu sieciowego

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
pl: tymczasowy

en: Unknown address type %d
pl: Nieznany typ adresu %d

en: no server is specified
pl: nie podano serwera

en: mismatched [ in address
pl: niedopasowane [ w adresie

en: bad port number
pl: niewłaściwy numer portu

en: timeout reading `%s'
pl: przekroczony limit czasu podczas odczytu "%s"

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
pl: KRÓTKA_NAZWA KARTA ADRES [ADRES_SPRZĘTOWY]

en: Add a network address.
pl: Dodaje adres sieciowy.

en: [CARD [HWADDRESS]]
pl: [KARTA [ADRES_SPRZĘTOWY]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
pl: Wykonuje autokonfigurację IPV6

en: SHORTNAME
pl: KRÓTKA_NAZWA

en: Delete a network address.
pl: Usuwa adres sieciowy.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
pl: KRÓTKA_NAZWA SIEĆ [INTERFEJS| gw BRAMKA]

en: Add a network route.
pl: Dodaje trasę sieciową.

en: Delete a network route.
pl: Usuwa trasę sieciową.

en: SHORTNAME VLANID
pl: KRÓTKA_NAZWA ID_VLAN

en: Set an interface's vlan id.
pl: Ustawia id vlanu interfejsu.

en: list network routes
pl: wypisuje listę tras

en: list network cards
pl: wypisuje karty sieciowe

en: list network addresses
pl: wypisuje adresy sieciowe

en: connection refused
pl: połączenie odrzucone

en: connection timeout
pl: przekroczony limit czasu połączenia

en: Enter username:
pl: Nazwa użytkownika:

en: [USERLIST]
pl: [LISTA_UŻYTKOWNIKÓW]

en: Check whether user is in USERLIST.
pl: Sprawdza, czy użytkownik jest na LIŚCIE_UŻYTKOWNIKÓW.

en: Possible commands are:
pl: Możliwe polecenia:

en: Possible devices are:
pl: Możliwe urządzenia:

en: Possible files are:
pl: Możliwe pliki:

en: Possible partitions are:
pl: Możliwe partycje:

en: Possible arguments are:
pl: Możliwe parametry:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
pl: Możliwe są:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
pl: Ostrzeżenie: błąd składni (brak ukośnika) w "%s"

en: Warning: invalid foreground color `%s'
pl: Ostrzeżenie: nieprawidłowy kolor tekstu "%s"

en: Warning: invalid background color `%s'
pl: Ostrzeżenie: nieprawidłowy kolor tła "%s"

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
pl: ZMIENNA_ŚRODOWISKOWA [ZMIENNA_ŚRODOWISKOWA]...

en: Export variables.
pl: Eksportuje zmienne.

en: module isn't loaded
pl: nie wczytano modułu

en: GNU GRUB  version %s
pl: GNU GRUB  wersja %s

en: ESC at any time exits.
pl: Wciśnięcie klawisza Esc w każdej chwili powoduje zakończenie.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
pl: Obsługiwane jest minimalne modyfikowanie wierszy w stylu powłoki Bash. Naciśnięcie klawisza Tab wyświetla listę możliwych uzupełnień polecenia po wpisaniu pierwszego słowa. W innych miejscach naciśnięcie klawisza Tab wyświetla listę możliwych uzupełnień urządzeń lub plików. Stronicowanie podobne do less(1) można włączyć przez "set pager=1". %s

en: Clear the screen.
pl: Czyści ekran.

en: Enter normal mode.
pl: Przechodzi do zwykłego trybu.

en: Exit from normal mode.
pl: Wychodzi ze zwykłego trybu.

en: Press any key to continue...
pl: Naciśnięcie dowolnego klawisza kontynuuje...

en: Booting `%s'
pl: Uruchamianie "%s"

en: Falling back to `%s'
pl: Powracanie do "%s"

en: Failed to boot both default and fallback entries.
pl: Uruchomienie domyślnych i zapasowych wpisów się nie powiodło.

en: Booting a command list
pl: Uruchamianie listy poleceń

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
pl: Obsługiwane jest minimalne modyfikowanie ekrany w stylu programu Emacs. Naciśnięcie klawisza Tab wyświetla uzupełnienia. Naciśnięcie Ctrl-X uruchamia, Ctrl-C lub F2 powoduje przejście do wiersza poleceń, a Esc odrzuca zmiany i powoduje powrót do menu programu GRUB.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
pl: Należy użyć klawiszy %C i %C, aby wybrać wyróżniony wpis.

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: K
pl: k

en: Partition %s:
pl: Partycja %s:

en: Device %s:
pl: Urządzenie %s:

en: Filesystem cannot be accessed
pl: Nie można uzyskać dostępu do systemu plików

en: Filesystem type %s
pl: Typ systemu plików %s

en: - Label `%s'
pl: - etykieta "%s"

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
pl: - czas ostatniej modyfikacji %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
pl: Nie wykryto żadnego znanego systemu plików

en:  - Partition start at %llu%sKiB
pl:  - partycja zaczyna się od %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
pl:  - rozmiar sektora %uB

en:  - Total size unknown
pl:  - całkowity rozmiar jest nieznany

en:  - Total size %llu%sKiB
pl:  - całkowity rozmiar w sektorach: %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
pl: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
pl: --DALEJ--

en: cannot open configuration file `%s': %s
pl: nie można otworzyć pliku konfiguracyjnego "%s": %s

en: Success
pl: Sukces

en: no compression is available for your platform
pl: brak kompresji dla tej platformy

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
pl: brak funkcji IEEE1275 dla tej platformy

en: no EFI routines are available for your platform
pl: brak funkcji EFI dla tej platformy

en: no SGI routines are available for your platform
pl: brak funkcji SGI dla tej platformy

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
pl: brak generatora liczb losowych dla tego systemu operacyjnego

en: Failed to create `device-mapper' tree
pl: Nie udało się utworzyć drzewa device-mappera

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
pl: nie można zamontować zaszyfrowanego wolumenu "%s": %s

en: cannot open grub disk `%s'
pl: nie można otworzyć dysku gruba "%s"

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
pl: nie można uzyskać dysku szyfrowanego z dysku źródłowego "%s"

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
pl: nie można uzyskać nazwy węzła dm dla urządzenia gruba "%s"

