grub 2.06-pre2 - en to sv translation catalogue (1301 entries)

en: unsupported serial port speed
sv: serieportshastigheten stöds ej

en: unsupported serial port parity
sv: paritet för serieporten stöds ej

en: unsupported serial port stop bits number
sv: stoppbitarsnumret för serieporten stöds ej

en: unsupported serial port word length
sv: ordlängd för serieporten stöds ej

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
sv: Ladda inte värdtabeller specificerade med en kommaseparerad lista.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
sv: Ladda endast värdtabeller specificerade med en kommaseparerad lista.

en: Export version 1 tables to the OS.
sv: Exportera version 1-tabeller till operativsystemet.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
sv: Exportera version 2- och version 3-tabeller till operativsystemet.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
sv: Sätt OEMID för RSDP, XSDT och RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
sv: Sätt OEMTABLE ID för RSDP, XSDT och RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
sv: Sätt OEMTABLE-revision för RSDP, XSDT and RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
sv: Sätt fältet skapare för RSDP, XSDT och RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
sv: Sätt skaparrevision för RSDP, XSDT för RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
sv: Uppdatera inte EBDA. Kan fixa fel eller hängningar på en del BIOS, men gör det ineffektivt med OS som inte erhåller RSDP från GRUB.

en: premature end of file %s
sv: för tidigt slut på filen %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
sv: [-1|-2] [--exclude=TABELL1,TABELL2|--load-only=TABELL1,TABELL2] FIL1 [FIL2] […]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
sv: Läs in ACPI-tabeller för värd och tabeller specificerade genom argument.

en: error: %s.
sv: fel: %s.

en: out of memory
sv: slut på minne

en: cannot read `%s': %s
sv: kan inte läsa ”%s”: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
sv: Misslyckades med nedstängning genom ACPI

en: List devices.
sv: Lista enheter.

en: filename expected
sv: filnamn förväntades

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
sv: FIL

en: Print a block list.
sv: Skriv ut en blocklista.

en: you need to load the kernel first
sv: du måste läsa in kärnan först

en: Boot an operating system.
sv: Starta ett operativsystem.

en: No boot time statistics is available
sv: Ingen startstatistik är tillgänglig

en: Show boot time statistics.
sv: Visa startstatistik.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
sv: Diskcachestatistik: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu

en: No disk cache statistics available
sv: Ingen diskcachestatistik tillgänglig

en: Get disk cache info.
sv: Hämta diskcacheinfo.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
sv: Acceptera CR/NL-radavslut i DOS-stil.

en: Show the contents of a file.
sv: Visa innehållet av en fil.

en: two arguments expected
sv: två argument förväntades

en: Compare file `%s' with `%s':
sv: Jämför filen ”%s” med ”%s”:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
sv: Filer varierar i storlek: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
sv: Filer skiljer sig vid offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
sv: Filerna är identiska.

en: FILE1 FILE2
sv: FIL1 FIL2

en: Compare two files.
sv: Jämför två filer.

en: Load another config file.
sv: Läs in en annan konfigurationsfil.

en: Load another config file without changing context.
sv: Läs in en annan konfigurationsfil utan att byta sammanhang.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
sv: Läs in en annan konfigurationsfil utan att ändra sammanhang, men hantera bara menyposter.

en: Load another config file but take only menu entries.
sv: Läs in en annan konfigurationsfil men hantera bara menyposter.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
sv: [[år-]månad-dag] [timme:minut[:sekund]]

en: Display/set current datetime.
sv: Visa/ställ in aktuellt datum/tid.

en: Do not output the trailing newline.
sv: Mata inte ut eftersläpande radavslut.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
sv: Aktivera tolkning av avbrottstecknet omvänt snedstreck.

en: [-e|-n] STRING
sv: [-e|-n] STRÄNG

en: Display a line of text.
sv: Visa en textrad.

en: Reboot into firmware setup menu.
sv: Starta om till menyn för inställning av fast programvara.

en: Fix video problem.
sv: Fixa videoproblem.

en: ROM image is present.
sv: ROM-avbild är närvarande.

en: Can't enable ROM area.
sv: Kan inte aktivera ROM-område.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
sv: Skapa BIOS-lika strukturer för bakåtkompatibilitet med existerande OS.

en: Load BIOS dump.
sv: Läs in BIOS-dump.

en: TPM unavailable
sv: TPM ej tillgänglig

en: cannot allocate TPM event buffer
sv: det går inte att allokera TPM event-buffert

en: STRING ...
sv: STRÄNG …

en: Evaluate arguments as GRUB commands
sv: Utvärdera argument som GRUB-kommandon

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
sv: %s: kommando är inte tillåtet under tvingad nedlåsning

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
sv: Kontrollera om FIL kan startas som en i386 Xen oprivilegierad gästkärna

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
sv: Kontrollera om FIL kan startas som x86_64 oprivilegierad gästkärna

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
sv: Kontrollera om FIL kan användas som Xen x86 privilegierad gästkärna

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
sv: Kontrollera om FIL kan användas som en x86-flervalsstartkärna

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
sv: Kontrollera om FIL kan användas som en x86-flervalsstart2-kärna

en: Check if FILE is ARM Linux
sv: Kontrollera om FIL är ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 Linux
sv: Kontrollera om FIL är ARM64 Linux

en: Check if FILE is IA64 Linux
sv: Kontrollera om FIL är IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
sv: Kontrollera om FIL är MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
sv: Kontrollera om FIL är MIPSEL Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
sv: Kontrollera om FIL är SPARC64 Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
sv: Kontrollera om FIL är POWERPC Linux

en: Check if FILE is x86 Linux
sv: Kontrollera om FIL är x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
sv: Kontrollera om FIL är x86 Linux med stöd för 32-bitarsprotokoll

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
sv: Kontrollera om FIL är x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
sv: Kontrollera om FIL är i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
sv: Kontrollera om FIL är x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
sv: Kontrollera om FIL är x86 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
sv: Kontrollera om FIL är i386 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
sv: Kontrollera om FIL är x86_64 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en i386 EFI-fil

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en x86_64 EFI-fil

en: Check if FILE is IA64 EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en IA64 EFI-fil

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en ARM64 EFI-fil

en: Check if FILE is ARM EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en ARM EFI-fil

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en RISC-V 32bit EFI-fil

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
sv: Kontrollera om FIL är en RISC-V 64bit EFI-fil

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
sv: Kontrollera om FIL är hiberfil.sys i viloläge

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
sv: Kontrollera om FIL är x86_64 XNU (Mac OS X-kärna)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
sv: Kontrollera om FIL är x386 XNU (Mac OS X-kärna)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
sv: Kontrollera om FIL är XNU (Mac OS X-kärna) vilolägesavbild

en: Check if FILE is BIOS bootsector
sv: Kontrollera om FIL är en BIOS-startsektor

en: OPTIONS FILE
sv: FLAGGOR FIL

en: Check if FILE is of specified type.
sv: Kontrollera om FIL är av angiven typ.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
sv: ingen sådan partition finns

en: New MBR is written to `%s'
sv: Ny MBR skrivs till ”%s”

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
sv: ENHET [PARTITION[+/-[TYP]]] …

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
sv: Fyll hybrid-MBR på GPT-enheten ENHET. Specificerade partitioner kommer att vara en del av hybrid-MBR. Upp till tre partitioner är tillåtna. TYP är en MBR-typ. + betyder att partitionen är aktiv. Endast en partition kan vara aktiv.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
sv: Stoppar datorn.  Detta kommando fungerar inte på alla implementationer av fast programvara.

en: Specify hash to use.
sv: Ange hash att använda.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
sv: Kontrollera hashar på filer med hashlisteFIL.

en: Base directory for hash list.
sv: Baskatalog för hashlista.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
sv: KAT

en: Don't stop after first error.
sv: Stoppa inte efter första felet.

en: Uncompress file before checksumming.
sv: Dekomprimera fil innan kontrollsumma.

en: %s: READ ERROR
sv: %s: LÄSFEL

en: %s: HASH MISMATCH
sv: %s: HASH MISSMATCH

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
sv: -h HASH [-c FIL [-p PREFIX]] [FIL1 [FIL2 …]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
sv: Beräkna eller kontrollera kontrollsumma.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
sv: [-c FIL [-p PREFIX]] [FIL1 [FIL2 …]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
sv: Ange Avancerad strömhantering (APM)
    (1=låg, …, 254=hög, 255=av).

en: Display power mode.
sv: Visa strömläge.

en: Freeze ATA security settings until reset.
sv: Frys säkerhetsinställningar för ATA till omstart.

en: Display SMART health status.
sv: Visa SMART-hälsostatus.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
sv: Ange Automatisk ljudhantering (AAM)
    (0=av, 128=tyst, …, 254=snabb).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
sv: Ange tidsgräns för vänteläge
    (0=av, 1=5s, 2=10s, …, 240=20m, 241=30m, …).

en: Set drive to standby mode.
sv: Försätt disken i vänteläge.

en: Set drive to sleep mode.
sv: Försätt disken i strömsparläge.

en: Print drive identity and settings.
sv: Skriv ut diskidentitet och -inställningar.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
sv: Visa det råa innehållet av en ATA IDENTIFY-sektor.

en: Disable/enable SMART (0/1).
sv: Inaktivera/aktivera SMART (0/1).

en: Do not print messages.
sv: Skriv inte ut meddelanden.

en: one argument expected
sv: ett argument förväntat

en: [OPTIONS] DISK
sv: [FLAGGOR] DISK

en: Get/set ATA disk parameters.
sv: Hämta/ange parametrar för ATA-disk.

en: Usage:
sv: Användning:

en: [PATTERN ...]
sv: [MÖNSTER …]

en: Show a help message.
sv: Visa ett hjälpmeddelande.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
sv: Hoppa över offset-byte från början av fil.

en: Read only LENGTH bytes.
sv: Läs bara LÄNGD byte.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
sv: [FLAGGOR] FIL_ELLER_ENHET

en: Show raw contents of a file or memory.
sv: Visa råa innehållet av en fil eller minne.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
sv: Visa rådump av CMOS-innehållet.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
sv: Testa bit i BYTE:BIT i CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
sv: Töm bit i BYTE:BIT i CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
sv: Sätt bit i BYTE:BIT i CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
sv: Visa statistik för coreboot uppstartstid.

en: List coreboot tables.
sv: Lista coreboot-tabeller.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
sv: Kontrollera om CPU stöder 64-bitars (long)-läge (standard).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
sv: Kontrollera om CPU stöder fysiskt adresstillägg (PAE).

en: Check for CPU features.
sv: Kontrollera CPU-egenskaper.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
sv: Visa aktuella mappningar.

en: Reset all mappings to the default values.
sv: Återställ alla mappningar till deras standardvärden.

en: Perform both direct and reverse mappings.
sv: Utför både direkta och omvända mappningar.

en: No drives have been remapped
sv: Inga enheter har mappats om

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
sv: OS disk #num ------> GRUB/BIOS-enhet

en: Manage the BIOS drive mappings.
sv: Hantera BIOS-enhetsmappningarna.

en: Do not use APM to halt the computer.
sv: Använd inte APM för att stoppa datorn.

en: Halt the system, if possible using APM.
sv: Stoppa datorn, om möjligt använd APM.

en: no APM found
sv: ingen APM hittades

en: 16-bit protected interface supported
sv: 16-bit protected interface stöds

en: 16-bit protected interface unsupported
sv: 16-bit protected interface stöds ej

en: 32-bit protected interface supported
sv: 32-bit protected interface stöds

en: 32-bit protected interface unsupported
sv: 32-bit protected interface stöds ej

en: CPU Idle slows down processor
sv: CPU Idle saktar ned processorn

en: CPU Idle doesn't slow down processor
sv: CPU Idle saktar inte ned processorn

en: APM disabled
sv: APM inaktiverad

en: APM enabled
sv: APM aktiverad

en: APM disengaged
sv: APM frånkopplad

en: APM engaged
sv: APM aktiverad

en: Show APM information.
sv: Visa APM-information.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
sv: filnamn eller tempo och noter förväntades

en: Invalid tempo in %s
sv: Ogiltigt tempo %s

en: file `%s' not found
sv: filen ”%s” hittades inte

en: unrecognized number
sv: okänt nummer

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
sv: FIL | TEMPO [TONHÖJD1 VARAKTIGHET1] [TONHÖJD2 VARAKTIGHET2] …

en: Play a tune.
sv: Spela en låt.

