grub 2.12-rc1 - en to sr translation catalogue (1502 entries)

en: unsupported serial port speed
sr: неподржана брзина серијског прикључника

en: unsupported serial port parity
sr: неподржана парност серијског прикључника

en: unsupported serial port stop bits number
sr: неподржан број зауставних битова серијског прикључника

en: unsupported serial port word length
sr: неподржана дужина речи серијског прикључника

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
sr: Не учитава зарезом раздвојене табеле домаћина наведене на списку.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
sr: Учитава само зарезом раздвојене табеле наведене на списку.

en: Export version 1 tables to the OS.
sr: Извози табеле издања 1 у ОС.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
sr: Извози табеле издања 2 и издања 3 у ОС.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
sr: Подешава ОЕМИБ РСДП-а, ИксДТ-а И РСДТ-а.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
sr: Подешава ИБ ОЕМТАБЕЛЕ РСДП-а, ИксДТ-а И РСДТ-а.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
sr: Подешава ревизију ОЕМТАБЕЛЕ РСДП-а, ИксДТ-а И РСДТ-а.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
sr: Подешава поље творца РСДП-а, ИксДТ-а И РСДТ-а.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
sr: Подешава ревизију творца РСДП-а, ИксДТ-а И РСДТ-а.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
sr: Не освежава ЕБДА. Може да поправи неуспехе или застоје неких БИОС-е али га чини неделотворним са ОС-ом који не прима РСДП са ГРУБ-а.

en: premature end of file %s
sr: прерани крај датотеке „%s“

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
sr: [-1|-2] [--exclude=ТЕБЕЛА1,ТЕБЕЛА2|--load-only=ТЕБЕЛА1,ТЕБЕЛА2] ДАТОТЕКА1 [ДАТОТЕКА2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
sr: Учитава АЦПИ табеле домаћина и табеле наведене аргументима.

en: error: %s.
sr: грешка: %s.

en: out of memory
sr: нема више меморије

en: cannot read `%s': %s
sr: не могу да прочитам „%s“: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
sr: није успело искључивање АЦПИ-ја

en: List devices.
sr: Исписује уређаје.

en: cannot open device: %s
sr: не могу да отворим уређај: %s

en: cannot open disk: %s
sr: не могу да отворим диск: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
sr: ово није ГПТ партициона табела: %s

en: read error: %s
sr: грешка читања: %s

en: unable to find boot device
sr: не могу да нађем подизни уређај

en: unable to determine partition UUID of boot device
sr: не могу да одредим УЈИБ подизног уређаја

en: filename expected
sr: очекиван је назив датотеке

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

en: Print a block list.
sr: Исписује списак блокова.

en: you need to load the kernel first
sr: прво треба да учитате језгро

en: Boot an operating system.
sr: Подиже оперативни систем.

en: No boot time statistics is available
sr: Није доступна статистика времена подизања

en: Show boot time statistics.
sr: Приказује статистику времена подизања.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
sr: Статистика оставе диска: покушаја = %lu (%lu.%02lu%%), промашаја = %lu

en: No disk cache statistics available
sr: Није доступна статистика оставе диска

en: Get disk cache info.
sr: Добавља податке оставе диска.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
sr: Прихвата свршетке ЦР/НЛ линије у стилу ДОС-а.

en: Show the contents of a file.
sr: Приказује садржај датотеке.

en: Enable verbose output
sr: Укључује опширан излаз

en: two arguments expected
sr: очекивана су два аргумента

en: Compare file `%s' with `%s':
sr: Упоређујем датотеку „%s“ са „%s“:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
sr: Датотеке се разликују у величини: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
sr: Датотеке се разликују на померају %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
sr: Датотеке су истоветне.

en: FILE1 FILE2
sr: ДАТОТЕКА1 ДАТОТЕКА2

en: Compare two files.
sr: Упоређује две датотеке.

en: Load another config file.
sr: Учитава другу датотеку подешавања.

en: Load another config file without changing context.
sr: Учитава другу датотеку подешавања без промене контекста.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
sr: Учитава другу датотеку подешавања без промене контекста али узима само уносе изборника.

en: Load another config file but take only menu entries.
sr: Учитава другу датотеку подешавања али узима само уносе изборника.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
sr: [[година-]месец-дан] [сат:минут[:секунд]]

en: Display/set current datetime.
sr: Приказује/подешава текући датум и време.

en: Do not output the trailing newline.
sr: Не исписује пратећи нови ред.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
sr: Укључује тумачење завршетака повратнице.

en: [-e|-n] STRING
sr: [-e|-n] НИСКА

en: Display a line of text.
sr: Приказује ред текста.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
sr: поновно подизање за поставку уграђеног програма не подржава тренутни уграђени програм

en: Reboot into firmware setup menu.
sr: Поново подиже у изборник подешавања уграђеног програма.

en: device error: could not set requested mode
sr: грешка уређаја: не могу да поставим затражени режим

en: invalid mode: number not valid
sr: неисправан режим: број није исправан

en: unexpected EFI error number: `%u'
sr: неочекивани ЕФИ број грешке: %u

en: no UEFI output console interface
sr: нема сучеља конзоле УЕФИ излаза

en: no mode struct for UEFI output console
sr: нема структуре режима за УЕФИ конзолу излаза

en: at most two arguments expected
sr: очекивана су највише два аргумента

en: Available modes for console output device.
sr: Доступни режими за уређај излаза конзоле.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
sr: небројевни или неисправан режим „%s“

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
sr: неисправан режим: „%lu“ је веће од највећег режима „%lu“

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
sr: небројевни или неисправан број колона „%s“

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
sr: небројевни или неисправан број редова „%s“

en: no mode found with requested columns and rows
sr: нисам нашао режим са затраженим колонама и редовима

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
sr: [min | max | <режим_број> | <колоне> <редови>]

en: Get or set EFI text mode.
sr: Добавља или поставља ЕФИ режим текста.

en: Fix video problem.
sr: Поправља проблем са видеом.

en: ROM image is present.
sr: РОМ слика је присутна.

en: Can't enable ROM area.
sr: Не могу да укључим област РОМ-а.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
sr: Прави структуре налик БИОС-у за повратном сагласношћу са постојећим ОС-ом.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
sr: ИЗБАЧАЈ_БИОСА [ИНТ10_ИЗБАЧАЈ]

en: Load BIOS dump.
sr: Учитава избачај БИОС-а.

en: command failed
sr: наредба није успела

en: invalid parameter
sr: неисправан параметар

en: output buffer too small
sr: међумеморија излаза је премала

en: TPM unavailable
sr: ТПМ је недоступно

en: unknown TPM error
sr: непозната ТПМ грешка

en: cannot allocate TPM event buffer
sr: не могу да доделим међумеморију ТПМ догађаја

en: cannot allocate CC event buffer
sr: не могу да доделим „CC“ међумеморију догађаја

en: STRING ...
sr: НИСКА ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
sr: Процењује аргументе као наредбе ГРУБ-а

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
sr: %s: наредба није дозвољена када је закључавање присиљено

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
sr: Проверава да ли ДАТОТЕКА може бити подигнута као i386 ПАЕ Иксен непривилеговано језгро госта

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
sr: Проверава да ли ДАТОТЕКА може бити подигнута као x86_64 Иксен непривилеговано језгро госта

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
sr: Проверава да ли ДАТОТЕКА може бити коришћена као Иксен x86 привилеговано језгро госта

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
sr: Проверава да ли ДАТОТЕКА може бити коришћена као x86 вишеподизно језгро

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
sr: Проверава да ли ДАТОТЕКА може бити коришћена као x86 вишеподизно2 језгро

en: Check if FILE is ARM Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА АРМ Линукс

en: Check if FILE is ARM64 Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА АРМ64 Линукс

en: Check if FILE is IA64 Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА ИА64 Линукс

en: Check if FILE is MIPS Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА МИПС Линукс

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА МИПСЕЛ Линукс

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА СПАРК64 Линукс

en: Check if FILE is POWERPC Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА ПАУЕРПЦ Линукс

en: Check if FILE is x86 Linux
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86 Линукс

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА x86 Линукс који подржава 32-битни протокол

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86 кФриБСД

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА i386 кФриБСД

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86_64 кФриБСД

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86 кНетБСД

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА i386 кНетБСД

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86_64 кНетБСД

en: Check if FILE is i386 EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА i386 ЕФИ датотека

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА х86_64 ЕФИ датотека

en: Check if FILE is IA64 EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА ИА64 датотека

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА АРМ64 датотека

en: Check if FILE is ARM EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА АРМ ЕФИ датотека

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА РИСЦ-В 32-битна ЕФИ датотека

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА РИСЦ-В 64-битна ЕФИ датотека

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА „hiberfil.sys“ у тамрзнутом стању

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА x86_64 ИксНУ (Икс језгро Мек ОС-а)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА i386 ИксНУ (Икс језгро Мек ОС-а)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА ИксНУ (Икс језгро Мек ОС-а) замрзнута слика

en: Check if FILE is BIOS bootsector
sr: Проверава да ли је ДАТОТЕКА подизни одељак БИОС-а

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
sr: нетачно

en: OPTIONS FILE
sr: ОПЦИЈЕ ДАТОТЕКА

en: Check if FILE is of specified type.
sr: Проерава да ли је ДАТОТЕКА наведене врсте.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
sr: нема такве партиције

en: New MBR is written to `%s'
sr: Нови ГЗП је записан у „%s“

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
sr: УРЕЂАЈ [ПАРТИЦИЈА[+/-[ВРСТА]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
sr: Попуњава хибридни ГЗП ГПТ диска УРЕЂАЈ. Наведене партиције биће део хибридног ГЗП-а. Дозвољено је до 3 партиције. ВРСТА је ГЗП врста. + значи да је партиција активна. Само једна партиција може бити активна.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
sr: Зауставља рачунар.  Ова наредба не ради на свим применама уграђеног програма.

en: Specify hash to use.
sr: Наводи хеш за коришћење.

en: HASH
sr: ХЕШ

en: Check hashes of files with hash list FILE.
sr: Проверава хеш датотека ДАТОТЕКОМ списка хеша.

en: Base directory for hash list.
sr: Основни директоријум за списак хеша.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
sr: ДИР

en: Don't stop after first error.
sr: Не стаје након прве грешке.

en: Uncompress file before checksumming.
sr: Распакује датотеку пре провере суме.

en: %s: READ ERROR
sr: %s: ГРЕШКА ЧИТАЊА

en: %s: HASH MISMATCH
sr: %s: ХЕШ НЕ_ОДГОВАРА

en: %s: OK
sr: %s: У РЕДУ

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
sr: -h ХЕШ [-c ДАТОТЕКА [-p ПРЕФИКС]] [ДАТОТЕКА1 [ДАТОТЕКА2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
sr: Израчунава или проверава суму провере хеша.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
sr: [-c ДАТОТЕКА [-p ПРЕФИКС]] [ДАТОТЕКА1 [ДАТОТЕКА2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
sr: Подешава напредно управљање напајањем
    (1=ниско, ..., 254=високо, 255=искључено).

en: Display power mode.
sr: Приказује режим напајања.

en: Freeze ATA security settings until reset.
sr: Замрзава подешавања АТА безбедности све до повраћаја.

en: Display SMART health status.
sr: Приказује СМАРТ стање исправности.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
sr: Подешава самостално акустичко управљање
    (0=искљ., 128=тихо, ..., 254=брзо).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
sr: Подешава временски рок приправности
    (0=искљ., 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
sr: Поставља диск у режим приправности.

en: Set drive to sleep mode.
sr: Поставља диск у режим спавања.

en: Print drive identity and settings.
sr: Исписује идентитет диска и подешавања.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
sr: Приказује сирови садржај одељка „ATA IDENTIFY“.

en: Disable/enable SMART (0/1).
sr: Искључује/укључује СМАРТ (0/1).

en: Do not print messages.
sr: Не исписује поруке.

en: one argument expected
sr: очекиван је један аргумент

en: [OPTIONS] DISK
sr: [ОПЦИЈЕ] ДИСК

en: Get/set ATA disk parameters.
sr: Добавља/поставља параметре АТА диска.

en: Usage:
sr: Употреба:

en: [PATTERN ...]
sr: [ШАБЛОН ...]

en: Show a help message.
sr: Приказује поруку помоћи.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
sr: Прескаче битове помераја од почетка датотеке.

en: Read only LENGTH bytes.
sr: Чита само битове ДУЖИНЕ.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
sr: [ОПЦИЈЕ] ДАТОТЕКА_ИЛИ_УРЕЂАЈ

en: Show raw contents of a file or memory.
sr: Приказује сирови садржај датотеке или меморије.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
sr: Приказује сирови избачај ЦМОС садржаја.

en: BYTE:BIT
sr: БАЈТ:БИТ

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
sr: Проверава бит на БАЈТУ:БИТУ у ЦМОС-у.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
sr: Чисти бит на БАЈТУ:БИТУ у ЦМОС-у.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
sr: Подешава бит на БАЈТУ:БИТУ у ЦМОС-у.

en: Show coreboot boot time statistics.
sr: Приказује статистику времена подизања подизања језгра.

en: List coreboot tables.
sr: Наводи табеле подизања језгра.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
sr: Проверава да ли процесор подржава 64-битни (дуги) режим (основно).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
sr: Проверава да ли процесор подржава проширење физичке адресе.

en: Check for CPU features.
sr: Проверава функције процесора.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
sr: Приказује текуће мапирање.

en: Reset all mappings to the default values.
sr: Враћа сва мапирања на основне вредности.

en: Perform both direct and reverse mappings.
sr: Обавља и директно и обратно мапирање.

en: No drives have been remapped
sr: Ниједан диск није поново мапиран

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
sr: ОС диск #бр. ——————> ГРУБ/БИОС уређај

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
sr: -l | -r | [-s] грубдев осдиск.

en: Manage the BIOS drive mappings.
sr: Управља мапирањима диска БИОС-а.

en: Do not use APM to halt the computer.
sr: Не користи АПМ да заустави рачунар.

en: Halt the system, if possible using APM.
sr: Зауставља систем, ако је могуће користећи АПМ.