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
pl: nie można utworzyć zadania dm DM_DEVICE_TABLE

en: can't set dm task name to `%s'
pl: nie można ustawić nazwy zadania dm na "%s"

en: can't run dm task for `%s'
pl: nie można uruchomić zadania dm dla "%s"

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
pl: cel dm typu "%s" to nie "crypt"

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
pl: nie można uzyskać szyfru z parametrów dm-crypt "%s"

en: could not strndup cipher of length `%
pl: nie można wykonać strndup szyfru o długości "%

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
pl: nie można uzyskać trybu szyfru z parametrów dm-crypt "%s"

en: could not strndup cipher_mode of length `%
pl: nie udało się wykonać strndup trybu szyfru o długości "%

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
pl: nie można ustawić szyfru dysku szyfrowanego "%s" na "%s" z trybem "%s"

en: can't lookup hash sha256 by name
pl: nie można wyszukać po nazwie skrótu sha256

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
pl: nie udało się otworzyć geom

en: couldn't find geli consumer
pl: nie udało się odnaleźć konsumenta geli

en: couldn't retrieve geli UUID
pl: nie udało się odczytać UUID-a geli

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
pl: nie udało się odnaleźć klasy "part" geom

en: unaligned device size
pl: niewyrównany rozmiar urządzenia

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
pl: próba odczytania obrazu core "%s" z programu GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
pl: ponowna próba odczytania obrazu core "%s" z programu GRUB

en: cannot read `%s' correctly
pl: nie można poprawnie odczytać "%s"

en: failed to read the sectors of the core image
pl: odczytanie sektorów obrazu core nie powiodło się

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
pl: nie można uzyskać linii poleceń translatora dla ścieżki "%s": %s

en: translator command line is empty for path `%s'
pl: linia poleceń translatora dla ścieżki "%s" jest pusta

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
pl: translator "%s" dla ścieżki "%s" ma kilka parametrów nie będących opcjami, co najmniej "%s" i "%s"

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
pl: translator "%s" dla ścieżki "%s" ma tylko opcje, nie znaleziono urządzenia

en: Storage information for `%s' does not include type
pl: Informacje o przestrzeni danych dla "%s" nie zawierają typu

en: `%s' is not a local disk
pl: "%s" nie jest dyskiem lokalnym

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
pl: Informacje o przestrzeni danych dla "%s" nie określają zwykłej partycji ani zwykłego dysku

en: can't retrieve blocklists: %s
pl: nie udało się odczytać list bloków: %s

en: blocksize is not divisible by 512
pl: rozmiar bloku nie jest podzielny przez 512

en: invalid zero blocksize
pl: błędny zerowy rozmiar bloku

en: can't retrieve blocklists
pl: nie udało się odczytać list bloków

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
pl: błąd ioctl-a RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
pl: nieobsługiwana wersja RAID: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
pl: błąd ioctl-a GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
pl: błąd ioctl-a GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
pl: Nie udało się otworzyć strumienia z polecenia %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
pl: nieznany rodzaj urządzenia RAID "%s"

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
pl: nie znaleziono "obppath" w katalogach powyżej %s ani przy wykrywaniu nazw IEEE1275

en: failed to get canonical path of `%s'
pl: nie udało się uzyskać znormalizowanej ścieżki "%s"

en: unknown device type %s
pl: nieznany typ urządzenia %s

en: Usage: %s DEVICE
pl: Składnia: %s URZĄDZENIE

en: Unable to fork: %s
pl: Nie udało się utworzyć procesu: %s

en: Unable to create pipe: %s
pl: Nie udało się utworzyć potoku: %s

en: cannot save the original directory
pl: nie można zapisać pierwotnego katalogu

en: cannot restore the original directory
pl: nie można przywrócić pierwotnego katalogu

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
pl: nie można wykonać stat na "%s": %s

en: cannot make temporary file: %s
pl: nie można utworzyć pliku tymczasowego: %s

en: cannot make temporary directory: %s
pl: nie można utworzyć katalogu tymczasowego: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
pl: nie udało się odnaleźć ścieżki urządzenia IEEE1275 dla %s.
    Należy ręcznie ustawić zmienną "boot-device"

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
pl: %s: nie odnaleziono

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
pl: "nvsetenv" nie powiodło się.
    Należy ręcznie ustawić zmienną "boot-device". Po znaku zachęty IEEE1275 proszę wpisać:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
pl: Należy ręcznie ustawić "SystemPartition" i "OSLoader".

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
pl: brak "/" w znormalizowanej nazwie pliku

en: cygwin_conv_path() failed
pl: cygwin_conv_path() nie powiodło się

en: couldn't retrieve random data
pl: nie udało się odczytać danych losowych

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
pl: Niewystarczające uprawnienia do dostępu do firmware, przyjęcie trybu BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
pl: funkcje EFI nie są dostępne przy działaniu w trybie BIOS

en: unexpected EFI error
pl: nieoczekiwany błąd EFI

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
pl: Nie udało się odnaleźć wolnego miejsca BootNNNN

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
pl: ta etykieta partycji GPT nie ma BIOS-wej partycji rozruchowej; osadzanie nie będzie możliwe

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
pl: BIOS-owa partycja rozruchowa jest zbyt mała; osadzanie nie będzie możliwe

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
pl: Sektor %llu jest już używany przez kontroler RAID "%s"; pominięto go. Proszę skontaktować się z producentem, aby nie zapisywał danych w odstępie za MBR

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
pl: Sektor %llu jest już używany przez program "%s"; pominięto go. To oprogramowanie może powodować w przyszłości problemy z uruchomieniem systemu lub innego rodzaju. Proszę poprosić autorów o nie zapisywanie danych na ścieżce rozruchowej

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
pl: inne oprogramowanie używa obszaru osadzania i nie ma wystarczająco dużo miejsca na core.img. Takie oprogramowanie zwykle próbuje zapisać dane w sposób zapobiegający wykryciu. Zalecamy to wyjaśnić

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
pl: ta etykieta partycji typu MSDOS nie ma przerwy za MBR; osadzanie nie będzie możliwe

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
pl: obszar osadzania jest niezwykle mały. core.img nie zmieści się w nim.

en: Make partition active
pl: Czyni partycję aktywną

en: not a primary partition
pl: to nie jest partycja główna

en: Partition %d is active now.
pl: Partycja %d jest teraz aktywna.

en: Cleared active flag on %d.
pl: Usunięto flagę aktywności z %d.