en: set numlock mode
sv: sätt numlock-läge

en: set capslock mode
sv: sätt capslock-läge

en: set scrolllock mode
sv: sätt scrollock-läge

en: set insert mode
sv: sätt insert-läge

en: set pause mode
sv: sätt pausläge

en: press left shift
sv: tryck vänster skift

en: press right shift
sv: tryck höger skift

en: press SysRq
sv: tryck sysrq

en: press NumLock key
sv: tryck numlock-tangenten

en: press CapsLock key
sv: tryck capsLock-tangenten

en: press ScrollLock key
sv: tryck scrollock-tangenten

en: press Insert key
sv: tryck insert-tangenten

en: press left alt
sv: tryck vänster alt

en: press right alt
sv: tryck höger alt

en: press left ctrl
sv: tryck vänster ctrl

en: press right ctrl
sv: tryck höger ctrl

en: don't update LED state
sv: uppdatera inte LED-tillstånd

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
sv: [TANGENTTRYCK1] [TANGENTTRYCK2] …

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
sv: Emulera en tangenttryckningssekvens

en: Save read value into variable VARNAME.
sv: Spara läst värde till variabeln VARNAMN.

en: VARNAME
sv: VARNAMN

en: unsupported instruction
sv: instruktionen stöds ej

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: ADDR
sv: ADR

en: Read a CPU model specific register.
sv: Läs av ett processorspecifikt register.

en: Write a value to a CPU model specific register.
sv: Skriv ett värde til ett processorspecifikt register.

en: Run `go' to resume GRUB.
sv: Kör ”go” för att återuppta GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
sv: Återvänd till IEEE1275-prompten.

en: Read 8-bit value from PORT.
sv: Läs 8-bitarsvärde från PORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
sv: Läs 16-bitarsvärde från PORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
sv: Läs 32-bitarsvärde från PORT.

en: PORT VALUE [MASK]
sv: PORTVÄRDE [MASK]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
sv: Skriv 8-bitarsVÄRDE till PORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
sv: Skriv 16-bitarsVÄRDE till PORT.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
sv: Skriv 32-bitarsVÄRDE till PORT.

en: variable `%s' isn't set
sv: variabeln ”%s” är inte inställd

en: Load a keyboard layout.
sv: Läs in en tangentbordslayout.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
sv: Kontrollera skifttangent.

en: Check Control key.
sv: Kontrollera control-tangent.

en: Check Alt key.
sv: Kontrollera alt-tangent.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
sv: Kontrollera status för tangentmodifierare.

en: can't find command `%s'
sv: kan inte hitta kommandot ”%s”

en: Enter password:
sv: Ange lösenord:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
sv: Tolka gammal konfiguration i samma sammanhang

en: Parse legacy config in new context
sv: Tolka gammal konfiguration i nytt sammanhang

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
sv: Tolka gammal konfiguration i samma sammanhang bara för menyposter

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
sv: Tolka gammal konfiguration i nytt sammanhang bara för menyposter

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
sv: [--no-mem-option] [--type=TYP] FIL [ARG …]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
sv: Simulera grub-legacy ”kernel”-kommando

en: FILE [ARG ...]
sv: FIL [ARG …]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
sv: Simulera grub-legacy ”initrd”-kommando

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
sv: Simulera grub-legacy ”modulenounzip”-kommandot

en: [--md5] PASSWD [FILE]
sv: [--md5] LÖSENORD [FIL]

en: Simulate grub-legacy `password' command
sv: Simulera grub-legacy ”password”-kommandot

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
sv: Simulera grub-legacy ”password”-kommandot i menypostsläge

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
sv: Ange filnamn.

en: Skip signature-checking of the environment file.
sv: Hoppa över signaturkontroll av miljöfilen.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
sv: [-f FIL] [-s|--skip-sig] [variabelnamn_att_vitlista] […]

en: Load variables from environment block file.
sv: Läs in variabler från miljöblockfilen.

en: [-f FILE]
sv: [-f FIL]

en: List variables from environment block file.
sv: Lista variabler från miljöblockfilen.

en: [-f FILE] variable_name [...]
sv: [-f FIL] variabelnamn […]

en: Save variables to environment block file.
sv: Spara variabler till miljöblockfilen.

en: Show a long list with more detailed information.
sv: Visa en lång lista med mer detaljerad information.

en: Print sizes in a human readable format.
sv: Skriv ut storlekar i ett format läsbart för människor.

en: List all files.
sv: Lista alla filer.

en: Network protocols:
sv: Nätverksprotokoll:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
sv: [-l|-h|-a] [FIL …]

en: List devices and files.
sv: Lista enheter och filer.

en: Show version 1 tables only.
sv: Visa endast tabeller för version 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
sv: Visa endast tabeller för version 2 och version 3.

en: Show ACPI information.
sv: Visa ACPI-information.

en: available RAM
sv: tillgängligt RAM

en: reserved RAM
sv: reserverat RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
sv: ACPI återhämtningsbart RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
sv: ACPI ickeflyktigt lagrings-RAM

en: faulty RAM (BadRAM)
sv: felaktigt RAM (BadRAM)

en: persistent RAM (legacy)
sv: persistent RAM (äldre)

en: RAM holding coreboot tables
sv: RAM innehållandes coreboot-tabeller

en: RAM holding firmware code
sv: RAM innehållandes kod för fast programvara

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
sv: bas_adre = 0x%llx, längd = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
sv: bas_adre = 0x%llx, längd = 0x%llx, typ = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
sv: Lista minnesmappning tillhandahållen av fasta programvaran.

en: List PCI devices.
sv: Lista PCI-enheter.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
sv: Bless FIL på HFS eller HFS+-partition för intel mac:ar.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
sv: Bless KAT på HFS eller HFS+-partitionen för PPC-mac:ar.

en: Read 8-bit value from ADDR.
sv: Läs 8-bitarsvärde från ADR.

en: Read 16-bit value from ADDR.
sv: Läs 16-bitarsvärde från ADR.

en: Read 32-bit value from ADDR.
sv: Läs 32-bitarsvärde från ADR.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
sv: Skriv 8-bitarsVÄRDE till ADR.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
sv: Skriv 16-bitarsVÄRDE till ADR.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
sv: Skriv 32-bitarsVÄRDE till ADR.

en: Menu entry type.
sv: Menyposttyp.

en: STRING
sv: STRÄNG

en: List of users allowed to boot this entry.
sv: Lista över användare som tillåts starta upp denna post.

en: USERNAME[,USERNAME]
sv: ANVÄNDARNAMN[,ANVÄNDARNAMN]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
sv: Tangentbordstangent för att snabbt starta denna post.

en: KEYBOARD_KEY
sv: TANGENTBORDSTANGENT

en: Use STRING as menu entry body.
sv: Använd STRÄNG som en menypostkropp.

en: Menu entry identifier.
sv: Menypostidentifierare.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
sv: Denna post kan startas av alla användare.

en: Define a menu entry.
sv: Definiera en menypost.

en: Define a submenu.
sv: Definiera en undermeny.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
sv: Namn	Ref antal	Beroenden

en: Show this message.
sv: Visa detta meddelande.

en: ADDR [SIZE]
sv: ADR [STORLEK]

en: Show memory contents.
sv: Visa minnesinnehåll.

en: MODULE
sv: MODUL

en: Remove a module.
sv: Ta bort en modul.

en: Show loaded modules.
sv: Visa inlästa moduler.

en: Exit from GRUB.
sv: Avsluta GRUB.

en: No CS5536 found
sv: Ingen CS5536 hittades

en: CS5536 at %d:%d.%d
sv: CS5536 på %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
sv: Systemhanteringsbusskontrollerns I/O-utrymme är på 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
sv: RAM-slot nummer %d

en: Written SPD bytes: %d B.
sv: Skrivna SPD-byte: %d B.

en: Total flash size: %d B.
sv: Total flash-storlek: %d B.

en: Memory type: DDR2.
sv: Minnestyp: DDR2.

en: Part no: %s.
sv: Del nr: %s.

en: Memory type: Unknown.
sv: Minnestyp: Okänt.

en: Print Memory information.
sv: Skriv ut minnesinformation.

en: %s does not support UUIDs
sv: %s stöder ej UUID:er

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
sv: [MODUL1 MODUL2 …]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
sv: Växla till inbyggda diskdrivrutiner. Om inga moduler anges som används (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) som standard

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
sv: Utför COMMANDS på partitionen.
    Använd ”parttool PARTITION help” för en lista över tillgängliga kommandon.

en: Sorry, no parttool is available for %s
sv: Tyvärr, parttool är inte tillgängligt för %s

en: unknown argument `%s'
sv: okänt argument ”%s”

en: PARTITION COMMANDS
sv: PARTITIONSKOMMANDON

en: USER PASSWORD
sv: ANVÄNDARLÖSENORD

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
sv: Ange användarlösenord (klartext). Ej rekommenderat och osäkert.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
sv: ogiltigt PBKDF2-lösenord

en: USER PBKDF2_PASSWORD
sv: ANVÄNDARE PBKDF2_LÖSENORD

en: Set user password (PBKDF2).
sv: Ställ in användarlösenord (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
sv: Välj enhet efter tillverkare och enhet-ID.

en: [vendor]:[device]
sv: [tillverkare]:[enhet]

en: Select device by its position on the bus.
sv: Välj enhet efter dess position på bussen.

en: missing `%c' symbol
sv: saknar ”%c”-symbol

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
sv: [-s POSITION] [-d ENHET]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
sv: Visa rådump av PCI-konfigurationsutrymmet.

en: Skip signature-checking of the public key file.
sv: Hoppa över signaturkontroll av den öppna nyckelfilen.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
sv: dålig signatur

en: public key %08
sv: öppen nyckel %08

en: module `%s' isn't loaded
sv: modulen ”%s” är inte inläst

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
sv: öppna nyckeln %08x hittades inte

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
sv: [-s|--skip-sig] FIL SIGNATUR_FIL [ÖPPNYCKEL_FIL]

en: Verify detached signature.
sv: Verifiera löskopplad signatur.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
sv: [-s|--skip-sig] ÖPPNYCKEL_FIL

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
sv: Lägg till ÖPPNYCKEL_FIL till pålitliga nycklar.

en: Show the list of trusted keys.
sv: Visa listan över pålitliga nycklar.

en: PUBKEY_ID
sv: ÖPPNYCKEL_ID

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
sv: Ta bort ÖPPNYCKEL_ID från pålitliga nycklar.

en: Set a variable to return value.
sv: Sätt en variabel till returvärdet.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
sv: Fastställ drivrutin.

en: Determine partition map type.
sv: Fastställ partitiontabelltypen.

en: Determine filesystem type.
sv: Fastställ filsystemstyp.

en: Determine filesystem UUID.
sv: Fastställ UUID för filsystem.

en: Determine filesystem label.
sv: Fastställ filsystemsetikett

en: Determine partition UUID.
sv: Fastställ partition-UUID.

en: filesystem `%s' does not support labels
sv: filsystemet ”%s” stödjer inte etiketter

en: DEVICE
sv: ENHET

en: Retrieve device info.
sv: Hämta enhetsinfo.

en: Set variable with user input.
sv: Sätt variabeln med användarinmatning.

en: Reboot the computer.
sv: Starta om datorn.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
sv: Lagra matchande komponent NUMMER i VARNAMN.

en: [NUMBER:]VARNAME
sv: [NUMMER:]VARNAMN

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
sv: REGEXP STRÄNG

en: Test if REGEXP matches STRING.
sv: Testa om REGEXP matchar STRÄNG.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
sv: NAMN [VARIABEL] [TIPS]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sv: Sök enheter efter fil. Om VARIABEL är specificerad, kommer första enheten som hittas att sättas till en variabel.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sv: Sök enheter efter etikett. Om VARIABEL är specificerad kommer den första enheten som hittas att sättas till en variabel.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
sv: Sök enheter efter UUID. Om VARIABEL är specificerad kommer den första enheter som hittas a sättas till en variabel.

en: Search devices by a file.
sv: Sök enheter efter fil.

en: Search devices by a filesystem label.
sv: Sök enheter efter filsystemsetikett.

en: Search devices by a filesystem UUID.
sv: Sök enheter efter filsystems-UUID.

en: Set a variable to the first device found.
sv: Sätt en variabel till den första enhet som hittas.

en: Do not probe any floppy drive.
sv: Leta inte efter någon diskettenhet.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova förs enhetens TIPS. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner

en: HINT
sv: TIPS

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova först enhetens TIPS om aktuell körning sker på IEEE1275. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner.

