grub 2.06-pre1 - en to ru translation catalogue (1341 entries)

en: unsupported serial port speed
ru: неподдерживаемая скорость последовательного порта

en: unsupported serial port parity
ru: неподдерживаемая чётность последовательного порта

en: unsupported serial port stop bits number
ru: неподдерживаемое количество стоп-битов последовательного порта

en: unsupported serial port word length
ru: неподдерживаемая длина слова последовательного порта

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ru: Не загружать таблицы компьютера, указанные через запятую.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ru: Загружать только таблицы, указанные через запятую.

en: Export version 1 tables to the OS.
ru: Экспортировать таблицы версии 1 в ОС.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ru: Экспортировать таблицы версии 2 и 3 в ОС.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ru: Задать OEMID в RSDP, XSDT и RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ru: Задать OEMTABLE ID в RSDP, XSDT и RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ru: Задать ревизию OEMTABLE в RSDP, XSDT и RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ru: Задать название создавшей программы в RSDP, XSDT и RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ru: Задать версию редакции создавшей программы в RSDP, XSDT и RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ru: Не обновлять EBDA. Может помочь при ошибках и подвисаниях с некоторыми BIOS, но не оказывает влияния, если ОС не принимает RSDP от GRUB.

en: premature end of file %s
ru: преждевременный конец файла %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
ru: [-1|-2] [--exclude=ТАБЛИЦА1,ТАБЛИЦА2|--load-only=ТАБЛИЦА1,ТАБЛИЦА2] ФАЙЛ1 [ФАЙЛ2] […]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ru: Загружать таблицы ACPI машины и таблицы, указанные в параметрах.

en: error: %s.
ru: ошибка: %s.

en: out of memory
ru: недостаточно памяти

en: cannot read `%s': %s
ru: не удалось прочитать «%s»: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
ru: Не удалось выключить через ACPI

en: List devices.
ru: Вывести список устройств.

en: filename expected
ru: ожидается имя файла

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: Print a block list.
ru: Показать список блоков.

en: you need to load the kernel first
ru: сначала вам нужно загрузить ядро

en: Boot an operating system.
ru: Загрузить операционную систему.

en: No boot time statistics is available
ru: Нет статистики по времени загрузки

en: Show boot time statistics.
ru: Показать статистику по загрузке.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
ru: Статистика дискового кэша: попаданий = %lu (%lu.%02lu%%), промахов = %lu

en: No disk cache statistics available
ru: Нет статистики по дисковому кэшу

en: Get disk cache info.
ru: Получить информацию о кэше диска.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ru: Использовать DOS-стиль CR/NL для окончаний строк.

en: Show the contents of a file.
ru: Показать содержимое файла.

en: two arguments expected
ru: ожидается два аргумента

en: Compare file `%s' with `%s':
ru: Сравнить файл «%s» с «%s»:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
ru: Файлы различаются по размеру: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
ru: Файлы различаются начиная со смещения %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
ru: Файлы одинаковы.

en: FILE1 FILE2
ru: ФАЙЛ1 ФАЙЛ2

en: Compare two files.
ru: Сравнить два файла.

en: Load another config file.
ru: Загрузить другой файл настройки.

en: Load another config file without changing context.
ru: Загрузить другой файл настройки без смены контекста.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ru: Загрузить другой файл настройки без смены контекста, но взять только пункты меню.

en: Load another config file but take only menu entries.
ru: Загрузить другой файл настройки, но взять только пункты меню.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ru: [[год-]месяц-день] [часы:минуты[:секунды]]

en: Display/set current datetime.
ru: Показать/настроить текущую дату/время.

en: Do not output the trailing newline.
ru: Не выдавать конечный символ новой строки.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ru: Включить обработку экранирующих символов обратной косой черты.

en: [-e|-n] STRING
ru: [-e|-n] СТРОКА

en: Display a line of text.
ru: Показать строку текста.

en: Reboot into firmware setup menu.
ru: Перезагрузить машину в меню настройки микропрограммы.

en: Fix video problem.
ru: Исправить проблему с видео.

en: ROM image is present.
ru: Обнаружен образ ROM.

en: Can't enable ROM area.
ru: Не удалось включить область ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
ru: Создать BIOS-подобные структуры для обратной совместимости с существующей ОС.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
ru: ДАМП_BIOSа [ДАМП_INT10]

en: Load BIOS dump.
ru: Загрузить дамп BIOS.

en: TPM unavailable
ru: TPM недоступен

en: cannot allocate TPM event buffer
ru: невозможно выделить буфер под события TPM

en: STRING ...
ru: СТРОКА …

en: Evaluate arguments as GRUB commands
ru: Вычислить аргументы как команды GRUB

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
ru: %s: команда запрещена в режиме изоляции

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
ru: Проверить, можно ли загрузить ФАЙЛ как непривилегированное гостевое ядро i386 PAE Xen

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
ru: Проверить, можно ли загрузить ФАЙЛ как непривилегированное гостевое ядро x86_64 Xen

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
ru: Проверить, можно ли использовать ФАЙЛ как привилегированное гостевое ядро Xen x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ru: Проверить, можно ли использовать ФАЙЛ как ядро x86 multiboot

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ru: Проверить, можно ли использовать ФАЙЛ как ядро x86 multiboot2

en: Check if FILE is ARM Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром ARM64 Linux

en: Check if FILE is IA64 Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром MIPSEL Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром SPARC64 Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром POWERPC Linux

en: Check if FILE is x86 Linux
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86 Linux с поддержкой 32-битного протокола

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром i386 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ ядром x86_64 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом i386 EFI

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом x86_64 EFI

en: Check if FILE is IA64 EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом IA64 EFI

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом ARM64 EFI

en: Check if FILE is ARM EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом ARM EFI

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ 32-битным файлом RISC-V EFI

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ 64-битным файлом RISC-V EFI

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ hiberfil.sys с состоянием спящего режима

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом x86_64 XNU (ядро Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ файлом i386 XNU (ядро Mac OS X)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ образом XNU в спящем режиме (ядро Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
ru: Проверить, является ли ФАЙЛ загрузочным сектором BIOS

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
ru: ложь

en: OPTIONS FILE
ru: ПАРАМЕТРЫ ФАЙЛ

en: Check if FILE is of specified type.
ru: Проверить, имеет ли ФАЙЛ указанный тип.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
ru: нет такого раздела

en: New MBR is written to `%s'
ru: Новый MBR записан в «%s»

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ru: УСТРОЙСТВО [РАЗДЕЛ[+/-[ТИП]]] …

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ru: Укомплектовать GPT гибридным MBR для УСТРОЙСТВА. Указанные разделы будут частью гибридного MBR. Можно указать до 3 разделов. В ТИПЕ задаётся тип MBR. Символ + означает, что раздел активный. Активным может быть только один раздел.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ru: Остановить компьютер. Эта команда работает не везде.

en: Specify hash to use.
ru: Использовать указанный хэш.

en: HASH
ru: ХЭШ

en: Check hashes of files with hash list FILE.
ru: Проверить хэши файлов по списку хэшей из ФАЙЛА.

en: Base directory for hash list.
ru: Базовый каталог для списка хэшей.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
ru: КАТАЛОГ

en: Don't stop after first error.
ru: Не останавливаться после первой ошибки.

en: Uncompress file before checksumming.
ru: Расжать файл перед проверкой контрольной суммы.

en: %s: READ ERROR
ru: %s: ОШИБКА ЧТЕНИЯ

en: %s: HASH MISMATCH
ru: %s: НЕСОВПАДЕНИЕ ХЭША

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ru: -h ХЭШ [-c ФАЙЛ [-p ПРЕФИКС]] [ФАЙЛ1 [ФАЙЛ2 …]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
ru: Вычислить и проверить хэш контрольной суммы.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ru: [-c ФАЙЛ [-p ПРЕФИКС]] [ФАЙЛ1 [ФАЙЛ2 …]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ru: Настроить Advanced Power Management
    (1=мин, …, 254=макс, 255=выкл).

en: Display power mode.
ru: Показать режим питания.

en: Freeze ATA security settings until reset.
ru: Зафиксировать настройки безопасности ATA до перезагрузки.

en: Display SMART health status.
ru: Показать состояние работоспособности по SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ru: Настроить Automatic Acoustic Management
    (0=выкл, 128=тихо, …, 254=быстро).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ru: Настроить задержку до перехода в дежурный режим (standby)
    (0=выкл, 1=5с, 2=10с, …, 240=20мин, 241=30мин, …).

en: Set drive to standby mode.
ru: Перевести устройство в дежурный режим.

en: Set drive to sleep mode.
ru: Перевести устройство в спящий (sleep) режим.

en: Print drive identity and settings.
ru: Показать идентификационную информацию и настройки устройства.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ru: Показать необработанное содержимое сектора ATA IDENTIFY.

en: Disable/enable SMART (0/1).
ru: Выключить/включить SMART (0/1).

en: Do not print messages.
ru: Не показывать сообщения.

en: one argument expected
ru: ожидается один аргумент

en: [OPTIONS] DISK
ru: [ПАРАМЕТРЫ] ДИСК

en: Get/set ATA disk parameters.
ru: Получить/Задать параметры ATA-диска.

en: Usage:
ru: Использование:

en: [PATTERN ...]
ru: [ШАБЛОН …]

en: Show a help message.
ru: Показать справочное сообщение.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ru: Пропустить указанное число байт от начала файла.

en: Read only LENGTH bytes.
ru: Прочитать только ЗАДАННОЕ число байт.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ru: [ПАРАМЕТРЫ] ФАЙЛ_ИЛИ_УСТРОЙСТВО

en: Show raw contents of a file or memory.
ru: Показать необработанное содержимое файла или памяти.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ru: Показать дамп содержимого CMOS.

en: BYTE:BIT
ru: БАЙТ:БИТ

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
ru: Проверить бит по адресу БАЙТ:БИТ в CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
ru: Сбросить бит по адресу БАЙТ:БИТ в CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
ru: Установить бит по адресу БАЙТ:БИТ в CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
ru: Показать статистику по загрузке coreboot.

en: List coreboot tables.
ru: Список таблиц coreboot.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ru: Проверить, поддерживается ли процессором 64-битный («длинный») режим (по умолчанию).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ru: Проверить, поддерживается ли процессором расширение физических адресов (PAE).

en: Check for CPU features.
ru: Проверить возможности ЦП.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
ru: Показать текущие переназначения.

en: Reset all mappings to the default values.
ru: Сбросить все переназначения в значения по умолчанию.

en: Perform both direct and reverse mappings.
ru: Выполнить прямые и обратные переназначения.

en: No drives have been remapped
ru: Преобразованные устройства отсутствуют

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
ru: диск #ном ОС ------> устройство GRUB/BIOS

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
ru: -l | -r | [-s] устройство_grub диск_ос.

en: Manage the BIOS drive mappings.
ru: Управлять BIOS переназначениями устройств.

en: Do not use APM to halt the computer.
ru: Не использовать APM для останова компьютера.

en: Halt the system, if possible using APM.
ru: Остановить систему, если возможно, с помощью APM.

en: no APM found
ru: APM не найден

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
ru: Версия %u.%u
    32-битный CS = 0x%x, длина = 0x%x, смещение = 0x%x
    16-битный CS = 0x%x, длина = 0x%x
    DS = 0x%x, длина = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
ru: поддерживается 16-битный защищённый интерфейс

en: 16-bit protected interface unsupported
ru: 16-битный защищённый интерфейс не поддерживается

en: 32-bit protected interface supported
ru: поддерживается 32-битный защищённый интерфейс

en: 32-bit protected interface unsupported
ru: 32-битный защищённый интерфейс не поддерживается

en: CPU Idle slows down processor
ru: CPU Idle замедляет процессор

en: CPU Idle doesn't slow down processor
ru: CPU Idle не замедляет процессор

en: APM disabled
ru: APM запрещён

en: APM enabled
ru: APM разрешён

en: APM disengaged
ru: APM не активирован

en: APM engaged
ru: APM активирован

en: Show APM information.
ru: Показать информацию APM.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
ru: ожидается имя файла или темп и ноты

en: Invalid tempo in %s
ru: Неверный темп в %s

en: file `%s' not found
ru: файл «%s» не найден

en: unrecognized number
ru: нераспознанное число

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
ru: ФАЙЛ | ТЕМП [ТОН1 ДЛИТЕЛЬНОСТЬ1] [ТОН2 ДЛИТЕЛЬНОСТЬ2] …

en: Play a tune.
ru: Проиграть мелодию.

