grub-2.14-rc1 - en to eo translation catalogue (1705 entries)

en: unsupported serial port speed
eo: nesubtenata rapideco de seria pordo

en: unsupported serial port parity
eo: nesubtenata pareco de seria pordo

en: unsupported serial port stop bits number
eo: nesubtenata nombro da seriaj stop-bitoj

en: unsupported serial port word length
eo: nesubtenata vortlongo de seria pordo

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
eo: Ne ŝargi gastigajn tabelojn specifitajn per perkome disigita listo.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
eo: Ŝargi nur la tabelojn donitajn en komo-dispartigita listo.

en: Export version 1 tables to the OS.
eo: Eksporti versio-1-tabelojn al la operaciumo.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
eo: Eksporti versio-2- kaj versio-3-tabelojn al la operaciumo.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
eo: Agordi OEMID de RSDP, XSDT kaj RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
eo: Agordi OEMTABLE ID de RSDP, XSDT kaj RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
eo: Agordi OEMTABLE-revizion de RSDP, XSDT kaj RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
eo: Agordi kreinto-kampon de RSDP, XSDT kaj RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
eo: Agordi kreinto-revizion de RSDP, XSDT kaj RSDT

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
eo: Fari sen ĝisdatigo de EBDA. Eblas ripari fiaskojn kaj paraliziĝojn en kelkaj BIOS-oj, sed tio ne efikas kun operaciumoj ne ricevantaj RSDP-on de GRUB.

en: premature end of file %s
eo: neatendita fino de dosiero %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
eo: [-1|-2] [--exclude=TABELO1,TABELO2|--load-only=tabelo1,tabelo2] DOSIERO1 [DOSIERO2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
eo: Ŝargi gastigajn ACPI-tabelojn kaj tabelojn specifigitajn per argumentoj.

en: error: %s.
eo: eraro: %s.

en: out of memory
eo: memormanko

en: cannot read `%s': %s
eo: ne eblas legi na '%s': %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
eo: ACPI-elŝalto malsukcesis

en: hash file of the binary.
eo: haketa dosiero de la plenumeblaĵo.

en: hash file of the certificate.
eo: haketa dosiero de la atestilo.

en: <SIGNED_FILE>
eo: <SUBSKRIBITA_DOSIERO>

en: Verify SIGNED_FILE against the trusted X.509 certificates in the db list
eo: Konstati SUBSKRIBITAN_DOSIERON kontraŭ la fidindaj X.509-atestiloj en la listo db

en: Show the list of trusted X.509 certificates from the db list
eo: Montri la liston da fidindaj X.509-atestiloj el la listo db

en: <X509_CERTIFICATE>
eo: <X509_ATESTILO>

en: Add trusted X509_CERTIFICATE to the db list
eo: Aldoni fidindan X509_ATESTILON al la listo db

en: Add distrusted X509_CERTIFICATE to the dbx list
eo: Aldoni malfidindan X509_ATESTILON al la listo dbx

en: Show the list of distrusted certificates and certificate/binary hashes from the dbx list
eo: Montri la liston de malfinindaj atestiloj kaj atestilaj/plenumeblaĵaj haketoj el la listo dbx

en: BINARY HASH FILE
eo: PLENUMEBLAĴA HAKETO-DOSIERO

en: Add trusted BINARY HASH to the db list.
eo: Aldoni finindan duuman haketon al la listo db.

en: [-b|--binary-hash] FILE [BINARY HASH FILE]
    [-c|--cert-hash] FILE [CERTFICATE HASH FILE]
eo: [-b|--binary-hash] DOSIERO [DUUMA HAKETO-DOSIERO]
    [-c|--cert-hash] DOSIERO [ATESTILA HAKETO-DOSIERO]

en: Add distrusted CERTFICATE/BINARY HASH to the dbx list.
eo: Aldoni malfidindan atestilan aŭ duuman HAKETO al la listo dbx.

en: List devices.
eo: Listigi aparatojn.

en: cannot open device: %s
eo: ne eblas malfermi aparaton: %s

en: cannot open disk: %s
eo: ne eblas malfermi diskon: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
eo: ĉi tio ne estas GPT-subdiska tabelo: %s

en: read error: %s
eo: legeraro: %s

en: unable to find boot device
eo: ne eblas trovi praŝargan aparaton

en: unable to determine partition UUID of boot device
eo: ne eblas determini subdiskon UUID-on de praŝarga aparato

en: cannot allocate active PCR banks string
eo: ne eblas okupi ĉenon de la aktivaj PCR-kofroj

en: filename expected
eo: atendis dosiernomon

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
eo: DOSIERO

en: Print a block list.
eo: Eligi liston de blokoj.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
eo: DOSIERUJO

en: Specify path to find UKI entries.
eo: Specifi vojon por trovi UKB-erojn.

en: Allow the default UKI entry to be added to the GRUB menu.
eo: Permesi ke la apriora UKB-ero estu aldonota al la GRUB-menuo.

en: Allow the non-default UKI entries to be added to the GRUB menu.
eo: Permesi ke neaprioraj UKB-eroj estu aldonatoj al la GRUB-menuo.

en: duplicate file: `%s'
eo: duobligitan dosieron: '%s'

en: overflow detected creating argv list
eo: malkovris superfluon dum kreado de listo argv

en: variable '%s' isn't set
eo: variablo '%s' ne estas valorizita

en: invalid file name `%s'
eo: nevalida dosiernomo ‘%s’

en: [-p|--path] DIR [-f|--enable-fallback] [-d|--show-default] [-n|--show-non-default] [-e|--entry] FILE
eo: [-p|--path] DOSIERUJO [-f|--enable-fallback] [-d|--show-default] [-n|--show-non-default] [-e|--entry] DOSIERO

en: Import Boot Loader Specification snippets.
eo: Importi tranĉaĵoj por la praŝargila specifo.

en: Import Unified Kernel Images
eo: Importi unuigitajn kernajn bildojn

en: you need to load the kernel first
eo: unue vi ŝargu la kernon

en: Boot an operating system.
eo: Startigi operaciumon.

en: No boot time statistics is available
eo: Neniuj haveblaj statistikaĵoj pri starta tempo

en: Show boot time statistics.
eo: Montri statistikaĵoj pri praŝarga tempo.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
eo: Statistikaĵoj pri la diska kaŝmemoro: trafoj = %lu (%lu.%02lu%%), maltrafoj = %lu

en: No disk cache statistics available
eo: Neniuj haveblaj statistikaĵoj pri la diska kaŝmemoro

en: Get disk cache info.
eo: Ricevi informojn el la diska kaŝmemoro.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
eo: Akcepti DOS-specajn CR/NL-linfinojn.

en: Show the contents of a file.
eo: Montri la enhavon de dosiero.

en: Enable verbose output
eo: Salti ampleksan eligon

en: two arguments expected
eo: atendis du argumentojn

en: Compare file `%s' with `%s':
eo: Kompari dosieron '%s' kun '%s':

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
eo: Dosieroj malsamas laŭ grando: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
eo: Dosieroj malsamas ĉe la deŝovo %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
eo: La dosieroj estas identaj.

en: FILE1 FILE2
eo: DOSIERO1 DOSIERO2

en: Compare two files.
eo: Kompari du dosierojn.

en: Load another config file.
eo: Ŝargi alian agordan dosieron.

en: Load another config file without changing context.
eo: Ŝargi alian agordodosieron sen ŝanĝi la kuntekston.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
eo: Ŝargi alian agordodosieron sen ŝanĝo de kunteksto sed kun nur menu-opcioj.

en: Load another config file but take only menu entries.
eo: Ŝargi alian agordodosieron sed nur atenti menuerojn.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
eo: [[jaro-]monato-tago] [horo:minuto[:sekundo]]

en: Display/set current datetime.
eo: Montri/agordi nuna daton kaj tempon.

en: Do not output the trailing newline.
eo: Ne eligi finajn malplenajn liniojn.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
eo: Ŝalti interpretadon de retro-stangaj kombinaĵoj.

en: [-e|-n] STRING
eo: [-e|-n] SIGNOĈENO

en: Display a line of text.
eo: Montri linion da teksto.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
eo: restarti al mikroprograma agordo ne estas subtenata de la nuna mikroprogramaro

en: Reboot into firmware setup menu.
eo: Restartigi en la mikroprogramo-agorda menuo.

en: device error: could not set requested mode
eo: aparata eraro: ne eblas agordi petitan reĝimon

en: invalid mode: number not valid
eo: nevalida reĝimo: nombro ne validas

en: unexpected EFI error number: `%u'
eo: neatendita EFI-erara numero: '%u'

en: no UEFI output console interface
eo: neniu interfaco por UEFI-eliga konzolo

en: no mode struct for UEFI output console
eo: neniu reĝima strukturo por UEFI-eliga konsolo

en: at most two arguments expected
eo: atendis maksimumue du argumentojn

en: Available modes for console output device.
eo: Disponeblaj reĝimoj por la konzola enigo-aparato.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida reĝimo '%s'

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
eo: nevalida reĝimo: '%lu' estas pli randa ol maksimuma reĝimo '%lu'

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida kolumna numero '%s'

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida vica numero '%s'

en: no mode found with requested columns and rows
eo: neniu reĝimo trovita kun petitaj kolumnoj kaj vicoj

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
eo: [min | maks <reĝ_nom] | <kolumnoj> <vicoj>]

en: Get or set EFI text mode.
eo: Atingi aŭ agordi EFI-tekstreĝimon.

en: Fix video problem.
eo: Korekti videobildan problemon.

en: ROM image is present.
eo: Ĉefmemora kopio ĉeestas.

en: Can't enable ROM area.
eo: Ne eblas ŝalti ĉefmemoro-regionon.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
eo: Krei BIOS-ecaj strukturojn por kongrueco kun jama operaciumo.

en: Load BIOS dump.
eo: Ŝargi BIOS-nekropsion

en: command failed
eo: komando malsukcesis

en: invalid parameter
eo: nevalida parametro

en: output buffer too small
eo: eliga bufro tro malgrandas

en: TPM unavailable
eo: TPM: ne disponebla

en: unknown TPM error
eo: nekonata TPM-eraro

en: cannot allocate TPM event buffer
eo: ne eblas okupi TPM-eventan bufron

en: cannot allocate CC event buffer
eo: ne eblas okupi CC-eventan bufron

en: STRING ...
eo: ĈENO ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
eo: Taksi parametrojn kiel GRUB-komandojn

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
eo: %s: la komando ne estas permesata kiam atingomalpermeso estas eldevigita

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO povas esti praŝargita kiel ne privilegia gasta kerno de i386-PAE-Xen

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO povas esti praŝargita kiel ne privilegia gasta kerno de x86_64-Xen

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO povas esti uzata kiel ne privilegia gasta kerno de x86-Xen

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO povas esti uzata kiel x86-multiboot-kernon.

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO povas esti uzata kiel x86-multiboot2-kernon.

en: Check if FILE is ARM Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas ARM-Linux

en: Check if FILE is ARM64 Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas ARM64-Linux

en: Check if FILE is IA64 Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas IA64-Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas MIPS-Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas MIPSEL-Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas SPARC64-Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas POWERPC-Linux

en: Check if FILE is x86 Linux
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86-Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86-Linux kun 32-bita protokolo

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86-KFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas i386-KFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86_64-KFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86-KNetBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas i386-KNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86_64-KNetBSD

en: Check if FILE is i386 EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas i386-EFI-dosieron

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86_64-EFI-dosiero

en: Check if FILE is IA64 EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas IA64-EFI-dosiero

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas ARM64-EFI-dosiero

en: Check if FILE is ARM EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas ARM-EFI-dosiero

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas 32-bita EFI-dosiero de RISC-V

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas 64-bita EFI-dosiero de RISC-V

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas hiberfil.sys en letargia stato

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas x86-XNU (kerno de Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas i386-XNU (kerno de Mac OS X)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas diskokopio por letargiigo de XNU (kerno de Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas praŝarga sektoro de BIOS

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
eo: malvera

en: OPTIONS FILE
eo: OPCIOJ DOSIERO

en: Check if FILE is of specified type.
eo: Kontroli, ĉu DOSIERO estas de specifa tipo.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
eo: ne ekzistas tia subdisko

en: New MBR is written to `%s'
eo: Nova MBR estas skribita al '%s'

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
eo: APARATO [SUBDISKO[+/-[TIPO]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
eo: Plenigi hibridan MBR de GPT-aparato APARATO. Elektitaj subdiskoj estos parto de hibrida MBR. Rajtas esti maksimume 3 subdiskoj. TIPO estas MBR-tipo. + signifas ke subdisko estas aktiva. Nur unu subdisko povas esti aktiva.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
eo: Haltigi la komputilon. Tiu ĉi komando funkcias ne kun ĉiuj firm-programaĵoj.

en: Specify hash to use.
eo: Specifi uzendan haketon.

en: HASH
eo: HAKETO

en: Check hashes of files with hash list FILE.
eo: Kontroli haketaĵojn de dosierojn kun haktaĵo-listo DOSIERO

en: Base directory for hash list.
eo: Baza dosierujo por haketlisto.

en: Don't stop after first error.
eo: Ne ĉesi post la unua eraro.

en: Uncompress file before checksumming.
eo: Malkompaktigi dosieron antaŭ kalkulo de kontrolsumo.

en: %s: READ ERROR
eo: %s: LEGERARO

en: %s: HASH MISMATCH
eo: %s: Haketo-malkongruo

en: %s: OK
eo: %s: Bone

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
eo: [-c DOSIERO [-p PREFIKSO]] [DOSIERO1 [DOSIERO2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
eo: Kalkuli aŭ kontroli haketan kontrolsumon.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
eo: [-c DOSIERO [-p PREFIKSO]] [DOSIERO1 [DOSIERO2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
eo: Agordi altnivelan energi-mastrumadon
    (1=malalta, ..., 254=alta, 255=malaktiva).

en: Display power mode.
eo: Montri energi-reĝimon.

en: Freeze ATA security settings until reset.
eo: Frostigi sekurecagordojn de ATA ĝis restartigo.

en: Display SMART health status.
eo: Kontroli sanstaton de SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
eo: Agordi Aŭtomatan Akustikan Mastrumadon
    (0=for, 128=kvieta, ..., 254=rapida).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
eo: Agordi limtempon de preteco
    (0=neaktiva, 1=5 sek, 2=10 sek, ..., 240=20 min, 241=30 min, ...).

en: Set drive to standby mode.
eo: Agordi aparaton al atendada reĝimo.

en: Set drive to sleep mode.
eo: Agordi aparaton al dormeta reĝimo.

en: Print drive identity and settings.
eo: Montri identon kaj agordojn de aparato.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
eo: Montri krudan enhavon de ATA-IDENTIFY-sektoro.

en: Disable/enable SMART (0/1).
eo: Elŝalti/Enŝalti na SMART (0/1)

en: Do not print messages.
eo: Ne montri mesaĝojn.

en: one argument expected
eo: atendis unu argumenton

en: [OPTIONS] DISK
eo: [OPCIOJ] DISKO

en: Get/set ATA disk parameters.
eo: Akiri/agordi parametrojn de ATA-disko.

en: Usage:
eo: Uzado:

en: [PATTERN ...]
eo: [ŜABLONO ...]

en: Show a help message.
eo: Montri helpan mesaĝon.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
eo: Transsalti deŝovajn bajtojn komence de la dosiero.

en: Read only LENGTH bytes.
eo: Legi nur bajtojn de longo LENGTH.

en: memory reading is disabled in lockdown mode
eo: legado de memoro estas malŝaltita en enŝlosa reĝimo

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
eo: [OPCIOJ] DOSIERO_AŬ_APARATO

en: Show raw contents of a file or memory.
eo: Montri krudajn enhavojn de dosiero aŭ memoro.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
eo: Montri krudan ŝuton de la CMOS-enhavon.

en: BYTE:BIT
eo: BAJTO:BITO

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
eo: Testi biton en BAJTO:BITO en CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
eo: Viŝi biton en BAJTO:BITO en CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
eo: Valorizi biton en BAJTO:BITO en CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
eo: Montri statistikaĵojn pri praŝarga tempo de coreboot.

en: List coreboot tables.
eo: Listigi coreboot-tabelojn.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
eo: Kontroli, ĉu ĉefprocesoro subtenas 64-bitan (longan) reĝimon (apriore).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
eo: Kontroli, ĉu ĉefprocesoro subtenas Etendaĵon de Fizika Adreso.

en: Check for CPU features.
eo: Kontroli por ĉefprocesoraj trajtoj.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
eo: Montri la nunajn mapigojn.

en: Reset all mappings to the default values.
eo: Agordi ĉiujn mapigojn al defaŭltaj valoroj.

en: Perform both direct and reverse mappings.
eo: Plenumi mapigojn kaj direktajn kaj inversajn.

en: No drives have been remapped
eo: Neniuj diskingoj estas remapigitaj

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
eo: operaciumo disko n-ro -> GRUB/BIOS-aparato

en: Manage the BIOS drive mappings.
eo: Mastrumi la mapigojn de BIOS-datumportilo.

en: Do not use APM to halt the computer.
eo: Ne uzi na APM por haltigi la komputilon.

en: Halt the system, if possible using APM.
eo: Haltigi la sistemon, se eblas per APM.

en: no APM found
eo: neniu trovita APM

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
eo: Eldono %u.%u
    32-bita CS = 0x%x, longo = 0x%x, deŝovo = 0x%x
    16-bita CS = 0x%x, longo = 0x%x
    DS = 0x%x, longo = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
eo: 16-bita protektita interfaco subtenata

en: 16-bit protected interface unsupported
eo: 16-bita protektita interfaco ne subtenata

en: 32-bit protected interface supported
eo: 32-bita protektita interfaco subtenata

en: 32-bit protected interface unsupported
eo: 32-bita protektita interfaco ne subtenata

en: CPU Idle slows down processor
eo: Neuzo de la ĉefprocesoro malrapidigas ĝin

en: CPU Idle doesn't slow down processor
eo: Neuzo de la ĉefprocesoro ne malrapidigas ĝin

en: APM disabled
eo: APM malŝaltita

en: APM enabled
eo: APM ŝaltita

en: APM disengaged
eo: APM haltinta

en: APM engaged
eo: APM startinta

en: Show APM information.
eo: Montri APM-informojn.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
eo: atendas dosiernomon aŭ muzikajn infomojn

en: Invalid tempo in %s
eo: Nevalida tempo en '%s'

en: file `%s' not found
eo: dosiero '%s' ne trovita

en: unrecognized number
eo: ne rekonata nombro

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
eo: DOSIERO | RAPIDO [GRADO1 DAŬRO1] [GRADO2 DAŬRO2] ...

