gsasl 2.2.0 - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: Libgsasl success
sv: Libgsasl lyckades

en: SASL mechanism needs more data
sv: SASL-mekanism behöver mer data

en: Unknown SASL mechanism
sv: Okänd SASL-mekanism

en: SASL mechanism called too many times
sv: SASL-mekanism anropad för många gånger

en: Memory allocation error in SASL library
sv: Minnesallokeringsfel i SASL-bibliotek

en: Base 64 coding error in SASL library
sv: Base 64-kodningsfel i SASL-bibliotek

en: Low-level crypto error in SASL library
sv: Lågnivåkrypteringsfel i SASL-bibliotek

en: Could not prepare internationalized (non-ASCII) string.
sv: Kunde inte förbereda internationaliserad sträng (icke-ASCII).

en: SASL mechanism could not parse input
sv: SASL-mekanism kunde inte tolka indata

en: Error authenticating user
sv: Fel vid autentisering av användare

en: Integrity error in application payload
sv: Integritetsfel i applikationsdatan

en: Client-side functionality not available in library (application error)
sv: Funktionalitet på klientsida ej tillgänglig i bibliotek (applikationsfel)

en: Server-side functionality not available in library (application error)
sv: Funktionalitet på serversida ej tillgänglig i bibliotek (applikationsfel)

en: GSSAPI library could not deallocate memory in gss_release_buffer() in SASL library.  This is a serious internal error.
sv: GSSAPI-biblioteket kunde inte frigöra minne i gss_release_buffer() i SASL-bibliotek.  Det här är ett allvarligt internt fel.

en: GSSAPI library could not understand a peer name in gss_import_name() in SASL library.  This is most likely due to incorrect service and/or hostnames.
sv: GSSAPI-biblioteket kunde inte förstå namnet på en motpart i gss_import_name() i SASL-bibliotek.  Det här kan bero på felaktig tjänst och/eller värdnamn.

en: GSSAPI error in client while negotiating security context in gss_init_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
sv: GSSAPI-fel i klient vid förhandling av säkerhetskontext i gss_init_sec_context() i SASL-bibliotek.  Det här är sannolikt på grund av otillräckliga befogenheter eller ondsinta interaktioner.

en: GSSAPI error in server while negotiating security context in gss_accept_sec_context() in SASL library.  This is most likely due insufficient credentials or malicious interactions.
sv: GSSAPI-fel i server vid förhandling av säkerhetskontext i gss_accept_sec_context() i SASL-bibliotek.  Det här är sannolikt på grund av otillräckliga befogenheter eller ondsinta interaktioner.

en: GSSAPI error while decrypting or decoding data in gss_unwrap() in SASL library.  This is most likely due to data corruption.
sv: GSSAPI-fel vid dekryptering eller avkodning av data i gss_unwrap() i SASL-bibliotek.  Det här är sannolikt på grund av korrupt data.

en: GSSAPI error while encrypting or encoding data in gss_wrap() in SASL library.
sv: GSSAPI-fel vid kryptering eller kodning av data i gss_wrap() i SASL-bibliotek.

en: GSSAPI error acquiring credentials in gss_acquire_cred() in SASL library.  This is most likely due to not having the proper Kerberos key available in /etc/krb5.keytab on the server.
sv: GSSAPI-fel vid inhämtning av befogenheter i gss_acquire_cred() i SASL-bibliotek.  Det här är sannolikt på grund av att korrekt Kerberos-nyckel inte är tillgänglig i /etc/krb5.keytab på servern.

en: GSSAPI error creating a display name denoting the client in gss_display_name() in SASL library.  This is probably because the client supplied bad data.
sv: GSSAPI-fel vid skapande av visningsnamn för klienten i gss_display_name() i SASL-bibliotek.  Det här är antagligen på grund av att klienten skickade felaktig data.

