gsasl 1.7.4 - en to fi translation catalogue (88 entries)

en: Libgsasl success
fi: Libgsasl onnistui

en: SASL mechanism needs more data
fi: SASL-mekanismi tarvitsee lisää dataa

en: Unknown SASL mechanism
fi: Tuntematon SASL-mekanismi

en: SASL mechanism called too many times
fi: SASL-mekanismia kutsutaan liian monta kertaa

en: Memory allocation error in SASL library
fi: Muistinvarausvirhe SASL-kirjastossa

en: Base 64 coding error in SASL library
fi: Base 64-koodausvirhe SASL-kirjastossa

en: Low-level crypto error in SASL library
fi: Matalan tason salausvirhe SASL-kirjastossa

en: Could not prepare internationalized (non-ASCII) string.
fi: Ei voitu esikäsitellä kansainvälistettyä (ei-ASCII) merkkijonoa.

en: SASL mechanism could not parse input
fi: SASL-mekanismi ei voinut jäsentää syötettä

en: Error authenticating user
fi: Virhe todennettaessa käyttäjää

en: Integrity error in application payload
fi: Eheysvirhe sovelluslatauksessa

en: Client-side functionality not available in library (application error)
fi: Asiakaspuolitoiminnallisuus ei ole käytetttävissä kirjastossa (sovellusvirhe)

en: Server-side functionality not available in library (application error)
fi: Palvelinpuolitoiminnallisuus ei ole käytettävissä kirjastossa (sovellusvirhe)

en: GSSAPI library could not deallocate memory in gss_release_buffer() in SASL library.  This is a serious internal error.
fi: GSSAPI-kirjasto ei voinut vapauttaa muistia funktiossa gss_release_buffer() SASL-kirjastossa. Tämä on vakava sisäinen virhe.

en: GSSAPI library could not understand a peer name in gss_import_name() in SASL library.  This is most likely due to incorrect service and/or hostnames.
fi: GSSAPI-kirjasto ei ymmärrä vertaisnimeä funktiossa gss_import_name() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti virheellisestä palvelusta tai tietokonenimistä.

en: GSSAPI error in client while negotiating security context in gss_init_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
fi: GSSAPI-virhe asiakkaalla kun neuvotellaan turvallisuusyhteydestä funktiossa gss_init_sec_context() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti riittämättömistä valtuustiedoista tai haitallisista vuorovaikutuksista.

en: GSSAPI error in server while negotiating security context in gss_accept_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
fi: GSSAPI-virhe palvelimella neuvoteltaessa turvallisuusyhteydestä funktiossa gss_accept_sec_context() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti riittämättömistä valtuustiedoista tai haitallisista vuorovaikutuksista.

en: GSSAPI error while decrypting or decoding data in gss_unwrap() in SASL library.  This is most likely due to data corruption.
fi: GSSAPI-virhe purettaessa salausta tai koodausta funktiossa gss_unwrap() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti datan vääristymisestä.

en: GSSAPI error while encrypting or encoding data in gss_wrap() in SASL library.
fi: GSSAPI-virhe salattaessa tai koodattaessa dataa funktiossa gss_wrap() SASL-kirjastossa.

en: GSSAPI error acquiring credentials in gss_acquire_cred() in SASL library.  This is most likely due to not having the proper Kerberos key available in /etc/krb5.keytab on the server.
fi: GSSAPI-virhe hankittaessa valtuustietoja funktiossa gss_acquire_cred() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti siitä, että ei ole käytettävissä oikeaa Kerberos-avainta palvelimen /etc/krb5.keytab-tiedostossa.

en: GSSAPI error creating a display name denoting the client in gss_display_name() in SASL library.  This is probably because the client supplied bad data.
fi: GSSAPI-virhe luotaessa näyttönimeä osoittamaan asiakasta funktiossa gss_display_name() SASL-kirjastossa.  Tämä johtuu luultavasti siitä, että asiakas toimitti virheellistä dataa.

en: Other entity requested integrity or confidentiality protection in GSSAPI mechanism but this is currently not implemented.
fi: Toinen olio vaatinut eheyttä tai luottamuksellista suojelua GSSAPI-mekanismissa, mutta sitä ei ole nykyisin toteutettu.

en: SecurID needs additional passcode.
fi: SecurID tarvitsee lisäsalakoodin.

en: SecurID needs new pin.
fi: SecurID tarvitsee uuden pin-koodin.

en: No callback specified by caller (application error).
fi: Kutsuja ei määritellyt vastakutsua (sovellusvirhe).

en: Authentication failed because the anonymous token was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska anonyymipolettia ei tarjottu.

en: Authentication failed because the authentication identity was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska todennushenkilöllisyyttä ei tarjottu.

en: Authentication failed because the authorization identity was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska käyttövaltuutushenkilöllisyyttä ei tarjottu.

en: Authentication failed because the password was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska salasanaa ei tarjottu.

en: Authentication failed because the passcode was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska salakoodia ei tarjottu.

en: Authentication failed because the pin code was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska pin-koodia ei tarjottu.

en: Authentication failed because the service name was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska koska palvelunimeä ei tarjottu.

en: Authentication failed because the host name was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska tietokoneen nimeä ei tarjottu.

en: GSSAPI error encapsulating token.
fi: GSSAPI-virhekapselointimerkkijono.

en: GSSAPI error decapsulating token.
fi: GSSAPI-virhekapseloinnin poistomerkkijono.