en: Play a tune.
eo: Aŭdigi sonon.

en: set numlock mode
eo: elekti reĝimon de nombra baskulo

en: set capslock mode
eo: elekti reĝimon de majuskla baskulo

en: set scrolllock mode
eo: elekti reĝimon de ruluma baskulo

en: set insert mode
eo: elekti enigo-reĝimon

en: set pause mode
eo: elekti paŭzigo-reĝimon

en: press left shift
eo: premu maldekstran registrumon

en: press right shift
eo: premu dekstran registrumon

en: press SysRq
eo: premu sistemajn postulojn

en: press NumLock key
eo: premu la nombron baskulon

en: press CapsLock key
eo: premu la majusklan baskulon

en: press ScrollLock key
eo: premu la ruluman baskulon

en: press Insert key
eo: premi la enigan klavon

en: press left alt
eo: premu la maldekstran alternativan registrumon

en: press right alt
eo: premu la dekstran alternativan registrumon

en: press left ctrl
eo: premu la maldekstran stirklavon

en: press right ctrl
eo: premu la maldekstran stirklavon

en: don't update LED state
eo: ne ĝisdatigu la LED-staton

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
eo: [KLAVO1] [KLAVO2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
eo: Imiti klavan sinsekvon

en: Save read value into variable VARNAME.
eo: Konservi legitan valoron en variablon VARNOMO.

en: VARNAME
eo: VARNOMO

en: RDMSR is unsupported
eo: RDMSR ne estas regata

en: invalid argument
eo: nevalida parametro

en: Read a CPU model specific register.
eo: Legi reĝistron de specifa ĉefprocesora modulo.

en: WRMSR is unsupported
eo: WRMSR ne estas regata

en: ADDR VALUE
eo: ADR VALORO

en: Write a value to a CPU model specific register.
eo: Skribi valoron al reĝistro de specifa ĉefprocesora modulo.

en: Run `go' to resume GRUB.
eo: Uzu la komandon 'go' por daŭrigo de GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
eo: Reiri al la IEEE1275-invitilon.

en: PORT
eo: PORDO

en: Read 8-bit value from PORT.
eo: Legi 8-bitan valoron el PORDO.

en: Read 16-bit value from PORT.
eo: Legi 16-bitan valoron el PORDO.

en: Read 32-bit value from PORT.
eo: Legi 32-bitan valoron el PORDO.

en: PORT VALUE [MASK]
eo: PORDVALORO [MASKO]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
eo: Skribi 8-bitan VALOROn al PORDO.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
eo: Skribi 16-bitan VALOROn al PORDO.

en: ADDR VALUE [MASK]
eo: ADDR VALORO [MASKO]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
eo: Skribi 32-bitan VALOROn al PORDO.

en: variable `%s' isn't set
eo: variablo '%s' ne estas valorizita

en: Load a keyboard layout.
eo: Ŝargi klavararanĝon.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
eo: Kontroli majuskligan klavon.

en: Check Control key.
eo: Kontroli stirklavon.

en: Check Alt key.
eo: Kontroli Alt-klavon.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
eo: Kontroli staton de klavmodifilo.

en: can't find command `%s'
eo: ne eblas trovi komandon ‘%s’

en: Enter password:
eo: Entajpu pasvorton:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
eo: Sintakse analizi heredaĵagordojn en sama kunteksto

en: Parse legacy config in new context
eo: Sintakse analizi heredaĵagordojn en nova kunteksto

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
eo: Analizi malnovan agordo-dosieron en la sama kunteksto, nur atentanta menuerojn

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
eo: Analizi malnovan agordo-dosieron en nova kunteksto, nur atentanta menuerojn

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
eo: [--no-mem-option] [--type=SPECO] DOSIERO [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
eo: Simuli komandon ‘kernel‘ de malnova Grubo

en: FILE [ARG ...]
eo: DOSIERO [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
eo: Simuli komandon `initrd` de malnova Grubo

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
eo: Simuli komandon `modulenounzip' de malnova Grubo

en: [--md5] PASSWD [FILE]
eo: [--md5] PASVORTO [DOSIERO]

en: Simulate grub-legacy `password' command
eo: Simuli komandon `password` de malnova Grubo

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
eo: Simuli la komandon `password' de malnova Grubo en menua reĝimo

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
eo: Specifi dosiernomon.

en: Skip signature-checking of the environment file.
eo: Ne kontroli subskribojn de la medidosiero.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
eo: [-f DOSIERO] [s|--skip-sig] [blankolistigota_variabla_nomo] [...]

en: Load variables from environment block file.
eo: Ŝargi variablojn el ĉirkaŭaĵa blokdosiero.

en: [-f FILE]
eo: [-f DOSIERO]

en: List variables from environment block file.
eo: Listigi variablojn el ĉirkaŭaĵa blokdosiero.

en: [-f FILE] variable_name [...]
eo: [-f DOSIERO] variabla_nomo [...]

en: Save variables to environment block file.
eo: Konservi variablojn al ĉirkaŭaĵa blokdosiero.

en: Show a long list with more detailed information.
eo: Montri longan liston kun pli detalaj informoj.

en: Print sizes in a human readable format.
eo: Montri grandojn en home legebla formo.

en: List all files.
eo: Listigi ĉiujn dosierojn.

en: Network protocols:
eo: Retaj protokoloj:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
eo: [-l|-h|-a] [DOSIERO ...]

en: List devices and files.
eo: Listigi aparatojn kaj dosierojn.

en: Show version 1 tables only.
eo: Montri nur versio-1-tabelojn.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
eo: Montri nur versio-2- kaj versio-3-tabelojn.

en: Show ACPI information.
eo: Montri ACPI-informojn.

en: available RAM
eo: disponebla ĉefmemoro

en: reserved RAM
eo: rezervita ĉefmemoro

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
eo: Ĉefmemoro pretendebla de ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
eo: Variema konserva ĉefmemoro de ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
eo: erarhava ĉefmemoro (BadRAM)

en: persistent RAM
eo: persista ĉefmemoro

en: persistent RAM (legacy)
eo: persista ĉefmemoro (malnova maniero)

en: RAM holding coreboot tables
eo: Ĉefmemoro tenanta coreboot-tabelojn

en: RAM holding firmware code
eo: Ĉefmemoro tenanta mikroprograman kodon

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
eo: bazo_addr = 0x%llx, longo = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
eo: base_addr = 0x%llx, longo = 0x%llx, tipo = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
eo: Listigi memormapon provizitan de firmprogramo.

en: List PCI devices.
eo: Listigi PCI-aparatojn.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
eo: BLESS-DOSIERO de HFS aŭ HFS+ subdisko por x86-Makintoŝo.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
eo: BLESS-DOSIERUJO de HFS aŭ HFS+ subdisko por PPC-Makintoŝo.

en: Read 8-bit value from ADDR.
eo: Legi 8-bitan valoron de ADDR.

en: Read 16-bit value from ADDR.
eo: Legi 16-bitan valoron de ADDR.

en: Read 32-bit value from ADDR.
eo: Legi 32-bitan valoron de ADDR.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
eo: Skribi 8-bitan valoron al ADDR.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
eo: Skribi 16-bitan valoron al ADDR.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
eo: Skribi 32-bitan valoron al ADDR.

en: List free and allocated memory blocks.
eo: Listigi liberajn kaj okupatajn memorblokqn.

en: List free memory blocks.
eo: Listigi liberajn memorblokojn.

en: List memory regions.
eo: Listigi liberajn memorregionojn.

en: Stress test large allocations.
eo: Streĉprovi grandajn okupojn.

en: Menu entry type.
eo: Tipo de menuero.

en: STRING
eo: SIGNOĈENO

en: List of users allowed to boot this entry.
eo: Listo de uzantoj kiuj rajtas startigi tiun eron.

en: USERNAME[,USERNAME]
eo: SALUTNOMO[,SALUTNOMO]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
eo: Klavara klavo por rapidi startigi tiun eron.

en: KEYBOARD_KEY
eo: KLAVARA_KLAVO

en: Use STRING as menu entry body.
eo: Uzi ĈENO kiel menuera korpo.

en: Menu entry identifier.
eo: Identigilo de menuero.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
eo: Ĉi tiu ero povas esti ŝargita de iu ajn uzanto.

en: BLOCK
eo: BLOKO

en: Define a menu entry.
eo: Difini menueron.

en: Define a submenu.
eo: Difini submenuon.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
eo: Nome	Ref Nombro	Dependaĵoj

en: Show this message.
eo: Montri tiun mesaĝon.

en: ADDR [SIZE]
eo: ADDR [GRANDO]

en: Show memory contents.
eo: Montri la enhavon de memoro.

en: MODULE
eo: MODULO

en: Remove a module.
eo: Forigi modulon.

en: Show loaded modules.
eo: Montri ŝargitajn modulojn.

en: Exit from GRUB.
eo: Eliri el GRUB.

en: No CS5536 found
eo: CS5536 ne trovita

en: CS5536 at %d:%d.%d
eo: CS5536 ĉe %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
eo: Eneliga spaco de la busa regilo de la sistema administrilo estas ĉe 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
eo: Fendo-numero %d de ĉefemoro

en: Written SPD bytes: %d B.
eo: Skribis SPD-bajtojn: %d B.

en: Total flash size: %d B.
eo: Totala fulmo-grando: %d B.

en: Memory type: DDR2.
eo: Memoro-tipo: DDR2.

en: Part no: %s.
eo: Parto-nr.: %s.

en: Memory type: Unknown.
eo: Memoro-tipo: Nekonata.

en: Print Memory information.
eo: Montri memoro-informojn.

en: %s does not support UUIDs
eo: %s ne subtenas UUID-ojn

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
eo: [MODULO1 MODULE2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
eo: Ŝanĝi al denaskaj diskaj peliloj. Se neniuj moduloj estas specifitaj uzas la aprioran aron (ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
eo: Plenumigi KOMANDOJn en subdisko.
    `parttool SUBDISKO help` por listo de disponeblaj komandoj.

en: Sorry, no parttool is available for %s
eo: Bedaŭrinde neniu parttool haveblas por %s

en: unknown argument `%s'
eo: nekonata argumento '%s'

en: PARTITION COMMANDS
eo: SUBDISKAJ KOMANDOJ

en: USER PASSWORD
eo: UZANTPASVORTO

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
eo: Agordi uzantpasvorton (simpla teksto). Nerekomendate kaj nesekure.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
eo: nevalida PBKDF2-pasvorto

en: USER PBKDF2_PASSWORD
eo: UZANTO PBKDF2_PASVORTO

en: Set user password (PBKDF2).
eo: Agordi pasvorton por uzanto (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
eo: Elekti aparaton laŭ vendista kaj aparata identigiloj.

en: [vendor]:[device]
eo: [vendisto]:[aparato]

en: Select device by its position on the bus.
eo: Elekti aparaton laŭ sia pozicio en la buso.

en: [bus]:[slot][.func]
eo: [buso]:[fendo][.funkcio]

en: missing `%c' symbol
eo: mankas simbolo '%c'

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
eo: [-s POZICIO] [-d APARATO]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
eo: Montri la kurdan ŝuton de la agordo-spaco de PCI.

en: Skip signature-checking of the public key file.
eo: Ne kontroli subskribojn de la dosiero de la publika ŝlosilo.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
eo: malbona subskribo

en: public key %08
eo: publika ŝlosilo %08

en: module `%s' isn't loaded
eo: modulo '%s' ne estas ŝargita

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
eo: publika ŝlosilo %08x ne trovita

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
eo: [-s|--skip-sig] DOSIERO SUBSKRIBA_DOSIERO [PUBLIKA_ŜLOSILA_DOSIERO]

en: Verify detached signature.
eo: Kontroli malligitan subskribon

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
eo: [-s|--skip-sig] PUBLIKA_ŜLOSILO_DOSIERO

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
eo: Aldono de PUBLIKA_ŜLOSILA_DOSIERO al fidindaj ŝlosiloj.

en: Show the list of trusted keys.
eo: Montri la liston da fidindaj ŝlosiloj.

en: PUBKEY_ID
eo: PUBLIKA_ŜLOSILA_IDENTIGILO

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
eo: Forigi ŜLOSILA_IDENTIGILO de fidindaj ŝlosiloj.

en: Set a variable to return value.
eo: Agordi variablon al revokvaloro.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
eo: Determini pelilon.

en: Determine partition map type.
eo: Determini subdiskmapan tipon.

en: Determine filesystem type.
eo: Determini dosiersisteman tipon.

en: Determine filesystem UUID.
eo: Determini na UUID de dosiersistemo.

en: Determine filesystem label.
eo: Determini dosiersisteman etikedon.

en: Determine partition UUID.
eo: Determini subdiskan UUID-on.

en: filesystem `%s' does not support labels
eo: dosiersistemo '%s' ne subtenas etikedojn

en: DEVICE
eo: APARATO

en: Retrieve device info.
eo: Ricevi aparatinformojn.

en: Do not echo input
eo: Ne eĥu eligon

en: overflow is detected
eo: malkovris superfluon

en: [-s] [ENVVAR]
eo: [-s] [MEDIVAR]

en: Set variable with user input.
eo: Agordi variablon kun uzanto-enigo.

en: Reboot the computer.
eo: Restartigi la komputilon.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
eo: Konservi kongruo-grupon NUMERO en VARNOMO.

en: [NUMBER:]VARNAME
eo: [NUMERO:]VARNOMO

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
eo: REGEXP SIGNOĈENO

en: Test if REGEXP matches STRING.
eo: Testi ĉu REGESPR egalas al SIGNOĈENO.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
eo: NOMO [VARIABLO] [SUGESTOJ]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
eo: Serĉi aparatojn perdosiere. Se VARIABLO estas specifita, la unue trovita aparato estas agordita al variablo.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
eo: Serĉi aparatojn peretikede. Se VARIABLO estas specifita, la unue trovita aparato estas agordita al variablo.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
eo: Serĉi aparatojn per UUID. Se VARIABLO estas specifita, la unue trovita aparato estas agordita al variablo.

en: Search devices by a file.
eo: Serĉu aparatojn per dosiero.

en: Search devices by a filesystem label.
eo: Serĉu aparatojn per etikedo de dosiersistemo.

en: Search devices by a filesystem UUID.
eo: Serĉu aparatojn per UUID de dosiersistemo.

en: Set a variable to the first device found.
eo: Agordi variablon al la unue trovita aparato

en: Do not probe any floppy drive.
eo: Ne sondi ajnan disketilon.

en: Only probe EFI disks.
eo: Sondi nur EFI-diskojn.

en: Only probe encrypted disks.
eo: Sondi nur ĉifritajn diskojn.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparaton SUGESTO. Se SUGESTO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: HINT
eo: SUGESTO

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparaton SUGESTO (je IEEE1275). Se SUGESTO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparaton SUGESTO (je BIOS). Se SUGESTO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparatan SUGESTO (je ARC), se senpera atingo de la aparataro eblas.Se KOSILO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparaton SUGESTO (je EFI). Se SUGESTO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
eo: Unue provi la aparaton SUGESTO (je ARC). Se SUGESTO finiĝas per komo, provi ankaŭ subdiskojn.

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--cryptodisk-only] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
eo: [-f|-l|-u|-s|-n] [--crytodisk-only] [--hint SUGESTO [--hint SUGESTO] ...] NOMO

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
eo: Serĉi aparatojn per dosiero, dosiersistema etikedo aŭ UUID de dosiersistemo. Se --set estas specifita la unue trovita dosiero estas agordota al variablo. Se neniu variablo-nomo estas specifita, "ĉefuzanto" estas uzota.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
eo: Registro %x de %x:%02x.%x estas %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
eo: [-s POZICIO] [-d APARATO [-v VARIABLO] REĜISTRO[=VALORO[:MASKO]]

en: Manipulate PCI devices.
eo: Manipuli PCI-aparatojn

en: Verbose countdown.
eo: Ampleksa ĝisnombrado.

en: Allow to interrupt with ESC.
eo: Interrompebla per ESK.

en: NUMBER_OF_SECONDS
eo: NOMBRO_DA_SEKUNDOJ

en: Wait for a specified number of seconds.
eo: Atendi specifan nombron da sekundoj.

en: Match structures with the given type.
eo: Parigi strukturojn kun la donita tipo.

en: type
eo: tipo

en: Match structures with the given handle.
eo: Parigi strukturojn kun la donita tenilo.

en: handle
eo: tenilo

en: Select a structure when several match.
eo: Elekti strukturon kiam pluraj kongruas.

en: match
eo: kongruaĵo

en: Get the byte's value at the given offset.
eo: Atingi la valoron de la bajto je la donita deŝovo.

en: offset
eo: deŝovo

en: Get two bytes' value at the given offset.
eo: Atingi la valoron de du bajtoj je donita deŝovo.

en: Get four bytes' value at the given offset.
eo: Atingi la valoron de kvar bajtoj je donita deŝovo.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
eo: Atingi la valoron de ok bajtoj je donita deŝovo.

en: Get the string specified at the given offset.
eo: Atingi ĉenon specifitan je donita deŝovo.

en: Get the UUID's value at the given offset.
eo: Atingi la valoron de la UUID je la donita deŝovo.

en: Store the value in the given variable name.
eo: Konservi la valoron de la specifitan variablonomon.

en: variable
eo: variablo.

en: Filter the result like linux does.
eo: Filtri la rezulton sammaniere kiel Linux.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
eo: la strukturo de la SMBIOS-enirejo ne estis trovita

en: the type must be between 0 and 255
eo: la tipo devas esti inter 0 kaj 255

en: the handle must be between 0 and 65535
eo: la tenilo devas esti inter 0 kaj 6535

en: the match must be a positive integer
eo: la kongruaĵo devas esti pozitiva entjero

en: only one --get option is usable at a time
eo: du aŭ pli da opcioj de --get ne estas uzeblaj samtempe

en: one of the --get options is required
eo: unu el la opcioj de --get estas postulata

en: no structure matched the given options
eo: neniu strukturo kongruas kun la donitaj opcioj

en: the given offset is outside the structure
eo: la donita deŝovo estas ekster la strukturo

en: the field ends outside the structure
eo: la kampo finiĝas ekster la strukturo

en: failed to retrieve the structure field
eo: malsukcesis atingi la kampon de la strukturo