en: set numlock mode
ru: включить режим numlock

en: set capslock mode
ru: включить режим capslock

en: set scrolllock mode
ru: включить режим scrolllock

en: set insert mode
ru: включить режим вставки

en: set pause mode
ru: включить режим паузы

en: press left shift
ru: нажать левый shift

en: press right shift
ru: нажать правый shift

en: press SysRq
ru: нажать SysRq

en: press NumLock key
ru: нажать клавишу NumLock

en: press CapsLock key
ru: нажать клавишу CapsLock

en: press ScrollLock key
ru: нажать клавишу ScrollLock

en: press Insert key
ru: нажать клавишу Insert

en: press left alt
ru: нажать левый alt

en: press right alt
ru: нажать правый alt

en: press left ctrl
ru: нажать левый ctrl

en: press right ctrl
ru: нажать правый ctrl

en: don't update LED state
ru: не обновлять состояние светодиодов

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
ru: [НАБОРНАЖАТИЙ1] [НАБОРНАЖАТИЙ2] …

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
ru: Эмулировать набор нажатий

en: Save read value into variable VARNAME.
ru: Сохранить прочитанное значение в переменную ИМЯ_ПЕРЕМЕННОЙ.

en: VARNAME
ru: ИМЯ_ПЕРЕМЕННОЙ

en: unsupported instruction
ru: неподдерживаемая инструкция

en: invalid argument
ru: неверный аргумент

en: ADDR
ru: АДРЕС

en: Read a CPU model specific register.
ru: Прочитать специальный регистр модели ЦП.

en: ADDR VALUE
ru: АДРЕС ЗНАЧЕНИЕ

en: Write a value to a CPU model specific register.
ru: Записать в специальный регистр модели ЦП.

en: Run `go' to resume GRUB.
ru: Введите «go» для возобновления работы GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
ru: Вернуться в приглашение IEEE1275.

en: PORT
ru: ПОРТ

en: Read 8-bit value from PORT.
ru: Прочитать 8-битное значение из ПОРТА.

en: Read 16-bit value from PORT.
ru: Прочитать 16-битное значение из ПОРТА.

en: Read 32-bit value from PORT.
ru: Прочитать 32-битное значение из ПОРТА.

en: PORT VALUE [MASK]
ru: ПОРТ ЗНАЧЕНИЕ [МАСКА]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ru: Записать 8-битное ЗНАЧЕНИЕ в ПОРТ.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ru: Записать 16-битное ЗНАЧЕНИЕ в ПОРТ.

en: ADDR VALUE [MASK]
ru: АДРЕС ЗНАЧЕНИЕ [МАСКА]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ru: Записать 32-битное ЗНАЧЕНИЕ в ПОРТ.

en: variable `%s' isn't set
ru: переменная «%s» не определена

en: Load a keyboard layout.
ru: Загрузить раскладку клавиатуры.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
ru: Проверить клавишу Shift.

en: Check Control key.
ru: Проверить клавишу Control.

en: Check Alt key.
ru: Проверить клавишу Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
ru: Проверить состояние модификаторов клавиш.

en: can't find command `%s'
ru: не удалось найти команду «%s»

en: Enter password:
ru: Введите пароль:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
ru: Разобрать старый формат настройки в том же контексте

en: Parse legacy config in new context
ru: Разобрать старый формат настройки в новом контексте

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ru: Разобрать старый формат настройки в том же контексте, взяв только пункты меню

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ru: Разобрать старый формат настройки в новом контексте, взяв только пункты меню

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
ru: [--no-mem-option] [--type=ТИП] ФАЙЛ [АРГУМЕНТ …]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
ru: Имитировать команду «kernel» как в grub-legacy

en: FILE [ARG ...]
ru: ФАЙЛ [АРГУМЕНТ …]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
ru: Имитировать команду «initrd» как в grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
ru: Имитировать команду «modulenounzip» как в grub-legacy

en: [--md5] PASSWD [FILE]
ru: [--md5] ПАРОЛЬ [ФАЙЛ]

en: Simulate grub-legacy `password' command
ru: Имитировать команду «password» как в grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
ru: Имитировать команду «password» как в grub-legacy в режиме пункта меню

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
ru: Указать имя файла.

en: Skip signature-checking of the environment file.
ru: Пропустить проверку подписи файла окружения.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
ru: [-f ФАЙЛ] [-s|--skip-sig] [имя_переменной_для_белого_списка] […]

en: Load variables from environment block file.
ru: Загрузить переменные из файла блока окружения.

en: [-f FILE]
ru: [-f ФАЙЛ]

en: List variables from environment block file.
ru: Показать список переменных из файла блока окружения.

en: [-f FILE] variable_name [...]
ru: [-f ФАЙЛ] имя_переменной […]

en: Save variables to environment block file.
ru: Сохранить переменные в файл блока окружения.

en: Show a long list with more detailed information.
ru: Показать длинный список с более подробной информацией.

en: Print sizes in a human readable format.
ru: Показать размеры в понятном человеку формате.

en: List all files.
ru: Показать список всех файлов.

en: Network protocols:
ru: Сетевые протоколы:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
ru: [-l|-h|-a] [ФАЙЛ …]

en: List devices and files.
ru: Вывести список устройств и файлов.

en: Show version 1 tables only.
ru: Показать только таблицы версии 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
ru: Показать только таблицы версии 2 и 3.

en: Show ACPI information.
ru: Показать информацию ACPI.

en: available RAM
ru: доступная память

en: reserved RAM
ru: зарезервированная память

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
ru: память, регенерируемая ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
ru: память долговременного хранения ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
ru: сбойная память (BadRAM)

en: persistent RAM
ru: сохраняющаяся память

en: persistent RAM (legacy)
ru: сохраняющаяся память (старая)

en: RAM holding coreboot tables
ru: память, содержащая таблицы coreboot

en: RAM holding firmware code
ru: память, содержащая микропрограмму

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
ru: базовый_адрес = 0x%llx, длина = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
ru: базовый_адрес = 0x%llx, длина = 0x%llx, тип = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
ru: Показать карту памяти, предоставляемую микропрограммой (firmware).

en: List PCI devices.
ru: Вывести список устройств PCI.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
ru: Сделать ФАЙЛ на разделе HFS или HFS+ загрузочным для Intel Mac.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
ru: Сделать КАТ на разделе HFS или HFS+ загрузочным для PPC Mac.

en: Read 8-bit value from ADDR.
ru: Прочитать 8-битное значение по АДРЕСУ.

en: Read 16-bit value from ADDR.
ru: Прочитать 16-битное значение по АДРЕСУ.

en: Read 32-bit value from ADDR.
ru: Прочитать 32-битное значение по АДРЕСУ.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ru: Записать 8-битное ЗНАЧЕНИЕ по АДРЕСУ.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ru: Записать 16-битное ЗНАЧЕНИЕ по АДРЕСУ.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ru: Записать 32-битное ЗНАЧЕНИЕ по АДРЕСУ.

en: Menu entry type.
ru: Тип пункта меню.

en: STRING
ru: СТРОКА

en: List of users allowed to boot this entry.
ru: Список пользователей, которым разрешено загружать этот пункт.

en: USERNAME[,USERNAME]
ru: ИМЯ_ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ[,ИМЯ_ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
ru: Клавиша клавиатуры для быстрого запуска этого пункта.

en: KEYBOARD_KEY
ru: КЛАВИША_КЛАВИАТУРЫ

en: Use STRING as menu entry body.
ru: Использовать СТРОКУ в качестве содержимого элемента меню.

en: Menu entry identifier.
ru: Идентификатор пункта меню.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
ru: Этот пункт может быть загружен любым пользователем.

en: BLOCK
ru: БЛОК

en: Define a menu entry.
ru: Определить пункт меню.

en: Define a submenu.
ru: Определить подменю.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
ru: Имя	Счётчик ссылок	Зависимости

en: Show this message.
ru: Показать это сообщение.

en: ADDR [SIZE]
ru: АДРЕС [РАЗМЕР]

en: Show memory contents.
ru: Показать содержимое памяти.

en: MODULE
ru: МОДУЛЬ

en: Remove a module.
ru: Удалить модуль.

en: Show loaded modules.
ru: Показать загруженные модули.

en: Exit from GRUB.
ru: Выйти из GRUB.

en: No CS5536 found
ru: CS5536 не найден

en: CS5536 at %d:%d.%d
ru: CS5536 по адресу %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
ru: Контроллер системной шины управления вводом-выводом находится по адресу 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
ru: Слот памяти № %d

en: Written SPD bytes: %d B.
ru: Записано байт SPD: %d Б.

en: Total flash size: %d B.
ru: Общий размер флэш: %d Б.

en: Memory type: DDR2.
ru: Тип памяти: DDR2.

en: Part no: %s.
ru: Номер по каталогу: %s.

en: Memory type: Unknown.
ru: Тип памяти: неизвестен.

en: Print Memory information.
ru: Показать информацию о памяти.

en: %s does not support UUIDs
ru: %s не поддерживает UUID

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
ru: [МОДУЛЬ1 МОДУЛЬ2 …]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
ru: Перейти на родные дисковые драйверы. Если модули не указаны, то используется набор по умолчанию (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
ru: Выполнить КОМАНДЫ для раздела.
    Список возможных команд доступен по команде «parttool РАЗДЕЛ help».

en: =VAL
ru: =ЗНАЧЕНИЕ

en: Sorry, no parttool is available for %s
ru: Команда parttool недоступна для %s

en: unknown argument `%s'
ru: неизвестный аргумент «%s»

en: PARTITION COMMANDS
ru: КОМАНДЫ РАБОТЫ С РАЗДЕЛАМИ

en: USER PASSWORD
ru: ПАРОЛЬ ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ru: Задать пароль пользователя (в открытом виде). Не рекомендуется и небезопасно.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
ru: некорректный формат пароля PBKDF2

en: USER PBKDF2_PASSWORD
ru: ПОЛЬЗОВАТЕЛЬ ПАРОЛЬ_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
ru: Задать пароль пользователя (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
ru: Выбрать устройство по производителю и ID устройства.

en: [vendor]:[device]
ru: [производитель]:[устройство]

en: Select device by its position on the bus.
ru: Выбрать устройство по его расположению на шине.

en: [bus]:[slot][.func]
ru: [шина]:[слот][.функция]

en: missing `%c' symbol
ru: отсутствует символ «%c»

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ru: [-s ПОЗИЦИЯ] [-d УСТРОЙСТВО]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
ru: Показать дамп пространства настроек PCI.

en: Skip signature-checking of the public key file.
ru: Пропустить проверку подписи файла открытого ключа.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
ru: некорректная подпись

en: public key %08
ru: открытый ключ %08

en: module `%s' isn't loaded
ru: модуль «%s» не загружен

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
ru: открытый ключ %08x не найден

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
ru: [-s|--skip-sig] ФАЙЛ ФАЙЛ_С_ПОДПИСЬЮ [ФАЙЛ_С_ОТКРЫТЫМ_КЛЮЧОМ]

en: Verify detached signature.
ru: Проверить отсоединённую подпись.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
ru: [-s|--skip-sig] ФАЙЛ_С_ОТКРЫТЫМ_КЛЮЧОМ

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
ru: Добавить ФАЙЛ_С_ОТКРЫТЫМ_КЛЮЧОМ к доверительным ключам.

en: Show the list of trusted keys.
ru: Показать список доверительных ключей.

en: PUBKEY_ID
ru: ID_ОТКРЫТОГО_КЛЮЧА

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
ru: Удалить ID_ОТКРЫТОГО_КЛЮЧА из доверительных ключей.

en: Set a variable to return value.
ru: Задать переменную для возврата значения.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
ru: Определить драйвер.

en: Determine partition map type.
ru: Определить тип карты разделов.

en: Determine filesystem type.
ru: Определить тип файловой системы.

en: Determine filesystem UUID.
ru: Определить UUID файловой системы.

en: Determine filesystem label.
ru: Определить метку файловой системы.

en: Determine partition UUID.
ru: Определить UUID раздела.

