grub-2.14-rc1 - en to de translation catalogue (1731 entries)

en: unsupported serial port speed
de: געשצהוִינדִיגכּעִית דעש שערִיעללענ פּוֹרתש וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: unsupported serial port parity
de: פּארִיתֶת דעש שערִיעללענ פּוֹרתש וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: unsupported serial port stop bits number
de: אנזאהל דער שתוֹפּ-בִּיתש דעש שערִיעללענ פּוֹרתש וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: unsupported serial port word length
de: ווֹרתלֶנגע דעש שערִיעללענ פּוֹרתש וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
de: כּעִינע הוֹשת-תאבּעללענ שפּעזִיפִֿיזִיערת דוּרצה כּוֹממאגעתרעננתע לִישתע לאדענ.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
de: נוּר תאבּעללענ שפּעזִיפִֿיזִיערת דוּרצה כּוֹממאגעתרעננתע לִישתע לאדענ.

en: Export version 1 tables to the OS.
de: בֿערשִיוֹנ-1-תאבּעללענ זוּמ בּעתרִיעבּששיִשתעמ עכּספּוֹרתִיערענ.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
de: בֿערשִיוֹנ-2- וּנד בֿערשִיוֹנ-3-תאבּעללענ זוּמ בּעתרִיעבּששיִשתעמ עכּספּוֹרתִיערענ.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
de: וֹעמִיד בֿוֹנ רשדפּ, כּסשדת וּנד רשדת פֿעשתלעגענ.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
de: וֹעמתאבּלע-ִיד בֿוֹנ רשדפּ, כּסשדת אנד רשדת פֿעשתלעגענ.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
de: וֹעמתאבּלע-רעבִֿישִיוֹנ בֿוֹנ רשדפּ, כּסשדת וּנד רשדת פֿעשתלעגענ.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
de: ערשתעללער-פֿעלד בֿוֹנ רשדפּ, כּסשדת וּנד רשדת פֿעשתלעגענ.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
de: ערשתעללער-רעבִֿישִיוֹנ בֿוֹנ רשדפּ, כּסשדת וּנד רשדת פֿעשתלעגענ.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
de: עבּדא נִיצהת אכּתוּאלִישִיערענ. כֵּננתע פֿעהלער וֹדער הֶנגער ִינ מאנצהענ בִּיוֹש-בֿערשִיוֹנענ בּעשעִיתִיגענ, ִישת אבּער נִיצהת עפֿפֿעכּתִיבֿ בּעִי בּעתרִיעבּששיִשתעמענ, דִיע כּעִינ רשדפּ בֿוֹנ גרוּבּ עמפּפֿאנגענ.

en: premature end of file %s
de: וּנערוארתעתעש ענדע דער דאתעִי %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
de: [-1|-2] [--עכּסצלוּדע=תאבּעללע1,תאבּעללע2|--לוֹאד-וֹנליִ=תאבּעללע1,תאבּעללע2] דאתעִי1 [דאתעִי2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
de: הוֹשת-אצפִּי-תאבּעללענ וּנד דוּרצה ארגוּמענתע אנגעגעבּענע תאבּעללענ לאדענ.

en: error: %s.
de: פֿעהלער: %s.

en: out of memory
de: ארבּעִיתששפּעִיצהער ערשצהֵפּפֿת

en: cannot read `%s': %s
de: »%s« ִישת נִיצהת לעשבּאר: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
de: אצפִּי-הערוּנתערפֿאהרענ ִישת געשצהעִיתערת

en: hash file of the binary.
de: האשה-דאתעִי דער בִּינֶרענ דאתעִי.

en: hash file of the certificate.
de: האשהדאתעִי דעש זערתִיפִֿיכּאתש.

en: <SIGNED_FILE>
de: <שִיגנִיערתע_דאתעִי>

en: Verify SIGNED_FILE against the trusted X.509 certificates in the db list
de: שִיגנִיערתע_דאתעִי אנהאנד דער בֿערתראוּענשוֻרדִיגענ כּס.509-זערתִיפִֿיכּאתע ִינ דער דבּ-לִישתע פּרֻפֿענ

en: Show the list of trusted X.509 certificates from the db list
de: דִיע לִישתע דער בֿערתראוּענשוֻרדִיגענ כּס.509-זערתִיפִֿיכּאתע אוּש דער דבּ-לִישתע פּרֻפֿענ

en: <X509_CERTIFICATE>
de: <כּס509_זערתִיפִֿיכּאת>

en: Add trusted X509_CERTIFICATE to the db list
de: בֿערתראוּענשוֻרדִיגעש כּס509_זערתִיפִֿיכּאת זוּר דבּ-לִישתע הִינזוּפֻֿגענ

en: Add distrusted X509_CERTIFICATE to the dbx list
de: וּנבֿערתראוּענשוֻרדִיגעש כּס509_זערתִיפִֿיכּאת זוּר דבּכּס-לִישתע הִינזוּפֻֿגענ

en: Show the list of distrusted certificates and certificate/binary hashes from the dbx list
de: וּנבֿערתראוּענשוֻרדִיגע זערתִיפִֿיכּאתע וּנד זערתִיפִֿיכּאתש-בִּינֶרדאתעִי-האשהעש אוּש דער דבּכּס-לִישתע אוּפֿלִישתענ

en: BINARY HASH FILE
de: בִּינֶרע האשהדאתעִי

en: Add trusted BINARY HASH to the db list.
de: בֿערתראוּענשוֻרדִיגענ בִּינֶרהאשה זוּ דער דבּ-לִישתע הִינזוּפֻֿגענ.

en: [-b|--binary-hash] FILE [BINARY HASH FILE]
    [-c|--cert-hash] FILE [CERTFICATE HASH FILE]
de: [-בּ|--בִּינאריִ-האשה] דאתעִי [דאתעִי-האשהדאתעִי]
    [-צ|--צערת-האשה] דאתעִי [זערתִיפִֿיכּאתש-האשהדאתעִי]

en: Add distrusted CERTFICATE/BINARY HASH to the dbx list.
de: וּנבֿערתראוּענשוֻרדִיגענ בִּינֶרדאתעִי-האשה וֹדער זערתִיפִֿיכּאתש-האשה זוּר דבּכּס-לִישתע הִינזוּפֻֿגענ.

en: List devices.
de: גערֶתע אוּפֿלִישתענ.

en: cannot open device: %s
de: גערֶת כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: cannot open disk: %s
de: פֿעשתפּלאתתע כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
de: דִיעש ִישת כּעִינע גפּת-פּארתִיתִיוֹנשתאבּעללע: %s

en: read error: %s
de: לעשעפֿעהלער: %s

en: unable to find boot device
de: בּוֹוֹתגערֶת כּאננ נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: unable to determine partition UUID of boot device
de: פּארתִיתִיוֹנש-וּוִּיד דעש בּוֹוֹתגערֶתש כּאננ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: cannot allocate active PCR banks string
de: זוּ וענִיג שפּעִיצהער פֻֿר זעִיצהענכּעתתע פֻֿר אכּתִיבֿע פּצר-בֶּנכּע

en: filename expected
de: דאתעִינאמע ווּרדע ערוארתעת

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
de: דאתעִי

en: Print a block list.
de: עִינע בּלוֹצכּלִישתע אוּשגעבּענ.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
de: בֿערז

en: Specify path to find UKI entries.
de: פּפֿאד, וּמ דִיע וּכִּי-עִינתרֶגע זוּ פִֿינדענ.

en: Allow the default UKI entry to be added to the GRUB menu.
de: ערלאוּבּענ, דאשש דער שתאנדארד-וּכִּי-עִינתראג זוּמ גרוּבּ-מענֻ הִינזוּגעפֻֿגת וִירד.

en: Allow the non-default UKI entries to be added to the GRUB menu.
de: ערלאוּבּענ, דאשש דִיע נִיצהת-שתאנדארד-וּכִּי-עִינתרֶגע זוּמ גרוּבּ-מענֻ הִינזוּגעפֻֿגת וערדענ.

en: duplicate file: `%s'
de: דוֹפּפּעלתע דאתעִי »%s«

en: overflow detected creating argv list
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערשתעללענ דער ארגבֿ-לִישתע

en: variable '%s' isn't set
de: בֿארִיאבּלע »%s« ִישת נִיצהת געשעתזת

en: invalid file name `%s'
de: וּנגֻלתִיגער דאתעִינאמע »%s«

en: [-p|--path] DIR [-f|--enable-fallback] [-d|--show-default] [-n|--show-non-default] [-e|--entry] FILE
de: [-פּ|--פּאתה] בֿערז [-פֿ|--ענאבּלע-פֿאללבּאצכּ] [-ד|--שהוֹו-דעפֿאוּלת] [-נ|--שהוֹו-נוֹנ-דעפֿאוּלת] [-ע|--ענתריִ] דאתעִי

en: Import Boot Loader Specification snippets.
de: שצהנִיפּשעל פֻֿר דִיע בּוֹוֹתלאדער-שפּעזִיפִֿיכּאתִיוֹנ ִימפּוֹרתִיערענ.

en: Import Unified Kernel Images
de: בֿערעִינהעִיתלִיצהתע כּערנאבּבִּילדער ִימפּוֹרתִיערענ

en: you need to load the kernel first
de: שִיע מֻששענ זוּערשת דענ כּערנעל לאדענ

en: Boot an operating system.
de: עִינ בּעתרִיעבּששיִשתעמ שתארתענ.

en: No boot time statistics is available
de: כּעִינע שתאתִישתִיכּענ פֻֿר בּוֹוֹת-זעִיתענ בֿערפֻֿגבּאר

en: Show boot time statistics.
de: שתאתִישתִיכּענ פֻֿר בּוֹוֹת-זעִיתענ ערשתעללענ.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
de: שתאתִישתִיכּענ דעש פּלאתתענזוִישצהענשפּעִיצהערש: הִיתש = %lu (%lu.%02lu%%), מִיששעש = %lu

en: No disk cache statistics available
de: כּעִינע שתאתִישתִיכּענ זוּמ פּאכּעת-זוִישצהענשפּעִיצהער בֿערפֻֿגבּאר

en: Get disk cache info.
de: ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ זוּמ פּלאתתענ-זוִישצהענשפּעִיצהער הוֹלענ.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
de: צר/נל-זעִילענענדענ ִימ דוֹש-שתִיל אכּזעפּתִיערענ.

en: Show the contents of a file.
de: ִינהאלת עִינער דאתעִי אנזעִיגענ.

en: Enable verbose output
de: אללע בּוֹוֹת-אוּשגאבּענ אכּתִיבִֿיערענ

en: two arguments expected
de: זועִי ארגוּמענתע ווּרדענ ערוארתעת

en: Compare file `%s' with `%s':
de: דאתעִי »%s« מִית »%s« בֿערגלעִיצהענ:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
de: דאתעִיגרֵססענ שִינד וּנתערשצהִיעדלִיצה: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
de: דאתעִיענ וּנתערשצהעִידענ שִיצה אנ פּוֹשִיתִיוֹנ %llu: 0כּס%x [%s], 0כּס%x [%s]

en: The files are identical.
de: דִיע דאתעִיענ שִינד ִידענתִישצה.

en: FILE1 FILE2
de: דאתעִי1 דאתעִי2

en: Compare two files.
de: זועִי דאתעִיענ בֿערגלעִיצהענ.

en: Load another config file.
de: עִינע אנדערע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי לאדענ.

en: Load another config file without changing context.
de: עִינע אנדערע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי לאדענ, וֹהנע דענ כּוֹנתעכּסת זוּ ֶנדערנ.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
de: עִינע אנדערע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי לאדענ, וֹהנע דענ כּוֹנתעכּסת זוּ ֶנדערנ. עש וערדענ נוּר מענֻעִינתרֶגע געלאדענ.

en: Load another config file but take only menu entries.
de: עִינע אנדערע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי לאדענ, אבּער נוּר דערענ מענֻעִינתרֶגע.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
de: [[יאהר-]מוֹנאת-תאג] [שתוּנדע:מִינוּתע[:שעכּוּנדע]]

en: Display/set current datetime.
de: אנזעִיגענ/פֿעשתלעגענ דעש/דער אכּתוּעללענ דאתוּמש/זעִית.

en: Do not output the trailing newline.
de: אנגעהֶנגתע זעִילענוּמבּרֻצהע נִיצהת אוּשגעבּענ.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
de: אוּשוערתוּנג דער בּאצכּשלאשה-מאשכִּיערוּנגענ ערמֵגלִיצהענ.

en: [-e|-n] STRING
de: [-ע|-נ] זעִיצהענכּעתתע

en: Display a line of text.
de: עִינע תעכּסתזעִילע אנזעִיגענ.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
de: דִיע אכּתוּעללע פִֿירמוארע וּנתערשתֻתזת דאש נעוּשתארתענ זוּמ פִֿירמוארע-שעתוּפּ נִיצהת

en: Reboot into firmware setup menu.
de: ִינ דאש פִֿירמוארע-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשמענֻ נעוּ שתארתענ.

en: device error: could not set requested mode
de: גערֶתעפֿעהלער: אנגעפֿוֹרדערתער מוֹדוּש כּאננ נִיצהת פֿעשתגעלעגת וערדענ

en: invalid mode: number not valid
de: וּנגֻלתִיגער מוֹדוּש: זאהל נִיצהת גֻלתִיג

en: unexpected EFI error number: `%u'
de: וּנערוארתעתער עפִֿי-פֿעהלער נוּממער %u

en: no UEFI output console interface
de: כּעִינע וּעפִֿי-אוּשגאבּעכּוֹנשוֹלע-שצהנִיתתשתעללע

en: no mode struct for UEFI output console
de: כּעִינע מוֹדוּששתרוּכּתוּר פֻֿר וּעפִֿי-אוּשגאבּעכּוֹנשוֹלע

en: at most two arguments expected
de: מאכּסִימאל 2 ארגוּמענתע שִינד ערלאוּבּת

en: Available modes for console output device.
de: בֿערפֻֿגבּארע מוֹדִי פֻֿר כּוֹנשוֹלע-אוּשגאבּעגערֶת.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהער וֹדער וּנגֻלתִיגער מוֹדוּש »%s«

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
de: וּנגֻלתִיגער מוֹדוּש: %lu ִישת גרֵססער אלש דער מאכּסִימאלע מוֹדוּש %lu

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהע וֹדער וּנגֻלתִיגע שפּאלתענאנזאהל »%s«

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהע וֹדער וּנגֻלתִיגע זעִילענאנזאהל »%s«

en: no mode found with requested columns and rows
de: כּעִינ מוֹדוּש מִית דענ געוֻנשצהתענ שפּאלתענ וּנד זעִילענ געפֿוּנדענ

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
de: [מִינ | מאכּס | <מוֹדוּשנוּממער> | <שפּאלתענ> <זעִילענ>]

en: Get or set EFI text mode.
de: עפִֿי-תעכּסתמוֹדוּש ערמִיתתעלנ וֹדער פֿעשתלעגענ.

en: Fix video problem.
de: עִינ בִֿידעוֹפּרוֹבּלעמ בּעהעבּענ.

en: ROM image is present.
de: רוֹמ-אבּבִּילד ִישת בֿוֹרהאנדענ.

en: Can't enable ROM area.
de: רוֹמ-בּערעִיצה כּאננ נִיצהת אכּתִיבִֿיערת וערדענ.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
de: בִּיוֹש-שתרוּכּתוּרענ פֻֿר אבּוֶרתשכּוֹמפּאתִיבִּילִיתֶת מִית דעמ בֿוֹרהאנדענענ בּעתרִיעבּששיִשתעמ ערשתעללענ.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
de: בִּיוֹש_שִיצהערוּנג [ִינת10_שִיצהערוּנג]

en: Load BIOS dump.
de: בִּיוֹש-שִיצהערוּנג לאדענ.

en: command failed
de: בּעפֿעהלשאוּשפֻֿהרוּנג פֿעהלגעשצהלאגענ

en: invalid parameter
de: וּנגֻלתִיגער פּאראמעתער

en: output buffer too small
de: אוּשגאבּעפּוּפֿפֿער ִישת זוּ כּלעִינ

en: TPM unavailable
de: תפּמ ִישת נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: unknown TPM error
de: וּנבּעכּאננתער תפּמ-פֿעהלער

en: cannot allocate TPM event buffer
de: תפּמ-ערעִיגנִישפּוּפֿפֿער כּאננ נִיצהת בּעלעגת וערדענ

en: cannot allocate CC event buffer
de: צצ-ערעִיגנִישפּוּפֿפֿער כּאננ נִיצהת בּעלעגת וערדענ

en: STRING ...
de: זעִיצהענכּעתתע ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
de: ארגוּמענתע אלש גרוּבּ-בּעפֿעהלע אוּפֿפֿאששענ

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
de: %s: דער בּעפֿעהל ִישת נִיצהת ערלאוּבּת, ועננ לוֹצכּדוֹונ ערזווּנגענ וִירד

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי אלש וּנפּרִיבִֿילעגִיערתער ִי386-פּאע-כּסענ-גאשת-כּערנעל געבּוֹוֹתעת וערדענ כּאננ

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי אלש וּנפּרִיבִֿילעגִיערתער כּס86_64-כּסענ-גאשת-כּערנעל געבּוֹוֹתעת וערדענ כּאננ

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי אלש וּנפּרִיבִֿילעגִיערתער כּס86-כּסענ-גאשת-כּערנעל געבּוֹוֹתעת וערדענ כּאננ

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי אלש כּס86-מוּלתִיבּוֹוֹת-כּערנעל געבּוֹוֹתעת וערדענ כּאננ

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי אלש כּס86-מוּלתִיבּוֹוֹת2-כּערנעל געבּוֹוֹתעת וערדענ כּאננ

en: Check if FILE is ARM Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי ארמ-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is ARM64 Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי ארמ64-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is IA64 Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי ִיא64-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is MIPS Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי מִיפּש-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי מִיפּשעל-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי שפּארצ64-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is POWERPC Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי פּוֹוערפּצ-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is x86 Linux
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86-לִינוּכּס ִישת

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86-לִינוּכּס מִית 32-בִּית-פּרוֹתוֹכּוֹללוּנתערשתֻתזוּנג ִישת

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86-כּפֿרעעבּשד ִישת

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי ִי386-כּפֿרעעבּשד ִישת

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86_64-כּפֿרעעבּשד ִישת

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86-כּנעתבּשד ִישת

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי ִי386-כּנעתבּשד ִישת

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86_64-כּנעתבּשד ִישת

en: Check if FILE is i386 EFI file
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע ִי386-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע ִי386-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is IA64 EFI file
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע ִיא64-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע ארמ64-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is ARM EFI file
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע ארמ-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע 32-בִּית-רִישצ-בֿ-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינע 64-בִּית-רִישצ-בֿ-עפִֿי-דאתעִי ִישת

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי הִיבּערפִֿיל.שיִש ִימ רוּהעזוּשתאנד ִישת (הִיבּערנאתעד)

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּס86_64-כּסנוּ ִישת (מאצ-וֹשכּס-כּערנעל)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי כּסנוּ ִישת (מאצ-וֹשכּס-כּערנעל)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינ כּסנוּ-רוּהעזוּשתאנד-אבּבִּילד ִישת (מאצ-וֹשכּס-כּערנעל)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
de: ֻבּערפֻּפֿענ, וֹבּ דאתעִי עִינ בִּיוֹש-בּוֹוֹתשעכּתוֹר ִישת

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
de: פֿאלשצה

en: OPTIONS FILE
de: וֹפּתִיוֹנענ דאתעִי

en: Check if FILE is of specified type.
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דאתעִי דענ אנגעגעבּענענ תיִפּ האת.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
de: כּעִינע שוֹלצהע פּארתִיתִיוֹנ

en: New MBR is written to `%s'
de: נעוּער מבּר ווּרדע נאצה »%s« געשצהרִיעבּענ

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
de: גערֶת [פּארתִיתִיוֹנ[+/-[תיִפּ]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
de: היִבּרִיד-מבּר דעש גפּת-גערֶתעש גערֶת פֻֿללענ. אנגעגעבּענע פּארתִיתִיוֹנענ וערדענ תעִיל דעש היִבּרִיד-מבּר. בִּיש זוּ 3 פּארתִיתִיוֹנענ שִינד זוּלֶששִיג. תיִפּ ִישת עִינ מבּר-תיִפּ. + בּעדעוּתעת, דאשש דִיע פּארתִיתִיוֹנ אכּתִיבֿ ִישת. נוּר עִינע פּארתִיתִיוֹנ כּאננ אכּתִיבֿ שעִינ.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
de: דִיעשענ רעצהנער אנהאלתענ. דִיעשער בּעפֿעהל פֿוּנכּתִיוֹנִיערת נִיצהת ִינ אללענ פִֿירמוארע-ִימפּלעמענתאתִיוֹנענ.

en: Specify hash to use.
de: זוּ בֿערוענדענדענ האשה אנגעבּענ.

en: HASH
de: האשה

en: Check hashes of files with hash list FILE.
de: פּרֻפֿשוּממענ דער דאתעִיענ מִית לִישתע ִינ דאתעִי בֿערגלעִיצהענ.

en: Base directory for hash list.
de: בּאשִישבֿערזעִיצהנִיש פֻֿר האשה-לִישתע.

en: Don't stop after first error.
de: נאצה דעמ ערשתענ פֿעהלער נִיצהת שתוֹפּפּענ.

en: Uncompress file before checksumming.
de: דאתעִי ענתפּאצכּענ, בּעבֿוֹר פּרֻפֿשוּממע ערמִיתתעלת וִירד.

en: %s: READ ERROR
de: %s: לעשעפֿעהלער

en: %s: HASH MISMATCH
de: %s: האשה-פֿעהלער

en: %s: OK
de: %s: וֹכּ

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
de: -ה האשה [-צ דאתעִי [-פּ פּרֶפִֿיכּס]] [דאתעִי1 [דאתעִי2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
de: האשה-פּרֻפֿשוּממע בּערעצהנענ וֹדער פּרֻפֿענ.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
de: [-צ דאתעִי [-פּ פּרֶפִֿיכּס]] [דאתעִי1 [דאתעִי2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
de: ערועִיתערתע ענערגִיעבֿערואלתוּנג שעתזענ
    (1=נִיעדרִיג, ..., 254=הוֹצה, 255=אוּש).

en: Display power mode.
de: ענערגִיעמוֹדוּש אנזעִיגענ.

en: Freeze ATA security settings until reset.
de: אתא-שִיצהערהעִיתשעִינשתעללוּנגענ בִּיש זוּמ זוּרֻצכּשעתזענ עִינפֿרִיערענ.

en: Display SMART health status.
de: לאוּפֿוערכּששתאתוּש מִית שמארת אנזעִיגענ.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
de: אוּתוֹמאתִישצהע כּלאנגבֿערואלתוּנג פֿעשתלעגענ
    (0=אוּש, 128=לעִישע, ..., 254=שצהנעלל).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
de: וארתעזעִית בִּיש שתאנדבּיִ פֿעשתלעגענ
    (0=וֹפֿפֿ, 1=5ש, 2=10ש, ..., 240=20מ, 241=30מ, ...).

en: Set drive to standby mode.
de: לאוּפֿוערכּ ִינ דענ שתאנדבּיִ-מוֹדוּש בֿערשעתזענ.

en: Set drive to sleep mode.
de: לאוּפֿוערכּ ִינ דענ שצהלאפֿמוֹדוּש בֿערשעתזענ.

en: Print drive identity and settings.
de: ִידענתִיתֶת וּנד עִינשתעללוּנגענ דעש לאוּפֿוערכּש אוּשגעבּענ.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
de: רוֹה-ִינהאלת דעש  אתא ִידענתִיפֿיִ-שעכּתוֹרש אנזעִיגענ.

en: Disable/enable SMART (0/1).
de: שמארת אכּתִיבִֿיערענ/דעאכּתִיבִֿיערענ (0/1).

en: Do not print messages.
de: כּעִינע מעלדוּנגענ אוּשגעבּענ.

en: one argument expected
de: עִינ ארגוּמענת ווּרדע ערוארתעת

en: [OPTIONS] DISK
de: [וֹפּתִיוֹנענ] דאתענתרֶגער

en: Get/set ATA disk parameters.
de: אתא-דאתענתרֶגערפּאראמעתער ערמִיתתעלנ/פֿעשתלעגענ.

en: Usage:
de: אוּפֿרוּפֿ:

en: [PATTERN ...]
de: [מוּשתער ...]

en: Show a help message.
de: עִינע הִילפֿעמעלדוּנג אנזעִיגענ.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
de: וֹפֿפֿשעת-בּיִתעש אמ בּעגִיננ דער דאתעִי ֻבּערשפּרִינגענ.

en: Read only LENGTH bytes.
de: נוּר בּיִתעש דער לֶנגע לענגתה לעשענ.

en: memory reading is disabled in lockdown mode
de: דאש לעשענ אוּש דעמ שפּעִיצהער ִישת ִימ לוֹצכּדוֹונ-מוֹדוּש אבּגעשצהאלתעת

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
de: [וֹפּתִיוֹנענ] דאתעִי_וֹדער_גערֶת

en: Show raw contents of a file or memory.
de: רוֹה-ִינהאלת עִינער דאתעִי וֹדער דעש שפּעִיצהערש אנזעִיגענ.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
de: רוֹה-ִינהאלת דעש צמוֹש אנזעִיגענ.

en: BYTE:BIT
de: בּיִתע:בִּית

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
de: בִּית בּעִי בּיִתע:בִּית ִימ צמוֹש תעשתענ.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
de: בִּית בּעִי בּיִתע:בִּית ִימ צמוֹש לעערענ.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
de: בִּית בּעִי בּיִתע:בִּית ִימ צמוֹש שעתזענ.

en: Show coreboot boot time statistics.
de: בּוֹוֹתזעִית-שתאתִישתִיכּענ פֻֿר צוֹרעבּוֹוֹת אנזעִיגענ.

en: List coreboot tables.
de: צוֹרעבּוֹוֹת-תאבּעללענ אוּפֿלִישתענ.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דער פּרוֹזעששוֹר דענ 64-בִּית-(לאנג-)מוֹדוּש וּנתערשתֻתזת (בֿוֹרגאבּע).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
de: ֻבּערפּרֻפֿענ, וֹבּ דער פּרוֹזעששוֹר דִיע פּהיִשִיכּאלִישצהע אדרעששערועִיתערוּנג וּנתערשתֻתזת.

en: Check for CPU features.
de: פֶֿהִיגכּעִיתענ דער צפּוּ ֻבּערפּרֻפֿענ.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
de: אללע אכּתוּעללענ זוּוֹרדנוּנגענ אנזעִיגענ.

en: Reset all mappings to the default values.
de: אללע זוּוֹרדנוּנגענ אוּפֿ שתאנדארדוערתע זוּרֻצכּשעתזענ.

en: Perform both direct and reverse mappings.
de: שוֹווֹהל דִירעכּתע אלש אוּצה וּמגעכּעהרתע זוּוֹרדנוּנגענ אוּשפֻֿהרענ.

en: No drives have been remapped
de: עש ווּרדענ כּעִינע לאוּפֿוערכּע נעוּ זוּגעוֹרדנעת

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
de: וֹש לאוּפֿוערכּ #נוּמ ------> גרוּבּ/בִּיוֹש-גערֶת

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
de: -ל | -ר | [-ש] גרוּבּדעבֿ וֹשדִישכּ.

en: Manage the BIOS drive mappings.
de: בִּיוֹש-לאוּפֿוערכּשזוּוֹרדנוּנגענ בֿערואלתענ.

en: Do not use APM to halt the computer.
de: זוּמ אבּשצהאלתענ דעש רעצהנערש כּעִינ אפּמ בֿערוענדענ.

en: Halt the system, if possible using APM.
de: דאש שיִשתעמ אנהאלתענ, ועננ מֵגלִיצה, מִית אפּמ.

en: no APM found
de: כּעִינ אפּמ געפֿוּנדענ

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
de: בֿערשִיוֹנ %u.%u
    32-בִּית צש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x, וֹפֿפֿשעת = 0כּס%x
    16-בִּית צש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x
    דש = 0כּס%x, לענ = 0כּס%x

en: 16-bit protected interface supported
de: געשצהֻתזע 16-בִּית-שצהנִיתתשתעללע וּנתערשתֻתזת

en: 16-bit protected interface unsupported
de: געשצהֻתזע 16-בִּית-שצהנִיתתשתעללע נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: 32-bit protected interface supported
de: געשצהֻתזע 32-בִּית-שצהנִיתתשתעללע וּנתערשתֻתזת

en: 32-bit protected interface unsupported
de: געשצהֻתזע 32-בִּית-שצהנִיתתשתעללע נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: CPU Idle slows down processor
de: צפּוּ-לעערלאוּפֿ בֿערלאנגשאמת דענ פּרוֹזעששוֹר

en: CPU Idle doesn't slow down processor
de: צפּוּ-לעערלאוּפֿ בֿערלאנגשאמת דענ פּרוֹזעששוֹר נִיצהת

en: APM disabled
de: אפּמ דעאכּתִיבִֿיערת

en: APM enabled
de: אפּמ אכּתִיבִֿיערת

en: APM disengaged
de: אפּמ דעאכּתִיבִֿיערת

en: APM engaged
de: אפּמ אכּתִיבִֿיערת

en: Show APM information.
de: אפּמ-ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ אנזעִיגענ.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
de: דאתעִינאמע וֹדער תעמפּוֹ וּנד נוֹתענ ערוארתעת

en: Invalid tempo in %s
de: וּנגֻלתִיגעש תעמפּוֹ ִינ %s

en: file `%s' not found
de: דאתעִי »%s« נִיצהת געפֿוּנדענ

en: unrecognized number
de: זאהל נִיצהת ערכּאננת

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
de: דאתעִי | תעמפּוֹ [תוֹנהֵהע1 דאוּער1] [תוֹנהֵהע2 דאוּער2] ...