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
eo: [-t tipo] [-h tenilo] [-m kongruaĵo] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) deŝovo [--set variablo]

en: Retrieve SMBIOS information.
eo: Atingi SMBIOS-informojn.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
eo: radika dosierujo de la syslinux-disko [apriore=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
eo: nuna dosierujo de syslinux (apriore superdosierujo de la enigo-dosiero).

en: assume input is an isolinux configuration file.
eo: supozi, ke enigo estas agordo-dosiero de isolinux.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
eo: supozi, ke enigo estas agordo-dosiero de pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
eo: supozi, ke enigo estas agordo-dosiero de syslinux.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
eo: Plenumigi syslinux-agordon en sama kunteksto

en: Execute syslinux config in new context
eo: Plenumigi syslinux-agordon en nova kunteksto

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
eo: Plenumigi syslinux-agordon en sama kunteksto, nur atentanta menuerojn

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
eo: Plenumigi syslinux-agordon en nova kunteksto

en: no terminal specified
eo: neniu terminalo estas specifita

en: terminal `%s' isn't found
eo: terminalo '%s' ne trovita

en: Active input terminals:
eo: Aktivaj enigoterminaloj:

en: Available input terminals:
eo: Disponeblaj enigoterminaloj:

en: Active output terminals:
eo: Aktivaj eligoterminaloj:

en: Available output terminals:
eo: Haveblaj eligoterminaloj:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
eo: [--append|--remove] [TERMINALO1] [TERMINALO2] ...

en: List or select an input terminal.
eo: Listigi aŭ elekti enigoterminalon.

en: List or select an output terminal.
eo: Listigi aŭ elekti eligoterminalon.

en: max recursion depth exceeded
eo: superis la maksimuman profundon de rekursio

en: EXPRESSION ]
eo: ESPRIMO ]

en: Evaluate an expression.
eo: Taksi esprimon.

en: EXPRESSION
eo: ESPRIMO

en: Load the same file in multiple ways.
eo: Ŝargi la saman dosieron plurmaniere.

en: Specify size for each read operation
eo: Specifi grandon de ĉiu lego-operacio

en: invalid block size
eo: nevalida blokgrando

en: File size: %s
eo: Dosiera grando: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
eo: Uzita tempo: %d.%03d sekundoj

en: Speed: %s
eo: Rapido: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
eo: [-s GRANDO] DOSIERNOMO

en: Test file read speed.
eo: Testi lego-rapidon de dosiero.

en: no command is specified
eo: neniu komando estas specifita

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
eo: Uzita tempo: %d.%03d sekundoj

en: COMMAND [ARGS]
eo: KOMANDO [PARAMETROJ]

en: Measure time used by COMMAND
eo: Mezuri tempon uzita de KOMANDO

en: empty entry in PCR list
eo: malprena ero en PCR-listo

en: entry '%s' in PCR list is not a number
eo: ero '%s' en PCR-listo ne estas nombro

en: entry %llu in PCR list is too large to be a PCR number, PCR numbers range from 0 to %u
eo: ero %llu en PCR-listo tro grandas por esti PCR-nombro, PCR nombroj ampleksas de 0 ĝis %u

en: trailing comma at the end of PCR list
eo: posta komo en la fino de PCR-listo

en: too many PCRs in PCR list, the maximum number of PCRs is %u
eo: tro da PCR-oj en la PR-listo, la maksimuma nombro de PCR-oj estas %u

en: value '%s' is not a valid asymmetric key type
eo: valoro '%s' ne estas valida tipo de malsamtempa ŝlosilo

en: value '%s' is not a valid PCR bank
eo: valoro '%s' ne estas valida PCR-kofro

en: TPM handle value '%s' is not a number
eo: TPM identigila valoro '%s' ne estas nombra

en: value %llu is too large to be a TPM handle, TPM handles are unsigned 32-bit integers
eo: valora %llu tro grandas esti TPM-identigilo, TPM-identigiloj estas sensignumaj 32-bitaj entjeroj

en: Unseal key using SRK ('srk') (default) or retrieve it from an NV Index ('nv').
eo: Malsigeli ŝlosilon per SRK ('srk') (apriore) aŭ atingi ĝin el NV-indekso ('nv').

en: Comma-separated list of PCRs used to authorize key release e.g., '7,11'. (default: 7)
eo: Listo de PCR-oj uzataj por rajtigi ŝlosilan ellason, apartigi de komoj, ekz-e '7, 11'. (apriore: 7)

en: Bank of PCRs used to authorize key release: SHA1, SHA256, SHA384 or SHA512. (default: SHA256)
eo: Kofro de PCR-oj uzata por rajtigi ŝlosilan ellason: SHA1, SHA256, SHA385 aŭ SHA512.

en: Comma-separated list of PCRs to be capped after key release e.g., '7,11'.
eo: Listo de PCR-oj esti detranĉitaj post ŝlosila ellaso, apartigita de komoj, ekz-e '7,11'.

en: In SRK mode, path to the key file in the TPM 2.0 Key File format to unseal using the TPM (e.g., (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.tpm).
eo: En SRK-reĝimo, vojo al la ŝlosildosiero en la ŝlosildosiera formato TPM 2.0 por malsigeliĝi per la TPM (ekz-e (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.tpm).

en: In SRK mode, path to the key file in the raw format to unseal using the TPM (e.g., (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.key). (Mainly for backward compatibility. Please use '--tpm2key'.)
eo: En SRK-reĝimo, vojo al la ŝlosildosiero en la kruda formato por malsigeliĝi per la TMP (ekz-e (hd0,gpt1)/boot/grub2/sealed.key). (Arkaikiĝinta. La uzo de --tmp2key estas preferinda.)

en: In SRK mode, the SRK handle if the SRK is persistent.
eo: En SRK-reĝimo la SRK-identigilo se la SRK estas ĉiama.

en: In SRK mode, the type of SRK: RSA (RSA2048) and ECC (ECC_NIST_P256)(default: ECC)
eo: En SRK-reĝimo la tipo de SRK: RSA (RSA2048) kaj ECC (ECC_NIST_P256) (apriore: ECC)

en: Required in NV Index mode, the NV handle to read which must readily exist on the TPM and which contains the key.
eo: Postulata en NV-indeksa reĝimo, la NV-identigilo legota, kiu devas tuj ekzisti en la TMP kaj kiu enhavas la ŝlosilon.

en: could not open file: %s
eo: ne eblas malfermi dosieron: %s

en: could not read file size: %s
eo: ne eblas legi dosiergrandon: %s

en: could not allocate buffer for %s
eo: ne eblas okupi bufron por %s

en: could not retrieve file contents: %s
eo: ne eblas atingi dosieran enhavon: %s

en: sealed key larger than %llu bytes
eo: sigelita ŝlosilo pli grandas ol %llu bajtoj

en: malformed TPM wire key file
eo: misforma TPM-drata ŝlosildosiero

en: malformed TPM 2.0 key file
eo: misforma ŝlosildosiero de TPM eldono 2

en: no memory left to allocate unlock key buffer
eo: neniu restanta memoro por okupi bufron por malŝlosi la ŝlosilon

en: key file not specified
eo: ŝlosildosiero ne specifita.

en: Unknown Mode
eo: Nekonata reĝimo

en: cannot use TPM2 key protector without initializing it, call tpm2_protector_init first
eo: ne eblas uzi ŝlosilan protektilon por TPM2 sen iniciato de ĝi, tpm2_protector_init devas esti antaŭe vokita.

en: in SRK mode, a key file must be specified: --tpm2key/-T or --keyfile/-k
eo: en SRK-reĝimo ŝlosildosiero devas esti specifita: --tpm2key/-T aŭ --keyfile/-k

en: in SRK mode, please specify a key file with only --tpm2key/-T or --keyfile/-k
eo: en SRK-reĝimo bonvolu specifi ŝlosildosieron per nur --tpm2key/-T aŭ --keyfile/-k

en: in SRK mode, an NV Index cannot be specified
eo: en SRK-reĝimo NV-indekso ne estas specifebla

en: in NV Index mode, an NV Index must be specified: --nvindex or -n
eo: en NV-indeksa reĝimo NV-indekso devas esti specifita: --nvindex aŭ -n

en: a key file cannot be specified when using NV index mode
eo: ŝlosildosiero ne estas specifebla kiam oni uzas NV-indeksan regimon

en: an SRK cannot be specified when using NV index mode with a persistent handle
eo: SRK ne povas esti specifita kiam oni uzas NV-indeksan reĝimon kun ĉiama identigilo

en: an NV index must be either a persistent handle or an NV index handle when using NV index mode
eo: NV-indekso devas esti aŭ ĉiama identigilo aŭ NV-indeksa identigilo kiam oni uzas NV-indeksan reĝimon

en: no memory to duplicate file path
eo: neniu memoro por duobligi dosieran vojon

en: value '%s' is not a valid TPM2 key protector mode
eo: valoro '%s' ne estas valida ŝlosilo-protektila reĝimo por TPM2

en: the TPM2 key protector does not accept any non-option arguments (i.e., like -o and/or --option only)
eo: la ŝlosila protektilo de TPM2 ne akceptas neopciajn paramentojn (ekz-e sole -o kajaŭ --option)

en: tpm2_key_protector_clear accepts no arguments
eo: tpm2_key_protector_clear akceptas neniun argumentojn

en: [-m mode] [-p pcr_list] [-b pcr_bank] [-c pcr_list] [-T tpm2_key_file_path] [-k sealed_key_file_path] [-s srk_handle] [-a asymmetric_key_type] [-n nv_index]
eo: [-m reĝimo] [-p pcr_listo] [-b pcr_kofro] [-c pcr_listo] [-T tpm2_ŝlosildosiera_vojo] [-k vojo_de_sigelita_ŝlosildosiero] [-s srk_identigilo] [-a tipo_de_malsamtempa_ŝlosilo] [-n nv_indekso]

en: Initialize the TPM2 key protector.
eo: Iniciati la protektilon de TPM2-ŝlosilo.

en: Clear the TPM2 key protector if previously initialized.
eo: Viŝi la protektilon de TPM-ŝlosilo se jam iniciatita.

en: Dump TPM2 PCRs
eo: Ŝutu TPM2-PCR-oj

en: Print all PCRs of the specified TPM 2.0 bank
eo: Eligi ĉiujn PCR-ojn de la specifita TPM2-kofro

en: Translate to upper case.
eo: Majuskligi.

en: Translate to lower case.
eo: Minuskligi.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
eo: [OPCIOJ] [ARO1] [ARO2] [ĈENO]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
eo: Traduki SET1-signojn al SET-signoj en ĈENO.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
eo: Fari nenion, sukcese.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
eo: Fari nenion, nesukcese.

en: Test USB support.
eo: Testi USB-subtenon.

en: Text-only
eo: Nurteksta

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
eo: Rekta koloro, masko: %d/%d/%d/%d pozicio: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
eo: Paletra

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
eo: Plana

en: Hercules
eo: Heraklo

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
eo: Neĉena 4

en: Monochrome
eo: Nigra-blanka

en: Unknown video mode
eo: Nekonata video-reĝimo

en:   EDID checksum invalid
eo:   EDID-kontrolsumo nevalida

en:   EDID version: %u.%u
eo:   EDID-eldono: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
eo:     Preferata reĝimo: %ux%u

en:     No preferred mode available
eo:     Neniu preferata reĝimo haveblas

en: invalid video mode specification `%s'
eo: nevalida specifon de video-reĝimo: '%s'

en: List of supported video modes:
eo: Listo de subtenataj video-reĝimoj:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
eo: Helpilo: masko/pozicio=ruĝa/verda/blua/rezervita

en: Adapter `%s':
eo: Adaptilo '%s':

en:   No info available
eo:   Neniuj haveblaj informoj

en:   A video driver is active, cannot initialize this driver until it is deactivated
eo:  Video-pelilo estas aktiva. Ne eblas startigi tiun pelilo ĝis ĝi estos malaktivigita

en:   Failed to initialize video adapter
eo:   Malsukcesis startigi video-adaptilon

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
eo: [LxA[xP]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
eo: Listigi disponeblajn video-reĝimoj. Se distingivo estas donita montru nur tiujn reĝimojn, kiuj kongruas kun ĝi.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
eo: [LxA]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
eo: Testi video-subsistemon en reĝimo AxL.

en: Test video subsystem.
eo: Testi video-subsistemon.

en: [DIR]
eo: [DOSIERUJO]

en: List Xen storage.
eo: Listigi XEN-konservejon.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
eo: [-l] GRUBUUID [VARNOMO]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
eo: Aliformigi 64-bitan UUID-on en formaton taŭgan por XNU. Se -1 estas donita, restigu ĝin minuskla kiel farita de blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
eo: malsukceso legi sektoron 0x%llx el '%s'

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
eo: malsukceso skribi sektoron 0x%llx al '%s'

en: Mount by UUID.
eo: Surmeti laŭ UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
eo: Surmeti ĉion.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
eo: Surmeti ĉiujn volumojn kun la flago 'boot' agordita.

en: Password to open volumes.
eo: Posvorto por malfermaj volumoj.

en: Key file
eo: Ŝlosila dosiero

en: Key file offset (bytes)
eo: Ŝlosildosiera deŝovo (bajtoj)

en: Key file data size (bytes)
eo: Ŝlosildosiera datumgrando (batoj)

en: Read header from file
eo: Legi ĉapon el dosiero

en: Unlock volume(s) using key protector(s).
eo: Malŝlosi volumo(j)n per ŝlosilaj protektilo(j).

en: Enable hardware acceleration.
eo: Ŝalti aparatan akcelon.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
eo: ne eblas malfermi na '%s': %s

en: failed to query size of device `%s': %s
eo: Malsukcesis mendi grandon de aparato '%s': %s

en: cannot seek `%s': %s
eo: ne eblas serĉi je '%s': %s

en: header file not found
eo: ĉapo-dosiero ne trovita

en: header file too small
eo: ĉapo-dosiero tro malgrandas

en: UNKNOWN
eo: NEKONATA

en: no key protector provided a usable key for %s%s%s (%s)
eo: neniu ŝlosila protektila provizis uzeblas ŝlosilon por %s%s%s (%s).

en: Invalid cryptodisk_passphrase_tries value `%s'. Defaulting to %lu.
eo: Nevalida valoro `%s' de cryptodisk_passphrase_tries value. Apriore: %lu.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
eo: Enmeti pasfrazon por %s%s%s (%s):

en: Invalid passphrase.
eo: Nevalida pasfrazo.

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida ŝlosildosiera deŝovo '%s'

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida ŝlosildosiera grando '%s'

en: key file size is 0
eo: ŝlosildosiera grando estas 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
eo: ŝlosildosiera grando superas la maksimumon (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater than keyfile size, %llu
eo: Ŝlosildosiera deŝovo, %llu, estas pli granda ol la ŝlosildosiera grando, %llu

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
eo: ŝlosildosiero tro malgrandas: petis %llu bajtojn, sed la dosiero havas nur %

en: failed to read key file
eo: malsukcesis legi ŝlosilan dosieron

en: cannot use UUID lookup with detached header
eo: ne eblas uzi UUID-serĉon kun malligita ĉapo

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] [-P protector [-P protector ...]] | [-A] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
eo: [ [-p pasvorto] | [-k ŝlosildosiero [-O ŝlosildeŝovo] [-S ŝlosilgrando] ] ] [-H dosiero] [-P protektilo [-P protektilo ...]] | [-A] <FONTO|-u UUID|-a|-b>

en: Mount a crypto device.
eo: Surmeti ĉifritan aparaton.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
eo: Ne eblis trova fizikan volumon '%s'. Iuj moduloj eble ne estos en la kerna diskokopio.

en: physical volume %s not found
eo: fizika volumo %s ne trovita

en: unrecognized option: %s
eo: Ne rekonata opcio %s

en: disk name expected
eo: atendis diskonomon

en: invalid disk: %s
eo: nevalida disko: %s

en: unrecognized disk: %s
eo: ne rekonata disko: %s

en: no such disk: %s
eo: ne tia disko: %s

en: [--quiet] DEVICE
eo: [--quiet] APARATO

en: Check if a logical volume resides on encrypted disks.
eo: Kontroli ĉu logika voluma loĝas en ĉifritaj diskoj.

en: no media in `%s'
eo: neniu enhavo en '%s'

en: Couldn't load sha256
eo: Ne eblas ŝargi sha256-on

en: Couldn't load sha512
eo: Ne eblas ŝargi sha512-on

en: couldn't read ELI metadata
eo: ne eblas legi ELI-metadatumojn

en: wrong ELI magic or version
eo: malĝusta magio aŭ eldono de ELI

en: Attempting to decrypt master key...
eo: Provas malĉifri mastran ŝlosilon...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
eo: Fendo %d malfermita

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
eo: provo al legi aŭ skribi ekster disko '%s'

en: cannot write to CD-ROM
eo: ne eblas skribi al KD-aparato

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
eo: Indiĝenaj disko-peliloj estas uzata. Rifuznta uzi mikroprograman disko-interfacon.

en: overflow detected while obtaining size of device name
eo: superfluo malkovrita dum atingi grandon de aparata nomo

en: overflow detected while obtaining encoding size
eo: superfluo malkovrita dum atingi ĉifro-grandon.

en: overflow detected while obtaining size of canonical name
eo: superfluo malkovrita dum atingi grandon de kanona nomo

en: overflow detected while obtaining size of device path
eo: superfluo malkovrita dum atingi grandon de aparata vojo

en: overflow detected while obtaining size of an open path
eo: superfluo malkovrita dum atingi grandon de malferma vojo

en: overflow detected while obtaining bootpath size
eo: superfluo malkovrita dum atingi grandon de praŝargila vojo

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
eo: via enkorpigita subdisko LDM estas tro malgranda: enkorpigo ne eblas

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
eo: ĉi tiu LDM ne havas enkorpigitan subdiskon; enkorpigon ne eblas

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
eo: Forigi la specifitan reciklo-diskingon.

en: Transparently decompress backing file.
eo: Malkaŝe maldensigi dorso-dosieron

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
eo: [-d] [-D] APARATNOMO DOSIERO.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
eo: Fari virtualan aparaton el dosiero.

