grub 2.12-rc1 - en to tr translation catalogue (1064 entries)

en: unsupported serial port speed
tr: desteklenmeyen seri port hızı

en: unsupported serial port parity
tr: desteklenmeyen seri port eşliği

en: unsupported serial port stop bits number
tr: desteklenmeyen seri port durdurma bit sayısı

en: unsupported serial port word length
tr: desteklenmeyen seri port sözcük uzunluğu

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
tr: Virgülle ayrılmış listedeki sunucu tablolarını yükleme.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
tr: Yalnızca virgülle ayrılmış liste tablolarını yükle.

en: Export version 1 tables to the OS.
tr: Sürüm 1 tablolarını işletim sistemine aktar.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
tr: Sürüm 2 ve sürüm 3 tablolarını işletim sistemine aktar.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
tr: RSDP, XSDT ve RSDT'nin OEMID'sini ayarla.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
tr: RSDP, XSDT ve RSDT'nin OEMTABLE kimliğini ayarla.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
tr: RSDP, XSDT ve RSDT'nin OEMTABLE düzeltmesini ayarla.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
tr: RSDP, XSDT ve RSDT'nin oluşturucu alanını ayarla.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
tr: RSDP, XSDT ve RSDT'nin oluşturucu düzeltmesini ayarla.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
tr: EBDA'yı güncellemeyin. Bazı BIOS'lardaki arızaları düzeltebilir veya takılmaları giderebilir, ancak işletim sisteminin GRUB'dan RSDP almaması durumunda bunu etkisiz hale getirir.

en: premature end of file %s
tr: %s dosyasının erken sonu

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
tr: Sunucu ACPI tablolarını ve bağımsız değişkenler tarafından belirtilen tabloları yükleyin.

en: error: %s.
tr: hata: %s.

en: out of memory
tr: bellek yetersiz

en: cannot read `%s': %s
tr: `%s' okunamadı: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
tr: ACPI kapatılamadı

en: List devices.
tr: Aygıtları listele.

en: cannot open device: %s
tr: aygıt açılamıyor: %s

en: cannot open disk: %s
tr: disk açılamıyor: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
tr: bu bir GPT bölüm tablosu değil: %s

en: read error: %s
tr: okuma hatası: %s

en: unable to find boot device
tr: açılış aygıtı bulunamadı

en: unable to determine partition UUID of boot device
tr: açılış aygıtının bölüm UUID'si belirlenemiyor

en: filename expected
tr: dosya adı bekleniyor

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
tr: DOSYA

en: Print a block list.
tr: Bir blok listesi yazdır.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
tr: DİZİN

en: invalid file name `%s'
tr: `%s' geçersiz dosya adı

en: you need to load the kernel first
tr: önce çekirdeği yüklemelisiniz

en: Boot an operating system.
tr: Bir işletim sistemini aç.

en: No boot time statistics is available
tr: Açılış süresi istatistiği yok

en: Show boot time statistics.
tr: Açılış süresi istatistiklerini göster.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
tr: Disk önbellek istatistikleri: isabet = %lu (%lu.%02lu%%), isabetsiz = %lu

en: No disk cache statistics available
tr: Disk önbellek istatistiği yok

en: Get disk cache info.
tr: Disk önbellek bilgisini al.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
tr: DOS tarzı CR/NL satır sonlarını kabul et.

en: Show the contents of a file.
tr: Bir dosyanın içeriğini göster.

en: Enable verbose output
tr: Detaylı çıktıyı etkinleştir

en: two arguments expected
tr: iki argüman bekleniyor

en: Compare file `%s' with `%s':
tr: `%s' dosyasını `%s' ile karşılaştır:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
tr: Dosya boyutları farklı: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
tr: Dosyalar %llu ofsetinde farklı: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
tr: Dosyalar aynı.

en: FILE1 FILE2
tr: DOSYA1 DOSYA2

en: Compare two files.
tr: İki dosyayı karşılaştır.

en: Load another config file.
tr: Başka bir yapılandırma dosyası yükle.

en: Load another config file without changing context.
tr: İçeriği değiştirmeksizin diğer yapılandırma dosyasını yükle.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
tr: Bağlamı değiştirmeden başka bir yapılandırma dosyası yükle ama yalnızca menü girdilerini al.

en: Load another config file but take only menu entries.
tr: Farklı bir yapılandırma dosyası yükle ama yalnızca menü girdilerini al.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
tr: [[yıl-]ay-gün] [saat:dakika[:saniye]]

en: Display/set current datetime.
tr: Geçerli zamanı görüntüle/ayarla.

en: Do not output the trailing newline.
tr: Sondaki yeni satır çıktısını verme.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
tr: Sola eğik çizgi değerlerin yorumlanmasını etkinleştir.

en: [-e|-n] STRING
tr: [-e|-n] DİZGE

en: Display a line of text.
tr: Metnin bir satırını görüntüle.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
tr: firmware yeniden başlatma ayarı mevcut firmware tarafından desteklenmiyor

en: Reboot into firmware setup menu.
tr: Firmware kurulum menüsüne yeniden başlat.

en: device error: could not set requested mode
tr: aygıt hatası: istenen mod ayarlanamadı

en: invalid mode: number not valid
tr: geçersiz mod: sayı geçersiz

en: unexpected EFI error number: `%u'
tr: beklenmeyen EFI hata numarası: `%u'

en: no UEFI output console interface
tr: UEFI çıktı konsolu arayüzü yok

en: no mode struct for UEFI output console
tr: UEFI çıktı konsolu için mod yapısı yok

en: at most two arguments expected
tr: en fazla iki argüman bekleniyor

en: Available modes for console output device.
tr: Konsol çıktısı için mevcut modlar.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
tr: sayısal olmayan veya geçersiz mod `%s'

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
tr: geçersiz mod: `%lu' maksimum mod `%lu'dan büyük

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
tr: sayısal olmayan veya geçersiz sütun numarası `%s'

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
tr: sayısal olmayan veya geçersiz satır numarası `%s'

en: no mode found with requested columns and rows
tr: istenen sütun ve satırlarda mod bulunamadı

en: Get or set EFI text mode.
tr: EFI metin modunu al veya ayarla.

en: Fix video problem.
tr: Video sorununu düzelt.

en: ROM image is present.
tr: ROM görüntüsü mevcut.

en: Can't enable ROM area.
tr: ROM bölgesi etkinleştirilemiyor.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
tr: Varolan işletim sistemiyle geriye dönük uyumluluk için BIOS benzeri yapılar oluştur.

en: Load BIOS dump.
tr: BIOS dökümünü yükle.

en: command failed
tr: komut başarısız

en: invalid parameter
tr: geçersiz parametre

en: output buffer too small
tr: çıktı arabelleği çok küçük

en: TPM unavailable
tr: TPM uygun değil

en: unknown TPM error
tr: bilinmeyen TPM hatası

en: cannot allocate TPM event buffer
tr: TPM olay arabelleği ayrılamıyor

en: cannot allocate CC event buffer
tr: CC olay arabelleği ayrılamıyor

en: STRING ...
tr: DİZGE ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
tr: Argümanları GRUB komutu olarak değerlendir

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
tr: %s: kilitleme uygulandığında komuta izin verilmiyor

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
tr: DOSYAnın i386 PAE Xen ayrıcalıksız misafir çekirdeği olarak açılabilirliğini denetle

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
tr: DOSYAnın x86_64 Xen ayrıcalıksız misafir çekirdeği olarak açılabilirliğini denetle

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
tr: DOSYAnın Xen x86 ayrıcalıklı misafir çekirdeği olarak kullanılabilirliğini denetle

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
tr: DOSYAnın x86 multiboot çekirdeği olarak kullanılabilirliğini denetle

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
tr: DOSYAnın x86 multiboot2 çekirdeği olarak kullanılabilirliğini denetle

en: Check if FILE is ARM Linux
tr: DOSYAnın ARM Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is ARM64 Linux
tr: DOSYAnın ARM64 Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is IA64 Linux
tr: DOSYAnın IA64 Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is MIPS Linux
tr: DOSYAnın MIPS Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
tr: DOSYAnın MIPSEL Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
tr: DOSYAnın SPARC64 Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is POWERPC Linux
tr: DOSYAnın POWERPC Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86 Linux
tr: DOSYAnın x86 Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
tr: DOSYAnın 32-bit iletişim kuralını destekleyen x86 Linux olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
tr: DOSYAnın x86 kFreeBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
tr: DOSYAnın i386 kFreeBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
tr: DOSYAnın x86_64 kFreeBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
tr: DOSYAnın x86 kNetBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
tr: DOSYAnın i386 kNetBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
tr: DOSYAnın x86_64 kNetBSD olduğunu denetle

en: Check if FILE is i386 EFI file
tr: DOSYAnın i386 EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
tr: DOSYAnın x86_64 EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is IA64 EFI file
tr: DOSYAnın IA64 EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
tr: DOSYAnın ARM64 EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is ARM EFI file
tr: DOSYAnın ARM EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
tr: DOSYAnın RISC-V 32bit EFI dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
tr: DOSYAnın RISC-V 64bit dosyası olduğunu denetle

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
tr: DOSYAnın hazırda beklet konumundaki hiberfil.sys olduğunu denetle

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
tr: DOSYAnın x86_64 XNU (Mac OS X çekirdeği) olduğunu denetle

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
tr: DOSYAnın i386 XNU (Mac OS X çekirdeği) olduğunu denetle

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
tr: DOSYAnın XNU (Mac OS X çekirdeği) hazırda beklet kalıbı olduğunu denetle

en: Check if FILE is BIOS bootsector
tr: DOSYAnın BIOS açılış kesimi olduğunu denetle

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
tr: yanlış

en: OPTIONS FILE
tr: SEÇENEK DOSYASI

en: Check if FILE is of specified type.
tr: DOSYAnın belirtilen türde olduğunu denetle.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
tr: öyle bir bölüm yok

en: New MBR is written to `%s'
tr: Yeni MBR `%s' konumuna yazıldı

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
tr: AYGIT [BÖLÜM[+/-[TÜR]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
tr: AYGIT sürücüye GPT MBR hibritini yaz. Belli bölümler MBR hibritinin bir parçası olacaktır. 3 bölüme kadar izin verilir. TÜR bir MBR türüdür. + bölümün etkin olduğunu gösterir. Yalnızca bir bölüm etkin olabilir.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
tr: Bilgisayarı durdurur.  Bu komut tüm firmware uygulamalarında çalışmaz.