en: Change partition type
pl: Zmienia typ partycji

en: Set `hidden' flag in partition type
pl: Ustawia flagę partycji ukrytej

en: the partition type 0x%x isn't valid
pl: typ partycji 0x%x jest nieprawidłowy

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
pl: Ustawia typ partycji na 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
pl: nie można przerwać 0 pętli

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
pl: poza ciałem funkcji

en: invalid variable name `%s'
pl: błędna nazwa zmiennej "%s"

en: cannot allocate command buffer
pl: nie można przydzielić bufora polecenia

en: attempt to redefine a function being executed
pl: próba przedefiniowania wykonywanej funkcji

en: unexpected end of file
pl: nieoczekiwany koniec pliku

en: [NUM]
pl: [LICZBA]

en: Exit from loops
pl: Kończy działanie pętli

en: Continue loops
pl: Kontynuuje pętle

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
pl: Przesuwa parametry pozycyjne.

en: [VALUE]...
pl: [WARTOŚĆ]...

en: Set positional parameters.
pl: Ustawia parametry pozycyjne.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
pl: Powraca z funkcji.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
pl: [-m (stretch|normal)] PLIK

en: Load background image for active terminal.
pl: Wczytuje obraz tła dla aktywnego terminala.

en: COLOR
pl: KOLOR

en: Set background color for active terminal.
pl: Ustawia kolor tła dla aktywnego terminala.

en: Show CBMEM console content.
pl: Wyświetla zawartość konsoli CBMEM.

en: Set the serial unit.
pl: Ustawia jednostkę szeregową.

en: Set the serial port address.
pl: Ustawia adres portu szeregowego.

en: Set the serial port speed.
pl: Ustawia prędkość portu szeregowego.

en: Set the serial port word length.
pl: Ustawia długość słowa portu szeregowego.

en: Set the serial port parity.
pl: Ustawia parzystość portu szeregowego.

en: Set the serial port stop bits.
pl: Ustawia bity zatrzymania portu szeregowego.

en: Set the base frequency.
pl: Ustawia częstotliwość podstawową.

en: Enable/disable RTS/CTS.
pl: Włącza/wyłącza RTS/CTS.

en: incorrect MMIO address syntax
pl: nieprawidłowa składnia adresu MMIO

en: incorrect MMIO access size
pl: nieprawidłowy rozmiar dostępu MMIO

en: serial port `%s' isn't found
pl: nie znaleziono portu szeregowego "%s"

en: unsupported serial port flow control
pl: nieobsługiwane sterowanie przepływem danych dla portu szeregowego

en: [OPTIONS...]
pl: [OPCJE...]

en: Configure serial port.
pl: Konfiguruje port szeregowy.

en: unknown terminfo type `%s'
pl: nieznany typ terminfo "%s"

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
pl: wizualnie porządkowane UTF-8

en: Unknown encoding
pl: Nieznane kodowanie

en: Current terminfo types:
pl: Obecne typy terminfo:

en: Terminal is ASCII-only [default].
pl: Terminal obsługuje tylko ASCII [domyślne].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
pl: Terminal obsługuje logicznie porządkowane UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
pl: Terminal obsługuje wizualnie porządkowane UTF-8.

en: Terminal has specified geometry.
pl: Terminal posiada podane wymiary.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
pl: SZEROKOŚĆxWYSOKOŚĆ

en: incorrect terminal dimensions specification
pl: błędne określenie wymiarów terminala

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
pl: nie znaleziono terminala %s lub nie jest obsługiwany przez terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
pl: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERMINAL] [TYP]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
pl: Ustawia TYP terminfo TERMINALA.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
pl: Wyświetla i wykonuje parametr blokowy.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
pl: plik bitmapy "%s" nie jest w obsługiwanym formacie

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
pl:   informacje VBE: wersja %d.%d  wer.oprogramowania OEM: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
pl:                   pamięć całkowita: %d KiB

en: no suitable video mode found
pl: nie znaleziono pasującego trybu graficznego

en: peek out of range
pl: podgląd spoza zakresu

en: access denied
pl: brak dostępu

en: MODULES
pl: MODUŁY

en: pre-load specified modules MODULES
pl: załadowanie na początku podanych MODUŁÓW

en: embed a specific DTB
pl: osadza określone DTB

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
pl: instaluje tylko MODUŁY i ich zależności [domyślnie=wszystkie]

en: THEMES
pl: MOTYWY

en: install THEMES [default=%s]
pl: instaluje MOTYWY [domyślnie=%s]

en: FONTS
pl: FONTY

en: install FONTS [default=%s]
pl: instaluje FONTY [domyślnie=%s]

en: LOCALES
pl: LOKALIZACJE

en: install only LOCALES [default=all]
pl: instaluje tylko LOKALIZACJE [domyślnie=wszystkie]

en: compress GRUB files [optional]
pl: kompresuje pliki GRUB-a [opcjonalne]

en: choose the compression to use for core image
pl: wybiera rodzaj kompresji dla obrazu core

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
pl: używa obrazów i modułów umieszczonych w KATALOGU [domyślny=%s/<platforma>]

en: use translations under DIR [default=%s]
pl: używa tłumaczy umieszczonych w KATALOGU [domyślny=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
pl: używa motywów umieszczonych w KATALOGU [domyślny=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
pl: osadza PLIK jako klucz publiczny do kontroli podpisu

en: SBAT metadata
pl: metadane SBAT

en: disable shim_lock verifier
pl: wyłącza weryfikację shim_lock

en: cannot sync `%s': %s
pl: nie można zsynchronizować "%s": %s

en: cannot rename the file %s to %s
pl: nie można zmienić nazwy pliku %s na %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
pl: dysk nie istnieje, więc próba przejścia do partycji %s

en: Commands:
pl: Polecenia:

en: Create a blank environment block file.
pl: Tworzy pusty plik blokowy środowiska.

en: List the current variables.
pl: Wyświetla listę bieżących zmiennych.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
pl: set [NAZWA=WARTOŚĆ ...]

en: Set variables.
pl: Ustawia zmienne.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
pl: unset [NAZWA ...]

en: Delete variables.
pl: Usuwa zmienne.

en: Options:
pl: Opcje:

en: You need to specify at least one command.
pl: Należy podać co najmniej jedno polecenie.

en: FILENAME COMMAND
pl: NAZWA_PLIKU POLECENIE

en: Tool to edit environment block.
pl: Narzędzie do modyfikacji pliku blokowego środowiska.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
pl: Jeśli NAZWA_PLIKU to "-", używana jest domyślna wartość %s.
    