en: filesystem `%s' does not support labels
ru: файловая система «%s» не поддерживает метки

en: DEVICE
ru: УСТРОЙСТВО

en: Retrieve device info.
ru: Получить информацию об устройстве.

en: Set variable with user input.
ru: Задать переменную с введёнными данными пользователя.

en: Reboot the computer.
ru: Перезагрузить компьютер.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
ru: Сохранить совпавший компонент с НОМЕРОМ в ИМЯ_ПЕРЕМЕННОЙ.

en: [NUMBER:]VARNAME
ru: [НОМЕР:]ИМЯ_ПЕРЕМЕННОЙ

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
ru: РЕГУЛЯРНОЕ_ВЫРАЖЕНИЕ СТРОКА

en: Test if REGEXP matches STRING.
ru: Проверить, совпадает ли РЕГВЫР со СТРОКОЙ.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
ru: ИМЯ [ПЕРЕМЕННАЯ] [ПОДСКАЗКА]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ru: Искать устройства по файлу. Если указана ПЕРЕМЕННАЯ, то ей присвоится первое найденное устройство.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ru: Искать устройства по метке. Если указана ПЕРЕМЕННАЯ, то ей присвоится первое найденное устройство.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ru: Искать устройства по UUID. Если указана ПЕРЕМЕННАЯ, то ей присвоится первое найденное устройство.

en: Search devices by a file.
ru: Искать устройства по файлу.

en: Search devices by a filesystem label.
ru: Искать устройства по метке файловой системы.

en: Search devices by a filesystem UUID.
ru: Искать устройства по UUID файловой системы.

en: Set a variable to the first device found.
ru: Задать переменную для первого найденного устройства.

en: Do not probe any floppy drive.
ru: Не проверять дисководы гибких дисков.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: HINT
ru: ПОДСКАЗКА

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ, если в данный момент работает в IEEE1275. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ, если в данный момент работает в BIOS. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ, если поддерживается прямой доступ к оборудованию. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ, если в данный момент работает в EFI. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ru: Сначала попробовать устройство согласно ПОДСКАЗКЕ, если в данный момент работает в ARC. Если ПОДСКАЗКА заканчивается запятой, то также попробовать подразделы.

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
ru: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint ПОДСКАЗКА [--hint ПОДСКАЗКА] …] ИМЯ

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ru: Искать устройства по файлу, по метке или UUID файловой системы. Если указан параметр --set, то переменной присвоится первое найденное устройство. Если имя переменной не указано, то используется «root».

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ru: Регистр %x у %x:%02x.%x равен %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
ru: [-s ПОЗИЦИЯ] [-d УСТРОЙСТВО] [-v ПЕРЕМЕННАЯ] РЕГИСТР[=ЗНАЧЕНИЕ[:МАСКА]]

en: Manipulate PCI devices.
ru: Управлять устройствами PCI.

en: Verbose countdown.
ru: Детальный обратный отсчёт.

en: Allow to interrupt with ESC.
ru: Разрешить прерывание по ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
ru: ЧИСЛО_СЕКУНД

en: Wait for a specified number of seconds.
ru: Подождать указанное число секунд.

en: Match structures with the given type.
ru: Подходящие структуры указанного типа.

en: type
ru: тип

en: Match structures with the given handle.
ru: Подходящие структуры под указанный описатель.

en: handle
ru: описатель

en: Select a structure when several match.
ru: Выбрать структуру, если несколько подходящих.

en: match
ru: номер подходящей

en: Get the byte's value at the given offset.
ru: Получить значение байта из указанного смещения.

en: offset
ru: смещение

en: Get two bytes' value at the given offset.
ru: Получить 2-х байтовое значение из указанного смещения.

en: Get four bytes' value at the given offset.
ru: Получить 4-х байтовое значение из указанного смещения.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
ru: Получить 8-ми байтовое значение из указанного смещения.

en: Get the string specified at the given offset.
ru: Получить строку из указанного смещения.

en: Get the UUID's value at the given offset.
ru: Получить значение UUID из указанного смещения.

en: Store the value in the given variable name.
ru: Сохранить значение в переменную с указанным именем.

en: variable
ru: переменная

en: Filter the result like linux does.
ru: Фильтровать результат как linux.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
ru: структура входных точек SMBIOS не найдена

en: the type must be between 0 and 255
ru: тип должен быть числом от 0 и до 255

en: the handle must be between 0 and 65535
ru: описатель должен быть числом от 0 и до 65535

en: the match must be a positive integer
ru: номер должен быть положительным целым числом

en: only one --get option is usable at a time
ru: используется только один параметр --get

en: one of the --get options is required
ru: требуется один из параметров --get

en: no structure matched the given options
ru: нет структуры, совпадающей с указанными параметрами

en: the given offset is outside the structure
ru: указанное смещение лежит вне структуры

en: the field ends outside the structure
ru: конец поля лежит вне структуры

en: failed to retrieve the structure field
ru: не удалось получить поле структуры

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
ru: [-t тип] [-h описатель] [-m номер_подходящей] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) смещение [--set переменная]

en: Retrieve SMBIOS information.
ru: Выдаёт информацию SMBIOS.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
ru: корневой каталог диска syslinux [по умолчанию /].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
ru: текущий каталог syslinux [по умолчанию родительский каталог входного файла].

en: assume input is an isolinux configuration file.
ru: считать входные данные файлом настройки isolinux.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
ru: считать входные данные файлом настройки pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
ru: считать входные данные файлом настройки syslinux.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
ru: Выполнить настройки syslinux в том же контексте

en: Execute syslinux config in new context
ru: Выполнить настройки syslinux в новом контексте

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ru: Выполнить настройки syslinux в том же контексте, взяв только пункты меню

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ru: Выполнить настройки syslinux в новом контексте, взяв только пункты меню

en: no terminal specified
ru: не указан терминал

en: terminal `%s' isn't found
ru: терминал «%s» не найден

en: Active input terminals:
ru: Активные терминалы ввода:

en: Available input terminals:
ru: Доступные терминалы ввода:

en: Active output terminals:
ru: Активные терминалы вывода:

en: Available output terminals:
ru: Доступные терминалы вывода:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
ru: [--append|--remove] [ТЕРМИНАЛ1] [ТЕРМИНАЛ2] …

en: List or select an input terminal.
ru: Показать или выбрать терминал ввода.

en: List or select an output terminal.
ru: Показать или выбрать терминал вывода.

en: EXPRESSION ]
ru: ВЫРАЖЕНИЕ ]

en: Evaluate an expression.
ru: Вычислить выражение.

en: EXPRESSION
ru: ВЫРАЖЕНИЕ

en: Load the same file in multiple ways.
ru: Загрузить один и тот же файл несколькими способами.

en: Specify size for each read operation
ru: Укажите объём данных каждой операции чтения

en: invalid block size
ru: неверный размер блока

en: File size: %s
ru: Размер файла: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
ru: Затраченное время: %d.%03d с

en: Speed: %s
ru: Скорость: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
ru: [-s РАЗМЕР] ИМЯФАЙЛА

en: Test file read speed.
ru: Тест скорости чтения файла.

en: no command is specified
ru: команда не указана

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
ru: Затраченное время: %d.%03d секунд

en: COMMAND [ARGS]
ru: КОМАНДА [АРГУМЕНТЫ]

en: Measure time used by COMMAND
ru: Замерить время, затраченное КОМАНДОЙ

en: Translate to upper case.
ru: Привести к верхнему регистру.

en: Translate to lower case.
ru: Привести к нижнему регистру.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
ru: [ПАРАМЕТРЫ] [НАБОР1] [НАБОР2] [СТРОКА]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
ru: Преобразовать символы в СТРОКЕ из НАБОРА1 в символы из НАБОРА2.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
ru: Ничего не делать, успешное завершение.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
ru: Ничего не делать, неудачное завершение.

en: Test USB support.
ru: Протестировать поддержку USB.

en: Text-only
ru: Только-текст

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
ru: Явно заданный цвет, маска: %d/%d/%d/%d  положение: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
ru: Из палитры

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
ru: Планарный

en: Monochrome
ru: Монохромный

en: Unknown video mode
ru: Неизвестный видео-режим

en:   EDID checksum invalid
ru:   некорректная контрольная сумма для EDID

en:   EDID version: %u.%u
ru:   версия EDID: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
ru:     Предпочтительный режим: %ux%u

en:     No preferred mode available
ru:     Предпочтительный режим недоступен

en: invalid video mode specification `%s'
ru: неправильное указание видео-режима экрана «%s»

en: List of supported video modes:
ru: Список поддерживаемых видео-режимов:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
ru: Обозначения: маска/положение=красный/зеленый/синий/зарезервированный

en: Adapter `%s':
ru: Адаптер «%s»:

en:   No info available
ru:   Информация недоступна

en:   Failed to initialize video adapter
ru:   Не удалось инициализировать видеоадаптер

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
ru: [ШxВ[xГ]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
ru: Список доступных видео-режимов. Если указано разрешение, то показываются только подходящие режимы.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
ru: [ШхВ]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
ru: Тест видеоподсистемы в режиме ШxВ.

en: Test video subsystem.
ru: Тест видеоподсистемы.

en: [DIR]
ru: [КАТ]

en: List Xen storage.
ru: Вывести хранилище Xen.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
ru: [-l] GRUBUUID [ИМЯ_ПЕРЕМЕННОЙ]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
ru: Преобразовать 64-бит UUID в формат, пригодный для XNU. Если указан -l, то оставить в нижнем регистре, как это делает blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
ru: ошибка при чтении сектора 0x%llx на «%s»

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
ru: ошибка записи в сектор 0x%llx на «%s»

en: Mount by UUID.
ru: Смонтировать по UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
ru: Смонтировать всё.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
ru: Смонтировать все тома с установленным флагом «boot».

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
ru: не удалось открыть «%s»: %s

en: cannot seek `%s': %s
ru: невозможно сместиться в «%s»: %s

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
ru: Введите ключевую фразу для %s%s%s (%s):

en: Mount a crypto device.
ru: Смонтировать крипто-устройство.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
ru: Невозможно найти физический том «%s». Некоторые модули в базовом образе могут отсутствовать.

en: physical volume %s not found
ru: физический том %s не найден

en: no media in `%s'
ru: нет носителя в «%s»

en: Couldn't load sha256
ru: Невозможно загрузить sha256

en: Couldn't load sha512
ru: Невозможно загрузить sha512

en: couldn't read ELI metadata
ru: невозможно прочитать метаданные ELI

en: wrong ELI magic or version
ru: неверный отличительный символ ELI или версия

en: Attempting to decrypt master key...
ru: Выполняется попытка расшифровать мастер-ключ…

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
ru: Открыт слот %d

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
ru: попытка чтения или записи вне пределов диска «%s»

en: cannot write to CD-ROM
ru: невозможно записать на компакт-диск

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
ru: Используются родные дисковые драйверы. Использование микропрограммного интерфейса диска отклоняется.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
ru: LDM Embedding Partition слишком мал; встраивание невозможно

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
ru: данный LDM не содержит встраиваемого раздела; встраивание невозможно

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
ru: Удалить указанный привод обратной петли.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
ru: Создать виртуальный привод из файла.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
ru: возможность перемещения 0x%x ещё не реализована

en: no symbol table
ru: отсутствует таблица символов

en: this ELF file is not of the right type
ru: ELF-файл неправильного типа

en: Load and initialize EFI emulator.
ru: Загрузить и инициализировать эмулятор EFI.

en: Finalize loading of EFI emulator.
ru: Завершить загрузку эмулятора EFI.

en: Unload EFI emulator.
ru: Выгрузить эмулятор EFI.

en: symbol `%s' not found
ru: символ «%s» не найден

en: Loaded fonts:
ru: Загруженные шрифты:

en: FILE...
ru: ФАЙЛ…

en: Specify one or more font files to load.
ru: Указать один или несколько файлов шрифтов для загрузки.

en: List the loaded fonts.
ru: Вывести список загруженных шрифтов.