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova först enhetens TIPS om aktuell körning sker på BIOS. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner.

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova först enhetens TIPS om direkt hårdvaruåtkomst stöds. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner.

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova först enhetens TIPS om aktuell körning sker på EFI. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
sv: Prova först enhetens TIPS om aktuell körning sker på ARC. Om TIPS slutar på komma, prova också subpartitioner.

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
sv: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint TIPS [--hint TIPS] …] NAMN

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
sv: Sök enheter efter fil, filsystemsetikett eller filsystems-UUID. Om --set är specificerad, sätts den första enheten till en variabel. Om inget variabelnamn är specificerat används ”root”.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
sv: Register %x av %x:%02x.%x är %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
sv: [-s POSITION] [-d ENHET] [-v VAR] REGISTER[=VÄRDE[:MASK]]

en: Manipulate PCI devices.
sv: Manipulera PCI-enheter.

en: Verbose countdown.
sv: Utförlig nedräkning.

en: Allow to interrupt with ESC.
sv: Tillåt avbrott med ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
sv: ANTAL_SEKUNDER

en: Wait for a specified number of seconds.
sv: Vänta ett angivet antal sekunder.

en: Match structures with the given type.
sv: Matcha strukturer med den angivna typen.

en: type
sv: typ

en: Match structures with the given handle.
sv: Matcha strukturer med den angivna signaturen.

en: handle
sv: signatur

en: Select a structure when several match.
sv: Välj en struktur, om flera matchar.

en: match
sv: träff

en: Get the byte's value at the given offset.
sv: Hämta byte-värde vid angiven offset.

en: Get two bytes' value at the given offset.
sv: Hämta värde för två byte vid angiven offset.

en: Get four bytes' value at the given offset.
sv: Hämta värde för fyra byte vid angiven offset.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
sv: Hämta värde för åtta byte vid angiven offset.

en: Get the string specified at the given offset.
sv: Hämta strängen vid angiven offset.

en: Get the UUID's value at the given offset.
sv: Hämta UUID-värde vid angiven offset.

en: Store the value in the given variable name.
sv: Lagra värdet i det givna variabelnamnet.

en: variable
sv: variabel

en: Filter the result like linux does.
sv: Filtrera resultatet som linux gör.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
sv: startpunkten för SMBIOS-strukturen hittades inte

en: the type must be between 0 and 255
sv: typen måste vara mellan 0 och 255

en: the handle must be between 0 and 65535
sv: signaturen måste vara mellan 0 och 65535

en: the match must be a positive integer
sv: matchningen måste vara en ett positivt heltal

en: only one --get option is usable at a time
sv: kan endast använda en --get-flagga i taget

en: one of the --get options is required
sv: endast en av --get-flaggorna krävs

en: no structure matched the given options
sv: ingen struktur matchade de givna flaggorna

en: the given offset is outside the structure
sv: angiven offset är utanför strukturen

en: the field ends outside the structure
sv: fälten slutar utanför strukturen

en: failed to retrieve the structure field
sv: misslyckades med att läsa strukturfältet

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
sv: [-t typ] [-h signatur] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variabel]

en: Retrieve SMBIOS information.
sv: Hämta SMBIOS-information.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
sv: rotkatalog för syslinuxdisk [standard=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
sv: aktuell katalog för syslinux [standard är överordnad katalog till inmatningsfilen].

en: assume input is an isolinux configuration file.
sv: anta att inmatning är en konfigurationsfil för isolinux.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
sv: anta att inmatning är en konfigurationsfil för pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
sv: anta att inmatning är en konfigurationsfil för syslinux.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
sv: Kör syslinuxkonfiguration i samma sammanhang

en: Execute syslinux config in new context
sv: Kör syslinuxkonfiguration i nytt sammanhang

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
sv: Kör syslinuxkonfiguration i samma sammanhang men ta bara menyposter

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
sv: Kör syslinuxkonfiguration i nytt sammanhang men ta bara menyposter

en: no terminal specified
sv: ingen terminal angiven

en: terminal `%s' isn't found
sv: terminalen ”%s” hittades inte

en: Active input terminals:
sv: Aktiva inmatningsterminaler:

en: Available input terminals:
sv: Tillgängliga inmatningsterminaler:

en: Active output terminals:
sv: Aktiva utmatningsterminaler:

en: Available output terminals:
sv: Tillgängliga utmatningsterminaler:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
sv: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] …

en: List or select an input terminal.
sv: Lista eller välj en inmatningsterminal.

en: List or select an output terminal.
sv: Lista eller välj en utmatningsterminal.

en: EXPRESSION ]
sv: UTTRYCK ]

en: Evaluate an expression.
sv: Evaluera ett uttryck.

en: EXPRESSION
sv: UTTRYCK

en: Load the same file in multiple ways.
sv: Läs in samma fil på flera olika sätt.

en: Specify size for each read operation
sv: Ange storlek för varje läsoperation

en: invalid block size
sv: ogiltig blockstorlek

en: File size: %s
sv: Filstorlek: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
sv: Förfluten tid: %d.%03d s

en: Speed: %s
sv: Hastighet: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
sv: [-s STORLEK] FILNAMN

en: Test file read speed.
sv: Testa läshastighet för fil.

en: no command is specified
sv: inget kommando angivet

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
sv: Förfluten tid: %d.%03d sekunder

en: COMMAND [ARGS]
sv: KOMMANDO [ARG]

en: Measure time used by COMMAND
sv: Mät tiden använd av KOMMANDO

en: Translate to upper case.
sv: Översätt till versaler.

en: Translate to lower case.
sv: Översätt till gemener.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
sv: [FLAGGOR] [SET1] [SET2] [STRÄNG]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
sv: Översätt SET1-tecken till SET2 i STRÄNG.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
sv: Gör ingenting, lyckas.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
sv: Gör ingenting, misslyckas.

en: Test USB support.
sv: Testa USB-stöd.

en: Text-only
sv: Endast text

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
sv: Palett

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
sv: Plan

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: Unknown video mode
sv: Okänt grafikläge

en:   EDID checksum invalid
sv:   ogiltig EDID-kontrollsumma

en:     Preferred mode: %ux%u
sv:     Föredraget läge: %ux%u

en:     No preferred mode available
sv:     Inget föredraget läge tillgängligt

en: invalid video mode specification `%s'
sv: ogiltig specifikation för videoläget ”%s”

en: List of supported video modes:
sv: Lista över videolägen som stöds:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
sv: Teckenförklaring: mask/position=röd/grön/blå/reserverad

en: Adapter `%s':
sv: Adapter ”%s”:

en:   No info available
sv:   Ingen information tillgänglig

en:   Failed to initialize video adapter
sv:   Misslyckades med att initialisera videoadapter

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
sv: [BxH[xD]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
sv: Lista över tillgängliga videolägen. Om upplösning ges visas bara lägen som stödjer det.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
sv: [BxH]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
sv: Testa videodelsystemet i läge WxH.

en: Test video subsystem.
sv: Testa videodelsystemet.

en: [DIR]
sv: [KAT]

en: List Xen storage.
sv: Lista Xen-lagring.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
sv: [-l] GRUBUUID [VARNAMN]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
sv: Transformera 64-bitars UUID till ett passande format för XNU. Om -l ges, behåll det i gemener precis som blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
sv: misslyckades med att läsa sektor 0x%llx från ”%s”

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
sv: misslyckades med att skriva sektor 0x%llx till ”%s”

en: Mount by UUID.
sv: Montera efter UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
sv: Montera alla.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
sv: Montera alla volymer med flaggan ”boot” satt.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
sv: kan inte öppna ”%s”: %s

en: cannot seek `%s': %s
sv: kan inte söka ”%s”: %s

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
sv: Ange lösenfras för %s%s%s (%s):

en: Mount a crypto device.
sv: Montera en krypterad enhet.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
sv: Kunde inte hitta fysiska volymen ”%s”. Vissa moduler kanske saknas från kärnavbilden.

en: physical volume %s not found
sv: fysiska volymen %s hittades inte

en: no media in `%s'
sv: ingen media i ”%s”

en: Couldn't load sha256
sv: Kunde inte läsa in sha256

en: Couldn't load sha512
sv: Kunde inte läsa in sha512

en: couldn't read ELI metadata
sv: kunde inte läsa ELI-metadata

en: wrong ELI magic or version
sv: fel ELI-magi eller version

en: Attempting to decrypt master key...
sv: Försöker att dekryptera huvudnyckeln…

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
sv: Plats %d öppnad

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
sv: försöker läsa eller skriva utanför disken ”%s”

en: cannot write to CD-ROM
sv: kan inte skriva till CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
sv: Inbyggda diskdrivrutiner används. Vägrar att använda diskgränssnittet för fast programvara.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
sv: din LDM Embedding Partition är för liten; inbäddning är inte möjlig

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
sv: denna LDM har ingen inbäddad partition; inbäddning är inte möjlig

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
sv: Ta bort den specificerade loopback-enheten.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
sv: Gör en virtuell enhet av en fil.