en: Other entity requested integrity or confidentiality protection in GSSAPI mechanism but this is currently not implemented.
sv: Annan entitet begärde integritets- eller konfidentialitetsskydd i GSSAPI-mekanism men det är för närvarande inte implementerat.

en: SecurID needs additional passcode.
sv: SecurID behöver ytterligare lösenkod.

en: SecurID needs new pin.
sv: SecurID behöver ny pin-kod.

en: No callback specified by caller (application error).
sv: Ingen återkopplingsfunktion angavs av det anropande programmet (applikationsfel)

en: Authentication failed because the anonymous token was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att den anonyma symbolen inte angavs.

en: Authentication failed because the authentication identity was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att autentiseringsidentiteten inte angavs.

en: Authentication failed because the authorization identity was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att auktoriseringsidentiteten inte angavs.

en: Authentication failed because the password was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att lösenordet inte angavs.

en: Authentication failed because the passcode was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att lösenfrasen inte angavs.

en: Authentication failed because the pin code was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att PIN-koden inte angavs.

en: Authentication failed because the service name was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att tjänstenamnet inte angavs.

en: Authentication failed because the host name was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att värdnamnet inte angavs.

en: GSSAPI error encapsulating token.
sv: GSSAPI-fel vid omslutning av symbol.

en: GSSAPI error decapsulating token.
sv: GSSAPI-fel vid uppackning av symbol.

en: GSSAPI error getting OID for SASL mechanism name.
sv: GSSAPI-fel vid hämtning av OID för SASL-mekanismnamn.

en: GSSAPI error testing for OID in OID set.
sv: GSSAPI-fel vid testning av OID i OID-mängd.

en: GSSAPI error releasing OID set.
sv: GSSAPI-fel vid släpp av OID-mängd.

en: Authentication failed because a tls-unique CB was not provided.
sv: Autentisering misslyckades på grund av att en tls-unik CB inte angavs.

en: Callback failed to provide SAML20 IdP identifier.
sv: Återanrop misslyckades med att ange SAML20 IdP-identifierare.

en: Callback failed to provide SAML20 redirect URL.
sv: Återanrop misslyckades med att ange SAML20-omdirigerings-URL.

en: Callback failed to provide OPENID20 redirect URL.
sv: Återanrop misslyckades med att ange OPENID20-omdirigerings-URL.

en: Authentication failed because a tls-exporter channel binding was not provided.
sv: Autentisering misslyckades eftersom en tls-exportörkanalbindning inte tillhandahölls.

en: Libgsasl unknown error
sv: Okänt fel i libgsasl

en: Input list of SASL mechanisms:
sv: Inmatningslista över SASL-mekanismer:

en: Input list of SASL mechanisms supported by server:
sv: Mata in lista på de SASL-mekanismer som stöds av servern:

en: Using mechanism:
sv: Använder mekanism:

en: Output from server:
sv: Utdata från server:

en: Output from client:
sv: Utdata från klient:

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: required --mechanism missing
sv: nödvändig --mechanism saknas

en: unsupported --mechanism for --mkpasswd: %s
sv: --mechanism stöds inte för --mkpasswd: %s

en: iteration count must be positive: %d
sv: iterationsräknare måste vara positiv: %d

en: Enter password:
sv: Ange lösenord:

en: missing argument
sv: argument saknas

en: need both --x509-cert-file and --x509-key-file
sv: behöver både --x509-cert-file och --x509-key-file

en: cannot use both --starttls and --no-starttls
sv: kan inte använda både --starttls och --no-starttls

en: cannot use both --smtp and --imap
sv: kan inte använda både --smtp och --imap

en: cannot guess SASL profile (try --smtp or --imap)
sv: kan inte gissa SASL-profil (prova --smtp eller --imap)

en: initialization failure: %s
sv: initieringsfel: %s

en: error listing mechanisms: %s
sv: fel vid listning av mekanismer: %s

en: This client supports the following mechanisms:
sv: Den här klienten stöder följande mekanismer:

en: This server supports the following mechanisms:
sv: Den här servern stöder följande mekanismer:

en: GnuTLS global initialization failed: %s
sv: GnuTLS globalt initieringsfel: %s

en: GnuTLS initialization failed: %s
sv: GnuTLS initieringsfel: %s

en: setting GnuTLS defaults failed: %s
sv: inställning av GnuTLS förvalda värden misslyckades: %s

en: setting GnuTLS server name failed: %s
sv: inställning av GnuTLS servernamn misslyckades: %s

en: allocating anonymous GnuTLS credential: %s
sv: allokerar anonym GnuTLS-behörighet: %s

en: setting anonymous GnuTLS credential: %s
sv: ställer in anonym GnuTLS-behörighet: %s

en: allocating X.509 GnuTLS credential: %s
sv: allokerar X.509 GnuTLS-behörighet: %s

en: loading X.509 GnuTLS credential: %s
sv: läser in X.509 GnuTLS-behörighet: %s

en: no X.509 CAs found: %s
sv: inga X.509 CA hittades: %s

en: no X.509 CAs found
sv: inga X.509 CA hittades

en: setting GnuTLS system trust: %s
sv: inställning av GnuTLS systemtillit: %s

en: setting X.509 GnuTLS credential: %s
sv: ställer in X.509 GnuTLS-behörighet: %s

en: setting GnuTLS cipher priority (%s): %s
sv: ställer in prioritet för GnuTLS-chiffer (%s): %s

en: TLS X.509 Verification: %s
sv: TLS X.509-verifikation: %s

en: GnuTLS handshake failed: %s
sv: GnuTLS handskakning misslyckades: %s

en: TLS session info: %s
sv: TLS-sessionsinfo: %s

en: TLS X.509 Certificate %u: %s
sv: TLS X.509-certifikat %u: %s

en: verifying peer certificate: %s
sv: validerar motpartscertifikat: %s

en: server certificate is not trusted
sv: servercertifikat är ej pålitligt

en: server certificate hasn't got a known issuer
sv: servercertifikat har inte en känd utgivare

en: server certificate has been revoked
sv: servercertifikat har återkallats

en: could not verify server certificate (rc=%u)
sv: kunde inte validera servercertifikat (rc=%u)

en: getting tls-exporter channel binding failed: %s
sv: hämtning av tls-exportörkanalbindning misslyckades: %s

en: getting channel binding failed: %s
sv: hämtning av kanalbindning misslyckades: %s

en: Cannot find mechanism...
sv: Kan inte hitta mekanism...

en: mechanism unavailable: %s
sv: mekanism ej tillgänglig: %s

en: Enter base64 authentication data from client (press RET if none):
sv: Mata in base64-autentiseringsdata från klient (finns inget data, tryck RETUR):

en: Enter base64 authentication data from server (press RET if none):
sv: Mata in base64 autentiseringsdata från server (finns inget data, tryck RETUR):

en: server error
sv: serverfel

en: mechanism error: %s
sv: mekanismfel: %s

en: Server authentication finished (client trusted)...
sv: Serverautentisering avslutad (klient betrodd)...

en: Client authentication finished (server trusted)...
sv: Klientautentisering avslutad (server betrodd)...

en: Enter application data (EOF to finish):
sv: Mata in applikationsdata (EOF för att avsluta):

en: Base64 encoded application data to send:
sv: Base64-kodad applikationsdata att skicka:

en: SASL record too large: %zu
sv: SASL-posten är för stor: %zu

en: encoding error: %s
sv: kodningsfel: %s

en: Session finished...
sv: Session avslutad...

en: terminating GnuTLS session failed: %s
sv: terminering av GnuTLS-session misslyckades: %s

en: warning: server did not return a token
sv: varning: server returnerade inte en symbol

en: error: could not parse server data:
    %s
sv: fel: kunde inte tolka serverdata:
    %s