en: not a directory
ru: не каталог

en: too deep nesting of symlinks
ru: слишком большая вложенность символьных ссылок

en: attempt to read past the end of file
ru: попытка чтения за концом файла

en: not a regular file
ru: не обычный файл

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
ru: данный core.img необычно большого размера. Он не влезет во встраиваемую область

en: overflow is detected
ru: обнаружено переполнение

en: invalid file name `%s'
ru: неверное имя файла «%s»

en: blocksize too large
ru: слишком большой blocksize

en: checksum verification failed
ru: ошибка при сверке контрольной суммы

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
ru: невозможно найти необходимое устройство-компонент в файловой системе с несколькими устройствами

en: no decryption key available
ru: недоступен ключ расшифровки

en: MAC verification failed
ru: ошибка сверки MAC

en: Assume input is raw.
ru: Предполагать, что ввод не обработан.

en: Assume input is hex.
ru: Предполагать, что ввод в шестнадцатеричной системе.

en: Assume input is passphrase.
ru: Предполагать, что ввод является ключевой фразой.

en: Enter ZFS password:
ru: Введите пароль ZFS:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
ru: [-h|-p|-r] [ФАЙЛ]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
ru: Импортировать обёрточный ключ ZFS, хранящийся в ФАЙЛЕ.

en: Virtual device is removed
ru: Виртуальное устройство удалено

en: Virtual device is faulted
ru: Сбой виртуального устройства

en: Virtual device is offline
ru: Виртуальное устройство не в работе

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
ru: Виртуальное устройство деградировано

en: Virtual device is online
ru: Виртуальное устройство в работе

en: Incorrect virtual device: no type available
ru: Некорректное виртуальное устройство: тип недоступен

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
ru: Виртуальное устройство-лист (файл или диск)

en: Bootpath: unavailable
ru: Bootpath: недоступен

en: Path: unavailable
ru: Path: недоступен

en: Devid: unavailable
ru: Devid: недоступен

en: This VDEV is a mirror
ru: Данное VDEV является зеркалом

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
ru: Данное VDEV является RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
ru: Некорректное VDEV

en: VDEV with %d children
ru: VDEV с %d потомками

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
ru: Элемент VDEV №%d некорректен

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
ru: Элемент VDEV №%d:

en: Unknown virtual device type: %s
ru: Неизвестный тип виртуального устройства: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
ru: Состояние пула: активен

en: Pool state: exported
ru: Состояние пула: экспортирован

en: Pool state: destroyed
ru: Состояние пула: разрушен

en: Pool state: reserved for hot spare
ru: Состояние пула: зарезервирован как горячая замена

en: Pool state: level 2 ARC device
ru: Состояние пула: уровень 2 устройства ARC

en: Pool state: uninitialized
ru: Состояние пула: не инициализирован

en: Pool state: unavailable
ru: Состояние пула: недоступен

en: Pool state: potentially active
ru: Состояние пула: потенциально активен

en: Pool name: unavailable
ru: Имя пула: недоступно

en: Pool name: %s
ru: Имя пула: %s

en: Pool GUID: unavailable
ru: Пул GUID: недоступен

en: Pool GUID: %016llx
ru: Пул GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
ru: Не удалось получить состояние пула

en: Unrecognized pool state
ru: Нераспознанное состояние пула

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
ru: Недоступно дерево виртуальных устройств

en: Print ZFS info about DEVICE.
ru: Показать информацию ZFS об УСТРОЙСТВЕ.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
ru: ФАЙЛОВАЯ_СИСТЕМА [ПЕРЕМЕННАЯ]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
ru: Показать ZFS-BOOTFSOBJ или сохранить его значение в ПЕРЕМЕННОЙ

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
ru: Теперь подключитесь удалённым отладчиком.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
ru: Запустить заглушку GDB на указанном порту

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
ru: Прерваться в GDB

en: Stop GDB stub
ru: Остановить заглушку GDB

en: premature end of file
ru: преждевременный конец файла

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
ru: Перевести строку с текущими настройками.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ru: Нажмите «enter» для загрузки выбранной ОС, «e» для редактирования команд до загрузки или «c» для получения командной строки. По ESC осуществляется возврат в предыдущее меню.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ru: Нажмите «enter» для загрузки выбранной ОС, «e» для редактирования команд до загрузки или «c» для получения командной строки.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
ru: «enter»: загрузка, «e»: параметры, «c»: командная строка

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ru: Выделенный пункт будет выполнен автоматически через %dс.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
ru: осталось %dс.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
ru: %dс

en: GRUB Boot Menu
ru: Загрузочное меню GRUB

en: Hello World
ru: Привет, мир

en: Say `Hello World'.
ru: Сказать «Привет, мир».

en: attempt to seek outside of the file
ru: попытка перемещения за пределы файла

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
ru: неподдерживаемый формат gzip

en: lzop file corrupted
ru: файл lzop повреждён

en: xz file corrupted or unsupported block options
ru: файл xz повреждён или имеются неподдерживаемые параметры блока

en: invalid arch-dependent ELF magic
ru: неверный архитектурно-зависимый отличительный идентификатор ELF

en: requested buffer size is too large
ru: запрошенный размер буфера слишком большой

en: new read is position beyond the end of the written data
ru: новое позиция чтения указывает за конец записанных данных

en: [ENVVAR=VALUE]
ru: [ПЕРЕМЕННАЯ_ОКРУЖЕНИЯ=ЗНАЧЕНИЕ]

en: Set an environment variable.
ru: Задать переменную окружения.

en: ENVVAR
ru: ПЕРЕМЕННАЯ_ОКРУЖЕНИЯ

en: Remove an environment variable.
ru: Удалить переменную окружения.

en: [ARG]
ru: [АРГУМЕНТ]

en: List devices or files.
ru: Вывести список устройств или файлов.

en: Insert a module.
ru: Вставить модуль.

en: disk `%s' not found
ru: диск «%s» не найден

en: attempt to read or write outside of partition
ru: попытка чтения или записи вне пределов раздела

en: invalid arch-independent ELF magic
ru: неверный архитектурно-независимый отличительный идентификатор ELF

en: shim_lock protocol not found
ru: протокол shim_lock не найден

en: bad shim signature
ru: некорректная подпись shim

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
ru: превышен предел счётчика устройств

en: cannot write to `%s': %s
ru: невозможно записать в «%s»: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
ru: некорректная запись «%s» в device.map. Игнорируется. Исправьте или удалите device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
ru: некорректное имя устройства «%s» в device.map. Вместо него будет использовано %s. Используйте формат [hfc]d[0-9]* (например «hd0» или «cd»)

en: can't open `%s': %s
ru: не удалось открыть «%s»: %s

en: DEVICE_NAME
ru: ИМЯ_УСТРОЙСТВА

en: Set root device.
ru: Задать корневое устройство.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
ru: использовать ФАЙЛ в качестве карты устройств [по умолчанию %s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
ru: использовать ФАЙЛ как memdisk

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
ru: использовать файлы GRUB в каталоге, заданном в КАТ [по умолчанию %s]

en: print verbose messages.
ru: показывать подробные сообщения.

en: SECS
ru: СЕКУНД

en: wait until a debugger will attach
ru: подождать пока подключиться отладчик

en: Unknown extra argument `%s'.
ru: Неизвестный дополнительный параметр «%s».

en: GRUB emulator.
ru: Эмулятор GRUB.

en: Error in parsing command line arguments
ru: Ошибка при разборе аргументов командной строки

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
ru: Запустите «gdb %s %d», и установите значение ARGS.HOLD равным нулю.

en: %s: warning:
ru: %s: предупреждение:

en: %s: info:
ru: %s: информация:

en: %s: error:
ru: %s: ошибка:

en: file `%s' is too big
ru: файл «%s» слишком большой

en: unknown filesystem
ru: неизвестная файловая система

en: Shutdown failed
ru: Не удалось выполнить выключение

en: Exit failed
ru: Не удалось выполнить выход

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
ru: Отбрасывается неправильно вложенный раздел (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
ru: Неизвестная команда «%s».

en: verification requested but nobody cares: %s
ru: проверка запрошена, но никому не нужна: %s

en: big file signature isn't implemented yet
ru: подпись больших файлов ещё не реализована

en: Display this help and exit.
ru: Показать эту справку и закончить работу.

en: Display the usage of this command and exit.
ru: Показать справку по этой команде и закончить работу.

en: missing mandatory option for `%s'
ru: отсутствует обязательный параметр для «%s»

en: the argument `%s' requires an integer
ru: для аргумента «%s» требуется целое число

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
ru: для аргумента «%s» назначено значение, но это не требуется для аргумента

en: Print backtrace.
ru: Показать стек вызовов.

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
ru: GRUB пока не знает как остановить эту машину!

en: Default server is ${net_default_server}
ru: Сервер по умолчанию — ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
ru: неправильное указание цвета «%s»

en: Reboot failed
ru: Не удалось выполнить перезагрузку

en: [LENGTH]
ru: [ДЛИНА]

en: Hexdump random data.
ru: Шестнадцатеричный дамп произвольных данных.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
ru: должно быть указано дерево устройств (смотрите команду «devicetree»)

en: invalid zImage
ru: неверный zImage

en: invalid device tree
ru: неверное дерево устройств

en: Load Linux.
ru: Загрузить Linux.

en: Load initrd.
ru: Загрузить initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
ru: Загрузить файл DTB.

en: failed to get FDT
ru: не удалось получить FDT

en: you need to load the Xen Hypervisor first
ru: сначала нужно загрузить Xen Hypervisor

en: Load a xen hypervisor.
ru: Загрузить гипервизор xen.

en: Load a xen module.
ru: Загрузить модуль xen.

en: [OPTS]
ru: [ПАРАМЕТРЫ]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
ru: Загрузить систему, указанную в BIOS

en: Load another boot loader.
ru: Загрузить другой загрузчик.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
ru: обычный образ ядра не поддерживается — пересоберите его с включённым параметром CONFIG_(U)EFI_STUB

en: Display output on all consoles.
ru: Выводить сообщения на всех консолях.

en: Use serial console.
ru: Использовать консоль на последовательном порту.

en: Ask for file name to reboot from.
ru: Запросить имя файла для перезагрузки.

en: Use CD-ROM as root.
ru: Использовать компакт-диск в качестве корня.

en: Invoke user configuration routing.
ru: Выполнить пользовательскую настройку маршрутизации.

en: Enter in KDB on boot.
ru: Войти в KDB при загрузке.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ru: Использовать удалённый отладчик GDB вместо DDB.

en: Disable all boot output.
ru: Выключить вывод при загрузке.

en: Wait for keypress after every line of output.
ru: Ждать нажатия любой клавиши после каждой выводимой строки.

en: Use compiled-in root device.
ru: Использовать вкомпилированное корневое устройство.

en: Boot into single mode.
ru: Загрузиться в однопользовательский режим.

en: Boot with verbose messages.
ru: Показывать подробные сообщения при загрузке.

en: Don't reboot, just halt.
ru: Не перезагружаться, а выполнить останов.

en: Change configured devices.
ru: Изменить настроенные устройства.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
ru: comНОМЕР[,СКОРОСТЬ]

en: Disable SMP.
ru: Выключить SMP.

en: Disable ACPI.
ru: Выключить ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
ru: Не выводить отладочные загрузочные сообщения.

en: Boot with debug messages.
ru: Загружаться с выводом отладочных сообщений.

en: Suppress normal output (warnings remain).
ru: Не показывать обычные сообщения (только предупреждения).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
ru: [АДРЕС|comНОМЕР][,СКОРОСТЬ]

en: name
ru: имя

en: addr
ru: адрес

en: size
ru: размер

en: Booting in blind mode
ru: Загрузка в слепом режиме

en: Load kernel of FreeBSD.
ru: Загрузить ядро FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
ru: Загрузить ядро OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
ru: Загрузить ядро NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
ru: Загрузить окружение FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
ru: Загрузить модуль ядра FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
ru: Загрузить модуль ядра NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
ru: Загрузить модуль ядра NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ru: Загрузить модуль ядра FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
ru: Загрузить виртуальный диск kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
ru: Загрузить другой coreboot payload

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
ru: Устаревший параметр «ask» больше не поддерживается.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
ru: %s устарел. Используйте вместо него set gfxpayload=%s до команды linux.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
ru: %s устарел. Режим VGA %d не распознан. Используйте вместо него set gfxpayload=ШИРИНАxВЫСОТА[xГЛУБИНА] до команды linux.

en: [--force|--bpb] FILE
ru: [--force|--bpb] ФАЙЛ

en: the size of `%s' is too large
ru: размер «%s» слишком велик

en: Load FreeDOS kernel.sys.
ru: Загрузить FreeBSD kernel.sys.