    Nie ma polecenia "delete"; aby usunąć cały blok środowiska, należy użyć
    "rm %s".

en: cannot get file location `%s': %s
pl: nie można pobrać położenia pliku "%s": %s

en: invalid environment block
pl: błędny blok środowiska

en: invalid parameter %s
pl: błędny parametr %s

en: environment block too small
pl: blok środowiska zbyt mały

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
pl: odczyt dysku się nie powiódł dla pozycji %lld, długości %lld

en: invalid skip value %lld
pl: nieprawidłowa wartość pominięcia %lld

en: read error at offset %llu: %s
pl: błąd odczytu na pozycji %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
pl: nie można otworzyć pliku OS "%s": %s

en: cannot write to the stdout: %s
pl: nie można pisać na standardowe wyjście: %s

en: compare fail at offset %llu
pl: porównanie się nie powiodło na pozycji %llu

en: OS file %s open error: %s
pl: błąd otwarcia pliku OS %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
pl: polecenie "loopback" nie powiodło się: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
pl: polecenie "cryptomount" nie powiodło się: %s

en: couldn't retrieve UUID
pl: nie udało się uzyskać UUID-a

en: ls PATH
pl: ls ŚCIEŻKA

en: List files in PATH.
pl: Wyświetla listę plików w ŚCIEŻCE.

en: cp FILE LOCAL
pl: cp PLIK LOKALNY

en: Copy FILE to local file LOCAL.
pl: Kopiuje PLIK do LOKALNEGO pliku.

en: cat FILE
pl: cat PLIK

en: Copy FILE to standard output.
pl: Kopiuje PLIK na standardowe wyjście.

en: cmp FILE LOCAL
pl: cmp PLIK LOKALNY

en: Compare FILE with local file LOCAL.
pl: Porównuje PLIK z LOKALNYM plikiem.

en: hex FILE
pl: hex PLIK

en: Show contents of FILE in hex.
pl: Wyświetla szesnastkowo zawartość PLIKU.

en: crc FILE
pl: crc PLIK

en: Get crc32 checksum of FILE.
pl: Uzyskuje sumę kontrolną CRC32 PLIKU.

en: blocklist FILE
pl: blocklist PLIK

en: Display blocklist of FILE.
pl: Wyświetla listę blokową PLIKU.

en: xnu_uuid DEVICE
pl: xnu_uuid URZĄDZENIE

en: Compute XNU UUID of the device.
pl: Liczy UUID XNU urządzenia.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
pl: LICZBA

en: Skip N bytes from output file.
pl: Pomija N bajtów z pliku wyjściowego.

en: Handle N bytes in output file.
pl: Obsługuje N bajtów w pliku wyjściowym.

en: Specify the number of input files.
pl: Podaje liczbę plików wejściowych.

en: Set debug environment variable.
pl: Ustawia zmienną środowiskową debugowania.

en: Mount crypto devices.
pl: Montuje urządzenia kryptograficzne.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
pl: PLIK|prompt

en: Load zfs crypto key.
pl: Wczytuje klucz kryptograficzny zfs

en: Uncompress data.
pl: Dekompresuje dane.

en: Invalid disk count.
pl: Nieprawidłowy licznik dysku.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
pl: Licznik dysku musi poprzedzać listę dysków.

en: No command is specified.
pl: Nie podano polecenia.

en: Not enough parameters to command.
pl: Za mało parametrów dla polecenia.

en: Invalid command %s.
pl: Nieprawidłowe polecenie %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
pl: ŚCIEŻKA_DO_OBRAZU POLECENIA

en: Debug tool for filesystem driver.
pl: Narzędzie debugowania sterownika systemu plików.

en: set input filename for 32-bit part.
pl: ustawia nazwę pliku wejściowego dla części 32-bitowej.

en: set input filename for 64-bit part.
pl: ustawia nazwę pliku wejściowego dla części 64-bitowej.

en: set output filename. Default is STDOUT
pl: ustawia nazwę pliku wyjściowego. Domyślny to standardowe wyjście

en: [OPTIONS]
pl: [OPCJE]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
pl: Skleja 32-bitową i 64-bitową binarkę do uniwersalnej binarki Apple'a.

en: Missing input file
pl: Brak pliku wejściowego

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
pl: nie można skopiować "%s" do "%s": %s

en: can't compress `%s' to `%s'
pl: nie można skompresować "%s" do "%s"

en: failed to make directory: '%s'
pl: nie udało się utworzyć katalogu: "%s"

en: cannot open directory `%s': %s
pl: nie można otworzyć katalogu "%s": %s

en: cannot backup `%s': %s
pl: nie można wykonać kopii zapasowej "%s": %s

en: cannot restore `%s': %s
pl: nie można przywrócić "%s": %s

en: cannot delete `%s': %s
pl: nie można usunąć "%s": %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
pl: grub-mkimage został skompilowany bez obsługi XZ

en: Unknown compression format %s
pl: Nieznany format kompresji %s

en: Unrecognized compression `%s'
pl: Nieznana kompresja "%s"

en: unknown target format %s
pl: nieznany format docelowy %s

en: cannot find locale `%s'
pl: nie można odnaleźć lokalizacji "%s"

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
pl: %s nie istnieje. Proszę określić --target lub --directory

en: invalid modinfo file `%s'
pl: nieprawidłowy plik modinfo "%s"

en: Unknown platform `%s-%s'
pl: Nieznana platforma "%s-%s"

en: More than one install device?
pl: Więcej niż jedno urządzenie instalacji?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
pl: instaluje obrazy GRUB-a poniżej KATALOGU/%s zamiast katalogu %s

en: TARGET
pl: CEL

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
pl: instaluje GRUB-a dla platformy DOCELOWEJ [domyślnie=%s]; dostępne platformy: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
pl: sprawia, żeby napęd był uruchamialny także jako dyskietka (domyślne dla urządzeń fdX). Może źle działać z niektórymi BIOS-ami.

en: delete device map if it already exists
pl: usuwa mapę urządzeń, jeśli już istnieje

en: install even if problems are detected
pl: instaluje nawet, jeśli wykryto problemy

en: use identifier file even if UUID is available
pl: używa pliku ID nawet jeśli dostępny jest UUID

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
pl: moduł dysku do użycia (biosdisk lub natywny). Ta opcja jest dostępna tylko na platformach z BIOS-em.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
pl: bez uaktualniania zmiennych NVRAM "boot-device"/"Boot*". Ta opcja jest dostępna tylko na platformach EFI i IEEE1275.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
pl: nie wykrywa systemów plików w URZĄDZENIU

en: do not install bootsector
pl: bez instalowania sektora rozruchowego

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
pl: Bez stosowania kodów reeda-solomona przy osadzaniu core.img. Ta opcja jest dostępna tylko na platformach z BIOS-em.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
pl: urządzenie instalacji jest wymienne. Ta opcja jest dostępna tylko na platformach z EFI.