en: no APM found
sr: нисам нашао АПМ

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
sr: Издање %u.%u
    32-бита ЦС = 0x%x, дужина = 0x%x, померај = 0x%x
    16-бита ЦС = 0x%x, дужина = 0x%x
    ДС = 0x%x, дужина = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
sr: Сучеље заштићено са 16 бита је подржано

en: 16-bit protected interface unsupported
sr: Сучеље заштићено са 16 бита није подржано

en: 32-bit protected interface supported
sr: Сучеље заштићено са 32 бита је подржано

en: 32-bit protected interface unsupported
sr: Сучеље заштићено са 32 бита није подржано

en: CPU Idle slows down processor
sr: Мировање процесора успорава процесор

en: CPU Idle doesn't slow down processor
sr: Мировање процесора не успорава процесор

en: APM disabled
sr: АПМ је искључен

en: APM enabled
sr: АПМ је укључен

en: APM disengaged
sr: АПМ је ископчан

en: APM engaged
sr: АПМ је укопчан

en: Show APM information.
sr: Приказује АПМ податке.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
sr: очекиван је назив датотеке или темпо и ноте

en: Invalid tempo in %s
sr: Неисправн темпо у „%s“

en: file `%s' not found
sr: нисам нашао датотеку „%s“

en: unrecognized number
sr: непознат број

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
sr: ДАТОТЕКА | ТЕМПО [ВРХУНАЦ1 ТРАЈАЊЕ1] [ВРХУНАЦ2 ТРАЈАЊЕ2] ...

en: Play a tune.
sr: Пушта мелодију.

en: set numlock mode
sr: поставља режим закључавања броја

en: set capslock mode
sr: поставља режим закључавања великих слова

en: set scrolllock mode
sr: поставља режим закључавања клизања

en: set insert mode
sr: поставља режим уметања

en: set pause mode
sr: поставља режим паузе

en: press left shift
sr: притисните леви помак

en: press right shift
sr: притисните десни помак

en: press SysRq
sr: притисните „SysRq“

en: press NumLock key
sr: притисните тастер за закључавање бројева

en: press CapsLock key
sr: притисните тастер за закључавање великих слова

en: press ScrollLock key
sr: притисните тастер за закључавање клизања

en: press Insert key
sr: притисните тастер „Уметни“

en: press left alt
sr: притисните леви алт

en: press right alt
sr: притисните десни алт

en: press left ctrl
sr: притисните леви ктрл

en: press right ctrl
sr: притисните десни ктрл

en: don't update LED state
sr: не освежава стање ЛЕД-а

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
sr: [ПРИТИСАКТАСТЕРА1] [ПРИТИСАКТАСТЕРА2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
sr: Опонаша низ притисака тастера

en: Save read value into variable VARNAME.
sr: Чува вредност читања у променљивој НАЗИВПРОМ.

en: VARNAME
sr: НАЗИВПРОМЕНЉИВЕ

en: unsupported instruction
sr: неподржана инструкција

en: invalid argument
sr: неисправан аргумент

en: ADDR
sr: АДРЕСА

en: Read a CPU model specific register.
sr: Чита регистар специфичан ЦПЈ моделу.

en: ADDR VALUE
sr: АДРЕСА ВРЕДНОСТ

en: Write a value to a CPU model specific register.
sr: Пише вредност у регистар специфичан ЦПЈ моделу.

en: Run `go' to resume GRUB.
sr: Покреће „go“ да настави са ГРУБ-ом.

en: Return to IEEE1275 prompt.
sr: Враћа се на ИЕЕЕ1275 упит.

en: PORT
sr: ПРИКЉУЧНИК

en: Read 8-bit value from PORT.
sr: Чита 8-битну вредност са ПРИКЉУЧНИКА.

en: Read 16-bit value from PORT.
sr: Чита 16-битну вредност са ПРИКЉУЧНИКА.

en: Read 32-bit value from PORT.
sr: Чита 32-битну вредност са ПРИКЉУЧНИКА.

en: PORT VALUE [MASK]
sr: ПРИКЉУЧНИК ВРЕДНОСТ [МАСКА]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
sr: Пише 8-битну ВРЕДНОСТ на ПРИКЉУЧНИК.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
sr: Пише 16-битну ВРЕДНОСТ на ПРИКЉУЧНИК.

en: ADDR VALUE [MASK]
sr: АДРЕСА ВРЕДНОСТ [МАСКА]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
sr: Пише 32-битну ВРЕДНОСТ на ПРИКЉУЧНИК.

en: variable `%s' isn't set
sr: није подешена променљива „%s“

en: Load a keyboard layout.
sr: Учитава распоред тастатуре.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
sr: Проверава тастер „Помак“.

en: Check Control key.
sr: Проверава тастер „Контрол“.

en: Check Alt key.
sr: Проверава тастер „Алт“.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
sr: Проверава стање тастера измењивача.

en: can't find command `%s'
sr: не могу наћи наредбу „%s“

en: Enter password:
sr: Унесите лозинку:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
sr: Обрађује старо подешавање у истом контексту

en: Parse legacy config in new context
sr: Обрађује старо подешавање у новом контексту

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
sr: Обрађује старо подешавање у истом контексту узимајући само уносе изборника

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
sr: Обрађује старо подешавање у новом контексту узимајући само уносе изборника

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
sr: [--no-mem-option] [--type=ВРСТА] ДАТОТЕКА [АРГ ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
sr: Симулира наредбу „kernel“ старог груба

en: FILE [ARG ...]
sr: ДАТОТЕКА [АРГ ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
sr: Симулира наредбу „initrd“ старог груба

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
sr: Симулира наредбу „modulenounzip“ старог груба

en: [--md5] PASSWD [FILE]
sr: [--md5] ЛОЗИНКА [ДАТОТЕКА]

en: Simulate grub-legacy `password' command
sr: Симулира наредбу „password“ старог груба

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
sr: Симулира наредбу „password“ старог груба у режиму уноса изборника

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
sr: Наводи назив датотеке.

en: Skip signature-checking of the environment file.
sr: Прескаче проверу потписа датотеке окружења.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
sr: [-f ДАТОТЕКА] [-s|--skip-sig] [назив_променљиве_за_списак_дозвољених] [...]

en: Load variables from environment block file.
sr: Учитава променљиве из датотеке блока окружења.

en: [-f FILE]
sr: [-f ДАТОТЕКА]

en: List variables from environment block file.
sr: Исписује променљиве из датотеке блока окружења.

en: [-f FILE] variable_name [...]
sr: [-f ДАТОТЕКА] назив_променљиве [...]

en: Save variables to environment block file.
sr: Чува променљиве у датотеку блока окружења.

en: Show a long list with more detailed information.
sr: Приказује дуги списак са опширнијим подацима.

en: Print sizes in a human readable format.
sr: Исписује величине у запису разумљивом човеку.

en: List all files.
sr: Наводи све датотеке.

en: Network protocols:
sr: Мрежни протоколи:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
sr: [-l|-h|-a] [ДАТОТЕКА ...]

en: List devices and files.
sr: Исписује уређаје и датотеке.

en: Show version 1 tables only.
sr: Приказује само табеле издања 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
sr: Приказује само табеле издања 2 и издања 3.

en: Show ACPI information.
sr: Приказује АЦПИ податке.

en: available RAM
sr: доступна РАМ

en: reserved RAM
sr: резервисана РАМ

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
sr: АЦПИ повратна РАМ

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
sr: АЦПИ РАМ не-несталног смештаја

en: faulty RAM (BadRAM)
sr: неисправна РАМ (Лоша РАМ)

en: persistent RAM
sr: трајна РАМ

en: persistent RAM (legacy)
sr: трајна РАМ (старо)

en: RAM holding coreboot tables
sr: РАМ која садржи табеле подизања језгра

en: RAM holding firmware code
sr: РАМ која садржи шифру уграђеног програма

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
sr: адреса_основе = 0x%llx, дужина = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
sr: адреса_основе = 0x%llx, дужина = 0x%llx, врста = 0х%x

en: List memory map provided by firmware.
sr: Исписује мапу меморије коју доставља уграђени програм.

en: List PCI devices.
sr: Исписује ПЦИ уређаје.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
sr: ДАТОТЕКА омогућавања подизања ХФС или ХФС+ партиције за интелове мекове.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
sr: ДИРЕКТОРИЈУМ омогућавања подизања ХФС или ХФС+ партиције за ППЦ мекове.

en: Read 8-bit value from ADDR.
sr: Чита 8-битну вредност са АДРЕСЕ.

en: Read 16-bit value from ADDR.
sr: Чита 16-битну вредност са АДРЕСЕ.

en: Read 32-bit value from ADDR.
sr: Чита 32-битну вредност са АДРЕСЕ.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
sr: Пише 8-битну ВРЕДНОСТ на АДРЕСИ.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
sr: Пише 16-битну ВРЕДНОСТ на АДРЕСИ.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
sr: Пише 32-битну ВРЕДНОСТ на АДРЕСИ.

en: List free and allocated memory blocks.
sr: Исписује слободне и додељене меморијске блокове.

en: List free memory blocks.
sr: Исписује слободне меморијске блокове.

en: Stress test large allocations.
sr: Стресно тестира велике доделе.

en: Menu entry type.
sr: Врста уноса изборника.

en: STRING
sr: НИСКА

en: List of users allowed to boot this entry.
sr: Исписује кориснике којима је дозвољено да подигну овај унос.

en: USERNAME[,USERNAME]
sr: КОРИСНИК[,КОРИСНИК]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
sr: Тастер тастатуре за брзо подизање овог уноса.

en: KEYBOARD_KEY
sr: ТАСТЕР_ТАСТАТУРЕ

en: Use STRING as menu entry body.
sr: Користи НИСКУ као трло уноса изборника.

en: Menu entry identifier.
sr: Одредник уноса изборника.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
sr: Овај унос може подићи било који корисник.

en: BLOCK
sr: БЛОК

en: Define a menu entry.
sr: Одређује унос изборника.

en: Define a submenu.
sr: Одређује подизборник.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
sr: Назив	Број упута	Зависности

en: Show this message.
sr: Приказује ову поруку.

en: ADDR [SIZE]
sr: АДРС [ВЕЛИЧИНА]

en: Show memory contents.
sr: Приказује садржај меморије.

en: MODULE
sr: МОДУЛ

en: Remove a module.
sr: Уклања модул.

en: Show loaded modules.
sr: Приказује учитане модуле.

en: Exit from GRUB.
sr: Излази из ГРУБ-а.

en: No CS5536 found
sr: Нисам нашао ЦС5536

en: CS5536 at %d:%d.%d
sr: ЦС5536 на %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
sr: У/И простор контролера сабирнице управљања системом је на 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
sr: РАМ подножје број %d

en: Written SPD bytes: %d B.
sr: Записани СПД бајтови: %d B.

en: Total flash size: %d B.
sr: Укупна величина флеша: %d B.

en: Memory type: DDR2.
sr: Врста меморије: DDR2.

en: Part no: %s.
sr: Део бр.: %s.

en: Memory type: Unknown.
sr: Врста меморије: Непозната.

en: Print Memory information.
sr: Исписује податке о меморији.

en: %s does not support UUIDs
sr: „%s“ не подржава УУИБ-е

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
sr: [МОДУЛ1 МОДУЛ2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
sr: Пребацује се на изворне управљачке програме диска. Ако нису наведени модули користи се основни скуп (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
sr: Извршава НАРЕДБЕ над партицијом.
    Користите „parttool PARTITION help“ за списак доступних наредби.

en: =VAL
sr: =ВРЕД

en: Sorry, no parttool is available for %s
sr: Извините, није доступан ниједан алат партиције за %s

en: unknown argument `%s'
sr: непознат аргумент „%s“

en: PARTITION COMMANDS
sr: ПАРТИЦИЈА НАРЕДБЕ

en: USER PASSWORD
sr: КОРИСНИК ЛОЗИНКА

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
sr: Подешава корисничку лозинку (обичан текст). Непрепоручљиво и несигурно.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
sr: неисправна лозинка ПБКДФ2

en: USER PBKDF2_PASSWORD
sr: КОРИСНИК ПБКДФ2_ЛОЗИНКА

en: Set user password (PBKDF2).
sr: Подешава корисничку лозинку (ПБКДФ2).

en: Select device by vendor and device IDs.
sr: Бира уређај према продавцу и ИБ-у уређаја.

en: [vendor]:[device]
sr: [продавац]:[уређај]

en: Select device by its position on the bus.
sr: Бира уређај према његовом положају на сабирници.

en: [bus]:[slot][.func]
sr: [сабирница]:[подножје][.func]

en: missing `%c' symbol
sr: недостаје симбол „%c“

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
sr: [-s ПОЛОЖАЈ] [-d УРЕЂАЈ]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
sr: Приказује сирови избачај простора ПЦИ подешавања.

en: Skip signature-checking of the public key file.
sr: Прескаче проверу потписа датотеке јавног кључа.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
sr: лош потпис

en: public key %08
sr: јавни кључ %08

en: module `%s' isn't loaded
sr: није учитан модул „%s“

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
sr: нисам нашао јавни кључ %08x

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
sr: [-s|--skip-sig] ДАТОТЕКА ДАТОТЕКА_ПОТПИСА [ДАТОТЕКА_ЈАВНОГ_КЉУЧА]

en: Verify detached signature.
sr: Проверава откачени потпис.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
sr: [-s|--skip-sig] ДАТОТЕКА_ЈАВНОГ_КЉУЧА

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
sr: Додаје ДАТОТЕКУ_ЈАВНОГ_КЉУЧА у поверљиве кључеве.

en: Show the list of trusted keys.
sr: Приказује списак поверљивих кључева.

en: PUBKEY_ID
sr: ИБ_ЈАВНОГ_КЉУЧА

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
sr: Уклања ИБ_ЈАВНОГ_КЉУЧА из поверљивих кључева.

en: Set a variable to return value.
sr: Поставља променљиву на вредност резултата.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
sr: Одређује управљачки програм.

en: Determine partition map type.
sr: Одређује врсту карте партиције.

en: Determine filesystem type.
sr: Одређује врсту система датотека.

en: Determine filesystem UUID.
sr: Одређује УУИБ система датотека.

en: Determine filesystem label.
sr: Одређује натпис система датотека.

en: Determine partition UUID.
sr: Одређује УЈИБ партиције.

en: filesystem `%s' does not support labels
sr: систем датотека „%s“ не подржава натписе

en: DEVICE
sr: УРЕЂАЈ

en: Retrieve device info.
sr: Налази податке о уређају.

en: Do not echo input
sr: Не понавља улаз

en: [-s] [ENVVAR]
sr: [-s] [ПРОМЕНЉИВА_ОКРУЖЕЊА]

en: Set variable with user input.
sr: Подешава променљиву са корисничким уносом.

en: Reboot the computer.
sr: Поново покреће рачунар.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
sr: Смешта поклопљену компоненту БРОЈ у ПРОМЕНЉИВОЈ_НАЗИВА.

en: [NUMBER:]VARNAME
sr: [БРОЈ:]НАЗИВПРОМЕНЉИВЕ

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
sr: РЕГИЗРАЗ НИСКА

en: Test if REGEXP matches STRING.
sr: Проба да ли РЕГИЗРАЗ одговара НИСКИ.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
sr: НАЗИВ [ПРОМЕНЉИВА] [ПОКУШАЈИ]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sr: Тражи уређаје према датотеци. Ако је ПРОМЕНЉИВА наведена, први пронађени уређеј се подешава на променљиву.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sr: Тражи уређаје према натпису. Ако је ПРОМЕНЉИВА наведена, први пронађени уређеј се подешава на променљиву.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sr: Тражи уређаје према УУИБ-у. Ако је ПРОМЕНЉИВА наведена, први пронађени уређеј се подешава на променљиву.

en: Search devices by a file.
sr: Тражи уређаје према датотеци.

en: Search devices by a filesystem label.
sr: Тражи уређаје према натпису система датотека.

en: Search devices by a filesystem UUID.
sr: Тражи уређаје према УУИБ-у система датотека.

en: Set a variable to the first device found.
sr: Подешава променљиву на први пронађени уређај.

en: Do not probe any floppy drive.
sr: Не испробава ниједан уређај са дискетом.

en: Only probe EFI disks.
sr: Само испробава ЕФИ дискове.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: HINT
sr: ПОКУШАЈ

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ да ли тренутно ради на ИЕЕЕ1275. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ да ли тренутно ради на БИОС-у. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ да ли је подржан директан приступ хардверу. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ да ли тренутно ради на ЕФИ-ју. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sr: Прво проба уређај ПОКУШАЈ да ли тренутно ради на АРЦ-у. Ако се ПОКУШАЈ заврши зарезом, такође проба подпартиције.