en: Play a tune.
de: עִינענ כּלאנג אבּשפִּיעלענ.

en: set numlock mode
de: נוּמלוֹצכּ-מוֹדוּש פֿעשתלעגענ

en: set capslock mode
de: פֿעשתשתעללתאשתענ-מוֹדוּש פֿעשתלעגענ

en: set scrolllock mode
de: שצרוֹלללוֹצכּ-מוֹדוּש פֿעשתלעגענ

en: set insert mode
de: עִינפֻֿגענ-מוֹדוּש פֿעשתלעגענ

en: set pause mode
de: פּאוּשע-מוֹדוּש פֿעשתלעגענ

en: press left shift
de: לִינכּע וּמשצהאלתתאשתע דרֻצכּענ

en: press right shift
de: רעצהתע וּמשצהאלתתאשתע דרֻצכּענ

en: press SysRq
de: שיִשרק-תאשתע דרֻצכּענ

en: press NumLock key
de: נוּמלוֹצכּ-תאשתע דרֻצכּענ

en: press CapsLock key
de: צאפּשלוֹצכּ-תאשתע דרֻצכּענ

en: press ScrollLock key
de: שצרוֹלללוֹצכּ-תאשתע דרֻצכּענ

en: press Insert key
de: עִינפֿג-תאשתע דרֻצכּענ

en: press left alt
de: לִינכּע אלת-תאשתע דרֻצכּענ

en: press right alt
de: רעצהתע אלת-תאשתע דרֻצכּענ

en: press left ctrl
de: לִינכּע שתרג-תאשתע דרֻצכּענ

en: press right ctrl
de: רעצהתע שתרג-תאשתע דרֻצכּענ

en: don't update LED state
de: לעד-שתאתוּש נִיצהת אכּתוּאלִישִיערענ

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
de: [כֻּרזעל1] [כֻּרזעל2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
de: עִינע תאשתאתוּרשעקוּענז עמוּלִיערענ

en: Save read value into variable VARNAME.
de: געלעשענענ וערת ִינ בֿארִיאבּלע בֿארנאמע שפּעִיצהערנ.

en: VARNAME
de: בֿארנאמע

en: RDMSR is unsupported
de: רדמשר וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: invalid argument
de: וּנגֻלתִיגער פּאראמעתער

en: ADDR
de: אדדר

en: Read a CPU model specific register.
de: עִינ פֻֿר דאש צפּוּ-מוֹדעלל שפּעזִיפִֿישצהעש רעגִישתער לעשענ.

en: WRMSR is unsupported
de: ורמשר וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: ADDR VALUE
de: אדר וערת

en: Write a value to a CPU model specific register.
de: עִינענ וערת ִינ דאש פֻֿר דאש צפּוּ-מוֹדעלל שפּעזִיפִֿישצהע רעגִישתער שצהרעִיבּענ.

en: Run `go' to resume GRUB.
de: געבּענ שִיע »גוֹ« עִינ, וּמ גרוּבּ פֿוֹרתזוּשעתזענ.

en: Return to IEEE1275 prompt.
de: זוּמ ִיעעע1275-פּרוֹמפּת זוּרֻצכּכּעהרענ.

en: PORT
de: פּוֹרת

en: Read 8-bit value from PORT.
de: 8-בִּית-וערת בֿוֹנ פּוֹרת לעשענ.

en: Read 16-bit value from PORT.
de: 16-בִּית-וערת בֿוֹנ פּוֹרת לעשענ.

en: Read 32-bit value from PORT.
de: 32-בִּית-וערת בֿוֹנ פּוֹרת לעשענ.

en: PORT VALUE [MASK]
de: פּוֹרת וערת [מאשכּע]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
de: 8-בִּית-וערת נאצה פּוֹרת שצהרעִיבּענ.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
de: 16-בִּית-וערת נאצה פּוֹרת שצהרעִיבּענ.

en: ADDR VALUE [MASK]
de: אדר וערת [מאשכּע]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
de: 32-בִּית-וערת נאצה פּוֹרת שצהרעִיבּענ.

en: variable `%s' isn't set
de: בֿארִיאבּלע »%s« ִישת נִיצהת געשעתזת

en: Load a keyboard layout.
de: עִינע תאשתאתוּרבּעלעגוּנג לאדענ.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
de: וּמשצהאלתתאשתע ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: Check Control key.
de: שתרג-תאשתע ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: Check Alt key.
de: אלת-תאשתע ֻבּערפּרֻפֿענ.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
de: שתאתוּש דער וּמשצהאלתתאשתענ ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: can't find command `%s'
de: בּעפֿעהל »%s« כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: Enter password:
de: פּאששווֹרת עִינגעבּענ:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
de: אלתע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ גלעִיצהענ כּוֹנתעכּסת לאדענ

en: Parse legacy config in new context
de: אלתע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ נעוּענ כּוֹנתעכּסת לאדענ

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
de: אלתע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ גלעִיצהענ כּוֹנתעכּסת לאדענ, נוּר מענֻעִינתרֶגע

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
de: אלתע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ נעוּענ כּוֹנתעכּסת לאדענ, נוּר מענֻעִינתרֶגע

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
de: [--נוֹ-מעמ-וֹפּתִיוֹנ] [--תיִפּע=תיִפּ] דאתעִי [ארג ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
de: »כּערנעל«-בּעפֿעהל וִיע ִינ גרוּבּ-לעגאציִ שִימוּלִיערענ

en: FILE [ARG ...]
de: דאתעִי [ארג ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
de: »ִינִיתרד«-בּעפֿעהל וִיע ִינ גרוּבּ-לעגאציִ שִימוּלִיערענ

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
de: »מוֹדוּלענוֹוּנזִיפּ«-בּעפֿעהל וִיע ִינ גרוּבּ-לעגאציִ שִימוּלִיערענ

en: [--md5] PASSWD [FILE]
de: [--מד5] פּאששווֹרת [דאתעִי]

en: Simulate grub-legacy `password' command
de: »פּאששווֹרד«-בּעפֿעהל וִיע ִינ גרוּבּ-לעגאציִ שִימוּלִיערענ

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
de: »פּאששווֹרד«-בּעפֿעהל בֿוֹנ גרוּבּ-לעגאציִ ִימ מענֻעִינתראגשמוֹדוּש שִימוּלִיערענ

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
de: דאתעִינאמע אנגעבּענ.

en: Skip signature-checking of the environment file.
de: דִיע שִיגנאתוּרֻבּערפּרֻפֿוּנג דער וּמגעבּוּנגשדאתעִי ֻבּערשפּרִינגענ.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
de: [-פֿ דאתעִי] [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] [זוּ_ֻבּערשפּרִינגענדער_בֿארִיאבּלעננאמע] [...]

en: Load variables from environment block file.
de: בֿארִיאבּלענ אוּש בּלוֹצכּדאתעִי דער וּמגעבּוּנג לאדענ.

en: [-f FILE]
de: [-פֿ דאתעִי]

en: List variables from environment block file.
de: בֿארִיאבּלענ אוּש בּלוֹצכּדאתעִי דער וּמגעבּוּנג אוּפֿלִישתענ.

en: [-f FILE] variable_name [...]
de: [-פֿ דאתעִי] בֿארִיאבּלעננאמע [...]

en: Save variables to environment block file.
de: בֿארִיאבּלענ ִינ דִיע בּלוֹצכּדאתעִי שפּעִיצהערנ.

en: Show a long list with more detailed information.
de: לאנגע לִישתע מִית אוּשפֻֿהרלִיצהערענ ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ אנזעִיגענ.

en: Print sizes in a human readable format.
de: גרֵססענוערתע ִינ מענשצהענלעשבּארעמ פֿוֹרמאת אוּשגעבּענ.

en: List all files.
de: אללע דאתעִיענ אוּפֿלִישתענ.

en: Network protocols:
de: נעתזוערכּפּרוֹתוֹכּוֹללע:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
de: [-ל|-ה|-א] [דאתעִי …]

en: List devices and files.
de: גערֶתע וּנד דאתעִיענ אוּפֿלִישתענ.

en: Show version 1 tables only.
de: נוּר בֿערשִיוֹנ-1-תאבּעללענ דארשתעללענ.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
de: נוּר בֿערשִיוֹנ-2- וּנד בֿערשִיוֹנ-3-תאבּעללענ אנזעִיגענ.

en: Show ACPI information.
de: אצפִּי-ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ אנזעִיגענ.

en: available RAM
de: בֿערפֻֿגבּארער ראמ

en: reserved RAM
de: רעשערבִֿיערתער ראמ

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
de: דוּרצה אצפִּי וִיעדערבֿערוענדבּארער שפּעִיצהער

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
de: דוּרצה אצפִּי בּעאנשפּרוּצהתער שפּעִיצהערבּערעִיצה (פֻֿר ענערגִיעשפּארמוֹדִי)

en: faulty RAM (BadRAM)
de: פֿעהלערהאפֿתער ראמ (בּאדראמ)

en: persistent RAM
de: פּערשִישתענתער ראמ

en: persistent RAM (legacy)
de: פּערשִישתענתער ראמ (בֿעראלתעת)

en: RAM holding coreboot tables
de: ראמ ענתהֶלת צוֹרעבּוֹוֹת-תאבּעללענ

en: RAM holding firmware code
de: ראמ ענתהֶלת פִֿירמוארע-צוֹדע

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
de: בּאשע_אדדר = 0כּס%llx, לֶנגע = 0כּס%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
de: בּאשע_אדדר = 0כּס%llx, לֶנגע = 0כּס%llx, תיִפּ = 0כּס%x

en: List memory map provided by firmware.
de: בֿוֹנ פִֿירמוארע בּערעִיתגעשתעללתע שפּעִיצהערזוּוֹרדנוּנג אוּפֿלִישתענ.

en: List PCI devices.
de: פּצִי-גערֶתע אוּפֿלִישתענ.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
de: דאתעִי בּוֹוֹתפֶֿהִיג מארכִּיערענ ִימ מאצ-שתִיל אוּפֿ הפֿש וֹדער הפֿש+ פֻֿר ִינתעל-מאצש.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
de: בֿערזעִיצהנִיש בּוֹוֹתפֶֿהִיג מארכִּיערענ אוּפֿ הפֿש וֹדער הפֿש+ פֻֿר פּפּצ-מאצש.

en: Read 8-bit value from ADDR.
de: 8-בִּית-וערת אוּש אדדר לעשענ.

en: Read 16-bit value from ADDR.
de: 16-בִּית-וערת אוּש אדדר לעשענ.

en: Read 32-bit value from ADDR.
de: 32-בִּית-וערת אוּש אדדר לעשענ.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
de: 8-בִּית-וערת נאצה אדדר שצהרעִיבּענ.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
de: 16-בִּית-וערת נאצה אדדר שצהרעִיבּענ.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
de: 32-בִּית-וערת נאצה אדדר שצהרעִיבּענ.

en: List free and allocated memory blocks.
de: פֿרעִיע וּנד בּעלעגתע שפּעִיצהערבּלֵצכּע אוּפֿלִישתענ.

en: List free memory blocks.
de: פֿרעִיע שפּעִיצהערבּלֵצכּע אוּפֿלִישתענ.

en: List memory regions.
de: שפּעִיצהערבּערעִיצהע אוּפֿלִישתענ.

en: Stress test large allocations.
de: לאשתתעשת פֻֿר גרוֹססע שפּעִיצהעררעשערבִֿיערוּנגענ דוּרצהפֻֿהרענ.

en: Menu entry type.
de: תיִפּ דעש מענֻעִינתראגש.

en: STRING
de: זעִיצהענכּעתתע

en: List of users allowed to boot this entry.
de: לִישתע דער בּענוּתזער, דִיע דִיעשענ עִינתראג בּוֹוֹתענ דֻרפֿענ.

en: USERNAME[,USERNAME]
de: בּענוּתזערנאמע[,בּענוּתזערנאמע]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
de: תאשתענזוּוֹרדנוּנג פֻֿר דענ שצהנעללשתארת דִיעשעש עִינתראגש.

en: KEYBOARD_KEY
de: תאשתע

en: Use STRING as menu entry body.
de: זעִיצהענכּעתתע אלש ִינהאלת דעש מענֻעִינתראגש בֿערוענדענ.

en: Menu entry identifier.
de: בּעזעִיצהנער דעש מענֻעִינתראגש.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
de: דִיעשער עִינתראג כּאננ בֿוֹנ יעדעמ בּענוּתזער געבּוֹוֹתעת וערדענ.

en: BLOCK
de: בּלוֹצכּ

en: Define a menu entry.
de: עִינענ מענֻעִינתראג דעפִֿינִיערענ.

en: Define a submenu.
de: עִינ וּנתערמענֻ דעפִֿינִיערענ.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
de: נאמע	רעפֿערענזזֶהלער	אבּהֶנגִיגכּעִיתענ

en: Show this message.
de: דִיעשע מעלדוּנג אנזעִיגענ.

en: ADDR [SIZE]
de: אדרעששע [גרֵססע]

en: Show memory contents.
de: ִינהאלת דעש שפּעִיצהערש אנזעִיגענ.

en: MODULE
de: מוֹדוּל

en: Remove a module.
de: עִינ מוֹדוּל ענתפֿערנענ.

en: Show loaded modules.
de: געלאדענע מוֹדוּלע אנזעִיגענ.

en: Exit from GRUB.
de: גרוּבּ בּעענדענ.

en: No CS5536 found
de: כּעִינ צש5536 געפֿוּנדענ

en: CS5536 at %d:%d.%d
de: צש5536 ִינ %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
de: עִינ-/אוּשגאבּעבּערעִיצה דעש שיִשתעמבֿערואלתוּנגשבּוּש-צוֹנתרוֹללערש ִישת בּעִי 0כּס%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
de: ראמ-שלוֹתנוּממער %d

en: Written SPD bytes: %d B.
de: געשצהרִיעבּענע שפּד-בּיִתעש: %d בּ.

en: Total flash size: %d B.
de: פֿלאשה-געשאמתגרֵססע: %d בּ.

en: Memory type: DDR2.
de: שפּעִיצהערתיִפּ: דדר2.

en: Part no: %s.
de: תעִיל-נוּממער: %s.

en: Memory type: Unknown.
de: שפּעִיצהערתיִפּ: וּנבּעכּאננת.

en: Print Memory information.
de: שפּעִיצהער-ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ אנזעִיגענ.

en: %s does not support UUIDs
de: %s וּנתערשתֻתזת כּעִינע וּוִּידש

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
de: [מוֹדוּל1 מוֹדוּל2 …]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
de: זוּ נאתִיבֿענ פֿעשתפּלאתתענתרעִיבּערנ ועצהשעלנ. פֿאללש כּעִינע מוֹדוּלע אנגעגעבּענ וערדענ, וִירד דִיע בֿוֹרגאבּע בֿערוענדעת (פּאתא,אהצִי,וּשבּמש,וֹהצִי,וּהצִי,עהצִי)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
de: בּעפֿעהלע אוּפֿ פּארתִיתִיוֹנ אוּשפֻֿהרענ.
    רוּפֿענ שִיע »פּארתתוֹוֹל פּארתִיתִיוֹנ העלפּ« אוּפֿ, וּמ עִינע
    לִישתע דער בֿערפֻֿגבּארענ בּעפֿעהלע זוּ ערהאלתענ.

en: =VAL
de: =וערת

en: Sorry, no parttool is available for %s
de: פֻֿר %s ִישת לעִידער כּעִינ פּארתִיתִיוֹנִיערוּנגשוערכּזעוּג בֿערפֻֿגבּאר

en: unknown argument `%s'
de: וּנבּעכּאננתעש ארגוּמענת »%s«

en: PARTITION COMMANDS
de: פּארתִיתִיוֹנ בּעפֿעהלע

en: USER PASSWORD
de: בּענוּתזערפּאששווֹרת

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
de: בּענוּתזערפּאששווֹרת (כּלארתעכּסת) פֿעשתלעגענ. נִיצהת עמפּפֿוֹהלענ, דא וּנשִיצהער.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
de: וּנגֻלתִיגעש פּבּכּדפֿ2-פּאששווֹרת

en: USER PBKDF2_PASSWORD
de: בּענוּתזער פּבּכּדפֿ2_פּאששווֹרת

en: Set user password (PBKDF2).
de: בּענוּתזערפּאששווֹרת פֿעשתלעגענ (פּבּכּדפֿ2).

en: Select device by vendor and device IDs.
de: גערֶת נאצה אנבִּיעתער וּנד גערֶתעכּעננוּנגענ אוּשוֶהלענ.

en: [vendor]:[device]
de: [אנבִּיעתער]:[גערֶת]

en: Select device by its position on the bus.
de: גערֶת נאצה דעששענ פּוֹשִיתִיוֹנ אוּפֿ דעמ בּוּש אוּשוֶהלענ.

en: [bus]:[slot][.func]
de: [בּוּש]:[שלוֹת][.פֿוּנצ]

en: missing `%c' symbol
de: שיִמבּוֹל »%c« פֿעהלת

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
de: [-ש פּוֹשִיתִיוֹנ] [-ד גערֶת]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
de: רוֹה-אוּשגאבּע דעש פּצִי-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשראוּמש אנזעִיגענ.

en: Skip signature-checking of the public key file.
de: דִיע שִיגנאתוּרֻבּערפּרֻפֿוּנג דער ֵפֿפֿענתלִיצהענ שצהלֻששעלדאתעִי ֻבּערשפּרִינגענ.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
de: פֿאלשצהע שִיגנאתוּר

en: public key %08
de: ֵפֿפֿענתלִיצהער שצהלֻששעל %08

en: module `%s' isn't loaded
de: מוֹדוּל »%s« ִישת נִיצהת געלאדענ

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
de: ֵפֿפֿענתלִיצהער שצהלֻששעל %08x ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
de: [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] דאתעִי שִיגנאתוּרדאתעִי [שצהלֻששעלדאתעִי]

en: Verify detached signature.
de: אנגעהֶנגתע שִיגנאתוּר ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
de: [-ש|--שכִּיפּ-שִיג] שצהלֻששעל_דאתעִי

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
de: שצהלֻששעל_דאתעִי זוּ בֿערתראוּענשוֻרדִיגענ שצהלֻששעלנ הִינזוּפֻֿגענ.

en: Show the list of trusted keys.
de: בֿערתראוּענשוֻרדִיגע שצהלֻששעל אוּפֿלִישתענ.

en: PUBKEY_ID
de: שצהלֻששעל_ִיד

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
de: שצהלֻששעל_ִיד אוּש דענ בֿערתראוּענשוֻרדִיגענ שצהלֻששעלנ ענתפֿערנענ.

en: Set a variable to return value.
de: עִינע בֿארִיאבּלע אוּפֿ דענ רֻצכּגאבּעוערת שעתזענ.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
de: תרעִיבּער ערמִיתתעלנ.

en: Determine partition map type.
de: תיִפּ דער פּארתִיתִיוֹנשזוּוֹרדנוּנג בּעשתִיממענ.

en: Determine filesystem type.
de: דאתעִישיִשתעמתיִפּ ערמִיתתעלנ.

en: Determine filesystem UUID.
de: דאתעִישיִשתעמ-וּוִּיד ערמִיתתעלנ.

en: Determine filesystem label.
de: דאתעִישיִשתעמבּעזעִיצהנוּנג ערמִיתתעלנ.

en: Determine partition UUID.
de: וּוִּיד דער פּארתִיתִיוֹנ בּעשתִיממענ.

en: filesystem `%s' does not support labels
de: דאתעִישיִשתעמ »%s« וּנתערשתֻתזת כּעִינע לאבּעלש

en: DEVICE
de: גערֶת

en: Retrieve device info.
de: ִינפֿוֹ זוּמ גערֶת הוֹלענ.

en: Do not echo input
de: עִינגאבּע נִיצהת וִיעדער אוּשגעבּענ

en: overflow is detected
de: ֻבּערלאוּפֿ ווּרדע ערכּאננת

en: [-s] [ENVVAR]
de: [-ש] [וּמגעבּבֿאר]

en: Set variable with user input.
de: בֿארִיאבּלע דוּרצה בּענוּתזערעִינגאבּע שעתזענ.

en: Reboot the computer.
de: דענ רעצהנער נעוּ שתארתענ.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
de: ענתשפּרעצהענדע כּוֹמפּוֹנענתענ-נוּממער ִינ בֿארנאמע שפּעִיצהערנ.

en: [NUMBER:]VARNAME
de: [זאהל:]בֿארנאמע

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
de: רעגעכּספּ זעִיצהענכּעתתע

en: Test if REGEXP matches STRING.
de: פּרֻפֿענ, וֹבּ רעגעכּספּ אוּפֿ זעִיצהענכּעתתע פּאששת.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
de: נאמע [בֿארִיאבּלע] [הִינתועִישע]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
de: אנהאנד בֿוֹנ דאתעִיענ נאצה גערֶתענ שוּצהענ. פֿאללש בֿארִיאבּלע אנגעגעבּענ וִירד, דאננ וִירד דאש ערשתע געפֿוּנדענע גערֶת זוּמ שעתזענ דער בֿארִיאבּלע בֿערוענדעת.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
de: אנהאנד בֿוֹנ בּעזעִיצהנוּנגענ נאצה גערֶתענ שוּצהענ. פֿאללש בֿארִיאבּלע אנגעגעבּענ וִירד, דאננ וִירד דאש ערשתע געפֿוּנדענע גערֶת זוּמ שעתזענ דער בֿארִיאבּלע בֿערוענדעת.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
de: אנהאנד בֿוֹנ וּוִּידש נאצה גערֶתענ שוּצהענ. פֿאללש בֿארִיאבּלע אנגעגעבּענ וִירד, דאננ וִירד דאש ערשתע געפֿוּנדענע גערֶת זוּמ שעתזענ דער בֿארִיאבּלע בֿערוענדעת.

en: Search devices by a file.
de: גערֶתע נאצה דאתעִי דוּרצהשוּצהענ.

en: Search devices by a filesystem label.
de: גערֶתע נאצה דאתעִישיִשתעמבּעזעִיצהנוּנג דוּרצהשוּצהענ.

en: Search devices by a filesystem UUID.
de: גערֶתע נאצה דאתעִישיִשתעמ-וּוִּיד דוּרצהשוּצהענ.

en: Set a variable to the first device found.
de: עִינע בֿארִיאבּלע אוּפֿ דאש ערשתע געפֿוּנדענע גערֶת שעתזענ.

en: Do not probe any floppy drive.
de: כּעִינ דִישכּעתתענלאוּפֿוערכּ ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: Only probe EFI disks.
de: נוּר עפִֿי-דִישכּש ערכּעננענ.

en: Only probe encrypted disks.
de: נוּר בֿערשצהלֻששעלתע פּלאתתענ ערכּעננענ.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ. פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: HINT
de: הִינועִיש

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ (בּעִי ִיעעע1275). פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ (פֻֿר אכּתוּעלל לאוּפֿענדעש בִּיוֹש). פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ, פֿאללש דִירעכּתער הארדוארעזוּגרִיפֿפֿ וּנתערשתֻתזת וִירד. פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ (פֻֿר אכּתוּעלל לאוּפֿענדעש עפִֿי). פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
de: זוּערשת דאש גערֶת הִינועִיש בֿערשוּצהענ, פֿאללש אכּתוּעלל לאוּפֿענדע ארצ. פֿאללש הִינועִיש מִית כּוֹממא ענדעת, אוּצה וּנתערפּארתִיתִיוֹנענ בֿערשוּצהענ

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--cryptodisk-only] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
de: [-פֿ|-ל|-וּ|-ש|-נ] [--צריִפּתוֹדִישכּ-וֹנליִ] [--הִינת הִינועִיש [--הִינת הִינועִיש] ...] נאמע

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
de: אנהאנד בֿוֹנ דאתעִי, דאתעִישיִשתעמבּעזעִיצהנוּנג וֹדער דאתעִישיִשתעמ-וּוִּיד נאצה גערֶתענ שוּצהענ. פֿאללש --שעת אנגעגעבּענ וִירד, וִירד דאש ערשתע געפֿוּנדענע גערֶת זוּמ שעתזענ דער בֿארִיאבּלע בֿערוענדעת. פֿאללש כּעִינע בֿארִיאבּלע אנגעגעבּענ וִירד, וִירד »רוֹוֹת« בֿערוענדעת.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
de: רעגִישתער %x בֿוֹנ %x:%02x.%x ִישת %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
de: [-ש פּוֹשִיתִיוֹנ] [-ד גערֶת] [-בֿ בֿאר] רעגִישתער[=וערת[:מאשכּע]]

en: Manipulate PCI devices.
de: פּצִי-גערֶתע בּעארבּעִיתענ.

en: Verbose countdown.
de: אוּשפֻֿהרלִיצהער צוֹוּנתדוֹונ.

en: Allow to interrupt with ESC.
de: וּנתערבּרעצהוּנג מִית עשצ ערלאוּבּענ.

en: NUMBER_OF_SECONDS
de: אנזאהל_דער_שעכּוּנדענ

en: Wait for a specified number of seconds.
de: דִיע אנגעגעבּענע אנזאהל אנ שעכּוּנדענ וארתענ.

en: Match structures with the given type.
de: ֻבּערעִינשתִיממענדע שתרוּכּתוּרענ דעש אנגעגעבּענענ תיִפּש שוּצהענ.

en: type
de: תיִפּ

en: Match structures with the given handle.
de: שתרוּכּתוּרענ מִית דער געגעבּענענ בֿערארבּעִיתוּנג אוּפֿעִינאנדער אבּשתִיממענ.

en: handle
de: בֿערארבּעִיתוּנג

en: Select a structure when several match.
de: עִינע שתרוּכּתוּר אוּשוֶהלענ, ועננ מעהרערע פּאששענ.

en: match
de: ֻבּערעִינשתִיממוּנג

en: Get the byte's value at the given offset.
de: דענ וערת דעש בּיִתע אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: offset
de: בֿערשאתז

en: Get two bytes' value at the given offset.
de: דענ וערת דער זועִי בּיִתעש אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: Get four bytes' value at the given offset.
de: דענ וערת דער בִֿיער בּיִתעש אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
de: דענ וערת דער אצהת בּיִתעש אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: Get the string specified at the given offset.
de: דִיע זעִיצהענכּעתתע אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: Get the UUID's value at the given offset.
de: דענ וערת דער וּוִּיד אנ דעמ אנגעגעבּענענ בֿערשאתז ערמִיתתעלנ.

en: Store the value in the given variable name.
de: וערת ִינ דער אנגעגעבּענענ בֿארִיאבּלע שפּעִיצהערנ.

en: variable
de: בֿארִיאבּלע

en: Filter the result like linux does.
de: דאש ערגעבּנִיש פִֿילתערנ, וִיע לִינוּכּס עש תוּת.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
de: דִיע עִינשתִיעגשפּוּנכּתשתרוּכּתוּר דעש שמבִּיוֹש ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: the type must be between 0 and 255
de: דער תיִפּ מוּשש זוִישצהענ 0 וּנד 255 לִיעגענ

en: the handle must be between 0 and 65535
de: דִיע בֿערארבּעִיתוּנג מוּשש זוִישצהענ 0 וּנד 65535 שעִינ

en: the match must be a positive integer
de: דִיע ֻבּערעִינשתִיממוּנג מוּשש עִינע פּוֹשִיתִיבֿע גאנזזאהל שעִינ

en: only one --get option is usable at a time
de: דִיע וֹפּתִיוֹנ --געת כּאננ נִיצהת מעהרפֿאצה בֿערוענדעת וערדענ

en: one of the --get options is required
de: עִינע דער --געת-וֹפּתִיוֹנענ וִירד בּענֵתִיגת

en: no structure matched the given options
de: כּעִינע שתרוּכּתוּר ענתשפּרִיצהת דענ אנגעגעבּענענ וֹפּתִיוֹנענ

en: the given offset is outside the structure
de: דער אנגעגעבּענע בֿערשאתז ִישת אוּססערהאלבּ דער שתרוּכּתוּר

en: the field ends outside the structure
de: דאש פֿעלד ענדעת אוּססערהאלבּ דער שתרוּכּתוּר

en: failed to retrieve the structure field
de: שתרוּכּתוּר-פֿעלד כּוֹננתע נִיצהת געהוֹלת וערדענ

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
de: [-ת תיִפּ] [-ה בֿערארבּעִיתוּנג] [-מ ֻבּערעִינשתִיממוּנג] (-בּ|-ו|-ד|-ק|-ש|-וּ) בֿערשאתז [--שעת בֿארִיאבּלע]

en: Retrieve SMBIOS information.
de: שמבִּיוֹש-ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ הוֹלענ.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
de: ווּרזעלבֿערזעִיצהנִיש דער שיִשלִינוּכּס-דִישכּ [בֿוֹרגאבּע=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
de: אכּתוּעללעש בֿערזעִיצהנִיש פֻֿר שיִשלִינוּכּס [בֿוֹרגאבּע ִישת דאש ֻבּערגעוֹרדנעתע בֿערזעִיצהנִיש דער עִינגאבּעדאתעִי].

en: assume input is an isolinux configuration file.
de: עִינגאבּע אלש ִישוֹלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי אוּפֿפֿאששענ.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
de: עִינגאבּע אלש פּכּסעלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי אוּפֿפֿאששענ.

en: assume input is a syslinux configuration file.
de: עִינגאבּע אלש שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי אוּפֿפֿאששענ.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
de: שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ גלעִיצהענ כּוֹנתעכּסת לאדענ

en: Execute syslinux config in new context
de: שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ נעוּענ כּוֹנתעכּסת לאדענ

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
de: שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ גלעִיצהענ כּוֹנתעכּסת לאדענ, נוּר מענֻעִינתרֶגע