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
pl: IDentyfikator bootloadera. Ta opcja jest dostępna tylko na platformach EFI i Mac.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
pl: używa KATALOGU jako głównego partycji systemowej EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
pl: używa KATALOGU do instalacji PPC MAC.

en: use FILE as font for label
pl: używa PLIKU jako fontu dla etykiety

en: use COLOR for label
pl: używa KOLORU dla etykiety

en: use COLOR for label background
pl: używa KOLORU dla tła etykiety

en: use STRING as product version
pl: używa ŁAŃCUCHA jako wersji produktu

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
pl: [OPCJA] [URZĄDZENIE_INSTALACJI]

en: Install GRUB on your drive.
pl: Instaluje GRUB-a na dysku.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
pl: URZĄDZENIE_INSTALACJI musi być nazwą pliku urządzenia systemowego.
    %s kopiuje obrazy GRUB-a do %s. Na niektórych platformach może także instalować GRUB-a w sektorze rozruchowym.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
pl: napęd %s jest zdefiniowany wielokrotnie w mapie urządzeń %s

en: Unable to open %s: %s
pl: Nie można otworzyć %s: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
pl: Nie udało się określić platformy. Proszę użyć --target.

en: Installing for %s platform.
pl: Instalowanie dla platformy %s.

en: install device isn't specified
pl: nie podano urządzenia instalacji

en: cannot find EFI directory
pl: nie można odnaleźć katalogu EFI

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
pl: nie można odnaleźć urządzenia dla %s (czy /dev jest zamontowany?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
pl: nie można odnaleźć urządzenia GRUB-a dla %s. Proszę sprawdzić device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
pl: %s nie wygląda na partycję EFI, system może się nie uruchomić

en: %s doesn't look like an EFI partition
pl: %s nie wygląda na partycję EFI

en: You've found a bug
pl: Znaleziono błąd

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
pl: system plików na %s nie jest typu HFS ani HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
pl: próba instalacji na dysk zaszyfrowany bez włączonej opcji cryptodisk. Proszę ustawić "%s" w pliku "%s"

en: Can't create file: %s
pl: Nie można utworzyć pliku: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
pl: brak podpowiedzi dla tej platformy. Można oczekiwać mniejszej wydajności.

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
pl: BEZ URUCHAMIANIA:

en: the chosen partition is not a PReP partition
pl: wybrana partycja nie jest partycją PReP

en: failed to copy Grub to the PReP partition
pl: nie udało się skopiować Gruba na partycję PReP

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
pl: partycja PReP nie jest pusta. Jeżeli na pewno ma być użyta, proszę wyczyścić ją przy użyciu dd: "%s"

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
pl: efibootmgr nie mógł zarejestrować wpisu rozruchowego: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
pl: Nie podano identyfikatora bootloadera EFI.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
pl: UWAGA: nie wykonano instalacji specyficznej dla platformy

en: Installation finished. No error reported.
pl: Instalacja zakończona. Nie zgłoszono błędów.

en: bless for x86-based macs
pl: błogosławi dla Maców opartych na x86

en: bless for ppc-based macs
pl: błogosławi dla Maców opartych na PPC

en: No path or device is specified.
pl: Nie podano ścieżki ani urządzenia.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
pl: --ppc ŚCIEŻKA|--x86 ŚCIEŻKA

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
pl: Macowe błogosławienie na HFS lub HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
pl: Składnia: %s [PLIK_WEJŚCIOWY [PLIK_WYJŚCIOWY]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
pl: Błąd Freetype %d podczas ładowania glifu 0x%x dla U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
pl:  (środkowego)

en:  (leftmost)
pl:  (lewego)

en:  (rightmost)
pl:  (prawego)

en: Out of range substitution (%d, %u)
pl: Podstawienie spoza zakresu (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
pl: Wyszukiwanie spoza zakresu: %d

en: Unsupported substitution type: %d
pl: Nieobsługiwany rodzaj podstawienia: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
pl: Nieobsługiwane określenie podstawienia: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
pl: błędny zakres fontu

en: Unsupported coverage specification: %u
pl: Nieobsługiwane określenie pokrycia: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
pl: UWAGA: nieobsługiwane parametry cechy fontu: %x

en: save output in FILE [required]
pl: zapisuje wyjście do PLIKU [wymagane]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
pl: wybiera indeks fontu

en: FROM-TO[,FROM-TO]
pl: OD-DO[,OD-DO]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
pl: ustawia zakres fontu

en: NAME
pl: NAZWA

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
pl: ustawia nazwę rodziny fontu

en: SIZE
pl: ROZMIAR

en: set font size
pl: ustawia rozmiar fontu

en: set font descent
pl: ustawia opuszczenie fontu

en: set font ascent
pl: ustawia podniesienie fontu

en: convert to bold font
pl: przekształca do fontu pogrubionego

en: force autohint
pl: wymusza autohinting

en: disable hinting
pl: wyłącza hinting

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
pl: ignoruje bitmapy przy wczytywaniu

en: [OPTIONS] FONT_FILES
pl: [OPCJE] PLIKI_FONTÓW

en: Convert common font file formats into PF2
pl: Konwertuje fonty z popularnych formatów plików do PF2

en: output file must be specified
pl: plik wyjściowy musi być podany

en: FT_Init_FreeType fails
pl: FT_Init_FreeType nie powiodło się

en: can't open file %s, index %d: error %d
pl: nie można otworzyć pliku %s, indeks %d: błąd %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
pl: nie można ustawić rozmiaru fontu %dx%d: błąd Freetype %d: %s

en: set prefix directory
pl: ustawia katalog przedrostka

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
pl: osadza PLIK jako obraz ramdysku
    Włącza "-p (memdisk)/boot/grub" i nadpisuje prefiks podany wcześniej, ale prefiks może być nadpisany późniejszymi opcjami

en: embed FILE as a device tree (DTB)
pl: osadza PLIK jako drzewo urządzeń (DTB)

en: embed FILE as an early config
pl: osadza plik jako wczesną konfigurację

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
pl: dodaje segment NOTE dla CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
pl: zapisuje wygenerowany obraz do PLIKU [domyślnie na standardowe wyjście]

en: generate an image in FORMAT
pl: generuje obraz w FORMACIE

en: available formats:
pl: dostępne formaty:

en: unknown target format %s
pl: nieznany format docelowy %s

en: [OPTION]... [MODULES]
pl: [OPCJA]... [MODUŁY]

en: Make a bootable image of GRUB.
pl: Tworzy rozruchowy obraz GRUB-a.

