gsasl 2.2.0 - en to ro translation catalogue (103 entries)

en: Libgsasl success
ro: Succes libgsasl

en: SASL mechanism needs more data
ro: Mecanismul SASL are nevoie de date suplimentare

en: Unknown SASL mechanism
ro: Mecanism SASL necunoscut

en: SASL mechanism called too many times
ro: Mecanismul SASL a fost apelat de prea multe ori

en: Memory allocation error in SASL library
ro: Eroare de alocare a memoriei în biblioteca SASL

en: Base 64 coding error in SASL library
ro: Eroare de codificare în bază 64 în biblioteca SASL

en: Low-level crypto error in SASL library
ro: Eroare de criptografie de nivel scăzut în biblioteca SASL

en: Could not prepare internationalized (non-ASCII) string.
ro: Nu s-a putut pregăti șirul internaționalizat (non-ASCII).

en: SASL mechanism could not parse input
ro: Mecanismul SASL nu a putut analiza intrarea

en: Error authenticating user
ro: Eroare la autentificarea utilizatorului

en: Integrity error in application payload
ro: Eroare de integritate în încărcarea pachetului aplicației

en: Client-side functionality not available in library (application error)
ro: Funcționalitatea la nivelul clientului nu este disponibilă în bibliotecă (eroare în aplicație)

en: Server-side functionality not available in library (application error)
ro: Funcționalitatea la nivelul serverului nu este disponibilă în bibliotecă (eroare în aplicație)

en: GSSAPI library could not deallocate memory in gss_release_buffer() in SASL library.  This is a serious internal error.
ro: Biblioteca GSSAPI nu a putut elibera memorie în gss_release_buffer() din biblioteca SASL.  Aceasta este o eroare internă gravă.

en: GSSAPI library could not understand a peer name in gss_import_name() in SASL library.  This is most likely due to incorrect service and/or hostnames.
ro: Biblioteca GSSAPI nu a putut înțelege un nume apărut în gss_import_name() din biblioteca SASL.  Acest lucru se datorează cel mai probabil unui serviciu și/sau nume de gazdă incorecte.

en: GSSAPI error in client while negotiating security context in gss_init_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
ro: Eroare GSSAPI în client în timpul negocierii contextului de securitate în gss_init_sec_context() din biblioteca SASL.  Aceasta se datorează cel mai probabil datelor de acreditare insuficiente sau interacțiunii răuvoitoare.

en: GSSAPI error in server while negotiating security context in gss_accept_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
ro: Eroare GSSAPI în server în timpul negocierii contextului de securitate în gss_init_sec_context() din biblioteca SASL.  Aceasta se datorează cel mai probabil datelor de acreditare insuficiente sau interacțiunii răuvoitoare.

en: GSSAPI error while decrypting or decoding data in gss_unwrap() in SASL library.  This is most likely due to data corruption.
ro: Eroare GSSAPI în timpul decriptării sau decodificării datelor în gss_unwrap() din biblioteca SASL.  Aceasta se datorează cel mai probabil coruperii datelor.

en: GSSAPI error while encrypting or encoding data in gss_wrap() in SASL library.
ro: Eroare GSSAPI în timpul criptării sau codificării datelor din biblioteca SASL.

en: GSSAPI error acquiring credentials in gss_acquire_cred() in SASL library.  This is most likely due to not having the proper Kerberos key available in /etc/krb5.keytab on the server.
ro: Eroare GSSAPI la achiziționare datelor de acreditare în gss_acquire_cred() din biblioteca SASL.  Acest lucru se datorează cel mai probabil faptului că nu există cheia Kerberos adecvată disponibilă în /etc/krb5.keytab pe server.

en: GSSAPI error creating a display name denoting the client in gss_display_name() in SASL library.  This is probably because the client supplied bad data.
ro: Eroare GSSAPI la crearea numelui de afișat care indică clientul în gss_display_name() din biblioteca SASL.  Acest lucru se datorează probabil faptului că clientul a furnizat date incorecte.