en: Specify hash to use.
tr: Kullanılacak hash'i belirt.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
tr: Hash listesi DOSYASI ile dosyaların hash'lerini denetle.

en: Base directory for hash list.
tr: Hash listesi için temel dizin.

en: Don't stop after first error.
tr: İlk hatadan sonra durma.

en: Uncompress file before checksumming.
tr: Doğrulama yapılmadan önce dosyayı çıkart.

en: %s: READ ERROR
tr: %s: OKUMA HATASI

en: %s: HASH MISMATCH
tr: %s: HASH UYUŞMAZLIĞI

en: %s: OK
tr: %s: Tamam

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
tr: -h HASH [-c DOSYA [-p ÖNEK]] [DOSYA1 [DOSYA2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
tr: Hash sağlamasını hesapla ya da denetle.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
tr: [-c DOSYA [-p ÖNEK]] [DOSYA1 [DOSYA2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
tr: Gelişmiş Güç Yönetimi'ni Ayarla
    (1=düşük, ..., 254=yüksek, 255=kapalı).

en: Display power mode.
tr: Enerji kipini göster.

en: Freeze ATA security settings until reset.
tr: Sıfırlanana kadar ATA güvenlik ayarlarını dondurun.

en: Display SMART health status.
tr: SMART sağlık durumunu görüntüle.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
tr: Otomatik Akustik Yönetimini Ayarla
    (0=kapalı, 128=sessiz, ..., 254=hızlı).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
tr: Bekleme zaman aşımı ayarla
    (0=kapalı, 1=5sn, 2=10sn, ..., 240=2dk, 241=30dk, ...).

en: Set drive to standby mode.
tr: Sürücüyü bekleme moduna ayarla.

en: Set drive to sleep mode.
tr: Sürücüyü uyku moduna ayarla.

en: Print drive identity and settings.
tr: Sürücü kimliğini ve ayarlarını yazdır.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
tr: ATA IDENTIFY sektörünün ham içeriğini göster.

en: Disable/enable SMART (0/1).
tr: SMART'ı etkisizleştir/etkinleştir (0/1).

en: Do not print messages.
tr: İletileri yazdırma.

en: one argument expected
tr: bir argüman bekleniyor

en: [OPTIONS] DISK
tr: [SEÇENEKLER] DİSK

en: Get/set ATA disk parameters.
tr: ATA disk parametrelerini al/ayarla.

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: [PATTERN ...]
tr: [ÖRÜNTÜ ...]

en: Show a help message.
tr: Bir yardım iletisi göster.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
tr: Dosyanın başlangıcındaki ofset baytlarını atla.

en: Read only LENGTH bytes.
tr: Yalnızca UZUNLUK baytları oku.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
tr: [SEÇENEKLER] DOSYA_VEYA_AYGIT

en: Show raw contents of a file or memory.
tr: Bir dosya veya belleğin ham içeriğini göster.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
tr: CMOS içeriğinin ham dökümünü göster.

en: BYTE:BIT
tr: BAYT:BIT

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
tr: Biti CMOS BAYT:BIT te test et.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
tr: Biti CMOS BAYT:BIT ten temizle.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
tr: Biti CMOS BAYT:BIT te ayarla.

en: Show coreboot boot time statistics.
tr: Coreboot açılış süresi istatistiklerini göster.

en: List coreboot tables.
tr: Coreboot tablolarını listele.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
tr: CPU 64-bit (uzun) mod desteğini (öntanımlı) denetle.

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
tr: CPU Fiziksel Adres Uzantısı (PAE) desteğini denetle.

en: Check for CPU features.
tr: CPU özelliklerini denetle.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
tr: Geçerli eşlemeleri göster.

en: Reset all mappings to the default values.
tr: Tüm eşlemeleri öntanımlı değerlere getir.

en: Perform both direct and reverse mappings.
tr: Hem doğrudan hem de karşıt eşlemeleri çalıştır.

en: No drives have been remapped
tr: Yeniden eşlenen sürücü yok

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
tr: İS diski #num ------> GRUB/BIOS aygıtı

en: Manage the BIOS drive mappings.
tr: BIOS sürücü eşlemelerini yönet.

en: Do not use APM to halt the computer.
tr: Bilgisayarı durdurmak için APMyi kullanma.

en: Halt the system, if possible using APM.
tr: Mümkünse APM kullanarak sistemi kapat.

en: no APM found
tr: APM bulunamadı

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
tr: Sürüm %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, uzunluk = 0x%x, başlangıç = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, uzunluk = 0x%x
    DS = 0x%x, uzunluk = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
tr: 16-bit korunmuş arayüz destekleniyor

en: 16-bit protected interface unsupported
tr: 16-bit korunmuş arayüz desteklenmiyor

en: 32-bit protected interface supported
tr: 32-bit korunmuş arayüz destekleniyor

en: 32-bit protected interface unsupported
tr: 32-bit korunmuş arayüz desteklenmiyor

en: CPU Idle slows down processor
tr: CPU Boşta işlemciyi yavaşlatır

en: CPU Idle doesn't slow down processor
tr: CPU Boşta işlemciyi yavaşlatmaz

en: APM disabled
tr: APM etkisiz

en: APM enabled
tr: APM etkin

en: APM disengaged
tr: APM devre dışı

en: APM engaged
tr: APM devrede

en: Show APM information.
tr: APM bilgisini göster.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
tr: dosya adı veya tempo ve notlar bekleniyor

en: Invalid tempo in %s
tr: %s içinde geçersiz tempo

en: file `%s' not found
tr: `%s' dosyası bulunamadı

en: unrecognized number
tr: tanınmayan numara

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
tr: DOSYA | TEMPO [PERDE1 SÜRE1] [PERDE2 SÜRE2] ...

en: Play a tune.
tr: Bir melodi çal.

en: set numlock mode
tr: numlock durumunu ayarla

en: set capslock mode
tr: capslock durumunu ayarla

en: set scrolllock mode
tr: scrollock durumunu ayarla

en: set insert mode
tr: insert durumunu ayarla

en: set pause mode
tr: pause durumunu ayarla

en: press left shift
tr: sol shift'e bas

en: press right shift
tr: sağ shift'e bas

en: press SysRq
tr: SysRq tuşuna bas

en: press NumLock key
tr: NumLock tuşuna bas

en: press CapsLock key
tr: CapsLock tuşuna bas

en: press ScrollLock key
tr: ScrollLock tuşuna bas

en: press Insert key
tr: Insert tuşuna bas

en: press left alt
tr: sol alt'a bas

en: press right alt
tr: sağ alt'a bas

en: press left ctrl
tr: sol ctrl'ye bas

en: press right ctrl
tr: sağ ctrl'ye bas

en: don't update LED state
tr: LED durumunu güncelleme

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
tr: [TUŞVURUŞU1] [TUŞVURUŞU2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
tr: Tuş vuruşu dizisini taklit et

en: Save read value into variable VARNAME.
tr: Okunan değeri VARNAME değişkenine kaydet.

en: invalid argument
tr: geçersiz argüman

en: Read a CPU model specific register.
tr: CPU modeline özel kaydı oku.

en: ADDR VALUE
tr: ADDR DEĞERİ

en: Write a value to a CPU model specific register.
tr: CPU modeline özgü bir kayda bir değer yaz.

en: Run `go' to resume GRUB.
tr: GRUB'a devam etmek için `go' komutunu çalıştır.

en: Return to IEEE1275 prompt.
tr: IEEE1275 komut istemine dön.

en: Read 8-bit value from PORT.
tr: PORTDAN 8-bit değer oku.

en: Read 16-bit value from PORT.
tr: PORTTAN 16-bit değer oku.

en: Read 32-bit value from PORT.
tr: PORTDAN 32-bit değer oku.

en: PORT VALUE [MASK]
tr: PORTDEĞERİ [MASKE]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
tr: PORTA 8-bit DEĞER yaz.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
tr: PORTA 16-bit DEĞER yaz.

en: ADDR VALUE [MASK]
tr: ADDR DEĞERİ [MASKE]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
tr: PORTA 32-bit DEĞER yaz.

en: variable `%s' isn't set
tr: `%s' değişkeni ayarlanmamış

en: Load a keyboard layout.
tr: Bir klavye düzeni yükle.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
tr: Üst karakter tuşunu denetle.

en: Check Control key.
tr: Kontrol tuşunu denetle.

en: Check Alt key.
tr: Alt tuşunu denetle.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
tr: Tuş düzenleyici durumunu denetle.

en: can't find command `%s'
tr: `%s' komutu bulunamadı

en: Enter password:
tr: Şifre gir:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
tr: Aynı bağlamdaki eski yapılandırmayı ayrıştır

en: Parse legacy config in new context
tr: Yeni bağlamdaki eski yapılandırmayı ayrıştır

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
tr: Aynı bağlamdaki eski yapılandırmayı yalnızca menü girişlerini alarak ayrıştır

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
tr: Yeni bağlamdaki eski yapılandırmayı yalnızca menü girişlerini alarak ayrıştır

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
tr: [--no-mem-option] [--type=TÜR] DOSYA [PARAMETRELER ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
tr: grub-legacy `kernel' komutunu simule et

en: FILE [ARG ...]
tr: DOSYA [PARAMETRELER ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
tr: grub-legacy `initrd' komutunu simule et

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
tr: grub-legacy `modulenounzip' komutunu simule et

en: [--md5] PASSWD [FILE]
tr: [--md5] ŞİFRE [DOSYA]

en: Simulate grub-legacy `password' command
tr: grub-legacy `password' komutunu simule et

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
tr: grub-legacy `password' komutunu menü giriş modunda simule et

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
tr: Dosya adı belirt.

en: Skip signature-checking of the environment file.
tr: Ortam dosyasının imza kontrolünü atla.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
tr: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [beyazliste_için_değişken_adı] [...]

en: Load variables from environment block file.
tr: Değişkenleri ortam blok dosyasından yükle.

en: [-f FILE]
tr: [-f DOSYA]

en: List variables from environment block file.
tr: Ortam blok dosyasındaki değişkenleri listele.

en: [-f FILE] variable_name [...]
tr: [-f DOSYA] değişken_adı [...]

en: Save variables to environment block file.
tr: Değişkenleri ortam blok dosyasına kaydet.