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
sv: Plats ”%s” öppnad

en: relocation 0x%x is not implemented yet
sv: omflyttning 0x%x är inte implementerad än

en: relocation 0x%s is not implemented yet
sv: omflyttning 0x%s är inte implementerad än

en: no symbol table
sv: ingen symboltabell

en: this ELF file is not of the right type
sv: denna ELF-fil är inte av rätt typ

en: Load and initialize EFI emulator.
sv: Läs in och initialisera EFI-emulator.

en: Finalize loading of EFI emulator.
sv: Färdigställ inläsning av EFI-emulator.

en: Unload EFI emulator.
sv: Inaktivera EFI-emulator.

en: symbol `%s' not found
sv: symbolen ”%s” hittades inte

en: Loaded fonts:
sv: Inlästa typsnitt:

en: FILE...
sv: FIL…

en: Specify one or more font files to load.
sv: Ange en eller flera typsnittsfiler att läsa in.

en: List the loaded fonts.
sv: Lista inlästa typsnitt.

en: not a directory
sv: inte en katalog

en: too deep nesting of symlinks
sv: för djup nästling av symlänkar

en: attempt to read past the end of file
sv: försökte att läsa förbi filens slut

en: not a regular file
sv: inte en vanlig fil

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
sv: din core.img är ovanligt stor. Den kommer inte att få plats i utrymmet avsett för inbäddning

en: overflow is detected
sv: stackspill upptäcktes

en: invalid file name `%s'
sv: ogiltigt filnamn ”%s”

en: blocksize too large
sv: för stor blockstorlek

en: checksum verification failed
sv: verifiering av kontrollsumma misslyckades

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
sv: kunde inte hitta en nödvändig medlemsenhet av ett multienhetsfilsystem

en: no decryption key available
sv: ingen dekrypteringsnyckel tillgänglig

en: MAC verification failed
sv: Misslyckades med MAC-verifiering

en: Assume input is raw.
sv: Anta att inmatning är rå.

en: Assume input is hex.
sv: Anta att inmatning är hex.

en: Assume input is passphrase.
sv: Anta att inmatning är lösenfras.

en: Enter ZFS password:
sv: Ange ZFS-lösenord:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
sv: [-h|-p|-r] [FIL]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
sv: Importera ZFS-inkapslingsnyckel lagrad i FIL.

en: Virtual device is removed
sv: Virtuell enhet är borttagen

en: Virtual device is faulted
sv: Virtuell enhet är felaktig

en: Virtual device is offline
sv: Virtuell enhet är frånkopplad

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
sv: Virtuell enhet behöver åtgärdas

en: Virtual device is online
sv: Virtuell enhet är tillgänglig

en: Incorrect virtual device: no type available
sv: Felaktig virtuell enhet: ingen typ tillgänglig

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
sv: Virtuellt enhetslöv (fil eller disk)

en: Bootpath: unavailable
sv: Startsökväg: otillgänglig

en: Bootpath: %s
sv: Startsökväg: %s

en: Path: unavailable
sv: Sökväg: inte tillgänglig

en: Path: %s
sv: Sökväg: %s

en: Devid: unavailable
sv: Devid: otillgängligt

en: This VDEV is a mirror
sv: Denna VDEV är en spegel

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
sv: Denna VDEV är en RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
sv: Felaktig VDEV

en: VDEV with %d children
sv: VDEV med %d barn

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
sv: VDEV-element nummer %d är inte korrekt

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
sv: VDEV-element nummer %d:

en: Unknown virtual device type: %s
sv: Okänd virtuell enhetstyp: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
sv: Pooltillstånd: aktiv

en: Pool state: exported
sv: Pooltillstånd: exporterad

en: Pool state: destroyed
sv: Pooltillstånd: förstörd

en: Pool state: reserved for hot spare
sv: Pooltillstånd: reserverad för het reserv

en: Pool state: level 2 ARC device
sv: Pooltillstånd: nivå 2 ARC-enhet

en: Pool state: uninitialized
sv: Pooltillstånd: oinitierad

en: Pool state: unavailable
sv: Pooltillstånd: otillgänglig

en: Pool state: potentially active
sv: Pooltillstånd: potentiellt aktivt

en: Pool name: unavailable
sv: Poolnamn: otillgängligt

en: Pool name: %s
sv: Poolnamn: %s

en: Pool GUID: unavailable
sv: Pool-GUID: otillgänglig

en: Pool GUID: %016llx
sv: Pool-GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
sv: Kunde inte hämta pooltillstånd

en: Unrecognized pool state
sv: Okänt pooltillstånd

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
sv: Inget virtuellt enhetsträd tillgängligt

en: Print ZFS info about DEVICE.
sv: Skriv ut ZFS-info om ENHET.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
sv: FILSYSTEM [VARIABEL]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
sv: Skriv ut ZFS-BOOTFSOBJ eller lagra det i VARIABEL

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
sv: Anslut fjärrfelsökaren nu.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
sv: Starta GDB-stubbe på angiven port

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
sv: Brytpunkt för GDB

en: Stop GDB stub
sv: Stoppa GDB-stubbe

en: premature end of file
sv: för tidigt slut på filen

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
sv: Översätter strängen med aktuella inställningar.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
sv: Tryck retur för att starta upp markerat OS, ”e” för att redigera kommandon innan start eller ”c” för kommandorad. ESC för att återgå till föregående meny.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
sv: Tryck retur för att starta upp markerat OS, ”e” för att redigera kommandon innan start eller ”c” för kommandorad.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
sv: mata in: boot, ”e”: flaggor, ”c”: cmd-line

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
sv: Markerat val kommer att startas upp automatiskt om %d sekunder.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
sv: %ds återstår.

en: GRUB Boot Menu
sv: GRUB uppstartsmeny

en: Say `Hello World'.
sv: Säg ”Hello World”.

en: attempt to seek outside of the file
sv: försökte söka utanför filen

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
sv: gzip-formatet stöds ej

en: lzop file corrupted
sv: lzopfil korrupt

en: xz file corrupted or unsupported block options
sv: xzfil korrupt eller har blockalternativ som inte stöds

en: invalid arch-dependent ELF magic
sv: ogiltig arch-beroende ELF-magi

en: requested buffer size is too large
sv: begärd buffertstorlek är för stor

en: new read is position beyond the end of the written data
sv: nya läsningen är positionerad efter slutet av skriven data

en: [ENVVAR=VALUE]
sv: [ENVVAR=VÄRDE]

en: Set an environment variable.
sv: Ställ in en miljövariabel.

en: Remove an environment variable.
sv: Ta bort en miljövariabel.

en: List devices or files.
sv: Lista enheter eller filer.

en: Insert a module.
sv: Infoga en modul.

en: disk `%s' not found
sv: disken ”%s” hittades inte

en: attempt to read or write outside of partition
sv: försökte att läsa eller skriva utanför partition

en: invalid arch-independent ELF magic
sv: ogiltig arch-oberoende ELF magic

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
sv: ogiltig minnesadress (0x%s > 0x%s)

en: shim_lock protocol not found
sv: shim_lock-protokollet hittades inte

en: bad shim signature
sv: dålig shim-signatur

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
sv: enhetsantal överskrider gräns

en: cannot write to `%s': %s
sv: kan inte skriva till ”%s”: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
sv: enhetsmappningen ”%s” är ogiltig. Ignorerar den. Reparera eller ta bort din enhetsmappning

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
sv: enhetsnamnet ”%s” för enhetsmappningen är felaktig. Använder %s istället. Använd formen [hfc]d[0-9]* (exempelvis ”hd0” eller ”cd”)

en: can't open `%s': %s
sv: kan inte öppna ”%s”: %s

en: DEVICE_NAME
sv: ENHETSNAMN

en: Set root device.
sv: Ange rotenhet.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
sv: använd FIL som enhetsmappning [standard=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
sv: använd FIL som memdisk

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
sv: använd GRUB-filer i katalogen KAT [standard=%s]

en: print verbose messages.
sv: skriv ut informativa meddelanden.

en: wait until a debugger will attach
sv: vänta till en felsökare ansluter

en: Unknown extra argument `%s'.
sv: Okänt extra argument ”%s”.

en: GRUB emulator.
sv: GRUB-emulator.

en: Error in parsing command line arguments
sv: Fel vid tolkning av kommandoradsargument

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
sv: Kör ”gdb %s %d”, och sätt ARGS.HOLD till noll.

en: %s: warning:
sv: %s: varning:

en: %s: error:
sv: %s: fel:

en: file `%s' is too big
sv: filen ”%s” är för stor

en: unknown filesystem
sv: okänt filsystem

en: Shutdown failed
sv: Avstängning misslyckades

en: Exit failed
sv: Avslutning misslyckades

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
sv: Förkasta felaktigt nästlad partition (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
sv: Okänt kommando ”%s”.

en: verification requested but nobody cares: %s
sv: verifiering begärd men ingen bryr sig: %s

en: big file signature isn't implemented yet
sv: signering av stor fil är inte implementerad än

en: Display this help and exit.
sv: Visa denna hjälp och avsluta.

en: Display the usage of this command and exit.
sv: Visa användningen av detta kommando och avsluta.

en: missing mandatory option for `%s'
sv: saknar obligatorisk flagga för ”%s”

en: the argument `%s' requires an integer
sv: argumentet ”%s” kräver ett heltal

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
sv: ett värde tilldelades argumentet ”%s” fastän det inte kräver ett argument

en: Print backtrace.
sv: Skriv bakåtspår.

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
sv: GRUB vet inte hur denna maskin ska avslutas än!

en: Default server is ${net_default_server}
sv: Standardserver är ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
sv: ogiltig färgspecifikation ”%s”

en: Reboot failed
sv: Omstart misslyckades

en: [LENGTH]
sv: [LÄNGD]

en: Hexdump random data.
sv: Hexdump för slumpmässig data

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
sv: enhetsträd måste anges (se ”devicetree”-kommandot)

en: invalid zImage
sv: ogiltig zImage

en: invalid device tree
sv: ogiltigt enhetsträd

en: Load Linux.
sv: Läs in Linux.

en: Load initrd.
sv: Läs in initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
sv: Läs in DTB-fil.

en: failed to get FDT
sv: misslyckades med att erhålla FDT

en: you need to load the Xen Hypervisor first
sv: du måste läsa in Xen Hypervisor först

en: Load a xen hypervisor.
sv: Läs in en Xen hypervisor.

en: Load a xen module.
sv: Läs in en xen-modul.

en: [OPTS]
sv: [FLAGGOR]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
sv: Starta upp BIOS-baserat system.

en: Load another boot loader.
sv: Läs in en annan starthanterare.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
sv: vanlig kärnavbild stöds ej - bygg om med CONFIG_(U)EFI_STUB aktiverat

en: Display output on all consoles.
sv: Visa utskrift på alla konsoler.

en: Use serial console.
sv: Använd seriekonsol.

en: Ask for file name to reboot from.
sv: Fråga efter filnamn att starta upp från.

en: Use CD-ROM as root.
sv: Använd cd-rom som root.

en: Invoke user configuration routing.
sv: Aktivera dirigering av användarkonfiguration.

en: Enter in KDB on boot.
sv: Ange i KDB vid uppstart.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
sv: Använd fjärrfelsökaren GDB istället för DDB.

en: Disable all boot output.
sv: Inaktivera all utskrift under uppstart.

en: Wait for keypress after every line of output.
sv: Vänta på tangenttryckning efter varje utskriftsrad.

en: Use compiled-in root device.
sv: Använd inkompilerad rotenhet.

en: Boot into single mode.
sv: Starta upp i enanvändarläge.

en: Boot with verbose messages.
sv: Starta upp med informativa meddelanden.

en: Don't reboot, just halt.
sv: Starta inte om, stanna bara.

en: Change configured devices.
sv: Ändra konfigurerade enheter.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
sv: comENHET[,HASTIGHET]

en: Disable SMP.
sv: Inaktivera SMP.

en: Disable ACPI.
sv: Inaktivera ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
sv: Visa inte startmeddelanden för diagnostik.

en: Boot with debug messages.
sv: Starta med felsökningsmeddelanden.

en: Suppress normal output (warnings remain).
sv: Undertryck vanlig utmatning (varningar återstår).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
sv: [ADR|comENHET][,HASTIGHET]

en: name
sv: namn

en: addr
sv: adr

en: size
sv: storlek

en: Booting in blind mode
sv: Startar i blindläge

en: Load kernel of FreeBSD.
sv: Läs in kärna för FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
sv: Läs in kärna för OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
sv: Läs in kärna för NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
sv: Läs in FreeBSD-miljö.

en: Load FreeBSD kernel module.
sv: Läs in kärnmodul för FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
sv: Läs in kärnmodul för NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
sv: Läs in kärnmodul för NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
sv: Läs in kärnmodul för FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
sv: Läs in ramdisk för kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
sv: Läs in en annan coreboot payload

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
sv: Gamla parametern ”ask” stöds ej längre.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
sv: %s är föråldrat. Använd set gfxpayload=%s före linuxkommandot istället.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
sv: %s är föråldrat. VGA-läget %d känns inte igen. Använd set gfxpayload=BREDDxHÖJD[xDJUP] före linuxkommandot istället.

en: [--force|--bpb] FILE
sv: [--force|--bpb] FIL

en: the size of `%s' is too large
sv: storleken på ”%s” är för stor

en: Load FreeDOS kernel.sys.
sv: Läs in kernel.sys för FreeDOS.