en: could not unescape Base64 string
eo: ne eblas maleskapi Base64-ĉenon

en: could not decode Base64 string
eo: ne eblas malkodi Base64-ĉenon

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
eo: Fendo "%s" malfermita

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
eo: Generi pasvortan haketaĵon

en: Password cipher
eo: Pasvorta ĉifro

en: Key size (in bits)
eo: Ŝlosila grando (laŭ bitoj)

en: Device sector size
eo: Sektora grando de aparato

en: Password (key)
eo: Pasvorto (ŝlosilo)

en: Keyfile path
eo: Ŝlosildosiera vojo

en: Keyfile offset
eo: Ŝlosildosiera deŝovo

en: Set device UUID
eo: Agordi UUID-on de aparato

en: cannot set specified key
eo: ne eblas elekti specifitan ŝlosilon

en: cannot determine disk %s size
eo: ne eblas determini la grandon de disko %s

en: cannot set specified sector size on disk %s
eo: ne eblas agordi la grandon de la specifita sektoro en disko %s

en: overflow detected while allocating size of password buffer
eo: superfluo malkovrita dum okupi grandon de pasvorta bufro

en: cannot open keyfile %s
eo: ne eblas malfermi ŝlosilan dosieron %s

en: cannot seek keyfile at offset %
eo: ne eblas serĉi ŝlosilan dosieron je deŝovo %

en: Specified key size (%
eo: Specifita ŝlosilgrando (%

en: error reading key file
eo: eraro legi ŝlosila dosiero

en: device name required
eo: aparata nomo postulata

en: couldn't load hash %s
eo: ne eblas ŝargi haketaĵon %s

en: hash length %
eo: haketaĵo-longo %

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
eo: nevalida ĉifra reĝimo, devas esti laŭ la formato cipher-mode

en: password exceeds maximium size
eo: pasvorto superas maksimuman grandon

en: specified UUID exceeds maximum size
eo: specifita UUID superas maksimuman grandon

en: specified UUID too short
eo: specifita UUID tro malgrandas

en: unrecognized keyfile offset
eo: ne rekonata ŝlosildosieran deŝovon

en: unrecognized sector size
eo: ne rekonata sektora grando

en: unrecognized key size
eo: ne rekonata ŝlosila grando

en: key size is not multiple of %d bits
eo: ŝlosila grando ne estas multiplikebla de %d bitoj

en: key size %
eo: ŝlosila grando: %

en: sector size -S must be at least %d
eo: sektora rando -S devas esti almenaŭ %d

en: sector size -S %
eo: Sektora grando -S %

en: invalid cipher %s
eo: nevalida ĉifro %s

en: invalid mode %s
eo: nevalida reĝimo %s

en: invalid cipher %s or mode %s
eo: nevalida ĉifro %s aŭ reĝimo %s

en: cannot open disk %s
eo: ne eblas malfermi diskon %s

en: Enter passphrase for %s%s%s:
eo: Enmeti pasfrazon por %s%s%s:

en: error reading password
eo: eraro dum legi pasvorton

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
eo: averto: haketaĵo estas ignorata se ŝlosila dosiero estas specifita

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
eo: averto: pasvorto specifita per la opcio -p estas ignorata se ŝlosila dosiero estas provizita

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
eo: averto: ŝlosildosiero-deŝova opcio -O estas specifita sen ŝlosildosiera opcio -d

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
eo: -c ĉifro -s ŝlosila-grando [-h haketaĵo] [-S sektora-grando] [-o deŝovo] [-p pasvorto] [-u uuid]  [[-d ŝlosila-dosiero] [-O ŝlosildosiera deŝovo]] <FONTO>

en: Open partition encrypted in plain mode.
eo: Malfermi subdiskon ĉifrita laŭ plata reĝimo.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
eo: alilokigo 0x%x ankoraŭ ne estas efektivigita

en: relocation 0x%s is not implemented yet
eo: alilokigo 0x%s ankoraŭ ne estas efektivigita

en: no symbol table
eo: neniu simbolo-tabelo

en: this ELF file is not of the right type
eo: ĉi tiu ELF-dosiero estas de malprava tipo

en: Load and initialize EFI emulator.
eo: Ŝargi kaj pravalorizi EFI-imitilon.

en: Finalize loading of EFI emulator.
eo: Finigi ŝargadon de EFI-imitilo.

en: Unload EFI emulator.
eo: Malŝargi EFI-imitilon.

en: symbol `%s' not found
eo: simbolo '%s' ne trovita

en: Loaded fonts:
eo: Ŝargitaj tiparoj:

en: FILE...
eo: DOSIERO...

en: Specify one or more font files to load.
eo: Specifi unu aŭ plurajn ŝargotajn tipardosierojn.

en: List the loaded fonts.
eo: Listigi la ŝargitajn tiparojn.

en: link target length overflow
eo: superfluo de ligilo-cela longo

en: not a directory
eo: ne estas dosierujo

en: too deep nesting of symlinks
eo: tro profundo ingito de simbolaj ligiloj

en: attempt to read past the end of file
eo: provo legi preter la dosierfino

en: directory item size overflow
eo: superfluo de dosierujo-era grando

en: buffer size overflow
eo: superfluo de bufra grando

en: directory element size overflow
eo: superfluo de dosierujo-elementa grando

en: not a regular file
eo: ne estas regula dosiero

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
eo: via core.img estas malkutime granda. Ĝi ne estas metebla en la enkorpigo-regiono

en: data size overflow
eo: superfluo de datuma grando

en: mtime overflow
eo: mtime-superfluo

en: mode overflow
eo: reĝimo superfluo

en: namesize overflow
eo: nomgranda superfluo

en: file name size overflow
eo: superfluo de dosiernoma granda

en: target data size overflow
eo: superfluo de celo-datuma grando

en: symlink size overflow
eo: superfluo de grando de simbola ligilo

en: directory entry name length overflow
eo: superfluo de longo de dosierujo-era nomo

en: blocksize too large
eo: blokgrando tro grandas

en: invalid JFS inode
eo: nevalida JFS-inodo

en: invalid directory slot index
eo: nevalida indekso de dosierujo enmetaĵo

en: compression buffer size overflow
eo: superfluo de pako-bufra grando

en: symlink name length overflow
eo: superfluo de longo de nomo de simbola ligilo

en: name length overflow
eo: superfluo de nomo-longo

en: name size overflow
eo: superfluo de nomo-grando

en: link size overflow
eo: superfluo de ligila grando

en: long name size overflow
eo: superfluo de grando de longa nomo

en: directory data size overflow
eo: superfluo de grando de dosierujaj datumoj

en: checksum verification failed
eo: malsukcesis kontrolado de kontrolsumo

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
eo: ne eblas trovi necesan membro-aparaton de pluraparata dosiersistemo

en: path buffer size overflow
eo: superfluo de grando de voja bufro

en: elemsize overflow
eo: superfluo de grando de elemento

en: no decryption key available
eo: ne malĉifro-ŝlosilo disponebla

en: MAC verification failed
eo: MAC-kontrolado malsukcesis

en: Assume input is raw.
eo: Supozi, ke enigo estas kruda.

en: Assume input is hex.
eo: Supozi, ke enigo estas deksesuma.

en: Assume input is passphrase.
eo: Supozi, ke enigo estas pasfrazo.

en: Enter ZFS password:
eo: Entajpu ZFS-pasvorton:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
eo: [-h|-p|-r] [DOSIERO]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
eo: Importi ZFS-voloŝlosilon konservita en DOSIERO

en: Virtual device is removed
eo: Virtuala aparata estas forigita

en: Virtual device is faulted
eo: Virtuala aparato estas erarhava

en: Virtual device is offline
eo: Virtuala aparato ne disponeblas

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
eo: Virtuala aparato malhavas necesajn komponantojn

en: Virtual device is online
eo: Virtuala aparato disponeblas

en: Incorrect virtual device: no type available
eo: Malĝusta virtuala aparato: ne tipo disponebla

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
eo: Folia virtuala aparato (dosiero aŭ disko)

en: Bootpath: unavailable
eo: Startvojo: nehavebla

en: Bootpath: %s
eo: Startvojo: %s

en: Path: unavailable
eo: Vojo: ne havebla

en: Path: %s
eo: Vojo: %s

en: Devid: unavailable
eo: Aparato-identigilo: ne havebla

en: Devid: %s
eo: Aparato-identigilo: %s

en: This VDEV is a mirror
eo: Ĉi tiu virtuala aparato estas spegulo

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
eo: Ĉi tiu virtuala aparato estas RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
eo: Malĝusta virtuala aparato

en: VDEV with %d children
eo: Virtuala aparato kun %d idoj

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
eo: Era numero %d de virtuala aparato malpravas

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
eo: Era numero %d de virtuala aparato:

en: Unknown virtual device type: %s
eo: Nekonata virtualaparata tipo: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
eo: Komunaĵo-stato: aktiva

en: Pool state: exported
eo: Komunaĵo-stato: eksportita

en: Pool state: destroyed
eo: Komunaĵo-stato: detruita

en: Pool state: reserved for hot spare
eo: Komunaĵo-stato: rezervita por tuja ŝparado

en: Pool state: level 2 ARC device
eo: Komunaĵa-stato: ARC-aparato de nivelo 2

en: Pool state: uninitialized
eo: Komunaĵo-stato: nekomencita

en: Pool state: unavailable
eo: Komunaĵo-stato: nehavebla

en: Pool state: potentially active
eo: Komunaĵo-stato: eventuale aktiva

en: Pool name: unavailable
eo: Komunaĵo-nomo: ne havebla

en: Pool name: %s
eo: Komunaĵo-nomo: %s

en: Pool GUID: unavailable
eo: Komunaĵo-GUID: ne havebla

en: Pool GUID: %016llx
eo: Komunaĵo-GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
eo: Ne eblas atingi komunaĵo-staton

en: Unrecognized pool state
eo: Ne rekonata komunaĵo-stato

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
eo: Neniu havebla arbo de virtualaj aparatoj

en: Print ZFS info about DEVICE.
eo: Montri ZFS-informjn pri APARATO.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
eo: DOSIERSISTEMO [VARIABLO]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
eo: Montri informojn pri ZFS-BOOTFSOBJ aŭ konservi ĝin en VARIABLOn

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
eo: Bonvolu nun konektiĝi al fora senerarigilo.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
eo: Startigi GDB-ĝermon en donita pordo

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
eo: Rompi en GDB-on

en: Stop GDB stub
eo: Haltigi GDB-ĝermon

en: premature end of file
eo: neatendita fino de dosiero

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
eo: Tradukas la signoĉenon per la nunaj agordoj.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
eo: Premu ‘enigi’ por praŝargi la elektitan operaciumon, ‘e’ por modifi la komandojn antaŭ praŝargo aŭ ‘c’ por komandlinio. ‘Esk’ por reiri al antaŭa menuo.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
eo: Premu ‘enigi’ por praŝargi la elektitan operaciumon, ‘e’ por modifi la komandojn antaŭ praŝargo aŭ ‘c’ por komandlinio.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
eo: enenklavon: ŝargi, 'e': elektoj, 'c': komandlinio

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
eo: La elektita ero estos aŭtomate lanĉata post %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
eo: %ds restas.

en: GRUB Boot Menu
eo: Praŝargila menuo de GRUB

en: Hello World
eo: Saluton mondo

en: Say `Hello World'.
eo: Diri "Saluton mondo".

en: attempt to seek outside of the file
eo: provo serĉi ekster la dosiero

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
eo: nesubtenata formato gzip

en: lzop file corrupted
eo: lzop-dosiero koruptita

en: xz file corrupted or unsupported block options
eo: xz-dosiero korputita aŭ nesubtenata bloko-opcioj

en: zstd file corrupted or unsupported block options
eo: zstd-dosiero korputita aŭ nesubtenata bloko-opcioj

en: invalid arch-dependent ELF magic
eo: nevalida arĥitektur-sendependa ELF-magio

en: requested buffer size is too large
eo: la grando de la petita bufro tro grandas

en: new read is position beyond the end of the written data
eo: nova lego estas pozicio prete la fino de la skribitaj datumoj

en: [ENVVAR=VALUE]
eo: [MEDIVAR=VALORO]

en: Set an environment variable.
eo: Agordi medivariablon.

en: ENVVAR
eo: MEDIVAR

en: Remove an environment variable.
eo: Forigi medivariablon.

en: List devices or files.
eo: Listigi aparatojn aŭ dosierojn.

en: Insert a module.
eo: Enmeti modulon.

en: disk `%s' not found
eo: disko '%s' ne trovita

en: attempt to read or write outside of partition
eo: provo legi aŭ skribi ekster subdisko

en: invalid arch-independent ELF magic
eo: nevalida arĥitekturo-sendependan ELF-magion

en: Print infomation useful for GDB debugging
eo: Montri informojn utilajn por GDB-senerarigo

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
eo: nevalida memora adreso (0x%s > 0x%s)

en: prohibited by secure boot policy
eo: malpermesata laŭ sekurpraŝarga politiko

en: bad shim loader signature
eo: malbona SHIM-ŝargila subskribo

en: bad shim lock signature
eo: malbona SHIM-ŝlosila subskribo

en: shim protocols not found
eo: shim-protokoloj ne troveblaj

en: NULL pointer passed for shnum
eo: nul-montrilo donita por shnum

en: NULL pointer passed for elf header
eo: nul-montrilo donita por ELF-ĉapo

en: invalid section header table offset in e_shoff
eo: nevalida sekcia ĉaptabela deŝovo en e_shoff

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
eo: nevalida nombro da sekciaj ĉaptebelaj eroj en sh_size: %

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
eo: nevalida nombro da sekcia ĉaptabelaj eroj en e_shmum: %

en: NULL pointer passed for shstrndx
eo: nul-montrilo donita por shstrndx

en: invalid section header table index in sh_link: %d
eo: nevalida sekcia ĉaptebela indico en sh_link: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
eo: nevalida sekcia ĉaptebela indico en e_shstrndx: %d

en: NULL pointer passed for phnum
eo: Nul-montrilo donita por phnum

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
eo: nevalida nombro da programaj ĉaptabelaj eroj en sh_info: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
eo: nevalida nombro da programaj ĉapeltabelaj eroj en e_phnum: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
eo: nombro da aparatoj superas limon

en: cannot write to `%s': %s
eo: ne eblas skribi al '%s':%s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
eo: la ero '%s' en device.map ne validas. Ignoras ĝin. Bonvolu korekti aŭ forigi la dosieron device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
eo: la diskinga nomo '%s' en device.map malĝustas. Anstataŭe uzas la nomon %s. Bonvolu uzi la formon [hfc]d[0-9]* (ekz-e 'hd0' aŭ 'cd'

en: can't open `%s': %s
eo: ne eblas malfermi na `%s': %s

en: DEVICE_NAME
eo: APARAT_NOMO

en: Set root device.
eo: Agordi radikan aparaton.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
eo: uzi DOSIERO-n kiel aparatdosierujon [apriore=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
eo: uzi DOSIERON kiel memordiskon

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
eo: Uzi GRUB-dosierojn en la dosierujo DOSIERUJO [apriore=%s]

en: print verbose messages.
eo: montri ampleksajn mesaĝojn

en: SECS
eo: SEKUNDOJ

en: wait until a debugger will attach
eo: atendi ĝis la erarserĉilo kunligiĝos

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
eo: praŝargi Linux-kernojn per kexec per systemctl (doni dufoje por ebligi danĝeran retropaŝon al ne-systemctl).

en: DEV
eo: APARATO

en: set TPM device.
eo: Ebligi TPM-aparaton.

en: Unknown extra argument `%s'.
eo: Nekonata aldona argumento ‘%s’.

en: GRUB emulator.
eo: GRUB-imitilo.

en: Error in parsing command line arguments
eo: Eraro dum analizo de komandliniaj argumentoj

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
eo: Plenumigu la komandan 'gdb %s %d' kaj valorizi la econ ARGS.HOLD al 0.

en: %s: warning:
eo: %s: averto:

en: %s: info:
eo: %s: informoj:

en: %s: error:
eo: %s: eraro:

en: file `%s' is too big
eo: dosiero '%s' tro grandas

en: cannot open TPM device '%s': %s
eo: ne eblas malfermi TPM-aparaton '%s': %s

en: cannot close TPM device: %s
eo: ne eblas fermi TPM-aparaton: %s

en: unknown filesystem
eo: Nekonata dosiersistemo

en: Error: ibm,kernel-dump has an unexpected format version '%u'
eo: Eraro: kerno-ŝuto de IBM havas neatenditan formato-eldonon '%u'

en: Error: Too many kernel dump sections: %d
eo: Eraro: Tro da kerno-ŝutaj sekcioj: %d

en: Error: 'kds' address beyond last available section
eo: Eraro: 'kds'-adreso preter lasta disponebla sekcio

en: invalid partition number
eo: nevalida subdiska nombro

en: Shutdown failed
eo: Malŝalto malsukcesis

en: Exit failed
eo: Eliro malsukcesis

en: string too long
eo: ĉeno tro longas

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
eo: Forigas malĝuste ingita subdisko (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
eo: Nekonata komando ‘%s’.

en: verification requested but nobody cares: %s
eo: kontrolado postulita sed tio koncernas neniun: %s

en: big file signature isn't implemented yet
eo: granda dosiera subskribo ankoraŭ ne estas efektivigita

en: Display this help and exit.
eo: Montri ĉi tiun helpon kaj eliri.

en: Display the usage of this command and exit.
eo: Montri la uzon de tiu komando kaj eliri.

en: missing mandatory option for `%s'
eo: mankas deviga opcio por '%s'

en: the argument `%s' requires an integer
eo: la parametro '%s' postulas entjeron

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
eo: valoro estis valorizita al la parametron '%s' sed ĝi ne postulas parametron

en: Print backtrace.
eo: Eligi retrospuron.

en: Sunday
eo: Dimanĉo

en: Monday
eo: Lundo

en: Tuesday
eo: Mardo

en: Wednesday
eo: Merkredo

en: Thursday
eo: Ĵaŭdo

en: Friday
eo: Vendredo

en: Saturday
eo: Sabato

en: cannot cap PCR %u
eo: ne eblas agordi maksimuman valoron de PCR %u

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
eo: GRUB ankoraŭ ne scias, kiel haltigi ĉi tiun maŝinon!