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
de: שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִימ נעוּענ כּוֹנתעכּסת לאדענ, נוּר מענֻעִינתרֶגע

en: no terminal specified
de: כּעִינ תערמִינאל אנגעגעבּענ

en: terminal `%s' isn't found
de: תערמִינאל »%s« ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: Active input terminals:
de: אכּתִיבֿע עִינגאבּעתערמִינאלש:

en: Available input terminals:
de: בֿערפֻֿגבּארע עִינגאבּעתערמִינאלש:

en: Active output terminals:
de: אכּתִיבֿע אוּשגאבּעתערמִינאלש:

en: Available output terminals:
de: בֿערפֻֿגבּארע אוּשגאבּעתערמִינאלש:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
de: [--אפּפּענד|--רעמוֹבֿע] [תערמִינאל1] [תערמִינאל2] ...

en: List or select an input terminal.
de: עִינגאבּעתערמִינאל לִישתענ וֹדער וֶהלענ.

en: List or select an output terminal.
de: אוּשגאבּעתערמִינאל לִישתענ וֹדער וֶהלענ.

en: max recursion depth exceeded
de: מאכּסִימאלע בֿערשצהאצהתעלוּנגשתִיעפֿע ֻבּערשצהרִיתתענ

en: EXPRESSION ]
de: אוּשדרוּצכּ ]

en: Evaluate an expression.
de: עִינענ אוּשדרוּצכּ אוּשוערתענ.

en: EXPRESSION
de: אוּשדרוּצכּ

en: Load the same file in multiple ways.
de: גלעִיצהע דאתעִי מעהרפֿאצה לאדענ.

en: Specify size for each read operation
de: גרֵססע פֻֿר יעדענ לעשעבֿוֹרגאנג אנגעבּענ

en: invalid block size
de: וּנגֻלתִיגע בּלוֹצכּגרֵססע

en: File size: %s
de: דאתעִיגרֵססע: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
de: בֿערשתרִיצהענע זעִית: %d.%03d ש

en: Speed: %s
de: געשצהוִינדִיגכּעִית: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
de: [-ש גרֵססע] דאתעִינאמע

en: Test file read speed.
de: דאתעִילעשעגעשצהוִינדִיגכּעִית תעשתענ.

en: no command is specified
de: כּעִינ בּעפֿעהל אנגעגעבּענ

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
de: בֿערשתרִיצהענע זעִית: %d.%03d שעכּוּנדענ

en: COMMAND [ARGS]
de: בּעפֿעהל [ארגוּמענתע]

en: Measure time used by COMMAND
de: בֿוֹנ בּעפֿעהל בּענֵתִיגתע זעִית מעששענ

en: empty entry in PCR list
de: לעערער עִינתראג ִינ פּצר-לִישתע

en: entry '%s' in PCR list is not a number
de: עִינתראג »%s« ִינ פּצר-לִישתע ִישת כּעִינע זאהל

en: entry %llu in PCR list is too large to be a PCR number, PCR numbers range from 0 to %u
de: עִינתראג %llu ִינ פּצר-לִישתע ִישת זוּ גרוֹסס, וּמ עִינע פּצר-נוּממער זוּ שעִינ, פּצר-נוּממערנ רעִיצהענ בֿוֹנ 0 בִּיש %u

en: trailing comma at the end of PCR list
de: אבּשצהלִיעססענדעש כּוֹממא אמ ענדע דער פּצר-לִישתע

en: too many PCRs in PCR list, the maximum number of PCRs is %u
de: זוּ בִֿיעלע פּצרש ִינ פּצר-לִישתע, דִיע מאכּסִימאלע אנזאהל בֿוֹנ פּצרש ִישת %u

en: value '%s' is not a valid asymmetric key type
de: וערת »%s« ִישת כּעִינע גֻלתִיגע אשיִממעתרִישצהע שצהלֻששעלארת

en: value '%s' is not a valid PCR bank
de: וערת »%s« ִישת כּעִינע גֻלתִיגע פּצר-בּאנכּ

en: TPM handle value '%s' is not a number
de: וערת »%s« פֻֿר תפּמ-האנדלע ִישת כּעִינע זאהל

en: value %llu is too large to be a TPM handle, TPM handles are unsigned 32-bit integers
de: וערת %llu ִישת זוּ גרוֹסס, וּמ עִינ תפּמ-האנדלע זוּ שעִינ, תפּמ-האנדלעש לִיעגענ זוִישצהענ 0 וּנד 4294967295

en: Unseal key using SRK ('srk') (default) or retrieve it from an NV Index ('nv').
de: שצהלֻששעל מִיתתעלש שרכּ (»שרכּ«, בֿוֹרגאבּע) ענתשִיעגעלנ וֹדער אוּש עִינעמ נִיצהתפֿלֻצהתִיגענ ִינדעכּס ערמִיתתעלנ (»נבֿ«)

en: Comma-separated list of PCRs used to authorize key release e.g., '7,11'. (default: 7)
de: דוּרצה כּוֹממא געתרעננתע לִישתע בֿוֹנ פּצרש, דִיע זוּר פֿרעִיגאבּע בֿוֹנ שצהלֻששעלנ בֿערוענדעת וערדענ, ז. בּ. »7,11«. (בֿוֹרגאבּע: 7)

en: Bank of PCRs used to authorize key release: SHA1, SHA256, SHA384 or SHA512. (default: SHA256)
de: בּאנכּ דער פּצרש, דִיע זוּר אוּתוֹרִישִיערוּנג דער שצהלֻששעלפֿרעִיגאבּע בֿערוענדעת וערדענ: שהא1, שהא256, שהא384 וֹדער שהא512. (בֿוֹרגאבּע: שהא256)

en: Comma-separated list of PCRs to be capped after key release e.g., '7,11'.
de: דוּרצה כּוֹממא געתרעננתע לִישתע בֿוֹנ פּצרש, דִיע נאצה דער פֿרעִיגאבּע דעש שצהלֻששעלש געכּאפּפּת וערדענ שוֹללענ, ז. בּ. »7,11«.

en: In SRK mode, path to the key file in the TPM 2.0 Key File format to unseal using the TPM (e.g., (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.tpm).
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש: פּפֿאד זוּר שצהלֻששעלדאתעִי ִימ תפּמ-2.0-שצהלֻששעלדאתעִיפֿוֹרמאת, דִיע מִית דעמ תפּמ ענתשִיעגעלת וערדענ שוֹלל (ז. בּ. (הד0,גפּת1)/בּוֹוֹת/גרוּבּ2/שעאלעד.תפּמ).

en: In SRK mode, path to the key file in the raw format to unseal using the TPM (e.g., (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.key). (Mainly for backward compatibility. Please use '--tpm2key'.)
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש: פּפֿאד זוּר שצהלֻששעלדאתעִי ִימ רוֹהפֿוֹרמאת, דִיע מִית דעמ תפּמ ענתשִיעגעלת וערדענ שוֹלל (ז. בּ. (הד0,גפּת1)/בּוֹוֹת/גרוּבּ2/שעאלעד.כּעיִ). (האוּפּתשֶצהלִיצה אוּש גרֻנדענ דער אבּוֶרתשכּוֹמפּאתִיבִּילִיתֶת. בִּיתתע בֿערוענדענ שִיע »--תפּמ2כּעיִ«)

en: In SRK mode, the SRK handle if the SRK is persistent.
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש דאש שרכּ-האנדלע, ועננ דאש שרכּ פּערשִישתענת ִישת.

en: In SRK mode, the type of SRK: RSA (RSA2048) and ECC (ECC_NIST_P256)(default: ECC)
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש דער שרכּ-תיִפּ: רשא (רשא2048) וֹדער עצצ (עצצ_נִישת_פּ256) (בֿוֹרגאבּע: עצצ)

en: Required in NV Index mode, the NV handle to read which must readily exist on the TPM and which contains the key.
de: ערפֿוֹרדערלִיצה ִימ נבֿ-ִינדעכּס-מוֹדוּש, דאש זוּ לעשענדע נבֿ-האנדלע, דאש אוּפֿ דעמ תפּמ בּערעִיתש בֿוֹרהאנדענ שעִינ מוּשש וּנד דענ שצהלֻששעל ענתהֶלת.

en: could not open file: %s
de: דאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: could not read file size: %s
de: דאתעִיגרֵססע בֿוֹנ »%s« ִישת נִיצהת לעשבּאר

en: could not allocate buffer for %s
de: פּוּפֿפֿער פֻֿר %s כּאננ נִיצהת בּעלעגת וערדענ

en: could not retrieve file contents: %s
de: דאתעִיִינהאלת כּוֹננתע נִיצהת עִינגעלעשענ וערדענ: %s

en: sealed key larger than %llu bytes
de: בֿערשִיעגעלתער שצהלֻששעל ִישת גרֵססער אלש %llu בּיִתעש

en: malformed TPM wire key file
de: פֿעהלערהאפֿתע תפּמ-דאתעִי פֻֿר בֿערדראהתעתענ שצהלֻששעל

en: malformed TPM 2.0 key file
de: פֿעהלערהאפֿתע תפּמ-2.0-שצהלֻששעלדאתעִי

en: no memory left to allocate unlock key buffer
de: כּעִינ שפּעִיצהער פֻֿר דִיע זוּועִישוּנג דעש פּוּפֿפֿערש פֻֿר דִיע ענתשפּעררוּנג דעש שצהלֻששעלש בֿוֹרהאנדענ

en: key file not specified
de: שצהלֻששעלדאתעִי נִיצהת אנגעגעבּענ

en: Unknown Mode
de: וּנבּעכּאננתער מוֹדוּש

en: cannot use TPM2 key protector without initializing it, call tpm2_protector_init first
de: כּאננ דענ תפּמ2-שצהלֻששעלפּרוֹתעכּתוֹר נִיצהת בֿערוענדענ, וֹהנע ִיהנ זוּ ִינִיתִיאלִישִיערענ, רוּפֿענ שִיע זוּערשת תפּמ2_פּרוֹתעצתוֹר_ִינִית אוּפֿ

en: in SRK mode, a key file must be specified: --tpm2key/-T or --keyfile/-k
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש מוּשש עִינע שצהלֻששעלדאתעִי אנגעגעבּענ וערדענ: --תפּמ2כּעיִ/-ת וֹדער --כּעיִפִֿילע/-כּ

en: in SRK mode, please specify a key file with only --tpm2key/-T or --keyfile/-k
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש געבּענ שִיע בִּיתתע עִינע שצהלֻששעלדאתעִי נוּר מִית --תפּמ2כּעיִ/-ת וֹדער --כּעיִפִֿילע/-כּ אנ

en: in SRK mode, an NV Index cannot be specified
de: ִימ שרכּ-מוֹדוּש כּאננ עִינ נבֿ-ִינדעכּס נִיצהת אנגעגעבּענ וערדענ

en: in NV Index mode, an NV Index must be specified: --nvindex or -n
de: ִימ נבֿ-ִינדעכּס-מוֹדוּש מוּשש עִינ נבֿ-ִינדעכּס אנגעגעבּענ וערדענ: --נבִֿינדעכּס וֹדער -נ

en: a key file cannot be specified when using NV index mode
de: עִינע שצהלֻששעלדאתעִי כּאננ בּעִי בֿערוענדוּנג דעש נבֿ-ִינדעכּסמוֹדוּש נִיצהת אנגעגעבּענ וערדענ

en: an SRK cannot be specified when using NV index mode with a persistent handle
de: עִינ שרכּ כּאננ נִיצהת אנגעגעבּענ וערדענ, ועננ דער נבֿ-ִינדעכּסמוֹדוּש מִית עִינעמ פּערשִישתענתענ האנדלע בֿערוענדעת וִירד

en: an NV index must be either a persistent handle or an NV index handle when using NV index mode
de: עִינ נבֿ-ִינדעכּס מוּשש ענתועדער עִינ פּערשִישתענתער האנדלע וֹדער עִינ נבֿ-ִינדעכּס-האנדלע שעִינ, ועננ דער נבֿ-ִינדעכּסמוֹדוּש בֿערוענדעת וִירד

en: no memory to duplicate file path
de: נִיצהת גענוּג שפּעִיצהער, וּמ דענ דאתעִיפּפֿאד זוּ דוּפּלִיזִיערענ

en: value '%s' is not a valid TPM2 key protector mode
de: וערת »%s« ִישת כּעִינ גֻלתִיגער תפּמ2-שצהלֻששעלשצהוּתזמוֹדוּש

en: the TPM2 key protector does not accept any non-option arguments (i.e., like -o and/or --option only)
de: דער תפּמ2-שצהלֻששעלשצהוּתז אכּזעפּתִיערת אוּששצהלִיעססלִיצה וֹפּתִיוֹנענ, אלשוֹ בּעִישפִּיעלשועִישע »-וֹ« וֹדער »--וֹפּתִיוֹנ«

en: tpm2_key_protector_clear accepts no arguments
de: תפּמ2_כּעיִ_פּרוֹתעצתוֹר_צלעאר אכּזעפּתִיערת כּעִינע ארגוּמענתע

en: [-m mode] [-p pcr_list] [-b pcr_bank] [-c pcr_list] [-T tpm2_key_file_path] [-k sealed_key_file_path] [-s srk_handle] [-a asymmetric_key_type] [-n nv_index]
de: [-מ מוֹדוּש] [-פּ פּצר-לִישתע] [-בּ פּצר-בּאנכּ] [-צ פּצר-לִישתע] [-ת דאתעִיפּפֿאד פֻֿר תפּמ2-שצהלֻששעל] [-כּ דאתעִיפּפֿאד פֻֿר בֿערשִיעגעלתענ שצהלֻששעל] [-ש שרכּ-האנדלע] [-א ארת דעש אשיִממעתרִישצהענ שצהלֻששעלש] [-נ נבֿ-ִינדעכּס]

en: Initialize the TPM2 key protector.
de: דענ תפּמ2-שצהלֻששעלשצהוּתז ִינִיתִיאלִישִיערענ.

en: Clear the TPM2 key protector if previously initialized.
de: דענ תפּמ2-שצהלֻששעלשצהוּתז לעערענ, פֿאללש בּערעִיתש ִינִיתִיאלִישִיערת.

en: Dump TPM2 PCRs
de: תפּמ2-פּצרש ועגשצהרעִיבּענ

en: Print all PCRs of the specified TPM 2.0 bank
de: אללע פּצרש דער אנגעגעבּענענ תפּמ-2.0-בּאנכּ אוּשגעבּענ

en: Translate to upper case.
de: ִינ גרוֹססשצהרעִיבּוּנג וּמואנדעלנ.

en: Translate to lower case.
de: ִינ כּלעִינשצהרעִיבּוּנג וּמואנדעלנ.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
de: [וֹפּתִיוֹנענ] [מענגע1] [מענגע2] [זעִיצהענכּעתתע]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
de: זעִיצהענ דער מענגע1 ִינ זעִיצהענ דער מענגע2 ִינ זעִיצהענכּעתתע ֻבּערשעתזענ.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
de: נִיצהתש תוּנ, ערפֿוֹלגרעִיצה.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
de: נִיצהתש תוּנ, נִיצהת ערפֿוֹלגרעִיצה.

en: Test USB support.
de: וּשבּ-וּנתערשתֻתזוּנג ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: Text-only
de: נוּר תעכּסת

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
de: דִירעכּתע פֿארבּע, מאשכּע: %d/%d/%d/%d  פּוֹש.: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
de: פּאלעתתִיערת

en: YUV
de: יִוּבֿ

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
de: פּלאנאר

en: Hercules
de: הערצוּלעש

en: CGA
de: צגא

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
de: נוֹנ-צהאִינ 4

en: Monochrome
de: שצהוארזועִיסס

en: Unknown video mode
de: וּנבּעכּאננתער בִֿידעוֹמוֹדוּש

en:   EDID checksum invalid
de:   עדִיד-פּרֻפֿשוּממע ִישת וּנגֻלתִיג

en:   EDID version: %u.%u
de:   עדִיד-בֿערשִיוֹנ: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
de:     בּעבֿוֹרזוּגתער מוֹדוּש: %uכּס%u

en:     No preferred mode available
de:     כּעִינ בּעבֿוֹרזוּגתער מוֹדוּש בֿערפֻֿגבּאר

en: invalid video mode specification `%s'
de: וּנגֻלתִיגע אנגאבּע »%s« דעש גראפִֿיכּמוֹדוּש

en: List of supported video modes:
de: לִישתע דער וּנתערשתֻתזתענ בִֿידעוֹמוֹדִי:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
de: לעגענדע: מאשכּע/פּוֹשִיתִיוֹנ=רוֹת/גרֻנ/בּלאוּ/רעשערבִֿיערת

en: Adapter `%s':
de: אדאפּתער »%s«:

en:   No info available
de:   כּעִינע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ בֿערפֻֿגבּאר

en:   A video driver is active, cannot initialize this driver until it is deactivated
de:   עִינ בִֿידעוֹתרעִיבּער ִישת אכּתִיבֿ. שוֹלאנגע כּאננ דִיעשער תרעִיבּער נִיצהת ִינִיתִיאלִישִיערת וערדענ.

en:   Failed to initialize video adapter
de:   גראפִֿיכּאדאפּתער כּוֹננתע נִיצהת ִינִיתִיאלִישִיערת וערדענ

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
de: [בּכּסה[כּסת]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
de: בֿערפֻֿגבּארע גראפִֿיכּמוֹדִי אוּפֿלִישתענ. פֿאללש אוּפֿלֵשוּנג אנגעגעבּענ ִישת, נוּר מוֹדִי דִיעשער אוּפֿלֵשוּנג אנזעִיגענ.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
de: [בּכּסה]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
de: דאש בִֿידעוֹ-שוּבּשיִשתעמ ִימ מוֹדוּש בּכּסה ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: Test video subsystem.
de: דאש בִֿידעוֹ-שוּבּשיִשתעמ ֻבּערפּרֻפֿענ.

en: [DIR]
de: [בֿערז]

en: List Xen storage.
de: כּסענ-שפּעִיצהערוּנג אוּפֿלִישתענ.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
de: [-ל] גרוּבּוּוִּיד [בֿארנאמע]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
de: 64-בִּית-וּוִּיד ִינ עִינ בֿוֹנ כּסנוּ בֿערארבּעִיתבּארעש פֿוֹרמאת וּמואנדעלנ. פֿאללש -ל אנגעגעבּענ ִישת, בִּיתתע כּלעִינשצהרעִיבּוּנג בּעִיבּעהאלתענ (וִיע בֿוֹנ בּלכִּיד)

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
de: לעשענ דעש שעכּתוֹרש 0כּס%llx בֿוֹנ »%s« ִישת פֿעהלגעשצהלאגענ

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
de: שצהרעִיבּענ דעש שעכּתוֹרש 0כּס%llx נאצה »%s« ִישת פֿעהלגעשצהלאגענ

en: Mount by UUID.
de: נאצה וּוִּיד עִינהֶנגענ.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
de: אללעש עִינהֶנגענ.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
de: אללע דאתענתרֶגער עִינהֶנגענ, פֻֿר דִיע דאש »בּוֹוֹת«-פֿלאג געשעתזת ִישת.

en: Password to open volumes.
de: פּאששווֹרת, וּמ לאוּפֿוערכּע זוּ ֵפֿפֿנענ.

en: Key file
de: שצהלֻששעלדאתעִי

en: Key file offset (bytes)
de: שצהלֻששעלדאתעִיוֹפֿפֿשעת (ִינ בּיִתעש)

en: Key file data size (bytes)
de: דאתענגרֵססע ִינ שצהלֻששעלדאתעִי (ִינ בּיִתעש)

en: Read header from file
de: כּוֹפּפֿבּערעִיצה אוּש דאתעִי לעשענ

en: Unlock volume(s) using key protector(s).
de: לאוּפֿוערכּ(ע) מִיתתעלש שצהלֻששעלשצהוּתז ענתשפּעררענ.

en: Enable hardware acceleration.
de: הארדוארעבּעשצהלעוּנִיגוּנג אכּתִיבִֿיערענ.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: failed to query size of device `%s': %s
de: גרֵססע דעש גערֶתש »%s« כּאננ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ: %s

en: cannot seek `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת דוּרצהשוּצהת וערדענ: %s

en: header file not found
de: כּוֹפּפֿדאתעִי נִיצהת געפֿוּנדענ

en: header file too small
de: כּוֹפּפֿדאתעִי ִישת זוּ כּלעִינ

en: UNKNOWN
de: וּנבּעכּאננת

en: no key protector provided a usable key for %s%s%s (%s)
de: כּעִינ שצהלֻששעלשצהוּתז לִיעפֿערתע עִינענ בּראוּצהבּארענ שצהלֻששעל פֻֿר %s%s%s (%s)

en: Invalid cryptodisk_passphrase_tries value `%s'. Defaulting to %lu.
de: וּנגֻלתִיגער וערת »%s« פֻֿר צריִפּתוֹדִישכּ_פּאששפּהראשע_תרִיעש. שתאנדארדוערת %lu וִירד בֿערוענדעת.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
de: כּעננווֹרת פֻֿר %s%s%s אנגעבּענ (%s):

en: Invalid passphrase.
de: וּנגֻלתִיגע פּאששפּהראשע.

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהער וֹדער וּנגֻלתִיגער וֹפֿפֿשעת »%s« פֻֿר שצהלֻששעלדאתעִי

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהע וֹדער וּנגֻלתִיגע שצהלֻששעלדאתעִיגרֵססע »%s«

en: key file size is 0
de: שצהלֻששעלדאתעִי האת דִיע גרֵססע 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
de: גרֵססע דער שצהלֻששעלדאתעִי ֻבּערשתעִיגת דאש מאכּסִימוּמ (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater than keyfile size, %llu
de: וֹפֿפֿשעת %llu ֻבּערשצהרעִיתעת דִיע גרֵססע %llu דער שצהלֻששעלדאתעִי

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
de: תוֹדוֹ

en: failed to read key file
de: שצהלֻששעלדאתעִי כּאננ נִיצהת געלעשענ וערדענ

en: cannot use UUID lookup with detached header
de: שוּצהע פּער וּוִּיד ִישת בּעִי לוֹשגעלֵשתעמ כּוֹפּפֿבּערעִיצה נִיצהת מֵגלִיצה

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] [-P protector [-P protector ...]] | [-A] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
de: [ [-פּ פּאששווֹרת] | [-כּ שצהלֻששעלדאתעִי [-וֹ שצהלֻששעלוֹפֿפֿשעת] [-ש שצהלֻששעלגרֵססע] ] ] [-ה דאתעִי] [-פּ שצהוּתז [-פּ שצהוּתז …]] | [-א] <קוּעללע|-וּ וּוִּיד|-א|-בּ>

en: Mount a crypto device.
de: עִינ בֿערשצהלֻששעלתעש גערֶת עִינהֶנגענ.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
de: פּהיִשִישצהער דאתענתרֶגער »%s« כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ. עִינִיגע מוֹדוּלע כֵּננתענ ִימ צוֹרע-אבּבִּילד פֿעהלענ.

en: physical volume %s not found
de: פּהיִשִישצהער דאתענתרֶגער %s ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: unrecognized option: %s
de: נִיצהת ערכּאננתע וֹפּתִיוֹנ »%s«

en: disk name expected
de: פֿעשתפּלאתתעננאמע ערוארתעת

en: invalid disk: %s
de: וּנגֻלתִיגע פֿעשתפּלאתתע »%s«

en: unrecognized disk: %s
de: וּנערכּאננתע פֿעשתפּלאתתע »%s«

en: no such disk: %s
de: פֿעשתפּלאתתע »%s« נִיצהת געפֿוּנדענ

en: [--quiet] DEVICE
de: [--קוִּיעת] גערֶת

en: Check if a logical volume resides on encrypted disks.
de: פּרֻפֿענ, וֹבּ שִיצה עִינ לוֹגִישצהער דאתענתרֶגער אוּפֿ בֿערשצהלֻששעלתענ פֿעשתפּלאתתענ בּעפִֿינדעת.

en: no media in `%s'
de: כּעִינ מעדִיוּמ ִינ »%s«

en: Couldn't load sha256
de: שהא256 כּוֹננתע נִיצהת געלאדענ וערדענ

en: Couldn't load sha512
de: שהא512 כּוֹננתע נִיצהת געלאדענ וערדענ

en: couldn't read ELI metadata
de: עלִי-מעתאדאתענ כּוֹננתענ נִיצהת געלעשענ וערדענ

en: wrong ELI magic or version
de: פֿאלשצהעש עלִי-מאגִיצ וֹדער -בֿערשִיוֹנ

en: Attempting to decrypt master key...
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, דענ מאשתער-שצהלֻששעל זוּ ענתשצהלֻששעלנ …

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
de: שלוֹת %d געֵפֿפֿנעת

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
de: בֿערשוּצה, אוּססערהאלבּ דער פּלאתתע »%s« זוּ לעשענ וּנד זוּ שצהרעִיבּענ

en: cannot write to CD-ROM
de: אוּפֿ צד-רוֹמ כּאננ נִיצהת געשצהרִיעבּענ וערדענ

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
de: נאתִיבֿע פֿעשתפּלאתתענתרעִיבּער וערדענ בֿערוענדעת. נוּתזוּנג דער פִֿירמוארע-שצהנִיתתשתעללע וִירד בֿערועִיגערת.

en: overflow detected while obtaining size of device name
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע דעש גערֶתענאמענש

en: overflow detected while obtaining encoding size
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע דעש ענצוֹדִינגש

en: overflow detected while obtaining size of canonical name
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע דעש כּאנוֹנִישצהענ נאמענש

en: overflow detected while obtaining size of device path
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע דעש גערֶתעפּפֿאדש

en: overflow detected while obtaining size of an open path
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע עִינעש וֹפֿפֿענענ פּפֿאדש

en: overflow detected while obtaining bootpath size
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִימ ערמִיתתעלנ דער גרֵססע דעש בּוֹוֹתפּפֿאד

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
de: דִיע לדמ-עִינבּעתתוּנגשפּארתִיתִיוֹנ ִישת זוּ כּלעִינ, עִינבּעתתוּנג וֻרדע וּנמֵגלִיצה שעִינ

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
de: דִיעשעש לדמ האת כּעִינע עִינבּעתתוּנגשפּארתִיתִיוֹנ, עִינבּעתתוּנג וֻרדע וּנמֵגלִיצה שעִינ

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
de: דאש אנגעגעבּענע לוֹוֹפּבּאצכּ-גערֶת לֵשצהענ.

en: Transparently decompress backing file.
de: וּנתערשתֻתזענדע דאתעִי תראנשפּארענת דעכּוֹמפּרִימִיערענ.