en: Load NTLDR or BootMGR.
sv: Läs in NTLDR eller BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
sv: Åsidosätt gissad mappning av Plan9-enheter.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
sv: GRUBENHET=PLAN9ENHET

en: KERNEL ARGS
sv: KÄRNA ARG

en: Load Plan9 kernel.
sv: Läs in kärna för Plan9.

en: Load a PXE image.
sv: Läs in en PXE-avbildning.

en: Load Truecrypt ISO.
sv: Läs in Truecrypt-ISO.

en: initrd already loaded
sv: initrd redan inläst

en: Load module.
sv: Läs in modul.

en: Press any key to launch xnu
sv: Tryck på en tangent för att starta xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
sv: Läs in ”device-properties”-dump.

en: Could not locate FPSWA driver
sv: Kunde inte hitta FPSWA-drivrutin

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
sv: FPSWA-protokollet kunde inte hitta gränssnittet

en: No FPSWA found
sv: Ingen FPSWA hittades

en: FPSWA revision: %x
sv: FPSWA-revision: %x

en: FILE [ARGS...]
sv: FIL [ARG…]

en: Display FPSWA version.
sv: Visa FPSWA-version.

en: WARNING: no console will be available to OS
sv: VARNING: ingen konsol kommer att vara tillgänglig för OS

en: Load a multiboot 2 kernel.
sv: Läs in en kärna för flervalsstart 2.

en: Load a multiboot 2 module.
sv: Läs in en multiboot 2-modul.

en: Load a multiboot kernel.
sv: Läs in en kärna för flervalsstart.

en: Load a multiboot module.
sv: Läs in en modul för flervalsstart.

en: missing p-list filename
sv: Saknar filnamn för p-list

en: Background image mode.
sv: Läge för bakgrundsbild.

en: Load XNU image.
sv: Läs in XNU-avbildning.

en: Load 64-bit XNU image.
sv: Läs in 64-bitars XNU-avbildning.

en: Load XNU extension package.
sv: Läs in XNU-tilläggspaket.

en: Load XNU extension.
sv: Läs in XNU-utökning.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
sv: KATALOG [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
sv: Läs in XNU-tilläggskatalog.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
sv: Läs in XNU-ramdisk. Den kommer att vara tillgänglig i OS som md0.

en: Load a splash image for XNU.
sv: Läs in en startbild för XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
sv: Läs in en avbild av XNU i viloläge.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
sv: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,…]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
sv: Märk minnesregioner som felaktiga (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
sv: FRÅN[K|M|G] TILL[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
sv: Ta bort minnesregioner i angivet intervall.

en: four arguments expected
sv: fyra argument förväntades

en: unrecognised network interface `%s'
sv: okänt nätverksgränssnitt ”%s”

en: no DHCP info found
sv: ingen info för DHCP hittades

en: no DHCP options found
sv: inga DHCP-flaggor hittades

en: invalid DHCP option code
sv: ogiltig DHCP-flagg-kod

en: no DHCP option %u found
sv: ingen DHCP-flagga %u hittades

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
sv: okänd formatspecifikation för DHCP-flaggan ”%s”

en: no network card found
sv: inga nätverkskort hittades

en: couldn't autoconfigure %s
sv: kunde inte autokonfigurera %s

en: perform a bootp autoconfiguration
sv: genomför en bootp autokonfiguration

en: perform a DHCP autoconfiguration
sv: genomför en DHCP-autokonfiguration

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
sv: VAR GRÄNSSNITT NUMMER BESKRIVNING

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
sv: hämta DHCP-flagga och spara den i VAR. Om VAR är - skriv då ut värdet.

en: no DNS servers configured
sv: inga DNS-servrar konfigurerade

en: domain name component is too long
sv: domännamnskomponent är för lång

en: no DNS record found
sv: ingen DNS-post funnen

en: no DNS reply received
sv: inget DNS-svar mottaget

en: only ipv4
sv: endast ipv4

en: only ipv6
sv: endast ipv6

en: prefer ipv4
sv: föredra ipv4

en: prefer ipv6
sv: föredra ipv6

en: ADDRESS DNSSERVER
sv: ADRESS DNSSERVER

en: Perform a DNS lookup
sv: Genomför ett DNS-uppslag

en: Add a DNS server
sv: Lägg till en DNS-server

en: Remove a DNS server
sv: Ta bort en DNS-server

en: List DNS servers
sv: Lista DNS-servrar

en: couldn't send network packet
sv: kunde inte skicka nätverkspaket

en: alloc-mem failed
sv: Misslyckades med alloc-mem

en: free-mem failed
sv: Misslyckades med free-mem

en: unsupported HTTP response
sv: HTTP-svaret stöds ej

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
sv: HTTP-felet %d: %s stöds ej

en: time out opening `%s'
sv: tidsgränsen överskreds vid öppning av ”%s”

en: timeout: could not resolve hardware address
sv: överskriden tidsgräns: kunde inte lösa hårdvaruadress

en: unresolvable address %s
sv: olösbar adress %s

en: unrecognised network address `%s'
sv: okänd nätverksadress ”%s”

en: destination unreachable
sv: destination onåbar

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
sv: ruttloop upptäckt

en: address not found
sv: adressen hittades inte

en: you can't delete this address
sv: du kan inte ta bort denna adress

en: Unsupported hw address type %d
sv: Hårdvaruadressen %d stöds ej

en: Unsupported address type %d
sv: Adresstypen %d stöds ej

en: three arguments expected
sv: tre argument förväntades

en: card not found
sv: kort inte funnet

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
sv: temporär

en: Unknown address type %d
sv: Okänd adresstyp %d

en: no server is specified
sv: ingen server har angivits

en: timeout reading `%s'
sv: överskriden tidsgräns ”%s”

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
sv: KORTNAMN KORT ADRESS [HVADRESS]

en: Add a network address.
sv: Lägg till en nätverksadress.

en: [CARD [HWADDRESS]]
sv: [KORT [HVADRESS]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
sv: Genomför en IPV6 autokonfiguration

en: SHORTNAME
sv: KORTNAMN

en: Delete a network address.
sv: Ta bort en nätverksadress.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
sv: KORTNAMN NÄT [GRÄNSSNITT| gw GATEWAY]

en: Add a network route.
sv: Lägg till en nätverksrutt.

en: Delete a network route.
sv: Ta bort en nätverksrutt.

en: list network routes
sv: lista nätverksrutter

en: list network cards
sv: lista nätverkskort

en: list network addresses
sv: lista nätverksadresser

en: connection refused
sv: anslutningen nekades

en: connection timeout
sv: överskriden tidsgräns för anslutning

en: Enter username:
sv: Ange användarnamn:

en: [USERLIST]
sv: [ANVÄNDARLISTA]

en: Check whether user is in USERLIST.
sv: Kontrollera huruvida användaren finns i ANVÄNDARLISTA.

en: Possible commands are:
sv: Möjliga kommandon är:

en: Possible devices are:
sv: Möjliga enheter är:

en: Possible files are:
sv: Möjliga filer är:

en: Possible partitions are:
sv: Möjliga partitioner är:

en: Possible arguments are:
sv: Möjliga argument är:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
sv: Möjliga saker är:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
sv: Varning: syntaxfel (saknar snedstreck) i ”%s”

en: Warning: invalid foreground color `%s'
sv: Varning: ogiltig förgrundsfärg ”%s”

en: Warning: invalid background color `%s'
sv: Varning: ogiltig bakgrundsfärg ”%s”

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
sv: ENVVAR [ENVVAR] …

en: Export variables.
sv: Exportera variabler.

en: module isn't loaded
sv: modulen är inte inläst

en: ESC at any time exits.
sv: ESC avslutar när som helst.

en: Clear the screen.
sv: Töm skärmen.

en: Enter normal mode.
sv: Gå in i normalt läge.

en: Exit from normal mode.
sv: Avsluta från normalt läge.

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på en tangent för att fortsätta…

en: Booting `%s'
sv: Startar upp ”%s”

en: Falling back to `%s'
sv: Faller tillbaka på ”%s”

en: Failed to boot both default and fallback entries.
sv: Misslyckades med att starta både standard- och reservvalen.

en: Booting a command list
sv: Starta en kommandolista

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
sv: Minimal Emacs-liknande skärmredigering stöds. Tabulator-tangenten används för att visa kompletteringsalternativ. Ange Ctrl-x eller F10 för att starta, Ctrl-c eller F2 för kommandorad eller ESC för att kasta ändringar och återgå till GRUB-menyn.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
sv: Använd tangenterna %C och %C för att välja vilken post som är markerad.

en: Device %s:
sv: Enhet %s:

en: Filesystem cannot be accessed
sv: Filsystemet går inte att komma åt

en: Filesystem type %s
sv: Filsystemstyp %s

en: - Label `%s'
sv: - Etikett ”%s”

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
sv: - Senaste ändringsdatum %d-%02d-%02d %02d.%02d.%02d %s

en: No known filesystem detected
sv: Inget känt filsystem hittades

en:  - Partition start at %llu%sKiB
sv:  - Partition börjar vid %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
sv:  - Sektorstorlek %uB

en:  - Total size unknown
sv:  - Total storlek är okänd

en:  - Total size %llu%sKiB
sv:  - Total storlek %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
sv: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
sv: --MER--

en: cannot open configuration file `%s': %s
sv: kan inte öppna konfigurationsfilen ”%s”: %s

en: Success
sv: Lyckades

en: no compression is available for your platform
sv: ingen komprimering är tillgänglig för din plattform

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
sv: inga IEEE1275-rutiner är tillgängliga för din plattform

en: no EFI routines are available for your platform
sv: inga EFI-rutiner är tillgängliga för din plattform

en: no SGI routines are available for your platform
sv: inga SGI-rutiner är tillgängliga för din plattform

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
sv: ingen slumptalsgenerator är tillgänglig för ditt OS

en: Failed to create `device-mapper' tree
sv: Misslyckades med att skapa ”device-mapper”-träd

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
sv: kan inte montera krypterade volymen ”%s”: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
sv: kan inte öppna geom

en: couldn't find geli consumer
sv: kunde inte hitta geli consumer

en: couldn't retrieve geli UUID
sv: kunde inte hämta geli-UUID

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
sv: kunde inte hitta geomklassen ”part”

en: unaligned device size
sv: ojusterad enhetsstorlek

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
sv: försöker läsa kärnavbildningen ”%s” från GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
sv: försöker läsa kärnavbildningen ”%s” från GRUB igen

en: cannot read `%s' correctly
sv: kan inte läsa ”%s” korrekt

en: failed to read the sectors of the core image
sv: misslyckades med att läsa sektorerna i kärnavbildningen

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
sv: kan inte hämta översättningskommandoraden för sökvägen ”%s”: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
sv: översättningskommandoraden är tom för sökvägen ”%s”

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
sv: översättaren ”%s” för sökvägen ”%s” har flera ej valfria ord, åtminstone ”%s” och ”%s”

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
sv: översättaren ”%s” för sökvägen ”%s”  har bara fått flaggor, kan inte hitta enhetsdelen

en: Storage information for `%s' does not include type
sv: Lagringsinformation för ”%s” inkluderar inte typ

en: `%s' is not a local disk
sv: ”%s” är inte en lokal disk

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
sv: Lagringsinformationen för ”%s” indikerar varken en vanlig partition eller en vanlig disk

en: can't retrieve blocklists: %s
sv: kan inte hämta blocklistor: %s

en: blocksize is not divisible by 512
sv: blockstorlek är inte delbart med 512

en: invalid zero blocksize
sv: ogiltig tom blockstorlek

en: can't retrieve blocklists
sv: kan inte hämta blocklistor

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
sv: ioctl RAID_VERSION fel: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
sv: RAID version: %d.%d stöds ej

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
sv: ioctl GET_ARRAY_INFO fel: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
sv: ioctl GET_DISK_INFO fel: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
sv: Kunde inte öppna ström från %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
sv: okänd typ av RAID-enhet ”%s”