en: GSSAPI error getting OID for SASL mechanism name.
fi: GSSAPI-virhe haettaessa OID-tunnistetta SASL-mekanisminimelle.

en: GSSAPI error testing for OID in OID set.
fi: GSSAPI-virhe testattaessa OID-tunnistetta OID-joukossa.

en: GSSAPI error releasing OID set.
fi: GSSAPI-virhe julkaistaessa OID-joukko.

en: Authentication failed because a tls-unique CB was not provided.
fi: Todennus epäonnistui koska tls-unique CB ei tarjottu.

en: Callback failed to provide SAML20 IdP identifier.
fi: Vastakutsu ei kyennyt tarjoamaan SAML20 IdP -pääavainta.

en: Callback failed to provide SAML20 redirect URL.
fi: Vastakutsu ei kyennyt tarjoamaan SAML20 uudelleenohjausverkko-osoitetta.

en: Callback failed to provide OPENID20 redirect URL.
fi: Vastakutsu ei kyennyt tarjoamaan OPENID20 uudelleenohjausverkko-osoitetta.

en: Libgsasl unknown error
fi: Tuntematon Libgsasl-virhe

en: Input list of SASL mechanisms supported by server:
fi: Palvelin tukee SASL-mekanismien syöteluetteloa:

en: Using mechanism:
fi: Käytetään mekanismia:

en: Output from server:
fi: Tuloste palvelimelta:

en: Output from client:
fi: Tuloste asiakkaalta:

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja käskyllä ”%s --help”.

en: missing argument
fi: puuttuva argumentti

en: need both --x509-cert-file and --x509-key-file
fi: tarvitsee sekä valitsimen --x509-cert-file että valitsimen --x509-key-file

en: cannot use both --starttls and --no-starttls
fi: ei voi käyttää sekä valitsinta --starttls että valitsinta --no-starttls

en: cannot use both --smtp and --imap
fi: ei voi käyttää sekä valitsinta --smtp että valitsinta --imap

en: initialization failure: %s
fi: alustusvirhe: %s

en: error listing mechanisms: %s
fi: virheluettelomekanismit: %s

en: This client supports the following mechanisms:
fi: Tämä asiakas tukee seuraavia mekanismeja:

en: This server supports the following mechanisms:
fi: Tämä palvelin tukee seuraavia mekanismeja:

en: GnuTLS global initialization failed: %s
fi: GnuTLS-yleisalustus epäonnistui: %s

en: GnuTLS initialization failed: %s
fi: GnuTLS-alustus epäonnistui: %s

en: setting GnuTLS defaults failed: %s
fi: GnuTLS-oletusten asetus epäonnistui: %s

en: allocating anonymous GnuTLS credential: %s
fi: varataan anonyymi GnuTLS-valtuutus: %s

en: setting anonymous GnuTLS credential: %s
fi: asetetaan anonyymi GnuTLS-valtuutus: %s

en: allocating X.509 GnuTLS credential: %s
fi: varataan X.509 GnuTLS-valtuutus: %s

en: loading X.509 GnuTLS credential: %s
fi: ladataan X.509 GnuTLS-valtuutus: %s

en: no X.509 CAs found: %s
fi: ei löytynyt X.509-varmennusviranomaisia: %s

en: no X.509 CAs found
fi: ei löytynyt X.509-varmennusviranomaisia

en: setting X.509 GnuTLS credential: %s
fi: asetetaan X.509 GnuTLS-valtuutus: %s

en: setting GnuTLS cipher priority (%s): %s
fi: asetetaan GnuTLS-salausprioriteetti (%s): %s

en: GnuTLS handshake failed: %s
fi: GnuTLS-kättely epäonnistui: %s

en: verifying peer certificate: %s
fi: todenna vertaisvarmenne: %s

en: server certificate is not trusted
fi: palvelinvarmenne ei ole luotettava

en: server certificate hasn't got a known issuer
fi: palvelinvarmenteen julkaisija ei ole tunnettu

en: server certificate has been revoked
fi: palvelinvarmenne on peruttu

en: getting channel binding failed: %s
fi: kanavasitomisen hakeminen epäonnistui: %s

en: Cannot find mechanism...
fi: Mekanismia ei löydy...

en: mechanism unavailable: %s
fi: mekanismi on tavoittamattomissa: %s

en: Enter base64 authentication data from client (press RET if none):
fi: Kirjoita base64-varmennedataa asiakkaalta (paina RET, jos ei mitään):

en: Enter base64 authentication data from server (press RET if none):
fi: Kirjoita base64-varmennedataa palvelimelta (paina RET, jos ei mitään):

en: server error
fi: palvelinvirhe

en: mechanism error: %s
fi: mekanismivirhe: %s

en: Server authentication finished (client trusted)...
fi: Palvelinvarmennus päättynyt (asiakas luotettu)...

en: Client authentication finished (server trusted)...
fi: Asiakasvarmennus päättynyt (palvelin luotettu)...

en: Enter application data (EOF to finish):
fi: Kirjoita sovellusdataa (Päätä EOF-merkillä):

en: Base64 encoded application data to send:
fi: Base64-koodattua sovellusdataa lähetettävänä:

en: SASL record too large: %zu
fi: SASL-tietue on liian suuri: %zu

en: encoding error: %s
fi: koodausvirhe: %s

en: Session finished...
fi: Istunto päättyi...

en: terminating GnuTLS session failed: %s
fi: GnuTLS-istunnon päättäminen epäonnistui: %s

en: error: could not parse server data:
    %s
fi: virhe: ei voitu jäsentää palvelintietoja:
    %s