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
sr: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint ПОКУШАЈ [--hint ПОКУШАЈ] ...] НАЗИВ

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
sr: Тражи уређаје према датотеци, натпису система датотека или УУИБ-у система датотека. Ако је наведено „--set“, први пронађени уређај се подешава на променљиву. Ако није наведен ниједан назив променљиве, користи се „root“.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
sr: Регистар %x за %x:%02x.%x је %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
sr: [-s ПОЛОЖАЈ] [-d УРЕЂАЈ] [-v ПРОМЕНЉИВА] РЕГИСТАР[=ВРЕДНОСТ[:МАСКА]]

en: Manipulate PCI devices.
sr: Управља ПЦИ уређајима.

en: Verbose countdown.
sr: Опширно одбројавање.

en: Allow to interrupt with ESC.
sr: Дозвољава прекидање са ЕСЦ-ом.

en: NUMBER_OF_SECONDS
sr: БРОЈ_СЕКУНДИ

en: Wait for a specified number of seconds.
sr: Чека наведени број секунди.

en: Match structures with the given type.
sr: Поклапа структуре датом врстом.

en: type
sr: врста

en: Match structures with the given handle.
sr: Поклапа структуре датом ручком.

en: handle
sr: ручка

en: Select a structure when several match.
sr: Бира структуру када поклопи неколико.

en: match
sr: поклапање

en: Get the byte's value at the given offset.
sr: Добавља вредност бајта на датом померају.

en: offset
sr: померај

en: Get two bytes' value at the given offset.
sr: Добавља вредност два бајта на датом померају.

en: Get four bytes' value at the given offset.
sr: Добавља вредност четири бајта на датом померају.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
sr: Добавља вредност осам бајта на датом померају.

en: Get the string specified at the given offset.
sr: Добавља ниску наведену на датом померају.

en: Get the UUID's value at the given offset.
sr: Добавља вредност УЈИБ-а на датом померају.

en: Store the value in the given variable name.
sr: Чува вредност у датом називу променљиве.

en: variable
sr: променљива

en: Filter the result like linux does.
sr: Филтрира резултат као што линукс ради.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
sr: нисам нашао структуру тачке СМБИОС уноса

en: the type must be between 0 and 255
sr: врста мора бити између 0 и 255

en: the handle must be between 0 and 65535
sr: ручка мора бити између 0 и 65535

en: the match must be a positive integer
sr: поклапање мора бити позитиван цео број

en: only one --get option is usable at a time
sr: само једна „--get“ опција је употребљива одједном

en: one of the --get options is required
sr: једна од „--get“ опција се захтева

en: no structure matched the given options
sr: никаква структура се не поклапа са датим опцијама

en: the given offset is outside the structure
sr: дати померај је ван структуре

en: the field ends outside the structure
sr: крајеви поља су ван структуре

en: failed to retrieve the structure field
sr: нисам успео да довучем поље структуре

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
sr: [-t врста] [-h раучка] [-m поклапање] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) померај [--set променљива]

en: Retrieve SMBIOS information.
sr: Довлачи СМБИОС информације.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
sr: корени директоријум сислинукс диска [основно=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
sr: текући директоријум сислинукса [основни је матични директоријум улазне датотеке].

en: assume input is an isolinux configuration file.
sr: сматра да је улаз датотека подешавања исолинукса.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
sr: сматра да је улаз датотека подешавања пикселинукса.

en: assume input is a syslinux configuration file.
sr: сматра да је улаз датотека подешавања сислинукса.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
sr: Извршава подешавање сислинукса у истом контексту

en: Execute syslinux config in new context
sr: Извршава подешавање сислинукса у новом контексту

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
sr: Извршава подешавање сислинукса у истом контексту узимајући само уносе изборника

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
sr: Извршава подешавање сислинукса у новом контексту узимајући само уносе изборника

en: no terminal specified
sr: терминал није наведен

en: terminal `%s' isn't found
sr: нисам нашао терминал „%s“

en: Active input terminals:
sr: Активни терминали улаза:

en: Available input terminals:
sr: Доступни терминали улаза:

en: Active output terminals:
sr: Активни терминали излаза:

en: Available output terminals:
sr: Доступни терминали излаза:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
sr: [--append|--remove] [ТЕРМИНАЛ1] [ТЕРМИНАЛ2] ...

en: List or select an input terminal.
sr: Исписује или бира терминал улаза.

en: List or select an output terminal.
sr: Исписује или бира терминал излаза.

en: EXPRESSION ]
sr: ИЗРАЗ ]

en: Evaluate an expression.
sr: Процењује израз.

en: EXPRESSION
sr: ИЗРАЗ

en: Load the same file in multiple ways.
sr: Учитава исту датотеку на више начина.

en: Specify size for each read operation
sr: Наводи величину за сваку радњу читања

en: invalid block size
sr: неисправна величина блока

en: File size: %s
sr: Величина датотеке: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
sr: Протекло време: %d.%03d s

en: Speed: %s
sr: Брзина: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
sr: [-s ВЕЛИЧИНА] ДАТОТЕКА

en: Test file read speed.
sr: Проверава брзину читања датотеке.

en: no command is specified
sr: није наведена ниједна наредба

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
sr: Протекло време: %d.%03d секунде

en: COMMAND [ARGS]
sr: НАРЕДБА [АРГУМЕНТИ]

en: Measure time used by COMMAND
sr: Мери време које користи НАРЕДБА

en: Translate to upper case.
sr: Преводи на велика слова.

en: Translate to lower case.
sr: Преводи на мала слова.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
sr: [ОПЦИЈЕ] [СКУП1] [СКУП2] [НИСКА]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
sr: Преводи знакове СКУПА1 у СКУП2 у НИСКИ.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
sr: Не ради ништа, успешно.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
sr: Не ради ништа, неуспешно.

en: Test USB support.
sr: Испробава УСБ подршку.

en: Text-only
sr: Само текст

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
sr: Директна боја, маска: %d/%d/%d/%d  положај: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
sr: Палетирано

en: YUV
sr: ЈУВ

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
sr: Планар

en: Hercules
sr: Херкулес

en: CGA
sr: ЦГА

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
sr: Не-ланчани 4

en: Monochrome
sr: Монохроматски

en: Unknown video mode
sr: Непознати режим снимка

en:   EDID checksum invalid
sr:   неисправна ЕДИД провера суме

en:   EDID version: %u.%u
sr:   издање ЕДИБ-а: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
sr:     Жељени режим: %ux%u

en:     No preferred mode available
sr:     Жељени режим није доступан

en: invalid video mode specification `%s'
sr: неисправна одредба режима снимка „%s“

en: List of supported video modes:
sr: Списак подржаних режима снимка:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
sr: Легенда: маска/положај=црвена/зелена/плава/резервисана

en: Adapter `%s':
sr: Прилагођивач „%s“:

en:   No info available
sr:   Нису доступни подаци

en:   Failed to initialize video adapter
sr:   Нисам успео да покренем прилагођивач снимка

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
sr: [ШxВ[xД]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
sr: Исписује доступне режиме снимка. Ако је резолуција дата приказује само режиме који јој одговарају.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
sr: [ШxВ]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
sr: Испробава подсистем снимка у режиму ШxВ.

en: Test video subsystem.
sr: Испробава подсистем снимка.

en: [DIR]
sr: [ДИР]

en: List Xen storage.
sr: Исписује Иксен смештај.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
sr: [-l] ГРУБУУИБ [НАЗИВПРОМЕНЉИВЕ]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
sr: Претвара 64-битни УУИБ у запис пригодан за ИксНУ. Ако је дато „-l“ држига малим словима као што је урађено блкид-ом.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
sr: неуспех читања сектора 0x%llx из „%s“

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
sr: неуспех писања сектора 0x%llx у „%s“

en: Mount by UUID.
sr: Прикачиње УУИБ-ом.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
sr: Прикачиње све.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
sr: Прикачиње све уређаје са постављеном заставицом „boot“.

en: Password to open volumes.
sr: Лозинка за отварање волумена.

en: Key file
sr: Датотека кључа

en: Key file offset (bytes)
sr: Померај датотеке кључа (бајтови)

en: Key file data size (bytes)
sr: Величина података датотеке кључа (бајтови)

en: Read header from file
sr: Чита заглавље из датотеке

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
sr: не могу да отворим „%s“: %s

en: failed to query size of device `%s': %s
sr: нисам успео да пропитам величину уређаја „%s“: %s

en: cannot seek `%s': %s
sr: не могу да премотам „%s“: %s

en: header file not found
sr: нисам нашао датотеку заглавља

en: header file too small
sr: датотека заглавља је премала

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
sr: Унесите лозинку за %s%s%s (%s):

en: UNKNOWN
sr: НЕПОЗНАТО

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
sr: небројевни или неисправан померај датотеке кључа „%s“

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
sr: небројевна или неисправна величина датотеке кључа „%s“

en: key file size is 0
sr: величина датотеке кључа је 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
sr: величина датотеке кључа премашује максимум (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater thankeyfile size, %
sr: Померај датотеке кључа %llu, је већи од величине датотеке кључа, %

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
sr: датотека кључа је премала: захтева се %llu бајта, али датотека има само %

en: failed to read key file
sr: нисам успео да прочитам датотеку кључа

en: cannot use UUID lookup with detached header
sr: не могу да користим УУИД тражење са откаченим заглављем

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
sr: [ [-p lozinka] | [-k datoteka_ključa [-O pomeraj_ključa] [-S veličina_ključa] ] ] [-H datoteka] <IZVOR|-u UUID|-a|-b>

en: Mount a crypto device.
sr: Прикачиње уређај шифровања.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
sr: Не могу да пронађем физички волумен „%s“. Можда недостају неки модули из слике језгра.

en: physical volume %s not found
sr: нисам нашао физички волумен „%s“

en: no media in `%s'
sr: нема медија у „%s“

en: Couldn't load sha256
sr: Не могу да учитам „sha256“

en: Couldn't load sha512
sr: Не могу да учитам „sha512“

en: couldn't read ELI metadata
sr: не могу да прочитам ЕЛИ метаподатке

en: wrong ELI magic or version
sr: погрешна ЕЛИ магија или издање

en: Attempting to decrypt master key...
sr: Покушавам да дешифрујем главни кључ...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
sr: Подножје „%d“ је отворено

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
sr: покушавам да читам или пишем ван диска „%s“

en: cannot write to CD-ROM
sr: не могу да пишем на ЦД-РОМ

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
sr: Изворни управљачки програми диска су у употреби. Одбијам да користим сучеље диска уграђеног програма.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
sr: ЛДМ партиција уграђивања је премала; уграђивање неће бити могуће

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
sr: овај ЛДМ нема партицију уграђивања; уграђивање неће бити могуће

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
sr: Брише наведени уређај повратне петље.

en: Transparently decompress backing file.
sr: Јавно распакује датотеку резерве.