en: Show a long list with more detailed information.
tr: Daha ayrıntılı bilgiler içeren uzun bir liste göster.

en: Print sizes in a human readable format.
tr: Boyutları okunabilir bir biçimde yazdır.

en: List all files.
tr: Tüm dosyaları listele.

en: Network protocols:
tr: Ağ protokolleri:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
tr: [-l|-h|-a] [DOSYA ...]

en: List devices and files.
tr: Aygıtları ve dosyaları listele.

en: Show version 1 tables only.
tr: Yalnızca sürüm 1 tablolarını göster.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
tr: Yalnızca sürüm 2 ve sürüm 3 tablolarını göster.

en: Show ACPI information.
tr: ACPI bilgisini göster.

en: available RAM
tr: kullanılabilir RAM

en: reserved RAM
tr: ayrılmış RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
tr: ACPI geri kazanılabilir RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
tr: ACPI kalıcı depolama RAM'i

en: faulty RAM (BadRAM)
tr: hatalı RAM (BadRAM)

en: persistent RAM
tr: kalıcı RAM

en: persistent RAM (legacy)
tr: kalıcı RAM (eski)

en: RAM holding coreboot tables
tr: Coreboot tablolarını tutan RAM

en: RAM holding firmware code
tr: Firmware kodunu tutan RAM

en: List memory map provided by firmware.
tr: Firmware tarafından sağlanan bellek haritasını listele.

en: List PCI devices.
tr: PCI aygıtlarını listele.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
tr: Intel Mac'ler için HFS veya HFS+ bölümünün DOSYASInı koru.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
tr: PPC mac'ler için HFS veya HFS+ bölümünün DIR'ini koru.

en: Read 8-bit value from ADDR.
tr: ADDR'den 8-bit değer oku.

en: Read 16-bit value from ADDR.
tr: ADDR'den 16-bit değer oku.

en: Read 32-bit value from ADDR.
tr: ADDR'den 32-bit değer oku.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
tr: ADDR'ye 8-bit DEĞER yaz.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
tr: ADDR'ye 16-bit DEĞER yaz.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
tr: ADDR'ye 32-bit DEĞER yaz.

en: List free and allocated memory blocks.
tr: Boş ve ayrılmış bellek bloklarını listele.

en: List free memory blocks.
tr: Boş bellek bloklarını listele.

en: Stress test large allocations.
tr: Büyük ayrımlar için stres testi

en: Menu entry type.
tr: Menü giriş türü.

en: STRING
tr: DİZİ

en: List of users allowed to boot this entry.
tr: Bu girdiyi başlatabilecek kullanıcıların listesi.

en: USERNAME[,USERNAME]
tr: KULLANICIADI[,KULLANICIADI]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
tr: Bu girdiyi hızlıca başlatacak klavye tuşu.

en: KEYBOARD_KEY
tr: KLAVYE _TUŞU

en: Use STRING as menu entry body.
tr: Menü girişi gövdesi olarak DİZİ öğesini kullan.

en: Menu entry identifier.
tr: Menü girdisi tanımlayıcı.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
tr: Bu girdi herhangi bir kullanıcı tarafından başlatılabilir.

en: BLOCK
tr: BLOK

en: Define a menu entry.
tr: Bir menü girdisi tanımla.

en: Define a submenu.
tr: Bir alt menü tanımla.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
tr: Ad 	Ref Sayısı 	Bağımlılıklar

en: Show this message.
tr: Bu iletiyi göster.

en: ADDR [SIZE]
tr: ADDR [BOYUT]

en: Show memory contents.
tr: Bellek içeriği göster.

en: MODULE
tr: MODÜL

en: Remove a module.
tr: Modülü kaldır.

en: Show loaded modules.
tr: Yüklenen modülleri göster.

en: Exit from GRUB.
tr: GRUB'dan çık.

en: No CS5536 found
tr: CS5536 bulunamadı

en: CS5536 at %d:%d.%d
tr: CS5536 konumu %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
tr: Sistem yönetimi veri yolu denetleyicisi G/Ç alanı konumu 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
tr: RAM yuva numarası %d

en: Written SPD bytes: %d B.
tr: Yazılan SPD baytları: %d B.

en: Total flash size: %d B.
tr: Toplam flash boyutu: %d B.

en: Memory type: DDR2.
tr: Bellek türü: DDR2.

en: Part no: %s.
tr: Parça numarası: %s.

en: Memory type: Unknown.
tr: Bellek türü: Bilinmiyor.

en: Print Memory information.
tr: Bellek bilgisini yazdır.

en: %s does not support UUIDs
tr: %s, UUID'leri desteklemiyor

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
tr: [MODUL1 MODUL2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
tr: Doğal disk sürücülerine geç. Belirtilmemişse öntanımlı set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) kullanılır

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
tr: Bölümde KOMUTLARI çalıştır.
    Kullanılabilir komutları 'parttool PARTITION help' listeler.

en: Sorry, no parttool is available for %s
tr: Üzgünüz, %s için parttool mevcut değil

en: unknown argument `%s'
tr: bilinmeyen argüman '%s'

en: PARTITION COMMANDS
tr: BÖLÜM KOMUTLARI

en: USER PASSWORD
tr: KULLANICI ŞİFRESİ

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
tr: Kullanıcı şifresini ayarla (düz metin). Önerilmez ve güvensizdir.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
tr: geçersiz PBKDF2 şifresi

en: USER PBKDF2_PASSWORD
tr: KULLANICI PBKDF2_ŞİFRESİ

en: Set user password (PBKDF2).
tr: Kullanıcı şifresi ayarla (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
tr: Üretici ve aygıt IDsine göre aygıt seç.

en: [vendor]:[device]
tr: [üretici]:[aygıt]

en: Select device by its position on the bus.
tr: Veri yolu konumuna göre aygıt seç.

en: missing `%c' symbol
tr: '%c' sembolü eksik

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
tr: [-s KONUM] [-d CİHAZ]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
tr: PCI yapılandırma alanının ham dökümünü göster.

en: Skip signature-checking of the public key file.
tr: Açık anahtar dosyasının imza denetimini atla.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
tr: kötü imza

en: public key %08
tr: ortak anahtar %08

en: module `%s' isn't loaded
tr: %s modülü yüklenemedi

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
tr: ortak anahtar %08x bulunamadı

en: Verify detached signature.
tr: Ayrılmış imzayı doğrula.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
tr: [-s|--skip-sig] PUBKEY_DOSYASI

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
tr: PUBKEY_DOSYASInı güvenilen anahtarlara ekle.

en: Show the list of trusted keys.
tr: Güvenilen anahtar listesini göster.

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
tr: PUBKEY_ID'yi güvenilen anahtarlardan kaldır.

en: Set a variable to return value.
tr: Döndürülen değere bir değişken ayarla.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
tr: Sürücüyü belirle.

en: Determine partition map type.
tr: Bölüm haritası türünü belirle.

en: Determine filesystem type.
tr: Dosya sistemi türünü belirle.

en: Determine filesystem UUID.
tr: Dosya sistemi UUID'sini belirle.

en: Determine filesystem label.
tr: Dosya sistemi etiketini belirle.

en: Determine partition UUID.
tr: Bölüm UUID'sini belirle.

en: filesystem `%s' does not support labels
tr: `%s' dosya sistemi etiketleri desteklemiyor

en: DEVICE
tr: AYGIT

en: Retrieve device info.
tr: Aygıt bilgisini al.

en: Do not echo input
tr: Girişi yansıtma

en: overflow is detected
tr: taşma belirlendi

en: Set variable with user input.
tr: Değişkeni kullanıcı girdisi ile ayarla.

en: Reboot the computer.
tr: Bilgisayarı yeniden başlat.

en: [NUMBER:]VARNAME
tr: [NUMARA:]DEĞİŞKEN_ADI

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
tr: REGEXP ARAMA METNİ

en: Test if REGEXP matches STRING.
tr: REGEXP'in METNE uygunluğunu test et.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
tr: AD [DEĞİŞKEN] [İPUCU]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
tr: Aygıtları dosya göre ara. Eğer DEĞİŞKEN belirli ise bulunan ilk aygıt değişken olarak ayarlanır.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
tr: Aygıtları etikete göre ara. Eğer DEĞİŞKEN belirli ise bulunan ilk aygıt değişken olarak ayarlanır.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
tr: Aygıtları UUID göre ara. Eğer DEĞİŞKEN belirli ise bulunan ilk aygıt değişken olarak ayarlanır.

en: Search devices by a file.
tr: Dosyaya göre aygıtlar ara.

en: Search devices by a filesystem label.
tr: Dosya sistemi etiketine göre aygıtlar ara.

en: Search devices by a filesystem UUID.
tr: Dosya sistemi UUID'sine göre aygıtlar ara.

en: Set a variable to the first device found.
tr: İlk aygıt bulunduğunda bir değişken ayarla.

en: Do not probe any floppy drive.
tr: Hiçbir disket sürücüsünü inceleme.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
tr: Öncelikle cihazın İPUCU'nu deneyin. Eğer İPUCU virgül ile biterse ayrıca alt bölümleri deneyin

en: HINT
tr: İPUCU

en: Manipulate PCI devices.
tr: PCI aygıtlarını işlet.

en: Verbose countdown.
tr: Geri sayımı ayrıntıla.

en: NUMBER_OF_SECONDS
tr: SANİYE_SAYISI

en: Wait for a specified number of seconds.
tr: Belirlenen saniye kadar bekle.

en: type
tr: tür

en: match
tr: eşleşme

en: Store the value in the given variable name.
tr: Değeri verilen değişken adında sakla.

en: variable
tr: değişken

en: Retrieve SMBIOS information.
tr: SMBIOS bilgisini al.

en: no terminal specified
tr: uçbirim belirlenmedi

en: terminal `%s' isn't found
tr: uçbirim `%s' bulunamadı

en: Active input terminals:
tr: Etkin girdi uçbirimleri:

en: Available input terminals:
tr: Kullanılabilir girdi uçbirimleri:

en: Active output terminals:
tr: Etkin çıktı uçbirimleri:

en: Available output terminals:
tr: Kullanılabilir çıktı uçbirimleri:

en: List or select an input terminal.
tr: Bir girdi uçbirimi listele veya seç.

en: List or select an output terminal.
tr: Bir çıktı uçbirimi listele veya seç.