en: Target format not specified (use the -O option).
pl: Nie określono formatu docelowego (opcji -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
pl: Nie określono przedrostka (opcji -p).

en: cannot close `%s': %s
pl: nie można zamknąć "%s": %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
pl: "%s" jest błędnie skompilowany: adres startowy to 0x%llx zamiast 0x%llx: błąd ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
pl: ustawia nazwę pliku wejściowego. Domyślny to standardowe wejście

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
pl: Nieznany identyfikator kodu klawisza %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
pl: Nieznany kod skaningowy klawisza 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
pl: BŁĄD: nie znaleziono poprawnego układu klawiatury. Proszę sprawdzić wejście.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
pl: Generuje układ klawiatury GRUB-a z układu dla konsoli Linuksa.

en: root directory of TFTP server
pl: katalog główny serwera TFTP

en: relative subdirectory on network server
pl: podkatalog względny na serwerze sieciowym

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
pl: Przygotowuje obrazy GRUB-a do rozruchu sieciowego w katalogu_sieciowym/podkatalogu, gdzie katalog_sieciowy to główny katalog TFTP.

en: unsupported platform %s
pl: nieobsługiwana platforma %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
pl: Utworzono katalog rozruchu sieciowego dla %s. Proszę skonfigurować serwer DHCP, aby wskazywał na %s

en: Number of PBKDF2 iterations
pl: Liczba iteracji PBKDF2

en: Length of generated hash
pl: Długość wygenerowanego skrótu

en: Length of salt
pl: Długość zarodka

en: Generate PBKDF2 password hash.
pl: Generuje skrót hasła PBKDF2.

en: failure to read password
pl: nie udało się odczytać hasła

en: Reenter password:
pl: Potwierdzenie hasła:

en: passwords don't match
pl: hasła nie zgadzają się

en: couldn't retrieve random data for salt
pl: nie udało się odczytać danych losowych na zarodek

en: cryptographic error number %d
pl: błąd kryptograficzny numer %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
pl: skrót PBKDF2 hasła to %s

en: No path is specified.
pl: Nie podano ścieżki.

en: PATH
pl: ŚCIEŻKA

en: Transform a system filename into GRUB one.
pl: Przekształca nazwę pliku w systemie na nazwę dla GRUB-a.

en: save ROM images in DIR [optional]
pl: zapisuje obrazy ROM do KATALOGU [opcjonalne]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
pl: używa PLIKU jako programu xorriso [opcjonalne]

en: use STRING as product name
pl: używa ŁAŃCUCHA jako nazwy produktu

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
pl: włącza rozruch typu sparc; wyłącza HFS+, APM, ARCS oraz rozruch jako obraz dysku dla i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
pl: włącza rozruch ARCS (maszyny mips big-endian, głównie SGI); wyłącza HFS+, APM, sparc64 i rozruch jako obraz dysku dla i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
pl: Tworzy uruchamialny obraz płyty CD, dysku, pendrive'a lub dyskietki z GRUB-em.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
pl: Generuje uruchamialny obraz CD/USB/dyskietki. Argumenty inne niż opcje tego programu są przekazywane do xorriso i oznaczają pliki źródłowe, katalogi źródłowe lub dowolne opcje mkisofs wymienione w wyjściu "%s".

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
pl: Opcja -- przełącza w natywny tryb polecenia xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
pl: W sprawie xorriso prosimy pisać na adres <bug-grub@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
pl: [OPCJA] ŹRÓDŁO...

en: enabling %s support ...
pl: włączanie obsługi %s...

en: xorriso not found
pl: nie odnaleziono xorriso

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
pl: Zainstalowana wersja xorriso nie obsługuje "--grub2-boot-info". Niektóre opcje są wyłączone. Proszę użyć xorriso 1.2.9 lub nowszego.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
pl: Zainstalowana wersja xorriso nie obsługuje "--grub2-boot-info". Obraz core jest zbyt duży. Rozruch jako dysk jest wyłączony. Proszę użyć xorriso 1.2.9 lub nowszego.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
pl: Generuje samodzielny (zawierający wszystkie moduły) obraz w wybranym formacie

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
pl: Akceptowana jest składnia z punktem podmiany (np. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg)

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
pl: OBRAZ1 [OBRAZ2 ...] PUNKT_MONTOWANIA

en: need an image and mountpoint
pl: wymagany jest obraz i punkt montowania

en: given argument is a system device, not a path
pl: podany argument jest urządzeniem systemowym, a nie ścieżką

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
pl: wypisuje szczegółowe komunikaty (podane dwukrotnie włącza informacje diagnostyczne).

en: separate items in output using ASCII NUL characters
pl: oddziela elementy wyjścia przy użyciu znaków ASCII NUL

en: [default=%s]
pl: [domyślnie=%s]

en: print TARGET
pl: wypisuje CEL

en: available targets:
pl: dostępne cele:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
pl: [OPCJA]... [PLIK|URZĄDZENIE]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
pl: Wyszukanie informacji o urządzeniu dla podanej ścieżki (lub urządzenia, jeśli podano -d)

en: read text from FILE.
pl: czyta tekst z PLIKU.

en: use COLOR for text
pl: używa KOLORU dla tekstu

en: use COLOR for background
pl: używa KOLORU dla tła

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
pl: ustawia etykietę do renderowania

en: use FILE as font (PF2).
pl: używa PLIKU jako fontu (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
pl: Renderowanie .disk_label Apple'a.

en: Missing arguments
pl: Za mało argumentów

en: [PATH]
pl: [ŚCIEŻKA]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
pl: Sprawdza plik konfiguracyjny skryptu GRUB-a pod kątem błędów składni.

en: Syntax error at line %u
pl: Błąd składni w linii %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
pl: Skrypt "%s" nie zawiera poleceń, więc niczego nie zrobi

en: use FILE as the boot image [default=%s]
pl: używa PLIKU jako obrazu startowego [domyślny=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
pl: używa PLIKU jako obrazu core [domyślny=%s]

en: No device is specified.
pl: Nie podano urządzenia.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
pl: Ustawia obrazy do uruchomienia z URZĄDZENIA.
    