en: Other entity requested integrity or confidentiality protection in GSSAPI mechanism but this is currently not implemented.
ro: O altă entitate a solicitat protecție a integrității sau a confidențialității în mecanismul GSSAPI, dar acest lucru nu este implementat în prezent.

en: SecurID needs additional passcode.
ro: SecurID are nevoie de un cod de acces suplimentar.

en: SecurID needs new pin.
ro: SecurID are nevoie de un cod PIN nou.

en: No callback specified by caller (application error).
ro: Niciun apel invers specificat de către apelant (eroare de aplicație).

en: Authentication failed because the anonymous token was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că token-ul anonim nu a fost furnizat.

en: Authentication failed because the authentication identity was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că identitatea de autentificare nu a fost furnizată.

en: Authentication failed because the authorization identity was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că identitatea de autorizare nu a fost furnizată.

en: Authentication failed because the password was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că nu a fost furnizată parola.

en: Authentication failed because the passcode was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că nu a fost furnizat codul de acces.

en: Authentication failed because the pin code was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că nu a fost furnizat codul pin.

en: Authentication failed because the service name was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că nu a fost furnizat numele serviciului.

en: Authentication failed because the host name was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat pentru că nu a fost furnizat numele gazdei.

en: GSSAPI error encapsulating token.
ro: Eroare GSSAPI la încapsularea token-ului.

en: GSSAPI error decapsulating token.
ro: Eroare GSSAPI la decapsularea token-ului.

en: GSSAPI error getting OID for SASL mechanism name.
ro: Eroare GSSAPI la obținerea OID pentru numele mecanismului SASL.

en: GSSAPI error testing for OID in OID set.
ro: Eroare GSSAPI în timpul testării pentru OID în seturile OID.

en: GSSAPI error releasing OID set.
ro: Eroare GSSAPI în timpul eliberării seturilor OID.

en: Authentication failed because a tls-unique CB was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat deoarece nu a fost furnizat un CB unic tls.

en: Callback failed to provide SAML20 IdP identifier.
ro: Apelul invers nu a putut furniza identificatorul IDP SAML20.

en: Callback failed to provide SAML20 redirect URL.
ro: Apelul invers nu a putut furniza adresa URL de redirecționare SAML20.

en: Callback failed to provide OPENID20 redirect URL.
ro: Apelul invers nu a putut furniza adresa URL de redirecționare OPENID20.

en: Authentication failed because a tls-exporter channel binding was not provided.
ro: Autentificarea a eșuat deoarece nu a fost furnizat un canal de asociere tls-exporter.

en: Libgsasl unknown error
ro: Eroare necunoscută în libgsasl

en: Input list of SASL mechanisms:
ro: Lista de introducere a metodelor SASL:

en: Input list of SASL mechanisms supported by server:
ro: Lista de introducere a metodelor SASL acceptate de server:

en: Using mechanism:
ro: Se utilizează mecanismul:

en: Output from server:
ro: Ieșirea de la server:

en: Output from client:
ro: Ieșirea de la client:

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: required --mechanism missing
ro: opțiunea necesară „--mechanism”, lipsește

en: unsupported --mechanism for --mkpasswd: %s
ro: opțiunea „--mechanism” nu este acceptată cu „--mkpasswd”: %s

en: iteration count must be positive: %d
ro: numărul de iterații trebuie să fie pozitiv: %d

en: Enter password:
ro: Introduceți parola:

en: missing argument
ro: lipsește argumentul

en: need both --x509-cert-file and --x509-key-file
ro: necesită atât --x509-cert-file cât și --x509-key-file

en: cannot use both --starttls and --no-starttls
ro: nu se poate utiliza atât --starttls, cât și --no-starttls

en: cannot use both --smtp and --imap
ro: nu se poate utiliza atât --smtp cât și --imap

en: cannot guess SASL profile (try --smtp or --imap)
ro: nu se poate ghici profilul SASL (încercați --smtp sau --imap)

en: initialization failure: %s
ro: eșec de inițializare: %s

en: error listing mechanisms: %s
ro: mecanisme de listare a erorilor: %s

en: This client supports the following mechanisms:
ro: Acest client suportă următoarele mecanisme:

en: This server supports the following mechanisms:
ro: Acest server suportă următoarele mecanisme:

en: GnuTLS global initialization failed: %s
ro: Inițializarea globală GnuTLS a eșuat: %s

en: GnuTLS initialization failed: %s
ro: Inițializarea GnuTLS a eșuat: %s

en: setting GnuTLS defaults failed: %s
ro: configurarea valorilor implicite GnuTLS a eșuat: %s

en: setting GnuTLS server name failed: %s
ro: configurarea numelui serverului GnuTLS a eșuat: %s

en: allocating anonymous GnuTLS credential: %s
ro: alocarea acreditării GnuTLS anonime: %s

en: setting anonymous GnuTLS credential: %s
ro: configurarea acreditării GnuTLS anonime: %s

en: allocating X.509 GnuTLS credential: %s
ro: alocarea acreditării X.509 GnuTLS: %s

en: loading X.509 GnuTLS credential: %s
ro: se încarcă acreditările X.509 GnuTLS: %s

en: no X.509 CAs found: %s
ro: nu au fost găsite autorități de certificare X.509: %s

en: no X.509 CAs found
ro: nu au fost găsite autorități de certificare X.509

en: setting GnuTLS system trust: %s
ro: configurarea sistemului de încredere GnuTLS: %s

en: setting X.509 GnuTLS credential: %s
ro: configurarea acreditării X.509 GnuTLS: %s

en: setting GnuTLS cipher priority (%s): %s
ro: setarea priorității de cifrare GnuTLS (%s): %s

en: TLS X.509 Verification: %s
ro: Verificare TLS X.509: %s

en: GnuTLS handshake failed: %s
ro: negocierea GnuTLS a eșuat: %s

en: TLS session info: %s
ro: Informații despre sesiunea TLS: %s

en: TLS X.509 Certificate %u: %s
ro: Certificat TLS X.509 %u: %s

en: verifying peer certificate: %s
ro: se verifică certificatul de la alt calculator: %s

en: server certificate is not trusted
ro: certificatul serverului nu este de încredere

en: server certificate hasn't got a known issuer
ro: certificatul serverului nu are un emitent cunoscut

en: server certificate has been revoked
ro: certificatul serverului a fost revocat

en: could not verify server certificate (rc=%u)
ro: nu s-a putut verifica certificatul serverului (rc=%u)

en: getting tls-exporter channel binding failed: %s
ro: obținerea canalului de asociere tls-exporter, a eșuat: %s

en: getting channel binding failed: %s
ro: nu s-a putut obține asocierea canalului %s

en: Cannot find mechanism...
ro: Nu s-a putut găsi mecanismul...

en: mechanism unavailable: %s
ro: mecanism indisponibil: %s

en: Enter base64 authentication data from client (press RET if none):
ro: Introduceți datele de autentificare base64 de la client (apăsați RET dacă nu există):

en: Enter base64 authentication data from server (press RET if none):
ro: Introduceți datele de autentificare base64 de la server (apăsați RET dacă nu există):

en: server error
ro: eroare a serverului

en: mechanism error: %s
ro: eroare a mecanismului: %s

en: Server authentication finished (client trusted)...
ro: Autentificarea clientului a fost terminată (client de încredere)...

en: Client authentication finished (server trusted)...
ro: Autentificarea clientului a fost terminată (server de încredere)...

en: Enter application data (EOF to finish):
ro: Introduceți datele aplicației (EOF pentru a termina):

en: Base64 encoded application data to send:
ro: Datele aplicației codificate Base64 de trimis:

en: SASL record too large: %zu
ro: Înregistrarea SASL este prea mare: %zu

en: encoding error: %s
ro: eroare de codificare: %s

en: Session finished...
ro: Sesiune terminată...

en: terminating GnuTLS session failed: %s
ro: terminarea sesiunii GnuTLS a eșuat: %s

en: warning: server did not return a token
ro: avertisment: serverul nu a returnat un token

en: error: could not parse server data:
    %s
ro: eroare: nu s-au putut analiza datele serverului:
    %s