en: EXPRESSION ]
tr: ANLATIM ]

en: Evaluate an expression.
tr: Bir anlatım değerlendir.

en: EXPRESSION
tr: ANLATIM

en: Load the same file in multiple ways.
tr: Çoklu yollarla aynı dosyayı yükle.

en: Specify size for each read operation
tr: Her okuma işlemi için boyut belirtin

en: invalid block size
tr: geçersiz blok boyutu

en: File size: %s
tr: Dosya boyutu: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
tr: Geçen süre: %d.%03d s

en: Speed: %s
tr: Hız: %s

en: Test file read speed.
tr: Dosya okuma hızını test et.

en: no command is specified
tr: hiçbir komut belirtilmemiş

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
tr: Geçen süre: %d.%03d saniye

en: Translate to upper case.
tr: Büyük harfe dönüştür.

en: Translate to lower case.
tr: Küçük harfe dönüştür.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
tr: Hiçbir şey yapma, başarılı.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
tr: Hiçbir şey yapma, başarısız.

en: Test USB support.
tr: USB desteğini sına.

en: Text-only
tr: Yalnızca metin

en: Monochrome
tr: Siyah-beyaz

en: Unknown video mode
tr: Bilinmeyen video kipi

en:   EDID version: %u.%u
tr:   EDID sürümü: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
tr:     Tercih edilen kip: %ux%u

en:     No preferred mode available
tr:     Kullanılabilir tercih edilen kip yok

en: invalid video mode specification `%s'
tr: geçersiz video kipi tanımlaması `%s'

en: List of supported video modes:
tr: Desteklenen video kipleri listesi:

en: Adapter `%s':
tr: Bağdaştırıcı `%s':

en:   No info available
tr:   Bilgi yok

en:   Failed to initialize video adapter
tr:   Video bağdaştırıcı başlatılamadı

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
tr: Mümkün olan video kiplerini listele. Eğer çözünürlük belirtilmişse yalnızca uyan kipleri göster.

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
tr: WxH kipinde video alt sistemini test et.

en: Test video subsystem.
tr: Video alt sistemini sına.

en: Mount by UUID.
tr: UUID'e göre bağla.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
tr: Tümünü bağla.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
tr: `%s' açılamıyor: %s

en: cannot seek `%s': %s
tr: `%s' aranamıyor: %s

en: header file not found
tr: baş dosya bulunamadı

en: header file too small
tr: baş dosya çok küçük

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
tr: %s%s%s (%s) için parola gir:

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
tr: sayısal olmayan veya geçersiz anahtar dosya boyutu `%s'

en: key file size is 0
tr: anahtar dosya boyutu 0

en: failed to read key file
tr: anahtar dosyası okunamadı

en: Mount a crypto device.
tr: Bir şifreli aygıt bağla.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
tr: `%s' fiziksel modülü bulunamadı. Çekirdek kalıptaki bazı modüller eksik olabilir.

en: physical volume %s not found
tr: %s fiziksel birimi bulunamadı

en: no media in `%s'
tr: `%s' içinde ortam yok

en: Couldn't load sha256
tr: Sha256 yüklenemedi

en: Couldn't load sha512
tr: Sha512 yüklenemedi

en: couldn't read ELI metadata
tr: ELI üst verisi okunamadı

en: Attempting to decrypt master key...
tr: Ana anahtarı çözme girişiminde bulunuluyor...

en: cannot write to CD-ROM
tr: CD-ROM'a yazılamadı

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
tr: Bir dosyadan sanal bir sürücü oluştur.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
tr: Şifre hash

en: Device sector size
tr: Aygıt sektör boyutu

en: Set device UUID
tr: Aygıt UUID ayarla

en: cannot set specified key
tr: belirtilen anahtar ayarlanamıyor

en: cannot determine disk %s size
tr: %s diskinin boyutu belirlenemiyor

en: cannot set specified sector size on disk %s
tr: %s diskinde belirtilen sektör boyutu ayarlanamıyor

en: cannot open keyfile %s
tr: %s anahtar dosyası açılamıyor

en: cannot seek keyfile at offset %
tr: % ofsetinde anahtar dosya aranamıyor

en: couldn't load hash %s
tr: %s hash değeri yüklenemedi

en: unrecognized keyfile offset
tr: tanınmayan anahtar dosya ofseti

en: unrecognized sector size
tr: tanınmayan sektör boyutu

en: unrecognized key size
tr: tanınmayan anahtar boyutu

en: key size %
tr: anahtar boyutu %

en: sector size -S %
tr: sektör boyutu -S %

en: invalid cipher %s
tr: geçersiz şifre %s

en: invalid mode %s
tr: geçersiz mod %s

en: invalid cipher %s or mode %s
tr: geçersiz şifre %s veya mod %s

en: cannot open disk %s
tr: %s diski açılamıyor

en: Enter passphrase for %s%s%s:
tr: %s%s%s için parolayı gir:

en: error reading password
tr: şifre okunmasında hata

en: Load and initialize EFI emulator.
tr: EFI taklitçisini yükle ve başlat.

en: Finalize loading of EFI emulator.
tr: EFI modülatörünün yüklenmesini sonuçlandır.

en: Unload EFI emulator.
tr: EFI emülatörünü kaldır.

en: symbol `%s' not found
tr: `%s' sembolü bulunamadı

en: Loaded fonts:
tr: Yüklü yazı tipleri:

en: FILE...
tr: DOSYA...

en: Specify one or more font files to load.
tr: Yüklemek için bir ya da daha fazla yazı tipi dosyası belirtin.

en: List the loaded fonts.
tr: Yüklenmiş yazı tiplerini listele.

en: not a directory
tr: bir dizin değil

en: not a regular file
tr: düzenli bir dosya değil

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
tr: core.img dosyanız olağandan büyük. Ayrılan alana sığmıyor.

en: checksum verification failed
tr: sağlama doğrulaması başarısız

en: no decryption key available
tr: kullanılabilir şifre çözme anahtarı yok

en: MAC verification failed
tr: MAC doğrulaması başarısız

en: Assume input is raw.
tr: Girdiyi ham olarak kabul et.

en: Assume input is hex.
tr: Girdiyi hex olarak kabul et.

en: Assume input is passphrase.
tr: Girdiyi şifre tümcesi olarak kabul et.

en: Enter ZFS password:
tr: ZFS parolası girin:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
tr: [-h|-p|-r] [DOSYA]

en: Virtual device is removed
tr: Sanal aygıt kaldırıldı

en: Virtual device is faulted
tr: Sanal aygıt hatalı

en: Virtual device is offline
tr: Sanal aygıt çevrimdışı

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
tr: Sanal aygıt düşürülmüş

en: Virtual device is online
tr: Sanal aygıt çevrimiçi

en: Incorrect virtual device: no type available
tr: Hatalı sanal aygıt: tip yok

en: Bootpath: unavailable
tr: Açılış konumu: kullanılamaz

en: Bootpath: %s
tr: Açılış konumu: %s

en: Path: unavailable
tr: Konum: kullanılamaz

en: Path: %s
tr: Yol: %s

en: Incorrect VDEV
tr: Geçersiz VDEV

en: Unknown virtual device type: %s
tr: Bilinmeyen sanal aygıt türü: %s

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
tr: Sanal aygıt ağacı yok

en: Print ZFS info about DEVICE.
tr: AYGIT hakkındaki ZFS bilgisini yazdır.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
tr: DOSYA SİSTEMİ [DEĞİŞKEN]

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
tr: Şimdi uzaktan hata ayıklayıcıya bağlanın lütfen.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
tr: GDB stub'ı belirtilen portta başlat

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
tr: Diziyi kullanılan ayarları kullanarak çevirir.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
tr: Seçili İS açmak için Enter'a, öncesinde komutları düzenlemek için `e' ye veya komut satırı için `c' ye basın. Önceki menüye dönmek için ESC'ye basın.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
tr: Seçili İS açmak için Enter'a, öncesinde komutları düzenlemek için `e' ye veya komut satırı için `c' ye basın.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
tr: enter: aç, `e': seçenekler, `c': komut-satırı

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
tr: Seçili olan girdi %d sn içinde otomatik olarak çalıştırılacak.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
tr: %d sn kaldı.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
tr: %d sn

en: GRUB Boot Menu
tr: GRUB Açılış Menüsü

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Say `Hello World'.
tr: `Hello World' de.

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
tr: desteklenmeyen gzip biçimi

en: lzop file corrupted
tr: lzop dosyası bozuk

en: xz file corrupted or unsupported block options
tr: xz dosyası bozuk veya desteklenmeyen blok seçenekleri

en: requested buffer size is too large
tr: istenen arabellek boyutu çok büyük

en: [ENVVAR=VALUE]
tr: [ORTAM_DEĞİŞKENİ=DEĞER]

en: Set an environment variable.
tr: Bir çevresel değişken ayarla.

en: ENVVAR
tr: ORTAM_DEĞİŞKENİ

en: Remove an environment variable.
tr: Bir çevresel değişken kaldır.

en: List devices or files.
tr: Aygıtları ya da dosyaları listele.

en: Insert a module.
tr: Bir modül ekle.

en: disk `%s' not found
tr: `%s' diski bulunamadı

en: attempt to read or write outside of partition
tr: disk bölümünün dışından okuma veya dışına yazma girişimi

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
tr: geçersiz bellek adresi (0x%s > 0x%s)

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
tr: aygıt sayısı sınırı aşıyor

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
tr: device.map içindeki `%s' sürücü adı geçersiz. Bunun yerine %s kullanılıyor. Lütfen şu biçimi kullanın: [hfc]d[0-9]* (örn. `hd0' veya `cd')

en: can't open `%s': %s
tr: açılamıyor `%s': %s

en: DEVICE_NAME
tr: AYGIT_ADI

en: Set root device.
tr: Kök aygıtı ayarla.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
tr: DOSYAyı memdisk olarak kullan

en: print verbose messages.
tr: ayrıntılı iletiler yazdır.

en: SECS
tr: SN

en: GRUB emulator.
tr: GRUB öykünücü.

en: Error in parsing command line arguments
tr: Konut satırı argümanlarını ayrıştırmada sorun.

en: %s: warning:
tr: %s: uyarı:

en: %s: info:
tr: %s: bilgi:

en: %s: error:
tr: %s: hata:

en: file `%s' is too big
tr: `%s' dosyası çok büyük

en: unknown filesystem
tr: bilinmeyen dosya sistemi

en: Shutdown failed
tr: Kapatma başarısız

en: Exit failed
tr: Çıkış başarısız

en: Unknown command `%s'.
tr: Bilinmeyen komut `%s'.

en: Display this help and exit.
tr: Bu yardımı göster ve çık.

en: Display the usage of this command and exit.
tr: Bu komutun kullanımını göster ve çık.

en: missing mandatory option for `%s'
tr: `%s' için zorunlu seçenek eksik

en: the argument `%s' requires an integer
tr: `%s' bağımsız değişkeni bir tamsayı gerektiriyor

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
tr: GRUB bu makineyi nasıl durduracağını henüz bilmiyor!

en: unrecognized escaped character '%c'
tr: tanınmayan escape karakteri '%c'

en: Default server is ${net_default_server}
tr: Öntanımlı sunucu: ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
tr: geçersiz renk tanımlaması `%s'

en: Reboot failed
tr: Yeniden başlatma başarısız

en: invalid zImage
tr: geçersiz zImage

en: Load Linux.
tr: Linux'u yükle.

en: Load initrd.
tr: initrd yükle.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
tr: DTB dosyası yükle.

en: failed to get FDT
tr: FDT alma başarısız

en: you need to load the Xen Hypervisor first
tr: önce Xen hipervizör yüklemelisiniz

en: Load a xen hypervisor.
tr: Xen hipervizör yükle.

en: Load a xen module.
tr: Xen modülü yükle.

