gsasl 1.7.4 - en to da translation catalogue (88 entries)

en: Libgsasl success
da: Libgsasl succes

en: SASL mechanism needs more data
da: SASL-mekanisme kræver flere data

en: Unknown SASL mechanism
da: Ukendt SASL-mekanisme

en: SASL mechanism called too many times
da: SASL-mekanisme kaldt for mange gange

en: Memory allocation error in SASL library
da: Hukommelsesallokeringsfejl i SASL-bibliotek

en: Base 64 coding error in SASL library
da: Base 64-kodningsfejl i SASL-bibliotek

en: Low-level crypto error in SASL library
da: Crypto-fejl, på lavt niveau, i SASL-bibliotek

en: Could not prepare internationalized (non-ASCII) string.
da: Kunne ikke forberede internationaliseret (ikke-ASCII) streng.

en: SASL mechanism could not parse input
da: SASL-mekanisme kunne ikke fortolke inddata

en: Error authenticating user
da: Der opstod en fejl under godkendelse af bruger

en: Integrity error in application payload
da: Integritetsfejl i programmets nyttelast

en: Client-side functionality not available in library (application error)
da: Funktionalitet på klientsiden er ikke tilgængelig i biblioteket (programfejl)

en: Server-side functionality not available in library (application error)
da: Funktionalitet på serversiden er ikke tilgængelig i biblioteket (programfejl)

en: GSSAPI library could not deallocate memory in gss_release_buffer() in SASL library.  This is a serious internal error.
da: GSSAPI-biblioteket kunne ikke deallokere hukommelse i gss_release_buffer() i SASL-bibliotek. Dette er en seriøs intern fejl.

en: GSSAPI library could not understand a peer name in gss_import_name() in SASL library.  This is most likely due to incorrect service and/or hostnames.
da: GSSAPI-bibliotek kunne ikke forstå et modpartsnavn i gss_import_navn() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis en ukorrekt tjeneste og/eller værtsnavne.

en: GSSAPI error in client while negotiating security context in gss_init_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
da: GSSAPI-fejl i klient under forhandling af sikkerhedskontekst i gss_init_sec_context() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis utilstrækkelige akkreditiver eller ondsindede interaktioner.

en: GSSAPI error in server while negotiating security context in gss_accept_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
da: GSSAPI-fejl i server under forhandling af sikkerhedskontekst i gss_init_sec_context() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis utilstrækkelige akkreditiver eller ondsindede interaktioner.

en: GSSAPI error while decrypting or decoding data in gss_unwrap() in SASL library.  This is most likely due to data corruption.
da: GSSAPI-fejl under dekryptering eller afkodning af data i gss_unwrap() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis dataødelægelse.

en: GSSAPI error while encrypting or encoding data in gss_wrap() in SASL library.
da: GSSAPI-fejl under kryptering eller kodning af data i gss_wrap() i SASL-biblioteket.

en: GSSAPI error acquiring credentials in gss_acquire_cred() in SASL library.  This is most likely due to not having the proper Kerberos key available in /etc/krb5.keytab on the server.
da: GSSAPI-fejl under indhentelse af akkreditiver i gss_acquire_cred() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis at den korrekt Kerberos-nøgle ikke er tilgængelig i /etc/krb5.keytab på serveren.

en: GSSAPI error creating a display name denoting the client in gss_display_name() in SASL library.  This is probably because the client supplied bad data.
da: GSSAPI-fejl under oprettelse af et skærmnavn der benævner klienten i gss_display_name() i SASL-biblioteket. Dette skyldes sandsynligvis at klienten leverede ugyldige data.

en: Other entity requested integrity or confidentiality protection in GSSAPI mechanism but this is currently not implemented.
da: Anden entitet anmod om integritets- eller fortrolighedsbeskyttelse i GSSAPI-mekanismen, men dette er endnu ikke implementeret.

en: SecurID needs additional passcode.
da: SecurID kræver yderligere adgangskode.

en: SecurID needs new pin.
da: SecurID kræver ny pin.

en: No callback specified by caller (application error).
da: Intet tilbagekald specificeret af kalder (programfejl).

en: Authentication failed because the anonymous token was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes på grund af, at det anonyme symbol ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the authentication identity was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da godkendelsesidentiteten ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the authorization identity was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da godkendelsesidentiteten ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the password was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da adgangskoden ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the passcode was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da koden ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the pin code was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da pin-koden ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the service name was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da tjenestenavnet ikke var indeholdt.

en: Authentication failed because the host name was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da værtsnavnet ikke var indeholdt.

en: GSSAPI error encapsulating token.
da: Der opstod en GSSAPI-fejl under indkapsling af symbol.

en: GSSAPI error decapsulating token.
da: Der opstod en GSSAPI-fejl under afkapsling af symbol.

en: GSSAPI error getting OID for SASL mechanism name.
da: Det opstod en GSSAPI-fejl under indhentelse af OID for SASL-mekanismenavn.