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
sr: [-d] [-D] ДАТОТЕКА НАЗИВА_УРЕЂАЈА.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
sr: Прави виртуелни уређај из датотеке.

en: could not unescape Base64 string
sr: не могу да поништим прелом реда „Base64“ ниске

en: could not decode Base64 string
sr: не могу да декодирам „Base64“ ниску

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
sr: Подножје „%s“ је отворено

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
sr: Хеш лозинке

en: Password cipher
sr: Шифрер лозинке

en: Key size (in bits)
sr: Величина кључа (у битовима)

en: Device sector size
sr: Величина сектора уређаја

en: Password (key)
sr: Лозинка (кључ)

en: Keyfile path
sr: Путања датотеке кључа

en: Keyfile offset
sr: Померај датотеке кључа

en: Set device UUID
sr: Поставља УУИД уређаја

en: cannot set specified key
sr: не могу да поставим наведени кључ

en: cannot determine disk %s size
sr: не могу да одредим величину „%s“ диска

en: cannot set specified sector size on disk %s
sr: не могу да поставим наведену величину сектора на диску „%s“

en: cannot open keyfile %s
sr: не могу да отворим датотеку кључа „%s“

en: cannot seek keyfile at offset %
sr: не могу да премотам датотеку кључа на померају %

en: Specified key size (%
sr: Наведена величина кључа (%

en: error reading key file
sr: грешка читања датотеке кључа

en: device name required
sr: потребан је назив уређаја

en: couldn't load hash %s
sr: не могу да учитам хеш „%s“

en: hash length %
sr: дужина хеша %

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
sr: неисправан режим шифрера, мора бити у формату „cipher-mode“

en: password exceeds maximium size
sr: лозинка премашује највећу величину

en: specified UUID exceeds maximum size
sr: наведени УУИД премашује највећу величину

en: specified UUID too short
sr: наведени УУИД је превише кратак

en: unrecognized keyfile offset
sr: непознат померај датотеке кључа

en: unrecognized sector size
sr: непозната величина сектора

en: unrecognized key size
sr: непозната величина кључа

en: key size is not multiple of %d bits
sr: величина кључа није умноженик од %d бита

en: key size %
sr: величина кључа „%s“

en: sector size -S must be at least %d
sr: величина сектора „-S“ мора бити барем %d

en: sector size -S %
sr: величина сектора „-S“ %

en: invalid cipher %s
sr: неисправан шифрер „%s“

en: invalid mode %s
sr: неисправан режим „%s“

en: invalid cipher %s or mode %s
sr: неисправан шифрер „%s“ или режим „%s“

en: cannot open disk %s
sr: не могу да отворим диск „%s“

en: Enter passphrase for %s%s%s:
sr: Унесите лозинку за „%s%s%s“:

en: error reading password
sr: грешка читања лозинке

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
sr: упозорење: хеш се занемарује ако је наведена датотека кључа

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
sr: упозорење: лозинка наведена опцијом „-p“ се занемарује ако је достављена датотека кључа

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
sr: упозорење: опција „-О“ помераја датотеке кључа је наведена без „d“ опције датотеке кључа

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
sr: -c šifrer -s veličina-ključa [-h hash] [-S veličina-sektora] [-o pomeraj] [-p lozinka] [-u uuid]  [[-d datoteka_ključa] [-O pomeraj datoteke ključa]] <IZVOR>

en: Open partition encrypted in plain mode.
sr: Отвара партицију шифроваану у обичном режиму.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
sr: премештање 0x%x још није примењено

en: relocation 0x%s is not implemented yet
sr: премештање 0x%s још није примењено

en: no symbol table
sr: нема табеле симбола

en: this ELF file is not of the right type
sr: ова ЕЛФ датотека није праве врсте

en: Load and initialize EFI emulator.
sr: Учитава и покреће ЕФИ опонашавача.

en: Finalize loading of EFI emulator.
sr: Завршава учитавање ЕФИ опонашавача.

en: Unload EFI emulator.
sr: Поништава учитавање ЕФИ опонашавача.

en: symbol `%s' not found
sr: нисам нашао симбол „%s“

en: Loaded fonts:
sr: Учитани словни ликови:

en: FILE...
sr: ДАТОТЕКА...

en: Specify one or more font files to load.
sr: Наводи једну или више датотека словних ликова за учитавање.

en: List the loaded fonts.
sr: Исписује учитане словне ликове.

en: not a directory
sr: није директоријум

en: too deep nesting of symlinks
sr: предубоко угнежђење симболичких веза

en: attempt to read past the end of file
sr: покушава да чита прошли крај датотеке

en: not a regular file
sr: није обична датотека

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
sr: ваша „core.img“ је неуобичајено велика.  Неће стати у области уграђивања

en: overflow is detected
sr: откривено је прекорачење

en: invalid file name `%s'
sr: неисправан назив датотеке „%s“

en: blocksize too large
sr: величина блока је превелика

en: checksum verification failed
sr: није успело потврђивање провере суме

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
sr: не могу да нађем потребног уређаја члана система датотека са више уређаја

en: no decryption key available
sr: није доступан кључ описа

en: MAC verification failed
sr: није успело МАК потврђивање

en: Assume input is raw.
sr: Сматра да је улаз сиров.

en: Assume input is hex.
sr: Сматра да је улаз хексадецимални.

en: Assume input is passphrase.
sr: Сматра да је улаз пропусна реч.

en: Enter ZFS password:
sr: Унесите ЗФС лозинку:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
sr: [-h|-p|-r] [ДАТОТЕКА]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
sr: Кључ ЗФС омотавања увоза смештен у ДАТОТЕЦИ.

en: Virtual device is removed
sr: Виртуелни уређај је уклоњен

en: Virtual device is faulted
sr: Виртуелни уређај је неуспео

en: Virtual device is offline
sr: Виртуелни уређај је ван линије

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
sr: Виртуелни уређај је деградиран

en: Virtual device is online
sr: Виртуелни уређај је на линији

en: Incorrect virtual device: no type available
sr: Неисправан виртуелни уређај: није доступна врста

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
sr: Лист виртуелног уређаја (датотека или диск)

en: Bootpath: unavailable
sr: Путања подизања: недоступно

en: Bootpath: %s
sr: Путања подизања: %s

en: Path: unavailable
sr: Путања: недоступно

en: Path: %s
sr: Путања: %s

en: Devid: unavailable
sr: Уређиб: недоступно

en: Devid: %s
sr: Уређиб: %s

en: This VDEV is a mirror
sr: Овај ВУРЕЂАЈ је огледало

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
sr: Овај ВУРЕЂАЈ је РАИДЗ%llu

en: Incorrect VDEV
sr: Неисправан ВУРЕЂАЈ

en: VDEV with %d children
sr: ВУРЕЂАЈ са %d детета

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
sr: Елемент ВУРЕЂ-аја број %d није тачан

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
sr: Елемент ВУРЕЂ-аја број %d:

en: Unknown virtual device type: %s
sr: Непозната врста виртуелног уређаја: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
sr: Стање спремишта: активно

en: Pool state: exported
sr: Стање спремишта: извезено

en: Pool state: destroyed
sr: Стање спремишта: уништено

en: Pool state: reserved for hot spare
sr: Стање спремишта: резервисано за врућу замену

en: Pool state: level 2 ARC device
sr: Стање спремишта: АРЦ уређај 2. нивоа

en: Pool state: uninitialized
sr: Стање спремишта: непокренуто

en: Pool state: unavailable
sr: Стање спремишта: недоступно

en: Pool state: potentially active
sr: Стање спремишта: потенцијално активно

en: Pool name: unavailable
sr: Назив спремишта: недоступно

en: Pool name: %s
sr: Назив спремишта: %s

en: Pool GUID: unavailable
sr: ГУИБ спремишта: недоступно

en: Pool GUID: %016llx
sr: ГУИБ спремишта: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
sr: Не могу да довучем стање спремишта

en: Unrecognized pool state
sr: Непознато стање спремишта

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
sr: Није доступно стабло виртуелног уређаја

en: Print ZFS info about DEVICE.
sr: Исписује ЗСФ податке о УРЕЂАЈУ.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
sr: СИСТЕМ_ДАТОТЕКА [ПРОМЕНЉИВА]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
sr: Исписује ЗФС-ОБЈЕКАТФСПОДИЗАЊА или га смешта у ПРОМЕНЉИВОЈ

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
sr: Сада прикључите удаљеног прочишћавача.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
sr: Покреће ГДБ одсечак на датом прикључнику

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
sr: Прекида у ГДБ-у

en: Stop GDB stub
sr: Зауставља ГДБ одсечак

en: premature end of file
sr: прерани крај датотеке

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
sr: Преводи ниску са текућим подешавањима.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
sr: Притисните „унеси“ да подигнете изабрани ОС, „e“ да измените наредбе пре подизања или „c“ за линију наредби. „ЕСЦ“ да се вратите на претходни изборник.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
sr: Притисните „унеси“ да подигнете изабрани ОС, „e“ да измените наредбе пре подизања или „c“ за линију наредби.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
sr: унеси: подизање, „e“: опције, „c“: линија наредби

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
sr: Истакнути унос биће самостално извршен за %dс.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
sr: Преостало време: %d сек.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
sr: %dсек.

en: GRUB Boot Menu
sr: Изборник подизања ГРУБ-а

en: Hello World
sr: Здраво свима

en: Say `Hello World'.
sr: Изговара „Поздрав свима“.

en: attempt to seek outside of the file
sr: покушава да премота унутар датотеке

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
sr: неподржани запис гзип-а

en: lzop file corrupted
sr: лзоп датотека је оштећена

en: xz file corrupted or unsupported block options
sr: иксз датотека је оштећена или нису подржанеопције блока

en: invalid arch-dependent ELF magic
sr: неисправна ЕЛФ магија зависна од архитектуре

en: requested buffer size is too large
sr: захтевана величина међумеморије је превелика

en: new read is position beyond the end of the written data
sr: ново читање је положај изван краја уписаних података

en: [ENVVAR=VALUE]
sr: [ПРОМЕНЉИВА_ОКРУЖЕЊА=ВРЕДНОСТ]

en: Set an environment variable.
sr: Поставља променљиву окружења.

en: ENVVAR
sr: ПРОМЕНЉИВА_ОКРУЖЕЊА

en: Remove an environment variable.
sr: Уклања променљиву окружења.

en: [ARG]
sr: [АРГ]

en: List devices or files.
sr: Исписује уређаје или датотеке.

en: Insert a module.
sr: Умеће модул.

en: disk `%s' not found
sr: нисам нашао диск „%s“

en: attempt to read or write outside of partition
sr: покушавам да читам или пишем ван партиције

en: invalid arch-independent ELF magic
sr: неисправна ЕЛФ магија независна од архитектуре

en: Print infomation useful for GDB debugging
sr: Исписује информације корисне за ГДБ прочишћавање

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
sr: неисправна адреса меморије (0x%s > 0x%s)

en: prohibited by secure boot policy
sr: забрањено политиком безбедног подизања система

en: shim_lock protocol not found
sr: нисам нашао „shim_lock“ протокол

en: bad shim signature
sr: лош шим потпис

en: NULL pointer passed for shnum
sr: „NULL“ показивач је прослеђен за „shnum“

en: NULL pointer passed for elf header
sr: „NULL“ показивач је прослеђен за елф заглавље

en: invalid section header table offset in e_shoff
sr: неисправан померај табеле заглавља одељка у „e_shoff“

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
sr: неисправан број уноса табеле заглавља одељка у „sh_size“: %

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
sr: неисправан број уноса табеле заглавља одељка у „e_shnum“: %

en: NULL pointer passed for shstrndx
sr: „NULL“ показивач је прослеђен за „shstrndx“

en: invalid section header table index in sh_link: %d
sr: неисправан индекс табеле заглавља одељка у „sh_link“: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
sr: неисправан индекс табеле заглавља одељка у „e_shstrndx“: %d

en: NULL pointer passed for phnum
sr: „NULL“ показивач је прослеђен за „phnum“

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
sr: неисправан број уноса табеле заглавља програма у „sh_info“: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
sr: неисправан број уноса табеле заглавља програма у „e_phnum“: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
sr: број уређаја премашује ограничење

en: cannot write to `%s': %s
sr: не могу да пишем у „%s“: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
sr: унос „device.map“ „%s“ није исправан. Занемарујем га. Исправите или обришите „device.map“

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
sr: назив диска „%s“ у датотеци „device.map“ није исправан. Користићу „%s“. Користите запис „[hfc]d[0-9]*“ (Нпр. „hd0“ или „cd“)

en: can't open `%s': %s
sr: не могу да отворим „%s“: %s

en: DEVICE_NAME
sr: НАЗИВ_УРЕЂАЈА

en: Set root device.
sr: Поставља корени уређај.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
sr: користи ДАТОТЕКУ као карту уређаја [основно=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
sr: користи ДАТОТЕКУ као меморијски диск

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
sr: користи датотеке ГРУБ-а у директоријуму ДИР [основно=%s]

en: print verbose messages.
sr: исписује опширне поруке.

en: SECS
sr: СЕКУНДЕ

en: wait until a debugger will attach
sr: чека док се не прикачи прочишћавач

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
sr: користи „kexec“ за подизање Линукс кернела путем „systemctl“-а (проследите два пута да укључите опасно пребацивање на „non-systemctl“).

en: Unknown extra argument `%s'.
sr: непознат додатни аргумент „%s“.

en: GRUB emulator.
sr: Опонашавач ГРУБ-а.

en: Error in parsing command line arguments
sr: Грешка аргументима обраде линије наредби

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
sr: Покреће „gdb %s %d“, и поставља „ARGS.HOLD“ на нулу.

en: %s: warning:
sr: %s: упозорење:

en: %s: info:
sr: %s: подаци:

en: %s: error:
sr: %s: грешка:

en: file `%s' is too big
sr: датотека „%s“ је превелика

en: unknown filesystem
sr: непознат систем датотека

en: Shutdown failed
sr: Није успело искључивање

en: Exit failed
sr: Излаз није успео

en: string too long
sr: ниска је предуга

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
sr: Одбацујем неправилно угнеждену партицију (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
sr: Непозната наредба „%s“.

en: verification requested but nobody cares: %s
sr: проверавање је затражено али никога није брига: %s

en: big file signature isn't implemented yet
sr: потпис велике датотеке још није примењен

en: Display this help and exit.
sr: Приказује ову помоћ и излази.

en: Display the usage of this command and exit.
sr: Приказује употребу ове наредбе и излази.

en: missing mandatory option for `%s'
sr: недостаје обавезна опција за „%s“

en: the argument `%s' requires an integer
sr: аргумент „%s“ захтева цео број

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
sr: вредност је додељена аргументу „%s“ иако не захтева аргумент

en: Print backtrace.
sr: Исписује повратни траг.

en: Sunday
sr: Недеља

en: Monday
sr: Понедељак

en: Tuesday
sr: Уторак

en: Wednesday
sr: Среда

en: Thursday
sr: Четвртак

en: Friday
sr: Петак

en: Saturday
sr: Субота

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
sr: ГРУБ још увек не зна како да заустави овај рачунар!

en: output parameters are not set
sr: параметри излаза нису постављени

en: expected escaped character
sr: очекивах знак промене реда

en: unicode sequence too short
sr: прекратак јуникод низ

en: unicode sequence with invalid character '%c'
sr: јуникод низ са неисправним знаком „%c“

en: unrecognized escaped character '%c'
sr: непознат знак промене реда „%c“

en: Default server is ${net_default_server}
sr: Основни сервер је ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
sr: неисправна одредба боје „%s“

en: Reboot failed
sr: Поновно подизање није успело

en: [LENGTH]
sr: [ДУЖИНА]

en: Hexdump random data.
sr: Хексдамп насумични подаци.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
sr: стабло уређаја мора бити достављено (видите наредбу „devicetree“)

en: invalid zImage
sr: неисправна зСлика

en: invalid device tree
sr: неисправно стабло уређаја

en: Load Linux.
sr: Учитава Линукс.

en: Load initrd.
sr: Учитава инитрд.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
sr: Учитава ДТБ датотеку.

en: failed to get FDT
sr: нисам успео да добавим ФДТ

en: you need to load the Xen Hypervisor first
sr: прво треба да учитате Иксен Хипервизор

en: Load a xen hypervisor.
sr: Учитајте иксен хипервизор.

en: Load a xen module.
sr: Учитајте иксен модул.

en: [OPTS]
sr: [ОПЦИЈЕ]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
sr: Подиже систем заснован на БИОС-у.

en: Load another boot loader.
sr: Учитава други учитавач подизања.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
sr: језгро обичне слике није подржано — поново изграђујем са укљученим „CONFIG_(U)EFI_STUB“

en: failed to install protocols
sr: нисам успео да инсталирам протоколе

en: error trying to perform kexec load operation
sr: грешка при покушају обављања радње учитавања „kexec“-а

en: use '
sr: користите '