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
tr: BIOS tabanlı sistemi aç.

en: Load another boot loader.
tr: Başka bir başlangıç yükleyici ekle.

en: cannot find kernel file %s
tr: %s çekirdek dosyası bulunamıyor

en: Cannot find initrd file %s
tr: %s initrd dosyası bulunamıyor

en: Display output on all consoles.
tr: Tüm konsolların çıktısını göster.

en: Use serial console.
tr: Sıralı konsol kullan.

en: Ask for file name to reboot from.
tr: Yeniden başlatılacak dosya adını sor.

en: Use CD-ROM as root.
tr: CD-ROM'u root olarak kullan.

en: Invoke user configuration routing.
tr: Kullanıcı yapılandırma yönlendirmesini çağır.

en: Enter in KDB on boot.
tr: Başlangıçta KDB'de gir.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
tr: DDB yerine GDB uzak hata ayıklayıcısını kullan.

en: Disable all boot output.
tr: Tüm açılış çıktılarını etkisizleştir.

en: Wait for keypress after every line of output.
tr: Her çıktı satırından sonra tuşa basılmasını bekle.

en: Boot into single mode.
tr: Tekli kipte başlat.

en: Boot with verbose messages.
tr: Ayrıntılı olarak başlat.

en: Don't reboot, just halt.
tr: Yeniden başlatma, yalnızca kapat.

en: Change configured devices.
tr: Yapılandırılan aygıtları değiştir.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
tr: comAYGIT[,HIZ]

en: Disable SMP.
tr: SMP'i etkisizleştir.

en: Disable ACPI.
tr: ACPI'i etkisizleştir.

en: Don't display boot diagnostic messages.
tr: Açılış tanısal iletilerini gösterme.

en: Boot with debug messages.
tr: Hata iletileriyle birlikte aç.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
tr: [ADDR|comAYGIT][,HIZ]

en: name
tr: ad

en: size
tr: boyut

en: Booting in blind mode
tr: Kör modda açılıyor

en: Load kernel of FreeBSD.
tr: FreeBSD çekirdeğini yükle.

en: Load kernel of OpenBSD.
tr: OpenBSD çekirdeğini yükle.

en: Load kernel of NetBSD.
tr: NetBSD çekirdeğini yükle.

en: Load FreeBSD env.
tr: FreeBSD env yükle.

en: Load FreeBSD kernel module.
tr: FreeBSD çekirdek modülünü yükle.

en: Load NetBSD kernel module.
tr: NetBSD çekirdek modülünü yükle.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
tr: NetBSD çekirdek modülünü yükle (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
tr: FreeBSD çekirdek modülünü yükle (ELF).

en: the size of `%s' is too large
tr: `%s' boyutu çok büyük

en: Load FreeDOS kernel.sys.
tr: FreeDOS kernel.sys yükle.

en: Load NTLDR or BootMGR.
tr: NTLDR veya BootMGR'yi yükle.

en: Load Plan9 kernel.
tr: Plan9 çekirdeğini yükle.

en: Load a PXE image.
tr: PXE kalıbı yükle.

en: Load Truecrypt ISO.
tr: Truecrypt ISO kalıbı yükle.

en: initrd already loaded
tr: initrd zaten yüklenmiş

en: Load module.
tr: Modül yükle.

en: Press any key to launch xnu
tr: xnu'yu çalıştırmak için bir tuşa bas

en: Could not locate FPSWA driver
tr: FPSWA sürücüsünün yeri saptanamıyor

en: No FPSWA found
tr: FPSWA bulunamadı

en: FPSWA revision: %x
tr: FPSWA revizyon: %x

en: Display FPSWA version.
tr: FPSWA sürümünü görüntüle.

en: Load a multiboot 2 kernel.
tr: multiboot 2 çekirdeğini yükle.

en: Load a multiboot 2 module.
tr: multiboot 2 modülünü yükle.

en: Load a multiboot kernel.
tr: multiboot çekirdeğini yükle.

en: Load a multiboot module.
tr: multiboot modülünü yükle.

en: missing p-list filename
tr: p-liste dosya adı eksik

en: Background image mode.
tr: Arka plan görüntü kipi.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
tr: stretch(=%UZAT%)|normal(=%NORMAL%)

en: Load XNU image.
tr: XNU kalıbını yükle.

en: Load 64-bit XNU image.
tr: 64-bit XNU kalıbını yükle.

en: Load XNU extension package.
tr: XNU uzantı paketini yükle.

en: Load XNU extension.
tr: XNU uzantısı yükle.

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
tr: XNU uzantı dizinini yükle.

en: Load a splash image for XNU.
tr: XNU için bir açılış kalıbı kullan.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
tr: ADDR1,MASKE1[,ADDR2,MASKE2[,...]]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
tr: BAŞLANGIÇ[K|M|G] BİTİŞ[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
tr: Belirtilen aralıktaki tüm hafıza bölgelerini sil.

en: four arguments expected
tr: dört bağımsız değişken bekleniyor

en: unrecognised network interface `%s'
tr: bilinmeyen ağ arayüzü `%s'

en: no DHCP info found
tr: DHCP bilgisi bulunamadı

en: no DHCP options found
tr: DHCP seçenekleri bulunamadı

en: invalid DHCP option code
tr: geçersiz DHCP seçenek kodu

en: no DHCP option %u found
tr: %u DHCP seçeneği bulunamadı

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
tr: bilinmeyen DHCP seçeneği biçimi tanımlaması `%s'

en: no network card found
tr: ağ arayüzü bulunamadı

en: couldn't autoconfigure %s
tr: %s otomatik olarak yapılandırılamıyor

en: [CARD]
tr: [KART]

en: perform a bootp autoconfiguration
tr: bootp otomatik yapılandırması gerçekleştir

en: perform a DHCP autoconfiguration
tr: otomatik DHCP yapılandırmayı uygula

en: no DNS servers configured
tr: DNS sunucusu yapılandırılmadı

en: no DNS record found
tr: DNS kaydı bulunamadı

en: no DNS reply received
tr: DNS yanıtı alınmadı

en: only ipv4
tr: yalnızca ipv4

en: only ipv6
tr: yalnızca ipv6

en: prefer ipv4
tr: ipv4 tercih et

en: prefer ipv6
tr: ipv6 tercih et

en: ADDRESS DNSSERVER
tr: DNSSUNUCU ADRESİ

en: Perform a DNS lookup
tr: Bir DNS araması yap

en: DNSSERVER
tr: DNSSUNUCU

en: Add a DNS server
tr: Bir DNS sunucusu ekle

en: Remove a DNS server
tr: Bir DNS sunucusunu kaldır

en: List DNS servers
tr: DNS sunucuları listesi

en: couldn't send network packet
tr: ağ paketi gönderilemiyor

en: unsupported HTTP response
tr: desteklenmeyen HTTP yanıtı

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
tr: desteklenmeyen HTTP hatası %d: %s

en: time out opening `%s'
tr: `%s' açılırken zaman aşımı

en: timeout: could not resolve hardware address
tr: zaman aşımı: donanım adresi çözülemiyor

en: unresolvable address %s
tr: çözülemeyen adres %s

en: unrecognised network address `%s'
tr: bilinmeyen ağ adresi `%s'

en: destination unreachable
tr: hedef ulaşılamaz

en: address not found
tr: adres bulunamadı

en: you can't delete this address
tr: bu adresi silemezsiniz

en: Unsupported hw address type %d
tr: Desteklenmeyen donanım adres türü %d

en: Unsupported address type %d
tr: %d desteklenmeyen adres türü

en: three arguments expected
tr: üç bağımsız değişken bekleniyor

en: card not found
tr: kart bulunamadı

en: network interface not found
tr: ağ arayüzü bulunamadı

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
tr: geçici

en: Unknown address type %d
tr: %d bilinmeyen adres türü

en: no server is specified
tr: sunucu belirtilmemiş

en: timeout reading `%s'
tr: `%s' okunurken zaman aşımı

en: Add a network address.
tr: Bir ağ adresi ekle.

en: Delete a network address.
tr: Bir ağ adresi sil.

en: Add a network route.
tr: Ağ yönlendirmesi ekle.

en: Delete a network route.
tr: Ağ yönlendirmesi sil.

en: list network routes
tr: ağ yönlendirmelerini listele

en: list network cards
tr: ağ arayüzlerini listele

en: list network addresses
tr: ağ adreslerini listele

en: connection refused
tr: bağlantı reddedildi

en: connection timeout
tr: bağlantı zaman aşımı

en: Enter username:
tr: Kullanıcı adı gir:

en: [USERLIST]
tr: [KULLANICILİSTESİ]

en: Possible commands are:
tr: Olası komutlar:

en: Possible devices are:
tr: Olası aygıtlar:

en: Possible files are:
tr: Olası dosyalar:

en: Possible partitions are:
tr: Olası bölümler:

en: Possible arguments are:
tr: Olası bağımsız değişkenler:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
tr: Olası şeyler:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
tr: Uyarı: `%s' içerisinde söz dizimi hatası (eksik / işareti)

en: Warning: invalid foreground color `%s'
tr: Uyarı: geçersiz '%s' ön plan rengi

en: Warning: invalid background color `%s'
tr: Uyarı: geçersiz '%s' arkaplan rengi