en: Load NTLDR or BootMGR.
ru: Загрузить NTLDR или BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
ru: Заменить предугаданное соответствие устройств Plan9.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
ru: УСТРОЙСТВО_GRUB=УСТРОЙСТВО_PLAN9

en: KERNEL ARGS
ru: АРГУМЕНТЫ ЯДРА

en: Load Plan9 kernel.
ru: Загрузить ядро Plan9.

en: Load a PXE image.
ru: Загрузить образ PXE.

en: Load Truecrypt ISO.
ru: Загрузить Truecrypt ISO.

en: initrd already loaded
ru: initrd уже загружен

en: Load module.
ru: Загрузить модуль.

en: Press any key to launch xnu
ru: Нажмите любую клавишу для запуска xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
ru: Загрузить дамп «device-properties».

en: Could not locate FPSWA driver
ru: Не удалось найти драйвер FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
ru: Протоколом FPSWA не удалось найти интерфейс

en: No FPSWA found
ru: FPSWA не найден

en: FPSWA revision: %x
ru: Редакция FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
ru: ФАЙЛ [АРГУМЕНТЫ…]

en: Display FPSWA version.
ru: Показать версию FPSWA.

en: WARNING: no console will be available to OS
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: консоль в ОС будет недоступна

en: Load a multiboot 2 kernel.
ru: Загрузить ядро multiboot 2.

en: Load a multiboot 2 module.
ru: Загрузить модуль multiboot 2.

en: Load a multiboot kernel.
ru: Загрузить ядро multiboot.

en: Load a multiboot module.
ru: Загрузить модуль multiboot.

en: missing p-list filename
ru: отсутствует имя файла p-list

en: Background image mode.
ru: Режим фонового изображения.

en: Load XNU image.
ru: Загрузить образ XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
ru: Загрузить 64-битный образ XNU.

en: Load XNU extension package.
ru: Загрузить пакет расширения XNU.

en: Load XNU extension.
ru: Загрузить расширение XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
ru: КАТАЛОГ [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
ru: Загрузить каталог расширений XNU.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
ru: Загрузить виртуальный диск XNU. Он будет доступен в ОС как md0.

en: Load a splash image for XNU.
ru: Загрузить образ заставки для XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
ru: Загрузить образ XNU, находящегося в спящем режиме.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
ru: АДРЕС1,МАСКА1[,АДРЕС2,МАСКА2[,…]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
ru: Объявить области памяти как сбойную (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
ru: С[K|M|G] ПО[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
ru: Удалить все области памяти в указанном диапазоне.

en: four arguments expected
ru: ожидается четыре аргумента

en: unrecognised network interface `%s'
ru: нераспознанный сетевой интерфейс «%s»

en: no DHCP info found
ru: информация о DHCP не найдена

en: no DHCP options found
ru: параметры DHCP не найдены

en: invalid DHCP option code
ru: неправильный код параметра DHCP

en: no DHCP option %u found
ru: параметр DHCP %u не найден

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
ru: неопознанный формат указания параметра DHCP «%s»

en: no network card found
ru: сетевая карта не найдена

en: couldn't autoconfigure %s
ru: не удалось выполнить автоматическую настройку %s

en: [CARD]
ru: [КАРТА]

en: perform a bootp autoconfiguration
ru: выполнить автоматическую настройку по bootp

en: perform a DHCP autoconfiguration
ru: выполнить автоматическую настройку по DHCP

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
ru: ПЕРЕМЕННАЯ ИНТЕРФЕЙС НОМЕР ОПИСАНИЕ

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
ru: получить параметр DHCP и сохранить его в ПЕРЕМЕННУЮ. Если значение ПЕРЕМЕННОЙ равно -, то показать значение.

en: no DNS servers configured
ru: не настроены серверы DNS

en: domain name component is too long
ru: компонент доменного имени слишком длинен

en: no DNS record found
ru: не найдена DNS-запись

en: no DNS reply received
ru: не получен ответ DNS

en: only ipv4
ru: только ipv4

en: only ipv6
ru: только ipv6

en: prefer ipv4
ru: предпочитать ipv4

en: prefer ipv6
ru: предпочитать ipv6

en: ADDRESS DNSSERVER
ru: АДРЕС СЕРВЕР_DNS

en: Perform a DNS lookup
ru: Выполнить поиск в DNS

en: DNSSERVER
ru: СЕРВЕР_DNS

en: Add a DNS server
ru: Добавить сервер DNS

en: Remove a DNS server
ru: Удалить сервер DNS

en: List DNS servers
ru: Список серверов DNS

en: couldn't send network packet
ru: не удалось послать сетевой пакет

en: alloc-mem failed
ru: ошибка в alloc-mem

en: free-mem failed
ru: ошибка в free-mem

en: unsupported HTTP response
ru: неподдерживаемый ответ HTTP

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
ru: неподдерживаемая ошибка HTTP %d: %s

en: time out opening `%s'
ru: истекло время ожидания при открытии «%s»

en: timeout: could not resolve hardware address
ru: истекло время ожидания: невозможно определить аппаратный адрес

en: unresolvable address %s
ru: неопределимый адрес %s

en: unrecognised network address `%s'
ru: нераспознанный сетевой адрес «%s»

en: destination unreachable
ru: пункт назначения недоступен

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
ru: обнаружено зацикливание маршрута

en: address not found
ru: адрес не найден

en: you can't delete this address
ru: вы не можете удалить этот адрес

en: Unsupported hw address type %d
ru: Неподдерживаемый тип аппаратного адреса %d

en: Unsupported address type %d
ru: Неподдерживаемый тип адреса %d

en: three arguments expected
ru: ожидается три аргумента

en: card not found
ru: карта не найдена

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
ru: временный

en: Unknown address type %d
ru: Неизвестный тип адреса %d

en: no server is specified
ru: сервер не указан

en: timeout reading `%s'
ru: истекло время ожидания при чтении «%s»

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
ru: КОРОТКОЕ_ИМЯ КАРТА АДРЕС [АППАРАТНЫЙ_АДРЕС]

en: Add a network address.
ru: Добавить сетевой адрес.

en: [CARD [HWADDRESS]]
ru: [КАРТА [АППАРАТНЫЙ_АДРЕС]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
ru: Выполнить автоматическую настройку IPV6

en: SHORTNAME
ru: КОРОТКОЕ_ИМЯ

en: Delete a network address.
ru: Удалить сетевой адрес.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
ru: КОРОТКОЕ_ИМЯ СЕТЬ [ИНТЕРФЕЙС| gw ШЛЮЗ]

en: Add a network route.
ru: Добавить сетевой маршрут.

en: Delete a network route.
ru: Удалить сетевой маршрут.

en: list network routes
ru: вывести список сетевых маршрутов

en: list network cards
ru: вывести список сетевых карт

en: list network addresses
ru: вывести список сетевых адресов

en: connection refused
ru: в соединении отказано

en: connection timeout
ru: истекло время ожидания соединения

en: Enter username:
ru: Введите имя пользователя:

en: [USERLIST]
ru: [СПИСОК_ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ]

en: Check whether user is in USERLIST.
ru: Проверьте, что пользователь в СПИСКЕ_ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ.

en: Possible commands are:
ru: Возможные команды:

en: Possible devices are:
ru: Возможные устройства:

en: Possible files are:
ru: Возможные файлы:

en: Possible partitions are:
ru: Возможные разделы:

en: Possible arguments are:
ru: Возможные параметры:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
ru: Возможные элементы:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ru: Предупреждение: синтаксическая ошибка (отсутствует косая черта) в «%s»

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ru: Предупреждение: неправильный цвет текста (foreground) «%s»

en: Warning: invalid background color `%s'
ru: Предупреждение: неправильный цвет фона (background) «%s»

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
ru: ПЕРЕМЕННАЯ_ОКРУЖЕНИЯ [ПЕРЕМЕННАЯ_ОКРУЖЕНИЯ] …

en: Export variables.
ru: Экспортировать переменные.

en: module isn't loaded
ru: модуль не загружен

en: GNU GRUB  version %s
ru: GNU GRUB, версия %s

en: ESC at any time exits.
ru: Для выхода нажмите ESC в любой момент.

en: Clear the screen.
ru: Очистить экран.

en: Enter normal mode.
ru: Войти в нормальный режим.

en: Exit from normal mode.
ru: Выйти из нормального режима.

en: Press any key to continue...
ru: Нажмите любую клавишу для продолжения…

en: Booting `%s'
ru: Загружается «%s»

en: Falling back to `%s'
ru: Откат к резервному «%s»

en: Failed to boot both default and fallback entries.
ru: Не удалось загрузиться согласно пунктам по умолчанию и резервному.

en: Booting a command list
ru: Загружается список команд

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
ru: Поддерживается несколько Emacs-подобных команд редактирования на экране. Есть списки дополнений по TAB. Нажмите Ctrl-x или F10 для загрузки, Ctrl-c или F2 для получения командной строки или ESC для отмены изменений и возврата в меню GRUB.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
ru: Используйте клавиши %C и %C для перемещения по пунктам.

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B
ru: Б

en: KiB
ru: КиБ

en: MiB
ru: МиБ

en: GiB
ru: ГиБ

en: TiB
ru: ТиБ

en: PiB
ru: ПиБ

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: K
ru: К

en: M
ru: М

en: G
ru: Г

en: T
ru: Т

en: P
ru: П

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B/s
ru: Б/с

en: KiB/s
ru: КиБ/с

en: MiB/s
ru: МиБ/с

en: GiB/s
ru: ГиБ/с

en: TiB/s
ru: ТиБ/с

en: PiB/s
ru: ПиБ/с

en: Partition %s:
ru: Раздел %s:

en: Device %s:
ru: Устройство %s:

en: Filesystem cannot be accessed
ru: Файловая система недоступна

en: Filesystem type %s
ru: Тип файловой системы %s

en: - Label `%s'
ru: - Метка «%s»

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
ru: - Время последнего изменения %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
ru: Обнаружена неизвестная файловая система

en:  - Partition start at %llu%sKiB
ru:  - Раздел начинается с %llu%sКиБ

en:  - Sector size %uB
ru:  - Размер сектора %uБ

en:  - Total size unknown
ru:  - Общий размер неизвестен

en:  - Total size %llu%sKiB
ru:  - Общий размер %llu%sКиБ

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
ru: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
ru: --ДАЛЬШЕ--

en: cannot open configuration file `%s': %s
ru: не удалось открыть файл настройки «%s»: %s

en: Success
ru: Успешно

en: no compression is available for your platform
ru: для вашей платформы сжатие не поддерживается

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
ru: для вашей платформы процедуры IEEE1275 не поддерживаются

en: no EFI routines are available for your platform
ru: для вашей платформы процедуры EFI не поддерживаются

en: no SGI routines are available for your platform
ru: для вашей платформы процедуры SGI не поддерживаются

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
ru: для вашей ОС генератор случайных чисел недоступен

en: Failed to create `device-mapper' tree
ru: Не удалось создать дерево «device-mapper»

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
ru: не удалось смонтировать шифрованный том «%s»: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
ru: не удалось открыть geom

en: couldn't find geli consumer
ru: не удалось найти потребителя geli

en: couldn't retrieve geli UUID
ru: не удалось получить geli UUID

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
ru: не удалось найти класс geom «part»

en: unaligned device size
ru: невыровненный размер устройства

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
ru: попытка прочитать базовый образ «%s» из GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
ru: повторная попытка прочитать базовый образ «%s» из GRUB

en: cannot read `%s' correctly
ru: не удалось прочитать «%s» правильно

en: failed to read the sectors of the core image
ru: не удалось прочитать секторы базового образа

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
ru: не удалось получить командную строку транслятора для пути «%s»: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
ru: командная строка транслятора для пути «%s» пуста

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
ru: транслятору «%s» для пути «%s» передаётся несколько слов, не параметров, по крайней мере «%s» и «%s»

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
ru: транслятору «%s» для пути «%s» переданы только параметры, не удалось найти часть, относящуюся к устройству

en: Storage information for `%s' does not include type
ru: Информация о хранилище «%s» не содержит тип

en: `%s' is not a local disk
ru: «%s» не является локальным диском

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
ru: В информации о хранилище для «%s» должен быть указан обычный раздел или обычный диск

en: can't retrieve blocklists: %s
ru: не удалось получить список блоков: %s

en: blocksize is not divisible by 512
ru: размер блока не делится на 512

en: invalid zero blocksize
ru: неверный нулевой размер блока

en: can't retrieve blocklists
ru: не удалось получить список блоков

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
ru: ошибка ioctl RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
ru: неподдерживаемая версия RAID: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
ru: ошибка ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
ru: ошибка ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
ru: Не удалось открыть поток из %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
ru: неизвестный тип RAID-устройства «%s»