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
sr: грешка при покушају обављања „systemctl kexec“: %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
sr: грешка при покушају директног обављања „kexec -ex“: %d

en: cannot find kernel file %s
sr: не могу да нађем датотеку кернела „%s“

en: Cannot find initrd file %s
sr: Не могу да нађем „initrd“ датотеку „%s“

en: Display output on all consoles.
sr: Приказује излаз на свим конзолама.

en: Use serial console.
sr: Користи серијску конзолу.

en: Ask for file name to reboot from.
sr: Тражи назив датотеке из које ће поново подићи.

en: Use CD-ROM as root.
sr: Користи ЦД-РОМ као администратор.

en: Invoke user configuration routing.
sr: Призива усмеравање подешавања корисника.

en: Enter in KDB on boot.
sr: Улази у КБД при подизању.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
sr: Користи удаљени ГДБ прочишћавач уместо ДДБ-а.

en: Disable all boot output.
sr: Искључује све излазе подизања.

en: Wait for keypress after every line of output.
sr: Чека на притисак тастера након сваког реда излаза.

en: Use compiled-in root device.
sr: Користи преведени корени уређај.

en: Boot into single mode.
sr: Подиже у једном режиму.

en: Boot with verbose messages.
sr: Подиже са опширним порукама.

en: Don't reboot, just halt.
sr: Не подиже поново, једноставно стаје.

en: Change configured devices.
sr: Мења подешене уређаје.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
sr: comЈЕДИНИЦА[,БРЗИНА]

en: Disable SMP.
sr: Искључује СМП.

en: Disable ACPI.
sr: Искључује АЦПИ.

en: Don't display boot diagnostic messages.
sr: Не приказује поруке дијагнозе подизања.

en: Boot with debug messages.
sr: Подиже са порукама прочишћавања.

en: Suppress normal output (warnings remain).
sr: Потискује обичан излаз (упозорења остају).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
sr: [АДРЕСА|comЈЕДИНИЦА][,БРЗИНА]

en: name
sr: назив

en: addr
sr: адреса

en: size
sr: величина

en: Booting in blind mode
sr: Учитавам у слепом режиму

en: Load kernel of FreeBSD.
sr: Учитава језгро ФриБСД-а.

en: Load kernel of OpenBSD.
sr: Учитава језгро ОпенБСД-а.

en: Load kernel of NetBSD.
sr: Учитава језгро НетБСД-а.

en: Load FreeBSD env.
sr: Учитава окружење ФриБСД-а.

en: Load FreeBSD kernel module.
sr: Учитава модул језгра ФриБСД-а.

en: Load NetBSD kernel module.
sr: Учитава модул језгра НетБСД-а.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
sr: Учитава модул језгра НетБСД-а (ЕЛФ).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
sr: Учитава модул језгра ФриБСД-а (ЕЛФ).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
sr: Учитава рамдиск кОпенБСД-а.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
sr: Учитава другог утоваривача подизног језгра

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
sr: Стари параметар „ask“ није више подржан.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
sr: „%s“ је застарео. Користи скуп „gfxpayload=%s“ пре наредбе линукса.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
sr: „%s“ је застарело. ВГА режим %d није препознат. Користите скуп „gfxpayload=ШИРИНАxВИСИНА[xДУБИНА] пре наредбе линукса.

en: the size of initrd is bigger than addr_max
sr: величина „initrd“ -а је већа од „addr_max“

en: [--force|--bpb] FILE
sr: [--force|--bpb] ДАТОТЕКА

en: the size of `%s' is too large
sr: величина за „%s“ је превелика

en: Load FreeDOS kernel.sys.
sr: Учитава „kernel.sys“ ФриДОС-а.

en: Load NTLDR or BootMGR.
sr: Учитава НТЛДР или ПодизниМГР.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
sr: Преписује погођено мапирање План9 уређаја.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
sr: ГРУБУРЕЂАЈ=ПЛАН9УРЕЂАЈ

en: KERNEL ARGS
sr: ЈЕЗГРО АРГУМЕНТИ

en: Load Plan9 kernel.
sr: Учитава језгро План-а9.

en: Load a PXE image.
sr: Учитава ПИксЕ слику.

en: Load Truecrypt ISO.
sr: Учитава Трукрипт ИСО.

en: initrd already loaded
sr: инитрд је већ учитан

en: Load module.
sr: Учитава модул.

en: Press any key to launch xnu
sr: Притисните неки тастер да покренете иксну

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
sr: Учитава избачај „својстава-уређаја“.

en: Could not locate FPSWA driver
sr: Не могу да нађем управљачки програм „FPSWA“

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
sr: протокол „FPSWA“ није могао да нађе сучеље

en: No FPSWA found
sr: Нисам нашао „FPSWA“

en: FPSWA revision: %x
sr: „FPSWA“ ревизија: %x

en: FILE [ARGS...]
sr: ДАТОТЕКА [АРГУМЕНТИ...]

en: Display FPSWA version.
sr: Приказује издање „FPSWA“-а.

en: WARNING: no console will be available to OS
sr: УПОЗОРЕЊЕ: ниједна конзола неће бити доступна ОС-у

en: Load a multiboot 2 kernel.
sr: Учитава вишеподизно 2 језгро.

en: Load a multiboot 2 module.
sr: Учитава вишеподизни 2 модул.

en: Load a multiboot kernel.
sr: Учитава вишеподизно језгро.

en: Load a multiboot module.
sr: Учитава вишеподизни модул.

en: memory being set is larger than allocated memory
sr: постављена меморија је већа од додељене меморије

en: ELF section header region is larger than the file size
sr: област заглавља ЕЛФ одељка је већа од величине датотеке

en: missing p-list filename
sr: недостаје назив датотеке п-списка

en: Background image mode.
sr: Режим позадинске слике.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
sr: stretch(=%развучено%)|normal(=%обично%)

en: Load XNU image.
sr: Учитава ИксНУ слику.

en: Load 64-bit XNU image.
sr: Учитава 64-битну ИксНУ слику.

en: Load XNU extension package.
sr: Учитава пакет ИксНУ проширења.

en: Load XNU extension.
sr: Учитава ИксНУ проширење.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
sr: ДИРЕКТОРИЈУМ [ОССкупЈеПотребан]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
sr: Учитава директоријум ИксНУ проширења.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
sr: Учитава рамдиск ИксНУ-а. Биће доступан у ОС-у као „md0“.

en: Load a splash image for XNU.
sr: Учитава поздравну слику за ИксНУ.

en: Load an image of hibernated XNU.
sr: Учитава слику замрзнутог ИксНУ-а.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
sr: АДРЕСА1,МАСКА1[,АДРЕСА2,МАСКА2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
sr: Проглашава области меморије неисправним (лошрам).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
sr: ОД[K|M|G] ДО[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
sr: Уклања све области меморије у наведеном опсегу.

en: four arguments expected
sr: очекивана су четири аргумента

en: unrecognised network interface `%s'
sr: непознато мрежно сучеље „%s“

en: no DHCP info found
sr: нисам нашао ДХЦП податке

en: no DHCP options found
sr: нисам нашао ДХЦП опције

en: invalid DHCP option code
sr: неисправан код ДХЦП опције

en: no DHCP option %u found
sr: нисам нашао ДХЦП опцију „%u“

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
sr: непозната одредба записа ДХЦП опције „%s“

en: no network card found
sr: нисам нашао мрежну картицу

en: couldn't autoconfigure %s
sr: не могу самостално да подесим „%s“

en: [CARD]
sr: [КАРТИЦА]

en: perform a bootp autoconfiguration
sr: обавља самоподешавање „bootp“-а

en: perform a DHCP autoconfiguration
sr: обавља самоподешавање ДХЦП-а

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
sr: ПРОМЕНЉИВА СУЧЕЉЕ БРОЈ ОПИС

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
sr: налази ДХЦП опцију и чува је у ПРОМЕНЉИВОЈ. Ако је ПРОМЕНЉИВА - онда исписује вредност.

en: no DNS servers configured
sr: нема подешених ДНС сервера

en: domain name component is too long
sr: састојак назива домена је предуг

en: no DNS record found
sr: нисам нашао ДНС запис

en: no DNS reply received
sr: није добијен ДНС одговор

en: only ipv4
sr: само ипв4

en: only ipv6
sr: само ипв6

en: prefer ipv4
sr: предност за ипв4

en: prefer ipv6
sr: предност за ипв6

en: ADDRESS DNSSERVER
sr: АДРЕСА ДНССЕРВЕР

en: Perform a DNS lookup
sr: Обавља ДНС претрагу

en: DNSSERVER
sr: ДНССЕРВЕР

en: Add a DNS server
sr: Додаје ДНС сервер

en: Remove a DNS server
sr: Уклања ДНС сервер

en: List DNS servers
sr: Исписује ДНС сервере

en: network protocol not available, can't send packet
sr: мрежни протокол није доступан, не могу да пошаљем пакет

en: couldn't send network packet
sr: не могу да пошаљем мрежни пакет

en: alloc-mem failed
sr: додела меморије није успела

en: free-mem failed
sr: ослобађање меморије није успело

en: invalid HTTP header - LF without CR
sr: неисправно HTTP заглавље – „LF“ без „CR“

en: unsupported HTTP response
sr: неподржани ХТТП одговор

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
sr: неподржана ХТТП грешка %d: %s

en: time out opening `%s'
sr: истекло је време за отварање „%s“

en: timeout: could not resolve hardware address
sr: истек времена: не могу да решим хардверску адресу

en: unresolvable address %s
sr: нерешива адреса „%s“

en: unrecognised network address `%s'
sr: непозната мрежна адреса „%s“

en: destination unreachable
sr: недостижно одредиште

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
sr: откривена је петља руте

en: address not found
sr: нисам нашао адресу

en: you can't delete this address
sr: не може обрисати ову адресу

en: Unsupported hw address type %d
sr: Неподржана врста хв адресе „%d“

en: Unsupported address type %d
sr: Неподржана врста адресе „%d“

en: three arguments expected
sr: очекивана су три аргумента

en: card not found
sr: нисам нашао картицу

en: non-numeric or invalid number `%s'
sr: није или је неисправан број „%s“

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
sr: „vlan“ ид „%s“ није у исправном опсегу 0-4094

en: network interface not found
sr: нисам нашао мрежно сучеље

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
sr: привремено

en: Unknown address type %d
sr: Непозната врста адресе „%d“

en: no server is specified
sr: није наведен сервер

en: mismatched [ in address
sr: неодговарајућа [ у адреси

en: bad port number
sr: лош број прикључника

en: timeout reading `%s'
sr: истекло је време за читање „%s“

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
sr: КРАТАКНАЗИВ КАРТИЦА АДРЕСА [ХВАДРЕСА]

en: Add a network address.
sr: Додаје мрежну адресу.

en: [CARD [HWADDRESS]]
sr: [КАРТИЦА [ХВАДРЕСА]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
sr: Обавља ИПВ6 самоподешавање

en: SHORTNAME
sr: КРАТАКНАЗИВ

en: Delete a network address.
sr: Брише мрежну адресу.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
sr: КРАТАКНАЗИВ МРЕЖА [СУЧЕЉЕ| gw МРЕЖНИПРОЛАЗ]

en: Add a network route.
sr: Додаје мрежну руту.

en: Delete a network route.
sr: Брише мрежну руту.

en: SHORTNAME VLANID
sr: КРАТАК_НАЗИВ VLANID

en: Set an interface's vlan id.
sr: Поставља влан ид сучеља.

en: list network routes
sr: исписује мрежне руте

en: list network cards
sr: исписује мрежне картице

en: list network addresses
sr: исписује мрежне адресе

en: connection refused
sr: веза је одбијена

en: connection timeout
sr: истекло је време повезивања

en: Enter username:
sr: Унесите корисника:

en: [USERLIST]
sr: [СПИСАККОРИСНИКА]

en: Check whether user is in USERLIST.
sr: Проверава да ли је корисник на СПИСКУКОРИСНИКА.

en: Possible commands are:
sr: Могуће наредбе су:

en: Possible devices are:
sr: Могући уређаји су:

en: Possible files are:
sr: Могуће датотеке су:

en: Possible partitions are:
sr: Могуће партиције су:

en: Possible arguments are:
sr: Могући аргументи су:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
sr: Могуће ствари су:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
sr: Упозорење: грешка синтаксе (недостаје косница) у „%s“

en: Warning: invalid foreground color `%s'
sr: Упозорење: неисправна боја исписивања „%s“

en: Warning: invalid background color `%s'
sr: Упозорење: неисправна боја позадине „%s“

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
sr: ПРОМЕНЉИВАОКРУЖЕЊА [ПРОМЕНЉИВАОКРУЖЕЊА] ...

en: Export variables.
sr: Извози променљиве.

en: module isn't loaded
sr: модул није учитан

en: GNU GRUB  version %s
sr: Гну ГРУБ  издање %s

en: ESC at any time exits.
sr: ЕСЦ у било које време излази.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
sr: Подржано је минимално линијско уређивање налик БАШ-у. За прву реч, ТАБ исписује могућа довршавања наредбе. Било где другде ТАБ исписује могућа довршавања уређаја или датотеке. Да укључите „less(1)-like“ страничење, „set pager=1“. %s

en: Clear the screen.
sr: Чисти екран.

en: Enter normal mode.
sr: Улази у нормалан режим.

en: Exit from normal mode.
sr: Улази из нормалног режима.

en: Press any key to continue...
sr: Притисните неки тастер да наставите...

en: Booting `%s'
sr: Подижем „%s“

en: Falling back to `%s'
sr: Пребацујем се на „%s“

en: Failed to boot both default and fallback entries.
sr: Нисам успео да подигнем ни основне ни одступајуће уносе.

en: Booting a command list
sr: Подижем списак наредби

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
sr: Подржано је минимално екранско уређивање налик Емакс-у. Притисните Ктрл-х или Ф10 за подизање, Ктрл-ц или Ф2 за линију наредби или ЕСЦ да одбаците уређивања и да се вратите на изборник ГРУБ-а.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
sr: Користите тастере „%C“ и „%C“ да изаберете који уноси су истакнути.