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
de: [-ד] [-ד] גערֶתענאמע דאתעִי.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
de: עִינ בִֿירתוּעללעש גערֶת אוּש עִינער דאתעִי ערשתעללענ.

en: could not unescape Base64 string
de: פֿעהלער ִינ בּאשע64-זעִיצהענכּעתתע

en: could not decode Base64 string
de: פֿעהלער ִינ בּאשע64-זעִיצהענכּעתתע

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
de: שלוֹת »%s« געֵפֿפֿנעת

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
de: פּאששווֹרת-האשה

en: Password cipher
de: פּאששווֹרת-אלגוֹרִיתהמוּש

en: Key size (in bits)
de: שצהלֻששעלגרֵססע (ִינ בִּיתש)

en: Device sector size
de: גערֶתעשעכּתוֹרגרֵססע

en: Password (key)
de: פּאששווֹרת (שצהלֻששעל)

en: Keyfile path
de: פּפֿאד זוּר שצהלֻששעלדאתעִי

en: Keyfile offset
de: וֹפֿפֿשעת ִינ שצהלֻששעלדאתעִי

en: Set device UUID
de: וּוִּיד דעש גערֶתש פֿעשתלעגענ

en: cannot set specified key
de: אנגעגעבּענער שצהלֻששעל כּאננ נִיצהת פֿעשתגעלעגת וערדענ

en: cannot determine disk %s size
de: גרֵססע דער פֿעשתפּלאתתע %s כּאננ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: cannot set specified sector size on disk %s
de: אנגעגעבּענע שעכּתוֹרגרֵססע אוּפֿ פֿעשתפּלאתתע %s כּאננ נִיצהת פֿעשתגעלעגת וערדענ

en: overflow detected while allocating size of password buffer
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי שפּעִיצהערזוּועִישוּנג דעש פּאששווֹרת-פּוּפֿפֿערש

en: cannot open keyfile %s
de: שצהלֻששעלדאתעִי »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: cannot seek keyfile at offset %
de: תוֹדוֹ

en: Specified key size (%
de: תוֹדוֹ

en: error reading key file
de: פֿעהלער בּעִימ לעשענ דער שצהלֻששעלדאתעִי

en: device name required
de: גערֶתענאמע מוּשש אנגעגעבּענ וערדענ

en: couldn't load hash %s
de: האשה »%s« כּוֹננתע נִיצהת געלאדענ וערדענ

en: hash length %
de: תוֹדוֹ

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
de: וּנגֻלתִיגער בֿערשצהלֻששעלוּנגשמוֹדוּש, מוּשש ִימ פֿוֹרמאת צִיפּהער-מוֹדע שעִינ

en: password exceeds maximium size
de: פּאששווֹרת ִישת לֶנגער אלש ערלאוּבּת

en: specified UUID exceeds maximum size
de: אנגעגעבּענע וּוִּיד ִישת גרֵססער אלש ערלאוּבּת

en: specified UUID too short
de: אנגעגעבּענע וּוִּיד ִישת זוּ כּוּרז

en: unrecognized keyfile offset
de: וּנערכּאננתער וֹפֿפֿשעת ִינ שצהלֻששעלדאתעִי

en: unrecognized sector size
de: וּנערכּאננתע שעכּתוֹרגרֵססע

en: unrecognized key size
de: וּנערכּאננתע שצהלֻששעלגרֵססע

en: key size is not multiple of %d bits
de: שצהלֻששעלגרֵססע מוּשש עִינ בִֿיעלפֿאצהעש בֿוֹנ %d בִּיתש שעִינ

en: key size %
de: תוֹדוֹ

en: sector size -S must be at least %d
de: שעכּתוֹרגרֵססע -ש מוּשש מִינדעשתענש %d שעִינ

en: sector size -S %
de: תוֹדוֹ

en: invalid cipher %s
de: וּנגֻלתִיגער בֿערשצהלֻששעלוּנגשאלגוֹרִיתהמוּש »%s«

en: invalid mode %s
de: וּנגֻלתִיגער מוֹדוּש »%s«

en: invalid cipher %s or mode %s
de: וּנגֻלתִיגער בֿערשצהלֻששעלוּנגשאלגוֹרִיתהמוּש »%s« וֹדער מוֹדוּש »%s«

en: cannot open disk %s
de: פֿעשתפּלאתתע »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: Enter passphrase for %s%s%s:
de: כּעננשאתז פֻֿר %s%s%s אנגעבּענ:

en: error reading password
de: פּאששווֹרת כּוֹננתע נִיצהת געלעשענ וערדענ

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
de: וארנוּנג: האשה וִירד ִיגנוֹרִיערת, ועננ עִינע שצהלֻששעלדאתעִי אנגעגעבּענ ִישת

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
de: וארנִינג: דאש מִית -פּ אנגעגעבּענע פּאששווֹרת וִירד ִיגנוֹרִיערת, ועננ עִינע שצהלֻששעלדאתעִי בֿערפֻֿגבּאר ִישת

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
de: וארנוּנג: שצהלֻששעלדאתעִיוֹפֿפֿשעת מִית -וֹ אנגעגעבּענ, אבּער כּעִינע שצהלֻששעלדאתעִי מִית -ד

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
de: -צ אלגוֹרִיתהמוּש -ש שצהלֻששעלגרֵססע [-ה האשה] [-ש שעכּתוֹרגרֵססע] [-וֹ וֹפֿפֿשעת] [-פּ פּאששווֹרת] [-וּ וּוִּיד] [[-ד שצהלֻששעלדאתעִי] [-וֹ שצהלֻששעלדאתעִי וֹפֿפֿשעת]] <קוּעללע>

en: Open partition encrypted in plain mode.
de: וֹפֿפֿענע פּארתִיתִיוֹנ ִישת ִימ כּלארתעכּסתמוֹדוּש בֿערשצהלֻששעלת.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
de: נעוּזוּועִישוּנג 0כּס%x ִישת נוֹצה נִיצהת ִימפּלעמענתִיערת

en: relocation 0x%s is not implemented yet
de: נעוּזוּועִישוּנג 0כּס%s ִישת נוֹצה נִיצהת ִימפּלעמענתִיערת

en: no symbol table
de: כּעִינע שיִמבּוֹלתאבּעללע

en: this ELF file is not of the right type
de: דִיעשע עלפֿ-דאתעִי ִישת בֿוֹמ פֿאלשצהענ תיִפּ

en: Load and initialize EFI emulator.
de: עפִֿי-עמוּלאתוֹר לאדענ וּנד ִינִיתִיאלִישִיערענ.

en: Finalize loading of EFI emulator.
de: לאדענ דעש עפִֿי-עמוּלאתוֹרש פִֿינאלִישִיערענ.

en: Unload EFI emulator.
de: עפִֿי-וּמגעבּוּנג ענתלאדענ.

en: symbol `%s' not found
de: שיִמבּוֹל »%s« נִיצהת געפֿוּנדענ

en: Loaded fonts:
de: געלאדענע שצהרִיפֿתענ:

en: FILE...
de: דאתעִי…

en: Specify one or more font files to load.
de: עִינע וֹדער מעהרערע זוּ לאדענדע שצהרִיפֿתדאתעִיענ אנגעבּענ.

en: List the loaded fonts.
de: דִיע געלאדענענ שצהרִיפֿתענ אוּפֿלִישתענ.

en: link target length overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי לֶנגע דעש בֿערכּנֻפּפֿוּנגשזִיעלש

en: not a directory
de: ִישת כּעִינ בֿערזעִיצהנִיש

en: too deep nesting of symlinks
de: זוּ תִיעפֿ בֿערשצהאצהתעלתע שיִמבּוֹלִישצהע בֿערכּנֻפּפֿוּנגענ

en: attempt to read past the end of file
de: בֿערשוּצה, הִינתער דעמ ענדע דער דאתעִי זוּ לעשענ

en: directory item size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע עִינעש בֿערזעִיצהנִישעִינתראגש

en: buffer size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי פּוּפֿפֿערגרֵססע

en: directory element size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע עִינעש בֿערזעִיצהנִישעִינתראגש

en: not a regular file
de: כּעִינע רעגוּלֶרע דאתעִי

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
de: ִיהרע דאתעִי צוֹרע.ִימג ִישת וּנגעוֵהנלִיצה גרוֹסס. שִיע פּאששת נִיצהת ִינ דענ עִינבּעתתוּנגשבּערעִיצה

en: data size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי דאתענגרֵססע

en: mtime overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי מוֹדִיפִֿיכּאתִיוֹנשזעִית

en: mode overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי מוֹדוּש

en: namesize overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש נאמענש

en: file name size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש דאתעִינאמענש

en: target data size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דער זִיעלדאתענ

en: symlink size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דער שיִמבּוֹלִישצהענ בֿערכּנֻפּפֿוּנג

en: directory entry name length overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי לֶנגע דעש בֿערזעִיצהנִישעִינתראגש

en: blocksize too large
de: בּלוֹצכּגרֵססע ִישת זוּ הוֹצה

en: invalid JFS inode
de: וּנגֻלתִיגער יפֿש-ִינוֹדע

en: invalid directory slot index
de: וּנגֻלתִיגער פֿאצהִינדעכּס בּעִי בֿערזעִיצהנִיש

en: compression buffer size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש כּוֹמפּרעששִיוֹנשפּוּפֿפֿערש

en: symlink name length overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי נאמענשלֶנגע דער שיִמבּוֹלִישצהענ בֿערכּנֻפּפֿוּנג

en: name length overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי לֶנגע דעש נאמענש

en: name size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש נאמענש

en: link size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דער בֿערכּנֻפּפֿוּנג

en: long name size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש לאנגענ נאמענש

en: directory data size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דער בֿערזעִיצהנִישדאתענ

en: checksum verification failed
de: פּרֻפֿשוּממענבֿערגלעִיצה ִישת געשצהעִיתערת

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
de: תעִילגערֶת עִינעש ֻבּער מעהרערע גערֶתע בֿערתעִילתענ דאתעִישיִשתעמש כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: path buffer size overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש פּפֿאדפּוּפֿפֿערש

en: elemsize overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש עלעמענתש

en: no decryption key available
de: כּעִינ שצהלֻששעל בֿערפֻֿגבּאר

en: MAC verification failed
de: מאצ-ֻבּערפּרֻפֿוּנג ִישת געשצהעִיתערת

en: Assume input is raw.
de: עִינגאבּע וִירד אלש ראו אנגענוֹממענ.

en: Assume input is hex.
de: עִינגאבּע וִירד אלש העכּסאדעזִימאל אנגענוֹממענ.

en: Assume input is passphrase.
de: עִינגאבּע וִירד אלש כּעננווֹרת אנגענוֹממענ.

en: Enter ZFS password:
de: זפֿש-פּאששווֹרת עִינגעבּענ:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
de: [-ה|-פּ|-ר] [דאתעִי]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
de: ִינ דאתעִי געשפּעִיצהערתענ זפֿש-וראפּפִּינג-שצהלֻששעל ִימפּוֹרתִיערענ.

en: Virtual device is removed
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת ווּרדע ענתפֿערנת

en: Virtual device is faulted
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת ִישת געשצהעִיתערת

en: Virtual device is offline
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת ִישת וֹפֿפֿלִינע

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת ִישת נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Virtual device is online
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת ִישת וֹנלִינע

en: Incorrect virtual device: no type available
de: ִינכּוֹררעכּתעש בִֿירתוּעללעש גערֶת: כּעִינ תיִפּ בֿערפֻֿגבּאר

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
de: בִֿירתוּעללעש גערֶת דוּרצהשוּצהענ (דאתעִי וֹדער לאוּפֿוערכּ)

en: Bootpath: unavailable
de: בּוֹוֹת-פּפֿאד: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Bootpath: %s
de: בּוֹוֹת-פּפֿאד: %s

en: Path: unavailable
de: פּפֿאד: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Path: %s
de: פּפֿאד: %s

en: Devid: unavailable
de: גערֶתעכּעננוּנג: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Devid: %s
de: גערֶתעכּעננוּנג: %s

en: This VDEV is a mirror
de: דִיעשעש בֿדעבֿ ִישת עִינ שפִּיעגעל

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
de: דִיעשעש בֿדעבֿ ִישת עִינ ראִידז%llu

en: Incorrect VDEV
de: וּנגֻלתִיגעש בֿדעבֿ

en: VDEV with %d children
de: בֿדעבֿ מִית %d כִּינדעלעמענתענ

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
de: בֿדעבֿ-עלעמענתנוּממער %d ִישת נִיצהת כּוֹררעכּת

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
de: בֿדעבֿ-עלעמענתנוּממער %d:

en: Unknown virtual device type: %s
de: תיִפּ דעש בִֿירתוּעללענ גערֶתעש ִישת וּנבּעכּאננת: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: אכּתִיבֿ

en: Pool state: exported
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: עכּספּוֹרתִיערת

en: Pool state: destroyed
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: זערשתֵרת

en: Pool state: reserved for hot spare
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: פֻֿר הוֹתשפּארע רעשערבִֿיערת

en: Pool state: level 2 ARC device
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: ארצ-גערֶת, לעבֿעל 2

en: Pool state: uninitialized
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: נִיצהת ִינִיתִיאלִישִיערת

en: Pool state: unavailable
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Pool state: potentially active
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש: פּוֹתענזִיעלל אכּתִיבֿ

en: Pool name: unavailable
de: פּוֹוֹל-נאמע: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Pool name: %s
de: פּוֹוֹל-נאמע: %s

en: Pool GUID: unavailable
de: פּוֹוֹל-גוִּיד: נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר

en: Pool GUID: %016llx
de: פּוֹוֹל-גוִּיד: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: Unrecognized pool state
de: פּוֹוֹל-שתאתוּש נִיצהת ערכּאננת

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
de: כּעִינ בּאוּמ בִֿירתוּעללער גערֶתע בֿערפֻֿגבּאר

en: Print ZFS info about DEVICE.
de: זפֿש-ִינפֿוֹ זוּ גערֶת אוּשגעבּענ.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
de: דאתעִישיִשתעמ [בֿארִיאבּלע]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
de: זפֿש-בּוֹוֹתפֿשוֹבּי אוּשגעבּענ וֹדער אלש בֿארִיאבּלע שעתזענ

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
de: בִּיתתע בֿערבִּינדענ שִיע נוּנ עִינענ ענתפֿערנתענ דעבּוּגגער.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
de: גדבּ-שתוּבּ אוּפֿ דעמ אנגעגעבּענענ פּוֹרת שתארתענ

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
de: האלתעפּוּנכּת פֻֿר גדבּ אוּשלֵשענ

en: Stop GDB stub
de: גדבּ-שתוּבּ שתוֹפּפּענ

en: premature end of file
de: בֿוֹרזעִיתִיגעש ענדע דער דאתעִי

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
de: ֻבּערשעתזת דִיע זעִיצהענכּעתתע אנהאנד דענ אכּתוּעללענ עִינשתעללוּנגענ.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
de: »ענתער« זוּמ בּוֹוֹתענ דעש מארכִּיערתענ בּעתרִיעבּששיִשתעמש, »ע« זוּמ בּעארבּעִיתענ דער בּעפֿעהלע בֿוֹר דעמ בּוֹוֹתענ וֹדער »צ« פֻֿר עִינע בּעפֿעהלשזעִילע. מִית »עשצ« כּעהרענ שִיע זוּמ בֿוֹרהערִיגענ מענֻ זוּרֻצכּ.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
de: »ענתער« זוּמ בּוֹוֹתענ דעש מארכִּיערתענ בּעתרִיעבּששיִשתעמש, »ע« זוּמ בּעארבּעִיתענ דער בּעפֿעהלע בֿוֹר דעמ בּוֹוֹתענ וֹדער »צ« פֻֿר עִינע בּעפֿעהלשזעִילע.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
de: ענתער: בּוֹוֹתענ, »ע«: וֹפּתִיוֹנענ, »צ«: בּעפֿעהלשזעִילע

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
de: דער הערבֿוֹרגעהוֹבּענע עִינתראג וִירד אוּתוֹמאתִישצה ִינ %dש אוּשגעפֻֿהרת.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
de: %dש בֿערבּלעִיבּענד.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
de: %dש

en: GRUB Boot Menu
de: גרוּבּ-בּוֹוֹתמענֻ

en: Hello World
de: האללוֹ ועלת

en: Say `Hello World'.
de: »האללוֹ ועלת« אוּשגעבּענ.

en: attempt to seek outside of the file
de: בֿערשוּצה, אוּססערהאלבּ דער דאתעִי זוּ שוּצהענ

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתעש גזִיפּ-פֿוֹרמאת

en: lzop file corrupted
de: לזוֹפּ-דאתעִי ִישת בּעשצהֶדִיגת

en: xz file corrupted or unsupported block options
de: כּסז-דאתעִי ִישת בּעשצהֶדִיגת וֹדער בּלוֹצכּוֹפּתִיוֹנענ וערדענ נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: zstd file corrupted or unsupported block options
de: זשתד-דאתעִי ִישת בּעשצהֶדִיגת וֹדער בּלוֹצכּוֹפּתִיוֹנענ וערדענ נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: invalid arch-dependent ELF magic
de: וּנגֻלתִיגעש עלפֿ-מאגִיצ (ארצהִיתעכּתוּראבּהֶנגִיג)

en: requested buffer size is too large
de: אנגעפֿוֹרדערתע פּוּפֿפֿערגרֵססע ִישת זוּ הוֹצה

en: new read is position beyond the end of the written data
de: נעוּע לעשעפּוֹשִיתִיוֹנ ִישת הִינתער דעמ ענדע דער געשצהרִיעבּענענ דאתענ

en: [ENVVAR=VALUE]
de: [וּמגבֿאר=וערת]

en: Set an environment variable.
de: עִינע וּמגעבּוּנגשבֿארִיאבּלע פֿעשתלעגענ.

en: ENVVAR
de: וּמגבֿאר

en: Remove an environment variable.
de: עִינע וּמגעבּוּנגשבֿארִיאבּלע לֵשצהענ.

en: [ARG]
de: [ארג]

en: List devices or files.
de: גערֶתע וֹדער דאתעִיענ אוּפֿלִישתענ.

en: Insert a module.
de: עִינ מוֹדוּל עִינפֻֿגענ.

en: disk `%s' not found
de: לאוּפֿוערכּ »%s« ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ.

en: attempt to read or write outside of partition
de: בֿערשוּצה, אוּססערהאלבּ דער פּארתִיתִיוֹנ זוּ לעשענ וֹדער זוּ שצהרעִיבּענ

en: invalid arch-independent ELF magic
de: וּנגֻלתִיגעש עלפֿ-מאגִיצ (ארצהִיתעכּתוּרוּנאבּהֶנגִיג)

en: Print infomation useful for GDB debugging
de: ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ זוּר גדבּ-פֿעהלערשוּצהע אוּשגעבּענ

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
de: וּנגֻלתִיגע שפּעִיצהעראדרעששע (0כּס%s > 0כּס%s)

en: prohibited by secure boot policy
de: בֿערבּוֹתענ דוּרצה דִיע שִיצהערע בּוֹוֹתרִיצהתלִינִיע

en: bad shim loader signature
de: פֿאלשצהע שהִימ-לאדער-שִיגנאתוּר

en: bad shim lock signature
de: פֿאלשצהע שהִימ-שפּערר-שִיגנאתוּר

en: shim protocols not found
de: שהִימ-פּרוֹתוֹכּוֹללע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: NULL pointer passed for shnum
de: נוּלל-זעִיגער אנ שהנוּמ ֻבּערגעבּענ

en: NULL pointer passed for elf header
de: נוּלל-זעִיגער פֻֿר עלפֿ-כּוֹפּפֿבּערעִיצה ֻבּערגעבּענ

en: invalid section header table offset in e_shoff
de: וּנגֻלתִיגער תאבּעללענוֹפֿפֿשעת פֻֿר אבּשצהנִיתתשכּוֹפּפֿ ִינ ע_שהוֹפֿפֿ

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
de: וּנגֻלתִיגע אנזאהל בֿוֹנ תאבּעללענעִינתרֶגענ פֻֿר אבּשצהנִיתתשכֵּפּפֿע ִינ שה_שִיזע: תוֹדוֹ

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
de: תוֹדוֹ

en: NULL pointer passed for shstrndx
de: נוּלל-זעִיגער אנ שהשתרנדכּס ֻבּערגעבּענ

en: invalid section header table index in sh_link: %d
de: וּנגֻלתִיגער תאבּעללענִינדעכּס פֻֿר אבּשצהנִיתתשכּוֹפּפֿ ִינ שה_לִינכּ: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
de: וּנגֻלתִיגער תאבּעללענִינדעכּס פֻֿר אבּשצהנִיתתשכּוֹפּפֿ ִינ ע_שהשתרנדכּס: %d

en: NULL pointer passed for phnum
de: נוּלל-זעִיגער אנ פּהנוּמ ֻבּערגעבּענ

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
de: וּנגֻלתִיגע אנזאהל בֿוֹנ פּרוֹגראממכּוֹפּפֿ-תאבּעללענעִינתרֶגענ ִינ שה_ִינפֿוֹ: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
de: וּנגֻלתִיגע אנזאהל בֿוֹנ פּרוֹגראממכּוֹפּפֿ-תאבּעללענעִינתרֶגענ ִינ ע_פּהנוּמ: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
de: גערֶתעאנזאהל ֻבּערשתעִיגת דִיע גרענזענ

en: cannot write to `%s': %s
de: אוּפֿ »%s« כּאננ נִיצהת געשצהרִיעבּענ וערדענ: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
de: דער דעבִֿיצע.מאפּ-עִינתראג »%s« ִישת וּנגֻלתִיג, וִירד ִיגנוֹרִיערת. בִּיתתע כּוֹררִיגִיערענ וֹדער לֵשצהענ שִיע ִיהרע דעבִֿיצע.מאפּ

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
de: דער לאוּפֿוערכּשנאמע »%s« ִינ דעבִֿיצע.מאפּ ִישת ִינכּוֹררעכּת. %s וִירד שתאתתדעששענ בֿערוענדעת. בִּיתתע בֿערוענדענ שִיע דִיע פֿוֹרמ [הפֿצ]ד[0-9]* (ז.בּ. »הד0« וֹדער »צד«)

en: can't open `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: DEVICE_NAME
de: גערֶתענאמע

en: Set root device.
de: רוֹוֹת-גערֶת פֿעשתלעגענ.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
de: דאתעִי אלש גערֶתעזוּוֹרדנוּנג בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
de: דאתעִי אלש מעמדִישכּ-אבּבִּילד בֿערוענדענ

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
de: גרוּבּ-דאתעִיענ ִימ בֿערזעִיצהנִיש בֿערז בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: print verbose messages.
de: אוּשפֻֿהרלִיצהע מעלדוּנגענ אוּשגעבּענ.

en: SECS
de: שעכּ

en: wait until a debugger will attach
de: וארתענ, בִּיש עִינ דעבּוּגגער עִינכּלִינכּת

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
de: כּעכּסעצ בֿערוענדענ, וּמ לִינוּכּס-כּערנעל בִֿיא שיִשתעמצתל זוּ בּוֹוֹתענ (זועִימאל אנגעבּענ, וּמ דענ געפֶֿהרלִיצהענ פֿאללבּאצכּ אוּפֿ נִיצהת-שיִשתעמצתל זוּ אכּתִיבִֿיערענ).

en: DEV
de: גערֶת

en: set TPM device.
de: תפּמ-גערֶת פֿעשתלעגענ.

en: Unknown extra argument `%s'.
de: וּנבּעכּאננתעש זוּשֶתזלִיצהעש ארגוּמענת »%s«.

en: GRUB emulator.
de: גרוּבּ-עמוּלאתוֹר.

en: Error in parsing command line arguments
de: פֿעהלער בּעִימ עִינלעשענ דער בּעפֿעהלשזעִילענארגוּמענתע

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
de: רוּפֿענ שִיע »גדבּ %s %d« אוּפֿ וּנד שעתזענ שִיע ארגש.הוֹלד אוּפֿ נוּלל.

en: %s: warning:
de: %s: וארנוּנג:

en: %s: info:
de: %s: ִינפֿוֹ:

en: %s: error:
de: %s: פֿעהלער:

en: file `%s' is too big
de: דאתעִי »%s« ִישת זוּ גרוֹסס

en: cannot open TPM device '%s': %s
de: תפּמ-גערֶת »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: cannot close TPM device: %s
de: תפּמ-גערֶת כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: unknown filesystem
de: וּנבּעכּאננתעש דאתעִישיִשתעמ

en: Error: ibm,kernel-dump has an unexpected format version '%u'
de: פֿעהלער: ִיבּמ,כּערנעל-דוּמפּ האת וּנערוארתעתע פֿוֹרמאת-בֿערשִיוֹנ »%u«

en: Error: Too many kernel dump sections: %d
de: פֿעהלער: זוּ בִֿיעלע כּערנעל-דוּמפּ-אבּשצהנִיתתע: %d

en: Error: 'kds' address beyond last available section
de: פֿעהלער: »כּדש«-אדרעששע ֻבּערשצהרעִיתעת לעתזתענ בֿערפֻֿגבּארענ אבּשצהנִיתת

en: invalid partition number
de: וּנגֻלתִיגע פּארתִיתִיוֹנשנוּממער

en: Shutdown failed
de: הערוּנתערפֿאהרענ ִישת געשצהעִיתערת

en: Exit failed
de: בּעענדענ ִישת געשצהעִיתערת

en: string too long
de: זעִיצהענכּעתתע זוּ לאנג

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
de: וּנשאוּבּער עִינגעבּעתתעתע פּארתִיתִיוֹנ וִירד בֿערווֹרפֿענ (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
de: וּנבּעכּאננתער בּעפֿעהל »%s«.

en: verification requested but nobody cares: %s
de: בֿערִיפִֿיזִיערוּנג ִישת ערפֿוֹרדערלִיצה, אבּער נִיעמאנד נִיממת נוֹתִיז דאבֿוֹנ: %s

en: big file signature isn't implemented yet
de: גרוֹססע דאתעִישִיגנאתוּר ִישת נוֹצה נִיצהת ִימפּלעמענתִיערת

en: Display this help and exit.
de: דִיעשע הִילפֿע אנזעִיגענ וּנד בּעענדענ.

en: Display the usage of this command and exit.
de: בּענוּתזוּנג דִיעשעש בּעפֿעהלש אנזעִיגענ וּנד בּעענדענ.

en: missing mandatory option for `%s'
de: וֹבּלִיגאתוֹרִישצהע וֹפּתִיוֹנ פֻֿר »%s« פֿעהלת

en: the argument `%s' requires an integer
de: דאש ארגוּמענת »%s« בּענֵתִיגת עִינע גאנזזאהל

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
de: עִינ ארגוּמענת ווּרדע »%s« זוּגעוֹרדנעת, וֹבּווֹהל עש כּעִינ ארגוּמענת ערוארתעת

en: Print backtrace.
de: בּאצכּתראצע אוּשגעבּענ.

en: Sunday
de: שוֹננתאג

en: Monday
de: מוֹנתאג

en: Tuesday
de: דִיענשתאג

en: Wednesday
de: מִיתתווֹצה

en: Thursday
de: דוֹננערשתאג

en: Friday
de: פֿרעִיתאג

en: Saturday
de: שאמשתאג

en: cannot cap PCR %u
de: פּצר %u כּאננ נִיצהת בּעגרענזת וערדענ

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
de: גרוּבּ ועִיסס נִיצהת, וִיע מאנ דִיעשע מאשצהִינע שתוֹפּפּענ כּאננ!

en: output parameters are not set
de: אוּשגאבּעפּאראמעתער שִינד נִיצהת פֿעשתגעלעגת

en: expected escaped character
de: אנ דִיעשער שתעללע וִירד עִינ מאשכִּיערתעש זעִיצהענ ערוארתעת

en: unicode sequence too short
de: וּנִיצוֹדע-זעִיצהענפֿוֹלגע זוּ כּוּרז

en: unicode sequence with invalid character '%c'
de: וּנִיצוֹדע-זעִיצהענפֿוֹלגע מִית וּנגֻלתִיגעמ זעִיצהענ »%c«

en: unrecognized escaped character '%c'
de: וּנבּעכּאננתעש מאשכִּיערתעש זעִיצהענ »%c«

en: Default server is ${net_default_server}
de: בֿוֹרגעגעבּענער שערבֿער ִישת ${נעת_דעפֿאוּלת_שערבֿער}

en: invalid color specification `%s'
de: וּנגֻלתִיגע אנגאבּע דער פֿארבּע »%s«

en: Reboot failed
de: נעוּ שתארתענ ִישת געשצהעִיתערת

en: [LENGTH]
de: [לֶנגע]

en: Hexdump random data.
de: העכּסדוּמפּ-זוּפֿאללשדאתענ.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
de: גערֶתעבּאוּמ מוּשש אנגעגעבּענ וערדענ (שִיעהע בּעפֿעהל »דעבִֿיצעתרעע«)

en: invalid zImage
de: וּנגֻלתִיגעש זִימאגע

en: invalid device tree
de: וּנגֻלתִיגער גערֶתעבּאוּמ

en: Load Linux.
de: לִינוּכּס לאדענ.

en: Load initrd.
de: ִינִיתרד לאדענ.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
de: דתבּ-דאתעִי לאדענ.

en: failed to get FDT
de: בּעזִיעהענ דעש פֿדת פֿעהלגעשצהלאגענ

en: you need to load the Xen Hypervisor first
de: שִיע מֻששענ זוּערשת דענ כּסענ-היִפּערבִֿישוֹר לאדענ

en: Load a xen hypervisor.
de: עִינענ כּסענ-היִפּערבִֿישוֹר לאדענ.

en: Load a xen module.
de: עִינ כּסענ-מוֹדוּל לאדענ.

en: [OPTS]
de: [וֹפּתִיוֹנענ]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
de: בִּיוֹש-בּאשִיערתעש שיִשתעמ בּוֹוֹתענ.

en: Load another boot loader.
de: עִינענ אנדערענ בּוֹוֹתלוֹאדער לאדענ.

en: Get property.
de: עִיגענשצהאפֿת ערמִיתתעלנ.

en: prop
de: עִיגענשצהאפֿת

en: No device tree found
de: כּעִינ גערֶתעבּאוּמ געפֿוּנדענ

en: failed to retrieve the prop field
de: עִיגענשצהאפֿתשפֿעלד כּוֹננתע נִיצהת געהוֹלת וערדענ

en: [-p] [--set variable]
de: [-פּ] [--שעת בֿארִיאבּלע]

en: Retrieve device tree information.
de: ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ זוּמ גערֶתעבּאוּמ הוֹלענ.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
de: עִינפֿאצהעש כּערנעל-אבּבִּילד וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת – ערשתעללענ שִיע עש מִית אכּתִיבִֿיערתעמ צוֹנפִֿיג_(וּ)עפִֿי_שתוּבּ נעוּ

en: failed to install protocols
de: פּרוֹתוֹכּוֹללע כּוֹננתענ נִיצהת ִינשתאללִיערת וערדענ

en: error trying to perform kexec load operation
de: פֿעהלער בּעִימ לאדענ בֿוֹנ כּעכּסעצ

en: use '%s %s' to force a system restart
de: בֿערוענדענ שִיע »%s %s«, וּמ עִינענ נעוּשתארת דעש שיִשתעמש זוּ ערזוִינגענ

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
de: פֿעהלער בּעִימ אוּשפֻֿהרענ בֿוֹנ »שיִשתעמצתל כּעכּסעצ«: %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
de: פֿעהלער בּעִימ דִירעכּתענ אוּשפֻֿהרענ בֿוֹנ »כּעכּסעצ -עכּס«: %d

en: cannot find kernel file %s
de: כּערנעלדאתעִי »%s« כּאננ נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: Cannot find initrd file %s
de: ִינִיתרד-דאתעִי »%s« כּאננ נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: Display output on all consoles.
de: אוּשגאבּע אוּפֿ אללענ כּוֹנשוֹלענ אנזעִיגענ.

en: Use serial console.
de: שערִיעללע כּוֹנשוֹלע בֿערוענדענ.

en: Ask for file name to reboot from.
de: נאצה דעמ דאתעִינאמענ פֻֿר דענ נעוּשתארת פֿראגענ.

en: Use CD-ROM as root.
de: צדרוֹמ אלש רוֹוֹת-גערֶת בֿערוענדענ.

en: Invoke user configuration routing.
de: רוֹוּתִינג דער בּענוּתזערכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ אוּפֿרוּפֿענ.

en: Enter in KDB on boot.
de: כּדבּ בּעִימ בּוֹוֹתענ בֿערוענדענ.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
de: ענתפֿערנתע גדבּ-פֿעהלערדִיאגנוֹשע אנשתאתת דדבּ בֿערוענדענ.

en: Disable all boot output.
de: אללע בּוֹוֹת-אוּשגאבּענ דעאכּתִיבִֿיערענ.

en: Wait for keypress after every line of output.
de: נאצה יעדער אוּשגעגעבּענענ זעִילע אוּפֿ תאשתענדרוּצכּ וארתענ.

en: Use compiled-in root device.
de: עִינכּוֹמפִּילִיערתעש רוֹוֹת-גערֶת בֿערוענדענ.

en: Boot into single mode.
de: ִינ דענ שִינגלע-וּשער-מוֹדוּש בּוֹוֹתענ.