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
ru: «obppath» не найден в родительских каталогах «%s», обнаружение имени по IEEE1275 отсутствует

en: failed to get canonical path of `%s'
ru: не удалось получить канонический путь «%s»

en: unknown device type %s
ru: неизвестный тип устройства %s

en: Usage: %s DEVICE
ru: Использование: %s УСТРОЙСТВО

en: Unable to fork: %s
ru: Не удалось выполнить fork: %s

en: Unable to create pipe: %s
ru: Не удалось создать канал: %s

en: cannot save the original directory
ru: не удалось сохранить первоначальный каталог

en: cannot restore the original directory
ru: не удалось восстановить первоначальный каталог

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
ru: невозможно выполнить stat «%s»: %s

en: cannot make temporary file: %s
ru: не удалось создать временный файл: %s

en: cannot make temporary directory: %s
ru: не удалось создать временный каталог: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
ru: не удалось найти путь дерева устройств IEEE1275 для %s.
    Вам придётся установить переменную «boot-device» вручную

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
ru: %s: не найдено

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
ru: ошибка в «nvsetenv». 
    Вам нужно установить переменную «boot-device» вручную.
    В приглашении IEEE1275 наберите:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
ru: Вам нужно установить «SystemPartition» и «OSLoader» вручную.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
ru: в каноническом имени файла отсутствует «/»

en: cygwin_conv_path() failed
ru: cygwin_conv_path() завершилась с ошибкой

en: couldn't retrieve random data
ru: не удалось получить произвольные данные

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
ru: Недостаточно прав для доступа к микропрограмме, считаем что BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
ru: процедуры EFI недоступны при работе в режиме BIOS

en: unexpected EFI error
ru: неожиданная ошибка EFI

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
ru: Невозможно найти свободный слот BootNNNN

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
ru: метка раздела GPT не имеет BIOS Boot Partition; встраивание невозможно

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
ru: BIOS Boot Partition слишком мал; встраивание невозможно

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
ru: Сектор %llu уже используется raid-контроллером «%s»; пропускаем его. Попросите производителя не хранить данные в промежутке MBR

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
ru: Сектор %llu уже используется программой «%s»; пропускаем его. Данное ПО в будущем может создать проблемы с загрузкой. Попросите его авторов не хранить данные на загрузочной дорожке

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
ru: другое ПО использует встраиваемую область, и в ней недостаточно места для core.img. Подобное ПО таким способом часто пытается сохранить данные, чтобы их не обнаружили. Мы рекомендуем вам исследовать это

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
ru: метка раздела в стиле msdos не имеет промежутка после MBR; встраивание невозможно

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ru: встраиваемая область необычно маленького размера. core.img не влезет в неё.

en: Make partition active
ru: Сделать раздел активным

en: not a primary partition
ru: не основной раздел

en: Partition %d is active now.
ru: Раздел %d сделан активным.

en: Cleared active flag on %d.
ru: Флаг активности на разделе %d сброшен.

en: Change partition type
ru: Изменить тип раздела

en: Set `hidden' flag in partition type
ru: Установить флаг «hidden» в типе раздела

en: the partition type 0x%x isn't valid
ru: некорректный тип раздела 0x%x

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
ru: Назначение типа раздела равным 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
ru: невозможно разорвать 0 циклов

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
ru: не в функции

en: invalid variable name `%s'
ru: некорректное имя переменной «%s»

en: cannot allocate command buffer
ru: невозможно выделить буфер под команды

en: attempt to redefine a function being executed
ru: попытка переопределить функцию, которая сейчас выполняется

en: unexpected end of file
ru: неожиданный конец файла

en: [NUM]
ru: [НОМЕР]

en: Exit from loops
ru: Выйти из циклов

en: Continue loops
ru: Продолжить циклы

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
ru: Сдвинуть позиционные параметры.

en: [VALUE]...
ru: [ЗНАЧЕНИЕ]…

en: Set positional parameters.
ru: Задать позиционные параметры.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
ru: Вернуться из функции.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
ru: [-m (stretch|normal)] ФАЙЛ

en: Load background image for active terminal.
ru: Загрузить фоновое изображение на активный терминал.

en: COLOR
ru: ЦВЕТ

en: Set background color for active terminal.
ru: Назначить цвет фона активного терминала.

en: Show CBMEM console content.
ru: Показать содержимое консоли CBMEM.

en: Set the serial unit.
ru: Задать номер последовательного порта.

en: Set the serial port address.
ru: Задать адрес последовательного порта.

en: Set the serial port speed.
ru: Задать скорость последовательного порта.

en: Set the serial port word length.
ru: Задать длину слова последовательного порта.

en: Set the serial port parity.
ru: Задать чётность последовательного порта.

en: Set the serial port stop bits.
ru: Задать количество стоп-битов последовательного порта.

en: Set the base frequency.
ru: Задать базовую частоту.

en: Enable/disable RTS/CTS.
ru: Включить/выключить RTS/CTS.

en: serial port `%s' isn't found
ru: последовательный порт «%s» не найден

en: unsupported serial port flow control
ru: управление потоком последовательного порта не поддерживается

en: [OPTIONS...]
ru: [ПАРАМЕТРЫ…]

en: Configure serial port.
ru: Настроить последовательный порт.

en: unknown terminfo type `%s'
ru: неизвестный terminfo-тип «%s»

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
ru: визуально упорядоченная UTF-8

en: Unknown encoding
ru: Неизвестная кодировка

en: Current terminfo types:
ru: Текущие типы terminfo:

en: Terminal is ASCII-only [default].
ru: Терминал только в ASCII [по умолчанию].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
ru: Терминал в логически упорядоченной UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
ru: Терминал в визуально упорядоченной UTF-8.

en: Terminal has specified geometry.
ru: Терминал имеет указанные размеры.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
ru: ШИРИНАxВЫСОТА.

en: incorrect terminal dimensions specification
ru: неверное задание размеров терминала

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
ru: терминал %s не найден или не поддерживается terminfo

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
ru: Показать и выполнить блочный аргумент.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
ru: Файл битовой карты «%s» неподдерживаемого формата

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
ru:   Информация VBE: версия: %d.%d издание ПО OEM: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
ru:               всего памяти: %d КиБ

en: no suitable video mode found
ru: не найден подходящий видео-режим

en: peek out of range
ru: чтение вне диапазона

en: access denied
ru: доступ запрещён

en: MODULES
ru: МОДУЛИ

en: pre-load specified modules MODULES
ru: заранее загрузить указанные МОДУЛИ

en: embed a specific DTB
ru: встроить специальное DTB

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
ru: установить только МОДУЛИ и их зависимости [по умолчанию all]

en: THEMES
ru: ТЕМЫ

en: install THEMES [default=%s]
ru: установить ТЕМЫ [по умолчанию %s]

en: FONTS
ru: ШРИФТЫ

en: install FONTS [default=%s]
ru: установить ШРИФТЫ [по умолчанию %s]

en: LOCALES
ru: ЛОКАЛИ

en: install only LOCALES [default=all]
ru: установить только ЛОКАЛИ [по умолчанию all]

en: compress GRUB files [optional]
ru: сжимать файлы GRUB [необязательно]

en: choose the compression to use for core image
ru: выбрать алгоритм сжатия, применяемый для базового образа

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
ru: использовать образы и модули из КАТАЛОГА [по умолчанию %s/<платформа>]

en: use translations under DIR [default=%s]
ru: использовать переводы из КАТАЛОГА [по умолчанию %s]

en: use themes under DIR [default=%s]
ru: использовать темы из КАТАЛОГА [по умолчанию %s]

en: embed FILE as public key for signature checking
ru: встраивать ФАЙЛ как открытый ключ для проверки подписи

en: SBAT metadata
ru: метаданные SBAT

en: disable shim_lock verifier
ru: отключить проверку shim_lock

en: cannot sync `%s': %s
ru: невозможно выполнить sync «%s»: %s

en: cannot rename the file %s to %s
ru: не удалось переименовать файл %s в %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
ru: диск не существует, переходим обратно к разделу диска %s

en: Commands:
ru: Команды:

en: Create a blank environment block file.
ru: Создать пустой файл блока окружения.

en: List the current variables.
ru: Показать текущие переменные.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
ru: set [ИМЯ=ЗНАЧЕНИЕ …]

en: Set variables.
ru: Задать переменные.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
ru: unset [ИМЯ …]

en: Delete variables.
ru: Удалить переменные.

en: Options:
ru: Параметры:

en: You need to specify at least one command.
ru: Вам нужно указать хотя бы одну команду.

en: FILENAME COMMAND
ru: ИМЯ_ФАЙЛА КОМАНДА

en: Tool to edit environment block.
ru: Инструмент редактирования блока окружения.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
ru: Если ИМЯ_ФАЙЛА равно «-», то используется значение по умолчанию %s.
    
    Здесь команда «delete» не работает; если вы хотите удалить блок окружения
    целиком, используйте «rm %s».

en: cannot get file location `%s': %s
ru: невозможно получить расположение файла «%s»: %s

en: invalid environment block
ru: неправильный блок окружения

en: invalid parameter %s
ru: некорректный параметр %s

en: environment block too small
ru: блок окружения слишком мал

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
ru: ошибка при чтении диска по смещению %lld, длина %lld

en: invalid skip value %lld
ru: неверное значение пропуска %lld

en: read error at offset %llu: %s
ru: ошибка при чтении по смещению %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
ru: не удалось открыть файл ОС «%s»: %s

en: cannot write to the stdout: %s
ru: не удалось записать в stdout: %s

en: compare fail at offset %llu
ru: сравнение по смещению %llu завершилось неудачно

en: OS file %s open error: %s
ru: Ошибка открытия файла ОС %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
ru: команда «loopback» завершилась с ошибкой: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
ru: команда «cryptomount» завершилась с ошибкой: %s

en: couldn't retrieve UUID
ru: не удалось получить UUID

en: ls PATH
ru: ls ПУТЬ

en: List files in PATH.
ru: Вывести список файлов в ПУТИ.

en: cp FILE LOCAL
ru: cp ФАЙЛ ЛОКАЛЬНЫЙ_ФАЙЛ

en: Copy FILE to local file LOCAL.
ru: Скопировать ФАЙЛ в ЛОКАЛЬНЫЙ_ФАЙЛ.

en: cat FILE
ru: cat ФАЙЛ

en: Copy FILE to standard output.
ru: Скопировать ФАЙЛ в стандартный вывод.

en: cmp FILE LOCAL
ru: cmp ФАЙЛ ЛОКАЛЬНЫЙ_ФАЙЛ

en: Compare FILE with local file LOCAL.
ru: Сравнить ФАЙЛ с ЛОКАЛЬНЫМ_ФАЙЛОМ.

en: hex FILE
ru: hex ФАЙЛ

en: Show contents of FILE in hex.
ru: Показать содержимое ФАЙЛА в шестнадцатеричном коде.

en: crc FILE
ru: crc ФАЙЛ

en: Get crc32 checksum of FILE.
ru: Вычислить контрольную сумму crc32 для ФАЙЛА.

en: blocklist FILE
ru: blocklist ФАЙЛ

en: Display blocklist of FILE.
ru: Показать список блоков ФАЙЛА.

en: xnu_uuid DEVICE
ru: xnu_uuid УСТРОЙСТВО

en: Compute XNU UUID of the device.
ru: Вычислить XNU UUID для устройства.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
ru: НОМЕР

en: Skip N bytes from output file.
ru: Пропустить N байт из выходного файла.

en: Handle N bytes in output file.
ru: Обработать N байт выходного файла.

en: Specify the number of input files.
ru: Задать количество входных файлов.

en: Set debug environment variable.
ru: Задать переменную окружения отладки.

en: Mount crypto devices.
ru: Смонтировать крипто-устройства.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
ru: ФАЙЛ|prompt

en: Load zfs crypto key.
ru: Загрузить ключ шифрования zfs.