en: Partition %s:
sr: Партиција „%s“:

en: Device %s:
sr: Уређај „%s“:

en: Filesystem cannot be accessed
sr: Не могу да приступим систему датотека

en: Filesystem type %s
sr: Систем датотека врсте „%s“

en: - Label `%s'
sr: — Натис „%s“

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
sr: — Време последње измене %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
sr: НИсам открио познати ситем датотека

en:  - Partition start at %llu%sKiB
sr:  — Партиција почиње на %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
sr:  — Величина сектора %uB

en:  - Total size unknown
sr:  — Укупна величина није позната

en:  - Total size %llu%sKiB
sr:  — Укупна величина %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
sr: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
sr: ——ЈОШ НЕШТО——

en: cannot open configuration file `%s': %s
sr: не могу да отворим датотеку подешавања „%s“: %s

en: Success
sr: Успешно

en: no compression is available for your platform
sr: сажимање није доступно за вашу платформу

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
sr: нису доступне ИЕЕЕ1275 рутине за вашу платформу

en: no EFI routines are available for your platform
sr: нису доступне ЕФИ рутине за вашу платформу

en: no SGI routines are available for your platform
sr: нису доступне СГИ рутине за вашу платформу

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
sr: није доступан стваралац насумичног броја за ваш ОС

en: Failed to create `device-mapper' tree
sr: Нисам успео да направим стабло „device-mapper“

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
sr: не могу да прикачим шифровани волумен „%s“: %s

en: cannot open grub disk `%s'
sr: не могу да отворим диск груба „%s“

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
sr: не могу да добавим криптодиск из изворног диска „%s“

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
sr: не могу да добавим назив дм чвора за груб дев „%s“

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
sr: не могу да створим „DM_TABELA_UREĐAJA“ дм задатка

en: can't set dm task name to `%s'
sr: не могу да поставим назив дм задатка на „%s“

en: can't run dm task for `%s'
sr: не могу да покренем дм задатак за „%s“

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
sr: дм мета врсте „%s“ није „crypt“

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
sr: не могу да добавим шифрера из „dm-crypt“ праметара „%s“

en: could not strndup cipher of length `%
sr: не могу да „strndup“ шифрера дужине „%

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
sr: не могу да добавим шрежим ифрера из „dm-crypt“ праметара „%s“

en: could not strndup cipher_mode of length `%
sr: не могу да „strndup“ режим шифрера дужине „%

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
sr: не могу да поставим шифрера криптодиска „%s“ на „%s“ са режимом „%s“

en: can't lookup hash sha256 by name
sr: не могу да тражим хеш „sha256“ по називу

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
sr: не могу да отворим геом

en: couldn't find geli consumer
sr: не могу да нађем гели потрошача

en: couldn't retrieve geli UUID
sr: не могу да довучем гели УУИБ

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
sr: не могу да нађем геом разред „part“

en: unaligned device size
sr: непоравната величина уређаја

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
sr: покушава да прочита језгрену слику „%s“ из ГРУБ-а

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
sr: опет покушава да прочита језгрену слику „%s“ из ГРУБ-а

en: cannot read `%s' correctly
sr: не могу тачно да прочитам „%s“

en: failed to read the sectors of the core image
sr: нисам успео да прочитам секторе језгрене слике

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
sr: не могу да добавим линију наредбе преводиоца за путању „%s“: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
sr: линија наредбе преводиоца је празна за путању „%s“

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
sr: преводилац „%s“ за путању „%s“ има неколико не-опционих речи, барем „%s“ и „%s“

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
sr: преводиоцу „%s“ за путању „%s“ су дате само опције, не могу да нађем партицију уређаја

en: Storage information for `%s' does not include type
sr: Подаци складиштења за „%s“ не садрже врсту

en: `%s' is not a local disk
sr: „%s“ није месни диск

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
sr: Подаци складиштења за „%s“ не указују ни на обичну партицију ни на обичан диск

en: can't retrieve blocklists: %s
sr: не могу да довучем спискове блокова: %s

en: blocksize is not divisible by 512
sr: величина блока није дељива са 512

en: invalid zero blocksize
sr: неисправна нулта величина блока

en: can't retrieve blocklists
sr: не могу да довучем спискове блокова

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
sr: грешка иоцтл РАИД_ИЗДАЊА: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
sr: неподржано издање РАИД-а: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
sr: грешка иоцтл ДОБАВИ_ПОДАТКЕ_НИЗА: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
sr: грешка иоцтл ДОБАВИ_ПОДАТКЕ_ДИСКА: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
sr: Не могу да отворим ток из „%s“: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
sr: непозната врста РАИД уређаја „%s“

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
sr: нисам нашао „obppath“ у родитељским директоријумима „%s“, нема откривања ИЕЕЕ1275 назива

en: failed to get canonical path of `%s'
sr: нисам успео да добавим прописну путању за „%s“

en: unknown device type %s
sr: непозната врста уређаја „%s“

en: Usage: %s DEVICE
sr: Употреба: %s УРЕЂАЈ

en: Unable to fork: %s
sr: Не могу да исцепим: %s

en: Unable to create pipe: %s
sr: Не могу да направим спојку: %s

en: cannot save the original directory
sr: не могу да сачувам изворни директоријум

en: cannot restore the original directory
sr: не могу да повратим изворни директоријум

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
sr: не могу да добавим податке „%s“: %s

en: cannot make temporary file: %s
sr: не могу да направим привремену датотеку: %s

en: cannot make temporary directory: %s
sr: не могу да направим привремени директоријум: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
sr: не могу да нађем путању ИЕЕЕ1275 уређаја за „%s“.
    Мораћете ручно да поставите променљиву „boot-device“.

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
sr: %s: нисам нашао

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
sr: „nvsetenv“ није успело. 
    Мораћете ручно да поставите променљиву „boot-device“.  На упиту ИЕЕЕ1275, укуцајте:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
sr: Мораћете ручно да поставите „SystemPartition“ и „OSLoader“.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
sr: нема / у прописном називу датотеке

en: cygwin_conv_path() failed
sr: није успело „cygwin_conv_path()“

en: couldn't retrieve random data
sr: не могу да довучем насумичне податке

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
sr: Недовољно овлашћења за приступ уграђеном програму, подразумевам БИОС

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
sr: нису доступне ЕФИ рутине приликом рада у режиму БИОС-а

en: unexpected EFI error
sr: неочекивана грешка ЕФИ-а

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
sr: Не могу да нађем слободно ПодизноНННН подножје

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
sr: овај натпис ГПТ партиције не садржи БИОС подизну партицију; уграђивање неће бити могуће

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
sr: ваша БИОС подизна партиција је премала; уграђивање неће бити могуће

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
sr: Сектор %llu се већ користи раид контролером „%s“; избегавам га.  Затражите од произвођача да не смешта податке у празнини ГЗП-а

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
sr: Сектор %llu се већ користи програмом „%s“; избегавам га.  Овај софтвер може у будућности да доведе до подизних или других проблема.  Затражите од његових аутора да не смештају податке у подизној стази.

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
sr: други програм користи област уграђивања, и нема довољно места за „core.img“.  Такав програм обично покушава да смести податке на начин који избегава откривање.  Препоручујемо вам да испитате.

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
sr: овај натпис партиције у стилу мсдос-а нема празнину пост-ГЗП-а; уграђивање неће бити могуће

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
sr: ваша област уграђивања је необично мала.  „core.img“ неће стати у њу.

en: Make partition active
sr: Чини партицију активном

en: not a primary partition
sr: није главна партиција

en: Partition %d is active now.
sr: Партиција „%d“ је сада активна.

en: Cleared active flag on %d.
sr: Очишћена је активна заставица на %d.

en: Change partition type
sr: Мења врсту партиције

en: Set `hidden' flag in partition type
sr: Поставља заставицу „hidden“ у врсти партиције

en: the partition type 0x%x isn't valid
sr: врста партиције 0x%x није исправна

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
sr: Подешавам врсту партиције на 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
sr: не могу да прекинем 0 петље

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
sr: није у телу функције

en: invalid variable name `%s'
sr: неисправан назив променљиве „%s“

en: cannot allocate command buffer
sr: не могу да доделим командну међумеморију

en: attempt to redefine a function being executed
sr: покушај поновног дефинисања функције је извршен

en: unexpected end of file
sr: неочекивани крај датотеке

en: [NUM]
sr: [БРОЈ]

en: Exit from loops
sr: Излази из петље

en: Continue loops
sr: Наставља петљу

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
sr: Мења положајне параметре.

en: [VALUE]...
sr: [ВРЕДНОСТ]...

en: Set positional parameters.
sr: Поставља положајне параметре.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
sr: Враћа се из функције.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
sr: [-m (stretch|normal)] ДАТОТЕКА

en: Load background image for active terminal.
sr: Учитава слику позадине за активни терминал.

en: COLOR
sr: БОЈА

en: Set background color for active terminal.
sr: Поставља боју позадине за активни терминал.

en: Show CBMEM console content.
sr: Приказује садржај ЦБМЕМ конзоле.

en: Set the serial unit.
sr: Поставља серијску јединицу.

en: Set the serial port address.
sr: Поставља адресу серијског прикључника.

en: Set the serial port speed.
sr: Поставља брзину серијског прикључника.

en: Set the serial port word length.
sr: Поставља дужину речи серијског прикључника.

en: Set the serial port parity.
sr: Поставља парност серијског прикључника.

en: Set the serial port stop bits.
sr: Поставља зауставне битове серијског прикључника.

en: Set the base frequency.
sr: Поставља учесталост основе.

en: Enable/disable RTS/CTS.
sr: Укључује/искључује РТС/ЦТС.

en: incorrect MMIO address syntax
sr: нетачна синтакса MMIO адресе

en: incorrect MMIO access size
sr: нетачна величина MMIO приступа

en: serial port `%s' isn't found
sr: нисам нашао серијски прикључник „%s“

en: unsupported serial port flow control
sr: неподржана контрола протока серијског прикључника

en: [OPTIONS...]
sr: [ОПЦИЈЕ...]

en: Configure serial port.
sr: Подешава серијски прикључник.

en: unknown terminfo type `%s'
sr: непозната врста података терминала „%s“

en: ASCII
sr: АСКРИ

en: UTF-8
sr: УТФ-8

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
sr: визуелно-уређени УТФ-8

en: Unknown encoding
sr: Непознато кодирање

en: Current terminfo types:
sr: Тренутне врсте података терминала:

en: Terminal is ASCII-only [default].
sr: Терминал је само АСКРИ [основно].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
sr: Терминал је логички-уређени УТФ-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
sr: Терминал је визуелно-уређени УТФ-8.

en: Terminal has specified geometry.
sr: Терминал има наведену геометрију.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
sr: ШИРИНАxВИСИНА.

en: incorrect terminal dimensions specification
sr: неисправна одредба димензија терминала

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
sr: нисам нашао терминал „%s“ или њиме не рукују подаци терминала

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
sr: [[-a|-u|-v] [-g ШxВ] [ТЕРМ] [ВРСТА]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
sr: Поставља врсту података терминала ТЕРМИНАЛА на ВРСТУ.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
sr: Исписује и извршава аргумент блока.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
sr: датотека битмапе „%s“ је у неподржаном запису

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
sr:   ВБЕ подаци:   издање: %d.%d  ОЕМ софтвер рев: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
sr:               укупно меморије: %d KiB

en: no suitable video mode found
sr: нисам нашао одговарајући режим снимка

en: peek out of range
sr: врхунац је ван опсега

en: access denied
sr: приступ је одбијен

en: MODULES
sr: МОДУЛИ

en: pre-load specified modules MODULES
sr: предучитавањем наведени модули МОДУЛИ

en: embed a specific DTB
sr: угнежђени специфични ДТБ

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
sr: инсталира само МОДУЛЕ и њихове зависности [основно=all]

en: THEMES
sr: ТЕМЕ

en: install THEMES [default=%s]
sr: инсталира ТЕМЕ [основно=%s]

en: FONTS
sr: СЛОВНИ ЛИКОВИ

en: install FONTS [default=%s]
sr: инсталира СЛОВНЕ ЛИКОВЕ [основно=%s]

en: LOCALES
sr: ЈЕЗИЦИ

en: install only LOCALES [default=all]
sr: инсталира само ЈЕЗИКЕ [основно=all]

en: compress GRUB files [optional]
sr: сажима ГРУБ датотеке [изборно]

en: choose the compression to use for core image
sr: бира сажимање за слику језгра

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
sr: користи слике и модуле под ДИР [основно=%s/<платформа>]

en: use translations under DIR [default=%s]
sr: користи преводе под ДИР [основно=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
sr: користи теме под ДИР [основно=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
sr: уграђује ДАТОТЕКУ као јавни кључ за проверавање потписа

en: SBAT metadata
sr: СБАТ метаподаци

en: disable shim_lock verifier
sr: искључује „shim_lock“ проверивача

en: cannot sync `%s': %s
sr: не могу да усагласим „%s“: %s

en: cannot rename the file %s to %s
sr: не могу да преименујем датотеку „%s“ у „%s“

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
sr: диск не постоји, тако да се пребацујем на партициони уређај „%s“

en: Commands:
sr: Наредбе:

en: Create a blank environment block file.
sr: Прави празну датотеку блока окружења.

en: List the current variables.
sr: Исписује текуће променљиве.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
sr: set [НАЗИВ=ВРЕДНОСТ ...]

en: Set variables.
sr: Поставља променљиве.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
sr: unset [НАЗИВ ...]

en: Delete variables.
sr: Брише променљиве.

en: Options:
sr: Опције:

en: You need to specify at least one command.
sr: Морате навести барем једну наредбу.

en: FILENAME COMMAND
sr: ДАТОТЕКА НАРЕДБА

en: Tool to edit environment block.
sr: Алат за уређивање блока окружења.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
sr: Ако је ДАТОТЕКА -, користи се основна вредност %s.
    