en: GSSAPI error testing for OID in OID set.
da: Der opstod en GSSAPI-fejl under test for OID i OID-sæt.

en: GSSAPI error releasing OID set.
da: Der opstod en GSSAPI-fejl under frigivelse af OID-sæt.

en: Authentication failed because a tls-unique CB was not provided.
da: Godkendelse mislykkedes, da en tls-unique CB ikke var indeholdt.

en: Callback failed to provide SAML20 IdP identifier.
da: Tilbagekald mislykkedes i at tilbyde SAML20 IdP-identifikator

en: Callback failed to provide SAML20 redirect URL.
da: Tilbagekald mislykkedes i at tilbyde SAML20-videresendelsesadresse.

en: Callback failed to provide OPENID20 redirect URL.
da: Tilbagekald mislykkedes i at tilbyde OPENID20-videresendelsesadresse.

en: Libgsasl unknown error
da: Libgsasl ukendt fejl

en: Input list of SASL mechanisms supported by server:
da: Inddataliste for SASL-mekanismer understøttet af serveren:

en: Using mechanism:
da: Bruger mekanisme:

en: Output from server:
da: Uddata fra serveren:

en: Output from client:
da: Uddata fra klienten:

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv »%s --help« for yderligere information.

en: missing argument
da: mangler argument

en: need both --x509-cert-file and --x509-key-file
da: kræver både --x509-cert-file og --x509-key-file

en: cannot use both --starttls and --no-starttls
da: kan ikke bruge både --starttls og --no-starttls

en: cannot use both --smtp and --imap
da: kan ikke bruge både --smtp og --imap

en: initialization failure: %s
da: initialiseringsfejl: %s

en: error listing mechanisms: %s
da: fejl ved visning af mekanismer: %s

en: This client supports the following mechanisms:
da: Denne klient understøtter de følgende mekanismer:

en: This server supports the following mechanisms:
da: Denne server understøtter de følgende mekanismer:

en: GnuTLS global initialization failed: %s
da: GnuTLS global initialisering mislykkedes: %s

en: GnuTLS initialization failed: %s
da: GnuTLS-initialisering mislykkedes: %s

en: setting GnuTLS defaults failed: %s
da: angivelse af GnuTLS-standarder mislykkedes: %s

en: allocating anonymous GnuTLS credential: %s
da: allokerer anonym GnuTLS-akkreditiv: %s

en: setting anonymous GnuTLS credential: %s
da: angiver anonym GnuTLS-akkreditiv: %s

en: allocating X.509 GnuTLS credential: %s
da: allokerer X.509 GnuTLS-akkreditiv: %s

en: loading X.509 GnuTLS credential: %s
da: indlæser X.509 GnuTLS-akkreditiv: %s

en: no X.509 CAs found: %s
da: ingen X.509 CA'er blev fundet: %s

en: no X.509 CAs found
da: ingen X.509 CA'er blev fundet

en: setting X.509 GnuTLS credential: %s
da: angiver X.509 GnuTLS-akkreditiv: %s

en: setting GnuTLS cipher priority (%s): %s
da: angiver prioritet for GnuTLS-krypteringsalgoritme (%s): %s

en: GnuTLS handshake failed: %s
da: GnuTLS-håndtryk mislykkedes: %s

en: verifying peer certificate: %s
da: verificerer modpartcertifikat: %s

en: server certificate is not trusted
da: servercertifikat er ikke troværdigt

en: server certificate hasn't got a known issuer
da: servercertifikat har ikke en kendt udsteder

en: server certificate has been revoked
da: servercertifikat er blevet tilbagekaldt

en: getting channel binding failed: %s
da: hentning af kanalbinding mislykkedes: %s

en: Cannot find mechanism...
da: Kan ikke finde mekanisme ...

en: mechanism unavailable: %s
da: mekanisme utilgængelig: %s

en: Enter base64 authentication data from client (press RET if none):
da: Indtast base64-godkendelsesdata fra klienten (tast RET hvis ingen):

en: Enter base64 authentication data from server (press RET if none):
da: Indtast base64-godkendelsesdata fra serveren (tast RET hvis ingen):

en: server error
da: serverfejl

en: mechanism error: %s
da: mekanismefejl: %s

en: Server authentication finished (client trusted)...
da: Servergodkendelse afsluttet (klient troværdig) ...

en: Client authentication finished (server trusted)...
da: Klientgodkendelse afsluttet (server troværdig) ...

en: Enter application data (EOF to finish):
da: Indtast programdata (EOF for at afslutte):

en: Base64 encoded application data to send:
da: Base64-kodede programdata at sende:

en: SASL record too large: %zu
da: SASL-post er for stor: %zu

en: encoding error: %s
da: kodningsfejl: %s

en: Session finished...
da: Session afsluttet ...

en: terminating GnuTLS session failed: %s
da: afslutning af GnuTLS-session mislykkedes: %s

en: error: could not parse server data:
    %s
da: fejl: kunne ikke fortolke serverdata:
    %s