en: output parameters are not set
eo: eligaj parametroj ne estas agorditaj

en: expected escaped character
eo: etendis signon kun eskapilo

en: unicode sequence too short
eo: unikoda sinsekvo tro mallongas

en: unicode sequence with invalid character '%c'
eo: unikoda sinsekvo kun nevalida signo '%c'

en: unrecognized escaped character '%c'
eo: ne rekonata eskapilo '%c'

en: Default server is ${net_default_server}
eo: Apriora servilo estas ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
eo: nevalida kolorspecifo '%s'

en: Reboot failed
eo: Restarto malsukcesis

en: [LENGTH]
eo: [LONGO]

en: Hexdump random data.
eo: Ŝutu hazardajn datumojn laŭ deksesuma formo.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
eo: aparato-arbon vi devas specifi (per la komando 'devicetree')

en: invalid zImage
eo: nevalida zImage

en: invalid device tree
eo: Nevalida aparato-arbo

en: Load Linux.
eo: Ŝarĝado de Linukso.

en: Load initrd.
eo: Ŝarĝado de initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
eo: Ŝargi per DTB-dosiero.

en: failed to get FDT
eo: atingo de FDT malsukcesis

en: you need to load the Xen Hypervisor first
eo: vi devas ŝargi per la Xen-virtualmaŝiningo antaŭ tio

en: Load a xen hypervisor.
eo: Ŝargi per Xen-virtualmaŝiningo

en: Load a xen module.
eo: Ŝargi Xen-modulon.

en: [OPTS]
eo: [OPCIOJ]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
eo: Startigi BIOS-bazitan sistemon.

en: Load another boot loader.
eo: Ŝargi alian praŝargilon.

en: Get property.
eo: Akiri econ.

en: prop
eo: eco

en: No device tree found
eo: Neniu aparato-arbo trovebla

en: failed to retrieve the prop field
eo: malsukcesis akiri la eco-kampon

en: [-p] [--set variable]
eo: [-p] [--set variablo]

en: Retrieve device tree information.
eo: Ricevi aparato-arbajn informojn.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
eo: ordinara kerno-diskokopio ne estas subtenata - Remuntu kun CONFIG_(U)EFI_STUB ŝaltita

en: failed to install protocols
eo: malsukcesis instali protokolojn

en: error trying to perform kexec load operation
eo: eraro provi plenumi kexec-ŝargan operacion

en: use '%s %s' to force a system restart
eo: eldevigi sisteman restarton per '%s %s'

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
eo: eraro provi plenumi 'systemctl kexec': %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
eo: eraro provi rekte plenumi per 'kexec -ex': %d

en: cannot find kernel file %s
eo: ne eblas trovi kerno-dosieron %s

en: Cannot find initrd file %s
eo: ne eblas trovi initrd-dosieron %s

en: Display output on all consoles.
eo: Montri eligon sur ĉiuj konzoloj.

en: Use serial console.
eo: Uzi serian konzolon.

en: Ask for file name to reboot from.
eo: Demandi por dosiernomo el kiu okazu restartigo.

en: Use CD-ROM as root.
eo: Uzi KD-ROM-on kiel radikon.

en: Invoke user configuration routing.
eo: Alvoki enkursigon de uzantagordado.

en: Enter in KDB on boot.
eo: Eniri KDB dum praŝargo.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
eo: Uzi GDB-sencimigilon anstataŭ DDB.

en: Disable all boot output.
eo: Elŝalti ĉiun praŝargan eligon.

en: Wait for keypress after every line of output.
eo: Atendi klavofrapon post ĉiu eliga linio.

en: Use compiled-in root device.
eo: Agordi internan radikan aparaton.

en: Boot into single mode.
eo: Praŝargi en unuopan reĝimon.

en: Boot with verbose messages.
eo: Praŝargi kun ampleksaj mesaĝoj.

en: Don't reboot, just halt.
eo: Ne restartigi, nur haltigi.

en: Change configured devices.
eo: Ŝanĝi agorditajn aparatojn.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
eo: comUNIT[,RAPIDO]

en: Disable SMP.
eo: Elŝalti na SMP.

en: Disable ACPI.
eo: Elŝalti na ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
eo: Ne montri dumpraŝargajn diagnozajn mesaĝojn.

en: Boot with debug messages.
eo: Praŝargi kun sencimigo-mesaĝoj.

en: Suppress normal output (warnings remain).
eo: Subpremi normalan eligon (avertoj restos).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
eo: [ADR|comUNIT][,RAPIDO]

en: name
eo: nomo

en: addr
eo: adreso

en: size
eo: grando

en: Booting in blind mode
eo: Praŝargas en blinda reĝimo.

en: Load kernel of FreeBSD.
eo: Ŝarĝado de kerno de FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
eo: Ŝarĝado de kerno de OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
eo: Ŝarĝado de kerno de NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
eo: Ŝarĝado de ĉirkaŭaĵo de FreeBSD

en: Load FreeBSD kernel module.
eo: Ŝarĝado de kerna modulo de FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
eo: Ŝargi kernmodulon de NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
eo: Ŝargi kernmodulon de NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
eo: Ŝarĝado de kerna modulo de FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
eo: Ŝarĝi memordiskon de kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
eo: Ŝargi alian 'payload'-on de coreboot

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
eo: Malnova parametro 'ask' ne plu estas subtenata.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
eo: %s estas arkaika. La anstataŭigo estas 'set gfxpayloud=%s' antaŭ la komando 'linux'.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
eo: %s estas arkaika. VGA-reĝimo %d ne estas rekonata. La anstataŭigo estas 'set gfxpayload=LARĜOxALTO[xPROFUNDO] antaŭ la komando 'linux'.

en: the size of initrd is bigger than addr_max
eo: la grando de initrd estas pli granda ol addr_max

en: [--force|--bpb] FILE
eo: [--force|--bpd] DOSIERO

en: the size of `%s' is too large
eo: la grando de ‘%s’ tro grandas

en: Load FreeDOS kernel.sys.
eo: Ŝarĝado de 'kernel.sys' de FreeBSD.

en: Load NTLDR or BootMGR.
eo: Ŝarĝado de NTLDR aŭ BootMGR

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
eo: Superregi divenitan egaligon de Plan9-aparatoj.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
eo: GRUB_APARATO=PLAN9_APARATO

en: KERNEL ARGS
eo: KERNO PARAMETROJ

en: Load Plan9 kernel.
eo: Ŝargi Plan9-kernon.

en: Load a PXE image.
eo: Ŝargi PXE-diskokopion.

en: Load Truecrypt ISO.
eo: Ŝargi per Truecrypt-ISO.

en: initrd already loaded
eo: initrd jam ŝargita

en: Load module.
eo: Ŝargi per modulo.

en: Press any key to launch xnu
eo: Premu klavon por lanĉi je xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
eo: Ŝargi per ŝuto de 'device-properties'.

en: Could not locate FPSWA driver
eo: Ne eblas trovi FPSWA-pelilon

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
eo: Protokolo FPSWA ne povis trovi la interfacon

en: No FPSWA found
eo: Neniu trovita FPSWA

en: FPSWA revision: %x
eo: FPSWA-revizio: %x

en: FILE [ARGS...]
eo: DOSIERO [ARGS...]

en: Display FPSWA version.
eo: Montri FPSWA-eldonon

en: WARNING: no console will be available to OS
eo: AVERTO: neniu konzolo disponeblos al operaciumo

en: Load a multiboot 2 kernel.
eo: Ŝargi multiboot-2-kernon.

en: Load a multiboot 2 module.
eo: Ŝargi multiboot-2-modulon.

en: Load a multiboot kernel.
eo: Ŝargi multiboot-kernon.

en: Load a multiboot module.
eo: Ŝargi multiboot-modulon.

en: memory being set is larger than allocated memory
eo: memoro uzata estas pli granda ol memoro okupata

en: ELF section header region is larger than the file size
eo: ELF-sekciĉapa regiono estas pli granda ol la dosiera grando

en: missing p-list filename
eo: Mankas dosiernomo por p-listo

en: Background image mode.
eo: Fonbilda reĝimo.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
eo: stretch(=%STERNITA%)|normal(=%NORMALA%)

en: Load XNU image.
eo: Ŝargi XNU-bildon.

en: Load 64-bit XNU image.
eo: Ŝargi 64-bitan XNU-bildon.

en: Load XNU extension package.
eo: Ŝargi XNU-aldonpakaĵon.

en: Load XNU extension.
eo: Ŝargi XNU-aldonaĵon.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
eo: DOSIERUJO [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
eo: Ŝargi dosierujon de XNU-etendaĵoj.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
eo: Ŝargi ĉefmemoran diskon de XNU. Ĝi disponeblos en la operaciumo kiel md0.

en: Load a splash image for XNU.
eo: Ŝargi salutŝildon por XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
eo: Ŝargi per diskokopio de letargia XNU.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
eo: ADR1,MASKO1[,ADR2,MASKO2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
eo: Deklari memorregionojn kiel putraj (malbona memoro).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
eo: DE[K|M|G] AL[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
eo: Forigi ĉiujn memorregionojn en la specifita amplekso.

en: four arguments expected
eo: atendis kvar argumentojn

en: unrecognised network interface `%s'
eo: ne rekonata reta interface '%s'

en: no DHCP info found
eo: neniuj DHCP-informoj trovitaj

en: no DHCP options found
eo: neniu DHCP-opcioj trovitaj

en: invalid DHCP option code
eo: neniu DHCP-opcia kodo

en: no DHCP option %u found
eo: neniu DHCP-opcio %u trovita

en: tag length overflow
eo: superfluo de etikeda longo

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
eo: ne rekonata formato-specifo '%s' de DHCP-opcio

en: no network card found
eo: neniuj retaj kartoj trovitaj

en: couldn't autoconfigure %s
eo: aŭtomata agordo de %s ne eblas

en: [CARD]
eo: [KARTO]

en: perform a bootp autoconfiguration
eo: plenumi aŭtomatan agordon laŭ bootp

en: perform a DHCP autoconfiguration
eo: plenumi aŭtomatan agordon laŭ DHCP

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
eo: VARIABLO INTERFACO NOMBRO PRISKRIBO

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
eo: akiri DHCP-opcion kaj konservi ĝin en VARIABLON. Se VARIABLO estas -, eligi la valoron.

en: no DNS servers configured
eo: neniuj DNS-serviloj agorditaj

en: domain name component is too long
eo: domajnnoma komponanto estas tro longa

en: no DNS record found
eo: neniu DNS-registro trovita

en: no DNS reply received
eo: neniu DNS-respondo ricevita

en: only ipv4
eo: nur IPV4

en: only ipv6
eo: nur IPV4

en: prefer ipv4
eo: prefero de IPV4

en: prefer ipv6
eo: prefero de IPV6

en: ADDRESS DNSSERVER
eo: ADRESO DNS_SERVILO

en: Perform a DNS lookup
eo: Plenumi DNS-serĉon

en: DNSSERVER
eo: DNS_SERVILO

en: Add a DNS server
eo: Aldoni DNS-servilon

en: Remove a DNS server
eo: Forigi DNS-servilon

en: List DNS servers
eo: Listigi DNS-servilojn

en: network protocol not available, can't send packet
eo: reta protokolo ne disponebla, ne eblas sendi paketon

en: couldn't send network packet
eo: ne eblas sendi reto-paketon

en: alloc-mem failed
eo: okupo de memoro malsukcesis

en: free-mem failed
eo: malokupo de memoro malsukcesis

en: overflow detected while obatining size of ofdata path
eo: superfluo malkovrita dum akiri grandon de ofdata-vojo

en: invalid HTTP header - LF without CR
eo: nevalida HTTP-ĉapo - liniavanco sen ĉaretreveno

en: unsupported HTTP response
eo: nesubtenata HTTP-respondo

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
eo: nesubtenata HTTP_eraro %d: %s

en: time out opening `%s'
eo: atingis tempolimon dum malfermo de ‘%s’

en: timeout: could not resolve hardware address
eo: tempolimo: ne povis solvi aparataran adreson

en: unresolvable address %s
eo: nesolvebla adreso %s

en: unrecognised network address `%s'
eo: ne rekonata reto-adreso '%s'

en: destination unreachable
eo: fonto neatingebla

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
eo: enkursiga iteracio malkovrita

en: address not found
eo: adreso ne trovita

en: you can't delete this address
eo: vi ne povas forigi tiun adreson

en: Unsupported hw address type %d
eo: Ne rekonata aparataro-adresa tipo %d

en: Unsupported address type %d
eo: ne rekonata adresa tipo %d

en: three arguments expected
eo: atendis tri argumentojn

en: card not found
eo: karto ne trovita

en: non-numeric or invalid number `%s'
eo: nenombra ne nevalida nombro '%s'

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
eo: vlan-identigilo '%s' ne estas en la valida amplekso de 0 ĝis 4094

en: network interface not found
eo: reta interfaco ne trovita

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
eo: dumtempe

en: Unknown address type %d
eo: Nekonata adresa tipo %d

en: no server is specified
eo: neniu servilo estas specifita

en: mismatched [ in address
eo: senpara [ en adreso

en: bad port number
eo: malbona porda numero

en: overflow detected while obtaining length of host
eo: superfluo malkovrita dum akiri longon de gastiganto

en: timeout reading `%s'
eo: atingis tempolimon dum lego de `%s'

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
eo: MALLONGA_NOMO KARTO ADRESO [APARATARA_ADRESO]

en: Add a network address.
eo: Aldoni retan adreson.

en: [CARD [HWADDRESS]]
eo: [KARTO [APARATA_ADRESO]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
eo: Plenumi aŭtomatan agordon laŭ IPV6

en: SHORTNAME
eo: MALLONGA_NOMO

en: Delete a network address.
eo: Forigi retan adreson.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
eo: MALLONGA_NOME RETO [INTERFACO| gw KLUZO]

en: Add a network route.
eo: Aldoni retan kurson.

en: Delete a network route.
eo: Forigi retan kurson.

en: SHORTNAME VLANID
eo: MALLONGA_NOMO VLAN_IDENTIGILO

en: Set an interface's vlan id.
eo: Agordi vlan-identigilon de interfaco

en: list network routes
eo: listigi retajn kursojn

en: list network cards
eo: listigi retajn kartojn

en: list network addresses
eo: listigi retajn adresojn

en: connection refused
eo: konekto rifuzita

en: connection timeout
eo: konektiĝa tempolimo

en: filename too long
eo: dosiernomo tro longas

en: Enter username:
eo: Enigu uzantnomon:

en: [USERLIST]
eo: [UZANTLISTO]

en: Check whether user is in USERLIST.
eo: Kontroli, ĉu uzanto estas en UZANTLISTO

en: Possible commands are:
eo: Eblaj komandoj:

en: Possible devices are:
eo: Eblaj aparatoj:

en: Possible files are:
eo: Eblaj dosieroj:

en: Possible partitions are:
eo: Eblaj subdiskoj:

en: Possible arguments are:
eo: Eblaj argumentoj:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
eo: Eblaj aĵoj:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
eo: Atenton: sintaksa eraro (mankanta oblikvo (‘/’) en ‘%s’

en: Warning: invalid foreground color `%s'
eo: Averto: nevalida fonkoloro ‘%s’

en: Warning: invalid background color `%s'
eo: Averto: nevalida malfonkoloro ‘%s’

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
eo: MEDIVAR [MEDIVAR] ...

en: Export variables.
eo: Eksporti variablojn.

en: module isn't loaded
eo: neŝargita modulo

en: GNU GRUB  version %s
eo: GNU GRUB  versio %s

en: ESC at any time exits.
eo: ‘Esk’ ĉiam elirigas.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
eo: Minimuma ‘BASH’-eca liniredaktado estas subtenata. Por la unua vorto, TABO listigas eblajn komando-kompletojn. Aliloke TABO listigas eblajn kompletojn por aparatoj aŭ dosieroj. Por ŝalti less(1)-ecan rulumon, "set pager=1".%s

note: TRANSLATORS: it's command line prompt.
en: grub>
eo: grubo>

en: Clear the screen.
eo: Vakigi la ekranon.

en: Enter normal mode.
eo: Starti normalreĝimon.

en: Exit from normal mode.
eo: Foriri el normalreĝimo.

en: Press any key to continue...
eo: Premu klavon por daŭrigi ...

en: Booting `%s'
eo: Ŝargas na ‘%s’

en: Falling back to `%s'
eo: Refalas al ‘%s’

en: Failed to boot both default and fallback entries.
eo: Praŝargo de kaj defaŭlta kaj refala eroj malsukcesis.

en: Booting a command list
eo: Praŝargas komandliston

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
eo: Minimuma Emacs-eca ekranmodifado estas subtenata. ‘Tabo’ listigas kompletaĵojn. Premu ‘Stir-x’ aŭ ‘F10’ por praŝargi, ‘Stir-c’ aŭ ‘F2’ por komandlinio aŭ ‘Esk’ por forĵeti modifojn kaj reiri al la GRUB-menuo.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
eo: Uzu la klavojn ‘%C’ kaj ‘%C’ por elekti eron.

en: Partition %s:
eo: Subdisko ‘%s’:

en: Device %s:
eo: Aparato ‘%s’:

en: Filesystem cannot be accessed
eo: Ne eblis atingi dosiersistemon

en: Filesystem type %s
eo: Dosiersistema tipo: ‘%s’

en: - Label `%s'
eo: - Etikedo “%s”

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
eo: - Laste modifiĝis je %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
eo: Detektis neniun konatan dosiersistemon

en:  - Partition start at %llu%sKiB
eo:  - Subdiska komenco ĉe %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
eo: - Sektora grando %uB

en:  - Total size unknown
eo:  - Totala grando nekonata

en:  - Total size %llu%sKiB
eo:  - Totala grando %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
eo: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
eo: --PLI--

en: cannot open configuration file `%s': %s
eo: ne eblas malfermi agordan dosieron '%s': %s

en: Success
eo: Sukceso

en: no compression is available for your platform
eo: Neniu densigo haveblas por via platformo

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
eo: neniuj IEEE1275-rutinoj estas disponeblaj por via platformo

en: no EFI routines are available for your platform
eo: neniuj EFI-rutinoj estas disponeblaj por via platformo

en: no SGI routines are available for your platform
eo: neniuj SGI-rutinoj estas disponeblaj por via platformo

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
eo: neniu hazardnombra generilo haveblas por via operaciumo

en: Failed to create `device-mapper' tree
eo: Malsukcesis krei arbon por 'device-mapper'