en: Uncompress data.
ru: Расжать данные.

en: Invalid disk count.
ru: Неверное количество дисков.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
ru: Количество дисков должно быть перед списком дисков.

en: No command is specified.
ru: Не указана команда.

en: Not enough parameters to command.
ru: Недостаточно параметров для команды.

en: Invalid command %s.
ru: Неверная команда %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
ru: ПУТЬ_К_ОБРАЗУ КОМАНДЫ

en: Debug tool for filesystem driver.
ru: Инструмент отладки драйвера файловой системы.

en: set input filename for 32-bit part.
ru: задать имя входного файла для 32-битной части.

en: set input filename for 64-bit part.
ru: задать имя входного файла для 64-битной части.

en: set output filename. Default is STDOUT
ru: задать имя выходного файла. По умолчанию STDOUT

en: [OPTIONS]
ru: [ПАРАМЕТРЫ]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
ru: Объединить 32-битный и 64-битный двоичный файл в один универсальный в формате Apple.

en: Missing input file
ru: Отсутствует входной файл

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
ru: не удалось скопировать «%s» в «%s»: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
ru: не удалось сжать «%s» в «%s»

en: cannot open directory `%s': %s
ru: не удалось открыть каталог «%s»: %s

en: cannot delete `%s': %s
ru: не удалось удалить «%s»: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
ru: grub-mkimage собран без поддержки XZ

en: Unknown compression format %s
ru: Неизвестный формат сжатия %s

en: Unrecognized compression `%s'
ru: Тип сжатия «%s» не распознано

en: unknown target format %s
ru: неизвестный целевой формат %s

en: cannot find locale `%s'
ru: не удалось найти локаль «%s»

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
ru: %s не существует. Укажите --target или --directory

en: invalid modinfo file `%s'
ru: некорректный файл modinfo «%s»

en: Unknown platform `%s-%s'
ru: Неизвестная платформа «%s-%s»

en: More than one install device?
ru: Более одного устройства для установки?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ru: устанавливать образы GRUB в каталог КАТ/%s, а не в каталог %s

en: TARGET
ru: ЦЕЛЬ

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
ru: установить GRUB для ЦЕЛЕВОЙ платформы [по умолчанию %s]; доступные платформы: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
ru: сделать устройство загрузочным как дискета (по умолчанию для устройств fdX). Может не работать с некоторыми BIOS.

en: delete device map if it already exists
ru: удалить карту устройств, если она уже существует

en: install even if problems are detected
ru: установить даже если обнаружены проблемы

en: use identifier file even if UUID is available
ru: использовать файл идентификации даже если доступен UUID

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
ru: используемый дисковый модуль (biosdisk или native). Этот параметр доступен только для BIOS цели.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
ru: не обновлять переменные «boot-device/Boot*» в NVRAM. Этот параметр доступен только для целей EFI и IEEE1275.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
ru: не проверять файловые системы на УСТРОЙСТВЕ

en: do not install bootsector
ru: не устанавливать загрузочный сектор

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
ru: Не применять любые коды Рида-Соломона при встраивании core.img. Этот параметр доступен только для целей x86 BIOS.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
ru: устройство, на которое производится установка, является переносным. Этот параметр доступен только для EFI.

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
ru: ID системного загрузчика. Этот параметр доступен только для EFI и Mac.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
ru: использовать КАТАЛОГ в качестве корня системного раздела EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
ru: использовать КАТАЛОГ для установки PPC MAC.

en: use FILE as font for label
ru: использовать ФАЙЛ в качестве файла шрифта для метки

en: use COLOR for label
ru: использовать ЦВЕТ для метки

en: use COLOR for label background
ru: использовать ЦВЕТ для фона метки

en: use STRING as product version
ru: использовать СТРОКУ в качестве версии продукта

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
ru: [ПАРАМЕТР] [УСТРОЙСТВО_ДЛЯ_УСТАНОВКИ]

en: Install GRUB on your drive.
ru: Устанавливает GRUB на устройство.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
ru: В значении УСТРОЙСТВО_ДЛЯ_УСТАНОВКИ должно задаваться имя файла системного
    устройства. %s копирует образы GRUB на %s.
    На некоторых платформах он также может установить GRUB в загрузочный сектор.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
ru: привод %s объявлен несколько раз в карте устройств %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
ru: Не удалось определить вашу платформу. Используйте --target.

en: Installing for %s platform.
ru: Выполняется установка для платформы %s.

en: install device isn't specified
ru: не указано устройство, на которое нужно выполнить установку

en: cannot find EFI directory
ru: не удалось найти каталог EFI

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
ru: не удалось найти устройство для %s (/dev смонтирован?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
ru: не удалось найти привод GRUB для %s. Проверьте device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition
ru: %s не похоже на раздел EFI

en: You've found a bug
ru: Вы нашли ошибку

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
ru: файловая система на %s не является HFS или HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
ru: попытка установки на шифрованный диск без включённого cryptodisk. Задайте «%s» в файле «%s»

en: Can't create file: %s
ru: Не удалось создать файл: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
ru: для вашей платформы нет рекомендаций. Ожидается снижение производительности

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
ru: НЕ ЗАПУЩЕНО:

en: the chosen partition is not a PReP partition
ru: выбранный раздел не является разделом PReP

en: failed to copy Grub to the PReP partition
ru: не удалось скопировать Grub на раздел PReP

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
ru: раздел PReP не пуст. Если вы уверены, что хотите использовать его, запустите dd для его очистки: «%s»

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
ru: efibootmgr не удалось зарегистрировать загрузочную запись: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
ru: Не указан загрузчик EFI.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: никаких специальных установок для платформы не произведено

en: Installation finished. No error reported.
ru: Установка завершена. Ошибок нет.

en: bless for x86-based macs
ru: загрузка для mac на основе x86

en: bless for ppc-based macs
ru: загрузка для mac на основе ppc

en: No path or device is specified.
ru: Не указан путь или устройство.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
ru: --ppc ПУТЬ|--x86 ФАЙЛ

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
ru: Загрузка в стиле Mac с HFS или HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
ru: Использование: %s [ВХОДНОЙ_ФАЙЛ [ВЫХОДНОЙ_ФАЙЛ]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
ru: Ошибка Freetype %d при загрузке образа символа 0x%x для U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
ru:  (серединный)

en:  (leftmost)
ru:  (крайний слева)

en:  (rightmost)
ru:  (крайний справа)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
ru: Поиск вне диапазона: %d

en: Unsupported substitution type: %d
ru: Неподдерживаемый тип подстановки: %d

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
ru: неверный диапазон шрифта

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: неподдерживаемые параметры свойств шрифта: %x

en: save output in FILE [required]
ru: сохранить вывод в ФАЙЛ [требуется]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
ru: выбрать индекс начертания

en: FROM-TO[,FROM-TO]
ru: ИЗ-В[,ИЗ-В]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
ru: назначить диапазон шрифта

en: NAME
ru: ИМЯ

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
ru: назначить гарнитуру шрифта

en: SIZE
ru: РАЗМЕР

en: set font size
ru: назначить размер шрифта

en: set font descent
ru: назначить спуск шрифта

en: set font ascent
ru: назначить подъём шрифта

en: convert to bold font
ru: преобразовать в жирный шрифт

en: force autohint
ru: принудительный автохинтинг

en: disable hinting
ru: отключить хинтинг

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
ru: игнорировать заданный в битовой карте размер при загрузке

en: [OPTIONS] FONT_FILES
ru: [ПАРАМЕТРЫ] ФАЙЛЫ_ШРИФТА

en: Convert common font file formats into PF2
ru: Преобразует файлы шрифтов распространённых форматов в PF2

en: output file must be specified
ru: требуется указать выходной файл

en: FT_Init_FreeType fails
ru: FT_Init_FreeType завершилась с ошибкой

en: can't open file %s, index %d: error %d
ru: не удалось открыть файл %s, индекс %d: ошибка %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
ru: не удалось задать размер шрифта %dx%d: ошибка Freetype %d: %s

en: set prefix directory
ru: назначить префикс-каталог

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
ru: встраивать ФАЙЛ как образ виртуального диска
    Означает «-p (memdisk)/boot/grub» и заменяет любой префикс, указанный ранее,
    но префикс всё ещё можно изменить в последующих параметрах

en: embed FILE as a device tree (DTB)
ru: встраивать ФАЙЛ как дерево устройств (DTB)

en: embed FILE as an early config
ru: встраивать ФАЙЛ как файл ранней настройки

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
ru: добавить сегмент NOTE в CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
ru: записать сгенерированный образ в ФАЙЛ [по умолчанию: на стандартный вывод]

en: FORMAT
ru: ФОРМАТ

en: generate an image in FORMAT
ru: генерировать образ в ФОРМАТЕ

en: available formats:
ru: Доступные форматы:

en: unknown target format %s
ru: неизвестный целевой формат %s

en: [OPTION]... [MODULES]
ru: [ПАРАМЕТР]… [МОДУЛИ]

en: Make a bootable image of GRUB.
ru: Создаёт загрузочный образ GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
ru: Целевой формат не указан (используйте параметр -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
ru: Префикс не указан (используйте параметр -p).

en: cannot close `%s': %s
ru: не удалось закрыть «%s»: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
ru: некорректная компиляция «%s»: начальный адрес равен 0x%llx вместо 0x%llx: ошибка в ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
ru: задать имя входного файла. По умолчанию STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
ru: Неизвестный скан-идентификатор клавиатуры %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
ru: Неизвестный скан-код клавиатуры 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
ru: ОШИБКА: допустимая раскладка клавиатуры не найдена. Проверьте ввод.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
ru: Генерирует раскладку клавиатуры GRUB из консоли Linux.

en: root directory of TFTP server
ru: корневой каталог сервера TFTP

en: relative subdirectory on network server
ru: относительный подкаталог на сетевом сервере

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
ru: Подготавливает образы для сетевой загрузки GRUB в net_directory/subdir; предполагается, что net_directory является корнем TFTP.

en: unsupported platform %s
ru: неподдерживаемая платформа %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
ru: Создан каталог netboot для %s. Настройте сервер DHCP так, чтобы он указывал на %s

en: Number of PBKDF2 iterations
ru: Количество итераций PBKDF2

en: Length of generated hash
ru: Длина генерируемого хэша

en: Length of salt
ru: Длина соли

en: Generate PBKDF2 password hash.
ru: Генерирует хэш пароля PBKDF2.

en: failure to read password
ru: не удалось прочитать пароль

en: Reenter password:
ru: Повторно введите пароль:

en: passwords don't match
ru: пароли не совпадают

en: couldn't retrieve random data for salt
ru: не удалось получить произвольные данные для соли

en: cryptographic error number %d
ru: номер ошибки шифрования %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
ru: Хэш PBKDF2 вашего пароля: %s

en: No path is specified.
ru: Не указан путь.

en: PATH
ru: ПУТЬ

en: Transform a system filename into GRUB one.
ru: Преобразовать системное имя файла в имя файла GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
ru: сохранить образы ROM в КАТАЛОГ [необязательный]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
ru: в качестве xorriso использовать ФАЙЛ [необязательный]

en: use STRING as product name
ru: использовать СТРОКУ в качестве имени продукта

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
ru: включить sparc boot. Выключить HFS+, APM, ARCS и boot из дискового образа для i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
ru: включить ARCS (машины с big-endian mips, в основном SGI) boot. Выключить HFS+, APM, sparc64 и boot из дискового образа для i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
ru: Создать загрузочный образ GRUB для компакт-диска, диска, USB-накопителя или дискеты.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
ru: Генерирует загрузочный образ CD/USB/дискеты. Аргументы, отличные от параметров этой программы, передаются xorriso, и задают исходные файлы, каталоги или любые параметры mkisofs, перечисленные в выводе «%s».