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
tr: ORATM_DEĞİŞKENİ [ORATM_DEĞİŞKENİ] ...

en: Export variables.
tr: Değişkenleri dışa aktar.

en: module isn't loaded
tr: modül yüklenemedi

en: GNU GRUB  version %s
tr: GNU GRUB %s sürümü

en: ESC at any time exits.
tr: Herhangi zamandaki ESC daima çıkar.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
tr: En küçük  BASH benzeri satır düzeni desteklenir. İlk sözcük için, SEKME olası komutları listeler. Herhangi bir yerde SEKME tuşu ile var olan aygıt veya dosyalar listelenir. less(1) benzeri sayfalayıcıyı etkinleştirmek için, "set pager=1".%s

en: Clear the screen.
tr: Ekranı temizle.

en: Enter normal mode.
tr: Normal kipe gir.

en: Exit from normal mode.
tr: Normal kipten çık.

en: Press any key to continue...
tr: Devam etmek için herhangi bir tuşa basın...

en: Booting `%s'
tr: `%s' açılıyor

en: Falling back to `%s'
tr: `%s' geri dönülüyor

en: Failed to boot both default and fallback entries.
tr: Öntanımlı ve yedek girdilerin hiçbiri ile sistem başlatılamadı.

en: Booting a command list
tr: Bir komut listesi çalıştırılıyor

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
tr: Düşük seviye Emac benzeri ekran düzenlemesi desteklenir. Liste tamamlamaları için SEKME tuşuna basın. Açılış yapmak için CTRL+X veya F10 tuşuna basın, komut satırı için CTRL+C veya F2 tuşuna basın veya ESC tuşu ile düzenlemeyi iptal edip GRUB menüsüne dönün.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
tr: Girdi seçmek için %C ve %C tuşlarını kullanın.

en: TiB
tr: TİB

en: PiB
tr: PİB

en: Partition %s:
tr: Bölüm %s:

en: Device %s:
tr: Aygıt %s:

en: Filesystem cannot be accessed
tr: Dosya sistemine ulaşılamadı

en: Filesystem type %s
tr: Dosya sistemi türü %s

en: - Label `%s'
tr: - Etiket `%s'

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
tr: - Son değişiklik zamanı %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
tr: Bilinen dosya sistemi bulunamadı

en:  - Partition start at %llu%sKiB
tr:  - Bölüm %llu%sKiB konumunda başlıyor

en:  - Sector size %uB
tr:  - Sektör boyutu %uB

en:  - Total size unknown
tr:  - Toplam boyut bilinmiyor

en:  - Total size %llu%sKiB
tr:  - Toplam boyut %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
tr: --DEVAMI--

en: cannot open configuration file `%s': %s
tr: yapılandırma dosyası açılamıyor `%s': %s

en: Success
tr: Başarılı

en: no compression is available for your platform
tr: platformunuz için kullanılabilir sıkıştırma yok

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
tr: şifrelenmiş birim bağlanamıyor `%s': %s

en: cannot open grub disk `%s'
tr: `%s' grup diski açılamıyor

en: can't run dm task for `%s'
tr: `%s' için dm görevi çalıştırılamıyor

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
tr: geom açılamıyor

en: unaligned device size
tr: hizalanmamış aygıt boyutu

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
tr: GRUB'daki çekirdek kalıp olan `%s' okunmaya çalışılıyor

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
tr: GRUB'daki çekirdek kalıp olan `%s' tekrar okunmaya çalışılıyor

en: cannot read `%s' correctly
tr: `%s' düzgün biçimde okunamıyor

en: Storage information for `%s' does not include type
tr: `%s' için depolama bilgisi tür içermiyor

en: `%s' is not a local disk
tr: `%s' bir yerel disk değil

en: can't retrieve blocklists: %s
tr: blocklist'ler alınamıyor: %s

en: invalid zero blocksize
tr: geçersiz sıfır blok boyutu

en: can't retrieve blocklists
tr: blocklist'ler alınamıyor

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
tr: ioctl RAID_VERSION hatası: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
tr: desteklenmeyen RAID sürümü: %d.%d

en: Unable to open stream from %s: %s
tr: %s konumundan akış açılamıyor: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
tr: bilinmeyen RAID aygıtı türü `%s'

en: unknown device type %s
tr: bilinmeyen aygıt türü: %s

en: Usage: %s DEVICE
tr: Kullanım: %s AYGIT

en: cannot save the original directory
tr: özgün dizin kaydedilemiyor

en: cannot restore the original directory
tr: özgün dizin geri yüklenemiyor

en: cannot make temporary file: %s
tr: geçici dosya oluşturulamıyor: %s

en: cannot make temporary directory: %s
tr: geçici dizin oluşturulamıyor: %s

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
tr: %s: bulunamadı

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
tr: `SystemPartition' ve `OSLoader' sizin tarafınızdan elle belirlenmelidir.

en: couldn't retrieve random data
tr: rasgele veri alınamıyor

en: unexpected EFI error
tr: beklenmeyen EFI hatası

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
tr: Boş BootNNNN yuvası bulunamadı

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
tr: bu GPT bölüm etiketi hiç BIOS Açılış Bölümü içermiyor; gömme olası değildir

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
tr: BIOS Açılış Bölümünüz çok küçük; gömme olası değildir

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
tr: yerleştirilmiş alanınız alışılmadık biçimde küçük.  core.img sığmayacaktır.

en: Make partition active
tr: Disk bölümünü etkinleştir

en: not a primary partition
tr: birincil bölüm değil

en: Partition %d is active now.
tr: %d bölümü etkinleştirildi.

en: Change partition type
tr: Bölüm türünü değiştir

en: the partition type 0x%x isn't valid
tr: disk bölümü türü 0x%x geçerli değil

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
tr: Disk bölümü türü ayarlanıyor 0x%x

en: invalid variable name `%s'
tr: geçersiz değişken adı `%s'

en: unexpected end of file
tr: beklenmeyen dosya sonu

en: Exit from loops
tr: Döngülerden çık

en: Continue loops
tr: Döngülere devam et

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
tr: Konumsal parametreler kaydır.

en: [VALUE]...
tr: [DEĞER]...

en: Set positional parameters.
tr: Pozisyonal parametreleri belirle.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
tr: Bir fonksiyonla dön.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
tr: [-m (stretch|normal)] DOSYA

en: Load background image for active terminal.
tr: Arka plan resmini aktif konsol için yükle.

en: COLOR
tr: RENK

en: Set background color for active terminal.
tr: Etkin uçbirim arkaplan rengini ayarla.

en: Set the serial unit.
tr: Seri birimini ayarla.

en: Set the serial port address.
tr: Dizisel bağlantı noktası adresini ayarla.

en: Set the serial port speed.
tr: Dizisel bağlantı noktası hızını ayarla.

en: Set the serial port word length.
tr: Dizisel bağlantı noktası sözcük uzunluğunu ayarla.

en: Set the serial port parity.
tr: Dizisel bağlantı noktası eşliğini ayarla.

en: Set the serial port stop bits.
tr: Seri yuva durdurma bitlerini ayarla.

en: Set the base frequency.
tr: Baz frekansı belirle.

en: Enable/disable RTS/CTS.
tr: RTS/CTS etkinleştir/devre dışı bırak.

en: serial port `%s' isn't found
tr: seri bağlantı noktası `%s' bulunamadı

en: unsupported serial port flow control
tr: desteklenmeyen seri bağlantı noktası akış denetimi

en: [OPTIONS...]
tr: [SEÇENEKLER...]

en: Configure serial port.
tr: Seri portu yapılandır.

en: unknown terminfo type `%s'
tr: bilinmeyen terminfo türü `%s'

en: Unknown encoding
tr: Bilinmeyen kodlama

en: Current terminfo types:
tr: Geçerli terminfo türleri:

en: Terminal is ASCII-only [default].
tr: Konsol yalnızca ASCII olarak tanımlıdır.

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
tr: Konsol mantıksal olarak UTF-8 olarak emredildi.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
tr: Konsol görsel olarak UTF-8 olarak emredildi.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
tr: GENİŞLİK X YÜKSEKLİK.

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
tr: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERMİNAL] [TÜR]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
tr: TERMİNAL'in terminfo tipini TÜR olarak ayarla.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
tr: Blok argümanını yazdır ve çalıştır.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
tr: `%s' biteşlem dosyasının biçimi desteklenmiyor

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
tr:   VBE bilgisi:   sürüm: %d.%d  OEM yazılım gözden geçirmesi: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
tr:               toplam bellek: %d KiB

en: no suitable video mode found
tr: uygun video kipi bulunamadı

en: peek out of range
tr: gözatma aralık dışı

en: access denied
tr: erişim engellendi

en: MODULES
tr: MODÜLLER

en: THEMES
tr: TEMALAR

en: FONTS
tr: YAZI TİPLERİ

en: compress GRUB files [optional]
tr: GRUB dosyalarını sıkıştır [isteğe bağlı]

en: embed FILE as public key for signature checking
tr: DOSYAyı imza denetimi için genel anahtar olarak göm

en: cannot sync `%s': %s
tr: `%s' senkronize edilemiyor: %s

en: cannot rename the file %s to %s
tr: %s dosyasının adı %s olarak değiştirilemiyor

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
tr: disk mevcut değil, bu nedenle %s aygıt bölümüne dönülüyor

en: Commands:
tr: Komutlar:

en: Create a blank environment block file.
tr: Boş bir çevresel öbek dosyası oluştur.

en: List the current variables.
tr: Var olan değişkenleri listele.

en: Set variables.
tr: Değişkenleri ayarla.

en: Delete variables.
tr: Değişkenleri sil.