    Нема наредбе „delete“; ако желите да обришете читав блок
    окружења, користите „rm %s“.

en: cannot get file location `%s': %s
sr: не могу да добавим место датотеке „%s“: %s

en: invalid environment block
sr: неисправан блок окружења

en: invalid parameter %s
sr: неисправан параметар „%s“

en: environment block too small
sr: блок окружења је премали

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
sr: читање диска није успело на померају %lld, дужина %lld

en: invalid skip value %lld
sr: неисправна вредност прескакања %lld

en: read error at offset %llu: %s
sr: грешка читања на померају %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
sr: не могу да отворим датотеку ОС-а „%s“: %s

en: cannot write to the stdout: %s
sr: не могу да пишем на стандардни излаз: %s

en: compare fail at offset %llu
sr: поређење није успело на померају %llu

en: OS file %s open error: %s
sr: грешка отварања датотеке „%s“ ОС-а: %s

en: `loopback' command fails: %s
sr: није успела наредба „loopback“: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
sr: није успела наредба „cryptomount“: %s

en: couldn't retrieve UUID
sr: не могу да довучем УУИБ

en: ls PATH
sr: ls ПУТАЊА

en: List files in PATH.
sr: Исписује датотеке из ПУТАЊЕ.

en: cp FILE LOCAL
sr: cp ДАТОТЕКА МЕСНА

en: Copy FILE to local file LOCAL.
sr: Умножава ДАТОТЕКУ у месну датотеку МЕСНА.

en: cat FILE
sr: cat ДАТОТЕКА

en: Copy FILE to standard output.
sr: Умножава ДАТОТЕКУ на стандардни излаз.

en: cmp FILE LOCAL
sr: cmp ДАТОТЕКА МЕСНА

en: Compare FILE with local file LOCAL.
sr: Упоређује ДАТОТЕКУ са месном датотеком МЕСНА.

en: hex FILE
sr: hex ДАТОТЕКА

en: Show contents of FILE in hex.
sr: Приказује садржај ДАТОТЕКЕ хексадецимално.

en: crc FILE
sr: crc ДАТОТЕКА

en: Get crc32 checksum of FILE.
sr: Добавља „crc32“ проверу суме ДАТОТЕКЕ.

en: blocklist FILE
sr: blocklist ДАТОТЕКА

en: Display blocklist of FILE.
sr: Приказује списак блокова ДАТОТЕКЕ.

en: xnu_uuid DEVICE
sr: xnu_uuid УРЕЂАЈ

en: Compute XNU UUID of the device.
sr: Упоређује ИксНУ УУИБ уређаја.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
sr: БРОЈ

en: Skip N bytes from output file.
sr: Прескаче N бајтова из излазне датотеке.

en: Handle N bytes in output file.
sr: Рукује са N бајтова у излазној датотеци.

en: Specify the number of input files.
sr: Наводи број улазних датотека.

en: Set debug environment variable.
sr: Поставља променљиву окружења прочишћавања.

en: Mount crypto devices.
sr: Прикачиње уређаје шифровања.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
sr: ДАТОТЕКА|prompt

en: Load zfs crypto key.
sr: Учитава зсф крипто кључ.

en: Uncompress data.
sr: Распакује податке.

en: Invalid disk count.
sr: Неисправан број дискова.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
sr: Број дискова мора да претходи списку дискова.

en: No command is specified.
sr: Није наведена ниједна наредба.

en: Not enough parameters to command.
sr: Нема довољно параметара за наредбу.

en: Invalid command %s.
sr: Неисправн наредба „%s“.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
sr: ПУТАЊА_СЛИКЕ НАРЕДБЕ

en: Debug tool for filesystem driver.
sr: Прочишћавачки алат за управљачке програме система датотека.

en: set input filename for 32-bit part.
sr: поставља назив улазне датотеке за 32-битне партиције.

en: set input filename for 64-bit part.
sr: поставља назив улазне датотеке за 64-битне партиције.

en: set output filename. Default is STDOUT
sr: поставља назив излазне датотеке. Основно је СТНДИЗЛАЗ.

en: [OPTIONS]
sr: [ОПЦИЈЕ]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
sr: Прилепљује 32-битну и 64-битну извршну на Ејплову свеопшту.

en: Missing input file
sr: Недостаје улазна датотека

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
sr: не могу да умножим „%s“ у „%s“: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
sr: не могу да сажмем „%s“ у „%s“

en: failed to make directory: '%s'
sr: нисам успео да направим директоријум: %s

en: cannot open directory `%s': %s
sr: не могу да отворим директоријум „%s“: %s

en: cannot backup `%s': %s
sr: не могу да направим резерву „%s“: %s

en: cannot restore `%s': %s
sr: не могу да вратим „%s“: %s

en: cannot delete `%s': %s
sr: не могу да обришем „%s“: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
sr: „grub-mkimage“ је преведен без ИксЗ подршке

en: Unknown compression format %s
sr: Непознат запис сажимања „%s“

en: Unrecognized compression `%s'
sr: Непознато сажимање „%s“

en: unknown target format %s
sr: непознат циљни запис „%s“

en: cannot find locale `%s'
sr: не могу да нађем језик „%s“

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
sr: „%s“ не постоји. Наведите „--target“ или „--directory“

en: invalid modinfo file `%s'
sr: неисправна датотека података режима „%s“

en: Unknown platform `%s-%s'
sr: Непозната платформа „%s-%s“

en: More than one install device?
sr: Више од једног инсталационог уређаја?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
sr: инсталира ГРУБ слике под директоријумом ДИР/%s уместо под %s директоријумом

en: TARGET
sr: МЕТА

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
sr: инсталира ГРУБ за ЦИЉНУ платформу [основно=%s]; доступне мете: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
sr: чини диск такође подизним као флопи (основно за фдИкс уређаје). Може да се оштети на неким БИОС-има.

en: delete device map if it already exists
sr: брише мапу уређаја ако већ постоји

en: install even if problems are detected
sr: инсталира чак и ако су откривени проблеми

en: use identifier file even if UUID is available
sr: користи датотеку одредника чак и ако је доступан УУИБ

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
sr: модул диска за коришћење (биосдиск или изворни). Ова опција је доступна само на метама БИОС-а.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
sr: не освежава НВРАМ променљиве „boot-device“/„Boot*“. Ова опција је доступна само на ЕФИ и ИЕЕЕ1275 метама.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
sr: не испробава системе датотека у УРЕЂАЈУ

en: do not install bootsector
sr: не инсталира подизни сектор

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
sr: Не примењује никакво мудро читање шифре када уграђује „core.img“. Ова опција је доступна једнино на метама x86 БИОС-а.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
sr: инсталациони уређај је уклоњив. Ова опција је доступна само на ЕФИ-ју.

en: ID
sr: ИБ

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
sr: ИБ подизног учитавача. Ова опција је доступна само на ЕФИ-ју и Мек-у.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
sr: користи ДИР као корен ЕФИ система партиција.

en: use DIR for PPC MAC install.
sr: користи ДИР за ППЦ МАК инсталацију.

en: use FILE as font for label
sr: користи ДАТОТЕКУ као словни лик за натпис

en: use COLOR for label
sr: користи БОЈУ за натпис

en: use COLOR for label background
sr: користи БОЈУ за позадину натписа

en: use STRING as product version
sr: користи НИСКУ као издање производа

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
sr: [ОПЦИЈА] [ИНСТАЛАЦИОНИ_УРЕЂАЈ]

en: Install GRUB on your drive.
sr: Инсталира ГРУБ на вашем диску.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
sr: ИНСТАЛАЦИОНИ_УРЕЂАЈ мора бити назив датотеке системског уређаја.
    „%s“ умножава слике ГРУБ-а у „%s“.  На неким платформама, може такође да инсталира ГРУБ у подизном сектору.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
sr: уређај „%s“ је одређен више пута у мапи уређаја „%s“

en: Unable to open %s: %s
sr: Не могу да отворим „%s“: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
sr: Не могу да одредим вашу платформу. Користите „--target“.

en: Installing for %s platform.
sr: Инсталирам за платформу „%s“.

en: install device isn't specified
sr: уређај инсталације није наведен

en: cannot find EFI directory
sr: не могу да нађем ЕФИ директоријум

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
sr: не могу да нађем уређај за „%s“ (да ли је „/dev“ прикачен?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
sr: Не могу да нађем уређај ГРУБ-а за „%s“.  Проверите „device.map“

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
sr: „%s“ не изгледа као ЕФИ партиција, систем се не може подићи

en: %s doesn't look like an EFI partition
sr: „%s“ не изгледа као ЕФИ партиција

en: You've found a bug
sr: Нашли сте грешку

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
sr: систем датотека на „%s“ није ни ХФС ни ХФС+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
sr: покушавам да инсталирам на шифровани диск без укљученог криптодиска. Поставите „%s“ у датотеци „%s“

en: Can't create file: %s
sr: Не могу да направим датотеку: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
sr: савети нису доступни за вашу платформу. Очекујте умањену делотворност

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
sr: НИЈЕ ПОКРЕНУТА:

en: the chosen partition is not a PReP partition
sr: изабрана партиција није ПРеП партиција

en: failed to copy Grub to the PReP partition
sr: нисам успео да умножим Груб на ПРеП партицију

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
sr: ПРеП партиција није празна. Ако сте сигурни желећете да је користите, покрените „dd“ да је очистите: „%s“

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
sr: „efibootmgr“ није успео да региструје унос подизача: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
sr: није наведен иб ЕФИ подизног учитавача.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
sr: УПОЗОРЕЊЕ: никаква платформно особена инсталација није обављена

en: Installation finished. No error reported.
sr: Инсталација је завршена. Без пријављених грешака.

en: bless for x86-based macs
sr: омогућава подизање за х86-засноване мекове

en: bless for ppc-based macs
sr: омогућава подизање за ппц-засноване мекове

en: No path or device is specified.
sr: Није наведена ни путања ни уређај.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
sr: --ppc ПУТАЊА|--x86 ДАТОТЕКА

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
sr: Омогућавање подизања у стилу Мека за ХФС или ХФС+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
sr: Употреба: %s [УЛАЗНАДАТОТЕКА [ИЗЛАЗНАДАТОТЕКА]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
sr: Грешка фритајпа %d учитавјући глиф 0x%x за U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
sr:  (по средини)

en:  (leftmost)
sr:  (с лева)

en:  (rightmost)
sr:  (с десна)

en: Out of range substitution (%d, %u)
sr: Замена ван опсега (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
sr: Претрага ван опсега: %d

en: Unsupported substitution type: %d
sr: Неподржана врста замене: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
sr: Неподржана одредба замене: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
sr: неисправан опсег словног лика

en: Unsupported coverage specification: %u
sr: Неподржана одредба покрића: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
sr: УПОЗОРЕЊЕ: неподржани параметри функције словног лика: %x

en: save output in FILE [required]
sr: чува излаз у ДАТОТЕКУ [потребно]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
sr: бира индекс изгледа

en: FROM-TO[,FROM-TO]
sr: ОД-ДО[,ОД-ДО]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
sr: поставља опсег словног лика

en: NAME
sr: НАЗИВ

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
sr: поставља назив породице словног лика

en: SIZE
sr: ВЕЛИЧИНА

en: set font size
sr: поставља величину словног лика

en: set font descent
sr: подешава словни лик силазно

en: set font ascent
sr: подешава словни лик узлазно

en: convert to bold font
sr: претвара у подебљани словни лик

en: force autohint
sr: приморава самонаговештавање

en: disable hinting
sr: искључује наговештавање

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
sr: занемарује наносе битмапе приликом учитавања

en: [OPTIONS] FONT_FILES
sr: [ОПЦИЈЕ] ДАТОТЕКЕ_СЛОВОЛИКА

en: Convert common font file formats into PF2
sr: Претвара записе датотека општих словних ликова у ПФ2

en: output file must be specified
sr: излазна датотека мора бити наведена

en: FT_Init_FreeType fails
sr: „FT_Init_FreeType“ није успело

en: can't open file %s, index %d: error %d
sr: не могу да отворим датотеку „%s“, индекс %d: грешка %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
sr: не могу да подесим величину словног лика %dx%d: Грешка слободне врсте %d: %s

en: set prefix directory
sr: поставља директоријум префикса

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
sr: уграђује ДАТОТЕКУ као слику мемдиска
    Подразумева „-p (memdisk)/boot/grub“ и преписује сваки претходно достављени префикс, али сам префикс може бити преписан каснијим опцијама

en: embed FILE as a device tree (DTB)
sr: уграђује ДАТОТЕКУ као стабло уређаја (ДТБ)

en: embed FILE as an early config
sr: уграђује ДАТОТЕКУ као раније подешавање

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
sr: додаје подеок НАПОМЕНА за ЦХРП ИЕЕЕ1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
sr: шаље створену слику у ДАТОТЕКУ [основно=stdout]

en: FORMAT
sr: ЗАПИС

en: generate an image in FORMAT
sr: ствара слику у ЗАПИСУ

en: available formats:
sr: доступни записи:

en: unknown target format %s
sr: непознат циљни запис „%s“

en: [OPTION]... [MODULES]
sr: [ОПЦИЈА]... [МОДУЛИ]

en: Make a bootable image of GRUB.
sr: Прави подизну слику ГРУБ-а.

en: Target format not specified (use the -O option).
sr: Циљни запис није наведен (користите опцију „-O“).

en: Prefix not specified (use the -p option).
sr: Префикс није наведен (користите опцију „-p“).

en: cannot close `%s': %s
sr: не могу да затворим „%s“: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
sr: „%s“ је лоше преведен: његова почетна адреса је 0x%llx уместо 0x%llx: грешка „ld.gold“-а?

en: set input filename. Default is STDIN
sr: поставља назив улазне датотеке. Основно је СТНДУЛАЗ.

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
sr: Непознат одредник скенирања тастатуре „%s“

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
sr: Непозната шифра скенирања тастатуре 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
sr: ГРЕШКА: нисам нашао исправан распоред тастатуре. Проверите улаз.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
sr: Ствара распоред тастатуре ГРУБ-а из једне Линуксове конзоле.

en: root directory of TFTP server
sr: корени директоријум ТФТП сервера

en: relative subdirectory on network server
sr: релативни поддиректоријум на мрежном серверу

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
sr: Припрема мрежне подизне слике ГРУБ-а на „net_directory/subdir“ подразумевајући да је „net_directory“ ТФТП корен.

en: unsupported platform %s
sr: неподржана платформа „%s“

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
sr: Директоријум мрежног подизања за „%s“ је направљен. Подесите ваш ДХЦП сервер да показује на „%s“

en: Number of PBKDF2 iterations
sr: Број ПБКДФ2 понављања

en: Length of generated hash
sr: Дужина створеног хеша

en: Length of salt
sr: Дужина присолка

en: Generate PBKDF2 password hash.
sr: Ствара хеш ПБКДФ2 лозинке.

en: failure to read password
sr: нисам успео да прочитам лозинку

en: Reenter password:
sr: Поново унесите лозинку:

en: passwords don't match
sr: лозинке нису исте

en: couldn't retrieve random data for salt
sr: не могу да довучем насумичне податке за присолак

en: cryptographic error number %d
sr: криптографска грешка број %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
sr: ПБКДФ2 хеш ваше лозинке је %s

en: No path is specified.
sr: Није наведена ниједна путања.

en: PATH
sr: ПУТАЊА

en: Transform a system filename into GRUB one.
sr: Претвара састемски назив датотеке у онај ГРУБ-ов.

en: save ROM images in DIR [optional]
sr: чува РОМ слике у ДИР-у [изборно]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
sr: користи ДАТОТЕКУ као „xorriso“ [изборно]

en: use STRING as product name
sr: користи НИСКУ као назив производа

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
sr: укључује спарк подизање. Искључује ХФС+, АПМ, АРЦС и подиже као диск слику за „i386-pc“

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
sr: укључује АРЦС подизање (рачунаре мипса велике крајњости, углавном СГИ). Искључује ХФС+,АПМ, спарк64 и подиже као диск слику за „i386-pc“.