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
sv: ”obppath” hittades inte föräldrakatalogerna för ”%s”, ingen IEEE1275-namnidentifiering

en: failed to get canonical path of `%s'
sv: misslyckades med att hämta kanonisk sökväg för ”%s”

en: unknown device type %s
sv: okänd enhetstyp %s

en: Usage: %s DEVICE
sv: Användning: %s ENHET

en: Unable to fork: %s
sv: Kunde inte förgrena process: %s

en: Unable to create pipe: %s
sv: Kunde inte skapa rör: %s

en: cannot save the original directory
sv: det går inte att spara originalkatalogen

en: cannot restore the original directory
sv: kan inte återställa originalkatalogen

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
sv: kan inte använda stat på ”%s”: %s

en: cannot make temporary file: %s
sv: kan inte skapa temporära filen: %s

en: cannot make temporary directory: %s
sv: kan inte skapa temporära katalogen: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
sv: kunde inte hitta IEEE1275-enhetssökvägen för %s.
    Du måste sätta ”boot-device”-variabeln manuellt

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
sv: %s: hittades inte

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
sv: ”nvsetenv” misslyckades. 
    Du behöver sätta ”boot-device”-variabeln manuellt.  Vid IEEE1275 prompten, skriv:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
sv: Du kommer att behöva ange ”SystemPartition” och ”OSLoader” manuellt.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
sv: inget  ”/” i kanoniska filnamn

en: cygwin_conv_path() failed
sv: cygwin_conv_path() misslyckades

en: couldn't retrieve random data
sv: kunde inte hämta slumpmässig data

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
sv: Otillräckliga privilegier för att komma åt fast programvara, enligt BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
sv: inga EFI-rutiner är tillgängliga i BIOS-läge

en: unexpected EFI error
sv: oväntat EFI-fel

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
sv: Kunde inte hitta en ledig BootNNNN-plats

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
sv: denna GPT-partitionsetikett har ingen BIOS-startpartition; inbäddning är inte möjlig

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
sv: din BIOS-startpartition är för liten; inbäddning är inte möjlig

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
sv: Sektor %llu används redan av raidkontrollern ”%s”; undviker den.  Be tillverkaren att inte lagra data i MBR-spåret

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
sv: Sektor %llu används redan av programmet ”%s”; undviker den.  Denna programvara kan orsaka uppstarts- eller andra problem i framtiden.  Be tillverkaren att inte lagra data i startspåret

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
sv: annan programvara använder det inbäddade området, och det finns inte plats för core.img.  Sådan programvara försöker ofta lagra data på ett sätt som undviker upptäckt.  Vi rekommenderar att du undersöker

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
sv: denna msdos-liknande partitionsetikett har inget utrymme efter MBR; inbäddning kommer inte att fungera

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
sv: ditt utrymme för inbäddning är ovanligt litet.  core.img kommer inte att få plats.

en: Make partition active
sv: Gör partition aktiv

en: not a primary partition
sv: inte en primär partition

en: Partition %d is active now.
sv: Partition %d är aktiv nu.

en: Cleared active flag on %d.
sv: Tömde aktiv flagga på %d.

en: Change partition type
sv: Ändra partitionstyp

en: Set `hidden' flag in partition type
sv: Sätt flaggan ”hidden” i partitionstypen.

en: the partition type 0x%x isn't valid
sv: partitionstypen 0x%x är inte giltig

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
sv: Sätter partitionstypen till 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
sv: kan inte avbryta 0-loopar

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
sv: inte i funktionskropp

en: invalid variable name `%s'
sv: ogiltigt variabelnamn ”%s”

en: cannot allocate command buffer
sv: det går inte att allokera kommandobuffert

en: attempt to redefine a function being executed
sv: försökte att omdefiniera en körande funktion

en: unexpected end of file
sv: oväntat filslut

en: Exit from loops
sv: Lämna loopar

en: Continue loops
sv: Fortsätt loopar

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
sv: Skifta positionsparametrar.

en: [VALUE]...
sv: [VÄRDE]…

en: Set positional parameters.
sv: Sätt positionsparametrar.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
sv: Återgå från en funktion.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
sv: [-m (stretch|normal)] FIL

en: Load background image for active terminal.
sv: Läs in bakgrundsbild för aktiv terminal.

en: COLOR
sv: FÄRG

en: Set background color for active terminal.
sv: Ställ in bakgrundsfärg för aktiv terminal.

en: Show CBMEM console content.
sv: Visa innehållet av CBMEM-konsol.

en: Set the serial unit.
sv: Ställ in serieenhet.

en: Set the serial port address.
sv: Ställ in adress för serieporten.

en: Set the serial port speed.
sv: Ställ in hastighet för serieporten.

en: Set the serial port word length.
sv: Ställ in ordlängd för serieporten.

en: Set the serial port parity.
sv: Ställ in paritet för serieporten.

en: Set the serial port stop bits.
sv: Ställ in stoppbitar för serieporten.

en: Set the base frequency.
sv: Ställ in basfrekvensen.

en: Enable/disable RTS/CTS.
sv: Aktivera/inaktivera RTS/CTS.

en: serial port `%s' isn't found
sv: serieporten ”%s” hittades inte

en: unsupported serial port flow control
sv: serieportens flödeskontroll stöds ej

en: [OPTIONS...]
sv: [FLAGGOR…]

en: Configure serial port.
sv: Konfigurera serieport.

en: unknown terminfo type `%s'
sv: okänt terminfotyp ”%s”

en: Unknown encoding
sv: Okänd teckenkodning

en: Current terminfo types:
sv: Aktuella terminfotyper:

en: Terminal is ASCII-only [default].
sv: Terminalen är endast ASCII [standard].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
sv: Terminal är logical-ordered UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
sv: Terminalen är visually-ordered UTF-8.

en: Terminal has specified geometry.
sv: Terminalen har specificerat geometri.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
sv: BREDDxHÖJD.

en: incorrect terminal dimensions specification
sv: felaktig specifikation för terminaldimensioner

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
sv: terminal %s hittades inte eller hanteras inte av terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
sv: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TYP]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
sv: Sätt terminfotyp av TERM  till TYP.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
sv: Skriv ut och exekvera ett blockargument.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
sv: bitmapfilen ”%s” format stöds ej

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
sv:   VBE info:   version: %d.%d  OEM programvara rev: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
sv:               totalt minne: %d KiB

en: no suitable video mode found
sv: inget passande videoläge hittades

en: peek out of range
sv: peek utanför intervallet

en: access denied
sv: åtkomst nekas

en: MODULES
sv: MODULER

en: pre-load specified modules MODULES
sv: förinläs specificerade moduler MODULER

en: embed a specific DTB
sv: bädda in en specifik DTB

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
sv: installera endast MODULER och deras beroenden [standard=all]

en: THEMES
sv: TEMAN

en: install THEMES [default=%s]
sv: installera TEMAN [standard=%s]

en: FONTS
sv: TYPSNITT

en: install FONTS [default=%s]
sv: installera TYPSNITT [standard=%s]

en: LOCALES
sv: SPRÅK

en: install only LOCALES [default=all]
sv: installera endast SPRÅK [standard=all]

en: compress GRUB files [optional]
sv: komprimera GRUB-filer [valfritt]

en: choose the compression to use for core image
sv: välj komprimering att använda för kärnavbild

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
sv: använd avbilder och moduler under KAT [standard=%s/<platform>]

en: use translations under DIR [default=%s]
sv: använd översättningar i KAT [standard=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
sv: använd teman i KAT [standard=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
sv: bädda in FIL som öppen nyckel för signaturkontroll

en: SBAT metadata
sv: SBAT-metadata

en: disable shim_lock verifier
sv: inaktivera shim_lock verifier

en: cannot sync `%s': %s
sv: det går inte att synkronisera ”%s”: %s

en: cannot rename the file %s to %s
sv: kan inte byta namn på filen %s till %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
sv: disk existerar inte, så faller tillbaka till partitionsenheten %s

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: Create a blank environment block file.
sv: Skapa en tom miljöblocksfil.

en: List the current variables.
sv: Lista aktuella variabler.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
sv: set [NAMN=VÄRDE …]

en: Set variables.
sv: Ställ in variabler.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
sv: unset [NAMN …]

en: Delete variables.
sv: Ta bort variabler.

en: Options:
sv: Flaggor:

en: You need to specify at least one command.
sv: Du måste ange minst ett kommando.

en: FILENAME COMMAND
sv: FILNAMN KOMMANDO

en: Tool to edit environment block.
sv: Verktyg för att redigera miljöblock.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
sv: Om FILENAME är ”-” används standardvärdet %s.
    
    Det finns inget ”delete”-kommando; om du vill ta bort hela miljö-
    blocket, använd ”rm %s”.

en: cannot get file location `%s': %s
sv: det går inte hitta filen ”%s”: %s

en: invalid environment block
sv: ogiltigt miljöblock

en: invalid parameter %s
sv: ogiltig parameter %s

en: environment block too small
sv: för litet miljöblock

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
sv: diskläsning misslyckas vid offset %lld, längd %lld

en: invalid skip value %lld
sv: ogiltigt hoppvärde %lld

en: read error at offset %llu: %s
sv: läsfel vid offset %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
sv: kan inte öppna OS-filen ”%s”: %s

en: cannot write to the stdout: %s
sv: kan inte skriva till stdut: %s

en: compare fail at offset %llu
sv: jämför fel vid offset %llu

en: OS file %s open error: %s
sv: OS-fil %s öppningsfel: %s

en: `loopback' command fails: %s
sv: ”loopback”-kommando misslyckas: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
sv: ”cryptomount”-kommando misslyckas: %s

en: couldn't retrieve UUID
sv: kunde inte hämta UUID

en: ls PATH
sv: ls SÖKVÄG

en: List files in PATH.
sv: Lista filer i SÖKVÄG.

en: cp FILE LOCAL
sv: cp FIL LOKAL

en: Copy FILE to local file LOCAL.
sv: Kopiera FIL till lokala filen LOKAL.

en: cat FILE
sv: cat FIL

en: Copy FILE to standard output.
sv: Kopiera FIL till standard ut.

en: cmp FILE LOCAL
sv: cmp FIL LOKAL

en: Compare FILE with local file LOCAL.
sv: Jämför FIL med lokala filen LOKAL.

en: hex FILE
sv: hex FIL

en: Show contents of FILE in hex.
sv: Visa innehållet av FILE i hex.

en: crc FILE
sv: crc FIL

en: Get crc32 checksum of FILE.
sv: Hämta crc32-kontrollsumma för FIL.

en: blocklist FILE
sv: blocklist FIL

en: Display blocklist of FILE.
sv: Visa blocklista för FIL.

en: xnu_uuid DEVICE
sv: xnu_uuid ENHET

en: Compute XNU UUID of the device.
sv: Beräkna XNU UUID för enhet.

en: Skip N bytes from output file.
sv: Hoppa över N byte från utmatningsfil.

en: Handle N bytes in output file.
sv: Hantera N byte i utdatafilen.

en: Specify the number of input files.
sv: Specificera antalet inmatningsfiler.

en: Set debug environment variable.
sv: Sätt miljövariabler för felsökning.

en: Mount crypto devices.
sv: Montera krypterade enheter.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
sv: FIL|prompt

en: Load zfs crypto key.
sv: Läs in kryptonyckel för zfs.

en: Uncompress data.
sv: Okomprimerad data.

en: Invalid disk count.
sv: Ogiltigt diskantal.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
sv: Diskantal måste komma före lista över diskar.

en: No command is specified.
sv: Inget kommando har angivits.

en: Not enough parameters to command.
sv: Inte nog med parametrar att bestämma.

en: Invalid command %s.
sv: Ogiltigt kommando %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
sv: IMAGE_PATH KOMMANDON

en: Debug tool for filesystem driver.
sv: Felsökningsverktyg för filsystemsdrivrutin.

en: set input filename for 32-bit part.
sv: ange inmatningsfilnamn för 32-bitarsdel.