en: Boot with verbose messages.
de: מִית אוּשפֻֿהרלִיצהענ מעלדוּנגענ בּוֹוֹתענ.

en: Don't reboot, just halt.
de: נִיצהת נעוּ שתארתענ, נוּר הערוּנתערפֿאהרענ.

en: Change configured devices.
de: כּוֹנפִֿיגוּרִיערתע גערֶתע בּעארבּעִיתענ.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
de: צוֹמוּנִית[,געשצהו]

en: Disable SMP.
de: שמפּ דעאכּתִיבִֿיערענ.

en: Disable ACPI.
de: אצפִּי דעאכּתִיבִֿיערענ.

en: Don't display boot diagnostic messages.
de: כּעִינע פֿעהלערדִיאגנוֹשעמעלדוּנגענ בּעִימ בּוֹוֹתענ אנזעִיגענ.

en: Boot with debug messages.
de: מִית פֿעהלערדִיאגנוֹשעמעלדוּנגענ בּוֹוֹתענ.

en: Suppress normal output (warnings remain).
de: נוֹרמאלע אוּשגאבּענ וּנתערדרֻצכּענ (וארנוּנגענ בֿערבּלעִיבּענ)

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
de: [אדר|צוֹמוּנִית][,געשצהו]

en: name
de: נאמע

en: addr
de: אדרעששע

en: size
de: גרֵססע

en: Booting in blind mode
de: ִימ בּלִינדמוֹדוּש בּוֹוֹתענ

en: Load kernel of FreeBSD.
de: כּערנעל בֿוֹנ פֿרעעבּשד לאדענ.

en: Load kernel of OpenBSD.
de: כּערנעל בֿוֹנ וֹפּענבּשד לאדענ.

en: Load kernel of NetBSD.
de: כּערנעל בֿוֹנ נעתבּשד לאדענ.

en: Load FreeBSD env.
de: פֿרעעבּשד-וּמגעבּוּנג לאדענ.

en: Load FreeBSD kernel module.
de: פֿרעעבּשד-כּערנעלמוֹדוּל לאדענ.

en: Load NetBSD kernel module.
de: נעתבּשד-כּערנעלמוֹדוּל לאדענ.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
de: נעתבּשד-כּערנעלמוֹדוּל לאדענ (עלפֿ).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
de: פֿרעעבּשד-כּערנעלמוֹדוּל לאדענ (עלפֿ).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
de: ראמדִישכּ בֿוֹנ כּוֹפּענבּשד לאדענ.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
de: ועִיתערעש צוֹרעבּוֹוֹת-פּאיִלוֹאד לאדענ

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
de: בֿעראלתעתער פּאראמעתער »%s« וִירד נִיצהת מעהר וּנתערשתֻתזת.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
de: %s ִישת בֿעראלתעת. בֿערוענדענ שִיע שתאתתדעששענ גפֿכּספּאיִלוֹאד=%s בֿוֹר דעמ לִינוּכּס-בּעפֿעהל.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
de: %s ִישת בֿעראלתעת. בֿגא-מוֹדוּש %d ווּרדע נִיצהת ערכּאננת. בֿערוענדענ שִיע שתאתתדעששענ גפֿכּספּאיִלוֹאד=בּרעִיתעכּסהֵהע[כּסתִיעפֿע] בֿוֹר דעמ לִינוּכּס-בּעפֿעהל.

en: the size of initrd is bigger than addr_max
de: ִינִיתרד ִישת גרֵססער אלש אדדר_מאכּס

en: [--force|--bpb] FILE
de: [--פֿוֹרצע|--בּפּבּ] גערֶת

en: the size of `%s' is too large
de: »%s« ִישת זוּ גרוֹסס

en: Load FreeDOS kernel.sys.
de: פֿרעעדוֹש-כּערנעל.שיִש לאדענ.

en: Load NTLDR or BootMGR.
de: נתלדר וֹדער בּוֹוֹתמגר לאדענ.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
de: דִיע געשצהֶתזתע זוּוֹרדנוּנג בֿוֹנ פּלאנ9-גערֶתענ ֻבּערשצהרעִיבּענ.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
de: גרוּבּ-גערֶת=פּלאנ9-גערֶת

en: KERNEL ARGS
de: כּערנעל ארגוּמענתע

en: Load Plan9 kernel.
de: פּלאנ9-כּערנעל לאדענ.

en: Load a PXE image.
de: עִינ פּכּסע-אבּבִּילד לאדענ.

en: Load Truecrypt ISO.
de: תרוּעצריִפּת-ִישוֹ לאדענ.

en: initrd already loaded
de: ִינִיתרד ִישת בּערעִיתש געלאדענ

en: Load module.
de: מוֹדוּל לאדענ.

en: Press any key to launch xnu
de: דרֻצכּענ שִיע עִינע בּעלִיעבִּיגע תאשתע, וּמ כּסנוּ זוּ שתארתענ

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
de: ִינהאלת בֿוֹנ »דעבִֿיצע-פּרוֹפּערתִיעש« לאדענ.

en: Could not locate FPSWA driver
de: פֿפּשוא-תרעִיבּער כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
de: דאש פֿפּשוא-פּרוֹתוֹכּוֹלל ואר נִיצהת ִימשתאנדע, דִיע שצהנִיתתשתעללע זוּ פִֿינדענ

en: No FPSWA found
de: כּעִינ פֿפּשוא געפֿוּנדענ

en: FPSWA revision: %x
de: פֿפּשוא-רעבִֿישִיוֹנ: %x

en: FILE [ARGS...]
de: דאתעִי [ארגוּמענתע …]

en: Display FPSWA version.
de: פֿפּשוא-בֿערשִיוֹנ אנזעִיגענ.

en: WARNING: no console will be available to OS
de: וארנוּנג: ִימ בּעתרִיעבּששיִשתעמ וִירד כּעִינע כּוֹנשוֹלע בֿערפֻֿגבּאר שעִינ

en: Load a multiboot 2 kernel.
de: עִינענ מוּלתִיבּוֹוֹת2-כּערנעל לאדענ.

en: Load a multiboot 2 module.
de: עִינ מוּלתִיבּוֹוֹת2-מוֹדוּל לאדענ.

en: Load a multiboot kernel.
de: עִינענ מוּלתִיבּוֹוֹת-כּערנעל לאדענ.

en: Load a multiboot module.
de: עִינ מוּלתִיבּוֹוֹת-מוֹדוּל לאדענ.

en: memory being set is larger than allocated memory
de: בֿערשוּצה, אוּססערהאלבּ דעש בּערעִיתגעשתעללתענ שפּעִיצהערש זוּ שצהרעִיבּענ

en: ELF section header region is larger than the file size
de: רעגִיוֹנ ִינ עלפֿ-אבּשצהנִיתתשכּוֹפּפֿ ִישת גרֵססער אלש דִיע דאתעִי שעלבּשת

en: missing p-list filename
de: דאתעִינאמע דער פּ-לִישת פֿעהלת

en: Background image mode.
de: מוֹדוּש דעש הִינתערגרוּנדבִּילדעש.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
de: שתרעתצה(=זוֹוֹמ)|נוֹרמאל(=נוֹרמאל)

en: Load XNU image.
de: כּסנוּ-אבּבִּילד לאדענ.

en: Load 64-bit XNU image.
de: 64-בִּית כּסנוּ-אבּבִּילד לאדענ.

en: Load XNU extension package.
de: כּסנוּ-ערועִיתערוּנגשפּאכּעת לאדענ.

en: Load XNU extension.
de: כּסנוּ-ערועִיתערוּנג לאדענ.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
de: בֿערזעִיצהנִיש [וֹשבּוּנדלערעקוִּירעד]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
de: כּסנוּ-ערועִיתערוּנגשבֿערזעִיצהנִיש לאדענ.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
de: כּסנוּ-ראמדִישכּ לאדענ. וִירד ִימ בּעתרִיעבּששיִשתעמ אלש מד0 אנגעזעִיגת.

en: Load a splash image for XNU.
de: בּעגרֻססוּנגשבִּילדשצהִירמ פֻֿר כּסנוּ לאדענ.

en: Load an image of hibernated XNU.
de: עִינ געשפּעִיצהערתעש כּסנוּ-אבּבִּילד לאדענ.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
de: אדר1,מאשכּע1[,אדר2,מאשכּע2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
de: שפּעִיצהערבּערעִיצהע אלש »בּאדראמ« דעכּלארִיערענ.

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
de: בֿוֹנ[כּ|מ|ג] בִּיש[כּ|מ|ג]

en: Remove any memory regions in specified range.
de: אללע שפּעִיצהערשעגמענתע ִימ אנגעגעבּענענ בּערעִיצה לֵשצהענ.

en: four arguments expected
de: בִֿיער ארגוּמענתע וערדענ ערוארתעת

en: unrecognised network interface `%s'
de: נעתזוערכּ-שצהנִיתתשתעללע »%s« ווּרדע נִיצהת ערכּאננת

en: no DHCP info found
de: כּעִינע דהצפּ-ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ געפֿוּנדענ

en: no DHCP options found
de: כּעִינע דהצפּ-וֹפּתִיוֹנענ געפֿוּנדענ

en: invalid DHCP option code
de: וּנגֻלתִיגער דהצפּ-וֹפּתִיוֹנשצוֹדע

en: no DHCP option %u found
de: כּעִינע דהצפּ-וֹפּתִיוֹנ %u געפֿוּנדענ

en: tag length overflow
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי לֶנגע דעש עתִיכּעתתש

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
de: נִיצהת ערכּאננתע פֿוֹרמאתשפּעזִיפִֿיכּאתִיוֹנ פֻֿר דהצפּ-וֹפּתִיוֹנ »%s«

en: no network card found
de: כּעִינע נעתזוערכּכּארתע געפֿוּנדענ

en: couldn't autoconfigure %s
de: %s כּוֹננתע נִיצהת אוּתוֹמאתִישצה כּוֹנפִֿיגוּרִיערת וערדענ

en: [CARD]
de: [כּארתע]

en: perform a bootp autoconfiguration
de: עִינע בּוֹוֹתפּ-אוּתוֹכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ אוּשפֻֿהרענ

en: perform a DHCP autoconfiguration
de: עִינע דהצפּ-אוּתוֹכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ אוּשפֻֿהרענ

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
de: בֿארִיאבּלע שצהנִיתתשתעללע זאהל בּעשצהרעִיבּוּנג

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
de: דהצפּ-וֹפּתִיוֹנ הוֹלענ וּנד ִינ בֿארִיאבּלע שפּעִיצהערנ. פֿאללש בֿארִיאבּלע »-« ִישת, דענ וערת אוּשגעבּענ.

en: no DNS servers configured
de: עש ווּרדענ כּעִינע דנש-שערבֿער כּוֹנפִֿיגוּרִיערת

en: domain name component is too long
de: דוֹמאִיננאמע-כּוֹמפּוֹנענתע ִישת זוּ לאנג

en: no DNS record found
de: כּעִינע דנש-אנגאבּע געפֿוּנדענ

en: no DNS reply received
de: כּעִינ דנש-אנתווֹרת עמפּפֿאנגענ

en: only ipv4
de: נוּר ִיפּבֿ4

en: only ipv6
de: נוּר ִיפּבֿ6

en: prefer ipv4
de: ִיפּבֿ4 בּעבֿוֹרזוּגענ

en: prefer ipv6
de: ִיפּבֿ6 בּעבֿוֹרזוּגענ

en: ADDRESS DNSSERVER
de: אדדרעששע דנש_שערבֿער

en: Perform a DNS lookup
de: עִינע דנש-שוּצהע אוּשפֻֿהרענ

en: DNSSERVER
de: דנששערבֿער

en: Add a DNS server
de: עִינענ דנש-שערבֿער הִינזוּפֻֿגענ

en: Remove a DNS server
de: עִינענ דנש-שערבֿער ענתפֿערנענ

en: List DNS servers
de: דנש-שערבֿער אוּפֿלִישתענ

en: network protocol not available, can't send packet
de: נעתזוערכּפּרוֹתוֹכּוֹלל נִיצהת בֿערפֻֿגבּאר, פּאכּעת כּאננ נִיצהת געשענדעת וערדענ

en: couldn't send network packet
de: נעתזוערכּפּאכּעת כּוֹננתע נִיצהת געשענדעת וערדענ

en: alloc-mem failed
de: שפּעִיצהערזוּועִישוּנג (אללוֹצ-מעמ) ִישת געשצהעִיתערת

en: free-mem failed
de: פֿרעע-מעמ ִישת געשצהעִיתערת

en: overflow detected while obatining size of ofdata path
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי גרֵססע דעש דאתענפּפֿאדש

en: invalid HTTP header - LF without CR
de: וּנגֻלתִיגער התתפּ-כּוֹפּפֿ – לפֿ וֹהנע צר

en: unsupported HTTP response
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע התתפּ-אנתווֹרת

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתער התתפּ-פֿעהלער %d: %s

en: time out opening `%s'
de: זעִיתֻבּערשצהרעִיתוּנג בּעִימ ֵפֿפֿנענ בֿוֹנ »%s«

en: timeout: could not resolve hardware address
de: זעִיתֻבּערשצהרעִיתוּנג: הארדוארע-אדרעששע כּוֹננתע נִיצהת אוּפֿגעלֵשת וערדענ

en: unresolvable address %s
de: נִיצהת אוּפֿלֵשבּארע אדרעששע %s

en: unrecognised network address `%s'
de: נִיצהת ערכּאננתע נעתזוערכּאדרעששע »%s«

en: destination unreachable
de: זִיעל ִישת נִיצהת עררעִיצהבּאר

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
de: רוֹוּתענשצהלעִיפֿע ענתדעצכּת

en: address not found
de: אדרעששע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: you can't delete this address
de: שִיע כֵּננענ דִיעשע אדרעששע נִיצהת לֵשצהענ

en: Unsupported hw address type %d
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתער הארדוארע-אדרעששתיִפּ %d

en: Unsupported address type %d
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתער אדרעששתיִפּ %d

en: three arguments expected
de: דרעִי ארגוּמענתע ערוארתעת

en: card not found
de: כּארתע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: non-numeric or invalid number `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהע וֹדער וּנגֻלתִיגע זאהל »%s«

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
de: בֿלאנ-ִיד »%s« מוּשש זוִישצהענ 0 וּנד 4094 לִיעגענ

en: network interface not found
de: נעתזוערכּשצהנִיתתשתעללע נִיצהת געפֿוּנדענ

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
de: תעמפּוֹרֶר

en: Unknown address type %d
de: וּנבּעכּאננתער אדרעששתיִפּ %d

en: no server is specified
de: כּעִינ שערבֿער אנגעגעבּענ

en: mismatched [ in address
de: נִיצהת אבּגעשצהלוֹששענעש »[« ִינ אדרעששע

en: bad port number
de: וּנגֻלתִיגע פּוֹרתנוּממער

en: overflow detected while obtaining length of host
de: ֻבּערלאוּפֿ בּעִי לֶנגע דעש רעצהנערנאמענש

en: timeout reading `%s'
de: זעִיתֻבּערשצהרעִיתוּנג בּעִימ לעשענ בֿוֹנ »%s«

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
de: כּוּרזנאמע כּארדע אדרעששע [הו-אדרעששע]

en: Add a network address.
de: עִינע נעתזוערכּאדרעששע הִינזוּפֻֿגענ.

en: [CARD [HWADDRESS]]
de: כּארתע [הו-אדרעששע]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
de: עִינע ִיפּבֿ6-אוּתוֹכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ אוּשפֻֿהרענ

en: SHORTNAME
de: כּוּרזנאמע

en: Delete a network address.
de: עִינע נעתזוערכּאדרעששע לֵשצהענ.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
de: כּוּרזנאמע נעתז [שצהנִיתתשתעללע| גו גאתעואיִ]

en: Add a network route.
de: עִינע נעתזוערכּרוֹוּתע הִינזוּפֻֿגענ.

en: Delete a network route.
de: עִינע נעתזוערכּרוֹוּתע ענתפֿערנענ.

en: SHORTNAME VLANID
de: כּוּרזנאמע בֿלאנִיד

en: Set an interface's vlan id.
de: דִיע בֿלאנ-ִיד עִינער שצהנִיתתשתעללע פֿעשתלעגענ.

en: list network routes
de: נעתזוערכּרוֹוּתענ אוּפֿלִישתענ

en: list network cards
de: נעתזוערכּכּארתענ אוּפֿלִישתענ

en: list network addresses
de: נעתזוערכּאדרעששענ אוּפֿלִישתענ

en: connection refused
de: בֿערבִּינדוּנג בֿערועִיגערת

en: connection timeout
de: בֿערבִּינדוּנגשאבּבּרוּצה ועגענ זעִיתֻבּערשצהרעִיתוּנג

en: filename too long
de: דאתעִינאמע זוּ לאנג

en: Enter username:
de: בּענוּתזערנאמע עִינגעבּענ:

en: [USERLIST]
de: [בּענוּתזערלִישתע]

en: Check whether user is in USERLIST.
de: ֻבּערפּרֻפֿענ שִיע, וֹבּ דער בּענוּתזער ִינ דער בּענוּתזערלִישתע אוּפֿגעפֻֿהרת ִישת.

en: Possible commands are:
de: מֵגלִיצהע בּעפֿעהלע שִינד:

en: Possible devices are:
de: מֵגלִיצהע גערֶתע שִינד:

en: Possible files are:
de: מֵגלִיצהע דאתעִיענ שִינד:

en: Possible partitions are:
de: מֵגלִיצהע פּארתִיתִיוֹנענ שִינד:

en: Possible arguments are:
de: מֵגלִיצהע ארגוּמענתע שִינד:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
de: מֵגלִיצהע דִינגע שִינד:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
de: וארנוּנג: שיִנתאכּספֿעהלער (פֿעהלענדער /) ִינ »%s«

en: Warning: invalid foreground color `%s'
de: וארנוּנג: וּנגֻלתִיגע בֿוֹרדערגרוּנדפֿארבּע »%s«

en: Warning: invalid background color `%s'
de: וארנוּנג: וּנגֻלתִיגע הִינתערגרוּנדפֿארבּע »%s«

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
de: וּמגבֿאר [וּמגבֿאר] ...

en: Export variables.
de: בֿארִיאבּלענ עכּספּוֹרתִיערענ.

en: module isn't loaded
de: מוֹדוּל ִישת נִיצהת געלאדענ

en: GNU GRUB  version %s
de: גנוּ גרוּבּ  בֿערשִיוֹנ %s

en: ESC at any time exits.
de: בּעענדענ ִישת יעדערזעִית מִית עשצ מֵגלִיצה.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
de: מִינִימאלע בּאשה-ֶהנלִיצהע זעִילענבּעארבּעִיתוּנג וִירד וּנתערשתֻתזת. פֻֿר דאש ערשתע ווֹרת לִישתעת תאבּ דִיע מֵגלִיצהענ בּעפֿעהלשבֿערבֿוֹללשתֶנדִיגוּנגענ אוּפֿ. אנשוֹנשתענ וערדענ מִית תאבּ דִיע מֵגלִיצהענ גערֶתע-וֹדער דאתעִיבֿערבֿוֹללשתֶנדִיגוּנגענ אנגעזעִיגת. וּמ לעשש(1)-ֶהנלִיצהע פּאגִינִיערוּנג זוּ אכּתִיבִֿיערענ, "שעת פּאגער=1". %s

note: TRANSLATORS: it's command line prompt.
en: grub>
de: גרוּבּ>

en: Clear the screen.
de: דענ בִּילדשצהִירמ לעערענ.

en: Enter normal mode.
de: ִינ נוֹרמאלמוֹדוּש ועצהשעלנ.

en: Exit from normal mode.
de: נוֹרמאלמוֹדוּש אבּבּרעצהענ.

en: Press any key to continue...
de: בּעלִיעבִּיגע תאשתע דרֻצכּענ, וּמ פֿוֹרתזוּשעתזענ …

en: Booting `%s'
de: »%s« וִירד געבּוֹוֹתעת

en: Falling back to `%s'
de: אלתערנאתִיבֿע »%s« וִירד בֿערוענדעת

en: Failed to boot both default and fallback entries.
de: שוֹווֹהל בֿוֹרגאבּע- אלש אוּצה אלתערנאתִיבֿעִינתרֶגע כּוֹננתענ נִיצהת געבּוֹוֹתעת וערדענ.

en: Booting a command list
de: עִינע בּעפֿעהלשלִישתע בּוֹוֹתענ

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
de: מִינִימאלע עמאצש-ֶהנלִיצהע בִּילדשצהִירמבּעארבּעִיתוּנג וִירד וּנתערשתֻתזת. תאבּ לִישתעת בֿערבֿוֹללשתֶנדִיגוּנגענ אוּפֿ. דרֻצכּענ שִיע שתרג-כּס וֹדער פֿ10 זוּמ בּוֹוֹתענ, שתרג-צ וֹדער פֿ2 פֻֿר עִינע בּעפֿעהלשזעִילע וֹדער עשצ, וּמ אבּזוּבּרעצהענ וּנד זוּמ גרוּבּ-מענֻ זוּרֻצכּזוּכּעהרענ.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
de: בֿערוענדענ שִיע דִיע תאשתענ %C וּנד %C זוּמ מארכִּיערענ עִינעש עִינתראגש.

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B
de: בּ

en: KiB
de: כִּיבּ

en: MiB
de: מִיבּ

en: GiB
de: גִיבּ

en: TiB
de: תִיבּ

en: PiB
de: פִּיבּ

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: K
de: כּ

en: M
de: מ

en: G
de: ג

en: T
de: ת

en: P
de: פּ

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B/s
de: בּ/ש

en: KiB/s
de: כִּיבּ/ש

en: MiB/s
de: מִיבּ/ש

en: GiB/s
de: גִיבּ/ש

en: TiB/s
de: תִיבּ/ש

en: PiB/s
de: פִּיבּ/ש

en: Partition %s:
de: פּארתִיתִיוֹנ %s:

en: Device %s:
de: גערֶת %s:

en: Filesystem cannot be accessed
de: זוּגרִיפֿפֿ אוּפֿ דאתעִישיִשתעמ נִיצהת מֵגלִיצה

en: Filesystem type %s
de: דאתעִישיִשתעמתיִפּ %s

en: - Label `%s'
de: - בּעזעִיצהנוּנג »%s«

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
de: - לעתזתע ֶנדערוּנגשזעִית %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
de: כּעִינ בּעכּאננתעש דאתעִישיִשתעמ ערכּאננת

en:  - Partition start at %llu%sKiB
de:  - פּארתִיתִיוֹנשבּעגִיננ בּעִי %llu%sכִּיבּ

en:  - Sector size %uB
de:  - שעכּתוֹרגרֵססע %uבּ

en:  - Total size unknown
de:  - געשאמתגרֵססע וּנבּעכּאננת

en:  - Total size %llu%sKiB
de:  - געשאמתגרֵססע %llu%sכִּיבּ

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
de: --מעהר--

en: cannot open configuration file `%s': %s
de: כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: Success
de: ערפֿוֹלג

en: no compression is available for your platform
de: אוּפֿ ִיהרער פּלאתתפֿוֹרמ ִישת כּעִינע כּוֹמפּרעששִיוֹנ בֿערפֻֿגבּאר

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
de: פֻֿר ִיהרע פּלאתתפֿוֹרמ שִינד כּעִינע ִיעעע1275-רוֹוּתִינענ בֿערפֻֿגבּאר

en: no EFI routines are available for your platform
de: פֻֿר ִיהרע פּלאתתפֿוֹרמ שִינד כּעִינע עפִֿי-רוֹוּתִינענ בֿערפֻֿגבּאר

en: no SGI routines are available for your platform
de: פֻֿר ִיהרע פּלאתתפֿוֹרמ שִינד כּעִינע שגִי-רוֹוּתִינענ בֿערפֻֿגבּאר

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
de: פֻֿר ִיהר בּעתרִיעבּששיִשתעמ ִישת כּעִינ זוּפֿאללשזאהלענגענעראתוֹר בֿערפֻֿגבּאר

en: Failed to create `device-mapper' tree
de: בּאוּמ פֻֿר »דעבִֿיצע-מאפּפּער« כּוֹננתע נִיצהת ערשתעללת וערדענ

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
de: בֿערשצהלֻששעלתער דאתענתרֶגער »%s« כּוֹננתע נִיצהת עִינגעבּוּנדענ וערדענ: %s

en: cannot open grub disk `%s'
de: גרוּבּ-פֿעשתפּלאתתע »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
de: כּעִינע כּריִפּתוֹפֿעשתפּלאתתע ִינ קוּעללפֿעשתפּלאתתע »%s«

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
de: גרוּבּ-גערֶת »%s« האת כּעִינענ דעבִֿיצעמאפּפּער-כּנוֹתעננאמענ

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
de: דעבִֿיצעמאפּפּער-אוּפֿגאבּע דמ_דעבִֿיצע_תאבּלע כּאננ נִיצהת ערזעוּגת וערדענ

en: can't set dm task name to `%s'
de: דעבִֿיצעמאפּפּער-אוּפֿגאבּעננאמע כּאננ נִיצהת אוּפֿ »%s« פֿעשתגעלעגת וערדענ

en: can't run dm task for `%s'
de: דעבִֿיצעמאפּפּער-אוּפֿגאבּע »%s« כּאננ נִיצהת אוּשגעפֻֿהרת וערדענ

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
de: דאש דעבִֿיצעמאפּפּער-זִיעל דער ארת »%s« ִישת נִיצהת »צריִפּת«

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
de: דמ-צריִפּת-פּאראמעתער »%s« ענתהאלתענ כּעִינענ בֿערשצהלֻששעלוּנגשאלגוֹרִיתהמוּש

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
de: דמ-צריִפּת-פּאראמעתער »%s« ענתהאלתענ כּעִינענ בֿערשצהלֻששעלוּנגשמוֹדוּש

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
de: בֿערשצהלֻששעלוּנג דער כּריִפּתוֹפֿעשתפּלאתתע »%s« כּאננ נִיצהת אוּפֿ »%s« מִית מוֹדוּש »%s« פֿעשתגעלעגת וערדענ

en: can't lookup hash sha256 by name
de: האשהאלגוֹרִיתהמוּש »שהא256« נִיצהת געפֿוּנדענ

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
de: »געוֹמ« כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: couldn't find geli consumer
de: געלִי-נוּתזער כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: couldn't retrieve geli UUID
de: געלִי-וּוִּיד כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
de: »פּארת«-תעִיל בֿוֹנ »געוֹמ« כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: unaligned device size
de: גערֶתעגרֵססע ִישת וּנאוּשגערִיצהתעת

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, דאש צוֹרע-אבּבִּילד »%s« אוּש גרוּבּ זוּ לעשענ

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, דאש צוֹרע-אבּבִּילד »%s« ערנעוּת אוּש גרוּבּ זוּ לעשענ

en: cannot read `%s' correctly
de: »%s« כּאננ נִיצהת כּוֹררעכּת געלעשענ וערדענ

en: failed to read the sectors of the core image
de: לעשענ דער שעכּתוֹרענ דעש צוֹרע-אבּבִּילדעש ִישת געשצהעִיתערת

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
de: ֻבּערשעתזער-בּעפֿעהלשזעִילענפּפֿאד פֻֿר פּפֿאד »%s« כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
de: ֻבּערשעתזער-בּעפֿעהלשזעִילענפּפֿאד פֻֿר פּפֿאד »%s« ִישת לעער

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
de: ֻבּערשעתזער »%s« פֻֿר פּפֿאד »%s« האת בֿערשצהִיעדענע וֵרתער, דִיע כּעִינע וֹפּתִיוֹנענ שִינד, מִינדעשתענש »%s« וּנד »%s«

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
de: ֻבּערשעתזער »%s« פֻֿר פּפֿאד »%s« ווּרדע נוּר וֹפּתִיוֹנענ ֻבּערגעבּענ, דעבִֿיצע-תעִיל כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: Storage information for `%s' does not include type
de: שפּעִיצהערִינפֿוֹ פֻֿר »%s« ענתהֶלת כּעִינענ תיִפּ

en: `%s' is not a local disk
de: »%s« ִישת כּעִינע לוֹכּאלע פֿעשתפּלאתתע

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
de: שפּעִיצהערִינפֿוֹרמאתִיוֹנ פֻֿר »%s« ועִישת ועדער אוּפֿ עִינע פּארתִיתִיוֹנ נוֹצה עִינענ דאתענתרֶגער הִינ

en: can't retrieve blocklists: %s
de: בּלוֹצכּלִישתענ כּוֹננתענ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ: %s

en: blocksize is not divisible by 512
de: בּלוֹצכּגרֵססע ִישת נִיצהת דוּרצה 512 תעִילבּאר

en: invalid zero blocksize
de: וּנגֻלתִיגע בּלוֹצכּגרֵססע נוּלל

en: can't retrieve blocklists
de: בּלוֹצכּלִישתענ כּוֹננתענ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
de: ראִיד_בֿערשִיוֹנ-פֿעהלער (ִיוֹצתל): %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע ראִיד-בֿערשִיוֹנ: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
de: געת_ארראיִ_ִינפֿוֹ-פֿעהלער (ִיוֹצתל): %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
de: געת_דִישכּ_ִינפֿוֹ-פֿעהלער (ִיוֹצתל): %s

en: Unable to open stream from %s: %s
de: דאתענשתרוֹמ בֿוֹנ %s כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
de: וּנגֻלתִיגער תיִפּ עִינעש ראִיד-גערֶתש »%s«