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
ru: Параметр -- переключает в родной режим команд xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
ru: Отправляйте запросы поддержки xorriso по адресу <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
ru: [ПАРАМЕТР] ИСХОДНЫЕ…

en: enabling %s support ...
ru: включение поддержки %s …

en: xorriso not found
ru: xorriso не найдена

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ru: Имеющийся xorriso не поддерживает  «--grub2-boot-info». Некоторые возможности отключены. Используйте xorriso 1.2.9 или новее.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ru: Имеющийся xorriso не поддерживает  «--grub2-boot-info». Базовый образ слишком большой. Загрузка с диска отключена. Используйте xorriso 1.2.9 или новее.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
ru: Сгенерировать автономный образ (содержащий все модули) в заданном формате

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
ru: Принимается синтаксис с начальной точкой (например, /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg)

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
ru: ОБРАЗ1 [ОБРАЗ2 …] ТОЧКА_МОНТИРОВАНИЯ

en: need an image and mountpoint
ru: требуется образ и точка монтирования

en: given argument is a system device, not a path
ru: указанный аргумент является системным устройством, а не путём

en: separate items in output using ASCII NUL characters
ru: разделение элементов в выводе символами ASCII NUL

en: [default=%s]
ru: [по умолчанию %s]

en: print TARGET
ru: печатать ЦЕЛЬ

en: available targets:
ru: доступные цели:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
ru: [ПАРАМЕТР]… [ПУТЬ|УСТРОЙСТВО]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
ru: Собирает информацию об устройстве для заданного пути (или устройства, если указан параметр -d).

en: read text from FILE.
ru: прочитать текст из ФАЙЛА.

en: use COLOR for text
ru: использовать ЦВЕТ для текста

en: use COLOR for background
ru: Использовать ЦВЕТ для фона

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
ru: задать ярлык для генерации

en: use FILE as font (PF2).
ru: использовать ФАЙЛ как файл со шрифтом (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
ru: Сгенерировать Apple .disk_label.

en: Missing arguments
ru: Отсутствуют аргументы

en: [PATH]
ru: [ПУТЬ]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
ru: Проверяет файл сценария настройки GRUB на синтаксические ошибки.

en: Syntax error at line %u
ru: Синтаксическая ошибка в строке %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
ru: Сценарий «%s» не содержит команд; никаких действие выполнено не будет

en: use FILE as the boot image [default=%s]
ru: использовать ФАЙЛ в качестве загрузочного образа [по умолчанию %s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
ru: использовать ФАЙЛ в качестве базового образа [по умолчанию %s]

en: No device is specified.
ru: Не указано устройство.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
ru: Установка образов для загрузки с УСТРОЙСТВА.
    
    Обычно не нужно вызывать эту программу вручную. Вместо неё используйте grub-install.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
ru: УСТРОЙСТВО должно задаваться в формате операционной системы (например, /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
ru: Неверное устройство «%s».

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
ru: корневой каталог — как он будет виден во время выполнения [по умолчанию /].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
ru: текущий каталог syslinux, как он будет виден во время выполнения [по умолчанию родительский каталог входного файла].

en: write output to FILE [default=stdout].
ru: записать вывод в ФАЙЛ [по умолчанию stdout]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
ru: Преобразовать настройки syslinux в GRUB.

en: cannot compress the kernel image
ru: не удалось сжать образ ядра

en: unknown compression %d
ru: неизвестный тип сжатия %d

en: section name %s length is bigger than %lu
ru: длина имени секции %s больше %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
ru: секция .sbat может встраиваться только в образы EFI

en: Decompressor is too big
ru: Декомпрессор слишком большой

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
ru: базовый образ слишком большой (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
ru: образ ядра слишком большой (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
ru: размер diskboot.img должен быть %u байт

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
ru: fwstart.img не подходит ни под одну проверенную версию. Продолжаем на ваш страх и риск

en: firmware image is too big
ru: размер образа микропрограммы слишком большой

en: invalid line format: %s
ru: неверный формат строки: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ru: первый сектор базового файла не выровнен посекторно

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ru: в базовом файле найдены не выровненные посекторно данные

en: the sectors of the core file are too fragmented
ru: секторы базового файла слишком фрагментированы

en: the size of `%s' is not %u
ru: размер «%s» не равен %u

en: the size of `%s' is too small
ru: размер «%s» слишком мал

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
ru: Попытка установить GRUB на диск с несколькими разметками разделов или с разметкой разделов и файловой системой. Лучше этого НЕ ДЕЛАТЬ.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
ru: не удалось определить файловую систему в %s; невозможно выполнить безопасную проверку

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ru: Кажется, что %s содержит файловую систему %s, на которой неизвестно о наличии места для загрузчика в стиле DOS. Установка GRUB в этом случае может привести к ПОВРЕЖДЕНИЮ ФАЙЛОВОЙ СИСТЕМЫ, если важные данные будут перезаписаны grub-setup (параметр --skip-fs-probe выключает эту проверку, но вас предупредили)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ru: Кажется, что %s содержит карту разделов %s, на которой неизвестно о наличии места для загрузчика в стиле DOS. Установка GRUB в этом случае может привести к ПОВРЕЖДЕНИЮ ФАЙЛОВОЙ СИСТЕМЫ, если важные данные будут перезаписаны grub-setup (параметр --skip-fs-probe выключает эту проверку, но вас предупредили)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ru: Кажется, что %s содержит карту разделов %s и LDM, что не является безопасной комбинацией. Установка GRUB в этом случае может привести к ПОВРЕЖДЕНИЮ ФАЙЛОВОЙ СИСТЕМЫ, если важные данные будут перезаписаны grub-setup (параметр --skip-fs-probe выключает эту проверку, но вас предупредили)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
ru: Попытка установить GRUB на диск без разделов или на раздел. Лучше этого НЕ ДЕЛАТЬ.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
ru: Попытка установить GRUB на диск с несколькими разметками разделов. Это пока не поддерживается.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
ru: Стиль раздела «%s» не поддерживает встраивание

en: File system `%s' doesn't support embedding
ru: Файловая система «%s» не поддерживает встраивание

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ru: Встраиваемая область необычно маленького размера. core.img не влезет в неё.

en: no terminator in the core image
ru: в базовом образе нет метки окончания

en: core.img version mismatch
ru: Несоответствие версии core.img

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
ru: встраивание невозможно, но оно необходимо при установке на RAID и LVM

en: can't determine filesystem on %s
ru: невозможно определить тип файловой системы на %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
ru: файловая система «%s» не поддерживает списки блоков

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
ru: встраивание невозможно, но оно необходимо для междисковой установки

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
ru: Встраивание невозможно. При имеющихся параметрах GRUB можно установить только с помощью списка блоков (blocklists). Однако, список блоков является НЕНАДЁЖНЫМ механизмом и его лучше не использовать.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
ru: не будет продолжена с использованием blocklists

en: blocklists are invalid
ru: некорректный список блоков

en: blocklists are incomplete
ru: незавершённый список блоков

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
ru: Использование: %s -o ВЫВОД АРГУМЕНТЫ_CKBMAP…\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
ru: Создаёт файл раскладки клавиатуры GRUB.

en: print this message and exit
ru: показать эту справку и закончить работу

en: print the version information and exit
ru: показать информацию о версии и завершить работу

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
ru: %s генерирует раскладку клавиатуры GRUB с помощью ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
ru: Сообщения об ошибках отправляйте на <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
ru: %s: параметр должен использоваться с аргументом — «%s»\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
ru: Использование: %s [ПАРАМЕТР]\n

en: Generate a grub config file
ru: Генерирует файл настройки grub

en: output generated config to FILE [default=stdout]
ru: вывести сгенерированные настройки в ФАЙЛ [по умолчанию stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
ru: Неизвестный параметр «%s»\n

en: %s: You must run this as root\n
ru: %s: Вы должны запускать программу имея права суперпользователя\n

en: %s: Not found.\n
ru: %s: не найдено.\n

en: Generating grub configuration file ...
ru: Генерируется файл настройки grub …

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
ru: В сгенерированном файле настроек GRUB обнаружены синтаксические ошибки.
    Убедитесь, что в файлах /etc/default/grub
    и /etc/grub.d/* ошибки отсутствуют или пошлите сообщение об ошибке
    в прикреплённым файлом %s.

en: done
ru: завершено

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
ru: Использование: %s [ПАРАМЕТР] ПУНКТ_МЕНЮ\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
ru: Назначает пункт меню в GRUB для загрузки по умолчанию, только для следующей загрузки.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ru: образы GRUB находятся в каталоге КАТ/%s, а не в каталоге %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
ru: ПУНКТ_МЕНЮ — это число, заголовок или идентификатор пункта меню.
    Заметим, что пункты меню в подменю или под-подменю требуют указания
    компонентов подменю и самого компонента пункта меню. Заголовки должны
    отделяться с помощью символа «больше» (>) без дополнительных пробелов.
    В зависимости от вашей оболочки некоторые символы, включая >, могут
    экранироваться. Дополнительную информацию об этом можно найти в
    руководстве GRUB, в разделе о команде «default».

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: если GRUB не может записать блок окружения, например, при хранении на устройстве MDRAID или LVM, то выбранный элемент загрузочного меню останется значением по умолчанию даже после перезагрузки.

en: More than one menu entry?
ru: Более одного пункта меню?

en: Menu entry not specified.
ru: Пункт меню не задан.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
ru: %s останется загружаемым по умолчанию элементом до тех пор, пока это не будет стёрто вручную с помощью:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
ru: Назначает пункт меню GRUB для загрузки по умолчанию.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
ru: Для этого требуется строка GRUB_DEFAULT=saved в %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
ru: ПУНКТ_МЕНЮ задаётся номером, заголовком или идентификатором пункта меню.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
ru: Запрашивается последовательный терминал, но GRUB_SERIAL_COMMAND не задана. Будут использованы параметры по умолчанию.

en: Found theme: %s\n
ru: Найдена тема: %s\n

en: Found background: %s\n
ru: Найден фон: %s\n

en: Unsupported image format
ru: Неподдерживаемый формат изображения

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
ru: Назначение GRUB_TIMEOUT ненулевого значения при заданной GRUB_HIDDEN_TIMEOUT больше не поддерживается.

en: Found GNU Mach: %s
ru: Найден GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
ru: Найден модуль Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
ru: Найдены некоторые компоненты Hurd, но их недостаточно для загрузки системы.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
ru: %s, с Hurd %s (режим восстановления)

en: %s, with Hurd %s
ru: %s, с Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
ru: Не используйте старое название «%s» для GRUB_DEFAULT, используйте «%s» (для версий старее 2.00) или «%s» (для 2.00 или новее)

en: Loading GNU Mach ...
ru: Загружается GNU Mach …

en: Loading the Hurd ...
ru: Загружается Hurd …

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
ru: Дополнительные параметры для %s

en: Loading kernel of Illumos ...
ru: Загружается ядро Illumos …

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
ru: %s, с kFreeBSD %s (режим восстановления)

en: %s, with kFreeBSD %s
ru: %s, с kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ru: Загружается ядро FreeBSD %s …

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
ru: Найдено ядро FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
ru: Найден каталог модулей ядра: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
ru: %s, с Linux %s (режим восстановления)

en: %s, with Linux %s
ru: %s, с Linux %s

en: Loading Linux %s ...
ru: Загружается Linux %s …

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
ru: Загружается начальный виртуальный диск …

en: Found linux image: %s\n
ru: Найден образ linux: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
ru: Найден образ initrd: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
ru: %s, с ядром %s (с использованием %s, режим восстановления)

en: %s, with kernel %s (via %s)
ru: %s, с ядром %s (с использованием %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
ru: Найдено ядро NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
ru: Windows Vista/7 (загрузчик)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
ru: Windows NT/2000/XP (загрузчик)

en: Found %s on %s (%s)\n
ru: Найден %s на %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
ru: (32-бит)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
ru: (64-бит)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
ru: (на %s)

en: %s (XSM enabled)
ru: %s (XSM включена)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
ru: %s, с Xen %s и Linux %s (режим восстановления)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
ru: %s, с Xen %s и Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
ru: %s, с гипервизором Xen

en: Loading Xen %s ...
ru: Загружается Xen %s …

en: Loading XSM policy ...
ru: Загружается политика XSM …

en: Xen hypervisor, version %s
ru: Гипервизор Xen, версия %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
ru: Дополнительные параметры для %s (с гипервизором Xen)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
ru: os-prober не будет запущен для обнаружения других загрузочных разделов.\nИх системы не будут добавлены в загрузочные настройки GRUB.\nПрочтите документацию на параметр GRUB_DISABLE_OS_PROBER.

en: Found %s on %s\n
ru: Найден %s на %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
ru: %s пока не поддерживается grub-mkconfig.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
ru: Добавляется элемент загрузочного меню для настроек микропрограммы UEFI …\n