    Zwykle ten problem nie powinien być bezpośrednio uruchamiany. Proszę użyć programu grub-install zamiast tego.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
pl: URZĄDZENIE musi być urządzeniem systemu operacyjnego (np. /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
pl: Nieprawidłowe urządzenie "%s".

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
pl: katalog główny, jaki będzie widziany w czasie działania [domyślnie=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
pl: katalog bieżący syslinuksa, jaki będzie widziany w czasie działania [domyślnie: katalog rodzica pliku wejściowego].

en: write output to FILE [default=stdout].
pl: zapisuje wyjście do PLIKU [domyślnie=standardowe wyjście].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
pl: Przekształca konfigurację syslinuksa na konfigurację GRUB-a.

en: cannot compress the kernel image
pl: nie można skompresować obrazu jądra

en: unknown compression %d
pl: nieznana kompresja %d

en: section name %s length is bigger than %lu
pl: długość nazwy zekcji %s jest większa niż %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
pl: sekcja .sbat może być osadzona tylko w obrazach EFI

en: Decompressor is too big
pl: Dekompresor zbyt duży

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
pl: obraz core jest za duży (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
pl: obraz jądra jest za duży (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
pl: rozmiar pliku diskboot.img musi wynosić %u bajtów

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
pl: fwstart.img nie pasuje do żadnej znanej dobrej wersji. Ewentualna kontynuacja na własne ryzyko

en: firmware image is too big
pl: obraz firmware jest za duży

en: invalid line format: %s
pl: błędny format linii: %sn

en: line too long, length greater than %zu: module %s
pl: linia zbyt długa, długość większa niż %zu: moduł %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
pl: pierwszy sektor pliku core nie jest wyrównany do sektora

en: non-sector-aligned data is found in the core file
pl: odnaleziono dane nie wyrównane do sektora w pliku core

en: the sectors of the core file are too fragmented
pl: sektory pliku core są zbyt pofragmentowane

en: the size of `%s' is not %u
pl: rozmiar "%s" nie wynosi %u

en: the size of `%s' is too small
pl: rozmiar "%s" jest za mały

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
pl: Próba zainstalowania programu GRUB na dysku z wieloma etykietami partycji lub zarówno z etykietą, jak i systemem plików. To nie jest jeszcze obsługiwane.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
pl: nie można zidentyfikować systemu plików w %s; nie można wykonać sprawdzania bezpieczeństwa

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
pl: %s zawiera system plików %s, który nie jest znany z rezerwowania miejsca na uruchamianie w stylu systemu DOS. Instalowanie programu GRUB może spowodować USZKODZENIE SYSTEMU PLIKÓW, jeśli ważne dane zostaną zastąpione przez program grub-setup (parametr --skip-fs-probe wyłącza to sprawdzanie; należy go używać na własne ryzyko)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
pl: %s zawiera mapę partycji %s, która nie jest znana z rezerwowania miejsca na uruchamianie w stylu systemu DOS. Instalowanie programu GRUB może spowodować USZKODZENIE SYSTEMU PLIKÓW, jeśli ważne dane zostaną zastąpione przez program grub-setup (parametr --skip-fs-probe wyłącza to sprawdzanie; należy go używać na własne ryzyko)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
pl: %s zawiera mapę partycji %s oraz LDM, co nie jest znane jako bezpieczne połączenie. Instalowanie programu GRUB może spowodować USZKODZENIE SYSTEMU PLIKÓW, jeśli ważne dane zostaną zastąpione przez program grub-setup (parametr --skip-fs-probe wyłącza to sprawdzanie; należy go używać na własne ryzyko)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
pl: Próba zainstalowania programu GRUB na dysku bez partycji lub na partycji. To jest ZŁY pomysł.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
pl: Próba zainstalowania programu GRUB na dysku z wieloma etykietami partycji. To nie jest jeszcze obsługiwane.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
pl: Partycje typu "%s" nie obsługują osadzania

en: File system `%s' doesn't support embedding
pl: System plików "%s" nie obsługuje osadzania

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
pl: Obszar osadzania jest niezwykle mały, nie pomieści core.img.

en: no terminator in the core image
pl: brak odstępu w obrazie core

en: core.img version mismatch
pl: niezgodność wersji core.img

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
pl: osadzanie nie jest możliwe, ale jest wymagane przy instalacji na RAID-ie lub LVM-ie

en: can't determine filesystem on %s
pl: nie można określić systemu plików na %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
pl: system plików "%s" nie obsługuje list bloków

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
pl: osadzanie nie jest możliwe, ale jest wymagane dla instalacji na wielu dyskach

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
pl: Osadzanie nie jest możliwe. Program GRUB może być instalowany z tymi ustawieniami tylko używając list blokowania. Jednakże, listy blokowania są NIEPEWNE, a ich używanie jest niezalecane.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
pl: nie zostanie kontynuowane za pomocą list blokowania

en: blocklists are invalid
pl: listy bloków są błędne

en: blocklists are incomplete
pl: niekompletne listy bloków

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
pl: Składnia: %s -o WYJŚCIE ARGUMENTY_CKBMAP...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
pl: Tworzy plik układu klawiatury GRUB-a.

en: print this message and exit
pl: wyświetla ten komunikat i kończy działanie

en: print the version information and exit
pl: wyświetla informację o wersji i kończy działanie