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
de: »וֹבּפּפּאתה« ווּרדע ִינ דענ ֻבּערגעוֹרדנעתענ בֿערזעִיצהנִיששענ בֿוֹנ »%s« נִיצהת געפֿוּנדענ, כּעִינע ִיעעע1275-נאמענשערמִיתתלוּנג

en: failed to get canonical path of `%s'
de: כּאנוֹנִישצהער פּפֿאד בֿוֹנ »%s« כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: unknown device type %s
de: וּנבּעכּאננתער גערֶתעתיִפּ %s

en: Usage: %s DEVICE
de: אוּפֿרוּפֿ: %s גערֶת

en: Unable to fork: %s
de: פֿוֹרכּ כּוֹננתע נִיצהת אנגעלעגת וערדענ: %s

en: Unable to create pipe: %s
de: ועִיתערלעִיתוּנג כּוֹננתע נִיצהת אנגעלעגת וערדענ: %s

en: cannot save the original directory
de: וֹרִיגִינאלבֿערזעִיצהנִיש כּאננ נִיצהת געשפּעִיצהערת וערדענ

en: cannot restore the original directory
de: וֹרִיגִינאלבֿערזעִיצהנִיש כּאננ נִיצהת וִיעדערהערגעשתעללת וערדענ

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
de: אוּפֿרוּפֿ בֿוֹנ שתאת פֻֿר »%s« נִיצהת מֵגלִיצה: %s

en: cannot make temporary file: %s
de: תעמפּוֹרֶרע דאתעִי כּאננ נִיצהת אנגעלעגת וערדענ: %s

en: cannot make temporary directory: %s
de: תעמפּוֹרֶרעש בֿערזעִיצהנִיש כּוֹננתע נִיצהת ערשתעללת וערדענ: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
de: ִיעעע1275-גערֶתעפּפֿאד פֻֿר %s כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ.
    שִיע מֻששענ דִיע בֿארִיאבּלע »בּוֹוֹת-דעבִֿיצע« מאנוּעלל שעתזענ

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
de: %s: נִיצהת געפֿוּנדענ

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
de: »נבֿשעתענבֿ« ִישת פֿעהלגעשצהלאגענ. 
    שִיע מֻששענ דִיע בֿארִיאבּלע »בּוֹוֹת-דעבִֿיצע« מאנוּעלל שעתזענ. געבּענ שִיע אמ ִיעעע1275-פּרוֹמפּת פֿוֹלגענדעש עִינ:
     %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
de: »שיִשתעמפּארתִיתִיוֹנ« וּנד »וֹשלוֹאדער« מֻששענ מאנוּעלל עִינגערִיצהתעת וערדענ.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
de: כּאנוֹנִישצהער פּפֿאדנאמע ענתהֶלת כּעִינענ »/«

en: cygwin_conv_path() failed
de: ציִגוִינ_צוֹנבֿ_פּאתה() געשצהעִיתערת

en: couldn't retrieve random data
de: זוּפֿאללשדאתענ כּוֹננתענ נִיצהת געהוֹלת וערדענ

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
de: וּנזוּרעִיצהענדע זוּגרִיפֿפֿשרעצהתע פֻֿר פִֿירמוארע, בִּיוֹש וִירד אנגענוֹממענ

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
de: ִימ בִּיוֹש-מוֹדוּש שִינד כּעִינע עפִֿי-רוֹוּתִינענ בֿערפֻֿגבּאר

en: unexpected EFI error
de: וּנערוארתעתער עפִֿי-פֿעהלער

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
de: עש כּוֹננתע כּעִינע פֿרעִיער בּוֹוֹתננננ-שלוֹת ִישת

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
de: דִיעשע גפּת-פּארתִיתִיוֹנשבּעזעִיצהנוּנג האת כּעִינע בִּיוֹש-בּוֹוֹת-פּארתִיתִיוֹנ, עִינבּעתתוּנג וֻרדע וּנמֵגלִיצה שעִינ

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
de: ִיהרע בִּיוֹש-בּוֹוֹת-פּארתִיתִיוֹנ ִישת זוּ כּלעִינ, עִינבּעתתוּנג וֻרדע וּנמֵגלִיצה שעִינ

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
de: דער שעכּתוֹר %llu וִירד בּערעִיתש בֿוֹמ ראִיד-צוֹנתרוֹללער »%s« בֿערוענדעת וּנד וִירד דאהער ֻבּערגאנגענ. בִּיתתע בִּיתתענ שִיע דענ הערשתעללער, כּעִינע דאתענ ִינ דער מבּר-לֻצכּע זוּ שפּעִיצהערנ

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
de: דער שעכּתוֹר %llu וִירד בּערעִיתש בֿוֹמ פּרוֹגראממ »%s« בֿערוענדעת וּנד וִירד דאהער ֻבּערגאנגענ. דִיעשע שוֹפֿתוארע כּאננ ִינ זוּכּוּנפֿת שתארת- וֹדער אנדערע פּרוֹבּלעמע הערבֿוֹררוּפֿענ. בִּיתתע בִּיתתענ שִיע דעששענ אוּתוֹרענ, כּעִינע דאתענ ִימ בּוֹוֹת-בּערעִיצה זוּ שפּעִיצהערנ

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
de: אנדערע שוֹפֿתוארע נוּתזת דענ עִינבּעתתוּנגשבּערעִיצה, ווֹדוּרצה נִיצהת גענוּג פּלאתז פֻֿר צוֹרע.ִימג ִישת. שוֹלצהע שוֹפֿתוארע בֿערשוּצהת הֶוּפִֿיג, דאתענ זוּ שפּעִיצהערנ, וּמ שִיע וּנאוּפֿפִֿינדבּאר זוּ מאצהענ. וִיר עמפּפֿעהלענ ִיהנענ, דִיעש זוּ וּנתערשוּצהענ

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
de: דִיע משדוֹש-פּארתִיתִיוֹנשבּעזעִיצהנוּנג האת כּעִינענ פֿרעִיראוּמ נאצה דעמ מבּר, עִינבּעתתוּנג וֻרדע וּנמֵגלִיצה שעִינ

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
de: ִיהר עִינבּעתתוּנגשבּערעִיצה ִישת וּנגעוֵהנלִיצה כּלעִינ. צוֹרע.ִימג וֻרדע נִיצהת הִינעִינפּאששענ.

en: Make partition active
de: פּארתִיתִיוֹנ אלש אכּתִיבֿ מארכִּיערענ

en: not a primary partition
de: כּעִינע פּרִימֶרע פּארתִיתִיוֹנ

en: Partition %d is active now.
de: פּארתִיתִיוֹנ %d ִישת נוּנ אכּתִיבֿ.

en: Cleared active flag on %d.
de: »אצתִיבֿע«-פֿלאג אוּפֿ %d ווּרדע געלֵשצהת.

en: Change partition type
de: פּארתִיתִיוֹנשתיִפּ ֶנדערנ

en: Set `hidden' flag in partition type
de: »הִידדענ«-פֿלאג ִימ פּארתִיתִיוֹנשתיִפּ שעתזענ

en: the partition type 0x%x isn't valid
de: דער פּארתִיתִיוֹנשתיִפּ 0כּס%x ִישת וּנגֻלתִיג

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
de: פּארתִיתִיוֹנשתיִפּ וִירד אוּפֿ 0כּס%x געשעתזת

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
de: 0 שצהלעִיפֿענ כֵּננענ נִיצהת וּנתערבּרוֹצהענ וערדענ

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
de: אוּססערהאלבּ דעש בּערעִיצהש דער פֿוּנכּתִיוֹנ

en: invalid variable name `%s'
de: וּנגֻלתִיגער בֿארִיאבּלעננאמע »%s«

en: maximum recursion depth exceeded
de: מאכּסִימאלע רעכּוּרשִיוֹנשתִיעפֿע ֻבּערשצהרִיתתענ

en: cannot allocate command buffer
de: בּעפֿעהלשפּוּפֿפֿער כּאננ נִיצהת בּעלעגת וערדענ

en: attempt to redefine a function being executed
de: בֿערשוּצה, עִינע אוּשגעפֻֿהרתע פֿוּנכּתִיוֹנ נעוּ זוּ דעפִֿינִיערענ

en: unexpected end of file
de: וּנערוארתעתעש דאתעִיענדע

en: [NUM]
de: [זאהל]

en: Exit from loops
de: שצהלעִיפֿענדוּרצהלאוּפֿ בּעענדענ

en: Continue loops
de: שצהלעִיפֿענ פֿוֹרתשעתזענ

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
de: פּוֹשִיתִיוֹנשפּאראמעתער אנפּאששענ.

en: [VALUE]...
de: [וערת]...

en: Set positional parameters.
de: פּוֹשִיתִיוֹנשפּאראמעתער פֿעשתלעגענ.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
de: אוּש עִינער פֿוּנכּתִיוֹנ זוּרֻצכּכּעהרענ.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
de: [-מ (שתרעתצה|נוֹרמאל)] דאתעִי

en: Load background image for active terminal.
de: הִינתערגרוּנדבִּילד פֻֿר אכּתִיבֿעש תערמִינאל לאדענ.

en: COLOR
de: פֿארבּע

en: Set background color for active terminal.
de: הִינתערגרוּנדפֿארבּע פֻֿר אכּתִיבֿעש תערמִינאל פֿעשתלעגענ.

en: Show CBMEM console content.
de: ִינהאלת דער צבּמעמ-כּוֹנשוֹלע אנזעִיגענ.

en: Set the serial unit.
de: עִינהעִית דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the serial port address.
de: אדרעששע דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the serial port speed.
de: געשצהוִינדִיגכּעִית דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the serial port word length.
de: ווֹרתלֶנגע דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the serial port parity.
de: פּארִיתֶת דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the serial port stop bits.
de: שתוֹפּ-בִּיתש דעש שערִיעללענ פּוֹרתש פֿעשתלעגענ.

en: Set the base frequency.
de: בּאשִישפֿרעקוּענז פֿעשתלעגענ.

en: Enable/disable RTS/CTS.
de: רתש/צתש אכּתִיבִֿיערענ/דעאכּתִיבִֿיערענ.

en: incorrect MMIO address syntax
de: פֿאלשצהע ממִיוֹ-אדרעשש-שיִנתאכּס

en: incorrect MMIO access size
de: פֿאלשצהע ממִיוֹ-זוּגרִיפֿפֿשגרֵססע

en: serial port `%s' isn't found
de: שערִיעללער פּוֹרת »%s« ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: unsupported serial port flow control
de: פֿלוּששכּוֹנתרוֹללע דעש שערִיעללענ פּוֹרתש וִירד נִיצהת וּנתערשתֻתזת

en: [OPTIONS...]
de: [וֹפּתִיוֹנענ…]

en: Configure serial port.
de: שערִיעללע שצהנִיתתשתעללע כּוֹנפִֿיגוּרִיערענ.

en: unknown terminfo type `%s'
de: וּנבּעכּאננתער תערמִינפֿוֹ-תיִפּ »%s«

en: ASCII
de: אשצִיִי

en: UTF-8
de: וּתפֿ-8

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
de: בִֿישוּעללעש וּתפֿ-8

en: Unknown encoding
de: וּנבּעכּאננתע כּוֹדִיערוּנג

en: Current terminfo types:
de: אכּתוּעללע תערמִינפֿוֹ-תיִפּענ:

en: Terminal is ASCII-only [default].
de: תערמִינאל ִישת נוּר אשצִיִי [בֿוֹרגאבּע].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
de: תערמִינאל ִישת לוֹגִישצהעש וּתפֿ-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
de: תערמִינאל ִישת בִֿישוּעללעש וּתפֿ-8.

en: Terminal has specified geometry.
de: תערמִינאלגעוֹמעתרִיע ווּרדע פֿעשתגעלעגת.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
de: בּרעִיתעכּסהֵהע.

en: incorrect terminal dimensions specification
de: וּנגֻלתִיגע אנגאבּע דער תערמִינאלגעוֹמעתרִיע

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
de: תערמִינאל %s ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ וֹדער וִירד בֿוֹנ תערמִינפֿוֹ נִיצהת בּערֻצכּשִיצהתִיגת

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
de: [[-א|-וּ|-בֿ] [-ג בּכּסה] [תערמ] [תיִפּ]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
de: תערמִינפֿוֹ-תיִפּ בֿוֹנ תערמ אוּפֿ תיִפּ שעתזענ.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
de: בּלוֹצכּארגוּמענת אוּשגעבּענ וּנד אוּשפֻֿהרענ.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
de: בִּיתמאפּ-דאתעִי »%s« בּעשִיתזת עִינ נִיצהת וּנתערשתֻתזתעש פֿוֹרמאת

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
de:   בֿבּע-ִינפֿוֹ:   בֿערשִיוֹנ: %d.%d  וֹעמ-שוֹפֿתוארערעבִֿישִיוֹנ: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
de:               געשאמתשפּעִיצהער: %d כִּיבּ

en: no suitable video mode found
de: כּעִינ פּאששענדער בִֿידעוֹמוֹדוּש געפֿוּנדענ

en: peek out of range
de: אנפֿראגע אוּססערהאלבּ דעש בּערעִיצהש

en: access denied
de: זוּגרִיפֿפֿ בֿערועִיגערת

en: MODULES
de: מוֹדוּלע

en: pre-load specified modules MODULES
de: ִינ מוֹדוּלע אנגעגעבּענע מוֹדוּלע בֿוֹרלאדענ

en: embed a specific DTB
de: עִינע שפּעזִיפִֿישצהע דתבּ עִינבּעתתענ

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
de: נוּר מוֹדוּלע וּנד דערענ אבּהֶנגִיגכּעִיתענ ִינשתאללִיערענ [בֿוֹרגאבּע=אללע]

en: THEMES
de: תהעמענ

en: install THEMES [default=%s]
de: תהעמענ ִינשתאללִיערענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: FONTS
de: שצהרִיפֿתענ

en: install FONTS [default=%s]
de: שצהרִיפֿתענ ִינשתאללִיערענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: LOCALES
de: שפּראצהענ

en: install only LOCALES [default=all]
de: נוּר שפּראצהענ ִינשתאללִיערענ [בֿוֹרגאבּע=אללע]

en: compress GRUB files [optional]
de: גרוּבּ-דאתעִיענ כּוֹמפּרִימִיערענ [וֹפּתִיוֹנאל]

en: choose the compression to use for core image
de: זוּ בֿערוענדענדע כּוֹמפּרעששִיוֹנ פֻֿר כּערנעל-אבּבִּילד אוּשוֶהלענ

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
de: אבּבִּילדער וּנד מוֹדוּלע ִינ בֿערזעִיצהנִיש בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s/<פּלאתפֿוֹרמ>]

en: use translations under DIR [default=%s]
de: ֻבּערשעתזוּנגענ ִימ בֿערזעִיצהנִיש בֿערז בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
de: גרוּבּ-דאתעִיענ ִימ בֿערזעִיצהנִיש בֿערז בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
de: דאתעִי אלש ֵפֿפֿענתלִיצהענ שצהלֻששעל זוּר שִיגנאתוּרֻבּערפּרֻפֿוּנג עִינבּעתתענ

en: SBAT metadata
de: שבּאת-מעתאדאתענ

en: disable shim_lock verifier
de: שהִימ_לוֹצכּ-בֿערִיפִֿיזִיערער דעאכּתִיבִֿיערענ

en: disabled command line interface access
de: זוּגרִיפֿפֿ אוּפֿ עִינגאבּעאוּפֿפֿוֹרדערוּנג דעאכּתִיבִֿיערענ

en: embed FILE as an x509 certificate for appended signature checking
de: דאתעִי אלש כּס509-זערתִיפִֿיכּאת זוּר אנגעהֶנגתענ שִיגנאתוּרֻבּערפּרֻפֿוּנג עִינבּעתתענ

en: Add a note segment reserving SIZE bytes for an appended signature
de: עִינ נוֹתִיז-שעגמענת מִית גרֵẞע בּיִתעש פֻֿר עִינע אנגעהֶנגתע שִיגנאתוּר הִינזוּפֻֿגענ

en: cannot sync `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת שיִנצהרוֹנִישִיערת וערדענ: %s

en: cannot rename the file %s to %s
de: דאתעִי %s כּאננ נִיצהת ִינ %s וּמבּענאננת וערדענ

en: cannot rename the file %s to %s: %s
de: דאתעִי %s כּאננ נִיצהת ִינ %s וּמבּענאננת וערדענ: %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
de: פּלאתתע עכּסִישתִיערת נִיצהת, ערשאתזועִישע וִירד פּארתִיתִיוֹנ דעש גערֶתש %s בֿערוענדעת

en: Commands:
de: בּעפֿעהלע:

en: Create a blank environment block file.
de: עִינע לעערע וּמגעבּוּנגש-בּלוֹצכּדאתעִי ערשתעללענ.

en: List the current variables.
de: אכּתוּעללע בֿארִיאבּלענ אוּפֿלִישתענ.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
de: שעת [נאמע=וערת ...]

en: Set variables.
de: בֿארִיאבּלענ שעתזענ.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
de: וּנשעת [נאמע ...]

en: Delete variables.
de: בֿארִיאבּלענ לֵשצהענ.

en: Options:
de: וֹפּתִיוֹנענ:

en: You need to specify at least one command.
de: שִיע מֻששענ מִינדעשתענש עִינענ בּעפֿעהל אנגעבּענ.

en: FILENAME COMMAND
de: דאתעִינאמע בּעפֿעהל

en: Tool to edit environment block.
de: וערכּזעוּג זוּמ בּעארבּעִיתענ עִינער וּמגעבּוּנגש-בּלוֹצכּדאתעִי.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
de: פֿאללש דאתעִינאמע אלש »-« אנגעגעבּענ ִישת, וִירד ער בֿוֹרגאבּעוערת %s בֿערוענדעת.
    
    עש גִיבּת כּעִינענ »דעלעתע«-בּעפֿעהל. פֿאללש שִיע דענ געשאמתענ וּמגעבּוּנגשבּלוֹצכּ לֵשצהענ ווֹללענ,
    בֿערוענדענ שִיע »רמ %s«.

en: environment block too small
de: ענבִֿירוֹנמענת-בּלוֹצכּ ִישת זוּ כּלעִינ

en: cannot get file location `%s': %s
de: דאתעִיוֹרת »%s« כּאננ נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ: %s

en: invalid environment block
de: וּנגֻלתִיגער ענבִֿירוֹנמענת-בּלוֹצכּ

en: invalid parameter %s
de: וּנגֻלתִיגער פּאראמעתער %s

en: can't set env_block as it's read-only
de: וּמגעבּוּנגשבּלוֹצכּ כּאננ נִיצהת געֶנדערת וערדענ, דא ער שצהרעִיבּגעשצהֻתזת ִישת

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
de: גערֶת פֻֿר %s כּוֹננתע נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ (ִישת /דעבֿ עִינגעהֶנגת?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
de: פֻֿר %s כּוֹננתע כּעִינ גרוּבּ-לאוּפֿוערכּ געפֿוּנדענ וערדענ. ֻבּערפּרֻפֿענ שִיע ִיהרע דעבִֿיצע.מאפּ

en: cannot open device %s: %s
de: גערֶת %s כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: cannot probe fs for %s: %s
de: דאתעִישיִשתעמ פֻֿר »%s« כּאננ נִיצהת שוֹנדִיערת וערדענ: %s

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
de: לעשענ בֿוֹנ פּלאתתע שצהעִיתערתע בּעִי %lld, לֶנגע %lld

en: invalid skip value %lld
de: וּנגֻלתִיגער שפּרוּנגוערת %lld

en: read error at offset %llu: %s
de: לעשעפֿעהלער בּעִי %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
de: וֹש-דאתעִי »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: cannot write to the stdout: %s
de: שצהרעִיבּענ ִינ דִיע שתאנדארדאוּשגאבּע פֿעהלגעשצהלאגענ: %s

en: compare fail at offset %llu
de: בֿערגלעִיצהשפֿעהלער בּעִי %llu

en: OS file %s open error: %s
de: פֿעהלער בּעִימ ֵפֿפֿנענ דער וֹש-דאתעִי %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
de: »לוֹוֹפּבּאצכּ«-בּעפֿעהל ִישת פֿעהלגעשצהלאגענ: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
de: »צריִפּתוֹמוֹוּנת«-בּעפֿעהל ִישת פֿעהלגעשצהלאגענ: %s

en: couldn't retrieve UUID
de: וּוִּיד כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: ls PATH
de: לש פּפֿאד

en: List files in PATH.
de: דאתעִיענ ִינ פּפֿאד אוּפֿלִישתענ.

en: cp FILE LOCAL
de: צפּ דאתעִי לוֹכּאל

en: Copy FILE to local file LOCAL.
de: דאתעִי ִינ לוֹכּאלע דאתעִי לוֹכּאל כּוֹפִּיערענ.

en: cat FILE
de: צאת דאתעִי

en: Copy FILE to standard output.
de: דאתעִי ִינ דִיע שתאנדארדאוּשגאבּע כּוֹפִּיערענ.

en: cmp FILE LOCAL
de: צמפּ דאתעִי לוֹכּאל

en: Compare FILE with local file LOCAL.
de: דאתעִי מִית לוֹכּאלער דאתעִי לוֹכּאל בֿערגלעִיצהענ.

en: hex FILE
de: העכּס דאתעִי

en: Show contents of FILE in hex.
de: דענ ִינהאלת דער דאתעִי העכּסאדעזִימאל אנזעִיגענ.

en: crc FILE
de: צרצ דאתעִי

en: Get crc32 checksum of FILE.
de: צרצ32-פּרֻפֿשוּממע בֿוֹנ דאתעִי בּערעצהנענ.

en: blocklist FILE
de: בּלוֹצכּלִישת דאתעִי

en: Display blocklist of FILE.
de: בּלוֹצכּלִישתע בֿוֹנ דאתעִי אנזעִיגענ.

en: xnu_uuid DEVICE
de: כּסנוּ_וּוִּיד גערֶת

en: Compute XNU UUID of the device.
de: כּסנוּ-וּוִּיד דעש גערֶתש בּערעצהנענ.

en: zfs-bootfs ZFS_DATASET
de: זפֿש-בּוֹוֹתפֿש זפֿש_דאתענמענגע

en: Compute ZFS dataset bootpath.
de: בּוֹוֹתפּפֿאד פֻֿר זפֿש-דאתענמענגע בּערעצהנענ.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
de: זאהל

en: Skip N bytes from output file.
de: נ בּיִתעש דער אוּשגאבּעדאתעִי ֻבּערשפּרִינגענ.

en: Handle N bytes in output file.
de: נ בּיִתעש ִינ אוּשגאבּעדאתעִי בֿערארבּעִיתענ.

en: Specify the number of input files.
de: דִיע אנזאהל דער עִינגאבּעדאתעִיענ אנגעבּענ.

en: Set debug environment variable.
de: דעבּוּג-וּמגעבּוּנגשבֿארִיאבּלע שעתזענ.

en: Mount crypto devices.
de: בֿערשצהלֻששעלתע גערֶתע עִינהֶנגענ.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
de: דאתעִי|פּרוֹמפּת

en: Load zfs crypto key.
de: זפֿש-שצהלֻששעל לאדענ.

en: Uncompress data.
de: דאתענ ענתפּאצכּענ.

en: Invalid disk count.
de: וּנגֻלתִיגע פּלאתתענאנזאהל.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
de: פּלאתתענאנזאהל מוּשש פּלאתתענלִישתע בֿוֹראנגעשתעללת שעִינ.

en: No command is specified.
de: כּעִינ בּעפֿעהל אנגעגעבּענ.

en: Not enough parameters to command.
de: זוּ וענִיגע פּאראמעתער פֻֿר דענ בּעפֿעהל.

en: Invalid command %s.
de: וּנגֻלתִיגער בּעפֿעהל %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
de: אבּבִּילדפּפֿאד בּעפֿעהלע

en: Debug tool for filesystem driver.
de: דִיאגנוֹשעוערכּזעוּג פֻֿר דאתעִישיִשתעמתרעִיבּער.

en: set input filename for 32-bit part.
de: נאמע דער עִינגאבּעדאתעִי פֻֿר 32-בִּית פֿעשתלעגענ.

en: set input filename for 64-bit part.
de: נאמע דער עִינגאבּעדאתעִי פֻֿר 64-בִּית פֿעשתלעגענ.

en: set output filename. Default is STDOUT
de: נאמע דער אוּשגאבּעדאתעִי פֿעשתלעגענ. בֿוֹרגאבּע ִישת שתדוֹוּת

en: [OPTIONS]
de: [וֹפּתִיוֹנענ]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
de: 32-בִּית- וּנד 64-בִּית-בִּינאריִ זוּ אפּפּלע-וּנִיבֿערשאל-בִּינאריִ זוּשאממענפֻֿגענ.

en: Missing input file
de: עִינגאבּעדאתעִי פֿעהלת

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת נאצה »%s« כּוֹפִּיערת וערדענ: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
de: כּוֹמפּרִימִיערענ בֿוֹנ %s נאצה %s נִיצהת מֵגלִיצה

en: failed to make directory: '%s'
de: בֿערזעִיצהנִיש כּוֹננתע נִיצהת ערשתעללת וערדענ: %s

en: cannot open directory `%s': %s
de: בֿערזעִיצהנִיש »%s« כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: cannot backup `%s': %s
de: »%s« ִישת נִיצהת שִיצהערבּאר: %s

en: cannot restore `%s': %s
de: »%s« ִישת נִיצהת וִיעדערהערשתעללבּאר: %s

en: cannot delete `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת געלֵשצהת וערדענ: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
de: גרוּבּ-מכִּימאגע ווּרדע וֹהנע כּסז-וּנתערשתֻתזוּנג כּוֹמפִּילִיערת

en: Unknown compression format %s
de: וּנבּעכּאננתעש כּוֹמפּרעששִיוֹנשפֿוֹרמאת %s

en: Unrecognized compression `%s'
de: וּנבּעכּאננתע כּוֹמפּרעששִיוֹנ »%s«

en: non-numeric or invalid appended signature size `%s'
de: נִיצהתנוּמערִישצהע וֹדער וּנגֻלתִיגע גרֵססע דער אנגעהֶנגתענ שִיגנאתוּר »%s«

en: appended signature size `%s', and it should not be zero
de: גרֵססע »%s« דער אנגעהֶנגתענ שִיגנאתוּר דארפֿ נִיצהת 0 שעִינ

en: unknown target format %s
de: וּנבּעכּאננתעש זִיעלפֿוֹרמאת %s

en: cannot find locale `%s'
de: שפּראצהע »%s« כּאננ נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
de: %s עכּסִישתִיערת נִיצהת. בִּיתתע געבּענ שִיע --תארגעת וֹדער --דִירעצתוֹריִ אנ

en: invalid modinfo file `%s'
de: וּנגֻלתִיגע מוֹדִינפֿוֹ-דאתעִי »%s«

en: Unknown platform `%s-%s'
de: וּנבּעכּאננתע פּלאתתפֿוֹרמ »%s-%s«

en: More than one install device?
de: מעהר אלש עִינ ִינשתאללאתִיוֹנשגערֶת?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
de: גרוּבּ-אבּבִּילדער ִינ בֿערזעִיצהנִיש/%s אנשתעללע בֿוֹנ %s ִינשתאללִיערענ

en: TARGET
de: זִיעל

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
de: גרוּבּ פֻֿר זִיעל-פּלאתתפֿוֹרמ ִינשתאללִיערענ [בֿוֹרגאבּע=%s]; בֿערפֻֿגבּארע זִיעלע: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
de: דאש לאוּפֿוערכּ אוּצה אלש דִישכּעתתע בּוֹוֹתפֶֿהִיג מאצהענ (בֿוֹרגאבּע פֻֿר פֿדכּס-גערֶתע). כּאננ מִית עִינִיגענ בִּיוֹש-בֿארִיאנתענ שצהעִיתערנ.

en: delete device map if it already exists
de: גערֶתעזוּוֹרדנוּנג לֵשצהענ, פֿאללש בּערעִיתש בֿוֹרהאנדענ

en: install even if problems are detected
de: תרוֹתזדעמ ִינשתאללִיערענ, אוּצה ועננ פּרוֹבּלעמע אוּפֿתרעתענ

en: use identifier file even if UUID is available
de: ִיד-דאתעִי אוּצה דאננ בֿערוענדענ, ועננ עִינע וּוִּיד בֿערפֻֿגבּאר ִישת

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
de: זוּ בֿערוענדענדעש פּלאתתענ-מוֹדוּל (בִּיוֹשדִישכּ וֹדער נאתִיבֿע). דִיעשע וֹפּתִיוֹנ ִישת נוּר פֻֿר בִּיוֹש-זִיעלע בֿערפֻֿגבּאר.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
de: דִיע נבֿראמ-בֿארִיאבּלע »בּוֹוֹת-דעבִֿיצע«/»בּוֹוֹת*« נִיצהת אכּתוּאלִישִיערענ. דִיעשע וֹפּתִיוֹנ ִישת נוּר פֻֿר עפִֿי- וּנד ִיעעע1275-זִיעלע בֿערפֻֿגבּאר.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
de: גערֶת נִיצהת אוּפֿ דאתעִישיִשתעמע ֻבּערפּרֻפֿענ

en: do not install bootsector
de: כּעִינענ בּוֹוֹתשעכּתוֹר ִינשתאללִיערענ

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
de: כּעִינע רעעד-שוֹלוֹמוֹנ-צוֹדעש בּעִימ עִינבּעתתענ בֿוֹנ צוֹרע.ִימג בֿערוענדענ. דִיעשע וֹפּתִיוֹנ ִישת נוּר פֻֿר כּס86-בִּיוֹש-זִיעלע בֿערפֻֿגבּאר.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
de: דאש ִינשתאללאתִיוֹנשגערֶת ִישת עִינ ועצהשעלדאתענתרֶגער. דִיעשע וֹפּתִיוֹנ ִישת נוּר בּעִי עפִֿי בֿערפֻֿגבּאר.