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
eo: ne eblas surmeti ĉifritan volumon '%s': %s

en: cannot open grub disk `%s'
eo: ne eblas malfermi GRUB-diskon '%s'

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
eo: atingo de cryptodisk de fonta disko '%s' ne eblas

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
eo: ne eblas atingi dm-nodnomon por GRUB-aparaton '%s'

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
eo: ne eblas krei dm-taskon DM_DEVICE_TABLE

en: can't set dm task name to `%s'
eo: ne eblas agordi dm-tasknomon al '%s'

en: can't run dm task for `%s'
eo: ne eblas plenumi dm-taskon por '%s'

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
eo: dem-celo de tipo '%s' ne estas 'crypt'

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
eo: ne eblas atingi ĉifron de parametroj de dm-crypt '%s'

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
eo: ne eblas atingi ĉifran reĝimon de parametroj de dm-crypt '%s'

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
eo: ne eblas agordi ĉifron de cryptodisk '%s' al '%s' kun reĝimo '%s'

en: can't lookup hash sha256 by name
eo: ne povas serĉi sha256-haketaĵon laŭ nomo

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
eo: ne eblas malfermi na Geom

en: couldn't find geli consumer
eo: ne eblas trovi la geli-konsuminton

en: couldn't retrieve geli UUID
eo: ne eblas atingi geli-UUID-on

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
eo: ne eblas trovi la klason 'part'

en: unaligned device size
eo: alinivela aparato-grando

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
eo: provas legi la kernbildon ‘%s’ el Grubo

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
eo: provas relegi la kernbildon ‘%s’ el Grubo denove

en: cannot read `%s' correctly
eo: ne eblas legi ‘%s’ korekte

en: failed to read the sectors of the core image
eo: malsukcesis legi la sektorojn de kerna diskokopio

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
eo: ne eblas atingi komandlinion por tradukilo por vojo '%s': %'s'

en: translator command line is empty for path `%s'
eo: komandlinio de tradukilo estas malplena por vojo '%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
eo: tradukilo '%s' por vojo '%s' havas plurajn neopciajn vortojn, almenaŭ '%s' kaj '%s'

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
eo: tradukilo '%s' por vojo '%s' havas nur opciojn, sed neniun specifitan aparaton

en: Storage information for `%s' does not include type
eo: Konservo-informoj por '%s' ne inkluzivas tipon

en: `%s' is not a local disk
eo: '%s' ne estas loka disko

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
eo: Konservo-informoj por '%s' indikas nek ordinaran subdiskion nek ordinaran diskon

en: can't retrieve blocklists: %s
eo: ne eblas atingi bloklistojn: %s

en: blocksize is not divisible by 512
eo: bloko-grando ne estas dividebla per 512

en: invalid zero blocksize
eo: nevalida nula blokgrando

en: can't retrieve blocklists
eo: ne eblas atingi bloklistojn

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
eo: ioctl RAID_VERSION; eraro: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
eo: nesubtenata RAID-elodo: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
eo: ioctl GET_ARRAY_INFO; eraro: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
eo: ioctl GET_DISK_INFO; eraro: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
eo: Ne eblas malfermi fluon el %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
eo: nekonata spoce de RAID-aparaton '%s'

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
eo: 'obppath' ne trovita en superdosierujoj de %s. Ne eltrovas la nomon per IEEE1275

en: failed to get canonical path of `%s'
eo: malsukcesis atingi kanonan vojon de '%s'

en: unknown device type %s
eo: nekonata aparato-tipo %s

en: Usage: %s DEVICE
eo: Uzmaniero: %s APARATO

en: Unable to fork: %s
eo: Ne eblas forki: %s

en: Unable to create pipe: %s
eo: Ne eblas krei dukton: %s

en: cannot save the original directory
eo: ne eblas konservi la originalan dosierujon

en: cannot restore the original directory
eo: ne eblas restarigi la originalan dosierujon

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
eo: '%s' ne troveblas: %s

en: cannot make temporary file: %s
eo: ne eblas krei provizoran dosieron: %s

en: cannot make temporary directory: %s
eo: ne eblas krei provizoran dosierujon: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
eo: ne eblas trovi la aparato-arban vojon de IEEE1275 por %s.
    Vi devas permane agordi la variablon 'boot-device'

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
eo: %s: Ne trovita

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
eo: 'nvsetenv' malsukcesis. 
    Vi devas permane valorizi la variablon 'boot-device'. En la IEEE1275-invitilo, tajpu:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
eo: Vi devas permane agordi la agordaĵojn 'SystemPartitian' kaj 'OSLoader'.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
eo: neniu '/' en kanona dosiernomo

en: cygwin_conv_path() failed
eo: cygwin_conv_path() malsukcesis

en: couldn't retrieve random data
eo: ne eblas atingi hazardajn datumojn

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
eo: Nesufiĉaj rajtoj por atingi mikroprogramojn, supozo de BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
eo: neniuj EFI-rutinoj estas haveblaj kiam plenumas laŭ BIOS-reĝimon

en: unexpected EFI error
eo: neatendita EFI-eraro

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
eo: Ne eblas rovi liberan BootNNNN-fendon

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
eo: ĉi tiu GPT-subdiska etikedo enhavas neniun BIOS-an praŝargo-subdiskon; enkorpigo ne eblas

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
eo: via BIOS-a praŝargo-subdisko tro malgrandas; enkorpigo ne eblas

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
eo: Sektoro %llu jam estas uzata de RAID-regilo '%s'; evitas ĝin. Bonvolu peti al la fabrikisto ne plu konservi datumojn en la spaco inter la ĉefa ŝargodosiero kaj la unua subdisko

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
eo: Sektoro %llu jam estas uzata de la programo '%s'; evitas ĝin. Ĉi tiu programo eble kaŭzas estonte praŝargajn aŭ aliajn problemojn. Bonvolu peti al ĝiaj verkistoj ne konservi datumojn en la spaco inter la ĉefa ŝargodosiero kaj la unua subdisko

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
eo: aliaj programoj uzas la enkorpigo-regionon, kaj ne estas sufiĉan spacon por core.img. Iaj programoj ofte provas tiumaniere konservi datumojn por eviti eltrovon. Ni rekomendas, ke vi esploru

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
eo: tiu DOS-eca subdiska etikedo havas neniun interspacon post la ĉefa ŝargodosiero. Enkorpigo ne eblas

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
eo: via enkorpigo-regiono estas nekutime malgranda. core.img ne estas metebla en ĝin.

en: Make partition active
eo: Aktivigi subdiskon

en: not a primary partition
eo: ne ĉefa subdisko

en: Partition %d is active now.
eo: Subdisko %d nun estas aktiva.

en: Cleared active flag on %d.
eo: Viŝis aktivan flagon de %d.

en: Change partition type
eo: Ŝanĝi subdiskmapan tipon.

en: Set `hidden' flag in partition type
eo: Elekti flago 'hidden' en subdiskan tipon

en: the partition type 0x%x isn't valid
eo: la subdiska tipo 0x%x ne validas

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
eo: Agordis subdisko-tipon al 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
eo: ne eblas rompi 0 iteraciojn

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
eo: ne en funkcia korpo

en: invalid variable name `%s'
eo: nevalida variablonomo ‘%s’

en: maximum recursion depth exceeded
eo: superiĝis maksimumo profundo de rekursio

en: cannot allocate command buffer
eo: ne eblas okupi komandan bufron

en: attempt to redefine a function being executed
eo: provo redifini funkcian plenumiĝanta

en: unexpected end of file
eo: neatendita fino de dosiero

en: [NUM]
eo: [NOMBRO]

en: Exit from loops
eo: Eliri iteraciojn

en: Continue loops
eo: Daŭrigi iteraciojn

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
eo: Ŝovi poziciajn parametrojn.

en: [VALUE]...
eo: [VALORO]...

en: Set positional parameters.
eo: Agordi poziciajn parametrojn.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
eo: Reiri de funkcio.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
eo: [-m (stretch|normal)] DOSIERO

en: Load background image for active terminal.
eo: Ŝargi fonbildon por aktiva terminalo.

en: COLOR
eo: KOLORO

en: Set background color for active terminal.
eo: Elekti fonkoloron por aktiva terminalo.

en: Show CBMEM console content.
eo: Montri CBMEM-konzolan enhavon.

en: Set the serial unit.
eo: Agordi la serian unuon.

en: Set the serial port address.
eo: Agordi la adreson de seria pordo.

en: Set the serial port speed.
eo: Agordi la rapidon de seria pordo.

en: Set the serial port word length.
eo: Agordi la vortlongon de seria pordo.

en: Set the serial port parity.
eo: Agordi la parecon de seria pordo.

en: Set the serial port stop bits.
eo: Agordi la seriajn stop-bitojn.

en: Set the base frequency.
eo: Agordi la bazan frekvencon.

en: Enable/disable RTS/CTS.
eo: Ŝalto/malŝalto de RTS/CTS.

en: incorrect MMIO address syntax
eo: malĝusta MMIO-adresa sintakso

en: incorrect MMIO access size
eo: malĝusta MMIO-atinga grando

en: serial port `%s' isn't found
eo: seria pordo '%s' ne trovita

en: unsupported serial port flow control
eo: nesubtenata flurego de seria pordo

en: [OPTIONS...]
eo: [OPCIOJ...]

en: Configure serial port.
eo: Agordi serian pordon.

en: unknown terminfo type `%s'
eo: nekonata tipo '%s' de terminfo

en: ASCII
eo: ASKIO

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
eo: UTF-8 laŭ vida ordo

en: Unknown encoding
eo: Nekonata kodo

en: Current terminfo types:
eo: Nunaj terminfo-tipoj:

en: Terminal is ASCII-only [default].
eo: Terminalo estas nur-ASKIA [apriore].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
eo: Terminalo estas UTF-8 en logika ordo.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
eo: Terminalo estas UTF-8 en vida ordo.

en: Terminal has specified geometry.
eo: Terminalo havas specifitan geometrion

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
eo: LARĜOxALTO.

en: incorrect terminal dimensions specification
eo: neĝŭsta specifo de terminalaj dimensioj

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
eo: terminalo %s ne trovita aŭ ne traktita de terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
eo: [[-a|-u|-v] [-g LxA] [TERM] [TIPO]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
eo: Agordi terminfo-tipon de TERM al TIPO.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
eo: Eldoni kaj lanĉi blokargumenton.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
eo: rastruma dosiero '%s' ne estas subtenata formato

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
eo:   VBE-informoj:   eldono: %d.%d  EOM-programara revizio: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
eo:               totala memoro: %d KiB

en: no suitable video mode found
eo: ne taŭga video-reĝimo trovita

en: peek out of range
eo: petis ekster la memorspaco

en: access denied
eo: atingo rifuzita

en: MODULES
eo: MODULOJ

en: pre-load specified modules MODULES
eo: antaŭe ŝargi per specifitaj moduloj MODULOJ

en: embed a specific DTB
eo: enkorpigi specifan DTB-on

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
eo: instali nur MODULOJN kaj ties dependaĵojn [apriore=all]

en: THEMES
eo: ETOSOJ

en: install THEMES [default=%s]
eo: instali ETOSOJN [apriore=%s]

en: FONTS
eo: TIPAROJ

en: install FONTS [default=%s]
eo: instali TIPAROJN [apriore=%s]

en: LOCALES
eo: LOKAĴAROJ

en: install only LOCALES [default=all]
eo: instali nur LOKAĴARAJN [apriore=all]

en: compress GRUB files [optional]
eo: densigi GRUB-dosierojn [laŭvola]

en: choose the compression to use for core image
eo: elekti la densigo uzota por la kerna diskokopio

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
eo: uzi diskokopiojn kaj modulojn sub DOSIERUJO [apriore=%s/<platformo>]

en: use translations under DIR [default=%s]
eo: uzi tradukojn sub DOSIERUJO [apriore=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
eo: uzi etosojn sub DOSIERUJO [apriore=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
eo: enkorpigi DOSIERON kiel publikan ŝlosilon por kontroli subskribojn

en: SBAT metadata
eo: SBAT-metadatumojn

en: disable shim_lock verifier
eo: malŝalti shim_lock-kontrolilon

en: disabled command line interface access
eo: malŝaltis atingo de komandlinia interfaco

en: embed FILE as an x509 certificate for appended signature checking
eo: enkorpigi DOSIERON kiel x509-atestilon por kontrolo de alkroĉita subskribo

en: Add a note segment reserving SIZE bytes for an appended signature
eo: Aldoni notan segmenton, kiu rezervas GRANDO bajtojn por alkroĉi subskribon

en: cannot sync `%s': %s
eo: sinkronigo de '%s' ne eblas: %s

en: cannot rename the file %s to %s
eo: ne eblas alinomi la dosieron %s al %s

en: cannot rename the file %s to %s: %s
eo: ne eblas alinomi la dosieron %s al %s: %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
eo: disko ne ekzistas, do anstataŭe uzas subdiskan aparaton %s

en: Commands:
eo: Komandoj:

en: Create a blank environment block file.
eo: Krei malplenan ĉirkaŭaĵan blokdosieron.

en: List the current variables.
eo: Listigi la nunajn variablojn.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
eo: set [NOMO=VALORO ...]

en: Set variables.
eo: Agordi variablojn.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
eo: unset [NOMO ...]

en: Delete variables.
eo: Forigi variablojn.

en: Options:
eo: Opcioj:

en: You need to specify at least one command.
eo: Vi specifu almenaŭ unu komandon.

en: FILENAME COMMAND
eo: DOSIERNOMO KOMANDO

en: Tool to edit environment block.
eo: Ilo por modifi ĉirkaŭaĵan blokon.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
eo: Se DOSIERONOMO estas '-' la apriora valoro %s estas uzata.
    
    Ekzistas neniu komando 'delete'; se vi volas forigi la tutan mediblokon
    necesas uzo de 'rm %s'.

en: environment block too small
eo: medibloko tro malgrandas

en: cannot get file location `%s': %s
eo: ne eblas atingi lokon de dosiero '%s': %s

en: invalid environment block
eo: nevalida ĉirkaŭaĵa bloko

en: invalid parameter %s
eo: nevalida parametro %s

en: can't set env_block as it's read-only
eo: env_block ne agordebla, ĉar ĝi estas nurlega

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
eo: ne eblas trovi aparaton por %s (ĉu /dev estas surmetita?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
eo: ne eblas trovi GRUB-aparaton por %s. Kontrolu la dosieron device.map

en: cannot open device %s: %s
eo: ne eblas malfermi aparaton %s: %s

en: cannot probe fs for %s: %s
eo: dosiersistemo ne sondebla por '%s': %s

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
eo: disko-lego malsukcesas je deŝovo %lld, longo %lld

en: invalid skip value %lld
eo: nevalida transsalt-valoro %lld

en: read error at offset %llu: %s
eo: legeraro je deŝovo %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
eo: ne eblas malfermi OS-dosieron %s:%s

en: cannot write to the stdout: %s
eo: ne eblas skribi al la ĉefeligujo: %s

en: compare fail at offset %llu
eo: komparado fiaskis je deŝovo %llu

en: OS file %s open error: %s
eo: Eraro '%2$s' dum malfermo de operaciuma dosiero '%1$s'

en: `loopback' command fails: %s
eo: komando 'loopback' malsukcesis: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
eo: komando 'cryptomount' malsukcesis: %s

en: couldn't retrieve UUID
eo: ne eblas atingi UUID-on

en: ls PATH
eo: ls VOJO

en: List files in PATH.
eo: Listigi dosierojn en VOJO.

en: cp FILE LOCAL
eo: cp DOSIERO LOKA

en: Copy FILE to local file LOCAL.
eo: Kopii DOSIERO-n al loka dosiero LOKA.

en: cat FILE
eo: cat DOSIERO

en: Copy FILE to standard output.
eo: Kopii DOSIERON al ĉefenigujon.

en: cmp FILE LOCAL
eo: cmp DOSIERO LOKA

en: Compare FILE with local file LOCAL.
eo: Kompari DOSIERO-n kun loka dosiero LOKA.

en: hex FILE
eo: hex DOSIERO

en: Show contents of FILE in hex.
eo: Montri la enhavon de dosiero deksesume.

en: crc FILE
eo: crc DOSIERO

en: Get crc32 checksum of FILE.
eo: Akiri ‘crc32’-kontrolsumon de DOSIERO.

en: blocklist FILE
eo: blocklist DOSIERO

en: Display blocklist of FILE.
eo: Montri blokliston de DOSIERO.

en: xnu_uuid DEVICE
eo: xnu_uuid APARATO

en: Compute XNU UUID of the device.
eo: Komputi XNU-a UID-on de la aparato.

en: Compute ZFS dataset bootpath.
eo: Komputi ŝargvojon de SFS-datumaro

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
eo: NOMBRO

en: Skip N bytes from output file.
eo: Transsalti N bajtojn de elira dosiero

en: Handle N bytes in output file.
eo: Trakti N bajtojn en elira dosiero

en: Specify the number of input files.
eo: Specifi nombro de enigaj dosieroj.

en: Set debug environment variable.
eo: Agordi senerarigan medivariablon.

en: Mount crypto devices.
eo: Surmeti ĉifritajn aparatojn.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
eo: DOSIERO|prompt

en: Load zfs crypto key.
eo: Ŝargi per zfs-kriptografia ŝlosilo

en: Uncompress data.
eo: Maldensigi datumojn.

en: Invalid disk count.
eo: Nevalida diskonombro.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
eo: Diskonombro estu antaŭ la diskolisto.

en: No command is specified.
eo: Neniu komando estas specifita.

en: Not enough parameters to command.
eo: La komando ne havas sufiĉe da parametroj.

en: Invalid command %s.
eo: Nevalida komando ‘%s’.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
eo: BILDO_VOJO-KOMANDOJ

en: Debug tool for filesystem driver.
eo: Sencimigilo por dosiersistema pelilo.

en: set input filename for 32-bit part.
eo: agordi enigo-dosiernomon por 32-bita parto.

en: set input filename for 64-bit part.
eo: agordi enigo-dosiernomon por 64-bita parto.

en: set output filename. Default is STDOUT
eo: agordi eligo-dosieron. Apriore ĉefeligujon.