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
pl: %s generuje układ klawiatury dla GRUB-a przy użyciu ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
pl: Błędy prosimy pisać na adres <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
pl: %s: opcja musi mieć argument -- "%c"\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
pl: Składnia: %s [OPCJA]\n

en: Generate a grub config file
pl: Generuje plik konfiguracyjny GRUB-a

en: output generated config to FILE [default=stdout]
pl: zapisuje wygenerowaną konfigurację do PLIKU [domyślnie na standardowe wyjście]

en: Unrecognized option `%s'\n
pl: Nieznana opcja "%s"\n

en: %s: You must run this as root\n
pl: %s: To musi byc uruchomiane jako root\n

en: %s: Not found.\n
pl: %s: nie odnaleziono.\n

en: Generating grub configuration file ...
pl: Generowanie pliku konfiguracyjnego gruba...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
pl: W wygenerowanym pliku konfiguracyjnym GRUB-a wykryto błędy składni.
    Proszę się upewnić, że nie ma błędów w plikach /etc/default/grub
    oraz /etc/grub.d/* albo wypełnić raport błędu z załączonym plikiem
    %s.

en: done
pl: gotowe

en: Warning:
pl: Uwaga:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
pl: Składnia: %s [OPCJA] WPIS_MENU\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
pl: Ustawia domyślny wpis menu rozruchu dla GRUB-a tylko dla następnego rozruchu.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
pl: oczekuje obrazów GRUB-a w katalogu DIR/%s zamiast katalogu %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
pl: WPIS_MENU to liczba, tytuł elementu menu lub identyfikator elementu menu.
    Uwaga: elementy menu w podmenu lub podpodmenu wymagają określenia komponentów podmenu,
    a następnie komponentu elementu menu. Tytuły powinny być odseparowane znakiem większości (>)
    bez dodatkowych spacji. W zależności od powłoki, niektóre znaki (w tym >) mogą wymagać cytowania.
    Więcej informacji na ten temat można znaleźć w podręczniku GRUB-a w sekcji o poleceniu "default".

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
pl: UWAGA: w przypadkach, gdzie GRUB nie może pisać do bloku środowiska, np. kiedy jest on zapisany na urządzeniu MDRAID lub LVM, wybrany wpis menu pozostanie domyślny nawet po rozruchu.

en: More than one menu entry?
pl: Więcej niż jeden wpis menu?

en: Menu entry not specified.
pl: Nie podano wpisu menu.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
pl: %s pozostanie domyślnym wpisem rozruchu do ręcznego wyczyszczenia poleceniem:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
pl: Ustawia domyślny wpis menu dla GRUB-a.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
pl: Wymaga to ustawienia GRUB_DEFAULT=saved w %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
pl: WPIS_MENU to liczba, tytuł elementu menu lub identyfikator elementu menu.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
pl: Żądano terminala szeregowego, ale nie przekazano GRUB_SERIAL_COMMAND. Zostaną użyte parametry domyślne.

en: Found theme: %s\n
pl: Znaleziono motyw: %s\n

en: Found background: %s\n
pl: Znaleziono tło: %s\n

en: Unsupported image format
pl: Nieobsługiwany format obrazu

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
pl: Ustawianie GRUB_TIMEOUT na wartość niezerową gdy ustawiono GRUB_HIDDEN_TIMEOUT nie jest już obsługiwane.

en: Found GNU Mach: %s
pl: Znaleziono jądro GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
pl: Znaleziono moduł systemu Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
pl: Znaleziono trochę rzeczy systemu Hurd, ale za mało do rozruchu.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
pl: %s, z systemem Hurd %s (tryb odzyskiwania)

en: %s, with Hurd %s
pl: %s, z systemem Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
pl: Proszę nie używać starego tytułu "%s" dla GRUB_DEFAULT, ale "%s" (dla wersji przed 2.00) lub "%s" (dla 2.00 lub nowszych)

en: Loading GNU Mach ...
pl: Ładowanie jądra GNU Mach...

en: Loading the Hurd ...
pl: Ładowanie systemu Hurd...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
pl: Opcje zaawansowane dla systemu %s

en: Loading kernel of Illumos ...
pl: Ładowanie jądra systemu Illumos...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
pl: %s, z kFreeBSD %s (tryb odzyskiwania)

en: %s, with kFreeBSD %s
pl: %s, z kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
pl: Ładowanie jądra systemu FreeBSD %s...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
pl: Znaleziono jądro FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
pl: Znaleziono katalog modułów jądra: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
pl: %s, z systemem Linux %s (tryb odzyskiwania)

en: %s, with Linux %s
pl: %s, z systemem Linux %s

en: Loading Linux %s ...
pl: Ładowanie systemu Linux %s...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
pl: Ładowanie początkowego ramdysku...

en: Found linux image: %s\n
pl: Znaleziono obraz Linuksa: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
pl: Znaleziono obraz initrd: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
pl: %s, z jądrem %s (poprzez %s, tryb odzyskiwania)

en: %s, with kernel %s (via %s)
pl: %s, z jądrem %s (poprzez %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
pl: Znaleziono jądro NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
pl: Windows Vista/7 (program ładujący)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
pl: Windows NT/2000/XP (program ładujący)

en: Found %s on %s (%s)\n
pl: Znaleziono %s na %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
pl: (32-bitowe)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
pl: (64-bitowe)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
pl: (na %s)

en: %s (XSM enabled)
pl: %s (XSM włączony)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
pl: %s z wirtualizacją Xen %s i systemem Linux %s (tryb odzyskiwania)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
pl: %s z wirtualizacją Xen %s i systemem Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
pl: %s, z hipernadzorcą Xen

en: Loading Xen %s ...
pl: Ładowanie hipernadzorcy Xen %s...

en: Loading XSM policy ...
pl: Ładowanie polityki XSM...

en: Xen hypervisor, version %s
pl: Hipernadzorca Zen, wersja %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
pl: Opcje zaawansowane systemu %s (z hipernadzorcą Xen)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
pl: os-prober nie zostanie uruchomiony w celu wykrycia innych uruchamialnych partycji.\nSystemy na nich nie zostaną dodane do konfiguracji rozruchowej GRUB-a.\nProszę sprawdzić dokumentację dotyczącą GRUB_DISABLE_OS_PROBER.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
pl: os-prober zostanie uruchomiony w celu wykrycia innych uruchamialnych partycji.\nWyjście zostanie wykorzystane do wykrycia na nich uruchamialnych binariów i utworzenia nowych wpisów rozruchowych.

en: Found %s on %s\n
pl: Znaleziono %s na %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
pl: %s nie jest jeszcze obsługiwany przez grub-mkconfig.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
pl: Dodawanie wpisu menu rozruchowego dla ustawień firmware'u UEFI...\n