en: ID
de: כּעננוּנג

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
de: דִיע כּעננוּנג דעש בּוֹוֹתלוֹאדערש. דִיעשע וֹפּתִיוֹנ ִישת נוּר אוּפֿ עפִֿי-שיִשתעמענ וּנד מאצש בֿערפֻֿגבּאר.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
de: בֿערזעִיצהנִיש אלש ווּרזעל דער עפִֿי-שיִשתעמפּארתִיתִיוֹנ בֿערוענדענ.

en: use DIR for PPC MAC install.
de: בֿערז פֻֿר פּפּצ-מאצ-ִינשתאללאתִיוֹנ בֿערוענדענ.

en: use FILE as font for label
de: דאתעִי אלש שצהרִיפֿתארת פֻֿר בּעשצהרִיפֿתוּנג בֿערוענדענ

en: use COLOR for label
de: פֿארבּע פֻֿר בּעשצהרִיפֿתוּנג בֿערוענדענ

en: use COLOR for label background
de: פֿארבּע פֻֿר בּעשצהרִיפֿתוּנגשהִינתערגרוּנד בֿערוענדענ.

en: use STRING as product version
de: זעִיצהענכּעתתע אלש פּרוֹדוּכּתבֿערשִיוֹנ בֿערוענדענ

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
de: [וֹפּתִיוֹנ] [ִינשתאללאתִיוֹנשגערֶת]

en: Install GRUB on your drive.
de: גרוּבּ אוּפֿ ִיהרעמ לאוּפֿוערכּ ִינשתאללִיערענ.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
de: ִינשתאללאתִיוֹנשגערֶת מוּשש דער נאמע דעש גערֶתש שעִינ.
    %s כּוֹפִּיערת גרוּבּ-אבּבִּילדער נאצה %s. אוּפֿ עִינִיגענ שיִשתעמענ
    כּאננ עש אוּצה גרוּבּ ִינ דענ בּוֹוֹתשעכּתוֹר ִינשתאללִיערענ.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
de: דאש לאוּפֿוערכּ %s ווּרדע ִינ דער גערֶתעתאבּעללע מעהרפֿאצה %s דעפִֿינִיערת

en: Unable to open %s: %s
de: %s כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
de: ִיהרע פּלאתתפֿוֹרמ כּוֹננתע נִיצהת ערכּאננת וערדענ. בֿערוענדענ שִיע --תארגעת.

en: Installing for %s platform.
de: %s וִירד פֻֿר ִיהרע פּלאתתפֿוֹרמ ִינשתאללִיערת.

en: install device isn't specified
de: כּעִינ ִינשתאללאתִיוֹנשגערֶת אנגעגעבּענ

en: cannot find EFI directory
de: עפִֿי-בֿערזעִיצהנִיש כּאננ נִיצהת געפֿוּנדענ וערדענ

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
de: %s שצהעִינת כּעִינע עפִֿי-פּארתִיתִיוֹנ זוּ שעִינ, דאש שיִשתעמ בּוֹוֹתעת מֵגלִיצהערועִישע נִיצהת

en: %s doesn't look like an EFI partition
de: %s שצהעִינת כּעִינע עפִֿי-פּארתִיתִיוֹנ זוּ שעִינ

en: You've found a bug
de: עִינענ ענתדעצכּתענ פֿעהלער בּערִיצהתענ

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
de: דאתעִישיִשתעמ אוּפֿ %s ִישת ועדער הפֿש נוֹצה הפֿש+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
de: בֿערשוּצה, עִינענ בֿערשצהלֻששעלתענ דאתענתרֶגער וֹהנע אכּתִיבִֿיערתעש צריִפּתוֹדִישכּ זוּ ִינשתאללִיערענ. שעתזענ שִיע »%s« ִינ דאתעִי »%s«

en: Can't create file: %s
de: דאתעִי כּאננ נִיצהת אנגעלעגת וערדענ: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
de: כּעִינע הִינועִישע פֻֿר ִיהר בּעתרִיעבּששיִשתעמ בֿערפֻֿגבּאר. בֿעררִינגערתע לעִישתוּנג ִישת זוּ ערוארתענ

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
de: נִיצהת געשתארתעת:

en: the chosen partition is not a PReP partition
de: דִיע געוֶהלתע פּארתִיתִיוֹנ ִישת כּעִינע פּרעפּ-פּארתִיתִיוֹנ

en: failed to copy Grub to the PReP partition
de: גרוּבּ כּוֹננתע נִיצהת ִינ דִיע פּרעפּ-פּארתִיתִיוֹנ כּוֹפִּיערת וערדענ

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
de: דִיע פּרעפּ-פּארתִיתִיוֹנ ִישת נִיצהת לעער. פֿאללש שִיע שִיצהער שִינד, דאשש שִיע שִיע בֿערוענדענ ווֹללענ, פֻֿהרענ שִיע דד אוּש, וּמ שִיע זוּ לעערענ: »%s«

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
de: עפִֿיבּוֹוֹתמגר שצהלוּג בּעִימ רעגִישתרִיערענ דעש בּוֹוֹת-עִינתראגש פֿעהל: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
de: כּעננוּנג דעש עפִֿי-בּוֹוֹתלוֹאדערש ִישת נִיצהת אנגעגעבּענ.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
de: וארנוּנג: עש ווּרדע כּעִינע פּלאתתפֿוֹרמשפּעזִיפִֿישצהע ִינשתאללאתִיוֹנ דוּרצהגעפֻֿהרת

en: Installation finished. No error reported.
de: ִינשתאללאתִיוֹנ בּעענדעת. כּעִינע פֿעהלער אוּפֿגעתרעתענ.

en: bless for x86-based macs
de: בּוֹוֹתפֶֿהִיג מארכִּיערענ פֻֿר כּס86-בּאשִיערתע מאצש

en: bless for ppc-based macs
de: בּוֹוֹתפֶֿהִיג מארכִּיערענ פֻֿר פּוֹוערפּצ-בּאשִיערתע מאצש

en: No path or device is specified.
de: כּעִינ פּפֿאד וֹדער גערֶת ווּרדע אנגעגעבּענ.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
de: --פּפּצ פּפֿאד|--כּס86 דאתעִי

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
de: דאתעִי אוּפֿ הפֿש וֹדער הפֿש+ בּוֹוֹתפֶֿהִיג מאצהענ

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
de: אוּפֿרוּפֿ: %s [עִינגאבּעדאתעִי [אוּשגאבּעדאתעִי]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
de: פֿרעעתיִפּע-פֿעהלער %d בּעִימ לאדענ דעש גליִפּהש 0כּס%x פֻֿר וּ+0כּס%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
de:  (מִיתתִיג)

en:  (leftmost)
de:  (גאנז לִינכּש)

en:  (rightmost)
de:  (גאנז רעצהתש)

en: Out of range substitution (%d, %u)
de: ערשעתזוּנג אוּססערהאלבּ דעש בּערעִיצהש (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
de: שוּצהע אוּססערהאלבּ דעש בּערעִיצהש: %d

en: Unsupported substitution type: %d
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתער ערשעתזוּנגשתיִפּ: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע ערשעתזוּנגשאנגאבּע: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
de: וּנגֻלתִיגער שצהרִיפֿתבּערעִיצה

en: Unsupported coverage specification: %u
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע צוֹבֿעראגע-אנגאבּע: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
de: וארנוּנג: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע פּאראמעתער פֻֿר שצהרִיפֿתעִיגענשצהאפֿתענ: %x

en: save output in FILE [required]
de: אוּשגאבּע ִינ דאתעִי שפּעִיצהערנ [ערפֿוֹרדערלִיצה]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
de: שצהרִיפֿתארת-ִינדעכּס שעתזענ

en: FROM-TO[,FROM-TO]
de: בֿוֹנ-בִּיש[,בֿוֹנ-בִּיש]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
de: שצהרִיפֿתבּערעִיצה פֿעשתלעגענ

en: NAME
de: נאמע

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
de: שצהרִיפֿתפֿאמִילִיע פֿעשתלעגענ

en: SIZE
de: גרֵססע

en: set font size
de: שצהרִיפֿתגרֵססע פֿעשתלעגענ

en: set font descent
de: שצהרִיפֿתאוּפֿפֻֿללוּנג וּנתענ עִינשתעללענ

en: set font ascent
de: שצהרִיפֿתאוּפֿפֻֿללוּנג וֹבּענ עִינשתעללענ

en: convert to bold font
de: ִינ פֿעתתע שצהרִיפֿת וּמואנדעלנ

en: force autohint
de: אוּתוֹמאתִישצהעש הִינתִינג ערזוִינגענ

en: disable hinting
de: הִינתִינג דעאכּתִיבִֿיערענ

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
de: בִּיתמאפּ-שתרִיכּעש בּעִימ לאדענ ִיגנוֹרִיערענ

en: [OPTIONS] FONT_FILES
de: [וֹפּתִיוֹנענ] שצהרִיפֿתדאתעִיענ

en: Convert common font file formats into PF2
de: ֻבּלִיצהע שצהרִיפֿתדאתעִיפֿוֹרמאתע ִינ פּפֿ2 וּמואנדעלנ

en: output file must be specified
de: אוּשגאבּעדאתעִי מוּשש אנגעגעבּענ וערדענ

en: FT_Init_FreeType fails
de: פֿת_ִינִית_פֿרעעתיִפּע ִישת געשצהעִיתערת

en: can't open file %s, index %d: error %d
de: %s כּאננ נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ, ִינדעכּס %d: פֿעהלער %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
de: שצהרִיפֿתגרֵססע %dכּס%d כּאננ נִיצהת געשעתזת וערדענ: פֿרעעתיִפּע-פֿעהלער %d: %s

en: set prefix directory
de: פּרֶפִֿיכּס-בֿערזעִיצהנִיש פֿעשתלעגענ

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
de: דאתעִי אלש מעמדִישכּ-אבּבִּילד עִינבּעתתענ
    ִימפּלִיזִיערת »-פּ (מעמדִישכּ)/בּוֹוֹת/גרוּבּ« וּנד שעתזת יעדעש בֿוֹרהער אנגעגעבּענע פּרֶפִֿיכּס אוּססער כּראפֿת, אבּער דאש פּרֶפִֿיכּס שעלבּשת כּאננ דוּרצה שפֶּתער אנגעגעבּענע וֹפּתִיוֹנענ וִיעדערוּמ אוּססער כּראפֿת געשעתזת וערדענ

en: embed FILE as a device tree (DTB)
de: דאתעִי אלש גערֶתעבּאוּמ (דתבּ) עִינבּעתתענ

en: embed FILE as an early config
de: דאתעִי אלש אנפֿאנגשכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ עִינבּעתתענ

en: embed FILE as public key for PGP signature checking
de: דאתעִי אלש ֵפֿפֿענתלִיצהענ שצהלֻששעל זוּר פּגפּ-שִיגנאתוּרֻבּערפּרֻפֿוּנג עִינבּעתתענ

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
de: נוֹתע-שעגמענת פֻֿר צהרפּ ִיעעע1275 הִינזוּפֻֿגענ

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
de: עִינ ערזעוּגתעש אבּבִּילד ִינ דאתעִי אוּשגעבּענ [בֿוֹרגאבּע=שתדוֹוּת]

en: FORMAT
de: פֿוֹרמאת

en: disable command line interface access
de: זוּגרִיפֿפֿ אוּפֿ עִינגאבּעאוּפֿפֿוֹרדערוּנג דעאכּתִיבִֿיערענ

en: generate an image in FORMAT
de: עִינ אבּבִּילד ִימ פֿוֹרמאת ערזעוּגענ

en: available formats:
de: בֿערפֻֿגבּארע פֿוֹרמאתע:

en: unknown target format %s
de: וּנבּעכּאננתעש זִיעלפֿוֹרמאת %s

en: [OPTION]... [MODULES]
de: [וֹפּתִיוֹנ]… [מוֹדוּלע]

en: Make a bootable image of GRUB.
de: עִינ בּוֹוֹתפֶֿהִיגעש גרוּבּ-אבּבִּילד ערשתעללענ.

en: Target format not specified (use the -O option).
de: זִיעלפֿוֹרמאת ווּרדע נִיצהת אנגעגעבּענ (בֿערוענדענ שִיע דִיע וֹפּתִיוֹנ -0).

en: Prefix not specified (use the -p option).
de: פּרֶפִֿיכּס ווּרדע נִיצהת אנגעגעבּענ (בֿערוענדענ שִיע דִיע וֹפּתִיוֹנ -פּ)

en: cannot close `%s': %s
de: »%s« כּאננ נִיצהת געשצהלוֹששענ וערדענ: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
de: »%s« ִישת פֿעהלערהאפֿת כּוֹמפִּילִיערת: דעששענ שתארתאדרעששע ִישת 0כּס%llx אנשתעללע בֿוֹנ 0כּס%llx: פֿעהלער ִינ לד.גוֹלד?

en: set input filename. Default is STDIN
de: נאמע דער עִינגאבּעדאתעִי פֿעשתלעגענ. בֿוֹרגאבּע ִישת שתדִינ

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
de: וּנגֻלתִיגער בּעזעִיצהנער פֻֿר תאשתאתוּרשצאנ %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
de: וּנגֻלתִיגער צוֹדע פֻֿר תאשתאתוּרשצאנ 0כּס%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
de: פֿעהלער: כּעִינע גֻלתִיגע תאשתאתוּרבּעלעגוּנג געפֿוּנדענ. ֻבּערפּרֻפֿענ שִיע דִיע עִינגאבּע.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
de: גרוּבּ-תאשתאתוּרבּעלעגוּנג אוּש דעמ דער לִינוּכּס-כּוֹנשוֹלע ערשתעללענ.

en: root directory of TFTP server
de: ווּרזעלבֿערזעִיצהנִיש אוּפֿ דעמ תפֿתפּ-שערבֿער

en: relative subdirectory on network server
de: רעלאתִיבֿער פּפֿאד זוּמ וּנתערבֿערזעִיצהנִיש אוּפֿ דעמ נעתזוערכּשערבֿער

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
de: בּערעִיתעת גרוּבּ-נעתזוערכּ-בּוֹוֹתאבּבִּילדער ִינ נעת_דִירעצתוֹריִ/שוּבּדִיר בֿוֹר, ווֹבּעִי אנגענוֹממענ וִירד, דאשש נעת_דִירעצתוֹריִ דאש תפֿתפּ-ווּרזעלבֿערזעִיצהנִיש ִישת.

en: unsupported platform %s
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתע פּלאתתפֿוֹרמ %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
de: נעתבּוֹוֹת-בֿערזעִיצהנִיש פֻֿר %s ווּרדע ערשתעללת. רִיצהתענ שִיע ִיהרענ דהצפּ-שערבֿער שוֹ עִינ, דאשש ער אוּפֿ %s בֿערועִישת

en: Number of PBKDF2 iterations
de: אנזאהל בֿוֹר פּבּכּדפֿ2-דוּרצהלֶוּפֿע

en: Length of generated hash
de: לֶנגע דער ערזעוּגתענ פּרֻפֿשוּממע

en: Length of salt
de: לֶנגע בֿוֹנ שאלת

en: Generate PBKDF2 password hash.
de: פּבּכּדפֿ2-פּאששווֹרת-האשה ערזעוּגענ.

en: failure to read password
de: פּאששווֹרת כּוֹננתע נִיצהת געלעשענ וערדענ

en: Reenter password:
de: פּאששווֹרת ערנעוּת עִינגעבּענ:

en: passwords don't match
de: דִיע פּאששוֵרתער שתִיממענ נִיצהת ֻבּערעִינ

en: couldn't retrieve random data for salt
de: זוּפֿאללשדאתענ פֻֿר שאלת כּוֹננתענ נִיצהת געהוֹלת וערדענ

en: cryptographic error number %d
de: כּריִתוֹגראפִֿיעפֿעהלער נוּממער %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
de: פּבּכּדפֿ2-פּרֻפֿשוּממע ִיהרעש פּאששווֹרתש ִישת %s

en: No path is specified.
de: כּעִינ פּפֿאד אנגעגעבּענ.

en: PATH
de: פּפֿאד

en: Transform a system filename into GRUB one.
de: עִינענ שיִשתעמדאתעִינאמענ ִינ עִינענ פֻֿר גרוּבּ וּמואנדעלנ.

en: save ROM images in DIR [optional]
de: רוֹמ-אבּבִּילדער ִינ בֿערזעִיצהנִיש שפּעִיצהערנ [וֹפּתִיוֹנאל]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
de: דאתעִי אלש כּסוֹררִישוֹ בּענוּתזענ [וֹפּתִיוֹנאל]

en: use STRING as product name
de: זעִיצהענכּעתתע אלש פּרוֹדוּכּתנאמע בֿערוענדענ

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
de: שפּארצ-בּוֹוֹתבֿוֹרגאנג אכּתִיבִֿיערענ. דִיע דעאכּתִיבִֿיערת הפֿש+, אפּמ, ארצש וּנד בּוֹוֹתענ אלש פֿעשתפּלאתתענאבּבִּילד פֻֿר ִי386-פּצ

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
de: אכּתִיבִֿיערת ארצש-בּוֹוֹת (מִיפּש-רעצהנער מִית בִּיג-ענדִיאנ-בּיִתערעִיהענפֿוֹלגע, מעִישת שגִי). הפֿש+, אפּמ, שפּארצ64 וּנד בּוֹוֹתענ אלש דִישכּ-אבּבִּילד פֻֿר ִי386-פּצ וערדענ דעאכּתִיבִֿיערת

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
de: בּוֹוֹתפֶֿהִיגעש גרוּבּ-אבּבִּילד פֻֿר צד-רוֹמ, פֿעשתפּלאתתע, וּשבּ-שתִיצכּ וּנד דִישכּעתתע ערשתעללענ.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
de: ערזעוּגת עִינ בּוֹוֹתפֶֿהִיגעש צד/וּשבּ/דִישכּעתתענאבּבִּילד. ארגוּמענתע, דִיע נִיצהת זוּ דענ וֹפּתִיוֹנענ דִיעשעש פּרוֹגראממש געהֵרענ, וערדענ אנ כּסוֹררִישוֹ ֻבּערגעבּענ וּנד ִינדִיזִיערענ קוּעללדאתעִיענ, קוּעללבֿערזעִיצהנִיששע וֹדער עִינע בּעלִיעבִּיגע מכִּישוֹפֿש-וֹפּתִיוֹנ, דִיע בֿוֹנ »%s« אוּשגעגעבּענ וִירד.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
de: וֹפּתִיוֹנ -- ועצהשעלת ִינ דענ נאתִיבֿענ כּסוֹררִישוֹ-בּעפֿעהלשמוֹדוּש.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
de: רִיצהתענ שִיע שוּפּפּוֹרתאנפֿראגענ זוּ כּסוֹררִישוֹ אנ <בּוּג-כּסוֹררִישוֹ@גנוּ.וֹרג>.

en: [OPTION] SOURCE...
de: [וֹפּתִיוֹנ] קוּעללע …

en: enabling %s support ...
de: וּנתערשתֻתזוּנג פֻֿר %s וִירד אכּתִיבִֿיערת …

en: option requires an argument
de: וֹפּתִיוֹנ ערפֿוֹרדערת עִינ ארגוּמענת

en: xorriso not found
de: כּסוֹררִישוֹ ווּרדע נִיצהת געפֿוּנדענ

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
de: ִיהר כּסוֹררִישוֹ וּנתערשתֻתזת »--גרוּבּ2-בּוֹוֹת-ִינפֿוֹ« נִיצהת. עִינִיגע פֿוּנכּתִיוֹנענ שִינד דעאכּתִיבִֿיערת. בִּיתתע בֿערוענדענ שִיע כּסוֹררִישוֹ ִינ בֿערשִיוֹנ 1.2.9 וֹדער נעוּער.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
de: ִיהר כּסוֹררִישוֹ וּנתערשתֻתזת »--גרוּבּ2-בּוֹוֹת-ִינפֿוֹ« נִיצהת. ִיהר צוֹרע-אבּבִּילד ִישת זוּ גרוֹסס. בּוֹוֹתענ אלש פֿעשתפּלאתתע ִישת דעאכּתִיבִֿיערת. בִּיתתע בֿערוענדענ שִיע כּסוֹררִישוֹ ִינ בֿערשִיוֹנ 1.2.9 וֹדער נעוּער.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
de: עִינ לאוּפֿפֶֿהִיגעש אבּבִּילד עִינשצהלִיעססלִיצה אללער מוֹדוּלע ִימ געוֶהלתענ פֿוֹרמאת ערשתעללענ

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
de: גראפֿתפּוִֹינת-שיִנתאכּס (ז.בּ. /בּוֹוֹת/גרוּבּ/גרוּבּ.צפֿג=./גרוּבּ.צפֿג) וִירד אכּזעפּתִיערת

en: cannot find `%s': %s
de: »%s« ִישת נִיצהת אוּפֿפִֿינדבּאר: %s

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
de: אבּבִּילד1 [אבּבִּילד2 ...] עִינהֶנגעפּוּנכּת

en: need an image and mountpoint
de: אבּבִּילד וּנד עִינהֶנגעפּוּנכּת וערדענ בּענֵתִיגת

en: given argument is a system device, not a path
de: דאש אנגעגעבּענע ארגוּמענת ִישת עִינ שיִשתעמגערֶת, כּעִינ פּפֿאד

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
de: אוּשפֻֿהרלִיצהע מעלדוּנגענ אוּשגעבּענ (דוֹפּפּעלת אנגעבּענ, וּמ פֿעהלערשוּצה-אוּשגאבּע זוּ אכּתִיבִֿיערענ).

en: separate items in output using ASCII NUL characters
de: עִינתרֶגע ִינ דער אוּשגאבּע דוּרצה אשצִיִי-נוּל-זעִיצהענ תרעננענ

en: [default=%s]
de: [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: print TARGET
de: זִיעל אוּשגעבּענ

en: available targets:
de: בֿערפֻֿגבּארע זִיעלע:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
de: [וֹפּתִיוֹנענ]… [פּפֿאד|גערֶת]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
de: גערֶתעִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ פֻֿר עִינענ אנגעגעבּענענ פּפֿאד ערמִיתתעלנ (וֹדער גערֶת, פֿאללש דִיע וֹפּתִיוֹנ -ד אנגעגעבּענ ִישת).

en: Add or remove a key protector to or from a key.
de: שצהלֻששעלשצהוּתז פֻֿר עִינענ שצהלֻששעל הִינזוּפֻֿגענ וֹדער דאבֿוֹנ ענתפֿערנענ.

en: Set key protector to use (only tpm2 is currently supported).
de: שצהלֻששעלשצהוּתז פֿעשתלעגענ (דערזעִית ִישת נוּר »תפּמ2« וּנתערשתֻתזת).

en: Set the path to the TPM2 device. (default: /dev/tpm0)
de: פּפֿאד זוּמ תפּמ2-גערֶת פֿעשתלעגענ. (בֿוֹרגאבּע: /דעבֿ/תפּמ0)

en: Set a comma-separated list of PCRs used to authorize key release e.g., '7,11'. Please be aware that PCR 0~7 are used by the firmware and the measurement result may change after a firmware update (for baremetal systems) or a package (OVMF/SLOF) update in the VM host. This may lead to the failure of key unsealing. (default: 7)
de: עִינע דוּרצה כּוֹממאש געתרעננתע לִישתע דער פּצרש פֿעשתלעגענ, דִיע זוּר אוּתוֹרִישִיערוּנג דער שצהלֻששעלפֿרעִיגאבּע בֿערוענדעת וערדענ, ז. בּ. »7,11«. בִּיתתע בּעאצהתענ שִיע, דאשש דִיע פּצרש 0 בִּיש 7 בֿוֹנ דער פִֿירמוארע בֿערוענדעת וערדענ וּנד שִיצה דאש מעששערגעבּנִיש נאצה עִינער פִֿירמוארע-אכּתוּאלִישִיערוּנג (בּעִי בּארעמעתאל-שיִשתעמענ) וֹדער עִינער פּאכּעתאכּתוּאלִישִיערוּנג (וֹבֿמפֿ/שלוֹפֿ) ִימ בֿמ-הוֹשת ֶנדערנ כּאננ. דִיעש כּאננ דאזוּ פֻֿהרענ, דאשש דִיע שצהלֻששעלענתשִיעגעלוּנג פֿעהלשצהלֶגת. (בֿוֹרגאבּע: 7)

en: Set the bank of PCRs used to authorize key release: SHA1, SHA256, SHA384, or SHA512. (default: SHA256)
de: בּאנכּ דער פּצרש פֿעשתלעגענ, דִיע זוּמ אוּתוֹרִישִיערענ בֿוֹנ שצהלֻששעלפֿרעִיגאבּענ בֿערוענדעת וערדענ: שהא1, שהא256, שהא384 וֹדער שהא512; בֿוֹרגאבּע: שהא256.

en: Set the path to a file that contains the cleartext key to protect.
de: פּפֿאד זוּ דער דאתעִי פֿעשתלעגענ, דִיע דענ זוּ שצהֻתזענדענ כּלארתעכּסת-שצהלֻששעל ענתהֶלת.

en: Set the path to the file that will contain the key after sealing (must be accessible to GRUB during boot).
de: פּפֿאד זוּ דער דאתעִי פֿעשתלעגענ, דִיע דענ שצהלֻששעל נאצה דעמ בֿערשִיעגעלנ אוּפֿנִיממת; גרוּבּ מוּשש אוּפֿ דִיעשע דאתעִי וֶהרענד דעש בּוֹוֹתענש זוּגרעִיפֿענ כֵּננענ.

en: Set the SRK handle if the SRK is to be made persistent.
de: דאש שרכּ-האנדלע פֿעשתלעגענ, ועננ דאש שרכּ פּערשִישתענת געמאצהת וערדענ שוֹלל.

en: Set the type of SRK: RSA (RSA2048) and ECC (ECC_NIST_P256).(default: ECC)
de: דִיע ארת דעש שרכּ פֿעשתלעגענ: רשא (רשא2048) וּנד עצצ (עצצ_נִישת_פּ256); בֿוֹרגאבּע: עצצ.

en: Evict a previously persisted SRK from the TPM, if any.
de: עִינענ זוּבֿוֹר פּערשִישתִיערתענ שרכּ אוּש דעמ תפּמ ענתפֿערנענ, שוֹ עש עִינענ גִיבּת.

en: Use TPM 2.0 Key File format.
de: דאש תפּמ-2.0-שצהלֻששעלדאתעִיפֿוֹרמאת בֿערוענדענ.

en: Store the sealed key in a persistent or NV index handle.
de: דענ בֿערשִיעגעלתענ שצהלֻששעל ִינ עִינעמ פּערשִישתענתענ וֹדער נִיצהתפֿלֻצהתִיגענ ִינדעכּס-האנדלע שפּעִיצהערנ.

en: Could not open file: %s
de: דאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ

en: Could not seek file: %s
de: דאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת געשפּוּלת וערדענ

en: Could not get file length: %s
de: דאתעִילֶנגע בֿוֹנ »%s« כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: Could not allocate memory for file: %s
de: שפּעִיצהער פֻֿר דאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת זוּגעוִיעשענ וערדענ

en: Could not read file: %s
de: דאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת געלעשענ וערדענ

en: Could not send TPM command.
de: תפּמ-בּעפֿעהל כּוֹננתע נִיצהת געשענדעת וערדענ.

en: Could not get TPM response.
de: תפּמ-אנתווֹרת כּוֹננתע נִיצהת עמפּפֿאנגענ וערדענ.

en: Could not open TPM device (%s).
de: תפּמ-גערֶת »%s« כּוֹננתע נִיצהת געֵפֿפֿנעת וערדענ.

en: Could not close TPM device (%s).
de: תפּמ-גערֶת »%s« כּוֹננתע נִיצהת געשצהלוֹששענ וערדענ.

en: Could not read all the specified PCRs.
de: נִיצהת אללע אנגעגעבּענענ פּצרש כּוֹננתענ געלעשענ וערדענ.

en: PCR concatenation buffer not big enough.
de: פּצר-בֿערכּעתתוּנגשפּוּפֿפֿער נִיצהת גרוֹסס גענוּג.

en: Bad PCR value size: expected %llu bytes but got %u bytes.
de: פֿאלשצהע גרֵססע פֻֿר פּצר-וערת: %llu בּיִתעש ערוארתעת, אבּער %u בּיִתעש ערהאלתענ.

en: Could not allocate memory for the raw format key.
de: שפּעִיצהער פֻֿר דענ ראו-פֿוֹרמאת-שצהלֻששעל כּוֹננתע נִיצהת זוּגעוִיעשענ וערדענ.

en: Invalid tpm2key size for TPM NV buffer
de: וּנגֻלתִיגע תפּמ2כּעיִ-גרֵססע פֻֿר תפּמ-נבֿ-פּוּפֿפֿער

en: Input key size larger than %u bytes.
de: גרֵססע דעש עִינגאבּעשצהלֻששעלש גרֵססער אלש %u בּיִתעש.

en: Could not export to TPM 2.0 Key File format
de: עכּספּוֹרת ִימ תפּמ-2.0-שצהלֻששעלדאתעִיפֿוֹרמאת פֿעהלגעשצהלאגענ

en: Could not export to the raw format
de: עכּספּוֹרת ִימ רוֹהענ פֿוֹרמאת פֿעהלגעשצהלאגענ

en: Could not write key file (%s).
de: שצהלֻששעלדאתעִי »%s« כּוֹננתע נִיצהת געשצהרִיעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-evict is invalid when --action is 'add'.
de: --תפּמ2-עבִֿיצת ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »אדד« ִישת.

en: --tpm2-keyfile must be specified.
de: וֹפּתִיוֹנ »--תפּמ2-כּעיִפִֿילע« מוּשש אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-outfile or --tpm2-nvindex must be specified.
de: עִינע דער וֹפּתִיוֹנענ »--תפּמ2-וֹוּתפִֿילע« וֹדער »--תפּמ2-נבִֿינדעכּס« מוּשש אנגעגעבּענ וערדענ.