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: You need to specify at least one command.
tr: En az bir komut belirlemeniz gerekir.

en: FILENAME COMMAND
tr: DOSYA ADI KOMUTU

en: Tool to edit environment block.
tr: Ortam bloğu düzenleme aracı.

en: cannot get file location `%s': %s
tr: `%s' dosya konumu alınamıyor: %s

en: invalid parameter %s
tr: %s geçersiz parametre

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
tr: %s için bir aygıt bulunamıyor (/dev bağlı mı?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
tr: %s için bir GRUB aygıtı bulunamıyor. device.map'inizi gözden geçirin

en: invalid skip value %lld
tr: geçersiz atlama değeri %lld

en: read error at offset %llu: %s
tr: %llu ofsetinde okuma hatası: %s

en: cannot write to the stdout: %s
tr: standart çıktıya yazılamıyor: %s

en: compare fail at offset %llu
tr: %llu. ofsette karşılaştırma hatası

en: OS file %s open error: %s
tr: İşletim sistemi dosyası %s açma hatası: %s

en: `loopback' command fails: %s
tr: `loopback' komutu başarısız: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
tr: `cryptomount' komutu başarısız: %s

en: couldn't retrieve UUID
tr: UUID alınamadı

en: List files in PATH.
tr: PATH'teki dosyaları listele.

en: cp FILE LOCAL
tr: cp DOSYA LOKAL

en: Copy FILE to local file LOCAL.
tr: DOSYA'yı YEREL yerel dosyasına kopyala.

en: Copy FILE to standard output.
tr: DOSYAyı standart çıktıya kopyala.

en: cmp FILE LOCAL
tr: cmp DOSYA KONUMU

en: Compare FILE with local file LOCAL.
tr: DOSYA'yı YEREL yerel dosyası ile karşılaştır.

en: hex FILE
tr: hex DOSYA

en: crc FILE
tr: crc DOSYA

en: Get crc32 checksum of FILE.
tr: DOSYAnın crc32 özeti.

en: blocklist FILE
tr: blocklist DOSYA

en: Display blocklist of FILE.
tr: Yasaklı DOSYA listesini gösterir.

en: Skip N bytes from output file.
tr: çıktı dosyasından N byte atla.

en: Handle N bytes in output file.
tr: Çıkış dosyasındaki N bayt'ı işle.

en: Specify the number of input files.
tr: Girdi dosyalarının sayısını belirtin.

en: Set debug environment variable.
tr: Hata ayıklama ortamı değişkeni ayarla.

en: Mount crypto devices.
tr: Şifrelenmiş aygıtları bağlayın.

en: Uncompress data.
tr: Sıkıştırılmamış veri.

en: Invalid disk count.
tr: Geçersiz disk sayımı.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
tr: Disk sayısı disk listesinden önce gelmelidir.

en: No command is specified.
tr: Hiçbir komut belirlenmedi.

en: Not enough parameters to command.
tr: Komut vermek için yeterli girdi yok.

en: Invalid command %s.
tr: Geçersiz komut %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
tr: IMAGE_PATH KOMUTLAR

en: Debug tool for filesystem driver.
tr: Dosya sistemi sürücüsü için hata ayıklama aracı.

en: set input filename for 32-bit part.
tr: 32-bit parça için girdi dosyası adı belirle.

en: set input filename for 64-bit part.
tr: 64-bit parça için girdi dosyası adı belirle.

en: set output filename. Default is STDOUT
tr: çıktı dosyası adı belirle. Öntanımlı: STDOUT

en: [OPTIONS]
tr: [SEÇENEKLER]

en: Missing input file
tr: Eksik girdi dosyası

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
tr: `%s', `%s' konumuna kopyalanamıyor: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
tr: `%s', `%s' konumuna sıkıştırılamıyor

en: failed to make directory: '%s'
tr: dizin oluşturulamıyor: '%s'

en: cannot open directory `%s': %s
tr: dizin açılamıyor `%s': %s

en: cannot backup `%s': %s
tr: `%s' yedeklenemiyor: %s

en: cannot restore `%s': %s
tr: `%s' geri yüklenemiyor: %s

en: cannot delete `%s': %s
tr: silinemiyor `%s': %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
tr: grub-mkimage, XZ desteği olmadan derlenmiştir

en: Unknown compression format %s
tr: Bilinmeyen sıkıştırma biçimi %s

en: Unrecognized compression `%s'
tr: Tanınmayan sıkıştırma `%s'

en: unknown target format %s
tr: bilinmeyen hedef biçim: %s

en: cannot find locale `%s'
tr: `%s' yereli bulunamıyor

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
tr: %s yok. Lütfen --target veya --directory belirtin

en: invalid modinfo file `%s'
tr: geçersiz modinfo dosyası `%s'

en: Unknown platform `%s-%s'
tr: `%s-%s' bilinmeyen platform

en: More than one install device?
tr: Birden çok kurulum aygıtı?

en: TARGET
tr: HEDEF

en: delete device map if it already exists
tr: aygıt haritası varsa sil

en: install even if problems are detected
tr: sorun tespit edilse bile kur

en: use identifier file even if UUID is available
tr: UUID kullanılabilir olsa da tanımlayıcı dosyayı kullan

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
tr: kurulum aygıtı kaldırılabilir. Bu seçenek yalnızca EFI üzerinde kullanılabilir.

en: ID
tr: Kimlik

en: use COLOR for label
tr: etiket için RENK kullan

en: use COLOR for label background
tr: arkaplan etiketi için RENK kullan

en: Install GRUB on your drive.
tr: Aygıtınıza GRUB kurun.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
tr: INSTALL_DEVICE, sistem aygıtı dosya adı olmalıdır.
    %s, GRUB görüntüsünü %s'e kopyalar. Bazı platformlarda GRUB'u açılış sektörüne de kurabilir.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
tr: %s aygıtı %s aygıt haritasında birden çok tanımlanmış

en: Unable to open %s: %s
tr: %s açılamıyor: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
tr: Platformunuz saptanamıyor. Lütfen --target kullanın.

en: Installing for %s platform.
tr: %s platformu için kuruluyor.

en: install device isn't specified
tr: kurulum aygıtı belirtilmedi

en: cannot find EFI directory
tr: EFI dizini bulunamıyor

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
tr: %s bir EFI bölümüne benzemiyor, sistem açılmayabilir

en: %s doesn't look like an EFI partition
tr: %s EFI disk bölümü gibi görünmüyor

en: You've found a bug
tr: Bir böcek buldunuz

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
tr: %s üstündeki dosya sistemi ne HFS ne de HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
tr: cryptodisk etkinleştirilmeden şifrelenmiş diske kurulum denendi. `%s' dosyasında `%s' belirtin

en: Can't create file: %s
tr: Dosya oluşturulamıyor: %s

en: the chosen partition is not a PReP partition
tr: seçilen bölüm bir PReP bölümü değil

en: failed to copy Grub to the PReP partition
tr: Grub, PReP bölümüne kopyalanamıyor

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
tr: PReP bölümü boş değil. Eğer kullanmak istediğinizden eminseniz temizlemek için dd komutunu çalıştırın: `%s'

en: WARNING: no platform-specific install was performed
tr: UYARI: platforma özgü kurulum gerçekleştirilmedi

en: Installation finished. No error reported.
tr: Kurulum tamamlandı. Hata bildirilmedi.

en: No path or device is specified.
tr: Aygıt için yol tanımlanmadı.

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
tr: Freetype Hatası %d 0x%x kabartması U+0x%x%s için yükleniyor

en: Out of range substitution (%d, %u)
tr: Aralık dışı değişiklik (%d, %u)

en: Unsupported substitution type: %d
tr: Desteklenmeyen yer değiştirme türü: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
tr: Desteklenmeyen değişim tanımı: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
tr: geçersiz yazı tipi aralığı

en: Unsupported coverage specification: %u
tr: Desteklenmeyen kapsam tanımı: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
tr: UYARI: yazı tipi özellik parametresi desteklenmiyor : %x

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
tr: yazı tipi aralığını ayarla

en: NAME
tr: AD

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
tr: yazı tipi ailesi adını ayarla

en: SIZE
tr: BOYUT

en: set font size
tr: yazı tipi boyutunu ayarla

en: convert to bold font
tr: kalın yazı tipine çevir

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
tr: yüklenirken bir eşlem vuruşlarını yoksay

en: [OPTIONS] FONT_FILES
tr: [SEÇENEKLER] YAZITİPİ_DOSYALARI

en: output file must be specified
tr: çıktı dosyası belirtilmelidir

en: set prefix directory
tr: ön ek dizinini belirle

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: available formats:
tr: kullanılabilir biçimler:

en: unknown target format %s
tr: bilinmeyen hedef biçim %s

en: [OPTION]... [MODULES]
tr: [SEÇENEK]... [MODÜLLER]

en: Make a bootable image of GRUB.
tr: GRUB'un açılabilir görüntüsünü oluştur.

en: Target format not specified (use the -O option).
tr: Hedef biçimi belirtilmemiş (-O seçeneğini kullanın).

en: Prefix not specified (use the -p option).
tr: Ön ek belirtilmemiş (-p seçeneğini kullanın).

en: cannot close `%s': %s
tr: `%s' kapatılamıyor: %s

en: set input filename. Default is STDIN
tr: girdi dosyası adını belirle. Öntanımlı: STDIN

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
tr: HATA: geçerli klavye yerleşimi bulunamadı. Girdiyi denetleyin.

en: root directory of TFTP server
tr: TFTP sunucusunun kök dizini

en: unsupported platform %s
tr: desteklenmeyen platform: %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
tr: %s için ağdan kurulum dizini oluşturuldu. DHCP sunucunuzu şuna yöneltin: %s

en: Generate PBKDF2 password hash.
tr: PBKDF2 parola hash'i oluştur.

en: failure to read password
tr: şifre okunmasında hata

en: Reenter password:
tr: Parolanızı tekrar girin:

en: passwords don't match
tr: parolalar eşleşmiyor

en: PBKDF2 hash of your password is %s
tr: Parolanızın PBKDF2 hash'i: %s

en: No path is specified.
tr: Konum tanımlanmamış.

en: PATH
tr: KONUM

en: save ROM images in DIR [optional]
tr: ROM kalıplarını DİZİNe kaydet [isteğe bağlı]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
tr: DOSYAyı xorriso olarak kullan [isteğe bağlı]

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
tr: xorriso destek isteklerini <bug-xorriso@gnu.org> adresine postalayın.

en: [OPTION] SOURCE...
tr: [SEÇENEK] KAYNAK...

en: enabling %s support ...
tr: %s desteği etkinleştiriliyor ...

en: xorriso not found
tr: xorriso bulunamadı

en: cannot find `%s': %s
tr: '%s' bulunamıyor: %s

en: need an image and mountpoint
tr: bir görüntü ve bağlama noktası gerekli

en: given argument is a system device, not a path
tr: verilen argüman bir sistem aygıtıdır, bir yol değil

en: [default=%s]
tr: [öntanımlı=%s]

en: available targets:
tr: kullanılabilir hedefler:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
tr: [SEÇENEK]... [YOL|AYGIT]

en: read text from FILE.
tr: DOSYAdan metin oku.

en: use COLOR for text
tr: metin için RENK kullan

en: use COLOR for background
tr: arka plan için RENK kullan

en: use FILE as font (PF2).
tr: DOSYAyı yazı tipi olarak kullan (PF2).

en: Missing arguments
tr: Eksik bağımsız değişkenler

en: [PATH]
tr: [YOL]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
tr: GRUB betik yapılandırma dosyasını sözdizimi hataları için denetler.

en: Syntax error at line %u
tr: Sözdizim hatası satır %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
tr: `%s' betiği komut içermiyor ve bir şey yapmayacak

en: use FILE as the boot image [default=%s]
tr: DOSYAyı açılış kalıbı olarak kullan [öntanımlı=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
tr: DOSYAyı çekirdek kalıbı olarak kullan [öntanımlı=%s]

en: No device is specified.
tr: Hiçbir aygıt belirlenmedi.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
tr: Kalıpları DEVICE'den açılış yapmak için yapılandır.
    