en: [OPTIONS]
eo: [OPCIOJ]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
eo: Kombini 32-bitan kaj 64-bitan aplikaĵojn en universalan de Apple

en: Missing input file
eo: Mankas enigo-dosiero

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
eo: ne eblas kopii de '%s' al '%s': %s

en: can't compress `%s' to `%s'
eo: ne densigi de '%s' al '%s'

en: failed to make directory: '%s'
eo: ne eblas krei dosierujon: '%s'

en: cannot open directory `%s': %s
eo: ne eblas malfermi dosierujon '%s': %s

en: cannot backup `%s': %s
eo: ne eblas krei savkopion de '%s': %s

en: cannot restore `%s': %s
eo: ne eblas restarigi savkopion '%s': %s

en: cannot delete `%s': %s
eo: forigo de '%s' ne eblas: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
eo: grub-mkimage estas kompilumita sen subteno de XZ

en: Unknown compression format %s
eo: Nekonata densigo-formato %s

en: Unrecognized compression `%s'
eo: Ne rekonata densigo '%s'

en: non-numeric or invalid appended signature size `%s'
eo: nenombra aŭ nevalida grando '%s' de alkroĉita subskribo

en: appended signature size `%s', and it should not be zero
eo: alkroĉis subskribo-grando '%s', kaj ĝi devas ne esti nul

en: unknown target format %s
eo: nekonata celo-formato %s

en: cannot find locale `%s'
eo: ne eblas trovi lokaĵaron '%s'

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
eo: %s ne ekzistas. Bonvolu specifi per --target aŭ --directory

en: invalid modinfo file `%s'
eo: nevalida modinfo-dosieron '%s'

en: Unknown platform `%s-%s'
eo: nekonata platformo '%s-%s'

en: More than one install device?
eo: Ĉu pli ol unu instalo-aparato?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
eo: instali GRUB-diskokopiojn sub la dosierujo DOSIERUJO/%s anstataŭ la dosierujo %s

en: TARGET
eo: CELO

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
eo: fari instalon de GRUB por la platformo CELO [apriora=%s]; disponeblaj celoj: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
eo: igi la diskilon praŝargebla ankaŭ kiel disketilon (defaŭlto por fdX-aparatoj). Eblas kadukiĝi je kelkaj BIOS-oj.

en: delete device map if it already exists
eo: forigi aparato-mapon se ĝi ne jam ekzistas

en: install even if problems are detected
eo: Instali eĉ se detektiĝis problemoj

en: use identifier file even if UUID is available
eo: uzi identigilo-dosieron eĉ se UUID estas havebla

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
eo: diska modulo uzota (biodisk aŭ native). Tiu opcio nur disponeblas por BIOS-celo.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
eo: ne ĝisdatigi lu NVRAM-variablojn 'boot-device'/'Boot*'. Tiu opcio nur disponeblas por la celoj EFI kaj IEEE1275.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
eo: ne sondi por dosiersistemoj en APARATO

en: do not install bootsector
eo: ne instali praŝargan sektoron

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
eo: Ne apliku iun ajn kodojn de Reed-Solomon dum enkorpigo de core.img. Tiu opcio nur disponeblas kiam la celo estas x86-BIOS.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
eo: la instalo-aparato estas forigebla. Tiu opcio disponeblas nur por EFI.

en: ID
eo: Identigilo

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
eo: la identigilo de praŝargilo. Tiu opcioo disponebla nur por EFI kaj Makintoŝo.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
eo: uzi DOSIERON kiel la sistemsubdiskan radikon de EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
eo: uzi DOSIERUJON por instalo de PPC-Makintoŝo

en: use FILE as font for label
eo: uzi DOSIERON por tiparo de etikedo

en: use COLOR for label
eo: uzi KOLORON por etikedo

en: use COLOR for label background
eo: uzi KOLORON por etikedan fonkoloron

en: use STRING as product version
eo: Uzi ĈENON por produktaĵa eldono

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
eo: [OPCIO] [INSTALO_APARATO]

en: Install GRUB on your drive.
eo: Por instalo de GRUB en vian diskingon.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
eo: INSTALO_APARATO devas sistemaparatan dosiernomon.
    %s kopias GRUB-diskokopiojn al %s. En iuj platformoj GRUB ankaŭ eble instaliĝas en la praŝargilan sektoron.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
eo: La diskingo %s estas difinita plurfoje en la aparato-mapo %s

en: Unable to open %s: %s
eo: Malfermo de %s ne eblas: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
eo: Ne eblas determini vian platformon sen --target.

en: Installing for %s platform.
eo: Instalo por platformo %s.

en: install device isn't specified
eo: Instalo-aparato ne estas specifita

en: cannot find EFI directory
eo: EFI-dosiero ne estas trovebla

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
eo: %s ne aspektas kiel EFI-subdisko, sistemo eble ne startos

en: %s doesn't look like an EFI partition
eo: %s ne aspektas kiel EFI-subdisko

en: You've found a bug
eo: Vi trovis programeraron

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
eo: dosiersistemo en %s estas nek HFS nek HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
eo: provo instali al cryptodisk sen cryptodisk ŝaltita. Necesas valorizo de '%s' en la dosiero '%s'

en: Can't create file: %s
eo: Ne eblas krei dosieron: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
eo: Neniuj sugestoj disponeblaj por via platformo. Atendu malpliigan rendimenton

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
eo: NE PLENUMIĜAS:

en: the chosen partition is not a PReP partition
eo: la elektita subdisko ne estas PReP-subdisko

en: failed to copy Grub to the PReP partition
eo: kopiado de GRUB al la PReP-subdisko mulsukcesis

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
eo: la PReP-subdisko ne malplenas. Se vi certas, ke vi volas uzi ĝin, uzu la programon dd por forviŝi ĝin: '%s'

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
eo: registri la praŝargilan menueron fare de efibootmgr malsukcesis: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
eo: EFI-praŝargilo estas specifita.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
eo: AVERTO: neniu platformo-specifa instalo plenumiĝis

en: Installation finished. No error reported.
eo: Instalo finita. Neniu eraro raportita.

en: bless for x86-based macs
eo: BLESS por x86-bazitaj Makintoŝoj

en: bless for ppc-based macs
eo: BLESS por PPC-bazitaj Makintaŝoj

en: No path or device is specified.
eo: Neniu vojo aŭ aparato estas specifita.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
eo: ---ppc VOJO|--x86 VOJO

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
eo: Makintaŝo-eca BLESS en HFS aŭ HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
eo: Uzmaniero: %s [ENIGO_DOSIERO [ELIGO_DOSIERO]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
eo: Freetype-eraro %d; uzas signobildon 0x%x por U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
eo:  (meza)

en:  (leftmost)
eo:  (plej maldekstra)

en:  (rightmost)
eo:  (plej dekstra)

en: Out of range substitution (%d, %u)
eo: Anstataŭigo estas ekster amplekso (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
eo: Serĉo ekster amplekso: %d

en: Unsupported substitution type: %d
eo: Nesubtenata anstataŭigo-tipo: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
eo: Nesubtenata anstataŭigo-specifo: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
eo: nevalida tiparo-amplekso

en: Unsupported coverage specification: %u
eo: Nesubtenata kovro-specifo: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
eo: AVERTO: nesubtenataj tiparo-trajtaj parametroj: %x

en: save output in FILE [required]
eo: konservi eligon en DOSIERON [postulata]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
eo: elekti tiparan indicon

en: FROM-TO[,FROM-TO]
eo: DE-ĜIS[,[DE-ĜIS]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
eo: agordi tiparan amplekson

en: NAME
eo: NOMO

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
eo: agordi tiparan familinomon

en: SIZE
eo: GRANDO

en: set font size
eo: agardi tiparan grandon

en: set font descent
eo: agordi tiparan malsupreniron

en: set font ascent
eo: agordi tiparan supreniron

en: convert to bold font
eo: konverti al dika tiparo

en: force autohint
eo: eldevigi aŭtomatajn tiparajn instrukciojn

en: disable hinting
eo: malŝalti tiparajn instrukciojn

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
eo: ignori rastrumajn forstrekojn dum ŝargo

en: [OPTIONS] FONT_FILES
eo: [OPCIOJ] TIPARAJ_DOSIEROJ

en: Convert common font file formats into PF2
eo: Konverti ordinarajn tiparajn formatojn al PF2

en: output file must be specified
eo: elig-dosiero estu specifita

en: FT_Init_FreeType fails
eo: FT_Init_FreeType malsukcesas

en: can't open file %s, index %d: error %d
eo: ne eblas malfermi dosieron %s, indico %d: eraro %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
eo: ne eblas agordi tiparan grandon %dx%d: Freetype-eraro %d: %s

en: set prefix directory
eo: agordi prefikso-dosierujon

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
eo: enkorpigi DOSIERON kiel memordiskan diskokopion
    Ŝanĝas la prefikson al '(memdisk)/boot/grub2)' sed tio estas ŝanĝebla per postaj opcioj

en: embed FILE as a device tree (DTB)
eo: enkorpigi DOSIERON kiel aparato-arbon (DTB)

en: embed FILE as an early config
eo: enkorpigi DOSIERON kiel fruan agordon

en: embed FILE as public key for PGP signature checking
eo: enkorpigi DOSIERON por PGP-subskriba kontrolado

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
eo: aldoni segmenton NOTE por CHRP-IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
eo: eligi generitan diskokopion al DOSIERO [apriore=ĉefeligujo]

en: FORMAT
eo: FORMATO

en: disable command line interface access
eo: malŝalti atingo de komandlinia interfaco

en: generate an image in FORMAT
eo: generi diskokopion laŭ FORMATO

en: available formats:
eo: haveblaj formatoj:

en: unknown target format %s
eo: nekonata celofarmato %s

en: [OPTION]... [MODULES]
eo: [OPCIO]... [MODULOJ]

en: Make a bootable image of GRUB.
eo: Fari ŝargeblan diskokopion de GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
eo: celformato ne specifita (uzu la opcion -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
eo: Prefikso ne specifita (uzu la opcion -p).

en: cannot close `%s': %s
eo: fermo de '%s' ne eblas: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
eo: '%s' estas miskompilumita. Ĝia komenca adreso estas 0x%llx anstataŭ 0x%llx. Ĉu programeraro en ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
eo: agordi enigo-dosieron. Apriore ĉefenigujon.

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
eo: Nevalida klavara skano-identigilo %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
eo: Nekonata klavara skankodo 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
eo: ERARO: neniu valida klavararanĝo trovita. Kontrolu la enigon.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
eo: Generi GRUB-klavararanĝon el tia de Linuksan konzolo.

en: root directory of TFTP server
eo: radika dosierujo de TFTP-servilo

en: relative subdirectory on network server
eo: relativa subdosierujo en reta servilo

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
eo: Preparas diskokopiojn por reta praŝargo de GRUB en reta_dosierujo/subdosierujo, supozanta ke reta_dosierujo estas TFTP-radiko.

en: unsupported platform %s
eo: Nesubenata platformo %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
eo: Netboot-dosierujo por %s kreiĝis. Agordi vian DHCP-servilon por uzi la dosieron %s

en: Number of PBKDF2 iterations
eo: NOMBRO de PBKDF2-iteracioj

en: Length of generated hash
eo: Longo de la generita haketaĵo

en: Length of salt
eo: Longo de salo

en: Generate PBKDF2 password hash.
eo: Generi PBKDF2-pasvortan haketaĵon.

en: failure to read password
eo: malsukcesis legi pasvorton

en: Reenter password:
eo: Reenigu pasvorton:

en: passwords don't match
eo: pasvortoj ne kongruas

en: couldn't retrieve random data for salt
eo: ne eblas atingi hazardajn datumojn por salo

en: cryptographic error number %d
eo: kriptografia erarnombro %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
eo: PBKDF2-haketaĵon de via pasvorto estas %s

en: No path is specified.
eo: Neniu vojo estas specifita.

en: PATH
eo: VOJO

en: Transform a system filename into GRUB one.
eo: Aliformigi sisteman dosiernomon al GRUB-a.

en: save ROM images in DIR [optional]
eo: konservi nurlegeblajn diskopiojn en DOSIERUJO [laŭvola]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
eo: uzi dosieron por xorriso [laŭvola]

en: use STRING as product name
eo: uzi ĈENON por produktaĵo nomo

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
eo: ebligu praŝargon de SPARC. Malebligas praŝargon de HFT+, APM, ARCS kaj praŝargon el diskokopio por i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
eo: ebligas praŝargon de ARCS (pezkomencaj MIPS-maŝinoj, plejparte SGI). Malebligas praŝargon de HFS+, APM, SPARC64 kaj praŝargon el diskokopio por i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
eo: Fari diskokopion en lumdisko, disko, aŭ alia priŝargebla portilo.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
eo: Generas diskokopion ŝargeblan per lumdisko, poŝdatumportilo aŭ disketo. Parametroj aliaj ol opcioj por ĉi tiu programo estas donitaj al xorriso, kaj indikas fontodosierojn, fontodosierujojn aŭ ĉiun ajn el la opcioj de mkiosfs listigitaj de la eligo de '%s'.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
eo: Opcio -- ŝanĝas al la indiĝena komandreĝimo de xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
eo: Sendi subteno-petojn por xorriso al <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
eo: [OPCIO] FONTO...

en: enabling %s support ...
eo: ŝaltas subtenon de %s ...

en: option requires an argument
eo: opcio postulas parametron

en: xorriso not found
eo: xorriso ne trovita

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
eo: Via xorriso ne subtenas la parametron '--grub2-boot-info'. Iuj trajtoj estas malŝaltataj. Bonvolu ĝisdatigi al xorriso 1.2.9 aŭ pli nova.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
eo: Via xorriso ne subtenas por parametron '--grub2-boot-info'. Via kerna diskokopio estas tro granda. Praŝargi kiel disko estas malŝaltata. Bonvolu ĝisdatigi al xorriso 1.2.9 aŭ pli nova.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
eo: Generi memstaran diskokopion (enhavante ĉiujn modulojn) laŭ la elektita formato

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
eo: Greftpunkta sintakso (ekz-e /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) estas allasata

en: cannot find `%s': %s
eo: '%s' ne troveblas: %s

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
eo: DISKOKOPIO1 [DISKOKOPIO2 ...] SUBDISKA_APARATO

en: need an image and mountpoint
eo: postulan diskokopion kaj subdiskan aparaton

en: given argument is a system device, not a path
eo: donita parametro estas sistema aparato, ne vojo

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
eo: montri ampleksojn mesaĝojn (doni dufoje por ebligi senerarigan eligon).

en: separate items in output using ASCII NUL characters
eo: apartigi erojn en enigo per askiaj nulaj signoj

en: [default=%s]
eo: [apriore=%s]

en: print TARGET
eo: montri CELON

en: available targets:
eo: haveblaj celoj:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
eo: [OPCIO]... [VOJO|APARATO]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
eo: Sondi aparatajn informojn por donita vojo (aŭ aparato, se la opcio -d estas donita).

en: Add or remove a key protector to or from a key.
eo: Aldoni aŭ forigi ŝlosila protektilo al aŭ de ŝlosilo.

en: Set key protector to use (only tpm2 is currently supported).
eo: Agordi uzotan ŝlosilan protektilan (nune nur eblas kun TPM2).

en: Set the path to the TPM2 device. (default: /dev/tpm0)
eo: Agordi la vojon al la TPM2-aparato. (apriore: /dev/tpm0)

en: Set a comma-separated list of PCRs used to authorize key release e.g., '7,11'. Please be aware that PCR 0~7 are used by the firmware and the measurement result may change after a firmware update (for baremetal systems) or a package (OVMF/SLOF) update in the VM host. This may lead to the failure of key unsealing. (default: 7)
eo: Agordi liston de PCR-oj, apartigitaj per komoj, por uzi rajtigi ŝlosilan ellason  ekz-e '7,11'. Bonvolu atenti ke PCR 0~7 estas uzataj de la mikroprogramaro kaj la mezura rezulto eble ŝanĝiĝos por mikroprograma ĝisdatigo (por bazmetalaj sistemoj) aŭ ĝisdatigo de OVMF/SLOF-pako en la virtualmaŝina gastiganto. Tio eble malsukcesigos la ŝlosilan malsigeladon. (apriore: 7)

en: Set the bank of PCRs used to authorize key release: SHA1, SHA256, SHA384, or SHA512. (default: SHA256)
eo: Agordi la kofron de PCR-oj uzotaj por rajtigi ŝlosilan ellason: SHA1, SHA256, SHA384, aŭ SHA512. (apriore: SHA256)

en: Set the path to a file that contains the cleartext key to protect.
eo: Agordi la vojon al dosiero, kiu enhavas la plattekstan ŝlosilon protektotan.

en: Set the path to the file that will contain the key after sealing (must be accessible to GRUB during boot).
eo: Agordi la vojon al dosiero, kiu enhavos la ŝlosilon post la sigeladon ( devas esti atingebla al GRUB dum ŝargado).

en: Set the SRK handle if the SRK is to be made persistent.
eo: Agordi SRK-identigilon se la SRK estas faronta ĉiaman.

en: Set the type of SRK: RSA (RSA2048) and ECC (ECC_NIST_P256).(default: ECC)
eo: Agordi la specon de SRK: RSA (RSA2048) kaj ECC (ECC_NIST_P256). (apriore: ECC)

en: Evict a previously persisted SRK from the TPM, if any.
eo: Forigi antaŭe ĉiaman SRK-on de la TPM, se iun ajn.

en: Use TPM 2.0 Key File format.
eo: Uzu la ŝlosildosiero formato TPM2.

en: Store the sealed key in a persistent or NV index handle.
eo: Konservi la sigelitan ŝlosilon en ĉiaman aŭ NV-indeksan identigilon.

en: Could not open file: %s
eo: ne eblas malfermi dosieron %s

en: Could not seek file: %s
eo: Ne eblas serĉi dosieron: %s

en: Could not get file length: %s
eo: Ne eblas determini dosierlongon: %s

en: Could not allocate memory for file: %s
eo: Ne eblas generi la memoron por dosiero: %s

en: Could not read file: %s
eo: Ne eblas legi dosieron: %s

en: Could not send TPM command.
eo: Ne eblis sendi TPM-komandon.

en: Could not get TPM response.
eo: Ne eblas ricevi TPM-respondon.

en: Could not open TPM device (%s).
eo: Re eblas malfermi TPM-aparaton (%s).

en: Could not close TPM device (%s).
eo: Ne eblas malfermi TPM-aparaton (%s).