en: set input filename for 64-bit part.
sv: ange inmatningsfilnamn för 64-bitarsdel.

en: set output filename. Default is STDOUT
sv: ange filnamn för utdata. Standard är STDUT

en: [OPTIONS]
sv: [FLAGGOR]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
sv: Limma ihop 32- och 64-bitars binär till en Apple universal.

en: Missing input file
sv: Saknar inmatningsfil

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
sv: kan inte kopiera ”%s” till ”%s”: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
sv: kan inte komprimera ”%s” till ”%s”

en: cannot open directory `%s': %s
sv: kan inte öppna katalogen ”%s”: %s

en: cannot delete `%s': %s
sv: kan inte ta bort ”%s”: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
sv: grub-mkimage har kompilerats utan stöd för XZ

en: Unknown compression format %s
sv: Okänt komprimeringsformat %s

en: Unrecognized compression `%s'
sv: Okänd komprimering ”%s”

en: unknown target format %s
sv: okänt målformat %s

en: cannot find locale `%s'
sv: kan inte hitta lokalen ”%s”

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
sv: %s finns inte. Ange --target eller --directory

en: invalid modinfo file `%s'
sv: ogiltig modinfofil ”%s”

en: Unknown platform `%s-%s'
sv: Okänd plattform ”%s-%s”

en: More than one install device?
sv: Fler än en installationsenhet?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
sv: installera GRUB-avbilder under katalogen KAT/%s istället för katalogen %s

en: TARGET
sv: MÅL

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
sv: installera GRUB för MÅL-plattform [standard=%s]; tillgängliga mål: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
sv: gör enheten startbar som floppy (standard för fdX-enheter). Kan gå sönder på en del BIOS.

en: delete device map if it already exists
sv: radera enhetslista om den redan existerar

en: install even if problems are detected
sv: installera även om problem uppstår

en: use identifier file even if UUID is available
sv: använd identifierarfil även om UUID är tillgängligt

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
sv: diskmodul att använda (biosdisk eller inbyggd). Detta alternativ är bara tillgängligt på BIOS-mål.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
sv: uppdatera inte ”boot-device”/`Boot*' NVRAM-variabler. Detta alternativ är bara tillgängligt på EFI och IEEE1275-mål.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
sv: leta inte efter filsystem i ENHET

en: do not install bootsector
sv: installera inte i startsektor

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
sv: Verkställ inte några reed-solomon-koder när core.img bäddas in. Detta alternativ är bara tillgängligt på x86 BIOS.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
sv: installationsenheten är borttagningsbar. Detta alternativ är endast tillgängligt på EFI.

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
sv: ID för starthanteraren. Detta alternativ är endast tillgängligt på EFI och Mac-datorer.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
sv: använd KAT som roten för EFI-systempartitionen.

en: use DIR for PPC MAC install.
sv: använd KAT för PPC MAC-installation.

en: use FILE as font for label
sv: använd FIL som typsnitt för etikett

en: use COLOR for label
sv: använd FÄRG för etikett

en: use COLOR for label background
sv: använd FÄRG för etikettbakgrund

en: use STRING as product version
sv: använd STRÄNG som produktversion

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
sv: [FLAGGA] [INSTALLATIONSENHET]

en: Install GRUB on your drive.
sv: Installera GRUB på din enhet.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
sv: INSTALLATIONSENHET måste vara systemenhetsfilnamnet.
    %s kopierar GRUB-avbilder till %s.  På vissa plattformar kan det också installera GRUB på startsektorn.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
sv: enheten %s är definierad flera gånger i enhetskartan %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
sv: Kunde inte fastställa din plattform. Använd --target.

en: Installing for %s platform.
sv: Installerar för %s-plattformar.

en: install device isn't specified
sv: installationsenhet är inte angiven

en: cannot find EFI directory
sv: kan inte hitta EFI-katalog

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
sv: kan inte hitta en enhet för %s (är /dev monterad?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
sv: kan inte hitta en GRUB-enhet för %s.  Kontroller din enhetskarta

en: %s doesn't look like an EFI partition
sv: %s verkar inte vara en EFI-partition

en: You've found a bug
sv: Du hittade ett fel

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
sv: filsystemet på %s är varken HFS eller HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
sv: försök att installera till krypterad disk utan cryptodisk aktiverad. Ange ”%s” i fil ”%s”

en: Can't create file: %s
sv: Kunde inte skapa filen: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
sv: inga tips tillgängliga för din plattform. Förvänta reducerad prestanda

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
sv: KÖR EJ:

en: the chosen partition is not a PReP partition
sv: den valda partitionen är inte en PReP-partition

en: failed to copy Grub to the PReP partition
sv: misslyckades med att kopiera Grub till PReP-partitionen

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
sv: PReP-partitionen är inte tom. Om du är säker på att du vill använda den, kör dd för att tomma den: ”%s”

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
sv: efibootmgr misslyckades med att registrera uppstartsposten: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
sv: EFI-starthanterare är inte angiven.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
sv: VARNING: ingen plattformsspecifik installation utfördes

en: Installation finished. No error reported.
sv: Installation avslutad. Inga fel rapporterades.

en: bless for x86-based macs
sv: bless för x86-baserade mac:ar

en: bless for ppc-based macs
sv: bless för ppc-baserade mac:ar

en: No path or device is specified.
sv: Ingen sökväg eller enhet har angivits.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
sv: --ppc SÖKVÄG|--x86 FIL

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
sv: Mac-liknande bless på HFS eller HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
sv: Användning: %s [INFIL [UTFIL]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
sv: Freetype fel %d läser in glyph 0x%x för U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
sv:  (mitten)

en:  (leftmost)
sv:  (vänstra)

en:  (rightmost)
sv:  (högra)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
sv: Utanför för intervalluppslag: %d

en: Unsupported substitution type: %d
sv: Utbytbar typ: %d stöds ej

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
sv: ogiltigt typsnittsintervall

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
sv: VARNING: egenskapsparametrarna för typsnittet stöds ej: %x

en: save output in FILE [required]
sv: spara utmatning i FIL [krävs]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
sv: välj typsnittsindex

en: FROM-TO[,FROM-TO]
sv: FRÅN-TILL[,FRÅN-TILL]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
sv: sätt omfång för typsnitt

en: NAME
sv: NAMN

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
sv: ange namn för typsnittsfamilj

en: SIZE
sv: STORLEK

en: set font size
sv: ange typsnittstorlek

en: set font descent
sv: Ange typsnittsunderhäng

en: set font ascent
sv: set typsnittsascent

en: convert to bold font
sv: konvertera till fett typsnitt

en: force autohint
sv: tvinga autotips

en: disable hinting
sv: inaktivera autotips

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
sv: ignorera bitmaplinjer vid inläsning

en: [OPTIONS] FONT_FILES
sv: [FLAGGOR] TYPSNITTSFILER

en: Convert common font file formats into PF2
sv: Konvertera vanliga typsnittsfilformat till PF2

en: output file must be specified
sv: utmatningsfil måste anges

en: FT_Init_FreeType fails
sv: FT_Init_FreeType misslyckas

en: can't open file %s, index %d: error %d
sv: kan inte öppna filen %s, index %d: fel %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
sv: kan inte ställa in %dx%d typsnittsstorlek: Freetype fel %d: %s

en: set prefix directory
sv: sätt prefixkatalog

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
sv: bädda in FIL som en memdisk-avbild
    Implicerar ”-p (memdisk)/boot/grub” och åsidosätter tidigare prefix, men prefixet själv kan bli åsidosatt med senare alternativ.

en: embed FILE as a device tree (DTB)
sv: bädda in FIL som ett enhetsträd (DTB)

en: embed FILE as an early config
sv: bädda in FIL som en tidig konfiguration

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
sv: lägg till NOTE-segment för CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
sv: mata ut en genererad avbild till FIL [standard=stdut]

en: generate an image in FORMAT
sv: generera en avbildning i FORMAT

en: available formats:
sv: tillgängliga format:

en: unknown target format %s
sv: okänt målformat %s

en: [OPTION]... [MODULES]
sv: [FLAGGA]… [MODULER]

en: Make a bootable image of GRUB.
sv: Gör en startbar avbildning av GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
sv: Målformat inte specificerat (använd 0-alternativet).

en: Prefix not specified (use the -p option).
sv: Prefix ej specificerat (använd alternativet -p).

en: cannot close `%s': %s
sv: det går inte att stänga ”%s”: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
sv: ”%s” är felkompilerat: dess startadress är 0x%llx istället för 0x%llx: ld.gold-fel?

en: set input filename. Default is STDIN
sv: ange inmatningsfilnamn. Standard är STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
sv: Okänd identifierare för tangentbordsavsökning %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
sv: Okänd kod för tangentbordsavsökning 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
sv: FEL: ingen giltig tangentbordslayout hittades. Kontrollera inmatningen.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
sv: Generera tangentbordslayout för GRUB från Linux-konsolen.

en: root directory of TFTP server
sv: rotkatalog för TFTP-server

en: relative subdirectory on network server
sv: relativ underkatalog på nätverksserver

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
sv: Förbereder GRUB-startavbilder för nätverk på net_directory/subdir förutsättandes att net_directory är en TFTP-rot.

en: unsupported platform %s
sv: plattformen %s stöds ej

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
sv: Netboot-katalog för %s skapad. Konfigurera din DHCP-server till att peka på %s

en: Number of PBKDF2 iterations
sv: Antal PBKDF2-iterationer

en: Length of generated hash
sv: Längd på genererad hash

en: Length of salt
sv: Längd på salt

en: Generate PBKDF2 password hash.
sv: Generera PBKDF2-lösenordshash.

en: failure to read password
sv: misslyckades med att läsa lösenordet

en: Reenter password:
sv: Ange lösenordet igen:

en: passwords don't match
sv: lösenorden stämmer inte överens

en: couldn't retrieve random data for salt
sv: kunde inte hämta slumpmässig data för salt

en: cryptographic error number %d
sv: kryptografiskt fel nummer %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
sv: PBKDF2-hash för ditt lösenord är %s

en: No path is specified.
sv: Ingen sökväg har angivits.

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Transform a system filename into GRUB one.
sv: Transformera ett systemfilnamn till ett GRUB-filnamn.

en: save ROM images in DIR [optional]
sv: spara ROM-avbilder i KAT [valfritt]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
sv: använd FIL som xorriso [valfritt]

en: use STRING as product name
sv: använd STRÄNG som produktnamn

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
sv: aktiverar sparc-start. Inaktiverar HFS+, APM, ARCS och starta som diskavbild för i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
sv: aktiverar ARCS-start (big-endian mips-maskiner, mest SGI). Inaktiverar HFS+, APM, sparc64 och att starta som en diskavbild för i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
sv: Skapa startbar GRUB-avbild för cd-rom, disk, usb-sticka och diskett.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
sv: Genererar en startbar cd-/usb-/diskettavbild.  Andra argument än flaggorna till detta program skickas till xorriso, och indikerar källfiler, källkataloger eller andra mkisofs-alternativ listade av utmatningen av ”%s”.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
sv: Flaggan -- växlar till inbyggt xorriso-kommandoläge.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
sv: E-posta xorriso <bug-xorriso@gnu.org> för stöd.

en: [OPTION] SOURCE...
sv: [FLAGGA] KÄLLA…

en: enabling %s support ...
sv: aktiverar stöd för %s …

en: xorriso not found
sv: xorriso hittades inte

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
sv: Ditt xorriso stödjer inte ”--grub2-boot-info”. Vissa egenskaper är inaktiverade. Använd xorriso 1.2.9 eller senare.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
sv: Ditt xorriso stödjer inte ”--grub2-boot-info”. Din kärnavbild är för stor. Starta som disk är inaktiverat. Använd xorriso 1.2.9 eller senare.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
sv: Generera en fristående avbild (innehållandes alla moduler) i det valda formatet

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
sv: Grafpunktssyntax (exempelvis /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) accepteras

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
sv: AVBILDNING1 [AVBILDNING2 …] MONTERINGSPUNKT

en: need an image and mountpoint
sv: behöver en avbildning och monteringspunkt

en: given argument is a system device, not a path
sv: givet argument är en systemenhet, inte en sökväg

en: separate items in output using ASCII NUL characters
sv: separera objekt i utmatning med ASCII NUL-tecken

en: [default=%s]
sv: [standard=%s]

en: print TARGET
sv: skriv ut MÅL

en: available targets:
sv: tillgängliga mål:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
sv: [FLAGGA]… [SÖKVÄG|ENHET]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
sv: Avsök enhetsinformation för en given sökväg (eller enhet, om flaggan -d är given).

en: read text from FILE.
sv: läs text från FIL.

en: use COLOR for text
sv: använd FÄRG för text

en: use COLOR for background
sv: använd FÄRG för bakgrund

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
sv: sätt etiketten att skapa

en: use FILE as font (PF2).
sv: använd FIL som typsnitt (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
sv: Rendera Apple .disk_label.

en: Missing arguments
sv: Saknar argument

en: [PATH]
sv: [SÖKVÄG]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
sv: Kontrollera GRUBs skriptkonfigurationsfil efter syntaxfel.

en: Syntax error at line %u
sv: Syntaxfel på rad %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
sv: Skriptet ”%s” innehåller inga kommandon och kommer inte att göra något.

en: use FILE as the boot image [default=%s]
sv: använd FIL som startavbildning [standard=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
sv: använd FIL som kärnavbild [standard=%s]

en: No device is specified.
sv: Ingen enhet har angivits.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
sv: Ställ in avbilder till att starta från DEVICE.
    