    Normalde bu programı çalıştırmanız önerilmez. Bunu yerine grub-install kullanın.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
tr: AYGIT bir OS aygıtı olmalı (ör /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
tr: Geçersiz aygıt `%s'.

en: write output to FILE [default=stdout].
tr: çıktıyı DOSYAya yaz [öntanımlı=stdout].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
tr: syslinux yapılandırmasını GRUB'a dönüştür.

en: cannot compress the kernel image
tr: çekirdek görüntüsü sıkıştırılamaz

en: unknown compression %d
tr: bilinmeyen sıkıştırma: %d

en: Decompressor is too big
tr: Çözücü çok büyük

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
tr: çekirdek kalıbı çok büyük (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
tr: çekirdek kalıbı çok büyük (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
tr: diskboot.img boyutu %u bayt olmalı

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
tr: fwstart.img bilinen iyi sürümle eşleşmiyor. kendi riskinizle devam edin

en: firmware image is too big
tr: aygıt yazılımı kalıbı çok büyük

en: invalid line format: %s
tr: geçersiz satır biçimi: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
tr: çekirdek dosyanın ilk bölümü bölüm-hizalı değil

en: non-sector-aligned data is found in the core file
tr: non-sector-aligned verisi ana dosyada bulundu

en: the sectors of the core file are too fragmented
tr: çekirdek dosyasının bölümleri çok fazla parçalanmış

en: the size of `%s' is not %u
tr: `%s'nin boyutu %u değil

en: the size of `%s' is too small
tr: `%s' boyutu çok küçük

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
tr: GRUB'u birden çok bölümlendirme kısmı veya bölümlendirme kısmı ve dosyası olan diske yükleme girişimi yapılıyor. Bu henüz sağlanmıyor.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
tr: dosya sistemini %s de kimliklendirmek imkansızdır; güvenlik denetimi yürütülemez

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
tr: %s, DOS-türevi başlangıç için yedek alan ayırmayan bir %s dosya sistemini içeriyor. Buraya GRUB yükleme, eğer değişken veri grub-setup (--skip-fs-probe bu denetimi etkisizleştirir, kendi seçiminizi yapın) tarafından üzerine yazılmışsa FILESYSTEM DESTRUCTION sonucunu verebilir.

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
tr: %s içeriyor gibi bir %s bölüm haritası DOS-stili başlatma için alan ayırması bilimeyen. GRUBu oraya yüklemek DOSYA SİSTEMİ BOZULMASI sonucunu ortaya çıkarabilir eğer değer verisi grub-yükle tarafından üstüne yazılmışsa (--skip-fs-probe  bu taramayı kapatır, risk kendi sorumluluğunuzdadır)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
tr: GRUB'u bölümlendirilmemiş bir diske veya bölüme yükleme çalışması. Bu KÖTÜ bir fikir.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
tr: GRUB birden fazla disk bölümü etiketi içeren bir diske kurulmaya çalışılıyor. Bu özellik henüz desteklenmiyor.

en: File system `%s' doesn't support embedding
tr: `%s' dosya sistemi gömmeyi desteklememektedir

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
tr: Yerleştirilmiş alanınız alışılmadık biçimde küçük.  core.img sığmayacaktır.

en: no terminator in the core image
tr: bu çekirdek kalıpta sonlandırıcı yok

en: core.img version mismatch
tr: core.img sürüm uyuşmazlığı

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
tr: gömme olası değil, ama bu RAID ve LVM kurulumu için gereklidir

en: can't determine filesystem on %s
tr: %s üzerindeki dosya sistemi belirlenemiyor

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
tr: `%s' dosya sistemi blocklist'leri desteklemiyor

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
tr: gömme mümkün değil, fakat bu çapraz-disk yüklemesi için gerekli

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
tr: İçe gömme mümkün değil. Bu kurulumsa GRUB yalnızca blocklist kullanarak yüklenebilir. Bununla birlite blocklist sağlıksızdır ve kullanılmamaları tavsiye edilir.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
tr: engelli listeleri ile devam etmeyecek

en: Make GRUB keyboard layout file.
tr: GRUB klavye düzen dosyası yap.

en: print this message and exit
tr: bu iletiyi yazdır ve çık

en: print the version information and exit
tr: sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
tr: %s, ckbcomp kullanarak GRUB için klavye düzeni oluşturur\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
tr: Hataları <bug-grub@gnu.org> adresine bildir.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
tr: %s: seçenek bir argüman gerektiriyor -- `%s'\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]\n

en: Generate a grub config file
tr: Bir grub yapılandırma dosyası oluştur

en: Unrecognized option `%s'\n
tr: `%s' tanımlanmamış seçenek\n

en: %s: You must run this as root\n
tr: %s: Bunu kök olarak çalıştırmalısınız\n

en: %s: Not found.\n
tr: %s: Bulunamadı.\n

en: Generating grub configuration file ...
tr: Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...

en: done
tr: bitti

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] MENÜ_GİRDİSİ\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
tr: GRUB için öntanımlı açılış menü girdisini yalnızca sonraki açılış için ayarla.

en: More than one menu entry?
tr: Birden çok menü girdisi mi?

en: Menu entry not specified.
tr: Menü girdisi tanımlanmamış.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
tr: GRUB için öntanımlı açılış menü girdisini ayarla.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
tr: Bu, %s/default/grub içinde GRUB_DEFAULT=saved olmasını gerektirir.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
tr: MENU_ENTRY bir numara, bir menü öge başlığı veya bir menü öge tanımlayıcısıdır.

en: Found theme: %s\n
tr: Bulunan tema: %s\n

en: Found background: %s\n
tr: Bulunan arka plan: %s\n

en: Unsupported image format
tr: Desteklenmeyen görüntü biçimi

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
tr: GRUB_HIDDEN_TIMEOUT belirtildiğinde GRUB_TIMEOUT'u sıfırdan farklı değere ayarlamak artık desteklenmiyor.

en: Found GNU Mach: %s
tr: Bulunan GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
tr: Bulunan Hurd modülü: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
tr: Bazı Hurd ögeleri bulundu, ama açılış için yetersiz.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
tr: %s, Hurd %s ile (kurtarma kipi)

en: %s, with Hurd %s
tr: %s, Hurd %s ile

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
tr: Lütfen GRUB_DEFAULT için eski `%s' başlığını kullanmayın, `%s' (2.00 sürümlerinden öncesi için) veya `%s' (2.00 veya sonrası için) kullanın.

en: Loading GNU Mach ...
tr: GNU Mach yükleniyor ...

en: Loading the Hurd ...
tr: Hurd yükleniyor ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
tr: %s için gelişmiş seçenekler

en: Loading kernel of Illumos ...
tr: Illumos çekirdeği yükleniyor ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
tr: %s, kFreeBSD %s ile (kurtarma kipi)

en: %s, with kFreeBSD %s
tr: %s, kFreeBSD %s ile

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
tr: FreeBSD %s çekirdeği yükleniyor...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
tr: Bulunan FreeBSD çekirdeği: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
tr: Bulunan çekirdek modülü dizini: %s\n

en: Loading Linux %s ...
tr: Linux %s yükleniyor ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
tr: Başlangıç ramdiski yükleniyor ...

en: Found linux image: %s\n
tr: Bulunan linux kalıbı: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
tr: Bulunan initrd kalıbı: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
tr: %s, %s çekirdeği ile (%s aracılığıyla, kurtarma kipi)

en: %s, with kernel %s (via %s)
tr: %s, %s çekirdeğiyle (%s aracılığıyla)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
tr: Bulunan NetBSD çekirdeği: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
tr: Windows Vista/7 (yükleyici)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
tr: Windows NT/2000/XP (yükleyici)

en: Found %s on %s (%s)\n
tr: %s (%s) %s bölümünde bulundu\n

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
tr: (%s üzerinde)

en: %s (XSM enabled)
tr: %s (XSM etkin)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
tr: %s, Xen %s ve Linux %s ile (kurtarma kipi)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
tr: %s, Xen %s ve Linux %s ile

en: Loading XSM policy ...
tr: XSM politikası yükleniyor...

en: Xen hypervisor, version %s
tr: Xen hipervizör, sürüm %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
tr: %s için gelişmiş seçenekler (Xen hipervizör ile)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
tr: os-prober, diğer açılabilir bölümleri algılamak için çalıştırılmayacak.\nDiğer sistemler GRUB açılış yapılandırmasına eklenmeyecek.\nBelgelerde GRUB_DISABLE_OS_PROBER ayarını kontrol edin.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
tr: os-prober, diğer açılabilir bölümleri saptamak için çalıştırılacak.\nÇıktısı, bölümdeki açılabilir dosyaları saptamak ve yeni açılış girdileri oluşturmak için kullanılacak.

en: Found %s on %s\n
tr: %s %s bölümünde bulundu\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
tr: %s henüz grub-mkconfig tarafından desteklenmiyor.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
tr: UEFI Firmware Ayarları için açılış menüsü girişi ekleniyor...\n