en: Persistent handle does not support TPM 2.0 Key File format.
de: פּערשִישתענתעש האנדלע וּנתערשתֻתזת דאש תפּמ-2.0-שצהלֻששעלדאתעִיפֿוֹרמאת נִיצהת.

en: --tpm2-nvindex must be a persistent or NV index handle.
de: --תפּמ2-נבִֿינדעכּס מוּשש עִינ פּערשִישתענתעש וֹדער נבֿ-ִינדעכּס-האנדלע שעִינ.

en: --tpm2-nvindex and --tpm2-srk must be different.
de: --תפּמ2-נבִֿינדעכּס וּנד --תפּמ2-שרכּ מֻששענ וּנתערשצהִיעדלִיצה שעִינ.

en: --tpm2-srk must be a persistent handle, e.g. 0x81000000.
de: --תפּמ2-שרכּ מוּשש עִינ פּערשִישתענתעש האנדלע שעִינ, ז. בּ. 0כּס81000000.

en: --tpm2-asymmetric is invalid when --action is 'remove'.
de: --תפּמ2-אשיִממעתרִיצ ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »רעמוֹבֿע« ִישת.

en: --tpm2-bank is invalid when --action is 'remove'.
de: --תפּמ2-בּאנכּ ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »רעמוֹבֿע« ִישת.

en: --tpm2-keyfile is invalid when --action is 'remove'.
de: --תפּמ2-כּעיִפִֿילע ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »רעמוֹבֿע« ִישת.

en: --tpm2-outfile is invalid when --action is 'remove'.
de: --תפּמ2-וֹוּתפִֿילע ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »רעמוֹבֿע« ִישת.

en: --tpm2-pcrs is invalid when --action is 'remove'.
de: --תפּמ2-פּצרש ִישת וּנגֻלתִיג, ועננ --אצתִיוֹנ »רעמוֹבֿע« ִישת.

en: missing --tpm2-srk or --tpm2-nvindex for --action 'remove'.
de: פֿעהלענדע וֹפּתִיוֹנ --תפּמ2-שרכּ וֹדער --תפּמ2-נבִֿינדעכּס פֻֿר דִיע אכּתִיוֹנ »רעמוֹבֿע«.

en: The TPM2 key protector only supports the following actions: add, remove.
de: דער תפּמ2-שצהלֻששעלשצהֻתזער וּנתערשתֻתזת נוּר דִיע פֿוֹלגענדענ אכּתִיוֹנענ: אדד, רעמוֹבֿע.

en: --action|-a can only be specified once.
de: --אצתִיוֹנ|-א כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: '%s' is not a valid action.
de: »%s« ִישת כּעִינע גֻלתִיגע אכּתִיוֹנ.

en: --protector|-p can only be specified once.
de: --פּרוֹתעצתוֹר|-פּ כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: '%s' is not a valid protector.
de: »%s« ִישת כּעִינ גֻלתִיגער שצהֻתזער.

en: --tpm2-device can only be specified once.
de: --תפּמ2-דעבִֿיצע כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-pcrs can only be specified once.
de: --תפּמ2-פּצרש כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-srk can only be specified once.
de: --תפּמ2-שרכּ כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-asymmetric can only be specified once.
de: --תפּמ2-אשיִממעתרִיצ כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-bank can only be specified once.
de: --תפּמ2-בּאנכּ כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-keyfile can only be specified once.
de: --תפּמ2-כּעיִפִֿילע כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-outfile can only be specified once.
de: --תפּמ2-וֹוּתפִֿילע כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-evict can only be specified once.
de: --תפּמ2-עבִֿיצת כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-tpm2key can only be specified once.
de: --תפּמ2-תפּמ2כּעיִ כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --tpm2-nvindex can only be specified once.
de: --תפּמ2-נבִֿינדעכּס כּאננ נוּר עִינמאל אנגעגעבּענ וערדענ.

en: --action is mandatory.
de: --אצתִיוֹנ ִישת בֿערפּפֿלִיצהתענד.

en: --protector is mandatory and only 'tpm2' is currently supported.
de: --פּרוֹתעצתוֹר ִישת בֿערפּפֿלִיצהתענד, וּנד דער עִינזִיגע וּנתערשתֻתזתע וערת ִישת »תפּמ2«.

en: Protect a cleartext key using a GRUB key protector that can retrieve the key during boot to unlock fully-encrypted disks automatically.
de: עִינענ כּלארתעכּסת-שצהלֻששעל מִית עִינעמ גרוּבּ-שצהלֻששעלשצהוּתז בֿערשעהענ, דער דענ שצהלֻששעל וֶהרענד דעש בּוֹוֹתבֿוֹרגאנגש אבּרוּפֿענ כּאננ, וּמ בֿוֹללשתֶנדִיג בֿערשצהלֻששעלתע פֿעשתפּלאתתענ אוּתוֹמאתִישצה זוּ ענתשפּעררענ.

en: Could not parse arguments.
de: פֿעהלער בּעִימ פּארשענ דער ארגוּמענתע.

en: read text from FILE.
de: תעכּסת אוּש דאתעִי לעשענ.

en: use COLOR for text
de: פֿארבּע פֻֿר תעכּסת בֿערוענדענ

en: use COLOR for background
de: פֿארבּע פֻֿר הִינתערגרוּנד בֿערוענדענ

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
de: אנזוּזעִיגענדע בּעשצהרִיפֿתוּנג פֿעשתלעגענ

en: use FILE as font (PF2).
de: דאתעִי אלש שצהרִיפֿת בֿערוענדענ (פּפֿ2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
de: אפּפּלעש .דִישכּ_לאבּעל דארשתעללענ.

en: Missing arguments
de: ארגוּמענתע פֿעהלענ

en: [PATH]
de: [פּפֿאד]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
de: ֻבּערפּרֻפֿת דִיע גרוּבּ-שכּרִיפּתכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ אוּפֿ שיִנתאכּספֿעהלער.

en: Syntax error at line %u
de: שיִנתאכּספֿעהלער ִינ זעִילע %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
de: שכּרִיפּת »%s« ענתהֶלת נִיצהתש, עש וִירד נִיצהתש אוּשגעפֻֿהרת

en: use FILE as the boot image [default=%s]
de: דאתעִי אלש בּוֹוֹת-אבּבִּילד בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
de: דאתעִי אלש כּערנ-אבּבִּילד בֿערוענדענ [בֿוֹרגאבּע=%s]

en: No device is specified.
de: כּעִינ גערֶת אנגעגעבּענ.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
de: אבּבִּילדער זוּמ בּוֹוֹתענ בֿוֹנ גערֶת עִינרִיצהתענ.
    
    שִיע שוֹללתענ דִיעשעש פּרוֹגראממ נוֹרמאלערועִישע נִיצהת דִירעכּת אוּשפֻֿהרענ.
    בֿערוענדענ שִיע שתאתתדעששענ גרוּבּ-ִינשתאלל.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
de: גערֶת מוּשש עִינ וֹש-גערֶת שעִינ (ז.בּ. /דעבֿ/שדא).

en: Invalid device `%s'.
de: וּנגֻלתִיגעש גערֶת »%s«.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
de: ווּרזעלבֿערזעִיצהנִיש, וִיע עש זוּר לאוּפֿזעִית אנגעזעִיגת וִירד [בֿוֹרגאבּע=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
de: אכּתוּעללעש שיִשלִינוּכּס-בֿערזעִיצהנִיש, וִיע עש זוּר לאוּפֿזעִית אנגעזעִיגת וִירד [בֿוֹרגאבּע ִישת דאש ֻבּערגעוֹרדנעתע בֿערזעִיצהנִיש דער עִינגאבּעדאתעִי].

en: write output to FILE [default=stdout].
de: אוּשגאבּע ִינ דאתעִי שצהרעִיבּענ [בֿוֹרגאבּע=שתדוֹוּת]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
de: שיִשלִינוּכּס-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי ִינ עִינע פֻֿר גרוּבּ וּמואנדעלנ.

en: cannot compress the kernel image
de: כּערנעל-אבּבִּילד כּאננ נִיצהת כּוֹמפּרִימִיערת וערדענ

en: unknown compression %d
de: וּנבּעכּאננתע כּוֹמפּרעששִיוֹנ %d

en: section name %s length is bigger than %lu
de: אבּשצהנִיתתשנאמע %s ִישת לֶנגער אלש %lu

en: x509 public key can be support only to appended signature with powerpc-ieee1275 images
de: דער ֵפֿפֿענתלִיצהע כּס509-שצהלֻששעל וִירד נוּר פֻֿר אנגעהֶנגתע שִיגנאתוּרענ מִית פּוֹוערפּצ-ִיעעע1275-ִימאגעש וּנתערשתֻתזת.

en: SBAT data can be added only to EFI or powerpc-ieee1275 images
de: שבּאת-דאתענ כֵּננענ נוּר זוּ עפִֿי- וֹדער פּוֹוערפּצ-ִיעעע1275-ִימאגעש הִינזוּגעפֻֿגת וערדענ.

en: appended signature can be support only to powerpc-ieee1275 images
de: אנגעהֶנגתע שִיגנאתוּר וִירד נוּר מִית פּוֹוערפּצ-ִיעעע1275-ִימאגעש וּנתערשתֻתזת.

en: Decompressor is too big
de: דעכּוֹמפּרעששוֹר ִישת זוּ גרוֹסס

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
de: צוֹרע-אבּבִּילד ִישת זוּ גרוֹסס (0כּס%x > 0כּס%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
de: כּערנעל-אבּבִּילד ִישת זוּ גרוֹסס (0כּס%x > 0כּס%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
de: דִיע גרֵססע בֿוֹנ דִישכּבּוֹוֹת.ִימג מוּשש %u בּיִתעש בּעתראגענ

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
de: פֿושתארת.ִימג ענתשפּרִיצהת נִיצהת דער בּעכּאננתערמאססענ פֿוּנכּתִיוֹנִיערענדענ בֿערשִיוֹנ. בֿערוענדענ שִיע דִיעש אוּפֿ עִיגענע געפֿאהר

en: firmware image is too big
de: פִֿירמוארע-אבּבִּילד ִישת זוּ גרוֹסס

en: invalid line format: %s
de: וּנגֻלתִיגעש זעִילענפֿוֹרמאת: %s

en: line too long, length greater than %zu: module %s
de: זעִילע זוּ לאנג, מאכּסִימאל %zu ערלאוּבּת: מוֹדוּל %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
de: דער ערשתע שעכּתוֹר דער צוֹרע-דאתעִי ִישת נִיצהת שעכּתוֹר-אוּשגערִיצהתעת

en: non-sector-aligned data is found in the core file
de: נִיצהת אנ שעכּתוֹרענ אוּשגערִיצהתעתע דאתענ ווּרדענ ִינ דער צוֹרע-דאתעִי געפֿוּנדענ

en: the sectors of the core file are too fragmented
de: דִיע שעכּתוֹרענ דער צוֹרע-דאתעִי שִינד זוּ שתארכּ פֿראגמענתִיערת

en: the size of `%s' is not %u
de: דִיע גרֵססע בֿוֹנ »%s« ִישת נִיצהת %u

en: the size of `%s' is too small
de: »%s« ִישת זוּ כּלעִינ

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, גרוּבּ אוּפֿ עִינער פּלאתתע מִית מעהרערענ פּארתִיתִיוֹנשבּעזעִיצהנוּנגענ וֹדער שוֹווֹהל פּארתִיתִיוֹנשבּעזעִיצהנוּנגענ אלש אוּצה דאתעִישיִשתעמענ זוּ ִינשתאללִיערענ. דִיעש וִירד דערזעִית נוֹצה נִיצהת וּנתערשתֻתזת.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
de: עש כּאננ כּעִינ דאתעִישיִשתעמ ִינ %s ערכּאננת וערדענ. שִיצהערהעִיתשֻבּערפּרֻפֿוּנג כּאננ נִיצהת אוּשגעפֻֿהרת וערדענ

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
de: %s ענתהֶלת עִינ %s-דאתעִישיִשתעמ, ועלצהעש בּעכּאננתערמאססענ כּעִינענ פּלאתז פֻֿר עִינענ דוֹש-בּעתרִיעבּששיִשתעמשתארת בּערעִיתהֶלת. דִיע ִינשתאללאתִיוֹנ בֿוֹנ גרוּבּ כֵּננתע דִיע זערשתֵרוּנג דעש דאתעִישיִשתעמש נאצה שִיצה זִיעהענ, שוֹפֿערנ דאתענ דוּרצה גרוּבּ-שעתוּפּ ֻבּערשצהרִיעבּענ וערדענ. דִיע וֹפּתִיוֹנ --שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דעאכּתִיבִֿיערת דִיעשע ֻבּערפּרֻפֿוּנג, בֿערוענדענ שִיע דִיעש אוּפֿ עִיגענע געפֿאהר.

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
de: %s שצהעִינת עִינע %s-פּארתִיתִיוֹנשתאבּעללע זוּ ענתהאלתענ, ועלצהע בּעכּאננתערמאססענ כּעִינענ פּלאתז פֻֿר עִינענ דוֹש-בּעתרִיעבּששיִשתעמשתארת בּערעִיתהֶלת. דִיע ִינשתאללאתִיוֹנ בֿוֹנ גרוּבּ כֵּננתע דִיע זערשתֵרוּנג דעש דאתעִישיִשתעמש נאצה שִיצה זִיעהענ, שוֹפֿערנ דאתענ דוּרצה גרוּבּ-שעתוּפּ ֻבּערשצהרִיעבּענ וערדענ. דִיע וֹפּתִיוֹנ --שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דעאכּתִיבִֿיערת דִיעשע ֻבּערפּרֻפֿוּנג, בֿערוענדענ שִיע דִיעש אוּפֿ עִיגענע געפֿאהר.

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
de: %s שצהעִינת עִינע %s-פּארתִיתִיוֹנשתאבּעללע וּנד לדמ זוּ ענתהאלתענ, ועלצהעש בּעכּאננתערמאססענ כּעִינע שִיצהערע כּוֹמבִּינאתִיוֹנ ִישת. דִיע ִינשתאללאתִיוֹנ בֿוֹנ גרוּבּ כֵּננתע דִיע זערשתֵרוּנג דעש דאתעִישיִשתעמש נאצה שִיצה זִיעהענ, שוֹפֿערנ דאתענ דוּרצה גרוּבּ-שעתוּפּ ֻבּערשצהרִיעבּענ וערדענ. דִיע וֹפּתִיוֹנ --שכִּיפּ-פֿש-פּרוֹבּע דעאכּתִיבִֿיערת דִיעשע ֻבּערפּרֻפֿוּנג, בֿערוענדענ שִיע דִיעש אוּפֿ עִיגענע געפֿאהר.

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, גרוּבּ אוּפֿ עִינער נִיצהת פּארתִיתִיוֹנִיערתענ פּלאתתע וֹדער ִינ עִינע פּארתִיתִיוֹנ זוּ ִינשתאללִיערענ. דאש ִישת עִינע שצהלעצהתע ִידעע.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
de: עש וִירד בֿערשוּצהת, גרוּבּ אוּפֿ עִינער פּלאתתע מִית מעהרערענ פּארתִיתִיוֹנשבּעזעִיצהנוּנגענ זוּ ִינשתאללִיערענ. דִיעש וִירד דערזעִית נוֹצה נִיצהת וּנתערשתֻתזת.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
de: פּארתִיתִיוֹנשתיִפּ »%s« וּנתערשתֻתזת כּעִינע עִינבּעתתוּנגענ

en: File system `%s' doesn't support embedding
de: דאתעִישיִשתעמ »%s« וּנתערשתֻתזת כּעִינע עִינבּעתתוּנגענ

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
de: ִיהר עִינבּעתתוּנגשבּערעִיצה ִישת וּנגעוֵהנלִיצה כּלעִינ.  צוֹרע.ִימג וֻרדע נִיצהת הִינעִינפּאששענ.

en: no terminator in the core image
de: כּעִינ תערמִינאתוֹר ִימ צוֹרע-אבּבִּילד

en: core.img version mismatch
de: בֿערשִיוֹנ בֿוֹנ צוֹרע.ִימג פּאששת נִיצהת

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
de: עִינבּעתתוּנג ִישת נִיצהת מֵגלִיצה, יעדוֹצה פֻֿר דִיע ִינשתאללאתִיוֹנ מִית ראִיד וּנד לבֿמ ערפֿוֹרדערלִיצה

en: can't determine filesystem on %s
de: דאתעִישיִשתעמתיִפּ אוּפֿ %s כּוֹננתע נִיצהת ערמִיתתעלת וערדענ

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
de: דאתעִישיִשתעמ »%s« וּנתערשתֻתזת כּעִינע בּלוֹצכּלִישתענ

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
de: עִינבּעתתוּנג ִישת נִיצהת מֵגלִיצה, יעדוֹצה פֻֿר דִיע ִינשתאללאתִיוֹנ אוּפֿ מעהרערענ לאוּפֿוערכּענ ערפֿוֹרדערלִיצה

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
de: עִינבּעתתוּנג ִישת נִיצהת מֵגלִיצה. גרוּבּ כּאננ ִינ דִיעשער כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ נוּר מִיתתעלש בּלוֹצכּלִישתענ ִינשתאללִיערת וערדענ. בּלוֹצכּלִישתענ שִינד אללערדִינגש וּנזוּבֿערלֶששִיג וּנד דערענ בֿערוענדוּנג וִירד דאהער נִיצהת עמפּפֿוֹהלענ.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
de: מִית בּלוֹצכּלִישתענ וִירד נִיצהת פֿוֹרתגעשעתזת

en: blocklists are invalid
de: בּלוֹצכּלִישתענ שִינד וּנגֻלתִיג

en: blocklists are incomplete
de: בּלוֹצכּלִישתענ שִינד וּנבֿוֹללשתֶנדִיג

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
de: אוּפֿרוּפֿ: %s -וֹ אוּשגאבּע צכּבּמאפּ_ארגוּמענתע …\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
de: עִינע גרוּבּ-תאשתאתוּרבּעלעגוּנג ערשתעללענ.

en: print this message and exit
de: דִיעשע מעלדוּנג אנזעִיגענ וּנד בּעענדענ

en: print the version information and exit
de: בֿערשִיוֹנשִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ אנזעִיגענ וּנד בּעענדענ

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
de: %s ערשתעללת מִיתתעלש צכּבּצוֹמפּ עִינע תאשתאתוּרבּעלעגוּנג פֻֿר גרוּבּ\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
de: מעלדענ שִיע פֿעהלער אנ <בּוּג-גרוּבּ@גנוּ.וֹרג>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
de: %s: וֹפּתִיוֹנ ערפֿוֹרדערת עִינ ארגוּמענת -- »%s«\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
de: אוּפֿרוּפֿ: %s [וֹפּתִיוֹנ]\n

en: Generate a grub config file
de: עִינע גרוּבּ-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי ערשתעללענ

en: output generated config to FILE [default=stdout]
de: עִינע ערזעוּגתע כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ ִינ דאתעִי אוּשגעבּענ [בֿוֹרגאבּע=שתדוֹוּת]

en: Unrecognized option `%s'\n
de: נִיצהת ערכּאננתע וֹפּתִיוֹנ »%s«\n

en: %s: You must run this as root\n
de: %s: שִיע מֻששענ דִיעש אלש אלש רוֹוֹת אוּשפֻֿהרענ\n

en: %s: Not found.\n
de: %s: נִיצהת געפֿוּנדענ.\n

en: Generating grub configuration file ...
de: גרוּבּ-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי וִירד ערשתעללת …

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
de: ִינ דער ערזעוּגתענ גרוּבּ-כּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנשדאתעִי ווּרדענ שיִנתאכּספֿעהלער
    ערכּאננת. שתעללענ שִיע שִיצהער, דאשש דִיע דאתעִיענ עתצ/דעפֿאוּלת/גרוּבּ
    וּנד /עתצ/גרוּבּ.ד/* פֿעהלערפֿרעִי שִינד וֹדער מעלדענ שִיע עִינענ פֿעהלער
    וּנד הֶנגענ דִיע דאתעִי %s אנ.

en: done
de: אבּגעשצהלוֹששענ

en: Warning:
de: וארנוּנג:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
de: אוּפֿרוּפֿ: %s [וֹפּתִיוֹנ] מענֻעִינתראג\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
de: דענ שתאנדארדעִינתראג פֻֿר דאש גרוּבּ-בּוֹוֹתמענֻ פֿעשתלעגענ, יעדוֹצה נוּר פֻֿר דענ נֶצהשתענ שתארת.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
de: גרוּבּ-אבּבִּילדער ִינ בֿערזעִיצהנִיש/%s אנשתעללע בֿוֹנ %s ערוארתענ

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
de: מענֻעִינתראג ִישת עִינע זאהל, עִינ תִיתעל עִינעש מענֻעִינתראגש וֹדער דער בּעזעִיצהנער עִינעש מענֻעִינתראגש. בִּיתתע בּעאצהתענ שִיע,
    דאשש מענֻעִינתרֶגע ִינ וּנתערמענֻש וֹדער וּנתערוּנתערמענֻש דִיע אנגאבּע דער וּנתערמענֻכּוֹמפּוֹנענתענ
    וּנד דאננ דער מענֻעִינתראגכּוֹמפּוֹנענתע ערפֿוֹרדערנ. תִיתעל שוֹללתענ מִית »>« וֹהנע זוּשֶתזלִיצהע לעערזעִיצהענ געתרעננת וערדענ.
    אבּהֶנגִיג בֿוֹנ ִיהרער בּעפֿעהלשזעִילע בּענֵתִיגענ זעִיצהענ וִיע »>« עִינע מאשכִּיערוּנג. ועִיתערע ִינפֿוֹרמאתִיוֹנענ דאזוּ פִֿינדענ שִיע
    ִימ גרוּבּ-האנדבּוּצה ִימ אבּשצהנִיתת ֻבּער דענ »דעפֿאוּלת«-בּעפֿעהל.

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
de: אצהתוּנג: פֿאללש גרוּבּ נִיצהת ִינ דענ וּמגעבּוּנגשבּלוֹצכּ שצהרעִיבּענ כּאננ, זוּמ בּעִישפִּיעל ועננ ער אוּפֿ עִינעמ מדראִיד- וֹדער לבֿמ-גערֶת געשפּעִיצהערת ִישת, בֿערבּלעִיבּת דער געוֶהלתע בּוֹוֹתמענֻעִינתראג נאצה עִינעמ נעוּשתארת אלש שתאנדארד.

en: More than one menu entry?
de: מעהר אלש עִינ מענֻעִינתראג?

en: Menu entry not specified.
de: מענֻעִינתראג ווּרדע נִיצהת אנגעגעבּענ.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
de: %s בּלעִיבּת דער שתאנדארד-בּוֹוֹתמענֻעִינתראג, בִּיש ער מאנוּעלל געלֵשצהת וִירד מִית:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
de: דענ שתאנדארדעִינתראג ִימ גרוּבּ-בּוֹוֹתמענֻ פֿעשתלעגענ.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
de: דאזוּ מוּשש גרוּבּ_דעפֿאוּלת=שאבֿעד ִינ %s/דעפֿאוּלת/גרוּבּ געשעתזת וערדענ.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
de: מענֻעִינתראג ִישת עִינע זאהל, עִינ תִיתעל עִינעש מענֻעִינתראגש וֹדער דער בּעזעִיצהנער עִינעש מענֻעִינתראגש.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
de: שערִיעללעש תערמִינאל ווּרדע אנגעפֿוֹרדערת, אבּער גרוּבּ_שערִיאל_צוֹממאנד ִישת נִיצהת פֿעשתגעלעגת. שתאנדארדפּאראמעתער וערדענ בֿערוענדעת.

en: Found theme: %s\n
de: תהעמא געפֿוּנדענ: %s\n

en: Found background: %s\n
de: הִינתערגרוּנד געפֿוּנדענ: %s\n

en: Unsupported image format
de: נִיצהת וּנתערשתֻתזתעש בִּילדפֿוֹרמאת

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
de: גרוּבּ-תִימעוֹוּת וִירד אוּפֿ עִינענ בֿוֹנ נוּלל בֿערשצהִיעדענענ וערת זוּ שעתזענ, ועננ גרוּבּ_הִידדענ_תִימעוֹוּת געשעתזת ִישת, וִירד נִיצהת מעהר וּנתערשתֻתזת.

en: Found GNU Mach: %s
de: גנוּ מאצה געפֿוּנדענ: %s

en: Found Hurd module: %s
de: הוּרד-מוֹדוּל געפֿוּנדענ: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
de: עִינִיגעש אנ הוּרד-מאתערִיאל געפֿוּנדענ, אבּער נִיצהת גענוּג זוּמ בּוֹוֹתענ.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
de: %s, מִית הוּרד %s (וִיעדערהערשתעללוּנגשמוֹדוּש)

en: %s, with Hurd %s
de: %s, מִית הוּרד %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
de: בִּיתתע בֿערוענדענ שִיע נִיצהת דענ אלתענ תִיתעל »%s« פֻֿר גרוּבּ_דעפֿאוּלת, בֿערוענדענ שִיע »%s« (פֻֿר בֿערשִיוֹנענ בֿוֹר 2.00) וֹדער »%s« (פֻֿר 2.00 וֹדער נעוּער)

en: Loading GNU Mach ...
de: גנוּ מאצה וִירד געלאדענ …

en: Loading the Hurd ...
de: הוּרד וִירד געלאדענ …

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
de: ערועִיתערתע וֹפּתִיוֹנענ פֻֿר %s

en: Loading kernel of Illumos ...
de: כּערנעל בֿוֹנ ִיללוּמוֹש וִירד געלאדענ …

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
de: %s, מִית כּפֿרעעבּשד %s (וִיעדערהערשתעללוּנגשמוֹדוּש)

en: %s, with kFreeBSD %s
de: %s, מִית כּפֿרעעבּשד %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
de: כּערנעל בֿוֹנ פֿרעעבּשד %s וִירד געלאדענ …

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
de: כּערנעל בֿוֹנ פֿרעעבּשד געפֿוּנדענ: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
de: כּערנעל-מוֹדוּלבֿערזעִיצהנִיש געפֿוּנדענ: %s\n

en: Loading Linux %s ...
de: לִינוּכּס %s וִירד געלאדענ …

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
de: ִינִיתִיאלע ראמדִישכּ וִירד געלאדענ …

en: Found linux image: %s\n
de: לִינוּכּס-אבּבִּילד געפֿוּנדענ: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
de: ִינִיתרד-אבּבִּילד געפֿוּנדענ: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
de: %s, מִית כּערנעל %s (ֻבּער %s, וִיעדערהערשתעללוּנגשמוֹדוּש)

en: %s, with kernel %s (via %s)
de: %s, מִית כּערנעל %s (ֻבּער %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
de: נעתבּשד-כּערנעל געפֿוּנדענ: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
de: וִינדוֹוש בִֿישתא/7 (לאדער)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
de: וִינדוֹוש נת/2000/כּספּ (לאדער)

en: Found %s on %s (%s)\n
de: %s אוּפֿ %s געפֿוּנדענ (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
de: (32-בִּית)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
de: (64-בִּית)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
de: (אוּפֿ %s)

en: %s (XSM enabled)
de: %s (כּסשמ אכּתִיבִֿיערת)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
de: %s, מִית כּסענ %s וּנד לִינוּכּס %s (וִיעדערהערשתעללוּנגשמוֹדוּש)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
de: %s, מִית כּסענ %s וּנד לִינוּכּס %s

en: Loading XSM policy ...
de: כּסשמ-רעגעלנ וערדענ געלאדענ …

en: Xen hypervisor, version %s
de: כּסענ-היִפּערבִֿישוֹר, בֿערשִיוֹנ %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
de: ערועִיתערתע וֹפּתִיוֹנענ פֻֿר %s (מִית כּסענ-היִפּערבִֿישוֹר)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
de: זוּר ערכּעננוּנג אנדערער בּוֹוֹתפֶֿהִיגער פּארתִיתִיוֹנענ וִירד וֹש-פּרוֹבּער נִיצהת אוּשגעפֻֿהרת.\nדִיע דאראוּפֿ בּעפִֿינדלִיצהענ שיִשתעמע וערדענ נִיצהת זוּר גרוּבּ-בּוֹוֹתכּוֹנפִֿיגוּראתִיוֹנ הִינזוּגעפֻֿגת.\nשצהאוּענ שִיע ִינ דענ דוֹכּוּמענתאתִיוֹנשעִינתראג גרוּבּ_דִישאבּלע_וֹש_פּרוֹבּער.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
de: זוּר ערכּעננוּנג אנדערער בּוֹוֹתפֶֿהִיגער פּארתִיתִיוֹנענ וִירד וֹש-פּרוֹבּער אוּשגעפֻֿהרת.\nדעששענ אוּשגאבּע וִירד זוּר ערכּעננוּנג בּוֹוֹתפֶֿהִיגער פּרוֹגראממדאתעִיענ וּנד ערזעוּגענ נעוּער בּוֹוֹת-עִינתרֶגע בֿערוענדעת.

en: GRUB_OS_PROBER_SKIP_LIST contains deprecated <UUID>@/dev/* notation. The @/dev/* suffix is ignored.
de: גרוּבּ_וֹש_פּרוֹבּער_שכִּיפּ_לִישת ענתהֶלת דִיע בֿעראלתעתע נוֹתאתִיוֹנ »<וּוִּיד>@/דעבֿ/*«. דאש שוּפֿפִֿיכּס »@/דעבֿ/*« וִירד ִיגנוֹרִיערת.

en: Found %s on %s\n
de: %s אוּפֿ %s געפֿוּנדענ\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
de: %s וִירד בֿוֹנ גרוּבּ-מכּצוֹנפִֿיג נוֹצה נִיצהת וּנתערשתֻתזת.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
de: בּוֹוֹתמענֻ-עִינתראג פֻֿר וּעפִֿי-פִֿירמוארע-עִינשתעללוּנגענ וִירד הִינזוּגעפֻֿגת …\n