    Normalt kör du inte detta program direkt.  Använd grub-install istället.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
sv: ENHET måste vara en OS-enhet (exempelvis /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
sv: Ogiltig enhet ”%s”.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
sv: rotkatalog som den kommer att ses under körtid [standard=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
sv: aktuell katalog för syslinux som den kommer att ses under körtid [standard är överordnad katalog för inmatningsfil].

en: write output to FILE [default=stdout].
sv: skriv utmatning till FIL [standard=stdut].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
sv: Transformera syslinux-konfiguration till GRUB-konfiguration.

en: cannot compress the kernel image
sv: kan inte komprimera kärnavbildningen

en: unknown compression %d
sv: okänd komprimering %d

en: section name %s length is bigger than %lu
sv: längden på sektionsnamnet %s är större än %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
sv: en .sbat-sektion kan endast bäddas in i EFI-bilder

en: Decompressor is too big
sv: Dekomprimeraren är för stor

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
sv: kärnavbildningen är för stor (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
sv: kärnavbildningen är för stor (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
sv: storleken på diskboot.img måste vara %u byte

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
sv: fwstart.img matchar inte den kända bra versionen. fortsätt på egen risk

en: firmware image is too big
sv: fast programvaruavbilden är för stor

en: invalid line format: %s
sv: ogiltigt radformat: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
sv: första sektorn i kärnfilen är inte sektorjusterad

en: non-sector-aligned data is found in the core file
sv: data som inte är sektorjusterad hittades i kärnfilen

en: the sectors of the core file are too fragmented
sv: sektorerna för kärnfilen är för fragmenterade

en: the size of `%s' is not %u
sv: storleken för ”%s” är inte %u

en: the size of `%s' is too small
sv: storleken på ”%s” är för liten

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
sv: Försöker installera GRUB på en disk med flera partitionsetiketter eller både partitionsetikett och filsystem.  Detta stöds inte än.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
sv: kunde inte identifiera ett filsystem på %s; säkerhetskontroll kan inte genomföras

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sv: %s verkar innehålla ett %s filsystem som inte kan reservera plats för DOS-liknande uppstart. Installeras GRUB där kan det innebära att FILSYSTEMET FÖRSTÖRS om viktiga data skrivs över av grub-setup (flaggan --skip-fs-probe avaktivera denna kontroll, använd den på egen risk)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sv: %s verkar innehålla en %s-partitionstabell som inte kan reservera plats för DOS-liknande uppstart. Installeras GRUB där kan det innebära att FILSYSTEMET FÖRSTÖRS om viktiga data skrivs över av grub-setup (flaggan --skip-fs-probe avaktivera denna kontroll, använd den på egen risk)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
sv: %s verkar innehålla en %s-partitionstabell som inte är känd som en säker kombination. Installeras GRUB där kan det innebära att FILSYSTEMET FÖRSTÖRS om viktiga data skrivs över av grub-setup (flaggan --skip-fs-probe avaktivera denna kontroll, använd den på egen risk)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
sv: Försöker installera GRUB på en opartitionerad disk eller till en partition.  Detta är en DÅLIG idé.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
sv: Försöker installera GRUB på en disk med flera partitionsetiketter.  Detta stöds ej än.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
sv: Partitionsstilen ”%s” stöder inte inbäddning

en: File system `%s' doesn't support embedding
sv: Filsystemet”%s” stöder inte inbäddning

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
sv: Ditt utrymme för inbäddning är ovanligt litet. core.img kommer inte att få plats.

en: no terminator in the core image
sv: ingen terminering i kärnavbildningen

en: core.img version mismatch
sv: core.img version matchar ej

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
sv: inbäddning är inte möjligt, detta krävs dock när för installation av RAID eller LVM

en: can't determine filesystem on %s
sv: kan inte fastställa filsystem på %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
sv: filsystemet ”%s” stödjer inte blocklistor

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
sv: inbäddning är inte möjligt, detta krävs dock för installation över flera diskar

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
sv: Inbäddning är inte möjlig. GRUB kan bara bli installerad i denna form genom att använda blocklistor. Blocklistor är tyvärr OPÅLITLIGA och användandet av dem avrådes.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
sv: fortsätter inte utan blocklistor

en: blocklists are invalid
sv: blocklistor är ogiltiga

en: blocklists are incomplete
sv: blocklistor är ej kompletta

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
sv: Användning: %s -o UTMATNING CKBMAP_ARGUMENT…\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
sv: Skapa tangentbordslayoutfil för GRUB.

en: print this message and exit
sv: skriv ut detta meddelande och avsluta

en: print the version information and exit
sv: skriv ut versionsinformation och avsluta

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
sv: %s genererar en tangentbordslayout för GRUB med ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
sv: Rapportera fel till <bug-grub@gnu.org>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%s”\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
sv: Användning: %s [FLAGGA]\n

en: Generate a grub config file
sv: Generera en konfigurationsfil för grub

en: output generated config to FILE [default=stdout]
sv: mata ut genererad konfiguration till FIL [standard=stdut]

en: Unrecognized option `%s'\n
sv: Okänd flagga ”%s”\n

en: %s: You must run this as root\n
sv: %s: Du måste köra detta som root\n

en: %s: Not found.\n
sv: %s: hittades inte.\n

en: Generating grub configuration file ...
sv: Generera konfigurationsfil för grub …

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
sv: Syntaxfel upptäcktes i den genererade GRUB-konfigurationsfilen.
    Kontrollera att det inte finns några fel i /etc/default/grub-
    och /etc/grub.d/*-filerna eller skicka in en felrapport med
    bifogad %s-fil.

en: done
sv: färdigt

en: Warning:
sv: Varning:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
sv: Användning: %s [FLAGGA] MENYPOST\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
sv: Sätt standardpost för GRUBs startmeny, endast för nästa start.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
sv: förvänta GRUB-avbilder under katalogen KAT/%s istället för %s-katalogen

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
sv: MENYPOST är ett nummer, en titel på ett menyobjekt eller en identifierare för ett menyobjekt. Observera att menyobjekt eller under-undermenyer kräver specificering av undermenykomponenterna och sedan
    komponenten för menyobjektet. Titlarna bör vara separerade med större-än
    tecknet (>) utan extra mellanslag. Beroende på ditt skal kan några tecken, inkluderande > behöva omges av avbrottstecken.
    Mer information om detta finns
    i manualen för GRUB under sektionen om ”default”-kommandot.

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
sv: OBS: I de fall då GRUB inte kan skriva till systemblocket, exempelvis om den lagras på en MDRAID- eller LVM-enhet, kommer den valda startmenyn att kvarstå som standard, även efter omstart.

en: More than one menu entry?
sv: Fler än en menypost?

en: Menu entry not specified.
sv: Menypost inte angiven.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
sv: %s kommer att kvarstå som startpost tills den rensas manuellt med:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
sv: Ange standardpost för GRUBs startmeny.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
sv: Detta kräver inställningen GRUB_DEFAULT=saved i %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
sv: MENYPOST är ett nummer, en titel på ett menyobjekt eller identifierare för menyobjekt.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
sv: Begärde seriell terminal men GRUB_SERIAL_COMMAND är ospecificerat. Standardparametrar kommer att användas.

en: Found theme: %s\n
sv: Hittade tema: %s\n

en: Found background: %s\n
sv: Hittade bakgrund: %s\n

en: Unsupported image format
sv: Avbildningsformatet stöds ej

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
sv: Att sätta GRUB_TIMEOUT till ett värde annat än noll medan GRUB_HIDDEN_TIMEOUT är satt stöds ej längre.

en: Found GNU Mach: %s
sv: Hittade GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
sv: Hittade Hurd module: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
sv: Hittade delar av Hurd, men inte nog för att starta.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
sv: %s, med Hurd %s (återställningsläge)

en: %s, with Hurd %s
sv: %s, med Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
sv: Använd inte gamla titeln ”%s” för GRUB_DEFAULT, använd ”%s” (för versioner före 2.00) eller ”%s” (för 2.00 eller senare)

en: Loading GNU Mach ...
sv: Läser in GNU Mach …

en: Loading the Hurd ...
sv: Läser in Hurd …

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
sv: Avancerade flaggor för %s

en: Loading kernel of Illumos ...
sv: Läser in kärna för Illumos …

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
sv: %s, med kFreeBSD %s (återställningsläge)

en: %s, with kFreeBSD %s
sv: %s, med kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
sv: Läser in kärna för FreeBSD %s …

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
sv: Hittade kärna för FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
sv: Hittade katalog för kärnmoduler: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
sv: %s, med Linux %s (återställningsläge)

en: %s, with Linux %s
sv: %s, med Linux %s

en: Loading Linux %s ...
sv: Läser in Linux %s …

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
sv: Läser in initial ramdisk …

en: Found linux image: %s\n
sv: Hittade linux-avbildning: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
sv: Hittade initrd-avbildning: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
sv: %s, med kärnan %s (via %s, återställningsläge)

en: %s, with kernel %s (via %s)
sv: %s, med kärnan %s (via %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
sv: Hittade NetBSD-kärna: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
sv: Windows Vista/7 (inläsare)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
sv: Windows NT/2000/XP (inläsare)

en: Found %s on %s (%s)\n
sv: Hittade %s på %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
sv: (32-bitars)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
sv: (64-bitars)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
sv: (på %s)

en: %s (XSM enabled)
sv: %s (XSM aktivierad)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
sv: %s, med Xen %s och Linux %s (återställningsläge)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
sv: %s, med Xen %s och Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
sv: %s, med Xen hypervisor

en: Loading Xen %s ...
sv: Läser in Xen %s …

en: Loading XSM policy ...
sv: Läser in Xen-policy …

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
sv: Avancerade flaggor för %s (med Xen hypervisor)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
sv: os-prober kommer inte köras för identifiera andra startbara partitioner.\nDeras system kommer inte att läggas till i GRUB's startkonfiguration.\Se dokumentationen för GRUB_DISABLE_OS_PROBER.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
sv: os-prober kommer att köras för att identifiera startbara partitioner.\nDess utdata kommer att användas för att identifiera startbara binärer och skapa nya startposter.

en: Found %s on %s\n
sv: Hittade %s på %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
sv: %s stöds ännu inte av grub-mkconfig.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
sv: Lägger till startmenypost för fast programvara UEFI...\n