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
sr: Прави ГРУБ-ову подизну слику ЦД-РОМ-а, диска, меморијског штапића и дискете.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
sr: Ствара подизну ЦД/УСБ/флопи слику.  Аргументи другачији од опција овог програма се прослеђују иксорисо-у, и означавају изворне датотеке, изворне директоријуме, или било коју опцију „mkisofs“-а наведену излазом „%s“-а.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
sr: Опција —— пребацује у изворни режим наредби „xorriso“-а.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
sr: Пошаљите поруку са захтевом подршке за иксорисо на <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
sr: [ОПЦИЈА] ИЗВОР...

en: enabling %s support ...
sr: укључујем „%s“ подршку ...

en: xorriso not found
sr: нисам нашао „xorriso“

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
sr: Ваш иксорисо не подржава „--grub2-boot-info“. Неке функције су искључене. Користите иксорисо 1.2.9 или новији.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
sr: Ваш иксорисо не подржава „--grub2-boot-info“. Ваша кључна слика је превелика. Подизање као диска је искључено. Користите иксорисо 1.2.9 или новији.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
sr: Ствара самосталну слику (која садржи све модуле) у изабраном запису

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
sr: Синтакса тачке накалемљивања (нпр. „/boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg“) се прихвата

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
sr: СЛИКА1 [СЛИКА2 ...] ТАЧКА_КАЧЕЊА

en: need an image and mountpoint
sr: захтева слику и тачку качења

en: given argument is a system device, not a path
sr: дати аргумент је системски уређај, а не путања

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
sr: исписује опширне поруке (проследите два пута да укључите испис прочишћавања)

en: separate items in output using ASCII NUL characters
sr: одваја ставке на излазу користећи АСКРИ НИШТАВНЕ знакове

en: [default=%s]
sr: [основно=%s]

en: print TARGET
sr: исписује МЕТУ

en: available targets:
sr: доступни мете:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
sr: [ОПЦИЈА]... [ПУТАЊА|УРЕЂАЈ]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
sr: Испробава податке уређаја за датом путањом (или уређајем, ако је дата опција „-d“).

en: read text from FILE.
sr: чита текст из ДАТОТЕКЕ.

en: use COLOR for text
sr: користи БОЈУ за текст

en: use COLOR for background
sr: користи БОЈУ за позадину

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
sr: поставља натпис за стварање

en: use FILE as font (PF2).
sr: користи ДАТОТЕКУ као словни лик (ПФ2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
sr: Ствара Ејпол „.disk_label“.

en: Missing arguments
sr: Недостају аргументи

en: [PATH]
sr: [ПУТАЊА]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
sr: Проверава да ли има грешака синтаксе у датотеке подешавања скрипте ГРУБ-а.

en: Syntax error at line %u
sr: Грешка синтаксе у %u. реду

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
sr: Скрипта „%s“ не садржи наредбе и неће урадити ништа

en: use FILE as the boot image [default=%s]
sr: користи ДАТОТЕКУ као подизну слику [основно=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
sr: користи ДАТОТЕКУ као кључну слику [основно=%s]

en: No device is specified.
sr: Није наведен ниједан уређај.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
sr: Подешава слике за подизање из УРЕЂАЈА.
    
    Не би требало директно да покренете овај програм.  Уместо тога користите „grub-install“.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
sr: УРЕЂАЈ мора бити уређај ОС-а (нпр. „/dev/sda“).

en: Invalid device `%s'.
sr: Неисправан уређај „%s“.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
sr: корени директоријум као што ће бити виђен у време покретања [основно=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
sr: текући директоријум сислинукса као што ће бити виђен у време покретања  [основни је матични директоријум улазне датотеке].

en: write output to FILE [default=stdout].
sr: пише излаз у ДАТОТЕКУ [основно=stdout].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
sr: Претвара подешавања сислинукса у оно ГРУБ-ово.

en: cannot compress the kernel image
sr: не могу да сажмем слику језгра

en: unknown compression %d
sr: непознато сажимање %d

en: section name %s length is bigger than %lu
sr: дужина назива одељка „%s“ је већа од %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
sr: „.sbat“ одељак се може уградити само у ЕФИ слике

en: Decompressor is too big
sr: Распакивач је превелик

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
sr: кључна слика је превелика (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
sr: слика језгра је превелика (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
sr: величина „diskboot.img“ мора бити %u бајта

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
sr: „fwstart.img“ не одговара познатом добром издању. наставите на сопствени ризик

en: firmware image is too big
sr: слика уграђеног програма је превелика

en: invalid line format: %s
sr: неисправан запис реда: %s

en: line too long, length greater than %zu: module %s
sr: ред је предуг, дужина је већа од %zu: модул „%s“

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
sr: први сектор кључне датотеке није поравнат на сектор

en: non-sector-aligned data is found in the core file
sr: пронађени су подаци који нису поравнати-на-сектору у кључној датотеци

en: the sectors of the core file are too fragmented
sr: сектори кључне датотеке су превише исцепкани

en: the size of `%s' is not %u
sr: величина за „%s“ није %u

en: the size of `%s' is too small
sr: величина за „%s“ је премала

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
sr: Покушавам да инсталирам ГРУБ на диск са вишенатписном партицијом или и са натписом партиције и системом датотека.  Ово још није подржано.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
sr: не могу да одредим систем датотека на „%s“; провера безбедности не може бити обављена

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sr: Изгледа да „%s“ садржи „%s“ систем датотека који није познат по томе да резервише простор за подизање у стилу ДОС-а.  Инсталирање ГРУБ-а на том месту може довести до УНИШТЕЊА СИСТЕМА ДАТОТЕКА ако „grub-setup“ препише корисне податке („--skip-fs-probe“ искључује ову проверу, користите на сопствену одговорност)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sr: Изгледа да „%s“ садржи „%s“ мапу партиција која није позната по томе да резервише простор за подизање у стилу ДОС-а.  Инсталирање ГРУБ-а на том месту може довести до УНИШТЕЊА СИСТЕМА ДАТОТЕКА ако „grub-setup“ препише корисне податке („--skip-fs-probe“ искључује ову проверу, користите на сопствену одговорност)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sr: Изгледа да „%s“ садржи „%s“ мапу партиција и ЛДМ који нису познати по томе да резервишу простор за подизање у стилу ДОС-а.  Инсталирање ГРУБ-а на том месту може довести до УНИШТЕЊА СИСТЕМА ДАТОТЕКА ако „grub-setup“ препише корисне податке („--skip-fs-probe“ искључује ову проверу, користите на сопствену одговорност)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
sr: Покушавам да инсталирам ГРУБ на диск без париција или на партицију.  Ово је ЛОША замисао.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
sr: Покушавам да инсталирам ГРУБ на диск са вишенатписном партицијом.  Ово још није подржано.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
sr: Партицијски стил „%s“ не подржава уграђивање

en: File system `%s' doesn't support embedding
sr: Систем датотека „%s“ не подржава уграђивање

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
sr: Ваша област уграђивања је необично мала.  „core.img“ неће стати у њу.

en: no terminator in the core image
sr: нема завршника у слици језгра

en: core.img version mismatch
sr: издање „core.img“-а не одговара

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
sr: уграђивање није могуће, али је потребно за РАИД и ЛВМ инсталацију

en: can't determine filesystem on %s
sr: не могу да одредим систем датотека на „%s“

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
sr: систем датотека „%s“ не подржава спискове блокова

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
sr: уграђивање није могуће, али је потребно за инсталацију унакрсних дискова

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
sr: Уграђивање није могуће.  ГРУБ може једино бити инсталиран у овом подешавању коришћењем спискова блокова.  Међутим, спискови блокова су НЕПОУЗДАНИ и њихова употреба се не препоручује.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
sr: нећу наставити са списковима блокова

en: blocklists are invalid
sr: спискови блокова су неисправни

en: blocklists are incomplete
sr: спискови блокова су непотпуни

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
sr: Употреба: %s -o ИЗЛАЗ ЦКБМАПА_АРГУМЕНТИ...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
sr: Прави датотеку распореда тастатуре ГРУБ-а.

en: print this message and exit
sr: исписује ову поруку и излази

en: print the version information and exit
sr: исписује податке о издању и излази

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
sr: „%s“ ствара распоред тастатуре за ГРУБ користећи „ckbcomp“\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
sr: Грешке пријавите на <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
sr: %s: опција захтева аргумент -- „%s“\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈА]\n

en: Generate a grub config file
sr: Ствара датотеку подешавања груба

en: output generated config to FILE [default=stdout]
sr: шаље створено подешавање у ДАТОТЕКУ [основно=stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
sr: Непозната опција „%s“\n

en: %s: You must run this as root\n
sr: %s: Ово морате покренути као администратор\n

en: %s: Not found.\n
sr: %s: Нисам нашао.\n

en: Generating grub configuration file ...
sr: Стварам датотеку подешавања груба ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
sr: Откривене су грешке синтаксе у створеној датотеци подешавања ГРУБ-а.
    Проверите да ли има грешака у датотекама „/etc/default/grub“
    и „/etc/grub.d/*“ или попуните извештај о грешкама
    и приложите датотеку „%s“.

en: done
sr: готово

en: Warning:
sr: Упозорење:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈА] УНОС_ИЗБОРНИКА\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
sr: Подешава основни унос изборника подизања за ГРУБ, само за следеће подизање.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
sr: очекује ГРУБ слике под директоријумом ДИР/%s уместо под %s директоријумом

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
sr: УНОС_ИЗБОРНИКА је број, наслов ставке изборника или одредник ставке изборника. Знајте да ставке изборника у
    подизборницима или под-подизборницима захтевају навођење састојака подизборника а затим састојак ставке
    изборника. Наслови требају бити одвојени знаком > (веће-од) без додатних размака. У зависности од ваше конзоле
    неким знацима укључујући > можда је потребан знак за излазак. Више информација о овоме је доступно
    у грубовом упутству у одељку о наредби „default“.

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
sr: НАПОМЕНА: У случају када ГРУБ не може да пише у блок окружења, као када је смештен на МДРАИД или ЛВМ уређају, изабрани унос изборника подизача система остаће основни чак и након поновног подизања система.

en: More than one menu entry?
sr: Више од једног уноса изборника?

en: Menu entry not specified.
sr: Унос изборника није наведен.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
sr: „%s“ ће остати основни унос подизања система све док се ручно не очисти са:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
sr: Подешава основни унос изборника подизања за ГРУБ.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
sr: Ово захтева подешавање „GRUB_DEFAULT=saved“ у „%s/default/grub“.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
sr: УНОС_ИЗБОРНИКА је број, наслов ставке изборника или одредник ставке изборника.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
sr: Затражен је серијски терминал али „ГРУБОВА_СЕРИЈСКА_НАРЕДБА“ није наведена. Користиће се основни параметри.

en: Found theme: %s\n
sr: Нађох тему: %s\n

en: Found background: %s\n
sr: Нађох позадину: %s\n

en: Unsupported image format
sr: Неподржани запис слике

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
sr: Подешавам „GRUB_TIMEOUT“ (време истека груба) на не-нулту вредност када подешавање „GRUB_HIDDEN_TIMEOUT“ (скривено време истека груба) више није подржано.

en: Found GNU Mach: %s
sr: Нађох Гну Мак: %s

en: Found Hurd module: %s
sr: Нађох модул Хурда: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
sr: Нађох неке ствари Хурда, али недовољно за подизање.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
sr: %s, са Хурдом %s (режим опоравка)

en: %s, with Hurd %s
sr: %s, са Хурдом %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
sr: Немојте користити стари наслов „%s“ за „GRUB_DEFAULT“, користите „%s“ (за издања пре 2.00) или „%s“ (за 2.00 или новије)

en: Loading GNU Mach ...
sr: Учитавам Гну Мак ...

en: Loading the Hurd ...
sr: Учитавам Хурд ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
sr: Напредне опције за „%s“

en: Loading kernel of Illumos ...
sr: Учитавам језгро Илумос-а ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
sr: %s, са кФриБСД-ом %s (режим опоравка)

en: %s, with kFreeBSD %s
sr: %s, са кФриБСД-ом %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
sr: Учитавам језгро ФриБСД-а %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
sr: Нађох језгро ФриБСД-а: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
sr: Нађох директоријум модула језгра: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
sr: %s, са Линуксом %s (режим опоравка)

en: %s, with Linux %s
sr: %s, са Линуксом %s

en: Loading Linux %s ...
sr: Учитавам Линукс %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
sr: Учитавам почетни рамдиск ...

en: Found linux image: %s\n
sr: Нађох слику линукса: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
sr: Нађох слику инитрд-а: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
sr: %s, са језгром %s (путем %s, режим опоравка)

en: %s, with kernel %s (via %s)
sr: %s, са језгром %s (путем %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
sr: Нађох НетБСД језгро: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
sr: Виндоуз Виста/7 (учитавач)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
sr: Виндоуз НТ/2000/ИксП (учитавач)

en: Found %s on %s (%s)\n
sr: Нађох %s на %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
sr: (32-бита)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
sr: (64-бита)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
sr: (на %s)

en: %s (XSM enabled)
sr: %s („XSM“ је укључено)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
sr: %s, са Иксеном %s и Линуксом %s (режим опоравка)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
sr: %s, са Иксеном %s и Линуксом %s

en: %s, with Xen hypervisor
sr: %s, са Иксен хипервизором

en: Loading Xen %s ...
sr: Учитавам Иксен %s ...

en: Loading XSM policy ...
sr: Учитавам „XSM“ политику ...

en: Xen hypervisor, version %s
sr: Иксен хипервизор, издање %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
sr: Напредне опције за %s (са Иксен хипервизором)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
sr: ос-пробер неће бити извршен за откривање осталих подизних партиција.\nСистеми на њима неће бити додати у подешавању подизања ГРУБ-а.\nПроверите унос „GRUB_DISABLE_OS_PROBER“ документације.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
sr: ос-пробер биће извршен за откривање осталих подизних партиција.\nЊегов излаз ће се користити за откривање подизне извршне на њима и створиће нове уносе подизача система.

en: Found %s on %s\n
sr: Нађох %s на %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
sr: „%s“ још није подржано „grub-mkconfig“-ом.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
sr: Додајем унос изборника подизача система за поставке УЕФИ фирмвер ...\n