en: Could not read all the specified PCRs.
eo: Ne eblis legi ĉiujn specifitajn PCR-ojn.

en: PCR concatenation buffer not big enough.
eo: PCR-kroĉada bufro ne sufiĉe grandas.

en: Bad PCR value size: expected %llu bytes but got %u bytes.
eo: Fuŝa PCR-valora grando: atendis %llu bajtojn sed ricevis %u bajtojn.

en: Could not allocate memory for the raw format key.
eo: Ne eblis generi la memoron por krudformata ŝlosilo.

en: Invalid tpm2key size for TPM NV buffer
eo: Nevalida tpm2-ŝlosila grando por TPM-NV-bufro

en: Input key size larger than %u bytes.
eo: Grando de eniga ŝlosilo pli grandas ol %u bajtoj.

en: Could not export to TPM 2.0 Key File format
eo: Ne eblis eksporti al la ŝlosildosiera formato TPM2

en: Could not export to the raw format
eo: Ne eblis eksporti al la kruda formato

en: Could not write key file (%s).
eo: Ne eblas skribi ŝlosilan dosieron (%s).

en: --tpm2-evict is invalid when --action is 'add'.
eo: --tpm2-evict nevalidas kiam --action estas 'add'.

en: --tpm2-keyfile must be specified.
eo: --tpm2-keyfile devas esti specifita.

en: --tpm2-outfile or --tpm2-nvindex must be specified.
eo: --tpm2-outfile aŭ --tpm-nvindex devas esti specifita.

en: Persistent handle does not support TPM 2.0 Key File format.
eo: Ĉiama identigilo ne subtenas la dosierformatan formaton TPM2.

en: --tpm2-nvindex must be a persistent or NV index handle.
eo: --tpm2-nvindex devas esti ĉiama aŭ NV-indeksa identigilo.

en: --tpm2-nvindex and --tpm2-srk must be different.
eo: --tpm2-nvindex kaj --tpm2-srk devis esti malsamaj.

en: --tpm2-srk must be a persistent handle, e.g. 0x81000000.
eo: --tpm2-srk devas esti ĉiama identigilo, ekz-e 0x81000000.

en: --tpm2-asymmetric is invalid when --action is 'remove'.
eo: --tpm2-assymetric estas malvalida kiam --action estas 'remove'.

en: --tpm2-bank is invalid when --action is 'remove'.
eo: --tpm2-bank estas malvalida kiam --action estas 'remove'.

en: --tpm2-keyfile is invalid when --action is 'remove'.
eo: --tpm2-keyfile estas malvalida kiam --action estas 'remove'.

en: --tpm2-outfile is invalid when --action is 'remove'.
eo: --tpm2-outfile estas malvalida kiam --action estas 'remove'.

en: --tpm2-pcrs is invalid when --action is 'remove'.
eo: --tpm2-pcrs estas malvalida kiam --action estas 'remove'.

en: missing --tpm2-srk or --tpm2-nvindex for --action 'remove'.
eo: mankantaj --tpm2-srk aŭ --tpm2-nvindex por --action 'remove'.

en: The TPM2 key protector only supports the following actions: add, remove.
eo: La TPM2-ŝlosila protektilo nur komprenas la jenajn agojn: add, remove.

en: --action|-a can only be specified once.
eo: --action|-a estas nur unufoje specifebla.

en: '%s' is not a valid action.
eo: '%s' ne estas valida ago.

en: --protector|-p can only be specified once.
eo: --protector|-p estas nur unufoje specifebla.

en: '%s' is not a valid protector.
eo: '%s' ne estas valida protektilo.

en: --tpm2-device can only be specified once.
eo: --tpm2-device estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-pcrs can only be specified once.
eo: --tpm2-pcrs estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-srk can only be specified once.
eo: --tpm2-srk estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-asymmetric can only be specified once.
eo: --tpm2-asymmetric estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-bank can only be specified once.
eo: --tpm2-bank estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-keyfile can only be specified once.
eo: --tpm2-keyfile estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-outfile can only be specified once.
eo: --tpm2-outfile estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-evict can only be specified once.
eo: --tpm2-evict estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-tpm2key can only be specified once.
eo: --tpm2-tpm2key estas nur unufoje specifebla.

en: --tpm2-nvindex can only be specified once.
eo: --tpm2-nvindex estas nur unufoje specifebla.

en: --action is mandatory.
eo: --action estas deviga.

en: --protector is mandatory and only 'tpm2' is currently supported.
eo: --protector estas deviga kaj nur 'tpm2' estas nune komprenata.

en: Protect a cleartext key using a GRUB key protector that can retrieve the key during boot to unlock fully-encrypted disks automatically.
eo: Protekti plattekstan ŝlosilon per GRUB-ŝlosila protektilo, kiu povas retrovi la ŝlosilon dum ŝargo por aŭtomate malŝlosi tute ĉifritajn diskojn.

en: Could not parse arguments.
eo: Ne eblas analizi la parametrojn.

en: read text from FILE.
eo: legi tekston el DOSIERO.

en: use COLOR for text
eo: uzi KOLORON por teksto

en: use COLOR for background
eo: uzi KOLORON por fono

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
eo: elekti la etikedon montrotan

en: use FILE as font (PF2).
eo: uzu DOSIERON kiel tiparon (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
eo: Krei dosieron .disk_label de Apple.

en: Missing arguments
eo: Mankantaj parametroj

en: [PATH]
eo: [VOJO]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
eo: Kontrolas GRUB-skriptan agordo-dosieron por sintaksaj eraroj.

en: Syntax error at line %u
eo: Sintaksa eraro en linio %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
eo: Skripto '%s' enhavas neniujn komandojn kaj faros nenion

en: use FILE as the boot image [default=%s]
eo: Uzi DOSIERO-n kiel la praŝargilan diskokopion [apriore=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
eo: Uzi DOSIERO-n kiel kernbildon [apriore=%s]

en: No device is specified.
eo: Neniu aparato estas specifita.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
eo: Agordi bildojn kiuj praŝargiĝu de APARATO.
    
    Normale vi ne lanĉu ĉi tiun programon rekte. Uzu ‘grub-install’ anstataŭe.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
eo: APARATO estu operaciuma aparato (ekz. /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
eo: Nevalida aparato ‘%s’.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
eo: radika dosierujo kiel ĝi estas dum plenumtempo [apriore=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
eo: nuna dosierujo de syslinux dum plenumtempo [apriore estas la superdosierujo de la enigo-dosiero].

en: write output to FILE [default=stdout].
eo: skribi eligon al DOSIERO [apriore=ĉefeligujo]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
eo: Konverti agordan dosieron de syslinux al agorda dosiero de GRUB.

en: cannot compress the kernel image
eo: ne eblas densigi la kernbildon

en: unknown compression %d
eo: nekonata densigo %d

en: section name %s length is bigger than %lu
eo: longo de sekcio nomo %s estas pli longa ol %lu

en: x509 public key can be support only to appended signature with powerpc-ieee1275 images
eo: Publika ŝlosilo x509 povas esti subteno nur al alkroĉita subskribo kun diskokopioj powerpc-ieee1275

en: SBAT data can be added only to EFI or powerpc-ieee1275 images
eo: SBAT-datumoj povas esti aldonitaj nur al diskokopioj EFI aŭ powerpc-ieee1275

en: appended signature can be support only to powerpc-ieee1275 images
eo: alkroĉita subskribo povas esti subteno nur al diskokopioj powerpc-ieee1275

en: Decompressor is too big
eo: Maldensigilo tro grandas

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
eo: kernbildo tro grandas (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
eo: kerno-diskokopio tro grandas (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
eo: grando de ‘diskboot.img’ estu %u bajtoj

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
eo: fwstart.img ne kongruas kun konata bona variaĵo. daŭrigu proprariske

en: firmware image is too big
eo: mikroprograma diskokopio tro grandas

en: invalid line format: %s
eo: nevalida linia formo: %s

en: line too long, length greater than %zu: module %s
eo: linio tro longas, longo pli granda ol %zu: modulo %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
eo: la unua sektoro de la kern-dosiero ne estas sektor-alliniigita

en: non-sector-aligned data is found in the core file
eo: ne-sektor-aliniigitaj datumoj troviĝis en la kern-dosiero

en: the sectors of the core file are too fragmented
eo: la sektoroj de la kern-dosiero estas tro fragmentitaj

en: the size of `%s' is not %u
eo: la grando de ‘%s’ ne estas %u

en: the size of `%s' is too small
eo: la grando de ‘%s’ tro malgrandas

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
eo: Provas instali Grubon al disko kun pluraj subdisketikedoj aŭ kun kaj subdisketikedo kaj dosiersistemo. Tio ankoraŭ ne estas subtenata.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
eo: ne eblas rekoni dosiersistemon en ‘%s’; sekurkontrolo ne lanĉeblas

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
eo: ‘%s’ ŝajne enhavas ‘%s’-dosiersistemon kiu ne estas konata pro rezervado de loko por DOS-eca praŝargo. Instalo de Grubo en ĝin povas rezultiĝi en DOSIERSISTEMA DETRUO se valoraj datumoj anstataŭiĝas fare de ‘grub-setup’ (‘--skip-fs-probe’ malŝaltas tiun kontrolon, uzu ĝin proprariske)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
eo: ‘%s’ ŝajne enhavas ‘%s’-subdiskmaponn kiu ne estas konata pro rezervado de loko por DOS-eca praŝargo. Instalo de GRUB en ĝin povas kaŭzi DOSIERSISTEMAN DETRUON se valoraj datumoj anstataŭiĝas fare de ‘grub-setup’ (‘--skip-fs-probe’ malŝaltas tiun kontrolon, uzu ĝin proprariske)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
eo: ‘%s’ ŝajne enhavas ‘%s’-subdisktabelon kiu ne estas konata pro rezervado de loko por DOS-eca praŝargo. Instalo de Grubo en ĝin povas rezultiĝi en DOSIERSISTEMA DETRUO se valoraj datumoj anstataŭiĝas fare de ‘grub-setup’ (‘--skip-fs-probe’ malŝaltas tiun kontrolon, uzu ĝin proprariske)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
eo: Provas instali Grubon al sensubdiska disko aŭ al subdisko. Tio estas MALBONA ideo.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
eo: Provas instali Grubon al disko kun pluraj subdisketikedoj aŭ kun kaj subdisketikedo kaj dosiersistemo. Tio ankoraŭ ne estas subtenata.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
eo: Subdiska stilo '%s' ne subtenas enkorpigon

en: File system `%s' doesn't support embedding
eo: Dosiersistemo '%s' ne subtenas enkorpigon

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
eo: Via enkorpigo-regiono estas malkutime malgranda. core.img ne povas esti meti en ĝin.

en: no terminator in the core image
eo: ĉenfinilo mankas en la kernobildo

en: core.img version mismatch
eo: core.img-variaĵa malkongruo

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
eo: enkorpigo ne eblas, sed tio estas postulata por instalado per RAID kaj LVM

en: can't determine filesystem on %s
eo: Determini la dosiersistemon de %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
eo: dosiersistemo '%s' ne subtenas bloklistojn

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
eo: enkorpigo ne eblas, sed tio estas postulata por krucdiska instalo

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
eo: Enkorpigo ne eblas. Uzante tiujn agordojn Grubo instaleblas nur se bloklistoj estas uzataj. Tamen, bloklistoj estas MALFIDINDAJ kaj ilia uzo estas malkonsilata.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
eo: ne daŭrigos instali bloklistojn

en: blocklists are invalid
eo: bloklistoj ne validas

en: blocklists are incomplete
eo: bloklistoj estas nekompletaj

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
eo: Uzmaniero: %s -o ELIGO_DOSIERO CKBMAP_PARAMETROJ...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
eo: Fari GRUB-klavararanĝan dosieron.

en: print this message and exit
eo: montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: print the version information and exit
eo: montri eldonaj informaj kaj eliri

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
eo: %s generas klavararanĝon por GRUB per ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
eo: Raporti programerarojn al <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
eo: %s: opcio postulas parametron -- '%s'\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO]\n

en: Generate a grub config file
eo: Generi agordan dosieron de GRUB.

en: output generated config to FILE [default=stdout]
eo: eligi generitan agordo-dosieron al DOSIERO [apriore=ĉefeligujo]

en: Unrecognized option `%s'\n
eo: Ne rekonata opcio '%s'\n

en: %s: You must run this as root\n
eo: %s: Vi devas plenumigi ĉi tion kiel ĉefuzanto

en: %s: Not found.\n
eo: %s: Ne trovita\n

en: Generating grub configuration file ...
eo: Generas agordo-dosieron de GRUB ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
eo: Sintaksaj eraroj eltrovitaj en la generita agorda dosiero.
    Certigu, ke ekzistas neniujn erarojn en /etc/default/grub
    kaj dosierojn sub /etc/grub.d aŭ bonvolu sendi raporton pri
    la programeraro kun la dosiero %s alkroĉita.

en: done
eo: finita

en: Warning:
eo: Averto:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO] MENUERO\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
eo: Agordi la aprioran praŝargilan menueron nur por la sekva starto.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
eo: atendas GRUB-diskokopiojn sub la dosierujo DOSIERUJO/%s anstataŭ la dosierujo %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
eo: MENUERO estas nombro, menuera titolo aŭ nova menuera identigilo. Bonvolu noti ke menuerojn en
    submenuoj aŭ en submenuoj de submenuoj postulas la submenuajn komponantojn kaj poste la
    menueran komponanton. Estas konsilinde apartigi la titolojn per dekstran
    krampon (>) sen aldonaj spacetoj. Depende de via ŝelo vi eble devos uzi eskapilon por iujn signojn, inkluzive de >. Pliaj informoj pri tio haveblas
    en la GRUB-manlibro en la sekcio pri la komando 'default'.

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
eo: NOTO: Okaze de kiam GRUB ne eblas skribi al la medibloko, kiam ĝi estas konservita en MDRAID- aŭ LVM-aparato la elektita praŝargila menuero restos apriora eĉ post restarto.

en: More than one menu entry?
eo: Ĉu pli ol unu menuero?

en: Menu entry not specified.
eo: Menuero ne specifita.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
eo: %s restos la apriora praŝargila menuero ĝis permane viŝita per:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
eo: Agordi la aprioran menueron por praŝargi per GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
eo: Tio postulas la valorizon GRUB_DEFAULT=saved en %S/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
eo: MENUERO estas nombro, menuera titolo aŭ menuera identigilo.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
eo: Petis serian terminalon sed GRUB_SERIAL_COMMAND ne estas specifita. Aprioraj parametroj uziĝos.

en: Found theme: %s\n
eo: Trovis etoson: %s\n

en: Found background: %s\n
eo: Trovis fonon: %s\n

en: Unsupported image format
eo: Nesubtenata bildo-formato

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
eo: Valorizo de GRUB_TIMEOUT al nenula valora kiam GRUB_HIDDEN_TIMEOUT estas valorizita ne plu estas subtenata.

en: Found GNU Mach: %s
eo: Trovis GNU-Maĥon: %s

en: Found Hurd module: %s
eo: Trovis Hurdo-modulon: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
eo: Iuj Hurdaj aĵoj trovitaj, sed ne sufiĉe por starti.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
eo: %s, kun Hurdo %s (riparreĝimo)

en: %s, with Hurd %s
eo: %s, kun Hurdo %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
eo: Bonvolu ne uzi malnovan titolon '%s' por GRUB_DEFAULT, sed '%s' (por eldonoj antaŭ 2.00) aŭ '%s' (por 2.00 aŭ poste)

en: Loading GNU Mach ...
eo: Ŝargas per GNU-Maĥo ...

en: Loading the Hurd ...
eo: Ŝarĝado de la Hurdo ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
eo: Altnivelaj opcioj por %s

en: Loading kernel of Illumos ...
eo: Ŝarĝado de kerno de Illumos ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
eo: %s, kun kFreeBSD %s (riparreĝimo)

en: %s, with kFreeBSD %s
eo: %s, kun kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
eo: Ŝarĝado de kerno de FreeBSD %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
eo: Trovis kernon de FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
eo: Trovis dosierujon de kerno-moduloj: %s\n

en: Loading Linux %s ...
eo: Ŝargas per Linukso %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
eo: Ŝargas komencan ĉefmemoran diskon ...

en: Found linux image: %s\n
eo: Trovis linux-diskokopion: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
eo: Trovis initrd-diskokopion: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
eo: %s, kun kerno %s (per %s, riparreĝimo)

en: %s, with kernel %s (via %s)
eo: %s, kun kerno %s (per %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
eo: Trovis kernon de NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
eo: Vindozo Vista/7 (praŝargilo)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
eo: Vindozo NT/2000/XP (praŝargilo)

en: Found %s on %s (%s)\n
eo: %s trovita en %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
eo: (32-bita)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
eo: (64-bita)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
eo: (en %s)

en: %s (XSM enabled)
eo: %s (XSM ŝaltita)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
eo: %s, kun Xen %s kaj Linukso %s (riparreĝimo)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
eo: %s, kun Xen %s kaj Linukso %s

en: Loading XSM policy ...
eo: Ŝargas XSM-politikon ...

en: Xen hypervisor, version %s
eo: Xen-virtualmaŝingo, eldono %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
eo: Altnivelaj opcioj por %s (kun Xen-virtualmaŝiningo)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
eo: os-prober ne estos plenumiĝos por detekti aliajn praŝargeblajn subdiskojn.\nSistemoj en tiuj ne aldoniĝos al la GRUB-praŝarga agordo.\n Kontrolu la dokumentaran eron GRUB_DISABLE_OS_PROBER.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
eo: os-prober plenumiĝos por detekti aliajn praŝargeblajn subdiskojn.\nĜia eligo uziĝos por detekti praŝargeblajn aplikaĵojn en tiuj kaj por krei novajn praŝargilajn menuerojn.

en: GRUB_OS_PROBER_SKIP_LIST contains deprecated <UUID>@/dev/* notation. The @/dev/* suffix is ignored.
eo: GRUB_OS_PROBER_SKIP_LIST enhavas la malnovan notacion <UUID>@/dev/*. La sufikso @/dev/* estas ignorata.

en: Found %s on %s\n
eo: %s trovita en %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
eo: %s ankoraŭ ne estas subtenata de grub-mkconfig.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
eo: Aldonas praŝargilan menueron por «UEFI Firmware Settings» (Mikroprograma agordo de UEFI) ...\n
